Mul on kuidagi jäänud silma suhtumine, et ainult mingisugused ökohullud hipid seovad endale lapsi külge. Mul endal oli tegelikult alles hiljuti see suhtumine, kui üdini aus olla. Ja noh, ega mullegi siiani ei mahu pähe, et miks peaksid inimesed vabatahtlikult mitmeid tunde (mõni ka enamuse päevast) ringi laskma, laps koti või linaga küljes. Küll aga saan ma aru sellest, et mul endal pole lihtsalt vajadust seda teha. Lende uinub kenasti ka voodis või vankris, nutmisega probleemi väga pole, et ainult süles rahuneks ja et peaks megalt ringi tassima ja üldse on mul siin majapidamises abikäsi küll ja veel, et ei ole rohkem sinna kandmismaailma süvenema pidanud. ERITI.

Hiljaaegu olime me poes (kujutate ette, kogu perega! milline õudus!) ja kuigi vanker oli kaasas, needsin ma ennast maapõhja, et ma ei taibanud kotti või lina kaasa võtta, sest just miskipärast SEE päev oli Lendel kehva tuju, tahtis ainult sülle ja sellist 11 kilost jurakat on väga raske niisama süles hoida. Ma isegi kaalusin esimesse beebipoodi sisse astuda ja endale uue koti või lina osta, aga selle asemel liigutasime ennast lihtsalt kiiremini ja tulime ruttu koju.

Enne tegeleski meie majas lapsekandmisega põhiliselt Kardo. Seda seetõttu, et kuna mina olen Lentsu “ära rikkunud” ja teda ainult süüa andes magama pannud, siis ei leidnud Kardo muud viisi ise beebit magama saada, kui ainult koti sisse pannes. Lutti ta ju meil ei võta, seega imes seal vaikselt Kardo särki ja jäi magama. Ja kuna kott oli seetõttu alati Kardole reguleeritud, siis ei kasutanud mina seda ka kunagi. Mulle meeldis rohkem Liliputi trikoolina (LINK). Kuidagi tundus vähem kobakas, kui beebi veel pisike oli ja minu jaoks oli seda ka mugavam endale selga siduda. Aga nagu mainitud, väga tihti ma seda siiski ei teinud. Keda huvitab, siis tegin ka väikse video, kuidas beebit endale trikoolinaga selga saada. Arvasin vanasti, et see on mega keeruline, aga ei olnudki! (video leiad siit).

Kuna aga trikoolina ei saa väga pikalt kasutada (kui ma ei eksi, siis 6-7-8 kilo on see limiit), siis pidin ma edasi liikuma kootud lina peale. Need on aga mulle tundunud alati nagu mingid rasked ja pikad saunalinad, mistõttu ma sugugi ei mõelnud, et nendega väga mugav last kanda oleks. Päris ausalt ei ole ma siiani ühtegi sellist pikka lina endiselt veel proovinud, aga ma kahtlen, et see väga palju erineks kotist või sellest, mida ma praegu kasutan – Lova ruutlina (LINK). See on põhimõtteliselt minu silmis nagu lina ja koti segu, sest ma ei pea sellega oskama mingisugust miljonit nippi, kuidas last siduda, vaid see on lihtsalt… loogiline. Põhimõtteliselt nagu ruut, mille igas nurgas on paelad. Alumised seod endale naba kohalt selja tagant kinni ja teised tõmbad risti üle õlgade. Klaar. Ega seda vist pole kerge seletada, aga selga panna on ausalt lihtne. Isegi minusugune idioot saab hakkama. Pildilt vaatan, et ikka tundub maru keeruline, pekki küll :D Peate mind lihtsalt uskuma.

Ühesõnaga, nagu te aru saate, siis mul on majapidamises kaks kandmisvahendit: Lova sling ja siis Liliputi kandekott. Kui ma peaksin ühe valima, siis ma jätaks vist ruutlina endale alles, sest kuigi kotti on lihtsam selga saada (kaks klõpsu ja paigas) siis ruutlinal on õlapaelad nn laiemad ja sa saad lapse just nii mugavalt ja mõnusalt endale külge panna, kui tahad. Aga Kardo eelistab vaieldamatult kotti, nii et meil ongi suht mõlemale omad olemas. Mugav ja hea lahendus, kui beebi tahab lähedust. Poes, külas ja no miks ka mitte kodus, kellel tarvis.

Nüüd aga selle juurde, et millist kotti valida. Kes vähegi kuskil FBi müügigruppides on, siis olete raudselt näinud neid tuliseid kraaklusi teemal “tahan osta BabiBjörni kandekotti” ja siis hunnik inimesi lendab kaela, et see ju ei ole ergonoomiline ja osta parem ikka ergonoomiline kott, mille peale pröökavad teised vastu, et püha jumal, kõik siin ilmas ei pea ka nüüd ergonoomiline olema ja… lõpptulemus on ikka see, et on suuremat sorti kaklus ja tolku pole sellest midagi. Sunniviisiliselt ei saa kedagi panna midagi ostma või mitte ostma.

Mina muidugi soovitan ausalt need BB (ja taolised kotid) kõrvale jätta lihtsalt selle pärast, et nii endal kui beebil on PALJU mugavam. Nii lihtne põhjus ongi.

Ma alles hiljaaegu nägin Kristiines meest, kellel oli oma laps selles mitteergonoomilises kotis, noh, laias laastus on see ju nagu tugevast materjalist trussik. Vaene poisslaps hängis seal kottipidi ja tal tundus väga ebamugav olevat, lisaks oli isa koti veel valesti kinnitanud ja mitte pingule tõmmanud, seega tolknes see vaene poiss tal endal jalgevahel. Mees kõndis, nagu tal tolkneksid jalgevahelt poolde põlve kotid välja, tal oli ebamugav, lapsel oli ebamugav. Ta vist sai ise ka sellest aru, sest ta üritas kuidagi kätega toetada last, aga ma olen üsna kindel, et naljalt ta enam last ei taha kanda kotiga ja ütleb pigem, et ah, see on ebamugav ja lapsele ei meeldinud, selle asemel, et taibata, et viga oli kotis ja selles KUIDAS ta seda kotti kandis.

Mõistan täitsa, et see BB kott on odavam ja neid müüakse netis lausa 10 või midagi euroga ja see tundub kohe palju mõistlikum ja rahakotisõbralikum, kui mingi sajaeurone kott või lina. Eks ikka tahaks ju ikkagi proovida midagi soodsamat ja ehk pole lausa võimalik isegi kallimat soetada? Või olete te varem BB kotti kasutanud ja “midagi pole juhtunud” ja sul polnud ebamugav ja lapsel nagu ka polnud ja…

Ma ei taha kedagi üldse maha teha, sest minu meelest iga vanem, kes üldse mõtleb lapse kandmise peale, juba tahabki ju oma lapsele parimat ja pakkuda talle lähedust jne. See on väga tore. Ja ma ei arva ka seda, et kui ta nüüd on ostnud selle kurikuulsa BB koti, et siis ta vääriks sõimatud saada, nagu facebookis tihti näen. Negatiivsest emotsioonist sünnib harva positiivne, seega leian ma, et lihtsam on lihtsalt kinnitada, et last kanda võib olla väga mugav ja hea – ja ODAV KA! Kes vähegi viitsib, võib liituda näiteks FBis kandmisgrupiga (siin), kus antakse nõu, kuidas beebit õigesti kanda, soovitatakse linu ja kotte ja müüakse ka kandmisvahendeid soodsama hinnaga. Nii tore on näha, kuidas inimene näiteks on ostnud endale lina, pusib beebi sinna sisse, paneb pildi gruppi ja siis teised soovitavad, kuidas parem/mugavam/lihtsam oleks. Ei mingit mölinat, lihtsalt… aidatakse. Seega võid hea lina või koti saada paarikümne euroga ja polegi muud vaja!

Näiteks panin gruppi selle pildi, Berit kohe õpetas, et alumine vöö eest ja tagant samale kõrgusele. Ülemine rihm umbes rinnahoidja paela kõrgusele. Ma ise pusisin niisama lambiselt selga selle, aga kohe kui ma nii tegin, nagu ta soovitas, oli palju mugavam ka.

Veel on võimalus kvaliteetseid kotte ja linu ka laenutada, et lihtsalt aimu saada, mis erinevus on neid kasutades. Ega enne ju ei tea, kui ei proovi. Või ehk on mingi sõbranna, kellel on kallim kott või lina ja saab sulle seda maailma tutvustada? Seda parem!

Muuseas, neli aastat tagasi leidsin ma netist õpetuse, kuidas kahest-kolmest t-särgist endale kande”kott” teha. Ega ma seda eriti kasutanud ja minu lohakalt tehtud kott ei olekski vist kuskile mujale sobinudki, kui vaid kodus edasi-tagasi tuiamiseks ja beebi magama õõtsutamiseks, aga see on jumala tasuta ja kui sul on vastsündinu, keda sa tahaks proovida kanda, siis pigem meisterda endale see t-särkidest variant, kui BB kott. See on jumala ergonoomiline ja noh, tasuta :D Kes osavam õmbleja on, võib muidu kasutada tugevamat kangast jne, aga mina toona õmmelda ei osanud (mitte, et ma praegu oskaks) ja mina lihtsalt lõikasin ja sidusin. Selle õpetuse leiab SIIT. Kes osavam nobenäpp on, võib endale proovida teha ka ruutlina, selle õpetus on näiteks SIIN.

Igaks juhuks rõhutan, et nüüd tean, et oleks mõttekam kasutada kolme t-särki ja üks veel sellise tuubina enda keha ja beebi pepu ümber panna, nagu nn kolmandaks kihiks. Aga kuna Mari oli toona nii väike ja kerge, siis ma ei hakanud vaeva nägema. Igatahes, kui huvi on, proovi ära ja siis saad sa ehk julgust ja mõtted edasi liikuda selles kandmise maailmas :)

BB kotid on lihtsalt ebamugavad nii sulle, kui ka beebile. Veel ei tasu mõelda, et ah, minu beebile ei meeldi näoga minu poole olla vaid tahab maailma uudistada. Neil peab selg kumer olema ja kui see on vastu sinu rinda, siis lükkad sa beebi ebamugavasse asendisse. Lisaks on see miinus, et kui ta nüüd magama jääb, siis vajub ta pea ebamugavalt ette. Kui laps on aga näoga sinu poole, siis näeb ta kenasti külje pealt maailma ja kui unemati peale kipub, siis saab kenasti pea emme rinnale toetada ja magada nii nagu torust tuleb.

Pidage lihtsalt meeles, et kandmine on tegelikult päris äge asi. Saad oma beebikest enda lähedal hoida ja talle täiega luwwi külvata. Ja nagu igal asjal, on võimalus seda teha kas hästi või… mitte nii hästi. Ja neid, kes ei tee nii hästi, õpetagem sõbralikult ja positiivselt, eksole :)

Kes minu lina või kotti proovida või katsetada tahab, siis laenan hea meelega! Ja oma BB kotid, kellel on, heitke kõrvale ja proovige midagi, mis on beebi jalgadele hea ja samas teile ka mugav. Mul muuseas endal on puusad persses (andestage nüüd mulle robustset väljendit), aga mul on lähima 5a jooksul vaja puusaliiges välja vahetada ja ma ütlen, et puusajamad ei ole üldse meelakkumine, mida te oma armsale-kallile lapsele tulevikus sooviksite :)

Kui tel üldse on mõte last kanda, siis kandke ikka õigesti, olge musid. Ei ole vaja säästa see 100€ ja ohverdada mõne venna puusad selle pärast, vaid pigem koguge paar kuud raha, laske kott näiteks katsikuks, sünnaks või jõuludeks ühiskingina teha. Variante on nii palju :)!

Be cool.

(ma ei tea, miks ma selle postituse “be cool”iga lõpetasin).

Jaga: