TESTIN JA ARVUSTAN

kaartide kaotamise needus*

15. mai 2018

Ma imestan, et ma olen elus ainult ühe korra oma telefoni ära kaotanud, sest võtmed ja pangakaardid lähevad mul nagu soojad saiad. Võtmetest pole mul tegelikult tolku, sest meil on enamasti uks nagunii lahti (palun ärge mind paljaks röövige, me oleme ise ka kodus ja üsna imelik oleks see olukord vist meile kõigile, kui keegi mind suure hurraaga röövima tuleks ja siis minuga tõtt vahtima peaks). Pangakaardiga on aga nadim lugu, sest suur sularaha kaasaskandja ma ei ole (kes tänapäeval oleks?) ja nõnda luban ma endale alati, et SEEKORD hoian oma kaarti ilusasti ainult turvalistes kohtades, aga lõpuks kehitan ma ikka õlgu, sest kaart on kadunud.

Kaardi kadudes ei ole ainukene miinus see, et ma pean nüüd eelmise kaardi kinni panema, uue tellima ja nii kaua asenduskaardiga leppima. Suurem miinus on see, et mu arvuti salvestab alati mu kaardi andmed ära, seega kui ma netist midagi ostan, tulevad need andmed automaatselt ette ja ma ei pea ennast sellega vaevama. Seda enam, et isegi kui kaart kadunud pole, on ta alati jumal teab kus (huvitav küll, miks ta aina ära kaob :D) ja elu on niimoodi palju mugavam. Aga kui kaart kaob ja see kinni pannakse, ei saa temaga ka enam maksta. See tähendab mida? SEDA, et ma ei saa uue kaardi saabumiseni üldse netis midagi maksta, mis mu kaardi andmeid nõuab.

Viimane kord kui kaart ära kadus, oli omast arust jube kaval. Nimelt IGA KORD, kui ma uue kaardi teen ja asenduskaardi kätte saan, leian ma enda kaardi muidugi üles. Eriti kindlasti veel kohast, kuhu ma sada korda vaatasin. Igatahes seekord mõtlesin ma vana hea Murphy üle kavaldada ja läksin tegin endale küll ajutise kaardi, aga uut kaarti ei tellinud. Olin kindel, et juba pangas käimine “aitab” ja kaart tuleb välja.

See oli kaks kuud tagasi ja ainus mis ma leidsin, oli mu üleelmine kaart, mille Kardo leidis pesumasina kuskilt pilust. Vähe abi, eks. Aga sain hakkama. Netis sain maksta, sest arvuti mäletas mu koode “peast” ja poes käisin ainult Kardoga, et siis tema maksaks. Ajutine kaart on, aga selle pin koodi unustasin (proovi ise iga kuu uut koodi meeles pidada, eksole!) ja nõnda ma nüüd elan, nagu vaeslaps. Iga päev mõtlen, et kui kuskile panga lähedale satun, siis teen uue kaardi ära. Ükskord sattusin lähedale. Lausa nii lähedale, et astusin panka sisse, ootasin 15 mintsa järjekorras, et avastada, et mul pole kaasas ühtegi isikut tõestavat dokumenti. Sama targalt läksin ma koju tagasi ja elasin nii kaua kaardita, et lausa hull lugu.

Elu on ainult raskemaks läinud, sest vähe sellest, et ma ise kuskil kaardiga maksta ei saa, sest ajutise kaardi pin-kood ununes, ei saa ma ka enam netis asjade eest tasuda (kui tegu pole just läbi swedi maksega), sest mul oli mingi arvutijama ja ma kustutasin kogemata KÕIK oma paroolid ära. Ehk siis ela nagu kiviajas…

Selline pikk sissejuhatus siis sellele, et vähemalt ühte asja siin ilmas saan ma teha ilma krediitkaardita ja selleks on äppide eest tasumine, mille saan kenasti Tele2 arvele juurde lisada. Ega ma neid äppe just iga päev ei osta, aga mõnikord on vaja küll – tihtipeale maksavad need ülivähe, paar euri, aga on tunduvalt mugavamad kui tasuta variandid. Näiteks tõmbasin ma endale kolm äppi, millega teha seda iganädalast kõhupilti, aga nad on nii reklaame täis ja käisid nii pinda, et nüüd ostsin uue, ilma reklaamideta. Maksis 2.69€. Kasutada saan veel 6 kuud, ehk siis 27 nädalat, seega ei ole just suur summa.

Nagu näha, siis ka Play poes olen ma lühikese ajaga kasutanud juba kaht erinevat kaarti, need kumbki ei tööta ja kuigi Tele2 all on mingi punane tekst, siis ma vajutasin muud valikud – Tele2 arveldus ja läks nagu naks läbi. Peaks nüüd kiirelt oma sellenädalase kõhupildi ära tegema, sest 13 nädal saab muidu enne läbi, kui ma selle tegemiseni jõuan. Nüüd ju kallis äpp ka ostetud ja puha 😀 Ps! See punane kiri, et “ei ole ette valmistatud”, see tuli sellest, et ma pidin panema oma Google parooli sinna sisse, siis hakkas kõik tööle ja need punased kirjad kadusid.  See on lihtsalt väike turvalisuse aspekt.

Ainult, lapsevanemad, olge ettevaatlikud, sest kui laps saab aru, et sinna vajutades mingit kinnitust ei küsi (mul kaardiga makstes ikka küsis, sest ma ükskord ostsin 40€ eest mingile kass Tom’ile politseikostüüme) ja nõnda võib laps sulle paraja jama kokku keerata, kui su telefoni kätte saab! Sellisel juhul ongi hea, kui ta vähemalt seda Google parooli küsib ja seepärast ei maksa ka paroolide panemist telefonis automaatseks panna.

Rohkem infot teenuse kohta saab SIIT! 

Kahju ainult, et rohkemates kohtades ei saa “telefoniga” maksta. Et noh, lähed poodi, lased telefoniga kauba üle ja lomgid koju. Kuigi siis ma vist kaotaks rohkem telefone 😀

*Postitus sündis koostöös Tele2’ga

Loe ka neid postitusi!

19 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Ave 17. mai 2018 at 17:44

  On olemas mTasku äpp, seal saab Selveri toidukaubad otse telefoniga skännida ja kohe telefoniga maksta ka.
  Nii olen kuulnud, kasutanud ise veel ei ole. Aga on juba alla tõmmatud kuu aega, võtan hoogu ? Äkki jõuad enne katsetada.

 • Avatar
  Vasta Nipitiri 16. mai 2018 at 08:34

  Väga julge postitus. Esiteks öda, et arvuti/telefoni salvestatud paroole ja teiseks et koduuksed pole peaaegu kunagi lukus. Osad ei julge isegi videoga beebimonitori osta, sest kardetakse häkkimist.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 16. mai 2018 at 08:58

   tõesti väga julge! siiani keegi röövima ei ole tulnud 😀

 • Avatar
  Vasta Flamingo 15. mai 2018 at 17:59

  No aga… Kirjuta oma paroolid siis sahtlisse paberile 😀 kuupäev ka juurde, et hoomaks. Ma õpin alati pähe kuigi alguses pean natuke mõtlema, kas õige on see vana või uus. Also, mobiilimakse ja/või smart ID on pro (poes pole suurt kasu kahjuks)

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. mai 2018 at 18:04

   smart ID mul on 😀

 • Avatar
  Vasta K. 15. mai 2018 at 15:44

  Ma maksan ka äppide eest telefoniga. Igakord küsib mu sõrme kinnituseks.

 • Avatar
  Vasta anonüümne 15. mai 2018 at 14:23

  Mina jälle hädas sellega, et miks järjest vähem on neid kohti, kus sularahaga maksta saab. Eriti riigiasutused jms. Mulle meeldib just sularahas võimalikult palju arveid maksta.
  Eesti riigis on kehtiv rahaühik ja sularaha ning see peaks igal pool ka üheks maksevõimaluseks olema.
  Samas üritavad näiteks riigiasutused igal võimalikul juhul sundida sind ülekandega või pangakaardiga maksma. Minu meeles on see lausa ebaseaduslik riigiasutuste poolt.

  • Avatar
   Vasta Anny 15. mai 2018 at 18:24

   Vältides sularahaga toimibguid riigiastustes välditakse kuritegevust. Pole sularaha pole kellelgi vaja ka röövida seda. Töötajatel on elu turvalisem. Vähem kulusid riigiettevõttel. Sest selle raha haldamine (näiteks kontrollimine, panka viimine) on ju jälle lisakulu võrreldes netis tegutsemisega. Ühte kahest teenusest on odavam pidada kui kahte erinevat.

   • Avatar
    Vasta Vesper 16. mai 2018 at 21:29

    Lisaks on eurodega tulnud kaasa jube kopikamajandus, mistõttu ausalt ei viitsi kogu seda kilo sente kaasas tassida.
    Mind häirivad vastupidiselt need kohad, kus peab hakkama sularahaga majandama, sest mul on üks pangakaart ja ID-kaart – kõik mahuvad telefonikaante vahele, aga mõnes kohas peab ikka raha välja võtma ja siis kuhugi turvaliselt paigutama.

    • Avatar
     Vasta anonüümne 18. mai 2018 at 12:47

     Ma ei räägigi sellest, et PEAB AINULT sularahaga maksta saama. Ma räägin, et see peaks olema ÜKS võimalikest variantidest. Need, kes tahavad, maksku kaardiga ja need, kes tahavad, maksavad sularahas.
     Lihtsalt olukord, kus riigis on ametlikult kehtiv sularaha, aga riigiasutuses seda ametlikult kehtivat kupüüri kasutada ei saa, on absurdne. Ametniku mugavus / odavus ei saa olla põhjuseks mitte aktsepteerida seaduslikult kehtivat varianti.
     Kindlasti on ametnikul ka mugavam digiallkirjastatud avaldusega toimetada, aga ma pean vajadusel saama ka paberi peal oma avalduse kuhu iganes asutusse esitada. Kindlasti on ka odavam / mugavam sotsiaaltöötajal abivajaja oma kontorisse kohale kutsuda, kuid vajadusel (või kodaniku soovil) peab vastav töötaja siiski kodukülastuse tegema. Jne…
     Ühtepidi on see kodaniku valikuõigus ning teistpidi on digivabade süsteemide seaduslikkus seotud ka sellega, et juhul kui elekter / internet / nutiseade ära kaob, ei jääks kogu elu seisma.

   • Avatar
    Vasta Kirsi 17. mai 2018 at 10:08

    Tõesti arvad, et sellega välditakse kuritegevust? Palju õnne, ela oma mullis edasi 😀

 • Avatar
  Vasta Heidi 15. mai 2018 at 13:47

  Mtasku äpp on täitsa olemas ja saab tel maksta näiteks selveris, kaubamajas nii hea mugav kui rahakott koju ununeb.

 • Avatar
  Vasta T 15. mai 2018 at 13:31

  Seb’st saab uue kaardi tellida netipangast. Järgi peab lihtsalt minema. Kas swedil pole seda võimalust?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. mai 2018 at 13:45

   on ikka, aga mul oli ajutist kaarti ka ikka vaja

 • Avatar
  Vasta Kärol 15. mai 2018 at 13:29

  Aga igakord uut kaarti tehes tasub ehk minna pangaautomaati ja vahetada pin kood ära sama vastu mis ennegi olnud. 🙂

 • Avatar
  Vasta Kersti 15. mai 2018 at 12:16

  Hea lugeda, et mina pole ainus kes hädas kaartidega. Mina nimelt harrastan just nimelt poodi minna ja kaardi koju kuidagi jätta. ?
  Aga meie maal on asi aga tõepoolest nii kaugele arenenud, et saan vabalt ka telefoniga poes maksta kui olen eelnevalt kaardi telefoni ära salvestanud. SamsungPay või mis asi see nüüd ka ei oleks.
  Harva kui olen pidanud koju sõitma ( ca 15km) ja kaardiga uuesti poodi minema, aga on ka seda juhtunud ?

 • Avatar
  Vasta Z 15. mai 2018 at 12:08

  Soomes on kasutuses mobile pay-viipemakse telefoniga. Kaarti pole vaja lihtsalt viipad telefoniga makse terminali juurest ja sekundiga makstud. Mulle sobib, sest rahakott on alati kuskil koti põhjas. Eestis seda vist veel ei ole? Aga maksta saab Eestis ka samamoodi, ainult inimesed vaatavad suure imestusega, et mis nüüd juhtus!

 • Avatar
  Vasta Evelin 15. mai 2018 at 12:02

  Päris ära kaotanud olen ma oma pangakaardi ühe korra elus ja see juhtus olema just sellel ajal, kui ma olin mõned päevad tagasi avastanud, et mu isikuttõendavad dokumendid on kehtivuse kaotanud, ehk siis ei saanud ka pangast raha välja võtta:D
  Üsna mitmel korral olen pangaautomaadist raha välja võttes kaardi automaati unustanud ja selle alles kunagi hiljem avastanud, nii et on tulnud uus kaart tellida.

  See pole küll päris sama asi, aga igal esmaspäeval kargavad mulle FB-s ette Märgatud Pärnus 24/7 grupi kümned postitused sisuga: Käisin eile klubis/ pubis/ baaris ja kaotasin ära oma telefoni/ võtmed/ rahakoti/ jope…Iga kord mõtlen, et no kui mälusse inimesed ennast jooma peavad, et oma asju ära kaotada ja nii massiliselt. Ma olen kindel, et nii mõnigi on seal sarikaotaja.
  Mu lemmikkuulutus oli eelmisel talvel, kui väljas oli mega külm ja lumi kubemeni ja keegi õnnetu hing otsis taga oma dressipükse, mis ta öösel kella 3 ajal teatud pubide piirkonnas ära oli kaotanud:D
  Ise käin päris palju väljas, aga seni pole veel püksta ega jopeta koju jõudnud:P

 • Avatar
  Vasta Janeli 15. mai 2018 at 11:53

  Selverites saab maksta telefoniga, selline äpp nagu MTasku. Seal sisestad alguses oma kaardiandmed ja saab ka partnerkaardi sisestada ja kui poodi lähed siis võtad telefonist äpi lahti ja skännid poes oleva koodi ja saadki maksta 🙂