0
LOOMAD

lahutus

10. november 2018

Rotid hakkasid viimasel ajal täiega hullu panema. Ma ei tea, millest tulenevalt, aga no kogu aeg kaklevad. Okei, kaklevad on palju öeldud, sest Vello lihtsalt närib valge roti kõri läbi ja valge laseb sellel kurvalt piiksudes sündida. Vastu ei hakka. Vello on üldse palju aktiivsem ka, kui valge vennike. St kui Vello välja võtta, siis võid kindel olla, et ta paneb kohe minema, uudistab ringi ja noh, jookseb ära. Hulljulge, Lottet ei karda ja tahab talle selga ronida või teda ninast hammustada. Valge rott on aga selline pigem hädine, ettevaatlik, kui sülle võtad, siis peidab pea sulle pihku ja paneb silmad kinni. Tahab paitamist ja isegi suure solgutamise peale (Mari) ei jookse ta kuskile, vaid… kannatab. Vot see rott on tõeline eestlane!

Ma niisama valge rotiga tsillimas. Hehe, muuseas, ta nimi oli alguses Olav, aga siis kujunes sellest ikka “valge rott” ja nüüd ta lihtsalt üks valge rott ongi.

Vello esiplaanil, kohe valmis välja tulema ja tsillima, taamal valge rott on nagu… ei tänan.

Need rotid pole küll ühest pesakonnast, sest no ilmselgelt on nad ka eri tõugu, aga koos nad seal loomapoes elasid ja pojana koos siia ka elama tulid. Kuna alguses nad ei kakelnud, siis tundus, et polegi probleemi. Aga näed, ma ei tea, mis on viimasel ajal juhtunud, aga see on lihtsalt päris kurb. Pidevalt kuulen, kuidas valge rott piiksub ja siis ma pean neid seal lahutama minema. Vello alati on käsipidi teise kõril, ise sellise näoga et so what, mul tuli siin veits kõriisu peale. Valge on ka selja pealt puhta kärna näritud, no pole väga viisakas ju.

Ühel ööl passisin siin üleval, käisin sada korda rottidega pragamas, kuni mulle aitas. Käratasin Kardo appi ja hakkasime nende majas ümberkorraldusi tegema. Ma olen vist näidanud, et neil on üüratu puur, nüüd on see kaheks tehtud. Valge rott sai ülakorruse ja Vello alumise. Ma nüüd ei ole kindel, kas see korraldus neile meeldib või mitte, sest rott on ikka üsna seltskondlik loom, aga nädala lasen neil nii elada. Karistuseks. Eks siis näis, kas saab kokku tagasi lasta.

Vot sellised lood lahutustest siinpool sood. Ja ei, ma ikka veel ei sünnita. Ma olen näinud vist juba miljon ööd unes, kuidas kõik pihta hakkab, aga see on iga kord ärgates ainult uni olnud ja ma olen jõudnud faasi, kus ma olen leppinud sellega, et võib-olla see juhtubki alles detsembris, mil ma toon ilmale 10 kilose lapse või midagi. No worries.

Loe ka neid postitusi!

11 Kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Else 12. november 2018 at 17:59

  Olav on täitsa armas nimi ja kuigi mulle rotid üldse ei meeldi siis see valge on päris armas 🙂

 • Avatar
  Vasta kersti 11. november 2018 at 00:49

  arvan,et 14.nov on synnitus

 • Avatar
  Vasta Anneli 10. november 2018 at 19:46

  Jah, suureks kasvades hakkavad isased sageli maid jagama, ainult üks saab juht olla. Mul näriski üks hamster teisel kõri läbi ja vaeseke suri 🙁 Ma arvan, et see on õige, et sa nad eraldi puuridesse panid, kaua see Olav ikka kannatab. Päeval võid ju proovida kokku panna ja olukorda jälgida, aga kui kodunt ära lähed, siis igaks juhuks eraldi puuridesse.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. november 2018 at 22:49

   Mul on olnud palju rotte elus (samast soost) ja pole veel enne nii olnud 🙁

 • Avatar
  Vasta Nips 10. november 2018 at 17:54

  Teatud määral on kaklemine rottide puhul normaalne. Eriti pubekaeas. Võimuvõitlus, et karjahierarhia paika panna. Iga rott peab oma kohta teadma. Ja isegi kui see juba paigas on, tuleb seda aeg-ajalt kontrollida, et kas tugevam rott on ikka endiselt tugevam. Senikaua kui veri väljas pole, on see okei. Pikaaegse rotipidajana pean aga mainima, et su puur tundub veidi tühjavõtu, rotid vajavad pidevat meelelahutust ja stimulatsiooni mänguasjade, kiikede vms näol. Ehk on neil puuris igav ja seetõttu leiavad meelelahutust kaklemise näol? Samas kiidaks hea ja suure puuri eest, paljud peavad rotte imepisikestes ja ebasobivates puurides. Igaksjuhuks lisan, et see kommentaar pole kuidagi targutamisena mõeldud, ehk tead juba ise ka seda kõike, lihtsalt mõtlesin, et võibolla on mõnest mõttest abi.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. november 2018 at 22:48

   Mul oli seal kiigud ja torud, aga keegi ei kasutanud neid :(anna mingeid linke, mida sa paneks puuri veel 🙂

   • Avatar
    Vasta Anna 11. november 2018 at 05:49

    Võib-olla kui sa mingisugused kiigud või torud tagasi paneks, siis nad hakkaks neid kasutama, kui nad nüüd eraldatud on ja neil igav on? Pane neile ikka midagi juurde sinna, nad võivad tõesti ka igavusest kakelda, kuna neil see puur tühjavõitu. Mõtle ise, kui sa nende asemel seal peaks olema, hakkaks ju igav, kui väga turnimis- ja mängimisasju pole, vb hakkakski teine rott kõige huvitavam tunduma. Imelik, et nad sul ei kasutanud neid kiike ja torusid, äkki olid liiga kõrgel või halvasti kättesaadavad? :/ Vb saaks kuidagi huvitavamalt või astmeliselt panna, äkki altpoolt saad ideid 🙂

    Vendade kaklemise kohta – rotiekspert ma küll pole, aga olen ise minevikus mitmeid aastaid hamstreid pidanud ja mul oli ka viimati nii, et ostsin loomapoest 2 venda ühest pesakonnast, kes said alguses hästi läbi jne, aga u pooleaastaseks saades hakkasid nad pidevalt kaklema ja pidin neid samamoodi eraldama. Mõnda aega see aitas, kuid tagasi kokku lastes oli üks hetk ikkagi liiga hilja, kui mingi suurema tüli käigus üks teisel nina lõhki tõmbas ja väikesel tekkis infektsioon ja teda arsti juures päästa ei õnnestunud. Uurisin siis ka selle kohta palju ja pidigi olema, et isastel võib tekkida see territooriumi küsimus ja sellepärast soovitatakse pigem just emaseid hamstreid pigem koos pidada, kuna nemad nii territoriaalsed pole. Paljudel isastel loomadel ju see territooriumi küsimus nr 1, kui nüüd nii mõelda. Kui nad sul ikka tulevikus ka kaklevad, ma soovitan, et hoia pigem lahus ja loodan, et sul läheb paremini kui mul läks.

    Ideid, mida rotipuuri panna:
    1. Esiteks tavalised majapidamispaberi ja WC paberi tühjad rullid, need peaks olema närilistele ohutud pluss igasugu pappkarbid, mida ma sul ka juba puuris näen 🙂
    2. Mitmed võrkkiiged ja pehmed pesad võiks kindlasti rotipuuris olla, kuna rottidele meeldib maast kõrgemal olla ja kuna nad enamuse oma ajast ju puuris veedavad, võiks mõnusaid pehmeid magamiskohti palju olla.
    3. Youtubest saab ka palju ideid, nt panna puuri mingi plastikust kast, mille saab puuri külje kinnitada ja sinna sisse erinevaid pehmeid riidejuppe jne. https://www.youtube.com/watch?v=OHOBCccsY4c see on nt hea video ja seal on selline kastikene 🙂
    https://www.thesprucepets.com/homemade-toys-for-pet-rats-1238516 see on ka kindlasti hea link, siin räägitakse, mis materjalid on rottidele ohutud ja mida võib puuri panna. Nt paberist pruunid paberkotid, fliisriie ja õunapuu ja pajuoksad.
    4. Siin ka üks hea video kuidas seada rotipuuri üles, et rottidel seal huvitav oleks https://www.youtube.com/watch?v=p_jPgVCTv4Q ja mida sinna panna https://www.youtube.com/watch?v=6zxst0S3fzs – lihtsalt annab äkki visuaalseid mingeid ideid, võib tõesti kasutada erinevaid majapidamisest leiduvaid esemeid, mis rottidele ohtlikud pole, nt puhast PVC plastiktorust teha neile tunneli, see on ka suheliselt hävitamiskindel.
    5. https://www.kika.ee/et/vaikesed-loomad/puurid-ja-seadmed/majakesed-peidupaigad/trixie-vorkkiik-narilistele.html selline pehme võrkkiik oli vähemalt hamstritega suur hitt, kindlasti võiks rottidel ka olla.
    Kui ma vaid eesti loomapoodide netilehtedelt leiaks rohkem asju, siis ma saadaks. Ise olen tellinud fb zooplusi grupitellimuste grupi kaudu saksa zooplusi lehelt, seal suurem valik, nt selline tunnel oleks ka ma arvan hitt https://www.zooplus.de/shop/nager_kleintiere/kaefigzubehoer/ratten/tunnel/359974
    6. Ronimiseks midagi, redelid, köied, igasugused loomapoes leiduvad lindudele mõledud puidust redelikesed jne võivad ka sobida.
    7. Kui guugeldad “rat digging box” võid leida ka lahedaid ideid, see pidi olema rottide suur lemmik 🙂 Võta nt Mari kampa ja meisterage rottidele midagi ägedat 🙂 Neid DIY rat toys on ka palju.
    8. Jooksuratas võib ka olla, kui rotid sellest huvitatud on ja kindlasti siis võimalikult ohutu, kuhu roti käpad kinni ei saaks jääda.
    9. Siin ka üks puurinäidis linkidega – https://stuff4petz.com/pet-rat-toys-and-accessories/. Kujutan ette, et ühes hästivarustatud suuremas loomapoes võiks sarnaseid asju küll olemas olla, pluss palju saab ka ise meisterdada. Kahju, et Eesti netipoodides rottidele nii väike valik tundub olevat. Loodan, et leiad siit igatahes mingusuguseid häid ideid, mida rotipuuri panna ja et su rotid lepivad ikka lõpuks omavahel ära 🙂

 • Avatar
  Vasta Kristhel Vaht 10. november 2018 at 14:21

  On nad mõlemad sama sugu? Mul hakkasid jänesed sigimisikka jõudes kiskuma. St üks emane kiskus teist turjast, veri väljas. Pidin eraldi tõstma ja jäidki nii.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. november 2018 at 14:35

   sama jaa

 • Avatar
  Vasta S. 10. november 2018 at 13:01

  Sa siin mingi kord lasid meil arvata, et mis kuupäeval võiks laps sündida. Ma ütlesin, et 15.nov (minu lapse sünnipäev) ja siis vastasid, et oh nii kaua sa kindlasti rase pole, et pole sa kumbagi last nii kaua kandnud. Aga nüüd tundub see 15 juba maru reaalne ju 😀 aga oli vist, et üle 42 nädala last kõhus ei hoita?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. november 2018 at 13:10

   Mul ei hoita vist üle 40 isegi, sest ta ju nii suur väidetavalt, aga jah, nüüd tundub see 15 ju kohe käes olevat 😀