PILDID

mina, fotograaf või?

17. mai 2018

Mul on vahel tunne, et ma ei suuda kahte asja korraga teha. Et kui on need päevad, kus on palju pildistamisi, siis ei jõua blogisse ja kui blogiga kiired ajad, siis jälle ei jõua üldse stuudiosse pildistama. Nagu te võite aru saada, siis on mul viimasel ajal just palju pildistamisi olnud ja kuigi ma alles eile blogisin, siis endal on küll selline tunne, et pole iidamast aadamast siia jõudnud.

Öeldakse küll, et naised on head multitaskijad ja mõnikord ma olen ka, aga kohati olen ma küll nagu väike laps, kelle tähelepanu hajub ühelt teisele. Näiteks praegu on mul vaja ühe koostöö jaoks projekti teha, aga sellegipoolest töötlen ainult pilte, sest mulle sattus stuudiosse nii ilusasti tuduv beebi, kes mitte üht korda ka silmi ei avanud, lasi mul kõike teha. Kui nunnu!

Ühesõnaga, eks ma siis täna ühendangi “töö ja lõbu” ja kirjutan hoopis oma pildistamistest. Keda ei huvita, ärge edasi siis lugege. Lisan ka omajagu pilte.

Kui ma alustasin, siis mulle meeldisid hästi tumedad pildid. No kohe hästi tumedad. Ma isegi ei teagi miks, aga mulle tundusid need kõige ägedamad ja sellised sügavad. Allolevad pildid ongi tehtud paar kuud peale mu alustamist. Seda, et ma beebisid pildistada tahan, seda tundsin ma kohe ära, aga aeg-ajalt sattus ikka muud ka sisse. Aga võib ikka öelda, et 90% pildistamistest on ainuüksi beebid.

Praegu vaatan ma neid must-valgeid ja mõtlen, et heledamalt mõjuvad beebipildid kuidagi helgemalt ja puhtamalt. Aga no see on ka aastaga tekkinud “maitseasi”. Kui ma alustasin, ei teadnud ma üldse teisi beebifotograafe peale Teesi. Nüüd jälgin ma päris paljusid ja eks see on ka mõjutanud.

Eks ma siis hakkasin ka vaikselt uurima ja googeldama ja avastasin, et äge on beebisid “siduda” ja korvikestesse panna. Aga kuidas? Ega mina teadnud, sellegipoolest ei takistanud see mind proovimast. Ei tea, kuidas ma üldse nagu ei näinud neid värve, mis omavahel ei sobinud ja neid poose, mis kuidagi väga hästi välja ei kukkunud, nüüd näen, aga no inimene elab ja õpib, eks! Mul peas oli nagu mingi mõte olemas, aga kuidas seda päriselt teostada, ma veel aru ei saanud. Korv oli, nunnu kostüüm oli, aga tulemus mitte nii hea, kui tahtnud oleks.

Siis mul tuli uus periood, kus mulle meeldis kasutada hästi palju värve ja lilliekesi ja sitse ja satse. Mis mind praegu neid pilte vaadates häirib on see, et valgus on vahepeal täitsa mööda ja fookus ka tihti paigast ära. Aga noh, hakkas juba ikka paremaks minema, kui alguses.

Siis avastasin ma enda jaoks Meg Bittoni ja veetsin tunde ja tunde ja tunde vaadates tema töötlusvideoid ja pildistamise protsessi videoid. Proovisin üht ja teist pidi ja avastasin, et minu lemmikuks on üldse sellised rohkem olustikupildid, mitte niivõrd sätitud ja poseeritud, vaid sellised vabamad vanem-laps pildid. Muidugi on vanemaid erinevaid ja mõni eelistab ikkagi korvipilte, teised just selliseid süles tehtud pildikesi. Näiteks suur lemmik: kodupildistamine! Hoopis teine õhkkond ja nii äge tulemus minu meelest. Ja lapsele ka kunagi tore näidata, et näed, siin oleme sinu esimeses kodus ja see oli meie elutuba ja üldse selline kodune ja hubane ja mõnus.

Selliseid kodusemad ja mitte nii sätitud pilte saab muidugi stuudios kah teha, ega alati ei pea fotograafi koju kutsuma. Arusaadav ka, sest paljud pelgavad, et ah mis minu kodu ja mul on nii väike ja pime ja… Muuseas, ülalolev kollaaž on tehtud väga väikses 30+ ruuduses korteris. Lihtsalt juhtus olema päiksepaisteline päev ja tulemus oli minu meelest super!

Ülalolevaltelt piltidelt näete seda kah, et mismoodi ma lahendan seda, kui ema-isa ütleb, et ah ei, mina pildile jääda ei taha. Selles suhtes, et eks naised on enamasti äsjasünnitanud ja ei tunne ennast võib-olla kõige paremini, aga mina käin siis alati ikka peale nagu uni, et teeme ikka – usu mind, ma kasutan sind ainult “taustana”. Paljud emad on mulle hiljem öelnud ka, et väga hea ikka, et sai süles pilte ka tehtud –  beebi üksi on armas, aga mitte miski ei näita seda väiksust ja haprust paremini kui just emme-issi süles.

Aga seda ma pean tunnistama küll, et minu armastus must-valgete piltide vastu ei ole sellegipoolest mitte kui kuskile kadunud. Ja kui ma nüüd vaatan, siis mõned on ikka veel päris tumedad, aga on ka täitsa heledaid ja helgeid. Ju siis mõned asjad ei muutu ajaga 😀

Milline minu pildistamine muidu tavaliselt välja näeb? Noh, mõtleme – kasutan tänase ideaalse modelli Anna-Liisa pilte oma jutu demonstreerimiseks.

Eks hästi palju oleneb ka beebist endast. Selliseid “ideaalbeebisid” on vähe, kes nüüd päris kõike teha lasevad. Seega on minu taktika praegu selline, et ma esimese hooga proovin beebist magavad pildid ära teha – juhuks kui hiljem ärkab ja ei taha kuskil korvis passida, siis tuleb ju nagunii ema-ise süles pilte teha, seega hea on kohe alguses proovida. Esialgu siis oma kodustes riietes ja lihtsalt omaette olles. Seda ka seetõttu, et üldiselt tehakse emale alguses meiki ja seega alustangi ma magava beebi pildistamisega. Seetõttu palun vanematel alati lapsele selga panna hele riietus, et siis sobib suht igasse setti.

Siinkohal on juhtunud palju naljakaid asju. Näiteks jõuan mina kaks pilti ära teha, kui isa tormab ligi ja kukub beebit äratama: “Tõuse üleeee-eee-eees, muidu magad terve pildistamise mahaaa-aaa!”. Ja võite kindlad olla, et ülejäänud pildistamine möödus meil siis nii, et üritasime nutvat beebit rahustada ja niisama laps üksinda pilte me tookord rohkem teha ei saanudki.

Tänane modell oli väga leplik ja lubas endaga rahumeeli edasi toimetada, aga üldiselt ma päris kohe igaks juhuks neid korvi tõsta ei julge. Seega kasutan pildi muutmiseks mütsi või pärjakest. Kuna body peal olid roosad roosikesed, panin beebile roosilise pärja pähe ja tegin ka nii paar pilti.

Vahepeale tegime me siin issiga ja väikse vennaga ka pilte, aga kuna ta ei paistnud ikka veel sugugi üles tõusma hakkavat, siis julgesin ta lahti riietada ja korvi panna. Ma sain endale just uued värvilised taustad, tahtsin neid kohe kasutama hakata!

Vedas, saime väikse naeratuse ka pildile!

Ikka must-valget kah vahelduseks.

No siis me tegime vahepeale veel emme-issiga ja vennaga perepilte kah ja tundus, et olemegi nagu ühel pool, aga kuna mul kollane taust oli veel täitsa proovimata ja pisikene oli ikka veel õndsas unes, siis mõtlesime paar tükki teistsuguses pesas kah teha.

Vot, selline väike jutt siis minu “tööst”. Naljakas, et aasta ajaga on nii palju muutunud, aga minu meelest on see just äge. Hullem oleks ju siis, kui ma vaataksin aastataguseid töid ja ei näeks mingit erinevust. Seega olen ma praegu täitsa rahul ja oma kodus pildistamisest (hinnaga 30€) on välja kujunenud stuudiopildistamine (hinnaga 100€). Kas seda on palju või vähe, eks see ole igaühe enda ostsustada. Mulle endale tundub see igatahes praegu täitsa aus diil ja ei saaks ka öelda, et mul klientidest puudu oleks. Selle üle on mul ainult hea meel, sest ma olen selle aastaga nii “beebiinimeseks” saanud ja päris lahe on see, et iga beebi on erinev ja vanematega on alati nii tore juttu puhuda ja noh, beebidest rääkida. Mina jagan nii palju nõu, kui mul pakkuda on ja kui mult küsitakse.

Küll mul on hea meel, et ma kunagi selle fotograafia enda jaoks avastasin!

Ja teate, mis on naljakas – kui keegi küsib, et mis kaamera sul on? Et noh, minu alguse ja praeguse aja pildid on ju täpselt sama kaameraga tehtud, nii et kaameras ei ole asi, see pildi “headus” peidab ennast kuskil mujal.

Mina ootan ikka teid oma beebidega mulle külla ja kui leidub neid, kes tahaksid sünnitust pildile püüda, siis see meeldib mulle ka väga. Mul on üks praegu mai lõpus siin ootamas ja juuni on suur reiside kuu, aga juuliks ja augustiks on mõlemaks võimalus veel üks plaani võtta, nii et mõelge järele, kas see on see, mida te endale mälestuseks sooviksite 🙂

Keda huvitab, siis mul on koduleht ka: www.mallupildid.ee, kus on rohkem infot jne, aga ma praegu kaalun siin üldse seda, et ma teen oma fotovärgile oma insta ja hakkan lihtsalt jooksvalt sinna pilte lisama – on vähe kergem, kui kodukat kogu aeg uuendada vist.  Mis te arvate?

Loe ka neid postitusi!

22 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Lisbet 19. mai 2018 at 21:09

  Ma oma tirtsust ise nii palju pilte klõpsinud,et mine hulluks 😀

 • Avatar
  Vasta Maireke 19. mai 2018 at 08:11

  Ei näe videot ☹

 • Avatar
  Vasta Maria 18. mai 2018 at 11:58

  Tore postitus!

  Suurepärane!
  Kobisesin alguses pea kõikide su piltide üle. Küll olid need minu jaoks liiga sünged, siis liiga kirjud ja siis poolte peadega jne jne. Olin toona kindel, et blokid mu aadressi ära.
  Mida rohkem harjutada, seda paremaks saame. Päriselt. Su beebikad on läinud helgeteks ja neil on olemas vajalik kompositsioon ja mis peamine, terved pead!
  Vähem on rohkem! Ja see kehtib päris sageli.

 • Avatar
  Vasta ? 18. mai 2018 at 07:53

  Kas Eestis mõnda ägetat fotoblogi ka on? (Mis oleks tasuta, mis näitaks kaadritagust elu ja jagaks õpetusi)

 • Avatar
  Vasta Janeli 17. mai 2018 at 22:41

  Kodu pildid on kõige mõnusamad! Hoopis teine käekiri joonistub.

 • Avatar
  Vasta Kätlin 17. mai 2018 at 21:50

  Issssssand, küll need beebid on ikka nunnud!!! Vaatan ja piserdan. Nii ilus video on kokku pandud. Kõik tuleb endal meelde. See valu ja ootus ja kohtumine oma beebiga. Uhhhh…. Ka minu teine beebi kaalus 4020g ning midagi peaagu sarnast oli veel 🙂

 • Avatar
  Vasta A. 17. mai 2018 at 21:15

  Asi edeneb jah 🙂 A nii veider värk mul nende mv piltidega. Kunagi mulle tohutult meeldisid, nüüd tunduvad mustvalged pildid suht sünged ja elutud, eriti kui need on tehtud lastest. Imelik, kuidas eelistused nii kardinaalselt muutuvad.
  Sulle ikka ainult kiidusõnad! Kes palju teeb, see palju jõuab ja kes ei proovi, see ei saagi teada, kas ideest saaks asja või ei. Mul oli täna just arutelu oma mehega. Oli suht erimeelne ja etteheitev vestlus töödest, tööjaotustest, hakkama saamisest, toime tulemisest jne, kui mees siis millegi peale nähvas, et hakka siis ka mallukaks. Veel tükk aega rääkis ta sinust naeruvääristavalt ja alandavalt. Ma ei osanud talle selle kõige peale muud öelda kui et ta võib arvata sinust mida tahes, kuid inimene vähemalt oskab ja suudab oma väidetavalt pea olematust potentsiaalist vähemalt 90% ära kasutada ja elab sada korda rõõmsamalt ja stressivabamalt kui nii mõnigi teine (tõin näiteks ta enda). Tubli oled!

 • Avatar
  Vasta Sssssh 17. mai 2018 at 19:27

  Kle Mallu….see video on ju lausa IMELINE. ma ei tea, mis kalgi südamega eit ma olen, et mind väga paljud videod ja pildid ei pane heldimusega õhkama, aga see..no mina ei tea, kas on asi imearmsas beebis, selles armastuses mis sealt õhkab või hoopis sinu andes jääda kõike jäädvustada, aga see kompott, mis kokku keedetud on kõige kaunim asi, mida mu silmad üle väga pika aja näinud on! Voh! Oled tubli! 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 17. mai 2018 at 19:28

   Oi, aitäh! See oli muuseas mu esimene sünnituse pildistamine maailmas 🙂

  • Avatar
   Vasta Sssssh 17. mai 2018 at 19:28

   Seda* kõike

 • Avatar
  Vasta Katu 17. mai 2018 at 18:04

  Oh see rohekas taust on niii mega hea?

 • Avatar
  Vasta MP 17. mai 2018 at 17:50

  Muidugi, padjad ka püüri sisse, mingi voodipesu komplekt. Annaks kohe minu arust palju juurde, kui lihtsalt paljas tekk ja padjad. 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 17. mai 2018 at 18:14

   Ma vaatasin pildid üle ja ikka ei saa aru, kus sa seda “paljast tekki ja patja” näed :D?

   • Avatar
    Vasta MP 17. mai 2018 at 18:20

    Sinu kodukal, mallupildid, kus on stuudio pildid voodis tehtud. 😀

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 17. mai 2018 at 18:34

     Aaaa! Mul pole enam seda setti üldse 😀 Nii et no worries! 😀

 • Avatar
  Vasta MP 17. mai 2018 at 17:48

  Kiidan ka pilte! Aga tekkis 1 küsimus, et kas stuudios ei taha seda tekki mingisse ilusasse tekikotti panna? Kuidagi häirib see, et on lihtsalt paljas tekk seal voodi peal. Mis sobiks muidugi ja võiks natukene ehk mingit värvi nüanssi ka juures olla, kas äkki mingi lille mustriga, aga mitte üleliia, muidu on kuidagi mannetu, aga see on ainult minu arvamus. 🙂

 • Avatar
  Vasta Aleksandra 17. mai 2018 at 17:10

  Hei! Meie tahaks tulla väga kõhupilte tegema, aga sul neid seal kodulehel nii vâhe et pole justkui kuskilt sinu seda nö “stiili” näha, et kui sul neid veel on kuskil, siis lisa ikka kodukale juurde! 🙂 Ja uuriksin veel, et kas beebiootuspilte tehes on sul seal ka aksessuaare/kleite vms ka mida kasutada? 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 17. mai 2018 at 17:11

   Ma panen sulle mõned meilile, aga ega neid rasedad väga palju mulle ei satu, pean ma aus olema 😀 Enamasti tullakse ikka siis, kui beebi juba kätte saadud 🙂 EDIT: Sul vist siin meil valesti kirjutatud, ei lase sulle saata 🙁

 • Avatar
  Vasta Sndra 17. mai 2018 at 16:59

  Sa oled selle ajaga tohutult arenenud! Praegused pildid on imelised, hea meel sinu üle kohe! 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 17. mai 2018 at 17:04

   aitäh! eks pikk aeg möödas kah 🙂

   • Avatar
    Vasta Mer 17. mai 2018 at 17:40

    Jaa! Olen ka nõus. Areng on olnud meeletu!
    Eriti meeldisid need viimased koduspildistamised. Näha on, et valgetasakaal on kenasti paigas. Edu!