Riidest mähkmetega alustamine on imelihtne, ma teen seda sajandat korda! Hehe, tegelikult vist pigem kolmandat, aga nüüd ma tunnen, et ma reaalselt oman piisavalt teadmisi ja infot, et selles vaimus ka jätkata. Kolm ju olla kohtu seaduseks, või mis.

Miks ma eelmised korrad feilisin?

Esimene kord alustasin Mari sündides, aga toona ei taibanud ma vastsündinutele kasvõi mõnda eraldi mähet osta ja seega vaatasin ma suht alguses, et ah, need nii suured. Lisaks oli kogu varu tuttava käest saadud ja ma ei teinud neil üldse vahet. Mingid paganama klambrid ja marlitükid olid seal igasuguse muu tavaari seas ja ma tõesti ei teadnud mismoodi ja miks neid kasutama peab. Lisaks tegin ma toona ju Delfi beebiblogi ja selle raames tegime me suurt mähkmetesti, mille tulemusena oli mul kodus mingi 50 pakki mähkmeid. Kuna nad juba olemas olid ja neid ka mugavam kasutada tundus, siis nii jäi.

Teine kord oli põgusad neli kuud tagasi, mil ma sattusin kuidagi Fill Your Pants lehele ja seal tellimuse sisse andsin. Tegin siis ka oma tellimusest postituse, see on SIIN. Aga nagu te sealt lugeda saate, tellisin ma neid vaid neli tükki ja minu suureks imestuseks lekkisid need korralikult. Ma vist olen ka maininud, et mähkmemajandus on siin majas julgelt 95% ulatuses Kardo käes, seega tema ütles, et ei viitsi nendega jeblada ja need lekivad ja oleme normaalsed inimesed ja kasutame normaalseid mähkmeid. Noooo jah, nii siis jäigi. Miks nad lekkisid? Noh, ma ei teadnud, et neid tuleks enne läbi pesta, et imavus “tööle hakkaks”. Lisaks oli mul neid vaid neli, ehk siis ei jätkunud mitte isegi terve päeva üle elamiseks. Jälle tundus kergem tagasi vanale rajale minna.

Nüüd aga hüppas mulle paar nädalat tagasi Instagramis ette pilt, et Alvadele (riidest mähkme mark) on ainult Insta kaudu sisenedes ale ja neljase komplekti koos sisudega sai vaid 28€ eest. Ja see komplekt oli niiiiiii ilus, et ma olin müüdud. Näete, selline:

Andsin tellimuse sisse ja seal on mingi imelik süsteem, et alla 50 naela tellides on postikulu kuuekas, alla 75 mingi 15 naela ja üle 130 naelase tellimusega lausa mingi 45 naela (sorri, ma ei viitsi praegu neid euridesse teisendada, SIIT näete täpsemalt). Igatahes mõtlesin ma, et tellin siis juba natukene rohkem mähkmeid ja proovin uuesti “õnne”. Et odavamalt saada, tegin kaks eraldi tellimust. Ja kui need juba sisse antud olid, siis hakkasin süvenenumalt lugema ja uurima, et mida ma siis eelnevalt üldse valesti teinud olen, et see riidest mähkmemajandus mul kuidagi vedu võtta ei tahtnud. Ja nagu te aru saate, siis ma olen alles alustamas ja ma ei hakka teile siin mingit mega tarka juttu mähkmetest ajama, selle jätan kunagi selleks korraks, kui ma ise ka rohkem tean ja näiteks erinevaid mudeleid võrrelda oskan ja erinevate firmade mähetest midagi kosta saan. Praegu saan aga teile öelda 5 põhjust, mis mina enda jaoks leidsin, et riidest mähkmeid proovida:


Toome esimeseks siis kõige ilmselgema põhjuse – taaskasutatavad tooted on loodusele kõige parem variant. Jah, võite nüüd pead vangutada, et mina, vana ostumaniakk, olen küll viimane inimene, kes peaks sellest juttu tegema, aga äkki just vastupidi. Et äkki näitab see hoopis seda, et kui ISEGI MINA suudan mõne keskkonnateadlikuma otsuse teha, siis peaks seda küll igaüks suutma. Mõelda vaid, kui palju kulub lapse potitreeningu ajani mähkmeid. Ikka… väga palju, eks?! Ja kõik need viskame me minema ja kõik need mähkmed on kuskil hunnikus, mis ei idane ega mädane. Lihtsalt on ja reostab loodust.

Okei, ütleme, et teil on loodusest suva. Teie maja taga mähkmehunnikut ei kuhju ja see tähendab, et kuskil mujal on see kellegi teise mure. Aga mis teid kindlasti huvitada võib, on vana hea raha. Riidest mähkmed tunduvad kallid, aga mähkmepakid on tegelikult palju-palju kallimad ja üsna kiiresti tasub riidest mähkme ost ennast ära. Nagu öeldud, need hinnad varieeruvad ja tegelikult on võimalik endale väga mõistliku hinna eest riidest mähkmeid varuda.

Esimene variant selleks on osta juba kasutatud mähkmeid. Minu meelest on see üli hea, sest esiteks jääb sul ära vaev neid uusi mähkmeid “sisse töödelda”, et nad paremini imaks ja teiseks säästad raha. Eestis on üks variant kasutatud mähkmeid soetada Riidest Mähkmete KKK Fbi lehelt, seal neid aeg-ajalt ikka liigub. Ka Fill Your Pants lehel on kategooria pre-loved (LINK), kust saab osta paar korda kasutatud mähkmeid. Neil on nimelt mingi süsteem, et saad mingi portsu endale osta ja kui siiski otsustad, et need sulle ei sobi, saad tagasi saata. Neid saabki soodsamalt soetada, minu tellimuses oli ka kaks sellist sees, täitsa korralikud on!

Muidugi võid sa neid ka uuena osta, hinnad ongi ütleme 10-25€ ringis, aga enamikke saab kasutada umbes kaks aastat jutti ja kui sa nüüd mõtled, et kui vajalikuks koguseks, et mugavalt riidest mähkmetega majandada, on vaja 20 mähet, siis pmst võid sa selle laari kätte saada ka 200€ eest. 200€ eest saad sa osta endale umbes 14 pakki tavalisi mähkmeid, eks sa mõtle nüüd ise, kas sa saaksid 14 paki mähkmetega kaks aastat hakkama? Vast mitte.

Kahjuks võib tekkida see “jama”, et tahaks aina rohkem ja rohkem erinevaid brände ja mudeleid proovida, mistõttu liigud sa sellest odavast hinnaklassist kõrgemale. Aga no isegi siis võid sa arvestada sellega, et kui sa ükskord mähkmemajandusega ühel pool oled ja sa oled neid õigesti hooldanud, saad sa oma tavaari kindlasti täitsa kabeda hinnaga maha müüa ja siis saab sellest rõõmu tunda juba keegi teine, kes riidest mähkmemajandusega alustab. PS! Koodiga “LOYAL2U” saab Fill Your Pants lehelt 10% alet (kehtib ka pre-loved mähkmetele!). Muidugi eriline sääst on riidest mähkmed neile, kellel mitu last plaanis.

On täitsa loogiline, et mähkmepiirkond on väga õrn ja ei tohiks igasuguste kemikaalidega kokku puutuda. Ometi seda nad just teevad. kui me oma tittesid aasta-kaks pea 24/7 mähkmetes hoiame. No mõelge, kui vastikult haisevad tegelikult Pampersid. Mis seal sees on? Millega seda immutatakse, et see niiiiii-iiii räigelt imamisvõimeline on? Teadsite, et üks tavaline ühekordne mähe on võimeline imama 10 pissikorda? Uskumatu, kuidas? Ei tea, ei viitsi uurida ka, aga mega palju loogilisem on hoida lapse õrna piirkonna vastas looduslikke materjale, nagu vana hea puuvill.


Okei, liigume nüüd loogistest ja “bla-bla-bla, mind ei huvita raha ja keskkond ja midagi, ma tahan, et mul oleks mugav!” edasi punktideni, mis päriselt mind ka ajendavad. Neljandaks punktiks tooksingi ma selle, et riidest mähkmemajandus tundub keerulisem, kui ta tegelikult on. Paljudele meenub mingi meie vanemate marlilappide keetmine ja selle keedupoti taga ohkimine, aga tänapäeva riidest mähkmed on ju täiesti teine tera. Enamikel meil on pesumasin olemas, seega kui sul on vähegi piisavalt mähkmeid ja harjumus aeg-ajalt pesu pesta, siis nii lihtne see ongi.

Mina, praegu alustades, olen teinud nii – uued mähkmed panen delikaatse pesuga pesema. Mina pesin 2x, aga soovitatakse isegi kolm-neli. No vahet pole, kes kuidas viitsib, peaasi, et vähemalt ühegi korra pesed. Minu delikaatse pesu programm on 40 kraadi ja olenevalt firmadest võib neid pesta 30-60 kraadini. Nii palju, kui ma uurinud olen, siis tegelikult võid sa ka mitte näpuga järge ajada – 60 kraadi kannatavad mähkmed siiski pea alati ja midagi nendega ei juhtu. Ehk siis, kui sa alles alustad, võtadki oma mähkmehunniku ja paned ainult mähkmed pessu. Kui viitsid, pesed mitu korda. Kui need on uued, siis pesuvahendit kasutama ei pea, loputusvahendit lausa EI TOHI. Muud pole vaja meelde jätta. Pesed ära, kuivama panema ei pea, kui viitsid uuesti pesta. Lõpuks pane kuivama – kuivatit ei soovitata, kui ilmad head, pane õue.

Ütleme, et sul on nad läbi pestud, või said kellegi käest, tahad kasutama hakata. Mis muud, kui hakka! Lapsele mähe alla ja kui sinna pissitakse/kakatakse, siis pane need kõrvale, kuni saad u pool pesumasinatäit mähkmeid. Kakaga kasutan mina SELLISEID mähkmepabereid – ehk siis kaka jääb sinna peale, viskan prügikasti. St sisud jäävad võrdlemisi puhtaks ja neid eraldi küürima ei pea. Beebikakat see leht muidugi 100% ei hoia, siis soovitaks sapiseebiga üle hõõruda ja ootele jätta. Kuhu ootele jätta? Noh, võid osta kaanega ämbri, mul on SELLINE niiskuskindel kott.


Muidugi ei pea sa ootama, kuni sul masinatäis mähkmeid on, sa võid teised delikaatsed asjad ka sinna hulka visata. Aga no sellegipoolest nüüd ongi oluline see, et sul oleks neid mähkmeid piisavalt, sest muidu vaatadki, et ah, kõik on mustad, mis ma siin ikka, pean tavalised panema. Arvestada tuleks ka sellega, et sisud kuivavad päris kaua – õues kiiremini, toas võib mõni lausa 48h kuivada. Seega väike varu on mõistlik. Ühed pessu, teised kasutusse. Eelmises postituses keegi kommenteeris, et ta ei saanud kuidagi masinatäit kokku ja siis hakkasid mähkmed haisema. No mähkmeid tegelikult soovitataksegi pesta pooltäis masinas, seega ei käsi sul keegi oodata, kuni masin triiki täis. Masina tööle vajutamine on ju nii lihtne, et tee seda millal soovid.

Viimaseks siis selline põhjus: riidest mähkmed on nii-iii ilusad ja armsad. Nagu riietuse osad või nii. Tavalised mähkmed on kuidagi nii inetud, paberjunnid, aga riidest mähkmed on pehmed, erinevate mustritega, kirkad, kaunid ja omnanäolised. Nagu öeldud, jah rohkem jebla on kui tavaliste mähetega, aga ilusaid asju tahad ju ilusana hoida.

Ma hakkasin lausa googeldama, et mismoodi inimesed oma riidest mähkmeid hoiavad. Pinterest on ju igasugu ideid täis ja lihtsalt sahtlisse tundus neid patt peita. Leidsin siis sääraseid variante:

Kuna mähkmisnurk tuleb Martal Kardo arvutituppa, sest elutoas selleks ruumi pole ja üles ei viitsi ka iga kord minna, siis on Kardo tuba idekas. Juba Lende ajal tahtsin ma mähkmislauda sinna tõsta, aga siis kütsime enamasti ahjuga ja see ajas aeg-ajalt veits sisse ja üldse oli see tuba jahe ja no jäi ära. Sel sügisel saavad meil ju soojad toad olema, seega saagu minu tahtmine siis kaks aastat hiljemgi. Sellist riiulit mul parasjagu ei olnud, aga kuna ma peale tööd Aatriumisse läksin, leidsin sealt leiunurgast 30€ alla hinnatud riiuli, millele müüja veel 10% alla tegi, peale küsimust: “kas te ootate beebit”. Ma naersin, et ma siiralt loodan, sest vastasel juhul olen ma küll väga paksuks läinud… Igatahes tõin riiuli koju ja Kardo pani seina ja siis ma käisin ja pesin ja kuivatasin kõiki mähkmeid, sest ma sain eile veel kaks tellimust. Viimase paki Fill Your Pants lehelt + Opadii paki kah. Lõpuks õhtul hilja sain teile oma riiulist pilti teha. Kõik seal ei ole, sest noh, kolm tk on vannitoas selles kotis, paar tükki kuivavad õues ja üks oli Lendel jalas ka.

Ma ise mõtlesin, et sinna kapi alla peaks mingi riidetoru monteerima, et sinna kõik 50 suuruses asjad rippuma panna saaks. Et kui välja kasvab, siis asendad 56 suurusega jne, et kõik oleks kogu aeg mähkides silme all ja varnast võtta, mitte ei peaks kuskil sahtlis tuhnima.

Pruuni korvi sisse panen ma need sisud, mis praegu õues kuivavad, ehk siis lisasisud. Kõikidele riiulisse pandud mähkmetele panin juba sisu sisse, et oleks mugavam võtta. Nagu aga öeldud, need kuivavad kaua ja hea, kui sul neid varuks on. Sinises korvis, kapi otsas, on vastsündinute mähkmed. Ma ei ole kindel, palju ma neid soetama peaks, et sama moodi mugav kasutada oleks… Tegelikult saab neid kõiki trukkidega väiksemaks teha, aga vastsündinud on ju nii rootsud, et alguses on vast mugav spets vastsündiute mähkmetega majandada. Ma ise mõtlen, et 5 tk on olemas, et ehk piisab veel viiest? Kui keegi teab, võib mulle öelda ka.

See postitus ei taha kuidagi ära lõppeda, aga instas esitati veel paar küsimust, millele ma kiirelt ära vastata tahan, siis on kõik nende riidest mähkmete kohta öeldud ja saan teie hinge rahule jätta ja eluga edasi liikuda.

Kas lapsel nendega ebamugav ei ole? Tunduvad nii paksud ja kobakad. Mina ei näe, et ebamugav oleks, ei nuta küll keegi :)

Kas mähkmed haisema ei hakka? Kui sa need kenasti läbi pesed, siis ei hakka. Kui peaksid hakkama, siis soovitatakse teha sügavpesu, ehk siis pesed 3-4x jutti ilma pesuvahendita 60 kraadiga läbi. Kui vesi enam ei mullita, siis peaksid vahendijäägid väljas olema. Aga seda vanakooli keetmist ei soovitata, isegi kui kohe midagi ei juhtu, siis pikas perspektiivis rikud oma sisud ära ja need ei ima enam nii hästi.

Tundub nii stressirikas, kogu aeg pesta ja klanida. Tead, ma ise arvan, et kui sa hakkad riidest mähkmeid kasutama, siis sa ei pea ju seda tegema 100% ajast. Et no proovi alguses kasvõi viie mähkmega vms. Isegi kui sa vahepeal riidest mähkmeid kasutad, säästad sa juba loodust ja enda raha ja kõike muud. Ei maksa seda võtta nii, et NÜÜD ma kasutan vaid riidest mähkmeid ja teisi ei tohi. Iga inimene teeb nii, kuidas tal mugavam üle minna on.

Kust neid osta saab? Oi, neid kohti on väga palju. Mina olen tellinud ise neljast kohast. Esiteks siis Fill Your Pants lehelt. Siis mahkmed.eu lehelt, mis on Eesti pood ja seega saad paki palju kiiremini kätte, kui oodata ei viitsi ja eile tellisin esimest korda opadii.ee poest kah.

Tahaks alustada väga soodsalt, mida soovitad? Ma juba enne siin rääkisin ka, et kõige odavam on osta kasutatuna, aga kui ma praegu e-poodides ringi vaatan, siis näiteks mahkmed.eu lehel on Elemental Joy mähkmeid müügil 9.95€ tk (LINK), mis on hea hind küll, ilusad värvilised. Ainult neil pole seda sisu sees… Komplektidest on samal lehel viiene pakk Little Lamb mähkmeid, mis on u 11€ tk (LINK). Neil on sisu ka täitsa olemas. Viiestest komplektidest võite ka proovida SEDA (LINK), ühe mähkme hinnaks on u 14€. Lisaks tuleb iga mähkmega kaasa ka 2 bambusest sisu.

Mul laps juba aastane, praegu enam kahjuks vist pole mõtet alustada? Ma ei tea, Lende ju peaaegu 2 ja ikka alustasin. Okei, kui Martat poleks tulemas, siis oleksin muidugi vähem kokku kuhjanud neid mähkmeid, aga no pmst isegi kui sa kasutad neid ala pool aastat-aasta, siis endiselt oled sa ju raha säästnud ja saad pärast kasutamist maha müüa :)

Ühesõnaga, ma veel seal maal ei ole, et ma oskaks erinevatest firmadest ja sisudest teile siin piki eeposeid pidada, aga nagu te näha saate, ma olen vaimustuses. Lende on vist nüüd kaks päeva ainult nendega olnud (okei, tal on vaheldumisi need potitreeningu püksid ja kui need otsas, siis panen mähkmed) ja mina olen rahul. Olen vahepeal isegi käsitsi pesnud neid, et saaks kiiremini juba kuivama ja kiiremini mu kaunisse riiulisse tagasi :D

Jaga: