0
LAPSED Lende Mari

aasta ja 8 kuud

8. juuni 2018

Ma tahtsin tegelikult teha postituse, kuhu kirja panna kõik Lende öeldud sõnad (nii palju, kui meile neid meelde tuli), aga siis meenus, et tal on täna ju “sünnipäevalaadne toode”, ehk siis on ta tänase seisuga 1 aasta ja 8 kuud vana. Seega tundus sobilik natukene üldse Lendest endast ka kirjutada.

Seda ma vist maisin, et viimati perearstil käies ma küsisin, et kas on võimalik, et Lende on geenius, sest ei tundu normaalne, et VASTSÜNDINUD IMIK oskab nii palju asju. No sõnadest ma isegi ei räägi, sest Mari jõudis sellele levelile mingi… alles nüüd. Just leidsin posti, kus ma tõin välja, mida oskas Mari 2a ja 10k vanuselt öelda – SIIN on see post. Uskumatu, et ma siis olin nii õnnelik, et appi, ta oskab juba “nii palju rääkida”. Sellest tulenevalt saate vist aru, miks ma nüüd kodus iga päev imestan, et KUIDAS see Lende nüüd kõikide arust geenius ei ole, sest tema sõnavara on hetkel selline:

emme

issi

kado (kardo)

kook

komm

tiss

nina

opa

täht

aitäh

õue

auto

kaka

ka (kala)

uss

ise

no (nagu ei i.keeles)

see

anna

ka

ba (banaan)

kutsu

njäu

papu

tita

juua

tsau

võta

kõik

pepu

lotte

kiiga (kiikuma)

mama (mari)

uss

Raudselt ma praegu midagi unustan, sest mulle tundub, et ta suht tihti hakkab midagi uut ütlema. Eile näiteks ütles “pitsa”, aga kuna ta seda rohkem kasutanud pole, siis ma seda päris sõnavarasse veel ei loeks, ta nimelt palumise peale kordab igasuguseid sõnu.

Lisaks ta saab VÄGA paljudest asjadest aru. No mõnikord ütlen talle midagi, täitsa niisama, absull null eeldusega, et ta seda päriselt ka teeks või tooks ja siis ta teebki seda. Näiteks ütlen, et mine pane see mänguasi teise tuppa kotti ja ta läheb ja panebki. Nagu, kuidas ta oskab? Raamatus oskab näidata näpuga asjade peale, nagu kleit, seelik, püksid, müts – igasugused asjad, mida ta päriselt öelda veel ei oska. Ma saan aru, et see on täiesti tavaline asi selles eas lastel, aga mina puutun selle tavalisusega alles nüüd esimest korda kokku ja ma pean ütlema, et päris kivi südamelt tunne on, kui ma ei pea iga kuu lugema, et mu laps millegagi arengust maas on.

Mitte, et see laias laastus nii väga loeks, sest Mari räägib viimasel ajal eriti niii palju ja nii pikki lauseid, et ma üks päev avastasin ennast esimest korda mõttelt, et issand jumal, kas sa kunagi vait ka oled 😀 Kogu aeg mingi lobisemine käib – kõik, mis talle pähe tuleb, või mida ta kuskil näeb, või mida ta teha tahab, kõik on vaja kohe rääkida. Ja loomulikult korrutada nii kaua, kuni ma vastan, et jaaa, on küll nii 😀

Kuigi nagu mainitud, siis on Lendel mingi tohutu inina periood. Iga asja peale on kisa ja nutt lahti. Tahab kõike ISE teha ja solvub 100% kui ise ei saa. Ma vist igapäevaselt ütlen, et ma pole mitte kunagi kedagi nii nunnut ja tüütut samaaegselt näinud. Maril ma seda perioodi ei mäleta, aga tal tulidki vist kõik perioodid hiljem ja mõni ei tulnudki. Näiteks selline jonn ja nutt, seda pole tal kunagi eriti olnud. Mari ka pigem nautis seda, kui tema eest midagi ära tehti, selle asemel, et “ise!” korrutada.

Küll on need lapsed erinevad. Huvitav, milline kolmas tuleb?

Üldiselt vajab vist see ka mainimist, et kui ujuda Lendele meeldib ja vett ei karda, siis teda pestes (või sõna vann kuuldes) kisab ta niiiiii kõvasti, et kui me teda eile pesime, kartsime, et varsti tuleb politsei meile tuppa imikulaipa otsima, sest Lende kisast oleks võinud eeldada, et teda nürida noaga pooleks saetakse.

Aga mis talle meeldib? Mari meeldib, kuigi Maril on kadeduse periood ja Lendele ei taheta üldse midagi jagada, või siis kõige kehvam asi. “Lende lakub!” kaebab Mari ja ei taha jagada oma asju, et Lende neid lakkuda saaks 😀 Peppa multikas meeldib. SÜÜA meeldib! Kõike! Ma pole veel asja näinud, mida Lende eriti ei sööks. Samas kui ma nüüd mõtlen….eips, ikka ei mõtle välja.  Ja no kaisus olla ka meeldib.

Aga okei, me pakime viimased asjad kokku ja hakkame varsti lennujaama poole sättima. Maril on siin mingi lõhestunud isiksuse moment, kus ta ühel hetkel on mega põnevil, et saab lennukiga kõrgele-kõrgele sõita ja teisel hetkel kinnitab, et ta on juba 10-aastane ja tahab üksinda siia elama jääda.

Loe ka neid postitusi!

23 Kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Annely 11. juuni 2018 at 14:01

  Mul laps pooleteist aastane ja ütleb ainult mämm+oma keeles seletab, arst ka natuke mures ,et nii vähe ütleb sõnu aga emme ja issi veel ei ütle :(. Ka mu lapsel jonni periood käsil eriti kui poodi minna siis kassas olen tõuseb püsti vankrist ja kui traksid peal siis kisa suur 😀

 • Avatar
  Vasta Egle 10. juuni 2018 at 09:52

  Pean tunnistama, et mina ei ole kunagi väga suur laste fänn olnud, endale nii väga ei igatse ( võibolla selline periood lihtsalt ) ja teiste lapsi ka ei fänna eriti, kuigi mina lastele kohutavalt meeldin 😀 Aga.. no Sinu lapsed, neid on alati äge piltide pealt vaadata ja üldse väga vahvad on 🙂 Sa kohe sobid emaks!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. juuni 2018 at 16:27

   parim kompliment ever, aitäh 😀

  • Avatar
   Vasta Katrin 11. juuni 2018 at 10:04

   Nöustun! Sa, Mallu, oled mulle ka eeskujuks. Et ma jumala eest ei muutuks närvihaigeks ja kontrollifriigist emaks (mul nimelt veits perfektsionisti kompleks ?)
   Luban, et lasen lapsel mängida, lagastada, maailma läbi rõõmu ja naeru tundma õppida ja luban, et ei riidle mõtetute asjade pärast nagu seda on segamini tuba ja kogemata mänguhoos katki läinud asi. Ausalt luban olla kasvõi 1/5 nii chill kui sina ???

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 11. juuni 2018 at 10:06

    issand, mis te nüüd 😀 ma sinna küll midagi teha ei saa, et ma pohhuismigeeniga sündisin 😀 aga lihtsam on nii küll, jah 😀

 • Avatar
  Vasta tyy 9. juuni 2018 at 10:31

  Eks väikeste emmedele on iga uus silp suur ime ja tugev tung seda imet jagada on asjast eemal olevaile arusaamatult pentsik. Mõistan nii üht kui teist poolt. Ise olin samasugune ime kuulutaja ja rokemgi veel. 🙂 Minu teine laps rääkis kahe aastaselt täis lauseid. Lastearst ütles et tal on üle kolme aastase oskused ja sõnavara. Ma ei tea miks see emme nii uhkeks teeb nagu see oleks minu isiklik saavutus. Mõnes mõttes ehk ongi ka – ma ei rääkinud temaga kunagi pudi keeles nagu ninnu kännu jne. Samas mu esimene laps hakkas rääkima üle öö ja kohe palju alles 3 aastaselt. Enne olid üksikud oma tehtud sõnad. Kokkuvõtteks pole sel suurt vahet, mõlemal on täiesti tavaline kõne. Oluline on see vaid märgata kui laps vajab kõne tekkes ja häälikutes abi.
  Aru saavad need pisikesed palju palju rokem kui me suudame endale ette kujutada.
  See on üks põhjuseid miks pisike ei saa areneda – tal ei lasta teha ise, sest emme peab teda lliga pisikeseks. Kuni tal tekib oma mina ja soov ja oskus seda väljendada. Algab perioood TAHAN ISE! Mõni laps on nii ülehoolitstud et tema ise teha vajadus kustub. Sellisel emmel on tema laps igas vanuses millekski liiga väike. Igal pisikesel on juba sünniga kaasas oma karakter. Meie osa on toetada teda raskuste ületamisel. Kes on uje, kes arg, kes esineja kes isekas kes jäejekindel jne. Nad on meie suurimad õpetajad ja treenerid, kui oskame seda märgata! Kui oskad on sellest palju teistsugust rõõmu – rõõmu su enese arengust ja sisemisest rauhust, teadmisest et ole õigel teel.

 • Avatar
  Vasta Ma 9. juuni 2018 at 06:59

  Väga lahe! 🙂 Kuna mu esimene laps on poeg ja poisid teatavasti üldiselt arenevad aeglasemalt, siis on mul ka seekord väga lahe vaadata, kuidas mu 1a5k tüdruk ikka jube kiiresti kõike haarab ja tahab järele ütlema hakata. Sõnu on tal umbes 5 praegu, aga mõistus lõikab väga teravalt. Eile just tegime talle “testi”. Küsisime, kus on emme-issi-venna varbad, silmad, hambad, naba, nina, suu, kõrvad, juuksed jne. Muudkui nimetas. ÄGEEEEE!
  Aga ma arvan, et su kolmas laps tuleb veeeeeeeelgi geniaalsem! 😀

 • Avatar
  Vasta KRO 8. juuni 2018 at 21:52

  Mu neljasel pojal on mikside tipphooaeg. Miks? A miks? Vastad ja saad alati uue miksi. Juttu jätkub kauemaks 🙂

 • Avatar
  Vasta Kersti 8. juuni 2018 at 16:15

  Ma alati vaatan Lendet ja heldin.. Ta lihtsalt nii muheda olemisega tegelane. Selline täiskasvanu olekuga. Saates oli ka nii armas moment jäädvustatud, kus Lende arbuusi küljest karva üritas ära võtta. Nii asjalik 😀
  Lende juba kahte sõna ka vaikselt kombineerib? 🙂 Ja nii ongi, et lapsed mõistavad hoopis hoopis rohkem, kui me arvata oskame. Kui juba nii hästi mõistab, siis varsti kasutab ise ka 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. juuni 2018 at 18:05

   Ei veel pole kombineerinud, aga ma juba proovin talle lühikesi kombosid korrutada 🙂

   • Avatar
    Vasta A. 8. juuni 2018 at 21:48

    Kui ta juba praegu nii lennult kõike haarab, tuleb see paari sõna järjestamine ka hästi kiiresti. Ja sealt edasi juba pikemad laused. Mul esimene laps oli ka selline, 2a sai, rääkis juba ilusaid lauseid. Alul hakkas ütlema mõnda sõnapaari, siis hakkas ütlema lauseid nii, et ütles vaid sõnade algused (miskipärast), mõnd aega harjutas ja juba rääkiski. Paari-kolme kuu edusammud.

 • Avatar
  Vasta Liina 8. juuni 2018 at 15:40

  Tean, mida tunned, sest kogen sedasama oma lastega. Teine tundub justkui geenius olema, saab kôigest aru, sõnavara on suur ja olen omaette ka imestanud, et nii pisike aga nii taibukas ja tegus. 🙂 Nt kui keegi närvitseb vôi kurjustab, tuleb teeb pai ja ütleb “ahu, ahu” (rahu, rahu). 😀
  Esimene laps ka tubli ja tegus, aga tõesti teise areng märgatavalt kiirem. Esimene laps sai aastaseni vaktsiine, mis ta närvikavale ja kõne arengule märgatavalt mõjusid… Alles 5a saime kõne korda. Kuid vb olen selles osas ka paranoiline, ärge pahandage.

  Ma samuti nüüd huviga ootan, milliseks kolmas laps kujuneb. (L)

 • Avatar
  Vasta Sandra 8. juuni 2018 at 15:26

  Millal uue lapse nime avalikustad? ?

 • Avatar
  Vasta Ann 8. juuni 2018 at 14:05

  Mama ????? niiii armas!!!

 • Avatar
  Vasta Anna 8. juuni 2018 at 11:38

  Varsti Mari ja Lende räägivad sul koos nii palju, et sa ei jaksa äragi kuulata kõike mis neil öelda on 😀

 • Avatar
  Vasta Liisu 8. juuni 2018 at 11:05

  Minul tirts 1,7 peagi ka 1,8. Oskab ka juba päris palju sõnu-
  Aitäh
  Nni(vanni)
  Iti(issi)
  Mjäu-mjäu
  Emme
  Anna
  Ei lähe!
  Mämm-mämm
  Juua
  Ei
  Ja
  Lill
  Tita
  Au-au(kutsu)
  Mkm
  Ai-ai
  Õue
  Puu
  Tiss
  Nina
  Ikka
  Oota
  Tadaa
  Tau-tau(tsau-tsau)
  Kaka
  Kuidagi ütleb mull ka kui tahab et seebimulle puhuksin.
  Ja kindlasti neid sõnu veel aga lihtsalt kõik ei ole meeles ja kui uue sõna ülesse mõtlen kirjutada siis tuleb ju midagi muud vahele?
  Ja muidugi meil ka nii et kui ütled näiteks midagi “palun mine too üks mässu emmele”siis läheb toob minu kätte ja ise läheb siis pikali ka et paneks siis alla.? . Isegi vaatan ja imestan et oskab ja saab nii paljudeast asjadest aru.
  Päikest?

 • Avatar
  Vasta Lisbet 8. juuni 2018 at 10:38

  Mu tirts saab homme aasta ja 5 kuud vanaks,sõnu ütleb vist vähem,aga muidu tundub samasugune-iga asja peale kisa lahti,kui ise teha ei lasta,kisa lahti,viskab pikali või pulgaks end 😀 ja see ka,et ütled,et vii see sinna või too see siia,siis 99% juhtudest seda ka teeb 🙂

 • Avatar
  Vasta K 8. juuni 2018 at 10:15

  Kas ma olen valesti arvutanud või miskit ? 😀 minu augusti lõpus sündinud pliks on praegu 1 aasta 9,5 kuud…Kas Lende noorem ei peaks olema?:D

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. juuni 2018 at 10:16

   Ei, sina pole midagi valesti arvutanud, mina ise lugesin mööda 😀

 • Avatar
  Vasta Marelle Jõgeva 8. juuni 2018 at 10:15

  Palju õnne Lendele,aga täna sai ta ju aasta ja 8 kuud ikka,onju.Või ma arvutan valesti,8 oktoober ju sündis,nov-aasta ja 1 kuu,dets- aasta ja 2 kuud,jaan-aasta ja 3 kuud,veeb- aasta ja 4 kuud,märts-aasta ja 5 kuud,aprill-aasta ja 6 kuud,mai-aasta ja 7 kuud,juuni-aasta ja 8 kuud.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. juuni 2018 at 10:16

   Sul on õigus 😀

 • Avatar
  Vasta L 8. juuni 2018 at 10:14

  Kas mitte aasta ja 8 kuud peaks ju olema? ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. juuni 2018 at 10:15

   peaks jah 😀