0
LAPSED Lende Uncategorized

mida peab oskama kuuekuune laps?

18. aprill 2017

Kaks last on mulle näidanud, et kõik elu õikesed on erinevad ja arenevad erinevate tempodega. Mari puhul ma isegi ei mäleta sellist põdemist, et kas ta teeb midagi hiljem või mitte, oli ikka nagu arvamus, et küllap lõpuks hakkab kõike tegema. Nii kahe otsaga asi. Öeldakse ju, et ärge iial muretsege, iga laps omal ajal, teisest küljest saan mina siiamaani puid alla, et Mari enne kaheaastaseks saamist ei viinud arstide juurde ja “probleemi eitasin”. Võta nüüd siis näpust, kas muretseda või mitte?

Lende puhul ma eriti muretsenud ei ole, või noh, ma polnud kuni eilseni isegi mõelnud, et mis ta teha oskama peaks. Mis tal ikka teha. Ta on ju beebi! Aga nüüd ma küll kahetsesin, et ma eile seda googeldasin, sest ilmselgelt JÄLLE on mul laps, kes ei ole nn normi piirides. Info leitud SIIT:

Beebi on aktiivne: istub, keerab ja tõstab käed üles, kui tahab süllevõtmist. Loomulikult on ka väiksemamõõdulisi liigutusi, mida tema juures märkad. Laps õpib oma sõrmi kasutama, nii eraldi kui koos. Ta on juba selgeks saanud, et nendega saab asjadele virutada, asju hoida ja raputada ja eriti huvitavaid asju suhu toppida. Nüüd avastab ta, et nendega saab ka päris pisikesi objekte üles korjata.

Nagu, mida? Tegelikult ka teised Lendevanused istuvad ja tõstavad käed, kui tahavad süllevõtmist? Lents küll seda ei tee. Sõrmi ta jah ÕNNEKS kasutab, midagigi, eksole, aga mingeid pisikesi objekte pole ma talle veel kahmamisulatusse pannud, sest kõik rändab ju suhu. Seega ma ei ole kindel, kas ta sedagi oskab.

Paljud lapsed hakkavad kuuenda elukuu paiku lalisema. Võid kuulda isegi kauaoodatud „emmemmemmi“, „ammammi“ või „dadadad“. Sageli ütlevad lapsed kõige esimesena „dadada“. Sel ei ole mingit seost viitamisega emale või isale. Beebi harjutab erinevate täheühendite ütlemist. Mõnda aega korrutab ühte, siis jätab selle ning avastab enda jaoks teise.

Vähemalt seda ta jah teeb, ütleb emememmememm ja emme ja aguuu ja tätätätätätä. Mingigi nõue siin ilmas täidetud. Aga no selle artikli lõpus olid natukene leebemad nõudmised:

Kuuekuune laps peaks oskama
1. Istuma tõmmatuna pead ja keha ühel sirgel hoida – oskab
2. Öelda „aa-guu“ või sarnaseid täis- ja kaashääliku ühendeid – oskab

Oskab ilmselt
1. Püsti hoides jalgadele toetuda – oskab
2. Toeta istuda – ei oska
3. Hääle suunas pöörata – oskab
4. Teha puristavat häält – oskab

dsc_4244-5759083

Aga liikuda oskab Lents küll, vaadake ise (Ps! MIKS MA IGAL THUMBNAILIL MAAILMAS MEGA RÄME OLEN??)

Mida peaks kuuekuune veel oskama? Kui palju süüa saama? Olgem ausad, Lents siiani väga muud toitu ei eelista, kui vana head rinnapiima eri.

Loe ka neid postitusi!

29 Kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Bbn 28. mai 2022 at 09:10

  See nupsu on pask selleinfo poolest. Meil sai just 6 kuuseks. Meil tips arengus pigem ees kui jarel. Ja ta ei tosta käsi syllesaamiseks ega istu ammugi mitte. Mida juttu! Isegi ei käputa veel. Samas keeras ja pööras juba 2,5-3 kuuselt. Ilmselt on ta nii tubli kuna magab vähe ja see aeg toimetab. On mul palju syles ja palju põrandal kõhuli , magab kaisus ja ma suht iga piiksu peale reageerin, ei igno ta nuttu. Ainus mis nupsu jutuga klapib, on see , et tapselt 6 kuuseks saamise paeval hakkas teisiti häälitsema, nagu silpidega

 • Avatar
  Vasta Hanna 23. aprill 2017 at 11:59

  Minul poja saab homme 7 kuuseks. Oskame roomata ja hoiab ise pead. Istuda me ei oska 😀 võiks ju õppida istuma aga kus sa sellega. Meil hakkas toe najal oma jalgadele püsti tõusma umbes 6 kuud ja poolteist nädalat. Hommikul kui ärkasin vaatasin, et poja oma voodis püsti 😀

 • Avatar
  Vasta marii 21. aprill 2017 at 07:56

  issand. mul laps hakkas toe najal käima umbes 7-kuuseks saades ja istuma täpselt sama vanalt. ilma toeta kõndis juba 10-kuuselt. minu arust oli küll väga kiire arenguga. 6-kuuselt ainult roomas (ei käputanud).

  ja käsi mu laps ka 6-kuuselt kohe kindlasti ei tõstnud, et teda sülle võetaks.

 • Avatar
  Vasta Muki 20. aprill 2017 at 08:52

  Sa näed videos armas välja:) Nagu muumitroll…

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 20. aprill 2017 at 09:57

   ma olengi muumimamma

 • Avatar
  Vasta Nana 20. aprill 2017 at 06:33

  Kas tegu tõlkeartikliga? Ameerikas tavaks neid kohe kui pead hoiavad ise istuma tõsta ja ilmselgelt laps paari kuuga on nii tugev, et 6k juba istub toeta, AGA see ei ole lülisambale üldse kasulik.
  Väga-väga vähe on lapsi kes normaalse arengu tulemusel ise nii vara oskavad istuma ajada ja istuda 🙂

 • Avatar
  Vasta meow 19. aprill 2017 at 22:30

  Oii, minu poiss läks enne püsti ja käputama kui istuma 😀 päriselt. Füsiokas hindas olukorra heaks ja ütles, et tal pole lihtsalt aega paigal istuda. Lõpuks siiski hakkas ka ise istesse minema. Ja no nüüd juba tatsab ringi ja räägib esimesi sõnu 😉

 • Avatar
  Vasta Kairit 19. aprill 2017 at 18:23

  Keskmine 6-kuune kindlasti EI ISTU iseseisvalt ja ei lähe ka istesse. Enamikel lastest saabub oskus istuda koos käputamisega, st. 8-9-kuuselt.
  6-kuuselt võiks olla omandatud selilisasendist kõhuli keeramine, kui ei ole, siis ei pruugi ka midagi lahti olla (minu laps näiteks keeras 6 k 3 n vanuselt), aga last võiks füsioterapeudile näidata, et kontrollida, kas tegevuseeldused on olemas. Norm. lapsel keeramine enam väga palju hiljaks jääma ei peaks.
  Enamik lapsi ka pivoteerib 6-kuuselt. St peale selle tagurpidi lükkamise, mida Lende teeb, keerutavad ka ennast kõhu peal. Nagu karussell. Kui ta seda praegu ei tee, siis võiks soodustada – pane näiteks mänguasju ühele ja teisele poole.
  6-kuune peaks haarama lelusid ja neid suhu panema. Miks mitte ka sööki, sest just 6-kuuselt on alles aeg ALUSTADA esimeste lisatoidu ampsudega.

  Paar sõna suurtest lastest ka. Kõne arengust. Kui selget diagnoosi ei ole, siis võib loota ka hüppelisele edenemisele. Meie perekeskmise kõne areng 3-aastaselt oli umbes Mariga samal tasemel (otsustades blogis kirjutatu järgi), samas 4-aastaselt ei jõudnud teda enam ära kuulata. Ei pidanud küll ennast halvaks emaks, ehkki kogu arsti-logopeedi kadalipp meil läbimata jäigi (see pole soovitus muidugi).

 • Avatar
  Vasta HS 19. aprill 2017 at 15:26

  Ma olin värske emana jubedalt närvis kui neid etteantud norme lugesin, et millal mida peab oskama. Mäletan, et tormasin taastusravisse arsti juurde, kui laps kaheksakuusena veel ise istuma ei läinud. Hakkas seda tegema 2 päeva pärast vastuvõttu. Väikesed sama vanad sõbrannad tegid seda juba ammu. Sain aru, et lapsed ongi erinevad ja need nö normid on lihtsalt… suunavad vms. Minu oma hakkas nt käima 10 k 3 n, kuid need nö tublimad sõbrannakesed alles 1 a 2 k. Kõik on tõepoolest nii erinevad ja keegi meist ju ei käitu ega arene kindlate normide järgi 🙂

 • Avatar
  Vasta Carry 19. aprill 2017 at 13:32

  Oi ta roomab ju nii ilusti))). Mis siis et tagurpidi. Alguses nii..siis teisiti).

 • Avatar
  Vasta kylli 19. aprill 2017 at 08:38

  Kas sul see raamat on: http://www.varrak.ee/files/4/7206? Mulle oli see suureks abiks. Ei keskendu mitte “keskmistele”, vaid sellele, kuidas üldse oma lapse arengut tähele panna.

 • Avatar
  Vasta Keski 19. aprill 2017 at 08:13

  Ma soovitaks veel guugeldada istumise kohta. Mina olen siiani teadnud ja ka oma lapsi niimoodi kasvatanud, et 6-kuuselt istuma ise ei pea. Hoopis olulisem on roomamine/käputamine. Ja käputamisest hakkavad lapsed end ka istuma keerama. Minu vanem laps hakkas end enne püsti ajama kui ise istuma ja pärast seda tuli ka istumine u. 9-kuuselt. Ja Lende roomab ju väga ilusti, mis sellest, et tagurpidi, see on ka täiesti normaalne. Palun ära teda nüüd toeta istuma õpetama hakka, ta õpib selle ise varsti ära.

  • Avatar
   Vasta Kertu 19. aprill 2017 at 12:45

   Tõepoolest, enne õpivad nad roomama ja alles sealt end kätesse keerama.
   Minu paksud lapsed tegid peenikestest lastest kõike hiljem. Kui kribud ka juba 6k roomasid, siis minu oma vedas end kuidagi edasi alles 7k paiku. Käputama ja kõndima hakkasid mu lapsed ka hiljem kui saledad lapsed. Kõndimine tuli alles 1a2k paiku.

   • Avatar
    Vasta Kertu 19. aprill 2017 at 13:06

    Tõepoolest, enne õpivad nad roomama ja alles sealt end istesse keerama.
    Minu paksud lapsed tegid peenikestest lastest kõike hiljem. Kui kribud ka juba 6k roomasid, siis minu oma vedas end kuidagi edasi alles 7k paiku. Käputama ja kõndima hakkasid mu lapsed ka hiljem kui saledad lapsed. Kõndimine tuli alles 1a2k paiku.

 • Avatar
  Vasta emme 18. aprill 2017 at 21:32

  5 kasvuspurt- Suhted( 22,5-26,5 nädalal)

  Oskused, mis laps omandab peale seda kasvuspurti:

  Oskused, mis su laps omandab peale seda spurti on hästi märgatavad. Hakkad nägema enda last hoopis teistsugusena.

  Oskused:
  1) Ta on huvitatud inimestest, kes käituvad erinevalt normaalsetest inimestest.
  2) On tohutu huvi lukkude, siltide ja kleepsude vastu.
  3) Tõstab asju ülese, et näha kas midagi on all
  4) Püüab lipse lahti sõlmida
  5) puhub õhku
  6) Paneb toitu suhu
  7) Ta seisab püsti abiga või lükkab end ise üles.
  8) Üritab keelt liigutades hääli teha

  Märgid 5ndast kasvuspurdist:

  1) Nutab rohkem, kui tavaliselt
  2) Nõuab palju tähelepanu
  3) On tujukõikumised
  4) Magab vähe ja halvasti ning söögiisu on vähenenud
  5) Ei ole peaaegu mitte milleagagi rahul !

  Lapsevanemad märkavad,et selle spurdi ajal hakkavad beebid streikima peale mähkme vahetust või riietamist.Nad ei taha,et mitte midagi muudetakse!
  Kas oled märganud,et su laps haarab oma kaisukaru tihedamalt,et temaga rääkida ??

  Kuidas aidata oma last selle kasvuspurdi ajal ?

  1) Mängi peitust temaga
  2) “Loe” pildiraamatuid koos lapsega
  3) Mängi laulu ja liikumismänge
  4) Pane mänguasjad kasti ja võtke need koos sealt välja !
  5) Istumise ja seismise mängud

  Nipp!! Sa saad sel perioodil alustada esimese õige toiduga. Rõhuta lapsele,et lusikas käib suhu.

 • Avatar
  Vasta Kaisa 18. aprill 2017 at 21:18

  Kõik lapsed ei ole standarti järgi ju, mõni teeb ühte asja varem, teine jälle teist asja, elu on siiani näidanud, et need listid, mida laps tegema peaks ala selles ja selles vanuses, ei pea ühegi lapse puhul täiesti paika. Minu poiss oli ka pontsakas, hakkas küll keerama 6-kuuselt, kuid roomama alles 11-kuuselt ning kõndima 1a 5kuud. Nelja kuuselt kaalus ta juba 9800g 😀 Samas 3,5 kuud sai rinnapiima, et üle ma teda ise küll kuiagi ei söötnud, lihtsalt nii rammus toit vist ja laisk poiss 😀 kuid mõistuselt see eest tegi kõigile silmad ette.

 • Avatar
  Vasta Melmari 18. aprill 2017 at 20:45

  Ma ei ole selliste väidetega nõus, et mitte kunagi pole vaja muretseda, et a la küll hakkab hiljem jne. Kui on ikka mitu-mitu oskust, mida võiks osata teatud vanuses, siis oleks minu arust vajalik konsulteerida perearstiga, kasvõi enda südamerahu saamiseks ja nn puuduste välistamiseks. Kõik lapsed maailmas ei hakkagi kahjuks istuma, roomama,kõndima. Mõned ei hakka iseenesest, neile on abi vaja.
  Samas ei käi see Lende kohta, kes tundub lihtsalt veidi trullakas tüdruk, kes ehk teeb neid nn oskusi keskmisest nädalake hiljem. Aga ei peagi kõik kõike ühel ajal tegema.

 • Avatar
  Vasta Nell 18. aprill 2017 at 20:21

  Heh, minu kutt hakkas ise istuma alles 9-kuuselt. Eks iga laps ole erineva tempoga aga kui natuke liiga rahulikult asju võtab siis võib ju arstilt üle küsida, kas tasub abi otsida või on norm kõrvalekalle.

 • Avatar
  Vasta Ema 18. aprill 2017 at 20:04

  Pane talle rullis käterätik kõhu alla, hakkab ennast käputamusasendisse sättima siis. Ja paljaste varvastega parem ennast edasi lükata.

 • Avatar
  Vasta Margit 18. aprill 2017 at 19:57

  Minu poiss hakkas kaks päeva enne “kuueseks” saamist roomama. Istuma aga alles 9-kuuselt. Otseselt ei põdenud seda, et ta ei istu, aga ootasin pikkisilmi ikkagi.

 • Avatar
  Vasta E 18. aprill 2017 at 19:39

  Mul plika sai täna 8kuuseks. 5.5 kuuselt hakkas käputama, istuma ja püsti tõusma. 7kuuselt hakkas ka ilma toeta seisma. Aga ta on ka eriliselt kiire arenguga. Ma arvan, et Lendega on kõik tip-top. Olen näinud ka 10kuuseid, kes ei istu, ega rooma ja praeguseks (mitmeid aastaid hiljem) terved ilusad lapsed 🙂

 • Avatar
  Vasta nipitiri 18. aprill 2017 at 19:29

  Tahad ma ütlen, kust tuleb see keskmine? Võetakse minu lapsesugused lapsed, kes hakkavad 5-kuuselt käputama ja 6-kuuselt toe najal kõndima (teisest küljest oli ka mure jälle, käisime arsti juures a maasaazis, ei olnud lihaspinged ega miski, laps lihtsalt hakkaski enamusest enne liikuma.) Ja siis võetakse sinu lapse moodi lapsed, kes tunduvad rahulikud, teevad asju omas tempos ja uudistavad hästi palju. Ja kus on see keskmine? Ära võta sellest nüüd väga tugevalt kinni. Ma arvan, et kuni ta uudistab ja uusi asju õpib ja teeb (kasvõi lihtsalt jälgimisega) siis on kõik jumala tsill 🙂 (a ja kuna mulle tundub, et see mari rääkimine on sinusse väikese “hirmu ussi” sisse saanud, siis kõik vanemad kes beebigruppides tunnevad end pahasti, et nende laps jääb liikumisega maha vms, või millega iganes siis ärge muretsege. Siis olin ma ka uhke, et oii, juba kõnnib jne samal ajal kui osad isegi ei roomanud veel. Aga nüüd need kes siis ei roomanud, vaid huvitusid muust panevad ca 30-osalisi puslesid(2-aastastest käib jutt) kokku samal ajal kui mina võitlen ja nuputan kuidas lapsel püsivust ja huvi natukenegi arendada. Ahjaa, ma kirjavigade pärast ei vabanda.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 18. aprill 2017 at 19:31

   Tõsi 🙂 Ma õnneks pole kuskil beebigrupis, ei huvita need 😀

 • Avatar
  Vasta . 18. aprill 2017 at 19:26

  See õrnushetk Kardoga oli nii armas!

 • Avatar
  Vasta Kelli 18. aprill 2017 at 19:22

  No mul poiss hakkas kuue kuuselt toe najal püsti seisma ja mõne nädala pärast hakkas mööda laua- diivani ääri käima. Eks iga laps on erinev 🙂

  • Avatar
   Vasta Kelli 18. aprill 2017 at 19:24

   Ja esimese iseseisvad sammud hakkas 9 kuuselt tegema. Täitsa ilma suurema koperdamiseta hakkas 11 kuuselt

 • Avatar
  Vasta S 18. aprill 2017 at 19:17

  Pff arvan, et need küll suusoojaks öeldud laused.
  Mu 9kuune ei tõsta siiani käsi, et sülle saada ja alles nüüd ajab pisemais objekte näpuga taga.

 • Avatar
  Vasta Kats 18. aprill 2017 at 19:14

  Mu veidi alla viiekuune tõstab küll käed juba, kui sülle tahab. Aga ma vist olen ise selle oskuse talle õpetanud, sest iga kord, kui teda sülle hakkan võtma, sirutan käed ette ja küsin “opa?”. Mitte et see nüüd tähendaks, et Lendel midagi viga oleks. 😀 Ma lihtsalt mõtlesin, et kui iga kord sellise žesti teen, siis lapsel endal ka hea, sest saab aru, et nüüd saab sülle. 🙂

 • Avatar
  Vasta Liisbett blogib 18. aprill 2017 at 19:14

  Tagurpidikäik on selge! 😀