LAPSED Lende Mari

minu pudilased: küssid-vastused

3. august 2018

Täitsa hull ikka, et kui keegi oleks mulle mingi 6 aastat tagasi öelnud, et lähiaastatel saab minust kolme lapse ema ja ma olen selles mega hea (vabandage nüüd mind ennast kiitmast :D), siis ma oleks küll arvanud, et see inimene puhta sooda on. Seega, kui keegi mu lugejatest tunneb, et issand, ma olen nii ebakohusetundlik ja lapsik, ma pole laste saamiseks valmis – sa oled ideaalselt valmis! Lastele meeldivad lapsikud inimesed ja eriti veel sellised, kes poes sama õhinaga kommi valivad ja elutoas multikaid vaadates vanni võtta lubavad.

Ma ükskord ütlesin, et kui teil on juhuslikult mu laste kohta küsse, et siis andke tuld, ma teen kunagi posti. Vot, täna on see imeline päev, mil ma oma lubaduse täidan.

Kui palju Lende juba räägib?

Teate, ma arvasin siin, et Lende on geenius eks… Kuni ma nägin tööl u Lende vanust, kes rääkis puhtalt ja soravalt nagu päris inimene. Seega jah, geenius ta siiski vist ei ole, aga kui öeldaks, et 2-aastane peaks ütlema 50 sõna, siis Lendel on juba praegu rohkem (1a10k vana) ja moodustab ka lause moodi asju. Mul on notes’ites väike list Lende öeldud sõnu ka.

Emme 

Issi

Kardo

Lotte

Bababa (Barbara)

Kiisu

Mamama (vanaema)

Mamma (mari)

aitäh

anna

lill

vesi

vann

auto

tuut tuut (rong)

ennuk (lennuk)

pai

rotid

muna

juua

süüa

kartult

ei/ no

jaa

opa

hüppa

alla

õue

kiiga (kiikuma)

konn

katki

lamp

komm

kinni

njäu (kass)

tita

beebi

naba

nina

pese

pall

padi

tuttu

baan

kurk

tiss

piim

puu

üks

kaks

kuus

seitse

kaheksa

täht

mõmmi

jänku

sokk

muu (lehm)

kott

papu

pipi(prillid)

kook

pult

kala

peppa

nunnu

pillid (prillid)

kiku (hammas)

saia

istu

võta

kalli-kalli

jäätis

puhu

lõke

tuli

ei taha

mina ka

anna juua

juua tahan

anna süüa

ei taha vanni

võta Lotte

kuku mind (ehk siis pean teda voodisse viskama tekkide vahele :D)

Miks lasid oma lastele teha puugivaktsiini, kuid mitte teisi riiklikus kavas olevaid? Ja kas kavatsed Martat nüüd vaktsineerida? Palun räägi laste vaktsineerimisest või noh otsusest mitte vaktsineerida, k.a k-vitamiini süstist. Kuidas jõudsite selle otsuseni ja kuidas oli arstide suhtumine jne.

Need vaktsineerimisküssid on nagu nad on, ma kellegagi vaielda ei viitsi. Lühidalt, puuke meil siin on jalaga segada, mumpsi ja lastehalvatust nagu ei ole olnud. Martat vaktsineerida ei kavatse. Kui, siis kunagi puukide vastu 😀 Selle otsuseni jõudsin erinevat inffi lugedes, dokke vaadates ja üldse lihtsalt usaldades oma sisetunnet. Ma ei arva, et vaktsineerimine oleks paha-paha, sest loomulikult on paljud haigused tänu neile kadunud. Küll aga usun ma seda, et vaktsiinid on tehtud nn “one size fits all” ja kuna on ka neid, kellel tekivad tüsistused, siis ma ei taha, et need minu lapsed oleks. Vot tak. Meie perearstil on täitsa suva, pidin allkirja andma ja rohkem sellest juttu tehtud pole. Aga eks see on iga vanema otsustada ja mõelda, mis infot ta loeb, mis talle usutav tundub ja millise tunde järgi talitab.

Kui kaua plaanid Martat imetada?

Inimene plaanib ja jumal naerab, või kuidas öeldaksegi. Mari plaanisin pool aastat, imetasin 3-4 kuud. Lendet plaanisin mingi aastakese, imetasingi 1a3k. Mis siin ikka nii väga planeerida, vaatab, kuidas läheb. Aastakese oleks ju hea ja mugav, ei peaks mingi RPAga jamama.

Kuidas oled oma lapsi magama pannud? Kas esialgu rinnaga ja mismoodi peale imetamise lõppu?

Mari ajal lutt+sisse mässimine ja pallil õõtsumine. Jube tüütu. Lendet enamasti rinnaga jah, aga ega see ka vähem tüütu pole 😀 Kui enam rinda ei võtnud, siis kaisutekk ja lihtsalt ise lebasin kõrval. Või noh, see süsteem on meil siiani, kui aus olla. Ehk siis magamaminekud on sellised, et Lende ühel pool, Mari teisel pool ja mina seal keskel nagu Hitler pragamas: “Pea padja peale! Ei hammusta oma õde! Ei lähe minema! Tuduaeg!!”, kuni nad lõpuks mu soigu kuulata ei viitsi ja passivad out.

Kas olete Kardoga täheldanud või mõelnud, et kumb laps kummasse on? Nii iseloomuomadustest või välimuselt. Mari tundub välimuselt rohkem Kardosse kalduvat. Lende tundub iseloomult teisse mõlemasse, vana rahu ja veidi nagu väike boheemlane.

Lende on vist iseloomult Kardosse, Mari rohkem minusse. Välimuselt öeldakse jah, et Kardo moodi, aga mina oma titepiltidel olen küll Lende moodi 🙂

Lende lemmik sõna? “Anna!” ja “EMME!”

Mari lemmik värv? Ikka roosa, viimasel ajal on mingi hull printsessivärk käimas siin.

Martakene: kuidas sa tema sünnitusse suhtud?

Noh, mis mul siin ikka suhtuda, eks ta ära teha tuleb. Ma ei karda, sest ma tean, et see kestab paar tundi ja ma elan selle üle, ainult see oksendamine on nii vastik, et jätaks hea meelega selle osa vahele. Aga eks harjutamine teeb meistriks ja ma olen juba kaks korda harjutanud, seega ma usun, et saab lebo olema, ei põe üldse!

Kas Martale tuleb veel teine nimi ka, nagu Lendel ja Maril on?

Jah, Marta Kene. Keegi küsis, et kas ma üldse teist nime lastel kasutan. Ei kasuta, kui aus olla.

Kellega on ootusaeg kōige lihtsam olnud? Kas esimese ehk Mariga, või keskmise Lendega, või nüüd Martaga?

Kõik on tegelt ühtmoodi lihtsad olnud. Mul on siiani KÕIK sama. Kõik rasedused, sünnitused, beebid… Nii et kõik lapsed on nagu copy-paste, kuni iseloomu näitama hakkavad. Mul ämmakas naeris ka, et ma idekas laste saamiseks, sest rasedused kerged, sünnitused lühikesed ja öösiti magavad beebid. Pöörfi!

Kas oled Lendele potitreeningut ka teinud ja kas ta ise ka huvi üles näitab?

Lende on enamasti püksata ja teavitab meid oma hädast. Küll aga on sellest vähe, sest ta võib küll öelda “kaka” (mis tähendab pissi või kakat), aga potile ta ei taha. Vahel korra istub, vaatab potti, ütleb: “ei ole” ja läheb soristab nurka. Aga noh, vähemalt ta teadvustab häda, mis on ka pool võitu. Muidu jah, koristame siin suurel hulgal pissi ja ootame, kuni Lende aru saab, et potti ka norm häda teha.

Milline ema sa oled?

Ma ei teagi. Selline tsill vist. Aga kui möiratan, siis kõvasti. Üldiselt ma ei näe põhjust ärrituda. Lapsed on lapsed ja neilt ei saagi eeldada alati mõistlikku käitumist. Ma 28 aastasena ei käitu ka alati mõistlikult, kuidas ma saaks seda siis eeldada 4 ja 2-aastaselt lapselt 🙂 Tasa ja targu. Muudkui seletad ühte asja sada korda ja loodad, et keegi kunagi ehk mäletab, mis sa räägid.

Kuidas sa lapsi karistad?

Ma tahaks öelda, et ma ei karista lapsi never-ever, aga tegelt olen ma Marile korra laksu andnud vihahoos. Mis ta tegi – hakkas naerma. No peksa siis veel sellist, eks. Kui Mari on õhtuti väga ülemeelik olnud ja jonninud ja asju loopinud ja vaielnud, siis olen ma ta ka üksi tema tuppa viinud ja “ähvardanud”, et nüüd magad siin, aga kuigi pedagoogiline see vast ei ole. Eks ma ise saan ka sellest aru ja see pole mingi reegel, vaid jälle, ülekeenud olukorras “probleemilahendus”. Tegelikult saan ise ka aru, et kui laps õhtul maurab, on õige uneaeg mööda lastud ja kelle süü see ikka on, kui mitte minu.

Millised on kõige suuremad hirmud seoses tulevikus 3 tütre emaks olemisega?

Kas just hirm, aga ma pelgan natukene seda, et äkki saab kellestki kunagi neist naine, kes ei väärtusta ennast piisavalt ja laseb teistel endale pähe istuda. Palju on ju naisi, kes kannatavad koduvägivalla all ja elavad meestega, kes “mõnikord on ta jumala normaalne”. Kuigi ma ei usu, et minu lapsed sellised on – nad näevad kodus kenasti, milline on õige mees ja kuidas õige mees naisega käitub. Minu käest näevad nad kenasti, kuidas “pohui” on päris hea eluviis, et ei pea alati üle mõtlema ja tõmblema, see kõik on liigse stressi alus. Elada tuleb nii, et ise õnnelik oled ja teisi sellega õnnetuks ei tee. Muud ei midagi.

Kumb on rohkem südamlikum ja tahab rohkem hellust ja kumb isepäisem?

Lende on kindlasti see kaisuloom, Mari rohkem selline tarmukas ja osavõtlik ja veidi kamandaja. Et olgu nii ja olgu olla ja kohe. Musi-kallistamised tuleb enamasti tema käest välja lunida, Lende kudrutab hea meelega.

Kas Kardo jääb koju isapuhkusele?

Kuhu tal mujale jääda oleks :)?

Iseloomusta oma mõlemat last 5 sõnaga.

Lende on ettevaatlik, tasane, kaisutaja, leplik, kannatlik. Mari on hulljulge, alati sõbralik ja heas tujus, kangekaelne, tähelepanelik ja armastab reegleid. Eriti kedagi teist teadvustada, et reeglid pole täidetud.

Kas Maril tekkis vahepeal armukadedust ka Lende suhtes?

Kas just armukadedus, aga praegu on jah mingi kamm neil tekkinud. Et ühest küljest mõni hetk mängivad ilusasti koos, aga siis äkki Mari enam ei taha Lendele MIDAGI anda ja kõik on “Mari oma” ja Lende ei tohi võtta ja isegi mitte vaadata. Samas ma saan aru, et kuna Lende on väiksem, siis ikka lipsab suust seda, et anna Lendele, Lende on ju väike, Lende tahab, muidu Lende nutab jne. Eriti kuna Lende on selline kaisukas ka, siis ma saan aru, miks Mari mõnikord kadedaks läheb ja Lende tal kopa ette viskab.

Lende armast külalist kallistamas.

Mida Mari viimasel ajal naljakat öelnud on?

Iga hommik algab sõnadega “emme, anna kaks sotti!”. Tegelikult ütleb ta ikka, et anna kaks ROTTI, aga see kõlab nii naljakalt 😀

***

Ükspäev võttis võtmed ja rääkis, et ta läheb poodi.

Ma: “No ja mis sa ostad sealt?”

Mari: “Kommi, soola, piima…”

Ma: “Ja veel?”

Mari: “Küpsiseid, vett, saia…”

Ma: “Ja veel?”

Mari *juba tüdinult*: “Kuule, mul pole rahagi!”

***

Täna, just kirjutamise ajal.

“Emme, anna rotti!”

-“Ma kirjutan ära, siis saad.”

“Sa paned mu haua sisse!” (loe: sa ajad mu hauda :D).

 

Loe ka neid postitusi!

30 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Maria 23. juuli 2019 at 23:34

  Olen juba pikemalt aega lugenud ja uurinud laste vaktsineerimise kohta, kuigi endal lapsi pole ja isegi mitte kavatsust neid veel saada, aga olen jõudnud järeldusele, et kui nad kunagi tulevad, siis vaktsineerida ma neid ei lase. Huvi pärast googeldasin “Mallukas vaktsineerimine”, et vaadata, kas oled arvamust avaldanud sellel teemal. Olin positiivselt üllatunud, kui leidsin, et ka sina ei poolda vaktsineerimist. Hakkasin siis mõtlema, et oled alati öelnud, et sul on kõik 3 last nii inglid, et magavad rahulikult ja ei röögi ja vist? pole gaasiprobleeme ka olnud. Lugedes nii palju lugusid, kuidas pärast vaktsineerimist muutuvad lapsed nagu põrgulisteks, kes ainult nutavad ja nutavad ja piinlevad gaasivaludes, siis tahestahtmata tekkis ajus seos, kui palju ma olen sellistest lastest kuulnud, kes on väga rahutud beebid (tõenäoliselt vaktsineeritud) ja sinu omad on sul kogu aeg magada lasknud.

  Huvi pärast küsiks, et kas Mari on vaktsineeritud? Kas oled kahlustanud, et varasema kõnehäire saaks seostada üldsegi vaktsiiniga (juhul muidugi kui Mari sai vaktsineeritud). Mitte et see mingi elutähtis teadmine oleks, aga lihtsalt kas toetaks fakti, et vaktsineerimine on ohtlik.

  • Mallu
   Vasta Mallu 24. juuli 2019 at 23:50

   Mul pole keegi vaktsineeritud, AGA ma ei arva, et vaktsineerimine oleks ohtlik. Ma usun täitsa, et nad töötavad. Paraku usun ma ka seda, et üks rohi ei saa kõigile töötada ja ma ei taha, et minu lapsed oleks need, kes tüsistusi saavad. Aga noh, ega iial ei tea, kellele mis sobib ja mis halvem on. Kas vaktsineerida või mitte.

 • Avatar
  Vasta Ella 9. august 2018 at 08:40

  Vaktsineerimine ei taga alati mitte haigestumist, tihti põetakse kergemini läbi. Ja siin tuleb minu meelest meie ühiskonna suurim probleem – natukene haiged lapsed viiakse kooli, lasteaeda, ka täpilised. Kergete sümptomitega leetrid nt, laps viiakse lasteaeda ja peagi on pool rühma haiged, osa neist kes pole vaktsineerind + osa neist kes on. Ehk siis suurim kaitse neile keda ei tohi vaktsineerida on haigete laste igasugustest kollektiividest eemale hoidmine!
  Eraldi lasteaia osas on mul säärane küsimus
  A need lapsed keda ei või vaktsineerida? Neile kolmas lasteaed? Ja neile kes pole edasi vaktsineerind peale mingit jubedat tüsistust? Neile neljas sest oh oh, mina küll ei usu et neile kavakorras psühholoogilist tuge pakutaks ja edasiste vaktsineerimiste osas püüdlikult ravimi ja haiguse alast infot jagataks.

  Kui oled kahevahel. Vaktsineeri!
  Väga harva juhtub mingi jama, neist lihtsalt kirjutatakse rohkem ja emotsionaalselt.

  Kui laps on haige ei mõtle et appi jälle mis tööandja arvab vaid oma lapse tervise huvides ja nende laste keda kaitsma peaks huvides istutegi haige lapsega kodus.

 • Avatar
  Vasta Anneli 5. august 2018 at 22:04

  Vot vaktsineerimise koha pealt tahan kohe sõna võtta. Mul on kolm last, esimene sai kõik kohustuslikud vaktsiinid. Teisega lasin siis ka ära teha need esimesed mis sünnitusmajas tehakse ja paar päeva hiljem oli laps loid ja imelik. Siis märkasin lapsel riideid vahetades, et ühe kaenla all oli mingi väga jube kühm ja see oli potisinine. Põhimõtteliselt nägi välja, nagu lapsel oleks mingi luu teravalt püsti ja ümbert sinine. Te võite vaid ette kujutada milline hirm mul oli. Mul polnud õrna aimugi mis asi see oli ja esiti arvasingi, et tal mingi luu katki. Läksin kiiruga haiglasse. Seal vaadati laps 10x erinevate arstide poolt üle ja nenditi: nii-nii, kahjuks peame teatama, et see on tuberkuloosi vaktsiini tüsistus ja nüüd on kaks võimalust, kas anda aega ja oodata, et see lõhkeks ja mädane moodustis välja tuleks või läheb noa alla,ehk kirurgiline eemaldamine. Oht ja võimalus oli mõlemal juhul üsna suur, et laps päris tuberkuloosi jääb. Rõhutati mulle, et see on siiski väga harv juhus et selline tüsistus tekib. Aga näed, tekkis ja mul oli nii suur hirm. Valisin kokkuvõttes siiski ootamise ja õnneks, tänu jumalale see lõhkes siiski ise ja kõik tuli välja. Testid näitasid, et laps ei jäänud sellest tüsistusest päriselt tuberkuloosihaigeks, aga oleks võinud teisiti minna. Nüüd on lapsel sellest kaenla all väike arm jäänud. Peale seda juhtumit, ei lasknud ma mitte ühtegi vaktsiini enam lapsele teha, samuti ka hiljem kolmandale lapsele ei lasknud. Parem karta kui kahetseda, leian ma. Eks muidugi ole neid kes silmi pööritavad kui kuulevad, aga mind see ei häiri. Hirm on nii suur nüüd. Lisaks mainin ära, et peale seda tüsistust on sellel lapsel väga nõrk immuunsus ja tal on tohutult palju allergiad ja takkapihta kahjuks ka astma. Teistel lastel seda muret ei ole. Kõik võib hästi minna, aga võib ka mitte. Seega jah, kokkuvõttes mina samuti ei poolda vaktsineerimist. Öelgu teised mida tahavad.

  • Avatar
   Vasta Mai 6. august 2018 at 15:43

   Kas sa tõesti ei leia kaine peaga mõeldes, et palju hirmsam oleks see, kui sinu laps haigestuks mingisse haigusesse, mis võib talle (ja siis omakorda teistele, kellega kokku puutub) surmav olla ja mida oleks saanud ennetada kui see, et sinu lapsel võib-olla vaktsiinist tüsistus tekib? Loomulikult on väga õudne sellist asja läbi elada, hirm on igati õigustatud, kuid mina isiklikult kardaks rohkem seda, et minu valiku tõttu sureb minu laps või hoopis keegi teine.

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 6. august 2018 at 15:55

    Kui ma nii leiaks, siis ma vaktsineeriks, eksole. Aitab nüüd sellest jutust, mis me siin ikka vaidleme. Ei veena sina mind ümber ja mina sind isegi ei ürita veenda 🙂

    • Avatar
     Vasta Mai 6. august 2018 at 16:04

     See oli Annelile vastuseks 🙂

 • Avatar
  Vasta Kristiina 5. august 2018 at 15:17

  Väga kahju, aga oma vaktsineerimisteemaliste kommentaaridega kaotasid sa vähemalt ühe lugeja. Sellise iseka suhtumise tõttu tundub mulle, et ehk olekski õigem kui vaktsineerimisvastaste vanemate vaktsineerimata lapsed peaks käima eraldi lasteaias. Nii saaksid tagajärgedega tegeleda need, kes selles ka süüdi on. Ehk tuleks siis mõistus pähe. 🙂 Mõnusat ootusaega, südamest loodan, et sa ei pea kunagi haiglavoodi kõrval olles kahetsema enda valikuid.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 5. august 2018 at 15:21

   Pole lugu, eks igaühel oma arvamus ja ma tean hästi, et minu vaated ei sobi paljudele. Seetõttu ma sellest palju ka juttu ei tee, ma ei taha, et keegi teeks midagi sest “mallukas ka teeb”. Mul suva, mis teised teevad, mina tunnen, et ise teen õigesti.

   Mul poleks eraldi lasteaia vastu küll midagi, sest enamasti nakatuvad esimesena igasugustesse haigustesse, mille vastu vaktsineeritakse, just vaktsineeritud lapsed. Lihtsalt infoks sulle 🙂 Aitäh heade soovide eest ka, kuluvad ikka ära.

   • Avatar
    Vasta G 5. august 2018 at 21:05

    Tõesti huvist küsin. Kuidas vaktsineeritud lapsed haigestuvad enne? Nad ongi ju asja vastu juba vaktsineeritud.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 5. august 2018 at 21:08

     Ma ei tea kuidas, aga statistika nii väidab. Googelda kui huvi on 🙂 ma ka ei saa aru tegelt, kuidas vaktsineeritud lapsed ÜLDSE neid haigusi saavad, mille vastu nad vaktsineeritud ?

     • Avatar
      Vivian 6. august 2018 at 11:34

      Haha. Kui arvamuse kujutavad dokid ja googeldamised, mitte teadusuuringud ja -kirjandus, siis pole siin enam millestki rääkida/midagi lugeda

     • Mallukas
      Mallukas 6. august 2018 at 13:22

      no seda ma räägingi, et mul polegi huvi rääkida edasi sellest teemast 😀

 • Avatar
  Vasta Ella 4. august 2018 at 13:36

  Millega ja milleks vaktsineerida
  Tuberkuloos, on tuberkuloos meningiidi vastu, võib saada igalt poolt, ka õhust. Leevendab puukentsefaliidi, meningiidi sümptomeid(kogemus).
  Heamofilus asi, kui pole vaktsineerind ja on mingi lõputu kõrvapõletik, kopsupõletik ja muu jama, siis tuleks ärateha, aitab
  Teetanus(5 vaktsiini osa), lastel juhtub, leidub mullas, roostes jne. Kabelilaks
  Leetrid(3 vaktsiini osa), euroopas on suht levind, et kui reisida või siin ähvardab siis võiks teha, hiljemalt
  Vaktsineerimine antud vaktsiini vastu tuleb katki jätta ja teiste osas olla ettevaatlik kui tekib nõgeslööve, palavik üle 39, kriiskav karjumine(see ei käi rota kohta, siis tuleb laps siiski emosse viia, aga tavaliselt põhjustab seda kõhuvalu), kiirenenud südamerütm(tegelt on hästi oluline et arst vaatab lapse 30 mintsa peale vaktsineerimist üle) Vb olimidagi veel…
  Need kõrvaltoimed võivad tekkida ka puugivaktsiiniga ja absoluutselt kõikide ravimitega.
  Kui laps ei talu muna tuleb 3vaktsiin edasi lükata ja allergia korral gripi ning puugivaktsiine teha ei tohi.

  Näpuga ei näita ja kõik valikud on õiged!

  • Avatar
   Vasta Mai 6. august 2018 at 15:46

   Teetanuse vastu on tõesti minumeelest sama oluline vaktsineerida kui puukide. Teetanuse võib saada absoluutselt igaltpoolt. Minu emale alles tehti kui sõrme õmblemas käis. Mitte väga kaua aega tagasi lugesin naisest, kes teetanuse tõttu suri, sai selle aiatöid tehes.

 • Avatar
  Vasta Mai 4. august 2018 at 09:28

  Ma ei taha ka vaielda vaktsineerimise kohapealt, küll aga leian, et iga terve immuunsussüsteemiga inimese kohus on olla vaktsineeritud just nende inimeste kaitseks, kellele tervislikel põhjustel ei saa lasta vaktsiine teha. Terved inimesed moodustavad nõrgemate ümber nö kaitseringi, et haigus ei jõuaks selle nõrgemani ning tagavad, et nad ise ei kanna haigust edasi. Ehk siis mida rohkem on vaktsineerituid, seda kaitstumad on nõrgemad inimesed. Sa vastasid kellelegi, et sa arvad, et need haigused ei tulegi tagasi, aga need haigused juba ON tagasi ja eriti probleemiks kogukondades, kus on palju vaktsineerimisvastaseid inimesi. Kuidas sa endale õigustad seda, et sa paned teised inimesed sõna otseses mõttes surmaohtu, sh lapsed? Sinu laste lasteaias võib olla ju lapsi, kes nõrga immuunsuse tõttu ei ole vaktsiine saanud. Haigus, mis on teinud comebacki üsna laialdaselt Euroopas on näiteks leetrid, mida põetakse just enamasti lapsena. Jah, vaktsiinid on tehtud nii, et one size fits all, aga samamoodi toimib väga suur osa ülejäänud meditsiinist. Tegelikult on vaktsiinide väljatöötlemisel arvestatud inimeste eripärasid ja neid on väga väga palju testitud ja timmitud, et nad sobiksid suuremale osale inimestest. Sul on igati õigus otsustada, mida sa enda lastele lased teha, küll aga palun, et hoiaksid sessuhtes avatud meelt ja kaaluksid kõiki tagajärgi, mis puudutavad nii sinu lapsi kui ka teisi inimesi.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. august 2018 at 09:50

   Mis me ikka vaidleme, minu otsused on tehtud ja nii see lihtsalt on 🙂

 • Avatar
  Vasta Liisi 4. august 2018 at 08:09

  Laste ütlemised on lahedad 😀 Ma eile 8- aastast poissi ülesse ajamas: “ On aeg ärgata, palun tõuse üles”.
  Teki alt hetkeke hiljem: “ Vaiki naine!” Võttis tummaks aga ajas ka naerma 😀

 • Avatar
  Vasta Flamingo 4. august 2018 at 03:46

  Oehh, su vaktsineerimise vastus ajab veits pahaseks ikka… “Lühidalt, puuke meil siin on jalaga segada, mumpsi ja lastehalvatust nagu ei ole olnud.” Eee huvitav jah, miks küll, jumala eest mitte sellepärast, et vaktsineerima hakati 😀
  Aga ok, milleks tüli kiskuda, ma rohkem ei nori.

  Selline küsimus hoopis, et kui Marta sünnib, siis kas hakkate end + 3 last ikka ühte voodisse mahutama või peaksite hakkama suuremaid tüdrukuid oma tuppa magama panema? Kas Lende üldse on seal ööbinud ja kas see on ilusasti läinud? 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. august 2018 at 08:51

   Ma ju selge sõnaga ütlen, et jah, ma usun, et haigusi pole sest hakati vaktsineerima. Ja ma usun, et kui enamik on vaktsineeritud, siis need haigused ei tulegi tagasi. Ok, hügieen ka paranes, nt katku vastu ei vaktsineeritud, kadus suht ise elamistingimuste parandamisega. Aga vot nii isekas olen, et las siis teised vaktsineerivad ja ma elan nende “najal” ilma oma laste peal tüsistuste saamisega riskimata 😀 Seega ma olen rahul, kui teised vaktsineerivad – tehke heaga ja julgelt! Ma olen ise pussy!

   Aga magamisega, issand me ei mahu praegugi ära, aga pole viitsind tüdrukuid teise tuppa harjutada. Peaks vist 😀

   • Avatar
    Vasta 123 4. august 2018 at 17:05

    Need kes ei vaktsineeri oma lapsi ei käi ja väljenda kui närvi neid ajavad vanemad kes vaktsineerivad oma lapsi… võiks austada siis vanemaid kes ei vaktsineeri, igaüks teeb täpselt nii nagu arvab,et tema lapsele parim! Lugege mida vaktsiinid sisaldavad ?

 • Avatar
  Vasta Piret 3. august 2018 at 22:20

  Mul nende sõnadega meenus oma esimene poeg umb 1a ja peale ( praegu 11a ) , kes hõikas ostukeskuses neid mängu helikoptereid nähes (kus raha eest kõikuda saab ? )
  “Emme tahan helikotti sittuma! ” Loe: helikopteriga sõitma ???
  Suht piinlik ??

 • Avatar
  Vasta Liis 3. august 2018 at 21:42

  Nii vinged lapsed!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. august 2018 at 08:53

   nad on 😀

 • Avatar
  Vasta Marju 3. august 2018 at 21:15

  Tead, nii ilus on vaadata kuidas Kardo sind hoiab ja armastab. Õnn on seda näha äratundmisest, samamoodi hoitud on ka minul õnn olla ja srllise mehe kõrval ju lausa lust chill olla ja lapsi teha 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. august 2018 at 08:53

   Jah, paneb mind lausa tahtma parem naine olla, aga krt ei viitsi 😀

 • Avatar
  Vasta Kristiina 3. august 2018 at 20:22

  Nad on sul ikka nii vahvad ja Mari on tõeline sõnasepp! Viimane dialoog oli lihtsalt parim ja sain naerda 😀 . Lapsed on andekad 🙂

 • Avatar
  Vasta Lilli 3. august 2018 at 19:19

  Tõeliselt armas lugemine 🙂

 • Avatar
  Vasta MP 3. august 2018 at 19:09

  Tänks huvitava lugemise eest! Viimane dialoog Mariga on päris hea. 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 3. august 2018 at 19:11

   Ole sa aga lahke. Ta nt just sai kohukese, vaatas seda ja vilistas samamoodi nagu ehitusmehed seksika naise peale 😀