0
LAPSED Mari

minu päev lasteaias

9. aprill 2017

Mõni nädal tagasi käisin ma Mariga lasteaias kaasas. Nimelt on tal (ja paljudel teistel tema rühmas) viimane aasta seal käia ja seetõttu tuli vanematel mõte, et teha laste piltidega fotoraamat, kus oleks üles pildistatud mõni nende lasteaiapäev. Pildistamine jäi minu tööks ja nõnda ma ühel hommikul Mariga lasteaeda kaasa läksingi.

Peale Lentsu sündi ei lähe Mari tegelikult üldse väga hea meelega aeda. Sellel on mitmeid põhjuseid, nagu perepsühholoog meile rääkis, Esiteks ta ju näeb, et meie jääme Lentsuga koju ja ega tema oleks ka hea meelega kodus. Ja kodus tahab ta olla selle pärast, et siin on ta imeline safe zone, kus on poole vähem reegleid, kui näiteks lasteaias. Ja kes siis ei tahaks pidevalt olla mugavustsoonis. Samas kui meie ära lähme, siis lasteaias lõpetab ta kohe nutu ära ja tegeleb asjadega rahumeeli edasi. Õpetaja sõnul on tal nagu mingi igahommikune traditsioon natukene nutta, natukene maas vedeleda ja siis kohe maha rahuneda. Ühesõnaga laias laastus lasteaias olla meeldib talle väga, lihtsalt mineku osa ei ole nii mokkamööda.

Aga ma siin kaldun teemast kõrvale, nimelt saingi ma tänu sellele pildistamisele ühe päeva veeta Mariga koos lasteaias. See tundus mulle väga põnev, sest kuigi netis on olemas lasteaia päevaplaan, siis tegelikkuses ma ikkagi päris täpselt ei kujutanud ette, et mis nad seal siis teevad.

Kui kõik olid kohale tulnud, siis esiti pesti käed ja hakati sööma. Mõned ei soovinud süüa, siis neid ei sunnitud. Võisid niisama istuda ja rahulikult millegagi tegeleda, aga päris ringi tormata ja möirata ei tohtinud. Paar tükki ei söönudki, istusid niisama ja üks vaatas raamatust pilte. Enamik ikka sõid kenasti. Hiljem pakuti veel puuvilju, neid võtsid kõik.

Kui söödud sai, siis tegelesid lapsed natukene oma asjadega, samal ajal kui õpetaja kõrval toas kunstitundi ette valmistas. Kuna see ruum on pisike, siis tehti lastest kaks gruppi. Ühed möllasid edasi, pooled tulid siis maalima. Enne värvima hakkamist võeti välja taimed, mida lapsed kastma pidid. Ju siis nad seal uurivad, kuidas taimed kasvavad.

Siis hakkasid lapsed päikest maalima. Esimese satsiga värviti taldrikud kollaseks, järgmine päev oli neil plaanis kuivanud taldrikutele näod peale joonistada. Nii armas oli vaadata, kuidas kõik seal asjalikult värvisid, nagu tillukesed eksperdid. Vahepeal käis õpetaja lastel pintsli hoidmist korrastamas ja abistamas neid, kes kuidagi hädas olid.

dsc_2331-1164710

Kui teise laari kord maalida tuli, siis tegid esimese satsi lapsed omi asi. Mari näitas mulle 900x seda kutsude raamatut, aga üldiselt käiski selline melu. Kõik jooksid ringi, asjatasid, tahtsid, et ma pilti teeks. Mari ei ole kunagi enne armukade olnud, kui ma kodus näiteks mõnda last sülle olen võtnud, aga seal küll peletas lapsi eemale nagu kärbseid, sest kõik tahtsid mulle sülle istuda ja kutsusid mind “Mari emmeks” 😀

Õues oli küll jahe ja tibutas natukene, aga sellegipoolest aeti lastele kark alla ja mindi õue mängima. Mari arvas, et me lähme nüüd hoopis koju ja oli seal värava ees suht pikalt jonnitujus. Talle vist tekitas see emme lasteias olemine päris suurt segadust, sest ta ei saanud aru, miks ma koju ei lähe, või miks ma teda koju ei vii, kui ma juba seal olen. Seega pakus õpetaja, et ma vaikselt vahepeal koju läheksin, sest siis rahuneb Mari ka maha ja mina saan kodus Lentsule süüa anda.

Tagasi jõudsin ma umbes pool tunnikest enne laste ärkamist. Sellistes naljakates voodikestes lapsed magavadki. Põõnasid seal nagu väiksed karupojad, välja arvatud üks tüdruk, kes oli üleval ja sosistas: “tee minust ka pilti, kui ma magan!”. Väikesed nunnukesed! Tasapisi hakkasid nad seal ise üles ärkama.

dsc_2398-9283360

Kui Mari ärkas ja nägi, et ma olin tagasi tulnud, viskas ta käed taeva poole ja hüüatas: “Piduuuuuu!” 😀

Peale ärkamist oli pool tunnikest vabakava, Mari lappas seal raamatuid ja ehitas legodega ja vahepeal ajasid osad teineteist taga. Noh, nagu lapsed ikka toimetavad.

Tolle päeva plaanis oli veel muusikatund, mis on õpetaja sõnul Mari suur lemmik. Nii vahva oli näha, et mis mänge nad mängivad ja mis laule laulavad. Kõikidele lastele hullult meeldis. Noh, ok, mõned jälle ei tahtnud, aga need tsillisid seal niisama, jällegi ei sunnitud mitte kedagi väevõimuga kaasa lustima.

Pärast muusikatundi oli jälle õhtuoote aeg, peale mida mindi jälle õue. Ei mina aru saa, kust tuleb see ving ja virin, et lasteaedades on jube palju reegleid ja liiga vähe saab õue ja mida kõike veel. Minu meelest on 2x päevas õues käimine jumala okei ja mulle meeldis ka see, et kui laps ei taha süüa/kaasa teha, siis teda ei sunnita seda tegema. Pole ju mõtetki. Muuseas kõik need, kes hommikusöögist keeldusid, need lõunal vitsutasid juba täiega.

Ja siis tulimegi me Mariga koju ära. Kuna osad lapsed olid haiged, siis lähen mingi nädal veel üht päeva pildistama, et kõik nublud ikka raamatus esindatud saaksid. Ma ei jõua ära oodata, sest väga tore oli näha kõrvalt, et mida mu laps oma “tööpäevadel” teeb ja teiseks meeeldis mulle see, et ma sain teada, mis mänge ja tantse nad õpivad, et neid kodus ka temaga koos teha.

Mulle täiega meeldib Mari väike lasteaed. Nii armas ja hubane. Hirmuga mõtlen, et ta peab sügisest uude aeda minema, mis on raudselt palju suurem ja tuleb jälle kõigiga seal tutvuma ja sõbrunema hakata. Aga pole hullu, küll mu väike röövliplika hakkama saab ja siis tahan ma ka raudselt jälle ühe päeva lastega kaasa hängida, et nende päeva pealt näha. Muidu ju ei teaks tegelikult üldse, et mis tegevused talle aias meeldivad ja millised lapsed kõige suuremad sõbrad on jne. Ok, nende vanemad ikka teavad, kelle lapsed rohkem räägivad, aga minule oli küll hästi huvitav kogemus.

Kuidas teie oma lapse aiaga rahul olete ja kui hästi teie nende päevaplaani ja tegevustega kursis olete?

Loe ka neid postitusi!

14 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Käta 11. aprill 2017 at 09:27

  Meil on aias 3 kordsed narivoodid vöi olid 2 kordsed?
  Kuna Hannu muö väga jutukas siis önneks tean kes kus ja mis aga nimesi ja nägusi kokku ei pane.

  Naudi seda aega sest varsti köik Mati söbrad tahavad külla tulla?

 • Avatar
  Vasta Kertu 10. aprill 2017 at 10:03

  Tundub et te olete uhe vaga toreda ja lapsesõbraliku lasteaia leidnud.
  Hea meel nende mudilaste parast kohe 🙂

 • Avatar
  Vasta Ulla 10. aprill 2017 at 08:03

  Täiesti vaheküsimus, aga k as sa palun mõõdaks bugaboo istme laiuse?

 • Avatar
  Vasta vaene 9. aprill 2017 at 21:31

  Mariliis Küünarpuu tundis ennast Vicious .
  7. aprill kell 9:56 ·
  Skaalal MallukasJenna Marbels (aka 1-10) kui hot n funny ma olen? Kahjuks mul veel muidugi oma chännelit pole

  😀

 • Avatar
  Vasta Liisbett blogib 9. aprill 2017 at 20:44

  Ooh! Ma oleks ka nii väga tahtnud piiluda, mida lapsed päeva jooksul aias teevad! Õpetaja õhtul ikka mainis, et joonistasid, magasid ja mängisid, aga see ei ole ikka päris see, kui nendega koos terve päev kaasas käia ja päriselt pilt silme ette saada! Nüüd siin Hispaanias on see laste koolielu veel tumedam maa! Viid lapsed ukse taha ja korjad peale ukse tagant! 😀 Kõik, mis suletud uste taha jääb, on suur saladus 😀

 • Avatar
  Vasta Kaisa 9. aprill 2017 at 16:44

  Graafik on enam-vähem selge- olen ise seal niisama istunud ja näinud, kuidas lapsele sünnipäeva laulu lauldi. Nädalakava on tavaliselt ukse peal ning sealt saab lugeda, mis plaanis on. Reedeti on küpsetamine- siis saavad lapsed kokkamiskogemust, kolmapäeviti on ujumine/võimlemine, teistel päevadel ka muud asjad.
  Kasvatajad on toredad ning kuna ma olen selline lapsevanem, kellel pole kahju sügisel tehtud moose-mahlu lasteaeda viia, siis olen seal vist natuke paaremas kirjas kui teised ning saangi niimoodi aega seal vahepeal veeta. Ja noh, kuna lapsi ja kasvatajaid väga huvitavad ühe kuuekuuse poisikluti naeratused, siis on neilgi tegevust ja kasvatajad heldivad ka 😀

 • Avatar
  Vasta Alice 9. aprill 2017 at 14:44

  Meil on lasteaias selline huvitav traditsioon, et kord kvartalis on lasteaial avatud uste päev, kus kõik vanemad on oodatud kuni lõunauneni laste tegevusi vaatama ja kaasa lööma, minule isiklikult väga meeldib ja lapsed on väga entusiastlikud vanematele kõike tutvustama. 5 aastane juba ootab neid päevi, neid hakati korraldama peale 3 aastaseks saamist ?

 • Avatar
  Vasta anukasss 9. aprill 2017 at 13:26

  Voodid naljakad tõesti :D. Ma siiani näinud ainult neid, mis kappidest välja tulevad või nagu kummutite sahtlid vms.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 9. aprill 2017 at 13:42

   Mul olid endal ka lasteaias sellised, mis kappidest välja tulid 😀

 • Avatar
  Vasta Sandra 9. aprill 2017 at 13:25

  Miks sügisel aeda vahetab? Kas mitte ühes rühmas kooliminekuni ei olda? 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 9. aprill 2017 at 13:41

   sest ta käib sõimes ja seal saab laps käia kuni 3aastaseks saamiseni.

   • Avatar
    Vasta Sandra 9. aprill 2017 at 15:28

    Selge. 😀 Ma selle peale ei tulnudki. 😀

    • Avatar
     Vasta Ellu 10. aprill 2017 at 08:31

     Äkki saate teiste vanematega organiseerida nõnda, et kõik või enamus läheksid ühte lasteaeda edasi.

     • Avatar
      L.M. 10. aprill 2017 at 09:19

      Kindlasti ei saa 😀
      Lapsed on sünnist peale enamasti aedade järjekorras olnud. Ei ole nii, et nüüd mais lepime kokku, et paneme kõik oma lapsed ühte aeda. Pealegi ilmselt kõik ei tahagi ühte, ju mingi kriteeriumi alusel on ikka see järgmine koht valitud ja kõikide kriteeriumid ei pruugi samad olla.

      MInu laps lõpetas sama sõime eelmisel aastal. Edasi läks ka ühte Nõmme lasteaeda, vaid üks laps sõimest tuli samasse. Samas nüüd, ligi aasta hiljem, ta vaevu mäletab neidi teisi sõimelapsi ja need, kellega nüüd koolini koos on, on ikka suuremad sõbrad juba. Sõimeealisena polnud selliseid parima-sõbra ja sina-pole-minu-sõber jms teemasid, mis nüüd juba on.

      MIs aeda Mari edasi läheb?