RIIDED TÄNA ON MUL SELJAS/JALAS

orgaanilised riided? Jep!

13. september 2017

Suve alguses tegin ma tutvust sellise poega nagu LAV Organic Lifestyle. Ma muidu teadsin küll, et on olemas mingisuguseid riideid, mis on tehtud orgaanilistest materjalidest, aga minu kogemused sellise kraamiga piirdusid H&M’i “organic” sarjaga, mis ei saaks vist tegelikult kaugemal olla orgaanilisest ja eetilisest riidetükist.

Ega ma alguses ei osanud palju arvata tegelikult. Miks ma peaks maksma retuuside eest 79€, kui ma saan endale umbes samasugused retukad H&Mist 10 euroga? Naeruväärne, eks? Mis vahet seal mulle on, millega on kiirmoe kaubad immutatud? Mis see mind huvitab, palju keegi selle õmblemise eest palka saab, eks? Mis see minu asi on?

Siis sattusin ma vaatama filmi “The True Cost”. No eks ma teadsin enne ka, et kiirmoodi teevad inimesed nadides tingimustes, aga see film oli ikka õudne. Lihtsalt õuuuudne. Keda huvitab, siis Netflixis on see üleval, treilerit saate SIIT vaadata. No tõesti vastik hakkas. Kõik odavad asjad tulevad kellegi jaoks väga kõrge hinnaga.

Muidugi irooniline, et mul endal on enamik asju kuskilt kiirmoekettidest pärit, aga tegelikult olen lastega juba ammu lähtunud pigem sellest, et las olla kallim, kuid kvaliteetsem. Muidugi lapsed kasvavad palju rutem ja tegelikult oleks loogiline endalegi osta pigem vähem ja kvaliteetseid, kui kuhjata kokku hunnikutes ebakvaliteetset kraami.

Hea lahendus ostuhulludele, kui rahakott puuga seljas pole, on käia kaltsukates ja kirbukatel. Siis võib tõesti palju puhtama südametunnistusega osta ka odavmoodi, sest keegi on selle juba nagunii ostnud ja parem asju taaskasutada, kui need lihtsalt prügikasti visata. Kui aga osta, siis võiks osta selle mõttega, et saad seda aastaid ja aastaid kanda, ehk siis kvaliteet, mitte kvantiteet! Ja eriti hea oleks, kui see oleks ju veel eetiliselt tehtud ka, eks?

LAV’i poest leiab just selliseid asju ja põhjuseid, miks just sealt edaspidi endale vajalikku riideeset otsida, on mitu:

 • Tooted on nahasõbralikud ja kemikaalidevabad (eriti hea allergikutele, sest kemikaalid ei imendu nahka). Materjalid on ülimalt pehmed ja lasevad nahal hingata. Keha ei pea võitlema ja tegelema nahka imendunud kemikaalide väljutamisega organismist. Minu retukad ja rinnahoidjad on lihtsalt NIII pehmed naha vastas, ei veni üldse välja ja ei kaota ka peale miljonit pesu oma värvi. Seda ei saaks ma iial öelda oma HMi retukate kohta, mis ammu põlvedest välja veninud.

  Mina ja Mari enda LAVist soetatud retuusidega, taustaks Lotte pepu.

  Miskipärast on need püksid mu ainukene S suuruses asi kapis, kus alles meelitavad onju :D

 • Tooted on valmistatud Fair Trade printsiipe järgides (kõik tootmisprotsessis osalenud isikud on õiglaselt tasustatud – alates nt puuvillakasvatajatest/farmeritest kuni õmblejateni). Iga ost muudab maailma – meie, tarbijatena olemegi need, kes kujundavad kaubanduse tulevikku.
 • Tooted on keskkonnasõbralikult ja jätkusuutlikult valminud ehk kasutatakse vähem ressursse, välditakse reostavaid kemikaale ja viljeletakse taaskasutust (nt on neil plätud, mis on valminud vanadest rehvidest ja tuulejakk, mis on tehtud vanadest kalavõrkudest). Ühtlasi on tegemist on disainriiete- ja jalanõudega ehk need on stiilsed ning ei ole nn tüüpiline ettekujutlus ökoriietest. No ei ole mingi õlgedest punutud kossid, vaid ägedad ja stiilsed asjad. Spordiriietest kokteilikleitide ja kontsakingadeni! Ja et teile näidata, kui ägedaid riideid nende valikus leidub, siis käisime mega vahval fotoshuudil, kus trotsisime ilma ja pildistasime vihmaga keset metsa suveriideid. Mis seal ikka, lahe oli!

MUA – Kaie-Kati Võrno/ GloMinerals

Soeng – Anne Kruus/ revaalia.ee

Fotod – Janne Jüsmä/ www.janne.ee

Mis aspekt teile riiete ostmisel kõige tähtsam on? Räägi kaasa ja võida endale 50€ LAC Organic Lifestyle kinkekaart! 

LAV Organic Lifestyle esindused leiad Ülemiste keskusest ja Foorum keskusest – soovitan kaema minna!

Sulle võib ka järgnev huvi pakkuda

97 kommentaari

Jäta kommentaar ning oota - kommentaar ilmub peale ülevaatamist

 • Reply LAV Organic Lifestyle 9. oktoober 2017 at 23:29

  Suured tänud kõikidele vastanutele ja loosis osalejatele! Oli suur rõõm lugeda teie huvitavaid ja asjalikke kommentaare! Võitjaks osutus Egle, kelle kommentaarile vastasime allpool. Palju õnne!
  Kohtumiseni LAV Organic Lifestyle esindustes! :)

 • Reply Vel 28. september 2017 at 23:14

  Aina enam olen mõelnud sellele ja enam ei suudagi kusjuures nt H&M kaupa osta. Ostan kasutatud riideid või kallimat kvaliteetkaupa. LAV-i sooviks ka soetada.

 • Reply Kaija 15. september 2017 at 23:24

  Tõele au andes pean möönma, et viimastel aastatel ma pole endale ise praktiliselt riideid ostnud. Enamus riideid olen saanud oma emalt. Jaa ma tean, kõlab imelikult! ? Aga mu emal on nooruslik maitse ning talle meeldib shopata, kuid ta on kaalus juurde võtnud ja seetõttu annabki riideid järjest mulle.
  Lapsele olen põhiliselt ostnud kasutatuna kvaliteetriideid ja lisaks näiteks Bredeni asju, kuna nende puhul ka teada, et kestavad kaua.
  Hm, oleks küll tore üle jupi aja midagi endale oma maitse järgi osta…

  • Reply siirviir 18. september 2017 at 14:41

   mul selle bredeni ja mimiga on just , et peale esimest pesu kohe värv laiali ja siukseks kaltsuks lähevad natuke??

 • Reply Killu 15. september 2017 at 17:56

  Eelmine nädal ostsin just õismäe humanast niiiii mõnna tuunika, et ei saa seda kuidagi seljast enam ja täna leidsin mustika keskuses humanast super ilusa kleidi mis kahjuks mulle väike oli aga kiitsin seda taevani ja sõbranna proovis selga lõpuks.. Oi kui ilus see oli. Taaskasutus on tark otsus:))

 • Reply Margit 15. september 2017 at 17:11

  Ei raatsi kalleid asju osta, minu nö ainsad brändi-riided (kui nii võib öelda) on bredeni mütsid lastele, aga siis avastasin, et pool lasteaeda käib nendega ringi ja siis avastasin, et FBs on nii palju Eesti oma tegijaid ja tellisin siis malysh designilt mätchivad mütsi-peapaela endale ja tütrele :)
  Aga organic-cotton tooted meeldivad küll, HMs ja rimis on need õnneks täitsa taskukohased, aga vaevalt fair trade. Aluspesu ostan nii endale kui ka lastele ALATI AINULT puuvillaseid, üldiselt väldin üldse sünteetilisi materjale :)
  Õueriideid ostan lastele kvaliteetseid vee- ja tuulekindlaid asju, õnneks saab SportsDirectist soodsat kraami kui väljaspool hooaega osta :)

 • Reply Sirly 15. september 2017 at 01:03

  Tahtmised ja võimalused on erinevad. Meil paraku on H&M päris levinud riidekapis, aga samas ka omajagu kvaliteetkaupa, mis õnnestunud alede ajal või kasutatuna soetada. Kinkekaart kuluks ära küll :)

 • Reply Merit E 14. september 2017 at 19:15

  Enda riided ostan enamasti kaltsukast, sõbralikum nii rahakotile kui ka keskkonnale ?. Lapsele ostan ka kaltsukast, kui on mõni hea leid, tuttavatelt, kellel lapsed suuremad. Kui pean ise ostma, siis eelistan Eesti tootjatelt riideid, et kodumaiseid ettevõtteid toetada. Lisaks on mul üks imeline tuttav õmbleja, kes öko-tex sertifikaatidega imeilusatest kangastest õmbleb nii suurtele kui väikestele ?.

 • Reply Kätlin 14. september 2017 at 14:00

  Eks ikka hind paneb peamiselt kriteeriumid paika, KUID pean mainima, et ma ei ole suurem šoppaja. Ja mulle meeldib käia ja asju vaadata, kuid reaalselt ostuni jõuan harva. Sest olen valiv. Ma lähen ainult kindla peale välja ja seepärast on mul riideid vähem, kui mu mehel :D Ausalt! Isegi mees naerab, et tavaliselt peaks vastupidi olema. Riie mu seljas peab istuma ilusti ja ma pean ennast selles hästi tundma. Mul on laiad puusad ning mulle ei meeldi lõiked, mis just seda piirkonda rõhutavad. No ja naistel on ju sangad, mis omakorda teeb keha “lopsakamaks”. Ega ma nüüd paks pole, aga eks igal ühel on piirkondi, mida tahab rõhutada ja mida mitte. Kui mul oleks raha laialt käes, siis igakell ostaksin riideid sealt kus ei ole kasutataud lapstööjõudu ja riided on keemiavabad.
  Seega minu riidekapis valitseb pigem vähem riideid, aga tean, et need kestavad ja esimeste pesukordadega värv ei kao ega kaota oma vormi. Ostan pigem ühe kalli, kui viis odavat.

 • Reply Ruta 14. september 2017 at 13:45

  Mina ostan suurema osa asjadest Öko-Tex, GOTS või organic siltidega kasutatult. Kui pidevalt silmad lahti ringi käia, leiab neid hea hinnaga. Aluspesu uuena aga ka ikka ökot. Nt do you green bränd (www.doyougreen.com) või Realiseerimiskeskuse nur die bränd (megaodav ja mitte ideaalne aga parem ikka, kui muu tavaline). LAV Organicu poest osan soodushindade ajal. Lastele leiab asju FB temaatilistest gruppidest, kus öko asju müüakse. Talveriided olen Eesti tootjatel lasknud teha ka, just lastele. Endale ja mehel ostan pealisriideid ikka ka taaskasutatult. Neid küll tavaliselt GOTS-sertifikaadiga ei leia. Küll aga käin ühe ja sama talvemantliga juba 5. aastat. Mehel üldse mingi totaalne retrokas ja firmasilte polegi küljes :D

 • Reply Ave 14. september 2017 at 13:27

  Ma olen taaskasutuse usku :D Kahjuks ainult 2 plika (2a4k ja 3k) kõrvalt enam taaskasutuspoodidesse ei jõua (mulle üldse ei meeldi sõna kaltsukas- ega taaskasutuspoodidest ainult kaltse ei saa ju). Õnneks saab facebooki kaudu päris häid leidusid :)

 • Reply Margit 14. september 2017 at 12:50

  Esiteks on ikka oluline hind! Tahaks küll superema olla ja öelda, et mulle on öko kõige olulisem, aga nooo ei ole nii suurt rahakotti, mis võimaldaks kõik riided ökod või mariinod jms osta. Väga tahaks kusjuures! Aga õnneks on organic-cotton asjad vaikselt soodsamaks läinud, seega juhtub neid ka minu ja minu laste garderoobi :)
  Ja oluliseks pean, et Elsasid ja minionse jms laste riietel peal EI oleks :)

 • Reply Kadi 14. september 2017 at 12:39

  Minu jaoks on väga oluline kvaliteet, juba paar aastat püüan üha rohkem osta öko ja FairTrade jne riideid. Lastega on see kuidagi lihtsam nagu sa ka mainisid ;) LAV Organic on ülivinge pood, riided on niii pehmed ja mugavad, peabki neile külla minema ;)

 • Reply Anni 14. september 2017 at 12:37

  Mulle on kõige tähtsam, et riie oleks mugav ja seda ei peaks kogu aeg jälgima-kohendama-sättima. Üldiselt eelistan pigem veidi kallimaid ja kvaliteetsemaid riideid ja kannan ribadeks, aga eks on saanud igasugu odavat saasta ka kokku osta.

 • Reply Liina 14. september 2017 at 12:36

  See viimane pilt sinust on nii tuus!

 • Reply Heliina 14. september 2017 at 12:22

  Riide nahasõbralikkus (et ei torgiks ega midagi), selle naiselik joon ja püsiv värv ja vorm peale mitmeid pesusid – selline kombo. Muidu armastan kaltsukates poodelda, rahakoti ja keskkonna sõbralik. Eelmine aasta sai LAV-ist soojad roosad väikse mustriga sukkpüksid ostetud, raatsisin ja see oli seda väärt. No nii armsad ja mugavad, nagu pai jalgadele!

 • Reply Egle 14. september 2017 at 09:55

  Olen üsna tundliku nahaga ja ei kannata igasuguseid materjale, seega on minu jaoks kõige olulisem riide materjal ning riiete pehmus ka pärast mitmendat pesukorda.

  • Reply LAV Organic Lifestyle 9. oktoober 2017 at 21:19

   Austatud Egle, osutusite LAV Organic Lifestyle loosi 50€ kinkekaardi võitjaks. PALJU ÕNNE! Kinkekaardi kättesaamiseks kirjutage palun e-kiri aadressile berit@lav.ee.

 • Reply Kelly 14. september 2017 at 09:54

  Mulle on tähtis, et riideese oleks puhastes värvides, et ei näeks välja nagu oleks pesemise käigus värv riidest jalga lasknud. :) Paljudes nn kiirmoe kettides on minu arvates domineerivad just sellised riided, mis näevad välja nagu neid juba oleks väga palju kordi, nartsuks minemiseni välja, pestud.

 • Reply Liis 14. september 2017 at 09:49

  Esimene aspekt on suurus, kuna ma päris pisike, siis on väga raske leida õige suurusega riideid, enamus on suured ikka. Järgmisena välimus ja siis vaatan hinda. Eelistaksin kanda orgaanilisest materjalist riideid, aga kui vaja ikka jopet, pükse ja kampsunit, aga kontol on vaid 100euri, siis pole valikut, tuleb ikka kiirmoekaupa osta.

 • Reply Katariin 14. september 2017 at 07:50

  Mida teadlikumaks ma saan, seda vähem ostan moekaltsukatest (ema sõna) riideid. Olles ise samuti seda dokumentaali vaadanud ei suuda ma enam nt H&M’i sissegi astuda ning seetõttu on umbes 80% mu riietest pärit kaltsukatest. LAC’i riideid olen vaadanud küll, kuid summad on minu jaoks hetkel liiga suured. Kinkekaardi võidu korral ostaksin esimese asjana sealt korralikud retuusid. ✌

 • Reply Birgit 14. september 2017 at 06:37

  Mulle on oluline riideeseme materjal, mugavus ja vaatan ka hinda..

 • Reply Merli 14. september 2017 at 06:10

  Kõige enam loeb ikkagi materjal ja kvaliteet. Lapsele sünteetikat ei osta, ainult puuvilla. Loomulikult loeb ka hind ja välimus mõnevõrra.

 • Reply K. 13. september 2017 at 23:51

  Välimus (mitte see, mis parasjagu kõige popim on, vaid see, mis mulle endale selga sobib) ja mugavus. Hetkel muidugi ka hind oluline, sest rahalised vahendid üsna piiratud. Ideaalis soovin, et ka tootmisprotsess oleks oluline, aga praegu takistab suuresti just enda finantsiline olukord, kuna fairtrade asjad on üldiselt palju kallimad (muidugi põhjusega, aga mis teed, kui raha pole). Kahjuks on fairtrade riideid poodides ka vähe (või pole ma nendega kursis).

 • Reply Reimo 13. september 2017 at 22:16

  Firmat vaatan, kvaliteet oluline.

 • Reply Mari 13. september 2017 at 22:15

  Hind, mida odavam, seda parem.

 • Reply Kerli 13. september 2017 at 22:15

  Hinda ja välimust vaatan

 • Reply K. 13. september 2017 at 22:14

  Hind esmatähtis

 • Reply lillll 13. september 2017 at 21:35

  Tudengina ostan riideid siiski hinna järgi. Tee mis tahad, aga igapäevaselt kantavate riiete eest ei suuda ma poes täishinda maksta, seega on mu garderoob pärit kirbukatelt, kaltsukatest ja -70% soodukatelt (trenniriietega on ikka hoopis teine asi.. ilmselgelt kummalised prioriteedid). Massilistes kogustes ja vaid hinna pärast asju pole kunagi ostnud, sest miski muu pole ärritavam kui kasutuna kapis seisvad kaltsud (okei, mõni asi ikka on, aga you get the point :D ). Tartus SLOW teadliku elustiili poes olen käinud vaatamas ja näppimas neid ökoriideid pidevalt, sest need on lihtsalt niii kena välimusega, puhaste lõigetega ja ilusate õmblustega. Soetada pole julgenud, sest polnud kindel, kas sellise hinna eest ka korralikku vastupidavust pakutakse. See postitus annab ikka julgust juurde, et oma garderoobi fair trade riietega täiendada. Nii vahva oleks kinkekaarti võita :)

 • Reply Kaie 13. september 2017 at 20:27

  Oluline on nii materjal, hind, kvaliteet kui sobivus. Selliste basic toodete puhul üritan osta pigem kvaliteetsemaid tooteid, olgugi nad kallimad. Kogemus näitab, et nad peavad kauem vastu, ei kulu, veni, luitu värvist jne. Tavaliselt osatan kallimaid tooteid suurte alede ajal, hoian silma peal ka netipoodidel. Nt üks Ivo Nikkolo kampsun on ligi 10 a vana ja ikka nagu uus. Iga moeröögatusena kaasa ei lähe, eelistan klassikalisemat stiili. Samuti käin palju kaltsukates ja viin ka ise riideid taaskasutusse, püüdes olla keskkonnasäästlikum.

 • Reply hannak 13. september 2017 at 19:47

  Ma pakun, et kuskil 80% minu, mehe ja lapse riietest jms on teise ringi omad. Ülejäänu moodustavad siis enamjaolt ihupesu, jalanõud ja üleriided, mis on ostetud uuena. Neid me mehega vähemalt kanname tõesti aastaid järjest, lapse puhul ei mängi välja kahjuks. Samas kaltsukast ma olen ostnud küll H&M’i, Zara jne riideid. Nende puhul on siis välimus järelikult võitnud. Lapsele kahman ma küll organic riideid hea meelega, need on tõesti kuidagi nii pehmed ja mõnusad, ka pärast tihedat pesemist. Kaltsukast ostetud riietega on mul ainult see probleem, et neid ma viin täiesti südamerahus uuesti kuskile taaskasutusse ehk et ma ei hooli neist nii väga. Aga kui olen ostnud endale kunagi kalli raha eest midagi, siis nii kergekäeliselt neisse ei suhtu ja kõik ostud on olnud läbimõeldud.

 • Reply kariina 13. september 2017 at 19:38

  Oma riideoste mõtlen viimastel aastatel palju rohkem läbi kui enne. Just seetõttu, et kappi ei koguneks kandmata riideid, mis on olnud emotsiooniostud. Ühesõnaga vaatan rohkem, mida ja miks tarbin.
  Seega on mul mitme talvemantli asemel pigem üks kallim ja kvaliteetsem. Üldiselt proovin oma kapi sisu kombineerida nii, et suurema osa moodustavad lihtsad, mugavad ja pragmaatilised riided (ma kannan väga palju musta, valget ja halli). Ja sinna juurde tulevad siis mõned mitte nii pragmaatilised asjad, mis neile asjadele vahel särtsu lisavad. Seega on tähtis kvaliteet ja sobivus ülejäänud garderoobiga :)

 • Reply Liisi 13. september 2017 at 19:18

  kõige tähtsam alati asja välimus ja alles siis vaatan hinda ja kvaliteeti jms :D kui ikka välimus ei meeldi,värv vms siis ei hakka ostma seepärast et on odavam kui teine asi v orgaaniline vms.

 • Reply Saara 13. september 2017 at 19:08

  Väga olen huvitatud orgaanilistest riietest, olen ka TRUE COST dokki näinud, lisaks räägib sellest teemast kirglikult üks mu lemmik juutuubereid Justine Leconte. Kuid ka minul on siiani asi takerdunud hinna taha. Ja pole ka alati enda maitse järgi riideid leidnud. LAVi riideid vaadates on need aga sellised, mida kannaks küll.

 • Reply Ingrid M 13. september 2017 at 19:01

  Hind ? Kahjuks või õnneks, no ei suuda see rahakott välja käia palju eurosi hilpudele. Ometi oleks vaja niiiii palju asju. Ehk siis enne ostan 10€ H&Mi riideid kui kulutan 75€ millegile ? noup!!!

 • Reply Helena 13. september 2017 at 18:21

  Kõige olulisem on materjal ja kvaliteet.

 • Reply Janeli 13. september 2017 at 18:14

  Minu jaoks on oluline et riideese oleks mugav ja seljas ilus. Pigem vaatan neid odavamaid riideid aga LAC Organic Lifestyle kinkekaart annab kindlasti uusi võimalusi juurde.

 • Reply Tr 13. september 2017 at 18:08

  Mina ei osta kalleid riideid kuna tüdinen ära. Tahan vaheldust ja isegi kui mantel maksis 350€(on olnud), ei pane see mind seda kauem kandma.

  Ma ei osta massimoodi, valin eelkõige kaltsukatest originaalseid riideid aga tegelikult mul pole vahet, millega see riie kunagi on olnud immutatud.
  Hindan kvaliteetseid asju (mis ei veni, ei hargne, ei lähe topiliseks jms) aga ma tean, et seda saab ka soodsamalt siis ma nt ei osta never 70€ retukaid.

 • Reply Liis 13. september 2017 at 17:14

  Pole suur kiirmoe tarbija ja pigem kvaliteetne ese kui hunnik kehva kanga ja õmbluskvaliteediga rõivaid. Samuti pooldan taaskasutust ning olen seni ka sealt kõrge kvaliteediga esemeid valinud. Kiindun oma lemmikrõivastesse ikka väga-väga ja tahan neid aastaid pikalt kasutada. Kui isegi ära tüdinen, siis laenan kas õdedele või panen hoiule, et mõne aja pärast uuele kasutusele võtta.

 • Reply Merlyn 13. september 2017 at 17:02

  Kuna olen vegan, siis mängib see kindlasti tähtsat rolli riideesemete soetamisel, tegu peab olema “piinavaba” rõivaga. Lisaks sellele muidugi mugavus, kvaliteet, kättesaadavus, hind… Seega polegi nii, et lähen lihtsalt ostan teab-kust ja kannan. LAV Organic sobiks mulle sealjuures hästi. :-)

 • Reply Kadri 13. september 2017 at 16:56

  Püüan järgida mõtet, et üks kallis ja korralik asi, kui mitu odavat, mis peale lühikest kandmispetioodi lihtsalt minema tuleb visata.

 • Reply U. 13. september 2017 at 16:51

  Hästi tore, et üha enam inimesi mõistab, et odav hind on suhteline mõiste. Kui miski on väga odav, peaks see tekitama seda enam küsimusi asja tootmise kohta. Taaskasutus on suurepärane alternatiiv tõepoolest. Tavapoest ei ole ma ostnud ühtki riideeset juba väga pikka aega ja seda nii kvaliteeti, keskkonnareostust kui ka sotsiaalset õiglust silmas pidades. Ometi on mu garderoob korralik ja äge-taaskasutus suuremas jaos. Kui ostan midagi uut, mida juhtub küll väga harva, siis tean toote tausta ja ostan väikeettevõtjalt. Toetan oma rahaga seda, millesse usun.

 • Reply Brit 13. september 2017 at 16:34

  Materjali nahasõbralikkus, mugavus, sobiv stiil:)

 • Reply Kerstin 13. september 2017 at 16:32

  Kui enne eelistasin lapsele osta h&m’ist riideid siis nüüdseks ostan bredenist, johast ja scandikidsist lapsele riideid. Kuna mu lapsel on atoopiline nahk mis sügeleb siis on ka näha, et enam riideid ei põhjusta lapsele sügelemist. Olen läinud seda usku mida kallim seda parem ja paraku nii see ka on :)

 • Reply Hanna 13. september 2017 at 16:07

  Mõtlesin sulle ükskord soovitada, et sa ausa kaubanduse poodidest kirjutaksid – aga näe jõudsid ette! Ja seda, millest sa kirjutasid, mina näiteks ei teadnudki. Ma ei tea, kui hästi sa kursis oled, aga nii lastele kui täiskasvanutele on veel zuzu.ee (Tallinnas) ja täiskasvanutele slow.ee (Tartus). Telliskivi loomelinnakus on http://www.ehemood.ee (riided ja kotid). Ja siis nelinurk.ee, kus on igasugu asju. Mina sain sealt rahakoti.
  Ja mul on väga hea meel selle üle, et sa selle teema üles võtsid ja enda tarbimist ka muuta püüad :) Ka tavapoodide hulgas on paremaid ja halvemaid valikuid. Näiteks Lindex on minu teada võrdlemisi vastutustundlik.

  • Reply Hanna 13. september 2017 at 16:18

   Aa, küsimus oli ka! Mina vaatan, et asi mulle sobiks või meeldiks, kiirmoodi püüan vältida (uuena ostmisel), üldiselt käin kaltsukates ja nendelt mainitud lehekülgedelt olen ka tellinud. Samas on mul näiteks üks seitsme aasta vanune H&Mi särk :) Ja lastele on vahel kiiresti vaja, siis ostan ka sealt, kust juhtub. Kui mul raha oleks palju, siis ma hinda üldse ei vaataks, aga kuna ei ole, siis on hind ka oluline. Mulle üldse ei meeldi poes käia ja see ka ei meeldi, kui kapis liiga palju riideid on, seega ma ostangi väga vähe. Aga suur probleem on jalanõudega – need lagunevad kiiresti, ükskõik, mis hinnaga ostan, mingeid fair trade poode ma ei tea ja ilma proovimata ma välismaalt oma jalakujuga tellida ei saa.

 • Reply Laura 13. september 2017 at 15:35

  Üritan ka aina enam lähtuda põhimõttest, et pigem kvaliteet kui kvantiteet. Pooldan taaskasutust.

 • Reply Käti 13. september 2017 at 15:16

  Lapsele olen ostnud nii palju kui võimalik eestis toodetud rõivaid,mütse ja salle.

 • Reply Caty 13. september 2017 at 15:09

  Asi ehk alati polegi niivõrd rahakotis ..minu meelest kaltsukast võib väga häid ja omanäolisi asju saada..mina ostan asju kaltsukast ja ma iial ei raatsiks tõepoolest endale 100€ eest retuuse osta, olgu need või kullast! Tõepoolest, jalanõude peale selle summa raiskaksin tõepoolest!

  • Reply Mallukas 13. september 2017 at 15:14

   Ma kullast retukaid ei tahagi :D

 • Reply Caty 13. september 2017 at 14:55

  Kas ma ühte ja sama asja aastaid ja aastaid kasutada tahan, selles ma kahtlen!

 • Reply Maarja 13. september 2017 at 14:47

  Kvaliteet, mugavus ja istuvus on tähtsaimad. Lapse puhul loomulikult vaatan, et oleks võimalikult organic.

 • Reply Hanna 13. september 2017 at 14:43

  Tihti ikka hind, õpilasena seda raha palju võtta pole, aga kiirmoepoodide asemel kutsuvad ainult kaltsukad ?

 • Reply Geidi 13. september 2017 at 14:39

  Kvaliteet ja mugavus. Ahjaa ja, et ma siiski saaksin enda mõõdus riideid. Olen siiski elegantsel madal inimene =D
  Laste riietes hindan samuti kvaliteeti ja jälgin ka tootjaid.

 • Reply Liisu 13. september 2017 at 14:36

  Mugavus on enamasti ikka kõige olulisem! :)

 • Reply Anna 13. september 2017 at 14:14

  Kõige olulisem on, et tekiks tunne, et see riideese on just minule ja ma tahan seda selga panna. Tunne tekibki siis, kui on mugav, hea materjal ja lõige.

 • Reply Gerli 13. september 2017 at 14:13

  Kvaliteet. Ma ei viitsi enam ammu osta nii, nagu vanasti. “Ohhhh, 2€ topp, vòtan!!” Kuigi vb mul seda vaja ei olegi. Pesed 2x läbi ja on lötakas ja luitunud. Nüüd kui vòimalused paremad ostan pigem harvem kvaliteetsema riide ja käin kaua.

 • Reply Liisa 13. september 2017 at 14:07

  Hindan põhiliselt materjali ja õmbluste kvaliteeti.

 • Reply Eylin 13. september 2017 at 14:06

  Kõige olulisemaks pean riiete puhul välimust,kvaliteeti ja mugavust.Kapis leidub mul kõike – alates kiirmoest ja taaskasutatud riietest kuni kvaliteetsete disainrõivasteni.Üldiselt ma kannan oma riideid kaua.Ei vaheta iga aasta oma garderoobi välja:D

 • Reply Birgit 13. september 2017 at 14:06

  Poest ostes eelistan ikka võimalusel orgaanilisemat materjali või tegelikult ka teiselt ringilt ostes proovin vähemalt osta pigem puuvilla ja villa kui naftatooteid.

 • Reply Kriss 13. september 2017 at 13:44

  Orgaanilised riided – pole varem kaalunud nende ostmist kuigi vaikselt vahetub kodus kõik öko vastu välja (pesupulbrid, kosmeetika, söök jne). Arvan, et see oleks hea järgmine samm.
  Siiani ikkagi olen vaadanud hinda, tegumoodi jne.

 • Reply Maria 13. september 2017 at 13:43

  Minu kvaliteediarmastus sai ka lapsest alguse. Endal oli kapis alist 10 eurine kleit, aga mega kasvutempoga beebile oli järsku ok mingi pisike 20 eurine jubin osta või 65 panna kombe alla, mida ta kasutab ühe hooaja. Tänu beebile on minu valikud üldse muutunud märksa kvaliteetsemaks. Polegi sõnakõlks, et lapsed meid õpetavad?

 • Reply Kätlin 13. september 2017 at 13:35

  Mallukas, hindan väga kõrgelt, et teed LAV’iga koostööd. Thumbs up! Ise ostan enamus (kui mitte öelda kõik) oma riideid teiselt ringilt ja seda juba väga pikka aega. Just hinna tõttu ei ole olnud võimalust soetada kanepist, bambusest või mahepuuvillast fairtrade riideid, aga see kust tulevad minu riided on muutumas järjest olulisemaks aspektiks.

 • Reply Kaisa 13. september 2017 at 13:31

  Kvaliteet. Sest kui ma tean, et ostan endale kvaliteetse asja, siis see peab kaua vastu ning mina ise hoian seda ka eriti hoolikalt :)

 • Reply Marilyn 13. september 2017 at 13:31

  Isiklikult lähtun enim isikupärast ja sellest, et riided oleks huvitavad ja teistmoodi, sobiks minuga kokku – H&Mist jm kiirmoepoodidest pärinevad ainult baasesemed, muidu olen andunud kaltsukafänn. Seda enam, et tudengina rahakott teab kui lai ei ole.. :)

  • Reply Caty 13. september 2017 at 15:00

   Asi ehk alati polegi niivõrd rahakotis ..minu meelest kaltsukast võib väga häid ja omanäolisi asju saada..mina ostan asju kaltsukast ja ma iial ei raatsiks tõepoolest endale 100€ eest retuuse osta, olgu need või kullast! Tõepoolest, jalanõude peale selle summa raiskaksin tõepoolest!

 • Reply Liisi 13. september 2017 at 13:28

  Ma olen enamus oma täiskasvanud elust suhteliselt mugav kuju olnud. Aastaid juba keeldun näitaks kortsuvaid riideid ostmast puhtalt selle pärast, et mulle ei meeldi neid triikida, mõnikord ei saagi kortse välja, teine kord jälle põletan plekid sisse. Lisaks peaks riided naha vastas mugav olema ja peaks võimalikult paljude teiste riietega sobima (seega tihtilugu nn ‘basic’ stiilis riideesemed).
  Nüüd peale lapse saamist olen hakanud väga väärtustama orgaanilisi materjale, nii endale kui väikemehele, soovitavalt isegi tunnustatud sertifikaatidega tõendatuid. Nii, et käin riidepoodides siltide kallal uurimas millest riided on tehtud samamoodi nagu toidupoes etikettidelt uurimas mis mu toidu sees on ?
  Üldiselt on esmane väljaminek kulukam jah, aga kui toode peabki ühe hooaja asemel 5 aastat vastu, siis miks mitte. Pealegi magad rahuliku südamega, et oled toetanud õiglast kaubandust ja ei mürgita parasjagu oma keha. Pluss siis ei ole probleemi, et asjad ei mahu kappi ära ?
  Tuleb lihtsalt endale meelde tuletada, et ma väärin seda ilusat ja head asja ?

 • Reply Jane 13. september 2017 at 13:24

  Mugavus ja õmbluste ning kanga kvaliteet. Ei meeldi kui õmblused venivad välja või lähevad katki ja ei meeldi ka kiirelt toipilseks, välja veniv või värvi kaotav kangas. Hind ka muidugi oluline

 • Reply Kadi 13. september 2017 at 13:21

  Hind määrab ikka päris palju…lasteriiete suhtes olen muidugi valivam.

 • Reply Kiku 13. september 2017 at 13:15

  Mina läksin ilma pagasita 6 kuuks välismaale, sealt ostsin kaltsukast kõik omale vajaliku ja kui koju tulin jätsin kõik oma asjad sinna poodi mūūki, mille tulu läheb koertele. Endal hea, laps tööjõudu ei toeta ja koertel ka kõht täis.

 • Reply Moonika 13. september 2017 at 13:05

  Olen viimasel ajal palju mõelnud sellele, et võiks pigem osta vähem ja kvaliteetseid asju, soovitavalt orgaanilisi ja ideaalis veel Eesti või lähiriikide disaini. Paraku riidekappi vaadates, vaatab sealt vastu palju just kiirmoe riideid. Need on küll odavad ja kergemini kättesaadavad (väikelinna võlud), aga samas lähevad ka kiiresti koledaks ja lõppkokkuvõttes kulutan isegi rohkem raha riietele. Ongi nüüd lähipäevil plaan oma garderoob kriitilise pilguga üle vaadata ning korralik sorteerimine teha, siis saab ka ülevaate, mida juurde on vaja. Mittekvaliteetset liirmoodi üritaks nüüd edaspidi vältida ja eelistada orgaanilist.

 • Reply Haldjapiiga 13. september 2017 at 13:02

  Kõige tähtsam on just see, et poleks tegemist kiirmoega, Ma usun, ma olen viimase 10 aasta jooksul ostnud kiirmoe poest täpselt 2 korda. Minu jaoks on oluline, et need kes toodavad ei teeks orjatööd.
  Kuna ma ei jõua osta brändipoodidest olen oma kauba hankinud käsitöölistelt, otse tootjalt või tehaepoodidest. Kaupluseketid jäävad nuumamata, aga mis seal ikka. Sellevõrra on toode odavam. Pealegi, eelistades Eestimaist annad tööd oma inimestele.
  Rääkides nahast, siis mulle meeldivad ka nahktooted. Liha me ju sööme ja raiskamine oleks kui nahk lihtsalt minema visata, Mu meelest vähemalt on need rohelised natukene kahepalgelised kes liha matsutavad küll, aga nahatoote peale vaatavad viltu Pealegi saab nahktooteid ostes uurida tootjatelt naha päritolu kohta ja teha nö müistlik valik.

 • Reply Eva 13. september 2017 at 13:00

  Mina mõtlen ka oma ökoloogilise jalajälje peale ja ostan seetõttu suurem osa riietest kaltsukast. Kuna olen paras harakas ja tahan, et mul oleks iga tuju jaoks õige riie, on mu kapp mega punnis ?

 • Reply Triin 13. september 2017 at 12:53

  Enamus asju tuleb kirbukatelt, eriti lastele.

 • Reply Madli 13. september 2017 at 12:50

  kõige tähtsam on hinna-kvaliteedi suhe. Viimastel aastatel olen hakanud üha vähem riideid ostma, aga selle eest kvaliteetsemaid. Enamik h&m, zara jms. polüesterriided olen kaltsukatesse viinud ja asendanud riietega, mis hingavad ja kestavad kauem. Minu jaoks ei pea kõik 100% öko olema, aga kindlasti ei soovi ma tarbida enam kiirmoetööstuse produkte. Hind, mida korra välja käia ühe väga korraliku eseme kohta ei tule tegelikult kallim, kui osta tihedamini saasta. Mina ei ole nii rikas, et lubada endale odavaid asju :) ja ökoloogiline jalajalg on ka väiksem. win-win.

 • Reply MarianneL 13. september 2017 at 12:50

  Lapsele olen valinud teadlikult paremast materjalist riideid ja vältinud igast H&M-Zara-misiganes hilpe. Samas Lindexi asjad on alati meeldinud, need ei tundu nagu nii kohutavad, kuigi üks kiirmood ju ikka. Kuskilt on meelde jäänud, et kõige mürgisemad tooted ongi a la Disney, Nike, H&M. Endale pole ammu enam pidanud midagi ostma õnneks, aga ei ole sellise pilguga vaadanud küll. Enda riideid ei ole kunagi isegi läbi pesnud enne kandmist :D

 • Reply Helena 13. september 2017 at 12:49

  Ma pole ökomutt. Ostan seda, mis meeldib ja ei osta eriti palju kalleid asju (v.a kingad/kotid), sest pesen riideid liiga tihti ja rikun need nagunii ära.
  AGA tegelikult tahtsin öelda, et sul on sääred nagu soorebasel.
  See on kompliment :D

 • Reply H. 13. september 2017 at 12:47

  Kas Reservedi (kes on ju ka Sinu partner) odav kaup tuleb kuidagi teistmoodi kui HMi oma?

  • Reply Mallukas 13. september 2017 at 13:53

   Absoluutselt ei tule teisiti, ikka sama jama..

 • Reply Kadri 13. september 2017 at 12:45

  Midagi pole teha, tudengina paneb rahakott piirid paika, mistõttu on soodne hind riiete puhul kõige tähtsam. Seega oleks mul väga hea meel, kui saaksin vahelduseks lubada endale midagi kallimat, kuid selle võrra kvaliteetsemat, naha- ja loodussõbralikumat. :)

 • Reply Külli 13. september 2017 at 12:44

  Olen ka LAV Organic Lifestyle poest head kuulnud kuna seal töötavad väga vahvad inimesed, kes teevad oma asja südamega, aga isiklikult pole veel seda poodi külastada jõudnud. Tallinnasse sattudes on lihtsalt alati nii palju muud tegemist. Hetkel ei saa ma omale nii kalleid riideesemeid lubada, aga olen kahe käega eetilise kaubanduse poolt!
  Praegu koosneb mu garderoob 90% kaltsukatest ostetud asjadest (mis on enamjaolt täiesti imelised leiud väga väikese raha eest) ja ülejäänud 10% riietest on ostetud Universaal Universumist (Ali Baba püksid jms). Pesu ja muud isiklikumad esemed ostan ikka uuena. Riiete puhul on mulle oluline nende eripära (et tänaval jalutades 20 samas riietuses inimest vastu ei jalutaks), nende mugavus (pehmed materjalid, mis ei torgi ega aja sügelema) ning vastupidavus (ei tõmbu pesemisel kokku ega veni välja). Selles suhtes on kaltsukariided head – neid on juba varem pestud ning tõenäoliselt on need juba saavutanud oma “lõpliku” välimuse ehk siis enam ei juhtu nendega midagi :)

 • Reply Riina 13. september 2017 at 12:23

  Kõige tähtsam on vist ikka välimus ja meeldimine. Nüüd teadlikumaks saades on palju raskem kiirmoekettidest riideid osta. Pigem mõtlen, et kas mul on ikka seda uut pluusi vaja. Enamasti jääb see ostmata. Pole veel sinnamaani jõudnud, et endale kallimaid ja igas mõttes puhtamaid asju osta. Soov on küll.

 • Reply Katre 13. september 2017 at 12:17

  Reeglina ostan ma seda, mis meeldib ja mis pilku püüab. Ma küll väga hindan riiete puhul kvaliteeti, aga ikka satub riidekappi ka 2-4 euroseid särke ja maikasid. Kahjuks sellised imeodavad asjad eriti vastu ei pea – näiteks 5 euri maksnud pluusel tulid juba esimese kandmiskorraga hunnik niite välja. Ma olen nõus maksma natuke rohkem ning oma ilusat riideeset kauem nautima, seetõttu ongi mu kapis mitu aastat vanu jopesid, seelikuid, pluuse jms. Jalanõudega pole ainult nii hästi läinud, neid on mul kombeks ribadeks kanda :D

 • Reply Mari-T 13. september 2017 at 12:09

  Mina ostan viimasel ajal palju kaltsukatest riideid, nii endale kui lastele. Esiteks seetõttu, et kiirmoe šoppamine on mulle vastikuks muutunud just sellepärast, et kui palju toodetakse tegelikilt prügi: odavad õhukesest materjalist hõlstid, mis esimese pesuga muutuvad kandmiskõlbmatuks. Kohutav energia raiskamine ja keskkonna saastamine. Teiseks mõtlen ma nendele kemikaalidele, mis minu organismi neist riietest lähevad.
  Eks ma ikka vahepeal patustan ja ostan nt rimist või h&m-ist mõne riideeseme lastele, aga mul on üldiselt väga vähe riideid ja lastel ka, mis kantakse pm prügikasti.

 • Reply Juula 13. september 2017 at 12:01

  Need pihlakaga pildid on täiuslik vene mammi sarjast “Kalinka, kalinka, kalinka, moja!” Ei ole koledad, täitsa söödavad nii pihlakas kui mammi :)

 • Reply Eglu 13. september 2017 at 11:54

  Kvaliteet ja orgaanilisus on muidigi väga oluline ning ma hindan seda väga, kuid kahjuks minu sissetulek on umbes 40% Eesti keskmisest palgast. 70eurosed retuusid on välistatud. Kaltsukatest leian selliseid orgaanilisi ja nahasõbralikke riideid üsna vähe,aga kui on siis ostan kindlasti need. Ning enamus meie pere riided ongi just teiselt ringilt, sest rahakott lihtsalt enamat ei luba. Õueriided olen enamasti ostnud uuena, kui olen piisava summa saanud kõrvale panna, kuid need ei ole just kõige sõbralikumade firmade toodangud.
  Tulevikus kui kool lõletatud ja sissetulek suurem, siis usun, et meie riidekapis on ka rohkem orgaanilisi riideid.

 • Reply birks 13. september 2017 at 11:54

  Mina käin üldiselt kirbukates omale hilpe ostmas. Näiteks kui ongi vaja uut kleiti või püksipaari,siis kirbukad käin esimesena läbi.Suur võimalus ,et leian väga erilise ,odava ja kvaliteetse riideeseme väga odava hinnaga.
  Ja kui kuidagimoodi ei saa ,siis lähen ostan poest kallimad püksid ,aga peaasi et need oleks mugavad ja saan kauem kanda kui paar kuud :)

 • Reply Kaidi 13. september 2017 at 11:53

  Assaa jutt kui krõbe hind neil…samas kui mul oleks valida kas sama hinnaga Hilfiger või see orgaaniline siis valiks muidugi viimase. Kui mul oleks hea teenistus siis muidugi kannaks selliseid riideid. Ma olen inimene kes mitte ei kanna riideid läbi vaid peseb need ribadeks ( pesen üli tihti riideid) siis on mul otstarbekam osta odavamaid asju.

 • Reply Sandra 13. september 2017 at 11:53

  Minule on kõige olulisem mõnus materjal, mis seljas hea tunduks ja lisaks, et eseme lõige mu kehaga sobiks :)

 • Reply A.n 13. september 2017 at 11:37

  Hind on kõige tähtsam.

 • Reply Bri 13. september 2017 at 11:33

  Mugavus ja kvaliteet! Terve kapp täis sünteetilisi riideesemeid mida enam lihtsalt selga panna ei taha – umbsed, ajavad higistama, kuluvad kiirelt jne.

 • Reply Anett 13. september 2017 at 11:10

  Ostsin sealt eelmine kord Eestis olles retuusid (bambusriidest vms) ja need on NII pehmed ja head, et ma pole neid kaks kuud jalast ära saanudki. :D

  Minu jaoks ongi kõige tähtsam, et riided poleks orjatöö tulemus ega jätaks arengumaadesse kuhjade viisi jäätmeid jne. Iga kord kui H&M silti (või veel hullem kohalikku Primarki) juba kaugelt näen, siis läheb süda pahaks mõeldes sellele kui räige nende tegevus tegelikult on.

  Ja loomulikult on sama tähtis see, et asjad oleksid vegan ehk nahast ega karusnahast ega krokodillinahast
  ega sulgedega tehtud asju ei osta.

  Nii palju kui võimalik ostan asju üldse kasutatuna. Kui kasutatuna ei leia, siis ostan pigem kallima, eetilisema ja kvaliteetsema kui et tormaks esimesse odavasse poodi ja võtaks suvaka. Kuigi eks seda ka juhtub vahel.

 • Reply Piret 13. september 2017 at 11:05

  Viimane pilt oleks otse nagu Bondi filmist võetud. :)

 • Reply Mariann 13. september 2017 at 11:02

  Seni on olnud hind. Täpselt samal põhjusel nagu sul – miks ma peaksin maksma rohkem kui ma võin maksta vähem. Püksid on püksid, vahet pole, kas nad maksavad 10 eurot või 100 eurot – mu pepu on ikka kaetud :D Aga nüüd viimased paar aastat olen ma ka mõelnud rohkem sellele, et pigem ostan ühe ja kalli ning kvaliteetse asja, mitte kümme odavat ja ebakvaliteetset. Mu “koduriiete” riiul on juba liiga paksult täis asjadest, mida enam “linnas” kanda ei sobiks, kuid ära ka ei raatsi visata. Netis müümisega ka ei viitsi alati tegeleda ja Sarapuus teenisin kuuga vaid 15 eurot, kuigi hinnad olid 0,50…5 €. Ju siis teistel pole sama maitse mis minul, et mu asjad kaubaks ei läinud. Kõik olid täiesti korralikud asjad, mitte mingid vanad kaltsud.

 • Reply Piret S 13. september 2017 at 10:55

  Minu jaoks on oluline see, et riie istuks hästi ja seda saaks kaua kanda. Kuna rahakott alati ei võimalda kallimaid esemeid osta, siis käib tihti kaltsukas ja – mis seal salata – ka kiirmoe poodides. Küll aga olen aastate jooksul hakanud ostma vähem ja kvaliteetsemaid asju :)

 • Reply Päevalilleke 13. september 2017 at 10:51

  Üldiselt ma toetan ka kõike loodussõbraliku kahe käe ja kahe jalaga, kuid paraku rahakott ei luba niipuhas olla kui südametunnistus tahaks. Õnneks ma träni ja riiete ostja väga ei ole, kuna ma ei viitsi. Seega ma ei soeta tihti uusi asju, siis kui vajadus tekib, kuid see tekib suht harva õnneks. Ja kaltsukakauba vastu mul ka midagi ei ole, seega minu riided võivad ka kasutatud olla ja vähemalt niipaljugi annan loodusele juurde riide ja träniringluse osas. Plaan on, et kui ükskord tunnen, et rahakott lubab (selleks peaksin vähem hoiukasse võtma…. :D), siis kavatsen hakata organic riideid ostma ja no loodan, et üks komplekt kestab kauem, kui suvaline kaltsuka/kiirmoeketi träni.

  Kusjuures lihtsalt mõtlesin mainida, et kõik hiinast tellitud kraam on ka räigelt paska täis (ilmselt igaüks tegelikult teab seda), seega sealt riideid, sööginõusi vms üldse ei telliks mina. Pulmadekori kraami sai paljupalju tellitud ja no kui ma mõtlen sellele, et millise orjandus ja keskonnareostuse see juurde andis, siis süda tilgub ikka korralikult… Õnneks läheb palju kraami mu õe pulmas kasutusse ja siis kavatsen edasi müüa, prügisse küll ei viska, siis vähemalt ehk keegi jätab selle tuttuue ostmata ja seegi annab midagi juurde.

  • Reply Mallukas 13. september 2017 at 10:57

   Jaa, lastele ma sealt enam asju ammu ei telli!