Uncategorized

las keegi teine teeb

23. august 2015

Ma olen suur delegeerimise fänn. Kui vähegi on võimalust ise mitte midagi teha ja lasta kellelgi teisel seda minu eest teha, siis haaran ma sellest võimalusest kinni ja kasutan hea meelega. Samas on mingid asjad, millest ma ei saa mööda minna ja loota, et keegi teine minu eest aitab, sest enamikele inimestele on juba otsaette “olen südametu tõbras” kirjutatud ja ma isegi ei eelda, et keegi teine väga tahab aidata. Seetõttu on mul kergem seda ise teha.

Mulle kunagi üks kolleeg ütles, et oota natukene kuni sa vanemaks saad, varsti sa ei taha enam aidata. Varsti pöörad sa sama moodi pilgu kõrvale ja kiirendad sammu, sest sa jõuad teadmisele, et sa ei saa kõiki aidata. Ei tea, kas see paras vanus veel pole käes, aga õnneks nii ma veel tundma pole hakanud. Aga mingitel hetkedel tuleb küll ette selliseid asju, et ala näen mingit artiklit millestki haigest, mis maailmas juhtus ja ma scrollin kohemaid edasi, sest issand jumal ma ei taha endale isegi mitte ette kujutada, mis haigeid inimesi ja olukordi siin maamunal on.

Sellegipoolest naljakas, et mingi inimene astub kerjavast vanainimest mööda, ei vaata ta poolegi ja teda justkui lohutab või vabandab enda jaoks välja teadmine, et küllap keegi teine aitab. Kuidas ta saab seda uskuda, kui tema isegi ei aita? Küll on inimestel ka sadu vabandusi, miks mitte anda sendikene mõnele kerjusele. Just ükspäev urgitsesin linnas oma kotipõhjast sente kokku, kui mu selja taga mingi tüdruk sama tegema hakkas.

“Tule nüüd, miks sa ikka oma raha raiskad?” küsis noormees, kellega ta koos oli ja sikutas teda eemale.

“Mul nagunii palju pole, las ma annan,” seletas tüdruk ja leidski samal ajal paar punast münti, ning ulatas need mehele.

“Ta ostab selle eest nagunii alkoholi,” pobises poiss tüdrukule, kui nad edasi astusid.

Selle ajaga leidsin mina oma mündid ka kokku ja panin need mehele pihku. Ta tänas viisakalt ja mina hakkasin mõtlema, et miks on siis halb anda kellelegi raha alkoholi jaoks? Püha jeesus, ma ise ostan ka oma raha eest alkoholi, miks siis keegi teine ei või? Ega see tänaval kerjamine eriline lust ja lillepidu ei tundu. Pigem piinlik ja…no ma ei tea, minu poolest ostku selle rahaga, mida ta iganes soovib. Eriti talvel – kui ma peaksin talvel pidevalt õues olema, siis ma jooks samamoodi!

Huvitav, et kas see teadmine, et “ma andsin kellelegi söögiraha” teeb selle inimese päeva kuidagi õndsamaks, kui teadmine, et ta sponsoreeris kellegi õlle? Et söögiraha anda on üllam. Inimene on palju suurem heategija. Inimene on ÕIGLANE – söögi jaoks annan, joogile ei anna.

Ja siis oma suures õigluses tuhiseb ta kellestki mööda, sest ta võib-olla ostab selle eest juua. Aga ei pruugi ju. Mis siis, küllap see müstiline “keegi teine” neid juba üsna pea aitab. Las mina siban võimalikult kiiresti mööda.

Mina muuseas päris tihti küsin inimese käest, et mille jaoks tal raha vaja on. Ta saab selle nagunii, aga ma lihtsalt tahan nagu teada. Kunagi sõbrapäeval üks onukene ütles, et tal oleks lihtsalt koerale süüa vaja, et endast pole hullu. Mul oli nii kahju, et ma ostsin terve korvitäie süüa neile (ok, ehk natsa liialdan, ma tean, et mul oli umbes 25 euri raha üldse, nii et ma selle eest ostsin). Mul polnud kahju ka. Nii kena vanem meesterahvas oli, rääkis, kuidas ta oli seal mitu tundi oma sildiga Mustika keskuse ees istunud ja kedagi ei huvitanud ka.

Mõelge, mitu inimest võib Mustika keskuse peauksest sisse astuda nt nelja tunni jooksul. Sadu? Tuhandeid? Ja mitte keegi ei vaata ratastoolis vana onukese poolegi, kellel kutsu kõrval magab ja onul silt käes, et palun aidake. Reaalselt oligi midagi sellist kirjutatud. Ja inimesed lihtsalt pööravad pea, sukelduvad telefoni või ma ei tea kuhu, sest ei taha näha, ei taha aidata.

Sest ta ostab selle eest alkoholi! Sest mul pole endalgi piisavalt? Ma ikka arvan, et kui kodus süüa on ja katus pea kohal, siis isegi see 10 senti ei tapa sind. See vana onuke on ka kellegi isa (olnud), kellegi vanaisa. Kellegi papa…See ongi nii haige, et just seda ma iga kord mõtlen. Et krt, keegi on oma papa hüljanud 🙁 Vaesed kodutud papad üle maa…

Ma panen siia papakese pildi, et te mõistaks, et see vana habemik, kes teilt paari senti palub, võib olla ju kellegi teise vanaisa...Vaene vanaisa :((

Ma panen siia papakese pildi, et te mõistaks, et see vana habemik, kes teilt paari senti palub, võib olla ju kellegi teise vanaisa…Vaene vanaisa :((

Igal inimesel on oma lugu rääkida. Miks ta on selline, nagu ta on. Miks ta on kodutu. Miks ta joob. See lugu võib olla näiteks väga suurte jamade ja ebaõnnestumiste kokkusattumus, või inimese enda vead, mis lumepallina kasvasid, mis iganes. Mul ei ole vahet. Sest kui inimene kerjab tänaval, siis on ta maaslamaja ja maaslamajat ei lööda. See tähendab, et ma ei hakka seal kõrval kõva häälega kommenteerima, et iu rõve ta haiseb, või, et sellisele parmule ma alksi jaoks küll sentigi ei anna.

(Nüüd vahepeal tuli Kardo mu kõrvale uurima, et millest ma kirjutan ja küsis, et no palju ma siis neile annan. Ma vastasin, et kõik mündid annan, mis mul parasjagu käepäeast on. Selle peale ütles Kardo, et tal on teinekord pea 10 euri müntides ja seda ta küll kodutule andma ei hakka. Ma vastasin, et mul ka mõnikord on, aga ma ikka annan kõik, sest mul oleks kohatu tema ees seal nüüd sortida, et suuremad palad mulle ja väiksemad sandikopikad talle, sest mul on kahju inimestest, kellel pole kodu või ühte jalga. Selle peale leidis Kardo, et kui inimesed talle alko jaoks raha ei annaks, siis tal OLEKS teine jalg ka ja…Ühesõnaga, läksin närvi :D)

Ma mõistan jah, et igasugu vabandusi võib leida. Mitte ainult kerjustele raha andmisega. Ma olen sama suhtumist kuulnud ka näiteks doonoriks olemisega. Et ala ah, mul pole aega/kardan nõelu/mul on nii levinud veri, et las keegi teine teeb seda. Keegi teine ju nagunii teeb seda!

Mina ei ole kindel ja ma ei taha riski võtta. Ma ei taha, et minu andmata euro jätab kellegi söögi/joogita. Et minu pakkumata söök, põhjustab kellelegi näljase päeva. Teate kui imelik on kellelegi lambist süüa pakkuda. Ausalt üsna…kohatu on, sest mis siis, kui nad vastavad, et eee tra ei taha ma mingit pitsaviilu või sefiirikorvikest. Aga noh, ega ma suht randomilt neid tänaval ei jaga ja siiani pole keegi mulle näkku sülitanud, vaid on väga kenasti tänatud. Seega, miks mitte proovida? Äkki tal on kõht tühi? Äkki see imeline “keegi teine” ei tule pärast sind? Äkki ta ei tule homme ka?

Krt, inimesed, ma ka ei jõua igale poole ja mul pole ka kogu aeg nii palju sente ja münte, et kõigile anda 🙁 Minu meelest on kordi, kus tuleb mõelda südamega, mitte mõistusega. Jah, ma saan aru, et tegelikult see on ala nende enda süü ja nad võiks olla kodutute varjupaigas kui nad ei jooks aga….The fuck I care? Inimene on TÄNAVAL, enamasti on nad veel maas põlvili ja paluvad abi. Kuidas ma saan mööda minna?

Ärge teie ka minge, ma palun. Need on kellegi papad ja mammad olnud. Need paar senti ehk ikka leiate? Ärge pöörake pilku, sest me iial ei tea, millal meie ise oleme olukorras, kus vajame abi ja mis tunne oleks meil, kui inimesed lihtsalt sammu kiirendaks ja minema tormaks.

Mis meie maailmast nii saab, kui kõik pilgu ära pööravad?

71sndsflebl-_sl1200_

Kas teie annate kodututele/kerjustele raha? Kas olete kellelegi kunagi süüa ostnud? Öelge ausalt, kas on kergem korraks aidata, või teeselda, et sa ei näe ja minema kimada? 

Loe ka neid postitusi!

100 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Fantoom83 25. august 2015 at 03:48

  Ma olin 12 ja läksin peale kooli suur ja raske ranits seljas kuntstikooli. Kell võis olla peaaegu 4 päeval. Oli talv ja suhteliselt
  lobjane. Kõnnin siis mina mega raske ranitsaga mäest üles (Tartus asub laste kunstikool Jakobi mäel ja et sinna kesklinnas
  jalgsi pääseda peab suhteliselt kõrgest mäest üles ronima). Mäe veerel oli üks vana naine, kes tuli mulle vastu ja küsis
  söögiraha. Ütles, et on juba 3 päeva söömata. Mul polnud anda. Ma olin ju kõigest laps!!! Mul polnud alg- ja keskastme
  klassides praktiliselt kunagi ju taskuraha kaasas. Mingit raha ma vanematelt sain aga seda kogusin nagu kõik teisedki lapsed ja
  raha oli kodus rahapõrsas. Kuidagi see lugu on jäänud vaevama. Mõtlesin siis, et minu vanaema on umbes sama vana nagu see
  naine, kes raha küsis. Hiljem täiskasvanuna olen mõelnud, et on täiesti imelik küsida raha lapselt. Ma nägin 12-aastaselt eriti
  laps ka välja. Olin lühike ja ikka näost ka väga laps. Ennast ei meikinud ega midagi. Ju siis ta ei saanud aru, et ma olen kõigest
  koolilaps ranitsaga, kes läheb peale kooli hobikooli. Väga halva tunde jättis selline seik hinge. Esiteks sellepärast, et minul
  polnud anda ja teiseks sellepärast, et küsiti lapse käest, samas töötavaid täiskasvanuid ju ikka sellel kellaajal tänaval liikus.

 • Avatar
  Vasta Laura 24. august 2015 at 22:50

  Kui ma Ungaris käisin, ehmatasin tõsiselt ära. Seal on
  NIIIII PALJU kodutuid inimesi. Mustad, pesemata ja
  kasimata. Vanad. Haiged…
  Kesklinnas ülekäiguraja juures istus iga päev üks vana
  mees. Kõik kõndisid temast mööda, ta oli “nähtamatu”
  inimeste jaoks. Ega ta otseselt kerjanudki..istus seal
  oma teki sees, pilk ainiti maha suunatud. Minul läks
  meel seda vaadates kurvaks igatahes ja otsisin välja
  oma rahakoti. Koputasin onule õlale ja andsin talle ca
  1500 hufi(umbes 303 vms forinti on 1 euro) mis mul
  sentidena rahakotis olid. Kuna onu oli ka
  suitsumees(poolikud konid mis ta ilmselt maast
  korjanud oli endale) andsin oma pooliku suitsupaki ka
  talle. Onu nägu lõi särama silmis nägin kerget pisarat
  tekkimas. Tal oli siiralt hea meel, et keegi teda märkas.
  Ma küll ei mõista Ungari keelt, aga võin ainult oletada,
  et need olid tänusõnad mis mehe huulilt veeresid.
  Mul ei olnud kahju nendest mõnest eurost ja poolikust
  suitsupakist..trammiga koju sõites tuli veel pisargi
  silma.
  ilmselgelt olen ma täitsa hellake, aga ma ei suuda
  mööda vaadata.

 • Avatar
  Vasta annimumm 24. august 2015 at 21:12

  Minul on üks lugu rääkida küll. Seda olen ma küll rääkinud oma paljudele tuttavatele, aga kirjutanud ei ole ja nüüd on mul see
  võimalus seda jagada ja Teile lugeda anda. Siis mõelge korraks ja mõelge kas annan kodutule abi või ei anna.

  See oli küll ammu, aga ma soovin seda siiski jagada.
  Läksin mina siis Foorumi maja Swedpanki raha välja võtma. Kui olin sisenenud panka, noh sinna kus rahaautomaadid on ja
  soovisin raha välja võtta siis nägin, et järjekorrad olid pikad, aga üks automaat, kohe ukse kõrval oli ilma järjekorrata. Algul ma
  muidugi arvasin, et see automaat on rikkis, läksin asja uurima- aga ei täiesti töökorras.Nno kui olin juba oma pin koodi
  sisestanud siis korraga ehmusin ja pea pistis sealt automaadi juurest välja üks papi- kodutu- asotsiaal või kellegi isa- vanaisa.
  Ja ega see ´´lõhn´´ ka seal eriti meeldiv polnud, siis sai mulle kohe selgeks miks ei soovinud sealt keegi oma raha välja võtta.
  Seal haises ja oli kerjus kes raha kerjas. Kuna õues oli talvine aeg ja eks Ta siis sinna sooja oli korraks tulnud. Mina muidugi ei
  lasknud end sellest papist häirida ja võtsin oma raha välja. Papi küsis minu käest kas mul oleks talle 0,7- senti anda, tal jääb
  raha puudu toidust mida ta nii väga osta soovib. Ta mudugi ei öelnud mulle ka mida Ta nii väga osta soovib. Ja ütlen ausalt ega
  minu peas ka käisid mõtted, ju see ikka midagi kanget on või mida iganes ta selle peale kulutada soovib. Aga 0,7-ne sendi eest
  vist eriti kanget ei osta ju. Aga see selleks.
  Kuna ma ikka võtsin veidi suurema summa välja ja ega seda kohe siis papile anda saa ja ega ta ei küsinud ka suuremat summat
  kuigi nägi palju ma välja võtsin, vaid täpselt 0,7- nd senti, siis ma otsisin ja otsisin aga peenikest ei olnud. Kookisin siis rahakoti
  taskust välja 2.- eurose ja andsin papile, ma ise veel ütlesin talle ka sealjuures, et vaata et siis süüa ostad. Ja nii ta läkski selle
  rahaga nelja tule poole. No minul raha käes ja läksin välja, aga kuna ma pidin sel päeval õega kokku saama seal samas Foorumi
  ees kes oli tulnud Soomest. Jäin õde ootama, ootasin parajalt kaua ka. Õde lõpuks tuli ja teate kes veel, see sama papi tuli ka
  tagasi minu juurde. Ise nii õnnelikult ja tänulikult silma vaadates ja siis avas Ta oma mustade kätega paberikoti kus sees oli
  kaks kaneelisaia……ise Ta veel ütles sealjuures, ´´Et vaata tütreke ma sain nüüd Sinu antud kahe euro eest kaks saiakest, muidu
  oleks ainult ühe saanud´´. Ma ei tea isegi mida ma sel hetkel tundsin ja silma tõmbas ka niiskeks, ma isegi ei tea kas sellest
  külmast talveilma tuulest või kahjust selle papi vastu. Õde ka vaatas ja imestas, et üks inimene on nii õnnelik kahe kaneelisaia
  üle ja ta tuli veel tagasi, et näidata mida ta ostis.
  Me õega olime tõesti nagu kaks kivikuju ja ei osanud kohe midagi arvata…..vaatasime vaid kuidas see papi paberikotist võttis
  oma külmast kange käega saia ja hammustas seda. Ise kaugusesse kadudes….
  Ma hiljem mõtlesin veel küll selle üle terve õhtu, et olin ühel inimesel päeva ÕNNELIKUKS teinud.
  Vot selline lugu.
  Sa ei tea millalgi millal sinul abi võib vaja minna, vahest mitte küll sellisel moel aga kunagi ikka….

 • Avatar
  Vasta RRR 24. august 2015 at 20:44

  Kuna ma Eestis ei ela siis siin on asjad vähe teisiti- esiteks on siin suur mustlaste nn organisatsioon, st
  naised/lapsed/vanaemad visatakse hommikul tänavale kerjama ja õhtul korjatakse rahad käest ära. Teiseks on siin väga palju
  noori inimesi, kel on kõrval koer (koerad on muuseas väga sageli puhtad, väga tihti tõukoerad- ühel mehel on inglise
  dobermann ja chihuahua… no kust saab “kodutu” sellised koerad?). Ja üsna tihti on siin kerjajad samal ajal telefonides ning
  umbes 80% juhtudel kannavad kõik Nike tosse!

  Teisalt jälle on mul mingid omad kodutud, kes on mulle hinge läinud. St ma näen neid erinevates linnaosades tihti ning ma alati
  mõtlen, mis on nende lugu. Kuna ma aga keelt veel nii hästi ei oska siis ma pean natuke ootama, et nendega rääkida. Aga üks
  mis kindel, kui ma keele ära õpin piisavalt, sooviks ma nendega rääkida.. Neile annan ma samuti oma mündid, kui rohkem raha
  käes siis ostan süüa ja annan raha. Üldiselt on mul pisike tasku, kuhu ma panen kõik punased sendid ja siis nt kuus korra annan
  ma need kellelegi.

  Miskipärast on mulle jõulud väga mõttetu periood, kui teised jõule peavad lähen mina üksi jalutama näiteks. Üks aasta mul oli
  kõht tühi ning läksin pitsat sööma. Ostsin kohe mitu tükki ja sooja teed samuti ning andsin need neile, kes tänava peal istusid ja
  kerjasid. Eelmine aasta küpsetasin sõbrannadele küpsiseid ning kõndisin trammilt kohvikusse nendega kohtuma ning tee peal
  oli nii palju kodutuid ja ma lihtsalt andsin kõik pakitud küpsised ära järjest. 😀 Sellised asjad on imepisikesed aga tekitavad
  head karmat. Kuigi see pole põhjus, miks ma seda teen. Arvan, et hea on aidata.

 • Avatar
  Vasta Mirjam2 24. august 2015 at 20:21

  Minule tuleb selle teemaga meelde
  päris mitu mälestust. Üks mälestus on
  ühest kenasti riietatud vanatädist,
  kes jaanilaupäeva hommikul palus
  raha, et natuke endale õhtuks midagi
  lauale osta. Loomulikult ma andsin
  ja see tädi ei näinud sugugi selline
  välja, et ta selle minu antud raha
  eest läheks omale hommikust
  viinapudelit ostma. Siis tundus küll
  kuidagi piinlik, et elan sellises
  riigis, mis ei suuda oma vanurite
  eest hoolitseda.

  Kõige valusam mälestus on aga ühest
  vene prouast. Istusin Kristiine
  keskuse bistroos ja sõin ja kuna seal
  antakse toitu alati natuke liiga
  palju, siis sõin isu täis ja hakkasin
  viima ülejäänud portsu lihtsalt ära,
  sest rohkem süüa ei jaksanud ja siis
  mind kõnetas see proua, kes ütles
  vene keeles, et tal kõht on väga tühi
  ja kas ma ei annaks neid toidujääke
  talle. Loomulikult tegin ma seda ja
  ta hakkas väga ahnelt sööma. Mind aga
  tabas sellel hetkel vist mu elu
  suurim maailmavalu ja läksin ruttu
  pangaautomaadi juurde ja võtsin sealt
  välja veel natuke raha, endal mul ka
  väga palju seda polnud ja viisin
  sellele tädile. Ta oli väga
  üllatunud ja tänas mind kenasti ja ma
  loodan, et ta sai sellest rahast
  vähemalt mõneks ajaks natuke süüa.

  Vahel on mu minult ja/või minu mehelt
  palunud ka raha sellised
  meesterahvad, kes ütlevad, et neil
  jääb natuke viinapudelist puudu. Ma
  tean, et see ei ole väga tark tegu,
  aga me oleme neile alati andnud, sest
  vähemalt on nad ausad.

  Paar korda olen sattunud
  narkomaaninäoga noormehe otsa
  bussijaamas ja vanalinnas, kes kerjab
  mult raha, kas on tal just natuke
  raha jäänud bussirahast puudu või on
  tal mingi muu häda. Talle ma pole
  andnud ja ükskord tuli sealt selline
  venekeelne sõim, et ma kohe tõsiselt
  hakkasin kartma. Selles suhtes olen
  ma resoluutne, kui käed-jalad otsas
  on, siis mine tööle. Kojamehena ikka
  tööd leiad, kui muud ei oska.

  Vanadest inimestest on mul kahju
  küll, aga tuleb meelde lugu, mida mu
  ema rääkis. Tal oli ka keegi kerjus,
  kellele ta alati raha andis, kuni
  nägi ükskord, kuidas mustade
  klaasidega mersu tuli sellele
  kerjusele järele, tõstis memme
  autosse ja sõitis minema. Peale seda
  ta enam tollele inimesele raha ei
  andnud.

  Toetama peab, aga ilmselt peab natuke
  valima, kes seda raha tõeliselt vajab
  ja kes mitte.

 • Avatar
  Vasta Max 24. august 2015 at 17:31

  Mustika keskuse juures andsime abikaasaga ühele vanale naisele 1.50 ja no seda oli talle vähe kahjuks… Hakkas seletama, et selle
  rahaga ta oma rohud ei osta, et anna viiekas. Vot peale seda ei taha kedagi aidata……

 • Avatar
  Vasta Elis 24. august 2015 at 16:25

  Õpitud abitus. Nad ongi harjunud, et neid aidataks. Nad ei oska ega tahagi ise toime tulla, niikuinii aidatakse. Kui keegi ei aita, siis
  neid ju enam polekski…Samamoodi ka arengumaades.

 • Avatar
  Vasta Liina 24. august 2015 at 12:07

  Mina olen pärit sellisest väikelinnast nagu Põltsamaa. Seal ma ei kohanud ühtegi kerjust ega kodutut, või siis olin liiga väike, et
  neid märgata. Alati, kui perega Tartu poodidesse ja turule tulime, oli turu ukse ees siuksed hädised vanainimesed kerjamas.
  Alati ma ehmusin ära, et mis juhtunud on, miks nad seal abi paluvad, andsin KÕIK oma raha (vanaema või vanemate antud
  kommiraha) neile. Alati nad tänaseid viisakalt ja ütlesid, et ma olen hea laps ja minust kasvab hea inimene.
  Nähes, kui abitud nad olid, hakkasin väikse lapsena nutma. Mäletan siiani seda, kuidas ma emalt küsisin, et MIKS, miks ometi
  keegi ei aita? Ja olen siiani šokeeritud sellest vastusest, et nad on ise selles süüdi või nad on joodikud või mis iganes vabandus.
  Ka siis tuli mul tahtmine minna nendega rääkima, kuulata ära see “nende lugu” ja olla lihtsalt vaimseks toeks. Väikse lapsena
  ma avastasin, missugune õelus inimestes on ja kui isekad nad suudavad olla. Kui minu ees siseneb turule uhke vuhva, kes on
  end nii ära lõhnastanud, et raske hingata ja hoiab hinge kinni neist möödudes ning suunab nende poole veel eriti õelutseva
  pilgu, ei suutnud ma mõista, mis toimub. Miks üks inimene, kes on tunduvalt jõukam minust ja mu perest, kõnnib abivajajast
  mööda?
  Nüüdseks olen juba 20-aastane tartlanna ja tuleb tunnistada, et olen isegi mõnest abivajajast mööda kõndinud ning saanud
  oma lahkusega ka vastu näppe. Ükskord küsisin samuti ühelt abivajajalt, et mille jaoks tal raha on vaja? Vastas, et tahab süüa..
  Ja kuna ma ise olin niikuinii toidupoodi minemas, ostsin ka talle midagi söödavat (paar pitsaviilu ja saiakesi), poest väljudes
  ulatasin tema toidumoona talle, mille peale ta vahtis mulle otsa ja ütles, et ega ta tegelikult toidu jaoks ei kerja siin midagi,
  antku ma talle parem raha. Ütlesin, et kui ma juba ostnud olen, siis võiks ju vastu võtta ja jätsin tema juurde söögi. Ma ei tea,
  mis selle “abivajaja” peas küll toimus, kuid minu antud söögi viskas ta nahaalselt prügikasti juurde ja kõndis minema. Reaalselt,
  mida Sa mees teed?! Olin ikka äärmiselt pettunud tema käitumises. Sest milline inimene viskab toidu minema?
  Kuid eks see ole ka haruldasemaid juhtumeid.

  Kord bussijaamas üks mees nii abitult nuttis ja palus inimestelt 2 eurot.. Mille peale samuti inimesed kõndisid tuimalt nagu
  tänavapostist mööda. Ainult 2 eurot! Mõtlesin, et kulla inimesed, miks te olete nii kitsid, inimesel jääb 2 eurot puudust jumal
  teab siis millest. Läksin ise ta juurde ja ta küsis ka minult. Ta rääkis, kuidas oli tulnud suurlinna (Tartu) ma enam ei mäleta kust
  ja ütles, et ta sattus eelmisel õhtul nii jooma ja jõi kogu oma raha maha. Tegelikult on ta hea ja korralik inimene, kuid ei tea, mis
  taga nüüd juhtus, et eks see alkoholilebus ole ka temas, kuid sellist asja pole varem juhtunud ja nüüd on inimesel 2 eurot
  kojusõidust puudu. No miks ei suvatse keegi kuulatagi, mis inimesel öelda on? Laenasin tollele mehele veel oma telefonigi, et ta
  saaks oma naisele helistada ja ta maha rahustada. Hiljem andsin veel 5€ lisaks, et ta saaks naisele kasvõi lilli viia, kuna vaeseke
  oli terve öö nutnud, sest kartis, et mehega on midagi halba juhtunud.

 • Avatar
  Vasta Merru 24. august 2015 at 11:24

  Alati kui võimalus on, olen andnud. Nii Eestis
  puhkusel kui Inglismaal elades. Viimane kord
  oli koolist õhtu poole koju tulles – oli üks naine
  beebiga suure tormi ajal pingi peal vihma
  käes. Nimelt olid nad ära eksinud ning last oli
  vaja imetada ning vihmavarju polnud ja kodu
  kaugel. Andsin oma vihmavarju ja telefoni
  abiga juhatasin neid koju ja pärast tulin tagasi.
  Olen ka veredoonor ja luuüdi doonor (17 olen
  aga seal saab alates 16) ning alati kui olen
  pakkunud, et kas soovid ka tulla verd andma
  või registreerima, see pole üldse valus, on
  vastuseks vabandused. Minu moto on see, et
  iial ei tea millal sina võid olla vajaja ning
  karma’s a bitch nendes asjades.

 • Avatar
  Vasta K2 24. august 2015 at 08:13

  Ülemiste ees oli suve alguses karguga noormees, mu
  vend andis talle 5€ ja läksime autosse istuma.
  Ootasime u 10min vanemaid ja kutt jõudis selle aja
  peale ära minna, kark kaenla all ja haige jalg oligi
  kadunud..

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. august 2015 at 08:36

   Jah, kindlasti on selliseid näiteid palju. Aga ma ei jäta ikkagi selle pärast andmata, et ÄKKI ta on petis. No on siis on, aga äkki ei ole 🙂

 • Avatar
  Vasta Merike 24. august 2015 at 06:20

  Mina olen elus andnud korra ühele kerjusele raha . Seda sellepärast, et ta nägigi välja usaldusväärne ja küsimuse peale, et mille
  jaoks raha tarvis läheb, vastas tema, et ta pole kolm päeva söönud midagi. Loomulikult pakkusin talle, et läheme ja ostame süüa,
  mille peale oli ta vägagi nõus. Ostsime süüa ja andsin ka raha.
  Aga üldiselt ei anna raha põhimõtte pärast juba. Pigem pakun varianti, et lähme ostame poest süüa. Ja seda sellepärast, et mul
  oleks oma raha targemasse kohta panna, kui neile vanaonudele-tädidele anda, kes kerjavad alkoholi jaoks. Mina seda ei poolda.

 • Avatar
  Vasta merily 23. august 2015 at 23:39

  Mul erilisi kokkupuuteid kerjustega pole. Ma ei kasuta peaaegu üldse sularaha ja ilmselt
  on see ka põhjuseks miks ma möödudes neile midagi ei anna.
  Hästi on mul aga meeles aastate tagune seik, kui viibisin ühe poe ees. Minu juurde tuli
  umbes 10 aastane poiss, kes paluval häälel küsis raha, sest tal kõht jube tühi. Mul ei olnud
  peale mõne sendi midagi . Pakkusin siis lapsele, et lähme poodi ja ma ostan süüa talle ja
  saan kaardiga maksta. Poiss aga krimpsutas nina ja jooksis minema. Siis nägin, et nurga
  tagant ilmus välja üks meesterahvas ja poiss jooksis tema juurde. Jäi mulje nagu isa
  saadab poega raha kerjama enda jaoks.

 • Avatar
  Vasta anonüüm 23. august 2015 at 22:31

  Ma pigem lähen ostan süüa, kui raha
  annan. Eriti ei salli neid, kes loomi
  kasutades kaastundele rõhuvad.
  Ostangi lati vorsti, mida
  koera-kassiga jagada saaks aga väga
  tihti on pettunud nägu näha olnud,
  sest pigem oleks viinaraha eelistatud
  (suva see loom)…

  Ma olen tegelikult sama vana kui
  sina, Mallukas, aga ilmselt loomult
  kalgim või küünilisem. Kui saan
  praktiliselt aidata, teen seda
  võimalusel alati, kuid rahakotiraudu
  niisama lihtsalt ei paota. Usun pigem
  õnge, mitte kala andmisesse.

  Kuigi üks koht, kus alati hingest
  torge läbi lööb, on need Pärnu mnt.
  lillemüüjad. Vanad tädikesed, istuvad
  seal enamasti oma ühe-kahe viimase
  kimbuga, ka siis, kui õues karm
  pakane. Ühest küljest tahaks tormata
  ja kõik kokku osta aga kaine mõistus
  teab, et tõenäoliselt on nad sinna
  noorte “katuste” poolt istutatud, et
  inimesed kaasa tunneksid ja seda
  “viimast” kimpu ostaksid.

  Elu on tegelikult päris kole.

 • Avatar
  Vasta Anneli 23. august 2015 at 21:49

  Ma olen ka kahevahel, et tahaks aidata muidugi aga
  samas on nii palju petiseid ja tänamatuid. Nt olen
  mitu korda sõimata saanud, et miks rohkem raha ei
  anna, kui mul reaalselt on vaid sendid rahakotis.
  Samamoodi tuli kord mu juurde 1 noormees talvisel
  ajal jutuga, et tema pole halb inimene aga on kodutu.
  Et kas ma saaks veidi raha anda, et süüa osta. Vastasin
  ausalt, et sularaha pole mul aga kuna ma olin just
  poest tulnud ja üht-teist oli kotis – pakkusin talle
  kotisisu. Siis tuli juba jutt, et väljas külm ilm, et kas ma
  natukenegi ei saa anda raha, et ta saaks teed osta.
  Vaevalt ta teedki osta tahtis, kui alguses oli jutt, et
  kõht nii tühi aga toitu vastu ei võtnud.

  Samas aga on ka mind aidatud. Mitmeid aastaid tagasi
  töötasin lapsehoidjana, lapse ema väitis, et oli mu
  palga üle kandnud ja ma ei kontrollinud. Pidin õhtul
  sõitma emale külla, bussijaamas siis hakates raha välja
  võtma avastasin, et polegi raha. Helistasin siis
  elukaaslasele ja kurtsin, et ta polegi raha üle
  kandnud ja mul pole piisavalt raha bussisõidu jaoks.
  Kõne lõppedes astus mu juurde üks härra,kes kuulis
  mu juttu pealt ja ulatas mulle puuduoleva raha. (Mingi
  20 krooni ehk oli). Ma olin täiesti hämmingus ja ei
  osanud alguses midagi teha aga siis ikka tänasin ja
  alguses ei tahtnud muidugi raha vastu võtta. Hästi
  tore härra oli, naeratas ja ütles, et hea meel, et aidata
  sai. Pärast oli tükk aega hea tunne sees, et häid
  inimesi leidub.

 • Avatar
  Vasta ml 23. august 2015 at 20:32

  Mul on nii hea meel, et sa sellise postituse kirjutasid….nüüd loodan siiralt, et see aitab nö maailma paremaks muuta! minu ja
  elukaaslase viimane aitamine oli pirita selveri juures, kus üks vana härra tuhnis prügikastides ja otsis taarat….ta oli muidu väga
  korralik ja meil lihtsalt hakkas niii kahju, ta isegi ei küsinud kelleltki mitte kui midagi…ja kui mees andis 5 euri sellele härraale…
  issand seda rõõmu ta silmades…oeh, päev oli korras! (mina ise alati ei anna, ma ei teagi, millest see sõltub mul….aga elukaaslane
  mul selles suhtes hea südamega, üritan ka ennnast nüüd parandada! 😀 )

 • Avatar
  Vasta Ketely 23. august 2015 at 18:56

  Mu vanaema on mind kasvatanud selles
  vaimus, et endast nõrgemat tuleb
  aidata – ka siis, kui nõrkus seisneb
  õhemas rahakotis või näiteks
  alkoholismis. Mis alkoholi puutub,
  siis ka inimene kellel katus pea
  kohal võib sinna lõksu kinni jääda.
  Tema kaubavalikut sa ju ei mõista
  hukka kui poelindil silmitsema
  juhtud? Jutt, et kui inimene tahaks
  siis ta saaks järjele tagasi on nii
  ära leierdatud ja tegelikult pole
  teil õrna aimugi, kui raske see on.
  Inimesed elavad töötult kuid, isegi
  aastaid. Hea, kui keegi saab aidata
  või kuskilt tiksub peale mõni
  abiraha. Mõtle nüüd, kuidas on otsast
  alustada inimesel, kes ei saa õhtul
  internetis töökuulutusi sirvida?
  Kellel ei ole võimalus ühte kindlasse
  kohta magama heita ja hommikul
  kohvitassi saatel ärgata ja
  energiliselt uut päeva alustada. Keda
  saadavad töötukassas tõenäoliselt
  põlgavad pilgud ja siis veel
  tööandjad, kes õudusest rassi
  vahetavad kui kuulevad, et inimene on
  KODUTU! Taevane arm! See on tehtav
  aga kas näiteks sinul, kes sa seda
  loed oleks niisugune jõud kusagilt
  nii muuseas võtta?

  Olen pea terve elu elanud keskturu
  vahetus läheduses ja alati on mu
  südant kriipinud vanad tädid, kes
  seal lähistel istuvad ja enda
  sokke-käpikuid-linikuid müüvad ja
  seda naeruväärse mõne euro eest.
  Kunagi müüs enda asju seal üks
  väikest kasvu õbluke vanamemm,
  igapäev ja nii aastaid järgimööda.
  Kord talvel vanaemaga sealt mööda
  jalutades istus memm õhukese
  kevad-sügis mantliga, mis oli
  määrdunud ja ainult peale vaatamisest
  hakkas endalgi külm. Pähe oli seotud
  miskisugune sallike, käes auklikud
  sõrmkindad ja jalas sussilaadsed
  madalaääre ja õhukese tallaga
  jalanõud. Kuna memm oli alati
  vanaemaga jutustanud ja ka mind
  kiitnud siis tol päeval võttis
  vanaema memmel käealt kinni ja vedas
  ta riidepoodi. Ostetud sai memmele
  talvekasukas, kõrgesäärega saapad,
  kindad ja korralik karvane müts.
  Järgmisel talvel memme me enam ei
  näinud, ehk läks pilvepiiri taha. Aga
  tänaseni on teadmine, et inimene nagu
  iga teine meist, ei pidanud enam
  päevast päeva saia raha koguma
  ohverdades igasuguse soojatunde
  viimseski kui rakus mis kehal asetseb.
  Ja niisamuti aitan mina. Alati, kui
  vähegi sularaha kaasas on või
  võimalus kellelegi poest midagi
  esmatähtsat osta.
  Kui mina ei aita neid siis kuidas ma
  võin kindel olla, et aidatakse mind
  KUI peaks minu elu mulle samasuguse
  kaika kodaratesse viskama ja hoopis
  mina olen see, kes tänaval sente kerjab?

 • Avatar
  Vasta P. 23. august 2015 at 18:21

  Ja ongi minu kord siia midagi kirjutada. Ma ei anna alati, sest alati mul pole midagi anda.. näiteks kui tulen koolist. Ma olen andnud
  ja loomulikult sellepärast, et ta vajab abi, aga ka sellepärast, et pärast on nii hea olla.. Me oleme ostnud pitsa ja kinkinud selle
  külmal ajal ühele kodutule (video youtubes) Plaanime seda veel teha. Üks suuri põhjuseid miks ma annan ongi, et endal on palju
  parem.. sa saad aidata.. ja siis loodad, et keegi teine ka aitab, et ta saaks selle vajaliku summa kokku! Mul tekkis küsimus ka, kui sul
  on kindel summa ühe asja jaoks mis sa ostma pead, aga käid kannatajast mööda, kas sa siis annad ära või jätad seekord vahele?
  Alati ju ei saa aidata..

  • Avatar
   Vasta Lily 23. august 2015 at 19:47

   no ma ei tea, mingi selline jamps
   mulle ka ei meeldi, kui teed seda
   selleks, et ENDAL parem hakkaks või,
   veel hullem, FILMID kogu üritust ja
   paned selle youtube’i üles?! kamoon,
   muidugi on pigem hea, et sa üldse
   viitsid end liigutada, aga milleks
   selline tähelepanu kerjamine ja kas
   eelkõige ei võiks ikka teha
   seepärast, et hädas oleval inimesel
   praem hakkaks? Sorri nüüd, et selle
   kõik enda peale said, aga siin ennegi
   mõni sellise alatooniga kommentaar
   olnud ja sinu omaga sai karikas täis :S

   • Avatar
    Vasta K. 23. august 2015 at 20:36

    see ei ole mitte selleks, et andjal uhkem tunne oleks, vaid et video nägijad tuleksid sellise teo peale. Youtubes on küll ja veel
    videosid, kus jagatakse kodututele hamburgereid, makstakse nende toidu eest, makstakse kellegi võõra inimese bensiini
    eest, annetatakse suuri summasid raha, intervjueeritakse kodutuid jne. See on selleks, et tõsta inimeste teadlikkust, täpselt
    samamoodi nagu Mallukas oma postitusega.
    Rohkem sallivust, inimesed!

    • Avatar
     Vasta anonüüm 23. august 2015 at 22:37

     No youtube’i postitamine on ikka suht
     haige enesepromo.
     “Vaadake-vaadake kõik, kui hea
     inimene ma olen!!! Vaatasite juba
     või!! Vaadake veel!!!! Laikige ja
     sheerige ka!”

     Aga kui see öösel paremini magada
     aitab…

     • Avatar
      C. 24. august 2015 at 10:18

      Vähemalt on inimesel mille üle reaalselt võikski uhkust tunda ja mida promoda. Tema teeb reaalselt midagi head,
      samal ajal kui sina netis passid ja kurje kommentaare kirjutad.

 • Avatar
  Vasta Kerli 23. august 2015 at 17:21

  See raha andmine kerjavatele
  inimestele on minus alati tekitanud
  kaks poolt. Üks pool minust tahaks
  neid kõik aidata ja ma olen ikka
  andnud ka, kui ma näen, et tegu on
  vanainimesega või invaliidiga, kel on
  keeruline liikudagi, et taarat
  korjata. Mis siis veel rääkida
  sellest, et keegi neid tööle võtaks.
  Talvel olen ka üritanud alati anda,
  kui vähegi raha on. Mind vist
  kummitab juba mitu aastat see, kui
  Tartus enne jõule, üks tädikene
  välisukse ja prügikasti vahel istus,
  nägu suunatud maa poole ja ainult üks
  käsi püsti. No vaese üliõpilasena mul
  reaalselt polnudki talle midagi anda
  ja kõndisin minema. Kõndimise ajal
  sain aru, et tziiz, tal polnud ju
  isegi kindaid käes, õues käre pakane.
  Läksin tagasi, et oma kindaid talle
  anda, kuid teda enam polnudki.
  Loodan, et sai ikka kuskil sooja.. 🙁

  Ja siis on see teine pool minus.. kes
  näeb inimesi, kes ei ole nüüd nii
  vanad, kahe jala ja käega, liiguvad
  kenasti ja ikka kerjavad. Elan ise
  maal ja täna kohaliku poe ees tuli ka
  üks mees ja küsis 20-senti. Poest
  välja tulles küsis seda ka kohe
  järgmiselt, niiet ju tal polnud
  ainult see 20-senti puudu. A miks ta
  praegu kuskil juhutöid ei tee, miks
  ta tuleb seda rahakest pigem teistelt
  küsima. Sellistel hetkedel mõtlen
  küll, et kas tegu on mingit sorti
  õpitut abitusega või laiskusega.

  Ja siis ma mõtlen veel sellele, et ma
  võtame enda riiki vastu pagulasi ja
  abistame neid, noh, leiame selle
  jaoks raha (ps! ma pole pagulaste
  vastane). Aga miks ei võiks meie riik
  ka selliste inimeste jaoks
  abiprogramme välja töötada. Võtta
  kov-desse tööle inimesi, kes saaksid
  sellistel aidata integreeruda
  ühiskonda. Just see integreerumine on
  oluline, sest väidetavalt on
  kodututel ju väga raske saada tööd,
  sest pole elukohta, elukohta pole,
  sest pole raha, raha pole, sest pole
  tööd etc. Meil on endal siin kodumaal
  olemas inimesed, kes ei ole
  võimelised kuhugi pagemagi.. ja me ei
  märka neid.

 • Avatar
  Vasta Leevi 23. august 2015 at 17:13

  Mulle lähevad kodutud väga hinge, kuna mu enda
  kasuisagi sattus peale mu emast lahutamist peaaegu
  tänavale. Eks see alkohol seal mängus oli… Natukene jäi
  siiski puudu, aga Pärnu “pompsudega” suhtleb ta
  siiamaani, kuigi ise käib töõl, elab puhtas korteris ja
  ostis just auto endale.
  Aga nägin kui kähku see allakäik võib toimuda, mistõttu
  annan alati kerjavale inimesele raha ja üldse mitte ainult
  münte. Münte mul enamasti polegi – need lõpetavad
  päeva lõpus lapse hoiupõrsas. 5-20-eurose, olenevalt
  mis kupüürid kotis on. Rekord on krooniajal 500-
  kroonine, aga see ei olnud lihtsalt kerjus vaid too oskas
  väga hästi laulda ja kitarri ka mängida. Hiljuti maksin
  ühel asotsiaalil poes arve ka kinni, kuna tal endal jäi
  puudu või oli kaardiga mingi jama. Kassapidaja ja
  järjekorras järgmised inimesed hakkasid mõnitama
  mind selle peale stiilis “Yo, mul jäi ka 10eur puudu,
  maksad äkki kinni?” Mul oli sel hetkel häbi olla eestlane!
  Mida nad mu raha eest ostavad on mu meelest ka savi.
  Whatever makes them happy! See inimestel pigem enda
  hoolimatuse õigustamiseks vist, et “nagunii ostavad
  alkoholi”. Nagu inimesed ise kunagi ei ostaks 😀

 • Avatar
  Vasta Kessu 23. august 2015 at 15:19

  Palju alksi kulus sul selle postituse tegemiseks?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 23. august 2015 at 15:20

   sorri, ei mõista su küsimust

   • Avatar
    Vasta Kessu 23. august 2015 at 16:01

    No kui palju alkoholi joond olid, kui seda
    kirjutasid?

    • Avatar
     Vasta Lily 23. august 2015 at 16:53

     palju sina ka jõid, et seda
     kommentaari kirjutada?

 • Avatar
  Vasta G 23. august 2015 at 15:05

  Selle postituse ja aitamisega seoses meenus mulle, et suvel pidi toimuma “Teismelise rahabossi” saate Kevini pere juures
  talgupäev. Kas see on juba ära olnud? Hea meelega loeks, mis seal edasi on saanud, väga südamlik saade oli.

  • Avatar
   Vasta k. 23. august 2015 at 15:32

   Olevat pidanud sügisel uuesti proovima kuna
   suvel.kõik puhkavad ja paljud huppasid alt ara.

 • Avatar
  Vasta Silvia 23. august 2015 at 14:50

  Mina aitan alati, kui mul selleks võimalus on, mulle läheb nii hinge see tänulik ja soe pilk mis on nende inimeste silmis ja ma ei
  mõtle neid kes käivad vindisena auto juurest auto juurde või inimese juurest inimese juurde , ma mõtlen just neid kes istuvad
  vaikselt ja ootavad, et keegi neid märkaks. Respect kõigile neile kes on leidnud selle natukese, et anda mitte võtta 🙂

 • Avatar
  Vasta Andra H 23. august 2015 at 14:37

  Mina olen aidanud ja aitan ka edasi, raha on selline asi
  mis nii vōi naa kulub, pole erilist vahet mille peale, kas
  ma ostan endale mingit nänni, süüa, hilpe, lapsele asju,
  maksan makse vōi annan kellegile kellel on vaja ja kes on
  tänulik iga abi eest… Raha on asi millel näib olevat
  tõsisem väärtus, kuid siiski on ta üks paber mis ajab
  inimesi kadedaks, kurjaks jne. Elada tuleb üks päev
  korraga, minu päev on korda läinud, kui olen saanud
  keda iganes mis tahes olukorras aidata 🙂 kunagi
  Ma ostsin oma kooli taskuraha eest bussijaamas ühele
  vanemale naisele prae sparrist(kiirtoidu koht) tal olid
  sendid tikutopsides ja näris präänikuid ning vaatas
  kuidas kōrval lauas üks noormees praadi sõi, vene naine
  oli. Ja siis ma ostsingi talle prae ning tema kallistas mind
  ja andis mulle prääniku, viisakusest vōtsin selle vastu,
  kuigi ma ei oodanud midagi vastu. Mul oli pikka aega
  pärast seda lihtsalt nii hea tunne ja lai naeratus näol. Ma
  olen aidanud vanematel inimestel kotti tassida ja no eks
  mõningaid asju veel, trepist üles minnes toetanud. Iga
  heategu tekitab hea tunde, mis tahes heategu ta siis ka
  on. 🙂 ma ei väida, et ma olen nüüd kes teab mis ingel, vōi
  ootan teiste imetlust ja kiitust, kui abivalmis ma olen
  jne. 😀 lihtsalt tean mis tunne on kui pole mingit välja
  pääsu ja oleks abi vaja,ning abile ei ole vōimalik loota…
  Raha on elamiseks ja eluks tähtis, kuid tähtsam on
  hoolimine 🙂 raha on lihtsalt materjaalsus. On seda vōi ei
  ole. Ta kulub nii või naa.

 • Avatar
  Vasta H 23. august 2015 at 14:25

  Joodikutele jms ei anna raha.ise syydi.mis iganes
  sularaha pole. ykskkord sain puuvilju oleks voind talle
  anda motlesin sellele a laks sedasi.
  Ning raha kerjajaid kes teesklevad santi voi bussiraha”
  vaja petiseid on igal pool lisaks ropendavad ka.eriti
  need koertega petturid.
  Igayks peab ise oma eluga hakkama saama.

 • Avatar
  Vasta monsa 23. august 2015 at 14:24

  Mina annan alati kui on piisavalt endal,et anda. Olen
  môelnud,et see ôlleke on vb üks väheseid tujutõstjaid
  selle vaese inimlooma päevas. Mul sõbranna üldse ei
  salli seda sorti kodanike. Kohe kaugelt kukub lõugama
  kui keegi suuna tema poole võtab.
  Olime poodi sisenemas mingi päev kui vanem väsinud
  olekuga härra meid kõnetas. Sõbranna kukkus kohe
  kisama,et tal 3 last ja tal endalgi pole midagi jne jne.
  Väga kurjalt ka muide…Läksin papi juurde,et kuulda
  mida ta soovib. Ta soovis,et ma aitaksin tal
  pangaautomaadist raha välja võtta kuna ta unustas
  prillid maha….arvel oli üle 1000 euro. Vot sellised me
  siis oleme :-\

  • Avatar
   Vasta Inga 24. august 2015 at 10:40

   Ja onul vedas sellega, et abistajaks osutusid
   sina, aus ja heasüdamlik. Nii mõnigi teine
   oleks vb suurema summa välja võtnud ja
   vaikselt omale taskusse pistnud …

 • Avatar
  Vasta V 23. august 2015 at 13:54

  Ma olen andnud ja aidanud. See, et ma mööda kõnnin
  ja teen, et ei näe tekitab mul just kahetsust ja panrb
  südame kripeldama.

 • Avatar
  Vasta A. 23. august 2015 at 13:35

  Mul endal on paraku sularaha väga harva ja enamasti kui mul seda on, siis viskan pea kõik poekettides olevatesse
  annetuskastidesse. Olen andnud ka kerjustele, kuid õnneks ma ei mäletagi millal ma viimati ühte nägin. ”Eelistan” siiski annetada
  raha lastele või loomadele, pea iga kuu teen ülekande mõnele neist. Selle kuu alguses käisin ka esimest korda verd annetamas ja
  no siiani on ikka hea tunne, et vast saab kedagi aidatud sellega, kindel plaan on nüüd iga kolme kuu tagant käima hakata.

  • Avatar
   Vasta inimene 23. august 2015 at 16:15

   töötasin mingi aeg kooli kõrvalt rimis ja kui endale tööriided kuskilt laost sain, siis nägin, et üks
   annetuskast veel EEKidega seisab seal. vot nii kaugele jõudiski see inimeste annetatud raha 🙂

   • Avatar
    Vasta Andra 24. august 2015 at 09:30

    Selline asi mu enda kodulinnas ka lihtsalt mõnes poes seisavad EEK-idega kastid siiamaani,pole keegi puutunud,ei tea mille
    jaoks need pandi üldse.

 • Avatar
  Vasta Susanna 23. august 2015 at 13:23

  Eks neid kerjajaid või abivajajaid ole jah kahte sorti, ühed need kes tõesti abi vajavad ja teised, kes ei viitsi lihtsalt tööl käia- nagu
  näiteks tema 😀 –
  https://www.facebook.com/MargatudTARTUs/photos/a.644375815634845.1073741829.470732072999221/925867890818
  968/?type=1&theater
  Enda õpetaja rääkis kunagi, kuidas poe ees kerjavat vanemat meest märkas ja no läks andis oma kopikad ära, midagi viie euro
  kanti.. Hiljem nägi sama meest poejärjekorras pornoajakirja ostmas 😀

 • Avatar
  Vasta Merily 23. august 2015 at 13:02

  No minu arvamus sellest on selline, et kui ta ei tahaks
  seal kerjata ja endale iga päev suurtes kogustes
  alkoholi sisse kaanida, siis ta seda ka ei teeks.
  Sellegipoolest, et igal pool kirjutatakse et töökohti ja
  asju on vähe, siis tegelikult pole. Ta ei pea jah
  juhatajaks kandideerima aga ta võib minna kuskile
  turvameheks või koristajaks (mida meil siiski ka vaja
  on). Mina usun seda,et ta leiaks endale sellest
  väljapääsu, kui tahtmist on. Samuti ka viitsimist ilmselt
  sest palju kergem on ju kuskil istuda ja raha saada. Kui
  paljud reaalselt annavad, ma ei tea aga on olemas siiski
  selliseid inimesi kes lähevadki ja ostavadki neile süüa.
  Nagu sinagi.
  Tabu teema just selle koha peal ongi see et ta ostab
  ensale alkoholi, et järgmisse päeva kuidagi ära elada ja
  nii päevast päeva, aastast aastasse. Alkohol ilmselt
  ongi ta elu ära rikkunud. Inimesed ei tahagi anda
  alkoholi jaoks raha sest enamus inimesi peavad need
  sendidki kuidagi teenima, mitte seal istuma. Alkohol
  on kallis. Söök ka jah, aga alkohol ei ole
  maailmaparandaja. Seega ongi nii, et ininesed ei tee
  sellest välja sest nad ei taha anda kellelegi enda
  teenitud raha, mis kohe maha juuakse. Millegipärast
  see siiski mõjutab, milleks neil raha vaja on 😉

 • Avatar
  Vasta Siret 23. august 2015 at 12:58

  Mina annetan ka alati kui on peenraha ,kuigi raha
  endalgi vähe.
  See tunne on nii hea , et oled kedagi aidanud , ja kui
  raha pole anda, siis ausalt jääb sisse paha tunne , et
  kahjuks ei saanud aidata:(

 • Avatar
  Vasta Lily 23. august 2015 at 12:57

  Annan. Eestlased on üldse kuidagi
  imelikud, kui asi rahasse puutub,
  olen tähele pannud. Kuidagi piinlik
  on raha anda kellelegi. Märkasin
  Aasias olles, et seal oli KOMBEKS
  raha anda igasuguste teenete eest
  (mitte nii, et ainult valged annavad
  kohlikele, vaid ka kohalikud
  üksteisele). Meil siin on vist
  kombeks selle väljaantava raha eest
  midagi osta (kommikarp, veinipudel
  vms), mida võib-olla inimesel üldse
  vaja polegi. Aga seal Aasia riigis,
  kus olin, andsid kerjajatele pea KÕIK
  inimesed, kel raha oli, jsest seal
  oli see pigem väärikuse asi,
  ühiksonna ühtehoidmise asi jne. Siin
  tundub inimestele, nagu raha
  küsimisega solvatakse neid ja nagu
  raha andmine peaks selle vastuvõtjat
  kuidagi solvama. Võiks muutuda see
  arusaam juba. Ma muide hakkasin
  pärast reisilt tagasi tulemist palu
  rohkem kerjajatele (aga ka
  tänavamuusikutele jms) raha andma.
  Eks inimene on ikka ta ühiskonna
  vili, kuni näeb, et saab teisiti ka.

  • Avatar
   Vasta Leevi 23. august 2015 at 17:22

   Ma elasin Filipiinidel 1.5a ja seal oli ka nii. Inimesed,
   kellel endalgi polnud, andsid ikka kerjustele. Kasvõi 1
   peeso, aga mööda ei vaadanud keegi! Samuti lubati
   kerjustel vabalt kohvikutes söömas käia, Eestis aetakse
   nad ju minema. Eluski ei lähe meelest, kuidas Nikolai
   Lehtlasse kunagi tulid kaks enam-vähem viisakates
   riietes eluheidikut, kes tahtsid süüa kaasa osta ja nad
   mõnituste saatel minema saadeti! ?

   • Avatar
    Vasta annimumm 24. august 2015 at 21:27

    Ma olen isegi vahel paar sõna sekka öelnud kui selliseid inimesi koheldakse mõnitavalt. Olen ka töötanud välismaal ja näinu
    kuidas seal suhtutakse ja kuidas meil. Isegi üks minu kunagine kolleeg mõnitas ühte eluheidikut. Ja ajas ikka vihale küll.

 • Avatar
  Vasta Draama 23. august 2015 at 12:56

  Mina näiteks kerjustele põhimõtteliselt raha ei anna.
  Ma ei käi tööl sellejaoks, et oma raskelt teenitud raha
  lihtsalt ära anda. Kui sul on püsivust igapäevaselt
  kuskil kerjata, siis leia püsivust tööl käia.
  Kassapidajaid/kärulükkajaid/koristajaid poodidesse
  koguaeg vaja ja enamus kohti võtavad ka invaliide
  vastu. Lisaks on sul soe koht, teenid ise oma leivaraha
  ja pesemisvõimalus. Töögraafikut näidates saad ka
  kodututevarjupaigas oma voodikoha, nii, et millest me
  siin räägime. Inimene peab ikka ise enda eest hoolt
  kandma, mitte teiste almustest elama.
  Ainukesed kohad, kus aitan on haiglad ja tõesti väga
  keeruliste haigustega inimeste ravi. Samas
  annetustelefonidele ma põhimõtte pärast ei helista,
  sest mulle ei sobi see, kuidas otsustatakse minu eest,
  mis summat ma maksma pean. Enamasti uurin ise
  konto järgi ja teen sinna siis pangaülekande.

  Aga inimene, kes tõesti vajab abi (on kukkunud ja ei
  saa enam püsti vms) ja temast mööda lihtsalt
  jalutamine, ükskõik kas on purjus või mitte, räpane või
  ka verbaalselt agresiivne, see pole grammivõrdki ok.
  Püsti aidata, veenduda, et kõik terve ja korras,
  kutsuda kiirabi jne on iga inimese kodanikukohus.
  Isegi kui jääd tänu sellele tööle, koju, poodi hiljaks!

 • Avatar
  Vasta Eileen 23. august 2015 at 12:54

  Mina olen selline, kes annetab ja samas ei anneta ka. Näiteks ei anneta ma ühele naisele, kes konkreetselt igal kevadel ilmub Tartu
  tänavatele sildiga, et tal on kolm väikest last ja nii pea kui sügis käes, siis kaob ära. Mina näiteks ei usu, et tal on kolm väikest last,
  sest kolme väikese lapse kõrvalt ei saa ükski ema terve suvi hommikust õhtuni eemal olla. Mitmel korral olen näinud teda hiljem
  rõõmsa näoga poes kalleid veine valimas või siis Reservedis shoppamas. Okei..
  Samas olen ostnud kotiga süüa neile, kes on ise juurde tulnud ja palunud pätsi saia, sest kõht on nii tühi.

  • Avatar
   Vasta M 23. august 2015 at 16:01

   Kas see naine kannab peas rätti ja on pealtnäha umbes neljakümnendates? Raatuse Comarketi taga istus ka pidevalt üks naine
   sildiga, et kolm last toita vms.

 • Avatar
  Vasta K 23. august 2015 at 12:47

  Kõndisin ükskord Tartus ringi, kui minu poole pöördus
  üks vanem naine ning palus, et ma talle natukenegi
  süüa ostaks. Olin just äsja saanud paar päeva töö eest
  raha, mis minu vanuse jaoks sel hetkel ikka päris hea
  summa. Tädikesest hakkas mul loomulikult kahjuks
  ning läksin ostsin talle natuke head ja paremat süüa.
  Ootas mind sama koha peal, kus kohtusime, andsin
  talle ostetud toidu ning rääkis minuga paar sõna juttu.
  Hiljem oli küll tõsiselt hea tunne, et suutsin kellegi
  päeva natukene paremaks teha. 🙂

  • Avatar
   Vasta Kadi 23. august 2015 at 14:35

   Vastukaaluks sellele loole juhtus sama asi ka
   minuga. Oli tädike. Tahtis söögi jaoks natuke
   raha. Ostsin siis ise talle natuke. Päts leiba ja
   natuke vorsti ja värki. Õue jõudsin siis viskas
   selle leiva näkku mulle ja saatis persse sest
   tegelikult oli viina jaoks vaja. Samas oleks ta
   öelnud et viina jaoks, krt ma oleks ostnud ka
   talle selle. Mida sa siis valetad.

 • Avatar
  Vasta B 23. august 2015 at 12:36

  Mina ei anna, kui inimene märgatavalt narkouimas on
  ja mustlastele ka ei anna. Muidu kui on, annan alati.
  Ükspäev just tuli Kristiine juures üks vanem Eesti
  mees ja küsis 7 senti, et pea nii haige ja õlleraha vaja.
  Krabasin kohe oma viimased mündid (ma sularaha ei
  kasuta) ja andsin talle. Ja samuti ma tihti ostan lilli
  nende tädide käest, kes seal Kristiine ees pinkidel
  istuvad, kuna nad seal tihti vihma ja külmaga ka, siis ei
  saa ju olla, et vana inimene seda hobikorras teeb, ma
  alati eeldan, et ju siis rahaga kitsas, aga kerjata ka
  uhkus ei luba.

 • Avatar
  Vasta T. 23. august 2015 at 12:27

  Raha ma pole juba päris ammu inimestele annetanud,
  pigem kodutudele loomadele. Eile aga väljas peol
  koperdades käisime söömas ja mul jäi suurest
  kanakebabist pool alles. Klubisse seda kaasa võtta ei
  saanud, ära visata ka ei tahtnud. Mässisin fooliumisse
  ja andsin järgmisele kodutule – mingi eluheidik mees
  oli, aga KUI õnnelikult ta seda sooja sööki vaatas!
  Kusjuures selle ülejääkide kerjajale viimise idee panid
  mulle pähe ühed noored, kes kuid tagasi väljas söömas
  käies minu kõrvallauas sellest rääkisid – kui on suur
  ports ja jääb üle, otsin kodutu ja viin talle.
  Möödaminnes kuuldud juhuslikud sõnad võivad nii
  palju muuta.

 • Avatar
  Vasta Gerda 23. august 2015 at 12:17

  Mina vist kuulun ka sellesse
  kontingenti, kes väga ei anneta.
  Kunagi noorena vist olen andnud, aga
  ei mäleta enam hästi. Ilmselt olen ma
  nii skeptiliseks muutunud, et ma ei
  taha üldse raha annetada. Esiteks,
  mina olen oma raha välja teeninud ja
  vahel selle nimel palju ohvreid
  pidanud tooma (vaba aeg, kvaliteetaeg
  kallimaga jms). Mul ei olegi otseselt
  kahju sellest eurost või kahest, aga
  asi on põhimõttes.
  Küll aga olen ma võtnud endale
  eesmärgiks vähemalt (!) üks heategu
  aastas teha. Ma annetan toitu
  toidupanga jaoks. Ma annetan
  kiisudele-kutsudele toitu. Võimalusel
  aitan kuuma joogi, hea sõna või
  nõuga. Mul ei ole kahju aidata
  vanainimest üle tee, pakkuda
  kellelegi bussis/rongis istet, hoida
  lahti ust.
  Ma olen üleüldiselt arvamusel, et
  raha ei ole maailmas kõige tähtsam.
  Jah, pole raha – pole toitu, pole
  kodu, jms. Aga meeles peab pidama
  seda, et raha ei võta Sind õhtul
  kaissu, ei pühi Su pisaraid, ei naera
  koos Sinuga. Mul pole kahju oma
  rahast, mul on kahju ajast ja
  ohvritest, mis ma selle raha nimel
  olen toonud. Seega, külmal ilmal võib
  alati paluda minu käest kuuma jooki;
  kuuma ilmaga külma jooki; võileiba
  vms – kahju mul ei ole. Aga see euro
  või kaks jääb siiski kellegi
  kaabusse/topsi poetamata.

 • Avatar
  Vasta P 23. august 2015 at 12:15

  Eestis olles annaks ikka kui oleks sente, aga tead
  välismaal näiteks Taanis tõesti ei anna. Siin on
  üldteada, et kerjused on osa suuremast organiseeritud
  grupist ning see raha, mis inimesed neile annavad,
  võetakse neilt ära ja läheb hoopis nö bossidele. Ja ma
  tõesti ei taha toetada kuritegevust.
  Pigem annaks kerjustele toitu kui raha. Küsiks mida
  neil vaja on ja ostaks, nii on kindlam.

 • Avatar
  Vasta K. 23. august 2015 at 12:15

  Mina ei anna raha, kuna väga palju on tõesti petiseid.
  Pigem küsin, et mida toidupoolist ma osta saaksin ja kusjuures ENAMIK pärast seda ütleb, et ahh pole midagi tarvis siis.
  Ja kui on tõesti öeldud, et üks must leib kuluks ära, olen ostnud. Kui ütlevad, et iga asi oleks hea, siis olen sooja toitu ostnud.

 • Avatar
  Vasta Kristi 23. august 2015 at 12:14

  Kui Tallinnas olen ja näen kedagi kerjamas, siis ikka annan, kui on midagi anda. Niiiiii kahju on neist lihtsalt. Mul on ka jumala suva
  kui nad ostavad selle eest alkoholi. Vaba maa, ostku mida tahavad. Aga siin kus ma elan neid ei ole põhimõtteliselt kunagi ja ainult
  Tallinnas käies saab jah anda.

 • Avatar
  Vasta M. 23. august 2015 at 12:07

  Sa oled tõesti väga õilis inimene ning maailmas võiks selliseid rohkem olla. Olen ise ka selline, kellel on kõigist inimestest,
  loomadest, taimedest ja lindudest kahju ja aitaks alati kui saaks. Vahel on aga küll juhtunud, et ei ole rahakotis ühtegi
  mündikest kaasas, endal on väga kiire kuskile minemisega ja pangaautomaati pole ka läheduses, siis on terve päev
  muserdatud, sest on tunne, et ma ei saanud inimest aidata, kuigi tal oli seda raha rohkem vaja kui minul. Ja nagu siin oli jutt
  eelnevate kommentaatorite poolt, et on ka selliseid südametunnistuseta pettureid, kes kerjavad, aga endal tegelikult on kuskil
  talu olemas ja täitsa heal järjel või inimene, kes pipardab vähese raha üle ja ei taha leiba ega vett ja ei oska tänada,vaid joob
  ainult limonaadi (kusjuures selle viimase tädikesega on ka minu emal kokkupuuteid olnud Tartus), siis olen ikka mõelnud, aga
  no las olla siis….las ta joob seda limonaadi ja ei oska tunda tänulikkust abi eest või olgu ta siis pettur, kõik see tuleb inimesele
  endale karmaga tagasi. Mina see-eest, aga saan olla puhta südametunnistusega ja tunda rõõmu, et olen siiski midagi head
  teinud.

 • Avatar
  Vasta Liisi 23. august 2015 at 11:55

  Vanalinnas on üks tore kodutu nimega Siim. Ma olen
  alati teda aidanud paar suitsu andnud või raha või
  üldiselt ta ikka küsib. Aga talle ma annan ainult
  sellepärast, et ta jutud on nii huvitavad. Ja peale selle
  ta ei osta enamjaolt alksi… aga rimist pitsaviilu ja
  limonaadi.. ja kenolotopileteid. Kenolotopiletid on
  põhilised.. ta lihtsalt loodab saada veidike rohkem
  raha kui tal on… talvel ostab ta väikse topsiga viina…
  aga seda enamjaolt sellepärast, et õues on nii
  kuradima külm. Ta saab riigipoolt ka muidugi midagi…
  90 eurot kuus umbes… aga kuna ta tänaval elab siis tal
  on juba 2 korda varastatud dokumendid. Ja uute
  dokumentide tegemine ka maksab ju… aga tore on
  aidata 🙂

 • Avatar
  Vasta Kats 23. august 2015 at 11:46

  Minu nõrk koht on loomad, inimestele ma ei anneta. Varjupaikadele ma annetan koguaeg. Mu süda murdub lihtsalt iga kord kui
  mõnda kurb loomauudist näen 🙁 Süüa ma veel võiks osta, aga raha ma ei annaks kui ei tea kuhu see läheb!

 • Avatar
  Vasta eku 23. august 2015 at 11:41

  Mina usun karmasse ja seetõttu ma enamasti aitan.
  Kuigi üks kontingent noori on mul küll üle visanud.
  Nimelt need, kes küsivad 10 eurot, et ida-virusse
  sõita, sinna juurde kuulub nutt ja hala, kuidas ema/
  õde/vend/isa on Tallinnas haiglas jne. Algul andsin ka
  neile, aga kui avastasin, et neid küsijaid näen ma iga
  päev 3-4 erinevat persooni, siis sain aru, et vaevalt
  nüüd terve ida-virumaa Tallinnasse on sattunud oma
  haigeid omakseid vaatama ja ei saa nüud koju. Kurb on
  see, et vb kellelgi ongi selline mure, aga need
  tegelased solgivad abivajajate mured kerjamise pähe
  ära 🙁 ma ei julgeks kunagi kedagi haigeks valetada,
  sest noh.. you know.. karma!

  • Avatar
   Vasta riinu 23. august 2015 at 12:59

   Mina andsin viimane kord Eestis olles
   yhele sellisele. Nii onnetult tuli,
   et temal vaja natukene- kas oli kolm
   eurot voi midagi sellist..ka, et ema
   toodi haiglasse ja nyyd ode yksi
   kodus ja ei tea, kuidas koju saada
   (pidada 260 km olema sinna- kahe
   bussi jaoks raha vaja). Ma siis
   rahakotist leidsin 2 euri. Tema, et
   kas ma saaks ikka pangaautomaadist
   rohkem votta, et seal yle tee on
   automaat. No syda laks hellaks, et
   akki ongi ode yksi kodus (pidada
   alles 4aastane olema). Ning teel
   automaadini muidugi jutt muutus, et
   vaja hoopis 17 eurot. Ma siis andsin
   20 (kas Eestis yldse bussipilet nii
   palju maksab???). Hiljem hakkasin
   motlema, et ta ytles, et ema sai
   ajurabanduse ning et alles 54aastane
   ja see ikka vaga paha mark, et nii
   noorelt…Kuidas saab siis ode olla
   4aastane kui ema on 54…(ja ei ma ei
   kuulnud valesti, sest seda 54 kordas
   ta mitu korda). Teiseks, miks tema
   yldse emaga kaasa tuli, kui vaike
   laps koju jai (ise olen kyll korra
   pidanud yksi kiirabiga haiglasse
   soitma kui mees lapsega oosel koju
   jai- ja minu oma 12!) No aga vot sel
   hetkel ei moelnud- kahju oli
   inimesest. Siin ma, aga kerjustele ei
   anna, sest see on organiseeritud asi-
   korra olen isegi yht peale “toopaeva”
   nainud raamatukogu ees iphoniga
   mangimas…ahjaaa- meil saab kerjuste
   juures kaardiga ka maksta- neil on
   see masin 😀

 • Avatar
  Vasta Kristi 23. august 2015 at 11:40

  Mul pole kunagi rahadega väga hästi olnud. Selles suhtes, et elan ilusti ära ja saan piisavalt süüa osta, aga ntks riideid ostan
  üliharva endale. Tahan sellega öelda, et kui mul võimalust on siis aitan, aga viimast söögiraha päris ära ei anna.
  Paar aastat tagasi olin poes ühe armsa memme järel järjekorras. Kui tal jõudis maksmise aeg kätte, siis hakkas oma münte ja
  sente kokku lugema, kahjuks neist ei piisanud. Õnneks oli mul just palgapäev vms olnud, niiet maksin terve memme toidu ise
  kinni. Ja oh appi kui tänulik see tädike oli. Tal jäi ju järgmiseks korraks ka toiduraha alles. See tegi mu terve päeva nii ilusaks ja
  siiani teeb südame soojaks kui meenuvad need tänulikkust täis silmad.
  Teine lugu juhtus nüüd paar nädalat tagasi Tartu bussijaamas. Üks tädike kerjas seal. Mul oli 3 euri järgmise päevani, siis oli
  palga päev, aga kodus opolnud midagi süüa. Andsin talle siis 50 senti. Tädi nägu tõmbus vingu. Siis küsis, et kuum päev on, äkki
  saan talle juua tuua. Mul oli kotis vee pudel, andsin selle. Ja tädi nägu tõmbus veel rohkem vingu, sest ta on harjunud jooma
  limonaadi. Nagu reaalsel??? Ma olin nii solvunud, ma andsin nii palju ära kui võimalik ja ta isegi ei öelnud aitäh.

  • Avatar
   Vasta Andra 24. august 2015 at 09:33

   Ühel inimesel oli ükskord juhus kus onuke tahtis õlut ja siis osteti talle väike 0,5-ne ja tema ütles,et aga miks suurt ei ostnud.
   Tänulikkust ikka pole mõnel.

 • Avatar
  Vasta E 23. august 2015 at 11:37

  Väiksena me sõbrannaga julgesime koguaeg kodutule
  lihtsalt minna ja süüa osta ning siis neile viia aga
  kusjuures enam nagu ei julge, kahekesi veel aga üksi
  nagu ei julgegi (pean selle kallal vaeva nägema).

  Tavaliselt kui mul ikka on siis ma ka annan münte,
  nooremana sai ka viieseid sinna pandud siis kui raha
  nii kallis ei tundunud aga jah nüüd kui mul on ja ma
  ikka satun mööda kõndima ning mul on siis ikka annan.
  Minu arust on see jumala okei aga mõnikord ma
  mõtlen küll, et kas ikka loomale ka midagi ostab kui
  loomaga inimest näen. Igatahes jutt sul jumala õige ja
  inimesed võiksie tõesti rohkem abivalmis olla.

 • Avatar
  Vasta sips 23. august 2015 at 11:33

  Kui ma üle eelmine aasta eestis olin jõulude ajal, siis käisin kristiines shoppamas. Seal ees istus üks mees. Shoppasin ikka tunde.
  Jooksin vahepeal autosse ja tagasi, autosse ja tagasi. Viimane kord asju viies, jooksin panga automaadi juurde ja võtsin raha
  välja. Vahetasin raha lahti ja andsin 10€ talle. Mees oli mega kohkunud ja ütles, et talle pole keegi nii palju raha andnud. Tänas
  endal olid tal silmad vees. Peale seda jooksis ta poodi. M ategin veel auto juures suitsu ja kui ta poest välja tuli, olin mina hoopis
  näost punane. Ta oli endale ostnud süüa ja minule väikese sokolaadi. Tänutäheks. Ma ütlesin, et pole vaja ja tehku endal
  jõulude puhul suu magusaks. Tema ikka surub ja surub mulle seda pihku. Võtsin vastu ja surusin kätt. Autojuht küsis, et kas ma
  haiguseid ei karda ja äkki lähen käin poes ja pesen käed puhtaks. Hakkasin naerma, et kui inimene kellel on raske, ostab minule
  abi eest sokolaadi, siis ma sügavalt kahtlen, et ta mingi surmahaigusega onukene on.

  Aitan ikka kui saan. Soomes on meil oma pudelikorjaja, kellele panen pudeleid peidukasse.

 • Avatar
  Vasta Triinu 23. august 2015 at 11:32

  Oi Mallukas. Et sa teaks,siis ükskõik milline
  inimene sulle vastu tuleb, tal võib ka kõht
  VÄGA tühi olla. Tean omast kogemusest,kus
  kodus on pere,käid tööl aga kuu lõpus pole
  külmkapis muud kui nt või! Ja kui lastel on kõht
  täis siis on emal kõht tühi jne.
  Mina aitaks parem sellega et ostan toidupanka
  süüa kui jagan seda sööki tänavale. Sest tänaval
  lebajad loodavad teistele,aga töötavad
  inimesed katsuvad ise hakkama saada.

  • Avatar
   Vasta Sigrid 23. august 2015 at 11:50

   Need inimesed, kes tõesti abi vajavad ei pöördu
   toidupanka ka. Piisavalt nähtud, kuidas seal käiakse
   süüa võtmas uhkete mersudega. On rumal arvata, et
   selle kaudu jõuab abi tõeliste abivajajateni. Kui tõesti
   soovi kedagi aidata, siia just nimelt otse tõeliseid
   abivajajaid.

   • Avatar
    Vasta Triinu 23. august 2015 at 14:57

    Väikestes valdades kutsutakse vaid neid
    ,kellel süüa vaja,mitte nii et kutsun terve
    linna sööma.

    • Avatar
     Vasta hmm 24. august 2015 at 14:02

     Väikestes valdades on meeletu onu-poja
     poliitika. Sõbranna õel on paljulapseline
     pere. Ainult mees käib praegu tööl (pere
     noorim on alla aastane) ja nemad ei saa
     mingit abi. Öeldi vallast otse näkku, et teie
     lapsed on liiga puhtalt riides. Ei mingit toidu
     abi kuivainete näol ega midagi. Samas sots
     töötaja sugulane, kellel 1 laps ja 2 töötavat
     vanemat saavad just nimelt paljulastelistele
     mõeldud toiduabi. Rootsi reisile
     paljulasteliste liidu kaudu jnejne.

 • Avatar
  Vasta Tuuli 23. august 2015 at 11:29

  Ükspäev, kui ootasin parklas enda sõidueksami
  tegemist, tuli juurde üks papi, küsis kas paar senti on
  anda. Muidugi oli mul rahakotis sente, aga ma ei tea
  miks ma sel hetkel ütlesin, et mul pole rahakotti
  kaasas. Papi kõndis edasi ja mina läksin sõidueksamit
  tegema, millest ma läbi kukkusin. Oli see nüüd karma,
  mis mulle kätte maksis või kokkusattumus, kuid pani
  mõtlema küll…

 • Avatar
  Vasta Birxu 23. august 2015 at 11:27

  Nõustun Mallukas, sinuga. Maaslamajat ei lööda ning kunagi ei tea, mis meie endiga tulevikus juhtuda
  võib ja missugusesse olukorda võime sattuda. Elan ise küll väikeses linnas, kus väga selliseid inimesi ei
  kohta, kuid leian, et minu poolt on inimlik isegi näiteks pargis tekkiv taara panna prügikasti kõrvale,
  mitte sisse, sest niikuinii korjatakse see sealt üpris kiiresti ära ja see, kes seda teeb, on ju ka inimene.
  Miks siis mitte teha omalt poolt asja tema jaoks veidi humaansemaks, kuna kindlasti ei ole lõbus
  mööda prügikaste sorada.

  Samas toob sinu jutt mulle meelde insidendi, mille tunnistajaks olin kunagi Tartu linnas- suure
  kaubamaja ees oli ratastoolist maha kukkunud meesterahvas, kes oli ilmselgelt veidike vindine ning ka
  mitte just kõige puhtamate elukommetega. Oli näha, et tal oli raskusi toolile tagasi saamisega, ning
  minu imestuseks(seisin sellel hetkel teisel pool teed), kõndis temast tõesti mööda sadu inimesi, ning
  MITTE ÜKS isegi ei vaadanud sellise näoga, et läheks aitama. Sellel momendil oleksin tahtnud kogu
  sellele möödakõndivale kambale käratada, et te olete kõik imbetsillid! Kuidas on võimalik olla nii pime,
  loll ja ignorantne, et sa ei aita kaasinimest, kaasmaalast? Igatahes, olin siis ise hakkaja ja vurasin üle tee
  ning läksin onule appi- minu õnneks, seda märgates tuli meie juurde veel üks noormees, kes mind aitas
  ning koos saime onu jälle ilusti toolile. Kusjuures ei olnud tal puudu mitte üks, vaid mõlemad jalad, niiet
  ma ei kujutagi ette, kuidas ta oleks ise sinna tooli tagasi saanud. Sõidutasin onu veel tooliga kaubamaja
  uksest ka sisse, kuhu ta soovis söögipoodi minna ning tundsin endal füüsiliselt inimeste pilke, et vaata,
  mis nüüd teeb, umbes nagu oleksin kuriteoga hakkama saanud, et vindist kodanikku aitasin. Igatahes,
  onu ise oli väga viisaka jutuga ning tänas veel mitu korda ette- taha. Mina aga sain järjekordse
  õppetunni selle kohta, kui hoolimatud võivad inimesed olla ning mul on siiralt hea meel, et peale minu
  on veel teisigi, kes julgevad ütelda: fuck society, mina teen nii, nagu ise paremaks pean. Või kui
  tsiteerida filmi Men in Black: ” A person is smart. People are dumb, panicky dangerous animals and
  you know it.”

 • Avatar
  Vasta E 23. august 2015 at 11:27

  Mina usun ka, et inimesi peaks aitama.
  Näiteks selle doonorluse kohapealt, siis mul
  on paaniline vere kartus. Ma ei kannata verd,
  nii kui isegi väikest tilka näen või lõhna tunnen
  minestan kohe ära. Sellegipoolest käisin ma
  verd annetamas, sest kunagi ei tea kui endal
  või kellegil lähedasel oleks ka vaja. Ja õnneks
  said nad minult täpselt nii palju verd mis oli
  heas korras, et kedagi aidata. Leian, et selline
  hirmuga silmitsi olemine oli seda väärt.
  Tulles nüüd tagasi nende kerjuste juurde, siis
  ma olen ikka mõnikord andnud, kuid
  viimaselajal muutis üks sündmus mind
  skeptiliseks. Nimelt läksin Viru keskusesse ja
  seal juures oli üks vanem mammi, kes ka raha
  kerjas. Kuna mul sularaha sel hetkel polnud
  mõtlesin, et annan tagasitulles poest. Aga
  sealt lahkudes ma seda mammit enam ei
  näinud. Läksin edasi ülemistesse ja keda ma
  seal näen – seda sama mammi. Tuleb välja, et
  neid veetakse autoga mööda poode ringi ja
  pannakse raha korjama. Ja vot sellepärast ma
  polegi viimaselajal raha andnud. Ma tahaks
  neid inimesi aidata, aga kui keegi teine on neid
  pannud raha enda rikastumise eesmärgi
  kerjama, siis vabandust aga neid ma tõesti
  aidata ei taha.

 • Avatar
  Vasta Jaana 23. august 2015 at 11:26

  Kunagi andsin, aga nüüd enam ei tea kellele
  anda. Tuleb välja, et iga teine on pettur ja tänu
  sellele ma ei tea, kes on tõeline abivajaja. 🙁

 • Avatar
  Vasta Andra 23. august 2015 at 11:26

  Olen mõnikord andnud küll aga tean üht inimest kes oli kerjus ja miks tema lapsed teda ei aidanud selle et isa polnud kunagi neid
  armastanud , nende eest hoolitsenud , minu arust on see õiglane ka,et sellel juhul ei aidata,sest see inimene pole isa vaid võõras.

  • Avatar
   Vasta RRR 24. august 2015 at 21:18

   Aga keda sina siis mõnikorda aidanud oled? Oma sugulasi kes tänaval kerjavad?

 • Avatar
  Vasta E 23. august 2015 at 11:23

  Olen andnud, aga enam väga ei kipu.
  Oleneb muidugi inimesest, kui
  usaldusväärne tundub. Mäletan hästi
  kui olin umbes 10 aastane ning poe
  uksel kerjas üks vana tädike
  leivaraha. Mul hakkas temast nii
  kahju, et andsin oma taskurahaks
  saadud 10 krooni talle (tollel ajal
  oli see vähemalt minu jaoks üsna suur
  raha). Hiljem sain aga teada, et
  tädikesel on suur talu Tartu külje
  all Ülenurmes ning pole ta elukesel
  tegelikult viga midagi. Ja kerjab ta
  Tartu vahel siiani.
  Nüüd elan ise Soomes ja no siin ei
  saa samuti ühtegi kerjajat vist enam
  usaldada. Reaalselt tuuakse jeepidega
  hommikuti “tööle” ning õhtuti viiakse
  koju. Kerjamise vahel mängitakse uute
  nutikatega Candy Crushi jne.
  Nüüd annan ainult tänavamuusikutele,
  tean et näeb vähemalt raha saamiseks
  vaeva.

  • Avatar
   Vasta Jaana 23. august 2015 at 11:28

   Ma vist tean, kellest jutt. Mul ema rääkis ka
   kunagi, et mingi mutike kerjas Kaubahalli ees
   raha ja kui talle leivapäts osteti, viskas ta selle
   prügikasti.

  • Avatar
   Vasta N30 23. august 2015 at 11:50

   Seda vanatädi kutsutakse Anna Leivaraha’ ks.
   Elab mul siin naabruses ja tõsi elab ta koos
   perega oma majas. Kuuldavasti on pere talle
   loonud kõik inimlikud tingimused eluks, kuid
   kerjamine on tema isiklik valik, millega sisustab
   ta oma päevi. Veel mõnda aega tagasi läks ta
   igal hommikul bussi peale hunnik riideid seljas
   (nii talvel, kui suvel) ja suundus siis turuplatsile.
   Õhta sõitis jälle bussiga koju tagasi. Eks ta
   kergelt uhuuu ole, aga mind ta ei häiri. Pole
   teda muidugi ammu näinud, loodan, et ikka
   elab veel.

   • Avatar
    Vasta T. 23. august 2015 at 12:14

    Ma ei tea, kas räägin samast
    inimesest, aga tean, et üks Ülenurmes
    elav kerjus ostis kerjatud raha eest
    tütrele auto.. Ka just selliste
    lugude pärast ei taha kedagi aidata –
    auto ostmist küll ei tahaks
    sponsoreerida. Aga minu meelest ei
    ela ta enam perega, seega ei pruugi
    sama inimene olla.

  • Avatar
   Vasta miu 23. august 2015 at 12:16

   Jaaaa ma vist tean ka kellest jutt ! Mäletan, et olin umbes 10-ne aastane ning hakkas nii hale sellest mutikesest, et andsin talle
   kogu oma raha mis oli suisa 25 krooni. Hiljem kaubahallist naasedes mäletan, et teda uuesti nähes kahetsesin täiega oma tegu.
   Kahjuks põhjust enam ei mäleta kuid meelde on ikka jäänud see halb kogemus. Mäletan, et olin lihtsalt pärast nii õnnetu oma
   heateo üle. Sellina halb kogemus noorena tegelikult on vist ka põhjukseks, miks ma neid kerjajaid ei usalda ning käin külma
   südamega neist mööda.

 • Avatar
  Vasta Kristiina 23. august 2015 at 11:21

  Ma elan Soomes, Lahtis. Käisime linnapeal mehe ja lapsega
  poes, poest tulles oli selline papa koos väikse kutsikaga ukse
  ees ja küsis inimestelt et kas neil lonksu vett on anda. Muidugi
  köndisid mööda ja ei teinud väljagi.. Ma jätsin mehe koos
  lapsega sinna ukse juurde ootama ja läksin poodi, ostsin talle
  sellise suure vee pudeli, käisin subways ja ostsin talle suure
  kana-terryaki leiva. Viisin talle selle ja esimene asi mida ta tegi,
  ta vöttis pudelilt korgi maha, kotist kausi, ja kallas selle vee
  sinna kaussi ning andis koerale.. Peale seda kui koer veits
  joonud oli, ta tegi selle saia pooleks, ja andis selle kutsule, siis
  kui kutsu söönud ja rahul oli, hakks tema alles sööma-jooma..
  Tegin kutsule paipai, ja papile kalli, ning andsin talle pihku 40€,
  teine hakkas nutma kergendusest, ja ütles et see raha neid
  väga aitaks, kuid ta ei saa seda vastu vötta.. Töusis püsti, tänas
  meid, ja köndis kutsuga minema.. 🙁 Mul tulid pisarad täitsa
  silma, sest inimene kes kodutu on, ja keegi ei aita, ta on ikkagi
  väga hea südamlik inimene.. Kahju et paljud keeravad selja ja
  tigetsevad-kadetsevad..

 • Avatar
  Vasta Anna-Liisa 23. august 2015 at 11:18

  Mina üldiselt ikka annan raha, kui peenraha on sest enamasti kippub nii olema, et mul kogu raha kaardi
  peal aga mõnest sendist kindlast kahju pole. 🙂 Aga olen sinuga nõus, et neist on jube kahju ja ma ka alati
  mõtlen neid vaadates, et kusagil olid/ on ju ka nende lähedased. Minule kui suurele loomaarmastajale
  mõjub muidugi kõige kurvemalt vaatepilt kodutust koos loomaga, vat siis olen nõus küll kogu oma
  rahakotti sisu loovutama. 🙂 Kunagi kui olin umbes 14 võin15 ja mu emal olid pulmad läksin lillepoodi lilli
  ostma ja seal oli üks vanamemm, kes astus ise mu juurde ja ütles, et tütreke palun aidake. Ja see võttis
  mul küll südame nii haledaks, et andsin talle kõik, mis mul hetkel sularahas oli, kuigi ega seda eriti palju
  polnud, krooniaeg oli siis võibolla 50 krooni loovutasin talle.

 • Avatar
  Vasta K.E 23. august 2015 at 11:18

  Ma mõtlen seda, et on jah inimesi,
  kes on mingi väga õnnetu saatuse
  tagasilöögi tõttu tänavale sattunud,
  kuid ma usun ka, et iga inimene teeb
  ise endale saatuse st et ei ole väga
  tõenäoline, et kui inimene on olnud
  terve elu oma pere ja lähedaste vastu
  hea ja lahke, tahab tööd teha ja
  normaalselt elada, siis ta tänavale
  satub. Iga üks on ikka ise oma
  saatuse sepp.

 • Avatar
  Vasta B. 23. august 2015 at 11:18

  Ma olen arvamusel, et raha on vaja välja teenida, nagu teevad enamik täiskasvanud inimesed. Ma annan enamasti raha
  kodututele, kes teevad midagi selle nimel. Mängivad pilli, laulavad. Nad pingutavad selle nimel. Samas, olen andnud ka lihtsalt
  küsimise peale. Tuleb väga palju uhkust alla neelata, et julgeda küsida, heameelega annan. Mul ei ole kahju anda. Nad on inimesed
  tunnetega, nagu me kõik ja võiks aidata, kui on võimalust. See tänulikkus, mis ühest andmisest tagasi võib saada, on meeletu. 🙂

 • Avatar
  Vasta Sips 23. august 2015 at 11:17

  Olen ka andnud. Ükskord võtsin pangast
  100krooni,läksin ja andsin.Paar päeva hiljem oli
  meedias uudis kuidas Tartus heatahtlikke ära
  kasutati,mina seal hulgas.Mees küsis veel ega mina
  nende seas ei olnud,ma ei julgend vastatagi.Teinekord
  einestasin kohvikus ja tuli vanem mees,kes palus uute
  prillide jaoks raha,andsin ka.Ta oli nii nunnu
  vana.Sinnamaani kuni kaubamaja parklas teda tund
  hilje mustlastega raha kokku lugemas nägin.Ta ei
  tundnud mind isegi ära,see tegi meele eriti
  mõruks.Edaspidi lähen abivajajatega poodi.Ostan
  kotitäis toitu või viin nad kohvikusse lõunat sööma
  nagu siiani teinud olen.Ma soovin,et mindki keegi
  aitab,kui peaksin rajalt eksima.Pea pööramine ei
  lahenda midagi.Alati saab aidata,tuleb vaid leida õige
  viis!Head,Sirle

 • Avatar
  Vasta catcora 23. august 2015 at 11:14

  Nii emotdi

 • Avatar
  Vasta L 23. august 2015 at 11:14

  Ausalt tunnistan, et minu mõtteviis
  ja käitumine on eriliselt vastuolus.
  Mina leian ka, et kui inimese päeva
  teeb paremaks see õllepudel, siis
  ostku pealegi ning jumal temaga, miks
  see peaks mind ärritama. Samas ma ise
  kipun ikkagi mööda kõndima, ehkki
  süda siis valutab küll, sest minul ju
  on ja temal järelikult mitte eriti,
  kui ta seal palub, kas siis küsides
  või sootuks mõtlikult vaikides. Ma ei
  tea, miks ma nagu pelgan juurde minna
  ja sente poetada. Eks mõtlen minagi
  aeg-ajalt, et äkki on tegemist
  inimesega, kes lihtsalt heast peast
  ei võta kätte ega lähe tööle. On ju
  ka selliseid, kes saaks, aga selle
  asemel istuvadki oma topsikesega ja
  loodavad teistele. TEISALT jällegi ma
  ju EI TEA, ma ei saa olla kindel, kes
  ja miks, kui ma lihtsalt mööda
  kõnnin. Peaksin enda egoismist üle
  saama, et MINUL on ebamugav tema
  juurde minna ja küsida. Ei peaks
  küsimagi, vaid võiksin vaikides need
  paar kopikat anda, sest ilmselt on
  tõesti temal oluliselt ebamugavam ja
  halvem kui minul.

 • Avatar
  Vasta Agnes 23. august 2015 at 11:13

  Ma aitan kui mul on võimalus, st mul on kaasas rahakott ja ma saan osta süüa või mul on taskus sente. Aga kui sinu teele satuvad
  sageli just need kellegi papad-mammad, siis minule mitte. Minu käest tulevad tänaval raha nuiama noored mehed, kel silmad
  vilavad peas ja näha on, et ta on sõltlane või mustlased, kes on lihtsalt alatud ja petised. Ütlen ausalt narkarki ja mustlase nina alla
  ma võtan oma käekotist kõvemini kinni ja viimane asi, mida ma teen on oma rahakoti sellise ees välja võtmine. See teeb ühe kiire
  liigutuse ja paneb mu rahakotiga ajama. Nimetage mind nüüd südametuks, aga selliseid ma ei aita. Terve inimene käed-jalad
  küljes, mingu tööle. Ma tean küll, et ei lähe, aga ega ma selliste pärast pisarat ka ei vala. Vabandust kui see nüüd kellelegi solvav
  on.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 23. august 2015 at 11:31

   Jah, mina ka 100% alati ei anna. Näiteks ükskord tuli Kristiines mingi naine nuttes minu juurde, noor naine, ala 25 max. Ja no NÄHA, et narkouimas. Nuttis ja nuttis, et madaam, palun andke euro, et ma saaks bussi peale. Ma ütlesin, et ma annan sulle selle euro, kui sa ausalt ütled, et miks sul seda vaja on. Nuttis ikka edasi, et ikka bussipiletit vaja on, mille peale ma ütlesin, et kle kui sa mullle näkku valetad, siis ma küll sulle oma euri ei anna. Nutt sai kohe otsa ja jalutas eemale järgmise inimese juurde, kus jälle nutma puhkes.

   Kahju jah, et narkar, aga jah, noorte jaoks mul vist nii palju südant ei jätku, vanamammidest rohkem kahju 😀

 • Avatar
  Vasta Mirjam 23. august 2015 at 11:11

  Mina olen üks nendest kes suure kaarega mööda
  kõnnivad ja pilgu telefoni või kuskile mujale suunab.
  Sest ma lihtsalt ei suuda neid inimesi vaadata. See on
  emotsionaalselt niiiiii raske. See tekitab minus tohutu
  kurbuse ja mu tuju on kohe mitumitu päeva kurb. Ma
  tahaks ju aidata, aga ma tahaks kõiki aidata. 🙁
  Tegelikult olen oma sente-münte annetanud küll. Aga
  enam lihtsalt ei suuda :/

 • Avatar
  Vasta kadi 23. august 2015 at 11:10

  Olen andnud ja annan ka edaspidi. Kõigil tuleb
  aeg, mil vajame kellegi teise abi.

 • Avatar
  Vasta Helina 23. august 2015 at 11:09

  Aastaid tagasi oli yhe poe ees ka kerjus, istus seal, silt
  syles. Kondisin mooda , kuna raha oli sel ajal väga
  vähe, kuid poes hakkas syda valutama . Ostsin siis
  mingit toidupoolist ja ulatasin kotikese välja minnes
  onule. Seepeale kuulsin missugune idioot olen ja sain
  saiaga vastu pead 😀 pärast seda intsitenti annan raha
  voi ostan syya valikuliselt. Vb ee on vale, aga säärane
  olukord muutis mind skeptiliseks.

  • Avatar
   Vasta M 23. august 2015 at 11:37

   Viru keskuse ees käib mu endine naabritädi kerjamas,
   kes hommikul sõidab kodust “tööle” ja nii kogus oma
   perele uue katuse jaoks raha… Ise elab poja ja miniaga,
   seega otsest rahapuudust neil pole. Sama tädi küsis
   veel mu emalt ükskord kodu kõrval raha ja ütles, et tal
   varastati rahakott ja toiduraha pole.. Minia töötas
   toitlustuses ja tõi iga päev perele toiduülejääkegi koju.
   Muidugi on ka erandeid, aga lisades juurde igasugu
   mustlased oma koerakutsikatega, olen tihtipeale
   nende kerjuste suhtes üsna skeptiline 😀

   • Avatar
    Vasta meow 23. august 2015 at 14:48

    Ülenurme Konsumi juures samasugune mutt. Kõil
    varad kokku kerjanud, elab paremini kui enamik 😀

 • Avatar
  Vasta meow 23. august 2015 at 11:04

  No ma üldiselt annan raha, aga Tartus näeb ka kerjuseid
  üliharva või siis ma liigun sellistes kohtades, kus neid
  väga ei näe. Ei tea. Aga ma olen ka küll Kardoga ses osas
  nõus, et alko jaoks ei taha raha anda. Sest need inimesed
  isegi ei ürita oma olukorrast välja rabeleda. Ta on
  sõltlane, teda huvitb ainult uus doos ja elu on ainult
  elamist väärt auru all olles. Teda ei motiveeri miski. Ja
  seetõttu ma nagu väga ei vaimustu alko
  sponsoreerimisest, aga tühja kõhu täitmise üle on küll
  hea meel. Samas ei tea ma kunagi 100%, kuhu see raha
  kulub, aga eks ta nii oluline lõpuks polegi.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 23. august 2015 at 11:10

   No ma mõtlen näiteks talvel on ju nii külm, et ma ise ka pigem jooks kui nuttes külma kannataks 🙁

   • Avatar
    Vasta Inimene 24. august 2015 at 11:23

    Alkohol tegelikult ei soojenda. See laiendab ajutiselt veresooni, mis loob soojaTUNDE, aga reaalsuses tähendab, et keha
    annab rohkem soojust ära, kui seni. Hanges surnuks külmumist nt suur alkokogus hoopis kiirendab. Niiet kui tahate
    kodutute arvu tänaval vähendada, siis andkegi talvel külma ilmaga kodutule viinaraha. Töötab.

 • Avatar
  Vasta Ma 23. august 2015 at 11:04

  Ajasid mind nutma :'(