0
Lapse üles kasvatamine LAPSED Lasteasjad

5 põhjust riidest mähkmete proovimiseks

27. juuli 2018

Riidest mähkmetega alustamine on imelihtne, ma teen seda sajandat korda! Hehe, tegelikult vist pigem kolmandat, aga nüüd ma tunnen, et ma reaalselt oman piisavalt teadmisi ja infot, et selles vaimus ka jätkata. Kolm ju olla kohtu seaduseks, või mis.

Miks ma eelmised korrad feilisin?

Esimene kord alustasin Mari sündides, aga toona ei taibanud ma vastsündinutele kasvõi mõnda eraldi mähet osta ja seega vaatasin ma suht alguses, et ah, need nii suured. Lisaks oli kogu varu tuttava käest saadud ja ma ei teinud neil üldse vahet. Mingid paganama klambrid ja marlitükid olid seal igasuguse muu tavaari seas ja ma tõesti ei teadnud mismoodi ja miks neid kasutama peab. Lisaks tegin ma toona ju Delfi beebiblogi ja selle raames tegime me suurt mähkmetesti, mille tulemusena oli mul kodus mingi 50 pakki mähkmeid. Kuna nad juba olemas olid ja neid ka mugavam kasutada tundus, siis nii jäi.

Teine kord oli põgusad neli kuud tagasi, mil ma sattusin kuidagi Fill Your Pants lehele ja seal tellimuse sisse andsin. Tegin siis ka oma tellimusest postituse, see on SIIN. Aga nagu te sealt lugeda saate, tellisin ma neid vaid neli tükki ja minu suureks imestuseks lekkisid need korralikult. Ma vist olen ka maininud, et mähkmemajandus on siin majas julgelt 95% ulatuses Kardo käes, seega tema ütles, et ei viitsi nendega jeblada ja need lekivad ja oleme normaalsed inimesed ja kasutame normaalseid mähkmeid. Noooo jah, nii siis jäigi. Miks nad lekkisid? Noh, ma ei teadnud, et neid tuleks enne läbi pesta, et imavus “tööle hakkaks”. Lisaks oli mul neid vaid neli, ehk siis ei jätkunud mitte isegi terve päeva üle elamiseks. Jälle tundus kergem tagasi vanale rajale minna.

Nüüd aga hüppas mulle paar nädalat tagasi Instagramis ette pilt, et Alvadele (riidest mähkme mark) on ainult Insta kaudu sisenedes ale ja neljase komplekti koos sisudega sai vaid 28€ eest. Ja see komplekt oli niiiiiii ilus, et ma olin müüdud. Näete, selline:

Andsin tellimuse sisse ja seal on mingi imelik süsteem, et alla 50 naela tellides on postikulu kuuekas, alla 75 mingi 15 naela ja üle 130 naelase tellimusega lausa mingi 45 naela (sorri, ma ei viitsi praegu neid euridesse teisendada, SIIT näete täpsemalt). Igatahes mõtlesin ma, et tellin siis juba natukene rohkem mähkmeid ja proovin uuesti “õnne”. Et odavamalt saada, tegin kaks eraldi tellimust. Ja kui need juba sisse antud olid, siis hakkasin süvenenumalt lugema ja uurima, et mida ma siis eelnevalt üldse valesti teinud olen, et see riidest mähkmemajandus mul kuidagi vedu võtta ei tahtnud. Ja nagu te aru saate, siis ma olen alles alustamas ja ma ei hakka teile siin mingit mega tarka juttu mähkmetest ajama, selle jätan kunagi selleks korraks, kui ma ise ka rohkem tean ja näiteks erinevaid mudeleid võrrelda oskan ja erinevate firmade mähetest midagi kosta saan. Praegu saan aga teile öelda 5 põhjust, mis mina enda jaoks leidsin, et riidest mähkmeid proovida:


Toome esimeseks siis kõige ilmselgema põhjuse – taaskasutatavad tooted on loodusele kõige parem variant. Jah, võite nüüd pead vangutada, et mina, vana ostumaniakk, olen küll viimane inimene, kes peaks sellest juttu tegema, aga äkki just vastupidi. Et äkki näitab see hoopis seda, et kui ISEGI MINA suudan mõne keskkonnateadlikuma otsuse teha, siis peaks seda küll igaüks suutma. Mõelda vaid, kui palju kulub lapse potitreeningu ajani mähkmeid. Ikka… väga palju, eks?! Ja kõik need viskame me minema ja kõik need mähkmed on kuskil hunnikus, mis ei idane ega mädane. Lihtsalt on ja reostab loodust.

Okei, ütleme, et teil on loodusest suva. Teie maja taga mähkmehunnikut ei kuhju ja see tähendab, et kuskil mujal on see kellegi teise mure. Aga mis teid kindlasti huvitada võib, on vana hea raha. Riidest mähkmed tunduvad kallid, aga mähkmepakid on tegelikult palju-palju kallimad ja üsna kiiresti tasub riidest mähkme ost ennast ära. Nagu öeldud, need hinnad varieeruvad ja tegelikult on võimalik endale väga mõistliku hinna eest riidest mähkmeid varuda.

Esimene variant selleks on osta juba kasutatud mähkmeid. Minu meelest on see üli hea, sest esiteks jääb sul ära vaev neid uusi mähkmeid “sisse töödelda”, et nad paremini imaks ja teiseks säästad raha. Eestis on üks variant kasutatud mähkmeid soetada Riidest Mähkmete KKK Fbi lehelt, seal neid aeg-ajalt ikka liigub. Ka Fill Your Pants lehel on kategooria pre-loved (LINK), kust saab osta paar korda kasutatud mähkmeid. Neil on nimelt mingi süsteem, et saad mingi portsu endale osta ja kui siiski otsustad, et need sulle ei sobi, saad tagasi saata. Neid saabki soodsamalt soetada, minu tellimuses oli ka kaks sellist sees, täitsa korralikud on!

Muidugi võid sa neid ka uuena osta, hinnad ongi ütleme 10-25€ ringis, aga enamikke saab kasutada umbes kaks aastat jutti ja kui sa nüüd mõtled, et kui vajalikuks koguseks, et mugavalt riidest mähkmetega majandada, on vaja 20 mähet, siis pmst võid sa selle laari kätte saada ka 200€ eest. 200€ eest saad sa osta endale umbes 14 pakki tavalisi mähkmeid, eks sa mõtle nüüd ise, kas sa saaksid 14 paki mähkmetega kaks aastat hakkama? Vast mitte.

Kahjuks võib tekkida see “jama”, et tahaks aina rohkem ja rohkem erinevaid brände ja mudeleid proovida, mistõttu liigud sa sellest odavast hinnaklassist kõrgemale. Aga no isegi siis võid sa arvestada sellega, et kui sa ükskord mähkmemajandusega ühel pool oled ja sa oled neid õigesti hooldanud, saad sa oma tavaari kindlasti täitsa kabeda hinnaga maha müüa ja siis saab sellest rõõmu tunda juba keegi teine, kes riidest mähkmemajandusega alustab. PS! Koodiga “LOYAL2U” saab Fill Your Pants lehelt 10% alet (kehtib ka pre-loved mähkmetele!). Muidugi eriline sääst on riidest mähkmed neile, kellel mitu last plaanis.

On täitsa loogiline, et mähkmepiirkond on väga õrn ja ei tohiks igasuguste kemikaalidega kokku puutuda. Ometi seda nad just teevad. kui me oma tittesid aasta-kaks pea 24/7 mähkmetes hoiame. No mõelge, kui vastikult haisevad tegelikult Pampersid. Mis seal sees on? Millega seda immutatakse, et see niiiiii-iiii räigelt imamisvõimeline on? Teadsite, et üks tavaline ühekordne mähe on võimeline imama 10 pissikorda? Uskumatu, kuidas? Ei tea, ei viitsi uurida ka, aga mega palju loogilisem on hoida lapse õrna piirkonna vastas looduslikke materjale, nagu vana hea puuvill.


Okei, liigume nüüd loogistest ja “bla-bla-bla, mind ei huvita raha ja keskkond ja midagi, ma tahan, et mul oleks mugav!” edasi punktideni, mis päriselt mind ka ajendavad. Neljandaks punktiks tooksingi ma selle, et riidest mähkmemajandus tundub keerulisem, kui ta tegelikult on. Paljudele meenub mingi meie vanemate marlilappide keetmine ja selle keedupoti taga ohkimine, aga tänapäeva riidest mähkmed on ju täiesti teine tera. Enamikel meil on pesumasin olemas, seega kui sul on vähegi piisavalt mähkmeid ja harjumus aeg-ajalt pesu pesta, siis nii lihtne see ongi.

Mina, praegu alustades, olen teinud nii – uued mähkmed panen delikaatse pesuga pesema. Mina pesin 2x, aga soovitatakse isegi kolm-neli. No vahet pole, kes kuidas viitsib, peaasi, et vähemalt ühegi korra pesed. Minu delikaatse pesu programm on 40 kraadi ja olenevalt firmadest võib neid pesta 30-60 kraadini. Nii palju, kui ma uurinud olen, siis tegelikult võid sa ka mitte näpuga järge ajada – 60 kraadi kannatavad mähkmed siiski pea alati ja midagi nendega ei juhtu. Ehk siis, kui sa alles alustad, võtadki oma mähkmehunniku ja paned ainult mähkmed pessu. Kui viitsid, pesed mitu korda. Kui need on uued, siis pesuvahendit kasutama ei pea, loputusvahendit lausa EI TOHI. Muud pole vaja meelde jätta. Pesed ära, kuivama panema ei pea, kui viitsid uuesti pesta. Lõpuks pane kuivama – kuivatit ei soovitata, kui ilmad head, pane õue.

Ütleme, et sul on nad läbi pestud, või said kellegi käest, tahad kasutama hakata. Mis muud, kui hakka! Lapsele mähe alla ja kui sinna pissitakse/kakatakse, siis pane need kõrvale, kuni saad u pool pesumasinatäit mähkmeid. Kakaga kasutan mina SELLISEID mähkmepabereid – ehk siis kaka jääb sinna peale, viskan prügikasti. St sisud jäävad võrdlemisi puhtaks ja neid eraldi küürima ei pea. Beebikakat see leht muidugi 100% ei hoia, siis soovitaks sapiseebiga üle hõõruda ja ootele jätta. Kuhu ootele jätta? Noh, võid osta kaanega ämbri, mul on SELLINE niiskuskindel kott.


Muidugi ei pea sa ootama, kuni sul masinatäis mähkmeid on, sa võid teised delikaatsed asjad ka sinna hulka visata. Aga no sellegipoolest nüüd ongi oluline see, et sul oleks neid mähkmeid piisavalt, sest muidu vaatadki, et ah, kõik on mustad, mis ma siin ikka, pean tavalised panema. Arvestada tuleks ka sellega, et sisud kuivavad päris kaua – õues kiiremini, toas võib mõni lausa 48h kuivada. Seega väike varu on mõistlik. Ühed pessu, teised kasutusse. Eelmises postituses keegi kommenteeris, et ta ei saanud kuidagi masinatäit kokku ja siis hakkasid mähkmed haisema. No mähkmeid tegelikult soovitataksegi pesta pooltäis masinas, seega ei käsi sul keegi oodata, kuni masin triiki täis. Masina tööle vajutamine on ju nii lihtne, et tee seda millal soovid.

Viimaseks siis selline põhjus: riidest mähkmed on nii-iii ilusad ja armsad. Nagu riietuse osad või nii. Tavalised mähkmed on kuidagi nii inetud, paberjunnid, aga riidest mähkmed on pehmed, erinevate mustritega, kirkad, kaunid ja omnanäolised. Nagu öeldud, jah rohkem jebla on kui tavaliste mähetega, aga ilusaid asju tahad ju ilusana hoida.

Ma hakkasin lausa googeldama, et mismoodi inimesed oma riidest mähkmeid hoiavad. Pinterest on ju igasugu ideid täis ja lihtsalt sahtlisse tundus neid patt peita. Leidsin siis sääraseid variante:

Kuna mähkmisnurk tuleb Martal Kardo arvutituppa, sest elutoas selleks ruumi pole ja üles ei viitsi ka iga kord minna, siis on Kardo tuba idekas. Juba Lende ajal tahtsin ma mähkmislauda sinna tõsta, aga siis kütsime enamasti ahjuga ja see ajas aeg-ajalt veits sisse ja üldse oli see tuba jahe ja no jäi ära. Sel sügisel saavad meil ju soojad toad olema, seega saagu minu tahtmine siis kaks aastat hiljemgi. Sellist riiulit mul parasjagu ei olnud, aga kuna ma peale tööd Aatriumisse läksin, leidsin sealt leiunurgast 30€ alla hinnatud riiuli, millele müüja veel 10% alla tegi, peale küsimust: “kas te ootate beebit”. Ma naersin, et ma siiralt loodan, sest vastasel juhul olen ma küll väga paksuks läinud… Igatahes tõin riiuli koju ja Kardo pani seina ja siis ma käisin ja pesin ja kuivatasin kõiki mähkmeid, sest ma sain eile veel kaks tellimust. Viimase paki Fill Your Pants lehelt + Opadii paki kah. Lõpuks õhtul hilja sain teile oma riiulist pilti teha. Kõik seal ei ole, sest noh, kolm tk on vannitoas selles kotis, paar tükki kuivavad õues ja üks oli Lendel jalas ka.

Ma ise mõtlesin, et sinna kapi alla peaks mingi riidetoru monteerima, et sinna kõik 50 suuruses asjad rippuma panna saaks. Et kui välja kasvab, siis asendad 56 suurusega jne, et kõik oleks kogu aeg mähkides silme all ja varnast võtta, mitte ei peaks kuskil sahtlis tuhnima.

Pruuni korvi sisse panen ma need sisud, mis praegu õues kuivavad, ehk siis lisasisud. Kõikidele riiulisse pandud mähkmetele panin juba sisu sisse, et oleks mugavam võtta. Nagu aga öeldud, need kuivavad kaua ja hea, kui sul neid varuks on. Sinises korvis, kapi otsas, on vastsündinute mähkmed. Ma ei ole kindel, palju ma neid soetama peaks, et sama moodi mugav kasutada oleks… Tegelikult saab neid kõiki trukkidega väiksemaks teha, aga vastsündinud on ju nii rootsud, et alguses on vast mugav spets vastsündiute mähkmetega majandada. Ma ise mõtlen, et 5 tk on olemas, et ehk piisab veel viiest? Kui keegi teab, võib mulle öelda ka.

See postitus ei taha kuidagi ära lõppeda, aga instas esitati veel paar küsimust, millele ma kiirelt ära vastata tahan, siis on kõik nende riidest mähkmete kohta öeldud ja saan teie hinge rahule jätta ja eluga edasi liikuda.

Kas lapsel nendega ebamugav ei ole? Tunduvad nii paksud ja kobakad. Mina ei näe, et ebamugav oleks, ei nuta küll keegi 🙂

Kas mähkmed haisema ei hakka? Kui sa need kenasti läbi pesed, siis ei hakka. Kui peaksid hakkama, siis soovitatakse teha sügavpesu, ehk siis pesed 3-4x jutti ilma pesuvahendita 60 kraadiga läbi. Kui vesi enam ei mullita, siis peaksid vahendijäägid väljas olema. Aga seda vanakooli keetmist ei soovitata, isegi kui kohe midagi ei juhtu, siis pikas perspektiivis rikud oma sisud ära ja need ei ima enam nii hästi.

Tundub nii stressirikas, kogu aeg pesta ja klanida. Tead, ma ise arvan, et kui sa hakkad riidest mähkmeid kasutama, siis sa ei pea ju seda tegema 100% ajast. Et no proovi alguses kasvõi viie mähkmega vms. Isegi kui sa vahepeal riidest mähkmeid kasutad, säästad sa juba loodust ja enda raha ja kõike muud. Ei maksa seda võtta nii, et NÜÜD ma kasutan vaid riidest mähkmeid ja teisi ei tohi. Iga inimene teeb nii, kuidas tal mugavam üle minna on.

Kust neid osta saab? Oi, neid kohti on väga palju. Mina olen tellinud ise neljast kohast. Esiteks siis Fill Your Pants lehelt. Siis mahkmed.eu lehelt, mis on Eesti pood ja seega saad paki palju kiiremini kätte, kui oodata ei viitsi ja eile tellisin esimest korda opadii.ee poest kah.

Tahaks alustada väga soodsalt, mida soovitad? Ma juba enne siin rääkisin ka, et kõige odavam on osta kasutatuna, aga kui ma praegu e-poodides ringi vaatan, siis näiteks mahkmed.eu lehel on Elemental Joy mähkmeid müügil 9.95€ tk (LINK), mis on hea hind küll, ilusad värvilised. Ainult neil pole seda sisu sees… Komplektidest on samal lehel viiene pakk Little Lamb mähkmeid, mis on u 11€ tk (LINK). Neil on sisu ka täitsa olemas. Viiestest komplektidest võite ka proovida SEDA (LINK), ühe mähkme hinnaks on u 14€. Lisaks tuleb iga mähkmega kaasa ka 2 bambusest sisu.

Mul laps juba aastane, praegu enam kahjuks vist pole mõtet alustada? Ma ei tea, Lende ju peaaegu 2 ja ikka alustasin. Okei, kui Martat poleks tulemas, siis oleksin muidugi vähem kokku kuhjanud neid mähkmeid, aga no pmst isegi kui sa kasutad neid ala pool aastat-aasta, siis endiselt oled sa ju raha säästnud ja saad pärast kasutamist maha müüa 🙂

Ühesõnaga, ma veel seal maal ei ole, et ma oskaks erinevatest firmadest ja sisudest teile siin piki eeposeid pidada, aga nagu te näha saate, ma olen vaimustuses. Lende on vist nüüd kaks päeva ainult nendega olnud (okei, tal on vaheldumisi need potitreeningu püksid ja kui need otsas, siis panen mähkmed) ja mina olen rahul. Olen vahepeal isegi käsitsi pesnud neid, et saaks kiiremini juba kuivama ja kiiremini mu kaunisse riiulisse tagasi 😀

Loe ka neid postitusi!

47 Kommentaari

Jäta kommentaar

 • Vasta räägime riidekatest - odavad mähkmed - Mallukas Mallukas % % 28. jaanuar 2019 at 12:04

  […] LOE KA: 5 põhjust, miks riidest mähkmetega alustada (LINK). […]

 • Vasta lapp püksi ja minek - Mallukas Mallukas % % 12. detsember 2018 at 16:05

  […] SIIN on üks post riidest mähkmetest, SIIN pakun välja 5 põhjust riidest mähkmete proovimiseks ja SIIN kirjutan ka sellest, kuidas ma neid […]

 • Avatar
  Vasta Kadri 30. juuli 2018 at 18:02

  Olen vahelduva eduga riidest mähkmeid kasutanud, ostsingi teise (ilmselt juba ei tea mitmenda) ringi mähkud.
  Mõni kuu tagasi hakkasid need aga jubedalt haisema ja proovisin igasugu imetrikke, et haisust vabaneda, ei ole õnnestunud. Ja see ongi hetkel takistuseks. Ole sa tänatud, et sa mainisid, et 3-4x peab ilma pulbrita pesema. Proovin järgi!
  Huvitav, kui mitu last riidest mähkmed üldse vastu peavad?!
  Kuna ma ei ela Eestis, siis teiseringi mähkud on kättesaadavamad ja ka soodsamad. Samas pole meil ka ühekordsete mähkmete hinnad nii kirved nagu Eestis. Meil maksab pakk ühekordseid püksmähkmeid £4/38tk.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 30. juuli 2018 at 18:04

   Ma saan aru, et mõni kasutab 4-5a probleemideta (kui õigesti hooldad). Googelda mingi deep cleaning cloth diapers 😀

  • Avatar
   Vasta Kadri 2. august 2018 at 08:25

   Võtsin eile selle 3x pesemise ette, tõepoolest ei haise enam. Kui need ära kuivavad ja taas pärast kasutamist ära pesen, eks ole näha kas hakkavad taas haisema.

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 2. august 2018 at 08:43

    Tore, kui aitas 🙂

 • Avatar
  Vasta Riina 28. juuli 2018 at 06:23

  Küsimusi tuleb mul veel ja veel.

  Kas vähe aktiivsema lapse puhul on keeruline neid trukke kinni saada? Siblib ringi ja selline rahus mähkmevahetust pole meil ammu olnud.

  Pea sama küsimus potitrenni ajal, et kui mugav neid on pidevalt kinni lahti teha? Või käivad need üles alla samamoodi kui ühekordsed püksmähkmed, et reguleerid enne paika ja siis tõmbad üles?

 • Avatar
  Vasta Pisi 27. juuli 2018 at 21:44

  Mina kasutasin riidest mähkmeid kahe esimese lapsega. Suvel hoidis ära haudumist ja väga mugavad olid potitreeningul. Kui laps enam öosel alla ei pissinud, siis ei pidanud põdema, et pead kuiva mähkme minema viskama, kuna seda sa ju mitu ööd järjest alla ei pane. Mul olid ka need trukkidega. Kui teine laps sûndis, siis olid hipsikud leiutatud. Mulle meeldisid nende pükste variandid. Suvel oli poisile hea panna sellised pûksid, millel polnud imavat sisu. Oli hea istuda rannas lapsel ja ei tulnud liiv sisse. Lisaks püksikute puhul oli lapsel endal mugavam käia potil. Hoidsime neid imava osaga püksikuid jalas, kui peaks õnnetus juhtuma. Kolmanda lapse puhul olime ainult ühekordsete mähkmete peal. Olin enda riidest mähkmed ãra andnud, kuna ei plaaninud kolmandat last saada.

 • Avatar
  Vasta Liis 27. juuli 2018 at 20:33

  Issand need riidest mässud nii ilusad ,tahaks kah mul 10 k plika ja nüüd oleks nagu mönus kuna nii palju ei kaka ja pissi enam. Aga ma ikka tohman nende osas ja ei saa aru mida 1 mässu jaoks tarvis ikkagi on. Millist sisu peab ostma,neid mingi miljon sorti. ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 20:49

   Osta siis nt need mis tulevd juba sisuga 🙂 siis ei pea mõtlema

 • Avatar
  Vasta Riina 27. juuli 2018 at 20:30

  Palun ära tee enam neid mähkmepostitusi!!! Ma ei suuda enam kauem vastu panna…. Teine laps praegu 7 kuune. Alguse investeering tundub nii suur, kas tõesti saan need pärast ka veel maha müüdud?!

  Olen muidu väga looduse sõber ja nüüd juba mitu päeva koputad nii valusalt mu südametunnistusele….

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 20:50

   No vaata seal kkk mähkmegrupp vms, seal aeg ajalt müüüakse ja rabatakse kohe ära 🙂

  • Avatar
   Vasta A. 27. juuli 2018 at 21:34

   Naljakas, et investeering tundub suur, samas kui Mallu tõi just võrdluseks, et palju tegelt ühekordsetele mähkmetele kulub……… Suur tundub vaid seetõttu, et käid korraga summa välja. Samas edasi on muretu.

 • Avatar
  Vasta Anu 27. juuli 2018 at 19:38

  Kes otsib soodsalt riidest mähkmeid, siis vaadake PlushPants e-poodi! Neil on Fuzzibunz OneSize (tegelikult kahes suuruses, aga reguleeritavad, suurused S 7-30lbs ja L 10-45lbs) mähkmed kõigest 4.99£. Olenevalt lapsest sobivad kuni potini. Link: https://www.plushpants.co.uk/nappies/pocket-nappies.html
  Ja neil on kaasas isegi mikrokiust sisu. Üliodav! Neil suuruse reguleerimine käib muidugi teisiti – reguleeritakse jalaaugukummidest ja seljakummist ka. Ühesõnaga ees ei ole reguleerimiseks trukke. Aga meie kasutame ja kiidame.
  Eriti soovitan L suurust pontsakamatele lastele. Täiesti ausalt ainsad riidest mähkmed, mis mu trullale sobivad (tegelikult ainult kintsud ja tagumik trullakad). Ta praegu ~87cm ja 12,7kg. Ja ma olen proovinud erinevaid – Flip katted, SmartiPants, gDiapers L ja XL, Hipsik, Elfdiaper ja HappyFlute XL (viimased hiinakad AliExpressist). Aga FuzziBunz! ???

  • Avatar
   Vasta Anu 28. juuli 2018 at 06:48

   Ups, pikkus on ikka 78cm. ?

 • Avatar
  Vasta Yutulind 27. juuli 2018 at 18:30

  Haisema ei hakka kui enne pesu ära lobistada. Kobakamad mähkmed takistavad küll beebi liigutusi. 10 esimest nädalat võiks ikka vastsündinuga 1x mähkmed olla. Läbipõlemise oht. Kui kaka purskab jne on ikka kergem 1x mähkmetega. Kolmanda lapsega on nii mõnigi ökoemme loobunud riidemähkmetest sest lihtsalt ei jõua!

  • Avatar
   Vasta Anu 27. juuli 2018 at 19:21

   Kusjuures riidest mähkmetega ei purska midagi välja!

 • Avatar
  Vasta kat 27. juuli 2018 at 17:21

  http://dirtydiaperlaundry.com/ammonia-causes-treatment-and-prevention/

  see on põhile põhjus miks riidest mähkmeid tuleb pesta heal juhul iga päev ja kuuma veega lisaks veel selle pärast et uriinis on ikkagi bakterid. Miks vanasti marlimähkusid keedeti või kuumtöödeldi?

  Minu 1.5 aastase kogemuse põhjal (kaksikud kasutasid) need riidest lapid ei anna mingit finantsilist säästu (soetamiskulu, pesemine (vesi+elekter), kuivatis kuivatamine). Seega ühe lapse 3-4 lapi päevas solgutamine masinas ei ole mingi sääst (ei pea jah masin optimaalselt täis olema aga mõistlik ju on mitte käiata pooltühja masinat). Kokkuhoid on ainult prügi pealt. Lisaks minumeelest oli jälk seisnud mähku hais ja selle kaka kraapimine lappidelt. Eriti siis kui kogu see kraam läks vingemaks lapse vanemaks saades.

  Mina eelistaks biolagunevaid mähkmeid, vaat kui palju hoiab kokku vee ja elektri pealt.

 • Avatar
  Vasta nele 27. juuli 2018 at 16:06

  Mõte on ilus, aga meie lapsega peaks riidest mähkmeid kasutama samamoodi nagu ühekordseidki või teen mina midagi väga valesti. Meil on potitreening käsil ja laps tihti ilma mähkmeta. Täispissitud püksid panen kohe külma vette likku ja õhtul panen masina tööle aga no ei tule see pissihais riietelt ju ära :/
  Kuivatan õues ja õnneks piisavalt pika tuuldumise ajaga kaob hais ära(2-3 päeva) aga sügisel küll seda teha ei saaks

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 16:08

   kui mähkmetel on juba pissihais sees, tee sügavpesu neile. Ilma vahendita pese järjest läbi. Googelda, see õpetab kuidas seda teha 🙂

   • Avatar
    Vasta Anu 27. juuli 2018 at 19:20

    No ma olen täitsa aus, et mul on juhtunud küll, et pissine ja isegi kakane riie jääb mingil põhjusel üleöö seisma ja ei pane ma neid likku ega midagi. Rohkem kakaga määrdunud hõõrun sapiseebiga, aga muud mitte. Ja ausalt, ei ole peale pesu küll mitte mingit haisu ega midagi. Kõik saab kenasti puhtaks. Pesuvahend on ka Säästu Sensitive, sest muud tekitavad lastel punne.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 19:21

     Ma lugesin seda ka, et kui on väga kare vesi, võib ka hais kergemini külge jääda.

     • Avatar
      Anu 27. juuli 2018 at 19:41

      Ja meil on seda ka – julmalt kare! Mähkmetele on küll lõpuks kerge hais külge tulnud, aga riietele küll mitte. Ja pissiseid riideid oli meil poisiga potitreeningu ajal lademetes. ☺

 • Avatar
  Vasta Salme-Marta 27. juuli 2018 at 15:19

  Ot, ma ei saandki aru….et…kas nupsikukese nimeks saab Marta? ; P

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 15:20

   Just 🙂

 • Avatar
  Vasta Hanna 27. juuli 2018 at 13:47

  Ma tõesti ei tea sellest maailmast suurt ja küsin – kui tihti neid ümbriseid pestakse? Kas vahepeal vahetad lihtsalt sisusid või ikka alati kogu krempel korraga?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 15:18

   Kui ümbris kuiv, siis ainult sisu 🙂

 • Avatar
  Vasta Lisbet 27. juuli 2018 at 13:27

  Olen ka siin jälginud vaikselt, et tundub vinge asi, aga üldse ei tea kuidas alustada, kuna korraga sellist summat(~200€) väljakäia vb ei saa, et hakkaks jupikaupa ostma, kuid jällegist tekib küsimus, et mis suuruses ostma peaks? beebi hetkel kannab nr3 mähkmeid, mis hakkavad samuti vaikselt väiskeksjääma.
  Ja tekkis kohe selline küss ka, kuna meil mahukas pesumasin(pealtlaetav seega pesumasina tv meil puudub) et kas pesta võib neid ainult eraldi kõigestmuust ja aind delikaatse peauga? 🙂 meil tekib nädalas 1pesasina täis pesu, seega kohati tundub 3-4x järjest neid pesta minule kuidagi niipalju?
  Aga anna mulle veits nõu? kuna nad on tõesti armsad/ilusad, tundub palju beebisõbralikum kui tava mähkmed ja tahaks ka loodust hoida sellekohapealtki?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 13:41

   Enamik mähkmeid ongi 0-2a, ehk siis trukkidega reguleerid ise. Nn one size. Pesta jah eraldi ja delikaatse pesuga, sest sa ei tohi neid liiga kõrge tempiga pesta (kuni 60) ja pesuloputusvahendit ja tavalist geeli ka mitte.

 • Avatar
  Vasta Killu 27. juuli 2018 at 12:41

  Kuna mõttes on kolmas tips siis väga põnev postitus. Varem olen nagu ilgelt kartnud selliseid mähkmeid millegi pärast (mugavus?) . Aga tuleb varakult alustada, et lõpuks oleks korralik varu ja karta pole midagi.

 • Avatar
  Vasta Kats 27. juuli 2018 at 11:31

  Huvitav oleks teada, kui palju soodsam ja keskonnasäästvam see tuleks. Kulub ju pesumasin, pesuvahend, vesi ja elekter. Kas sellesisulist neutraalset uuringut pole tehtud?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 11:47

   kindlasti on, googelda. samas vesi on vähemalt taastuv vara, mähkmehunnikud vedelevad veel aastasadu.

 • Avatar
  Vasta ChrSerMee 27. juuli 2018 at 11:26

  Aga kuidas sa suurusi vaatad? Või on universaalsed ? Mul 1 aasta 2 kuune plika 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 11:48

   Trukkidega ise regullid endale vastavale suurusele 🙂

 • Avatar
  Vasta Küsimus 27. juuli 2018 at 10:45

  Olen näinud ka selliseid mähkmeid, millel nagu sisusid poleks – et viskad kogu kupatusega pessu? Kas see pole lihtsam variant või kas kellelgi on kogemusi?

 • Avatar
  Vasta Rebane 27. juuli 2018 at 10:40

  Mina kasutasin oma vastsündinul spets vastsündinute omi, mida oli mul 10 varutud. Noh…neist jäi väheks ilmselgelt. Siis võtsin suuremad kasutusele ja tegin nad lihtsalt sobima…pessu läksid sapiseebiga ületehtult ja pesupulbrit niimoodi pestes vaja ei olnudki. Spets vastsündinud AIOd kuivasid maruaeglaselt, seega nüüd olen suur taskumähkude sõber kuigi öiseks ajaks on AIO etem lahendus.

  Ma soovitaks ka endale see alustamine ja atribuutika võimalikult mugavaks teha, et ei tuleks loobumise tunnet. Võibolla seetõttu nii Sul kui Lillil see feilinud ongi (ja nüüd uue tuhinaga peale tulnud). Noh et sisusid oleks kamaluga võtta ja et varud oleksid suured.. sest iga päev ja mõnikord isegi 3 päeva ei pruugi viitsida pesu pesta. 😀 lisaks veel kui tahta öösel kasutada, siis öiseid kakaseid mähkmeid ka ei viitsi kohe pesema minna siis tuleb juurutada harjumus hommikul mähkmed sapiseebiga sisse hõõruda jaaa et selleks aega oleks.. ma hästi ei usu et ükski meesterahvas selllega tegeleda viitsiks kahjuks. Minu oma mehe treenimine küll tulutu olnud ja seetõttu tema mähkmeid ei vahetagi või kui, siis nii et kakase mähkme viskab lihtsalt kraanialla mind ootama ja lapsele sätib AIO alla 😀

  Ehk et need pildiga variandid ja mugav koht nende pesemiseks-hoiustamiseks jms on igati motiveerivad, sest motivatsioon peab hea olema.. ühekordsetega on lihtsam küll, mumeelest. Palju vähem jändamist. Aga jah. Riidest mähkud on südamelähedasemad.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 10:42

   Haha, küll Kardo viitsib, kui selgeks õpetan 😀

  • Avatar
   Vasta Liisa 27. juuli 2018 at 15:23

   Ma kasutasin esimese lapsega alates 3-4 elukuust riidest mähkmeid. Meil ka jäi vastsündinuga pooleldi, kuna polnud piisavalt spets pisikesi ning väiksemaks reguleeritud lekkisid. Aga alusasime hiljem uuesti. Mees läks mul kenasti kaasa – ise vahetatud mähkmed pesi ka ise ära.

   Vanemad olid meil väga üllatunud, kui kuulsid, et keegi vabatahtlikult marlide jne mässab ☺
   Ema mul ikka kiitis mu isa, et kõik kakalapid pesi mees ära. Seega suudavad mehed ka mähkmeid pesta. Eriti tõesti kui mähkmepaber ja sapiseep on!

 • Avatar
  Vasta Liisu 27. juuli 2018 at 10:22

  Tänu sinule sain ka selle pisiku külge, sest esiteks, ühekordseid mähkmeid tekib nii palju, et pidime suurema konteineri võtma, teiseks on toas prügikastid pidevalt neid täis. Lisaks sain teada, et on oodata ka teist beebit, mis annab motivatsiooni ennast parandada selles osas.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 10:35

   millal siis 😀

 • Avatar
  Vasta Signe 27. juuli 2018 at 10:18

  Minu kolm last sündisid 1998., 2001. ja 2009. aastal. Ja kõik kasvasis üles riidest mähkmetega. Mitte küll sellistega nagu postituse piltidel, aga olid mähkmepüksid ja riidest mähkmed. Mu ema õmbles mulle ise mähkmepüksid, kuhu riidest lapid käisid. Kuskilt netist ostsin need lapid. Muidugi tuli vahetada mähet tihedamini kui pabermähkmete puhul, aga mulle meeldis. Lapse peps sai tihedalt õhuvanne, haudumused meid ei külastanud. Mähkmeid pesi pesumasin, minu vaev oli ainult nöörile kuivama riputada ja pärast kappi kokku lappida. Mähkmepükse pesin käsitsi, need lihtsalt olid tollel aegadel mul sellised, aga see polnud ka teab mis eriline vaev. Poe ühekordseid mähkmeid kasutasin pikematel väljakäimistel, külla minekutel jne. Muidu olid ikka riidest mähkmed.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 10:35

   Naiss 🙂

   • Avatar
    Vasta Signe 28. juuli 2018 at 10:04

    Mul osad ema õmmeldud mähkmepüksid siiani kuskil kapisügavuses alles. Nostalgia või midagi…. Ma ei tea. ?

 • Avatar
  Vasta K.K 27. juuli 2018 at 10:16

  “Ma ei tea, Lende ju peaaegu 2 ja ikka alustasin.” – mitte midagi halvustavat (iga vanem ise teab) aga siski pean küsima, et kas poleks aeg mõtlema hakata mähkmetest vabanemisele, mitte uute võimaluste proovimisele?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2018 at 10:29

   Ma juba sellest vabanemise katsetest rääkisin ühes eelmises postituses:

   Ma tegelikult näen ja tunnen, et Lende saab nii palju maailma asju aru ja on juba piisavalt suur, et ta võiks ju ometi ristiinimese kombel potil ka käia, aga no tee või tina, ta ei taha. Ma mäletan, kuidas ma Mariga põdesin, et no ei taha ja ma ei oska ja ühel hetkel ta lihtsalt… hakkas käima. Aga kuidas? Mis ma selleks tegin? Kes seda teab. Igatahes tundub, et Lendel on sama asi, mis Maril. Väike pott ei kõlba. Aga suur ka mitte. Kuigi suure peal on rohkem tõenäosust, aga seda ka mitte alati.
   Reaalselt, enne häda 90% ajast Lende ise tuleb ja ütleb “kaka”. See on ta sõna mõlema kohta. Eriti kui tal mähet või pükse all pole, siis ütleb ja nüüd tunduks ta ideaalne potile panna, aga ei. Ta istub seal 3 sekki, vaatab potti, ütleb “mkmmm” ja läheb minema, et siis kuskile nurka soristada. Ma ei saa aru, mida ta siis üldse ette teavitab, kui tal nagunii pole plaanis ühiskonna reegleid jälgida.
   Mari üritab elu eest aidata ja minu palve peale näitas Lendele, kuidas väikesesse potti pissida. Tulemus: Mari tahab KOGU AEG väikesesse potti häda teha. See on aga väga tüütu, sest noh… Meil on normaalne vets ka olemas, kus saab vett lasta ja puha. Aga no ma vahel ikka lasen, lootuses, et Lende sellest mõne idee saab. Aga… ta ei saa.
   Igatahes nüüd on nii, et päeval on tal jalas kas potritreeningupüksid, või uksest välja minnes ja magades tavalised riidest mähkmed. Ta võiks ju selliste ilmadega palja peega olla (ja aias on ka) aga me just lasime oma diivani puhtaks teha, mis siin ääreni täis lasti, et noh, tahaks seda vaest mööblitükki nüüd natukene säästa. Lisaks oli ka lootus, et ehk on märjad püksid ebameeldivad, aga tundub, et tal on suva. Märg, kuiv, mis vahet seal on?
   Igatahes, eks me jaurame siin selle teemaga edasi, aga nii kaua kuni see trall veel kestab, kestku ta vähemalt riidest mähkmetega.

  • Avatar
   Vasta Kohalik 27. juuli 2018 at 13:08

   Mu laps sai mähkmevabaks 2a2k vanuselt, ma olin nii uhke et niiiii varakult juba mähkmevaba! Nädal aega sain oma roosas uhkes mullis elada, et minu laps on geenius, nii varakult juba 100% mähkmevaba nii päeval kui öösel.. ei tea kus kivi all ma elasin aga siis tuli kuskil fb grupis see potitreeningu teema ja kommentaare lugedes selgus et KÕIK teised (normaalsed) lapsed olid juba 1,5a lasteaeda minnes mähkuvabad ja need emad on lihtsalt laisad ja saamatud, kelle lapsed ikka veel mähkmesse pissivad.
   Tegin valiku kivi all edasi elada ja oma lapse üle uhke olla, et ta niiii varakult mähkmevaba on 😀