Täitsa hull ikka, et kui keegi oleks mulle mingi 6 aastat tagasi öelnud, et lähiaastatel saab minust kolme lapse ema ja ma olen selles mega hea (vabandage nüüd mind ennast kiitmast :D), siis ma oleks küll arvanud, et see inimene puhta sooda on. Seega, kui keegi mu lugejatest tunneb, et issand, ma olen nii ebakohusetundlik ja lapsik, ma pole laste saamiseks valmis – sa oled ideaalselt valmis! Lastele meeldivad lapsikud inimesed ja eriti veel sellised, kes poes sama õhinaga kommi valivad ja elutoas multikaid vaadates vanni võtta lubavad.

Ma ükskord ütlesin, et kui teil on juhuslikult mu laste kohta küsse, et siis andke tuld, ma teen kunagi posti. Vot, täna on see imeline päev, mil ma oma lubaduse täidan.

Kui palju Lende juba räägib?

Teate, ma arvasin siin, et Lende on geenius eks… Kuni ma nägin tööl u Lende vanust, kes rääkis puhtalt ja soravalt nagu päris inimene. Seega jah, geenius ta siiski vist ei ole, aga kui öeldaks, et 2-aastane peaks ütlema 50 sõna, siis Lendel on juba praegu rohkem (1a10k vana) ja moodustab ka lause moodi asju. Mul on notes’ites väike list Lende öeldud sõnu ka.

Emme 

Issi

Kardo

Lotte

Bababa (Barbara)

Kiisu

Mamama (vanaema)

Mamma (mari)

aitäh

anna

lill

vesi

vann

auto

tuut tuut (rong)

ennuk (lennuk)

pai

rotid

muna

juua

süüa

kartult

ei/ no

jaa

opa

hüppa

alla

õue

kiiga (kiikuma)

konn

katki

lamp

komm

kinni

njäu (kass)

tita

beebi

naba

nina

pese

pall

padi

tuttu

baan

kurk

tiss

piim

puu

üks

kaks

kuus

seitse

kaheksa

täht

mõmmi

jänku

sokk

muu (lehm)

kott

papu

pipi(prillid)

kook

pult

kala

peppa

nunnu

pillid (prillid)

kiku (hammas)

saia

istu

võta

kalli-kalli

jäätis

puhu

lõke

tuli

ei taha

mina ka

anna juua

juua tahan

anna süüa

ei taha vanni

võta Lotte

kuku mind (ehk siis pean teda voodisse viskama tekkide vahele :D)

Miks lasid oma lastele teha puugivaktsiini, kuid mitte teisi riiklikus kavas olevaid? Ja kas kavatsed Martat nüüd vaktsineerida? Palun räägi laste vaktsineerimisest või noh otsusest mitte vaktsineerida, k.a k-vitamiini süstist. Kuidas jõudsite selle otsuseni ja kuidas oli arstide suhtumine jne.

Need vaktsineerimisküssid on nagu nad on, ma kellegagi vaielda ei viitsi. Lühidalt, puuke meil siin on jalaga segada, mumpsi ja lastehalvatust nagu ei ole olnud. Martat vaktsineerida ei kavatse. Kui, siis kunagi puukide vastu :D Selle otsuseni jõudsin erinevat inffi lugedes, dokke vaadates ja üldse lihtsalt usaldades oma sisetunnet. Ma ei arva, et vaktsineerimine oleks paha-paha, sest loomulikult on paljud haigused tänu neile kadunud. Küll aga usun ma seda, et vaktsiinid on tehtud nn “one size fits all” ja kuna on ka neid, kellel tekivad tüsistused, siis ma ei taha, et need minu lapsed oleks. Vot tak. Meie perearstil on täitsa suva, pidin allkirja andma ja rohkem sellest juttu tehtud pole. Aga eks see on iga vanema otsustada ja mõelda, mis infot ta loeb, mis talle usutav tundub ja millise tunde järgi talitab.

Kui kaua plaanid Martat imetada?

Inimene plaanib ja jumal naerab, või kuidas öeldaksegi. Mari plaanisin pool aastat, imetasin 3-4 kuud. Lendet plaanisin mingi aastakese, imetasingi 1a3k. Mis siin ikka nii väga planeerida, vaatab, kuidas läheb. Aastakese oleks ju hea ja mugav, ei peaks mingi RPAga jamama.

Kuidas oled oma lapsi magama pannud? Kas esialgu rinnaga ja mismoodi peale imetamise lõppu?

Mari ajal lutt+sisse mässimine ja pallil õõtsumine. Jube tüütu. Lendet enamasti rinnaga jah, aga ega see ka vähem tüütu pole :D Kui enam rinda ei võtnud, siis kaisutekk ja lihtsalt ise lebasin kõrval. Või noh, see süsteem on meil siiani, kui aus olla. Ehk siis magamaminekud on sellised, et Lende ühel pool, Mari teisel pool ja mina seal keskel nagu Hitler pragamas: “Pea padja peale! Ei hammusta oma õde! Ei lähe minema! Tuduaeg!!”, kuni nad lõpuks mu soigu kuulata ei viitsi ja passivad out.

Kas olete Kardoga täheldanud või mõelnud, et kumb laps kummasse on? Nii iseloomuomadustest või välimuselt. Mari tundub välimuselt rohkem Kardosse kalduvat. Lende tundub iseloomult teisse mõlemasse, vana rahu ja veidi nagu väike boheemlane.

Lende on vist iseloomult Kardosse, Mari rohkem minusse. Välimuselt öeldakse jah, et Kardo moodi, aga mina oma titepiltidel olen küll Lende moodi :)

Lende lemmik sõna? “Anna!” ja “EMME!”

Mari lemmik värv? Ikka roosa, viimasel ajal on mingi hull printsessivärk käimas siin.

Martakene: kuidas sa tema sünnitusse suhtud?

Noh, mis mul siin ikka suhtuda, eks ta ära teha tuleb. Ma ei karda, sest ma tean, et see kestab paar tundi ja ma elan selle üle, ainult see oksendamine on nii vastik, et jätaks hea meelega selle osa vahele. Aga eks harjutamine teeb meistriks ja ma olen juba kaks korda harjutanud, seega ma usun, et saab lebo olema, ei põe üldse!

Kas Martale tuleb veel teine nimi ka, nagu Lendel ja Maril on?

Jah, Marta Kene. Keegi küsis, et kas ma üldse teist nime lastel kasutan. Ei kasuta, kui aus olla.

Kellega on ootusaeg kōige lihtsam olnud? Kas esimese ehk Mariga, või keskmise Lendega, või nüüd Martaga?

Kõik on tegelt ühtmoodi lihtsad olnud. Mul on siiani KÕIK sama. Kõik rasedused, sünnitused, beebid… Nii et kõik lapsed on nagu copy-paste, kuni iseloomu näitama hakkavad. Mul ämmakas naeris ka, et ma idekas laste saamiseks, sest rasedused kerged, sünnitused lühikesed ja öösiti magavad beebid. Pöörfi!

Kas oled Lendele potitreeningut ka teinud ja kas ta ise ka huvi üles näitab?

Lende on enamasti püksata ja teavitab meid oma hädast. Küll aga on sellest vähe, sest ta võib küll öelda “kaka” (mis tähendab pissi või kakat), aga potile ta ei taha. Vahel korra istub, vaatab potti, ütleb: “ei ole” ja läheb soristab nurka. Aga noh, vähemalt ta teadvustab häda, mis on ka pool võitu. Muidu jah, koristame siin suurel hulgal pissi ja ootame, kuni Lende aru saab, et potti ka norm häda teha.

Milline ema sa oled?

Ma ei teagi. Selline tsill vist. Aga kui möiratan, siis kõvasti. Üldiselt ma ei näe põhjust ärrituda. Lapsed on lapsed ja neilt ei saagi eeldada alati mõistlikku käitumist. Ma 28 aastasena ei käitu ka alati mõistlikult, kuidas ma saaks seda siis eeldada 4 ja 2-aastaselt lapselt :) Tasa ja targu. Muudkui seletad ühte asja sada korda ja loodad, et keegi kunagi ehk mäletab, mis sa räägid.

Kuidas sa lapsi karistad?

Ma tahaks öelda, et ma ei karista lapsi never-ever, aga tegelt olen ma Marile korra laksu andnud vihahoos. Mis ta tegi – hakkas naerma. No peksa siis veel sellist, eks. Kui Mari on õhtuti väga ülemeelik olnud ja jonninud ja asju loopinud ja vaielnud, siis olen ma ta ka üksi tema tuppa viinud ja “ähvardanud”, et nüüd magad siin, aga kuigi pedagoogiline see vast ei ole. Eks ma ise saan ka sellest aru ja see pole mingi reegel, vaid jälle, ülekeenud olukorras “probleemilahendus”. Tegelikult saan ise ka aru, et kui laps õhtul maurab, on õige uneaeg mööda lastud ja kelle süü see ikka on, kui mitte minu.

Millised on kõige suuremad hirmud seoses tulevikus 3 tütre emaks olemisega?

Kas just hirm, aga ma pelgan natukene seda, et äkki saab kellestki kunagi neist naine, kes ei väärtusta ennast piisavalt ja laseb teistel endale pähe istuda. Palju on ju naisi, kes kannatavad koduvägivalla all ja elavad meestega, kes “mõnikord on ta jumala normaalne”. Kuigi ma ei usu, et minu lapsed sellised on – nad näevad kodus kenasti, milline on õige mees ja kuidas õige mees naisega käitub. Minu käest näevad nad kenasti, kuidas “pohui” on päris hea eluviis, et ei pea alati üle mõtlema ja tõmblema, see kõik on liigse stressi alus. Elada tuleb nii, et ise õnnelik oled ja teisi sellega õnnetuks ei tee. Muud ei midagi.

Kumb on rohkem südamlikum ja tahab rohkem hellust ja kumb isepäisem?

Lende on kindlasti see kaisuloom, Mari rohkem selline tarmukas ja osavõtlik ja veidi kamandaja. Et olgu nii ja olgu olla ja kohe. Musi-kallistamised tuleb enamasti tema käest välja lunida, Lende kudrutab hea meelega.

Kas Kardo jääb koju isapuhkusele?

Kuhu tal mujale jääda oleks :)?

Iseloomusta oma mõlemat last 5 sõnaga.

Lende on ettevaatlik, tasane, kaisutaja, leplik, kannatlik. Mari on hulljulge, alati sõbralik ja heas tujus, kangekaelne, tähelepanelik ja armastab reegleid. Eriti kedagi teist teadvustada, et reeglid pole täidetud.

Kas Maril tekkis vahepeal armukadedust ka Lende suhtes?

Kas just armukadedus, aga praegu on jah mingi kamm neil tekkinud. Et ühest küljest mõni hetk mängivad ilusasti koos, aga siis äkki Mari enam ei taha Lendele MIDAGI anda ja kõik on “Mari oma” ja Lende ei tohi võtta ja isegi mitte vaadata. Samas ma saan aru, et kuna Lende on väiksem, siis ikka lipsab suust seda, et anna Lendele, Lende on ju väike, Lende tahab, muidu Lende nutab jne. Eriti kuna Lende on selline kaisukas ka, siis ma saan aru, miks Mari mõnikord kadedaks läheb ja Lende tal kopa ette viskab.

Lende armast külalist kallistamas.

Mida Mari viimasel ajal naljakat öelnud on?

Iga hommik algab sõnadega “emme, anna kaks sotti!”. Tegelikult ütleb ta ikka, et anna kaks ROTTI, aga see kõlab nii naljakalt :D

***

Ükspäev võttis võtmed ja rääkis, et ta läheb poodi.

Ma: “No ja mis sa ostad sealt?”

Mari: “Kommi, soola, piima…”

Ma: “Ja veel?”

Mari: “Küpsiseid, vett, saia…”

Ma: “Ja veel?”

Mari *juba tüdinult*: “Kuule, mul pole rahagi!”

***

Täna, just kirjutamise ajal.

“Emme, anna rotti!”

-“Ma kirjutan ära, siis saad.”

“Sa paned mu haua sisse!” (loe: sa ajad mu hauda :D).

 

Jaga: