TESTIN JA ARVUSTAN

hakkan kõvaks investeerijaks*

25. mai 2018

Kunagi arutasin siin teiega, et kas ja kuidas teie raha korjate. Vaatasin kohe järgi, et tegin sellest juttu eelmise aasta oktoobri lõpus ja novembri alguses (link). Ma ütlen kohe ära, et see sularaha kadus nagu mutiauku ja mingit säästu sellest ei tekkinud, küll aga ei osanud ma mitte midagi muud teha, kui alustasin Swedbank’is hoiusega ja panin sinna kirja, et iga kuu mulle enda kontolt hoiusele 50€ tiksuks. Vahepeal kandsin niisama nipet-näpet ka juurde, seega nüüd on seal mingi tsutt üle 1000 euri kogunenud.

Ma praegu mõtlen, et ühest küljest oleks ma võinud ju lihtsalt teise konto teha ja sinna raha kanda, mina aga tegin tähtajalise hoiuse, seega ma vist isegi ei saa seda raha sealt kätte, enne kui 30. oktoober kukub. Ma üritasin vastust Swedi lehelt leida, aga ei suutnud. Igatahes ÜTLEME, et ma ei saa seda sealt enne kätte. Mõnes mõttes hea, sest siis ei saa ma seda uitmõttega laiaks lüüa. Teisalt on meil siin suuremat sorti ehitus käimas ja vahepeal oli küll tunne, et shit, mul oleks seda raha sealt kätte vaja saada. Ostsime ikka 1500€ eest laudist. Pole mingi suvaline raha, mida niisama taskupõhjas vedeleks. Õnneks saime ikka hakkama.

Swedis on kirjas, et intressi määr on 0.02%. Mis see üldse tähendab? Absull aru ei saa. Et selle aastakesega mingi paar senti võidan? Kui keegi targem on, võite heaga lollile seletada…

Igatahes võttis minuga ühendust Bondora.com ja pakkus, et ehk mulle pakub nende investeerimisprogramm huvi. Ma alguses rabelesin kohe vastu, et oot-oot, ma telekast kunagi nägin, et Bondora pakub ju kiirlaenusid ja nendega ma ennast siduda ei soovi, kuid mulle tehti selgeks, et bondora.ee pool tegeleb laenude andmisega, aga mitte kiirlaenudega ning see laenude pool on hoopis teine teema. Meie aga räägime siiski ülemaailmsest investeerimisplatvormist. Ja see asub aadressil www.bondora.com. No selge pilt, aga mis see siis on? Põhimõtteliselt pakub Bondora.com kolme varianti investeerimiseks, millest kaks tunduvad mulle tuumateadus, aga üks päris loogline ja selleks on Go&Grow kasvukonto.

Nagu ma aru saan, siis esiteks saab seal investeerimisega alustada ka lausa ühest eurist, seega ei pea mingisuguseid suuri summasid kõrvale pandud olema. Samas kui ON kuskil suurem summa sukasääres, siis mida rohkem sa sisse paned, seda suuremat tootlust sa selle pealt ka teenid. Põhimõtteliselt laenab Bondora sinu raha välja ja sina saad selle pealt endale ka natukese lisaks. Selles suhtes, et see natukene on igatahes rohkem kui minu 0.02%…

Igatahes saab Bondoras ka samamoodi teha, et teed esmamakse ja järgmistel kuudel saad juba püsika teha. Noh, selle pärast, et kui sa näiteks sisse paned mitu sotti, siis arvatavasti IGA kuu sul ei ole mitu sotti kõrvale panna, seega tasub esimene kord teha suurem nn sissemakse, kui on midagi kõrvale pandud ja siis iga kuu jooksvalt lisada nii palju kui sa ise tunned, et ok on. Olgu see siis 10€ või 100€. Kui ei taha või raha parasjagu pole, siis igakuiselt panema ei pea ehk väga paindlik asi.

Nagu öeldud, siis ma ise ei ole ju veel proovinud, aga nemad väidavad, et nad suudavad selle uue Go & Grow kasvukontoga kasvatada raha kuni 6,75% aastas ja seda ei pea kartma, et ühel hetkel on leht kinni ja sinu raha lännu. Nad on tegutsenud üle 10 aasta ja levinud juba paljuuuudes riikides (investoreid üle 35 000 ning 85-st riigist), seega on sellega vast ok.

Lisaks peaks Go & Grow kasvukontol olema selline variant, et iga päev näed, kui palju rahakest sulle niiöelda juurde tiksunud on ajapikku, siis on rahal kogu aeg silm peal ja ma kujutan ette, et väike hasart tekib küll, sest minu Swedi hoiusel tõuseb number ainult iga kuu alguses, kui ma 50€ üle kannan. Muul ajal on kurvalt samasugune.

Ühesõnaga, ma arvan, et ma proovin selle Go&Grow variandi ära ja annan teada, kas ja kui palju ma siis selle lükkega teenin. Esialgu panin endale plaaniks, et pool aastat proovin sellega ära, see tähendab, et mu Swedi hoius ja Go&Grow projekt lõppevad suht üheaegselt, kolmanda lapse sünniks. Siis on kohe hea mõnus sügisel rahapatakates supelda. Või siis kurta, kuidas ma olen kõik säästud kaotanud ja pean teilt leivaraha kerjama, eks näis!

Aga kas teie olete üldse kunagi investeerimisele mõelnud? Või olete nagu mina ja arvate, et see on vaid miljokate tuumateadus :D? Või kuidas teie raha kogute? Andke aga teada! Uuel nädalal proovin siis oma Go&Grow kasvukonto avada, enne tuleb ainult viimased pennid kokku kraapida ja Kardoga kokku leppida, kui palju me sinna sisse “prooviks” panna saame.

*Postitus sündis koostöös Bondoraga. Tegemist pole finantsnõuga. Investeerimine on seotud riskidega ja ei pruugi sobida kõigile. Konsulteeri vajadusel asjatundjaga.

Sulle võib ka järgnev huvi pakkuda

41 kommentaari

Jäta kommentaar ning oota - kommentaar ilmub peale ülevaatamist

 • Reply natuke nõu 20. detsember 2018 at 20:34

  Bondora – Ei.
  Mintos – Ei.
  Twino – Ei.
  Aktsiad – Ei.
  Fondid – EI.
  Kuld- Ei.

  Ainult kinnisvara.

 • Reply Jarmo 16. oktoober 2018 at 20:29

  Kes tahab Bondoras investeerides natukene rohkem kontrolli omada oma investeeringute üle, siis juba paar aastat tegutseb selline teenus nagu BeePlus (https://beeplus.me). Selle teenuse abiga saab soovi korral “minna hulluks” oma investeerimisstrateegiate kirjeldamisega, aga saab määrata ka lihtsamaid kriteeriume investeeringute tegemiseks – näiteks laenaja kodakondsus, sugu ja vanus. Soovitan proovida, kelle jaoks Go & Grow tundub liiga must kast.

 • Reply sugra 29. mai 2018 at 15:32

  Endal Bondoras kogemust 9 aastat. Aja jooksul olen sealt 12 000 võrra rohkem välja kandnud, kui sissemakseid teinud. Seega ei ole too platvorm nii hull midagi nagu siin mõned kirjutavad.
  Kusagilt tuleb ju alustad. Edu!

  • Reply GHz 29. mai 2018 at 20:08

   Mul ka 9 aastat kogemust seal. No üldse mitte kellelegi seda vassivat ettevõtet ei soovitaks.
   Täna on väga palju erinevaid portaale, mis sama äri palju eetilisemalt ja toimivamalt korraldavad. Milleks siis Bondoraga jageleda?
   BTW, niisama euro numbritest rääkida ei näita mitte midagi. Ma olen balti börsilt rahulikult investeerides nelja aastaga 20 000 teeninud, aga see ei ütle sulle midagi enne, kui ma ei räägi, palju ma sisse panin. (2 miljoniga saad ühe aastaga 1% pangahoiuses ka 20 000)

   • Reply sugra 30. mai 2018 at 07:01

    Paljude portaalide all mõtled ilmselt Mintost jt sarnaseid tagasiostugarantiid pakkuvaid platvorme. Nendega on nimelt see probleem, et järgmise majanduskriisi ajal ei suuda suur osa neist oma kohustusi täita. Milleni see viib, ei oska täna keegi öelda. Ilmselt lõpetavad paljud pankrotiga.
    Küll aga peaks Bondora ettevõttena kriisi suht valutult üle elama. Ajutised tagasilöögid jäävad investorite kanda, kuid laenuvõtjate kohustused säilivad ja iga kriis saab ükskord läbi.

 • Reply Peavalu 29. mai 2018 at 09:30

  Natuke veider, et mu sisuka kommentaari ära kustutasid. Kui varasemalt ei teadnud, mis aastane intress ja hoiuste mõte Eestis on, siis Bondora #ad #sisuturundus vb parandab seda. See muidugi positiivne. Kahju, et nii lõdvalt ja pealiskaudselt saab Eestis investeerimist pakkuvatele ettevõtetele (ja mitte just päris väikeinvestorite seas mitte just kõige paremas kirjas olevale) reklaami teha. Ei mingit juttu riskidest…kohutav.

  • Reply Mallukas 29. mai 2018 at 09:54

   Ma ei ole siit teemast ühtegi kommentaari kustutanud, nagu sa näed, siis kriitilisi on siin teisigi.

 • Reply Rahakratt 28. mai 2018 at 22:33

  See on ok, kui sina lähed Pondoorasse, aga ära palun teisi sinna minema ärgita. Tubli poiss on see, kes sulle nt rahaasjad.ee lugemist soovitas.
  Kui on tõesti tuline soov oma plekist ilma jääda, siis annan oma konto nr sulle, mul praegu veel kontol ruumi on. Tugevat investeerimismusklit!
  Ps. Kuus kuud on liiga lühike investori karjääriks, võta ikka iisilt rohkem aega omale. Selle ajaga ei jõua isegi last teha.

 • Reply Pisi 28. mai 2018 at 19:55

  Mina tegin endale kogumiskonto. Ei ole mulle olulised need intressid. Pakuti ka erinevatesse aksiatesse raha paigutamist aga ma ei hakka riskima. Kindlam on kindel hoius, kuhu iga kuu panen kindla summa. Kogun endale uue arvuti ostuks raha ja ei taha järelmaksule kogu summat. Kuna õpin inseneriks, siis mu macbook air hakkab lahjaks jääma ja tahan uue macbook pro osta. Ei taha enam ühtegi windowsiga arvutit osta.

  • Reply Mallukas 28. mai 2018 at 20:02

   tahaks endale maci lauakat üldse :D

 • Reply Maali 28. mai 2018 at 19:25

  Go & Grow lühidalt:
  Tegemist on investeerimistootega, mille puhul lubatakse, et sulle makstakse igal juhul vähem, kui nad ootavad isegi oma kõige väiksema tootlusega laenult.
  Risk jääb seejuures täielikult sinu kanda. Lihtsalt suur osa sinu tootlusest (kohati enam kui pool) jääb Bondorale.
  Kui sulle tundub hea idee anda ära täielikult kontroll oma raha üle, võtta täiel määral risk enda kanda, olenemata selle suurusest, ja seejuures kinkida ka suur osa oma tootlusest ära, siis võib Go & Grow olla midagi sinu jaoks.
  Kui aga tahad siiski investeerimisega tegeleda, siis ilmselt tuleks mujale vaadata (vaata 2. punkti alla).

 • Reply Eluolust 28. mai 2018 at 19:19

  Ei taha halvasti öelda, aga mul tuli esimesena kohe ette järgnev ütlus “Kui taksojuht hakkab sinuga aktsiatest rääkima, oleks õige aeg aktsiad maha müüa.”

  Nüüd on vist uus trend … “Kui suvaline teisele eestile blogiv emme hakkab sinuga investeerimisest ühisrahastusesse rääkima, oleks õige aeg oma ühisrahastusportfell maha müüa.”

  NB! No offence!

 • Reply Eluolust 28. mai 2018 at 19:05

  Ei taha halvasti öelda, aga mul tuli esimesena kohe ette järgnev ütlus “Kui taksojuht hakkab sinuga aktsiatest rääkima, oleks õige aeg aktsiad maha müüa.”

  Nüüd on vist uus trend … “Kui suvaline teisele eestile blogiv emme hakkab sinuga investeerimisest ühisrahastusesse rääkima, oleks õige aeg oma ühisrahastusportfell maha müüa.” ?

  NB! No offence!

  Väga tore on, et inimestele investeerimist tutvustatakse ning tore on ka see, et inimestel on huvi viimasel ajal rohkem. Küll aga on Bondora väga vale koht, kus investeerimist alustada või üldse investeerida …
  Lugege erinevatest finantsblogidest või finantslehtedelt, a la http://www.rahajutud.ee, et miks nad enam juba AASTAID Bondoras ei investeeri ja kuhu nad nüüdisajal investeerivad.

  EDU!

 • Reply M 28. mai 2018 at 12:37

  Mina panen Mintos’esse. Seal on nn buyback’iga garanteeritud laenud. Ehk laenuandja (mitte Mintos) maksab sulle raha tagasi, kui laenuvõtja seda ei tee. “Garantii” muidugi kaob kui laenuettevõte panktrotti läheb.
  Hetkel on intress mul 12,99% aastas.
  Üks kõik kuhu investeerides tuleb alati arvestada riskiga. Ära investeeri seda, millest sa pole nõus ilma jääma.
  Pankade hoiused on… totaalselt mõtetud, kui eesmärgiks on raha kasvatada.

 • Reply KaisaK 28. mai 2018 at 06:19

  Sinu viimane postitus, kus sa rääkisid teliast jne, on kadunud. Kus selle leiab?

  • Reply Mallukas 28. mai 2018 at 07:32

   Siin läks järjekorf natsa sassi, keri allapoole

 • Reply Mirjam 27. mai 2018 at 10:45

  Ma olen ka kasutanud swedi hoiuse varianti. Tavaliselt kogun reisideks ja palgapäeval püsimaksega tiksub sinna ja kuu lõpus kui on midagi veel kanda, siis kannan juurde :D Kogumise mõttes hea variant, aga no ei kasva ta seal kusagile paraku :D

 • Reply Laapu 26. mai 2018 at 13:59

  See vahe on ka veel pankadel ja kõikidel teistel investeerimise lahendustel…….et kui pank läheb pankrotti, siis riik kompenseerib su pangas olnud raha (vist kuni 100 000 eurot), aga muude ühingute pankroti puhul on tühjad pihud. See viimane kehtib vist ka Hoiu-Laenu-Ühistutele ja kindlasti Bondorale……

 • Reply Katre 26. mai 2018 at 12:16

  No ma ei ole miljokas, aga midagi keerlist seal ei ole. Iga asja saaks keeruliseks ajada kui tahta, aga alustamiseks ei pea küll muid teadmisi olema kui ehk protsentarvutust teada. Netis saab guugeldada erinevaid variante, kuhu saaks investeerida ning neid siis omavahel võrreldes endale sobivaim leida. Ise olen investeerinud nats alla 3 aasta, enne seda lihtsalt kogusin raha arveldusarvele. Portfellis on hetkel Tallinna ja Rootsi börsilt aktsiaid, ühisrahastusportaalidest olen Omarahas ja Crowdestates, ning üks eralaen ettevõttele on ka välja antud (lepinguga muidugi). Eks kui raha juurde tuleb, vaatan jälle ringi, kuhu seda paigutada. Mul on sellega seoses 10-aasta plaan, kui suur iga aasta lõpuks investeerimisportfell peaks olema ja tootluseesmärgiks 10% aastas.

 • Reply Merle 26. mai 2018 at 10:41

  Ma Bondorat ei soovita. Liiga palju probleeme laenude hinnastamise ja tegeliku tootluse kuvamisega. Rahafoorum.ee on seda pikalt lahanud. Lisaks pead arvestama, et teenitud tulu raporteerimise kohustus on EMTA-le iga kevadel, seega ka virtuaalse ja veel kätte saamata intressitulu pealt pead tulumaksu maksma ja tekkinud kaotusi ei saa maha arvata. Nt kui üks laen teenib sulle 6 eurot intressitulu ja teisega kaotad sissepandud rahast 5 eurot, siis tulumaksu maksad ikka 6-lt eurolt, kuigi reaalne kasum sinu jaoks on 1 euro.
  Ise olen aktsiausku, aga mitte üksikaktsiate, sest see on võhiku ja enamasti isegi professionaalide jaoks suhteliselt börsibingo mängimine (loe: õnnemäng), vaid indeksfondide usku. Ja et enda jaoks asja lihtsaks teha, siis ostan terve maailma aktsiaturgu korraga. Kui võtta piisavalt pikk investeerimishorisont (15 aastat nt), siis ajalooliselt ei ole olnud võimalik aktisiatega kaotada. Lõpuks jääd ikka plussi, eeldusel, et sa turulanguste ajal oma varasid müüma ei tõtta. Muudkui ostad järjest juurde, ükskama mida turg teeb.
  http://jlcollinsnh.com/2011/06/08/how-i-failed-my-daughter-and-a-simple-path-to-wealth/ – soovitan selle blogiposti läbi lugeda. Seal on lihtne 9-sammuline tee rahalise vabaduseni, mis ka asja vastu sügavamat huvi mittetundavatele isikutele piisav on.

  • Reply Georg 26. mai 2018 at 13:27

   Go&Growga EMTAga lihtsam. Tulumaksu maksad alles siis kui raha välja võtad ja pangakontole kannad.

   • Reply Georg 26. mai 2018 at 13:33

    Ning täpsustan, et siis ka ainult sellelt osalt mis juurde teenisid. 100 euri sisse, 120 välja, siis tulumaks 20 euro pealt.

  • Reply Liis 26. mai 2018 at 16:25

   Jaa just, kõik täpselt mis ma isegi oleks kirjutanud :)

 • Reply Marili 26. mai 2018 at 10:11

  Me mehega mõlemad investeerime ja ma näen, et see on ainuõige valik! Kõik on läinud siiani ainult tõusvas joones.

 • Reply Liina 26. mai 2018 at 09:40

  Kindel ei Bondorale! Olin ise seal investor ja tegemist on kõige investorivaenulikuma platvormiga. Loe fb kommuune bondora fellows ja finantsvabadus või nt taavi pertmani rahafoorumi blogi. Alustavale investorile kindlasti bondorat ei soovita, pigem juba mintos.com

  • Reply Brit 26. mai 2018 at 10:32

   Absoluutselt nõus!:)) Reklaamikampaania on neil moodne, kes sisusse ei süvene.. kuuldavasti ka ettevõttega seotud inimesed ei paneks oma raha sinna, mônel üksikul ehk veab..

   • Reply Georg 28. mai 2018 at 15:46

    Ei tea täpselt, mida nendes foorumites kirjutatud, aga kui konkreetselt seda Go&Grow’d vaadata, siis see pole sama, mis ülejäänud Bondora. See laenude valimine ja jaotamine ongi sitaks keeruline ja algajale võib tunduda kosmos. Jaotad riskid valesti ja võibki olla pekkis. Go&Grow ongi nö for dummies ja algajatele, kus ei pea ise nuputama kuhu ja kui palju investeerida. Paned sobiva investeeringu sisse, Bondora ise jaotab selle ära ning annab sulle vastu 6.75% tootlust. Ning suur pluss, et selle Go&Grow’ga võid iga kell raha välja võtta vs pangad, kus tootlus olematu ja raha on aasta vms fikseeritud aeg lukus.

 • Reply eix 26. mai 2018 at 09:01

  Ma uuriks veel asja nt finantsvabaduse jms gruppidest ja blogidest, sest mulle tundub, et investorid püüavad iga hinna eest väljuda eraisikulaenudel põhinevatest platvormidest. Ise ka pigem vältinud neid, pigem kinnisvaral põinev ühisrahastus väikses osas katsetamiseks portfellis.

 • Reply Triinu T 26. mai 2018 at 09:00

  Pankade poolt pakutavatesse hoiustesse ei maksa oma raha küll panna. See protsent mis praegu pangad pakuvad on küll mõnitamine – 0.1-0.3%. Miks ma peaksin oma vabast rahast loobuma nii pikaks ajaks, kui mitte essugi tagasi ei saa. Rääkimata sellest, et see olematu summa mida teenin, et sellelt pean ka veel riigile maksu maksma.
  Pigem investeerida aktsiatesse ja olla pasiivne aktsionär – oodata dividende või siis investeerida kinnisvarasse mida saab välja üürida ja sealt omale tulu teenida.

  • Reply Lily 27. mai 2018 at 14:39

   Pigem ikka lisa üks 0 veel pärast koma. SEBil nt 0,01% jne.

 • Reply Johanna 26. mai 2018 at 08:10

  Vaatasin SEB lehel investeerimiskalkulaatorit ja kui panna sinna Pandora Laekasse algul 500 ning siis aasta jooksul iga kuu 100, oled ise investeerinud 1700 eurot ning 6,75% aastaintressiga teenid oma investeeringult 78 eurot sentidega. 6.50 iga kuu… Ning kui investeerida iga kuu 50 eurot nagu sa siiani Swedi arvele oled kandnud (pluss see 500 kohe alguses), siis on aasta teenistus 56 eurot. 4.66 ei tundu samuti küünlaid väärt olevat.

 • Reply L 26. mai 2018 at 07:59

  Tähtajalist hoiust on võimalik ka varem katkestada. Peale katkestamist intressi kaotad mis oli 0.02% ehk siis ainult mõne sendi. (Oma sisse makstud summast ei kaota midagi). Oktoober on sp, et sellel ajal sõlmisid ja leping kehtib aasta. Peale seda see lõpeb automaatselt või kui on tehtud teise variandiga siis pikeneb veel edasi.

 • Reply Kai 26. mai 2018 at 07:55

  Hommikul lugesin kiirelt tähtsad uudised, Facebook, Instagram, Malluka blogi ja mõtlesin, et pikutan veidi veel.
  Elukaaslane tuleb magamistuppa ning tõstab vaikselt padja mu pea pealt.
  Tema- ma hakkan investeerijaks.
  Mina- Malluka blogi lugesid w?
  Tema- ei, ma hakkan investeerijaks.
  Mina- kindel, et Malluka blogi ei lugenud?
  Tema- ma investeerin Tallinna Sadama aktsiatesse.
  Mina- oled sa täiesti kindel, et Malluka blogi ei lugenud?

  • Reply Mallukas 26. mai 2018 at 08:20

   Raudselt luges, tunnistagu üles! :D

 • Reply Elina 26. mai 2018 at 07:55

  Tegelt kui ikka lugeda neid riske seal lehelt siis tekib küll selline tunne, et ei tasu àra :D
  + veel on kirjas, et kui võtad välja suurema summa kui sisse oled pannud pead maksma tulumaksu ehk siis seda nn 6% mis oled lisaks aastaga teeninud sa välja võtta ei saagi vaid niisama imetled seda lisaraha seal kontol?? :D

  • Reply Mallukas 26. mai 2018 at 08:21

   hmm, ma uurin veel :D

  • Reply Keski 26. mai 2018 at 10:17

   Tulumaksu tuleb maksta tulu pealt. Ka tähtajalise hoiusega teenitud tulu läheb tulumaksuga maksustamisele See on sellest aastast nii, eelmisel aastal veel hoiuse intresside pealt tulumaksu maksma ei pidanud. Ja üldjuhul võtab pank selle kohe ise maha.

 • Reply Lisbet 26. mai 2018 at 07:53

  Swedbank mõnitab inimesi oma olematu protsendiga,minul on raha inbanki hoiusel,seal tiksub natuke rohkem. Raha saad ikka hoiuselt kätte,lihtsalt siis jääd intressidest ilma. Nüüd koorib ju riik ka veel olematu hoiuseintressi pealt tulumaksu!

 • Reply Ele 25. mai 2018 at 23:19

  Mina olen ka investeerimise usku. See on isegi selline hasartne tegevus. Iga kuu lõpus täidan tabelit, et kust ja kui palju laekus ja siis võrdlen ja ikka hea meel näha, et kuude lõikes numbrid suurenevad. Investeerin ühisrahastuses. Lätlaste Mintos on lemmik mul, sest seal on laenudele tagasiostugarantii.
  Investeerimisblogisid on ka päris mitmeid, sealt saab indu juurde, et pihta hakata ja ka vajalikke teadmisi.
  Jõudu! :)

 • Reply Kailu 25. mai 2018 at 22:27

  Mina väga ei usalda neid investeerimis asju kuskil. Elukaaslane samamoodi investeeris (ei mäleta enam kuhu, aga nüüdseks leht kinni) ja jäi 500 € ilma. Alguses oli ilus jutt, et inimesed teenivad seal oma põhilise elamise raha ja kõik on super ja ustav ja kindel värk.

 • Reply Sips 25. mai 2018 at 22:23

  Kui ma seda pealkirja lugesin, siis imestasin, et ohhoo, kas Mallukas hakkab ka Tallinna Sadama aktsiaid märkima :D Aga siiski ei.
  Aga raha kogumine on lihtne: igal palgapäeval või peretoetuste päeval tuleb julmalt lihtsalt mingi kindlaks määratud summa säästukontole või investeerimiskontole (ilma pangakaardita konto on hea) ära kanda ja korras. Ja siis lihtsalt seda kõrvalepandud raha ei näpi ja ei kuluta. Samm edasi on juba investeerimine, hoiused jne. Ise eelistan aktsiate ostmist.