Lapse üles kasvatamine LAPSED Uncategorized

lastest, ärritumisest, lilledest

6. august 2017

Ma ei tea, kuidas mujal olukord on, aga meil siin männikul sajab paduvihma ja toas on nii pime, et peaksin vist laetule põlema panema. Kuna ma aga vihkan miskipärast laetule valgust, siis jääb see nali ära ja istun siin pimedas toas. Lihtsalt ei suuda välja mõelda, mida põnevat me Mariga tegema peaks, inimesel on nii igav, et ta on juba üritanud WCs uputust korraldada ja märatseb hetkel ülakorrusel oma hiiglaslike klotsidega.

Üldse on mul tunne, et viimase aja elu koosneb 90% sellest, et me otsime Marile tegevust. Heaks lahenduseks oli muidugi lapsehoidja leidmine, sest need paar tundi, mis ta hoidjaga on, saan ma rahus näiteks tööd teha ja ei pea ennast kehvasti tundma, sest Mari jälle kuskilt telefoni leidnud on, või tühja pilguga telekat vahib. Marile meeldib hoidja Elen väga. Pole vist ime ka, sest neli päeva jutti tuli hoidja siia, võttis Mari kaasa ja läks temaga paariks tunniks mängutuppa mängima ja siis kuskile sööma. Juba kolmandal päeval, kui Elen sisse astus, jooksis Mari teda kallistama ja oli hea meelega nõus tädiga seiklema minema.

Mul tuli isegi natukene kade meel peale, sest nagu te ju teate, tahan mina ise olla see, kes lubab kõike ja kes teeb ainult lõbusaid ja ägedaid asju. Õnneks ma nüüd ajaga olen õppinud ka vähe rangem olema ja keelan, kui tarvis. Sellegi poolest on väga palju asju lubatud ja ikka saan ma rahumeeli endast hea emana mõelda, sest olgu mis on, aga seda võin ma vähemalt öelda, et ma ei lähe peaaegu kunagi lapse peale närvi, ega kisa ta peale. Muidugi on mul omad vead, mida ma lapsevanemana teen (nagu igal vanemal on), aga eks igal inimesel on mingid asjad, mis on talle olulisemad, kui teised.

Minul lihtsalt on nii, et enda lapsepõlvest lähtuvalt, ei suudaks ma mõelda midagi ebameeldivamat ja vastikumat, kui oma lapse peale karjumine (ja muidugi löömine ka). Ma ei tea, kas ma olen siin seda maininud, aga ma ükskord elus andsin Marile laksu. Või oleks õigem öelda, üritasin laksu anda. See oli nüüd muidugi pea aasta tagasi, et ma isegi ei mäleta, mida ta tegi, et see lõpuks mind nii endast välja viisin, et ma mõtlesin, et nüüd ainukene lahendus on üks pepulaks. Kahjuks või õnneks on mu oskused inimestele laksu anda tasakaalus sellega, mida ma sellistest asjadest arvan. Seega andsin ma oma haleda laksu ära, mille peale hakkas Mari naerma. Edasi ei osanud ma midagi teha, sest noh, kõvemini lüüa tundus juba enam kui naeruväärne ja no üldse, mida ma nüpeldan sellest lapsest. Endalgi oli häbi, et nii madalale langesin. Tõesti, üritan meenutada, et mida üks kolmeaastane võiks teha, et minul, täiskasvanud inimesel, tuleks mõte teda selle eest lüüa. Õhhh.

Tegime ükspäev kunstitundi, püha jumal, kui must kõik peale seda oli. Põrand oli värvine, Lende oli värvine, Mari oli värvine, mina olin värvine. Loomulikult kaasnes ka kisa “Eiiii, ei tahaaa Lendele anda, eiiiii tahaaaa!”. Lents on nimelt vaikselt avastamas edasi liikumise rõõme, mistõttu ta saab kätte palju rohkem asju, kui Marile meeldiks.

Igatahes jah, mingit löömist siin majas enne ja pärast seda ebameeldivat intsidenti olnud ei ole. Karjumist tegelikult küll, sest koggu aeg keegi pidevalt karjub. Mari kilkab, Lende möriseb, Lotte haugub. “KARDOOOOOOO!” karjun mina, kui Karts teisel korrusel on ja mul midagi vaja on. “LOTTE, FUU!” võib keegi veel kisendada, kui Loteerium Kurele väga pinda käib. Üldse väga lärmakas kodu on meil siin.

Aga tagasi tulles nende tegevuste leidmise peale, siis tegelikult olen ma isegi meeldivat üllatunud, kui palju asju ma Mariga koos teha saan. Näiteks hiljuti käisime kahekesti kinos. Ma ise olin eeldanud, et küllap ta mingi pool filmi vaatab ära, aga tegelikult läksime me kinost välja ainult 10 minutit enne filmi lõppu ja siis ka ei läinud selle peale, et Mari enam üldse käituda ei oleks osanud, vaid ta tahtis lihtsalt pissile minna ja pärast ei tahtnud enam saali tagasi tulla, vaid eskalaatoriga sõita. Ega see kinos käimine karistus pole, nii et kui laps tahab selle asemel eskalaatoriga sõita, siis las sõidab.

Kohvikutes oleme käinud, aga kuna Marile süüa nagunii väga ei meeldi (mitte midagi peale jäätise) ja enamikes kohvikutes pole väga põnevat mängutuba, siis laias laastus tähendab see ikka vana head “Emme, anna Mani telepu. Annnnaaaaaaa….Annnnnnaaaaaaaaa. Annnnaaa telepuuuuuuuuuuun!” Väga tüütu inin, mistõttu kohvikus käimine meil just esimeste valikute seas ei ole.

Praegu on suureks hitiks koduses mänguarsenalis igasugused veevalamise mängud, aga sellest peaksin ma juba rääkima mõnes teises postituses, kus räägingi oma laste lemmikmängudest ja mänguasjadest, nagu üks lugeja palus. Kuna aga Lents ärkas praegu üles (kell on 12! kus alles põõnas), siis peaks natukene muid toimetusi tegema ja pärast vaatan, kas mul õnnestub nendest pagana väänikutest mängides ka pilte teha või üldse mitte. Enne tuleb välja mõelda, et mis need tegevused üldse olema peaksid. Oeh, Lentsuga on lihtne. Anna talle tühi pudel ja on tund aega mureta. Mari tahab aga kogu aeg midagi uut teha, muidu tuleb igavus peale ja röövlinäpud pöörduvad telefoniotsingutele. Mitte, et ma üldse ei lubaks telefonis olla, aga ma ei oska seal mingisuguseid piiranguid peale panna ja ta teeb seal igasugu mõttetusi, mis mingil määral kasulikud pole. Huvitav, kas selline äpp on olemas, mis telefoni kindla aja tagant lihtsalt lukku paneb või välja lülitab. Et kui ma panen ajalimiidiks 20 min, et siis lülitubki peale seda ise välja, ilma, et ma peaksin siin hakkama mingisugust tsirkust korraldama pealkirjaga “anna emme telefon kohemaid siia!” 😀 Peaks uurima.

Lende esimene maalimistund

Ps! Hakkasin just postitust lõpetama, kui keegi uksele koputas. Kuller. Tõi SADA ROOSI. Ma küll siin ükspäev kirjutasin sellest, et kui lamp on üles panna pilte “omg musi kinkis lilli” stiilis, aga kui sada roosi saad, siis võib ju erandi teha küll 😀

Tänks, Karts

Loe ka neid postitusi!

19 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Rika 6. august 2017 at 15:32

  Screen Time on selline äpp. 14p prooviperiood, muidu tasuline (16.99 on 6 kuud muidu). Aga väärt iga senti. Kasutan seda oma 11a poja telefonis ja teiste seadmetes.
  Saab panna täpselt need äpid lukku mis tahad, anda mängimiseks täpselt nii mitu minutit kui ise tahad ja vaid ühe nupuvajutusega tema seadme kinni panna.
  Lisaks võib panna nii mitmesse seadmesse kui soovid sama raha eest ehk siis kõik lapse telefonid, tääbid jms.

 • Avatar
  Vasta Nell 6. august 2017 at 13:51

  Aga miks sa telefonile lukku peale ei pane? Muster või numbrikombinatsioon peaks olema küll selline asi, mida Mari lahti ei muugi…

  • Avatar
   Vasta L. 6. august 2017 at 15:59

   ja siis ootad 78 aastat, et saaks uuesti koodi panna 😀

   • Avatar
    Vasta Annika 7. august 2017 at 08:58

    Mina enda telefoni lastele ei annagi- on paar vana moblat, millega pildistavad ja niisama mängivad helistamist. Netti neis pole, helistada ka ei saa. Paar moblat on kunagi läinud pekki, kuna lapsed toppisid seda suhu või käis vastu maad, no aitab ?

 • Avatar
  Vasta Kaisa 6. august 2017 at 13:49

  Ja muide minu väikesel sugulasel on tahvelarvutis täitsa selline programm nagu olemas, mis laseb iga päev mingi kindla aja mängida, kui limiit täis siis tulebki ette kiri, et aeg otsas
  Ise saad muidugi vajadusel aega koguaeg lisada ja muuta 😉

 • Avatar
  Vasta Janeli 6. august 2017 at 13:26

  Screentime on selline äpp millega saab telefonile ajalimiidi panna

 • Avatar
  Vasta Triin 6. august 2017 at 13:24

  Üks super hea äpp telefoni aja piiramiseks on Screen Time. Enda telefoni tuleb tõmmata Screen time Parental Control, kust saab siis määrata, kui kaua, kus, mis ajavahemikes käia saab. Lapse telefoni/tahvlisse tuleb tõmmata Screen Time Companion App. Kui aeg täis, siis ei saa laps enam midagi teha seal. Saab ka seda nt määrata, et helistamise vms funktsioon töötab ikka edasi. Meil ei ole enam mingit vingumist, et tahan telefoni. Kui aeg täis siis teab, et kõik ja rohkem ei saa täna. Ainuke miinus on see, et tasuline, aga 3.99 kuus pole ka palju maksta, ei ole mingit telefoni nurumist.

 • Avatar
  Vasta Viktoria 6. august 2017 at 13:15

  Hei!
  Palun ole hea ja vaata, kirjutasin sulle nii facebooki kui meilile seoses sellega, et Saaremaale tulemas oled?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. august 2017 at 13:21

   pane uuesti meili pliis

 • Avatar
  Vasta Prx 6. august 2017 at 13:10

  Mis parkett sul maas on, laminaat?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. august 2017 at 13:21

   mmm.. ma ei tea 😀 suvaline mingi odav 😀

 • Avatar
  Vasta Nella 6. august 2017 at 12:55

  Heheheh, nii armas laksu lugu. ???

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. august 2017 at 13:20

   suht bad trip, et üks kord elus üritad siis vägivallaga asju lahendada, aga isegi laps leiab, et see naljakas

   • Avatar
    Vasta Elis 7. august 2017 at 07:53

    Ma olen oma siiani veel väga lühikeses elus leidnud, et mõistlikkus ja elulikkus on enamat kui lihtsalt mingi filosoofia. Last võib minu hinnangul ka füüsiliselt karistada, valu on elu osa ja kogu elusloodus toimib nii, aga mingil juhul ei tohi lapse peal välja elada iseenda frustratsiooni, eriti füüsiliselt. Üks väike laks (isegi kui see on naljakas) võib lapsele õpetada kordades rohkem kui 100 aastat targutamist. Me oleme füüsilised olendid, me õpime oma meelte kaudu, üks meel ei ole teisest parem. Oluline on ka meeles pidada, et kui lapse elus on turvalisus, armastus ja hoolimine – ja RÕHUGA sellel – siis üks vitsahoop teeb väga tõenäoliselt kahju asemel kasu.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 7. august 2017 at 09:27

     Ma ei arvagi, et nüüd üks vitsahoop kedagi eluks ajaks pekki keerab, aga ma lihtsalt ei saa nõustuda, et mõnikord AINULT laks aitab. Ei, saab ka sõnadega.

 • Avatar
  Vasta Laura 6. august 2017 at 12:43

  Kui Mari on suur jäätisesõber, siis tulge temaga Mustamäe Keskusesse või Ülemistesse Jätsirulli jätsi sööma. Parim jäätis garanteeritud! ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. august 2017 at 12:45

   Ta aktsepteerib ainult pulga otsas või vahvli sees elavat jäätist. Kausist ei söö – pole õige 😀

 • Avatar
  Vasta Liina 6. august 2017 at 12:32

  Mis värvidega Mari ja Lende mängisid ? Tahaks ka lapsele anda mökerdamist aga tal on komme näppe suhu panna kui käed millegiga koos ja sellepärast pole julenud mingeid värve osta.
  Mehega on sul vedanud,kingiks minu oma ka lambist lilli aga ei,tuuakse siis kui on sünnipäev ainult 😀