Uncategorized

laske elada – muudame narkopoliitika aluseid

20. september 2015

Ma olen juba jupp aega mõelnud, mismoodi ma sellest nüüd rääkima peaksin. Arvestades, et mu blogi sai hoo sisse minu raseduse ja beebi saamise ajal, siis ei ole ma kunagi leidnud õiget….olukorda, kus mainida oma vaateid narkopoliitika alal. Esiteks selle pärast, et noh, ei tundnud kuidagi adekvaatne vastsündinud beebi kõrvalt kirjutada sellest, kuidas kanep tuleks dekriminaliseerida. Ometi on see 100% minu nägemus ja ma nõustun täielikult selle kampaaniaga, mis hetkel käib – Laske elada!

See on tõepoolest naeruväärne, et Eesti on ESIMESEL kohal narkosurmade poolest. Ja uskuge mind, need ei ole teps mitte mingid kanepisurmad, vaid vana hea fentanüüli süü. Ma ütlen ausalt, ma ei tea täpselt, mis see fentanüül on, aga ilmselgelt on see mingi süstitav sodi, mida eestlased usinalt ninna tõmbavad, suitsetavad ja süstivad.

chartoftheday_2305_estonia_has_europes_worst_drug_problem_n-7379340

Teha selle suhtes ei tundu nagu midagi olevat. Selles suhtes, et fentanüüli kasutajad vajavad keskmiselt 5 doosi narksi päevas. Kui arvestada, et 1 doos maksab 10 euri, siis on vaja sellel sõltlasel saada päevas kokku 50 euri. Kust saab töötu narkomaan 50 euri? Tal on selleks 3 võimalust – varastada, ennast müüa või hakata ise diileriks, mis on veel kõige haigem variant, sest esiteks hakkab ta teistele narksi peale suruma (noortele ja rumalatele, kes ehk proovida tahaks) või süstib seda endale liiga palju sisse (sest ainet on ju vabalt käes) ja sureb üledoosi.

Mida teeb politsei nende narkomaanidega? Ma usun, et eriti mitte midagi – vahepeal viib kuskile kainerisse, siis ehk paneb korra luku taha, ma ei kujuta ette, kas nad mingeid rahatrahve saavad? Isegi kui saavad, siis ega sellest suurt vahet pole, sest neile narkaritele ei ole oluline maksta ära oma trahv, vaid oluline on leida 10 euri uue doosi jaoks.

Ma ei ole ise kunagi ühtegi fentanüüli narkarit näinud, aga Nihilistis on neid stoorisid päris palju ja neid lugeda on enam kui õõvastav. Tavalised inimesed, harilikud noored. Lihtsalt vale seltskond, paar vale valikut ja ühel hetkel on nad mingis jubedas lõksus, kus tuleb kas ennast müüa või kasvõi varastada lähedastelt, et ennast lihtsalt aeglaselt süstlaga tappa. See on lihtsalt õudne reaalsus. Need inimesed ei pruugi olla mingid  suvalised “kopli narkarid”. See võib olla teie väike vend, kellele keegi peol pakub “lahedat asja suitsetada või ninna tõmmata”. See võib olla sinu sõbranna. Sinu isa. Sinu naaber. Sinu kolleeg. Eriti haavatavad ja mõjutatavad on muidugi noored.

Mina hetkel saan jah öelda, et kui keegi tuleks ja pakuks mulle, et jou, kas sa tahaksid midagi ninna tõmmata, siis ma vastaks loomulikult ei. Kas ma saan öelda, et ma elusees ei ole midagi ninna tõmmanud? Ei. Ja ma tean väga hästi, mis tunne on, kui mingi suvaline peopull või “ah me ju niisama proovime midagi” võib lõppeda sellega, et keegi ennast süstib. Ei, see ei olnud mina, aga see oli mulle väga lähedane inimene ja see hirmutas mu väga ära. Mistõttu lõpetasin ma need “peotriibud” kenasti ära. Sest ma kartsin. Aga mis siis, kui sellel hetkel oleks sõbranna mind ära rääkinud ja ma oleks ka proovinud? Issand, ma ei tea isegi mida öelda, sest ma ei tea, mismoodi oleksid need asjad lõppenud. Aga elu on selline nüansse täis asi ja keegi ei saa vist kunagi öelda, et ah mind see ei puuduta, mina selliseid inimesi ei tea ja mind see ei huvita. Usu mind, ma ei käinud kuskil kuulutamas, et jou, tegin siin nädalavahetusel narksi! See ei teinud seda siiski olematuks. Seega loo moraal – sa ei tea, millega inimesed su ümbert tegelevad. Kui suures jamas nad tegelikult olla võib. Kui jubeda tiksuva pommi otsas istuvad.

Ärge muretsege, ma ei olnud omadega kuskil koplis ega midagi, aga ma näen, kuidas see oleks vaid paari vale valikuga võinud väga persse minna. Lisaks ma ei teinud ka fentanüüli, aga päris ausalt ei olnud ma ise ka kindel MIDA meile müüdi, sest noh, väga ei huvitanud nagu ka tol ajal.

Kas teie teate kedagi, kes on fentanüüli teinud? Olete ehk ise? Kui jah, siis kirjutage mulle. Säilitan anonüümsuse ja saame ehk teie stoorit jagades kedagi aidata. 

Nii, ühesõnaga ma loodan, et ma sain teile selgeks teha selle, et see probleem on nii laiahaardeline ja hirmus, kuid selle vastu ei ole nagu midagi teha. Ma ei tea, kas te nägite seda intervjuud, kus Heidi Purga nutma hakkas ja ütles, et nad on ju ka kellegi lapsed. On. Ja seda on õudne mõelda. Kuidagi peab ka nende “mõttetute narkarite” elu saama inimväärsemaks. Et nad ei peaks varastama ja ennast müüma. Mis siis, et narkomaanid, ikkagi inimesed ja kellegi lapsed. Ja me keegi ei tea, kellega või millal nii minna võib.

Ma pean tunnistama, et ma ise olen ka mõelnud, et kurat, tehku rahulikult üledoos ja surgu kuskil omaette maha, et mis me ikka maksumaksjatena nende elustavaid süste jne kinni maksame. Aga tegelikult see on ju hirmus asi mida mõelda. Need on meie riigi kodanikud, kellegi lähedased, kellegi emad, kellegi lapsed, kellegi vennad. Ja mina mõtlen siin, et pohui, surge maha või müüge ennast, I dont care. Õudne. Nüüd tundub mulle palju loogilisem see, et võiks töötada välja ja rakendada fentanüülisõltuvuse vastaseid meetmeid, nt heroiini asendusteraapia ja süstimistoad. See puudutab kümneid tuhandeid Eesti noori, kes muidu on määratud surma! Süstimistoas saaksid nad siis mingisugust fentanüüli aseainet, lisaks oleksid nad siiski vähemalt kuskil silma all, et keegi saab neile vajadusel kutsuda kiirabi jne. LISAKS ei peaks nad ennast selle eest müüma või midagi varastama.

Jah, mulle tundub ka õudne kellelegi vabatahtlikult ja tasuta narksi jagada, aga nagu näha, siis muud varianti pole. Sest selle kätte saavad nad nagunii. Näiteks sinu keldrist jalgratta varastades. Või sinu vanaema käekoti tuuri lastes. Või sinu väikse õe seljakoti ära röövides. Või kellegi maha lüües. Vahet pole, nad saavad selle nii ehk naa. Sest nad on haiged inimesed ja sõltlased, kes võiksid saada endale säilitada vähemalt mingisuguse inimlikkuse ja väärikuse. Vaevalt, et keegi tahab lits olla või varastada – nad on haiged ja neil lihtsalt ei ole muud võimalust funktsioneerimiseks.

Nüüd jõuame selleni, KUI TOBE on Eesti kanepipoliitika. Mul oli kunagi üks tuttav, kes kasvatas kodus ÜHTE taime iseendale tarbimiseks, jäi sellega vahele ja sai mingid mega trahvid peale, hea ei vangi ei pandud. Aga inimesed on praegugi vangis, selle eest, et nad tahavad teinekord rahumeeli ühe väikse joindi suitsetada. Absurd!

Alkohol ja tubakas tapab aastas miljoneid inimesi = legaalne. Kanep, mis ei ole elus kedagi ära tapnud ja muudab inimese pigem rahulikuks ja kreatiivseks = illegaalne ja võid rahus vangi minna.

Kas teie meelest see pole tobe? Tavaline taim. Ei midagi muud. Looduslik. Ei muuda inimest ei kurjaks, ei vägivaldseks. Pigem ajab naerma ja teeb ehk veidi aeglasemaks, aga tühja sellest onju. Aga miskipärast mega “kurja juur” ja väidetavalt ka esimene samm kangema kraamini.

Ma võin siinkohal kõikidele teile öelda, kes pole juhuslikult kanepit proovinud – kanepit suitsetamisest tekkivat tunnet ei saa sa küll mitte ühegi teise narksiga. Kohe kindlasti mitte. Ja kui sa oled näiteks ühe joindi ära tõmmanud ja peale seda sarja vaatad ja kooki sööd, siis viimane asi su mõttes on, et kle järgmiseks võiks hero teha. Päriselt ka ei ole nii 😀

Ma muidugi ei rõhuta siin seda, et hakake nüüd kõik täiega kanepit suitsetama – muidugi mitte. Ma lihtsalt ütlen, et minu meelest need, kes seda teha TAHAVAD võiksid seda teha. Ilma, et neid selle eest vangi saadetaks. Miks on vahet, kas inimene joob peale tööpäeva kolm õlle ja on selle juures “tavaline eesti mees”, või teeb peale tööd väikse piibuhiti. Miks üks teisest halvem on? St ma arvan küll, et alkohol on tervisele kindlasti kahjulikum, kui väike hitt.

On muidugi inimesi, kellele kanep ei sobi. Kardo rääkis mulle kunagi MEGA õudsa loo sellest, kuidas tal mingi klassivend (?) või keegi tuttav oli kanepit teinud ja mingi psühhoosihoo saanud ja sadas keset ööd Kardo tuppa ja küsis, et miks Kardo ta hambaid viilinud on. CREEPY! Aga noh, sellele vennale olid arstid mitu korda enne öelnud, et ei maksa tal sellist asja tõmmata, sest ta vaimselt on vist üsna katki või midagi. Tema aga mõtles, et vahet pole, suitsetas edasi ja lõpetas minu teada kuskil hullaris. No vot, ka selliseid asju juhtub. Aga see on ikka väga erandlik näide, ma usun, et ma saaksin akost, tubakast ja muust narksist tohhujaa igasuguseid ekstreemseid näiteid tuua.

Natukene linke teile ka. Järjejutt Nihilistist noormehest, kes kirjeldab, kuidas ta hakkas fentanüüli narkariks SIIN. 

Heidi Purga kõne samal teemal SIIN. 

Siinkohal palve minu lugejatele, kellel on kodus võimalus digiallkirja panna. Minge andke oma hääl siin petitsioonil. See on päriselt vajalik. Mis siis, et teie ei tea ehk kedagi, kes on fentanüüli sõltlane, mis siis, et teie ei taha kanepit suitsetada. See on täiesti okei – aga vaadates üldist pilti  – Eesti narkopoliitika VAJAB MUUTUST!

See postitus on minu isiklik arvamus – ma ei taha teile midagi peale pressida, vaid seletada oma vaatenurka ja seda, mis meie ümber reaalselt toimub. See on elu. Ja see võib juhtuda kellegagi meie ümbert. See juhtub paljudega meie ümbert. Muutust on vaja!

Minge andke oma hääl petitsioonile SIIN. Vaja on veel 550 häält. Ma usun, et minu lugejate seas on vähemalt 550 inimest, kes mõistavad probleemi ja tahavad, et meie riik oleks parem ja turvalisem kõikide jaoks. Onju?

Ma annaks ise ka, aga mul ikka veel pole ID kaarti, loodan, et saan kuidagi seda siiski teha 😀

Loe ka neid postitusi!

157 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta maurus 27. september 2015 at 11:34

  Kas teile, kõigile Malluka blogi lugejatele ja tema fännidele pole tulnud kordagi mõtet seose kohta Mallukas-kanep, mitte
  vanasti vaid just praegu?
  1. kunagi, kui Mallukas postitas teema , kuidas ta tahab lõpetada suitsetamist ja et teda väga motiveeris selleks Kardo kiri, mis
  oli ka ära toodud. Aga äkki palus Kardo Mallul ära lõpetada kanepi suitsetamine, sest viidatud oli pikale täisväärtuslikule elule,
  mis muidu puruneda võib.
  2. Mallu, kes alati nii põhjalikult lahkab oma kaaluprobleeme, ei teinud ühtki postitust sellest, kuidas tal see suitsust loobumine
  tegelikult käis. See pole ju nii, et tahan ja enam ei tee. Mallu ei ole nii põhimõttekindel inimene, et otsustas ja kõik. On ju palju
  näiteid, mida ta on lubanud teha ja millest enam kippu ega kõppu kuulda pole olnud (nt. kasvõi see talgute lugu rahabossi
  saatest)
  3. Mallu postitab teema, mis teda ei peaks ju üldse isiklikult puudutama, nagu ta väidab – ta pole tarbija. Aga kas ikka pole?
  Selle asemel,et rääkida oma blogis Mari arengust (või mittearengust), tema lugudest lastehoius, oma kodust ja kodusest elust,
  tõstatab ta sellise teema?
  Ja üks küsimus Mallukale: kuidas läks sul arsti juures (21.sept.) ja kuidas Maril arstil läks?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. september 2015 at 12:41

   1) Ei, Kardo kiri ei olnud kanepist, vaid suitsust. Nagu sellest, mis poes on.
   2) Mida ma teile rääkima pean? Oma iga sekundit päevast lahkama, et täna tahtsin, aga ei teinud. Täna tahtsin veel rohkem. Täna eriti ei tahtnud. Talguteemadest olen sada korda rääkinud, mine googelda, kui huvi on.
   3) Ma ei väida, et ma ei ole tarbinud kanepit, olen küll. Ma ei tarbi seda regulaarselt, aga olen ELUS nagu tõmmanud küll, ei tee sellest saladust. Mari arengust rääkides. Mine googelda natukene, hiljaaegu alles kirjutasin, kuidas tal hoius läheb.
   4) Arsti juures läks kõik hästi, ei ole kummalgi midagi viga.

   Sulle ka üks küss: ment oled v?

   • Avatar
    Vasta maurus 28. september 2015 at 21:07

    Noh, vastus oli nagu tsipa hammustav, aga mis siis ikka, hea, et vastasid. Ja mis puutub mendiks-olemisse: sain üle hulga
    aja hullult naerda. Jah, olen pensionil ment!!!

 • Avatar
  Vasta B 24. september 2015 at 08:20

  Mul on tuttavaid, kelle elu on kanep ära rikkunud.
  Pidevalt laksu all, millestki aru ei saa, jätavad kooli
  pooleli ja on täielikult sõltuvuses.
  Üks tuttavatest hakkas lausa ajutiselt diileriks. Ka
  kanepi müümine on narko peale surumine, mis võib
  terve, noore inimese elu ära rikkuda.
  See ei ole süütu taim, mida igaüks suitsetada võiks.
  Paljudel juhtudel jääb kanepi laks lõpuks liiga nõrgaks
  ning tuleb tugevam asendusaine otsida – selle pärast ei
  tohigi kanepit legaliseerida.
  Ja narkomaanid süstivad end niivõinaa surnuks.
  Milleks raisata raha millegi peale, mis niikuinii kaua ei
  kesta?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. september 2015 at 08:28

   Jah, ja mul on tuttavaid, kes on täiesti tavalised inimesed – edukad, haritud ja kaugele jõudnud, aga näed õhtuse õlle asemel eelustavad jointi teha.

   • Avatar
    Vasta Helena 24. september 2015 at 13:14

    TÄPSELT 😀 +1. Alkohol on tõeline kurjajuur siin riigis, lugemata peresid on purunenud just sellel põhjusel, et üks
    vanematel satub alkoholi küüsi ja muutub kas vägivaldseks või lihtsalt ei saa enam eluga hakkama. Alkoholist rääkides,
    miks oma organismi tappa ja mürgitada? Pohmakas tähendab ju tegelikult, et organism on saanud tugeva mürgituse.
    Kanepit suitsetades ärkad järgmisel hommikul täielikult välja puhanuna, lisaks see, et uni on väga sügav. Väga hea
    looduslik unerohi samuti, näiteks neile inimestele kes kannatavad unehäirete (insomnia) all. Ja sa jätsid mainimata kõik
    kanepi head raviomadused. Googeldage “marijuana cures” ja leiate listi haigustest, mida just selle taimega ravida saab.
    See on ilmselge, et iga ainet SAAB KURITARVITADA, täpselt nagu alkoholi, tubakatki. Selleks peab inimene olema
    psüühiliselt katki/nõrk, et ta ühel hetkel leiaks, et ilma kanepita/alkoholita/muu narkota pole võimalik elada. Mõni
    lõõgastub õhtul klaasikese punase veini taga, mõni teeb trenni, et pingeid maha laadida peale vastikut tööpäeva, mõni
    rollib joindi, vaatab filmi ja teeb kallimaga midagi head süüa koos. Nii ongi. Rääkimata sellest, et näiteks minu kasuisa sai
    tänu kanepile lahti alkoholisõltuvusest… Tänu sellele sai üks perekond uuesti terveks. Kanep paneb inimese aju
    mõttetööd tegema- hakkab lahti harutama ja põhjuseid otsima erinevatele probleemidele inimese elus. KÕIK minu
    sõbrad kes suitsetavad on intellektuaalsed, avatud maailmapildiga noored edukad inimesed, kellel on ambitsiooni ja kes
    soovivad elus midagi saavutada. “Pidutsevad” nad väga harva, ainult siis kui on põhjust, erinevalt enamusest Eesti
    noortest kes enda keha alkoholiga mürgitavad iga nädalavahetus.

  • Avatar
   Vasta HAPKOMAH 24. september 2015 at 18:20

   Kas sa arvad, et narkootikumide erinevus on ainult selles kui kõva nende “laks” on? Palun hari ennast natuke. Kõik ained ei ole
   ühe puuga löödud. Narkomaanid võivad ennast surnuks süstida kuid kahjuks on meil pealekasv kiirem kui suremus, seega
   sõltlaste arv suureneb pidevalt olenemata sellest palju neid sureb. 99% varavastastest kuritegudest panevad toime fentanüüli
   narkomaanid. See on sinu automakk, teler, subwoofer, lapse telefon, sinu telefon jne jne… Seda kõike selleks, et oma peas see
   opioid retseptorites olev tühimik ära täita. Heroiin-asendusravi saab selle tühimiku täitmisega suurepäraselt hakkama
   vastupidiselt preagu raviks pakutavale Metadoonile. Sveitsis näiteks alustati selle ravi pilootprogrammi aastal 1995. 80%
   sõltlastest olid alla 35a. 2012 tehtud uuringu järgi (17a hiljem) oli alla 35a patsiente vaid 17%. Kusjuures fentaprobleemi kõige
   suurem mureallikas ongi uute ja järjest nooremate narkomaanide pealekasv… Ma saan aru, et narko on pähh-pähh ja ei meeldi
   ning tuleb iga hinna eest vastu suruda kuid siin on ka need sotsiaalsed faktorid mängus. Kui sõltlane saab oma doosi
   heroiinasendusravi kätte riigi poolt siis ta ei pea selleks varastama minema ega üleüldine nuhtlus ühiskonnale olema. See
   tähendab seda, et sa ei leia enam hommikul tööle autosse minnes kruvikeerajaga lõhki kisutud keskkonsooli ja lahtiseid
   juhtmeid rippumas maki asemel. Naiivne on arvata, et kohe kõik narkomaanid selle ravi peale üle lähevad aga pooled kindlasti.
   Ma ei viitsi hetkel statistikat otsima hakata kuid Saksamaa, Hollandi, Taani ja Sveitsi statistika näitab narkomaanide poolt
   tekitatud sotsiaalprobleemide kahju vähenemist tohutul hulgal. Need inimesed on lõpuks tööle läinud ja oma elu raja peale
   tagasi saanud.
   Kui sa vaatad narkosuremust 2002-2015 ehk siis 2002 on aasta, mil fentanüül Eesti tekkis, siis on narkosurmad kasvanud 5-
   kordselt. Preagune narkopoliitika ei ole ju vähimalgi määral tulemuslik neid andmeid ja fakte vaadates. Iga aastaga sõltlaste
   arv suureneb ning surmad on stabiilselt üle 150+ piiri.

   Ning ma mõistan, et kanep on elu ära rikkunud ja inimesed on seetõttu kooli pooleli jätnud aga palun arvesta, et need noored
   ongi hakanud kanepit suitsetama vanuses 17 ja alla. Kui see aine legaliseerida ja maksustada vanusepiiranguga 21+ siis on
   asjad kiired muutuma. Noored suitsetavad kanepit sellepärast, et see on keelatud ja “lahe”. Heroiinasendusravi ja kanepi 21+
   legaliseerimine tooks kaasa muutused, mis võimaldaks politsei senise ressursi suunata nüüd nendele inimestele, kes peale
   seadusemuudatust illegaalselt kanepit alaealistele isikutele edasi müüvad ning selle eest on karistus kordi kangem kui tavalise
   narkokuriteo eest.

   Mõelge ratsionaalselt palun.

 • Avatar
  Vasta HAPKOMAH 23. september 2015 at 23:34

  Te nagu postitate siia oma kommentaare aga ei vaevu asjasse süvenemagi enne kui arvamust avaldate. Point ei ole mitte
  fentanüülisõltlaste kanepi peale üleviimises vaid selles, et anda neile meditsiinilist heroiini asendusravina metadooni asemel.
  See annab suurepäraseid tulemusi just sotsiaalsete probleemide mõttes nagu nt. varavastased teod mille panevad toime 99%
  sõltlastest jne.

  Teine asi, te lingite siin minu juttudele ja küsite autorilt, et kas ta üldse neid luges. Ma arvan, et luges ja teie olete need kes on
  lugemata jätnud. Ma olen seal väga selgelt ka ära seletanud, et ma hakkasin kanepit suitsetama 13 aastaselt ja lõpetasin 15-16.
  Kui inimene hakkab kanepit suitsetama ajal mil tema aju ei ole veel välja arenenud (13-14-15) siis on suur risk taoliste
  psüühiliste häirete tekkimiseks nagu minul tekkisid. Samas olen ma 100% kindel, et kui ma oleksin 13 aastaselt kanepi asemel
  iga päev 200 grammi viina joonud siis oleksin ma 100 korda hullemas seisus nii vaimselt kui füüsiliselt.

  Nagu on ka alkoholi joomisega, tuleks kanepit suitsetama hakata ikkagi vanuses 18+, et vältida taoliste psüühiliste
  komplikatsioonide tekkeks. Seetõttu ongi mõistlik see aine legaliseerida, maksustada ja seada vanusepiiranguks näiteks 21+.
  Must turg kahaneb vähemalt poole väiksemaks nii Kanepi legaliseerimise kui ka heroiin-asendusravi legaliseerimise järgselt.
  Mustal turul jäävad tegutsema inimesed, kes soovivad kasu lõigata alaealistele kanepi müümimsest (sest täiskasvanu saab
  nüüdsest kvaliteetset ja maksustatud toodet legaalselt osta) ja tavalised noored lõpetavad sellega tegelemise ning ei pea enam
  oma tuleviku rikkumisega riskima, et vahest mõni joint või piibutäis teha. Jäävad alles päris kriminaalid, kes nagu eelnevalt
  mainitud üritavad siis alaealistele kanepi vahendamisest raha teenida ja karistus alaealisele narkootilise aine vahendamise
  eest on kõvasti karmim kui tavaline paragrahv 184.

 • Avatar
  Vasta T 23. september 2015 at 11:25

  Kõik ütlevad nüüd et sa pooldad tasuta narko jagamist, minuarut on su jutt võetud ja tõlgendatud nii nagu ise tahetakse. Pigem sa
  mõtlesid vist selle all seda et inimestel oleks luba oma kanepit kasvatada ise ja luba seda tõmmata mitte et trahvitakse kui
  narkotestis näha on miskit.
  Mina näiteks igaksjuhuks ei anna allkirja sest ma nii kardan seda olukorda kus ma oma pisikeste lastega tänaval kõnnin ja kamp
  jointis olevaid inimesi tulevad vastu ja hakkavad vägivallatsema vms. kuna kanep laseb olemise vabaks ja siis inimesed ei tunneta
  oma piiri enam ja lihtsalt ei pruugi teadvustada endale mida nad teevad.
  Mulle sobib see praegune olukord et inimesed kuskil nurgataga tõmbavad ja end mõnusalt tunnevad aga ma ei taha tänavale,
  poodidesse ja ühistrantsporti selliseid inimesi.

  • Avatar
   Vasta sell 24. september 2015 at 16:09

   Nalja teete või? Tänavad, poed, ühistransport ja teised avalikud kohad on juba praegu neid “jointis” inimesi täis ning millegi pärast
   ei kipu need vidukil silmadega sellid küll vägivallatsema. Ning kust tuleb üldse see arvamus, et inimesel puudub kanepi mõju all
   enesekontroll? Vägivallatsemine ja enesekontrolli kaotamine on siiski alkoholi liigtarbimise tagajärjed. Täiesti põhjendamatu
   hirm Teie poolt. Või, et kui seadustatakse, siis järsku muutub kanepi toime ning need samad inimesed hakkavad vägivallatsema?
   Pigem aitab kanep vägivallale kalduvatel isikutel tuure maha tõmmata.

 • Avatar
  Vasta Aveli 22. september 2015 at 21:38

  Kas sa päriselt ka lugesid selle narkomaani kirjutised läbi nihilistist? Mina lugesin ja lugesin sealt välja täpselt selle, et raskemate
  narkootikumideni jõudis ta otsides lahendust kanepitarvitamise tagajärjel tekkinud ärevushäirete ja depressiooni
  leevendamiseks. Ma ütleks, et see kirjutis ei toeta absoluutselt sinu kanepi legaliseerimise seisukohta, vaid räägib sellele
  ilmselgelt vastu.

  • Avatar
   Vasta Helena 24. september 2015 at 13:17

   I’m callin bullshit on that. Mitteükski reaalne pühapäevasuitsetaja ei kuku süstla otsa kuna kanepi suitsetamise tagajärjel tekkisid
   ärevushäired. Selleks pidi inimene juba ALGSELT olema psühholoogiliselt nõrk.

 • Avatar
  Vasta krt 22. september 2015 at 17:10

  On tehtud mitmeid uuringuid (otsi
  netist), kus tõestatakse, et kanepi
  tarbimine ON kahjulik. Eriti
  laastavalt mõjub see ajurakkudele.
  Jah, nüüd võiks kohe takka öelda, et
  ah mis see üks pläru on siis, ja iga
  päev ju ei tee jne. Kanep tekitab
  sõltuvust nagu iga teine narkots. Ja
  nagu tubakaski. Mina ei propageeriks
  nii laialt seda, et las nüüd ühe
  jointi teevad, mis seal ikka. Olen
  isiklikult näinud 16 -18 (!)
  aastaseid täiesti degradeerunud
  mõtlemisega noormehi, kes teevad ühe
  pealt näha kahjutu pläru
  nädalavahetusel, siis paar korda
  nädalas ja siis paar korda
  päevas..kui ei teaks tagamaid,
  arvaks, et tegemist on vaimupuudega
  isikutega, sest sellised võivad olla
  kanepitarbimise tagajärjed.

 • Avatar
  Vasta H 22. september 2015 at 14:22

  Ma ei hakka sellel teemal üldiselt sõna võtma. Ei ole ise kunagi midagi tarvitanud ja mu lähedased ei tarvita samuti keelatud
  aineid, seetõttu on see teema natuke kauge minu jaoks. Jah, sellega olen nõus, et Eesti narkopoliitikas peab midagi muutuma.
  Üks asi postituses jäi aga silma ja hinge kriipima. Nimelt see, kus sa väidad, et kanepi tarvitamise tagajärjel “hullumajja”
  sattumine on ikka väga erandlik juhus. Ütlen kohe, et ma ei ole ekspert ja igapäevaselt ei tegele selle probleemiga, kuid minu
  tööga seoses on mul aeg ajalt vajadus käia psühhiaatriakliinikus. Ja ma võin sulle öelda, et see, et inimesed kanepi tõmbamise
  tagajärjel endale mõne psüühikahäire saavad ja hullumajja satuvad, ei ole haruldane. Üldse mitte. Arstidega olen sellel teemal
  põgusalt vestelnud ning nad ütlevad, et mõni inimene tõesti võib kogu oma elu kanepit tõmmata ja temaga ei juhtugi midagi,
  kuid on inimesi, kes peale esimest tarvitamist eluks ajaks endale psüühikahäire saavad. Eriti sellised inimesed, kellel on
  geenidega kaasa antud oht psüühiliselt haigestuda. Siiani ei ole ma veel ühtegi inimest näinud, kes enne kanepi tarvitamist
  endale selgeks teeks, kas tema kuulub riskigruppi või mitte. Seega kokkuvõttes ei saa siiski väita, et kanep nii süütu ja ohutu
  oleks, kui mõnel pool väita üritatakse. Jah, fentanüüliga võrreldes ilmselt tõesti on ohutum. Jah, ka alkoholi tarvitamise
  tagajärjel tekib inimestel psüühilisi haigusi. Need võivad põhimõtteliselt tekkida ükskõik millest, aga ma ei leia, et kanepi
  ohutus nüüd nii hästi tõendatud on, et seda nii ohutu ainena propageerida.

 • Avatar
  Vasta Mees 22. september 2015 at 10:53

  Piradose poes (Tehnika 24) või
  Piradose stuudios (Telliskivi 38)
  saab anda paberil allkirja.

 • Avatar
  Vasta Kristjan 21. september 2015 at 23:39

  Eesti narkopoliitika vajab jah kahtlemata muudatusi, seda näitab statistika ning on näha, et praegune süsteem ei toimi, seda
  siis fentanüüli osas. Kanepi koha pealt ei saa ma aru miks ta illegaalne on, miks ma pean saama karistatud kui mõni õhtu teen
  rahulikult piipu. Ma ei taha juua, ma tahan ise otsustada mida ma teen. Enne kanepi tarvitamist olin märksa närvilisem kui
  nüüd, mil olen juba mõne aasta kanepit tarvitanud. Ma ei tea mis jutt see on, et kanep pidavat laisaks tegema, minul sellist
  probleemi pole olnud, olen täisväärtuslik õnnelik ühiskonnaliige, tööl probleeme ei ole, teen väga tihti trenni (olen nii vaimselt
  kui füüsiliselt elu parimais vormis) ning oman ka teisi hobisid. Alkoholi tarbimisel ei näe ma enam üldse põhjust,nii laastav
  tundub see organismile, eriti siis kui jood segamini või ei joo piisavalt vett, tulemuseks siis hommikul peavalu. Kanepiga pole
  selline asi lihtsalt võimalik. Nagu mõnes eelmises kommentaaris on mainitud si legaliseerimine võtaks lihtsalt mustalt turult
  rahastuse ära, inimesed saaksid kvaliteetset kanepit, kui väga paljud nagunii tarvitavad, miks nad ei või osta riigi poolt
  reguleeritud kohtadest kust saaks riik ka väga suurt kasu, maksude näol. Paljud, eriti vanemad inimesed on ära hirmutatd
  meedia anti-kanepi propaganda poolt, nt reporteris oli kanepiteemaline artikkel, kus videos jooksis erinevate “hardcore”
  narkomaanide metamfetamiin, kräkkkokaiini, ja alkouimas inimesi, kellest mõnel puudusid hambad jne. Puhas propaganda.
  Iga inimene peaks saama ise vabalt valida, mida ta oma elus teeb, kui ei meeldi või ei sobi vms, siis pole vaja teha ja kõik.

 • Avatar
  Vasta Ervin 21. september 2015 at 21:41

  1)Siin riigis polegi targemat teha, kui aineid tarvitada.
  2)Alkohol aitab ainetel sinna maailma viia, kust on raske välja tulla.
  3)Kanepi suitsetamine on etem, kui alkoholi ületarvitamine.

 • Avatar
  Vasta S 21. september 2015 at 19:48

  ei ole nõus.

  loosung “Laske elada” on oma olemuselt väär, sest narkootikumi tarvitamine ei ole inimõigus ega narkouim “elu”. elama peaks
  ikkagi nii, et ei peaks mõtlema ja muretsema, kust järgmist doosi saada. kui narkootikum on nii vajalik, et see ärgitab petitsiooni
  algatama ja sellele alla kirjutama, siis on juba maailmapildis midagi valesti.

  • Avatar
   Vasta sell 24. september 2015 at 16:17

   Saan ma õigesti aru, et toetate praegust süsteemi (“Las surevad!”), mis on meid viinud narkosuremuselt Euroopa tippu? Sellisel
   juhul ei saa öelda, et sul ka kõik näitajad 100% normis on.

 • Avatar
  Vasta mammu 21. september 2015 at 16:04

  kirjutan kohe kahe käega postitusele alla, olen ise samuti kanepi pooldaja. Natuke nooremana ülikooli ajal sai ikka
  nädalavahetuseti suitsetatud. Kui teised läksid välja jooma ja lõpetasid tühja rahakotiga ja hirmsa pohmelliga, siis mina keerasin
  endale ühe suitsu, tegin selle ära ja olin asjalik-kõiksugu kirjalikud tööd sai väga kiirelt tehtud, pani mõtte liikuma, mõnikord oli
  hea koristada(rahulikult ikka). Boonuseks veel väga hea uni kah. Järgmine päev polnud mingeid probleeme-tegin oma tegevusi
  edasi, mitte nagu need, kes eelmisel õhtul alkoholi tarbisid.
  Nüüd aastaid pole olnud tahtmist tarvitada aga viimasel ajal jälle tekkinud pähe mõte, et võiks koju muretseda natuke ja
  mõnikord “aeg maha” võtta. Probleemiks aga see, et kõik mu vanad “tutvused” on kadunud ja mul pole õrna aimugi kust ma osta
  saaksin.

 • Avatar
  Vasta Mellu 21. september 2015 at 15:32

  100 protsendiliselt nõus!! Kanepi legaliseerimine
  mujal riikides on ka parandanud sealsete kohtade
  olukorda. Ja seda nii majanduslikult kui ka nt
  vägivallatsemise arvu suhtes.
  Juba oma sõpruskonna järgi võin öelda et kanepit
  suitsetavad sõbrad saavad oma eluga silmnähtavamalt
  paremini hakkama kui need kes alkoholi tarbivad.
  Seda on isegi välimusest näha.
  Loodan et kunagi meie riik teeb õige otsuse ja
  legaliseerib kanepi.

 • Avatar
  Vasta Laura 21. september 2015 at 12:08

  Vaatan, et siinsed kommentaarid on enamus
  sinu mõtete vastu kui poolt. Tegelikult ma arvan,
  et selle postituse lugejatest on vägaväga paljud
  ka pooldajad, aga nad lihtsalt ei pea vajalikuks
  või ei julge sinuga siin nõustuda. Mina igatahes
  pooldan seda petitsiooni, oled asja väga hästi
  lahti seletanud. PS inimesed, võtke teatavaks, et
  siiski igaüks mõtleb ja teeb tegusid enda eest-
  kes tahab, see suitsetab, kes ei taha, see ei
  suitseta. Ma ei usu, et mingi pool Eestit nüüd
  legaliseerimise pärast seda tegema hakkaksid,
  kui tahavad, saavad nad seda ka praegu teha.

  • Avatar
   Vasta Raix 21. september 2015 at 13:17

   ega ikka ei ole küll nii, et teed mis tahad…kui sa jood ja suitsetad, siis peab HK sinu kopsuvähi jm vähiravid kinni plekkima, samas
   kui mulle, kes ma olen olnud tervislikke eluviisidega ja mõistusega inimene, ütleb perearst, et kolesterooli kontrollimiseks raha ei
   ole. Natuke võiks ikka laiemat pilti vaadata. Ja kust see raha tuleb, mille eest tasuta narkot jagama hakatakse? Riik tõstab makse
   või järgnevad 50 aastat ei tõsta ühtegi peretoetust ega pensioni….
   Uskumatu kui rumalad ikka inimesed olla võivad.

   • Avatar
    Vasta noone 21. september 2015 at 15:47

    Aga HK peab kinni plekkima liigsöömisest ja vähesest aktiivsusest paksuks läinud lodevate inimeste südame- ja
    veresoonkonna haigused? Mis on nr 1 haigus eestis? Mis selle põhjustab? Laiskus, rumalus, lodevus, selgrootus. Ja me kõik
    peame neid pekipersseid oma raha eest ravima! Võiks natuke laiemalt pilti vaadata!

    Uskumatu kui ignorantsed võivad inimesed olla.

   • Avatar
    Vasta klaabu 21. september 2015 at 15:48

    soovitaks sul vaadata colorado tax revenue numbrit legaalsest kanepist. sealt tuleb raha, millega ravida nii tubaka kui alko
    tekitatud kahjusid ning aidata sõltuvusravi ja ennetustööga.

   • Avatar
    Vasta berle traks 2. märts 2017 at 15:18

    Uskumatu kui rumal sa ise oled. Kanepi keelamine küll sinu pensioni ei tõsta. Kui sa kunagi üldse pensioni saad. Seadused ju muutuvad. Kanep on taim .Täiesti ebareaalne võrrelda mingite sünteetiliste narkootikumidega, suitsuga või alkoga.Enne kui lahmida või arvustada võiks ikka endale selgeks teha kui kahjulik ja kellele kahjulik miski aine on. Võiks mõelda ka selle peale kellele ja miks selline keelamise-suunamise poliitika kasulik on.Kas inimesd tõesti ise ei oska ise otsustada , kõiki on vaja keelata, piirata , jälgida.
    Kas sellistest keelamistest ja vangistustest on ka kellelegi kasu olnud. Paluks too mõni reaalne näide.

 • Avatar
  Vasta ML 21. september 2015 at 10:16

  Loodetavasti kõik ikka teavad, et suur osa narkootikumidest saavad alguse taimedest (nt oopium, kokaiin jne), seega ma päris
  nii ikka ei ütleks, et kanep lihtsalt üks taim, et mis see siis ära ei ole.
  Miks peaks hakkama narkootikume sõltlastele tasuta jagama? Põhjendusest, et siis nad ei varasta jne on küll minu jaoks vähe-
  ravimiseks on ikka ju võõrutuskeskused! Narkootikumide tasuta jagamine võrdub ju surmanuhtlusega, et sel juhul oleks riik
  narkomaanide surmas osaline, see, kui nad kohe üledoosi ei tee, ei tähenda, et nad end pikaajaliselt ei tapaks.
  ´´Narkomaanid on ka kellegi lapsed´´- jah, saan mõttest aru ja kohutavalt kahju on, kui üha nooremad langevad selle needuse
  alla, ma ei kujutaks ette, mida ma teeks, kui kunagi mu oma lapsega peaks midagi sellist juhtuma?! Aga kindlasti üritaks ma
  teda suunata võõrutusravile, mitte ei pooldaks talle tasuta ainete jagamist! Seesama ütlus …. on kellegi laps- see ju kehtib ka
  mõrvarite ja igasuguste pervertide ja kelle iganes kohta, see ei tähenda, et lastepilastajatele tuleks omaette koht luua, kus nad
  siis saavad teha, mida ´haigus´ sunnib?!?

  • Avatar
   Vasta Sume 21. september 2015 at 12:34

   Ainult et senikaua, kuni sa oma last võõrutusravile suunad, tahab ta ikka oma doosi kätte saada. Natuke liiga optimistlik on
   oodata, et ta läheb esimese suunamise peale kohe ravile. Mis on siis parem variant, kas laps saab (kahtlase päritoluga)
   narkootikumi tänavalt teatud hinna eest või kontrollitud tingimistes ja tasuta? Keda võiks olla lihtsam ravida ja normaalse elu
   juurde tagasi suunata, kas narkomaanist prostituuti või lihtsalt narkomaani?
   Pervertide näide ei ole ju asjakohane. Haigused on erinevad ja nende ravi on ka seetõttu erinev, nohu ka ei ravita kiiritusraviga
   vms.

   • Avatar
    Vasta ML 22. september 2015 at 10:34

    Minumeelest on hoopiski naiivne arvata, et kui selline kena koht on loodud, kus tasuta narkot jagatakse, et siis keegi
    üldse hakkaks võõrutusravi peale mõtlema. Ja kes seda kohta rahastama peaks? Kuskohast need narkootilised ained
    tulema hakkaksid? Et riik hakkaks rahvusvahelist narkokaubandust toetama, ostes narkot sisse?!? Ja kui tasuta saab, siis
    need, kellel suva, et oma identiteeti paljastada, seisaksidki 24/7 ukse taga oma osa nõudmas, need, kes varjata tahavad,
    sinna niikuinii ei lähe.
    Ikka mõtlen, et kas mõni kahe käega pooldaja ka päriselt raskes sõltuvuses narkomaane kohanud on? Kahtlen sügavalt.
    Mind huvitaks pigem nende arvamus, kelle pereliige on narkosõltlane (olnud), et kuidas nemad asjasse suhtuvad, mis
    arvamust pooldavad? Õnneks minu enda peres pole sellega tulnud kokku puutuda, aga tean inimesi, kes on sõltased ja
    see vaatepilt pole ilus, nad on ka ise rääkinud, et lollid olid, et alustasid, aga see ju vaid tagantjärele tarkus, loobumine ei
    ole lihtne. Mõned nendest on korduvalt üritanud loobuda, aga pisemagi elu vingerbussi peale kahjuks jälle alustanud, üks
    nendest kahjuks ka kahjuks juba surnud tänaseks.

    • Avatar
     Vasta sell 24. september 2015 at 16:42

     Aga. Kui inimestele antakse tasuta leevendust, siis hakkab ka diiletitel klientuur ja sissetulek kahanema. Fentanüüli
     diiler ei ole mingi meeldiv inimene – see on tulu nimel enda kliente mürgitav (lisandained, ebapuhas kraam) ja nööriv
     pätt, kusagil sitases pasaurkas. Antud tegevus kaotab enda senise mõtte, kui süsti saab kätte ilma selleta, et peaks
     taoliste kaabakatega kokku puutuma. Diilerid on see kontingent, kelle tõttu sõltlaste arv on kasvuteel. Praegune
     süsteem teeb neile elu lihtsaks. Politsei töö tagajärjel ei kao fentanüüli diilerid küll kuhugile, kuna mängus on suured
     rahad. Üksikud politsei töövõidud on kogu probleemi mastaabis tühised. Seega on senine tegevus mõttetu ja teie
     arusaam asjast väga egotsentreeritud. Iseenesest olete küsinud õigeid küsimusi. Just neid küsimusi, millega hetkel
     riigiisad absoluutselt tegeleda ei viitsi ning jäärapäiselt usutakse imesse, et see vana mädanev süsteem mingil
     hetkel positiivseid tulemusi andma hakkab.

 • Avatar
  Vasta Katri-Helena 21. september 2015 at 10:02

  Ma ei saanud päris täpselt aru, et kas sa
  üritasid selgeks teha et need kes tahavad
  fentanüüli teha siis saaks selle tasuta kätte?
  Et siis nende väärikus püsiks?

  Igatahes seletan sulle MIKS liigutakse
  kanepist edasi tugevamate narkootikumide
  juurde. 1) kAnep ju “ei teinud midagi” ma
  katsetan siis midagi uut juba ka. 2) kanep on
  võrdlemisi kallis. Kaifi saamiseks ollakse nōus
  proovima odavamaid (aga ka kangemaid
  narkootikume).

  Kui ma saaks anda allkirja, et tubaka-ja
  alkohol keelataks, paneks ka sinna.

 • Avatar
  Vasta noone 21. september 2015 at 10:01

  Väga hea postitus!

  Kõik, kes arvavad, et narkootikume tarbivad vaid “pahad” poisid ja tüdrukud, “narkarid” ja “pahmotid” — kas endal valus pole nii
  rumal olla? Peab olema ikka väga orjameelne, et sinisilmselt arvata, et narkootikumid on vaid pahade sünniõigus.

  Äratus!

  Narkootikume tarbivad kukupaid lapsed, sest nad võtavad maha pinge, milel suruvad neile peale vanemad, kes nõuavad lastelt
  asju, mida nad ise ei ole suutelised saavutama. Narkootikume tarbivad inimesed, kelle elus on kõik nii kuradi ideaalne, et igav on
  ja otsitakse vaheldust. Narkootikume proovitakse ja tarvitatakse, sest teised teevad kah — soovitakse kusagile kuuluda, olla
  aktsepeeritud. Narkootikume kasutatakse, et lahti saada moraalijüngrite tänitamisest. Narkootikume kasutatakse, sest nendest
  nii palju räägitakse. Elu ei ole must-valge!

  Me kõik arvame, et meie just oleme need kõikse puhtamad, süütumad, ideaalsemad jne. Kuigi me kõik teeme midagi halvasti — me
  petame enda partnereid, me joome liiga palju, me sööme liiga palju, me ei tee piisavalt korralikult tööd, me ei anna kehale piisavalt
  koormust, me valetame kõigile, et meil oleks mugav. Ma valetame, et saada, mida tahame. Me pigistame silmad kinni reaalsuse
  ees, sest me ei taha tunnistada, mis olukorras meie elud on. Me flirdime, kuigi meil on abikaasa. Me vihkame vahel enda lapsi, kuigi
  me neid armastame. Me kõik oleme läbinisti patused.

  Me valetame endale, kogu aeg.

  Ja siis tuleme ja hakkame tänitama ja teiste elu elama.

  Inimesed — olgem ausad.

  Kas millegi keelamine on kunagi midagi aidanud? Kas millegi kontrollimine on midagi aidanud? Tunnistagem, et narkot pannakse
  ikka, vahet pole, on ta keelatud või mitte, lõbumajas käiakse ikka, olgu see keelatud või mitte. Narkomaan ütleb otse, et tarvitab.
  Kas meie julgeme tunnistada, et me valetame endile?

  Olgem ausad, ainult nii saab midagi muuta.

  • Avatar
   Vasta Raix 21. september 2015 at 13:22

   Kas millegi keelamine on kunagi midagi aidanud?
   Vastus sinu küsimusele: JAH, on!
   Tänu müügikohtade vähesusele, aktsiisile, hoiatussiltidele, avalikus ruumis suitsetamise keelustamisele, liiklusmärkidele jnejne
   on vähenenud suitsetamine, liiklussurmade arv jnejne.
   Kuidas saab nii arulagedat juttu üldse kirjutada. Kui poleks seadusi ega keelde, siis valitseks ühiskonnas täielik anarhia. Kahjuks
   on inimene ise nii loll, et riigid PEAVAD neid piiranguid kehtestama. Kui poleks vastu võetud tubakaseadust, siis oleks endiselt
   miljonid inimesed eksponeeritud passiivsele suitsetamisele. Ilmselgelt ei tea sa midagi tubaka epideemia mudelist, aga tänu
   sellele seadusele on oodata kopsuvähi haigestumuse tugevat langust.

   • Avatar
    Vasta noone 21. september 2015 at 15:36

    Kui palju on suitsetamine vähenenud ja miks? Kui palju on autoõnnetusi ja liiklussurmasid vähenud ja miks?

    Vastan ise: suitsetamine on vähenenud vähem kui 3% võrreldes eelmise perioodiga. Kuna aga eelmine periood on ka
    esimene periood, mil statistikat selle kohta tehakse, siis ei ole see väga tõsiseltvõetav, sest pikemaajalisem info puudub.
    Tegemist võib-olla tõesti sellega, et avalikus kohas ei tohi suitsetada, kuid ma pean veel elama, sest pole näinud ühtegi
    inimest, kes suitsetamisest loobus seetõttu, et avalikes ruumides ei tohi suitsetada. Kokkuvõtvalt — infot napib ja ca 3% ei
    ole just märgatav muutus. Samas pole mitte keegi suitsetamist KEELANUD, olemasolevaid reegleid on kohandatud
    vastavalt olukorrale.

    Liiklussurmade arv on tõesti vähenenud, kuid mitte seetõttu, et autojuhtimine keelatud on, vaid seetõttu, et inimesi on
    haritud — suurendatud nende arusaamist asjade omavahelistest seostest jne. Inimesi on HARITUD, mitte neile pole asja
    keelatud.

    Laiemat silmaringi ja arvatud mõtlemist!

    • Avatar
     Vasta Liis 22. september 2015 at 09:12

     Nõustun Raixiga!
     Te (noone) ei saa olla nii kuradi loll, või noh saate nagu näha 😀
     Liiklust reguleerib üldiselt liiklusseadus, mis on ka piirang (või teatud tegevuste keelustamine). Võttes nüüd Teie
     teooria kohaselt, et keelustamine ei ole midagi head kaasa toonud, siis kaotaks äkki kohe liiklusseaduse ja
     tekitaks liikluses anarhia. Tekib küsimus, kui palju siis paremaks muutuks???
     Sooviks siis Teilegi laiemat silmaringi ja avatud mõtlemist 😉

    • Avatar
     Vasta kätu 22. september 2015 at 14:20

     Kust on võetud see 3%? Mis ajaline määratlus on eelmine periood?
     Kui räägid numbritest, siis kasuta palun ametlikke andmeallikaid. Suitsetamise levimus aastal 2002 oli meeste hulgas
     57,9% ja naiste hulgas 25,7 (viide: Patterns of smoking in Estonia, Addiction. 2002 Jul;97(7):871-6) ja aastal 2006
     meeste hulgas 39,1 ja naiste hulgas 15,0 (viide: TAI tervisestatistika andmebaas). Tõesti ei viitsi sulle siin rohkem
     viiteid ja numbreid otsima hakata.
     Muuseas leidub ka kirjandust, mis tõestab ära, et just need keelud (müügikohad, suitsetamise kohad jne) on need, mis
     aitasid enamus maailmas suitsetamise levimust drastiliselt vähendada.

 • Avatar
  Vasta Agne 21. september 2015 at 09:50

  Minu meelest väga rumal postitus. Avaliku elu tegelased ei peaks seda niimoodi propageerima. Ta kuulub siiski
  narkootikumide alla ja seda ei peaks legaliseerima. Kui tahad oma jointi teha – tee. Oled siiani seda kätte saanud – saad
  edaspidi ka.
  Pole vaja seda legaliseerida, et iga poolearuline seda lihtsamini kätte saaks. Meil Eestis neid poolearulisi küllalt. Kanep ei
  mõju kõigile ühtemoodi.

  Aga see on vaid minu arvamus.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 21. september 2015 at 09:55

   Minu meelest jälle just avaliku elu tegelased peaksid rääkima dekriminaliseerimisest – mis ei ole sama legaliseerimisega.

   • Avatar
    Vasta Liis 22. september 2015 at 09:19

    Mallu,
    Ilmselgelt pole inimesed väga põhjalikult lugenud su teksti, niiet nähakse vaid seda, mida soovitakse.
    Dekriminaliseerimine: de- tähendab mitte-/ära, kriminaliseerimine tähendab, et mingi tegu on tunnistatud kuriteoks ja
    see on kriminaalkorras karistatav. Legaliseerimine tähendab mingi teo muutumist süüteost täiesti legaalseks ehk
    lubatud teoks või tegevuseks
    Kõigile kes pole veel erinevusest aru saanud 😉

 • Avatar
  Vasta J 21. september 2015 at 09:32

  Kas sa tõesti arvad, et kui legaliseerime kanepi siis need fentanüüli vennad hakkavad kõik järsku kanepit tarbima, sest see on
  legaalne? 🙂 Ei, kohe kindlasti mitte!
  Ega need kes fentanüüli ja muud sellist kraami süstivad, nende jaoks on kanep juba liiga lahja. Nemad ei liigu sellelt redelilt
  enam sammu tagasi.

  Mine veeda üks päev narko ennetusega tegelevate inimeste seltsis, siis hakkad ehk teise pilguga vaatama seda asja.
  Pidevalt väidetakse, et kanepi laksu all pole keegi kedagi tapnud jne. Kas see on tõestatud fakt? On reaalselt keegi näinud
  politsei statistikat?
  Minu tuttav on kanepi uimas ühe sõbra surnuks sõitnud + teine sõber oli koomas mitu kuud…

  Ning väide, et siis pood hakkab dokumenti küsima on väga naiivne. Ega alaealised ka ise endale alkoholi ei osta..

  PS! Meditsiiniline kanep on Eestis legaalne alates 2005

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 21. september 2015 at 09:56

   Miks sa arvad, et ma arvan, et fentanüüli sõtlased hakkaksid kanepit tegema? Jesus nagu… Loe eelmiseid kommentaare, saad targemaks 🙂

 • Avatar
  Vasta Ketu 21. september 2015 at 09:04

  Ma ei lugenud teisi kommentaare läbi, kuid minul on olnud juba väga kaua aega kanepi legaliseerimise kohta kindel arvamus:
  Ma väga vabandan, aga minu meelest on Eesti inimene lihtsalt nii rumal, et neile (meile – loomulikult pean ma ennast
  “teistest” targemaks) ei saa anda signaali, et kanepi ehk siiski ju narkootikumi kasutamine on lubatud, kuna Eesti inimene
  oskab kuritarvitada absoluutselt kõike. Mina isiklikult kardaksin taolise signaali andmist ja leian, et meie ühiskonnale see
  midagi juurde ei anna. Küll aga leian, et karistused ei pea olema nõnda karmid – see võiks olla nö “salaja kokku lepitud” riigi
  tasandil. Eesti inimese rumaluse all pean ma silmas ka praegust pagulasolukorda. Eesti inimene (loomulikult ei saa siinkohal
  rääkida tõesti kõikidest inimestest, kuid aegajalt on üldistamine vajalik) ei tee enam vahet pagulasel ja mustanahalisel
  inimesel. See teema on nii absurd ja ei vajagi tegelikult praeguse teema all minu arvamust, kuid selgitasin ühe näitega, mille
  pärast üldistan Eesti inimesi üsna rumalaks. Ma ise olen õnneks ikka nii intellgentne ja tark (võtame huumoriga!), et süda
  läheb pahaks, aga ütlesin oma ausa arvamuse.

 • Avatar
  Vasta Mari. 21. september 2015 at 08:23

  Tean ka ühte inimest, kes oli ikka väga arukas tüüp,
  koolis läks hästi ja sai hea töö peale, aga niipea kui
  hakkas tänu seltskonnale kanepit suitsetama, muutus
  see inimene kardinaalselt. Temaga pole võimalik enam
  rääkida ühest teemast, kaldub koguaeg jutt ühest
  asjast teise, ta räägib koguaeg vandenõudest ja on
  muutunud nii ärevaks ja ausalt öeldes temaga
  suhtlemine tundub, et ta on suitsetanud enda ajud
  pehmeks. Ta on nüüd ka ülisuur kanepi toetaja,
  igakord kui tuli meil jutuks kanep, kukkus ta rääkima
  sellest, et kuidas kanep päästab inimesi, kellel on
  raske haigus, aga mille kuradi pärast ta seda ise siis
  teeb? Ma pooldan seda et kanepit tarvitada
  meditsiinilisel eesmärgil, aga täiesti terve inimene, kes
  legaliseerimist pooldab, seda suitsetab ja toob
  vabanduseks selle meditsiinilisi mõjusid tahab lihtsalt
  rahulikult enda laksu kätte saada.

  • Avatar
   Vasta Mari. 21. september 2015 at 08:25

   See tüüp veel ütles et kui on liiga igav töö tal, siis see
   paneb teda rohkem narkot tegema, et kindlasti on ta
   tänu kanepile ka muid aineid proovinud.

   • Avatar
    Vasta ivsh 21. september 2015 at 08:35

    See jutt võtab TÄPSELT kõik selle kokku, mida minagi arvan.

    Lisaks, ma ei saa täpselt aru, kuidas sa, Mallukas, arvad, et legaliseerimine suurendab metadooniasendusravi ja narkomaania
    ravi üldisemalt? Või vähendab fentanüülinarkarite hulka? Rehabilitatsioon on ju praegu ka täiesti olemas ja nende ravimite
    kättesaadavuse parandamiseks peaks hoopis teistsugustele petitsioonidele allkirju koguma.

 • Avatar
  Vasta Merle 21. september 2015 at 08:16

  Kuivõrd teema on oluline, siis lihtsalt pean argumentatsiooni vildakusele tähelepanu juhtima. Mitte kunagi ei saa ega tohi
  inimesele täiendava riski võtmist peale suruda argumendiga, et ta on juba varasemalt mingi riski võtnud (kas vabatahtlikult
  või peale sunnitult). Lihtne näide: Kui inimene elab keemiatehase kõrval, siis ei saa talle öelda, et ta peab aktsepteerima
  tuumajaama ehitust enda naabrusse, kuna tal on juba keemiaõnnetuse risk nagunii olemas. Tuumajaama ehitus ei vähenda ju
  kuidagi keemiaõnnetuse riski. Vastupidi, riskid liituvad ehk inimesele lisandub ka tuumaõnnetuse risk. Elik kuivõrd arutelu ei
  ole alkoholi asendamisest kanepiga, siis ei ole oluline argument, et ained on oma negatiivsetelt omadustelt enam-vähem
  samas kaalukategoorias. Ühiskonna jaoks tervikuna riskid kumuleeruvad. Ükski joodik ei jäta ju kanepipläru pärast alkoholi
  joomata. Alkohoolikutele liituvad hoopis täiendavad kanepisõltlased (kuivõrd praegu on tegemist ebaseadusliku tegevusega,
  siis see on siiski paljudele argumendiks mitte tarvitada), pluss tekib suur hulk ristkasutajaid (olenevalt tujust siis joint või alko
  või mõlemad koos), mis toob kaasa uusi ettenägematuid terviseriske. Absoluutselt ei ole nõus, et kanep on praegu sama
  kättesaadav kui alkohol. Mina ei tea küll kust saab ja puuduvad ka sellised tuttavad, kellelt midagi hankida. Kuna tegevus on
  ebaseaduslik, siis ei lähe ka poolvõõrastelt uurima ju. Alkoholi kohta, ehkki ma ise praktiliselt üldse seda ei tarvita, tean
  täpselt, et seda saab igast poest.
  Teiseks ei saa ma aru fentanüüli ja kanepi seosest. Kanepi pooldajad väidavad siis, et kanep ei ole hüppelauaks kangemate
  narkootikumide juurde ja samas ka, et ükski kangemate meelemürkide tarbija ei hakka nö tagasi tulema kanepi juurde.
  Vabandust, aga miks siis need kaks teemat üheks kokku miksida, kui neil mingit seost ei ole? Neid tuleb sellisel juhul käsitleda
  eraldi ja omaette argumentidega.
  Kolmandaks, palun võrrelda võrreldavaid asju. Ei saa küsida, kas sa eelistad, et su laps tõmbaks pigem ühe pläru või jooks
  ennast pildituks. Õige küsimus oleks, ka sa eelistad, et su laps tõmbab ühe pläru või joob klaasi veini/siidrit vmt. Või siis kas
  tõmbab ennast täiega kivisse või joob pildituks. Kusjuures mina eelistaks viimast varianti, kuna üle joomisel saab organism
  ennast kaitsta oksendamisega, aga üle tõmmatud kanepisuitsu organismist enam kuidagi kätte ei saa.

  • Avatar
   Vasta Pia 21. september 2015 at 09:00

   Väga nõus sinuga, Merle!
   Ei toeta Malluka petitsiooni ega ka legaliseerimise ideed.

  • Avatar
   Vasta S 21. september 2015 at 19:54

   asjalik ja mõtestatud kommentaar. aitäh, Merle!

  • Avatar
   Vasta Erts 21. september 2015 at 20:26

   Ka mina, kes ma olen üldjuhul Malluka vaadetega nõustunud pean siinkohal möönma kahjuks vastupidist. Ning küsiks sammuti,
   kuidas fentanüüli- ja kanepisuitsetajad üldse samasse patta kuuluvad? Ma ei näe neil mingit seost, võib-olla olen lihtsalt liialt
   rumal antud teema koha pealt. Kuid Merle kommentaariga 100% nõus.

  • Avatar
   Vasta D 21. september 2015 at 21:29

   Väga hea vastus!
   Mina pole ka narko poolt!

 • Avatar
  Vasta Mammu 21. september 2015 at 00:06

  Muus osas nõus, aga kanepi osas
  mitte. Tunnen ise inimest, kes on
  nüüdseks 10 aastat kanepisuitsetaja
  olnud. Ta pole isegi ekstreemne
  juhtum, kuna ta ei ole päris
  igapäevane kanepitõmbaja, aga
  iganädalane küll. Ja ei saa küll
  väita, et kanep inimese tervist ei
  mõjuta. Inimesel on tekkinud
  tähelepanu- ja mäluhäired ning
  sõltuvus paistab aastatega süvenenud.
  Kõige hullem on see, et inimene ise
  ei saa sellest aru, kuna probleemid
  on tekkinud vähehaaval ja järk-järgult.
  Seetõttu, kuigi pean end keskmisest
  palju liberaalsemaks, siis kanepi
  legaliseerimine (v-a meditsiinilistel
  näidustustel), on küll üks asi, mille
  kasutegureid ma näha ei oska.

 • Avatar
  Vasta Nojahh 20. september 2015 at 22:18

  Ma olen selle osaga sinu jutust nõus,
  et Eesti narkopoliitika ei kannata
  mingisugust kriitikat. Mina töötan
  alal, kus ma aeg-ajalt puutun ka
  narkomaanidega kokku. Tõesti, vahel
  ei viida seda narkoimas noort mitte
  kuhugi, isegi kainerisse mitte. Kui
  kõnnib, võib ju ka koju minna… Mis
  teate see sellele narkomaanile saadab.??
  Aga jah, kanepi legaliseerimine ei
  lahenda küll midagi. Kanepi
  pikaajalisel kasutamisel on samamoodi
  ohtralt halbu tagajärgi. Lisaks on
  kanep sageli hüppelaud millegi
  kangema jaoks.
  Fentanüül on opiaat, morfiini sarnane
  valuvaigisti. Kasutatakse seda
  meditsiinis narkoosi tegemisel.

 • Avatar
  Vasta Terje 20. september 2015 at 20:31

  Mallu! Suur musu musu musu sulle selle postituse eest! 🙂

 • Avatar
  Vasta Sai 20. september 2015 at 19:54

  sinu jaoks tuleb kindlasti üllatuse aga
  jumala rikkad ja täiesti heal järjel
  inimesed Eestis teevad ka muud
  narksi, kui kanepit. Ei pea silmas
  fentat, aga nt koksi tõmbavad väga
  paljud rikkad ärimehed ja ka
  poliitikud. Ja ma ei häma niisama..

  • Avatar
   Vasta maria 20. september 2015 at 20:29

   Natuke olen vastu, kui väitsid, et kanep ainult head pigem teeb. Minu enda tuttavatest on mõni selle tõttu justkui teises maailmas,
   selline kummaline ja kõhe jutt tuleb suust. Kindlasti on erinevaid mökse, mida müüakse noortele- ei usu, et see niivõrd puhas
   kraam on.
   Muidu täitsa nõustun su jutuga.

 • Avatar
  Vasta Rosanna 20. september 2015 at 19:20

  Kui palju neid hääli üldse kokku peab olema ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 21. september 2015 at 07:56

   1000

 • Avatar
  Vasta Sume 20. september 2015 at 18:54

  Kui meil pakutaks heroiini asendusteraapiat, siis jääks alles rohkem nö puhast narkomaaniat. Praegu on narkomaanidel 1000
  muud probleemi peale narkomaania (probleemid perega, prostitutsioon, vargused jms) ja julgen oletada, et paljud langevad tagasi
  narkootikumide lõksu just nende kaasuvate probleemide tõttu. Narkomaan võib ju olla kliinikus, saada korraks abi, tuleb sealt
  kliinikust välja ja reaalsus lööb näkku – pere on ta hüljanud selle tõttu, et ta doosi saamiseks x asju tegi, kriminaalidest “sõbrad”
  nõuavad mingeid võlgu vms tagasi, politsei kahtlustab teda mõrvas, lisaks enda mälestused minevikutegudest, luupainajad jne.
  No ei ole hea stardipositsioon. Asendusteraapia võimaldaks selliseid jamasid ennetada ja seeläbi ka ravi tõhustada. Ilmselt on
  ikka lihtsam puhast elu alustada, kui pole kaelas võlgu ja meeles jubedused, mida doosi saamiseks tehtud sai.

 • Avatar
  Vasta maali 20. september 2015 at 18:32

  Minul tuli seda lugedes esimesena mõttesse see, et ma arvan et sul on mingid suured enesekindluse probleemid vms. ei ütle
  pahaga ega midagi.
  Sa oled varasemates postitustes rääkinud kuidas tahad teha kõike mis teised teevad, tahad koguaeg midagi üldse teha, tahad
  et kõik oleks hea jne.
  Siis see et sa pöörad kõik asjad naljaks. Videotest kõige paremini aru saada just.
  Siis see et sul on tugev empaatiavõime ja mis minu arvates on suuresti inimestel kellel on endal sügavamad probleemid. Neil on
  endel probleemid ja seetõttu suudavad ka teiste probleemidest paremini aru saada ja neid õigustada.
  Ja nüüd veel see postitus..räägid et oled narkot teinud. Ja mitte ainult ühe korra proovinud mingit ühte asja, vaid teinud
  mitmeid erinevadi ja kindlsti rohkem kui aint korra proovinud. Õnnelikud inimesed ei vaja reaalsusest põgenemist, jah
  lõõgastuda tahavad kõik, aga see midagi muud.
  Igakorraga jääb aina enam mulje et sul on minevikus olnud mingeid sisemisi probleeme ja siiamaani peegeldub see osaliselt
  sinu naljades ja empaatias.

  olen ise elanud läbi depressiooni ja tean natuke ikka millest räägin.. enamus depressioonis inimesed on just lõbusamad ja
  teevad nalja, peaasi et varjata tõelist olemustja ei peaks tegelema tõelisega

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 20. september 2015 at 18:39

   No ma usun, et see narko katsetamise värk (ma ikka liigitaks seda proovimiseks, sest see aeg oli ala kuu kaks mu elust, mil mõni NV seda tegime) oli ikka pigem nooruses kinni, mitte selles, et ma oleks tahtnud teha, mida teised teevad. No ega ma pead ei tea anda, aga ma olin ka enne kokku puutunud seltskondadega, kus oleks saanud varemgi proovida, aga no vot kuidagi enne just ei huvitanud. Lambist tekkis siiski lõpuks huvi. Aga nagu öeldud, see oli ikka ilgelt ammu 😀

   • Avatar
    Vasta kätu 20. september 2015 at 20:09

    Normaalsest kodust tulnud lapsed ei sattu sellistesse seltskondadesse…ja kui sattuvad, siis ütlevad ei ja hoiavad eemale,
    mitte ei “proovi kuu või kaks mõni NV oma elust narkotsi”.
    Lapsi ei pea kasvatama vati sees, vaid tervetes kodudes, kus ei ole valikuks, kas mu laps tõmbab kanepit või paneb alksi.
    Lapsi tuleb kasvatad nii, et nad teavad, mis on päris elu ja mis idiootsus.

    Aga mul on hea meel, et tulgu sellele petitsioonile või miljon allkirja, siis seadusena see läbi kindlasti ei lähe. Õnneks on veel
    alles ka mõistusega inimesi siin Eesti riigis ja meie valitsuses!

    • Avatar
     Vasta ... 20. september 2015 at 20:50

     vaidlen vastu sulle Kätu. täitsa normaalsetest ja toredatest peredest noored ei ole sugugi teistmoodi. kõik oleneb
     näiteks seltskonnast. Kahjuks tean ka mina inimesi, kes tarbib narkot kanepit ja muu sodi. kuna ise ma ei ole kunagi
     midagi sellist proovinud, siis mina olen selle vastu, et minu tuttav/sõber tablette alla tõmbab. aga need kes tarbivad
     kasvõi vähesel määral, need on täiesti normaalsed inimesed, täiesti normaalsest perest. on ka paar erandit. Mina
     olen selles kambas kus kõik (va mina) on narkot teinud/teeb ja üks sõber on hetkel kanepist täiesti sõltuvuses, teine
     sõber oli, aga suure veenmisega ta hakkas aina vähem seda tegema ja nüüd teeb minimaalselt, kuid selle aja jooksul
     on ta muutunud väga paranoiliseks ala meie telefone kuulatakse pealt, igalpool on illuminati, 3. maailmasõda tuleb ja
     seal löövad kaasa Zombid. Lisaks tema emotsioonid kadusid kui ta polnud laksu all. mingi uuring näitas, et savu
     kahjustab aju seda osa, kus tekivad emotsioonid.. niiet noh ma ei tea. mina allkirja ei anna, kuigi see asi on nii kahe
     otsaga

     • Avatar
      kätu 20. september 2015 at 21:48

      Väliselt normaalsed pered ei pruugi alati terved olla. Päris paljudes normaalsetes ja heal järjel olevates peredes ei
      ole laste ja vanemate vahel usalduslikku suhet, ei räägita sellest, kuidas kellelgi päriselt läheb jne.
      Huvitav, et sul endal on nii palju halbu näiteid seoses kanepiga ja sa ise ei prooviks/pole proovinud, aga ütled, et
      see on kahe otsaga asi…
      Narko on narko ja selles osas saab olla ainult üks seisukoht!

    • Avatar
     Vasta Minu nimi 20. september 2015 at 22:14

     Hui… mis asi on normaalne perekond?! Mis asi on üldse normaalne?! Niipea, kui keegi seda sõna kasutab tuleb mul
     nende tahtest ja taotlusest hoolimata silme ette kunagi “vremjas” nähtud rullnokad Pets ja Aigo (või mis nende nimed
     ka olnud poleks) ning ma omistan sellele inimesele sama inteligentsitaseme… Õnnelikud inimesed? Vähemalt
     eestikeelse netikommentaariumi suhtlusstandardite baasil on alust arvata, et liiatigi paljud kallid kodumaalased
     leiavad oma õnne ja õndsuse lausklollusest ja kitsast silmaringist. Ignorance is a bliss as they say!

 • Avatar
  Vasta Kaugelt põjhamaalt 20. september 2015 at 18:05

  Olen ise olnud juba 15 aastat “savu jünger”. Olen nõus
  väidete ja faktidega kanep vs alkohol/tubakas ja kanep vs
  sodi mis paneb sind oma nägu kärna sügama. Sellest
  sõltumata tundub mulle, et pro legaliseerimise gängil kõige
  suurema argumendi kas oma kogematusest või vähese
  uurimis tööpärast tähelepanuta jätnud. Kanepil on ka
  positiivsete toimete kõrval ka suur sõltuvuse tekkimine,
  mitte füüsiline aga see, et seda sobib kasutada saavutuse,
  kurbuse, haiguse, ülepingutuse, loovuse jne. puhul, jaoks või
  vastu. Kahjuks aga kanepi regulaarne suitsetamine teeb
  inimese laisemaks, aeglasemaks ja vähem huvitundvaks.
  Need suitsetajad kes elavad aktiivset elu ilmeslt ei tea millest
  ma räägin. ma ei teaks ka kui ma poleks tähelepannud et minu
  gäng kellega me koos alustasime suitsetamist, üle poole
  nendes enamasti tollel ajal koolielus, perega, muudes
  aktiviteetides parimad olid, olid täiskasvanu ikka jõudnud
  maha jäänutena. Uurides ja analüüsides nende, uute tutavate
  ja enda kogemust, ei oleks võimalik muule järeldusele tulla.
  Kui aga kogu ühiskond saaks ligipääsu sellele imerohule?! See
  pärast tublid aktivistid keskenduge selle
  dekriminaliseerimisele ja ühiskonna ja poliitikute teduvuse
  tõstmist selle aine tegelikust toimest ja sellerinevust mudest
  narkootikumidest.

 • Avatar
  Vasta linnavurle. 20. september 2015 at 17:49

  Tere.
  Mina olen pool aastat enamvähem iga nädal 1-2 jonti teinud. Ma olin varem väga sõltuv teistest inimestest, mul oli vaja kiitust
  ja tunnet, et ma kuulun kuhugile. Mul tekkisid stressist peavalud ja korralikud unehäired. Sõber tuli ükspäev külla, joint taskus.
  Polnud varem mitte ühtegi narkootikumi proovinud. Alkoholi jõin ka väga vähe.
  Peale seda aga asi muutus. Esitseks ma rääkisin ennast tühjaks, nutsin ennast tühjaks, kirusin kõikki taga. Kui pea selgeks
  tõmbas mõtlesin, et mida ma tegin ja no suht kass oli. See oli yks hea õhtu. Ma sõin, ma sain magada ja pea ka ei valutanud
  enam.
  Peale seda ostsin endale koju yhe grammi. Nädalas teen üks-kaks jointi, chillin, teen tööasju, tegelen hobidega, sõidan autoga.
  Keegi ei tea, et ma suitsetan. Ainult see sama sõber. Leidsin hea lahenduse, et kanepilõhnast ka lahti saada kohe.
  Elu on lill. Kõik kes suitsetavad, ei ole mingid süstle vennad. Googeldage ja lugege kuidas see haiguseid ravib. Nt usas on uks 7
  aastane laps, kes hommikut alustavad kanepikommiga. Ennem ei saanud kõndida ja suri aeglaselt, nüüd jookseb ringi ja on
  terve ja tugev laps..

 • Avatar
  Vasta k. 20. september 2015 at 17:45

  Väga õudne on lugeda seda postitust. Sinusugused
  inimesed, Mariann, kes omavad natukene kuulsust ja
  ka mõjuvõimu, peaksid ikka väga mõtlema enne
  selliste steitmentide tegemist. Kanep ei ole süütu
  looduslik taim. Üha enam on olukordi, kus inimesed
  lõpetavad peale oma esimest mahvi hullumajas. Ja
  seda ei ole võimalik ette teada, kuna see on
  geneetiline. On inimesi, kes on kanepit tõmmates
  suitsidaalsed jnejne.
  Mis puutub fentanüülisurmadesse, siis ei ole ühtegi
  fentasõltlast, kes oleks nõus üle minema kanepile,
  seda sel põhjusel, et kanep ei oma neile mingit mõju.
  Neil on vaimne ja füüsiline sõltuvus, millest välja tulla
  on ikka väga keeruline ja aega nõudev.
  Ja seda oli lausa kurb lugeda, et sa arvad, et Eestis
  midagi ei tehta. Loe mõnd artiklit või uuri, kui suure ja
  raske töö on ära teinud meie narko osakonna
  inimesed Tervise Arengu Instituudist. Selle töö
  tulemused ei tule paraku üleöö…
  Ja veel tahaks ma küsida, et kus on see loogika, kui
  meie sotsiaalministeerium maksab iga-aasta suuri
  summasid, et teha ennetustööd ja kampaaniaid ja
  nüüd tuleb seesama valitsus ja legaliseerib kanepi? Ma
  ei tahaks sellist valitsust, sest ajalugu näitab, et sellist
  valitsust inimesed ei usalda (uuri nt Hiina ajalugu).
  Mina isiklikult keelustaks ka tavasuitsu ja maksustaks
  veelgi alkoholi, sest kui inimene on ise oma tervise
  osas rumal, siis ei jää muud üle, kui teda kaitsta
  keelamise teel.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 20. september 2015 at 18:34

   Ma ei saa aru, miks sa arvad, et MINA arvan, et fentanüülisõltlased kanepi peale üle läheks? Ma rääkisin üldiselt narkopoliitikast ja käsitlesin kahte teemat, mis mõlemad sinna kategooriasse lähevad. Need ei ole, ega peagi olema teineteisega seotud. Aga ma jään ikka oma arvamuse juurde – mainisin ju ka, et on inimesi, kellele kanep ei sobi, ega ma ei käsi ju kellelgi seda suitsetada, jumala eest.

   • Avatar
    Vasta Kata 20. september 2015 at 19:03

    Inimesed on debiilikud ausōna hoia ja keela ??
    ? aga sulle 10 punkti mallukas, et julgesid selle
    välja öelda ! ?

  • Avatar
   Vasta Jones 20. september 2015 at 19:03

   Tean isiklikult inimest, kes on süstla pealt saanud ära tänu kanepile ja praeguseks on tal pere ja kodu ja kõik sujub.. erinevalt
   sellest mis oli 4-5 aastat tagasi.

  • Avatar
   Vasta Minu nimi 20. september 2015 at 22:02

   Üha rohkem võtab sinusuguseid pealiskaudseid inimesi, kes meediasitta süües ennast erudiitideks peavad, sõna avalikus ruumis.
   Üha rohkem näen ma, milliste inimeste keskel olen sunnitud sünnijärgsest nostalgiast tingituna elama.
   Üha rohkem kardan, et ühel päeval pean teie pärast siit riigist nutt kurgus lahkuma.
   Oma mätta otsast vaadata oskab iga üks, tubli 5+ nüüd näita, et sul on ka empaatiavõimet ning ajumahtu sügavamateks mõteteks.
   Mitu käiku males ette mõtled? Kardan, et tean vastust…

 • Avatar
  Vasta spike 20. september 2015 at 16:33

  kuulge, teeme ikka natukene wahet fentanüülil ja kanepil…. kanep ei ole selle loo suhtes mite mingi narkootikum ja ma arwan, et
  kui isa, ema pühapäewal wäikse piibu teewad, ei juhtu sellest küll weel mingi lapsepõlwe trauma lapsele…. saame ükskord
  valedest üle ja tugineme palun teaduslikele faktidele… hakkasin siin esimest kommentaari lugedes juba peaaegu keema… kui
  inimene on rumal, siis on talle wäga keeruline selgeks teha, et ta on terwe elu valedes elanud… ja neid näiteid ajaloost wõib tuua
  kuhjaga…. teha ise enda kehaga ja teisi häirimata, mida sa ise tahad, peaks olema iga inimese vabadus ja mitte kellelgi teisel ei
  peaks olema võimu seda keelata….

  • Avatar
   Vasta Triin 20. september 2015 at 17:41

   Paraku sellistel vendadel (jah, mitte kõikidel) on vabadus istuda rooli ja sõita teisi inimesi surnuks.

   PS: Vabandan, et kaks minu kommentaari nii ühte auku lähevad, põhimõttelsielt eelmise kommentaariga ütlesin ju sedasama.
   Minu hirm ongi see, et tehku enda kehaga, mis tahab, aga selle kehaga teisi kasti sõita ei ole normaalne.

   • Avatar
    Vasta Sven 20. september 2015 at 21:12

    Mis argument see selline on? Kas keegi kunagi kuskil nendest dekriminaliseerimise pooldajadest on poole sõnagagi öelnud,
    et peaks olema lubatud vines peaga rooli istuda või?!? Kas koolis õpetati ainult kirjutamist või ikka lugemist ka natuke?!

    Dekriminaliseerimine tähendab seda, et kanepit tuleks käsitleda sarnaselt tubakale ja alkoholile. Kõik.

    • Avatar
     Vasta Ebapärlikarp 21. september 2015 at 08:25

     Käsitledes seda sarnaselt alkoholi ja tubakaga, tekibki juurde uus riskigrupp inimesi, kes kanepilaksu all rooli istuvad.
     Oled sa loll või millisest osast sa mu jutust aru ei saanud? Kuna hetkel on Eestis niigi narko- ja alkojoobes juhtida arv
     suur, siis suureneks see veelgi.

     • Avatar
      Sven 21. september 2015 at 23:46

      Ma ei saa aru – kas sinu maailmas on lubatud alkolaksu all rooli istuda? Sellest ma ju räägingi, et tuleb käsitleda
      alkoga sarnaselt – kui oled täiskasvanu, siis joo selleks ette nähtud kohtades nii palju kui aga jaksad, aga on teatud
      asju mida täis peaga teha ei tohi sh autot juhtida. Lihtne. Miks selle juures aga kanepi omamine kriminaalkuritegu
      on, jääb arusaamatuks. Kust sa need andmed võtad, et kui kanepi omamine oleks dekriminaliseeritud, siis tuleks
      kanepilaksu all sõitjaid kõvasti juurde? Laest?

     • Avatar
      Ebapärlikarp 22. september 2015 at 08:53

      Küsisin, oled sa loll… Sain oma vastuse.

 • Avatar
  Vasta Ebapärlikarp 20. september 2015 at 16:18

  Pole enda jaoks seda teemat selgeks mõelnud,
  aga esimese hooga ja esimese asjana
  kardaksin, et nende roolijoodikust värdjate,
  kes meie riigis liigagi tihti inimesi, kaasa
  arvatud lapsi, surnuks sõidavad, lisandub veel
  teatud kontingent potentsiaalseid mõrvareid.

 • Avatar
  Vasta Killu 20. september 2015 at 16:00

  Mina ei poolda. Jah üks joint aegajalt… Fain aga kuidas sa teed kindlaks kuna, kui palju ja kui tihti inimene
  suitsetab kanepit? Ma tean kahte inimest väga hästi, kes reaalselt olidki aoltuvuses kanepist. Mitte
  kummagi nende elu ei läinud hästi. Üks sattus skitsofreenia ja psühhoosiga haiglasse, käis sealt sisse
  välja. Kanepi tegemist ei jätnud. Teine oli tark poiss, oleks võinud kaugele jõuda. Kuid tihe kanepi
  suitsetamine pehkis ajud ära nii hullult, et mõnikord ei saanud sa tema jutustki aru. Nüüd ei suuda ta
  ühtki ametit pidada. Pole päevagi ilma kanepita. Nüüd sa kindlasti ütled et aga mis, alkohol võib täpselt
  samamoodi ühe inimese elu ära rikkuda, ei tähenda, et kõik peaks selle pärast alkoholist loobuma. Fair
  point. Aga kui see joobes inimene rooli taha istub siis on politseil üks lihtne hingamistest et seda kindlaks
  teha. Lisaks ühiskondlik hukkamõist ning ehk ka teised peokaaslased, kes siiski sõbra autoroolist eemale
  keelitavad. Kanepi puhul pole eriti kumbagi. On hulgeliselt inimesi, kes väidavad et kanep ei kuuda nende
  reageerimisvõimet ega tee neid halvemaks juhtideks, ning on hulgal inimesi, kes nõustuvad. Olles aga
  proovinud, ma ei saa kuidagi nõustuda. Kõik sellised meeltele ja tajudele mõjuvad ained võivad muuta
  inimese käitumist roolist. Ning kui politsei sellise kinni peab ja puhkumine näitab nulli… Noh siis vaid
  reaalse kahtluse korral saavad mad inimese kaasa võtta ja temalt vereproovi nõuda. Kanep aga püsib
  veres kauem seega võis inimene tegelt olla teinud paar päeva tagasi ja no problem. Aga veri näitab et on
  tarbinud. Kahjuks paljud inimesed ei ole väha vastutustundlikud ega hoia end kanepiuimas rooli
  istumast. Samamoodi, jah alkohol on lubatud ning jah ta tapad paljusid… Ja siinkohal ma pean ütlema, et
  oleks võimalik midagi keelustada, mis on alati olnud lubatud (ilma usas kogetud tösiste tagajärgedeta)
  siis ma toetaks ka alkoholi keelustamist just sel samal põhimöttel. Ning siinkohal mainin ära et ma oleks
  ikka väga bummed kui ma ükshetk enam veini ei saaks nautida. Räägita kanepist kui ilmsüütust ainest on
  ka minu ailmis pisut naiiivne. Enamik meid ehk jah, ei juhtu midagi. Samas unustad sa ära, et kanep on
  täpselt samamoodi sisse suisetatav aine nagu seda on tubakas ja viib täpselt samamoodi kopsude
  tahmumiseni ning võib seega põhjustada kopsuvähki. Samamoodi võib tihe ja noores eas alguse saanud
  kanepi tarbimine viia psühhoosini (nagu see juhtus mu sõbraga). Rääkida kanepist kui ilmsüütust ainest
  ei ole hea. See võibki jätta mõnele sinu nooremale lugejale mulje, et nii ongi. Ja nooremaid lugejaid on sul
  ka. Nõustun et kanep ei ole kuradist, samamoodi oma heade ja vigadega nagu näiteks alkohol. Aga ka
  kanepil on vigu. Kanep võib erinevatele inimestele mõjuda väga erinevalt ning võib mõnele inimesele
  mõjuda lausa tõepoolest esimese sammuna kangemate uimastite juurde (nii nagu me kõik ei reageeri
  alkoholile või tubakale samamoodi). Seega minu soovitus oleks mitte maalida kanepit nagu mingit
  taevamannat mis mitte midagi kahju ei tee, annab ainult hea tuju, loovuse ja lõbususe (kreatiivus oli vist
  sinu kasutatud sõna).

  • Avatar
   Vasta Anu 20. september 2015 at 20:55

   Jutu jätkuks, et väga paljud inimesed usuvad ja
   väidavad ka seda, et alkohol ei mõju neile nii nagu
   teistele ja nad on võimelised autoroolis olema. Jah,
   mõjubki inimestele erinevalt, aga pole ju mingit viisi, et
   seda kuidagi kindlaks teha. Ohutuse mõttes peaks
   mõtlev inimene siiski sõitmata jätma, isegi kui ta
   tunneb, et on ok.
   Lõbusas olekus kanepit tõmmanud inimene
   tõenäoliselt mõtleb siis, at aah kõik on chill, midagi ei
   juhtu. Nojah.
   Teine asi, mis nüüd kõlama on jäänud paljude
   suhtumisest, et ‘kanep on nii ohutu, ei tekita sõltuvust,
   teeb kõik lõbusaks, never kedagi vägivaldseks. Ainult,
   et kõigile see ei sobi – kui ei ole eelsoodumust
   vaimuhaiguseks vms, aga selle peaks ikka inimene ise
   ära tundma, kui ta on depressiivne vms.’
   Noh, well. Esiteks ju masendunumad ja ennast
   teistmoodi tundvad tahavadki tõenäoliselt ennast
   lõbusamalt tunda. Kuidas krt peaks inimene, noor
   ininene, sellest ise aru saama, et just tema võib
   kergemini langeda ärevushäire või skisofreenia
   küüsi??
   Samamoodi ju alkohoolikud. No inimene kellel on
   eelsoodumus alkoholismile ja kes on depressiivsem ja
   blaablaablaa, see ei peaks üldse alkoholi proovimagi.
   Nii, aga kas inimesed teevad seda siis??
   Kuidas te kullakesed, siis kujutate seda pilti ette, et
   inimesed hakkavad kanepile ei ütlema?? Lihtsalt oma
   sisetunde järgi, et oi mina vist olen see kellele kanep ei
   sobi!??
   Andke andeks, aga mina sellesse ei usu.
   Lauslollus on kogu see värk.

   • Avatar
    Vasta t 21. september 2015 at 13:42

    +1

  • Avatar
   Vasta Minny 20. september 2015 at 21:48

   Narko puhul on olemas ka kiirtestid. Politsei
   on teinud ka narkoreide autojuhtidele. Seega
   väita, et ainult veretest näitab, ei saa. Etanooli
   õige koguse määramiseks peaks samamoodi
   tegema vereanalüüsi 😉

 • Avatar
  Vasta Mia 20. september 2015 at 15:48

  Ja jutu iroonia on see, et sa paned nihilisti artikli, kus tüüp räägib, kuidas ta alustas kanepist (tekkisid psühholoogilised häired) ja
  siis läks edasi fentanüüli peale. Good work.

  • Avatar
   Vasta to Mia 20. september 2015 at 18:58

   Tüüp jõudis seal loos (ja kahjuks mitte meie ainsa noorena) kanepist fentanüülini just tänu Eesti absurdsele narkopoliitikale,
   mitte selle pärast, et kanep oleks olnud hüppelaud (millele sa oma postituses ilmselt viitad ja milline teooria (hüppelauateooria)
   on nüüdseks vist küll juba viis ja enam aastat tagasi teadusringkondade poolt ümber lükatud).

   • Avatar
    Vasta Sannu 20. september 2015 at 20:50

    Artiklis on ju selgelt kirjas, et kanep keeras tal psüühika ära – Kuskil 2,5 aastat hiljem 16 aastasena, peale ühte
    järjekordset õied-kino-mäkk trippi õhtul koju jõudes tundsin, et midagi on nagu väga valesti. Läksin õhtul hambaid
    pesema ja vaadates end peeglist, tabas mind täielik ebareaalsuse tunne.Tundus, et see inimene kes sealt mulle vastu
    vaatab, ei ole mina.

    Järgnevate kuude jooksul muutusin ma täiesti teistsuguseks inimeseks. Ma muutusin paranoiliseks, ärevaks, mul olid
    paanikahood, sundmõtted ja kartused täiesti tühiste asjade ees, ma ei suutnud enam keskenduda mitte millelegi. Mu
    enesekindlus oli purunenud ja ma olin sügavas depressioonis. Kanepi suitsetamise jätsin päeva pealt maha ja hakkasin
    internetist uurima mis võiks olla minu sellise enesetunde põhjuseks ja sealt kooruski välja väga palju asjalikku infot mida
    oleks võinud need faking lektorid ja pedagoogid 3 aastat tagasi rääkida, mitte üritada meid sirgeks hirmutada mingite
    debiilsete ja naeruväärsete valedega.

    • Avatar
     Vasta Sannu 20. september 2015 at 20:59

     ja hilisemast lõigust -Muidugi teadsin ma nii palju, kui mulle koolis nende kohta paska aeti ja kui palju ma
     Politseikroonikast või Krimist nägin ja lugesin, aga kuulda mida räägib inimene kellel olid samamoodi kanepist tingitud
     probleemid ja kuidas opioidid talle on abiks olnud – see oli teistmoodi.

     Inimene ilmselgelt tunnistab kuidas kõik sai alguse kanepist, aga ometi loetakse musta valgeks.

     • Avatar
      Sannu 20. september 2015 at 21:11

      ja veel – Järsku taipan, et kõik minu mured ja probleemid, mis olid tingitud kanepist, on kadunud. Igasugune
      ärevus, depressioon, enesekindluse probleemid ja muu selline oli hetkega läinud. Tundsin, et olen jälle mina ise.

      Tüüp korduvalt kirjutab, et kanep põhjustas talle püsivaid probleeme, mida ta püüdis siis kangemate
      narkootikumide abiga kaotada ja ikka leidub inimesi, kes seda artiklist loevad ja lugeda ei oska .

  • Avatar
   Vasta Kristjan 21. september 2015 at 08:20

   Ma arvan, et ta alustas kohvist tegelikult. Point on siin see,
   et kui inimesel mõistust ei ole siis oleks ta selleni jõudnud
   nii ehk naa.

 • Avatar
  Vasta Maarja 20. september 2015 at 15:30

  Mina isiklikult kanepit ei kannata, sest mul
  tekivad juba ühest hitist hullud parakad ja
  selline vaikselt lämmatav tunne. Samas ma aga
  pooldan kanepi legaliseerimist, tuleb ainult aru
  saada, et kanep ei ole kõigile, kõigi organismid
  ei talu seda sama moodi. Mu ekskuti
  sõprusring koosneski ainult kanepi
  suitsetajatest, ja uskuge mind, neid oli palju.
  Mitte keegi aga ei pööranud sellest ära, kõik on
  siiani tublid, töökad inimesed ja veel täie
  mõistuse juures. See, et kanep inimese vaimset
  tervist mõjutab, on minu arvates pigem erand
  kui reegel.

 • Avatar
  Vasta Kät 20. september 2015 at 15:28

  Üks asi on kanged narkootikumid aga hoopis teine teema on nö legaalsed asjad nt spice, mis ongi ju välja mõeldud sellepärast
  et kanep on keelatud.
  UKs on kõik see legaalne kraam tõsine probleem, kõrvalnähud ja sõltuvuse teke on hullem kui heroiinil. Ma ei ole päris täpselt
  kursis kuidas Eestis nende asjadega hetkel olukord on aga tean, et mõned aastad tagasi olid need ka Eestis väga populaarsed.
  Kui kanep oleks legaalne siis poleks inimestel põhjust osta igasuguseid kahtlaseid ase-aineid.
  http://www.vice.com/en_uk/video/spice-boys

  Igal asjal on oma head ja halvad küljed, täiskasvanud inimestel peaks piisavalt aru peas olema, et ise otsustada mida proovida
  ja tarbida.

  • Avatar
   Vasta Grete 20. september 2015 at 15:33

   Spice oli mittekeelatud väga vähe aega.

 • Avatar
  Vasta MM 20. september 2015 at 14:57

  Mina olen legaliseerimise vastu – aga see on minu isiklik arvamus.
  Ma ei leia, et nö. soft narkootikumite legaliseerimine aitaks vähendada heroiini, fentanüüli vms narkosurmi, sest need, kes juba
  nii kui nii neid aineid süstivad, nemad ei tee kanepit. Pigem näen mina selles ohumärki, kui riik sisuliselt soosib kanepitarbimist
  – minu arust julgustab see just noori kanepit proovima (sest see on ju legaliseeritud) ning sealt edasi on juba lihtne samm teiste
  narkootikumiteni.

  See, et meil on palju narkosurmi on ju ka seotud sellega, et meil on palju süstivaid narkomaane ning meil on kõrge HIV/AIDS-
  iga elavate inimeste hulk. Ning need nähtused ei ole tekkinud ju üleöö.

  Eestlased ei oska (jah, nii ütlengi, ei oska) mõnuainetega piiri pidada – ei alkoholi, narkootikumite vms-ga, nädalavahetusel end
  umbe joomine on tavaline, isegi uhke üritus, mitte miski mille puhul tuleks silmad häbi pärast maha lüüa. Kardan, et narko
  legaliseerimisel läheks kanepiuimas olemine sama teed – “näe, ma teen kanepit, ma olen NII kõva mees, ma olen nii laksu all,
  aga see on okei, sest see on ju KHUUL ja pealegi, ainult ossid ei ole nädalavahetusel umbes”. Umbes selline on suhtumine
  hetkel nö. teise Eesti noortel, kes juua armastavad, küllap muutub see suhtumine samasuguseks ka kanepi puhul. Seega, ei
  toeta.

  • Avatar
   Vasta Grete 20. september 2015 at 15:26

   Esiteks ossid on ka nädalavahetusel täis ja
   teiseks tahavad noored proovida just keelatud
   asju. YouTubes on sari “world strictrst
   parents” ja seal ühes osas saadeti mingid UK
   pubekad hollandisse. Seal koolis olid nad kohe
   mingi oujee, siin saab tossu teha ja kohalikud
   hollandi teenagerid ütlesid, et me ei suitseta.
   Uk noored olid hämmingus et miks? Vastus oli
   lihtne – see on lubatud, puudub pinge seda
   teha. Igav. Vot.

   • Avatar
    Vasta Terje 20. september 2015 at 20:41

    KUsjuures mul oli sama teema. Kohtasin ühte paarikest Hollandist, kes ei olnud elus kanepit suitsetanud- minu jaoks oli see
    nagu Say whaaat? Kuidas see võimalik on , et te olete Hollandist ja pole isegi proovinud kanepit, et kas uudishimu ei ole? Nad
    küsisid minu käest, et aga kas mina tavalist sigaretti teen- ja tõepoolest ei tee ja sain pointile pihta. See, et see on legaalne, ei
    tähenda et kõik ummisjalu suitsetama tormavad.

 • Avatar
  Vasta K 20. september 2015 at 14:55

  Ma iga kord elu eest väldin kanepiteemaliste artiklite/postituste all kommentaaride lugemist, sest ma lähen iga kord lihtsalt nii
  närvi. Olles ise alkohoolikute laps, samas omades sõpru, kes on aastaid (ja ma mõtlen ikka AASTAID) kanepit suitsetanud, siis
  ma usun, et olen adekvaatne küll arvamust avaldama. Kõik need sõbrad on oma eluga hakkama saavad inimesed, kes teinekord
  teevad ühe jointi. Üks neist on õpetaja, üks algaja jurist. Keegi ei ole skisofreenik, keegi ei ole “juurvili”. Ma ei ütle, et kanep
  oleks 100% ohutu- kindlasti mõjub see inimestele erinevalt. Aga ma ütlen kindlasti, et seda ei saa teiste narkootikumidega
  ühte patta panna. Lisaks-kui palju surmasid on Eestis tingituna kanepist? Kui palju aga alkoholist? Kui palju
  sigaretisuitsetamisest tingitud kopsuvähist? Kui palju kallalatunge/vägistamisi on toime pandud kanepiuimas? Sama küsimus
  nüüd alkoholi kohta. Samas on nädalavahetusel enda purju joomine ühiskonnas normaalne. Kui seltskonnas ütled, et alkoholi
  ei tarbi, vaadatakse sind veidralt/küsitakse, kas oled rase. Kui aga ütled, et teed kanepit, sildistab ühiskond su automaatselt
  narkariks.
  Lõppu veel ka oma kogemus. Mul olid aastaid migreenihood. Ikka hullud migreenihood. Kui õigel ajal (kui peavalu veel tugev ei
  olnud) valuvaigistit ei võtnud, sisi hiljem see enam ei aidanud ja oligi päev rikutud-oskendamine, püsti seista ei saa, silmi lahti
  teha ei saa. Lõpuks ei aidanud valuvaigistid ka enam ja proovisin kanepit ka migreenihoo korral ja see oli ainus, mis aitas. Enam
  mul migreenihooge olnud ei ole, aga ütlen julgelt, et kui tuleks, siis teaks, kuidas seda leevendada. 🙂

  • Avatar
   Vasta K 20. september 2015 at 15:10

   Aa ja ma mainiks ka, et MITTE ÜKSKI neist vähemalt kümnest minu tuttavast, kes on pikaaegselt ja suhteliselt regulaarselt
   kanepit tarviatnud, ei ole “kangema kraami” peale üle läinud, nagu mitmed siin väidavad, et varem või hiljem kindlasti juhtub.

   • Avatar
    Vasta eku 20. september 2015 at 15:16

    Halleluja! 🙂

 • Avatar
  Vasta eku 20. september 2015 at 14:43

  Ma olen kohati nõus, kohati mitte.
  Esiteks, ma arvan, et kanepi legaliseerimine ei aita
  kuidagi kaasa narkosurmade vähenemisele ega
  fentanüülisoltlaste vähenemisele.
  Küll aga olen ma 100% nõus, et kanep tuleks
  legaliseerida. Seda lihtsalt teistel põhjustel. Esiteks –
  tohutu kasum riigile. Reguleeritud kanepimüük tagaks
  puhta kanepi kasutamise neile, kes nagunii kasutavad.
  Riik teeniks aktsiisi pealt roppu kasumit. Jms

  Aga lugejatel väita, et kanep on hullem, kui alkohol?
  Lauslollus. Samaväärne sõltuvus. Keegi kirjutas, et
  kanepiuimas inimene kusi end täis ja ei teadnud oma
  ema nime? Alkohol seda ju ometi ei tee.
  Kanepi aastatepikkune igapäevane suitsetamine teeb
  ebaadekvaatseks ja köögiviljaks? Hea, et joodikud nii
  vahvad, nunnud ja meeldivad on.
  Kanep tekitab psühhoosi vahel? Ma olen isiklikult
  meedikuna sidunud voodi külge kinni alkohoolikuid,
  kes näevad kuradeid ja agente.
  Kanepiga autot juhtides kaotab juht reaalsustaju?
  Hea, et meil roolijoodikuid pole.

  Kindlasti pole kanep hullem, kui alkohol. Aga miks
  alkohol on kättesaadav kõigile ja kanep pole?
  Pigem peaks olema nii, et keelatud on kas mõlemad
  või lubatud mõlemad.

 • Avatar
  Vasta Maria 20. september 2015 at 14:23

  Ja kuidas sa sellesse suhtuksid kui su tütar
  teismelisena kanepit tarvitama hakkaks?

  • Avatar
   Vasta K 20. september 2015 at 14:40

   Ma vastan ka sellele. Ma räägiks talle võimalikest ohtudest (oht skisofreenia avaldumisele, oht, et keegi ei müü sulle puhast
   kanepit, vaid millegagi pritsitud/segatud) aga ma eelistaks 100x enne ,et mu tütar teeks teinekord peol ühe jointi, kui, et jooks end
   täis. Ja jah, ma olen ise lapsevanem. Tütre vanem, kusjuures.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 20. september 2015 at 14:44

   Ma eelistaksin muuseas, et ta tõmbaks kanepit, kui jooks ennast umbjoobe. Samas ka vanus “teismeline” on väga mitmeti mõistetav. Ma eelistaks muidugi et ta oleks siis 18, aga eks seda näitab aeg, mida ta kunagi tahab proovida ja mida mitte.

 • Avatar
  Vasta anu 20. september 2015 at 14:22

  Ei saa mitte vaiki olla. Kanepi
  legaliseerimine ei muudaks kindlasti
  olukorda paremaks. Need, kes praegu
  tarbivad heroiini, kokaiini või muud
  säärast, ei pöördu kindlasti tagasi
  kanepi juurde, olgu see siis legaalne
  või mitte. Võib-olla tõesti on
  kanepil mingil määral raviv toime,
  aga kujutage nüüd ette kui kõik
  noored oleksid pidevalt kuskil teises
  maailmas. Tõsi, selle kättesaamine
  oleks legaliseerimise puhul
  tõenäoliselt alates mingist kindlast
  vanusest, kuid millal vanus enne
  kedagi takistanud on. Ja varem või
  hiljem viib pidev kanepi suitsetamine
  edasi kangema kraami peale.
  Isiklikult ma ei ole kursis kanepi
  hindadega, kuid kindel on see, et
  legaliseerimisega lähevad hinnad
  tunduvalt kallimaks, mistõttu ei kao
  varastamine/enda müümine samuti kuskile.
  Samuti on kahtluse all petitsiooni
  taotluses olev lause: anda
  viivitamatult amnestia kõigile
  kanepiga seotud süütegude eest
  süüdimõistetud isikutele. Isegi, kui
  mingil ebamäärasel põhjusel
  01.01.2016 kanep legaliseeritakse,
  siis oma karistuse kannavad
  süüdimõistetud ikkagi eelnevalt
  kehtinud seaduse alusel ära.

  • Avatar
   Vasta printsess 20. september 2015 at 14:50

   “Isegi, kui mingil ebamäärasel põhjusel 01.01.2016 kanep legaliseeritakse, siis oma karistuse kannavad süüdimõistetud ikkagi
   eelnevalt kehtinud seaduse alusel ära.”

   Eee… see pole päris see, kuidas seadused toimivad. Seadusel on tagasiulatuv jõud, kui see kergendab karistust, välistab
   karistatavuse või muul viisil leevendab isiku olukorda. Ehk siis kui kanep legaliseeritakse (põhjendatud põhjusel), siis
   vabastatakse karistusest isikud, kes uue kehtiva seadustiku mõistes pole toime pannud ühtegi seadusvastast tegu.

   Ning kanepi legaliseerimise point pole eeskätt see, et siis kangemate uimastite tarvitajad vahetavad oma sõltuvusaine kanepi
   vastu (kuigi teadustöö viitab sellele, et kanepil ON potentsiaali ka sõltuvusravis). Pigem on see selles, et riik ei peaks
   võimendama sõltuvuse aluseid, st karistama inimesi, kes vajavad abi, suunama kanepitarvitajaid muude keelatud ainete
   turgude suunas jne. Hüppelauateooria paikapidavuse on vaidlustanud muuhulgas ka WHO (World Health Organization).

   Õige on aga point, et pidev “teises maailmas” olemine ei ole eluterve. Aga rohkem läbimõeldud peaks olema see, et kuidas me
   teeme nii, et inimesed ei tahaks olla pidevalt “teises maailmas”? Kuidas muuta eksisteeriv reaalsus piisavalt meeldivaks
   noorele, et ta ei tahaks teha uimasteid? Kuidas aidata inimesi, kellel on juba välja kujunenud sõltuvus?

   Kanepi legaliseerimisega ei läheks hinnad kallimaks.. mitte mingil juhul. Praegu on kanepihind üks kõrgemaid Euroopas (20
   eurot gramm), kuna uimastite hinnaelastsus on.. väga madal ja inimesed ostavad sõltumata hinnast. Omahind on ilmselt umbes
   10 korda väiksem (sõltub tootmisviisist). Legaliseerimise puhul tuleks kindlasti läbi mõelda müügihind, muidugi.

   PS! Kanepitarvitajad üldreeglina ei pea ennast müüma ega midagi varastama, et ainet osta, aga see selleks..

  • Avatar
   Vasta Yolo 20. september 2015 at 15:06

   Sa oled nii rumal, peida ära ennast pls. Kanepi hind
   läheb kallimaks? Jah, ikka!

  • Avatar
   Vasta Nõrk... 20. september 2015 at 17:41

   Kõva argument seal petitsioonis ka:
   Me elame USA kultuuriväljas, me elame
   USA garanteeritud julgeolekuga. Me ei
   taha muud, kui täpselt samu reegelid,
   mis on Colorado ja Washingtoni
   osariigis.
   Me nõuame seda, mis on kahes
   osariigis? Kuimitu osariiki on USA-s?
   Isegi kui ma oleksin legaliseerimise
   poolt, siis nii nõrgalt
   argumenteeritud petitsioonile ma
   iialgi alla ei kirjutaks

  • Avatar
   Vasta Kristjan 21. september 2015 at 13:04

   Ma oleksin pigem vait, kui kirjutaksin teema kohta
   arvamust, mida ma ei valda ega suurt ei tea.

 • Avatar
  Vasta Minaisenoh 20. september 2015 at 14:21

  Oih, eelmine jäi poolikuks… Igatahes,
  psühhiaatriahaiglas töötades olen kokku
  puutunud paljude noortega, kes on peale
  narkootikumide kasutamist muutunud
  skisofreenikuks. Mõni on paranenud, mõni aga
  kaotas eluks vajaminevad igapäevaoskused
  nagu kingapaelte sidumine, riietumine jne. Ja
  seda juba peale esimest kasutamist. Ma kardan
  aga, et kui nt kanep legaliseeritaks, siiis
  selliseid juhtumeid tuleb juurde veel kõvasti
  rohkem ja eluterveid noori jääb aina vähemaks.
  Kuigi ja, ega see igaühele nii hullusti ei pruugi
  mõjuda. Samas jälle ma tean inimest, kelle
  tööks oli kirjutamisega tegelemine ja kõige
  paremini tuli tal see välja sinna juurde paari
  jointi tehes. Ja on hetkel täisväärtuslik inimene,
  teeb karjääri jne. Niiet see selline mündi teine
  külg. Niiet ausalt öeldes ma ei teagi täpselt,
  mille poolt ma olen 😀 Näen asja nii ja naa.

  • Avatar
   Vasta Sven 20. september 2015 at 21:24

   Kõik need ülejäänud, kes ei ole muutunud skisoks, pole ilmselt sealt haiglast läbi käinud või mis? Kuidas teha nendest andmetest
   mingit pädevat järeldust? #asja #teine #külg

 • Avatar
  Vasta m. 20. september 2015 at 14:12

  Jah, olen ise kunagi päris palju
  kanepit teinud. Aga ma ei julgeks
  küll öelda, et kanep kedagi tapnud
  pole. Üle võib kanepist ka tõmmata.
  Olen näinud palju juhuseid, kus on
  isegi väikeset kogusest täiesti
  kapsaks suitsetatud, nii et inimene
  paari minutiga üle kere lilla oli ja
  oksendas. Kui kasvatada oma tarbeks
  kodus, siis on tõesti vahest hea
  rahulik teha vms. Aga tänavalt leida
  puhast kanepit? Enamus on
  ülepritsitud siiski, kas
  anfetamiiniga või millega iganes.
  Kasvõi pool purki juukselakki
  lastakse peale, et kaalu suurendada
  nö. ja siis suitsetad sisse seda..
  Neid seadused võiks võibolla
  leevendada veidi, aga legaalseks pole
  päris õige aeg veel seda teha. Paljud
  tuttavad on mitu aastat kanepit
  tarvitanud ja ma ei ütleks et nad
  tavalised inimesed on. Ikkagi on
  veidi tõesti just nö
  “juurviljastunud” ja uimased kuidagi.
  Aga vägivaldseks kanep tõesti ei tee.
  Samamoodi jääb ka kanepist
  sõltuvusse, kui seda on
  ülepritsitud.. Anfetamiiniga
  näiteks… Igapäevasuitsetaja, kes
  seda siis juhuslikult nädalakese
  saab, võib ka sellest sõltuvusse
  jääda. Ega ta ju ei tea et see
  millegiga koos on, ja tahab uut
  kanepilaksu saada. Ja otsivad
  samamoodi raha uue jointi jaoks.
  Minu arvamus selline….

  • Avatar
   Vasta klaabu 20. september 2015 at 14:19

   siin on minu argument niisugune: kontrollitud ja reguleeritud turu olukorras on võimalik tagada, et kanep on “puhas”, st
   kasvatatud loomulikes tingimustes, tarbijal on informatsioon sordi ning CBD/THC sisalduse kohta.

   vt näiteks hispaania, tšehhi, portugal, belgia, nüüd ka mõned saksamaa linnad.

  • Avatar
   Vasta eku 20. september 2015 at 14:27

   Minu isa jõi aastaid lahjat alkoholi ja oli totaalne
   juurvili. Ma arvan, et kanepi ja alkoholi vahele võiks
   tõmmata võrdusmärgi küll. On inimesi, keda
   kanep/alkohol muudab rahulikuks, teisi ajab
   psühhoosi. Et nüüd üks hullem on, kui teine, ma ei
   ütleks. Lisaks saaks riik kontrollida tarbimist, teenida
   roppu aktsiisiraha selle pealt ja reguleerida
   kanepitarbimist.

 • Avatar
  Vasta LARA 20. september 2015 at 14:11

  Ah mida sa jutustad ?! Üks narko on hea ja teine paha ? Kus siin loogika on ?
  Kanepist jääb psühholoogilisse sõltuvusse, täpselt samamoodi, kuigi
  füüsilist sõltuvust otseselt ei ole. Ja kanepi alla võid sa ka panna oma
  roiskunud hambad ja kasvamatud juuksed, ja skiso kalduvused – ebaloogilise
  teksti. Ma tean mitmeid inimesi, kes aastakümneid on suitsetanud sinu
  arust süütuid jointe ! Ja usu mind nad ei ole normaalsed .
  On põhjust miks see peaks keelustatud olema, juba vanadel aegadel oli
  näha, et need kes jointisid, kaotasid reaalsustaju, ega tahtnud enam tööd
  teha . Nad tahtsid lihtsalt elada, nagu sina praegu . Teiste arvel .
  Ja kanepi alla pane ka see, miks su laps eriti ei räägi, ja miks ta pilk on “kivis”!
  Kui sa teed samas toas lapsega seda, siis on talle ja su lemmikloomadele ka
  sama mõju, nagu sigarettidegi puhul sa kahjustad nende tervist.
  Mina sinu petitsioonile igal juhul alla ei kirjuta, ja loodan, et saad karistatud .
  Ja loodan, et ka keegi teine seda ei tee.
  Kanepi suitsetajad ei ole küll eriti paremad kui fentanüülitegijad – viimased
  vähemalt surevad varem, ega koorma nii väga ühiskonda.
  Ja oi kui looduslik, moonid ja oopium- heroiin on ju ka ühest süütust lillest,
  kuivatatud kujul tehtud . Legaliseerime siis need ka ära, eks ja oleme happyd onju ? : )
  Debiil .

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 20. september 2015 at 14:15

   Sinu tekst on ikk puhas lahmimne ja tõmblemine, millele on ausalt täitsa võimatu adekvaatselt vastata.

   Kommentaarist jääb mulje, nagu sa arvaksid, et me istume siin terve suguvõsaga ja muud ei tee, kui kimume kanepit. Ole mureta, seda probleemi meil ei ole ja Marile jointi keeranud ei ole. Sinu ülejäänud kommentaar on lihtasalt tobe katse ära panna, sorri, feilisid.

  • Avatar
   Vasta Kats 20. september 2015 at 14:18

   Jäta laps rahule, debiil! 🙁

  • Avatar
   Vasta klaabu 20. september 2015 at 14:21

   jätaksin siia vastuseks ühe huvitava artikli, mis toob veidi valgust asjaoludele, miks kanep ülepea keelatud sai. ei ole see asi väga
   teadusega seotud 🙂

   http://www.huffingtonpost.com/2014/01/14/marijuana-prohibition-racist_n_4590190.html

  • Avatar
   Vasta iSiil 20. september 2015 at 14:28

   Heheee, vanadel aegadel 😀 Lubage naerda. Get your facts straight, Lara. Keda su kanepisuitsetajad koormavad? Kõvasti rohkem
   koormavad ühiskonda alkohoolikud – kaudselt tervisega, otseselt joobes peaga tehtud seaduserikkumistega. Tossumehed pigem
   lähevad poodi, ostavad süüa ja vaatavad kodus filmi, ain’t no harm bout that. Muuseas, kaks kõige targemat inimest, keda ma
   tean, suitsetavad üsna tihti, üks reaal ja teine humanitaar. Miks heidid, Lara 😀

  • Avatar
   Vasta Kristjan 21. september 2015 at 13:08

   Sa oled haige inimene ning sa vajad ravi.

 • Avatar
  Vasta Minaisenoh 20. september 2015 at 14:09

  Hmm. Minu mõtted selle kohta on nii ja naa.
  Nagu ka osad eelnevad lugejad kirjutasid, aina
  rohkem on tänapäeval noori ja vanemaid, kes
  peale kanepi kimumist on saanud endale
  diagnoosiks skisofreenia. Ja seda isegi juba
  peale esime

 • Avatar
  Vasta Njah 20. september 2015 at 13:59

  Mul endal 2 väga head sõpra olnud tugevas sõltuvuses ja just kanepist. Kurb oli vaadata mida see
  “süütu” taimeke nende ajuga tegi. Aastast aastasse hakkasid nad aina rohkem seda saasta tõmbama,
  sest nii hea ja lõbus ja rahulik jne oli olla. Lõpuks olidki nad nagu debiilikud või keedetud juurviljad. Ei
  osanud nad enam selget juttu rääkida ega ka teiste jutust enam normaalselt aru saada. Ei sooviks
  ühelegi inimesele sellist jama… Nemad alustasid ka ühest suitsust.. Ja eriti haige on öelda,et sellest ei teki
  sõltuvust( mida mõned usinalt väidavad) või, et see on looduslik ja teeb vähem kahju kui alko, tubakas(
  mida ka paljud väidavad).

  • Avatar
   Vasta elisabeth 20. september 2015 at 14:05

   Inimene kes avastab ennast läbi selle ja ei tee iga
   päev, isegi iga nädal ei juhtu midagi halba. See on
   pigem taasavastamise ja maailma uurimise jaoks
   väga hea. Muidugi mõnele inimesele kes nt
   depressioonis või vaimselt juba haige see peakski
   edasi olema keelatud. Ehk peab tegema riskgruppi
   ja neid kellele see on ohutu ja ohutu teiste jaoks.

   • Avatar
    Vasta Njah 20. september 2015 at 14:20

    Ulme aga nad rääkisid sama juttu.. Et kuidas see neid avab ja kunsiliselt mõtlema paneb 😀 samuti
    sai minust järsku halb inimene ja nende sõnul ka ajupestud:)
    Iga nädal kanepit tegev inimene on harilik narkar. Sorri aga olen liiga palju näinud. Seoses tööga
    olen näinud kanepise peaga tehtud kuritegusid, enesetappu, haigusi jne. Kahjuks on ka see tõde,et
    kui on tugev skiso soodumus siis võib piisata ühest kanepisuitsus ja ajus olev keemia läheb
    tasakaalust välja ning ongi tere skiso( see on muidugi väga haruldane juhus ning skiso tuleks ilmselt
    nagunii ..kuid kanep kutsubki ta siis varem esile).

  • Avatar
   Vasta klaabu 20. september 2015 at 14:16

   igaks juhuks mainin siin ka ära asjaolu, et reguleerimata turu olukorras on ülimalt raske (et mitte öelda võimatu) tuvastada, kas
   kanep on kasvatatud normaalsetes tingimustes, milline on sort ning kannabinoidide sisaldus (ie CBD/THC sisaldus), rääkimata
   sellest, et must turg annab hoogu sünteetilise (tõesti ohtliku) spice’i levikuks. see on üks suur pluss, mida reguleeritud turg
   annaks.

   teiseks, loomulikes tingimustes kasvanud kanep ei tekita tõepoolest füüsilist sõltuvust, nii saame rääkida psühholoogilisest
   sõltuvusest ning see omakorda on tõsine teema, olgu siis sõltuvuse küüsi sattunu substance mis iganes. siit edasi võiksimegi
   arutada, kas sõltuvust on mõistlik käsitleda meditsiinilise või kriminaalse probleemina. väidan, et tervema ühiskonna nimel
   võiksime eeskuju võtta riikidest, mis käsitlevad teemat meditsiinis.

   kolmandaks, kanepi mõju on inimeseti erinev ning kahtlemata on neid, kellele kanep absoluuselt ei sobi, nagu on inimesi,
   kellele ei sobi alkohol või tubakas või näiteks mõni retseptiravim. kui võrrelda võrreldavaid külgi (nt mõju organismile), siis
   pole kahtlust, et nii alkohol kui tubakas teevad kannabinoididele (mida on võimalik manustada ka suitsetamata!) pika, pika,
   pika puuga ära, positiivsed kõrvalmõjud puuduvad, samas kanepil on positiivseid mõjusid teaduslikult tõestatult päris mitmeid.

   muide, kohvigi on organismile toksiline, kanep seda aga ei ole 🙂
   kokkuvõtteks, sõltuvus on sõltuvus ning sellega tuleb igal juhul tegeleda, olgu sõltuvuse tekitajaks mistahes substants.

   • Avatar
    Vasta Njah 20. september 2015 at 16:36

    Oi aga kanep on kordades ohtlikum tervisele kui alko ja tubakas. Mulle tõid kliendid pidevalt
    artikleid,et kuidas kanep on ikka looduslik jne jne jne( ja seda just kanepi sõltlased). Üritasid mind
    veenda kuidas alko ja tubakas on keemia jne( muigugi ei ole alko ja tubakas ok, eriti suurtes
    kogustes) Aga võrdleme seda,et kui inimene tarbib neid samades kogustes. Kui võtad nädalas
    klaasi veini( viina või mida iganes) ja kui teed iga nädal kanepisuitsukese:), sama on tubakaga( korra
    nädalas 1 suits). Minule igatahes seletas psühhiaater ja kliiniline psühholoog, et kanep ei saa
    kuidagi tervislikum või ohutum olla kui suits või alko:) ja jutt, et see on ok,kuna on looduslik, on
    narkarite lohutus endale:)

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 20. september 2015 at 18:35

     Ja su argumendid põhinevad praegu millel? Et mingi kliinilike psühholoog jagas sinu arvamust? Googelda, väga paljud meditsiiniinimesed arvavad jälle vastupidiselt 🙂

     • Avatar
      Njah 20. september 2015 at 19:14

      Loodan,et mulle võib jääda minu arvamus:) ütlengi,et olen ise neid inimesi aastaid näinud
      ja jään kindlaks sellele, et see on mürk. Lapsevanemad nutavad ja on ahastuses, et nende
      võsukesed on selle küüsi sattunud. Googeldades võib leida ka seda , et lapsepilastus on
      ok! Aga kas see googel kinnitab siis, et on ok? Kui lubad? siis usaldan arste kellega olen
      ise rääkinud ja usun seda mida ise näinud( kui inimene on kanepist psühhoosi saanud ja
      räägib hommikumantliga ning hüppab hommikumantlit kartes korrusmaja aknast alla).
      Kui uurida, mis Hollandis toimub siis tulemuseks on see, et hooldekodud ja haiglad on
      kanepist kahjustatud inimesi täis. Kahju kui küsid arvamust ja siis teed seda lihtsalt
      maha. Ilmselt on sinul piisavalt õnne olnud ja pole koledaid asju näinud.

     • Avatar
      Raix 21. september 2015 at 13:26

      sa Mallukas pane ise mõni TEADUSartikli viide, Google ei ole nüüd küll mingi allikas. Googeldades leiab sinu blogi
      taolist infi ja materjali, mitte tõenduspõhist infi.

    • Avatar
     Vasta printsess 20. september 2015 at 23:35

     Kui inimene küsib teiste arvamust, ei tähenda see kohe seda, et ta peab selle kriitikavabalt omaks võtma.

     Mis puutub sellesse, et sinu tuttavad arstid niimoodi ütlesid, siis on teada, et eesti arstide teadlikkus on
     kanepiteemadel küllaltki madal. Selle üle pole küll väga imestada, sest peaasjalikult eesti ja vene keele oskusele
     toetudes on globaalsest teaduskirjandusest head ülevaadet saada raske. Eriti kui enamik arstide haridusest pärineb
     nõukogude ajast, mil kanepi kohta ei teatud väga midagi (peale spekulatsioonide). Rääkimata siis sellest, et
     inimestel üleüldiselt on vähe oskuseid kaasajal infot otsida ja adekvaatselt selle tõsiseltvõetavust hinnata (sinu
     pedofiilia analoog näitlikustab seda päris hästi). Eriti suur vasturääkivus sinu jutus on muidugi see, et sa viitad
     millelegi, mis sinu väitel Hollandis toimub, aga ei viita ühelegi konkreetsele allikale, mis sinu juttu toetaks.

     Taustaks: endokannabinoidsüsteem (lihtsustatult öeldes kanepi aktiivkomponendi THC retseptorid kehas) avastati
     üpris hiljaaegu (90ndatel); THC avastati üpris hiljaaegu (60ndatel). Tegemist on ühe enim uuritud, ent ühtlasi ka
     keerukaima ainega, kuid senise teadustöö põhjal ei saa öelda, et tegemist oleks alkoholist või tubakast kahjulikuma
     ainega.

     Arstid, kes on antud teemal palju tööd teinud:
     http://www.drcarlhart.com/
     https://en.wikipedia.org/wiki/Sanjay_Gupta

     • Avatar
      Njah 21. september 2015 at 09:03

      Olen ise Hollandis vanglates ja hooldushaiglates seoses tööalase täiendusega käinud(
      aastal 2009-2014, samadel aastatel ka koolitused) Arstid kellega suhelnud olen on
      õppinud Inglismaal, Eestis, USA-s jne. Aga ilmselt on teil siiski õigus ja olen ajupestud.
      Kanep on hea kõigele ja kõigile!

     • Avatar
      Njah 21. september 2015 at 09:07

      Ja ma ei ole käskinud oma arvamust omaks võtta:) et rahu rahu..

     • Avatar
      printsess 21. september 2015 at 12:26

      “Kanep on hea kõigele ja kõigile!” Jällegi üks ilmselge liialdus. Keegi pole seda väitnud. Ja ma pole ka väitnud,
      et te olete ajupestud. Olen ise ka jaganud kunagi teie vaateid, aga.. nende vaadetega on niimoodi, et need
      muutuvad ajas, vastavalt sellele, mida me õpime ja näeme. Liialt aga demoniseerida pole kanepit ka mõtet, eriti
      kui psühhoos võib vallanduda ka alkoholi jm ainete tarvitamisel (ning ainult inimestel, kel on selleks
      eelsoodumus – millele viitab ka see, et ühes kanepitarvitamise kasvuga pole skisofreenia jmt diagnooside arv
      statistiliselt olulisel määral tõusnud). Muidugi ei tohiks tarvitada kanepit lisaks nõrga psüühikaga inimestele
      ka südamehaiged, noored ja üleüldse võiksid inimesed saada hakkama ilma igasuguste meelemürkideta (aga
      me ei ela kahjuks sellises maailmas). Seetõttu mina isiklikult eelistaksin, et tarvitajatega tegeleksid
      tervishoiuprofessionaalid, mitte politseinikud (ja olen sellest tulenevalt ka dekriminaliseerimise poolt).
      Muidugi, nagu mitmed on siin veel maininud, siis see võib inimestelt võtta ära ka huvi seda tarvitada (nagu
      Hollandis elavatel inimestel), mis on minu arust samuti väga tervitatav. Rääkimata siis sellest, et musta turu
      korral võivad need isikud tarvitada sünteetilisi kannabinoide, mis on tükkmaad ohtlikumad, kuna paljud neist
      on kannabinoidretseptori täisagonistid, mida keegi mitte mingil juhul ei peaks tarvitama.

      PS! On ju ka võimalik, et Hollandi vanglates ja hooldushaiglates on olukord selline nagu te kirjeldate just
      seetõttu, et inimesed julgevad abi otsida, mitte ei karda karistada saada.

 • Avatar
  Vasta Sannu 20. september 2015 at 13:57

  Kuidas kanepi legaliseerimine aitaks
  fentanuulisoltlasi? Näiteks toodud lugu
  nihilistist kinnitab ka justkui, et kanep ei tohiks
  legaalne ja kergesti kättesaadav olla kuna
  psühhoos poisil kanepist alguse saigi. Imestan,
  et see näide nihilistis ülal on. Kanep ravimina
  retsepti alusel minu jaoks ok ja minu arust meil
  ka olemas selline seadus, ainuke probleem, et
  ükski arst ei julge seda välja kirjutada?

  • Avatar
   Vasta printsess 20. september 2015 at 14:18

   Erinevatel ametkondadel on ilmselgelt vaja rohkem ressursse, et teemaga adekvaatselt tegeleda. Pigem peaks mõtlema, et
   miks on vaja niigi piiratud ressursse suunata isikute karistamiseks, kes oma eluga hästi hakkama saavad ning ei avalda mingit
   ohtu ka teistele? Ning mis on sellise tegevuse kasutegur? Samuti.. arvestades kui palju on Eestis inimesi, kes on kanepit
   tarvitanud, tundub mõistlik, kui need inimesed ei peaks kanepi hankimiseks otsima kontakti kurjategijatega, kes võivad neile
   pakkuda ka muid, sh palju ohtlikuimaid, aineid.

   Mis puudutab ravikanepit, siis kuniks kanep on narkootiliste ainete esimeses nimekirjas, kirjutatakse seda välja ainult
   erandkorras ja kogu see protsess on lihtsalt nii pikk, konarlik ja vaevaline, et isegi kui arst selle välja kirjutab, siis on väga suur
   tõenäosus, et inimesel ei ole kas nii palju aega oodata või see jääb kuskil lihtsalt toppama. Kuigi kindlasti on probleem ka
   arstide väheses teadlikkuses ja julguses.

   • Avatar
    Vasta Minny 20. september 2015 at 21:58

    Portugali näite põhjal langes seal
    kriminaalsete kuritegude arv 50% pärast
    dekriminaliseerimist. Ja
    dekriminaliseerimine ei võrdu
    legaliseerimine 🙂

    • Avatar
     Vasta Raix 21. september 2015 at 13:29

     Milliste kriminaalsete kuritegude? Tüüpiline statistika, kus arvutada võib ja saab kõike, eksole…
     Väga hea meetod võtta kogu kuritegude arv (sh kanepi kasvatamine, omamine, tarbimine) enne dekriminaliseerimist ja
     peale seda (ehk siis kõik muud, kanepiga mitte seotud kuritegevused) ja voilaa, %-i langus missugune.

 • Avatar
  Vasta kat 20. september 2015 at 13:57

  “Kanep, mis ei ole elus kedagi ära
  tapnud ja muudab inimese pigem
  rahulikuks ja kreatiivseks =
  illegaalne ja võid rahus vangi minna.”
  Kahjuks tean enda tutvusringkonnast
  teisi näiteid, kus asi lõppes
  surmaga…. nimelt istus üks tuttav
  kanepiuimas rooli ja autoga enam
  hakkama ei saanud ning sõitis ka veel
  ühe pereisa surnuks, teine aga kõndis
  itsitades üle rõdu ääre, millel
  polnud piirdeid. Pole neid kumbagi
  enam elavatekirjas. Samuti tean
  inimest kelle sõber on hullaris juba
  pikemat aega, kuna aastate pikkune
  tarvitamine viis seisundisse, kus
  ilma käed värisevad ja inimesest on
  saanud vare. Narkopoliitka vajab
  kindlasti muutmist, aga kui anda
  kanep nö vabaks, siis ilmselt tuleks
  neid narkojoobes juhtimisi ikka
  robinal juurde. Hollandis see
  toimib, aga karta on, et eestlane ei
  pruugi osata seda vabadust
  mõistlikult kasutada ja kui see on
  seaduslik, siis kindlasti prooviks
  ära ka need, kes vbl praegu sellest
  hoiduvad.

  • Avatar
   Vasta elisabeth 20. september 2015 at 14:08

   Esiteks kui suitsetad mõjub ta teisiti kui seda süüa.
   Teiseks kui inimene ei taha surra ja tahab elada ta
   kunagi ei tee endale ega teistele halba.
   See juba peab olema prioriteet.
   Kahju et inimesed surevad niimoodi.
   Seega peab seadust väga läbi mõtlema ja lubama
   ainult nendele kes ei sea end ega teisi ohtu kui on
   midagi tarbinud.

 • Avatar
  Vasta Cattaca 20. september 2015 at 13:56

  Kanepi legaliseerimisega saame lihtsalt ühe kergemini kättesaadava meelemürgi juurde. Kanepi legaliseerimist ja
  narkosurmasid ei ole mõtet omavahel seostada. Mitte üheski riigis, kus kanep on legaalne ei ole kangete, süstitavate
  sünteetiliste uimastite tarvitamine vähenenud. Kanepi legaliseerimine ei hakka mitte mingi väega vähendama narkosurmasid
  Eestis. Ja neid müüte, et kanep on tavaline ohutu looduslik taim, ei ole mõtet uskuda, regulaarne kanepi tarvitamine süvendab
  kalduvust sksofreeniale, olen kokku puutunud kanepipsühhoosis inimesega, kes laseb rahulikult püksi ja ei tea oma ema nime.
  Lisaks on mitmed uuringud tõendanud, et regulaarsed kanepitarvitajad hakkavad väga sageli eksperimenteerima ka
  kangemate keemiliste uimastitega, nagu amfetamiin, extacy, fentanüül. Kanep on pigem nagu allakäigutrepi esimene aste. Aga
  rõhutan, ma räägin siin regulaarsetest kimujatsest, mitte nendest kes kord nädalas, kuus või kvartalis väikse pläru teevad. Ja
  oma kanepivastase jutuga ei väida ma sugui, et alkohol ja sigaret kuidagi tervislikum on, nad on lihtsalt erinevad mürgid ja
  lõhuvad inimest erinevalt.

 • Avatar
  Vasta meow 20. september 2015 at 13:46

  No mina olen kunagi ammu-ammu 3x kanepit proovinud, aga ei mõjunud. Kas oli mingi jamps või siis samas öeldakse, et mõnele
  hakkab mõjuma alles 5ndast korrast. No vahet pole, ega ma mingit ilgelt kaifi ei oodanudki, pigem huvi ikka 😀 samas ma olen
  kanepi legaliseerimise osas kõhklev, kuna neid skisofreenikuid on sellest taimest tingituna ikka päris palju tekkinud. Sõbranna
  töötas psühhiaatria osakonnas ja suht iga teine oli seal kanepi tõttu. Mis ei tähenda muidugi seda, et siis võiks olla keelatud ka
  tubakas ja alko , kuna tagajärgedeks on kopsuvähk, maksatsirroos ja 100 muud häda. Ongi keeruline teema, aga päris nii ilmselt ei
  saa, et kanepi legaliseerides selle tarvitamist kuidagi ei reguleerita. Mingid piirangud peaks ikka jääma.
  Ega siis isegi Hollandis ju päris igalpool ja ükskõik mis kogustes seda suitsetada ei või. Selleks on spets kohad.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 20. september 2015 at 13:50

   Kindlasti peaks olema see reguleeritud, ma ei mõtlegi, et Selver meile kanepit müüma peaks 😀 Skisosid on tõesti palju, aga noh, selle peaks inimene ikka ise ära nägema, et kui talle kanep ei sobi, et ta siis seda enam ei teeks. Vaevalt, et keegi 1x tõmbab ja on mega skiso valmis 😀

   • Avatar
    Vasta Raix 21. september 2015 at 13:33

    Mille ta sinu arvates ära näeb…selle et kanep temast skiso teeb? Sa ikka saad aru kuidas inimese organism töötab jah? Seda
    pole võimalik mitte mingi valemiga ette näha, kas ja mis kogusest see kelleski psühhoosi võib tekitada. Uuri kirjandust, on
    lugusid, kus esimene mahv on piisav…ülejäänud elu oled juurvili…

  • Avatar
   Vasta klaabu 20. september 2015 at 13:56

   looduses loomulikes tingimustes kasvanud kanep ei tekita psühhoosi, küll aga on see oht olemas juhul, kui turg on kontrollimata
   ning mustal turul liigub sestap rohkelt kemikaalidega pritsitud prahti või nn sünteetilist ehk spice’i. ja see on tõesti ohtlik.

   selle vastu aitab ainult üks: must turg kinni keerata, kanep riikliku kontrolli alla (st reguleeritud on sordid, kasvatus, THC/CBD
   sisaldus, kättesaadavus jne).

   • Avatar
    Vasta Raix 21. september 2015 at 13:35

    paluks viidet selle kohta, et looduslik psühhoosi ei tekita!

 • Avatar
  Vasta SS 20. september 2015 at 13:45

  Tõsi – muutust see narkopoliitika
  vajab ja igaühel meist on õigus oma
  arvamusele seoses valitseva
  olukorraga, aga… Puutudes ise
  päevast päeva kokku narkomaanidega ja
  sellega miks ja kuidas nad on jõudnud
  sellesse olukorda, kus nad on, siis
  julgen väita, et nii lihtsalt kanep
  legaliseeritud ei tohiks olla. Kui,
  siis mingitel kindlatel
  tingimustel-vajadustel, näiteks
  vähiravimina. See pole sõnakõlks, et
  tihti on kanep põhi kangemale
  kraamile üleminekuks. Jah, on
  inimesi, kes aastakese või paar
  popsutavad ja siis lõpetavad, aga on
  ka inimesi, kes soovivad järgmiseks
  midagi, mis tekitaks kõvema laksu.
  Tjah, keeruline on vastu vaielda
  sellele, et alko ja tubakas on pea
  samaväärsed narkole (üleüldiselt,
  mitte võrreldes kanepiga) ja on ometi
  legaalsed. Eks siingi üritatakse
  riigi poolt ju luua mehhanisme
  suitsetamise ja alko tarvitamise
  piiramiseks. Samas, kui võrrelda
  fentanüüli, mis on ühelt poolt odav
  ja teisalt väga kange ja ikka väga
  kiirelt sõltuvust tekitav ja kergelt
  kätte saadav ja mitte kunagi ei tea,
  kust ja kui kanget kraami saad, siis
  alko või suitsetamisega inimene
  ennast esimese korraga surnuks ei
  joo/suitseta. See, et
  fentanüülisõltlasena võib tegu olla
  meile väga lähedal olevate inimestega
  ja nn ohvriks võivad langeda eduka
  perekonna võsukesed (enamasti
  eeldatakse ju, et edukatel vanematel
  on edukad lapsed ja kogu nende elu on
  üks lust ja lillepidu), siis julgen
  väita, et suuresti on enamike
  kurjtegijate (mida on ju ka
  narkmaanid tegelikult) elusaatus
  olnud tingitud nende lapsepõlvest –
  nende kasvatusest – mida on vanemate
  poolt tehtud valesti, mis on üldse
  tegemata, polegi vanemaid, on
  väärkoheldud mingil moel lapsena jne
  jne jne. Selle teema lahkamiseks on
  siin ruumi vähe, eks igaüks saab ise
  mõelda.
  Nähes seda õudust lähedalt
  igapäevaselt pealt – sh on minu
  vastas istunud äsja fentanüüli
  süstinud inimene, kes kippus
  meelemärkust kaotama – ma antud
  petitsioonile alla ei kirjuta.
  Päikest sulle Mariann ja teistele –
  et teil oleks endil mõistust käia
  kaarega mööda narkost ja et te teie
  lapsed ksvaks samuti vaimsuses, et
  mis on keelatud on seda põhjusega ja
  kõike ei pea proovima.

  • Avatar
   Vasta klaabu 20. september 2015 at 14:02

   tegelikkuses on hüppelaua teooria mitmekordselt ja mitmel pool ümber lükatud.
   http://www.theatlantic.com/health/archive/2015/04/the-real-gateway-drug-isnt-marijuana/391266/

  • Avatar
   Vasta elisabeth 20. september 2015 at 14:17

   Peab muutma petitsiooni ja rohkem läbi mõtlema
   asju.
   Aga kes seda teeb? Meil ju seadused ja kõik
   tulevad laksust. Ahhah
   Rohkem loodust ja inimese intelligentsust peaks
   olema, vastutustundlikkust ja inimese puhtust.
   Meditatsioom ja teised asjad ka nagu nt kanep
   aitab end avastada ja maailma.
   Aga reguleeritud nii et see oleks nö inimese üks
   osa täiskasvanute maailma sisenemiseks. Ja see
   oleks legaalne. Aga nendele kes teavad mida
   tahavad, kes nad on ja muidugi mitte tervislikke ja
   vaimsete vastuoludega inimesele. Kui on siis
   rangelt keelatud- tulemus ongi siis nark või surm.
   Alkoga ja suitsuga ja sünteetiliste ainetega tapame
   end iga päev seega. Inimesed iga päevaselt
   peaksid toituma tervislikumalt siis ka pole
   hullareid ja surmi.
   Aga ei. Muudame hoopis poliitikat. Ahhhaa..
   rumalus. Muutma peab inimesi ja ühiskonda seest
   mitte mingit seadust.

 • Avatar
  Vasta Kadi 20. september 2015 at 13:42

  No ma ei tea, kas legaliseerimine on
  ikka mõistlik lahendus? Kõigest saan
  aru, et nad on täitsa tavalised
  inimesed, kes on sattunud kuradi
  küüsi ja otsivad leevendust oma
  valudele, aga seda kõike nüüd ausal
  teel tegema hakkata, ma küll ei
  poolda. Narkouimas inimesed on ja
  jäävad ohtlikuks meie ühiskonnale.
  Olgu siin tegemist tavalise kanepi
  laksu all oleva inimesega või siis
  millegi muu ainega varustatud inimesega.
  Neil on võimalus saada tasuta ravi,
  seda ka siis narkootilise aine näol (
  Metadoonravi), siis ma ei näe
  vajadus et veel aineid
  legaliseerida, et mõni inimene enda
  kaifi kätte saaks ja tal jälle tsill
  elada oleks.!
  Kanepi ning alkoholi- ja
  tubakatoodete vahele võib panna
  võrdusmärgi. Mina, kes ma olin kunagi
  noor ja tean kui kergesti sai kätte
  alkoholi ja suitsu poest ja ma seda
  lahkelt tarbisin ka kuna see oli kõik
  kenasti kättesaadav, ei soovi kohe
  kindlasti tulevikus näha tänaval
  noorukeid tarbimas aineid, mis ei
  ole soovitatavad täiskasvanutele ja
  veel vähem lastele. Kaasa arvatud kanep.
  Kanep on ja jääb sõltuvust
  tekitavaks aineks nagu tubakas ja
  alkohol. Ja mida vähem ühiskond kaasa
  aitab , seda parem ühiskond on. 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 20. september 2015 at 13:49

   Kanepit saab ka praegu iga inimene tänavalt osta, kui soovi on. Kui see müük oleks reguleeritud ja seaduslik, oleks vast suurem tõenäosus, et ala pood küsib dokumenti, kui suvaline diiler nimega Jüri.

   • Avatar
    Vasta K 20. september 2015 at 14:43

    ” Narkouimas inimesed on ja
    jäävad ohtlikuks meie ühiskonnale.
    Olgu siin tegemist tavalise kanepi
    laksu all oleva inimesega…”

    Vabandust, aga mitu kanepiuimas (ainult kanepiuimas siis, mitte kombineeritud alkoholi/millegi muuga) kuritegu sinu
    andmetel Eestis toime on pandud?

    • Avatar
     Vasta Kadi 20. september 2015 at 20:27

     tead, enamus kuritegusid on
     sooritatud mingi joove tõttu!!!

   • Avatar
    Vasta Kadi 20. september 2015 at 20:42

    Ma lihtsalt küsin, et kas Eestis elab
    vähe sõltlasi, et neid juurde vaja
    tekitada?

    • Avatar
     Vasta Sven 20. september 2015 at 21:33

     Eesti inimesed vajavad vabadust ise otsustada, mida oma eluga peale hakata. Muud polegi. Kes olete Teie, et öelda,
     mida mina teha tohin?

     • Avatar
      Kadi 21. september 2015 at 08:29

      Sellepärast see Eesti inimene omadega
      nii metsas ongi:):) Otseloomulikult
      pole see minu asi öelda, kes mida oma
      eluga teeb, aga lihtsalt mina ei
      soovi kellegil oma niigi lühikest elu
      mingi mõtetu narksiga ära rikkuda!

 • Avatar
  Vasta Pärdik 20. september 2015 at 13:24

  Mina ausalt öeldes ei teagi, kuidas sellesse asjasse suhtuda. Televiisoris pole näidatud ka, kus teistes riikides sellised
  variandid on ja milliseid tulemusi nad annavad. Narkomaanid on muidugi kellegi lapsed, emad, isad ja mul on nendest kahju,
  et nad sellise pasa otsa sattusid ja ise ei suuda sellest välja tulla. Teisalt aga on mul nendega nii palju negatiivseid
  kokkupuuteid, et ma ei suuda neid vaadata kui “abivajajaid”. See muidugi puhtalt minu probleem.
  Isegi see metadooniravi, mida nad saavad, sellest abi pole, sest nad pidavat selle edasi müüma või üledoosi saama. Kusjuures
  paljud, keda ma nägun varem sinnapoole minemas..paljusid enam ei näe.
  Minu enda peres oli onu sõltlane. Ma ei tea täpselt, mida ta tarvitas, sest too aeg oli tema puberteet ja mina käisin alles
  lasteaias. Kuid mäletan kordi, kui ärkad öösel üles ja uksed olid korteris pärani lahti. Vanaema ja vanaisa üritasid teda mitu
  korda takistada, et ta kodunt midagi ära ei vii, aga onu muutus agressiivseks ja läks kallale. Tänaseks on sellest mitukümmed
  aastat möödas ja ta on puhas mees. Tal on kodu, pere, töö.
  Siinkohal tunnen siiralt kaasa vanematele, kes selle kadalippu läbi tegema peavad, närve kulutavad ja tahavad oma lapsi
  aidata (mõnede puhul õnnestub, mõnede puhul mitte). Kõige rohkem on mul lastest, keda narkomaanid sünnitavad.
  Tunnistan, et olen näinud erandeid, kes vaatamata sellele, et nad on sõltlased, üritavad nad oma lapsi “inimväärselt”
  kasvatada..kuid samas ega ei tea, mis neist saab, kui ükskord suureks kasvavad.
  Kokkuvõtvalt olen comsi-comsa olukorras. No offence. Tembeldage halvaks inimeseks jne, aga kui ikka oled nõrk, ära isegi
  proovi.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 20. september 2015 at 13:43

   Jah, täitsa hästi saan sinu mõttest aru. Samas kujutan ette, et kui sinu onu oli juba olukorras, kust peab oma vanemate tagant varastama, pidi ta oma sõltuvusega täiesti ummikus olema. Seega oleks ju hea, kui ta oleks rahulikult saanud minna kuskile putkasse, kust ta saab tasuta aseainet, ilma, et ta peaks oma perekonda röövima.

   Sõltuvus on ikka jube asi ja mul on hea meel, et su onu sellest välja rabeles!

 • Avatar
  Vasta Merka 20. september 2015 at 13:17

  Panid minu mõtted kõik järjest kirja 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 20. september 2015 at 13:43

   :))

   • Avatar
    Vasta Jana 20. september 2015 at 20:34

    Hei,pole selle teemaga kunagi
    lähedalt kokku puutunud , tean ainult
    et probleem on paljudel.
    Mul lihtsalt küsimus…..kuidas mõjub
    kanepi suitsetamine järglastele? Kas
    on tehtud uurinuid? Kas on mingit
    vahet, teed sa seda 1 või 2 x nädalas?
    Kõiki arvamusi ei jõudnud lugeda, aga
    esimeses kümnes kajab ainult üks
    läbiv suhtumine…mina ja mina….
    Vabandan , kui eksin.