Pidin tervisetõendi saamiseks digiloos mingisugused paberid ära täitma, mistõttu jäin seal pärast veel ringi vaatama. Mida kõike on võimalik sealt põnevat leida. Näiteks seda, et ma olen elus kaks korda haiglas olnud, mõlemal korral ühe päeva, Mõlemad korrad siis, kui ma sünnitasin.

Päris palju fakte on seal sünniepikriisides, mida muidu ei mäletaks.

Näiteks see, et Mari sünnitades läksin ma haiglasse 19.18 ja Mari sündis 22:53. Ma ise arvasin, et see kestis tunduvalt vähem, aga kui aus olla, siis on mul Mari sünnist ainult meeles, et see oli kohutavalt valus ja õudne ja kohutav ja eelkõige ropsimaajav. Väga suur oli mu üllatus epikriisist lugeda, et mul oli siis esimese astme lahkliharebend. Kuidas see võimalik on? Mind õmmeldi küll, aga ma hüppasin kolm päeva hiljem Mariga fitnesspallil. Huvitav, miks keegi mulle ei maininud, et mul mingi massiivne lahkliharebend on? Aga noh, ju siis ma ei pand ise tähele ja polnud oluline või nii…

Anamnees, diagnoosi põhjendus ja haiguse kulg
 • Anamnees
  Partus I maturus, grav in hebd. 39+3.
 • Haiguse kulg
  11.10.2013 00:39 – LILLEVÄLI, MERILY – M00465 – N600 – ämmaemandus
  Kell 22.53 sünnib elus ajaline tütarlaps kaaluga 3104g ja pikkus 50cm Apgar 9/9
  Laps roosa, imeb rinnal.
  11.10.2013 09:30 – BARTELS, IRENA – M00418 – N600 – ämmaemandus
  Naisel kaebusi ei ole, enesetunne rahuldav. Kontrollitud emaka involutsioon. normis, emakas sõrm nabast, voolus fusca. Rinnad pehmed – imetab. Imetamisega probleeme ei ole- vajadusel palub abi. Vastatud küsimustele oma pädevuse piires. Räägitud enese ja vastsündinu hooldusest, imetamisest, vastsündinu rinnale panemisest ja õigest tehnikast. Soovib koju. Räägitud varajasest kojukirjutamisest, ämmaemanda koduvisiididst, naine plaaniga nõus.

Ma mäletan, et ma küsisin, kas ma koju tohiks minna, nad ütlesid, et no ok mine, aga enne kindlasti vaatame imetamistehnika üle ja näitame, kuidas õigem oleks teda rinnale panna. Vaatan, et kenasti kirjas ka, aga kui te arvate, et keegi seda tegi, siis eksite küll siiralt :D Lihtsalt ühel hetkel öeldi, et tavai, umbes kell kolm võid ära minna ja nagu paberitest näha, siis 11. 10 kell 15.30 läksingi ma Mariga kenasti koju.

Hehe, vaadake vaid seda tattnokast Kardot ja Marikest, kes juba üsast välja karates ühe silmaga kavalalt ringi piilus.

Lende sünnitusest on juttu palju rohkem. Ma ei tea, kas vanasti ei pandud selliseid asju lihtsalt kirja (hehe, vanasti, 4a tagasi), või oli nüüd midagi viga, et nad iga sammu üles kirjutasid, aga ega ma aru suuremat ei saa enivei. Seda sain, et haiglasse läksin 16:14 ja Lents sündis 18:44 ehk siis täpselt kaks ja pool tundi võttis see pull aega.

Põhihaigus
Diagnoos Sõnaline diagnoos Statistiline liik
O80.0 – Iseeneslik e spontaanne üksiksünnitus, iseeneslik peaseis-sünnitus Iseeneslik e spontaanne üksiksünnitus, iseeneslik peaseis-sünnitus  +
Anamnees, diagnoosi põhjendus ja haiguse kulg
 • Anamnees
  Kaebused: Grav in hebd 38+4.III rasedus/ II oodatav sünnitus.Raseduse kulg: normipärane.

  Kaebused: sünnitusvalu, regulaarsed emakakontraktsioonid algasid 08.10.16. kell 15.40.

  VAGINAALNE STAATUS kell 16.20.

  Välisgenitaalid iseärasusteta, tupp vaba, voolus limane, (veits too much information :D)

  EMAKAKAEL konsistents-pehme, asetsus-tsentraalselt, pikkus 0,5 cm, avatus 4,5 cm

  Lootepea asetus spinaaltasapinnast -3 cm; Veepõis on terve,

  Emakakaela küpsusaste Bishopi järgi 9 punkti; Luuline vaagen on iseärasusteta.

  RR 124/77 mmHg, p. 109 x/min, SpO2 99 %, temp. 36,6 C.

  Anamnees: KÄESOLEVA RASEDUSE SUURUS: 38+4 nädalat

  Rasedus: III ; Sünnitus: II ;

  ANAMNEES

  KAEBUSED: emakakontraktsioonid

  Sünnitustegevus algas: 08.10.16. kell 15.40.

  Tuhude sagedus: 3-5 min tagant

  RASEDUSE KULG: normipärane

  KASUTATUD RAVIMID: eitab

  EELNENUD RASEDUSED JA SÜNNITUSED:

  10.10.2013.a. RN/SN tütar 3104 g.

  SÜNNITUSE JUHTIMISE PLAAN: konservatiivne

  DGN:

  Grav in hebd 38+4.

  Partus II maturus.

  Avanemisperiood.

Ma ei tea, misasi see konservatiivne sünnitusplaan oli, mis mul kaasas oli ja samuti olen ma segaduses, et mis pagan on iseeneslik sünnitus? Et… ise hakkas sündima? Kas nad enamuses kõik ei hakka ise sündima? Selles suhtes, et … Mariga igatahes sellist lauset kirjas ei olnud, selle pärast tundub imelik, sest no mõlemad sündisid ju üsna ise (kuigi mina pidin kogu pressimise ära tegema). Ja haha, see “KASUTATUD RAVIMID: eitab” kõlab nagu “Rauuuuuudselt kasutab, aga noh, eitab, raisk!”.

Veel huvitav fakt, mis ma leidsin: Lende sünnitamine läks haigekassale maksma 939 eurot. Mari andmeid pole (alates 2015 on olemas, kõik perearstil käigud ja värgid).

Ma ei mäletanudki, et Lende 38 nädalal sündis muuseas, ma arvasin, et nad mul mõlemad 39 sündinud. Vot kuidas aeg lendab, ei tohi siin meenutada midagi, sest nüüd ma mõtlen, et issand, sünnitada on nii lebo, asi see kaks ja pool tundi kannatada (ja kui vaadata, et ma iga sünnitus poole kiiremini hakkama saan, siis kolmanda saaks raudselt tunniga :D) ja ma pean lõpetama sellest mõtlemise, sest muidu ma lähen Kardo pükse alla sikutama, et kle pliiiiiiiiiiis, ma tahan veel beebit. Üldiselt ta vist muidu selle püksikiskumise vastu ei oleks, aga sellise jutu peale jookseks ta kohe särgiväel Männiku metsa ja jääks sinna vähemalt nädalaks, kuni mul kahe lapsega üksi tegeledes mõistus pähe tuleks.

Aga jah, huvitav, millal ma kolmandat korda rasedaks jään? Ja neljandat. Ja viiendat :D (Kardo, ära loe seda lauset!).

Jaga: