KURB ON OLLA Mari

igasugused fiilingud

6. märts 2016

Mul on ausalt tunne, et tänane päev on kolm päeva kestnud ja sellesse on mahtunud nii palju erinevaid inimesi, kohti, emotsioone ja mõtteid. Ma panen need kõik järjest kirja, kuigi ma võiks vist viis erinevat postitust teha, aga mis seal ikka. Tulevad pudru ja kapsad.

Esiteks ärkasime me kõik jube varakult, umbes seitsmest. See on viimasel ajal jumala tavaline, sest alates Mari lasteaiarežiimile minekust läheb ta vara magama, mis on üheti väga hea. Nõnda saame me Kardoga idee poolest õhtuti oma aega ka. Tegelikkuses jääb üks meist (tavaliselt mina) koos Mariga kell 9 magama ja nõnda saamegi kõik koos kenasti kell 7 hommikul silmad lahti teha.

Täna ärkasin ma laiba kõrval. Laibaks oli Kardo, kellel oli umbes 37 palavik, mis meeste maailmas võrdub ju loomulikult surma endaga. Seega ta seal kähises ja köhis ja krägises, ning lubas kohe sussid püsti heita. Mis muud, kui panin Kardo elektrilise teki alla surma ootama, ise sõin Mariga hommikusöögiks puuviljasalatit ja tegime pulli. Okei, Mari tegi pulli, mina koristasin tagajärgi. Vahel on mul küll tunne, et mingisugust daamilikku neidu Marist küll ei tule, vaid puude otsas turniv kraade hoopis. Reaalselt tegin ma talle täna vist 10x patsi pähe, aga kohe kui ma silma pilgutada jõuan, rebib Mari selle nii raevukalt peast ja vaatab mind sellise pilguga, et ma rikun ta kõiki inimõigusi selle julla juustesse toppimisega.

mari

Tuba segamini aetud, käed täis soditud, pluus täis läbustatud, juuksed sassi aetud ja väike ratsatiir kah tehtud – Mari jaoks täiuslik pühapäevahommik.

Kella kümnest põrutasin ma Lottele varjupaika järgi. Ta oli meie majast reaalselt 200 meetri kauguselt kaasa viidud, kuigi me otsisime teda sealtsamast lausa mitu korda. Aga noh, ega temasugust väga tabada ei saagi, sest ta jookseb nagu keravälk punktist A punkti B. Nõnda oligi mingi pensionär teda aknast näinud ja kohale kutsunud varjupaigatöötajad. Seda õnneks saadi kohe aru, et ta on kellegi oma, sest rihm oli tal kaelas. Nüüd peaks talle laskma numbri kaelamärgile graveerima, no nii igaks juhuks.

Kuna ma seda Lotte plehkupanekut eile FBis kajastasin ka, siis loomulikult oli tänaseks mulle siia blogisse ilmnenud mitmeid kommentaare, kui kohutavalt sitt loomapidaja ma olen ja kuidas ma kiiremas korras koera ära andma peaks. Ma ütlen täitsa ausalt, et ma kustutasin need. Mida mul neile vastata? “Ei ole!!”, “Ei anna!!”. Mida ma sellest ütlen? Hakata vaidlema inimesega, kes mind ei tea, on mõttetu. Kommentaari aga niisama vastuseta rippuma jätta, eriti kui sisu on negatiivne ja vale, tundus ka imelik. Seega kustutasin. Sama hea, kui keegi sodiks mulle graffitiga maja seinale, et “Mallukas on perselakkuja” siis ma suure tõenäosusega ei jätaks seda sinna vedelema ja veel vähem sodiks ma sinna vastu, et mida sa ajad, ma pole kunagi perset lakkunud. Ma peseks selle lihtsat maha ja seda ma ka tegin.

Samamoodi käitun ma üldiselt sedalaadi kommentaaridega. Neid palju pole, aga asjad, mis on lahmivad või kuidagi üldistavalt hinnangut andvad, millele ma ei oska vastata, ma lihtsalt kustutan ära. Ma ei oska ega taha vaielda mingisuguste anonüümsete inimestega, kelle eesmärk ongi mulle selgeks teha, et ma olen milleski sitt. Ma oskan vastu võtta kriitikat, millega kaasneb mingi nõuanne või soovitus. Aga lihtsalt öelda, et issand, anna oma koer ära, sa oled ikka jube sitt loomaomanik, et su ema kogemata koera välja lasi(?). Mida ma vastan?

Ühesõnaga…

Tõin Lotte tänu ühele toredale naisterahvale koju, kes meid sõidutada viitsis. Maksin 50 euri ja sain vastu rämedalt kirburohu järgi lehkava koera, kes oli nii kohutavalt õnnelik, et ma kartsin, et ta saba kukub suure vehkimise peale küljest ära. Kodus kostitasin teda veel mingite haisvate loomakõrvadega, mida ta truult vastu mind surudes, pikka aega nätsutas. Ühesõnaga haiseb meie maja nüüd nagu kellegi kuivanud kõrv ja kirburohi.

Et sellest ja hälisevast Kardost pääseda, läksime me Mariga Happy Fly batuudikeskusesse, kus saime kokku Kätu ja Jassu ja Tampsiga. Marile meeldis seal väga-väga-väga ja me lähme sinna raudselt tagasi. Nii palju kohti, kus turnida ja ronida ja liugu lasta ja hüpata ja palli mängida ja joosta ja pugeda ja karata. Iga lapse unistus noh! Ühest asjast ei saanud ma ainult aru. Pilet on 5 euri ja kodukal on kirjas, et saatja on siis tasuta. Mina ilmusin sinna Mariga, minult kasseeriti 5 eurot ja oligi kõik. Samas loomulikult käisin ma Mariga koos nendes turnimismajades ja liumägedel kaasas. Ma ei eeldanudki, et ma seda teha ei tohiks.

Samas ostis Kätu kaks piletit. Jassule JA Tambetile. Ma ei hakanud seal kassapidaja ees pärima, et miks siis mina viiekaga sain, aga Jassu ja Tamps MÕLEMAD piletit vajavad, sest ma kartsin, et ehk nõuavad minult ka lisaviieka sisse 😀 Kätu igatahes ütles, et talle oli seal viimane kord nii öeldud, et kui vanem kaasa “mängima” läheb, peab tema ka maksma. No kui nii, siis nii, aga sellisel juhul võiks kodukal kirjas ka olla, et kõik peavad maksma, mitte et saatjad tasuta.

Kui keegi oskab seletada, siis andke tuld. Et ma teaksin, kas järgmine kord peaksin ma ausa inimesena siis lisa viieka maksma, või võlgneb Happy Fly Kätule juba 1o euri?

qqq2

qqq

Pärast batuuditamist olime me mõlemad nii läbi, et heitsime terve perega kollektiivselt lihtsalt magama. Silmad lõin ma lahti alles siis, kui mu ema meile jõudis, et meid Astangule viia. Nimelt oli Maril seal täna mingisugune komitee kogunemine, kus hakatakse talle reh. plaani koostama.

Seal oli kohal neli mingisugust eksperiti ja eripedagoogi ja ma ei tea keda ja no muidugi loomulikult otsustas Mari just TÄNA käituda nagu maailma kõige vihasem ja pettunum laps. Ta kõik need tund aega suht jonnis ja jauras ja loopis asju ja turnis laudadel ja käitus nagu metsaline – seda kõike hetkeni, kuni me sealt majast välja astusime, sest siis võttis ta mu käest kinni, tegi musi ja leelotas oma keeles nagu väike ingel, kellel pole elusees olnud ühtegi halba hetke ega momenti. Mis seal ikka…

Igatahes küsisid nad päris palju küsimusi, panid igasugu asju kirja ja leidsid kõik üksmeelselt, et Mari on võimalik plaanilise tööga kenasti reele aidata. Kõige esimene samm olla aga hoopis mind treenida. Et kuidas ma mis olukorras Mariga käituma pean. Üks naine ütles, et ta on isegi näinud, kuidas ühel emal oli suur piibel täis juhiseid, ala, et mida teha, kui laps viskab asju ja mida teha, kui ta ei reageeri korraldusele ja mida teha, kui ennast siis pikali viskab jne jne jne. Et IGALE olukorrale oli ekspert mõelnud parima lahenduse ja nõnda pidid need vanemad umbes aasta aega näpuga järge ajama, et nad mõlemad teeksid täpselt sama asja.

Veel arvasid nad, et Mari selline järsem käitumine võib tulla sellst, et ta ei oska rääkida ja see võib ju iga inimese närvi ajada, kui sa üritad kogu aeg teistele midagi selgeks teha ja sinust üldse aru ei taheta saada.

Mis seal ikka, reeglid, reeglid, reeeglid. Nüüd peame meie Kardoga ainult juhiseid saama, millised reeglid Marile vajalikud ja kasulikud on ja siis kohemaid pihta hakata, muud miskit.

Aga kui me sealt välja astusime, tulid mul küll ausalt natukene pisarad silma, sest mulle meenusid need sapised kommentaarid, et Marist ei saa minu pärast mitte kunagi asja. Ja ta lõpetab kuskil… Ma ei tea, puuetega inimeste kodus ihuüksinda ja endaga mitte hakkama saavana, sest ma olen teinud kõike nii valesti, sest ma ei hooli, mind ei huvita, mul on pohhui, ma olen halb ema, ma ei oska olla hea ema.

Ja siis ma tundsin küll hetkeks, et tõesti. Mis ema ma olen, kui mulle antakse JUHISED ja mind hakatakse KOOLITAMA, kuidas oma lapsega käituda? Jah, nad ütlesid, et erivajadustega lastega ei peagi ükski vanem oskama ise automaatselt käituda ja iga inimene ju juhindub oma vaistust, kuid see on kuidagi valus ikka. Sest ma ei pea ju siin iga päev välja kirjutama, et siin maailmas ei ole mitte midagi ega kedagi, keda ma armastaksin rohkem kui Mari, et see tõsi oleks. Ma ohverdaksin sekundiga enda kõik jäsemed ja neerud ja kopsud ja elugi, kui see vajalik olema peaks. Aga nagu näha, see ei ole piisav. Ma olen suutnud ikka kuidagi valesti käituda, jätta märkamata mingid maneerid, olen teda liiga vähe keelanud, olen lihtsalt valesti teinud kõike ja nüüd peab selle pärast kannatama Mari.

Tjah, ei tea muidugi kui väga ta kannatab, sest tal tundub üsna ükskõik olevat, et ta rääkida ei oska ja 99% ajast on ta ju alati nii õnnelik ja tubli ja naerusuine marakratt. Seda rohkem kahju mul on. Teine on nii imeline, aga ometi olen ma suutnud temast teha midagi, mis on teisest maha jäänud või teistest mingite standardite järgi kehvem. Püha jumal, kui juba Mari mulle nii imeline ja täiuslik tundub, siis mida siis veel need tunnevad, kellel need “normi piires” lapsed kodus on. Kui minu süda juba uhkusest murdub, kui Mari mulle ilusa pildi pläkerdab, siis mida veel need emad tunnevad, kelle lapsed neile laulukesi laulavad ja juttu puhuvad? Õige pea saan ma teile vast seda öelda, mis tunne see on. Veel ma ei tea, aga ma kujutan ette, et see on super võimas.

Igatahes on see Mari teema ikka ühte auku selle Lotte teemaga. Ma mõistan, et ma olen siia oma elu riputanud ja ikka on neidki, kellele ma olen vastumeelne või kellele ma olen midagi öelnud, et ma neile enam ei meeldi. Inimloomus on kohti selline, et ära panna on hea. Lausa mõnus isegi, ehk? Ja siis nad tulevad siia ja parastavad, kui mul midagi nihusti läheb, või kui mul on valus või kurb.

Ma ei tea, kas ma oskan sõnadesse panna, mis tunne mul oli lugeda, kui keegi kirjutas, et kuule JUMAL TÄNATUD, et sul rasedus katkes, saadki lõpuks Mariga tegeleda. Mida ta mõtles, kui ta seda kirjutas? Kas ta oli tõesti õnnelik? Mures, et kui ma oleks saanud teise lapse, et siis ma ei oleks saanud enam Mariga tegeleda? Või et ma üldse praegu Mariga ei tegele? Millest selline mulje? Mida ma olen kirjutanud, et sellel inimesel selline arvamus on, et ma ei hooli oma lapsest ja ei tegele temaga?

Sest ma käin sõbrannadega väljas? Sest ma käin tööl? Sest ma ei kirjuta iga päev, et täna käisin Mariga korra poes ja siis mänguväljakul ja siis vannis ja siis uudistasime, mis aias lumehangede all on?

See on igapäev. See ei tundu mulle igapäevaselt kirjapanemiseks vajalik, aga olenemata sellest kui ma seda kirja EI pane, siis seda ei eksisteeri. Eks? Nagu ma täna ühele kommentaarile vastasin, siis selle blogi põhjal võib tegelikult ju siirast muret mu seedesüsteemi üle ka tunda, sest ma ei kajasta kuigi tihti seda, mis kell ja mitu korda päevas ma vetsus number kahel käin. Huvitav, kas siis nende inimeste maailmas ma seda ei teegi?

Ma ei oska enda jaoks ratsionaliseerida kõike, mida teised ütlevad. Ma ei oska tihtipeale ratsionaliseerida sedagi, mida ma ISE ütlen. Mõnikord ütlen/teen midagi ja saan reaalselt tund aega hiljem aru, et no mida kuradit ma ajan, jumala loll jutt. Mis siis ikka kui muudan ära või kustutan ära ja palvetan, et kuigi paljud seda lollust näha ei jõudnud.

Ja mõnikord ma vaidlen, kuigi ma võiks vait olla ja mõnikord ma tunnen, et mind rünnatakse, kuigi tegelikult ei rünnata ja siis ma lähen kohe vihaseks või vastan midagi jube ülbet ja nõmedat. Jah, ma tean ise ka, et ma neid asju teen. Aga et nende käitumismaneerida tekkepõhuseid kõigile seletada, peaksin ma siia kirja panema KOGU oma elu. Kõik oma lapsepõlve, selle, kuidas minust kujunes see inimene, kes ma praegu olen. Milline elu oli mul väiksena, mida tundsin, mida mõtlesin, mida kartsin.

Kõik on ju kuskilt tulnud. Ma ei pea ennast ausalt halvaks inimeseks, pigem selliseks…uisapäisa rahmeldavaks inimeseks, kes usub kõiki, aga eeldab alati seda, et iga kommentaar on vihane rünnak. Mul on raske neid eristada, sest lisaks näidetele, mis ma siin enne tõin, saan ma igasuguseid erinevaid kommentaare ja kui ma neile vastan ebasõbralikult, saan ma veel rohkem puid alla, et mida kuradit ma mölisen ja ülbitsen, kui ma võiks lihtsalt nõustuda ja aru saada oma vigadest.

Viimane kord oli see selle sama kommentaari all, kus keegi ennustas siis tulevikku, et küllap ma varsti uue lapse saan, et see “puudega lapse” jama ära unustada ja nõnda see Mari sinna hooldekoju satubki ja mina elan siin oma “staarblogija” lahedat elu edasi ja panen veini ja narksi ja mida kõike veel.

Mul on isegi vastik neid sõnu siia üles kirjutada ja tõesti, mul on vastik, et kunagi võib Mari sellised sõnad enda või oma ema kohta netist leida, kui hästi kaevab. Aga Mari, kui sa kunagi peaksid seda lõiku lugema, siis siin on järelikult aeg sul teada saada, et inimesed meie ümber on tihtipeale hirmus võltsid. Nad võivad sulle näkku naeratada, aga teglikult olla seest katki, õnnetud, kurvad ja vihased. Seega ei oska nad seda viha mitte kuskile mujale suunata, kui anonüümselt kellelegi netis “tõde kuulutades”. Ma loodan, et see ei solva sind mitte kuidagi, ei peakski. Sul peaks kahju olema nendest, kes selliseid sõnu maailma kõige ilusama mugula kohta öelda saavad (sorri, kui sulle enam ei meeldi, et ma sulle armas mugul ütlen:D) Sa oled täiuslik, igal viisil. Olgu sul mistahes puudused, meil kõigil on. Ja vähemalt pole sa see tropp, kes netis lapsi ajaviiteks maha teeb, nii et let go ja ära mõtle sellele, pole seda aega väärt 🙂

Oeh. Ma nüüd sain vähemalt pooled oma mõtted siia kirja, segamini ja sassis nagu need on, aga ma tahtsin need kirja panna. Sest teate mis. Kui ma oma raske südamega Selverisse läksin, et koju natukene head-paremat tuua, siis ühel hetkel tegin ma Marile nägusid ja ta naeris ja mina mõtlesin, et ma puhken sealsamas nutma. Sest noh… kõik need asjad, mis ma siin just rääkisin onju.

Ja siis tuli teiselt korruselt alla mingi eriti rõõmsameelne tüdruk, vaatas mulle otsa ja ütles: “Tsau Mallukas!” ja naeratas mulle nii laialt, et mul läks kohe tuju nii heaks. Ja kui ma isegi mõtlen mõnikord, et issand, ma ei suuda, ma ei taha anda inimestele võimalust näha kõiki mu vigu, ma ei taha, et nad saaksid minu haavadel trampida ja irvitada, siis see naeratav tüdruk oli nagu märk. Et neid vastikuid on ju nii vähe. Ja nii palju on neid, kes mind ju aitavad, kaasa elavad, nõu annavad, lohutavad ja teevad mulle oma “virtuaalseid kallistusi”, mida ma nii väga vihkan aga mõnikord nii väga vajan ka.

Aitäh teile.

Päriselt ka.

Loe ka neid postitusi!

99 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Maarja 9. märts 2016 at 13:58

  Mallukas, tšeki seda: http://wellfitting.com/pages/get-a-free-bra õpeta Eesti naistele, kuidas õigesti rinnahoidjat valida! Minu
  meelest oleks kasulik.

 • Avatar
  Vasta Helena 7. märts 2016 at 19:13

  Esiteks tahan öelda, et oled vist üks kõige tugevamaid naisi üldse, et tuled toime anonüümsete kommenteerijate lõputu
  ussitamisega… Arvasin, et nüüdseks juba tean kui ebapädevaid inimesi olemas on aga aegajalt ikka üllatun. Teiseks, Marike on sul
  üks maailma armsamaid mugulaid keda näinud olen ja see, et ta natuke aeglasemalt areneb ei tähenda, et ta puudulik oleks. Ma
  olen täiesti kindel, et varsti ta hakkab ilusti pläkutama ja väljendama ennast. Seniks, ära võta neid probleeme nii tõsiselt 🙂 Katsu
  neid reegleid järgida ja Mari arengule kaasa aidata, aga ära ennast süüdi kindlasti tunne. Sind “teades” olen kindel, et Maril on
  olnud lõbusam lapsepõlv kui enamus lastel, kuidas muudmoodi saakski kui ema ja isa on nii vägevad inimesed kes oma pisikesest
  üle kõige hoolivad. Su hirm Mari arengu pärast oleks väheke loogilisem kui tal oleks mõni suurem puudus, näiteks kaelast
  allapoole halvatus. Kõige olulisem on see, et Mari on terve, iga lilleke kasvab endale sobival kiirusel, samamoodi temagi.

 • Avatar
  Vasta Kardemona 7. märts 2016 at 19:00

  Mallukas!
  Lapsele teeb kõige rohkem head see kui ta näeb, et ema ja isa
  (ja teised ümber) on rahulikud ja rõõmsad ning suhtlevad ka
  temaga nii. Mulle tundub, et Marile ongi sinu poolt tekitatud
  just selline ilus maailm. Ära kuula neid õelaid pulkpeesid, kes
  oma masekat su peal välja elavad. Sinu maailm ei puutu neisse
  ja nende oma sinusse. Oled äge ema ja tubli inimene.
  Vähemalt mulle tundub nii! 🙂

 • Avatar
  Vasta Tere. 7. märts 2016 at 18:37

  Hei. Loe seda: http://www.autismeesti.ee/autismist/autismihairete-spekter/aspergeri-sundroom/
  Lehel on kirjeldatud aspergeri sündroomi tunnuseid lapse esimestel eluaastatel. On kirjeldatud ka mahajäämust.

  KÕIK saab korda ja Mari hakkab kindlasti rääkima! Edu sulle 🙂

 • Avatar
  Vasta M. 7. märts 2016 at 17:16

  Ideaalseid inimesi pole olemas. See on selge. Ei ole sina ideaalne, ega ükski kommenteerijatest samuti mitte.
  Mina olen jätkuvalt arvamusel, et otseselt valesti ei olegi sa midagi teinud. Kui Mari oleks tavaline laps, siis kõik see, mida sulle
  ette heidetakse, ei mõjutaks nii tõsiselt arengut (mõtlen siinkohal nutiseadmeid, suhtlemist, käske-keelde jms). Täiesti
  suvaliste joodikute-narkarite lapsed räägivad, nii, et maa must. Ropendavad ka veel paariaastaselt.
  Mina näen siin seda seost, et KUNA Mari on eriline, SIIS tuleb nende asjadega tegeleda (nutiseadmed, suhtlemine, käsud-
  keelud). Täiesti tavalise lapse puhul ei takistaks see arengut nii põhjalikult, vaid lihtsalt oleks ebasoovitav.
  Usun, et tahad lapsele parimat ja teedki täpselt nii, nagu spetsialistid ütlevad.

 • Avatar
  Vasta Piret 7. märts 2016 at 17:02

  Hei! Ei ole varem kommenteerinud su blogi ja miks peakski. Piisab sellest, et loen alati. Kirjutama ajendas mõistmatus. Millest
  mina aru ei suuda saada. Väga “keeruline” on neid kommentaare lugeda, mis sa alles oled jätnud, aga millest mina aru ei saa.
  Kustuta ära, kohe ja ära kommenteeri üldse. Ma arvan et sul on piisavalt keeruline niigi. Tean, mida tähendab
  enesesüüdistamine, et sa ei ole piisavalt andnud ja piisavalt teinud, kuigi süda kisub lõhki mõtlemisest, et mida ma veel oleks
  võinud teha. Loodus. Ma olen võidelnud lastetus probleemiga aastaid, lõpuks andsin alla. Kui ei siis ei. Saab ka teisti lapsi
  aidata. Kõige hullem on minu jaoks olnud see, et mul ei ole mitte midagi viga. See painaja, käia arsti juurest arsti juurde, kõige
  praemate spetsialistide juures ja mulle mulle öeldakse alati, et kõik on korras. Ei ole.
  Tänaseks püüan leppida, aga mul on tihti nii alaväärtusliku naise tunne. Ma ei saa hakkama sellega, milleks ma peaks olema
  loodud. Laste sünnitamise ja kasvatamisega. See painab mind tihti, aga ma ei taha, et keegi, kes ei tea mittekui midagi sellistest
  probleemidest hakkab sõnu loopima.
  Sul on tore tütar, sa oled väga tubli ema, midagi ei ole halvasti. Mari kasvab välja nendest probleemidest. Ja sina ei saa lubada
  endale nõrk olemist. Jah, las klähvivad, see on sinu blogielu paramatus, Sa ei tohi seda hinge võtta. Hoia see energia Mari jaoks.

  Parimat,
  Piret

  • Avatar
   Vasta Skorpaneiu 7. märts 2016 at 18:18

   Lase sellest tundest lahti ja ära
   mõtle sellele nii pinksalt, et tahad
   last/lapsi saada. Olen kuulnud seda,
   et kui sa lasest sellest mõttest ja
   tundest lahti, siis ühel ilusal
   päeval võib juhtuda see, millest sa
   oled unistanud. Unusta see üldse ära
   ja keskendu muudele asjadele, küll
   siis lõpuks tuleb see mis tulema
   peab. Kui sa pidevalt oma peas ketrad
   ja ketrad ühte ja sama asja ja oled
   nii kinni selles, siis ei saagi
   midagi juhtuda, lase see tunne
   vabaks. Kõike ilusat! 🙂

  • Avatar
   Vasta Lily 7. märts 2016 at 18:42

   Jah, mul on kurb lugeda, kuidas üks inimene arvab, et ta on “loodud” vaid järglasi saama. Kas sinu meelest see ongi ainus võimalik
   elu mõte? Kuidagi robotlik, kas pole? Sinu ema sünnitas sind, et sa sünnitaks lapse, et ta sünnitaks lapse? Miks?

 • Avatar
  Vasta Annika 7. märts 2016 at 15:13

  Mallu ! Mingu metsa need igasugused vigisejad ja õpetajad ! Nad teevad ju ise ka vigu, aga need nad vaikivad maha ja nendele nad
  leiavad õigustused. Sina oled julge, sa tunnistad oma vigu ja tegeled nendega…ja mis peamine, ilmselgelt armastad oma last kogu
  südamest. Mitte miski pole lapsele tähtsam kui kasvamine nii suure armastuse ja lusti ja rõõmu keskel, kui teie peres valitseb.
  Ja Mari on kahtlemata mu lemmik virtuaallaps ! Ma vist küsiks Marilt lausa autogrammi, kui teid kuskil näeks 😀 !

 • Avatar
  Vasta meow 7. märts 2016 at 14:46

  Mul on meeles üks postitus, mille kommentaaride all sa
  vastasid, et sina ei viitsi teha Mariga selliseid tegevusi (a
  la näidata pilte ja korrutada kass, lehm, siga). Sa kindlasti
  ei mõelnud sellega, et sa ei viitsi oma lapsega tegeled, aga
  kõlas niimoodi ja tead isegi, kuidas raisakotlad ju
  sellistest asjadest kinni haaravad. Ära tee end maha, iga
  ema on oma lapsele parim (äärmuslikest eranditest ei
  hakka siinkohal rääkima).

  • Avatar
   Vasta K. 7. märts 2016 at 16:39

   Mul on ka see meeles .
   Mitte, et ma tahaks ōel vms olla aga selliseid asju
   tulekski teha lastega.

   Ma pole ka mustermamps, nt ei s66da ma lapsele vaid
   tervislikku st kindlasti saaks ma oma lapsest veel
   parema inimese vorpida kui ta juba on aga hetkel ju ei
   taju seda. Ma olen kuulnud , et ” esimene laps läheb ikka
   aia taha” seda tuleks vōtta kindlasti naljaga aga
   tegelikult ōpime kogu elu.

   Praegu nt mōtlen MIKS ma ei ole pannud oma last
   muusikakooli, kui ta selles niii tubli on? Ehk oskaks mu
   7ne ka juba kitarri mängida? Aga mis siin kahetseda,
   vigu teeme selleks, et neist ōppida. Mari on ju väga tubli,
   varsti sokib kōik maa ja ilma jutud kokku, kindlasti
   oskab ta midagi mida temavanused ei oska. No vahi kus
   nt joonistab;)

   Rōōmsat meelt! Kooliminekuni on tsips aega, selleks
   ajaks on vajalikud sōnad suus.

   • Avatar
    Vasta Lily 7. märts 2016 at 18:37

    Sa tõsimeeli arvad, et 7-aastast on hilja muusikakooli panna või?

    • Avatar
     Vasta K. 7. märts 2016 at 19:45

     Ei, sa said valesti aru?

     läheb kyll aga oleks võinud varem seda teha.
     Natuke mõtlemist ja saab pointist aru:)

 • Avatar
  Vasta Kertu 7. märts 2016 at 11:31

  Kõige kurvem on siiski see, et mida rohkem
  enda elu avada, seda rohkem leidub inimesi
  kellel selle kohta midagi öelda on ning teada
  anda kui valesti sa midagi teed. Kasvatus viisid
  nii laste puhul kui ka loomade puhul on
  erinevad ja kahju on sellest et arutelu vormis
  kommentaare on vähe ning suur osa nendest
  on pigem sapised. Hea ema teeb sinu puhul
  juba see kui palju sa enda lapsega lõbutsed,
  mängid ja tegutsed ja kui laps on rõmus ja
  tegutsev siis ei peakski olema seda hirmu et
  midagi on valesti. Olete tublid vanemad, sest
  muidu te praegu ei teeks Marile plaani et teda
  nö reepeale aidata. Nii palju kui on inimesi on
  ka erinevaid arvamusi ning paraku suur osa
  nendest ei oska arvamust avaldada nö
  konstruktiivse kriitikana vaid ainult salvavate
  sõnadega ?. Ilmselt nendele õelutsejatele
  kõige siiram vastus ongi see et kõikidel on
  õigus enda arvamusele, aga sinu elu see
  arvamus muutma ei peaks. Sinu laps jääb sinu
  lapseks, su pere su pereks ja su loomad ikkagi
  sinu lemmikloomadeks, kellegi arvamus sind
  paremaks ega halvemaks emaks, naiseks,
  loomaomanikuks vms ei tee. Kõik ju oleneb
  mis on teie jaoks tähtis, pere, toit laual, aeg
  lapsega tegelemiseks, oma kodu, head sõbrad
  jne kellegi arvamus siin internetis peaks jääma
  ikka väga kaugele nimekirja lõppu. Edu teile!
  Ja Mari kindlasti on üsna pea juba teistest
  lastest ees enda arengult (ning teil palju
  kasvatus nippe mida saad jagada ka teistega
  ning kindlasti seeläbi aitad paljusid!).

 • Avatar
  Vasta Katrin 7. märts 2016 at 10:53

  Sügaval sisimas oled sa väga hea inimene
  ? sa lihtsalt kirjutad vahel hetke ajel ja
  ei mõtle kas mõnda asja tasub ikka siia
  kirjutada.
  Olin ise ka kunagi selline ja vahest lööb
  see mul siiani välja.Üldjuhul proovin läbi
  mõelda kellele ma mida räägin(mu mehel
  suur perekond ja nad räägivad üksteisest
  taga,alati olen mina see halb sest mina
  olen ikkagi võõras ja üks puha kui tülis
  keegi kellegiga on,lepivad nad alati ära ja
  mina olin see kes rääkis ainukesena
  sellest inimesest taga..oi ma võiks sellest
  blogi lausa teha 🙂 ).Aastatega olen
  õppinud keelt hammaste taga hoidma ja
  kasvatanud paksema naha(vb sellepärast
  olengi paks 😀 ),et mina ei oleks see
  halb…Aga asjad on juba seal maal,et isegi
  kui ma midagi ei ütle või ei tee olen mina
  alati see PAHA 🙂
  Nii ma üritan üldse mitte suhelda ja kui
  räägin taga siis vaid neile keda tõeliselt
  usaldan.
  Tunnen et oleme suht sarnased aga sa
  oled veel nooruke 😀 ja küll õpid kunagi
  kui oled sada korda vastu pükse saanud..
  Ja selles on sul tõesti õigus,et on palju
  selliseid inimesi kes naeratavad sulle
  näkku ja kui selja keerad löövad sulle noa
  selga..
  Aga edu ja rõõmsat meelt!Ja peale
  mõõna tuleb alati tõus!

 • Avatar
  Vasta Eneli 7. märts 2016 at 09:36

  Ma ei suuda ära imestada kui palju neid lollakaid
  on,kes oma teada nii kursis su koduse eluga on! Elavad
  kärbsena seinal? Hahaa, elage oma elu. Öeldakse ju, et
  kes ise ei oska, õpetavad 😀
  Mariann, ma olen ametilt tegevusterapeut ja igas
  vanuses inimestega töötanud. Vanemad käivad igas
  vanuses lastega igast trennides ja huviringides. Aga
  nende nimed ongi trennid ja huviringid, kuigi paljud
  teraapiad põhinevad samadel põhimõtetel. Vanemaid
  ehmatavad tavaliselt sõnad “arengust mahajäänud”
  või “rehabilitatsiooniplaan”, sest need mõisted on
  võõrad ning tunduvad meditsiiniliselt väga jubedad.
  Tegelikult on lastele suunatud
  loov/kunsti/füsio/tegevus jms teraapiad lihtsalt uhked
  nimed, kus laste arendamine toimub 🙂 neid ei tasu
  karta ega millekski jubedaks pidada, vaid nendest saab
  kogu pere tohutult õppida. Mari on 2,5 a ja ta on nagu
  savi, väga kerge suunata ja õpetada. Kui aastate
  pikkused teraapiad (ja taas üks hirmutav sõna 😉 )
  tulemust ei anna, siis võid murelikumaid mõtteid
  mõelda. Rõhk sõnal aaaastate pikkused 🙂
  Ning autismi spektrihaire diagnoosi pannakse väga
  kergesti välja. Osati seetõttu, et reh.plaan vajab
  diagnoosi, et soodustusega teraapiaid võimaldada.
  Teisalt seetõttu, et” noh veits on teistsugune ju ka
  ning miskit võiks ju panna” . Kui kunagi tulevikus
  peaks põhjenduse saama mingi spektrihäire, siis kõige
  valem asi,mida saad teha, on ennast süüdistada.
  Sellised geneetilised haigused tekivad eostamishetkel,
  mittte vaktsiinidest või ” ühest pokaalist veinist
  raseduse kolmandal päeval”.
  Oeh, pikk jutt tuli, aga loodan, et suutsin arusaadavalt
  kirjutada. Omal mõte jookseb, aga kirja panna
  keerukas 🙂
  Pea püsti!

 • Avatar
  Vasta Katrin 7. märts 2016 at 09:08

  Ma pikka juttu ei tee, tahan lihtsalt
  sulle öelda:
  1. sa ei ole sitt loomapidaja. Ja ei,
  sa ei pea oma loomi ära andma 😀
  2. sa oled suurepärane ema ja Mari on
  superarmas. Ära muretse, tegutsedes
  saate arengus ilusti ree peale!
  3. ära võta südamesse haigeid
  kommentaare. Sa ju tead isegi, et
  terve inimene ei ütle selliseid asju
  nagu sa oma postituses välja tõid.
  (lugesin neid kommentaare tolle
  postituse all ja olin ise ka šokis,
  kui õelad ja kohati süüdimatud
  inimesed olla võivad)

 • Avatar
  Vasta k. 7. märts 2016 at 08:55

  Soovitan Teil kevadel, mil lumi läinud ja maa
  pehme, oma aeda paigaldada raadiopiire
  koerale. Pärast paigaldust ja uue kaelarihma
  (selle eletrilise saatjaga) kâia Lottega tema
  valdused ja piirid üle, et ta saaks aru,
  kustmaalt piire läheb. 🙂

  Meil naabritel suur koer. Neil aeda oma
  territooriumile ümber pole ehitatud,
  kasutavad vaid seda sama raadiopiiret ning
  koer püsib ideaalselt kodus.

 • Avatar
  Vasta Daisi 7. märts 2016 at 08:39

  Mina ei taha midagi pahasti öelda ,aga mis puutub lapsega tegelemisse siis paneb mind mõtlema ainult see ,et kui sul on videochat
  nt siis on KOGUAEG Maril käes nutitelefon. Ka oma pulmas andsid sa lapse “vaigistamiseks” lapsele nutitelefoni, see näitab et sa
  ei suuda oma last vaigistada, talle tegevust leida ega tegeleda sellistel hetkedel kui seda kohe vaja oleks.

  See on ka ainus puudujääk mida ma sinupuhul lihtsalt peale vaadates näinud olen.

  Ülejäänud osas olen ma jumala kade, et sa oled nii ettevõtlik ja aktiivne inimene:)

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 7. märts 2016 at 08:44

   Ja kui tihti on mul pulmad või videochat versus ülejäänud 363 päeva aastas :)?

   • Avatar
    Vasta Daisi 7. märts 2016 at 09:06

    Kas see omab mingit tähtsust? Selgelt oli näha ,et 2a laps valdab seda nutikat päris hästi-mis omakorda näitab et ilmselt ei
    näinud ta pulmas seda nutikat esimest korda-sa ise ka ütled ,et ta väga üritab seda kätte saada (nt diivanivahelt ja läks
    loputas seda wc-potis). Ilmselt on ka 365 päeva sees veel neid hetki kus poleaega ja võimalik lapssega tegeleda-aga
    nutitelefon ei ole siinkohal 2a lapsele kindlasti lahendus.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 7. märts 2016 at 09:49

     Ma ei olegi väitnud, et ta seda pulmas esimest korda sai. Või et üldse ELUS esimest korda sai. Olen ju ennegi öelnud, et olen talle seda varajasemalt liialt palju andnud, mistõttu enam seda ei tee. Tean isegi, et see pole lahendus ja tegeleme sellega. Mida sa veel soovid, et ma teeksin nüüd?

     • Avatar
      Daisi 7. märts 2016 at 14:26

      Miks sa mind ründad selle pärast ,et ma lihtsalt juhin su tähelepanu sellele? Kui sa millestki kirjutad, siis on
      ilmselge ,et on vastakaid arvamusi. Ma mitte ei kritiseeri sind vaid lihtsalt ütlen mis minu arvates ei ole päris õige.
      Sina kasvatad oma last ise ja tead mis on parem.
      See oli päris viimane kommentaar-sest isegi kui kirjutan väga viisakalt ja mitte midagi halba siis sa ikkagi ründad
      kohe millegi pärast ja see on kurb:(

     • Mallukas
      Mallukas 7. märts 2016 at 14:52

      Kallis inimene, ma ei ründa ju sind, pigem teed sina seda oma mõnitustega. Ma saan ju aru, et see pole sinu meelest õige, aga see polegi ju sinu laps ja sinu vastutus. Saan aru sinu poindist, ma ka ju eelistaks, et ta käiks potil, aga no noa ähvardusel ju ei õnnestu see. Ostan täna selle lapseistme suurele potile, vaatan, et ehk on huvi seal istuda.

    • Avatar
     Vasta Am 7. märts 2016 at 10:25

     Lapsel kulub nutitelefoni selgeks
     tegemiseks kordi vähem aega kui
     täiskasvanul. Minul lehitses laps
     juba aastaselt appe ja valis, mida
     teha soovib. Kogu see nutindus on
     tegelikult kahe otsaga. Jah, arvan
     ka, et laps ei peaks telefoniga üldse
     mängima, samas, kui ta mängib
     nendes arendavaid mänge ja
     vaatab endast videosid, milles siis
     kahju? Veidi tundub mu jaoks
     naljakas, et elame täielikus
     nutiajastus, kus enamus inimesed
     istuvad ninad telefonis ja siis
     nôutakse lastelt, et nemad ei tohi
     ?.

 • Avatar
  Vasta S 7. märts 2016 at 02:41

  Minu kutsa oli ka noorena superpõgeneja,
  kaevas, hüppas, ronis välja kinnisest aiast,
  kuigi jalutamas sai käidud vähemalt 4 km
  päevas, vanusega õnneks rahunes, väga
  kaugele kunagi ei läinid, kui otsides ei leidnud,
  siis tuli ise paari tunni pärast koju, number
  rihmal oli samuti abiks, ei leia et halb omanik
  oleks olnud, ise olin alati murest murtud kui
  kutsa kadunud ja kõik pôgenemisteed said ka
  takistatud, tark loom mõtles alati uue koha,
  muideks paljusid koeri see elektriaed kahjuks
  ei pea.. Kõrvaltvaatajal on alati hea targutada,
  eriti neil kel lapsi ja koeri pole, lihtsalt rumalad
  inimesed karjuvad alati kõige rohkem, neid
  kes sulle kaasa elavad on palju, kuid tihti nad
  lihtsalt ei kirjuta siia, mallu sa oled tubli ema ja
  perenaine 🙂

 • Avatar
  Vasta ei laigi 7. märts 2016 at 02:35

  Miks sa tahad et inimesed sind
  pidevalt haletseksid ja siis sinu
  halale vastavalt hakkavad sind
  kiitma, (oled kindlasti teadlik, et
  paljud on fake-kiitmised), millest sa
  siis enesehaletsusele rohtu saad oma
  egole. Kindlasti pole sa oma sydames
  paha inimene aga yks ebastabiilne
  plähmerdis oled kyll ja seda sa ise
  ka kirjutasid et selline oled.
  Kuidagi 26 aastase kohta oled sa ikka
  veel väga siia-sinna nagu peata kana,
  sul pole pysivust, sa ei viitsi
  keskenduda, sul puudub tahe teha asju
  järjepidevalt ja mingi kindla rytmi
  järgi. Mari on välimuselt päris
  armas laps, kasvanud nagu mowgli,
  sisimas yksinda. Sa ei suuda
  piisavalt keskenduda, näha asju mis
  on konkreeytselt sinu lähedal, ja
  eraldada olulist ebaolulisest, see
  ongi vbl su probleem.
  kindlasti on sul olnud lapsepõlv
  selline kus ema tähelepanu pole
  sulle eriti jagunud, oled kasvanud
  oma hinges yksinda, nagu väike
  mowgili, sama on Mariga, vbl ja
  ilmselt nii ongi, on sul ka raske oma
  tundeid välja näidata reaalis ja
  tunnetest emotsioonidest rääkida
  (kirjutamine on eri asi) on vbl inetu
  kui kirjutatakse neid asju, mis siin
  eespool mainisid (raseduse katkemine,
  antud lapse arengus mahajäämine,
  loomad kaovad ja jooksevad kodunt
  ära, jne, jne) tegelikult selle kaose
  sa põhjustad ise oma käitumisega, oma
  energiaga, kuna sa oled niigi
  ebasgtabiilne kõigud siia-sinna, ja
  ysna madala enesehinnanguga inimenbe,
  hajevil, ei suuda analyysida asju,
  vbl isegi analyysid aga seda sa teed
  vaid selleks et saada avalikku
  kiitust halale. Aga ytle palun, miks
  sinu lähedalolevad sõbrad/sõbrannad
  räägivad et sa oled iseloomult väga
  visa teisi maha tegema, peab just nii
  tegema nagu sina tahad, ehk siis
  käitud just nii teisega, mis sind
  ennast ärritab või solvab kui keegi
  teine sulle samaga vastab. Ma ausalt
  soovitan sul vaadata ka enda
  käitumist kõrvalt, kuidas teised
  inimesed sind näevad, millisena sa
  paistad kõrvalseisjale. Muidugi
  kustuta ära, see on ju nii otsene
  kiri ja millele sa vastata ei oska.
  Aga hea et läbi lugesid, vbl midagi
  pani mõtlema sinu enese käitumises
  läbi teiste silmade, vbl oleks sul
  midagi juurde õppida ja oma
  käitumises midagi muuta paremaks ja
  stabiilsemaks inimeseks kasvada.
  Kindlasti pole sa paha ininene, aga
  sinu nõrkuseks on see, et sa oled
  kohati rumal. Ja see sinu rumalus
  ärritab vahest sinu lugejaid, sest
  ise sa hakkad taguma vastu rinda kui
  keegi julgeb väheke teravamalt sulle
  asjade käiku/tõde kuulutada, et sa
  vaataksid enese sisse. Nii oli juba
  ammu ammu aega agasi, kui sul
  soovitati psyholoogi poole pöörduda,
  sama asi oli kunagi varem ka seoses
  Mari arenguga. Sahistati, (muuseas
  sinu enda tolleste tuttavate kaudu),
  kellega tol ajal hängisid, et
  raseduse ajal suitseasid sa, tead
  kyll mida… Või probleemid sinu
  koduloomadega. Ja siis kui sulle
  öeldakase otse, hakkad sa jalgu
  trampima, aga tegelikult öeldakse
  sulle ju jumala õigeid asju vahest,
  sest sa ise kahjuks ei näe neid asju.
  Ja tihti ongi nii, et kõrvalvaataja
  näeb palju paremini, Kas sa teadsid,
  et enamus psyhholoogid näevad juba
  esimese 5 minuti jooksul ära, mis on
  inimese probleem. Võõrast inimest on
  vahest väga lihtne lugeda, kui oled
  seda õppinud. Mina näiteks olen
  õppinud Sind “lugema” ja ma tean et
  neid inimesi on väga -väga palju, kes
  oskavad sind “lugeda”, ja mõtlevad
  palju asju oma peas samamoodi, aga
  loomulikult nad ei hakka sulle seda
  ytlema. Tead, elus ei anta midagi
  rohkemat, kui sa kanda jaksad, igal
  juhtumil on mõte ja tähendus, mis
  peaks sind õpetama, ja millest sa
  peaksid ise õppima,. Nyyd mõtle ise
  oma peas need asjad selgeks, miks
  need on sinuga juhtunud, sest neil on
  oma tähendus, et sa ometi õpiksid.
  Kahjuks ma pean sulle ytlema, et sa
  ei saa väga hästi hakkama oma
  koeraga. Kass loomana sulle sobib
  paremini, kuna kassid on väga
  iseseisvad ja saavad ise hakkama.
  Sinu enda käitumine põhjustab vahest
  sinu lähedastele hävingut, mõtle
  selle peale.

  • Avatar
   Vasta Ma 7. märts 2016 at 07:17

   Ma tahaks kohe teada, kes on need
   Marianni lähedased inimesed, kes tema
   kohta igasuguseid asju “teavad” ja
   “ütlevad” ja “arvavad”. Kummaline on
   mõelda, et kõik inimesed justkui
   teavad nii hästi, mis toimub ühe
   teise inimese kodus, peas, hinges.
   Eks kõik probleemid tekivad
   millestki, aga väita, et Mari arengus
   mahajäävus on tekitatud kuidagi tema
   koduse keskkonna poolt, on sügavat
   vale. Sellist asja on äärmiselt õel
   ja pahatahtlik öelda. Nüüd oledki oma
   kommentaariga samas paadis koos kõigi
   teistega, kes on inetult lahminud ja
   väga vastikud olnud. Muidu võiks seda
   võtta kui konstruktiivset kriitikat.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 7. märts 2016 at 07:47

   Kallis “ei laigi”, sa oled ehe näide sellisest töllist, mida postituses esile tõin, selle vahega, et sa kohati ütled, et jah “mõned ütlevad
   valesti” ja siis ütled ise nii mööda, kui mööda öelda saab. Mul sinusugustega pikka juttu pole: kui tunnet siirast muret, siis ei peaks sa teps mitte anonüümne kommentaator olema, vaid sa peaksid ammu olema ühendust võtnud lastekaitsega. Kui ikka üks kaheaastane kasvab ikka mowgly kombel, siis oleks sinu kohus sellest ju teatada? Eriti kuna kõik mu sõbrad ja tuttavad ka seda kinnitada suudavad, sellisel juhul ei ole siin ju küsimustki!

   Naljakas on see, et sa oled meister siin mulle psühhoanalüüsi tegema, ise mugavalt anonüümne olles. Ma ei taha isegi teada, kes oled sina, aga paraku oskan ma sulle nii palju öelda, et inimeste juures häirib neid tihtipeale see, mis endal vajaka jääb. Selle teooria järgi saan ma öelda, et sa oled üks vaimselt ebastabiilne debiilik. Panin täppi?

   Tõmba nüüd jee mu netikodust ja mine analüüsi kedagi teist, soovitatavalt iseennast. Ma tean, et sa proovisid, aga no päris ausalt, kas sa arvad päriselt, et ma nüüd tõsimeeli arvaks, et minu mõni sõbranna sellist juttu levitanud on? Kahju on lausa, kuidas inimene nii üritab kedagi paika panna, aga kõlab seda tehes nagu külamutt oma “sahistati, et tegid seda teist ja kolmandat!”. Ära tee endale rohkem häbi, ausalt piinlik on isegi mõelda, et sinusugused kurvad inimesed eksisteerivad ja veel rohkem – ennast minu eluga kursis hoiavad. Samas arusaadav, ega igaüks ei saa nii imelise eluga olla nagu mul, eks sa siis vahi kaugustest ja ole kibestunud edasi 🙁

   • Avatar
    Vasta Ma 7. märts 2016 at 07:50

    Ma küll praegu laigiksin sinu vastust 😀

  • Avatar
   Vasta Marii M 7. märts 2016 at 08:31

   Minu arvates see tekst on harimatu inimese
   kirjutatud. See tuletab meelde nende
   lihtsameelsete inimeste jutte, kes üritavad uusi
   naiivseid inimesi mingisse võrkturundusskeemi
   mässida. Argumente, millega lahmida, on
   küllaga, aga kui hakata lähemalt uurima ja juttu
   elementideks võtma, on tegu mõttetusega.
   Vaid üks näide on mitteasjakohane ja vale
   väide psühholoogide kohta. Võin julgelt öelda,
   et psühholoogid küll 5 minutiga diagnoose ei
   hakka panema ning probleemini jõutakse ikka
   pärast teatud etappe, mida ei läbita 5 minutiga.
   Nagu eespool mainitud, siis taolisi väiteid on
   eeltoodud tekst täis, aja kokkuhoiu mõttes ei
   hakka kõiki mõttetusi analüüsima. Sooviksin, et
   ühiskonnas oleks rohkem inimesi kriitilise
   mõtlemise ja lugemisoskusega!

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 7. märts 2016 at 08:33

    Just, külajuttude nälgas kurb hing, kes siis kuskilt midagi “teada sai” ja tahab mingi lolli jutuga oma üleolekut näidata. Kahjuks üsna haledal viisil, aga no vähemalt inimene üritas. Ehk kuluks talle endale üks “viiemindine” psühholoogisessioon ära.

  • Avatar
   Vasta Kris 7. märts 2016 at 10:01

   Kunagi ütles Helgi Sallo sellised kuldsed sõnad seoses temast räägitud klatsijuttude kohta. EBAOLULISTEST INIMESTEST EI
   RÄÄGITA….. nii,et Mallukas see on nii ilmne tee omad järeldused nüüd ,oled ikka oluline inimene küll ja ilmselt on see ei laigi kade
   ka sinu elu peale. Tema postitusest tuleb välja ,et on ikka pidev blogi lugeja ,kui sa oleks kõike seda ,mida ta kirjeldab ,siis ta ju ei
   huvituks sinu eluolust.

   Minu tuttaval oli poeg ,kes ei öelnud ennem kolmandat eluaastat mitte ühte sõna ,isegi mitte emme ja siis järsku hakkas rääkima
   nagu oleks seda terve elu teinud ,tänaseks on normees 22 ja igati ok .

  • Avatar
   Vasta kersti 10. jaanuar 2019 at 15:36

   ei laigi on idioot

 • Avatar
  Vasta Mona 7. märts 2016 at 01:53

  Ära kunagi halbadel hetkedel unusta, et oled eriline
  inimene. Oma mõtete, tunnete, huumorisoone,
  väljendusviisi, abivalmiduse ning suure südame pärast. Sa
  oled ühiskonnas nii palju ära teinud:kõik see heategevus,
  abistamisprojektid,loomade/lindude päästmised jne. Aga
  mis peamine- eelkõige oled sa väga hea ema. Sinus on see
  lõputu tingimusteta armastus ja tugev emainstinkt Mari
  suhtes- ainult see loeb hea ema määramisel. Kasvatus võib
  inimestel erineda, aga see suur ülevoolav armastus, mis on
  lapse kogu edasise elu alus, see on sul Mari vastu
  maksimaalsel viisil olemas 🙂 Ja miski muu ei loe.

 • Avatar
  Vasta Ki 7. märts 2016 at 00:34

  Neid kommentaare on metsikult, et ei tea kas näed sedagi.
  Aga tahtsin kirja panna, et see, et sa Mariga hetkel tegeled ja tegutsed on väga hea ja super.
  Ma tean, et on raske sellega tegeleda ja reaalsusega silmitseda.
  Minu vanemad eirasid kõike märke mis näitasid, et ma olen arengust väiksena maas. Sellepärast olen 10’ndast eluaastast
  peale haiglates käinud. Hetkel 21 ja siiamaani raskustega.
  Ma ei süüdista neid, aga lihtsalt.. Vahest oleks olnud tore olla rohkem välismaailmas kui haiglates.

 • Avatar
  Vasta KK 7. märts 2016 at 00:27

  Mallu! Sa oled tegelikult VÄGA hea ema! Sa tõesti
  hoolid ja armastad oma last, sa soovid talle parimat.
  Jah, mõned kohad on kasvatues on untsu läinud, aga
  varsti kõik on hästi. Mari on väga armas plikatirts ja
  üleüldse Teie pere on nii armas ja hooliv! Võiks
  rohkem olla selliseid peresid 🙂

 • Avatar
  Vasta manny 7. märts 2016 at 00:14

  Pea pysti. Ka minu lapselaps ei
  rääkinud yhtki söna kuni kolmeseks
  sai-siis algas alles tulema tasapisi.
  Siin soomes on see täitsa normaalne
  nähe. Väga palju uusi sönu tuli just
  kolme-pooleselt, ja mingit hälvet
  sealjuures polnudki. Iga laps on
  eriline-Mari on lihtsalt hyper-super
  oma eas. Pole vaja muretseda yldsegi.
  Aga Lotele saad elektriaia kasvöi
  kohe paikka panna-ära oota enam.Seda
  enam et emane koer-isu tuleb-kaob aina..

 • Avatar
  Vasta njah 6. märts 2016 at 23:40

  Mul on väga hea meel, et sa Lotte
  elusalt ja tervelt tagasi said ja mul
  on sama hea meel ka selle üle, et
  vähe sellest, et sa oma lapse
  probleemiga (probleem pole küll kõige
  õigem sõna) aktiivselt tegeled, vaid
  et sa julged ja tahad sellest ka
  avalikult rääkida. Ma ei kujuta
  ettegi, kui raske võib olla, kui sinu
  tegemiste kohta mõnel inimesel
  pidevalt midagi kriitilist öelda on,
  kuid ma loodan ja usun, et sa tead,
  et need on tõesti mõned üksikud
  õnnetud hinged, kes saavad näilist
  rahuldust teistele sitasti
  ütlemisest. Palju suurem hulk on
  neid, keda sinu kogemused aitavad või
  julgustavad või toetavad. See on
  täiesti uskumatu, millist väärtust sa
  lood pelgalt sellega, et asjadest
  rääkida julged! Ära seda palun kunagi
  unusta. Kindlasti on hetki, kus must
  masendus üle pea lööb ja tundub, et
  kõik on halvasti aga meenuta siis
  kõiki neid inimesi, keda sa aidanud
  oled ja mõtle, et tegelikult on neid
  kümneid ja kümneid veel, kellest sa
  midagi ei tea, kuid kelle elu sa oled
  mõjutanud. Sa oled väga vägev naine,
  ära lase netitrollidel end mõjutada!

 • Avatar
  Vasta plika 6. märts 2016 at 23:34

  Sõbralik info koera asjus:
  Lotte on targa ja nutika näoga. Sellised on
  tegelikult väga huvitatud koostööst inimesega
  (politseis ka kikkis kõrvadega saksa, belgia,
  hollandi lambakoerad jne).
  Seega lahenduseks võite õpetada Lottele
  mänguasjaga mängimist, selle ära toomist,
  ilusti Sulle loovutamist, et saaksid veel
  visata…ta on noor koer ja tema liikumisvajadus
  on suur. Seda võid õpetada nii, et kui koer ei
  taha esialgu loovutada eset, siis jooksed veidi
  ise eest ja sunnid koera endale järgnema.. kuni
  selle eseme(nt pall) misiganes liigutusega ta
  suust kätte saad, siis kiidad ja hullult rõõmsalt
  uuesti viskad. Siis see seostub ainult
  positiivsega talle ja ta on motiveeritud seda
  Sulle toomast. Ja vahepeal, kui juba sujuurde ta
  selle esemega jooksnud on, siis niisama
  patsutad ja ei võtagi palli ta suust vaid oled
  niisama õnnelik, et ta tuli. 🙂
  Teine asi mida võib noorele koerale niisama
  õpetada, mis on nö laisale omanikule väga hea
  trikk, on see, kui tervesse elamisse peidad
  vorstitükke vm maiuseid. Ja koer otsib.
  Tulevikus kui käsku mõustab, siis saad üha
  vingemaid peidukaid mõelda, et koer kauem
  otsiks jne. Aga alustada tuleks väga lihtsatest
  asjadest. Nt paned põrandale nähtavatesse
  kohtadesse ja annad käsu otsi vms 🙂

  Mina arvan, et kui koeral on põnev ja tore
  kodus olla, siis ei suru ta end uksest välja, vaid
  tahab koguaeg oma pere /valduse juures olla.
  On koeri nt hagijad, linnukoerad, kel tõesti
  tung lõhnade järgi lampi joosta…aga Lotte on
  rohkem inimeselepühendunuma näoga.
  See võibki alguses (eriti pubekaga) ilgelt
  kuulpähe tunne olla treenida temasugust.. aga
  kunagi kui ta aru saab ja õppust võtab ja ka 10a
  pärast mäletab neid asju.. see on priceless.
  Ja lisaks saab igasugu ägedaid trikke veel
  õpetada. Mõtle, et see on suht ühe korra värk
  selgeks õpetada, ja siis kestab aastaid. Aga
  oluline on, et koer asja põhimõttest kohe
  alguses korrektselt aru saaks, siis ei teki
  konflikte.
  (Sorry kui pikale läks! Kõike parimat!)

 • Avatar
  Vasta Kristiina 6. märts 2016 at 23:33

  Kerides linki allapoole, märkasin mitmete kommentaaride alguseid stiilis “sa oled võimas naine ja tõeline eeskuju” ja tõepoolest
  oleksid need ka minu sõnad. Ma alati sügavalt hindan inimesi, kes julgevad endale suunatut kriitikat lugeda ja/või taluda. Isiklikult
  isegi ülikoolis ei julge õppejõudude tagasisidet lugeda arvamusesseede kohta, kuna kohutavalt kardan kriitikat oma
  mõttemaailma ja vigade kohta. Samuti võtan ma väga tihti ühes teatud poliitikavaldkonnas sõna, kus ma olen oma kõikide käte ja
  jalgadega igasuguste ametnike kuluhüvitiste poolt, mis ilmselgelt on konfliktne teema ja tekitab igaühes mingitki emotsiooni-
  niiet igakord peale oma arvamuse avaldamist tahaksin ennast kõikidest sotsiaalvõrkudest välja lülitada ja põgeneda üksikule
  saarele, kus keegi minust enam kunagi ei kuule. Minumeelest võivad olla kõik mõttekäigud head , aga ainult sellise piirini, kui
  sellele järgneb korrektne seletus ja põhjendus- ilma lisakommentaarita on slooganlause sisutühi.
  Ma lohutusi ja kallistusi saatma ei hakka, kuna olen võõras inimene ja sellel justkui puuduks tähendus, aga soovin südamest
  kõigile blogijatele adekvaatseid ja taktitundelisi lugejaid, kes julgevad oma isikliku nime all konstruktiivset kriitikat jagada või
  vajadusel neutraalsel toonil soovitusi kirjutada.
  Rohkem positiivsete hetkede jagamist kõigile, sest elu on boomerang!

 • Avatar
  Vasta Kätlin 6. märts 2016 at 23:32

  Mulle ei meeldi pikka juttu teha 😀 Niiet lihtsalt üks virtuaalne kalli!!, mida sa nii väga vihkad :p
  PS! Oled mu lemmik (põhjendada minu arust isegi pole vaja) 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 7. märts 2016 at 07:51

   Tänks!

 • Avatar
  Vasta Banaan 6. märts 2016 at 23:17

  Kas Lottel äkki on liikumist vähe, kui ta toas on enamus ajast, mõned tõud ju kohe on energiilisemad ja vajavad pikki
  jalutuskäike, et ennast välja elada. Või on tal lihtsalt selline kutsika uudihimu ja energilisus ja hetkel ka v-o vähene koolitus
  (noor ju alles), et välja tuuseldama ennast igal võimalusel pressib? Eks kriitika talumine ja teiste arvustamist on kindlasti raske
  vastu võtta, seda enam, kui see käib lapse kohta ja seda peab vastuvõtma suhteliselt avalikult. Enamus su lugejatest kindlasti
  selleks võimelised pole, k.a mina ise, samas see on sinu valik ja ma usun, et su lugejate hulgas on peale virtuaalsete kallistajate
  ka neid, kes tegelt kaa kaasa elavad su tegemistele ja pakub argumenteeritud kriitikat või oma arvamust asjades. See kuidas sa
  seda arvestad ja vastu võtad on su enda asi, aga ma arvan, et sa hinda seda, sest vahel on mõne asja puhul hea, kui on mitu
  pead ja mitu erinevat mõtet. Nii nagu sina pole kõiketeadja ja alati õigesti tegija (mis on õigesti üldse?) ei ole seda ka su
  lugejad, eks me kõik teeme vigu ja oleme samu tundeid elus üle elanud (mõningate variatsioonidega), tähtis on vigadest ja ka
  õnnestumistest teha järeldused ja edasi minna. Pole küll erivajadustega laste ekspert, aga ma arvan, et kogu selle protsessi
  juures ära unusta last armastada, isegi kui ta vahel ebaõnnestub ja tal ei tule kohe mõni asi välja või ta ei kuula jms, siis kinnita
  talle, et sa oled uhke, et ta püüab ja armastad teda ikkagi. Püüdmine ja proovimine on olulised, siis tulevad ka tulemused. olen
  lihtsalt enda laste pealt tähele pannud, et neil on vaja seda tunnustust ja kiitmist isegi siis kui hobusepuristamine logopeedilisi
  harjutusi tehes kõlab nagu tatiprits 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 7. märts 2016 at 07:51

   Kui meil see koeratreener käis, siis ta soovitas, et ülepäeva peab saama lotte tund-poolteist (ühe jutiga) väljas olla. See tegelikult
   aitab küll.

   Viimane soovitus tundub natukene üleliigne, sest see on ju täiesti loomulik 🙂

   • Avatar
    Vasta Banaan 7. märts 2016 at 08:33

    See armastuse osa on ikka loogiline, aga selle väljendamine sõnaliselt on suht erinev inimestel, jälegi oleneb ju
    harjumusest, iseloomust, kuidas ise kasvati jne, samas tunnustamine ja kiitmine on nii ja naa. Ma ise küll lastega harjutusi
    tehes kippusin liialt nõudma, küll mänguliselt, aga ikkagi, ja tekitasin neis hoopis trotsi, ühelt poolt oli endal mure suur
    laste rääkimise pärast ja tahtsin tulemusi ja probleemi lahenemist ja ei suutnud jääda rahulikuks. Õnneks jõudis suht
    kiiresti kohale, et nii ei saa ja hoopis vastupidine efekt on, muutsin taktikat ja veel rohkem tunnustasin just proovimist
    (enne kaa, aga v-o liiga vähe) ja nüüd kuulen kuidas lapsed üksi olles mängides omaette puristamist harjutavad ja siis
    rõõmuga teatavad, et peaaegu tuli välja. Mõned asjad ongi loomulikud, aga vahel kipume neid loomulikke asju lihtsalt
    unustama kas enda kärsituse või mille iganes tõttu. üldse mitte paha pärast ei öelnud. Edu.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 7. märts 2016 at 08:39

     Ma saan täitsa aru, et mitte pahaga öeldud ja eks see sõnaline väljendamine on mul ka pigem ajaga tulnud, aga nüüd kiidame teda iga korra eest, kus ta vähemalt proovib järele teha 🙂

 • Avatar
  Vasta Greiss 6. märts 2016 at 23:03

  Tead, ma saan aru, et sul endal võis paha tunne olla aga usun, et tegelikult on isegi hea, et Mari nende ekspertide ees käitus just
  nii. Et nad nägid teda sellises seisus, millega teie paratamatult peate kuidagi hakkama saama, ning tänu sellele saate ju
  maksimaalselt abi ja mingi oluline aspekt tema juures ei jää vajaliku tähelepanuta. Kindlasti läheb kõik hästi! Lotte kohta lugedes
  tuli mul juba päeval pisarake silma 🙂 .. nii tore, et ta ilusti kodus tagasi on.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 23:08

   Nojah, selles punktis küll, aga nagu öeldud, ta ei ole tavaliselt siiski kunagi selline, seega ei pea sellisena temaga väga reageerima ka. Kuigi jah, ta on selline pea alati ARSTIDE juures 😀

   • Avatar
    Vasta Greiss 6. märts 2016 at 23:59

    … nagu harjutaks pääsemist võimalikust sõjaväekohustusest 🙂

 • Avatar
  Vasta Karina 6. märts 2016 at 23:01

  Mallukas sa oled üks võimas naine , tõsiselt, ma ei tea ühtegi inimest kes suudaks niipalju kui sina ! Minu arvamus- Mari on üks
  õnnelikum laps üldse, seda on ju näha ! Ükski õnnetu laps ei naerataks nii imeliselt , ning see on lausa imetlusväärne kuidas sa
  jõuad veel lapsega märatseda ja tegeleda pärast tööd ! Arsti tädidega – edu ! Siiralt loodan , et saate varsti järgi teistele … 🙂 Naeru
  rohkeid hommikuid ning tegusaid päevi ! 🙂
  Lottest… Kas tõesti nende negatiivsete kommentaaride kirjutajatel pole kordagi koer plehku pannud?! Nagu tõsiselt? 😀 Sorry, ei
  suuda seda uskuda 😀

  P.S. Ma pole kahjuks nii sõnaosav kui Sina ehk ei väljendanud just kõige paremini, kuid mõtlesin vaid kõike paremat kirjutades 😉

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 23:08

   Aitäh sulle 🙂

 • Avatar
  Vasta tups 6. märts 2016 at 22:51

  Mulle on kah tuttav see tunne,et oleN halb ema.Mul
  plika Mariga sama vana.Kah räägib sõnadega vähe.Küll
  jutustab oma keeles palju.Ja IKKA VEEL on
  mähkmetes.Ja mehe sugulased ütlevad kogu aeg nii,et
  kuidas siis nii.Et ma ikka ei tegele piisavalt
  lapsega.Kusjuures ma olen plikaga 24/7 koos.Teeme
  kõike koos.Saatsin kõik sellised ytlejad p…..Ja enam ei
  suhtle.Tõsta pea püsti ja imetle oma Marikest.Kõik
  lapsed on oma loomult erinevad.Mina tahan,et lapsel
  oleks ikka lapsepõlv,mitte hakata kohe süsttemi
  orjama.Tuleb tunda rõõmu pisiasjadest.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:55

   Jah, seda mitte potil käimist heidetakse mulle ka ette. Ma siin mõtlesin, et järgmine nädalavahetus proovin ühe raamatu järgi laup-pühap AINULT sellega tegeleda, vaatan, mis saab. Aga no väevõimuga ju last ei sunni, kui inimene ei taha, eks tuleb natsa veel oodata, kuni ta valmis on 🙂

   • Avatar
    Vasta Emma 7. märts 2016 at 10:08

    Kusjuures see ongi tänapäeva emmekeste loll suhtumine, et “väevõimuga ju last ei sunni” – just nii sunnitaksegi! Mis sa
    arvad, et praegune emmede põlvkond, kes kusagil aasta ringis kenast potil käis, et nad olid kõik lihtsalt imelapsed ja
    aasta ringis läksid 1-2-3 ise hästi rõõmsalt potile ja nii oligi ?

    Mind siiralt huvitab, et kust see piir läheb, et kas nelja-viieaastasel tagumikku kasida on ka täiesti okei ? Sest noh..äkki
    tal ei ole selleks ajaks kah veel tuju tulnud potile minna ja no ega sundida ju ei tohi.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 7. märts 2016 at 10:10

     Sina naeluta oma laps kasvõi poti külge, kui soovi on. Mina ei soovi, aga aitäh pakkumast ja “muretsemast”.

     • Avatar
      Emma 7. märts 2016 at 10:25

      Selge, et siis võin eeldada, et Mari saab kenasti koolikotti vahetusmähkmed kaasa pakkida, et noh, juhuks
      kui tal ei ole veel seda tuju tulnud, et potile minna. Vähemalt ei ole teda kunagi sunnitud 🙂

     • Mallukas
      Mallukas 7. märts 2016 at 10:29

      On sul kuidagi parem olla, kui siin tõmmelda saad?

     • Avatar
      Emma 7. märts 2016 at 10:33

      Mul ei olnud plaanis siin tõmmelda aga sul oli vaja ju vastuseks lihtsalt nähvata, selle asemel, et lihtsalt
      vastata küsimusele, millest väljendati siirast huvi, et kaua selline “ega last sundida ei saa” poliitika võib
      kesta, et mis vanusest siiski oleks plaanis rakendada sundi – või siis ongi täiesti okei, et nt neljaaastane on
      mähkmetes.

     • Mallukas
      Mallukas 7. märts 2016 at 12:15

      Siiras huvi küsimuse esitamiseks oleks siiski teisiti esitatud, kui “selge, eks pakime Marile koolikotti mähkmed kaasa”. Kui soovid sõbralikku ja kena vastust, eeldan seda ka Sinult 🙂

     • Avatar
      J. 9. märts 2016 at 14:32

      No tegelikult oma esimeses
      kommentaaris Emma ju uuris viisakalt
      “Mind siiralt huvitab, et kust see
      piir läheb, et kas nelja-viieaastasel
      tagumikku kasida on ka täiesti okei ?
      Sest noh..äkki tal ei ole selleks
      ajaks kah veel tuju tulnud potile
      minna”. Sina aga vastasid, et tema
      võiks oma lapse poti külge naelutada
      kui ta soovib?! Et siinkohal tõesti
      nõustun, et vastasid Emmale väga
      nähvates ja ebaadekvaatselt. Ja just
      selle peale nähvas ta sulle vastu!
      Samuti peaksin mainima, et hetke
      postituses ei näinud ma midagi uut,
      mida sulle siin varem poleks
      soovitatud! Ma olen korduvalt näinud
      siin blogis kommentaare, et lapsele
      tuleks seada kindlad ja mõistetavad
      reeglid, mille peale oled kas sinu
      või sinu niiöelda kaitsjad kisanud,
      et laps nii väike pole vaja, las veel
      kasvab, las veel olla jne.
      Tegelikuses on mõned inimesed, kes
      pidevalt said nähvamist ja
      kaitsekõnede laviini, terve selle aja
      üritanud su tähelepanu sellele
      juhtida ju?! Ära loe igast veidikene
      sinu pihta käivas kommentaaris kohe
      negatiivsust ja ründamist välja, vaid
      katsu selles eristada ka endale
      kasulikku informatsiooni ja juhiseid!
      Siis on nii tuju parem kui ka endale
      kasu sees! 😉

    • Avatar
     Vasta Karmen 7. märts 2016 at 12:49

     Väga vale arvamus. Mina hakkasin
     enda poissi potile panema umbes 1
     aasta ja 6 kuuselt. Kartis nagu tuld
     ja ainult kisendas seal poti peal.
     Selge see, et siis ei sunni teda seal
     ju olema. Proovisin 1 aasta ja 9
     kuuselt uuesti ja voilaa, nädalaga
     saime mähkuvabaks nii, et ainult
     öösel magab veel mähkmega.
     Järelikult oli siis see kord alles
     lapse jaoks ka sobilik. Lapsega peab
     ikka arvestama ja sunniviisiliselt
     pressida pole küll see kõige õigem
     lahendus.

 • Avatar
  Vasta Kairin 6. märts 2016 at 22:46

  Ma tavaliselt väga blogipostitusi küll ei kommenteeri, kuid täna küll tundsin, et pean Sulle midagi kirjutama. Ma õpin Tartu
  Ülikoolis esimest aastat eripedagoogikat, teadmisi mul küll veel eriti pole, kuid üks asi on kindel, mida ma tean. Sa oled
  suurepärane ema ja Sa pole mitte midagi valesti teinud. Suurepärane oled Sa just seetõttu, et sa tunnistad Mari mahajäämust
  teistest, mitte ei hakka teda õigustama. See ongi kõige olulisem ja nüüd jääbki üle ainult tegutsema hakata, sest algus on ju
  tehtud 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:52

   Eks ma enne mõtlesin küll, et küllap ta ongi lihtsalt aeglane ja kulgeb omas tempos. Kuid kui arstid juba öelnud on, et mahajäämus on olemas, siis mis mõte oleks mul seda eitada ja vältida, ega see ise üle ei läheks, tuleb ikka kaasa aidata!

   Aga aitäh Sulle! Edu õpingutes!

 • Avatar
  Vasta Kelly 6. märts 2016 at 22:45

  Minu arust oled sa ikkagi kõige vingem tsikk
  ever. Olgu ma kui niiöelda-gei tahes oma
  kommentaaridega kogu aeg, et ma sind nii
  kiidan ja ülistan aga ma tõesti hindan ja austan
  sind väga 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:51

   No kuule Kelly, mis sa nüüüüüüd, aitäh sulle!

 • Avatar
  Vasta -J- 6. märts 2016 at 22:43

  Ma pigem imetlen just seda, kuidas teil peres asjad
  käivad! Mulle meeldib et sa oled leebe ja hea ema! Ma
  ise olen nii range ja reeglitega… Aga ma ei oska teisiti.
  Kui vahel loen et Mari joonistas seinad táis vôi tegi
  miskit muud krutskit ja sa vaid lahistad naerda ning pmt
  raamid Marikese kritselduse ära, olen ma jälle kade!
  Sest kui mu piiga tömbab vildikaga ûle seina, kàin mina
  lapiga ringi ja nühin, samal ajal torisen ET MIKS KURAT
  SA PABERIT EI KASUTA ?
  Me oleme erinevad ja palju saame kodust, oma
  vanrmatelt. Ka mul olid ranged vanemad, vbl olen ise ka
  sp selline?
  Ûhe jaoks oled sa tola ja loll et lubad paljut teha, ilma et
  närvi läheksid. Minu jaoks oled kohati eeskuju, kelle
  jälgedes ma kunagi ei suuda vist käia, kuigi tahaks. Sa
  tead, et teed mis ta teed või tegemata jätad- nagunii
  jääd kellegile jalgu! Lase mööda! Sul on kift pere, sa ise
  oled väga kift inimene ja sul on mõnus elu! Mida veel?
  ??

  • Avatar
   Vasta -J- 6. märts 2016 at 22:44

   Sry trükivead*

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:51

   Ehhee, eks igaüks kadestab teiste juures neid omadusi, mida leiab endal puudu jäävat. Mina mõnikord mõtlen, et oh oleks mina vaid ka selline, kes oleks selline reegleid järgiv ja alati joone järgi käiv. Et äkki oleks Mari siis praegu ka omadega nn joonel? Ja no näiteks see seintele sodimine, ega see just parim asi pole, mida lapsele õpetada, enam ma seda ei luba, sest ma olen ju remondiga vaeva näinud 😀 Aga enne mõtlesin jah, et ah, suva. Las teeb, saan üle värvida. Nüüd ma tean, et see väike ülevärvimine on nii tüütu, et väheeeee pole 😀 Nüüd käiksin ka lapiga ringi ja toriseksin, nagu sina 😀

   Minu vanemad ei olnud jah ranged, mul pole kunagi olnud väga keeldusid ega käskusid, ainult koolis pidin normaalseid hindeid saama, aga ühtegi kodust ülesannet vms mul küll kunagi ei olnud. Ehk oleks võinud midagi ikka olla?

   Aga aitäh, ma usun, et ka sul on kihvt pere, olenemata sellest, et sa seintele sodida ei luba 😀

   • Avatar
    Vasta -J- 6. märts 2016 at 23:02

    Meie pere on peaaegu sama hull nagu sinulgi ?
    Aga tead, ma arvan et esimese lapsega ongi
    kuidagi teistmoodi. Mu esimene läks sügisel kooli
    ja ausalt, tema jutt pole kuidagi loogiline ega
    arusaadav… Ja môtlen ka et mida hekki ma
    tegemata jätsin? Teine saab varsti 2a ja paneb
    inglise keelt segamini ? Ma arvan, et me oleme
    ikka oma laste jaoks teinud piisavalt, no nii
    piisavalt nagu me oskame. Nad lihtsalt on igaüks
    omamoodi!
    Ja F U kui keegi nûûd tuleb tarka panema, et ma
    midagi ikkagi tegemata jätsin ?

    • Avatar
     Vasta -J- 6. märts 2016 at 23:04

     Ja no ma usun et iga järgnevaga oleme
     targemad! Ma juba vist tsuti olen ?
     Kolmandaga oleks veelgi targem ja kui neljas
     ka tuleks, siis ma ilmselt káiks ja targutaka
     kuidas lapsi kasvatada ?✌️

     • Mallukas
      Mallukas 6. märts 2016 at 23:07

      No mõtle siis, mida need tunnevad, kellel viiis last on 😀

  • Avatar
   Vasta aka 7. märts 2016 at 10:42

   Ma mõtlen koguaeg sama ? et suudaks ma ometi
   kõrvale vaadata v vähemalt suu kinni hoida kui nad
   mänguhoos üle keelu astuvad v uue mängu mõtlevad
   mis minu jaoks liiga räpakas 🙂 vahest mõtlen et keelan
   lastel lapsed olla ju…?

 • Avatar
  Vasta Ritsik 6. märts 2016 at 22:37

  Meie Lotte pani kutsikana ka igal võimalusel kodust minema, tema leivanumber oli üle aia
  hüppamine. Nägime metsikult vaeva, isegi nn koerapsühholoog käis kodus, kes käskis koeraga
  rohkem tegeleda, et ta igavusest jalutama ei läheks. Tegelesime küll, aga miski ei aidanud, lihtsalt
  ühel hetkel kasvas koer nii suureks, et enam ei jõudnud üle aia hüpata ja vist tuli aru ka pähe, enam ei
  viitsinud kergejõustikku harrastada.
  Mõni tõug lihtsalt on selline hulkuva loomuga ja tuleb lihtsalt pidevalt silm peal hoida. Tel nr
  kaelarihmal on hea mõte. Lottel kiipi pole? Siis ju varjukast võetakse kohe ühendust.
  Mis lastesse puutub, siis ma ka tegin esimese lapsega palju asju valesti. Keegi ju ei öelnud, mis need
  õiged kasvatusvõtted on ja Jo Frosti saateid tol ajal veel telekas ei näidatud. Kõige peale lihtsalt ise
  ei tule ja väga hea, kui spetsialistid annavad nipid kätte. Algklassilapse käitumist oleks juba palju
  raskem suunata.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:46

   Meil käis ka kodus koertetreener, kes mulle igasuguseid nippe ja trikke õpetas, et Lottel võimalikult lihtne oleks reeglitest aru saada. Aga jah, pole nagu midagi teha (va uksed kinni naelutada:D) et teda kodus hoida. Ise plaanin praegu elektrikarjust aeda osta, sest varsti on ju juba suvi ja siis tahame ju ikka aknaid-uksi lahti hoida.

   Ma ise muuseas mõtlesin täna, et kui ma saaks teise lapse, mida ma teeks teisiti ja kui palju oleks sellest teisiti tegemisest valesti 😀

 • Avatar
  Vasta aka 6. märts 2016 at 22:37

  No mina igatahes olen paljust vist ilma jäänud…kuigi
  loen su blogi ikka 90% ajast 🙂 mismoodi see pisike
  imearmas Marike puudega on?????? Ma iga pildi puhul
  ikka vaatan et ta sul niii armas ja nii õnnelik…? kas
  siis see, et ta ei räägi tähendab kohe et on puudega?
  ? aga pean ülejäänud jutu kohta ütlema, et sa oled
  ikka tubli ja julge. Et julged jagada nii ausalt oma
  mõtteid nii tuttavate kui võõrastega 🙂
  Ja igasugu heiterid võivad kukele minna ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:44

   Ekspertide sõnul on tegemist arengust mahajäämisega ja lisaks on näha ka autismitunnuseid (mis ei tähenda seda, et oleks diagnoositud autism). Maril on mõned käitumishäired (ei imiteeri, ei reageeri alati nimele jne) mistõttu ei ole tegemist vaid kõnelise mahajäämisega. Puudetaotlus soovitati teha, et saaks vajalike ekspertide jutule ja teraapiatesse tasuta ja võimalikult kiiresti eelisjärjekorras.

   • Avatar
    Vasta aka 7. märts 2016 at 10:51

    Mul endal 2 plikat…1 lausa Mariga sa vana. Pean
    lihtsalt ütlema (arstidele vastu küll ei vaidle), et
    mitte reageerimine oma nimele….see vist
    vanusele omane valikuline kõrvakuulmine ?
    ja suurem plika 2 aastaselt tundis juba enamikke
    tähti ja osasi numbreid, rääkis ja laulis meid
    oimetuks ideaalses eesti keeles.
    aga väike neiu seevastu kaaa ei rääkinud. Kui
    läks lasteaeda hakkas ka rohkem rääkima.
    Ennem olid üksikud sõnad. Ja nüüd ahvib sõna
    sõnalt ja samm sammult suurt õde 🙂
    Ja lasteaias paljud emmed ka hädas, et nende
    lapsed ei rääkinud…. nüüd juba mitu kuud
    lasteaias käimist ja kõik lobisevad rohkemal v
    vähemal määral ?
    Igatahes kui lugeda Mari trikke, siis ta kange
    iseloomuga ☺ …emmele ja issile raske nati, aga
    laps on vähemalt tugev ? ja ta saab ilusti
    hakkama kõigega. Lihtsalt võtab aega 🙂

    • Avatar
     Vasta aka 7. märts 2016 at 11:00

     Appike kui segane tekst sai? nii palju asju
     tahtsin kirjutada ?

 • Avatar
  Vasta elex86 6. märts 2016 at 22:36

  Mari on tubli tüdruk! Ja Sina oled tubli Emme oma tublile tütrele! 😉

 • Avatar
  Vasta Katri 6. märts 2016 at 22:32

  Saad sa kirja panna kust täpselt sa Mariga seda spetsialistide jada peale hakkasid. Psühholoog,kes suunas
  logopeedile (Kus nad vastu võtsid) ja kuidas siis edasi?
  Tänud!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:36

   2-aastases kontrollis mainis perearst, et kui endal viitsimist on, siis võime Mariga pöörduda neuroloogi juurde, aga tema nagu otsest vajadust ei näe. Saatekirja siiski kirjutas. Saime siis paari kuuga aja, neuroloog suunas kohe lastepsühiaatri juurde ja tema omakorda logopeedile ja arengutestile.

   • Avatar
    Vasta Katri 6. märts 2016 at 22:46

    Tänud!Aga kas sa algusest peale käisid riiklikus süsteemis neuroloogi,psühholoogi,logopeedi juures
    või kuskil era vastuvõttudes?

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:53

     Neuroloog oli riiklik, psühholoog ja logopeed olid tasulised (sest riiklikus oleks järjekord pea pool aastat)

 • Avatar
  Vasta Heleri 6. märts 2016 at 22:30

  Aga kallis Mallu, ürita vōtta neid absurdseid
  kommentaare nii: pigem elagu see inimene
  end sinu blogi kommentaariumis välja, kui
  kodus oma laste peal või poes pensionärist
  müüja peal, kes milleski süüdi pole. Inimesed
  on vahel tõelised sitalärakad kuna nemad oma
  elus pole õppinud oma stresse ja kibestumust
  teisiti välja elama.
  Mille kuradi pärast sa end kaitsma pead, sorri
  aga kõik ju näevad et “ahaaa sellel naisel oli
  küll elu stressirohkeim nädal ja ta lahmiks
  igaühele vastu nägu kui saaks. Vaene tema, ta
  ei oska iseendaga toime tulla…”
  Ma ei ütle, et see on okei ja normaalne, et nii
  tehakse(kommenteeritakse), absoluutselt
  mitte. Aga nad ei kao kuhugi. Sellised sapised,
  kibestunud kiusajad on alati siin maailmas,
  eriti kui oled avaliku elu tegelane.
  Sina oled Marile väga super ema. Oled hea
  naine oma mehele. Hea sõbranna oma
  sõpradele. Väga andekas kirjanik. Lapse
  kaotamine pole kellegi jumala õnnistus ja
  need inimesed kes nii mōtlevad…kuule hallo
  mōtle ise milliste inimestega tegu on, kes
  üldse sellist asja väljagi mõelda suudavad. Ja
  ongi kogu lugu. Naera nende üle ja tunne neile
  kaasa. Nende ainuke viis oma pingeid
  maandada on kellelegi teisele paska näkku
  pildudes. Kurb nende pärast.
  Ole tugev seal, eksole 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:35

   Oeh, sul on tuline õigus, tänks raputamast! 😀

 • Avatar
  Vasta Ma 6. märts 2016 at 22:20

  Armas Mallu, ma tahan sind
  virtuaalselt kallistada ja sulle pai
  teha, mis siis, et sa seda vhkad ja
  see tundub nii gei, aga ma tahaks
  seda teha. Sa oled õige teel, nii
  õige teel oma mõtet ja jutuga! 🙂

 • Avatar
  Vasta kk 6. märts 2016 at 22:19

  Kui ma esimese lapse sain, jäin motlema, et
  autojuhilube tehes pedereeritakse sind ikka pikalt ja
  korralikult aga lapse saamiseks pead kohe valmis
  olema?! Keegi voiks hea manuaali selleks ka teha.
  Uuele emale on mingist perekooli loengust vähe.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:27

   Vot selle manuaaliga oleks jälle nii, et need ei kehtiks igaühele. Lapsed on nii erinevad, et näiteks märgid, mida ma ehk Mari puhul oleks võinud varem märgata, et viitavad mahajäämisele, on teisel lapsel jälle lihtsalt suvaline iseloomuomadus, mis ei tähenda mitte midagi. Inimesed on erinevad ja nõnda on nad ka erinevad lapsed ja vanemad. Küll aga võiks minu meelest jah enne lapse saamist teha mingi tseki, et kas inimesel on võimalik rahaliselt laps saada. Ala noh, et kui sa päris keldris elad kuskil ja sööki lauale panna pole, et saaks siis kuidagi seda pere ENNE aidata järjele, mitte siis kui laps käes. Aga no see veits teine teema.

   • Avatar
    Vasta Am 6. märts 2016 at 22:53

    Minu teada sellele môeldakse, et
    esmarasedatele teha kohustuslik
    elementaarne lapsekasvatamise ôppetus
    sest praktika on näidanud, et tänapäeva
    ühiskonnas on paljude emade instinkt
    olematu ja tehakse laste kasvatuses
    väga raskete tagajärgedega vigu. Ma
    räägin siinkohal a la paarikuusele kommi
    andmist jne. Samas, ise ma olin ka täiesti
    peata ja pean au andma oma
    beebigrupile, kes aitasid mind paljude
    ajuvabade probleemidega. NB!
    Mallukas, loe oma motivatsioonivastust
    lugejale, kes oli kurb, et tal pole sôpru.
    Minu meelest on see väga sobilik vastus
    sinu praegusele postitusele: môtle
    positiivselt, sul on terve ja ônnelik laps,
    kes saab teie abiga kiirelt järjele ja varsti
    on kogu see suur mure ununenud.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:57

     Jah, alles oli siin insident, kus ema andis paarikuusele mahla ja imestas, et laps enam piima ei taha. See on tõesti selline… harimatute teise eesti naiste probleem. Mitte halvaga, vaid nad tõesti ju tahavad vast parimat (mahl on ju “hea”!) ja nõnda tehaksegi vigu. Muidugi ei tasu neile ka kõrri karata, sest see võib just viha ja trotsi tekitada ja ei aita suurt kedagi.

     Aga ma olen tegelikult väga kursis sellega, et mu elus on VÄGA palju positiivset, Lihtsalt mõnikord hetkeks keevad igasugu emotsioonid üle, aga elan need läbi ja panen siis edasi 😀

     • Avatar
      Am 6. märts 2016 at 23:11

      Ma olen paari sellise juhusega
      kokku puutunud ja tôesti,
      eestlasele loomulik
      parastamine ja ründamine
      teevad asja kordi hullemaks,
      sest enamasti on siiski
      tegemist inimestega, kellel
      puuduvadki vastavad
      teadmised. Mis on ühe jaoks
      elementaarne, ei pruugi olla
      teise jaoks. Eks see peamiselt
      kôik tuleb ikka kodust ja need
      vaesed inimesed ei ole tglt
      süüdi, et neid ei ole
      kasvatatud ja ôpetatud.
      Selleks ma arvangi, et oleks
      hea, kui kôik peaksid
      kohustuslikus korras läbima
      mingit sorti koolituse, mine
      tea, vb korjaks isegi olulist
      infot ☺️.

      Aga Sa mine ära magama ja
      homme on jälle parem päev
      ?.

     • Mallukas
      Mallukas 6. märts 2016 at 23:12

      Ma magasin nii pika lõunaune, et kohe teps mitte pole und 🙁

 • Avatar
  Vasta Marbrit 6. märts 2016 at 22:13

  Su pisike Mari on nii nii armas!!!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:16

   Aitäh, ta on tõesti üks nunnudus kuubis 😀

 • Avatar
  Vasta Helina 6. märts 2016 at 22:12

  Appi, sa oled nii tubli ja tugev inimene, et suudad eristada head halvast. Kahjuks sattusin ka ise lugema mõnd “halva
  koeraomaniku” kohta käivat kommentaari ja ütleks omaltki poolt, et see pole 100% sinu tehagi, et imearmas Lotte enam ringi ei
  kablutaks ja ei oleks nagu peata kana omas õnnelikkuses 😀

  Minu arust saad sa väga edukalt hakkama ja teiste asi tõesti ei tohiks olla kommenteerida, kui nad ise ei tea tagamaid ja ega nad
  ise kuigi paremini ei teekski. Küllap karma payback saabub kord ka nende õuele.

  Seniks edu ja palju rõõmu! 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:15

   Ega ma ju alati suuda ka. Ma ei imesta, et ma ehk mõndadele ei meeldi, sest nad ongi pannud mingisuguse kommentaari siia kunagi (mitte midagi halba soovimata), aga mina juba seda EELDADES olen neile midagi vastu ülbitsenud või mölisenud. Mis seal ikka, ma üritan küll kogu aeg enne mõelda ja siis öelda, aga no ei tule see veel iga kord välja.

   Lotte suhtes jah, ega ma tõesti TÄIUSLIKUKS loomaomanikuks ei tituleeri, aga ma ei tituleeri samas ennast milleski täiuslikuks. Näiteks õppis Lotte ise uksi avama, nüüd ma peaksin endale uue esikulingi või mingi luku sisse poole sebima, et ta välja ei saaks, aga pole seda veel teinud. Koertekooli saab ta ka alles aprillis. Uuh.

   Aga aitäh julgustamast 🙂

  • Avatar
   Vasta Laura 6. märts 2016 at 22:55

   Not sure, kas mainisid seda juba kusagil, aga kas Lottel seda asukohta tuvastavat kaelarihma polnud kaelas tol hetkel, kui välja
   sai? Või ei töötanud see? 🙂

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 6. märts 2016 at 22:57

    Patakas oli tühi 🙁