Kaks last on mulle näidanud, et kõik elu õikesed on erinevad ja arenevad erinevate tempodega. Mari puhul ma isegi ei mäleta sellist põdemist, et kas ta teeb midagi hiljem või mitte, oli ikka nagu arvamus, et küllap lõpuks hakkab kõike tegema. Nii kahe otsaga asi. Öeldakse ju, et ärge iial muretsege, iga laps omal ajal, teisest küljest saan mina siiamaani puid alla, et Mari enne kaheaastaseks saamist ei viinud arstide juurde ja “probleemi eitasin”. Võta nüüd siis näpust, kas muretseda või mitte?

Lende puhul ma eriti muretsenud ei ole, või noh, ma polnud kuni eilseni isegi mõelnud, et mis ta teha oskama peaks. Mis tal ikka teha. Ta on ju beebi! Aga nüüd ma küll kahetsesin, et ma eile seda googeldasin, sest ilmselgelt JÄLLE on mul laps, kes ei ole nn normi piirides. Info leitud SIIT:

Beebi on aktiivne: istub, keerab ja tõstab käed üles, kui tahab süllevõtmist. Loomulikult on ka väiksemamõõdulisi liigutusi, mida tema juures märkad. Laps õpib oma sõrmi kasutama, nii eraldi kui koos. Ta on juba selgeks saanud, et nendega saab asjadele virutada, asju hoida ja raputada ja eriti huvitavaid asju suhu toppida. Nüüd avastab ta, et nendega saab ka päris pisikesi objekte üles korjata.

Nagu, mida? Tegelikult ka teised Lendevanused istuvad ja tõstavad käed, kui tahavad süllevõtmist? Lents küll seda ei tee. Sõrmi ta jah ÕNNEKS kasutab, midagigi, eksole, aga mingeid pisikesi objekte pole ma talle veel kahmamisulatusse pannud, sest kõik rändab ju suhu. Seega ma ei ole kindel, kas ta sedagi oskab.

Paljud lapsed hakkavad kuuenda elukuu paiku lalisema. Võid kuulda isegi kauaoodatud „emmemmemmi“, „ammammi“ või „dadadad“. Sageli ütlevad lapsed kõige esimesena „dadada“. Sel ei ole mingit seost viitamisega emale või isale. Beebi harjutab erinevate täheühendite ütlemist. Mõnda aega korrutab ühte, siis jätab selle ning avastab enda jaoks teise.

Vähemalt seda ta jah teeb, ütleb emememmememm ja emme ja aguuu ja tätätätätätä. Mingigi nõue siin ilmas täidetud. Aga no selle artikli lõpus olid natukene leebemad nõudmised:

Kuuekuune laps peaks oskama
1. Istuma tõmmatuna pead ja keha ühel sirgel hoida – oskab
2. Öelda „aa-guu“ või sarnaseid täis- ja kaashääliku ühendeid – oskab

Oskab ilmselt
1. Püsti hoides jalgadele toetuda – oskab
2. Toeta istuda – ei oska
3. Hääle suunas pöörata – oskab
4. Teha puristavat häält – oskab

Aga liikuda oskab Lents küll, vaadake ise (Ps! MIKS MA IGAL THUMBNAILIL MAAILMAS MEGA RÄME OLEN??)

Mida peaks kuuekuune veel oskama? Kui palju süüa saama? Olgem ausad, Lents siiani väga muud toitu ei eelista, kui vana head rinnapiima eri.

Jaga: