Uncategorized

lugu sellest, kuidas ma spiraali sain

9. juuni 2017

Nagu ma eile mainisin, käisin ma spiraali paigaldamas. Selle kohta oli päris paljudel küsimusi, mõtlesin, et tavai-tavai, panen kirja siis, mis moodi see värk käis.

Esiteks, mul ei ole kunagi olnud mingit oma günekoloogi, olengi naistearstile sattunud põhimõtteliselt siis, kui rasedaks olen jäänud ja siis igakuiselt kontrolli all olnud, nagu kõik rasedad, eksole. Seega helistasin ma lihtsalt ITK’sse ja palusin tasulist aega güneka juurde. Muuseas, tervisekindlustuseta niisama arsti juurde minek maksab 50€, aga kohe tasulise juurde pannes maksab 30€ visiit, ei tea miks. Saingi paari päeva jooksul aja. Ma polnud enne ära otsustanud, et kas ma lähen sinna implantaati või spiraali paigaldama, mõtlesin arstilt endalt uurida, et mida ta soovitaks.

Läksin kenasti kohale ja arst ütles, et kui variandid ongi spiraal või implantaat, siis soovitaks ta 100% just spiraali, sest tema sõnul oli ta just mingil konverentsil käinud, kus kõik arstid olid rääkinud, et kõige rohkem puutuvad nad implantaatidega kokku siis, kui inimesed käivad neid eemaldamas. Et see pidavat sobima vaid 20% inimestest, enamikele see mingitel põhjustel ei istu. Spiraali oli aga pakkuda kolme erinevat varianti (vask, 3-aastane hormonaal ja 5-aastane hormonaal). Need pidid siis enamikele sobima.

Mis siis ikka, ütlesin, et tavai, suska see spiraal sisse ära ja saame ühele poole selle asjaga, aga no nii hästi ei läinud. Ta ütles, et nüüd ta enam ei jõua, et paneme uue aja peale mu reisi ja siis ma tulen 15 min varem ja ostan ise apteegist selle spiraali välja ja tulen sellega kabineti ukse taha. Ta enne reisi ei tahtnud panna, ütles, et osadel tuikab pärast lausa nädal aega ja kuna see kuu ei tohi ka tampooni kasutada, siis oleks reisil üsna ebamugav olnud.

Nii saigi, et tulin mina reisult tagasi, nagu tellitud, hakkasid päevad ka. Miskipärast olla päevade ajal kergem spiraali paigaldada, aga seda tehakse ilma päevadeta ka. Sõitsin siis taksoga ITK poole, kui mul äkki süda mega pahaks läks ja käed värisema hakkasid. Ma arvasin, et asi on selles, et ma seal liikuvas autos ninapidi telefonis olin, sest kui ma autost välja sain, hakkas korraks parem.

Selleks ajaks, kui ma apteeki jõudsin, oli juba eriti nadi olla. Ma ei saa üldse aru, kust see kehv enesetunne lambist tuli, sest kodus olin ma omletti ja smuutisid vaaritanud, koristanud, ringi heljunud ja polnud mul häda kedagi, igatahes loivasin ma laiba näoga kassasse, et endale spiraal osta ja võitlesin sooviga mitte oksendada.

“Teie dokument palun!”

-“Eeeee…” ütlesin mina taskuid läbi kombates. Ma ei viitsinud käekotti kaasa tassida, toppisin pangakaardi tasku ja asi ants. “Mul pole kaasas…”

Jumal tänatud, et apteeker halastas ja müüs mulle spiraali ka siis, kui ma talle oma isikukoodi ette vuristasin ja pikalt uuris ta ka mu pangakaarti, et vist vaadata, kas nimi klapib. Olgu jumal tänatud! 120 euri ja mulle ulatatigi nii suur spiraalikarp, et ma arvasin, et apteeker ajas midagi sassi ja müüs mulle kogemata hobuste versiooni spiraalist.

Tudisesin kuidagi kabinetti, koorisin püksid maha ja viskusin letti. Nad juba seal omavahel arutasid, et kas oleks vaja mulle nuuskpiiritust tuua, arvasid vist, et ma nii räigelt kardan, aga ma tegelikult ei kartnud omast arust üldse, lihtsalt mingi keha malfunction.

Üldse minu meelest seal “pukis” istuda on kõige imelikum olukord naise elus, vähemalt mul. Istud seal, jalad laiali ja vestled mingit small-talki. Näiteks küsis arst, et kuidas reisil läks, mida ilusat nägin, kuidas lapsed üleval pidasid ennast, ise samal ajal mulle mingeid metallist instrumente sisse susates.

Ühel hetkel ütles ta, et pihustab nüüd tuimestit, et see võib kipitada. Ei kipitanud ja minus tärkas lootus, et ehk olen ma nii tundetu, et ma ei tunne ka spiraali paigaldamist. Eksisin. See hetk, kui ta ütles, et ma nüüd võtan tangidega su emakakaelast kinni, oli nagu OU MAI GAAD. Insta tuli mingi päris tugev päevade valu.

“Keegi pole kunagi mu emakakaelast kinni hoidnud,” kurtsin ma arstitädile ja lugesin sekundeid, et ta selle jubeduse ükskord ära võtaks. Midagi veits sahmis seal, sai spiraali sisse ja siis võttis oma õudsad klambrid mu vaese emakakaela küljest ära. Selline kergendustunne. Aga valu jäi ikkagi kõhtu ja samal ajal kui ma pükse tagasi jalga udjasin, kattusin ma külma higiga ja arst soovitas mul endale näkku külma vett panna, et mul parem hakkaks.

Siis hakkas mul kabinetist kiire välja minna, sest ma mõtlesin, et nii, nüüd ma oksendan ennast kohe täis. Tormasin vetsu ja vedelesin seal, ei ropsinud. Tegin naistejuttudesse endast ühe pildikese pealkirjaga “mina ITK wcs surma ootamas”

Ühel hetkel hakkas juba imelik seal külitada, mõtlesin, et käin eluga apteegist läbi ja tellin takso, et kodus edasi surra. Ajasin kargu alla, koperdasin 20 meetrit trepini, kui tundsin, et ei, sinna ma ka jään. Õnneks oli trepikojas üks pink, kuhu ma alguses istusin ja siis lihtsalt pikali vajusin, nagu mauk.

Sinna ma olekski jäänud oma elupäevade lõpuni, aga kuna emake loodus ei halastanud, siis pidin ma kiiremas korras ennast kokku võtma ja korrus allpool asuvasse apteeki jõudma, sest noh… ma pidin ju sidemeid ostma. Muidu oleksin ma seal esikus juba verisena lamanud ja see oleks kohe ekstra dramaatiline olnud. Mitte, et mul nagunii poleks seal väga imelik lamada olnud, sest inimesed ju kõndisid mööda treppi, aga no verisena oleks natsa rohkem mark olnud.

Pikka pidu polnud, roomasin alla, ostsin sidemed, tormasin vetsu ja istusin natukene seal maas, sest ma ei saanud aru, kas ma tahan ropsida või ära minestada. Selgus, et ikkagi kumbagi ei tahtnud. Tellisin siis takso, palusin tal aknad avada ja sõitsin kodu poole. Ps! Tegemist on loomulikult Vogue kaanefotoga, sellist ilu pole mina enne näinud!

Jõudsin koju, avastasin, et unustasin pangakaardi taksosse, lebasin tunnikese, valutasin emakat, kuni taipasin ühe paratsetamooli võtta ja peale seda kadus nii valu, iiveldus kui ka pearinglus. Ei mina tea, mis mul häda oli, aga hea meel on, et ellu jäin!

Täna ei ole absull kuskilt valus, ei anna üldse midagi tunda, et kuskil spiraal oleks, nii et win! Ei mingeid tittesid viie aasta jooksul! Vähemalt mitte minu seest! Väikseid beebisid näen ma pildistamisega seonduvalt nii palju, et peaks mõneks aastaks piisama küll. Ja nagu öeldud, plaan on kolmas nagunii lapsendada, seega võib loota, et päris kaua (kui üldse kunagi) ei ole ma hõivatud rase olemisega. Huuh, nii äge on … mitte rase olla ja planeerida mingit oma elu ka vahelduseks. Näiteks vaatasin ma siin  talveks pileteid Chicagosse. Mina, kes ma reisida ei armasta. Aga mida ma teha saan, kui minu kõige kõige kõige parem ja nunnum sõbranna just seal elab, minu väike Petrake. No vähe ei tahaks talle külla minna. Muidugi ega ma ei tea, millal Lents sellest “tissimaaniast” üle saab, aga no üle aasta ehk vast ikka ei imeta ju?! Kes teab… Elame näeme.

Aga praegu naudin oma uhket spiraali. Elagu mitterasedus :D!*

*Kui irooniline oleks see, kui nüüd mina oleks see üks miljonist, kes spiraaliga lapse saab 😀

Loe ka neid postitusi!

81 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Heelika 11. mai 2018 at 09:23

  Sinu viimane lause “*Kui irooniline oleks see, kui nüüd mina oleks see üks miljonist, kes spiraaliga lapse saab :D”.
  Ära sõnusid!

 • Avatar
  Vasta Mimesis 14. detsember 2017 at 21:27

  20% ei sobi implantaat! Mitte vastupidi! 🙂 Ja sellest enamus laseb selle esimestel kuudel ara votta veritsuse tottu.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 14. detsember 2017 at 21:39

   Sa arvad et sa tead paremini kui arst :D?

 • Avatar
  Vasta Maro 12. juuni 2017 at 21:51

  Võib-olla liiga isiklik küsimus, aga sa kunagi ammu mainisid juba seda teemat blogis, nii et kas te nüüd teete kardoga seda vanainimeste asja ka?:D

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 12. juuni 2017 at 22:53

   no KAHEKSA kuud on lapse sünnist, oleks imelik vist mitte 😀

 • Avatar
  Vasta Sigrid 12. juuni 2017 at 18:56

  Tuttav tunne.. Nii, kui arst tangidega emakast kinni võttis ütlesin, et võta kähku välja. Hüppasin pukist maha ja roomasin palatis olevasse voodisse, kus ma ka ära minestasin. Ärkasin selle peale, et arst pani külma vett näkku, endal oli mul peps paljas alles. Praegu kirjutan ja irnun aga sel hetkel mõtlesin, et suren. Kusjuures jäigi panemata, selline vuss olen. 😀

 • Avatar
  Vasta Hanna-Greete 12. juuni 2017 at 10:23

  Mina kãisin ka mingi aeg spiraali paigaldamas. Algul võttis ka silme eest ikka mustaks ja ei saanud jalul ollla. Aga kuidagi tuli hakkama saada. Koju jõudes valutas alakõht nii hullult ja oli mega paha olla. Mõtlesin, et okei see on normaalne. Mingi aja mõõdudes tundsin jälle torkivat valu. Muidugi ma ei teinud sellest välja 😀 2 päsva oli normaalne olla ja hakkas jälle väga tugev valu pihta, istuda ka korralikult ei saanud. Helistasin siis arstile ja paluti kontrolli tagasi tulla. Nii siis läksin ja tuli välja, et mul on tekkinud suur põletik spiraalist ja peale kauba oli ka spiraal valesti paigaldatud. Sain ravimid peale. Ja kirjutati plaastrid välja, noo pille ma ei tahtnud kuna ma olen haugimäluga ja lähevad meelest ära. Sain plaastrid. Ja plaastritega sama jama. Nii kui plaastri peale panen, võtab pea tuikuma hakkab alakõht valutama ja ûleüldiselt on paha olla. Jätsin plaastrid ära. Nüüd ma ei teagi mida kasutada. :/

 • Avatar
  Vasta Vaarikas 10. juuni 2017 at 09:19

  Ma lasin ka just sellel nadalal spiraali panna aga mitte hormonaalse. Ei ole vask ka, pidi kullast olema. Maksin 150 euri. Ma ei ela Eestis. Ei taha kunagi enam uhtegi hormonaalset vahendit kasutada, katus soidab ara, muutun uli emotsionaalseks ja lisaks veel kaalutous. Aga jah paris ebameeldiv tunne oli selle paigaldus ja mul tehti veel ilma paevadeta ja ilma tuimestuseta. Aga monus nuud 5 aastat muretu 😀

 • Avatar
  Vasta Airi L-M 10. juuni 2017 at 08:47

  Mis spiraali lasid panna, kas vase või hormoon. Mina olen üks näide, kellel on vaskspiraalipoiss kodus. Kui arsti juurde läksin, oma aimdusega, et võin rase olla, siis arst isegi ei imestanud, kuna vasega pidid paljud rasedaks jääma. (Hormoon mulle aga ei sobi, kuna on suur vähi risk).

  Aga see paigaldus on omaette ooper jah, ma olen nõus ennem 10 korda sünnitama kui, et lasen jälle mingi spiraali panna 🙂 See oli ikkkkkkkkka vääääääääga juuuuuuubeeeee!!!

 • Avatar
  Vasta Annika 10. juuni 2017 at 00:19

  Sa oled ikka mega Naine 🙂
  Mitu korda oled arvanud,et sured,ei juhtu Sinuga midagi 🙂
  Ma panin 2 kuud peale sünnitust spiraali(16a tagasi)..ma ausalt ei mäleta mis see oli,olin siis noor ka veel..aga iga päev oli tunne,et emakas lihtsalt kukub tänaval suvalisel ajal välja..imelik oleks olnud panna kuulutus,et kui keegi mu emaka leiab sis palun andke teada.Räigelt valus oli.Võetigi välja ja öeldi,et igaühele ei sobi.Tean seda valu,kui se Sind lohutab 🙂

 • Avatar
  Vasta silisil 9. juuni 2017 at 23:29

  Nii tuttav tunne, lugedes tuli kohe endagi Mirenaseiklus meelde.
  Mind küll hoiti protseduuride toas horisontaalis mõnda aega ja turgutati nuuskpiiritusega, sest ma ei seisnud üldse püsti. Nuuskpiiritust anti kaasa ka, sest kodutee oli mul pikk. Autoga, ise olin roolis. Mitu korda sai teepervele peatuma jäädud ja nuuskpiiritusest abi otsitud, aga parem ei hakanud. Lõpuks sõitsin nii umbes 30-ga, kiiremini ei julgenud. Hea, et ei julgenud, sest suutsin ikkagi päris ära ka minestada. Minu õnneks oli kraav peaaegu olematu, sain ise välja, midagi ei juhtunud. Edasi ei sõitnud, kerisin end tagaistmele kerra ja magasin tunnikese. Paar päeva olin üsna laip.
  Mul valutas sees neli kuud. Arstid ütlesid, et spiraal ilusasti sees, kõik ilus ja korras, aga enesetunne oli kole. Kõhust ei hakka rääkimaga, aga mul valutas isegi jalg, nagu rebestas või ma ei teagi, mis see oli.
  Siis lasin Mirena eemaldada. Eemaldamine nii hull ei olnud, aga ise rooli ei kippunud sellegipoolest. Ja kaks päeva olin ikkagi pärast laip. Mitte kunagi enam, ausõna! Ma lubasin seda kunagise vaskspiraali puhul ka, aga nüüd tõesti õppisin, et mulle ei sobi see spiraalindus.
  Kuna loll pidi kirikus ka peksa saama, siis lasin endale hoopis selle kiibi panna. See sobis paremini. Iiveldus oli vahel ja raskusi ei saanud selle kiibistatud käega tõsta, hirmsasti kiskus ja rebis. Aga päevi polnud ja kaalutõusu ka mitte. Siiski see rebimistunne häiris nii palju, et lasi poole aasta pärast ka kiibi välja võtta. Tuli välja, et oli teine kuidagi kinni kasvanud ja mingi närvi vist kinni pitsunud. Kiipi mul enam ammu pole, aga üks närv ikka kisub ja see pole väga meeldiv.
  Nüüd ei jää muud üle kui menopausi oodata, aga see paganas on nii kaugel, et ma jõuaks tahtmise korral kuus last vahepeal saada.

 • Avatar
  Vasta A 9. juuni 2017 at 21:59

  Mul oli täpselt sama, võõrkeha siiski. Kõige hullem oli see, et ma olin koos oma vankrilapsega kui surmatunne oli. Peaaegu oleks bussipeatuses minestanud aga taipasin istuda, siis mõtlesin kas helistan kiirabisse, küsin abi või helistan mehele. Helistasin mehele ja ütkesin et siia ma suren. Ta ütles et ürita koju minna. Bussis vaatasid mind inimesed nagu narkarit, külm higi voolas ja mina kiskusin riideid vähemaks sest palav oli, ise tuigun ja tahtsin oksendada ja oibläääää kui pikk 15 min see oli. Kodus võtsin samamoodi tablaka sisse ja peoga pühitud kõik vaevused. Ei soovita kellegil igatahes üksi minna, eriti mitte ise autoga sõita. Ag nüüd olen ikka nii rahul selle jublakaga, 3 aastat lastevaba, samas 1 aasta hakkab juba täis saama, oleks pidand vist 5’se võtma ?

 • Avatar
  Vasta Sandra 9. juuni 2017 at 20:42

  mina olen nt see, kes arenema kõhus hakkas, vaatamata spiraali olemasolule 😀
  aga see oli ka 23 aastat tagasi ning nüüd ehk need vidinad juba märksa efektiivsemad

 • Avatar
  Vasta Kaili 9. juuni 2017 at 16:50

  Öööhhh, mul hakkas omalgi paha seda juttu lugedes? Ma ei saa üldse arstil käidud, igalpool hakkab paha, nägu kaame, süda klopib ja iiveldab. Emos, apteegis, naistearstil, hambaarstil, haiglas… ükskord viskas isegi sünnitusosakonnas pildi tasku sõbrannat külastades ?

 • Avatar
  Vasta L. 9. juuni 2017 at 16:38

  Mul juba kolmas Mirena. Elu nagu lill. Päevi pole olnud 12 aastat, veritsust samuti mitte. Enam mugavamat asja annab välja mõelda. Vähemalt minu jaoks. Mitte mingeid kõrvalmõjusid ei ole.
  Ok jaaa, paigaldus ja eemaldus on tõesti ebamugavad/ebameeldivad, kuid ma võin selle üle elada juba ainuüksi selle edasise mugavuse pärast, et raseduse ja päevade pärast muretsema ei pea.
  Niiet ülihea ja turvaline vahend raseduse vältimiseks.
  Vaskspiraal on see, mis aegajalt alt võib vedada ning rasedusega lõppeda. Lisaks kaasnevad siis vererohked päevad jne.

  • Avatar
   Vasta L. 9. juuni 2017 at 16:40

   Aaaa ja kaalutõusu pole mul ka sellega kunagi kaasnenud.

 • Avatar
  Vasta K. 9. juuni 2017 at 14:58

  Edu kaalutõusul, isiklik kogemus olemas.

 • Avatar
  Vasta G. 9. juuni 2017 at 13:59

  Ja minu mamps sai just minu, kuigi tal oli spiraal, tol ajal ehk need polnud nii head kuid siiski, siin ma nüüd olen juba 25 aastat ?

 • Avatar
  Vasta Janely 9. juuni 2017 at 13:51

  Minu kasuema jäi minu isast rasedaks, kui tal spiraal oli ja mitte ûks vaid kaksikud tulid ?

 • Avatar
  Vasta Jane 9. juuni 2017 at 13:16

  Mina ei saanud midagi aru. Kusjuures feree paigaldati päevade välisel ajal ning sünnitamata naisele (mul kaks keisrit). Siinkohal tervitused super arstile Dr. Kalm!
  Kõht tuikas pärast natuke, aga see ei olnud midagi hullemat sünnitusvalust.

  • Avatar
   Vasta Jane 9. juuni 2017 at 13:20

   Fleree *

   • Avatar
    Vasta Merka3007 9. juuni 2017 at 13:50

    Mulle ütles naistekas , et fleree ei pruugi pâevasid vähemaks teha . Aga mul nüüd teine kord päevad ja neid peaaegu polegi . Ka sünnitamata . Kuidas teil ?

    • Avatar
     Vasta Jane 9. juuni 2017 at 14:03

     Ei ole mul päevi siiamaani. Peale paigaldust natuke veritses ja see ka kõik. Soovisin samuti, et päevad edasi käiks, kuid mulle mõjus vist ikkagi vastupidiselt.

     • Avatar
      Merka3007 9. juuni 2017 at 18:23

      Kurat :kardan , et jään ka ilma , kui nii edasi läheb . Nagu tâitsa ilma jääda ei tahaks .

 • Avatar
  Vasta Kaire 9. juuni 2017 at 13:10

  Pigem spiraal panna, kui meeles pidada ,millal tablet vaja võta. Ühe korra käid suure summa välja .Aastate peale väike summa.

  • Avatar
   Vasta G 9. juuni 2017 at 14:25

   Just, aga spiraal tekitab aina rohkematel inimestel(arsti jutu järgi) tsüste, olen ise selle läbi elanud ja enam never ei pane, kuigi jah, mugav oli küll, polnud mingit meelespidamist.

 • Avatar
  Vasta Maarja 9. juuni 2017 at 11:49

  Ma olen vist üks neist õnnelikest 20% kellele sobib implantaat üli hästi 😀 Samas ma arvan et enamikele naistele ei meeldi see lihtsalt selle pärast, et esimesed paar kuud on peaaegu igapäevast määrdumist ja see võib jah tüütu olla, aga ma pidasin selle perioodi ilusti vastu ja nüüd olen seal maal (8 kuud hiljem), kus mul jäid eelmine kuu päevad isegi ära ja see oli arsti sõnul täiesti okei. Minu kogemusel on implantaat raudselt üks parimatest lahendustest. Ja arstid ei pea emakakaela ka vägistama 🙂

 • Avatar
  Vasta Kapsel 9. juuni 2017 at 10:34

  Huhh, seda karbi pilti nähes prrrr.
  Lasin minagi 5a tagasi Mirena panna. Siga valus oli, pisarad voolasid sest emakas mul kuskil hästi taga ja nad (jah arst paigaldas ja õde venitas auku suuremaks, sest alt olin nagu mitte sünnitanu, kuigi üks laps olemas) ei saanud seda õigesse kohta kuidagi. Pärast käisin mitu nädalat küürakil, ikkkaaa valutas emakas. Lasin sees hoida 2a, selle sees olid 2 nädalat määrimist, 1 nädal korralike päevi ja 1 nädal päevade vaba aga sellegi poolest käisid mul menstruatsiooni valud pea iga päev. Arst aga muudkui seebitas, et vaatame veel, varsti peaks kõik normaliseeruma. Tutkit sulle. Lisaks olid niidid emakakaela sisse keerdunud ja spiraali sai kätte ainult kirurgiliselt.
  Aaa ja kirss tordil oli +8 lisakilo. ?
  Mina enam oma augu ligidale mingeid hormoone pigaldama ei lase. Tähendab üldse ei lase, paljast mõttest hakkas nüüd emakas valutama.

 • Avatar
  Vasta Liis 9. juuni 2017 at 10:29

  Mallukas sul peaks ju olema tervisekindlistus, sest sul on ju Lende nii väike. Või ma olen millegist valesti aru saanud? ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 9. juuni 2017 at 10:31

   ma sada korda siin seletanud seda – Kardo on hoolduspuhkusel, seega mina olen lihtsalt… tööötu 😀

   • Avatar
    Vasta Liis 9. juuni 2017 at 11:00

    Oi vabandust, siis küll muidugi jah. ? loen muidu koguaeg sinu blogi, ju siis jäi see kuidagi vahele. ?

 • Avatar
  Vasta 4 poja emme 9. juuni 2017 at 10:25

  Selle nimi pidinolema närvi valu šokk mul sama asi 2 korda olen spiraali paiguldanud ja uks see sama tunne aga mul oli nii hulusti et anti nuuspiritust lõpuks 😀

 • Avatar
  Vasta J. 9. juuni 2017 at 10:21

  See lõpp et kui irooniline oleks, kui oleksid 1 miljonist kes spiraaliga lapse saab – minul ema sai 😀 ja nüüd see spiraal siis kõnnib oma 2 jalal 5 aastat :D.. see rasedusest teadasaamine oli omamoodi šokk kuna spiraal ja pisike beebi, no go. Aga kuna väike venna nii hirmsalt tulla tahtis ju siis pidigi nii minema 🙂 venna terve ja kõik hästi.

 • Avatar
  Vasta Liisi Kärsin 9. juuni 2017 at 10:17

  Hmm, sama spiraali pani mulle minu arst 3k peale sünnitust tuimestamata, päevadeta,ilmselt tangideta ja täiesti aimamatult. Ütles minu kramplikku kehahoidu nähes umbes hetk enne midagi sarnast,et rahune,see pole eelmise sajandi vask. Ja minut hiljem oli valmis:) Ise maksin spiraali ,aga visiit oli haigekassa poolt tasuta. Muidu olen ka väga tundlik ja hädavares ja oksekott. Aga siinset lugedes kummardus dr Margit Klaassenile Tartusse.

  • Avatar
   Vasta PIPI 9. juuni 2017 at 15:08

   No minul on seal emakas istunud kaks korda eelmise sajandi vask.Ei saanud ma aru,et keegi seal allpool mu emakasse miski võõrkeha sokutas.Ei valu ega vaeva.Siin lugedes tänan õnne,et nii hästi läks.Ja kaks korda järjes….Ehk on eelmise sajandi mutid ka veits vastupidavamad…..Või oli ikka asi selles,et nõukogude naisel polnud lubatud selliste asjade peale hädaldada. Ja ega see oli õige küll,et kui tita ikka tulla tahtis,siis ,kasvõi spiraal otsaees,rinnaga murdis teed Nõukogude Liitu. 😀

 • Avatar
  Vasta Margit 9. juuni 2017 at 10:10

  Lasin ka kunagi spiraali panna, aga rasedaks jäin seetõttu, et see tuli ise mingil hetkel välja. Mul pole aimugi millal, igatahes olin juba järgmine kuu beebiootel. Seetõttu soovitan aeg-ajalt spiraali olemasolu kontrollida.

 • Avatar
  Vasta Lizzy 9. juuni 2017 at 10:04

  Minuteada on spiraal peale sünnitust mingi aastake tasuta? Eeldab küll vist tavahaiglat ?

  • Avatar
   Vasta Mallu 9. juuni 2017 at 10:19

   Ma käisingi tavahaiglas, aga tasuta on vaskspiraal, ma seda ei tahtnud

   • Avatar
    Vasta Lizzy 9. juuni 2017 at 10:55

    Miks? Hea oleks teada, kuna pean ka varsti valima ?

    • Avatar
     Vasta Kallis Proua 9. juuni 2017 at 11:22

     Vasega on kõrvalnähte kõvasti rohkem. Nt pikk ja vererohke menstruatsioon. Pealegi on kaitse väiksem, kui hormoonspiraaliga (seal kaitseb mehhaaniliselt spiraal pluss siis hormoonikaitse lisaks).

  • Avatar
   Vasta Sandra 9. juuni 2017 at 11:40

   Lizzy aasta peale sünnitust on tasuta niinimetatud vaskspiraal,Mirena eest peab ikka maksma,see on hormoonikas.

  • Avatar
   Vasta Liinu 9. juuni 2017 at 23:49

   Mina lasin selle tasuta vaskspiraali panna. Jepp, verd tuleb palju (eriti esimestel kordadel), aga mul olid ka ennem suht vere rohked. Nüüd juba seal maal, et peaks vahetama spiraali. Panen uuesti vase. Kuna eelmine aasta oli mul tromb täitsa lambist, siis hormonaal spiraal mulle üldse ei sobigi (hormonaal spiraalid võivad ka trombe põhjustada).

 • Avatar
  Vasta Et 9. juuni 2017 at 10:00

  Kõige lahedam murega juures on see, et 4 a jooksul mul vb 10 korda mingisuguseid päevade laadseid asju olnud. Lihtsalt vetsus käies korra oli paber roosakam ja kõik, rohkem pole tulnud. Elu on ilus ilma päevade mollamiseta..

  • Avatar
   Vasta Et 9. juuni 2017 at 10:01

   Mirena *

 • Avatar
  Vasta Kertu 9. juuni 2017 at 09:55

  Eelnevat enesetunnet ei oska kommenteerida, aga keha refleks emakakaela torkimisel pidigi olema, et võivad tekkida minestus- ja iiveldushood. Mulle just kuu tagasi pandi uuesti spiraal ja arst ütles, et ära kohe minema torma, et pärast spiraali paigaldamist võib ära minestada ja süda pahaks minna.

 • Avatar
  Vasta Elly 9. juuni 2017 at 09:34

  Mul oli saamoodi kõik aga mitte paigaldamise vaid ära võtmisel. Ainult, et arst ütles, et istu veidi kabinetis kuni see paha olla üle läheb. Ja siis järgmine hetk ärkasin palatis kus sain taastuda sellest külmast higist jne 😀 Nad ütlesid, et kõige hullem on see kui ńaised lähevad uksest välja ja siis hakkab paha aga seal kabinettide taga on suht lähedal trepp kust peab alla kõndima ja siis nad seal minestavad alles.

 • Avatar
  Vasta R 9. juuni 2017 at 09:34

  Kuna ma ise olen praktikatel näinud päris palju spiraali paigaldamist, siis ise spiraaldi paigaldama minnes oli ikka päris õudne olla. Arvasin ka, et see tangidega emakakaelast haaramine on see kõige valusam osa, aga oh ei, seda ma ei tundnudki põhimõtteliselt, aga see hetk, kui ta selle spiraali mu emakasse suskas.. ma vist karjatasin lausa ja sekundikspaariks oli NIII valus. Ja terve ülejäänud päeva ma lihtsalt surin kodus valude käes ja ma olin see õnnelik, kellel tuikas nädal aega. Positiivne tundus muidugi kõik kuni seninaani, kui kolm kuud üldse päevi polnud, aga nüüd ikka tulevad peaaegu iga kuu ? samas see ikka nii mugav vahend, et oli väärt seda

 • Avatar
  Vasta Ragne 9. juuni 2017 at 09:32

  Lasin juba paar kuud tagasi omale retsepti samale spiraalile välja kirjutada, aga pole veel välja lunastamas käinud. Loen hirmuga neid jutte, kuna mu enda valulävi mega madal ja ilmselt lõpetan ka pilt kotis… ?

 • Avatar
  Vasta CAMME 9. juuni 2017 at 09:26

  Spiraali saab lasta paigaldada ka narkoosiga?

 • Avatar
  Vasta H. 9. juuni 2017 at 09:18

  Mul sama spiraal:) Hea äratundmine oli su juttu lugedes selle ostmise kohta – kui apteeker selle sahtlist välja kaapis, mõtlesin ka, et what the hell is that?!?:D Ainuke valu paigaldamise ajal oli mingi mega terav torge, aga arst hoiatas ilusti ette ja jäin ellu. Pärast püsti tõusmist küsis, ega mul pea ringi ei käi (ei käinud) ja saatis välja ning palus igaks juhuks veidi aega seal ukse taga istuda, et kui peaks paha hakkama või midagi, et oleks saanud tagasi minna vist? Aga ei hakanud ja kõik ok.

 • Avatar
  Vasta Liis 9. juuni 2017 at 09:18

  Lohutuseks sulle Mallukas ka spiraal pole 100%turvaline olen isiklikult päris palju spiraali beebisid näinud?

 • Avatar
  Vasta K. 9. juuni 2017 at 09:17

  Korraks mõtlesin, et APPI 120€ on ju täiesti kirves hind, aga siis taipasin, et see on ju 5 aasta peale 😀 Nii et tegelikult on see ainult 24€ aastas, mis on päris hea. (Mul Evra plaastritele kulub nt iga 3 kuu tagant u 12€). Günekoloog soovitas mulle ka vahepeal spiraali, aga mulle tundus liiga imelik mõelda, et mingi asi on mu sees ja võib paigast nihkuda nii, et ma seda isegi ei näe. Ma ei suudaks vist end vabalt tunda. Plaastrite puhul ma vähemalt näen kas ta on ilusti naha küljes või mitte. Ja see emaka valutamise jutt hirmutas ka nüüd veidi ära, sest ma tahaks nii palju valu elus vältida, kui võimalik. Tahaks kuulda rohkemate inimeste positiivseid kogemusi valutust spiraali paigaldamisest ja mitte kunagi rasedaks jäämisest! 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 9. juuni 2017 at 09:21

   Kui sul tervisekindlustus on, sis maksab see poole vähem veel 🙂 Ja no see valu ei ole tegelt mingi NII räge ja mintsakese kannatab igaüks ära 😀

  • Avatar
   Vasta Diana 9. juuni 2017 at 09:29

   Ravikindlustusega on see, spiraal 60 vms, hiljuti lasin endale ka panna 🙂

  • Avatar
   Vasta Karina 9. juuni 2017 at 09:45

   Täpselt sama kartmine ja kannan Ise ka plaastreid ja tahtsin kysida, et kuidas sa nii odavalt saad? ? Sest ühe kuu omad on umbes ~15€ ja kolm tükki pakis 🙂 Nyyd ostsin 3 kuu omad ja läks ~40€☺️☺️

   • Avatar
    Vasta Triin 9. juuni 2017 at 10:07

    Karina, ilmselt on naistearst pannud mingisuguse soodustuse. Mina ei maksa ka pillide eest täit hinda. Yasminelle üks pakk peaks olema 9€ sentidega, mina maksan kahe paki eest 11€ sentidega, sest on osalt “ravi eesmärgil” ehk tsükli kontrollimiseks. Arst saab erinevatel põhjustel ise soodustust määrata.

  • Avatar
   Vasta K 19. juuni 2017 at 21:12

   Käisin täna hommikul Flereed paigaldamas. Protseduur käis väga kiiresti. Pisut ebamugav oli siis kui arst ütles, et ta nüüd mõõdab emaka ära, ja siis juba paigaldas spiraali, kui see emakas lahti läks oli pisut selline päevade valu. Kordagi polnud tunnet, et hakkaksin ära minestama vms. Tõusin ilusti püsti ja jalutasin minema. Lugesin siin kellegi eelnevat kommentaari, et autoga ei saanud sõita, seda probleemi mul ka polnud. Päeva jooksul siis on aeg-ajalt kõht pisut valutanud, mitte midagi hullu, valuvaigistit võtta pole olnud vajadust. Aaa ja mingit tuimestit ei lastud, sünnitanud ka pole.

 • Avatar
  Vasta Liisa 9. juuni 2017 at 09:17

  Esimene kord spiraali pannes ei tundnud ma suht midagi. Tartus oli mul muidugi ülihea arst ka. Siis teist korda sama spiraali pannes elasin juba mujal ja läksin mingi suvaka arsti juurde. Uuuuuh kus see tegi haiget. Ka eelnevas kontrollis. Peale spiraali panekut tundus ka, et panen kohe pillid kotti….
  Õnneks see minestustunne läks üle aga millegipärast teistkordne spiraal mulle ei sobinud 🙁
  Võibolla mingi vaimne kiiks(mida ei usu kuna enne olin ju 5a ülirahul oma spiraaliga) aga kannatasin imelikku enesetunnet paar aastat ja siis lasin Mirena eemaldada.
  Muidugi lootsin, et paugupealt läheb olemine paremaks aga ei 😀 Ju siis olen kuidagi muudmoodi oma hormoonid pekki keeranud. 30ndate alguses vanuse nahka väga ei tahaks veel ajada.

 • Avatar
  Vasta Aa 9. juuni 2017 at 09:15

  Minul tuli selle spiraaliga +10 kilo 🙂
  Lasin aasta pärast välja vôtta. Nüüd vask.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 9. juuni 2017 at 09:16

   noh, siis on 10 kilo rohkem mallut 😀

   • Avatar
    Vasta Efka 9. juuni 2017 at 09:26

    -20 mul ?

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 9. juuni 2017 at 09:30

     20 kilo VÄHEM mallut oleks muidugi veel parem 😀

    • Avatar
     Vasta Karina 9. juuni 2017 at 09:46

     Wow,sooviks ka???

 • Avatar
  Vasta Karin 9. juuni 2017 at 09:11

  Mul oli selle sama spiraaliga emakaväline rasedus. Spiraal oli ainult paar kuud ja opiga võeti ära munajuha ja spiraal. Oleks seda teadnud poleks pannud seda spiraali.

 • Avatar
  Vasta Keith 9. juuni 2017 at 09:10

  Ma ei tea kuida sul hakkab olema aga minu pole tänu Mirenale olnud siis pea 8a juba päevasid ?samas aga mõned muud ebameeldivused kaasnenud, kuid ei lase sellest häirida. Viimasel(2kord) paigaldusel lõppesid pea samal päeval aga valutas megalt see võis olla ka sellest, et eelnevalt sain emakakaela põletiku. Kuna eelmisel korral UNUSTATI minu sisse vask spiraal ning nii ma 8 aastat käisin 2 SPIRAALI SEES ? siiani mõtlen kuida ükski arst visiitide aeg ei märganud. Välja tuli alles sellest, et Riias lastega Džunglipargis mürades ja hiljem kaubanduskeskuses lihtsalt keset koridori hakkasid sellised valud nagu hakkaks sünnitma. Nii jube valus oli, turvagi arvas, et kutsub arsti aga tulime ikka kodu. Valu andis sõidu aeg järgi ja siis mõtlesin, et lähen hommikul EMOsse. Hommikul seal kästi teha pissiproov ja öeldi, et põiepõletik, siis olid jälle tugevad valud ja ma mõtlesin et mida, põen põiekat ikka paar korda aastas ja tean täpselt mis valu siis on!!! Kusjuures kuulsin kui õde veel telef mainis, et ega tal suusri valusi pole, mida!?!? Nii valutas, et tõesti hakkaks nagu sünnitama. Läksin sealt naistenõuandlasse, rääkisin mure ja sain hommikuks aja. Sealt edasi läks kõik juba kiiremini, selgus, et Mirena spiraal oli lahti läinud, eemaldati ning siis emakat uurides arst arvas, et näeb valesti VEEL ÜKS SPIRAAL!!! Järgmisel hommikul läksin protseduurile, mis oli ikka jube julm kuna spiraal oli nii sisse kasvanud ja ei leitud kohe üles ?. Aga nüüd jälle 3 aastat olnud Mirena olnud ja rahul.

 • Avatar
  Vasta Kätrin Valo 9. juuni 2017 at 09:07

  Midagi ei katkesta see spiraal, mul sõbranna oli 5 kuud rõõmsalt rase kui aru sai et rase ja 4 kuud hiljem sünnitas ? Ja rääkides 20%st implantaatide sobilikkusest.. enne ei tea kui ise ei proovi, aga pigem olen kuulnud et spiraal ei sobi paljudele.

 • Avatar
  Vasta Marina 9. juuni 2017 at 09:03

  See spiraali panek ka minu jaoks on jube asi. Hakkab ka iga kord halb =(.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 9. juuni 2017 at 09:05

   kui tihti sa neid paigaldada lased, et iga kord 😀

 • Avatar
  Vasta Lille 9. juuni 2017 at 08:59

  Mu endine klassiõde sai selle spiraaliga kaksikud?

 • Avatar
  Vasta Mari-Liis 9. juuni 2017 at 08:58

  Ma lasin ka peale lapse südi spiraali panna 3a oma aga õnneks ma seda valu ei tundud kuna mul panzi narkoosiga, kuna kui ma käisin sünnijärgses kotrollis oleks ma pildi tasku visanud ja arst arvas et on parem kui ma narkoosi all oleks ;)nüüdseks on see välja võetud no nii kardsin kui käisin välja võtmas aga see polnud õmneks valus

 • Avatar
  Vasta Liisi 9. juuni 2017 at 08:58

  .. sul oli ju mingi suurem verekaotus paari päeva eest, äkki sellest.

 • Avatar
  Vasta Deivi 9. juuni 2017 at 08:57

  Paar päeva tagasi kirjutasid, kuidas ämbrite viisi lahisesid verd, siis ehk sellest selline enesetunne.?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 9. juuni 2017 at 08:59

   Võib-olla tõesti

 • Avatar
  Vasta Nipitiri 9. juuni 2017 at 08:57

  Hehhee. Mul kasvab kodus üks 15a spiraalipoiss ???
  Nii, et miski pole 100% kindel.

 • Avatar
  Vasta Evelin 9. juuni 2017 at 08:51

  Ma olin see ōnnelik 2% sees kes spiraaliga rasedaks jäi. Spiraali toime muidugi on see et ta ei lase rasedusel jätkuda ehk katkestab selle âra, hormoonspiraalil siis. 6ndl oli kestnud rasedust ja pärast nelja aastat oli see paigast nihkunud. Aga muidu ülimōnsa vahend jaa, elu nagu hernes 🙂

 • Avatar
  Vasta Evka 9. juuni 2017 at 08:46

  See tundub nii paanikahäire moodi see süda paja ja iiveldamine jne….. 😉

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 9. juuni 2017 at 08:48

   Ma ei tea, ei olnud omast arust paanikas 😀

   • Avatar
    Vasta Mia 9. juuni 2017 at 08:59

    Paanikahäire põhitunnuseks on häirivate hirmuhoogude tekkimine, mille ajal võidakse tunda südamepekslemist või kiirenenud pulssi, hingetust, lämbumistunnet, valu rinnas, iiveldust või kõhuvalu, nõrkust, peapööritust või minestamistunnet, ebareaalsusetunnet, hirmu enesevalitsuse kaotuse, surma või hulluksminemise ees, higistamist, värisemist, käte ja jalgade kirvendust, külmavärinad või kuumahooge.

 • Avatar
  Vasta Kadi 9. juuni 2017 at 08:45

  Mul hakkas emakakael valutama kui lugesin ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 9. juuni 2017 at 08:50

   õnneks kaua ei kestnud 😀

  • Avatar
   Vasta Diana 9. juuni 2017 at 09:31

   Valuvaigistid on õnneks imelised asjad 🙂