0
NIISAMA JUTTU

imetamine ja oma isiklik nõiaints

8. jaanuar 2019

Lapsed magavad, hambad laiali (va see üks, kellel pole hambaid… ütleme siis, et tema magab igemed laiali) ja ma mõtlesin, et tuleks puhuks teiega niisama juttu.

Esiteks: ma ei saa aru miks ma olen nii palju kuulnud juttu, et imetamisraskustega on niiii keeruline abi saada. Väikse raha eest saab ju koju SIET’i kutsuda ja täitsa tasuta saab näiteks ITKs ka imetamisnõustaja juurde. Mul käis SIET kodus nii Lende sünni järgselt ja Martaga ka, aga nüüd tunnen ma jälle, et mul on abi vaja. Helistasin ITKsse ja sain juba homseks aja. St oleks tänasekski saanud, aga meil olid tänaseks lastega plaanid paigas, seega võtsin homse aja vastu ja lähen Martaga jutule. Probleem on selles, et kuigi mul enam valus pole, on tema võte jäädavalt vale. Ja ma muudkui proovin ja proovin, aga ma EI SAA seda ise paika. Ta hoiab nibu ainult huulte vahel, kuigi tegelt peaks ju suu pärani lahti olema, huuled nn väljapoole. Marta hoiab aga tissi suus nagu… kui sa teed musisuu, sellises asendis ja imeb lihtsalt niimoodi. Ma ei tea, kui palju ta nii kätte saab, hetkel piisavalt, aga no varsti tuleb see piima tellimise aeg ja rinnastreik ja seda ma küll vale võttega üle ei ela.

Kohe kui ta sööma hakkab, siis tal on esiteks probleem tissi kätte saamisega (ta tahab seda võtta nagu lutti noh) ja siis jaurab sada aastat, lõpuks saab kätte ja siis lutsutab seda imeliku häälega. Või no kui sa teeksid musihääli, midagi sellist. Vaakum kaob kogu aeg ära ja ta tuleb rinna küljest pidevalt lahti ja siis luristab seal jupp aega. Ma arvan, et ainuke asi, mis meile praegu “päästnud” on, on see, et mul on MEGA palju piima ja isegi kui tal pole mingit normaalset võtet, siis isegi niimoodi luristades voolab talle piisavalt piima suhu ja elus ta igatahes niimoodi ta on viimased kuus nädalat Aga nagu öeldud, siis ma kardan, et see pole kuigi jätkusuutlik ja selle pärast tahaks ikka professionaali abi.

Ma tahaks oma lugejatele ka rõhutada, et kui ON huvi ja tahtmist imetada, siis abi leidub tegelikult igal pool, nt SIET on üle eesti saadaval kõigile. Hästi paljud miskipärast arvavad, et iga probleem on kohe lõplik ja üsna kergesti tormavad poodi RPA järele, millest on kahju. Selles suhtes, et imetamine on vaba valik ja muidugi võib ema ka RPAd anda, aga kui sa ikka TAHAD imetada, siis pole mõtet uskuda neid müüte, mis levivad. Olen ise kuulnud erinevaid lugusid, kuidas emad on RPA järele haaranud, sest tissid “tundusid” liiga pehmed ja laps nuttis imelikult, nagu piim oleks lahja, või et pumbaga ei saadud üldse piima kätte. Erandeid on muidugi, aga enamasti on inimkeha täitsa võimeline piima tootma ja minu arust on see mugavaim variant, kui see töötab ja mõlemale sobib. Selle pärast ei pelga mina abi küsida ja soovitan ka teil seda teha, kui tunnete, et midagi on valesti või mingi hirm painab. Kui sa ei taha imetada, siis ei taha, nagu öeldud, see oma otsustada.

Kahjuks tihtipeale võivad isegi perearstid olla suhtumisega, et ah, mis sa ikka ennast piinad, anna parem pudelit (olen seda ise kuulnud) ja see on küll tobe. Seega soovitan probleemidega pöörduda ikkagi imetamisnõustajate poole, eks ise saate googeldada, kus teie kandi lähim abistaja on. Mina loodan homme igatahes abi saada ja selle võtte paika panna, kaua ta siin ikka luristab, aeg on korralikult jooma hakata.

Teiseks: Tegime ükspäev surmapattu ja käisime hessis. Kätlin kunagi andis mulle enda sojatortillat maitsta ja ausalt see on parim asi maailmas. Mul tuli isu peale ja Mari tuli minuga kaasa. Ta tahab sealt ainult friikaid, aga võtsin talle ikka lasteeine, millega tuli kaasa komplekt, kus oli paar plastiksõrmust, pintsel ja kolm värvi. Mari värvis oma sõrmused kodus ära ja jättis lauale, ehk siis kohe oli kohal Lende. “Mina ka tahan!” pobises ta omaette ja enne kui ma jaole sain, oli Lende nägu ja laud värviga kaetud. Hakkasin kohe koristama, aga tulemus on null. Ma ei tea, mis kuradi metallivärvid või asjad seal sees olid, aga laua pealt ei tulnud  see isegi traatharjaga hõõrudes maha. Lende näolt proovisin meigieemaldajaga ja veega ja…no näha on, et see peab sealt maha kuluma, muud varianti ei ole. See on kõik ta kulmudes kinni ja mu laps näeb nüüd mõnda aega välja nagu nõiaints, mis seal ikka.

Lende leidis aiast Lotte maha maetud piiksukana ?

“ja mis ma selle kanaga nüüd teen, ah?”

tassis rõõmsalt autosse ?

Reaalselt küürisin kloori ja traatharjaga, nothing, pean üle värvima vist ?

Mul oli enne peas “kolmandaks” ka olemas, aga tee või tina, mitte ei tule meelde, kas ma tahtsin äkki teile kurta, et meie pelletkamina pult on endiselt kadunud (ja pood kust selle mitmetonnise looma ostsime, ei suvatse isegi mu meilile vastata, et kas saaks uue puldi tellida). Kahjuks on kamin selline uhke masin, et tema vaatas oma temperatuuri mõõdiku järgi. Et ala kui ta mõõdik ütleb, et meil on kodus külm, siis ta pani aga vunki juurde. Me leidsime kamina tagant küll nupu, millest teda tööle saada, aga temperatuuri muuta ei saa ja pult on vist kuskil, kus on … külm, sest üks hommik näitas tigude terra termomeeter 32 soojakraadi. Ma saan aru, et ma eelmine talv kurtsin aina, et külm on, aga see on juba naeruväärne ?

 

Loe ka neid postitusi!

38 Kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta kersti 14. jaanuar 2019 at 12:50

  vaga armas postitus.kas uut pulti siis kuidagi ei saa.vb firma ei vastagi meilidele vms……..

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 14. jaanuar 2019 at 13:45

   me leidsime puldi üles, meilile pole siiani vastatud 😀

 • Avatar
  Vasta Kiks 10. jaanuar 2019 at 22:25

  Aitäh Mallukas, et propageerid rinnaga imetamist! Kõik mida ütlesid on tõsi. Statistika andmetel esineb meditsiinilist probleemi, et naine ei saa oma last imetada esimese eluaasta lõpuni vähem kui 4% naistest. Ometi räägib iga teine, et piima jäi väheks või ei tulnud üldse, laps ei saanud kõhtu täis ja peale rpa andmist oli kohe rahul. Mugavus, laiskus, isekus.

 • Avatar
  Vasta Siiri 10. jaanuar 2019 at 15:38

  Ma lugesin Sieti kohta, ei leidnus kuskilt mingit hinnakirja, sain vaid nii palju infot et nad on MTÜ ja elavadki toetustest, kas sa tegid ka siis lihtsalt mingi annetuse neile? Või maksid sa siiski neile mingi arve alusel?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 10. jaanuar 2019 at 17:13

   Lende ajal maksis see 3€, nüüd maksis 40€. Esitasid arve ka jah.

 • Avatar
  Vasta Aivi 9. jaanuar 2019 at 23:45

  Olen Sinuga nõus ja arvan ka, et kahjuks loobutakse liiga kergelt. See vist populaarne emadel, kellel esimene laps. Et kui kohe tunni ajaga korda ei saa, siis ei ole ja ei tule ja ei imeta. Olen ka ise esmaema ja ikka punnin vastu 😀 kartsin vahel, et laps ei saa piisavalt toitu kätte, sest peale söömist jonnis ja polnud rahul. Ilmselt saab selle jonni liigitada gaasimuredeks, sest kaalust kuu ajaga 890g juurde võtnud. Ja olen enda üle uhke, et oma arvamuse põhjal kohe RPA’d haarama ei hakanud.

  • Avatar
   Vasta Helena 10. jaanuar 2019 at 14:09

   Meil ka 8 nädalane vahepeal süües jonnib. Vōib olla sellepärast, et beebi üleväsinud ja mida rohkem nad väsivad, seda raskem on magama jääda. Ehk söömine ajab mõnusa une peale aga nemad hakkavad unega võitlema. Lōpuks meie oma annab alla ja jääb tuttu. ? Mõned beebid jauravad ka õhtu poole süües sellepärast, et õhtuks on piimavool aeglasem kui hommikul. Selle vastu aitab rinna andmine lapse soovi järgi, ehk ‘cluster feeding’. Mōned beebid on lihtsalt õhtuti virilad ja sinna polegi midagi teha, eriti enne 3 kuuseks saamist. Gassimured võivad ka olla, meil ka vahel söömise ajal puuksud tulevad virina saatel. ?

 • Avatar
  Vasta meow 9. jaanuar 2019 at 21:44

  Mina käisin oma imetamisprobleemiga läbi kolm imetamisnõustajat ja mitu änmakat, sga mina asja korda ei saanud ja lõppes see trall 5.kuu pealt. Kui palju pisaraid ja vaeva…

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 9. jaanuar 2019 at 21:46

   mis probleem sul oli 🙁

 • Avatar
  Vasta Sirly 9. jaanuar 2019 at 21:15

  Ma lihtsalt pean kommenteerima, et ma “sulasin” selle pildi peale, kus Marta tudub ja Lende hoiab teda kaisus…ohhh ma ütlen ???
  Sa oled supertubli, et imetamisega alla ei anna ??
  Jõhker värv, mis mujale jäädavalt peale jääb, aga mitte sinna, kuhu ta mõeldud on.

 • Avatar
  Vasta Xc 9. jaanuar 2019 at 15:41

  See pult on raudselt seal augus, kus kohast Lote kana välja tuli

 • Avatar
  Vasta Triin 9. jaanuar 2019 at 09:14

  Appi , ma vaatasin , et Lendel nagu suur sinikas kulmul. Imetamisega on meil väike mure. Haiglas kohe avastati lapsel keelekida, natuke naksati ka seda, kuid siiski vajab ta 2-3 selt väikest oppi. Meile öeldi ka imetamisnõustaja juures, et imetamisel võib probleeme esineda, sest beebil on ebamugav seda rinda suhu saada. Enamus kordadel ongi draama ja ma ootan kuni ta natuke ära väsib , siis hakkan uuesti oma tissiga ründama. Kahju on mul nii lapsest kui endast, sest me mõlemad oleme üsna väsinud juba. Mitte, et see nüüd kuidagi sind aitaks aga ma sain oma muret kurta ?

 • Avatar
  Vasta Kristel 9. jaanuar 2019 at 08:18

  Issver, meil sama teema. Laud rikutud ja näol oli ka mingi nädal see värv, õnneks roosa. Viskasin minema need potsikud. Haige värk, mis asju lastele antakse. Ja lisaks need peaks nagu sõrmuse värvimiseks olema aga sõrmusele oleks vist mingi 4 kihti panema, et midagi külge jääks. JUBE

  • Avatar
   Vasta Kiivi 9. jaanuar 2019 at 11:21

   Ostsin laste lauale uue vakstu. Järgmine päev käidi issiga Hessis ja toodi needsamad sõrmused koju. Lasin rahumeeli plätserdada, sest kammoon ,vakstu ju, küll maha pesen….haha….
   Ja nali naljaks, aga tõepoolest ainus koht, kuhu värv peale jääda ei taha, on komplektis olevad sõrmused.

 • Avatar
  Vasta Des 9. jaanuar 2019 at 08:17

  Peab vist õnnelik olema, et meie pelletikaminal polegi pulti st saab ainult kamina pealt regullida. Sest meil kipuvad ka need puldid kaduma.

 • Avatar
  Vasta Eget 9. jaanuar 2019 at 07:49

  Seda värvi võib proovida küünelaki eenaldajaga aga siis ettevaatlikult. 🙂

 • Avatar
  Vasta Janika 9. jaanuar 2019 at 07:45

  Meil on ka nende värvidega diivanilaud rikutud. Ei tule mingisuguse keemiaga maha 🙁

 • Avatar
  Vasta Annika R-L. 9. jaanuar 2019 at 06:47

  Pakun,et pult juba prügimäele jõudnud;)

 • Avatar
  Vasta Kats 9. jaanuar 2019 at 01:07

  Kui pult jahedas- siis kas esikus kuskil ei või olla? Või kas mäletan valesti et sul WC või vannituba külm? Seal äkki? Või aknad tavaliselt jahedamad ja hullud külmasillad! Diivani all? 🙂 kuskil ta ju peab olema :p
  Aga Lende on parim… naersin praegu ta sinist kulmu vaadates 😉

 • Avatar
  Vasta RR 9. jaanuar 2019 at 00:48

  Mai või kui hästi sa kirjutad ikka ?
  Mul oli ka imetamisega raskusi. Mul muidugi sellised tissid ka, et hea, et üldse sealt söödud saab.
  Ise pusisin läbi pisarate 7 kuud ja nõustaja juurde ei läinud. Elan sellises kohas, kus sellist abi ei saa ja no ega ma lase ka kellegil teisel peale oma pere oma tisside kallale.
  Tissistreik algas meil juba 2 kuuselt ja see kestis 7 kuuni välja. Sain imetada last ainult siis, kui ta oli magama jäänud ja une pealt siis sõi. Ta nii 3 kuuni ei teinud suudki lahti, et haarata nibust. Siis meelitamisega sain nibu talle huule vahele ja ta imes. Õnneks mul 4 kuud lahmas ka piima.
  Sain toita teda ainult oma voodis, ühes asendis. Külili ta kõrval ja ülemisest rinnast nagu see oleks alumine ?
  Igatahes tugevad naised, kes viitsivad selle jamaga tegeleda. Ma olin suht alla andmas koguaeg, aga pudeliga ka mässama hakata ei viitsinud. Püreesid hakkas juba 3 kuuselt sööma, sest kaalu tuli juurde vähevõitu..

 • Avatar
  Vasta Kertu 9. jaanuar 2019 at 00:37

  Ma ka imestan tegelikult kui paljud emad loobuvad absurdsete põhjuste nimel rinda andmast. Ok, et med. näidustused vahel on takistuseks (ema AB kuur, haigus vms), aga liiga tihti tuleb vabanduseks minujaoks totraid põhjuseid. Arvan, et osa niisuguse tendentsi kujunemisel on ka sellest, et värsked emmed mõtlevad liiga palju ja on justkui liiga “in” oma beebi lugemisel. No a’la, et “rinda andes tohiksin ma ainult tatart süüa, et beebil gaase ei tekiks”.
  Minu puhul on palju imestatud, et annan oma lapsele rinda, sest miskipärast jätan mulje nagu ei annaks 😀 ja seetõttu olengi saanud kommentaare, et “kui tubli, sest paljud ei anna!”. Ja see paneb lihtsalt imestama, et miks ometi nii…

  • Avatar
   Vasta kelly 9. jaanuar 2019 at 17:16

   1 kordne ab kuur i ole takistuseks – roht võetakse peale imetamist ja arst arvestab rohu välja kirjutades, et kodus rinnalaps.

 • Avatar
  Vasta L. 9. jaanuar 2019 at 00:24

  Kas on võimalik, et pult on sattunud kuidagi autosse, näiteks pagasiruumi? Kui temperatuuri näidik tõesti puldi küljes asub, seletaks autos asumine külma, sest seal on ju külm, kui keegi ei sõida.

 • Avatar
  Vasta M. 8. jaanuar 2019 at 23:54

  Ohjahh, sa ka paned kõiki ühte patta. Need, kes rinnaga ei toida- EI TAHA/POLE HUVI?!?! Kas sa ei ole selle peale mõelnud, et äkki on teised põhjused, et miks beebi rinda ei saa? Näiteks meditsiinilistel põhjustel, emal ei ole TÕESTI piisavalt piima rinnas, et laps ära toita. Ma ka olin täiesti kindel, et laps saab rinnast piisavalt piima kätte (imetamisvõte oli õige,laps nuttis vähe, magas rahulikult) kuni selle hetkeni, kui tuli 2.nädalase perearsti kontroll- laps oli kaalust juurde võtnud kõigest 50 g. Niiet asi ei ole ainult tahtmises, tuleb ikka laiemalt mõelda.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. jaanuar 2019 at 23:55

   Ma ei tea, kuidas ma saaksingi selgemalt väljenduda, et ma räägin ainult konkreetselt sellest, kui inimene ainult ARVAB et tal on probleem ja jätab imetamise katki ilma eksperdi üle vaatamiseta. No shit, et on neid, kes ei SAA, see ongi meditsiiniline põhjus ja see on teine asi.

  • Avatar
   Vasta Liisa 9. jaanuar 2019 at 01:10

   Mis tegid siis selle kontrolli järel? Kas läksid nõustaja juurde? Minul oli teisel nädalal saak kahest rinnast kokku ja pumbates u 50 ml ja see oli saavutus ja progress. Ma olin uhke muideks selle üle ? Mul läks kaks kuud aega, et asi sada prossa toimima ja RPAst vabaks saada, aga sai tehtud. Nii et siinkohal olen Mallukaga nõus: loobutakse liiga kergelt, enamasti teadmatusest. Perearst reeglina ei ole ses teemas piisavalt pädev ja soovitab jah kihe pudelit. Aga on ka teisi teid.

 • Avatar
  Vasta OhLaa 8. jaanuar 2019 at 23:38

  Muide, sellelt väga armsalt imetamispildilt on ka juba aru saada, miks Marta võte vale on. Praegu on Marta kumeras su rinna poole, rind ise aga gravitatsiooni mõjul on veidike maa poole (aga ainult veidi, ma olen täiega kade praegu). Sellise valemiga ei olegi loogiline, et Marta oma suud laialt avada saaks. Ta peaks olema rohkem seliliasendis, kus ta pea on kergelt kuklas, kumera selja asemel on hoopis selg nõgusam ja kõht sinu poole punnis ning sinu rind on praktiliselt tal näos. Siis läheb ta suu avali, suhu läheb vajalik osa rinnast ja mure on murtud. Ja kui ei ole murtud, siis võtad oma nibu ta roosinupusuust ära ja proovid uuesti. Mida rohkem kuklas on beebi pea, mida rohkem ta nina poole on nibu (mitte lõua poole) seda laiemalt ta suuga haarab. Rinna alt käega toestamine pole ka mitte niisama ilu või enda mugavuse pärast, vaid ainult lapse hea imemisvõtte pärast.

  Muu imetamisjutu puhul kummardan su ees maani. Või noh… kummardaks maani, kui painduks 😀
  Väga eluterve suhtumine ja hea eeskuju. Usun, et sinu blogilugejate hulgast nii mõnedki saavad julgustust, mõistavad, et imetamine ei pea tingimata piin olema, oskavad abi küsida ja kojugi kutsuda. Ja ehk nii mõnigi imetab veidi kauem.
  Mis seal ikka, ma nüüd proovin ikkagi, et kas paindun maani…

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. jaanuar 2019 at 23:46

   Ma TEAN seda kõike ja ma kodus proovin nii ja naa, ta lihtsalt teeb suu häääästi lahti ja kui tissi suhu topin, siis lükkab enamiku välja, et jälle mokaotsast võtta. Kuna see pilt on kohvikus tehtud, siis seal nii ei võimelnud 😀 Kodus annan lamades, jalgpalliasendis, IGAT MOODI, aga ikka ta ei saa nii lahti suuga imetud. Aga no loooooodame, et ma ise olen midagi väga lihtsat valesti teinud ja homme saan kohe võtte õigeks, loota võib 😀

   Kummardused võtan ka vastu 😀

   • Avatar
    Vasta M. 9. jaanuar 2019 at 00:10

    Tõenäoliselt tuleb sul nii suure survega ja palju piima korraga, et Marta muudabki oma võtte pisikeseks, et selle suure kogusega toime tulla. Alguses haarabki ilusti ja siis kui piimatulv tuleb, siis muudab võtte väiksemaks. Nüüdseks on imetamine kestnud nii kaua, et piimakogus peaks hakkama normaliseeruma ( alguses mõjutab piimakogust nii hormoonid kui laps, siis nüüd hakkab vaid laps mõjutama) ja olukord peaks paremaks minema.

    • Avatar
     Vasta DW 9. jaanuar 2019 at 11:55

     Just!! Mul oli täpselt sama mure ja laps luristaski nii nibu otsast süüa kuni umbes 4-5 kuul piim veits tuure maha võttis. Siis lõpetas selle suuga matsutamise ka ära ja praeguseni (19k) sööb ilusti.

 • Avatar
  Vasta Evelyn 8. jaanuar 2019 at 23:27

  Ma olin ka ühe poe peale vihane, et nad ei suvatsenud vastata….kuni leidsin nende kirja spämmi kataloogist. Kui samalt domeenilt saadetakse ka reklaame, on ka kirjad lihtsad sinna sattuma.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. jaanuar 2019 at 23:44

   Ei meil on enne ka kirjavahetus olnud 😀

   • Avatar
    Vasta Emme 9. jaanuar 2019 at 02:01

    Võib ikkagi spämmi hulka sattuda. Ja tasub ka üle helistada neile.

 • Avatar
  Vasta Kaisa 8. jaanuar 2019 at 23:24

  Külma kohana pakuks sügavkülma- aga sa tegid ju kapitühjendust, seega vist ikka oleks näinud 😀
  See pilt, kus Lende muheda näoga end peeglist vaatab- see on vist lastel universaalne – mu poiss manab kah sellise naeratava näo, kui end peeglist vaatab… diivad 😀

 • Avatar
  Vasta Katrin 8. jaanuar 2019 at 23:17

  vedas et meil pelletkaminal 2 pulti 😀 igaks kümneks juhuks 😀

 • Avatar
  Vasta Triin 8. jaanuar 2019 at 23:16

  Appi, need kanapildid on nii head ??

 • Avatar
  Vasta Kammu 8. jaanuar 2019 at 23:12

  Mu venna laps määris selle sama värviga oma riided nii, et pole enam midagi teha nendega, õnneks vend sai õigel ajal jaole, aga järgmisena oleks läinud uue auto heledad istmed niiet väga näotu lugu kuhugi laste einele sellist “lõbu” kaasa panna.. ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. jaanuar 2019 at 23:15

   Ei tea jah, mis imevärv see seal on 😀