KODU

oled sa loenduseks valmis?*

10. november 2021

Mõni aeg tagasi võttis minuga ühendust rahvaloendus.ee. Nad palusid, et jagaksin teile üleskutset internetis oma andmeid uuendada. Noh, selles suhtes, et Eesti riik tahab enda rahva kohta ikka satatistikat teha. Viimane suur Eesti rahva- ja eluruumide loendus toimus aga lausa kümme aastat tagasi ehk 2011. Siis oli loendus kõva teema, kuna igale inimesele tuli ju loendaja koju ja pidi täitma pikki ankeete. Nüüdsest (ja edaspidi) on asi teisiti. Nimelt toimub Suur Eesti rahva e-loendus esmakordselt peamiselt registrite põhiselt. Minusugusele puhas õnn ja rõõm, sest olgem ausad – ma ei tea, kui väga ma tahaks võõrale inimesele enda elutoas andmeid ette lugeda.

Automatiseerimine tähendab aga seda, et statistikaamet võtab kõikide inimeste andmed suuremas osas erinevatest riiklikest andmebaasidest. Andmebaase on kokku ligi 30. Näiteks rahvastikuregister, ehitusregister, eelmised rahvaloendused, liiklusregister, hariduse Infosüsteem jne jne.

Kuna aga paljudel inimestel ei pruugi registrites olla kõige ajakohasem informatsioon, siis ongi praeguse kampaania esimene eesmärk kutsuda inimesi üles kontrollima ja uuendama oma andmeid. Eelkõige siis Rahvastikuregistris. Andmeid võiks kontrollida ka Ehitusregistris. Ehk siis mida täpsemad ja ajakohasemad andmed registrites on, seda mitmekülgsemat infot riik saab, et kõiki meid arvesse võttes paremaid otsuseid teha.

Uskuge mind, ma olen selline laisk mats, et ma vist riigi jaoks nii väga ei viitsikski tõmmelda. Aga tuleb välja, et enda andmete mitte korras hoidmine võib suisa jama kaela tuua. Näiteks räägiti mulle notaris, et pean mingi X aja jooksul kindlasti enda elukohta ametlikult registrites muutma, sest… Issand, ma ei kuulanud vist nii hoolega, aga mingi jama võis seal tulla küll. Ja ikka mulle, mitte kellelegi teisele, haha.

Ma nüüd hakkasin Rahvastikuregistris enda andmeid vaatama ja no muidugi on mul seal aadressiks Männiku aadress, mille ma nüüd kenasti ära muutsin. Küll aga jäin kahevahele, kas peaksin lastel ka ära muutma, kui neil sobiks tegelikult 50% ajast Nelgi aadress ka? Ei tea, jätsin selle igatahes praegu muutmata, las olla nemad siis ametlikult Männikul 😀 Eriti lamp oli see, et mu e-mail oli ka seal mingi sada aastat vana kiizumiizu@hot.ee vms. Selle muutsin ka siis vähe viisakamaks, haha. Ainult telefoninumber oli mul õige. Seda ainult tänu sellele, et mul on terve elu kogu aeg sama number olnud, pole seda kunagi muutnud. Ma ei tea, miks peaks ka muidugi.

Nime muutmise osas on lihtne – see on suht igal pool ise automaatselt uuenenud ja kuskil eraldi ma seda muutma ei ole pidanud. Välja arvatud siis, kui kindlustusega tegelesin ja siis väljamaksmise hetkel selgus, et kui lepingu on teinud Mariann Treimann, siis Mallu Mariann Treimannile nad raha kanda ei saa. See oli õnneks jälle netis paari kliki tegemise vaev, seega lahenes kõik kiiresti.

Igatahes, võtke see paar minutit ja vaadake enda andmed üle. See võtab nii vähe aega ja päris naljakas, kui vanad andmed võivad kuskile unustatud olla. Mul oli näiteks aadresside seas kirjas ka see Õika korter, kus ma elasin, kui Mari alles sündis. Mis ajal ma ennast sinna sisse kirjutasin üldse, seda ma ei tea. Nüüd kustutasin ta igatahes kenasti ära, sest ma olen üsna kindel, et mul enam oma ema korterisse elama asja minna pole. *Sülitab kolm korda üle õla*

Logige teiegi korraks Rahvastikuregistrisse sisse ja andke mulle ka teada, kas teie andmed olid kõik õiged või oli midagi eriti vana kuskile kirja ununenud?

PS! Ärge unustage nii Instagramis kui Facebookis @rahvaloendus, sest seal ilmuvad igasugused põnevad uudised ja taustainfo, kuidas täpselt loendamine aset leiab!

Loe ka neid postitusi!

7 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Jane e. 13. november 2021 at 23:57

  Ma endiselt sünnikodusse sisse kirjutatud, noorem poeg samuti sealse sissekirjutusega, abikaasa ja vanem laps on õigesse kodusse kirjutatud kuna lasteaiakohta oli tarvis linna, aga noh, õnneks sünnikodu on naabervallas ja külastan tihti. Siiani pole viitsinud end ümber kirjutada, aga miks peakski, koduvallas on kõiksugu lastega seotud toetused paremad, vb kui lasteaiakoha kinnitamiseks läheb siis saab ka ennast ümber registreeritud. Aga äkki tuleb kolmas laps enne? #tulevik-on-ebaselge

 • Avatar
  Vasta JJ 11. november 2021 at 16:50

  4 aastat tagasi jaurasin ma sellega, et minu aadress oli seal tollel hetkel 17 aastat vana, mis siis, et ma olin vahepeal sisse kirjutatud olnud ka hoopis kolmandasse kohta, ent aastast 2005 juba praeguses elupaigas. Nii olid läinud mingid tollal veel paberil saadetavad kutsed jne puha valele aadressile. Hetkel, tõsi, on korras. Eks ikka jauramise peale.

 • Avatar
  Vasta aadu 10. november 2021 at 19:12

  Huvitav, millise diivanilaua sa valisid? Loos pidi olema esmaspäeval, aga kusagil pole tulemust!

  • Mallu
   Vasta Mallu 10. november 2021 at 20:08

   Fbis ja instas täitsa olemas

 • Avatar
  Vasta Vaike 10. november 2021 at 16:44

  Mul täitsa korrekt andmed, mingil hetkel kontrollisin huvi pärast. 🙂

 • Avatar
  Vasta Krr. 10. november 2021 at 15:43

  Hah, mu korteri eelmise omaniku hooldekodus elav poeg on mu korterisse sissekirjutatud. Saatsin avalduse.

  • Avatar
   Vasta Lea 10. november 2021 at 20:39

   Nonäed. Ma kunagi avastasin, et keegi suvaline vend on mu korterisse oma firma registreerinud. Päris kaua läks aega, enne kui ma sellest lahti sain.