0
LAPSED Lasteasjad Lende

lastekandmisest

31. august 2017

Mul on kuidagi jäänud silma suhtumine, et ainult mingisugused ökohullud hipid seovad endale lapsi külge. Mul endal oli tegelikult alles hiljuti see suhtumine, kui üdini aus olla. Ja noh, ega mullegi siiani ei mahu pähe, et miks peaksid inimesed vabatahtlikult mitmeid tunde (mõni ka enamuse päevast) ringi laskma, laps koti või linaga küljes. Küll aga saan ma aru sellest, et mul endal pole lihtsalt vajadust seda teha. Lende uinub kenasti ka voodis või vankris, nutmisega probleemi väga pole, et ainult süles rahuneks ja et peaks megalt ringi tassima ja üldse on mul siin majapidamises abikäsi küll ja veel, et ei ole rohkem sinna kandmismaailma süvenema pidanud. ERITI.

Hiljaaegu olime me poes (kujutate ette, kogu perega! milline õudus!) ja kuigi vanker oli kaasas, needsin ma ennast maapõhja, et ma ei taibanud kotti või lina kaasa võtta, sest just miskipärast SEE päev oli Lendel kehva tuju, tahtis ainult sülle ja sellist 11 kilost jurakat on väga raske niisama süles hoida. Ma isegi kaalusin esimesse beebipoodi sisse astuda ja endale uue koti või lina osta, aga selle asemel liigutasime ennast lihtsalt kiiremini ja tulime ruttu koju.

Enne tegeleski meie majas lapsekandmisega põhiliselt Kardo. Seda seetõttu, et kuna mina olen Lentsu “ära rikkunud” ja teda ainult süüa andes magama pannud, siis ei leidnud Kardo muud viisi ise beebit magama saada, kui ainult koti sisse pannes. Lutti ta ju meil ei võta, seega imes seal vaikselt Kardo särki ja jäi magama. Ja kuna kott oli seetõttu alati Kardole reguleeritud, siis ei kasutanud mina seda ka kunagi. Mulle meeldis rohkem Liliputi trikoolina (LINK). Kuidagi tundus vähem kobakas, kui beebi veel pisike oli ja minu jaoks oli seda ka mugavam endale selga siduda. Aga nagu mainitud, väga tihti ma seda siiski ei teinud. Keda huvitab, siis tegin ka väikse video, kuidas beebit endale trikoolinaga selga saada. Arvasin vanasti, et see on mega keeruline, aga ei olnudki! (video leiad siit).

Kuna aga trikoolina ei saa väga pikalt kasutada (kui ma ei eksi, siis 6-7-8 kilo on see limiit), siis pidin ma edasi liikuma kootud lina peale. Need on aga mulle tundunud alati nagu mingid rasked ja pikad saunalinad, mistõttu ma sugugi ei mõelnud, et nendega väga mugav last kanda oleks. Päris ausalt ei ole ma siiani ühtegi sellist pikka lina endiselt veel proovinud, aga ma kahtlen, et see väga palju erineks kotist või sellest, mida ma praegu kasutan – Lova ruutlina (LINK). See on põhimõtteliselt minu silmis nagu lina ja koti segu, sest ma ei pea sellega oskama mingisugust miljonit nippi, kuidas last siduda, vaid see on lihtsalt… loogiline. Põhimõtteliselt nagu ruut, mille igas nurgas on paelad. Alumised seod endale naba kohalt selja tagant kinni ja teised tõmbad risti üle õlgade. Klaar. Ega seda vist pole kerge seletada, aga selga panna on ausalt lihtne. Isegi minusugune idioot saab hakkama. Pildilt vaatan, et ikka tundub maru keeruline, pekki küll 😀 Peate mind lihtsalt uskuma.

Ühesõnaga, nagu te aru saate, siis mul on majapidamises kaks kandmisvahendit: Lova sling ja siis Liliputi kandekott. Kui ma peaksin ühe valima, siis ma jätaks vist ruutlina endale alles, sest kuigi kotti on lihtsam selga saada (kaks klõpsu ja paigas) siis ruutlinal on õlapaelad nn laiemad ja sa saad lapse just nii mugavalt ja mõnusalt endale külge panna, kui tahad. Aga Kardo eelistab vaieldamatult kotti, nii et meil ongi suht mõlemale omad olemas. Mugav ja hea lahendus, kui beebi tahab lähedust. Poes, külas ja no miks ka mitte kodus, kellel tarvis.

Nüüd aga selle juurde, et millist kotti valida. Kes vähegi kuskil FBi müügigruppides on, siis olete raudselt näinud neid tuliseid kraaklusi teemal “tahan osta BabiBjörni kandekotti” ja siis hunnik inimesi lendab kaela, et see ju ei ole ergonoomiline ja osta parem ikka ergonoomiline kott, mille peale pröökavad teised vastu, et püha jumal, kõik siin ilmas ei pea ka nüüd ergonoomiline olema ja… lõpptulemus on ikka see, et on suuremat sorti kaklus ja tolku pole sellest midagi. Sunniviisiliselt ei saa kedagi panna midagi ostma või mitte ostma.

Mina muidugi soovitan ausalt need BB (ja taolised kotid) kõrvale jätta lihtsalt selle pärast, et nii endal kui beebil on PALJU mugavam. Nii lihtne põhjus ongi.

Ma alles hiljaaegu nägin Kristiines meest, kellel oli oma laps selles mitteergonoomilises kotis, noh, laias laastus on see ju nagu tugevast materjalist trussik. Vaene poisslaps hängis seal kottipidi ja tal tundus väga ebamugav olevat, lisaks oli isa koti veel valesti kinnitanud ja mitte pingule tõmmanud, seega tolknes see vaene poiss tal endal jalgevahel. Mees kõndis, nagu tal tolkneksid jalgevahelt poolde põlve kotid välja, tal oli ebamugav, lapsel oli ebamugav. Ta vist sai ise ka sellest aru, sest ta üritas kuidagi kätega toetada last, aga ma olen üsna kindel, et naljalt ta enam last ei taha kanda kotiga ja ütleb pigem, et ah, see on ebamugav ja lapsele ei meeldinud, selle asemel, et taibata, et viga oli kotis ja selles KUIDAS ta seda kotti kandis.

Mõistan täitsa, et see BB kott on odavam ja neid müüakse netis lausa 10 või midagi euroga ja see tundub kohe palju mõistlikum ja rahakotisõbralikum, kui mingi sajaeurone kott või lina. Eks ikka tahaks ju ikkagi proovida midagi soodsamat ja ehk pole lausa võimalik isegi kallimat soetada? Või olete te varem BB kotti kasutanud ja “midagi pole juhtunud” ja sul polnud ebamugav ja lapsel nagu ka polnud ja…

Ma ei taha kedagi üldse maha teha, sest minu meelest iga vanem, kes üldse mõtleb lapse kandmise peale, juba tahabki ju oma lapsele parimat ja pakkuda talle lähedust jne. See on väga tore. Ja ma ei arva ka seda, et kui ta nüüd on ostnud selle kurikuulsa BB koti, et siis ta vääriks sõimatud saada, nagu facebookis tihti näen. Negatiivsest emotsioonist sünnib harva positiivne, seega leian ma, et lihtsam on lihtsalt kinnitada, et last kanda võib olla väga mugav ja hea – ja ODAV KA! Kes vähegi viitsib, võib liituda näiteks FBis kandmisgrupiga (siin), kus antakse nõu, kuidas beebit õigesti kanda, soovitatakse linu ja kotte ja müüakse ka kandmisvahendeid soodsama hinnaga. Nii tore on näha, kuidas inimene näiteks on ostnud endale lina, pusib beebi sinna sisse, paneb pildi gruppi ja siis teised soovitavad, kuidas parem/mugavam/lihtsam oleks. Ei mingit mölinat, lihtsalt… aidatakse. Seega võid hea lina või koti saada paarikümne euroga ja polegi muud vaja!

Näiteks panin gruppi selle pildi, Berit kohe õpetas, et alumine vöö eest ja tagant samale kõrgusele. Ülemine rihm umbes rinnahoidja paela kõrgusele. Ma ise pusisin niisama lambiselt selga selle, aga kohe kui ma nii tegin, nagu ta soovitas, oli palju mugavam ka.

Veel on võimalus kvaliteetseid kotte ja linu ka laenutada, et lihtsalt aimu saada, mis erinevus on neid kasutades. Ega enne ju ei tea, kui ei proovi. Või ehk on mingi sõbranna, kellel on kallim kott või lina ja saab sulle seda maailma tutvustada? Seda parem!

Muuseas, neli aastat tagasi leidsin ma netist õpetuse, kuidas kahest-kolmest t-särgist endale kande”kott” teha. Ega ma seda eriti kasutanud ja minu lohakalt tehtud kott ei olekski vist kuskile mujale sobinudki, kui vaid kodus edasi-tagasi tuiamiseks ja beebi magama õõtsutamiseks, aga see on jumala tasuta ja kui sul on vastsündinu, keda sa tahaks proovida kanda, siis pigem meisterda endale see t-särkidest variant, kui BB kott. See on jumala ergonoomiline ja noh, tasuta 😀 Kes osavam õmbleja on, võib muidu kasutada tugevamat kangast jne, aga mina toona õmmelda ei osanud (mitte, et ma praegu oskaks) ja mina lihtsalt lõikasin ja sidusin. Selle õpetuse leiab SIIT. Kes osavam nobenäpp on, võib endale proovida teha ka ruutlina, selle õpetus on näiteks SIIN.

Igaks juhuks rõhutan, et nüüd tean, et oleks mõttekam kasutada kolme t-särki ja üks veel sellise tuubina enda keha ja beebi pepu ümber panna, nagu nn kolmandaks kihiks. Aga kuna Mari oli toona nii väike ja kerge, siis ma ei hakanud vaeva nägema. Igatahes, kui huvi on, proovi ära ja siis saad sa ehk julgust ja mõtted edasi liikuda selles kandmise maailmas 🙂

BB kotid on lihtsalt ebamugavad nii sulle, kui ka beebile. Veel ei tasu mõelda, et ah, minu beebile ei meeldi näoga minu poole olla vaid tahab maailma uudistada. Neil peab selg kumer olema ja kui see on vastu sinu rinda, siis lükkad sa beebi ebamugavasse asendisse. Lisaks on see miinus, et kui ta nüüd magama jääb, siis vajub ta pea ebamugavalt ette. Kui laps on aga näoga sinu poole, siis näeb ta kenasti külje pealt maailma ja kui unemati peale kipub, siis saab kenasti pea emme rinnale toetada ja magada nii nagu torust tuleb.

Pidage lihtsalt meeles, et kandmine on tegelikult päris äge asi. Saad oma beebikest enda lähedal hoida ja talle täiega luwwi külvata. Ja nagu igal asjal, on võimalus seda teha kas hästi või… mitte nii hästi. Ja neid, kes ei tee nii hästi, õpetagem sõbralikult ja positiivselt, eksole 🙂

Kes minu lina või kotti proovida või katsetada tahab, siis laenan hea meelega! Ja oma BB kotid, kellel on, heitke kõrvale ja proovige midagi, mis on beebi jalgadele hea ja samas teile ka mugav. Mul muuseas endal on puusad persses (andestage nüüd mulle robustset väljendit), aga mul on lähima 5a jooksul vaja puusaliiges välja vahetada ja ma ütlen, et puusajamad ei ole üldse meelakkumine, mida te oma armsale-kallile lapsele tulevikus sooviksite 🙂

Kui tel üldse on mõte last kanda, siis kandke ikka õigesti, olge musid. Ei ole vaja säästa see 100€ ja ohverdada mõne venna puusad selle pärast, vaid pigem koguge paar kuud raha, laske kott näiteks katsikuks, sünnaks või jõuludeks ühiskingina teha. Variante on nii palju :)!

Be cool.

(ma ei tea, miks ma selle postituse “be cool”iga lõpetasin).

Loe ka neid postitusi!

35 Kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Silts 5. oktoober 2017 at 10:44

  Ohoo see on küll hästi tore et Sa konnaasendi tervislikkusest postituse tegid, arvestades et said seal grupis üle võlli pragada (heast suhtlemisoskusest ja diplomaatiast polnud enam halli haisugi, seal läevad mõned inimesed kergesti närvi) aga jagan seda üllitist kindlasti ka feisbuugis! ??

 • Avatar
  Vasta Krista 7. september 2017 at 08:53

  Oii, kas võib coca-colaga külla tulla (su võõrutusravi rikkuda 😀 ) ning su kandekotti proovida :)?
  Omal kogemused igasuguste kottidega puuduvad. Kuigi teine laps juba, aga pole siiani vajadust näinud, aga tundub, et nüüd vist on vaja ?

 • Avatar
  Vasta Marianne 5. september 2017 at 18:38

  Sul selline juba Lendele tellitud? 😀
  https://babytula.eu/products/glazed-tula-toddler-carrier?variant=43894119176

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 5. september 2017 at 18:44

   ei, aga peaks vist tellima 😀

 • Avatar
  Vasta Neiu28 2. september 2017 at 15:07

  150 euri kangatüki eest ? O_o

  • Avatar
   Vasta Rita 6. september 2017 at 09:00

   Müüakse ka 200+ Ja 300+ hinnaga kandmislinasid. Eksklusiivsed, käsitsi kootud, on siidi ja kaamli villaga, on erilisi mustreid – tõelisi kaunitare. Järelturul küsitakse neljakohalisi summasi nende eest kui teatud mustreid enam ei toodeta. Paljud ei teagi, et nagu vankrid on suur teema, nii ka lapsekandmine. Ja see pole tükk riiet, see on tükk maagiat ?

   • Avatar
    Vasta Neiu28 15. september 2017 at 14:03

    Kakjunnile võib ka hinnasildi külge panna 😀 . Ma ei kahtlegi, et tegu hea tootega aga olgem ausad.. See on lõppudelõpuks kangatükk. Kaamlivillaga.. Olgu saan veel aru.. Kui ma kakajunnile teemandi sisse surkan, ega sellest kakajunn oma omadustes parem pole.

 • Avatar
  Vasta A1 1. september 2017 at 13:21

  Kuulge, kas Najell omni kõhukott on ergonoomiline? Vaatan nende insta pilte, kus last kantake igatpidi. Mul Tula kott, laps 6 kuune ja mulle endale nii meeldib see kott…mugav, kerge ja laps mõnusalt vastu mind. Aga. Mu lapsele ei meeldi, kohe üldse ei meeldi olla nägu minu poole. Muudkui kisab ja tahaks end keerata nägu väljapoole. Ma ei tea mida teha, et talle kõhukott meeldima hakkaks 🙂

  • Avatar
   Vasta Karmen 1. september 2017 at 15:14

   On

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 1. september 2017 at 15:28

    Vastupidi, ei ole!

    • Avatar
     Vasta Karmen 5. september 2017 at 00:32

     Täpsustan siis, näoga enda poole kandes on ergonoomiline. Kui vahetad alumise osa välja, et saaks näoga välja poole kanda, siis ei ole.

 • Avatar
  Vasta Hille 31. august 2017 at 20:25

  Kas selline grupp on tõesti olemas kus naised ei “mölise” oma vahel?? :O
  That i need to see!!!

 • Avatar
  Vasta Piret S. 31. august 2017 at 18:57

  Meil on Manduca kandekott ja oleme väga rahul. Väiksele printsessile tundub ka meeldivat. Saab kanda nii kõhu peal, selja peal ja vist isegi puusa peal. Me oleme praegu veel kõhul kandmise faasis.

 • Avatar
  Vasta Mia 31. august 2017 at 15:54

  Issand Mallu muud pole teha kui minna kuskile poodi perega w? Kooki tuleb teha kogu perega! Krt sa ikka ei oska elada 😀
  /sarkasm

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 31. august 2017 at 16:23

   Ei oska jah elada, ootan õpetusi 😀

 • Avatar
  Vasta K. 31. august 2017 at 15:10

  Nii ilus punane kleit! Sul on nii kenad kleidid alati! Anna teada, kui selle Sarapuusse viid 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 31. august 2017 at 15:29

   iial ei vii, see mu Memme imetamiskleit 😀

 • Avatar
  Vasta Kaisa 31. august 2017 at 14:50

  Meie peres on olnud 3 BB kotti- nii esimese kui teise lapsega. Mina neid ei kasutanud, lihtsalt sellepärast, et armas jumal on andnud mulle nii suure partii, et laps lämbuks vast ära nende kuklite vahel 😀 Härra seevastu chillis kodus küll vahepeal ringi, laps kõhu peal. Ja nüüdseks, kui poiss 13 päeva pärast 1 aastaseks saab ja omal jalal juba väga kindlalt liigub, siis ei näe mõtet tema kandmisel. Kui soovib sülle, siis saab, aga ma ei kujutaks ette teda niimoodi ringi kanda- eriti kuna mul on seljaprobleemid. Vasakul puusal seevastu hoides on tal hea uudistada ja saab samamoodi pead toetada, kui vaja.

  • Avatar
   Vasta K 31. august 2017 at 15:56

   Kui sul on endal seljaprobleemid, siis absoluutselt ei tohiks last ühel puusal kanda. Parem otse oma kõhu keskel või kasvõi kuskil, kõige parem muidugi mitte üldse, aga puusal mitte.
   Mitte paha pärast, lihtsalt olen ise ka seljaga väga hädas ja see on esimene asi, mida kõik arstid ja füsioterapeudid ja kiropraktikud ütlesid.

  • Avatar
   Vasta Silts 5. oktoober 2017 at 10:26

   Egronoomiline kott säästabki selga 🙂

 • Avatar
  Vasta Mari 31. august 2017 at 14:40

  Endal kaks Baby Bjorn kotti olnud, uks 2015 ja teine 2017 mudelid, mõlemad eurodes kuskil 190 EUR
  Ma ei saa aru kus kohast selliseid odavaid saab – need ammu ammu ajast maas kotid 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 31. august 2017 at 15:29

   Kahjuks ei ole need uued ka ergonoomilised ja sama raha eest saaks juba väääga hea koti ja jääks rahagi järele 😀

   • Avatar
    Vasta R 31. august 2017 at 15:46

    Aga oskad põhjendada, miks uued ergonoomilised ei ole? Baby carrier one mudelil on ju samuti see nii-öelda konna asend ja esmasel vaatlusel oma kogenematu silmaga ei oskagi erinevust leida beebi asendil carrier one kotis ja Sinu kasutatavas kotis.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 31. august 2017 at 15:48

     Ma pigem ootan, kuni keegi sealt kandmisgrupist adekvaatselt seletab 😀

     • Avatar
      Berit 31. august 2017 at 16:07

      Ei ole sellel ONE mudelil samuti konnaasend võimalik – see, et seal on toetus põlvest põlveni on jah positiivne võrreldes vanemate mudelitega. Aga, kui pehmes kotis saab panna lapse mõnusalt sõgavasse istesse ehk siis konna ehk siis M asendisse, kus põlved on kõrgemal kui pepu, siis BB kotis ei saa, sest see seljaosa on jätkuvalt liiga tugev ja seda lihtsalt ei ole seal nii palju, et saaks last sinna nö sügavale panna. + on see selja osa nii kõva, et surub beebit sirgu selle asemel, et järgiks ja võtaks lapse selja järgi C kuju/kumeruse.

     • Avatar
      Triin 31. august 2017 at 16:16

      Nendel bb kottidel on seljapaneel siiski kõva ja ei lase lapse seljal võtta loomulikku kumerat asendit. 🙂

     • Avatar
      Kadri 1. september 2017 at 09:50

      Konnaasend on ses kotis võimatu sest pepu ei saa allapoole vajuda. Laps reaalselt ISTUB sirgelt, jalad laiali – vanuses, kus ta keha selleks veel valmis ei ole. Kui seljalihased veel nii tugevad ei ole, et lülisammast toetada, siis võib see hilisemas elus palju seljaprobleeme tekitada. Keegi kunagi kuskil foorumis kirjutas, et pani kellegi soovituse järgi oma 3kuust imikut muudkui patjade najale istuma. Laps nüüd 18 ja vaevleb seljavalude käes, emal süümekad :/

 • Avatar
  Vasta K 31. august 2017 at 14:40

  Mul oli 2 BB kotti. Ma viskasin need lihtsalt minema, et keegi teine neid kasutada ei saaks ?
  Mõlemad sain pm tasuta ning kasutust ei leidnud kuna nii seljas olid ebamugavad kui laps polnud seal sees nõus olema (õnneks). Toona olin noor ja roheline aga süda kiskus nii väga lina poole ja lõpuks ma selle lina endale ostsin. Laps kes vankris röökis ja väljas olles magama muidu ei jäänud, siis linas uinus nagu miki. Niiiii hea!
  Hiljem ostsin sada erinevat lina juurde ???

 • Avatar
  Vasta Liis 31. august 2017 at 14:28

  Tänud selle postituse eest! Mul on sõbranna, kes on väga lapsekandmise entusiast ja olen temalt palju häid soovitusi saanud! Mulle väga meeldib oma lapsukest kaasas kanda ja talle paistab ka meeldivat! Või nohh, ta täiega fännab seda!:) Ta nüüd parajalt suur, et saab selga võtta. Väga lahe on nii ringi liikuda!

  Olen juba mõnda aega su ristlina imetlenud ja kadestanud. Pole raatsinud endale seda osta, aga suur-suur tänu õpetuse lingi eest! Järsku nüüd hoopis õmblen!

 • Avatar
  Vasta Rita 31. august 2017 at 14:27

  Uuu. Mulle väga meeldis see post ☺️Kusjuures. meie kaubanduskeskustes ei müüdagi ergonoomilisi kandmisvahendeid ? Näiteks kammisin terve Rocca läbi ja ainult BB kotid olid. Või sarnased. Pidin ikkagi netist uurima ja poode otsima – linalaps, villapai, looduspere, liliputi jne.

  • Avatar
   Vasta Triin 31. august 2017 at 16:18

   Minu teada Mustika keskuse babycitys müüakse ja Jukus on tula ja ergobaby kotte. 🙂

 • Avatar
  Vasta K 31. august 2017 at 13:48

  Mul oli teise lapsega pikk kandelina (Ellaroo oma) ja see oli lihtsalt nii super asi. Ülimugav oli kasvõi jalutada või linna peal ringi majandada. Liikusin ka suht palju bussiga ja käed olid vabad, ei pidanud vankrit tõstma , sest noh, olgem ausad, mõnikord polnud ka madala põhjaga buss ja ikka kuradi raske oli ise seda vinnata. lisaks polnud beebil kunagi kõhugaase, see veel lisaboonus.

 • Avatar
  Vasta Nipitiri 31. august 2017 at 13:33

  Ma loodan, et tänu sinu kirjutisele kasvab paljude inimeste teadlikkus lapsekandmisest.

 • Avatar
  Vasta A 31. august 2017 at 13:29

  Minul oli tavaline BB kott. Ei teadnud siis nendest ergonoomilistest, aga sõbranna andis vihje, et kui lapse kotti panin (enamasti kandsin kodus) siis panin ta jalad konnaasendisse ja sidusin oma laia puuvillase salli talle ja endale ümber nii, et ta jalad jäid õigesse asendisse. Ja toimetasime nii ringi ja polnud häda midagi. Isegi mees oli nõus salli kasutama.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 31. august 2017 at 13:32

   jah, ma olen ka kuulnud sellest variandist, et saab kuidagi pusserdada sinna nn lisatoe. Konnaasendi annab see küll, aga BBil on veel see viga, et see seljaosa on hästi jäik ja laps ei saa seal sees… eeem… ilusti selg kumer hängida, kui sa aru saad 😀 Lihtsalt see mugavus ka jälle, et selle asemel, et pusida selga kott + sall, siis panna kohe laksust mingi üks mugav asi, on parem ju 😀