Uncategorized

öine peks ja muu säärane

10. juuli 2016

Lugesin just Eveliisi blogist sellest, kuidas Idale mitte miski ei sobi, mistõttu on tal vaja seda ka iga sekund nutuga demonstreerida (link). Kuigi Maril päris täpselt samasugust probleemi ei ole, siis on tal ka käitumises omad “imelised” kiiksud, mis mind viimasel ajal kohati hirmsat moodi ärritavad. Nagu öeldud, mulle ei meeldi ärrituda või pragada või kärkida, aga no ma toon teile näite ühest õhtust:

Lähen Mari magama panema. Lähme ülakorrusele pool tundi varem, panen tuled hämaraks, loeme muinasjuttu, vaatame raamatust pilte. Mari ronib kummiga lina alla “kummitust” mängima ja roomab voodis ringi nagu õudukas. Naerame. Liigset suurt pulli teha ei saa  – targad raamatud ei soovita ju lapsega enne magamisaega mängida. No natukene ehk võib, mis ma teha saan, kui laps ise mängima hakkab eks.

Umbes poole tunni, või kolmveerand tunni pärast tõmban pimendavad rulood alla, räägin, et uneaeg on nüüd ja laulan mõmmi unelaulu. Mari tahab ikka lina alla kummitust mängima minna. Seletan mina siis maailma rahulikuma tooniga, et meil on nüüd tuduaeg ja kui Mari ära magab ilusti, siis pärast saame ju ka mängida ja jalutama minna ja igasuguseid toredaid asju teha, aga paraku nüüd on ikkagi see vana hea tuduaeg ja pangu ta pea heaga padjale.

Mari tõuseb istuli. Mina panen ta pikali.

Mari tõuseb istuli. Mina panen ta pikali.

Mari tõuseb istuli. Mina panen ta pikali.

Mari tõuseb istuli. Mina panen ta pikali.

Mõistan, et Mari arvab vaikselt, et tegu on sellise mänguga, kus tema muudkui kihistades istuli tõuseb ja mina nagu truu ori, ta jälle pikali panen. “Mari, tuduaeg!” ütlen ma kurja häälega. Madalalt. Võimalkult madalalt. Ma nimelt kuskilt lugesin, et madal hääl olla lastele autoriteetsem. Ükskord Kardo kuulis mu “madalat ja autoriteetset” häält ja ütles: “Issand, ma olen enda teadmata rekkalesbariga abielus!”. Sellisel juhul ei peaks ma imestama, et Mari meelest ka see rekkalesbari hääl kuigi autoriteetne pole. See ajab teda jälle naerma.

Ühest küljest on ta nii nunnu, kui ta seal oma plikahäälega “ihihihihi” kihistab. Teisest küljest tahaksin ma, et ta lihtsalt paneks oma paganama silmad kinni ja lihtsalt jääks ükskord magama. Kas seda on siis palju paluda? Seega ei – ma ei allu ta armsa kihina provokatsioonidele ja kordan uuesti pahandades, et halloo, segane, tuduaeg on!

Panen ise silmad kinni, et talle näidata ka enda tohutut und. Mis Mari uneaeg? Meil on kõigil uneaeg, jääme siis ükskord magama! Kohe kui ma silmad sulgen tuleb mulle päriselt uni peale. No kuidas saaks ka mitte tulla. Voodi on suur ja pehme, tekk on mõnusalt kohev, padi imeliselt jahe. Vaevu jõuan ma tukastada, kui keegi mulle näpuga õlale koputab. Ise naerab nunnult.

Korrutan oma mantrat: “Mari, tuduaeg on. Emmel on ka tuduaeg!” ei valetagi ma enam, sest need paar minutit uneelset seisundit on tavaliselt piisav loobumaks oma plaanidest ärkvel oldud ajaks, vaid otsustan rahus magama minna või lõunaund teha. Siinkohal siis oleneb, kumba unne ma seda suslikut panna üritan. See kord, millest ma hetkel räägin, see oli eilne ööunne minek.

Kahjuks ei huvita Mari see, et on uneaeg. Ei huvita teda ka see, et ma tahan magada. Ta tahab ronida lina alla, et seal naerdes ringi roomata. “Mari, emme läheb varsti kurjaks, kui sa sõna ei kuula, TUDUAEG!” ütlen ma nüüd juba üsna ärritunult.

*lataki* saan ma lahtise käega piki nägu.

“Mari, ei tohi lüüa!” haaran ma Mari kätest kinni, mis meeleheitlikult üritavad mulle paremalt ja vasakult näkku hoope sihtida.

Ei no tore. Laps, kes enne tahtis lihtsalt mängida, tahab nüüd mind lihtsalt mättasse lüüa. Hoian siis natukene aega füüsiliselt Mari käsi kinni ja räägin, et ei tohi lüüa. Emme saab ju ai-ai. Kasutan ka eripedagoogi antud nõu ja teesklen ise nuttu. Mari naerab ja lööb mind uuesti. Otse silmaauku. Rusikaga.

bac38943f511fccf243c348071913ebf4fb27a6d01d764ba19ba37651fcb2211

“MARI, TUDUAEG ON!” käratan ma ühel hetkel nagu metsaline. Mari ehmatab ja hakkab nutma. Mina, tundes ennast nagu aasta ema, üritan paaniliselt meelde jätta, et ma hiljem googeldaksin, et kas on olemas sellist teenust, kus mingi lapsekasvatusekspert tuleb terveks päevaks minu juurde ja ütleb mulle kõiki asju, mida ma valesti teen ja mida ma teisiti teha võiksin. Ma olen miskipärast üsna kindel, et lapsele “TUDUAEG!” näkku karjumine ei ole see teguviis, mis kuidagi normaalne oleks ja ekspertide heakskiidu pälviks. Aga no mida ma tegema pean? Mida?

“Mari, emme sai kurjaks, sest ta sai väga ai-ai. Emmel on niimoodi valus, nii ei tohi teha,” üritan ma tasakesti seletada. Mari nutab. Teen talle paar paid ja kordan veelkord, et nüüd jääme tudule.

Mari sirutab käe minu poole, teeb mulle ühe pai ja siis haarab mul peoga juustest ja kisub ühe hea laari välja. Ise naerab. Ma ignon ja üritan täiest väest alla suruda soovi kopsupõhjast raevust röögatada ja Mari DPD kulleriga orbudekodusse saata. Katan kätega näo, et ta mind vähemalt näkku peksta ei saaks, ise endale kinnitades, et ta on ju väike laps. Ta ei tee mulle tahtlikult haiget. Ta on lihtsalt unine!

Rahutud käed jäävad ükskord paigale ja peks lõppeb. Tundub, et uni hakkab teda murdma. Lõpuks ometi! Sätin ka ennast mugavamalt sisse ja juba hakkavadki mu silme ees jooksma esimesed sekundid mu unenäost, kui ma äkki saan tabamuse millegi eriti kõva ja teravaga, otse otsaette. Ootamatult, läbi une! “AIIIIIIAAAAAA!”.

angry-dwight-7004999Sedakorda oli siis see minu paljukiidetud veega värvitav raamat, mis peale lastele rõõmu toomise on erakordselt kenasti välja ehitatud ka salajaseks külmrelvaks, sest selle papist serv on vastu pealuud nagu peenikese äärega telliskivi. “MARI EMMEL ON AIAI, EI TOHI EMMET LÜÜA!” röögatan ma nüüd täiest kõrist, ise käega otsaesist korduvalt katsudes, sest mul on tunne, et nüüd voolab küll sealt veeniverd või ajumahlasid.

Ma ütlen jumala ausalt, et esimest korda elus oli mul selline tunne, et ma mõistan neid emasid, kes oma lapsele laksu annavad. Mitte, et ma seda teinud oleksin ja mitte, et ma seda teeksin ka tulevikus, aga lihtsalt see moment, kus su närvid on nii viimse momendini üles kruvitud ja nii valus on ja sa oled läbi une üles aetud sulaselge peksuga ja mitte miski, mida ma ütlen või teen ei aita nagunii, sest mu laps on deemonite poolt vaevatud ja ta elu eesmärk on mind kas peksu teel hauda viia, või lihtsalt mind ennast nii kaugele tõugata, et ma ise ennast aknast alla heidan.

Kui ma nüüd seda kirja panen, siis ma ei suuda meenutada, et mida ma siis täpselt tegin, et ta ükskord magama jäi. Mida ma teha võisin? Kui ma ise seda juttu üle loen, siis kõlab nagu ma oleks raudselt ta padjaga unele nüpeldanud, aga päriselt ma suudan ikkagi selle olukorra KUIDAGI lahendada, aga ma lihtsalt ei tea kuidas. Enamasti vist nii, et jäängi lihtsalt enne teda magama ja löön enne ristimärgi ette, et ta mu magamise ajal kuskilt pussnuga ei leiaks, et ta mind läbi une surnuks stabida ei saaks.

Ehk siis kui päevasel ajal on Mari üldiselt väga leplik väike nublu ja allub isegi sellele, kui ma teesklen nuttu ja lõpetab kenasti mu peksu, siis magamaminekud on lihtsalt kohutavad. Isegi kui tal on täiega uni peal, siis ikka on vaja mind taguda ja naerda ja kihistada ja minema joosta ja…ja…ja…

Ma saan ju aru, et ta on väike laps ja ta ei näe seda üldse nii, et ta nüüd elu eest mind kannatama panna tahaks. Ilmselgelt tahab ta lihtsalt mängida ja olla LAPS ja see on minu enda probleem, et mina tahan, et ta just siis magaks. Ja siis ma mõtlengi, et ühest küljest ei ole näiteks nädalavahetusteti tõesti vahet, kas ta läheb magama kell 9 või kell 12, aga no ma ei tea, lapsed lähevad ju ikka varem magama, mitte kell 12 öösel! Eriti, kui järgmine hommik on tal lasteaiapäev, siis on ta hilise magamineku pärast hommikul nii väsinud ja kurb, et lausa kahju on teda äratada.

Ja no ega ta ju ei idee poolest PEA lõunaunesid tegema, aga kui ma näen, et ta on juba üleväsinud, siis tundub kaine mõistus ütlevat, et laps võiks ikkagi lõunaund magada, mis siis, et ta ei taha.

Selle positituse point ei olegi niiväga see, et pliis andke mulle kõik nõu, mida teha, sest ma olen tegelikult enne ka nendel teemadel rääkinud ja te olete mulle juba piisavalt nõu andnud ja ma olen neid nõuandeid proovinud ka. Mõnikord töötavad ja mõnikord ei tööta ja…nagu elu ikka. Ma lihtsalt tahtsin tulla ja halada, et ma VIHKAN seda osa endast, kus ma ei suuda lapsevanemana enda emotsioone tagasi hoida ja lihtsalt käratan väikse lapse peale nagu poolearuline. Nii et ainus, mis ma soovin on see, et te ütleks mulle, et see läheb mööda ja ma ei ole ainuke psühhoema siin ilmas.

Hinga sisse-hinga välja.

Selle kõige juures on muidugi naljakas see, et ma just eile rääkisin Kardole, et no kuidas on võimalik, et mõni inimene ei taha lapsi, lapsed on ju DA BEST! 😀

Loe ka neid postitusi!

105 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Brit 11. juuli 2016 at 16:52

  Siin oleks kirjeldatud nagu minu igaõhtust lapsega kemplemist. Lihtsalt nii jõhker kui ise tahaks ka juba magama jääda ja laps
  trambib oma jalgadega mul näos, surub sõrmega mul silmadesse… mitte miski ei aita ja nii juba lapse sünnist peale (see tore
  vastsündinu aeg kui laps ainult magab ja sööb, eks. Jaa, minu oma ainult röökis. Pole nagu seda unesoolikat mu lapsel). Ma küll
  loodan, et kui laps suuremaks saab (ta praegu 2a), et varsti ta huvitub muinasjutu kuulamisest ja saab rahulikust jutust aru, et
  tuleb magama minna ja kõik saab nii tore olema. Kuid millegi pärast mul on kuri kahtlus, et see isend ei suvatse mitte iialgi ilma
  kakluseta magama jääda. Loodan, et ta leiab endale kunagi mehe, kes on nõus koos temaga ööläbi üleval passima ja voodis
  maadlema 🙂

 • Avatar
  Vasta J. 11. juuli 2016 at 10:46

  Ma arvan ka et proovi kodus olles
  ilma lõunauneta hakkama saada 🙂
  Seda, et ta lasteaia lõuna ajal
  magama peab ei pea vabanduseks ju
  tooma kui tal peaks kohe puhkus
  hakkama? Ning kui ta taas lasteaeda
  läheb loksub rütm uuesti ka paika
  sest siis ta ärkab ka ju varem, et
  sinna jõuda ning suuremas seltskonnas
  tegutsedes väsib Mari kindlasti
  kiiremini.
  Mina jällegi ei nõustu eripedagoogide
  jutuga, et Mari ei võiks vahepeal
  lasteaiast puhata. Minu meelest käib
  ta seal vägagi tiheda graafiku alusel
  ja kui sul on võimalus tal rohkem
  puhata lasta siis miks sa seda ei
  tee? Ei ole ikka nii,e t kui ta kord
  nädalas puhkaks ei areneks ta ju
  edas? Sa ise kirjutasid, et Mari on
  kodus ainult kui haige ja niisama
  ema-tütre päevi te ei teegi nädala
  keskel? Kuna Mari tegutseb sul palju
  üksi siis võib selline halb käitumine
  (mida löömine ja kisamine ja
  seletamatu jonnimine ju on) olla
  tingitud tähelepanu vajadusest.
  Mitte, et sa seda talle ei pakuks,
  vaid Mari ei oska oma soove
  konkreetselt väljendada ja nii see
  kõik koguneb ja tuleb 🙁
  Ma oleksin su asemel löömise suhtes
  ikka palju karmim! Kui ta sind lööb
  siis ütledki karmilt ja järsku, et ei
  tohi (ja las hakkab nutma sest see
  näitab, et ta ehmus ja jõudis
  kohale). Ja kui ta jätkab siis lahkud
  või tõused kohe püsti, eemaldud. Ei
  saa ju löömise ajaks jääda voodisse
  vedelema ja kaitsta oma nägu? Mis
  signaali see lapsele saadab? 🙁
  Magamisega soovitan sul kõik
  “rituaalid” ära teha ning ta enda
  voodisse panna ja eemalduda. Alguses
  korraks. Siis piilud. Siis taas lähed
  ära ja nii jätkadki kuni ta enam sind
  ei vaja 🙂 usun, et päris voodit
  välja ta ei tule ise kui toast
  lahkud? Las ta siis omaette jutustab
  seal pool tund või tund (esimene
  kord, edasi läheb see aeg aina
  lühemaks sest ta saab aru, mis
  eesmärgiga ta voodisse jäeti 🙂 ).
  Sina võiksid samal ajal ala ukse taga
  nets surfata või raamatut lugeda –
  ühesõnaga olemas olla kui ta peaks
  välja tulema. Sest muude asjade jaoks
  sa magama mineku ajal ei peaks olemas
  olema (no need kummituse mängud jne) 🙂
  Üldiselt aga on sul ikka väga VÄGA
  tugevad närvid! 😀 respect! 🙂

 • Avatar
  Vasta Katrin 11. juuli 2016 at 09:21

  no ma arvan, et minust saab selline
  ema, kes pärast unejuttu ja musi-paid
  oma lapse omapäi tuppa jätab 😀
  tundub küll karm ja mida kõike veel,
  aga ma tean, et ma ei suudaks seda
  tralli läbi teha ilma, et ma
  plahvatan. Nii kui ma pea padjale
  saan, on mul kohe uni ja kui mind
  läbi une segada, siis olen täiesti
  fuuria valmis 😀
  Ma imetlen kõiki vanemaid, kes
  jaksavad ja viitsivad seda unetralli
  läbi teha, Ütlen ausalt, ma ei suudaks!

 • Avatar
  Vasta Sigrid 11. juuli 2016 at 09:18

  Usu minf need on hormoonid. Mul oma 2 aastane ka ei jãä vahel
  magama. Peksma kyll ei hakka aga jonnib ja jaurab muudmoodi.
  Me oleme tavaliselt nii et laps oma voodis ja mina oma voodis.
  Loeme muinasjutu ära ja kuulame õues autode hääli. Vshel ytleb
  auto kuri ja romet tuttu 😀 siis magabki.

 • Avatar
  Vasta eve 11. juuli 2016 at 09:18

  Mina oma lapsele joonistasin selja peale. Mõtlesin käigu pealt muinasjutu ka juurde. Mitu juttu tuli õhtul rääkida, üks neist oli
  kindlasti lapsest endast ja tema möödunud päevast, mis selles päevas head ja vahvat oli ja siis mida see vahva tüdruk järgmisel
  päeval teeb. Ega muu pole selle asja juures oluline, kui see, et lapsel on mõnus ja ta rahuneb maha ja jääb magama. Kui uue pildi
  tegin, siis silitasin mitu korda selga, et vana pilt eest ära kustutada. Selja silitamine on hästi rahustav.

 • Avatar
  Vasta Mia 11. juuli 2016 at 08:17

  Mina saan oma kolme aastase ilusti magama lähen
  lapse kõrvale ise pikali (loomulikult lapse voodisse) ja
  ütlen lapsele et vaata otsa ja vaatame seni kaua
  üksteisele otsa kuni laps magama jääb

 • Avatar
  Vasta M. 11. juuli 2016 at 08:17

  minu soovitus oleks proovida ilma lõunauneta. siis on ta õhtul väsinud ja jääb kiirelt magama.
  minu laste vanusevahe on 2a4k ja kui teine sündis, lõpetas esimene lõunauned ära. seda just sellepärast, et mul ei olnud enam
  võimalust teda “suruda” magama. ja õhtul jäi ka täiesti normaalselt ajal väga kergelt magama.
  teine laps lõpetas ka kuskil 2-aastaselt lõunauned kodus. mõlemad jäid hiljemalt kell 21 õhtul magama ja magasid 12 tundi.
  lasteaias magavad ikka lõunaund, aga ka olukord seal on teine. väike ruum, palju lapsi, tegevusi ja müra. see väsitab tunduvalt
  rohkem kui kodune elu.
  * kui spetsialistid muidugi soovitavad Marile kindlat režiimi nii kodus kui lasteaias vms, siis minu soovitust ära loe 🙂

  • Avatar
   Vasta Maria 11. juuli 2016 at 09:04

   Režiimi järgi on lapsel palju lihtsam elada, kuigi eks vanematele on see mõnevõrra keerulisem., kuna
   peab lapse magamise ja söömisega arvestama.
   Meie pere jaoks oli režiim see, mis tegi elu ilusamaks ja lihtsamaks. Lapsed teadsid täpselt, mis ja kuidas
   päev läheb. Päevane uni oli üks kindlamast kindlam asi. ja 3.a on laps liiga väikene, et soovitada
   lõunaunedest loobumist.

   Ma ise ei ole saanud kunagi magada kui laps/lapsed meie voodis magavad. Võimalik, et kaksikute puhul
   ongi see välistatud, aga …meie lapsed on algusest peale maganud oma voodites. Kui nad vahel öösiti
   saabusid (ühekaupa, sest teine ju magas samal ajal), võtsin lapse korraks kaissu ja viisin suht varsti oma
   voodi tagasi, vahel viisin ka kohe.
   Panin teki peale, korraks oma käe lapse peale ning nii ta uuesti magama jäigi.

   Õhtuti käisid nad pesus, vaatasime kolmekesi ühte raamatut (rohkem mitte kunagi) ja siis läksid nad
   oma voodi. Panin teki peale, kallistasime, kustutasin tule, soovisin head ööd ja tulin tulema. Üldjuhul
   see töötas. Üks lastest jäi suht kohe magama, teine käis vahel 3x pissil, vahel tahtis juua, aga üldjuhul ei
   suhelnud ma temaga rohkem kui hädapärane. Veetopsiku panin voodi nii, et ta sai ilma voodit välja
   tulemist vabalt juua.
   Mingist vanusest võttis laste magamapaneku abikaasa üle. Kui nad olid 3-4.a, siis hakkas ta neile igal
   õhtul lugema ja asi töötas veel paremini. Kui lugu lõppes, tegi lastele veel pai ja oligi vaikus majas.
   Iseeenesest audioraamatud on ka superluks head…laps kuulab (mitte liiga valjult, et ta peaks pigem
   kõrvu kikitama), miks mitte ka koos vanemaga ning peamine, et lapsel oleks rahulik ja mõnus olla.

  • Avatar
   Vasta kerlin 11. juuli 2016 at 09:20

   Kui mina oma 2,6 aastasel lõunane vahele.jätan.siis jah
   vajub ta varem magama aga magab harvemini, ärkab
   varem ja on ka turtsakas järgmine päev.

   Mina võin ainult lohutada, et meie peres näevad
   lõunane minekut umbes samasugused välja õnneks
   ööunne jääb ilusti ( meil läheb kogupere magama
   samal ajal)

 • Avatar
  Vasta k 11. juuli 2016 at 07:30

  Minu 2.aastane beebi magab meie kaisus. Enne maga
  jäämist loeme sada raaamtut läbi ja siis raamatud
  tuttu. Siis kustutame tuled ja räägime mis päeval
  tegime ja kes kõik veel tuttu jäävad. St mina räägin.
  Kui piisavalt väss siis jääb ilusati magama.
  Aga…panen ta kaisus magama. Aga…mõnikord on
  väga lustakas, põrkleb, nügib jne siia kakab kõihe
  tipuks. Näkku peks on ka tulnud viimasel ajal jabisa
  saab ka oma osa, eks me siis kooris nutame. Isast tal
  kahju pole aga mulle teeb pai. Ma tavaliselt lõpetan
  temaga mängimise, solvun ja seisan eemal kui lööb.
  Aga see tal selline nali ja hullamine. Tahaks nagu, et
  ta saaks aru, et see pole väga hea nali. Kõhu peal
  hüppamise kohta proovin rääkida, et seal venna, et
  venna saab ka aiai. Igaljuhul nunnud need ulakas
  kahesed. Ah ja, kui ikka väga üle viskab katkine
  grammofon olemisest, käratan ka peale. Hiljem kui
  laps magab, siis ikka kahetsen väga, et selline
  närvihaige olen. Aga vabandan ka ikka alati. Edu! Sa
  pole ainuke:)

 • Avatar
  Vasta Morgie 11. juuli 2016 at 07:15

  “No natukene ehk võib, mis ma teha saan, kui laps ise mängima hakkab eks.”
  – Sellest kõik algabki. Just sellest momendist. Et sa annad järele ja lähed kaasa, kuigi teil juba on uneaeg välja kuulutatud.
  Ja – saab küll midagi teha, saab näiteks mitte kaasa minna, mitte isegi “natukene” kaasa mängida. Kui sa selle momendiga kaasa ei
  lähe, jääd rahulikuks ja endale kindlaks, siis ei tule ka neid hilisemaid lööke vastu nägu ja raamatuga vastu pead.

  • Avatar
   Vasta Morgie 11. juuli 2016 at 07:19

   “Ida käskis mul üks õhtu wc-sse minna, no kuidas ma ei lähe kui tal ju käsin minna,eks,” – täpselt sama asi. Sina oled boss. Sina
   kehtestad piirid. Piirid on olulised. Need võivad olla üsna avarad piirid, aga seal, kuhu need on maha pandud, peab olema
   kindlustunne, et need piirid ei liigu.
   Üks lapse enda jaoks väga oluline piir ongi uneaeg ja kui sa pärast uneaja väljakuulutamist lased tal ennast käsutada, mitte ei
   kehtesta ennast, siis sa hävitad ise neid tema jaoks olulisi piire. Ilma piirideta tunneb laps ennast ebaturvaliselt, hakkab käituma
   destruktiivselt ja uusi piire otsima – ja halb käitumine ongi parim viis piiride otsimiseks.

   • Avatar
    Vasta Eveliis 11. juuli 2016 at 09:00

    See ei ole just päris nii, et Ida mind iga hetk kamandab ja mina teen täpselt nii. Mina ütlesin, Ida mine pissile, tema ütles,
    emme ka. Ukse käskis kinni panna. Ma ei näinud probleemi, sest wc uks käibki ju kinni tegelikult:D Niisiis jäi tema
    ühelepoole ust oma potiga ja mina teisele poole ust oma potiga. Mina pahaaimamatult, tema oma ideega.
    See siin oli toodud ühekordse naljaka näitena, kuidas lapse aju genreerib võtteid, et välja minna, kui ema enam ei luba. Mitte
    et ta nüüd igal õhtul kamandab mind wc-sse, mina kuulekalt lähen ja laps samal ajal kosserdab mööda küla ringi:D

 • Avatar
  Vasta Maria 10. juuli 2016 at 23:27

  Kas Kardo ei võiks Mari magama panna?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 11. juuli 2016 at 08:37

   Paneb tema ka, aga sama trall on.

 • Avatar
  Vasta Kaire 10. juuli 2016 at 23:10

  Meilgi tuleb aeg ajalt magama minemisega
  raskusi,kord pisille, siis tekk vaja peale panna, tahan
  juua. Ajab ikka kopsu üle maksa. Aga kui on magama
  jäänud, vaatan on ikka armas küll. Kui kaisut pole on
  ka jama majas. Kaisukal peal alati silma peal hoidma, et
  ära ei kaoks.
  http://Www.amiguamigo.blogspot.com

 • Avatar
  Vasta Helen 10. juuli 2016 at 22:58

  Mallukas, miks sa ise ennast ahistad? Ma loen ja inetlen su
  uskumatult pikka süütenööri aga pool sellest õhtusest
  tramburaist on ju selgelt üleliigne. Laps puhtaks,
  magamisriided selga, unejutt/laul,musi ja head ööd ja uks
  väljaspoolt tuba enda järelt kinni. Sa ei pea ju valvama
  kõrval kuni ta magama jääb. Jah, kui ta ei ole väga väsinud
  kodib ta lina alla tonti mängima aga kui keegi sellele (või
  muule naljale) ei reageeri, on igav ja vajub ise ära. Kui
  kuulda on, et liiga kaua on liiga lõbus, lähed paned ta
  rahulikult uuesti voodisse (väldi silmsidet või jutustamist)
  ja jälle minekut. Meil nõks vanema põnnuga see variant
  töötab päris hästi ja magamaminek on kõigil kergem. Ehk
  proovid? 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 11. juuli 2016 at 08:38

   Mul on kuidagi niii kahju teda sinna üksi tegutsema jätta 🙁

 • Avatar
  Vasta Grete 10. juuli 2016 at 22:16

  Appi, jaa. Mul on kolm neidu vaja õhtuti magama
  saada ja noh, neil pole vajagi, et mina nendega mängin,
  sest nad saavad vabalt ju seda omavahel kaa teha! Ma
  peaksin ilmselt tänulik olema, et ma ei saa peksu, sest
  seda suudavad nad ka kenasti omavahel ära
  korraldada. Ma ei tea, see on mingi suveperioodi värk
  vist. Siis on enerksi rohkem. Kõigil peale minu selleks
  kellaajaks.

 • Avatar
  Vasta Triin 10. juuli 2016 at 22:12

  Kas need eripedagoogid arvavad, et 2,5 aastane on nii väike, et ta ei saa midagi aru, et ta valesti teeb ja teda ei peaks üldse
  suunama/ korrale kutsuma sobimatu käitumise korral? Ma mõtlen, et nii see löömine ainult süveneb ju. Kas lasteaias või külas
  sellega probleeme ei ole? Löömisega siis?! Lööb ainult sind? Kas Marile pandi diagnoos ka välja?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 22:16

   Ei ta ei sõnastanud seda nii, et ta nüüd midagi aru ei saa, aga seda ma usun küll, et ta ei vii otsa kokku, et see päriselt haiget teeb. See eripedagoog ütles, et ala kui ta viskab mõmmi vastu seina või auto maha, siis sellele ei järgne ju nende esemete poolt mingit reaktsiooni – see on lihtsalt tema viis pahameelt väljendada. Mina pean aga “nutma hakkama” sest siis see on reaktsioon – emme nutab.

   Kuidas sa saad siis öelda, et üldse ei suuna, kui konkreetselt ütleme, et ei tohi ja teeme šõud, kuidas me siin kooris nutame. Lasteaias ja külas probleeme ei ole.

   • Avatar
    Vasta Kaits 11. juuli 2016 at 06:47

    Kuri ema olen.
    Ükskord hammustas lasteaias kedagi
    järgmisel päeval mind-hammustasin kohe
    vastu, pole mind rohkem hammustanud,
    ega ka kedagi teist. Ykskord viskas mind
    millegiga- viskasin vastu! Rihma ja vitsa
    pole never saanud. Aga natuke kardab
    kyll. Tutistanud olen ka. Praegu vaatan,
    kuidas ninnu nännutatakse ja mi moodi
    pähe istuvad, öudne, kui keegi Marile
    diagnoosi tahab panna hirmsasti- siis
    teadke et diagnoosi pole. Vastasel juhul
    oleks igateine mu tutvusringkonnast
    diagnoosiga.

    • Avatar
     Vasta Triin 11. juuli 2016 at 09:35

     Ei ole ikka küll iga teine diagnoosiga….runal
     jutt.

     • Avatar
      Triin 11. juuli 2016 at 09:36

      Rumal*

 • Avatar
  Vasta Silva Meesak 10. juuli 2016 at 22:03

  Oeh, see juuste tirimine… Mu poja praegu 1a ja
  3k, ta naudib mu juuste tirimist. Ise pool unes ja
  ikka otsib mu juukseid. Mõned päevad tagasi
  ma ka käratasin talle esimest korda “Marss
  magama”.. Ja ka ehmus ning hakkas nutma,
  kuid natukese aja pärast hakkas uuesti
  lollitama. Tegin uuesti kurja häält ja siis pani
  silmad kinni ja jäi magama. Ehmus ikka päris
  ära vist, aga enam see kurja hääle tegemine ei
  mõju. Magas siis meie voodis. Nüüd olen ikka
  üritanud teda oma voodisse panna. Magama
  jääb umbes 20-30 minutiga, oleneb kui väsinud
  või üleväsinud on. Natuke annan veel rinda ka
  talle, niiet keeruline aeg. Jonnib, sest tahab kas
  rinda (mitte et kõht tühi oleks) või tahab meie
  voodisse..täna oli vaja riided seljast võtta ja
  kõik kaisukad maha visata jne. Jalga toppis ka
  läbi võre näkku mulle 😀 Ehk siis, Sa pole tõesti
  ainuke 😉

 • Avatar
  Vasta K. 10. juuli 2016 at 22:00

  See on see õudne koht nüüd mida ma ise ka teha ei tahtnud kunagi – lapsel tuleb jääda üksi magama , oma voodis ja kui on siis ka
  oma toas. sa loed.soovid headööd ja lähed välja. ilmselt kaugele ei tasu minna ,sest ta tuleb järgi. kordad neid tegevusi niikaua
  kuni ta väsib ,ilmselt väsid sina ennem aga alla anda ei tohi .

  Ma panin enda last kuni 1a ja peale magama koguaeg oma kaisus või kussutades , noh beebit ikka ju tahad kussutada ja sealt see
  harjumus tuli. alguses oli kisa ja sõda aga uued harjumused tulevad ruttu. point oli selles ka ,et kui uuesti last voodi saates ,siis
  olulist silmsidet ja juttu ei tohi olla. lihtsalt “headööd” ja kogulugu.

 • Avatar
  Vasta Mery—Liis 10. juuli 2016 at 21:50

  Võin ausalt öelda et mu poja peksab mind ka lööb ja
  kisub juukseid ja viskab mind mänguasjadega. Kuigi
  laps aasta ja kuus kuud vana . Nt eelmine nt sai laps
  kurjaks et ma issi kõrval olin voodis .läks teise tuppa
  tõi teledoni ja viskas vastu nägu 🙁 ja kuna ma selline
  leebe siis ei oska midagi teha temag .aga pisarad on
  silmas kui vaatan et issi ja vanaisa laps on ikka rohkem
  kuulab ainult neid 🙁
  Mallu tunnen sulle kaasa ja tean mida tunned

 • Avatar
  Vasta Kertu 10. juuli 2016 at 21:17

  Kui sa lapse peale pahaseks saad ning karjud ta peale,
  võid alati temalt vabandust paluda. Ei ole keegi meist
  täiuslik ning olen isegi käratanud. Vabandust palunud,
  musi ja kalli ning lepime ära. Ma ei taha, et ta jääks
  magama arvamusega, et olen ta peale pahane.
  Magamiatoas te ilmselt ei peaks üldse mängima kuid
  samas teen ise sama mis sina. Ma lasen veem voodil
  hüpata. Loendan kümneni ja arvestan igat teist hüpet.
  Üldiselt lohutan end sellega et igavesti see trall ei
  kesta 🙂
  Minu oma avastab keset uinumise kammaijaad, et
  nüüd tahaks kakale kedet ööd. Kuidas ma siis ei alse
  teda.. hambad ristis, hea ja pehme häälega saadan
  prowwa potile.
  Mingi aeg oli tal veel komme iga 2 minuti tagant juua
  paluda, õhtul, pimedas. Algul panin tule polema,
  otsisin vee pudelit (meil 2l pudelid majas, kraanivesi
  on liig rauane ja maitseb nagu peer..), ehk et trisrkust
  kogu raha eest. Lõpuks tabasin matsu ja tõin tqlle
  tema vaikese joogipudeli voodisse, teadsin kuhu
  asetasin selle ning ei pidanud enam tuld polema
  panema, pudelit otsima jne. Ei olnudki ponev ega
  saanud aega une ajast napistada, seega sinna see
  õhtune lonksutamine jäi. Vahel ikka küsib juua kuid
  enam pole sellist tsirkust nagu enne.

 • Avatar
  Vasta G 10. juuli 2016 at 20:54

  No väga tuttav jutt. Mul on igaõhtu vaja magama
  saada Mari vanused kaksikud. Ja magamaminek
  toimub samamoodi nagu sul. Ikka täiega ajab see
  kopsu üle maksa. Ja mõtlen minagi pärast kõvema
  hääle tegemist , et olen ma ikka õel ema. Olen ka
  proovinud igasuguseid trikke, aga ei midagi, loodan, et
  see möödub kiirelt. Jaksu sulle:)

 • Avatar
  Vasta Maret 10. juuli 2016 at 20:32

  http://www.apollo.ee/rahumeelne-lapsevanem-
  roomsad-lapsed.html

 • Avatar
  Vasta 2 lapse ema 10. juuli 2016 at 20:28

  Olen kahe armsa vääniku ema üks on muidugi suur
  poiss juba 8 aastane aga olen kaa puutunud kokku kui
  laps hakkab võtma harjumuseks lööma. See kindlasti
  pole õige aga minul mõjus kui laps tõstis käe minu
  vastu andsin tasakesi laksu vastu kätt tagasi ja nii paar
  korda ja kadus ära see kaklemine. Teine laps on 2
  aastane ja oli samamoodi hakkas mingi aeg kaklema ja
  samamoodi andsin laksu käe peale (mitte muidugi nii
  et laps hakkab nutma) aga siis laps teab et ei tohi ja
  minu ei ole peale seda ükski laps enam kätte tõstnud.
  Aga jõudu ja jaksu sulle 😉

 • Avatar
  Vasta IT 10. juuli 2016 at 20:16

  Ka kõik see läbi elatud ja ausalt kui sa kavatsed uut
  titat rinnaga toitma hakata siis on praegu see aeg kus
  sa peaks miskit muutma. Sinu enda ja lapse huvides.
  Tee proovinädal kus ta ei maga päeval ja pane ta õhtul
  magama kui ära väsib korralikult. Alguses on raske aga
  usu kui saabub 20.00 ja majas on vaikus ja sul on aega
  olla omaette ja varsti uue kribuga sügavalt silma
  vaadata… See on hindamatu! Ja kui Mari ärkab
  hommikul varem siis see on ok sest sa tead et ta magas
  oma une täis ja sa ei karda õhtuid. Lugesin kuskilt et
  kui hommikul last äratama peab siis järelikult ei ole ta
  piisavalt maganud. Katsetasin seda ise ja töötab,
  nihutasin voodissemineku aega ettepoole nii kaua kui
  lapsed ärkasid hommikul ise, puhanud ja valmis uuteks
  hullusteks. Ma räägin 6 ja 4 aastastest kes läksid
  magama 7.30 ja ärkas 7.
  Praegu kahene vahest võtab mu tangidega vahele ja
  kui härdalt kallistada paluB siis jään temaga voodisse
  lebama ja nui neljaks võtab magama jäämine siis 2
  tundi. Kui ma aga talLe ta piimapudelI annan joob ta
  selle ära, me kallistama ja soovime Head ööd ja ma
  lähen toast välja, alguses oli see ikka kurb kui ta nutta
  tihkus aga see läks ruttu üle. Nutmine siis.
  Tõesti usu kui ma ütlen et enne kui teine laps sünnib
  peab esimese magamise vonksi saama.
  Edu!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 21:54

   Aga lasteaias nagunii on neil lõunauni ju…

 • Avatar
  Vasta Lilith 10. juuli 2016 at 20:11

  Oeh, mul lapsi ei ole, aga olen pidanud paar korda ühte
  kahe poole aastast magama panema. Viimane kord ta
  jäi reaalselt kell üks öösel magama, kuigi alustasin
  umbes kell 10 (:o). Kuna olime elutoas diivanil teleka
  ees, ja kõrval oli üks laelamp, siis oli nii, et laelampi ei
  lubatud tumedamaks panna(oli reguleeritav) ja telekat
  ei võind mitte mingil juhul kinni panna. Nii me siis
  olime seal. Mingi kord oli ka tema isa kodus, kes oli
  täiesti väsinud ja jäi põhimõtteliselt kohe magama, kui
  koju jõudis, mis tähendab, et mina pidin lapse ise
  magama panema. Alguses ta rääkis, et tahab minu
  kõrval magada. Siis mingi aja pärast võttis oma asjad ja
  läks isa juurde. Natuke oli seal ja siis tuli joostes tagasi,
  ja ütles, et tema tahab siin magada ja et ma aitaksin tal
  asjad tuua. Aitasin siis asjad tuua ja jäi minu juurde.
  Mingi aja pärast tahtis uuesti isa juurde. Ja see kordus
  ja kordus ja kordus ja kordus, kuni lõpuks ma enam ei
  jaksanud ja käratasin, et “vali, kus sa magada tahad ja
  jää ükskord magamaaa”, ise juba vaikselt suremas,
  sest see trall toimus oma kaks tundi kindlasti. Ma ei
  mäleta, kuidas ta lõpuks magama jäi, kuid ega see vara
  ei olnud, oma kl 12 kindlasti.

 • Avatar
  Vasta Kolme lapse ema 10. juuli 2016 at 19:55

  Proovi vb enne magama minekut temaga mitte
  mängida. Eks see muidu just lisab seda energiat talle,
  et ohh saab mängida… Teine asi on see,et ta saab aru,
  et tuleb teine beebsu ja tuleb selline armukadeduse
  stseen…. Igal juhul jõudu ja jaksu sulle.. See periood
  tuleb üle elada ja kindlati räägi uuesti ja uuesti
  pisikesest õest kes jääbki teie juurde ja muu selline asi.

 • Avatar
  Vasta Kirke 10. juuli 2016 at 19:40

  😀 no mis mul ikka kosta 😀
  Loeks nagu enda õhtut .
  Oota veel kui teine ka tuleb 😀 kahte veel ”
  põnevam ” magama panna. 😀 eriti kui
  mõlemad on väga väsinud 😀

 • Avatar
  Vasta Mina 10. juuli 2016 at 19:36

  Isegi selline postitus kōlab toredalt selle kōrval, et sain
  täna taaskord negatiivse rasedustesti 🙁

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 19:58

   Tean seda tunnet…Aga tuleb ka positiivne!

   • Avatar
    Vasta Mina 10. juuli 2016 at 20:01

    Aitäh! Loodan väga.

 • Avatar
  Vasta Elis 10. juuli 2016 at 19:28

  Uuuhhh, küll on hea et ma pole ainus, kes end nö psühhoemana
  vahest tunneb! Mu 9kuune suudab ka mind vahest niiiiiiii
  endast välja viia, et saan päris kurjaks ja karjatan ta peale.
  Pärast tunnen end muidugi maailma kõige halvema emana 🙁 ja
  siis muutun ma hoopis enda peale pahaseks, et no kuidas ma siis
  ei suuda enda emotsioone ohjeldada. Aga vot ei suuda sel
  hetkel 🙁

  • Avatar
   Vasta Kaidi 11. juuli 2016 at 07:38

   Sellest saan aru, et 2-aastane närvid krussi ajab, aga
   9-kuuse peale käratada… :O. Olen kahe lapse ema ja ei
   kujuta küll ette, et mida see imik tegema peaks, et ma
   ta peale karjuma hakkaks :S

   • Avatar
    Vasta Elis 11. juuli 2016 at 08:56

    Noh, eks inimesed ongi erinevad ja minu laps (ei suuda
    kohe mitte teda enam imikuks nimetada) suudab mind
    endast välja viia vahest.
    Näiteks siis, kui on uneaeg- tema tahab nalja teha veel ja
    mängida, tõuseb voodis püsti, loobib asju välja jne. Käin
    panen teda miljon korda uuesti pikali, lõpuks hakkab ta
    jonnima (ei, mitte nutma, vaid jonnima). Ja see jonn siis
    peale seda pikka tramburaid viibki mind selleni, et kärgin
    ta peale: “Aitab!” Samuti ei nimeta ma seda karjumiseks,
    nagu ütlesid.

 • Avatar
  Vasta Kala 10. juuli 2016 at 19:13

  Praegu meenus, et Youtubes on muidu kanal “Supernanny”. Ehk leiad sealt abi.

  • Avatar
   Vasta Kertu 10. juuli 2016 at 21:24

   Tead, mis ta teeb?
   Ta ei lase lastel vanematega koos magada. Viib lapsed
   oma tubadesse magama ja teeb neile unekooli.
   Ema/isa kuulavad ukse taga kuidas laps röögib. Laps
   tuleb voodist välja, nutab, on ahastuses. Proua Nanny
   käsib viia lapse tema enda voodisse tagasi. Uks kinni ja
   kuni laps nuuksudes magama jääb.
   Tal endal lapsi pole. Mul lapsi pold, arvasin, et see ongi
   ainuõige viis. Hetkel ma seda Nannyt enda koju ei
   laseks, sest minu arvates on unekool üks hullemaid
   asju, mida lapsele teha ja lapsed lausa peaks oma
   vanematega, vähemalt kolmanda eluaastani kui mitte
   ühes voodis, siis ühes toas kindlasti magama.
   Peale seda kui sain emaks on minu süda ja hing hoopis
   teisiti laste suhtes meelestatud. Ehk et ma olen
   empaatilisem.

   • Avatar
    Vasta A 16. juuli 2016 at 01:12

    Endal küll lapsi pole, kuid olen näinud tuttava
    last sirgumas, kaasaarvatud paljud nutud ja
    jonnimised. Mäletan kuidas ema luges lapsele
    unejuttu, loo lõppedes anus laps aina uut ja uut
    juttu või tahtis juua, wc-sse minna või midagi
    muud, mis lükkas magamaminekut edasi. Kuna
    laps nuttis(tihtipeale röökis) siis ema meelitas
    teda magama, aga nagu ikka see toimis harvadel
    juhtudel. Ka kurjema hääle tegemine ei aidanud.
    Nii leidisgi ema palju lihtsamaks see üks jutt veel
    ette lugeda. Tegelikult ta ei oleks tohtinud, sest
    laps nägi, et tal on võimalus ema käske eirata
    ning ikkagi oma tahtmist saada. Kuna nägin seda
    igaõhtust sõda pealt, siis pooldaksin ikkagi
    Nannyt. Muidugi laps peab tundma oma
    vanemate lähedust, kuid samapalju peab ta aru
    saama, mida tähendab kui talt midagi
    palutakse/käsitakse teha ning kust lõppevad
    piirid. Laps peaks sind imetlema, kuid samas ka
    kuulama. Pmst sa oled lapsele nagu modell, kelle
    pealt ta õpib käituma. Jääb vaid vanemate
    otsustada, mida nad väärtustavad. Aga kindel on,
    et piirid tuleb paika panna! Ei mingit hellitamist,
    kui oled lapse peale pahaseks saanud, siis just
    laps vaatab, et näe korra ütles midagi karmimalt,
    aga nüüd teeb pai vms! Ta saab sellest hellitusest
    innustust juurde ja pärast teebki vbl midagi paha,
    et hiljem saada rohkem vanemate
    tähelepanu(kallistusi jms). Need on vaid minu
    arvamused ja nagu ennem juba mainisin endal
    lapsi pole, kuid selline trall nagu mu tuttaval igal
    õhtul käis jääb pikaks ajaks meelde.

 • Avatar
  Vasta Birx 10. juuli 2016 at 19:07

  Just lugesin ise kuna ma KUSSUTAN oma beebit
  magama ja oled ka arvamusel. Et kui ta seda vajab siis
  saab ja oi kui palju mind maha tehakse sellepärast aga
  noh mul poh 😀

  Kadri Järv-Mändoja
  Pereterapeut,

  [Vasta]Postitatud 21.06.2013 kell 01:45
  Olete väsinud ja ilmselt ka tüdinenud lapse magama
  panekust ja soovite, et laps uinuks iseseisvalt. Saan
  aru, et peate uinumisraskuste põhjuseks nutva lapse
  süles kussutamist ning enne seda ei olnud uinumisega
  raskusi. Arvate, et nutu põhjus võis olla hammastes.
  Lapse nutul võib olla tegelikult väga mitmeid
  põhjuseid. Enamasti tunnevad vanemad hästi ära, kui
  põhjuseks on tühi kõht, ebasobiv temperatuur või
  märg pepu. Aga on ka nutte, mille põhjust saab vaid
  oletada. Enamasti siis öeldaksegi, et lapsel tulevad
  hambad või valutab kõht. Oma kolme lapse kõrvalt
  olen aru saanud, et alati ei peagi aru saama, mis nutu
  põhjus on. Lapsed peavad vahel nutma ka niisama ning
  nad ei vaja muud, kui vaid lapsevanema lähedust.
  Näiteks siis, kui laps on midagi uut õppinud, kui tal on
  olnud päeval palju suhtlemist, uusi kogemusi jne. 6.
  kuune areneb ju väga kiiresti ning tema meeled on
  järjest erksamad. Päevad on täis tegutsemist ja uute
  asjade tundma õppimist. Lapsed on väga erinevad oma
  tundlikkuselt. Sarnased päevased kogemused ajavad
  ühe lapse uinumise eel nutma, teist aga kõigest virilalt
  silmi hõõruma. Ehk siis mõnel lapsel on rohkem vaja
  nutta kui teisel ja seda tuleb lapsevanemal lihtsalt
  arvestada ja lubada lapsel enda lähedal oma nutud ära
  nutta.

  Magama jäämine on täiskasvanutele loomulik, kuid
  lapsed peavad seda õppima. Nad teevad seda
  esimestel eluaastatel ja õpetajaks on lapsevanemad.
  Oskus iseseisvalt uinuda ja terve öö magada kujuneb
  välja hiljemalt kolmandaks eluaastaks. Sellele aitab
  kaasa, kui vanem arvestab sünnist alates võimalikult
  palju lapse vajadustega nagu näiteks läheduse ja
  turvalisuse vajadus. Soov, et laps alla aastasena ise
  oma voodis uinuks on vanemate vajadus, mitte lapse
  oma. Lapse magama panek ja uinumine on ilmselt
  enamike lapsevanemate jaoks ohkama panev teema ja
  väga väsitav. Ise uinuv beebi on pigem erand. Seetõttu
  tuleks magama mineku jaoks võttagi aega ja mõista, et
  see käib lapsevanemaks olemise juurde. Võite lapse
  voodi läheduses või teda kaisus hoides ise pikutada,
  laulu ümiseda või ka tukastada kuniks laps uinub.
  Mõni laps võib vajada, et teda silitataks või siis tahab
  ise teie kätt silitada. Lubage sel juhtuda, sest see on
  mööduv nähtus. Katsetage, mis just teie lapsele sobib.
  Näiteks minu kolm last on kõik vajanud erinevat abi ja
  toetust magama jäämisel ning need viisid olen leidnud
  katsetades ja oma sisetunnet kuulates. Peamine on, et
  pidevalt oleks meeles lapse vajadused ning mõistmine,
  et eraldumine emast võtab aega.

  Esimesel eluaastal ei saa laps aru, et tema ja ema on
  erinevad isikud. Seetõttu emast eemal olek on lapsele
  ängistav. Magama jäämine aga tähendabki emast
  eemal olekut. Uinumine emata võib olla hirmutav ning
  sellest ka nutt. Vankris on lastel enamasti turvaline
  uinuda, sest seal on hubaselt hämar ja kitsas, mis
  meenutab ema kõhus olekut. Lisaks siis ka õõtsumine.
  Seetõttu paljud lapsed magavad vankris paremini kui
  voodis. Nuttev laps rahuneb, kui ta sülle võtta või lasta
  tal enda lähedal uinuda. Kussutades ja last kallistades
  ei saa te teda kuidagi ära hellitada ega „rikkuda“, kuigi
  meie emad ja vanaemad võib olla seda usuvad. Pigem
  tagate te last nutmise ajal süles või kaisus hoides, et
  tema vajadus turvalisuse ja läheduse järele saab
  rahuldatud ning samas õpetate last ise rahunema. Just
  nimelt – laps ei õpi uinumist ja rahunemist mitte üksi
  vaid koos teiega.

  Ütlete ka, et olete kasutanud unekooli. Mina isiklikult
  unekooli ei poolda. Uuringutega on leitud, et
  vanemast lahutamisel lohutamatult nutva lapse ajus
  tekib ärritus kohas, mis on seotud füüsilise valu
  tajumisega. Valu on aga stress. Kui laps nutab ennast
  magama, siis ta õpib sellest pigem, et magamine ongi
  valulik ja ebameeldiv, mistõttu tal võib varem või
  hiljem ikkagi unega probleeme tulla. Kuigi olete nädala
  jagu juba unekooli teinud, siis pole hilja see lõpetada ja
  pigem planeerida enda elu nii, et võtategi aja ja olete
  lapse läheduses kuni ta uinub. Nagu juba eelpool
  mainisin, siis see on lapse arengu üks etapp ja
  lapsevanemaks oleku osa. Mida enam te soovite, et ta
  üksi uinuks, seda suuremat stressi te endale tekitate ja
  seda väsitavam kõik ilmselt ka on. Ja veelkord – kõik
  see on mööduv ja aeg läheb kiiresti.

  Saan aru, et olete mures ka lapse päevaunede pärast.
  Selles vanuses laps vajab 14-18 tundi und ööpäevas.
  Kirjutate, et teie laps magab juba terve öö rahulikult,
  mis on iga alla aastase lapsevanema unistus. Seetõttu
  võib aga olla, et ta ei vajagi enam päeval kahte pikemat
  und, sest öiseid ärkamisi ja nutu tõttu üleval olemisi ei
  ole. Võib ka olla, et kogu tema rahutu uinumise põhjus
  ongi unegraafiku muutumine, mis võib võtta aega ka
  isegi terve kuu. Jällegi tuleb meeles pidada, et lapsed
  on väga erinevad. Minu üks lastest hakkas näiteks
  juba 8 kuuselt magama ühe pika une päevas. Enne
  seda tegi mõnda aega vaid kaks 45 minutilist uinakut.
  Jälgida tuleb vaid, milline on lapse meeleolu ärgates ja
  päeva teisel poolel. Kui see on viril, siis vajab laps
  ilmselt rohkem und ning siis tuleb vanematel aidata
  lapsel rahuneda.

  Mida enam lapsevanem oma lapse iseärasustega
  arvestab, seda kergem on lapsel kasvada ja areneda
  ning seda lihtsam on tegelikult ka lapsevanemal. Ükski
  kallistus ja musi pole liigne hellitus. Jagage neid oma
  lapsele ohtralt. Laps ei hakka teie külge seetõttu
  klammerduma. Pigem vastupidi. Te rahuldate tema
  turvalisuse ja läheduse vajaduse, mis on alus heale
  edasisele arengule. Kui tunnete, et olete väga väsinud,
  siis paluge appi lapse isa. Las hoiab temagi last kaisus
  ja kussutab ta unele.

  • Avatar
   Vasta Kertu 10. juuli 2016 at 21:26

   Selliseid terapeute ja arste võiks rohkem olla. Hea
   lugeda 🙂

 • Avatar
  Vasta Evelin Merisalu 10. juuli 2016 at 19:06

  Mul eile öösel laps mõtles .. et on ju tore kell 1 öösel üles ärgata, ja siis KÕIK oma mängutraktorid voodisse tuua, ja kurki süüa
  lunida. Ja veel telekat ka see juurde vaadata … Seletasin ka , et tuttu , kell on palju ja lapsed peavad magama. Ei miskit. Üks jonn ja
  kiljumine käis, mis mul siis üle jäi, kui lapsele köögist kurki tuua, natuke tema traktoritega öösel mängida ja telekat vaadata KELLA
  POOLE NELJANI öösel 😀 😀 eii .. lõbus ju 😀 . PS! Sain ka pojalt paar korralikku laksu 😀

  • Avatar
   Vasta Gerly 10. juuli 2016 at 21:53

   Väga hea lugemine.. Mina olen ka see, kes oma 2-kuust
   beebit lähedusega “hellitab” ?

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 21:56

    Mina usun ka, et iga ema teeb just nii, nagu ta ise tahab ja õigeks peab. Vot nii 🙂

    • Avatar
     Vasta Birx 11. juuli 2016 at 05:51

     Nõus 🙂

 • Avatar
  Vasta Monika 10. juuli 2016 at 19:02

  Peksmise kohta – esimesel korral hakkad nuttu teesklema ja ütled talle kui ta veel lööb lähed sina ära ja ta peab üksi jääma. Ja kui
  ta teist korda veel lööb siis lähedki nutuga teise tuppa. Lased tal umbes 5-10 minti üksi olla või kui ta hakkab karjuma enne kui
  jõuad toast lahkuda, siis ütled talle – et kas ta palub vabandust ja lähed tagasi või lähed ära. Ja kui ta uuesti lööb siis lähedki sõna
  lausumata toast ära.
  Magamise kohta – tuleb last hoiatada et poole tunnipärast lähme magama sättima või 15 minuti pärast hakkame sättima. Ja iga
  päev peavad rituaalid samad olema, koristate mänguasjad, see järel pesu ja siis unejutt ja siis musi kalli ja sina lahkud toast. Ta on
  juba nii vana et tema puhul peaks 4-5 päevaga see rütm sisse tulema ja tähtis ikkagi on iga päev samal kellaajal magama minna.

  • Avatar
   Vasta mai 10. juuli 2016 at 22:08

   Peksmisega hakkamasaamise soovitused on suhtelised sadistlikud. Last ei tohi karistada üksijätmisega.
   Antud juhul ma ei ole kindel, kas nii väike laps üldse saabki aru, et selline löömine (mis ilmselt juhtub tal
   enamjaolt kogemata), teeb emale haiget. Kui üksinda jätmine on karistus arusaamatu asja eest, ei ole
   üldse mõtet tahta, et ta nõustuks üksi magama jääma. Ja kui laps ei oska rääkida, siis on üsna mõttetu
   nõuda talt vabandamist.
   Mallukas, sa küll nippe ei soovinud enam, aga ma ikkagi lisaksin, et minul on kasutusel massaažinipid –
   esiteks teen lapsele näomassaaži – alustan kulmude sisemistest otstest, vajutan sõrmedega pehmelt
   silma ümber ringi, siis paitan aeglaselt nina, põski jne, mudin kõrvanibusid, (natuke õlgasid ka, aga see
   pigem ajab lapse naerma) räägin veel juurde, et kulmudel on tuduaeg, silmadel jne. Teiseks kõhule nagu
   joonistan näpuotstega mingi tegelase. Su lapsele meeldib Maša, siis tee see nt – räägi kaasa, et joonistad
   Maša rätiku, juuksed jne ja lõpuks Mašal ka tuduaeg, tekk peale. Üsna aeglaselt ja rahulikult peab
   tegema, nii liigutused kui hääl, ja sõrmega ka muidugi ei sorgi tal ribide vahel, pigem on see silitamise ja
   paitamise moodi. Kolmas massaažimoodi tegevus oli veel selline, et jutustan: varblaseema läks õhtul
   koju putru keetma (samal ajal nagu näpuotstega kõnnin lapse kõhu pealt peopessa ja natuke keerutan
   pudrusegamise moodi peopesas ), siis varblaseissi ja lapsed samamoodi ja nii mõlemal käel. Siis lähevad
   kõik ükshaaval putru sööma, toksin sõrmega tema peopesas, ja siis läksid magama ja panid teki peale –
   sõrmedele teen pai ükshaaval. Mõnikord kui kõik kolm ette võtan, siis poole linnustoori pealt on juba
   lapsel silmad kinni. Eriti väsinuna aitab juba esimene näomassaaž – aga jah võtmesõna on aeglus. Pane
   oma silmad kinni ja kujuta ette, mis kiirus sulle omale meeldiks 🙂
   Äkki on kellelegi abiks 🙂

   • Avatar
    Vasta kerlin 11. juuli 2016 at 09:30

    2 aastane ei löö kogemata, lööb selleks, et
    vanem.välja teeks – aga jah ta ei löö eesmätgiga
    valu tekitada.
    Mina võtan.lihtsalt kaissu lapse nii, et ta ei saaks
    lüüa ja siis nutab ja karjub ennast välja ära.

 • Avatar
  Vasta Birx 10. juuli 2016 at 18:56

  Varsti hakkab… tahan juua, tahan süüa, tahan pissile,
  juua, juua, pissile……vaikus, juuua, juua, pissile ja veel
  sada häda 😀 mul oli plikaga sama jama, enamusel vist,
  heh teine 6 kuune. Ei suuda ära oodata 😀 ai

 • Avatar
  Vasta Annam 10. juuli 2016 at 18:48

  Aga mis ta siis teeb kui sa loed muinasjutud ära jne ja lähed minema toast? ses suhtes, et mul vblla vara hõisata, laps on 1a3k, aga
  ei ole siiani mingit kussutamist, trallitamist ja naljatamist olnud. On titest saati olnud kindel rutiin ja ta vist ei tulegi pähe, et
  hakata tembutama, keerab külili ja magama (on küll erandeid, kui mõnikord on nutnud, siis võtan sulle, natuke käime ringi ja varsti
  ikka tagasi voodisse). Samas, kui teil pole varem mingit kindlat une- eelset reziimi tehtud, siis ta ilmselt jalutab teil toast minema
  😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:49

   Kuni mingi pooleteise aastani jäi Mari ka jumala ise magama. Läksin toast ära ja ta magas. Ma ei mäletagi, millal ja kuidas see muutus tuli ja miks.

   • Avatar
    Vasta aka 10. juuli 2016 at 19:11

    Meil sama. Väiksemana jäis ilusti magama.
    Praegu…noh, tgelt juba pikemat aega, on selline
    tsirkus. Veel kell 11 pisem neiu (3aastat) jalutab
    mööda ülemist korrust ringi,pãikeseprillid peas.
    Käib toast tuppa ja paneb tulesi põlema.
    Me ise tavaluselt all korrusel seeaeg. Ja mingi
    moment kuuled kuidas lastetoa uks klõpsatab,
    jooksed üles-nagu krdi KAPO peakorter: kõik
    lambid siravad …kosmosest ka nãha vist. Ja
    lõpuks vihastan ja ütlen kurjalt,et ruttu tuttu… ja
    no muidugi nuttu ja solvumist kui palju….
    Ma ka juba nii tüdinud…juba u. 2 kuud see
    jama iga õhtu ?

 • Avatar
  Vasta Anette 10. juuli 2016 at 18:46

  Olen ka selle läbi teinud. Ja ma kaua sellist asja ei
  kannatanud. Pigem tundsin, et mida kauem lasen
  lihtsalt teha ja olla lapsel nii, seda hullemaks ta läheb ja
  arvabki, et see on ok, et peksab ja ei kuula sõna.
  Ka nurgas seismine oli ilgelt naljakas tema jaoks alguses.
  Mina, kes ma pole kunagi üritanud olla hullult range ja
  reeglite paika panija, pidin endaga just palju tööd
  tegema, et olla selle kohapealt piisavalt järjepidev,
  tajuma ära, kui laps läheb üle piiri jne.
  Magama minekuga olen ka jubedalt maadelnud, laps ei
  olnud nõus 3. eluaastani oma voodis magama ja kui ta
  isegi oma voodisse magama saingi, siis hommikuks oli ta
  ikka minu voodisse roninud. See läks kyll lihtsalt aja
  möödudes yle.
  Magama jäämine hakkas käima nii, et kui sõna ei kuula
  ja lollitama hakkab, lähen teise tuppa ja tal tuleb yksi
  uinuda, muud varianti pole. Ja alguses oli oioi kui raske,
  aga lapsed tajuvad niii hästi seda, kui vanem on endas
  kindel või oled kahtlev. Kui käitud nii, et muud valikut
  lapsel lihtsalt pole, siis ta ei hakka yritamagi, aga kui
  oled ise ka kahtlev, et kas ikka nii on õige, siis laps saab
  sellest kohe aru ja hakkab veel rohkem vanemat testima
  ja piire katsetama.

  Eks seda õiget ja valet polegi siin, igayks peab ise selle
  oma lahenduse leidma. Jõudu ja jaksu Sulle! ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:48

   Mul on sama asi, et ma lihtsalt peangi olema järjekindlam ja tegemagi nii, nagu sa ütlesid, ega muud varianti vist ei ole. Jõudu tarvis! 😀

 • Avatar
  Vasta A. 10. juuli 2016 at 18:36

  Mul ei ole endal last (veel :D) aga olen hoidnud aastaid mitmeid erinevas vanuses lapsi. Mäletan et üks
  väike tegelane samamoodi ei tahtnud magama jääda, ma viisin teda tagasi magamistuppa ca 10 korda
  kuniks ta pidama jäi oma voodisse :D. Aga tookord see järjepidevus tõi võidu, mis siis et viimased korrad
  tahtsin juba käratada et kas sa saad magama või ei saa :D.
  Löömise puhul mina end peksta ei lase, ole sa laps või ei, ühel kutil oli kombeks jalaga äsada mispeale ma
  ilma pikema jututa viisin ta oma tuppa elu üle mõtlema, tüüp oli juba 5a et polnud 2a kes ei adu eriti veel
  asju. Ühesõnaga minu soovitus on see, et ära lase end lüüa! Ole järjepidev, võta kätest kinni ja muudkui
  korruta et ei tohi lüüa jne.

 • Avatar
  Vasta Liisi 10. juuli 2016 at 18:35

  Oh jah,on minulgi juhtunud,et üks väike kolme aastane
  piiga suudab magamapaneku nii keeruliseks muuta,et
  tahaks rõdult alla hüpata ja vabatahtlikult surma saada
  ? Sada häda on selle magamisega-padi on vale,saab
  teise ja sellel on vale padjapüür,vahetame ära.Siis on
  vale pidžaama,vahetame. Siis tahaks juua.Ei,mitte
  vett!Piiiiimaaaa tahaaaaks! No ja nii see käib,mingi
  tunnike.Ja vot siis ma olen ka röögatanud ja siis
  sellepeale vaatab vastu mulle üks pisike siniste ja nii
  küsivate silmadega jubin,nutuvõru ümber suu,et ma
  tunnen ennast kui maailma väikseim väärtusetu
  sitatükk. No ei ole hea tunne. Aga siis natsa seletustööd
  ja vabandamist ja lõpuks me koos ikka uinume ja
  hommikul jälle kõik kena ?

 • Avatar
  Vasta Mariza 10. juuli 2016 at 18:23

  Minul pojal oli ka see periood 2-3 aastasena
  kus ta mind konkreetselt kätega peksis või
  keset linna tee peale maha istus ja keeldus
  edasi kõndimast. Lapsed kellel ei ole selles
  vanuses kõne välja arenenud väljendavadki
  ennast läbi löömise, hammustamise jne. Meie
  elasime selle aja kuidagi üle ja nüüd kus laps
  oskab ennast sõnadega väljendada on
  vägivald ära kadunud. Aga sulle Mallu soovin
  tugevaid närve kuni kõik laabub! ?

 • Avatar
  Vasta Ketu 10. juuli 2016 at 18:15

  Mäletan, et kunagi käis saade “supernanny” ja
  no ütleme, et seal oli palju hullemaid lapsi, kui
  Mari ja nendest sai pärast täitsa head lapsed.
  Äkki peaksid vaatama seda seriaali, proff seal
  ju õpetab. 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:18

   Ma olen seda kunagi vaadanud, minu meelest seal oligi nii, et öeldi kogu aeg, et jää magama ja kõik 😀

   • Avatar
    Vasta Reet 10. juuli 2016 at 18:31

    Seal seraalis oli just see, ei öeldud midagi. Vaikiti
    ja pandi laps vaikudes koguaeg uuesti voodisse
    tagasi, kui jooksu pani ja siis ise toas olles iga
    päevaga vaikselt eemalduti ukse poole, et laps
    ennast kohe röõkivana üksi toas ei tunneks.
    Istuti toa põrandal, seljaga lapse poole, sest
    silmside on ka tähelepanu andmine lapsele 🙂

 • Avatar
  Vasta K. 10. juuli 2016 at 18:13

  Oooo jaa, sounds like our nights! Eriti see
  eripedagoogi pakutud nutu teesklemine, mida mina
  tegin lihtsalt omast loogikast.

 • Avatar
  Vasta Lilli 10. juuli 2016 at 18:04

  Oi, seda ahastust olen ma teiste vanemate peal külas olles ka näinud. Eriti “tore” on seda kõike jälgida, kui lapsi on mitu, kes kõik
  nö kambakat teevad ja naljatavad, magama minna muidugi ei kavatsegi, nagu kõik oleks mäng kuni selleni, et vanemad täiesti
  väljuvad endast ja lõpuks mingi üleüldine kisa ja nutt lahti. Mul see kõik veel, aga no täiesti kindlasti see oli täiesti leebe variant,
  mida sa siin kirjeldasid – ehk siis ma olen hullematki näinud ja äkki see lohutab sind 😀

  Ja äkki see ka lohutab, et seda postitust lugedes sain jälle nii palju naerda 😀 sorry!

  • Avatar
   Vasta Lilli 10. juuli 2016 at 18:04

   *see kõik veel ees

 • Avatar
  Vasta marks 10. juuli 2016 at 18:01

  Ma lugesin neid mõlemaid postitusi ja ma pean ütlema
  et niiii hea on lugeda, et ma pole ainuke 😀 aga kui
  nüüd nalja mitte teha, siis on päris ulme jah, kuidas
  lapsed suudavad sind niiiii endast välja viia ja hetke
  pärast nii muuseas öelda : “emmeeee” mina:”no räägi
  mis on” , laps vastu :”teeme kalli”. No pahanda siis
  nendega eks 😀
  Aga jah , asi läheb ajapikku kergemaks.. no meil see
  unne jäämine pole veel päris see mis tahakd,aga
  liigume sinna poole. On õhtuid kus nad jäävad ilusti
  magama ja teine õhtu on täiesti vastupidine, väiksed
  põrgulised ja mina mõtlen et no appi ma lihtsalt ei jõua
  enam. 🙁 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:10

   Jaa, mulle teeb samamoodi, et ühel hetkel on selline saatan ja siis teeb kõhu peale “peeruhäält” ja naerab 😀 No KUIDAS ma saaks edasi pahane olla 😀

   • Avatar
    Vasta Kati H 10. juuli 2016 at 19:22

    Mul noorem tütar 4a9k teeb nii, et mängib oma
    suurema õega lastetoas. Uneajal. Nii kui me toast
    ära läheme, algab lastel pidu. Ja kui kuri emme
    uksele läheb, siis karjub noorem tütar mulle oma
    voodist “Aga emme, tea, et ma alati armastan
    sind”.. Ja no mis mul siis selle peale öelda on 😀
    Ikka läbi hammaste “Tuttu”

   • Avatar
    Vasta marks 11. juuli 2016 at 12:22

    No ongi 😀 uskunatu kuidas need “väiksed
    põrgulised” hetkega inglikesteks oskavad
    muutuda 😀 ja siis teevad veel oma kutsika silmi
    ka et sorri emps ma enam nii ei tee ja siis saavad
    ikka mingi sigadusega hakkama 😀

 • Avatar
  Vasta Liis 10. juuli 2016 at 17:59

  Ei, Sa ei ole ainus. Mul on Marist mõni päev vanem preili ja meil käib selline trall 24/7. Noh, siis mitte, kui ta magab. Absoluutselt
  kõigele, mida ütlen, vaieldakse vastu. Näidatakse keelt ja itsitatakse, kui emmel hakkavad lained üle pea kokku lööma. Selline
  tunne, et lähen varsti ise vabatahtlikult hullumaja ust kraapima 😀

 • Avatar
  Vasta Maarja 10. juuli 2016 at 17:57

  Appi kui hea on lugeda, et ma ei ole ainuke ? Mul on
  2 väikest poissi (2 ja 3,5 aastane), kes suudavad
  õhtusest magamaminekuajast teha ühe tõelise
  õuduka. Ikka on tarvis juttu kuulda ja siis süüa ja siis
  juua ja siis pissile ja siis on vaja üritada ettetõmmatud
  rulood alla tõmmata ja siis on vaja minna kakale ja siis
  on kindlasti “taatttiii” veel ninna tekkinud jne jne jne.
  Suurepäraselt oskavad nad üksteist üles kruttida, nii
  et mõlemas voodis käib vägev elu – kostavad hõiked,
  kilked ja laginal naer. Millegipärast istun ainult kas
  mina või mu teine pool väsinult kahe voodi vahel. Sest
  see trall on kestnud juba umbes tunnike ja me teame,
  et umbes poolteist läheb veel enne, kui mõlemad on
  uinunud… Õnneks, õnneks on mõni õhtu ka selline, kus
  nad uinuvad ainult (!!) tunniga. Vanem poiss ütleb
  armsalt oma unise häälega peale unejutu kuulamist:
  “Emme, tee laulu!” ja kutid suiguvadki juba une ja
  ärkveloleku piirimail. Ja siis vaatame neid magavaid
  ingleid ja soe armastust täis tunne toob naeratuse
  näole ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:11

   Jaa,see hetk kui nad magavad ja on niii-nii-nii nunnud, siis sulab süda täiega ja üldse enam ei mäleta seda jubedat võitlust, mis enne oli 😀

 • Avatar
  Vasta TRH 10. juuli 2016 at 17:57

  Mul ka igasuguste õhtuste lollitamiste kohapealt äärmiselt
  lühike süütenöör ja ärritun suht kiirelt ja ma ei pea seda kûll
  ebanormaalseks, et unise ja väsinuna ärritub inimene kiiremini.
  Ise pean ka vâga tihti valjemat tooni kasutama kuna tundub
  nagu rahulikku juttu laps justkui ei kuulakski.. Nii et jah, sa ei
  ole ainuke. Mari sul öhtuti siis korralik pätt. Selliste tempude
  peale, ma kujutan ette, on tõesti juba keeruline rahulikuks
  jääda. Sa oled ka ju inimene ikkagi. 🙂

 • Avatar
  Vasta Altius 10. juuli 2016 at 17:55

  mina olen lugenud, et kui nt laps hammustab, siis tulebki vastu hammustada, et ta tunneks sama, mida nn ohver tunneb. Kui mind
  niimoodi pekstaks, siis ma küll tutistaks või annaks vastu näppe, no kaua võib…ema on ka inimene. Ja see on just vale suhtumine,
  et ta on nii nunnu, las peksab……hiljem maksab see kätte veel valusamini, kui sa praegu endale kindlaks ei jää. Ja kas raamatu
  ettelugemine ei tee teda uniseks ja rahulikumaks? Kui Kardo teda magama paneb, on sama trall?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:13

   Ma olen ka seda hammustusasja kuulnud, aga no ma ei hakka kohe kindlasti teda vastu lööma. Ma ei saa, see ju justkui näitakski, et on okei haiget tegemisega oma “tahtmist” saada. Selles suhtes, et ma ju kirjeldan, et ma tegelikult EI lasegi lüüa, lihtsalt kui sa oled juba tund aega kembelnud ja taielnud ja kärkinud, siis lõpuks on selline tunne, et issand, appi, ma ei oska seda parenting värki ikka üldse!!!!!

   Nagu näha,siis ei tee mingi ettelugemine teda rahulikumaks ja kui Kardo on, siis on kõik täpselt samamoodi.

  • Avatar
   Vasta TRH 10. juuli 2016 at 18:20

   Liiga leebe ei saa ka tõepoolest olla. Usun ka, et sellega teed
   endale tulevikus pigem karuteene.
   Meil lasteaias üks poiss kes pidevalt löi köiki, need kes vastu
   löid, neid enam ei löönud. Ma ei soovita sul nüüd mari “peksta”
   aga Midagi Sa kindlasti peaksid ette võtma. See rahulik
   seletamine ei aita, ta on nii väike ja ei saa sellest aru ma arvan.

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:32

    Kuulge, nagu öeldud, mul ei ole vaja loengut teemal “sa peaks midagi tegema!”. Ma olen selge sõnaga öelnud, et ma TEEN ja proovin sadat erinevat asja, positutus kirjeldab ÜHT õhtut ja ÜHE õhtu mõtteid ja olukorda. Kas on arusaadav?

    Sorri, ma ei taha ärrituda, aga see “issand, sa pead tegema midagi, enne kui temast kasvab teisi jalaga peksev tiinekas” taob mul endal ka kuklas ja ma ju TEEN. Lihtsalt ilmselgelt ei tee ma seda õiget asja 😀

    • Avatar
     Vasta TRH 10. juuli 2016 at 18:57

     Chill! Ma ei mõelnud seda üldse sellises võtmes.
     Sorri kui puid alla viskasin ?

   • Avatar
    Vasta Manna 10. juuli 2016 at 21:10

    Kui last vastu lüüa, siis annadki ju talle märku, et
    on ok lüüa. Mina küll räägin oma lapsele, et ei tohi
    lüüa. Kui ma tagasi löön, siis räägin ju endale vastu.

 • Avatar
  Vasta Marii Varik 10. juuli 2016 at 17:52

  Kas sa nurka oled proovinud? Või kasvõi mingit karistus tooli vms. Meil seisab nurgas plika kui midagi pahandust teeb. Õnneks
  meil lõõmist pole olnud. Aga hetkel kui ma ikka kurjaks saan ja ütlen, et kui laps jutust aru ei saa siis lähme nurka siis ta kohe
  lõpetab ära. Vahel muidugi teeb edasi ka aga siis veidi nurgas nutab ja siis rahulikult jälle lepime ära ja kallistama jne… Ma arvan,
  et see äkki aitaks? Sest lüüa ära tal küll mitte mingil juhul lase, eriti veel kui pisike on tulemas. Kes teab mis hetkel ta mõtleb teda
  lüüa. Proovige enne see ära saada ja seletage hästi palju ka uue beebi tulekut. See küll veidi raske sest Mari ise veel ei räägi aga ma
  ise seletasin oma lapsele natuke liiga vähe vist uue beebi tulekut ja esimesed nädalad oli ikka nii raske. Laps oli harjunud ju toas
  palli viskama, voodis hüppama jne. Ning beebiga ei saa sellist mürglit teha ju ::S

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:15

   Ma proovisin mõnda aega seda, et kui lõi või millegagi viskas, siis kohe panin ta ühele toolile. Siis see eripedagoog ütleski mulle, et see on tema jaoks veel ikka too much, et ta nagunii seda ei mõista, et parem nuttu imiteerida.

   Räägin küll kogu aeg nüüd Marile, et emmel on tita kõhus ja ei tohi rapsida jne, aga noh, ega ta midagu vastu ei kosta 😀

 • Avatar
  Vasta Reet 10. juuli 2016 at 17:51

  Ehk aitab see, kui ise teise tuppa lähed, kui ta ei kuula
  sõna ja peksma hakkab? Siis pole sina, kui segav faktor
  ei aja teda mürgeldama. Ka negatiivne
  tähelepanu(kurjustamine ja ütlemine, et tudule)
  tähelepanu ajab lapse veel rohkem äksi täis. Näen
  seda oma lapse peal. Kui ma suudan olla( on väga
  raske) vait nagu sukk, siis võtab magama minek palju
  vähem aega ja on vähem mängimist. Tähelepanu
  annan lapsele ainult siis, kui ta vett või pissile küsib. Ja
  siis ka ei ütle sõnagi. Annan vaikides vee ja panen
  vaikides potile(pott on magamistuppa toodud). Ja
  tõesti see mitte rääkimine mõjub. Tundub julm, aga
  laps kasutabki seda tähelepanu saamiseks ja
  magamise edasi lükkamiseks.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:16

   Ma olen mõelnud, et kui ma peaksin toast lahkuma, siis ta vist märatseks mul terve toa seal sassi. Aga no, ma tegelikult üritan ka võimalikult vait olla, ma ise olen ka seda kuulnud, et ei tohiks lobiseda.

 • Avatar
  Vasta Liisa 10. juuli 2016 at 17:48

  Ma ka aasta ema, ükspäev laps ei tahtnud magama jääda, kell oli pool 1 öösel juba. Endal juba silmad enamvähem kinni ja siis tuli
  litakas jalaga vastu vahtimist.. ütlesin et kui kohe magama ei jää tulevad kummitused 😀
  Mu laps ei teagi misasjad need kummitused on aga igatahes pööras ta mulle selja ja jäi minutiga magama 😀

  • Avatar
   Vasta Maarja 10. juuli 2016 at 18:43

   😀

 • Avatar
  Vasta wuhuu 10. juuli 2016 at 17:45

  Mul on nädal aega koer olnud ja ma tunnen ennast täiesti läbikukkunud koeraomanikuna. Ta on täiesti hull, mängimise ajal näksab
  näost ja ma ei oska kuidagi talle selgeks teha, et ei tohiii…

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:16

   Sinu lohutuseks siis Lotte tegi seda ka alguses, aga mingi hetk lõpetas ise ära 😀

 • Avatar
  Vasta Eve 10. juuli 2016 at 17:44

  niii,mul tekkis siit kohe küsimus,et
  kuidas Mari vanaema juures magama
  õhtuti jääb,kas vanaemaga käitub
  samuti?See oli nagu esimene asi,mis
  juttu lugedes pähe lõi….

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:17

   Mu ema juures läheb ta nii hilja magama, et ema on rääkinud, kuidas ta ise seal voodisse ronib ja magama jääb 😀

 • Avatar
  Vasta tr 10. juuli 2016 at 17:42

  Mulle tundub,et teil on magamisest liiga suur etendus
  tehtud,st nii palju tegevusi ja pikk aeg.
  Mida lühem ja konkreetsem seda parem. A la
  unejutt,paitamine ja vsjo.

 • Avatar
  Vasta Triinu 10. juuli 2016 at 17:34

  Meil sama probleem, iga jumala ôhtu! Vahest panen last
  pea 2h magama, endal närvid täiestiiiii krussis. Samas
  lôunaunne jääb nüüd lôpuks üksi ja rahumeelselt, asi
  seegi. Ôhtud lôppevad närvide säästmiseks enamasti nii
  nagu kirjeldasid, lihtsam on ise enne magama jääda…

 • Avatar
  Vasta Mannu 10. juuli 2016 at 17:27

  Mõelda vaid, et endal see veel kõik ees ? can’t wait!!!
  Andke jah kõik nõu, hakkan asju üles kirjutama enne kui
  nublu käes 🙂

 • Avatar
  Vasta An 10. juuli 2016 at 17:26

  Tõstan käe, et ma ka vahel saaan üli mega vihaseks ja
  röögin… Pärast elu sitt tunne! Sa ei ole kindlasti ainuke!
  Aga päriselt, kas on olemas emasid, kes päriselt mitte
  kunagi ei karjugi oma lapse peale… Päris ausalt? Ja
  kuidas te suudate, kui te olemas olete?

 • Avatar
  Vasta m. 10. juuli 2016 at 17:26

  Sa pole ainuke!

 • Avatar
  Vasta Merka 10. juuli 2016 at 17:24

  Hiljuti nägin 9gagis videot sellest, kuidas pandi beebi
  magama nii, et siluti tal korduvalt salfakaga õrnalt üle näo.
  See jätab mulje, nagu ta pilgutaks tihedamalt silmi ja
  muudab ta ruttu uniseks. Laps magas 1 minutiga. Ei tea, kas
  suuremate laste puhul toimib. 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 17:25

   Jah, Maril ka beebina see töötas, praegu on tal suva sellest 😀

 • Avatar
  Vasta Sandra 10. juuli 2016 at 17:18

  See aeg möödub . Embkumb kas paremuse või
  ”hullemuse” poole.?

 • Avatar
  Vasta Eveliis 10. juuli 2016 at 17:11

  Magamaminekust ma ei hakka isegi rääkima, see on…noh ütleme nii, et 99% sama, mis teil, ainult, et
  kummituse mängimise asemel on Idal vaja 657korda outfiti vahetada, voodis hüpata, kurru-nurrut
  lugeda, kalli-kalli teha, musi teha, juua, veel juua, piima juua, kalli teha, hüpata….kuni ma ka käratan Aasta
  Emana ja mõtlen, et see on üks põhjusi, miks meil on ÜKS laps.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 17:17

   Ma osadel nendel hetkedel mõtlen ka, et apppppppppiiiiiii, mis põhjusel ma täpsemalt selle teise “sooja panin” kui ma esimestki taltsutada ei oska.

   *leidsin just Mari ihualasti maja eest väravat lõgistamas ja “tädiiii!” hüüdmast*

   Aga no üks õhtu ta jälle vigurdas ja mina jälle kurjustasin ja siis ta tõmbas mu särgi üles ja kõdistas mind ja ütles tasakesti “kudi-kudi!” ja siis ta oli jälle nii armas, et ma mõtlesin, et suva, las peksab surnuks mind kasvõi, ta on nii armas, et see on talle lausa lubatud 😀

   • Avatar
    Vasta Eveliis 10. juuli 2016 at 17:41

    Ida käskis mul üks õhtu wc-sse minna, no kuidas ma ei lähe kui tal ju käsin minna,eks, ukse käskis ka
    kinni panna, panin. Järgmisel hetkel kuulsin, et toauks käis ja Ida jooksis poolpaljalt õue. See minu
    wc-sse saatmine, oli kaval nipp mind jalust saada. Olgu öeldud,et oli üsna hiline õhtu ja noh…me
    elame Norras, kus niimoodi last niimoodi “hooletusse jättes” endast just eriti head muljet ei jäta.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 10. juuli 2016 at 18:18

     Ega siin männiku vahel pole jah alasti kahene mingi haruldus :D:D