Lapse üles kasvatamine LAPSED Lende

tahaks oma nibusid tagasi pliis

28. september 2017

Hoiatus, häbitu tissi ja nibujutt!

Põhimõtteliselt nädala aja pärast saab Lende aastaseks ja siin ma olen, ikka imetan. Kui Mari sündis, siis ma mõtlesin, et ehk pool aastat imetan, aga lõpuks sai ta rinda vist mingi… neli kuud? Kuna ta võttis algusest peale pudelit ja lutti, siis ei olnud sellest minu jaoks hullu midagi. Lugesin aeg-ajalt naiste kogemusi, et ei saanud lapsele rinda anda ja kui suurt stressi see tekitas, aga mul polnud küll selle pärast halb tunne, et ta pudelile üle läks. Peaasi, et lapsel kõht täis on. Ja no olgem ausad, palju lihtsam oli ka selle suhtes, et kogu söötmise värk ei olnud ainult minu peal, vaid kõik said kaasa aidata ja beebit hoida.

Lende on pudelit võtnud ühe korra elus, seda on vist kõik näinud, kes seda beebisaadet vaatavad. Ei enne, ega pärast ei ole Lents nõus olnud pudelit võtma ja nõnda olengi ma pmst aasta aega tissipidi tema külge klammerdatud olnud. Muidugi mingi hetk hakkas ta päris toitu sööma ja vett jooma ja tissitamine ei olnud talle enam absoluutselt eluliselt vajalik, aga… ma ei osanud sellest ka kuidagi loobuda. Ega ma mingit erilist mõtet ka ei näinud sellel, palju ta enam rinda nagunii ei tahtnud. Mõni kord ainult 1-2 korda päevas. Seega mulle tunduski, et ta vaikselt ise võõrdub.

Mul on tõesti hea meel, sest…Ma ei oska seda vist hästi kirjeldada, aga see imetamine ei ole just väga meeldiv tunne. Alguses oli valus, hiljem valu kadus, aga selline nagu ebamugavustunne jäi sisse. Mitte valus, aga tuim ebamugavus. Ma ükskord kirjeldasin seda Kardole nii, et nagu mul oleks nibu raamatu vahele pandud ja surutud 😀 Et mitte nagu omg nii jube valus, aga noh, ei taha väga oma nibu raamatu vahel hoida, eksole.

Kuna öösiti haarab see puuk ka veel aeg-ajalt tissi, siis mul on paar korda selline asi olnud, et läbi une olen peaaegu Lentsule tohlaka kirja pannud, sest ma tunnen läbi une ainult, seda, et nibu sügeleb ja tahaks seda nii kiiresti sügada. Ja siis avastan, et ah ei, see on ainult Lende, kes nagu puuk mu nibu imeb ja see on niiiiiii ebamugav, et tahaks lihtsalt oma nibud kinni teipida ja ära peita.

Eriti kuna tal on all kaks mega teravat hambakest, mis vahepeal haiget teevad. Ta mitte ei hammusta otseselt, aga need kuidagi kriibivad vastu mu hella tissi, kui ta seda sada aastat imenud on ja…õõõh. Ebamugav lihtsalt, aga kogu aeg olen mõelnud, et kauaks seda beebiiga ikka on, et küllap seegi aeg läbi saab ja ma seda igatsema hakkan. Eks ta on ju mega nunnuke ka, kui tissi otsas nohiseb ja magama jääb. Ja muidugi on ka tiss kõige lihtsam rahustamise viis, nii et hea, kui selline “abimees” alati kaasas on varnast võtta. Või rinnahoidjast…

Nüüd tal tulevad (vist) ülemised hambad ja ta ripubki kogu aeg mul rinna küljes. Mul on juba selg valus sellest sundasendist ja nibud on ka varsti põlvini imetud, aga no mis sa hädaga ära teed. Kui tal paha on ja tiss aitab, siis ikka annan ja olen ise nagu…jeesus, palun anna mulle mu nibud tagasi. Ma ei palu palju. Ma olen juba loobunud pissil või pesus käimast, ilma, et keegi ukse taga ei kobistaks ja “EMMMEEE” ei kisaks. Ma olen harjunud, et mu taldrikust süüakse parimad palad kohe ära. Ma olen harjunud, et Lende mulle iga päev näppe silmakoobastesse ja ninaaukudesse topib. Ma olen leppinud sellega, et beebi mu juuksed peast kiskuda tahab. Ma olen isegi sellega leppinud, et enne aevastamist pean ma väga intentsiivselt keskenduma enda mitte täis kusemisele.

Aga palun, jumal, ma tahaks oma nibusid tagasi. Pliiis. Samas ei tahaks ma vaesele Lentsule mingit eluaegset traumat ka tekitada, et röövin talt ta armsa tissi. Mina ei tea. Äkki peaksin veel kannatama ikka? Aga kui kaua? Kaua teie imetasite? Kuidas lõpetasite?

Loe ka neid postitusi!

79 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Kelly 30. september 2017 at 09:24

  Ma olen nii õnnelik, et keegi veel avalikult tunnistab, et imetamine pole mingi ülim ai ja tunne.

  ul kaks last mõlemat c.a aasta ja 4 kuud rina saanud. Aga imetaine ise minujaoks suhteliselt ebameeldiv protsess. Tüütu ja rinnad on koguaeg imelikud ja piima lekib – hakkasin suhtvarakult tööl käima lapse kürvalt ( 8 kuuse) ja koguaeg pidi pilk peal olema, et ei oleks suurt laiku keset särki 😀

  Ära olen jätnud nii, et viin 1 korrale rinnaandmise ja siis enam ei anna. Mõlema lapsega oli nii, et päeva ei andnud, siis tekis rinda tükk ning said korra veel rinda ja siis oli kõik.

 • Avatar
  Vasta Anna 29. september 2017 at 21:31

  Planeerisin imetada u 6 kuud, aga lõpuks tuli välja pea 2a 😀 Võõrutamine läks suhteliselt lihtsalt, polnud mingit pikemat nutmist. Laps oli juba nii suur, et sai sõnadest aru piisavalt. Lisaks hoidis see kaalu normis ning keha taastus lõpuks paremaks kui enne. Poleks ise ka uskunud, olen juba 30+ 🙂

 • Avatar
  Vasta Miina 29. september 2017 at 20:33

  Ma saan Sinu emotsioonist täiesti aru, tundsin alles paar kuud 100% sama. Alguses olin kindel, et no imetan aastani, siis võib lõpetada. Aga siis oli hammaste lõikumise aeg, laps viril ja kõige lihtsamini rahustaski tiss, lisaks muidugi oma mugavus, et tissiga sain ta 2 minutiga magama. Hull oli asi öösel, mil laps ärkas miljon korda ja siis oli mul kombeks tiss suhu panna ja magasime edasi aga seljale mõjus selline pinges asend väga halvasti. Laps oli 1a7k kui otsustasin, et nüüd aitab. Me tegime kohe esimesest päevast lõpu. Mees magas ise tema kõrval ja kussutas magama kui ta ärkas, mina ostsin kõrvatropid ja magasin ise nagu beebi 🙂 Minu üllatuseks magas ta juba alates neljandast päevast terve öö läbi aga vastik oli paar nädalat ennast lüpsta, et piimapaisu ei tekiks, võehhh, see on vastik tunne. Tee see otsus ja siis jää endale kindlaks, laps unustab suht kiiresti 🙂

 • Avatar
  Vasta Ene 29. september 2017 at 16:37

  Esimesed kaks said pea kaks aastat kumbki. Kolmas sai kaks aastat ja viis kuud umbes ? pesamunaga sai vist veits üle pingutatud. Üksi lastest ei tahtnid lutti ega pudelit, ega ma ka peale surunud piima oli meeletult, oleks saanud kaks last ära toita ?kui hammustama kippusid võtsin tissi suust, et nii ei tohi ja said ilusti aru.

 • Avatar
  Vasta Liis 29. september 2017 at 14:34

  Mul saab piiga novembris aasta ja kuna ta mul ka pudelit saanud siis loobusin tissist nii kuu tagasi ja just sinu kirjeldatu tõttu. Meil muidugi hambaid 8 aga fak, vahet pole kas hammustab kahe v kaheksaga, valus on enivei. Ja mind hakkas häirima et keegi mu vastas pidevalt, just suurem laps hakkas see tõttu kannatama, igasugune füüsiline kontakt ajas mind endast välja ja tekitas kergelt öeldes ebamugavust. Eks natuke ka igatsen seda aga ei kahetse, hakkan end vaikselt alles iseendana tundma ja see suht hää tunne.
  Jõudu teile.

 • Avatar
  Vasta Anneli 29. september 2017 at 06:12

  Öeldakse,et 7-9 kuuselt on võõrutamine kõige lihtsam.Mina ise andsin pea 1.5 a aga ma ka nautisin seda tegevust va. kui nad hammustasid 🙂 Tegelikult läheb see lihtsamalt kui arvata oskad.Mul tüdruk pm. magaski öösel tiss suus ja arvasin ,et võõrutamine saab kohutav olema aga ei.Kõrgekaelusega pluus(nagu nunnadel 🙂 ),et ei saaks urgitseda,kongreetselt vastata ei ole ,otsas ja läheduse pakkumiseks võtta lihtsalt kaissu nagu tissitamisel,paitada ,kallistada jne. üks päev on raskem, edasi läheb nagu lepase reega….Kui sina seda ei naudi, pole asjal mõtet,ta on juba suur ning ei vaja seda absoluutselt.
  Kaunist sügist ja rõõmu pisikesest…
  Anneli (nelja lapse ema)

 • Avatar
  Vasta Pille 28. september 2017 at 22:31

  Esimest last imetasin 1a2k. Võõrdus järk-järgult ise ära, jäänud oli vaid une eelne tiss. Ühel hetkel hakkas laps rahulolematust välja näitama, justnagu tahaks tissi, aga justagu ei tahaks ta sellest enam ise ka sõltuv olla. Jätsin siis üldse ära, et vaadata, mis teeb. Veidi veel kahtles, tuli proovis veidi imeda, aga jättis ikkagi sinnapaika. Sellega oligi kõik. Teist last kavatsen ka vähemalt aasta imetada ja loodan, et läheb kõik sama sujuvalt ja lihtsalt. Üle 1,5 aasta vist ei tahaks imetada, ainult sel põhjusel, et mida pikemalt see kestab, seda raskem on võõrduda. See siis ainult minu isiklik arvamus. Tuttavate pealt kuidagi ka silma jäänud, et mida kauem imetatakse, seda keerulisem on lõpetada. Aga edu algab mu meelest sellest, kui jätta ära öised söömised ja see läbi une söötmine. Kui see raske võõrutus ära teha ja üle elada, siis edasine ei ole vast ka enam nii keeruline.

 • Avatar
  Vasta Kadri 28. september 2017 at 19:46

  Aga kuidas sa siis veinitada oled saanud ja väljas käia kui Lende pudelist ei joo? ☺

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. september 2017 at 22:55

   olengi käinud nii, et lende sööb sel ajal muud toitu

 • Avatar
  Vasta Melmari 28. september 2017 at 18:35

  Mina andsin oma teisele lapsele nii kaua, et ei julge siia kirjutadagi. Materdatakse maha nii et tolmab. Aga laps on üliterve olnud ka. Ja nibudel polnud kusagil ebamugav või valus.

 • Avatar
  Vasta Eylin 28. september 2017 at 17:56

  Esimese võõrutasin perearsti soovitusel aastaselt kuna laps lihtsalt rippus öö läbi rinnal ja mina ei saanud üldse magada.Nii kui rind oli suust läinud laps hakkas nutma. Raske oligi just öine võõrutamine.Kolisin ise suurde tuppa ja mees jäi lapsega meie magamistuppa.Nii kui laps soovis rinda pakkus issi pudelit ja peagi (3 ööd läks aega) sai laps aru,et rinda Ta ei saa ning pudelit Ta ei tahtnud.Siiski jäi lapsel veel pikaks ajaks komme lohutuseks panna käsi rinnale (rinnahoidja sisse!).See komme oli tal veel ca aasta pärast võõrutust.

  • Avatar
   Vasta Anneli 29. september 2017 at 06:22

   Käsi jääb aegajalt tissile puhkama ka veel viiesel poisil 🙂 Naeran,et õige mees kellele rinnad meeldivad lapsest saati…

 • Avatar
  Vasta Mammu 28. september 2017 at 16:55

  Mul esimene ka võõrdus väga valutult 7-8 elukuul. Teine laps sai just 10 kuuseks ja täpselt sama lugu, korra 2 kuuselt võttis pudelit ja rohkem pole seda imet juhtunud. Läbi häda sain vee joomise pudelist selgeks õpetatud, aga piimapulbri peale läheb ainult närvi. Kuna tahtsin juba pikemat aeg öösel ilma imetamata magada, aga täiesti loobuda ju veel ei saa kui aasta pole täis, siis otsustasin et kõik, enam voodis ma ei imeta. Ühesõnaga tahtsin talt välja juurida selle et ta ei seostaks voodit söömisega ja ei tuleks mul öösel tissi krabama 😀 Kuskil nädalake olen siis seda teinud ja pm 5 ööd on juba terve öö rahulikult magada saanud. No eks ta mõni hommik ikka üritab ärgata liiga vara ja varem surusin lihtsalt tissi suhu, siis nüüd panen telefonist mingi merekohina (white noise) tööle ja magab edasi..õnneks olen algusest peale teda sellega aeg-ajalt harjutanud ja talle see mõjub, kuna ta ju luti vihkaja 😀 Ühesõnaga hetkel olen rahul ja magamistoas enam imetada ei kavatse, mis iganes ka ei juhtuks jään endale kindlaks 😛 Sul vist lihtsam kuskile diivanile magama kebida, kui tissi pole, siis ei oska ka nõuda äkki? Igastahes edu, ega see lihtne ettevõtmine ei ole, kui laps juba nii suur, mind ootab ees sama, oh õudust, kui tissi kodus mainin hakkab beeps juba jonnima või tisse kakkuma, ma isegi ei taha teada mis paari kuu pärast siis saab, tõmbab äkki avalikus kohas pluusi seljast, oh see tore emadus 😀

 • Avatar
  Vasta Tseebee 28. september 2017 at 16:52

  Sa oled väga tubli, et oled läbi ebamugavustunde terve aasta oma lapsele parimat võimaldanud!
  Kui ikka tunned, et sinu piir on käes ja laps ise ka väga sageli rinnale ei küsi, mis siis muud, kui et hakka otsi kokku tõmbama. Minu kogumus kahe lapsega näitas, et aastase võõrutamine ei olnud midagi ületamatult rasket, kui meil ei läinud loosi pudel ega lutt. Spordiotsikuga veepudelist vett oli nõus jooma öösel, muu ei sobinud. Vähem kui nädalaga oli tiss täiesti unustatud, uued muljed tulid ju peale.
  Teise lapsega läks teisiti. Pudelit ja lutti ei tunnistanud temagi, aga tissi tunnistas jällegi üleliia palju. Aasta sai mööda, hambaid muudkui tuli, ma muudkui mõtlesin, et lasen selle hambavalu aja tissi toel mööda ja siis veel selle ja tolle hamba… 1,5 aastaselt oli veel neli hammast tulemata, laps oli täielik tissipuuk, ei raatsinud võõrutada. Otsustasingi, et las siis juba kõik hambad tulevad välja, enne tissitamist ei lõpeta.
  Kaheaastaselt olid kõik hambad suus. Proovisin võõrutada. Suur draama. Nii vanalt pole tiss enam elutähtis, aga tal on juba omad tahtmised ja mälu, mis tuletab kogu aeg meelde, et kuskil on üks tissipaar.
  Ma oleksin pidanud võõrutama varem, siis kui ta mälu veel lühike oli. Laps on praeguseks kaks aastat ja kaks kuud vana, aga võõrutamisest võin vaid und näha. Lasteaed on käeulatuses, uus stress seega, ja mul pole südant lasta tal üle elada kahte suurt elumuutust korraga. Vast pool aastat kannatan veel välja, las harjub lasteaiaga ja las tal olla see õhtu- ja öötiss lohutuseks.
  Oleks teadnud, et see asi meil nii raskelt läheb, oleksin kindlalt varem asja käsile võtnud.

 • Avatar
  Vasta Carry 28. september 2017 at 16:39

  Toimi enesetunde järgi..kui ise enam ei taha toita, siis hakka ikka tasapisi oma piimaletti sulgema. Vaata Lende käitumist, kui ta ka valmis on loobuma, siis anna tuld. Samas kui tal praegu uusi hambaid tulemas, on ta niigi stressis..ehk siis imetamise ära jätmine tekitab veel lisaks stressi juurde. Hea oleks, et need kaks asja ei kattuks)). Muidu ma küll süümekaid ei tunneks, kui ei toidaks enam aastast last. Ta ju sööb tavalist toitu ja rind tal pigem luti eest jah.

 • Avatar
  Vasta K. 28. september 2017 at 15:26

  Keegi võiks jagada lastetutele inimestele muljeid kuidas on seksiga imetamise ajal kuna seks peale sünnitust on endiselt üks suurimaid tabuteemasid, millest ausalt rääkimist üldiselt välditakse, aga samas on see äärmiselt huvitav. Kui rindadest tuleb piima, siis ilmselt neid osana seksist kasutada ei saa – muidu hakkaks piima voolama? Ehk siis need inimesed kes nt 2 aastat imetavad last ei puuduta seksuaalses mõttes oma rindu tervelt 2 aastat? Kui nad seda üritaksid, oleks see valus? Kas pärast imetamise lõpetamist on kerge vanasse režiimi “ümber lülituda” ja uuesti rindadest kui erogeensetest tsoonidest mõelda? Mismoodi on seks peale sünnitust teistsugune? On see füüsiliselt sama nauditav kui enne? Igasugused vastava sisuga tellitud artiklid on liiga ninnu-nännutavad ja ausalt öeldes ei ole väga usutavad, kuna need on kirjutatud emasid julgustavana. Ei taheta inimesi ette ära hirmutada.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. september 2017 at 17:35

   Piima VOOLAB konkreetselt ainult esimesed 3-4 kuud, osadel ei voola siis ka. Nii kaua suudab vast ikka tissi näppimata olla 😀

   Seks peale sünnitust on minu meelest sama hea kui enne, ma ei tea – mõni ütleb küll, et parem, aga ma ei tea:D

   • Avatar
    Vasta HL 28. september 2017 at 22:03

    Mul voolas terve imetamise aja ehk ligi aasta.. Valus ei olnud, aga puudutamise peale hakkas piima konkreetselt pritsima 😛
    Rinnahoidjad ja max imavusega rinnapadjad olid kogu aeg seljas, muidu oleks loik külje all olnud. Aga mis seal ikka, on ka suuremaid probleeme.

  • Avatar
   Vasta Mari 28. september 2017 at 21:18

   Seks on parem! Ja rindu seksis kasutada saab ikka, lihtsalt, noh, voolmiseks jäta rinnahoidja selga. Ei ole valus ka ega midagi, samad rinnad nagu ennegi. Lihtsalt see funktsioon ja mõte vahetub vastavalt tegevusele – kas toimub söötmine või toimub seks. Ei ole nii, et rinnad pole kogu imetamise perioodi jooksul üldse enam erogeenne tsoon, on ikka, vähemalt mul.

  • Avatar
   Vasta piimanina 28. september 2017 at 22:48

   Spontaanselt voolab ainult alguses, pärast mitte, aga tundlikus pole enam sama. Kui enne lapsi olid rinnad ja nibud väga erogeenne tsoon, siis peale lapsi on samaaegselt ülitundlik, aga samas mitte selliseid tundeid esile toov kui enne imetamist. See on veidi frustratsiooni tekitav. Samas ma ei ütleks, et ma oleks nüüd tagasi vaadates selle nimel laste imetamisest loobunud. Lihtsalt peab ümber õppima.

 • Avatar
  Vasta Aga 28. september 2017 at 14:23

  Selline tunne viitab seenele rinnas.
  1. last 2a 2k 2p
  2. laps 1a ja 7k, praegu võõrutada pole plaanis, sest palju muutusi elus (läksin tööle ja laps vanaemadega).

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. september 2017 at 14:24

   seenele rinnas? issand 😀 mismoodi ma seda nögema peaksin?

   • Avatar
    Vasta Lilli 28. september 2017 at 14:32

    Mis seenele, mul ka seened siis 😀

   • Avatar
    Vasta Keiss 28. september 2017 at 14:36

    Kui lapsel soor, siis see võib kaa rinnale tulla. ?

   • Avatar
    Vasta kate 28. september 2017 at 16:07

    mul oli ka tegemist seenega rinnanibudel. Rinnanibu otsad olid valged. Samas ega Mallukal ei pruugi see olla.
    Kui seent polnud, siis imetamine oli igati tore.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 28. september 2017 at 17:33

     valge ei ole, uurisin

  • Avatar
   Vasta Maiu 28. september 2017 at 15:44

   Seen olla ikka siis, kui lapsel suu valge ja imetamise ajal tahaks valust mööda seinu ronida. Siinkohal võib lihtsalt öelda, et inimesed ja nende nibud on erinevad.

  • Avatar
   Vasta Mammu 28. september 2017 at 16:59

   Soor sa mõtled? Sellisel juhul peaksid ka valged täpid ju olema?

 • Avatar
  Vasta Heliina 28. september 2017 at 14:01

  Mulle väga meeldis imetada, mõlemat last imetasin natuke üle kahe aasta. Meeldis eriti see, et peale lapsega lähedusehetke jagamise sai mu rind nagu pidevat massaaži ? , jube mõnus tunne oli. Lõpes ära kuidagi sujuvalt, vähenes lapse vajadus kuni otsustasingi lõpliku punkti panna. Ja minu meelest on mu rinnad pärast lapsi rohkem vormis ? , said “trenni” ju.

  • Avatar
   Vasta Carry 28. september 2017 at 16:42

   Nagu päriselt…said trenni??? Veab mõnel. Mul peale esimest last olid ok..nüüd vaatan neid (.)(.).. ja saan aru, et peale teise lapse imetamise lõpetamist jäävad mulle heal juhul spanjeli kõrvad.

 • Avatar
  Vasta Kaisa 28. september 2017 at 13:56

  Mul saab poiss 1 a ja 1 kuuseks ja siiamaani annan rinda. Öösel ka. Pudelist joob poiss ainult vett või mahla, mingi piimapläusti sülitab ta sealt otsemaid välja, seega pole proovinudki lõpetada. Ainult vajadusel on pudeliga mässamine- a’la kui ma olen pikema aja kodust ära. Vahepeal oli lapsel ülinaljakas meelega nibu hammustada- kui ma karjatasin ai, siis temale tegi see nalja, naeris ja hammustas uuesti- nüüdseks on ta vist aru saanud, et haiget teeb ja nüüd nautleb (ja sööb)lihtsalt tissi otsas.

 • Avatar
  Vasta Grete tissid 28. september 2017 at 13:38

  Lõpetasin 1 aasta 2 nädala pealt. Muidu ehk polekski, kuid perearst soovitas,öeldes, et aitab küll, tal otseselt mingit kasu enam sellest pole ja põhitoit nagunii juba teine. Endal oli raskem isegi kui lapsel….lapsel oli jumala savi, kuid ise olin nagu harjunud selle imetamisaegse läheduse hetkega 😀

 • Avatar
  Vasta Kaili 28. september 2017 at 13:32

  Minu beebi on Lendest paar nädalat vanem ja samuti suus vaid alumised 2 hammast ning ülemised tulekul. Plaanis on oodata nende hammaste lõikumine ära ja seejärel lõpetada. Loodan, et võõrutamine kulgeb lihtsalt ja paari kuu pärast enam imetada polegi vaja, sest tõesti megatüütu on kui ta muudkui selle rinna otsas ripub niisama, sest toitumise mõttes see kuigi oluline tema jaoks ei paista ammu enam olevat (tahab tissi pigem just öösiti).

 • Avatar
  Vasta Kaja 28. september 2017 at 12:59

  Mina inetasin oma last kolm kuud! Piima väga ei olnud ja hakkas kuidagi vastu ka. Mis siis ikka piinata! Eks see igaûhe oma otsus ja tahe, aga ma ei kujuta ette rinnaotsas last kellel hambad suus ja kes varsti lasteaeda surutakse! Koduse ema mugavus kindlasti!

 • Avatar
  Vasta Killu 28. september 2017 at 12:49

  Minu laps sai 1a4kuud.Emotsionaalselt oli see lõpetamine mulle isegi raskem, kui lapsele. Olin pikalt mõelnid, et see saab nii kurnav ja raske olema ja sellepärast lükkasin koguaeg edasi. Tegelilkus oli üllatuslikult palju kergem.Aga ise ka ei usu, et ta nii kaua sai:)

 • Avatar
  Vasta Helena 28. september 2017 at 12:45

  1,5aastat imetasin. Lõpetasin järsku ja päevapealt. Jätsin lapse isaga koju ja läksin ise ööks sõbrannale külla.
  Enne seda olime korduvakt üritanud võõrutada aga ta ei maganud öösel minutit ka, kui tiss suus polnud, seega tundus see ainuke lahendus.

 • Avatar
  Vasta kristi 28. september 2017 at 12:43

  Mina lõpetasin kui laps oli 1a4k see lõpetamine läks kuidagi kergelt järk järgult hakkasin vähem andma

 • Avatar
  Vasta Kaja 28. september 2017 at 12:36

  Praegu on täis 1a 1k ja plaanin jätkata kevadeni. Tahaksin selle haiguste perioodi veel rinda anda. Muidugi, laps ei pruugi üldse haigeks jääda. Aga, kui jääb, siis nad on nii hädised ja väetikesed, et mulle sobib, kui on suur lohutaja tissi näol kohe võtta 🙂

 • Avatar
  Vasta L 28. september 2017 at 12:33

  Mu poja on Lendest paar nädalat noorem ja imetamise lõpetasin 9kuuselt. Laps võttis kohe pudelit ja nüüd sööb kolm-neli korda päevas rpad. Mind emotsionaalselt kurnas see imetamine, algselt plaanisin varem ära lõpetada aga see lõpetamine venis aina ja juuli lõpus mõtlesin, et nüüd aitab. End enesetunne on nüüd palju parem ja nagu Sa isegi ütlesid, et peaasi et lapsel kõht täis oleks. 🙂

 • Avatar
  Vasta K 28. september 2017 at 12:31

  Minu laps kohe 2aastane. Saab ikka rinda paar korda päevas. Kui on haige või on stressiperiood, siis tihemini. Vahel võtab ka öösel aga näen, et ise loobub juba vaikselt. Ootangi kuni ta ise selle arusaamiseni jõuaks, et aitab küll.

  Kuskil aasta paiku oli mul ka selline “appi, ma ei taha/viitsi/jaksa enam!” aga kuna ma nägin, et tema jaoks on see oluline, siis jätkasin. Üsna pea läks mul see trots üle.

 • Avatar
  Vasta Annika 28. september 2017 at 12:27

  Kaks vanemat- aasta said mõlemad. Siis sai samamoodi mõõt omal täis. muudkui nätsutasid mind öösiti 😀 Mitte ei säänud, aga just nätsutasid. Päevapealt panin piimapoe kinni, paar õhtut pani issi tuttu neid ja asi unustatud. Kolmas hetkel 6- kuune, noh ka aasta annan, siis aitab küll 😉

  • Avatar
   Vasta Annika 28. september 2017 at 12:29

   Ah ja, pudelit ei saanud esimesed kaks kumbki, teine ei võtnud luttigi 😉 Kolmas mingi aeg lutti võttis, aga nüüd 6-kusena viskab selle kohe suust. Natuke hammustab ja kogu lugu. Esimene lasi lutiga ikka veel 2-aastaselt ka 🙂

 • Avatar
  Vasta Kersti 28. september 2017 at 12:25

  Esimene laps, 1a2k, lihtsalt olin ka väsinud olemast eluslutt ( tavalist lutti, pudelit ei tunnistanud)
  Nuttu oli palju, 2 nädalat, laps saigi trauma, kahetsesin nii jõuga võtmist. Kahjuks haigestus veel 3 nädalat peale võõrutust diabeeti.

  Teine laps, 1a.4k.
  Leebelt, kui väga tahtis sai, aga üritasin palju tegevust leida ja mitte anda, võttis lutti ja läks kergelt, kokku kuu, vahel ei andnud mitu päeva, aga kui väga tahtis, siis sai ( eks kartsin esimese lapse tõttu)

  Kolmas laps 1a.1k. Lutti ja pudelit ei tunnistanud.
  Leebelt, alguses hommiku mõnulemise tiss ( jube jama, siis pidi kohe ärkama ja kraps olema 😀 ) päev polnud probleemi. Paar korda öõsel küsis, aga loobus ruttu.
  Läks kergelt, nädalaga umbes.

  Minu jaoks oli tähtis aasta, et üldse rpa vahele jätta, peale võõrutust kohe tavatoit 🙂

 • Avatar
  Vasta Kristin 28. september 2017 at 12:23

  Minu poeg, kes on 1,3-aastane tahab samuti öösiti rinda. Kuna sealt ei tule põhimõtteliselt enam midagi, siis lihtsalt rahustamise mõttes lutsutab paar minutit ja magab edasi. Olen ka mõelnud, et küll ta ükskord ikka võõrdub.

 • Avatar
  Vasta Efka 28. september 2017 at 12:21

  Minu laps sai 1 aasta ja 1 kuu tissi ja siis muidugi juba ju kodutoitu ka ja igast purgitoite jne aga õhtuti siovis ikka tissi. Ühel ilusal päeval raputas pead ja ei tahtnud enam tissi ja üldse keeras kohe pea ära kui tissi nägi 😀
  Ja sellega meie mure lahenes, mingit kunstpiima nii suurele lapsele enam lisaks andma ei hakanud kuna ta ju sööb juba inimese toitu täitsa ja nii see läks….

 • Avatar
  Vasta Sh 28. september 2017 at 12:19

  Esimest last imetasin aasta 🙂
  Teine vist jääbki tissi otsa, sest:
  1.Pudelit ei tunnista
  2. Tassist ka ei joo
  3. Ükski muu jook peale rp ei kõlba
  Saab ka varsti 1 aastaseks ? hambaid 0 tk.

  • Avatar
   Vasta Anneli 29. september 2017 at 06:29

   Mul läksid lapsed otse tissilt -tassile.Küll ta selle tassi vastu huvi hakkab tundma ,sest teised ju joovad.Kindlast paku aegajal ja anna tass mängimiseks.Kusjuures mul ei kasutanud lapsed tilaga tassi vaid tavalist.

 • Avatar
  Vasta Ave 28. september 2017 at 12:18

  Ise mõlemat last 2 a.
  Kui ta sul muud toitu sööb ilusti, siis praegu ongi vist lihtsalt hammaste tuleku periood ja ta otsib lohutust. Kui see aeg nüüd vaikselt läbi saab võidki ära võõrutada, nälga ta enam ei jää.

  • Avatar
   Vasta Kohalik 28. september 2017 at 12:57

   Just, hambad teevad valu siis rind lohutab ja on ka mingis möttea valuvaigistava toimega. Ma vist ootan kuni köik hambad suus, siis löpetan kah ära. Hetkel 1,5a, 16 hammast

 • Avatar
  Vasta A . 28. september 2017 at 12:17

  Vanem laps sai rinda 1aasta ja 1kuu, siis sai rinda veel vaid öösel. Rinnast võõrutamine käis meil väga lihtsalt, läksime reisile ja reisil olles kohe esimesel ööl enam laps rinda ei tahtnud vaid magas terve öö 😀 ja sellest ööst alates magaski iga öö kenasti ja rinda enam ei tahtnud ka peale reisi mitte 😀

 • Avatar
  Vasta Ingrid M 28. september 2017 at 12:15

  Mul poiss 1a3k ja siiamaani saab rinda. Küll aga enne unesid aint, ehk 2x päevas ja siis öösel ka 1-2x.
  Tegelt on kopp ees küll, aga see nunnu nohisev beebi tissiotsas… ? Ja ma ei tea, mismoodi ma siis teda öösel rahustama peaks, hetkel aitab aint tiss ?

 • Avatar
  Vasta Triin 28. september 2017 at 12:11

  Mina imetasin 1a10k ja siis pidin 2 ööd eemal olema ja vöörutasingi ära kuna ta rippus ka igalpool ja väga tihti rinnal.olin nii väsinud ja ei jaksanud imetada enam.õnneks läks vöörutamine lihtsalt:)ja nüüd on mul tubli 2 aastane tüdrukutirts palju paremini sööma ka hakanud:)

 • Avatar
  Vasta C 28. september 2017 at 12:08

  Aasta ja 2 kuud äkki kokku. Lõpuks hakkasin ise väga tungivalt talle pudelit “suruma”, kõrrega pudelit siis, sest muud ta ei tahtnud ja ilma joogita magama ka ei osanud jääda. Kahju oli võõrutada ja kahju oli kunstpiima anda, kui omal jagus, aga ma olin megaväsinud imetamisest. Laps muidugi ei tahtnud rinda 2x päevas, vaid öö jooksul umbes 20x ja see oli megatüütu. Õnneks ajaga läksid süümekad üle ja tegelt oli lõpetamine hea meile kõigile, terve pere sai öösiti magama hakata.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. september 2017 at 12:09

   miks sa nii suurele lapsele üldse RPAd pakkusid?

 • Avatar
  Vasta Malle 28. september 2017 at 12:07

  Mul aastane ja ei kavatse veel lõpetada 🙂 vanemad pojad said 2a.ja peale ja ilmselt saab kolmaski niikaua 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. september 2017 at 12:08

   Kas sul siis tõesti pole nibudel ebamugav? 😀

 • Avatar
  Vasta evelin 28. september 2017 at 12:04

  Ma esimesele lapsele andsin rinda aasta ja 2 kuud, ja siis ühel lõunal jäi ta ilma tissita magama ja siis otsustasingi, et ju pole enam vaja. väheke jonni oli ka vist mingi kaks õhtut enne uinumist mingi 5minutit vist ja siis oligi kõik. olin valmis milleksi hullemaks, kuna olin kuulnud igasugu õudukaid, et endal on piin ja lapsel on piin. aga tundus, et mina ise olin see nõrgem pool ja laps oli valmis selleks igati. Teise lapse võõrutasin ära 10ne kuuselt, kuna oli vaja suuremaga minna haiglasse opile. Kuna ma ei tahtnud võtta väiksemat kaasa, et olla 100% suurema lapse päralt, kes ilmselt tol hetkel vajas mu täielikku tähelepanu. Isa jäi siis lapsega koju ja ilmselgelt tissi ta talle anda ei saanud, niiet mingi nädal enne oppi hakkasime tegema ettevalmistusi ja talle pudelit pressima, sest ta ei olnud vaimustuses lutist ja ega pudelgi teda just õnnelikuks ei teinud. Aga õigeks ajaks sai ta selgeks, et pudeliga ta leppima peab. Ja kui suuremaga haiglast tagasi tulime ei näinud enam mötet last uuesti narrima hakata, et tissi anda ja kogu seda protsessi läbi tegema hakata. Väheke küll kripeldama jäi, et nii vara lõpetatud sai( esimesega võrreldes siis ) aga nüüd 2 aastaselt ei tundu küll, et laps oleks kuidagi traumeeritud sellest 😀

 • Avatar
  Vasta Margit 28. september 2017 at 12:03

  Imetasin 9 kuud. Olid enam-vähem samad tunded nagu sul praegu. Aga õnneks siis mul laps võttis pudelt ja tissist loobus päeva pealt. Enne oli olukordi kui ta pudelist keeldus. Mulle sobib lapsele sobis.

 • Avatar
  Vasta Triinu 28. september 2017 at 12:02

  1a 4k imetasin. Siis lõpetasin ära ja plaasterdasin niplid kinni. Ärkasin selle peale kui poiss vaikselt sõrmega plaastrit nokkis:D

  Kuigi nii kahju oli lapsest, siis ma ikkagi võõrutasin, sest 1a.4k iga öö tunde tissitades oli mu piir….

 • Avatar
  Vasta Riina 28. september 2017 at 12:02

  Mina andsin rinda aasta ja üks nädal. Mu eesmärk oli aasta ja see sai ilusti täidetud. Imetamist hakkasin lõpetama väga tasa ja targu juba kuid varem. Iga kahe-kolme nädala tagant jätsin ühe korra ära, kuni lõpuks oligi vaid ühe korra päevas. Ei olnud mingit traumat lapsele ega ka mu tissidele (ei pidanud pärast midagi välja pumpama). Võõrutama pidin ainult öisest söötmisest (u 10-kuuselt vist), sest ta ärkas üsna tihti ja lihtsalt ei osanud teisiti uuesti magama jääda. Aga see läks ka üsna kiirelt ja hästi, sest laps õpib ja harjub kiirelt.
  Kui sa ikka ise tunned, et sa väga tahaksid lõpetada, siis mina julgen küll soovitada, et lase aga käia. Sinu asemel ma läheks esialgu 1x päevas peale üle ja siis kuskil 1-2 nädala pärast lõpetaks. Usu mind, su laps unustab su tissid juba paari päevaga ära. Muidugi oleks hea valida see aeg, kus ei ole just parajasti hammast tulemas. Teisest küljest neid hambaid tuleb pea terve teine eluaasta. Et kui sa mõtled, et hammaste tuleku ajal on hea anda, siis lase aga julgelt vähemalt pool aastat veel edasi :D.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. september 2017 at 12:03

   No vahepeal olidki ajad, kus ta võttis 1x päevas 😀

   • Avatar
    Vasta Riina 28. september 2017 at 12:11

    Siis ju ongi lihtne. Mine uuesti 1x peale üle ja siis varsti saad lõpetada. Siis on lootust, et su buubsid sind piinama ei hakka.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 28. september 2017 at 12:16

     No ma ei saa minna, kui ta nüüd TÄIEGA tahab, enne tal endal oli suva 😀

     • Avatar
      Riina 28. september 2017 at 12:44

      Oota see hammas ära siis. Ilmselt seepärast tahab praegu rohkem?

     • Mallukas
      Mallukas 28. september 2017 at 12:46

      mul pole plaaniski kohe päevapealt midagi alustada siin, ma mõtlesin pigem lähikuude jooksul.

 • Avatar
  Vasta Liisi 28. september 2017 at 12:00

  Vot siinkohal on kindlasti igalühel oma isiklik arvamus. Minu oma on, et normaalne oleks max 1 aastani rinda anda. Või noh, paar kuud ehk pealegi. Kui juba 1,5-2 aastani,siis tundub kuidagi täitsa imelik. Hambad suus ja saab ju ilusti muud toitu, miks veel tissi.
  Ise andsin 1) 8 kuud (ise lõpetasin, laps tundus juba niiii suur)
  2) 3kuud,3nädalat (piim sai otsa).
  Öeldakse ka,et kui juba jalad alla võtab, käima hakkab, siis saab ise toidu kätte, et pole enam emapiima vajadust.
  Käib ta sul, või harjutab?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. september 2017 at 12:01

   Ei käi

   • Avatar
    Vasta Liisi 28. september 2017 at 12:05

    No siis on veel aega ?

   • Avatar
    Vasta mari 28. september 2017 at 12:15

    minul laps 1,7a ja ei tundu nüüd küll täitsa imelik, et veel rinda saab.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 28. september 2017 at 12:17

     Kui ma lõpetasin 4 kuuse Mari imetamise, siis tundus mulle ka juba pooleaastase lapse imetamine imelik 😀 Nii kaua kuni sa seda ise teed, siis see ei tundugi iial imelik, lase kasvõi 4da eluaastani välja 😀

    • Avatar
     Vasta Tumeblondiin 28. september 2017 at 12:19

     Mul ka imelik ei tundu, et minu 1a7k rinda veel saab…Ka WHO soovitab imetada kaks esimest eluaastat. Lõpliku otsuse teeb siiski aga iga lapsevanem ise.
     Mallukas on aga tubli, et aasta on imetanud. 🙂

 • Avatar
  Vasta Vivika 28. september 2017 at 11:59

  Esimest last imetasin 1,5a ja ilmselt oleks kauemgi kui mul poleks pimesool lõhkenud 😀 pidin mitu nädalat haiglas veetma. Teise lapse imetamise lõpetasin vist enne aastat veidi, sest ta oli nii suur ja tissimaias tita et ta ei lasknud mul üldse magada (olin siis üksikema ja magasime ühes voodis). Ja nt. poes tihtipeale kui mul oli avaram dekoltee hakkas ta kisama tiss tiss ja seda välja kakkuma, kui teda süles hoidsin. Põhimõtteliselt päevapealt lõpetasin tissitamise ja panin ta oma voodisse magama.Pudelit ma talle ei pakkunud, kuna ta sõi jõi päris toitu

 • Avatar
  Vasta Tumeblondiin 28. september 2017 at 11:59

  Aasta seiste kuud olen tänase seisuga imetanud. Kuid kuna mul tuleb u kuu aja pärast võtta ette üks ravi kangete ravimitega, siis tuleb hakata mõtlema lõpetamisele. Ise tahan lõpetada leebelt, seega, veel otsin viisi, kuidas seda kõige mõtekam (lapse huve ja emotsionaalset tasakaalu silmas pidades) teha oleks. Ta mul ju tissipuuk…Aga Sinul läheb tõenäoliselt Lende võõrutamine lihtsalt, kuna ta rinna vastu nii suurt huvi ei tunne. Sulle edu ja jaksu!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. september 2017 at 12:02

   No vahepeal ei tundnud, aga viimasel ajal tunneb TÄIEGA 😀

   • Avatar
    Vasta Tumeblondiin 28. september 2017 at 12:15

    Oh neid hambaid küll….Aga ära palun hammaste tuleku ajal võõrutama hakka, kannata see periood ära. Kohekohe on see möödas ja siis võta võõrutamine ette 🙂 Miks? Sest Lende otsib hetkel lähedust lõikumise perioodil ning tal on topelt stress, kui lõikumisvalule lohutusallikas ära võetakse.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 28. september 2017 at 12:45

     ei ma ei hakka nagunii kohe võõrutama, issand jumal, kas selline mulje jäi mu postist või :D?

 • Avatar
  Vasta Karin 28. september 2017 at 11:59

  Mina andsin oma lapsele (esimene laps) 1a ja 5 kuud.
  Ja päevase rinna löpetasin nii et panin plaastrid nibude peale ja ütlesin et emmel on aiai ja sellega ta leppis, muidugi käis pidevalt pluusi alla kiskumas et vaadata kas äkki nüüd saab. 😉 ja öise tissi vöörutasin mingi 2-3 nädalat hiljem aga see oli poole keerulisem kuna mul ka laps lutti ega ka pudelit kunagi ei vötnud. Aga jah 3 magamata ööd ja tissist lahti me saimegi. 🙂

 • Avatar
  Vasta Rinnadrinnad 28. september 2017 at 11:55

  Imetasin 1a8k. Oleks võinud varem lõpu teha. Hiljem on raskem võõrutada. Teiseks, sellest on aasta möödas ja siiamaani peab elukaaslane rinnast eemale hoidma, see ahistav tunne tuleb kohe peale. Sest lõpuks rippus laps terve öö tissi otsas ja lõpuks tahtis koguaeg naha kontakti (käest kinni hoida jne). Nii kui nahk enam vastu ei puutunud oli kõigi öö rikutud. Lõpuks oli ahistav.

  • Avatar
   Vasta Jane 28. september 2017 at 13:19

   Võõrutasin ravimite tõttu kaheksa kuuselt, aga meil oli sama teema. Mees tisse puutuda ei tohi. Ma täitsa ärritun selle peale.