KURB ON OLLA LAPSED

kui ei saaks mitte kunagi õue…

17. juuni 2017

Peale seda Buduaari jura kirjutas mulle eile päris mitu juristi, kes soovitasid mul Buduaar üldse kohtusse anda selle jama eest, mida nad juba pikka aega viljelevad. Kuigi nad kõik pakkusid mulle oma teenuseid tasuta, ei ole kohtutee mitte kunagi odav lõbu, kui jah, võidu korral makstakse enamik raha tagasi, aga see ei pruugi ka juhtuda, sest ma kujutan ette, et suurema nõude peale paneks Buduaar lihtsalt pillid kotti ja mis raha sealt enam ikka saada oleks. Ja mis see raha mulle laias laastus ka annaks? Mulle piisab sellestki, kui Buduaar avalikult oma valeväited tagasi võtab ja sellega tegeleb nagunii pressinõukogu.

Küll hakkasin ma juristidega vesteldes mõtlema, et no mõnes mõttes oleks ju täitsa huvitav kohtusse minna, polegi tead kunagi käinud. Ja kuigi see kohtutee on kulukas, mõtlesin ma kohe, et no paar-kolm tonni saaksi ma raudselt enda blogilugejatega kokku aetud. Arvestades, palju meid siin koos on, siis eur-paar lugejate käest ja summa oleks nagu naksti koos. Ma lihtsalt tean, et kui mina aitan võimalusel, siis on mega palju toredaid lugejaid, kes ka mind vajadusel aitaks, eks?

Siis ma mõtlesingi, et no kammoon simmo, selline kohtus kemplemine on ju ainult mingi tobe ego värk ja huvi pärast kohtus vist ei käida. Laias laastus lihtsalt nõme raha maha viskamine. Selle rahaga saaksime me üheskoos midagi palju ägedamat ja vajalikumat teha, kui kuskil õigust taga nõuda.

Nimelt kirjutas mulle mõnda aega tagasi üks naisterahvas, kes rääkis oma sõbrannast, kes on üksikema puudega 14-aastasele Reinole. Reino sündis enneaegselt raske kesknärvisüsteemikahjustusega, mis tõttu räägb poiss vaid mõned sõnad ja enamik toiminguid teeb tema eest ära ema. Sinna alla kuulub ka näiteks söötmine ja jootmine. Nimelt tekitab haigus Reino kätesse ja jalgadesse kontrollmatuid liigutusi, mistõttu enamik tegevusi talle ilma abita võimatud on.

Terve elu on Reino ema temaga üksi hakkama saanud ja taganud talle nii ilusat elu kui võimalik, kuid mida aasta edasi, seda keerulisem see on. Reino on siiski meesterahvas ja kuigi lapsena sai ema tema trepist üles-alla tassimisega hakkama, siis viimased paar aastat on poiss enamuse ajast toas veetunud, sest seljavigastus ei võimalda enam emal teda tassida. Olgem ausad, ka seljaprobleemideta oleks see keeruline ülesanne.

Loomulikult on häid inimesi, kes Reinot aeg-ajalt õue aitavad, aga mõelge, milline vabadus oleks emal-pojal minna lihtsalt õue siis kui hing ihaldab, mitte siis, kui saab kedagi palutud appi. Eks igaühel oma elu ja pidevalt teisi tülitada ei ole ka pikas perspektiivis kuigi mugav. Tundub õudne eks, tuppa vangistatud olla. Aga näete, nemad on…

Nad on palunud abi Keila linnavalitsuselt, kes on nõus nende kortermajja ehitama lifti, kuid siin on üks aga. Täpsemalt kümne tuhande eurone aga. Just 10 000€ on selle lifti ehitamise omaosalus. Ma ei tea, kuidas selline üüratu summa peaks olema ennastohverdaval emal, kes on oma elu pühendanud armastatud pojale nii hea elu tagamisele, aga nii see reaalsus on. Nad on üritanud ka ise facebookis raha korjata ja praeguseks hetkeks on neil kokku korjatud 2075€. See on väga suur summa, aga kahjuks ei ole see isegi mitte pool sellest, mida neil vaja oleks.

Ma vaatan, kuidas minu Mari naudib aia ringi silkamist, batuudil hüppamist, lillede korjamist, peenarde kastmist, Lottega võidu jooksmist – Reino ei saa neid asju mitte kunagi teha. Tema oleks rahul juba sellega, kui saaks iga kell õue päikse kätte istumagi, ka see oleks juba mõnus. Palun, sõbrad, aitame Reinol seda väikest rõõmu elus saada ja muudame ka Reino ema elu kergemaks. Aeg läheb edasi, Reino raskemaks ja ilma liftita jõuab varsti kätte hetk, kus ema ei suuda ka kõige suurema ponnistusta teda enam õue ja tuppa saada.

Kas aitaksite mind? Jah?

Ma tõesti siiralt palun, et ka 50 senti või euroke on abiks, kui rohkem pole võimalik. Meid on nii palju ja kes teie seast emad on, teate ju küll, kui õudne võib olla abitus, kui sa ei saa rahaliselt oma lapsele võimaldada elementaarset. Koos saame hakkama! Seega, kellel vähegi võimalik, palun saatke oma abi siia:

Reino Mänd
EE242200221064076752
Selgitus: Invalift

Sulle võib ka järgnev huvi pakkuda

48 kommentaari

Jäta kommentaar ning oota - kommentaar ilmub peale ülevaatamist

 • Reply Triinu 21. juuni 2017 at 20:19

  Mul on täna täitsa annetuste päev, sai väike abi teele pandud, kui keegi vähegi saab PALUN aidake ka seda pisi Arsenit :(

 • Reply Kaia 19. juuni 2017 at 22:09

  Ärge palun nimetage erivajadusega inimesi invaliidideks..nii kole sõna, eks. P.S abi panen ka teele)).

 • Reply Mari 19. juuni 2017 at 08:18

  Saan kuu lõpus oma abi teele panna. Esimene heategevuslik kampaania, milles kaasa löön, aga see teema puudutab mind, sest Olen ise töötanud koos invaliididega. Reigo ema ees müts maha! palju jaksu ja jõudu ja kannatlikku meelt.

 • Reply Kerli 18. juuni 2017 at 22:05

  Panin panuse teele aga mõtlen et kas kergem poleks majas elada.. no eks see on ka kallis lõbu aga ehk seesama summa ja korteri maha müümine juba aitaksid. Vist ei?

 • Reply Annika 18. juuni 2017 at 16:41

  Minu poolt ka väike abi teele pandud. Loodan et laps saab lifti.

 • Reply Hilli 18. juuni 2017 at 14:20

  Väike panus antud.

 • Reply K 18. juuni 2017 at 14:05

  See on rohkem kui suurepärane, et selle asemel, et raha kohtusse viia, püüad aidata kedagi, kes seda tõeliselt vajab.
  Olles ise õde nüüdseks juba küll täiskasvanud invaliidile, tean kui olulised sellised teistele väikesena näida võivad asjad on. Omast kogemusest tean, et emad, kes selliste laste eest ise hoolitsevad on medalit (ja palju-palju abi) väärt. Minu silmis on Reino ema (nagu minu enda emagi) tõeline pühak. Invaliidist lapse kasvatamine nõuab palju tugevust ja eneseohverdamist. Soovin kõike paremat Reinole ja tema emale ja loodan südamest, et on võimalik see lift saada :)

  Panin ka omapoolse panuse teele.

 • Reply Marika 18. juuni 2017 at 13:20

  Elke on väga tubli ema :)

 • Reply Jane 18. juuni 2017 at 08:27

  Panin oma panuse loodan häid uudiseid varsti kuulda

 • Reply i. 17. juuni 2017 at 23:25

  Ma igaks juhuks ütlen, et pressinõukogu on suhteliselt mõttetu organ ja selle otsused ei kohusta kedagi millekski, nagu ma aru olen saanud. Veel vähem selliseid väljaandeid, mis ei kuulu EAL-i.

 • Reply Aune 17. juuni 2017 at 23:10

  Panin omapoolse annetuse teele, loodan peagi uudistest kuulata, et poiss saab lifti abil õues käia ?

 • Reply Karin 17. juuni 2017 at 23:00

  Annetus ka minu poolt teele pandud! Loodan väga, et invalifti raha saadakse kokku :)

 • Reply Kärolin 17. juuni 2017 at 22:18

  Samuti läks panus teele!

 • Reply Maria 17. juuni 2017 at 20:45

  Tehtud, parim investeering ever!

 • Reply Kaaslane 17. juuni 2017 at 19:04

  Olles ise samas seisus nagu Poisi ema, siis tean väga hästi kui raske on. Meie elame teisel korrusel. Poiss küll veel väike ( kohe-kohe on saamas 3 aastaseks ) , siis hetkel jõuan veel tassida poissi öue. Ega see korteri elu pole kerge ratastooli poisil. Poiss kasvab ja abivahendid kasvavad koos lapsega ( lähevad suuremaks ).

  Aga jõudu emale ja pojale!
  Meie kõik kes oleme emad teame tegelikult, kui raske on hakkama saada, aga kahjuks ei väärtusta seda Riik!

 • Reply liis 17. juuni 2017 at 18:32

  Sina muri sul on õige nimi, ma suhtlen selle emaga väga tihti ja tõesti ei näe neid sinu nimetatud mehi seal. See teema on lapsest ,kurb,kui sa seda ei märka ja üldse sinusuguste kibestunud inimeste pärast ongi maailm natuke halvem paik,kui t olla võiks. Mine käi ka vahelduseks peol võibolla hakkab ka sinu aknasse päike paistma ja Reinole hakkab ta kindlasti paitma üsna pea juba vabas looduses mitte enam läbi akna nagu kahjuks see siiani olnud on.

 • Reply Kiku 17. juuni 2017 at 17:58

  Mina arvan, et see kohtutee tuleks ikka ette võtta. Buduaar ja keegi ei julgeks enam plõksida.

 • Reply meow 17. juuni 2017 at 14:54

  Toetasin! Ja aitäh sulle, Mallu!

 • Reply Milli 17. juuni 2017 at 13:47

  Kas poleks kasulikum ja loogilisel inimsel kolida mujale? Nt korterisse, mis asub esimesel korrusel?

  • Reply Ragne 17. juuni 2017 at 14:14

   Väga legit küsimus, kas selle peale pole mõeldud?

  • Reply Ellu 17. juuni 2017 at 14:46

   Või majja, kus on lift

  • Reply Marekas 17. juuni 2017 at 17:00

   Ja korterist saab otse õue? Ei saa ju. Ja ka liftiga majas on mingi osa trepist vaja minna. Invalift siiski midagi enamat.

  • Reply :) 18. juuni 2017 at 11:25

   Ilmselt on probleem selle taga, et kui pole finantse invalifti ostmiseks, siis ei ole neid ka teise kohta kolimiseks (olemasoleva korteri väärtus ei pruugi anda isegi poolt uue hinnast).

 • Reply PreiliA 17. juuni 2017 at 13:25

  Tean ka seda naist juba lapsest saati. Elasin tema kõrval majas aastaid. See ema on tõesti mega tubli ja terve oma elu pühendanud oma lapsele!

 • Reply Muri 17. juuni 2017 at 13:23

  Tean ka seda peret juba mitmeid aastaid. Ent kõik ei ole nii roosiline ja kurb nagu siin kirjas. Sellel emal on väga palju luukeresid kapis. Alustades sellest et vanglast pärit mehele saadi küllaga laene võetud ( 3000-4000 eurot kindlasti ning mida muidugi maksab siiani naine ise, kuna mees pani rahadega ajama. See ei ole muidugi juhtunud nii kaua aega tagasi, nii 3 aastat tagasi) aga oma lapsele lifti ehitamiseks mitte. Ning emal on kodu nagu läbikäiguhoov ( võib öelda et pea iga nädal uus mees kodus). Ning ka seda et ööseks jäetakse laps üksi koju ja ema läheb ise pidutsema Tallinna.
  Aasta ema tiitel temale äkki?
  Pole küll mingi halb inimene aga kurb on vaadata kuidas häid inimesi ära kasutatakse.

  • Reply Mari 17. juuni 2017 at 13:31

   Kas sa käid koos selle lapse emaga ise pidutsemas, et tead nii väita?

  • Reply Laura 17. juuni 2017 at 13:40

   Kas selle pärast peab siis laps toas istuma?

  • Reply M... 17. juuni 2017 at 13:55

   Mine pritsi oma sappi mujal, tähtis siiski hetkel see, et laps kellel ei lasu mitte mingit süüd, peab koduseinte vahel niimoodi kinni olema. Muri a mis on su luukered? Samamoodi selle väikselapsega, kellel kasuisa lapse poolsurnuks peksis, hakkas lapse pärisisa lapse eest hoolt kandma ja tehes kõik võimaliku, et olla nüüd lapsele olemas ja pakkuda täisväärtuslikku ja armastust täis elu. A mis tehti? Hakati pärisisa mustama ja maha tegema mineviku pärast, aga kurat vaadake, kui tubli see pärisisa olnud on!

  • Reply Anni 17. juuni 2017 at 14:52

   Ja selle komentaari mõte sul on milles? Et lugejad seda kuuldes ei tahaks aidata süütut last? Ei saa aru sinu suhtumisest ja eesmärkidest.

  • Reply Mallukas 17. juuni 2017 at 15:01

   Tead, mind isiklikult see jutt ei huvita. Käigu see ema kasvõi iga neljapäev kassipoegasid uputamas ja piletita bussiga jänest sõitmas, siis tema laps ei ole küll selles süüdi ja ei pea seetõttu abita jääma. Lisaks on absoluutselt iga inimese enda asi, kui palju ja kes ta voodist läbi käivad. Mind see ei huvita.

   • Reply Rupakas 18. juuni 2017 at 03:06

    Mis sind üldse huvitab peale tasuta nänni?

    • Reply Mallukas 18. juuni 2017 at 08:21

     Mind huvitab näiteks, kas sa sündisid sellise emmina või on sul elus midagi rasket juhtunud, et selliseks muutusid.

     • Mari 18. juuni 2017 at 12:20

      Hea ?

     • Marika 18. juuni 2017 at 13:25

      Kuule ära vahuta, ma tean Elket väga hästi, häbi peaks Sul olema?

   • Reply Mary-Liis 18. juuni 2017 at 15:17

    Väga õige!

  • Reply Kelli 17. juuni 2017 at 20:16

   Isegi kui nii oleks, poleks see küll teie asi avalikult sellest rääkida.

  • Reply Manna 17. juuni 2017 at 21:56

   Kuule sina millisest isikust sa räägid. Ka mina tean seda pere isiklikult ja see vaev ja pingutus mida see naine on oma elus teinud ja mida on näinud on kirjeldamattu. Sinu kadedus ,et inimene julgeb abi küsida on piiritu häbi sul olgu. Ning usu elu karistab sind ise veel selliste sõnade eest. See ema lausa julmaldab oma lapsi ja see kuidas temas on positiivsust elus arvestades tema läbi elamisi on super. Ta suudab süstida ka teistesse palju headust. Usu see mis siia oma suurest õelusest kirjutasid tuleb sulle kuhjaga tagasi.

  • Reply Jane 17. juuni 2017 at 22:54

   Nii närvi ajab, kuidas sina Muri küll nii hästi tead, kuidas teised inimesed elavad?! Mis see sinu asi on?! Mine ja ela OMA ELU!! ( isegi kui peakski nii olema, siis ei ole see Sinu asi arutada!!!) Jõudu ja jaksu emale, omapoolse panuse panen ka teele. ?

  • Reply sasska 18. juuni 2017 at 20:41

   Muri, oled seepärast kibestunud ja intrigant kuna elad mõrtsukaga ? pritsi end mujal tühjaks . Emale ja pojale jõudu ja panin enda poolt ka annetuse teele.

  • Reply Roosi 21. juuni 2017 at 00:04

   Tead , Muri, elus kõige rohkem vihkan ma klatsi ja valetamist. Kui sa siin endast räägid,siis palun tee seda vaikselt. Reino ema on mu sõbranna juba rohkem kui 30 a. ja ta saab väga hästi oma lapse kasvatamisega hakkama , ohverdades oma elu ja vabaduse viimase 15 a jooksul . Need harvad korrad , kui ta saab kodust välja , siis teadmiseks sulle , mida sa kindlasti ei tea…. on tänu oma lepingulisele tugiisikule ning lähedastele. Kui teised inimesed puhkavad nädala vahetustel ja suvel 2-4 nädalat, siis mõtle, tema puhkab mõned tunnid kuus vaid :( Olen alati imetlenud Reino ema positiivsust , tugevust ja optimismi . Väga sõbralik , lahke ja abivalmis inimene . Müts maha su ees , paljud ei suudaks elada sinu rasket elu . Muri ,sinu rahustuseks võin ka öelda, ta kodu ei ole kindlasti mitte läbisõiduhoov nagu räägid. Pole neid sinu poolt lubatud mehi seal kunagi veel kohanud ja isegi sind pole näinud seal . Ütlen vaid , et kui kukud laimama ja klatsima kontrolli fakte . Kui soovid teisele halba , tuleb see kolmekordselt sulle ise tagasi . Karma on võimas , aga siis ei aita enam miski. ÄRA TEE TEISELE SEDA , MIDA SA EI TAHA ET SULLE TEHTAKS , nii lihtne see eluvalem ongi:) Loodan südamest , et sa oma sõnu tulevikus kahetsema ei peaks. Reinole ja ta emale jõudu ja jaksu , väga kallid inimesed olete. Minugi poolt toetus olemas.

  • Reply Ave-Maria 22. juuni 2017 at 15:45

   Kallis Muri, on sul tõestust oma väidete tõestamiseks? Vaevalt! Aga kui on siis sooviksin minagi neid näha!
   Otsi tegevust omale mitte ära aja s*tta!

 • Reply Karin 17. juuni 2017 at 13:17

  Andsin omapoolse panuse :)

 • Reply Kadri 17. juuni 2017 at 13:14

  Väike abi teele pandud. Soovin neile kõike head!

 • Reply Elly 17. juuni 2017 at 12:45

  Tean seda pere lapsest saati kuna Keila väike koht. Väga palju läbi elanud pere ja vaprad inimesed! Pole eriline raha annetaja aga aitan seekord hea meelega kuna raha läheb tõesti õigesse kohta. Loodan, et saate peagi raha kokku! :)

  • Reply Mallukas 17. juuni 2017 at 12:47

   Aitäh!

 • Reply M 17. juuni 2017 at 12:33

  Aga kas odavam variant ei oleks paigaldada treppidele need rauast raamid, kus saab ratastooli lükata.

  http://buildis.info/et/pages/294629
  Midagi sellist. Olen paljudes kortermajades sellist näinud, isegi selliseid et saab vastu seina lükata, et teistele ette ei jääks :)
  Ma muidugi ei tea mitmendal korrusel nad elavad ja kas see oleks üldse variant..

  • Reply Mallukas 17. juuni 2017 at 12:43

   Ma miskipärast arvan, et kui see odavam variant oleks võimalik, oleks seda juba tehtud :(

   • Reply Vaike 17. juuni 2017 at 14:42

    Selline variant nõuab päris tugevat füüsist, et seal midagi vähe raskemat üles-alla lükata.