0
SÖÖK

poeskäigud #5 – meie pühadelaud*

31. märts 2018

Enne laste saamist ei huvitanud mind absoluutselt mingid pühad või traditsioonid. Nüüd on nagu ühiskonna surve, et lastele ikka peaks mingisuguse pühavärgi kätte näitama ja traditsioone tekitama. Seega tegime me eile väikse pardisöömingu ja värvisime mune. Ma ei ole küll kindel, kas eile üldse õige päev oli, aga noh, õnneks ei tea lapsed ka, seega pole vast hullu.

Me läksime tegelikult eile kindla ideega poodi, et teeme seapraadi, aga kohapeal mõtlesin ikka ümber ja otsustasin pardi kasuks. Kuigi Maxima saatis mulle hea näpunäite, kuidas umbes 10€ eest saab pühadelaua katta, äkki keegi teist tahab proovida:

Pühade laud kaetud pisut üle 10€ eest: http://www.maxima.ee/nadalaleht/kk-13

 • Ploomtomat 1kg 1.59€
 • Sea seljakarbonaad 1kg 3.49€
 • Viilutatud juust 1.99€
 • Valged munad 0.99€
 • Pühadekohupiim 2.49€
 • Kuivatatud aprikoosid ja ploomid 1.99€

Kuigi ma pean tunnistama, et ma ikkagi ostsin nii karbonaadi, tomateid, valgeid mune ja pühadekohupiima. Aga meie pühadelauale läksid hoopis pardikoivad, ahjujuurikad (porgand, kartul, brokkoli) ja kaht sorti valmissalatit. Kreeka salat ja üks värske vitamiinisalat. Magustoiduks sai ostetud üks väike tordike, aga pardist sai kõht nii täis, et selle söömiseni jõuame vist alles täna. Ja noh, parti jäi ka kõvasti üle. Muidugi ma ei kurda, sest mida vähem ma ennast liigutama pean, seda parem. Mugav ju, kui eelmise päeva õhtusöögist saab järgmise päeva lõuna.

Pesades munad ja rippuvad munad on ka Maximast (-40%!).  Aga üldiselt läks lauale:

 • 2 pakki pardikoibi
 • brokoli
 • 5 kartulit
 • 5 suurt porgandit
 • koriandrit (juurikatele)
 • pudel PURE ananassimahla
 • juustustritsel
 • kreeka salat
 • värske salat

Eile värvisime mune ka, mis kulmineerus muidugi sellega, et Mari uhiuus kleit oli roheline, käed olid kõigil sinised, köögi valge tööpind jääbki vist punase-rohelise kirjuks, aga noh. Suva. Munad said värvitud ja eks see ongi põhiline, et lapsele meeldis. Lende muidugi osa ei võtnud, sest ta pole veel paraku selles eas 😀

Täna vaatasin, et okei, nüüd meil on hunnik mune, millega midagi teha ei ole, kes neid ikka süüa jõuaks. Aga Kardo oli kaval ja tegi hoopis munavõid kodustest vahenditest. Ütleme nii, et ega ta just fotograaf pole, aga keda huvitab, siis nii ta seda tegi:

Tegelikult on retsept veits teine, aga no meil ei olnud kõike kodus lambist võtta, nii sai ka väga hea! Ideeks neile, kes veel muna värvimisega hulluks läksid ja nüüd oma munahunniku otsas istuvad 😀

Munavõi jaoks on tarvis:
Mune
Toorjuustu
Kurkumit
Majoneesi
Sool

Tee nii:
Keeda munad, pressi need kahvliga puruks, lisa majonees ja toorjuust. Sega kahvliga kõik koostisained purustades ühtlaseks kreemjaks seguks. Maitsesta segu kurkumi ja soolaga ning aseta valminud munavõi kuni söömiseni külma. Serveeri seda enda lemmiku musta leiva või sepikuga, veel parema maitseelamuse annab võie soojal röstil. Külalistele saad serveerida ka imelihtsasti valmivaid munavõi täidisega singirulle.

Vot, sellised lood siis. Mis teil pühadelaual on? 

*Postitus sündis koostöös Maximaga

Loe ka neid postitusi!

13 Kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Janet 2. aprill 2018 at 16:09

  Mul on ka hoopis teine küsimus. Kust ma sellised taldrikud võiksin leida? ? Niii ilusad

 • Avatar
  Vasta A. 31. märts 2018 at 21:58

  Teil oleks nagu jõulud seal… Söögiorgiat me ei korraldanud. Kuu lõpp ja raha ka pole enam jne. Aga lapsega sai ikka meisterdatud mingeid munapühateemalisi värke. Kanamune ei värvinud.

 • Avatar
  Vasta Ave 31. märts 2018 at 17:56

  Meil on Chopsticksi toit ja külm õlu 😀

 • Avatar
  Vasta Kirjutaja 31. märts 2018 at 17:31

  Kui kristlusest lähtuda, siis oli eile kurb päev, Suur Reede, mil Jeesus risti löödi. Täna on selle järgne Vaikne Laupäev ja homme on Ülestõusmispühade esimene püha, mil tavapäraselt süüakse ka lihavõttetoite (seoses neljkümnepäevase paastu lõppemisega) ja värvitakse mune. Mittekristlased ja kevadpühade täistajad värvivad mune ka varem. Mujal maailmas on esmaspäeval veel Ülestõusmispühade teine püha, aga meil on see tööpäev.

  • Avatar
   Vasta L 31. märts 2018 at 22:50

   Just nii! Suur Reede ja sellele järgnev laupäev on vaiksed leinapäevad, pühapäev on aga Ülestõusmispüha ehk suur rõõmu ja pidupäev. Seega õige aeg munadepühade tähistamiseks on pühapäev! ?

  • Avatar
   Vasta Pille 31. märts 2018 at 22:59

   Ma ka selle teadmise tõttu, pagan küll, umbes eelviimane inimene Eestimaa pinnal, kes mune pole värvinud 😀 Silmanurk üsna tõmbleb, et kõik nii lambilt seda teevad – on’s raske guugeldada korra! 😀 Samas on mega savi, eks. Veel paar aastat tagasi arvasin ise ka ülestõusmispühadest umbes nii, et üks munadevärvimise nädalavahetus kõik. Never ei teadnud, mis päeval seda täpselt tegema peab. Väike Suure Reede disko ka Hollis ja mahe niiviisi jeesuse ristilöömist tähistada 😀 Aga mittekristlastele ilmselgelt polegi vahet – lihtsalt pikk nädalavahetus nagu maast leitud.
   Mingeid pidustusi me peres sel pühal ei pea, aga munade värvimine on tore, nii et seda ilmselt veits teeme 🙂

  • Avatar
   Vasta mari 1. aprill 2018 at 10:26

   Ilmselt umbes 90prossa eestlastest ei lähtu munadepühade ajal kristlusest, take a chill pill.

   Talupojatarkusest on targem munad reedelära värvida, et neid terve pikk nädalavahetus süüa jõuaks, kui kogu pere kodus on. Kui see pühapäeva hommikule jätta ja lõunast kõik laiali sõidavad, siis kes ja millal neid süüa jõuab? 🙂

   Ja kui see jessuke kusagil endiselt hängib, siis tal on ikka täitsa kama, kas mune värvitakse reedel või pühapäeval 😀

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 1. aprill 2018 at 10:35

    Ma ise talitasin ka selle loogika järgi, et esmasp ju Mari lasteaeda ja juba T lähme me spasse, seega kes neid mune ikka sööks

   • Avatar
    Vasta Katrin 1. aprill 2018 at 16:47

    Ülestõusmispüha on kristlik püha. Natuke ebaviisakas on see kommentaari osa “Ja kui see jessuke kusagil endiselt hängib, siis tal on ikka täitsa kama, kas mune värvitakse reedel või pühapäeval :D”. Mõni inimene usub Jumalat ning nende jaoks on see tähtis nädalavahetus. Mingit chill pilli soovitada inimestele, kelle jaoks on sel nädalavahetusel mingi sügavam tähendus ka, on inetu.

    Ma ei ole kristlane, seega ma ei pea seda püha ja mune ka ei värvi. Teised mittekristlased võivad minu pärast kasvõi kümme resti mune värviliseks võõbata, aga usklike kallal ilkuda ei ole viisakas.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 1. aprill 2018 at 17:47

     Ma muidu olen maru tolerantne inimene, aga kui mingi inimene tahab tõsimeeli uskuda, et kuskil oli vend, kes löödi risti ja ta pärast surnust üles ärkaks, siis ta võiks juba lihavõttejänkusse ka uskuda 😀

    • Avatar
     Vasta Mari 2. aprill 2018 at 13:07

     Ülestõusmispühad on need, mida tähistavad kristlased. See ei tähenda, et see aeg kuidagi eksklusiivselt ainult kristlastele püha on. Juudid tähistasid paasapühi ehk egiptuse vangipõlves vabanemist sama aja kandis juba enne kristluse tekkimist. Ja keskmine eestlane peab munadepühi kevade ja “õuehooaja” alguseks. Enamikel traditsioonilistel elu/usukorraldustel on kevade alguse puhul mingid tähistamised toimunud. Ja hulgaliselt kristlikke traditsioone on otse vanadele paganlikele pühade ajale sätitud, et viimased vaikselt esimestega asendada (edukalt).

     Kui kellegi jaoks on see nädalavahetus sügavalt oluline kristuse ülestõusmise pärast – vahva. Kui kellegi teise jaoks on see “õues võib nüüd õunapuudel oksi lõigata” tähistamine – vahva. Tema aed on tema kirik ja kabel ja rahupaik. Kes/kas ja millal mune värvib on nii ebaoluline, et selle pihta midagi arvata tundub kitsarinnaline.

 • Avatar
  Vasta kiara 31. märts 2018 at 14:48

  Mul hoopis küsimus, et kuidas sa parti teed?
  Mulle on jäänud mulje, et see teil päris tihti menüüs(vähemalt mulle kusagilt varasemast meelde jäänud, et parti sööte 🙂
  Tahaks ka vaheldust kanale, võibolla saaks mõne hea idee sinult!