JUMALAITA LAPSED

sita ema kroonikad

17. jaanuar 2022
p1200094-4522053

Esiteks tahan vabandada, et pole veel eilse posti kommentaaridele vastata jõudnud. 56 tükki istuvad ja ootavad kurvalt reas, aga ma ei taha neid lihtsalt avaldada, tahaks ikka vastata ka, kõik on nii toredaid kommentaare kirjutanud, et mul oli eile päev läbi nii hea tuju. Isegi kordagi närvi ei läinud siin lapsekaose sees. Halleluuja. Päris mitmed kirjutasid ka kommentaariks, et neile väga meeldib, kuidas ma oma lapsi kasvatan ja kuidas ma olen hea ema. Täna tulin ma seda ümber lükkama.

Lugu algab sellest, kuidas eile kell pool 9 tuli Mari mulle ütlema, et Lende magab. Esimese asjana arvasin ma, et Mari teeb nalja, sest Lende on meie majas tavaliselt viimane, kes magama jääb. Kõik teised võivad juba tunde õndsat und magada, aga Lents ikka ümiseb enda voodis viisijupikest. Aga kae nalja, tõsi see jutt oli:

Läksin mina siis Lendet enda voodisse transportima ja sättisin seal miskit jupp aega. Astun tagasi elutuppa ja mida ma näen – Mari magab sama koha peal, nagu oleks see diivaninurk mingi võluväega üle piserdatud. Ma alguses arvasin, et ta teeb nalja, aga peale kümmet minti tundus, et nali on minu kulul. Magas teine.

Kell polnud veel üheksagi, kui ma vastuvaidleva Marta ka siis voodisse tõin – mis ta ikka ringi tuiab, kui teised magavad. Umbes 10 minutiga magas ka tema. Ma reaalselt ei mäleta, millal viimati lapsed nii vara magama jäid, tavaliselt olen rahul, kui nad kümnest üldse voodissegi saan, aga et kell üheksa kõik magavad? Ulme. Kirjutasin isegi Kardole ja küsisin, et mida nad täna nii väsitavat tegid, et lapsed nii loojas, aga tema väitis, et polnud nad miskit erilist teinud. Nojah, ju siis kuu seis, või mida need moekad inimesed ütlevad. Muuseas, ise jäin ka mingi kümne paiku magama ja hommikul kell seitse oli lausa lust ärgata. Lapsed olid super välja puhanud, keegi ei torisenud, virisenud. Saime kõik riidesse ja lasteaeda. Mari jäi nii kauaks koju, sest tema kool hakkab alles 11.25.

Ühesõnaga, jõudsin nüüd koju. Tegin kohvi ja võtsin oma vitamiinid välja. Mari imbub mulle ligi ja seletab:

“Vitamiinid on väga kasulikud, aga sa unustasid meile eile anda!”

Pidin nentima, et unustasin tõepoolest.

“Pole hullu, ma võtsin ise ja andsin lastele ka!”

Ma olin väga segaduses, sest laste vitamiinid on päris kõrgel ja isegi tooliga ei ole võimalik Maril neid parimagi tahtmise juures kätte saada.

Pärast mõningat seletustööd sain aru, et kõnealused “vitamiinid” oli see sprei:

Ma reaalselt sain vist neli insulti korraga. Pakendil seisab suurelt “STRONG” ja püha jeesus, see tõepoolest siis oli ikka strong. Helistasin kohe perearstiliinile, kus mult küsiti: “Noh, ärkasid ikka kenasti üles? Tore, pange siis purk kõrgemale, kust lapsed seda kätte ei saa…”

Ka kerge googeldus ütleb, et alla kolmestele ei tohi melatoniini üldse anda, suurematele võib anda meditsiinilistel näidustustel. Ehk siis LASTELE KEELATUD. See sisaldab mingit hormooni, mis võib laste enda tekkivate hormoonidega jamada. Õnneks rahustati mind maha, et sellest ühest korrast nüüd küll mingit jäävat kahju ilmselgelt ei tule, aga noh, võite ise arvata kui imelise emana ma ennast täna tunnen…

Ja enne kui te hakkate mulle rääkima, et ravimid peavad kõrgel olema, siis mul ongi. Ainult selle sprei tõstsin eile välja, et ma ise ei unustaks seda võtta ja panin selle saarel oleva kohvimasina peale. Ehk siis Lende ja Marta selleni ei ulatu ja Marist ma isegi ei eeldanud, et ta midagi sellist näppima läheks. Küll aga ei saa ma talle seda pahaks panna, sest nende enda vitamiinid on ka tõesti sprei kujul ja inimene tahtis lihtsalt aidata. Praegu pidasin talle pika loengu, et see ei ole üldse lastele, näitasin talle täpselt, milline see laste pudel on ja tundub, et edaspidi sellist jama ei kordu.

Ning ma lõpetuseks rõhutan veelkord, et juhul kui kellelgi tekkis nüüd “hea idee” kuidas oma lapsi kiiresti magama panna, siis palun ärge tehke seda, onju! Õppige minu vigadest, as always..

Some experts recommend against giving melatonin gummies to children and teens on a regular basis because melatonin is a hormone and may have an impact on development or puberty.”

Loe ka neid postitusi!

67 kommentaari

Jäta kommentaar

  • Avatar
    Vasta Marju 21. jaanuar 2022 at 08:31

    Juhtub ikka. 😆😆😆. Aga vähemalt said seletuse sellele miks nad nii ruttu magama jäid .

  • Avatar
    Vasta Liis 20. jaanuar 2022 at 16:55

    Mõtle sulle on tahetud kutsuda, minule peale lahku minekut ex abikaasa kutsuski, nad küll jõudsid 4kuud hiljem 😀 , aga pole hullu vähemalt jõudsid 😀 Seega pole hullu

  • Avatar
    Vasta Ave 18. jaanuar 2022 at 23:59

    Ma ükskord pidin tegema lapsele viinasokke, ühes topsis viin ja teises see Silicea geel veega segamini, sest mingi okseviirus ründas. Ja arvad ära kummast topsist käskisin juua tal!! 2 aastatel lapsel! Kaks lonksu! Super halb tunne siiamaani😃

    • Mallu
      Vasta Mallu 19. jaanuar 2022 at 00:41

      😂😂

  • Avatar
    Vasta Me 17. jaanuar 2022 at 23:07

    On enda tuttaval juhtunud sarnane olukord ja samuti on lugenud sõnad ilusti peale aga põhiline on see, et kõik on korras ja hästi ja rohkem sellist asja ei juhtu. Niiet ära muretse, selline asi ei tee sind halvaks emaks, sa oled tubli ja tore☺️☺️

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 11:07

      Aitäh!

  • Avatar
    Vasta Ma 17. jaanuar 2022 at 21:31

    Mul endal juhtus kunagi see ,et laps suutis pesumasinast pesugeeli kapsli kätte saada ja nii muuseas sellest pool ära juua. Lapse ema pani musta pesu masinasse ,koos kapsliga (kork mis pudeli peal oli),kui tuli meelde ,et miskid asjad jäid veel teise tuppa. Selle ajaga jõudis vääks juba selle sealt välja kookida ja vaikselt trimpsata. Olin ise just poodi sisse astumas ,kui tuli ähmi täis emalt kõne ,et juhtus ja tule appi. Vot sellisel hetkel ununesid igasugu liikluseeskirjad ja muu sinna juurde kuuluv. Olin 3 minutiga kodus ja ainuke asi ,mis tol hetkel pähe tuli oli, lusika saba kurku ja laps oksele ajada. Kõik läks nii nagu plaanitud ja ariel tuli välja. Ise ka ei uskunud pärast ,kui automaatselt suutsin tegutseda 😬 .
    Jah tean ka seda ,et kemikaalide õnnetusel ,pigem oksendada ei tohiks ja lapsi peab jälgima aga noh shit häppens ja kõik lõppes õnnelikult.

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 11:08

      Jaaa, ma kuulnud ka, et pesukapslid on lastele super ahvatlevad. Mul on nad õnneks kõrgel pesumasina otsas!

  • Avatar
    Vasta Maru 17. jaanuar 2022 at 19:11

    No õnneks oli kóik nö ohutu ja lastel kõik ok. Elus ikka juhtub igasugu asju, kellel ei…
    Mari on siiski supertubli ja abivalmis armas suur õde.
    A sulle omale mõjub see sprei muidu?

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 20:00

      Kle nagu mõjub, aga samas paar ööd on olnud see, et mega kergesti ärkan üles 😀

  • Avatar
    Vasta Liisi 17. jaanuar 2022 at 18:24

    Oi, minu lapsed ka üht koma teist kätte saanud õnneks elus kõik ja kõik alati hästi lõppenud😄😄🙈🙈🙈 see vanematele jälle väike wake up call 😊
    Aga see minu meelest üks osa suureks kasvamise juures, et maitstakse seda mida ei võiks, nii mõnigi meie ealine on sama moodi lapsena laua pealt viina või koduõlut mekkinud nii…ise nt väiksena ronisime kõrgele sektsiooni ülemisse kappi, et rohikarp kätte saada ning sealt glükoosi tropsid kätte saada, mis olid palderjani ja piparmündiga😂😂 siiani on meeles see turnimise teekond kõikuvate tumbade ja toolidega😄😄 ja oi kui maitsev see keelatud vili oli🙈🙈

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 16:26

      Haha, no see sprei pole maitsev, see on pigem hapu 😀

  • Avatar
    Vasta M. 17. jaanuar 2022 at 18:15

    Pole otseselt lapsega seotud aga näited elust enesest ka vanemate inimestega. Vähem mürgisem lugu – mul vanaema kunagi lonksas hea sõõmu pintsliloputusvett ja kurtis et imeliku maitsega morss oli. JPäris pahasti lõppeda võinud lugu – minu hea isa suutis suht hilju kampriõli lonksu võtta, küll kohe sülitas välja ja lonks ei old suur ka, õnneks midagi ei juhtunud aga noh lihtsalt näitena, et juhtub ka vanadel ja kõike näinutel, kes peaks teadma, et igast asju suhu ei topita vm 🙂 see ei tee sind veel halvaks emaks ega teisi seniilseks, et selliseid asju juhtub. Elus juhtub kõike ja hea, et nii läks 🙂

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 20:02

      Mul kunagi üks lastest oli mu emaga loomaaias ja mu ema ostis kogemata talle pudeli siirupit joogiks 😀 siis imestas, et laps üldse juua ei taha 😀

      • Avatar
        Vasta MP 17. jaanuar 2022 at 22:24

        Kui õigesti meeles on, siis sa ise kunagi jõid kogemata süütevedelikku! ? Ja veel 2 korda! Kuidas sa kohe esimese korraga ei taibanud, kui suus maitset tundsid, et midagi on valesti? 😀

        • Mallu
          Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 11:07

          Issand, ma ei mäleta 😀 Aga ilmselt aju on ära blokeerinud 😀

  • Avatar
    Vasta Kaisa 17. jaanuar 2022 at 17:54

    I’m sooo sorry, aga ma konkreetselt hakkasin südamest naerma😃😃😃 oh sind Mallu😄 see ei tee sinust sitta ema, köigil juhtub😀

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 16:26

      No kas just KÕIGIL.. 😀

  • Avatar
    Vasta Mukk 17. jaanuar 2022 at 17:45

    Ehmatus oli suur muidugi, kuid tegelikult midagi väga hullu ei juhtunud. Melatoniini toodab ju keha ise ka. Et une ja ärvelokeku rütmi reguleerida. Seda rütmi me häirime ise pidevalt. Ereda laevalgusega, teleka ja nutiseadme valgus takistab ja vähendab melatoniini tootmist ja lükkab uneaega edasi. Ega see pikk pime aeg kaasa ei aita, samuti lööb rütmi segi. Suvel sama asi aga vastupidine, liiga palju valget aega. Lõpuks ju ei saagi keha aru, mis ja kui palju seda va melatoniini ta tootma peab. Lõuna pool on pimeda ja valge aja erinevus väiksem ja keha toodab melatoniini regulaarse rütmi alusel.
    Melatoniini annuses on küsimus. Tegelikult ju töötas hästi. Lapsed jäid ilusti magama, mitte hilja nagu varem. Kuna nad said vajaliku uneaja täis magatud siis olid nad hommikul ärgates erksad ja rõõmsad.
    Ja kes teab, võibolla soovitatakse 10 aasta pärast lastele väikeses koguses melatoniini anda. Sama nagu D vitamiiniga praegu.
    Ja uneaeg ongi lastele oluline, sellel ajal toimub kehas hormoonide tootmine ja muud vajalikud protsessid. Kasvuhormoon näiteks. Sama ka immuunsüsteemiga, hea immuunsüsteemi jaoks on piisav uni vajalik.
    Huvitav, kas me talvel olemegi nii uimased kogu aeg, sest kogu aeg on hämar ja keha ei saa aru, milla on uneaeg ja ärveloleku aeg, niisiis toodab kogu aeg mingi koguse melatoniini.

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 21:17

      See oleks vist päris loogiline põhjus, miks inimesed talvel kuidagi uimased ja väsinud on kogu aeg jah. Annab reibas olla sellises pidevas pimeduses 😀

  • Avatar
    Vasta njämps 17. jaanuar 2022 at 17:41

    Tead, ära selle melatoniini pärast pabla. Ja see jutt, et Euroopas ei kasutata, pole ka õige. Minu laps sündis Saksamaal ja pidi pärast sündi päris kaua haiglas intensiivis olema. Ja kuna ta oli väga rahutu, nii rahutu, et kippus endale liiga tegema rahmimisega, siis anti talle ka melatoniini. Üks õde ütles, et nojah, arstid määrasid, aga tegelikult tema selle mõjusse ei usu. Enda peal olevat proovinud, kui öövalvetest unetsükkel sassis ja ei mõjunud muhvigi. Minu lapsele ka ei tundunud mõjuvat. Üldiselt melatoniini minu teada ei soovitata ka täiskasvanul pidevalt võtta, aga see, et üks kord lapsed said, ei ole küll mingi traagika.
    Muus osas muidugi tasub ette vaadata, sest kes teab, mida emme väike abiline veel võib arvata, et lastel vaja võtta on. Hoia jah rohud kõrgel ja luku taga. Eriti need enda ATH omad.

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 16:28

      Jaa, kõik muud ravimid ja asjad on õnneks väga kõrgel!

  • Avatar
    Vasta Karin 17. jaanuar 2022 at 17:06

    Mina küll ei ütleks, et sa sitt ema. Sa oled väga hooliv ema. Vahest jugtub selliseid asju. Inimene õpib oma vigadest. 😊🙈

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 21:04

      Vigadest õppimisest paraku ei pääse jah, olen ka seda proovinud 😀

  • Avatar
    Vasta Kristiina 17. jaanuar 2022 at 15:57

    Juhtub ka parimatel. Ma ka lapsena ema tablette võtnud mis olid küll päris kõrgel aga kätte sain.
    Melatoniini võtan vahel isegi. Rahustab küll aga nagu nii kiirelt nagu tahaks, magama ikka ei jää

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 20:50

      Juhtub tõesti ka parimatel ja selles mõttes oleks võinud ka hullemini minna kui see, et nad ühe ööune natuke pikema tegid 😀

  • Avatar
    Vasta Leevi 17. jaanuar 2022 at 15:30

    Meie peres on see aastaid kasutusel. Olen lugenud teadusartikleid ja erinevaid arvamusi selle kohta, esialgu soovitas üldse lapse neuroloog (Dr.Sander). Perearsti nõuandeliiniga endal sellised kogemused, et see sobib ainult väga baasmurede jaoks. A’la kas tasub EMOsse minna/kiirabi kutsuda, millist valuvaigistit võtta vms. Mul nt haigus magediabeet ja oli vaja nõu seoses sellega, seal hakati veresuhkrunäitu uurima (pole absoluutselt oluline selle haiguse puhul…). Melatoniiniga oleme teadlikult teinud nii, et see on meil olemas, aga ei kasuta koguaeg. Peame pikemaid pause. Kuu, kolm kuud, isegi pool aastat. Et näha, kas organismil ikka endal ka on tootmine korras. Nendel pausidel võib olla raskem last magama saada peale mõnd õhtut kui on magusat saanud vms, aga muidu pole täheldanud midagi. Küll aga just selle spray puhul on see, et kui üle ühe pihustuse panna, kaob öösel vahel uni ära. Samuti on meil üks laps selle korra kätte saanud ja mitmeid pihustusi lasknud ning ta ei jäänud mitte magama, vaid karjus ja virises tundide viisi. Tahtis magama jääda, aga ei suutnud. Erivajadustega laste seas kasutatakse seda Eestis küll päris palju, ma tean, ei ole ainult USA teema. Samuti perearstid juba aastaid soovitavad unerohtude asemel jne.

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 20:49

      Eks ma tean jah, et seda asja ette teist takka ei maksa niisama tarbida ja ega ma lastele andmiseks seda hankinudki, aga noh. Elu. Ju mu oma keha ka mingi hetk jälle tööle hakkab nagu peab, fingers crossed…

  • Avatar
    Vasta :( 17. jaanuar 2022 at 14:57

    Tahad, end natuke paremini tunda? Sita ema karika võid mu poole teele panna, ma oma kõhutõvega vetsust välja saades leidsin oma ühe poolese diivanilt, nõudeka vedelikuga mängimas…. Ta pole ka kunagi seda sealt kapist kätte saand aga täna tõstsin kõiksugu vahendid sõnaotseses mõttes laealla.

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 20:39

      Ma olen kindel, et mingil hetkel peavad kõik vanemad tagantjärele tarkust nentides omal mingeid rohupurke või kodukeemiat hoolsamini ära panema, selline see elu nendega kord on 😌

  • Avatar
    Vasta T 17. jaanuar 2022 at 14:57

    Õnneks lastega kõik korras🙂
    Meil eelmine aasta 1,5 aastane sai pulmade ajal kodus šampusepokaali kätte ja suutis sealt ka 1 lonksu võtta , aga õnneks ei maitsenud see talle 😂😂
    Nii et ära põe, “aasta emasid-isasid” veel😁

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 20:37

      Ah eks neid äpardusi on paljudel juhtunud jah

  • Avatar
    Vasta Merli 17. jaanuar 2022 at 14:56

    Minu kahe aastane poeg sõi kunagi ära 14 beebipilli, tormasime ka kohe emosse, tehti maoloputus, õudus kuubis, hiljem selgus, et need talle täiesti ohutud 🤔

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 20:36

      Sellise asjaga kindlalt parem karta kui kahetseda, oleks sama teinud 100%

  • Avatar
    Vasta Katre 17. jaanuar 2022 at 14:49

    Aitäh jagamast! Pärast selliste lugude lugemist tuleb alati meelde endal ka kodus asjad kriitilise pilguga üle vaadata. Hiljuti mängis mu 2-aastane ksülofonipulkadega ja virutas kogemata mulle sellega silma, nii et laug läks kuidagi tagurpidi või nagu pooleldi silmamuna taha rulli vms. Lahenes seekord õnnelikult, aga kohe pärast seda korjasin maja pealt kõik sellised pulkadega mänguasjad praeguseks kokku. Eks igasugu asju võib juhtuda ja kõike ei saa ette näha, aga siinkohal jälle hea meeldetuletus rohud ja tabletid kõik kindlasse kohta ära panna!

    • Mallu
      Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 20:35

      Tegin seda nüüd jah. Omad vitsad peksavad või midagi sellist 😀

  • Avatar
    Vasta kerttu 17. jaanuar 2022 at 13:22

    Jäin mõtlema, et milline on üldse sitt ema. Minu arust see, kes oma lastetst ei hooli ja ükskõik mil viisil lastega halvasti käitub. Selliseid viperusi võib ikka juhtuda ja juhtubki igalühel. Oleksin samamoodi hulluks ehmunud aga lõpp hea, kõik hea. Kuigi see polnud päris õige asi aga Mari on nii armas, et seda tegi – eeldades muidugi, et on vitamiinid. Ja kuna kõik hästi lõppes, siis julgesin ka naerda.

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 13:39

      Ei seda muidugi, lihtsalt hommikul esialgu oli küll ikka MAX feil tunne.

  • Avatar
    Vasta RK 17. jaanuar 2022 at 13:13

    Kusjuures USAs reaalselt lapsevanemad kasutavad lastel melatoniini ja stabiilselt. Korra nt mänguväljakul üks ema küsis, miks me õhutpoolikul lastel käseme joosta ja trallida. Vastasime, et varsti uneaeg, siis jäävad ilusti magama. Siis tema vastus oli, et no jaa, õues võib ju käia, “but melatonin does the trick faster” et ta annab oma 5a iga õhtu 🤷‍♀️
    Me ainult kehitasime õlgu, polnud siis veel isegi sellest teadlikud, et seda täiskasvanutel kasutatakse (6a tagasi).

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 13:15

      No see on ka veits.. lamp. Ma saan aru, et mingi probleemi korral peab kasutama, aga noh, niisama ravimit anda, et kergem on… Nope 😀

      • Avatar
        Vasta Merl 17. jaanuar 2022 at 17:03

        Meil on Asperger kodus ja hakkasime melatoniini kasutama tal arsti soovitusel ja väikest kogust. Lugesin, et autistidel ei teki melatoniini nii, nagu “tavalistel(noh, mitte-autistidel:) ” inimestel. Diagnoosi sai 8selt ja siis alustasime ka melatoniiniga. Varem läks ta 9st voodisse ja und ei tulnud enne südaööd, ise oli ka õnnetu.
        Aga päris nii paugu pealt see uni jah ei tule, strong on ikka strong 😄 Aga lõpp hea-kõik hea.💛

        • Mallu
          Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 21:01

          Midagi hullu sellest tõesti ei sündinud 😌

    • Avatar
      Vasta K. 17. jaanuar 2022 at 17:06

      Sp nad seal usas ongi iga teine miski vaimse arenguhäirega topivad aga kurguni kõike “head ja paremat” täis.

      • Mallu
        Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 16:29

        Nad kipuvad jah seal ravimitega väga hullu panema

  • Avatar
    Vasta Mom life 17. jaanuar 2022 at 13:12

    No mul sõi 9-kuune jointikoni mõnuga 😬 perearstiliinilt öeldi ka lihtsalt, et jälgige. Ma olin nii kettas ja hirmul, et valmis mõrvama selle inimese, kes oma koni ripakile jättis.

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 13:14

      Ma esimese asjana kohe mõtlesin, et kus sul see jointi koni vedeles 😀 Aga hea et kätte said, ilmselt see ei maitsenud ka jube hästi 😀

  • Avatar
    Vasta Laura 17. jaanuar 2022 at 13:00

    ma küsiksin pisut teemaväliselt, aga milline teil praegu Kardoga laste jagamise graafik on ja kas muudate seda jooksvalt vastavalt laste tunnetele (nt keegi ei taha minna vms)? Mul on lihtsalt sama teema hetkel väga aktuaalne ja hea meelega kuuleksin teiste kogemustest toimivast gaafikust.

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 13:08

      Meil on üldiselt nii, et vahetame pühap või esmasp (kuidas keegi viitsib/tahab/saab). Siis kolmap või neljap on lapsed jälle selle juures, kelle nädal parasjagu ei ole. Ehk siis teoreetiliselt nädal-nädal, v.a siis üks “puhkepäev” nädala sees. Siis ei jää paus lastega liiga pikaks (nädal minu meelest liiga pikk). Aga mõnikord on jah nii, et lapsed ei taha või mina tahan nendega midagi teha, siis lihtsalt teeme jooksvalt. Kaklema pole hakanud, et ei saa, minu nädal vms. Ei kavatse kah 😀

  • Avatar
    Vasta Mannu 17. jaanuar 2022 at 12:38

    Melatoniini võib küll lastele anda uinumisraskuste korral, ka alla 3aastastele. Sellest midagi küll ei juhtu.

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 12:41

      mai tea, nett on täis artikleid, et ei või. Ja perearstiliin ütles ka, et ei või 😀

  • Avatar
    Vasta H 17. jaanuar 2022 at 12:31

    Mul laps sai seda ( 1mg oma) 3-5a vahel üsna sageli (1-2x nädalas vahel ka harvem). Arsti soovitusel. Ta muidu lihtsalt ei jäänud enne 1 öösel magama. Nägi veidraid unenägusi, aga muid kõrvalnähte polnud.

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 12:44

      Jaa, meditsiinilistel põhjustel mõnikord kirjutatakse jah välja.

  • Avatar
    Vasta Mer 17. jaanuar 2022 at 12:08

    Ma pean oma 9-aastasele melatoniini andma, mitte küll iga päev, aga 1-2x nädalas. Seitsmene on ka korra iseseisvalt seda proovinud. Kas mõjus, ma ei tea, ta uinub alati kiirelt. Ise proovisin, siis tuli küll mõnus unekas. Niiet selles ma ohtu ühekordse annusena ei näe.

    Aga mu enda laps on korra aastasena saanud kätte isa AD-d, mille ma palusin mitu kuud tagasi autost tuppa peitu viia, eks. Ühesõnaga ta mõned pani hinge alla, paanika, kiirabi, maoloputus ja asi lõppes õnnelikult. Aga hirm oli meeletu. Ravimid on meil nüüd kindlalt kõrgel kapis peidus. Ka vitamiinid.

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 12:12

      Jah, ega ma ei arva ka, et sellest ühest korrast nüüd suur probleem oleks, aga aiii jumal, kuidas ehmatas, kui teada sain. Ma isegi ei kujuta ette, mida veel AD lapsele teeb, aga hea, et kohe jaole saite ja kõik korras on!

      • Avatar
        Vasta Mer 17. jaanuar 2022 at 14:16

        Selle AD puhul oli oht südamerütmihäireteks. Seda nad kontrollisid mitu korda haiglasoleku ajal. Alguses meile tundus, et ta sõi 6 tabletti, õnneks siiski mitte, sest mees hiljem leidis autost 2 ja kiirabiautos saime ta peost ka 2tk. Maoloputus kinnitas, et maos oli 2tk. Kõik käis nii kiirelt, et need ei jõudnud veel lahustuda. Ma olen elu lõpuni tänulik, et kiirabi jõudis 5 minutiga ja umbes 10min hiljem toimus juba maoloputus. Ainus mõru asi kogu selle asja juures oli see, kuidas vastuvõtus tädike nähvas “Kas EMA siis ei tea, et rohud tuleb ära panna?” Ma vastasin, et laps oli ISAGA. Siis oli mutt vait.

        • Mallu
          Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 14:21

          Okei see on küll ikka väga vale hetk meedikul hakata vanema kallal tänitama 😬😬😬

  • Avatar
    Vasta R. 17. jaanuar 2022 at 11:56

    Ma saan aru, et tegelt on asi tõsine ja mingi muu rohu puhul oleks võinud asi halvasti lõppeda.. aga siiski ma hüsteeriliselt naeran🤣🤣🤣 seda on sul lahe 10-15a pärast lastele rääkida, kui nad juba suured on 😅. Ära pabla, kõigil on #aastaema hetki. Näiteks minu laps jõi viina 3aastaselt. Hakkas öökima ja röökima, et põleb.. ma ei saanud esimese hooga arugi, enne kui ta sõrmega klaasi poole näitas😑, mul oli ka nii halb tunne pikka aega… nüüd on tagantjärgi naljakas. 🙂

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 12:12

      Ma siis jään nüüd ootama, kuni mul ka naljakas on 😀

    • Avatar
      Vasta Kri 17. jaanuar 2022 at 19:31

      Ma ka naersin 😂 Nii hästi kirja pandud

  • Avatar
    Vasta Mari 17. jaanuar 2022 at 11:34

    Ma ole nii segaduses sellest melatoniinist. Mu lapsele soovitas unenõustaja (laps alla 2a). Siis uurisin perearstilt ja tema ei soovita, uuringuid vähe ja muidu ei hakka oma keha seda iseseisvalt tootma, et pigem ei. Uurisin vaikselt oma unearstilt, tema täiskasvanule soovitab, ei tee midagi ja soovitab ka lastele. Ise võtsin üle 3n ja loen Kene Verniku artiklit, et seda ei tohiks ka täiskasvanud üle 2-3 nädala võtta, pole see nii ohutu midagi. Käisin lapsega neuroloogi juures ja see ka soovitas.. Minule endale see ei aita, aga lapse juures ei oskagi seisukohta võtta…

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 11:42

      Jaa, ma lugesin ka üht ja teist arvamust, aga ma leian, et kui mõni juba ütleb, et ei maksa, siis ma prooviks ikka muud moodi hakkama saada. Alla 2 aastased lapsed ongi tihtipeale kaootilise unega, aga see võib ka ajaga üle minna. Lihtsalt endal on kõrval raske funktsioneerida. Loodan, et saaate ikka millestki abi!

  • Avatar
    Vasta Kix 17. jaanuar 2022 at 11:19

    Tegelt see ikka nii tugev ei ole, mul mees on seda kasutanud ja läheb ikka mingi 1-2h kindlalt et uni tuleks üldse ja seda siis kui mingi 3-4 sortsu lasta. Ja mõnikord ei toimi üldse 😃

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 11:21

      Oleks su mees vanuses 3-8, siis ilmselt töötaks paremini 😀 Aga samas ma võtsin eile ja magasin ka kell 10 juba

  • Avatar
    Vasta Beti 17. jaanuar 2022 at 11:05

    Mallukas, ära muretse! Meedikuna võin öelda, et meditsiinis kasutatakse ka lastel vahel melatoniini ja ka teisi unerohtusid, seega see pole ühekordse annusena kuidagi eluohtlik või maailma suurim viga. Melatoniini ei kasutata Euroopas lastel, aga USAs nt korrigeeritakse sellega kehvasti magavate laste und küll. Teiseks leian ma, et see läheb kategooriasse “lapsed ei tohi tarvitada kohvi ega alkoholi”, aga vahel nad siiski ajavad oma käpakesed ka neile asjadele taha ja ühekordne libastumine ei lõppe letaalselt ega neuroloogilise kahjustusega. Eks see ehmatab ära küll, aga no worries, edaspidi oleme targemad 🙂

    • Mallu
      Vasta Mallu 17. jaanuar 2022 at 11:07

      See on nüüd see koht, kus ma pean tunnistama, et Mari on kunagi kuskilt peolaualt lonksu siidrit ka endale sisse kaaninud, ise oli umbes viiene. Ma ikka tõesti aasta ema 😀 Ja noh, kuigi ma loogiliselt tean, et see üks kord midagi ei tee, siis räige ärevuse lõi sisse, et mõtle mida ma veel oleksin võinud kuskile unustada, nagu apppiiii. 🥲

      • Avatar
        Vasta dex 17. jaanuar 2022 at 17:29

        Ma jõin umbes viieselt suure lonksu viina, isa oli telekavaatamiseks lihtsalt veeklaasitäie viina võtnud endale, mu vanemad ise rääkisid kuidas nad väiksena õllevahtu maitsesid iga kord kui ankrust õlut käisid laskmas.. 😀

        • Mallu
          Vasta Mallu 18. jaanuar 2022 at 16:27

          No kes siis ei võtaks endale teleka kõrvale klaasi viina onju 😀