Uncategorized

rahal on lamp niisama seista*

22. juuni 2024

Hiljaaegu tegin ma lugejate soovitusel panka taotluse kodulaenu intressi vähendamiseks ja kae imet – saingi selle 1,8 pealt 1,59 peale. Enne maksin 913€ kanti ja nüüd 890€ kanti. See ei ole nüüd mingi meeletu vahe, aga aasta peale tuleb siiski peaaegu 300€ kokku. Kuna mul on kindel soov endale peagi uus kodu osta, siis kraabin kõik vaba raha suurima heameelega kokku.

Et oma majaostu võimalusi arutada, sain kokku Bigbanki esindajaga. Selles, et maja sissemaksuraha kokku ajada suudan, ma üldse ei kahtle. Aga kuidas osta veel üks kodu nii, et ka praeguse korteri alles saan jätta, see nõudis veidi pikemast rehkendamist.

Nii palju olen ma sotsiaalmeedias investeerimise mõjuisikuid jälginud ja kõrva taha pannud, et kodu sissemaksuks kogutavat raha investeerida ei maksa. Ega ma sellest investeerimisest super palju tea nagunii. Kolmas sammas on “täis” ja kasvukontol tiksub ka üht-teist, aga suuremaid investeerimise plaane hakkan pidama siis, kui maja ostetud. Selge on aga see, et investeerimine on pikaajalisem protsess ja sellega päris nii pole, et täna hakkan pihta ja aasta pärast võtan maja sissemaksuraha välja. Sel ajal võivad turud hoopis miinuses olla, nii et pole sedagi välja võtta, mille sisse olen pannud.

Igal juhul oleks lisaks raha juurde teenimisele ja siit-sealt kulude kokku tõmbamisele (okei põhiline panus on ikka rohkem teenimisel, keda ma petan) uue kodu sissemakseraha vaja ka kuidagi viisakalt koguda. Igapäevases kasutuses oleval pangakontol “sulaks” see ilmselt kiiresti ja märkamatult ära ja mida ise ei kulutaks, seda näksiks servast inflatsioon, nii et pole nagu parim variant… Bigbank, kes mulle kodulaenu andis, pakkus välja hoopis säästuhoiuse variandi. Selle põhiline erinevus tavalisest hoiusest on see, et hoius ei ole tähtajaga piiratud.

Mulle tundub ülimõistlik variant panna oma raha hoiusele, kus sellele vaikselt intresse tiksub ja kust selle vajalikul hetkel ka kenasti kätte saab. Bigbanki säästuhoiuse puhul kolme päeva jooksul. Põhiline point on see, et kui oma raha hoida, siis teenib see niisama tühja passimise asemel hoopis väikest intressi. Seega pole vaja karta, et raha seisab ja muudkui väärtust kaotab.

Selle põhjal, kui pikaks ajaks mina ise raha hoiusele paigutada plaanin ja millise summa, peaks mul tuleva aasta alguseks 500-600 eurot intressidena seal lisaks olema. Pole paha! Sissemakseid saab sinna teha igal ajal ja intressi väljamaksed laekuvad kontole kord kuus, aga selle saab siis kohe kenasti hoiusele tagasi panna. Tundub lebo, kui minult küsite.

Kes ka raha kogumise mõtteid mõlgutanud on, siis praegu on just idekas aeg hoius avada, sest kuni juuni lõpuni saavad uued säästuhoiuse konto avanud kliendid oma rahalt esimesed kolm kuud teenida lausa +3,8% aastast intressi. Hiljem rakendub tavaintressimäär 2,5% (mis on ka muide järgmisest pakkujast kõrgem). Bigbanki säästuhoius ongi pankadest kõige parema tootlusega. Mina igatahes panen oma raha sinna koguma ja kasvama. On silma alt ära ja teenib väikse kopika juurde kah. Kuna tegemist on finantsteenusega, siis tutvuge kindlasti tingimustega (juhuks kui mul miski kahe silma vahele jäi) ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga (mida mina kindlasti pole).

*Postitus sündis koostöös Bigbank’iga

Loe ka neid postitusi!

Kommentaarid puuduvad

Jäta kommentaar