AVALDAN ARVAMUST LOOMAD SÖÖK Uncategorized

ai-ai, porgandil on valus!

24. juuni 2016

Mõni aeg tagasi sattusin ma Nullkulu blogi kaudu Vegani päevaraamatu peale (link) ja mingi ime läbi jäin ma seda lugema. Ime ütlen ma selle pärast, et ma tavaliselt lihtsalt ei suuda vaadata igasuguseid kurbasid loomapilte, mida seal blogis omajagu olevat paistis. No näiteks midagi sellist:

13497767_1745848852338108_1340620030308709520_o-2

See on siis notsu, kellest on tehtud pilt enne tapamajja minekut. Seal oli link ka, et see on mingi fotograafi pilt, kelle tööks ongi käia erinevates toiduainetööstuse osades, aga ma ei suutnud ega suuda siiani sinna vajutada, sest ma ei taha seda näha. Ma olen elus siin-seal näinud neid videosid küll, mis toimub loomadega suurtes tehastes ja olgem ausad, ma usun, et keegi meist ei ela teadmatuses ja arva, et notsud ise õnnelikult tapamajja vudivad. Reaalsus on rõve ja kurb ja vastik ja kergem on sellele mitte mõelda. Ja niimoodi ma olengi siiani elanud, lihtsalt vastavad videod ruttu kinni pannud, artiklitest üle kerinud ja piltide koha pealt silmad kinni pigistanud. Mida ei näe, ei ole olemas, selle peale ei pea ka mõtlema. Done!

Kui ma Milvi võtsin, siis küsiti mult palju, et kas mul nüüd pole rõve sealiha süüa. Ei olnud. Hoopis hirmsasti maitses ja jällegi blokeerisin ma need mõtted ära, mis ütlesid, et sea pidamine ja samal ajal sigade söömine on sama jabur, kui koeraomanik, kes iga päev kiitleb, kui hea supi ta eile ühest taksist kokku keetis ja kui imelise pasta ta bullterjerist valmis tegi. Mina ju oma seale haiget ei teinud, ma ei sa päästa teisi sigu maailmas, miks ma peaksin nüüd selle pärast lõpetama millegi söömise, mis mulle väga maitseb? Ma ei saa ju ometi kogu maailma päästa! Ainult MINU muutumine ei muudaks mitte midagi! Mu perekond ei viitsiks elusees ainult taimetoitu nosida. Kes see viitsiks terve elu ainult porgandit närida?

Umbes seal punktis kõik mu mõtted alati lõppesid.

Ja kuigi ma ei ole kunagi üks nendest olnud (ma loodan, ma ei mäleta küll, et oleksin olnud!), kes taimetoitlast või veganit nähes hakaks ilkuma, et noh, kuidas muru maitseb? Või hakanud pidama loengut sellest, kuidas taimedel on tunded ja selle teooria järgi me peaks üldse kive sööma. Või jauranud midagi porgandi nutust…. Ma ei ole loodetevasti selline debiilik olnud, aga ma pean tunnistama, et kui ma kuskilt lugesin, et keegi EETILISTEL põhjustel ei söö liha, siis ma tundsin ennast natukene halvasti küll.

Mõelge nüüd ise. Keegi tuleb ütleb mulle, et ta ei söö liha, sest ta ei taha toetada looma piinamise tööstust. Ta ei taha laipa süüa. Mina ka tean, et loomi piinatakse toiduainetööstuses. Nagu öeldud, ma olen ju pilte, videosid näinud, artikleid vältida üritanud, aga ikka olin kursis. Ma tean, et tal on õigus. Samamoodi olen ma kursis infoga, et surnud elusolend = laip. Ta ei olegi ju mitte midagi muud. Seega ma põhimõtteliselt tundsin kohe, et mina olen sitem. Ma ei tee õigesti. Ma teen… valesti? Ja selline otsene iseenda mõistuse ees fakti ette panek tekitabki vist selle viha. “Ah sina tuled mind LAIBASÖÖJAKS mõnitama?”, “Mine näri muru, maailmaparandaja!” ja muud sellised laused, mida te raudselt olete näinud, et taimetoitlastele või veganitele öeldakse.

Mina olen alati pigem mõelnud, et ülisuur austus neile minu poolt, kes seda suudavad. Kes suudavad lihtsalt selle pärast, et olla parem inimene, et eladada paremas ühiskonnas, kes ei taha teistele haiget teha, mitte enam süüa liha. Eriti suure ohverdusena tundus see mulle selle pärast, et kuna ma olen süüa hakanud tegema alles viimastel aastatel, siis kõige enne omandasingi ma just erinevad liha tegemise viisid. Liha on lihtne teha, sellega on põnev katsetada, sellega on nii palju variante, mida kokku keerata. Seega kui ma mõtlen, et mida täna süüa teha, siis esimene mõte on, et esiteks – mis liha ma kasutan. Alles siis, et mida sinna ümber kokata.

Niimoodi olen ma viimased aastad elanud ja niimoodi kavatsesin ma ka edasi elada.

Nüüd aga seoses selle kõhuviirusega kadus mul jaanide eel igasugune isu liha järele. Raskesti seeditav, rasvane ja… õõõh, tundus natsakene liig alles taastuvale kõhule. Seega tegingi plaani, et prooviks siis ka teha ühe jaani, kus ma ei söö ennast lihast ja vorstist segi. Ei, ma ei mõelnud, ega mõtle selle all seda, et ma nüüd enam KUNAGI liha ei söö ja tõepoolest lõhnas eile äädikane šašlõkk eile hästi, ning krõbe vorst tundus üliahvatlev. Eriti kuna minu ostetud taimegrill”vorstid” olid superrõvedad ja maitsetud. Aga ma ei andnud alla ja sõin lihtsalt muid asju. Nagu öeldud, ühe maksapasteedisaia ka, nii et ma ei hõiskagi siin, et ma nüüd taimetoitlaseks hakkasin. Aga ma tundsin ennast natukene paremini küll, sest ma tundsin ennast natukene parema inimesena.

Eriti nõme oli avastada, et kui ma oma rõõmu tahtsin ka enda lugejatega jagada, hakkas kommentaare sadama. Ma kopin need otse Facebookist, muutmata kujul:

Tra ma lähen jummala närvi kui mingi halvustav laiba jutt käima hakkab”

“Mul on tegelikult porganditest ka kahju, sest neid süüakse elusalt 🙁 olete kuulnud mis häält porgand teeb kui teda hammustatakse? Mina olen ja see on nii kurb.”

“Ma sóin arbuusipuu laipa arbuusi ja lamba laiba soolikavorsti ja veits sea laiba liha, pâris norm laibad olid. Aaa ja kuivatatud kala laipa ka, ónneks endi seast laipu ei tekkind”

“vorst vorstina ja juurikad juurikatena,otud vegaanid närige porgandit,head jaani !”

Öelge mulle palun, milline saaks reaalselt olla positiivne laibajutt üldse? Miks peaks võrdlema närvisüsteemita porgandit päris notsu või lehmaga, kes päriselt saab haiget, kes päriselt kannatab, kelllel on päriselt valus? Miks hakata iroonitsema mingisuguste viljade “laipade” üle? Miks inimene üldse eeldab, et vegan sööbki nt ainult porgandit?

Võeh, vaesed taimetoitlased ja veganid. Tunnen teile siiralt kaasa, et te sellise kommentaaridega igapäevasel kokku puutuma peate. Ausalt, minu kaastunne ja pidage ikkagi vastu, eks! 😀 Ma saan mõistusega aru, miks inimesed võtavad veganiks/taimetoitlaseks olemist natukene üleolevalt, sest noh “mina olen see hea ja sina oled see pohhuist”. Keegi ei taha tunnistada, et ta on see pohhuist. Kõik tahavad sellele mitte mõelda ja parem maha teha neid, kes mõtlevad. Lihtsam tee. Ei saa pahaks panna, oleme me ju kõik inimesed.

Mida iganes. Ma ei andnud alla. See, et mulle eilne taimetoit ei meeldinud, ei takistanud mind täna jälle proovimast, nõnda tegin ma vegge burkse/võikusid. Sisse meisterdasin ubadest-sibulast-küüslaugust-kaerahelbest-chiast-seentest-hernestest kotletikesed, vahele panin veel haloumi juustu ja no ülihea sai. Palju parem kui eilne jura. Aga no fakt on see, et PAREMINI oskan ma süüa teha lihalistest saadustest. Mis siis muud, kui tuleb harjutada ja proovida.
DSC_3410

Ma ei ütle, et ma nüüd olen taimetoitlane, aga ma proovin süüa vähem liha. Kardo ütles, et tema ei taha lihast kunagi loobuda, aga ta on nõus maksma rohkem, et saada liha kuskilt mahetalust, kus ta teaks, et loomi ei piinataks. Muidugi natsa naljakas tundub tahta piinamata surnud loomi, sest ega nad ju kalli peale maha sure, aga noh, ikka parem kui mitte midagi. Seega, kui keegi teab, kust säärast liha saada, kus loomad päriselt ÕNNELIKULT elavad, enne kui nad maha lüüakse, siis andke mulle teada. Ise ka hea meelega toetaks pigem sellist äri, kui suurkorporatsioone.

Mina usun, et enamik meie seast on head inimesed, kes tunnevad kaasa, kes aitavad, kes hoolivad loomadest. On ju loogiline tunda kaasa koertele, keda tapetakse koerafestivalidel, on loogiline kaasa tunda haigetele loomadele tänaval, me boikoteerime tsirkuseid, kus piinatakse loomi, aga ise haukame kellegi keha võileival ja ei tee teist nägugi. See on sama tobe, kui see, et ma vaatasin ühte videot, kus Mari ronib Milvi otsas ja mina manitsen, et Mari, vaata, et sa Milvile haiget ei tee! Ise samal ajal läksin ehk tuppa ja sõin ühe teise notsu KAELAST tehtud sinki. Miks ühele notsule võib rohkem haiget teha, kui teisele? Miks üks loom võib surma saada, võib ära söödud saada, aga teine ei tohi?

Kardo ütles, et noh, mõni loom olla lollim kui teine, et siis lollakaid võib süüa. Samas mõtle kui sama kord oleks inimeste seas. Tehtaks mingi test ja kes on alla standardi, seda võime terve ta elu piinata ja kui seda enam ei viitsi teha, siis sööme ära? Nende standardite järgi võiksin ma ju Mari ka ära süüa. Ta on ka mingite standardite kohaselt “alla mingi piiri”. Lisaks veel see, et noh inimesi me ei söö, sest nad oskavad rääkida, aga loomad ei oska, seega on neid ok nosida. Jällegi peaksin ma vaese Marjunni pintslisse panema. Aga ma ei taha! Ja ma ei taha, et keegi teine ka mu Marjukest ära sööks. Ja ma ei taha tegelikult ühegi teise looma “Marikest” pintslisse panna…

Ma ei teagi, mis edasi saab. Ma ei taha tegelikult rasedana hakata siin mingeid jubedaid eridieete ja asju katsetama, aga ma tahan, et ma oleksin vähemalt liikumises selle suunas, et ühel päeval olen ma lihavaba. Ja mul on nii hea meel, et aina rohkem blogijaid hakkavad sellele teele liikuma, nad inspireerivad mind ja see on nii lahe!

1

9

8-6619211

Iga koduloom on isiksus, kellel on tunded, emotsioonid, hellushood, solvumised ja kõik see, mida meil inimestena on. Seda teab ju iga loomaomanik. Notsudel on ka! Ja kuigi nende kõht on jube maitsev, siis ma siiralt loodan, et kunagi elaksin ma maailmas, kus ainukene retsept, mis sisaldab siga, oleks SEE (link) kookossea retsept.

Ja musikesed, kui te ei tunne, et teie tahaksite olla taimetoitlane, siis jumal, ma ei käsi mitte kedagi. Ma ei ütle, et te olete mingisugused värdjad, et te seda teha ei taha. Olge nagu te olete, tehke, mida tahate. Aga ärge siis teisi ka maha tehke, kes tahavad maailma muuta paremaks, ilma sellega mitte kellelegi haiget tegemata :)!

Kui minu lugejate seas on inimesi, keda huvitab taimetoidumaailm rohkem, siis ma tahaks ühele õnnelikule kinkida kalli Sandra Vungi kõige uuema raamatu “Taimsed õhtusöögid”. Ma ise alles sain selle ja pole jõudnud sealt midagi poovida, aga retseptid on lihtsad, ausad ja mõnusad. Ma tean, ma sirvisin seda raamatut! Ja kuna mulle kaks saadeti, siis üks on ju ikka teile.

Kes sõbralikud on ja tahavad kaasa rääkida, siis on igasugused kommentaarid oodatud – ka raamatuloosis osalemise soovist anna teada kommentaariumis :)! Eriti ootan ma kommentaare neilt, kelle mõtted on hakanud sama rada pidi rändama!

Loe ka neid postitusi!

272 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Liis 28. juuni 2016 at 21:37

  Mina isiklikult ei suudaks ka Vegan olla, kuid liigun ka sinna poole, et lihast loobuda. Piim,muna jms
  toiduained jäävad siiski mu menüüsse sisse, neist ma vähemalt hetke seisuga loobuda ei suuda,
  minujaoks on muna ja piim jms asjad sellised, mille saamiseks ei pea ükski loom piinlema, see on lihtsalt
  loomulik.. Näiteks lehma piim? Lehm kannatab, kui teda mitte lüpsta ja kui juba lüpsta siis miks mitte
  seda toiduks kasutada? Võibolla keegi suudab mu mõtte ümber lükata. Sooviksin seda raamatut ka väga!
  Olgem loomasõbralikud, ärge tehke neile haiget!! 🙂

  • Avatar
   Vasta Signe 13. juuli 2016 at 10:57

   Kallis Liis,

   Kuidas lehmal tekib piim? Teda sunniviisiliselt viljastatakse kunstlikult (vägistatakse), et lehm taaskord jääks tiineks. Ja et sina
   saaksid koort hommikukohvisse lisada, eemaldatakse vasikas kohe peale sündi oma ema juurest, et talle kuulunud piima ometigi
   ära ei jooks. Vasikas saadetakse tapamajja, et saaksid värsket “öko” vasikalihahautist nom-nom’ida.
   Selline bioloogia toimib samamoodi nagu naistel. Nad hakkavad rinnapiima tootmiseks ette valmistuma lapseootuse ajal ning
   peale lapse sündi on piimapank “voilaa” avatud.
   Minu jaoks on see lihtsalt nii selgemast selgem: “Not your mom, not your milk”.
   Ning kas te pole juba piisavalt vanad, et võiksite end juba ometigi rinnapiimast võõrutada 😀 😀

   • Avatar
    Vasta Erle 25. august 2018 at 21:31

    Puust ja punaselt,
    braavo!!!

    (Kirjutab 6 aastat vegan olnud Erle)

 • Avatar
  Vasta Helena 28. juuni 2016 at 18:06

  Kallis Mallukas, palun loe see artikkel läbi enne kui kaalud veganismi. Seal on väga selgelt ja põhjendatult toodud välja miks
  veganism ei sobi kõigile. http://empoweredsustenance.com/is-vegan-healthy/

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. juuni 2016 at 18:18

   Millest üldse see arvamus, et mul on plaanis olla vegan? Ainus, mis ma olen öelnud, on et ma ei soovi toetada seda loomatööstust, mistõttu proovin nii palju kui võimalik vältida liha söömist. Vegan on ikka midagi muud.

  • Avatar
   Vasta Erle 25. august 2018 at 21:33

   Veganlus sobib KÕIKIDELE, kes hoolivad omaenda tervisest, loodusest ends ümber ja loomadest!

 • Avatar
  Vasta sigrid 27. juuni 2016 at 13:25

  Oi, kui väga ma sooviks toda raamatut! 🙂
  Tahaks isegi proovida sama rada pidi minna, kuna just viimane kuu aega liha ei lähe enam alla.. ei maitse enam nii, nagu enne.
  Oleks väga huvitav teada igasuguseid uusi retsepte, ILMA lihata! 🙂

 • Avatar
  Vasta Carry 26. juuni 2016 at 19:58

  Väga hea idee! Sellest hetkest peale, kui ma koera
  võtsin, hakkasin ma samu mõtteid mõlgutama.
  Proovin ka mina olla lihavaba. Minu mees ei taha
  lihast loobuda, samuti pole ma piisavalt informeeritud
  sellest, kuidas lihast hoidumine lastele mõjub. Seega
  nemad tarbivad linnuliha, mune ja piima edasi. Sealiha
  pole nt. meie peres kunagi esikohal olnud. Viimasel
  ajal ei söö sealihast valmistatud toite üldse.

 • Avatar
  Vasta ? 26. juuni 2016 at 18:37

  Sooviksin väga raamatut, lihavaba olen juba päris mitu
  kuud olnud ja väga kerge loobumine oli, just eetilistel
  põhjustel! Kuid samas küpsetistes munale ja piimale
  vastu panna ei suuda, kuid väga tahaks seda suuta!

 • Avatar
  Vasta Maris K 26. juuni 2016 at 15:46

  Küsisid soovitusi rõõmsalt kasvanud loomade
  lihasaamiskohtade kohta ning soovitan enda
  tarbimisharjumuste järgi: otsi omale üks
  jahimees, kellelt ulukiliha hakata ostma.
  Stressivaba, kodumaine ja väherasvane liha.
  Muu teema kohta niipalju, et mul on ülihea
  meel, et sa neid igasuguseid soja-, palmi- ja
  muid saadusi ei hakanud propageerima,
  millede tootmiseks hävitatakse pidevalt
  suurtes kogustes metsikut loodust ja
  transporditakse kuskilt kaugelt-kaugelt naftat
  kasutades kohale.

 • Avatar
  Vasta Gerda 26. juuni 2016 at 13:46

  Mina olen samu mõtteid mõlgutanud ja lihtsalt niiii niii väga oleks soov see raamat endale saada !! 🙂

 • Avatar
  Vasta Irina 26. juuni 2016 at 10:44

  Aitah sulle selle artikli eest!
  Minu peres on enamused selle porgandi ja
  kiskja kommentaaridega. Ags see on nende
  vaba valik, ma nende kõrvalt “näksin muru”
  juba 3 aastat 😀

  Raamatut soovin väga!!! Nagu – väga väga
  väga!

 • Avatar
  Vasta Kaidy 26. juuni 2016 at 10:29

  Soovin ka raamatu loosimises osaleda 🙂

 • Avatar
  Vasta Jk 26. juuni 2016 at 00:44

  Mina sooviks seda raamatut. Mitu kuud tagasi käis peast lihtsalt klõps läbi ja mulle ei maitse enam liha.
  Kuskil ma sellega ei hiilga ega juttu tee ja viisakalt ütlen et kõht täis aga no toidu ideed on täitsa otsas.
  Ma ei oska lapsele ega mehele enam midagi süüa teha. Mees on viimased kuu aega päris kuri olnud, vist
  suurest näljast 😀

 • Avatar
  Vasta Helen L 25. juuni 2016 at 22:52

  Mina olen just viimasel ajal mõelnud sama teema
  peale, et süüa liha vähem või üldse mitte. Raamat
  aitaks kindlasti algust teha ?

 • Avatar
  Vasta Teele 25. juuni 2016 at 22:36

  Niii hea meel on lugeda sinult sellist postitust ja seda mitmel põhjusel!
  Esiteks olen ise praeguseks hetkeks umbes 3 kuud taimetoitlane (mitte vegan) ja pidasin oma esimesed jaanid lihavabalt! Minu
  teekond algas sarnase mõttekäiguga kui sinul, aga lihast loobumiseni viis esmajärjekorras arusaam ja teadmine, et sellistes
  kogustes liha tarbimine ei ole meie planeedil jätkusuutlik. Inimene tarbib tänapäeval liha kordades rohkem kui tegelikult seda
  vajab ning sellise nõudluse täitmiseks kulub karjakasvatamisele ülejõukäivalt suuri ressursse- liiga palju vett, energiat, maad
  jne. Karjakasvatus on kõige suurem keskkonna hävitaja praegusel hetkel.

  Teiseks – kuivõrd sinu sõnadel on eestlaste seas väga suur kõlapind, siis loodan, et suudad veel rohkelt inimeste silmi avada.
  Loomulikult jääb lõplik otsus ikka igaühe enda teha, see on vaba valik, aga teadlikkus on juba üks samm edasi 🙂

  Kolmandaks mõned minu mõtted senisest teekonnast. 1) Kunagi ei teki enam seda rasket täiskõhutunnet! 2) Saan
  süsivesikuid süüa palju süüvabamalt. 3) Olen huvi pärast proovinud erinevaid soja, tofu jms taimseid “lihaasendajaid” ja
  reaalselt ainus, mis väga maitses ja muutis jaanid mõnusaks oli Vegan šašlõkk sibulamarinaadis, mida valmistab Vapper Uba.
  Soovitan väga-väga soojalt. Miinuseks on see, et neid saab vaid Tartust 😉 4) Inimene on harjumuste ohver ja iga algus on raske.
  Aga üsna kiiresti harjub nii kõht kui aju sellega, et liha ei ole enam menüüs ja seda ei olegi nii väga vaja. 5) Kui suudad eetikast
  natuke mööda vaadata ja hoolid oma kehast, siis jäta menüüse vähesel kogusel kala (väga hea on näiteks heeringas), et saada
  kätte vajalikud vitamiinid ja rasvhapped. Ma ei ütle, et seda taimsest toidust ei saaks, aga heeringat tuleb võrreldes taimedega
  süüa kordades vähem sama koguse ainete saamise jaoks.

  Neljandaks- raamatut tahaks 😀 Niii mõnus on kätte võtta päris raamat (mitte nutikas), panna sinna järjehoidja vahele ja
  kokata midagi maitsvat ja toitvat. Värske taimetoitlasena on mul endiselt raskusi piisava vahelduse leidmisega 🙂

 • Avatar
  Vasta Sandra 25. juuni 2016 at 21:12

  Raamatut sooviks küll 🙂
  Ma just ükspäev liha süües mõtlesin sellele teemale. Et
  noh järan siin notsut, mis tunne oleks kui sa teaks ,et
  järad nt oma koeraliha. Siis panin selle tüki käest.
  Mõeldes kui rõve see on.. samas ei ütlegi ,et minust
  saab 100% vegan ,kuid hetkel tundub see huvitav.
  Olgugi ,et siin maa kohas ei ole kõike mida suurtes
  kaubanduskettides ja kui on siis ilmselt julma juurde
  hindlusega seega ilmselt valiks ikka mingi vastupanu
  tee ,kuid jah Sandra raamat tundub huvitav 🙂

 • Avatar
  Vasta Birx 25. juuni 2016 at 20:28

  Kusjuures mul on selle taimetoitluse teemaga selline kysimus, et mulle kuidagi vägisi tundub, et see on nagu mingi naiste teema.
  Kui palju teab keegi taimetoitlastest mehi? Hurjutatakse kyll hirmsasti siin naisi kes jumala eest söövad liha mida nad ise tapnud
  ei ole. Mul on karvane tunne, et kui naised hakkaks siin oma meestele ja yleyldse meestele seda taimetoidu juttu ajama siis
  saadetaks teid jalamaid kukele selle lobaga. Nagu öeldakse mees tahab liha ja muu pole toit. Mind täitsa huvitaks see aspekt, et
  kas see on mingi naiste sisene värk, et nyyd k6ik peaks kahetsema kuidas loomi tapetakse ja laipa on nii kole syya. Hea meelega
  kuulaks kui palju te suudate mehi keerata taimetoitlaseks.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 25. juuni 2016 at 20:43

   Ma ei näe, et keegi oleks siin kedagi “hurjutanud”. Ja minu meelest ei saa kedagi taimetoitlaseks “keerata”. Hakkab see, kes tahab.

  • Avatar
   Vasta Teele 25. juuni 2016 at 22:38

   Minu elukaaslane (täitsa meessoost) on taimetoiduhuviline, tunnen isiklikult mitmeid mehi, kes on täisveganid. Tihtilugu on
   nemad isegi kirglikumad veganluse eest võitlejad ja pooldajad 😉

  • Avatar
   Vasta Irina 26. juuni 2016 at 10:09

   Tavaliselt on naistel intuitsioon tugevam nii
   nagu ka kaastunnevõime või teise olendi
   tunnete äratundmine… mei on ju vaja
   TUNNetada oma imikut, kes veel ei räägi,
   võimalikult turvaliselt hoida. Sellepärast meile
   mõjutavad rohkem “tunnete” argumen. Ja
   blogijaid on ju ka rohkem naisi. seega, seda
   juttu on rohkem. Samas, võib leida ka palju nö
   paljaid fakte mis sobiksid meestele. Ja neid on
   ka palju – nt kui palju keemilisi aineid on lihas,
   kui palju saasa tekib planeedil, kui palju on
   tegelikult haigeid loomi kelle liha turule
   tuuakse jne. Ja need on faktid, mis lihtsalt ON
   ja kui on nö asi tõestatud faktidega, siis ka
   meheni hakkab info jõudma 🙂 Ninnu-nännu
   jutu peale vb reageeribki teisiti kui naine ja
   saadab kukele 😀

   • Avatar
    Vasta J 23. märts 2018 at 02:08

    Ninnu-nännu on rumal vastus faktile, et ükski loom ei taha surra.

  • Avatar
   Vasta Shaina 26. juuni 2016 at 16:50

   Minu elukaaslane on juba 20 a taimetoitlane, mina ise ei ole, kuid kuna teen kodus palju taimetoite
   algusest peale siis endale liha spets ei osta.

 • Avatar
  Vasta Kats 25. juuni 2016 at 20:27

  Olen tema retsepte tema blogist lugenud ja katsetanud, väga meeldib! Oleksin väga rõõmus, kui võidaksin 🙂

 • Avatar
  Vasta Sille 25. juuni 2016 at 19:36

  Olen ka raamatust huvitatud.
  Aasta alguses tegime tutvusringkonnas “katse”. Mitu
  päeva kuus suudame ilma lihata elada. Ma väga
  innukalt küll ei osalenud, puht oma mugavusest. Aga
  siiski osalesin ja vähemalt oma tehtud toidukorrad on
  nüüd lihavabad (vahel lausa vegan).
  Sarnaselt mõnele eelkirjutanule hakkab vaikselt
  retseptide otsimine samad tüütuks muutuma, niiet
  retseptiraamat kuluks väga ära

 • Avatar
  Vasta K. 25. juuni 2016 at 16:47

  Mina tahan ka raamatuloosis osaleda, mul on juba jupp
  aega olnud plaan see ise soetada, aga laiskus on hirmus
  asi ja seega ei ole ma ka veel ostnud.
  Ma ütlen kohe, et ma ei ole taimetoitlane, aga ma tarbin
  liha korra kuu jooksul, kui sedagi.
  Olen vist terve oma elu söönud vähem, kui keskmine
  eestlane, sest see ei maitse mulle.
  Peale seda, kui minu oma laps küsis, miks me sööme siga
  vöi kana, nemad tahavad ka ju elada, siis olen ma ka
  teinud teadlikult rohkem taimseid roogi, sest minu laps
  ise ei soovi liha süüa. See ei ole lapsele peale surutud, ta
  on hetkel kuue aastane, aeg-ajalt küll sööb liha, aga
  peale ma ei suru 🙂
  Nii et, üks Sandra Vungi raamat kulub kohe kindlasti ära,
  saaksin oma lapsele head meelt teha, kui oskan talle ka
  midagi maitsvat ja lihavaba teha 🙂

 • Avatar
  Vasta daria 25. juuni 2016 at 16:46

  Tubli oled. Mahe liha on kindlasti parem ka
  abtibiootikumite suhtes. Liha liigne söömine ei tee head,
  aga kui murunärijaks ei ole veel valmis saada, siis ka liha
  vähendatud tarbimine on hea. Kõike tuleb mõistusega
  teha. Ise olen lihavaba aastast 2010, kalavaba 2012-st ja
  oktoobrist ka suhkruvaba. Sandra Vungi raamat kuluks
  marjaks ära!

 • Avatar
  Vasta Elona 25. juuni 2016 at 16:28

  Osalen ka hea meelega raamatuloosis!
  Olen hetkel rase ja lihaisu on imekombel kadunud. Hea
  meelega teeks selle raamatu järgi maitsvaid ja
  tervislikke toite kogu perele 🙂

 • Avatar
  Vasta Kat 25. juuni 2016 at 16:16

  Väga hea postitus! Ausalt öeldes siit ei oodanud sellist teemat 🙂
  Ise olen olnud mitmeid perioode lihavaba (süües küll kala), katsetanud erinevate taimsete piimadega ja nö. flirtinud mõttega
  veganlusest. Lapseootuse aegu hakkas liha vastu, aga ei julgenud suuremaid katsetusi hakata ette võtma, ei julge seda last
  rinnaga toites praegugi veel. Aga võrreldes kunagiste aegadega on lihakogused minimaalsed.
  Milvi on armas. Ja jah, osaleksin hea meelega loosis 🙂

 • Avatar
  Vasta H. 25. juuni 2016 at 16:02

  Tahan väga osaleda loosimises! Nagu ka siin sajad (!) teised enne mind, olen pigkaöt mõlgutanud lihast loobumise mõtteid. Üksi
  elades vähendasin lihtsalt liha koguseid toidus nii, et varasemast nädala lihakogusest sai kuu aja kogus, seejärel juba hakkasin
  täiesti ilma lihata sööke tegema. Nüüd hetkel elan perega koos ning see on lihtsalt masendav, kuidas nende toidulaud koosneb
  enamjaolt loomsetest asjadest. Tahaksin häid retsepte, mis neilegi meeldiksid.

 • Avatar
  Vasta RiinaV 25. juuni 2016 at 14:19

  Soovin ka loosis osaleda. Mulle väga maitsevad
  taimetoidud ega pea üldse iga päev liha sööma. Päris
  lihavabaks ei julge hakata. Äkki jääb mingi oluline
  toitaine puudu? Samuti kardan, et lõpuks muutub
  toitumine väga ühekülgseks. Tihti on retseptides
  teiselt poolt maakera toodud imeasjad, aga eelistaksin
  Eesti toitu. Iga päev ei saa ju avokaadot ja
  kookospiima süüa. Äkki see raamat aitab?

 • Avatar
  Vasta Kristo 25. juuni 2016 at 13:48

  Ma ei suudaks neverever lihast loobuda. Minu lemmik! Ja need pildid sul koos Milviga on nii armasad 😀

 • Avatar
  Vasta Helen 25. juuni 2016 at 13:48

  Ma ise olen soojal ajal rohkem taimetoitlane. Lihtsalt
  organism ei janune meeletult liha järgi, kuid vegan ma
  ei ole. Kohe kindlasti ei suuda ma praegu liha täielikult
  menüüst välja jätta. Püüan lihtsalt tarbida võimalikult
  minimaalselt. 🙂
  Ja ma olen ka seda meelt, et kuni mul on lapsed
  väikesed pean ma neile võimaldama mitmekesise
  toidulaua ning ma leian, et enda menüü eelistusi ei
  tohiks lapsele peale suruda. Kui ta ise nii otsustab siis
  palun.
  Ausalt öelda ühest heast retseptiraamatust, kust
  perele taimsetoidu võlu ja ilu näidata, ma ära ei ütleks.
  Oleks laual ehk rohkem erinevaid maitseid. 🙂

 • Avatar
  Vasta Ege 25. juuni 2016 at 13:19

  Mina soovin ka raamatuloosis osaleda.. Ja aina rohkem üritan lihast kõrvale hiilida, aga kuna teen jõusaali trenni, siis kanalihast
  siiski veel loobuda pole saanud ja tohtinud. Muidu liha süües hakkab hullult kõrvetama ja üldse raske tunne tuleb kõhtu. Vahepeal
  visatakse nalja, et ma peaksin üldse ainult muru sööma hakkama kuna ise keelan endal igasuguseid asju söömast ja peale selle on
  veel gluteenitalumatus. 🙂

  • Avatar
   Vasta Maris 25. juuni 2016 at 20:31

   Enamus Sandra Vungi retsepte on
   gluteenivabad! 🙂

 • Avatar
  Vasta Liina 25. juuni 2016 at 13:15

  Läksin täistaimetoidu peale aasta alguses ning kui alguses tundsin suurt elevust uute retseptide katsetamise üle, siis nüüd enam
  ei oska/viitsi midagi erilist valmistada. Arvan, et see kokaraamat aitaks mul teha rohkem maitsvaid ning kasulikke taimetoite.

 • Avatar
  Vasta Annika 25. juuni 2016 at 12:56

  Osalen!

  Ka mina olen hakanud vaatama vegan toodete
  poole tänu Jennifer Nimmerfeldt vlogidele ja
  liha söömist olen samuti vähendanud.
  Eelmisel nädalal rääkisin oma väikese õega
  (10aastane) ja tema ütles, et koolis oli õpetaja
  öelnud, et inimene sureb taimetoidulisena ära.
  Ma ei suutnud ära imestada ja see tegi mind
  suisa kurjaks. Õpin ise med.õeks ja õnneks
  suutsin ta tänu oma teadmistele
  ümberveenda (muidugi oli see väga raske, sest
  õpetaja sõnad on ju kõige õigemad ja
  targemad).

 • Avatar
  Vasta Katrin 25. juuni 2016 at 12:55

  Ma juba lapsena pole suutnud süüa nii palju liha kui mu ülejäänud perekond. Ei tea, kas asi selles, et mul
  A-veregrupp ( väidetavalt sobib veregrupidieedi järgi taimetoidud), teistel aga 0 (ema) ning isa-vend
  lihtsalt mehed, kes tavaliselt tahavadki ainult liha-liha-liha. Nii et polnud harv juhus, kus lapsena
  õhtusöögi ajal närisin ainult tatart ja salatit 🙂 praegugi on nii, et ei suuda endale seda sea- ja veiseliha
  lõputult sisse süüa. Parema meelega söön kana ja kala, kuigi tunnen end imeliselt, kui üldse lihasaadusi
  ei söö ( praegugi võin paljast tatart mõnuga sisse kühveldada) 🙂
  Aga kuna mees mul lihasöödik (0 veregrupp on teooria järgi lihasöödikud) ning taimetoiduga
  harjutamine on vaevaline ( grillitud baklažaanid ja suvikõrvitsad on juba ok), siis heameelega osaleksin
  raamatu loosis.

 • Avatar
  Vasta Riin 25. juuni 2016 at 12:29

  Kui sa arvad, et oled liiga väike, et midagi muuta,
  proovi magada sääsega ühes ruumis. Dalai Lama.
  Kaks aastat olen olnud (eetiline) vegan, (lihata pm 15
  aastat). Veganina parim tervis, maitseelamused
  sporditulemused ja vaimne heaolu ever! Raamat oleks
  nii tore! 🙂

 • Avatar
  Vasta Laura 25. juuni 2016 at 12:13

  Ma väga tahaks seda raamatut kuna:
  1. ma juba pikemat aega tunnen et liha ei lähe alla. teised pugivad grill liha sisse , mina aga võtaks ühe grillitud suvikõrvitsa
  2. kuna ma ei oska midagi lihavaba ja maitsvat teha, siis see oleks perfektne 🙂

 • Avatar
  Vasta Anu 25. juuni 2016 at 12:05

  Mina olen väga huvitatud raamatuloosist kuna mu
  mõtted liiguvad ka juba tükk aega samas suunas.
  Praeguse seisuga ei tarbi ma enam loomaliha ega
  piimatooteid. Kanast ja kalast ei ole suutnud veel
  loobuda ja ilmselt just seetõttu, et ma lihtsalt ei oska
  lihata toite teha. Taimsete toitude retseptiraamat
  oleks väga hea motivaator veel kõvemini
  pingutamaks.

 • Avatar
  Vasta G 25. juuni 2016 at 11:11

  Tahan osaleda loosis. Taimetoitlane olen olnud 3 aastat ja seni kõik korras! Pole nälga surnud ega midagi
  😀

 • Avatar
  Vasta Silvia 25. juuni 2016 at 10:44

  Soovin raamatu loosimises osaleda! Olen ise end
  samuti liha süües halvasti tundnud, eriti peale seda kui
  “cowspiracy” filmi vaatasin. Aga samas muud ka väga
  süüa ei oska. Samuti on mu terve pere ja suguvõsa nii
  suured lihasööjad, et ega külla minnes või
  sünnipäevadel, mida toimub üle 10korra aastas,
  midagi taimetoitlasel küll süüa poleks… Aga raamatut
  sooviksin küll et uusi retsepte proovida ja veidigi
  vähem liha süüa.

 • Avatar
  Vasta Liis Veskimäe 25. juuni 2016 at 10:24

  Olen kasvanud maal ning ikka ja “tean”, kust liha meie lauale tuleb.
  Samas, ma liitusin sel aastal ka lihavabade jaanidega ning kokkasin lihasõpradele ka taimetoitu. Võeti väga hästi uusi maitseid va
  vastu, kuid oma kaasa toodud liha õgiti ikkagi ära. 😀

  Arvan, et igaüks teeb oma valiku ise, kas siis süüa või mitte. Mul vahel isutab sealiha järgi, seda ilmselt sellepärast, kuna mu
  abikaasale on sealiha raskesti seeditav, siis ma seda enam üldse kodus ei teegi.. Kuna mulle meeldib kokata ja alati proovida
  uusi retsepte, siis taimetoiduretseptid on minu jaoks avastamata maa ning kokkuvõttes loeb minu pere jaoks vaid üks – toit on
  toit, pole vahet kas siis ainult roheline või punane 🙂 (Lihtsalt roheline variant on praegu uus ja huvitav)

 • Avatar
  Vasta Maili 25. juuni 2016 at 10:18

  Mina sooviksin raamatuloosis osaleda, et see
  oma veganist tütrele kinkida. Ta pole loomseid
  tooteid söönud juba pool aastat ning kuulsin
  kuidas ta raamatu välja tulemisel mainis, et
  seal on kindlasti palju põnevaid retsepte, mida
  ta kogu perele valmistaks. Loodame, et
  loosiōnn naeratab.:)

 • Avatar
  Vasta Mariann 25. juuni 2016 at 10:01

  Sooviksin osaleda raamatuloosis!

  Tore oli lugeda seda postitust! Ma ei ole täiesti taimetoitlane(ka preagu ei määratleks ma end veel täiesti veganiks) olnud,
  kuid sooviksin selle suunas liikuda küll tasakesi – paistab, et maailm on ka valmis muutuma paremaks paigaks:D
  Ma sain 7 kuu eest emaks ja mu poja oli põhjuseks, miks ma nii vähe liha nüüd tarbin. Mul nimelt hakkas liha raseduse
  alguses täielikult vastu (see kestab suuremal või vähemal määral siiani) ja ma olin selle üle nii õnnelik, sest ma imestasin
  seni, kuidas mu isa on suutnud üle 30 aasta taimetoitlane olla. Aastate jooksul joogat harrastades on tekkinud ka endal soov
  taimetoitlaseks hakata, kuid kuni raseduseni polnud ma suutnud lihast täiesti loobuda – nüüd ma mõistan isa ja teisi
  taimetoitlasi, kes ka ei kannata liha lõhna ja maitset , mis on tõesti kohutav, kui liha lõpuks vastu hakkab:D

 • Avatar
  Vasta Sandra 25. juuni 2016 at 09:42

  See postitus! Lihtsalt imeline, aitäh! <3

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 25. juuni 2016 at 10:23

   <3

 • Avatar
  Vasta Sandra 25. juuni 2016 at 09:28

  Mina olen väga lihasooja ja ikka rohkem kiskja kui mingi rohusööja. Veganluse kui sellise vastu otseselt ei ole midagi, aga tihti
  on need veganid nagu jehoovakad, kes sunnivad sulle oma asja peale, et oioi, liha ei tohi ikka süüa. Põllumajandusloom ongi
  söömiseks mõeldud, selleks me neid aegade algusest peale ju kasvatamegi. Palun väga, olge kuskil omaette oma veganlusega,
  ärge suruge seda teistele peale. Üldse ei mõtle Sind, Mallu, aga just taoline näide nagu Sa isegi tõid, ei oioi, kuidas sa laibatükke
  sööd ja see loom on kunagi elanud ja muu taoline jura. Mina olen kiskja, ma naudin liha. Jaanid ilma lihata on nagu, ma ei tea,
  jõulud ilma kapsata või päev ilma päikeseta. Minu jaoks see lihtsalt ei ole võimalik. Ei ole mitte midagi paremat särisevast
  lihatükist ja võimalusest ennast suvel grillist oimetuks süüa. Muidugi kuulub sinna juurde ka ohtralt värsket salatit, nii et asi on
  tasakaalus, aga liha on ikka see peamine. Mul on veganitest jäänud enamasti jube vastik arvamus, et nad kõik sunnivad oma
  arvamust teistele peale ja kes veganid ei ole, need on automaatselt mingid südametud mõrtsukat. No nagu jehoovakad käivad
  ukse taga ja mööda tänavaid ja jagavad oma lehti ja üritavad sulle selgeks teha, et sa oled ikka viimane patune rajakas, kui
  jehoovatunnistaja ei ole. 😀 Iseenesest ma saan sellest ideest aru, sest ise armastan ka loomi, aga minu jaoks on
  põllumajandusloom ikkagi söömiseks ja ma ei mõtle temast kui lemmikloomast. Samas loomaliha pole ma peaaegu kunagi
  söönud, sest lehmadega seovad mind väga tugevad lapsepõlvemälestused. Enamasti söön ainult siga. Ma ei taha kedagi
  kritiseerida oma valikutega ega midagi, aga elage ise ja laske teistel elada. 😀 Tihti veganid ei lase. 😀 Muidugi ei ole nad ilmselt
  kõik sellised, aga paratamatult on selline negatiivne arvamus jäänud. Mina aga õgin mõnuga liha edasi ja süümepiinu ei tunne.
  Ja loomavihkajaks ja mõrtsukaks ennast ka ei pea, jumala normaalne inimene olen. Ajast aega on loomi söödud ja süüakse
  edasi ka. 🙂

  • Avatar
   Vasta k 25. juuni 2016 at 11:36

   issand 😀 😀 😀

  • Avatar
   Vasta Kerttu 25. juuni 2016 at 12:27

   Ilmselt nagu iga asjaga, on sulle rohkem need häälekad
   ja teinekord rumalad eksemplarid silma jäänud. Nagu
   on väga normaalseid usklikke, on ka väga normaalseid
   taimetoitlaste/veganeid.
   Lisaks, tihtilugu muutuvad nad häälekaks alles siis, kui
   seltskonnas hakatakse aasima, et “mis sinul siis nüüd
   viga on”
   Toit on küll üks tähtsamaid asju elus, aga lõpuks ju ei
   vali sõpru nende toidusedeli järgi 😉

  • Avatar
   Vasta Kelly 26. juuni 2016 at 19:21

   Sandra, ma tahaks sind kohe kallistada 😀 for real! 🙂 Täpselt samad mõtted minulgi.

 • Avatar
  Vasta Marge 25. juuni 2016 at 09:24

  Ma usun, et minust ei saa mitte
  kunagi taimetoitlast, mulle meeldib
  liha ja ma ei näe põhjust sellest
  loobuda. Samas olen veendunud, et oma
  keha tuleb kuulata ja on rohkelt
  päevi, kus liha mind ei isuta ning
  teen rõõmuga taimetoitu. Minu arvates
  on taimetoitlased ääretult leidlikud
  inimesed, ma suure huviga jälgin
  nende blogisid, katsetan erinevaid
  retsepte ja avastan uusi maitseid.
  Tänapäeval, kus maailm on nii avatud
  ja kõik on kättesaadav on nii palju
  võimalusi oma toidulaua
  rikastamiseks, et taimetoitlus ei
  tähenda ammu enam porgandite
  närimist. India, hiina, aafrika,
  lähis-ida… nii palju eri riike ja
  rahvuskööke, kes kasutavad hästi
  palju taimseid saadusi, tehes seda
  meist erinevalt ja oi kui hästi see
  kõik maitseb 🙂

  Hea meelega osalen ka kokaraamatu
  loosis 🙂

 • Avatar
  Vasta Alexandra 25. juuni 2016 at 09:22

  Ise olen mõnda aega olnud taimetoitlane,
  kuna liha raske seedida. Veganiks polegi
  plaani kunagi hakata, sest mulle hullult
  meeldivad juust ja sushi?(Ise ei talu laktoosi,
  no tõesti?)
  Raamatuloosis sooviksin küll osaleda.
  Retseptid on seal tõesti lihtsad ja vaja ju kõik
  ise ära katsetada.

 • Avatar
  Vasta KTY 25. juuni 2016 at 08:49

  Soovin ka osaleda 🙂

 • Avatar
  Vasta aile 25. juuni 2016 at 07:51

  Taimetoitlane juba 5+aastat. Aegajalt periooditi vegan
  ka. Raamatut kui ei võida siis ostan 🙂

 • Avatar
  Vasta Gyn 25. juuni 2016 at 01:55

  Osaleksin, täitsa minu teema.

 • Avatar
  Vasta Kati 25. juuni 2016 at 01:16

  Olin kindel, et lihata ei saa!! Avastades oma toidu
  tõelise päritolu, sai järsku selgeks, milline ignorant ma
  olin olnud iseenda, loomade ja planeedi suhtes.
  Mineviku ma muuta ei saa, aga täna olen ma vegan,
  juba poolteist aastat! Parim otsus minu elus ja väga
  tubli oled Mallukas! Edu sulle ja kui tunned, et aeg on
  õige, siis viid ellu ka vajalikud muudatused, asjadesse
  saabub selgus ja loogika ning mis enne tundus
  võimatu, saab järsku võimalikuks ja isegi
  elementaarseks.

  Mul on olemas Sandra Vungi maguatoitude raamat ja
  ülimõnus. Olen alati õnnelik uue vegan kokaraamatu
  üle 🙂 aitäh

 • Avatar
  Vasta Liina 25. juuni 2016 at 00:37

  Tere, Mallukas!

  Mina väga-väga tahaksin seda
  raamatut. Minu mõtted on juba aasta
  aega selles suunas liikunud, Viimased
  kaks kuud on mu toitumine olnud 90%
  taimne, mõnikord olen võtnud juustu.
  Saan ka sellest üle. Aga seoses
  sellega, et läksin ühele
  lisatöökohale ühes kohvikus, on palju
  muutunud. Kui pean tegema 9 tunnise
  päeva, ma kuidagi ei pea vastu ja
  hakkan üht ja teist seal näksima ja
  kuigi ma mõni päev pean vastu, on
  umbes pooled kordadest olnud
  sellised, kus ma ikkagi söön liha.
  Näiteks täna. Ma olen nii pahane enda
  peale. Miks ma ei võtnud toitu kaasa?
  Võtan ju alati kõikjale toitu kaasa,
  aga kuidagi aju mõtleb teisiti kui
  sinna tööle lähen. Seega, jah, ma
  olen kindel, et et tahan olla vegan
  ja et saan selleks, pean end lihtsalt
  veidi kasvatama ja seega see
  retseptiraamat kuluks vägagi ära, et
  mul oleks veelgi toitusid, mida
  endale kõikjale kaasa teha.

 • Avatar
  Vasta Kätlin 24. juuni 2016 at 23:54

  Vegan ega taimetoitlane pole…kuid koolitusel sai käidud ja targemaks üleüldiselt kogu toitumise kohapealt sain küll.
  Tervisliku toitumise kohaselt peaks inimene just tarbima neid toiduaineid ja tooteid mis tema kehale hea on.
  Kuid see on igaühe oma otsustada ja saan neist inimestest aru kes loomseid tooteid k.a. Muna,piim,kalamari jne. ei söö…
  Iseolen pigem see inimene,kes asendab kõik gluteeni sisaldavad toiduained juurikate ja kaunviljalistega(näiteks läätsedest
  šokolaaditort ja kapsast pitsapõhi…viimane pole küpsetatud vaid pigem kuivatatud).
  Kõike annab ju asendada!

 • Avatar
  Vasta Reelika 24. juuni 2016 at 23:47

  Hei! Aitäh, et nii positiivse postituse kirjutasid sellel
  teemal! Kuigi sa võibolla seda ise veel ei usu, aga
  sinust võib veel ühel päeval täiesti vegan saada 🙂
  Ja kui sind huvitab natuke infot juurde saada
  veganlusest jne siis soovitaksin The Bite Size Vegan
  kanalit Youtubes. See naine oskab väga hästi palju
  öelda väga väikse aja sees, samas tehes seda väga
  neutraalselt ja solvamata kedagi!

  Veel kord, oli rõõm sellist postitust lugeda ja väga
  meeldiv oleks ka tulevikust kuulda milliseid vegan
  toite katsetad!
  Päikest!

 • Avatar
  Vasta Anni 24. juuni 2016 at 23:46

  Mina vältisin mitu aastat loomaliha, sõin enamasti ainult
  kana ja kala, kuid hiljuti sain teada, et rauasisaldus
  kehas on väga madal. Nüüd olen hakanud regulaarselt
  loomaliha sööma. Iga inimene on erinev, aga mina
  isiklikult ei saaks mitte kuidagi taimetoitlasena kõiki
  vajalikke toitaineid kätte. Küll aga ostan alati
  mahekasvandusest pärit liha, mis pole täis
  antibiootikume ja hormoone. Samamoodi kalaga, farmis
  kasvatatud kalas pole kahjuks kasulikke rasvaineid. Ja
  kui loomad on elanud täisväärtuslikku elu, siis pole minu
  arust vahet kas nad surevad loomulikku surma või
  inimese käe läbi. Nii on see olnud juba kiviajast saadik
  ning ka looduses tapavad loomad üksteist, et ellu jääda.
  Kindlasti oleks hea süüa palju köögivilju ja vähem liha,
  kuid enamus inimesi ilmselt ei saa kõiki vajalikke
  toitaineid vaid taimetoidust. Mul ei ole midagi
  veganluse vastu ja söön ise ka vahel taimetoitu. Iga
  inimene on erinev ja kõigil on õigus ise otsustada, mida
  nad oma kehaga teevad ja nii lihasööjad kui
  taimetoitlased võiks üksteisega natuke mõistvamad olla
  🙂

 • Avatar
  Vasta Irka 24. juuni 2016 at 23:44

  Inimene on nii tippkiskja kui ka omnivoor. Loomulikult peaksime me võitlema loomade piinamise vastu – olgu tegemist siis
  tsirkuse, toiduainetööstusega või muu loomi ärakasutava ettevõttega. Aga see, kas jahisaagiks langenud metsloom on lubatud
  kõhutäis inimloomale jääb kõigi enda otsustada. Sarveline on elanud ju õnnelikku elu, kuid tema lõpp jõudis kätte inimese kui
  tippkiskja käe läbi. Selline lihtsalt on toiduvõrgustik!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 23:47

   No ma ütlesingi, et kui see jahimees selle liha ise püüab, või talunik enda sea mättasse lööb, siis tal on õigus teda süüa ka. Mina ei taha kedagi mättasse lüüa ega maha lasta. Seega ma ei kuulu ju sinna võrgustikku 😀

  • Avatar
   Vasta Aili 25. juuni 2016 at 08:06

   Kuniks inimene enda hammaste ja küünistega looma maha ei murra, ei ole tegu mingisuguse tippkiskjaga. Sul ei ole selliseid
   hambaid ja küüniseid nagu kiskjatel, seega lihtne ja loogiline – inimene pole kiskja. Olen sama meelt, et kui inimene suudab ise
   looma tappa, siis söögu (samas püssiga maha laskmine ei võrdu kiskjaga). Kõik kes aga ostavad endale poest kilepakendis liha,
   ei saa end kutsuda (tipp)kiskjaks.

   • Avatar
    Vasta k 25. juuni 2016 at 11:38

    Appi… kiskja murrab oma toidu maha kihvade/küünistega, mitte püsside, ega nugadega nii, et inimene ei ole üldse kiskaja,
    rääkimata siis, et “tippkiskja”…

 • Avatar
  Vasta K 24. juuni 2016 at 23:44

  Nii tore. 🙂

 • Avatar
  Vasta Liis 24. juuni 2016 at 23:40

  Soovin ka raamatuloosis osaleda! 🙂
  Väga tore oli su postitust lugeda. See kindlasti
  inspireerib paljusid. Ise olen vegan olnud üle aasta ja
  loobusin lihast ja muust loomsest päeva pealt ning
  minu jaoks on see olnud parim otsus mu elus, kahetsen
  ainult et seda varem ei teinud. Ja lihasööjana ei olnud
  mu toitumine kunagi nii mitmekülgne kui praegu.

 • Avatar
  Vasta Mari 24. juuni 2016 at 23:26

  Ma ei ole taimetoitlane ega plaani
  selleks ka hakata, kuid toidulaua
  mitmekesistamine ja samuti
  eetilisemad toiduvalikud on minu
  igapäevaelus aina olulisemad. Et olen
  maatüdruk, saan oma lihavarud kodust
  (väga õnnelikud ja mahedad sead),
  vorste-poolfabrikaate üritan vältida
  ning ka munad tulevad kodust
  (jällegi, väga rõõmsate kanad omad)
  või mõnelt tuttavalt talunikult.
  Piimatoodetest ei suuda kahjuks
  loobuda, kuid kui võimalus oleks,
  tarbiksin ainult värsket ja rammusat
  kodupiima.

  Raamatu loosis siiski osaleksin. 🙂

 • Avatar
  Vasta THEPROUDKING 24. juuni 2016 at 23:14

  Mina olen ka selle poolt et inimesed sööksid vähem liha .Ise
  üritan süüa vähem liha .Ja ma ei suuda uskuda kuidas need
  Hiinlased tapavad koeri ! Ma lihtsalt ei suuda seda mõelda 🙁 .Ja
  viimasel ajal olen mõelnud ,et kui keegi sööb liha siis et see siga
  on kannatanud ja siis to tüüp lihtsalt sööb mõnuga seda liha :(.
  Aga noh ma vähemalt ise üritan “maailma parandada” ja tore
  Teie seda üritate ! 🙂

 • Avatar
  Vasta Grete 24. juuni 2016 at 23:10

  Mulle liha meeldib ja ma arvan et inimesele on ka seda vaja, ükskõik kui palju on erinevaid arvamusi ja teooriaid, et inimesed
  saavad taimsest toidust kõik vajalikud ained kätte. Samas on ka mulle tapamajades loomade kohtlemine täiesti vastukarva, seega
  üritan ma võimalikult palju osta liha otse tootjalt, mitte nagitsaid või lastevorsti selverist. Näiteks saan ma jahimehest isa käest
  põdravorsti või konserve jms. Lohutangi ennast umbes mõtetega et need loomad on juba ilusa elu elanud ning jahimeeste
  tegevust on vaja, et loomade arvukus ei tõuseks väga suureks jne 😀 Minu meelest täiesti talutav kesktee 🙂

 • Avatar
  Vasta Mari 24. juuni 2016 at 22:58

  Hakkasin veganiks alles hiljaaegu ja seda
  rohkem tervislikel põhjustel. Nimelt aitab
  veganism parandada ainevahetust, vähendab
  diabeedi ja vähiriski jne. Näonahk om
  tunduvalt siledam, enesetunne parem ja
  energiat on justkui rohkem! Väga sooviksin ka
  raamatuloosis osaleda 🙂

 • Avatar
  Vasta Nana 24. juuni 2016 at 22:57

  Sa oled sellest veganluse asjast nii ilusti ja õigesti aru
  saanud, et kohe hea oli lugeda. Väga armas sinust.
  Aitähh! 🙂
  (Vegetaarlane ja tulevane-peaaegu-
  igapäevagarohkem-vegan)

 • Avatar
  Vasta R 24. juuni 2016 at 22:54

  Ise söön liha ja ei suudaks loobuda,kala on nii hea ja seal
  on palju vitamiine.Tean taimetoitlasi tuttavaid ja mul
  pole nende vastu midagi aga siiski mulle ei meeldi see,et
  vanemad teevad otsuseid laste eest.Ise liha ei söö ja
  lastele ka ei anta.Tean ühte kes rääkis,ta pole kahe
  aastasele lapsele kunagi liha andnud ega ka kala,kus on
  tegelikult tähtsad vitamiinid.Ja see laps on oma vanuse
  kohta väga väikest kasvu ja ei tea veel mis hädad
  sellepärast,et ta pole loomseid vitamiine saanud(seda
  oli selle lapse arst öeldnud emale).Et milleks teha
  otsuseid laste eest,las valivad ise kunagi kui aru saavad
  kas tahavad või ei.

  • Avatar
   Vasta Triin 24. juuni 2016 at 23:56

   Kui laps sünnib kristlikusse perekonda, siis käib ta oma perega pühapäeviti kirikus, kui moslemite perekonda, siis mošees. Kui
   sünnib taimetoitlaste perekonda, siis on ta taimetoitlane koos teistega ja kui omnivooride perekonda, siis sööb liha. Kui laps saab
   suureks, siis valib ta ise oma tee. Väga imelik vaatenurk on see, et liha mitte andmine on peale surumine ja mitte andmine ei ole?
   Mina olen just see inimene, keda sunniti liha sööma, kuigi see oli minule vastik juba lapsena. Miks minule seda peale suruti?
   Reeglina on veganid teadlikud inimesed ja oskavad oma menüüsid paremini tasakaalustada kui omnivoorid, Ära nende pärast
   muretse! Ja mingis vanuses võivad nad tõesti väiksemad olla, kuna nendele ei anta lehma piima, mis neid vasika suuruseks
   nuumab. Lõppkokkuvõttes ei ole nad suurena ülekaalulised, neil on väiksemad riskid haigestuda südameveresoonkonna
   haigustesse ja diabeeti.

  • Avatar
   Vasta K 25. juuni 2016 at 01:32

   Äkki ütled, millised need loomsed vitamiinid
   on, mida taimedest ei saa :D:D

   Ja kui sa oma kala poest ostad, siis on seal
   rohkem antibiootikume ja metalle kui su
   toredaid vitamiine.

 • Avatar
  Vasta Karin 24. juuni 2016 at 22:45

  Lihtsalt super, kui mõnusalt ja elutervelt arutlev jutuke. Olen ka ise just viimase aasta jooksul tunduvalt vähendanud liha
  söömist. Seda ilmselt oma kalli tütre mõjutusel, kes on paar aastat veganina meie peres toimetanud. See on täiesti tõsi, et
  aja jooksul hakkad üha enam aru saama, kui palju võimalusi on igasuguste maitsvate toitude valmistamiseks lihavabalt. Just
  enne jaanipäeva tegi tütar sojast šašlõkki. Keetis sojatükid 20 min vees, seejärel pigistas liigse vedeliku sõrmedega
  vajutades välja ja jäidki justkui lamedad tailihatükid. Need pani sibula-küüslaugu marinaadi seisma. Järgmisel päeval
  praadisime siis pannil nagu liha, ilusaks pruunikaks. Ma poleks eales arvanud, et selline valešašlõkk saab nii maitsev olla ja
  tekstuur samuti nagu tailihal. Just taolistest võimalustest ajendatuna tunnen, et minugi mõttemaailm hakkab üha enam
  liikuma veganluse poolele.
  Oleme Sandra Vungi taimetoidu lehekülje fännid ja saame tema retseptide abil üha enam oma menüüd mitmekesistada.
  Tema uut raamatut ei ole jõudnud veel osta ja seega osalen suurima sooviga selles loosis.

 • Avatar
  Vasta Melina 24. juuni 2016 at 22:43

  Vau! Super! Lihtsalt üliäge, et Sina, Mallukas,
  sedasorti postituse kirjutasid 🙂
  Mina olen ka aasta aega lihavaba elu elanud ning see
  meeldib mulle enam ja enam. Alustasin nii, et esialgu
  loobusin lihast. Seejärel munast ja kalast. Lõpuks ka
  piimatoodetest.
  Olen ka saanud sõprade ja tuttavate seast igasuguseid
  kommentaare, kuid see ei kõiguta minu otsust
  veganina edasi elamast. Veidi kurvastab see, et
  tahtlikult halvasti öeldakse ja oma rumalust seeläbi
  eksponeeritakse.
  Igaljuhul olen ka mina väga rõõmus, kui kasvõi üks
  inimene kasvõi uudishimust prooviks päeva või kaks
  ilma loomsete võetusteta elada ning prooviks taimse
  toidu imelist maailma 🙂

  Aitäh, Mallu!

  Loosis osalen ka ikka 🙂

 • Avatar
  Vasta Helina 24. juuni 2016 at 22:39

  Mina vahepeal üritasin lihasöömist vähendada , kuni pidin minema meremehe tervisetõendit tegema, arst küsis, kas olen vegan,
  aga ma polnud, ja siis selguski, et hemoglobiinitase on liiga madal.

  Ausalt öeldes maailm vajab üleüldist muutust, loomadest hoolimine on muidugi tore tee, ja kindlasti ka mingis mõttes hea, kuid kui
  mõelda, et juba kiviajal söödi liha, siis järelikult oli see toona ikkagi vajalik. Samamoodi kuskil merehädas olles polnud toitu kuskilt
  võtta ja ikkagi liha oli see, mis päästis.

  • Avatar
   Vasta Nana 24. juuni 2016 at 23:00

   Kiviajal oli see vajalik, täna enam mitte.
   Hemoglobiinitaset saab edukalt tõsta ka taimsete
   saadustega ja selline järeldus arsti poolt näitab, et ta
   tegelikult ei tea toitumise ja tervise seostest just väga
   palju.

   • Avatar
    Vasta Beeta 25. juuni 2016 at 17:09

    Mis loogika see veel on, et vanasti oli liga vaja
    süüa ja nüüd enam ei ole? 😀 miks kiviajal siis
    taimedega hemoglobiinitaset ei tõstetud ja küüd
    tõstetakse. Ma ei ole päris kindel, aga ma ei ole
    kuulnud kedagi arsti kes päriselt kiidaks
    täielikult heaks taimetoitluse. Suurem osa arste
    siiski ütleb, et taimetoitlus on lollus. Kuid noh eks
    igaüks ise teab,lihtsalt jätke see taimetoitlus
    endale ja ärge suruge seda peale. Ma ei hakka
    mitte kunagi taimetoitlaseks, sest ma tean, et ma
    ei suudaks seda ja ma jään arvamusele, et
    inimene vajab liha, sest vastasel juhul oleks ta
    kiviajast saati taimetoitlane. Kuid ma üritan seda
    vähem süüa ja hea meelega maksaks ka
    mahetoodangule. Ja sinu väide, et järelikult see
    arst ei tea midagi terislikust toitumisest on küll
    suht jabur.

 • Avatar
  Vasta Kreete 24. juuni 2016 at 22:36

  Ma just ükspäev mõtlesin, et sa ju vist kunagi proovisid
  taimetoitlasena elada? Igatahes see postitus on küll
  väga tervitatud ja eriti õigel ajal, kui ma ise just proovin
  lihavabamalt elada. Puudu jääb retseptidest ja
  teadmistest, mida millega asendada aga olen
  googeldanud erinevaid retsepte. Kokaraamat oleks
  muidugi eriti hea, olen isegi mõelnud osta siis kui
  rohkem paikseks jään ja ei pea oma “elu” seljakotti
  mahutama. Veganiks kohe oleks vist mul väga raske
  hakata, aga plaanis on tulevikus enda kanad ja kits võtta
  kellele õnnelikku elu pakkuda ja keda ära ei sööda. Siis
  tarbiks muna ja teeks kitsejuustu.. Üleüldse olen juba
  pea kümme aastat mõlgutand mõtteid taimetoitluse
  kohta ja just sellel põhjusel, et ma ei taha, et keegi
  sureks või kannataks minu pärast. Vanematelt ja
  partnerilt olen muidugi ainult mõnitusi saanud ja
  öeldakse ikka, et kõike PEAB sööma. Proovi siis
  sellistega vaielda, kui on põhimõtted mida on raske
  selgeks teha ja argumenteerimiseks jääb teadmistest
  väheks.

 • Avatar
  Vasta leen 24. juuni 2016 at 22:33

  Veidi üle aasta otsustasin ka loobuda lihast, just
  eelkõige loomalihast, kala vahetevahel harva olen ikka
  paar ampsu söönud. Liha maitseb, väga, aga miks peab
  keegi surema selle pärast, et minu kõht oleks täis. See
  mõte on see mis mind muutis. Ja tõesti tunnen et olen
  oma panuse andnud ja kui kõik ni mõtleksid oleks elu
  juba parem koht ja tunnustataks neid kes ”
  kallistavad loomi laibaks”. Ühesõnaga olen ka
  raamatu loosist väga huvitatud 🙂 .

 • Avatar
  Vasta Liis 24. juuni 2016 at 22:27

  Kuna õpin kutsekoolis sellist eriala kus õpin ka toidu
  kohta, siis õppisin taimetoitluse ja veganismi kohta ja
  see hakkas huvitama. Sain teada et veganism on siiski
  palju huvitavam ja mitmekesisem kui alguses
  arvasin.On olemas paljusid erinevaid toite, mida olen
  ka juba proovinud ja Olen väga üllatunud, sest need
  olid maitsvad. Olen paar kuud mõelnud kas vaikselt
  hakata veganiks, sest pole suur liha armastaja ja mulle
  ei meeldi lioomadepiinamine. Vorsti ei tarbi ega liha ei
  söö, seega edusammud? Loodan et lähi aastatel olen
  täitsa vegan? Teistele tahaks öelda et enne kui
  hakkate vale arvamusi avaldama, uurige täpsemalt
  mille kohta sõna ikkagi võtate!?

  • Avatar
   Vasta Liis 24. juuni 2016 at 22:29

   Ja soovin osaleda raamatu loosimises! ?

 • Avatar
  Vasta Karin 24. juuni 2016 at 22:25

  Olen olnud kuu aega lihavaba ja ausalt see on PARIM
  otsus mis ma üldae kunagi teinud olen.

  Loobusin ka eetilistel põhjustel, sest ei suutnud enam
  pead liiva alla toppida ja see mõte, et need loomad seal
  tapamajas külmavereliselt tapetakse hakkas mulle
  täiega vastu.

  Igatahes. Tunnen ennast superhästi, seedimine on ka
  kiirem 😛

  Sooviksin ka raamatuloosis osaleda 🙂

 • Avatar
  Vasta Marii 24. juuni 2016 at 22:11

  Olen juba üsna kaua taimetoitudega eksperimenteerinud ja need on minu hinnangul palju paremad! 🙂 Sandra retseptid on
  imelised, väga sooviksin raamatut võita.

 • Avatar
  Vasta Kaisa 24. juuni 2016 at 22:07

  Nii tore, et nii paljud inimesed on
  taimetoitlusest ja veganlusest huvitatud.
  Selles osas läheb maailm ainult paremuse
  poole. Ise olen vegan olnud 4 kuud ning see on
  parim otsus, mille teinud olen. Soovin sulle
  palju edu ja jaksu taimetoitlaseks hakkamisel!
  PS: Sooviksin loosis ka osaleda! 🙂

 • Avatar
  Vasta Riin 24. juuni 2016 at 22:04

  Mina oleksin selle raamatu üle väga õnnelik 🙂
  Olen viimasel ajal järjest enam tundnud, et ei taha liha
  süüa. Mingil põhjusel hakkab vastu. Aga ilma lihata
  nagu ka ei oska süüa teha… Eriti hulluks läks asi siis,
  kui ma endale kevadel jänese võtsin. Siis ei suutnud
  ma tükk aega liha üldse süüa. Iroonia on selles, et meil
  on lihajänes, keda kasvatataksegi söögiks 😀 Meie oma
  Karvapalli igal juhul potti küll ei pista.

 • Avatar
  Vasta Kiku 24. juuni 2016 at 21:50

  Olen aastaid taimetoitlane olnud, hoian sulle pöialt liha vahendamise teel! 🙂

 • Avatar
  Vasta Katrin 24. juuni 2016 at 21:14

  Tore postitus. Mida rohkem taimetoidu tegemist harrastad, seda paremat taimset toitu 6pid tegema. Räägin omast kogemusest!
  Jõudu! Raamatuloosis sooviks ka osaleda.

 • Avatar
  Vasta Mari 24. juuni 2016 at 21:12

  Ni nii palju kommentaare.On jah olemas erinevaid
  taimetoitlasi,neil isegi spets nimed aga peast ei
  m2leta.Ma olen terve elu olnud sellist t88pi
  taimetoitlane,kes piimatooteid tarbib aga muud mitte.
  Juba beebina öökisin püree peale kus liha sees oli.Oi
  kui raske oli mul lihapraadimislõhna või suvel saslõkki
  lõhna taluda.Ja kui elukaaslasega kokku kolisin siis
  noo öökisin,nutsin ja lõikasin,praadisin liha,et talle
  snitsilt teha. Vaikselt vaikselt olen harjunud l6hnaga
  aga n88d ostan alati valmis liha tükid.Pole kunagi
  mõelnud,et oii siga tapetud vms.Lihtsalt nii kaua kui
  ma m2letan liha,kala ajab oksele.Õudne oli kui
  lasteaias sunniti sööma,öökisin ja nutsin jälle.Muna ma
  ka ei taha,lihtsalt minujaoks ebameeldiv
  maitse.Piimaga on selline lugu et palju tarbida ei saa
  võtab kõhu lahti.Oma lapsi ja meest ma
  taimetoitlaseks muutma ei hakka.Laps valib ise ka
  sööb või mitte.Vanem poja sööb ainult niiöelda puhast
  liha,vorstid ja viinerit ta ei puudu.Pisem poja nii väike
  veel et ta ei tea mis see liha on:)

 • Avatar
  Vasta Kaptenike 24. juuni 2016 at 21:11

  Soovin osaleda raamatuloosis.
  Ka mina olen hakanud viimasel ajal liha tarbimist vähendama. Lehmapiimast olen juba ammu loobunud, mandli ja muud piimad on
  kõvasti paremad. Otsin Tallinnast parimat vegan burgerit ja ausalt öeldes olen avastanud, et vegan burgerid on palju paremad kui
  liha omad. Tavalise burgeri sisse topitakse hiigelsuur veisehakklihast kotlett, millele siis rõhutakse; vegan burgerites on aga palju
  rohkem maitsenüansse. Loodan, et maailm muutub ning inimesed teevad paremaid valikuid. Õnneks kerkib aina rohkem vegan
  poode, milles müüakse imelisi toiduaineid. 🙂

 • Avatar
  Vasta Proud Vegan Sevil 24. juuni 2016 at 21:05

  Super postitus! Aitäh kirjutamast! Inimsed võiksid olla natukenegi kaastundlikumad ja vähemalt mõista veganlust selle asemel, et
  ainult negatiivusega vastu pommitada. Loodan paljud loevad seda!
  Raamatut tahaks ka väga.

 • Avatar
  Vasta Kristhel 24. juuni 2016 at 20:57

  Olen selle teekonnaga juba aastaid
  tagasi algust teinud läbi ühe
  nädalaajase lihavaba kuuri. Mis
  jättis endast nii seedimisele,
  üleüldisele olekule ja põhimõtetele
  kustumatu mulje. Teatud määral
  armastan ma liha meeletult ent olen
  menüüst välja jätnud pea 90%
  tavatoodetest mille najal ma üles
  kasvasin ja see mõjus mulle
  fanastiliselt hästi! Mina ei lasknud
  ennast mõjutada videotest või
  teistest inimestest vaid kuulasin oma
  keha. Ehk mul sai villand gaasidest,
  kehvast näonahast ja väsimusest.
  Eelistan praeguseks toortoitlust
  veganiks olemisele ent teisalt elan
  päris palju ka tavatoitude najal
  (kiiretel aegadel) Ning kuna
  elukaaslane ei kavatse kunagi
  taimetoidule üle minna, siis on liha
  osa minu igapäevaelust. Unistan vaid
  tulevikus meie enda lihaloomade
  kasvatamiseks ehk ma tean, et nad
  saavad hoolt ja armastust.

  • Avatar
   Vasta Leevi 25. juuni 2016 at 02:01

   Mu mees rääkis alguses sama juttu, aga kuna ta ise endale süüa ka ei jõua teha ja taimetoidud ning toortaimetoidud on väga
   maitsvad, sööb kenasti ja ei kurda. Väljas tellib endale kana vahel, aga ma ei keela ka.
   Muidugi laseks ta rõõmuga endiselt ka ahjukartuleid ja sealiha näost sisse (eks endalgi need lapsepõlve lõhnad-maitsed meeles…),
   aga ma ei taha et mu mees 35selt infarkti saab. Kes see muu ikka mehe tervise eest hoolitsema peaks kui mitte naine 😀

 • Avatar
  Vasta Evelin Merisalu 24. juuni 2016 at 20:52

  osalen loosis, tahaks väga proovida häid taimetoite. Netis ma retsepte sirvida ei viitsi, raamatust ikka mõnusam !!! 🙂

 • Avatar
  Vasta Mell 24. juuni 2016 at 20:51

  Olen pikalt tõde teadnud ja veganeid/taimetoitlasi
  austanud, samas suuremaid muutuseid oma
  söögilauas tegemata, ilmselt puhtast laiskusest.
  Viimase aastaga üritan vaikselt-vaikselt aina vähem
  liha tarbida. Ekstreemseks esialgu ei lähe. Usun, et
  1päev lihavabalt on parem kui üldse mitte midagi. Fb’s
  on väga äge grupp: jah, see on vegan!
  Sealt saab sitaks ideid uuteks toitudeks!
  Loodan samuti, et üks hetk suudan ma olla piisavalt
  tugev, et ka kuskile külla minnes huvitavalt kokatud ja
  maitsestatud laibale “Ei” öelda. Loodan, et suudan
  Olla vähemalt taimetoidul.
  Piimatooteid ma samuti ise koju ei osta, küll aga teeb
  seda mees, kes taimetoitlust ja veganismi igatpidi
  maha teeb ja seetõttu ka mind.
  Üleüldse pean ma enamasti salaja vegan sööke
  tegema, et mees neid juba enne maitsemist maha ei
  teeks.. Usun, et üks Sandra raamat oleks imeline
  abivahend mulle, et oma perele ja tuttavatele ka
  tõestada, kui huvitav võib lihavaba söök olla, ning
  tühja kõhtu seejuures kannatamata.
  Ps, mehe üks lemmik on nt Vungi avokaado-
  kikerherne salat, sp tean, et tegu on kindlasti parima
  koka ja väärt raamatuga, millest on minu missioonil
  kindlasti abi 🙂

 • Avatar
  Vasta Anja 24. juuni 2016 at 20:41

  Mina seda teemat ei kommenteeri. Nii palju
  kui on inimesi on ka arvamusi.

  Ise hakkasin see aasta ostma taluliha. Muide
  see on odavam. Tunduvalt parem ja ei ole
  vesine, ega kummitaoline.
  Soovitan Madi-jaani talu! Leiad nad fb-st Minu
  kodu jäi neil tee peale. Seega toodi liha kohe
  uksetaha. Meie nosime ja kiidame.

 • Avatar
  Vasta Angeelika 24. juuni 2016 at 20:41

  Otseselt ma taimetoitlane ei ole, vorsti ja nii ma söön.
  Aga näiteks liha ei kannata millegi pärast enam süüa.
  Tulevad kohe pähe kahtlased mõtted.
  Raamatu loosis sooviks küll osaleda.

 • Avatar
  Vasta Annika 24. juuni 2016 at 20:40

  Soovin osaleda raamatuloosis. 🙂
  Mulle meeldivad Sinu ausad mõtted ja
  tore, et suhtud veganitesse teisiti
  kui enamik inimesi, kellega olen ise
  kokku puutunud. 🙂
  Päikest! 🙂

 • Avatar
  Vasta S 24. juuni 2016 at 20:38

  Mallu, ma olen oodanud seda, et sa sellele teele
  liiguksid! Ma usun, et mõjukas blogija oma hea
  eeskujuga võib palju positiivset korda saata! Mina
  olen mitu aastat liha mitte söönud ja see pole üldse
  raske!!! + ma tunnen ennast paaaaaalju paremini igas
  mõttes 🙂 seda raamatut tahaks väga!

 • Avatar
  Vasta ML 24. juuni 2016 at 20:32

  Meil oli, on ja jääb toiduahel looduses, sest see on loodusseadus ja nii toimib see eluke…..ja inimene kõige kõrgem lüli…ja ülikoolis
  õpetatakse, et inimene VAJAB kõike…ka liha 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 20:42

   Mis ülikoolis seda õpetati 😀

  • Avatar
   Vasta Leevi 25. juuni 2016 at 01:46

   See on täielik BS! Igal pool mujal maailmas on ametlikes toitumissoovitustes ammu veganlus täiesti soovitatav igas vanuses ja
   eluetapis inimestele. Juurde tuleb võtta lihtsalt B12 või süüa toite, mis on sellega rikastatud (nt pärmihelbeid päevas 1
   supilusikatäis).
   Ma panen oma päevamenüü vahel huvi pärast Cronometer või Nutridata lehele sisse ja kuigi olen toorvegan, saan enamikke
   mikro- ja makrotoiduaineid isegi liiga palju kätte ja pean neid piirama.
   Inimene kes räägib et ülikoolides õpetatakse et peab liha sööma, käis kas väga ammu ülikoolis, ei ole üldse seda eriala õppinud
   kunagi ülikoolis või ajab lihtsalt jama!

  • Avatar
   Vasta Tii Na 25. juuni 2016 at 07:59

   Et kui ülikoolis õpetatakse, siis
   peab tõsi taga olema….. Ülikoolis
   õpetatakse loomakasvatust ka oma
   täies hiilguses. Kui sellele mõtlema
   hakata, on see täiesti jube, et
   inimesi koolitatakse seda süsteemi
   edasi jätkama. Ei taha siin nüüüd
   miskit arutelu tekitada, aga lihtsalt
   tahtsingi mainida, et kõik, mida
   ülikoolis või kusiganes õpetatakse ei
   vasta tõele. Kahjuks.

   • Avatar
    Vasta Tii Na 25. juuni 2016 at 08:10

    Parandan oma mõtet: ei pruugi vastata
    tõele*

   • Avatar
    Vasta ML 25. juuni 2016 at 14:35

    Pedas..ja sorry…K. Port teab kindlasti sellest teemast rohkem kui lambi Tiina v Leevi…. minu jaoks 🙂 😀 aga meil on mõttetu
    siin nüüd edasi taidlema hakata 🙂

    • Avatar
     Vasta ML 25. juuni 2016 at 14:38

     Aa ülikooli lõpetasin eelmine aasta, eriala kehakultuur ja jama ka ei aja! Räägin, mida räägiti….ei maksa nüüd hüplema
     hakata 🙂 aga las see lugu jääda, teile polegi vaja midagi tõestada…;)

 • Avatar
  Vasta Karin 24. juuni 2016 at 20:24

  Ma vegan ega taimetoitlane ole, aga mind huvitab see
  retseptimaailm. Olen väsinud üksluisest liha ja
  kartul/salat/makaronid kombost. Otsin
  toiduinspiratsiooni, miks mitte siis vegan maailmast.
  Kui suudan loomset päritolu toidust loobuda nö üks
  söögikord korraga, usun, et ka et seegi on hea algus..

 • Avatar
  Vasta Heli 24. juuni 2016 at 20:16

  Ma olen juba ammu vähem loomseid tooteid tarbima hakanud, aga eelmine laupäev hakkasin mõtlema, et ma ei taha olla
  silmakirjalik. Olen paljudele öelnud, et me ei vaja liha- ega piimatooteid, et kõiki vajalikke aineid kätte saada ning vaadanud
  videosid, kuidas loomi koheldakse, endal pisarad silmas, aga ikkagi olen läinud lihtsama vastupanu teed, süües teiste poolt
  valmistatuna ka neid toite, mis sisaldavad liha, kuigi ma ise ei ole juba ammu liha sisaldavaid toite valmistanud. Pühapäevast
  alates võtsin ennast kätte ja pole siiamaani liha- ega ka piimatooteid söönud. Ma tunnen, et see on alles algus, sest ma tahan
  jätkata. Päris enda vegan kokaraamat oleks hea 🙂

 • Avatar
  Vasta Deisi 24. juuni 2016 at 20:16

  Mina pole lihatooteid söönud juba üle aasta. Samas olen veganlusest veel üsna kaugel, kuna söön kala ja tarbin piimatooteid.
  Siiski on minu kindlaks eesmärgiks ja veendumuseks lähitulevikus veganluseni jõuda. Seda otsust on palju mõjutanud ka see, et
  võtsin endale kaks aastat tagasi koera, mistõttu tunnen üha enam kui vapustavad ja intelligentsed loomad on, mistõttu ei taha , et
  mõni loom peab minu toidulauale jõudmiseks kannatama. Peamiseks põhjuseks, miks pole veel veganluseni jõudnud on ilmselt
  asjaolu, et ei oska veel kõiki tooteid asendada ja nii olengi jäänud neid tarbima, kuna poes tundub lihtsam haarata mõni vana
  tuntud toode kui otsida asendust taimse produkti näol. Olen tükk aega poes käies seda raamatut imetlenud, kuna seal on kenasti
  kõik komponendid kirjas, mistõttu on ka poes käies poole lihtsam valikuid teha. Siiski, kuna olen tudeng, siis pole seni veel
  raatsinud seda raamatut osta.

 • Avatar
  Vasta väga väga naine 24. juuni 2016 at 20:13

  Olen pidanud loomsevaba paastu 3x, esimesel korral suht edukalt (paar korda murdusin ja sõin juustu ning korra isegi
  hakklihakastet), teistel … no kala ja mune ikka lubasin endale, vahel piimatooteid ka.
  Noh, ja suhkrut ka ei söönud paaril nädalal – phmt üritasin vene õigeuusu paastu mingi usklikkuseta sealjuures, aga mitte
  täiseduga ja isegi kehakaal eriti ei langenud =)
  Hakkasin palju rohkem sööma igasuguseid pähkleid ja seemneid. Mu lemmikmagussöögiks said kuuma mee sisse uputatud
  pähklid-seemned ja kiireks soolaseks ampsuks näkileib avokaado ja näpuotsatäie soolaga. Ja putru tegin sojapiimaga.

  Phmt kuna proovisin nii radikaalseid asju, ei ole elu lihata mulle üldse keeruline mõte – misasja, piimatooteid võib? Nagu võid ja
  juustu ka? Kala võib? Mune võib?
  Aga kus mul jooksis juhe kokku, oli see õnneliku liha endale lubamine. Üldiselt olen ma väga selle poolt, sest õudne lõpp
  õnneliku elu järel meeldib mulle umbes 500 korda enam, aga mingil hetkel taipasin, et petan ennast.
  “Lambaliha? Nojah, kes neid lambaid ikka kinnises laudas peab?” läks sujuvalt edasi “No tegelt võib ju loomaliha ka, lehmad
  ikka suvel ju karjamaale saavad!” ja kui juba lehm läks, siis tuli kuidagi sujuvalt ka siga. Ainult kanaliha ma ei söönud ikka
  aastaid, sest see, kuidas broilereid peetakse, oli mulle liiga jube mõelda. Aga kui võtsin teadvusesse, et oot, aga ma söön mune,
  kuigi munejad kanad elavad umbes sama halvasti kui broilerid? tundusin endale korraga rämeda silmakirjateenrina ja hakkasin
  jälle kõike sööma. Mitte seepärast, et mind ei huvita, vaid just seepärast, et mind huvitavad liiga paljud, ma ei suuda vahet sisse
  teha, et koera ei söö ja siga söön.

  • Avatar
   Vasta väga väga naine 24. juuni 2016 at 20:15

   Aa, ja kokaraamatut ei taha =)

  • Avatar
   Vasta Väike vegan 24. juuni 2016 at 20:46

   Mesi pole tegelikult vegan, emamesilastel lõigatakse tihti tiivad ära või tapetakse talvel kogu taru. Ei ole vaja vaeseid
   putukaid tüütama minna kui on olemas sama maitsega ja tervislikumaid taimedest tehtud siirupeid 🙂
   Aga igasugune liha-, piima-, munatoodete tarbimise vähendamine juba aitab, toidukord toidukorra kaupa

   • Avatar
    Vasta Maria 24. juuni 2016 at 22:05

    Ükski Eesti mesinik ei lõika emamesilastel tiibu või tapa talveks tervet taru. Kurb, kui püüdes looduse sõber olla inimene
    hoopis looduskaugeks muutub.

    • Avatar
     Vasta Leevi 25. juuni 2016 at 01:49

     Mu äi on ka mesinik ning kohe kindlasti ei toimu midagi sellist. Olen lugenud tema mesiniku käsiraamatuid ning mingist
     tiibade kärpimisest pole kuulnudki… Ja miks tappa mesilassülem talveks? Nad esiteks surevad külmaga ise kui neile
     mee asemel suhkrusiirupit ei pane või mett ei jäta ning taru ei soojusta ning teiseks maksab uus sülem korraliku summa
     raha. Mu äi oli küll alati väga kurb kui mõni sülem talve jooksul hukka oli saanud…

     • Avatar
      väga väga naine 25. juuni 2016 at 10:57

      Muidugi on arutu jutt, aga noh – kui inimene väldib kõike loomset ka nende loomade õnneliku elu juures (no mul
      on perekond, kes peab kanu ja parte ja õnnelikud munad, mida nagunii ju keegi ei hauduks, on näiteks teema), siis
      mesi ei ole vegan ikkagi. Mesilased korjavad? Loomne.

   • Avatar
    Vasta Agnes 25. juuni 2016 at 09:26

    See on küll nagu väga kummaline jutt, kust
    selline asi võetud on? Mesilasperede hankimine
    pole mingi odav lõbu, keegi ei tapa tarutäit
    mesilasi heast peast. Aus olles hävitatakse
    moodsas maailmas mesilasi hoopis
    pestitsiididega, mida kasutatakse
    põllumajanduses.

   • Avatar
    Vasta väga väga naine 25. juuni 2016 at 10:54

    Ma tean, et mesi pole vegan, aga vene õigeusu paastus seda lubati, noh!

   • Avatar
    Vasta Kerttu 25. juuni 2016 at 12:39

    “mesilased korjavad on loomine”
    Tuletaks meelde, et ka väga paljude taimede
    viljad arenevad ainult tänu mesilaste
    tolmendamisele….loomine tööjõud mängus 🙁

 • Avatar
  Vasta Kati 24. juuni 2016 at 20:08

  Mina osaleks ka.
  Mind inspireerib kõige rohkem neiu nimega Jennifer
  Nimmerfeldt, soovitan väga tema videosid vaadata,
  avab silmad ka lihaarmastajatel.

 • Avatar
  Vasta Mirjam 24. juuni 2016 at 20:06

  Oo seda raamatut tahaks küll. Olen peaaegu
  terve elu olnud taimetoitlane puhtalt
  sellepärast, et mulle ei ole kunagi liha
  maitsenhs. Ja ka liha tekstuur ei ole üldse
  meelt mööda ja mõte verest ja liha päritolust
  ajab südame pahaks.
  Täiesti vegan ma aga ei ole – munast ja
  juustust on raske loobuda. Kuid äkki Sandra
  raamat aitaks ka nendest lahti öelda 🙂

  • Avatar
   Vasta Väike vegan 24. juuni 2016 at 20:50

   Muna on põhimõtteliselt nagu kana menstruatsioon (kui nii mõtlemine aitab) ning lehmapiima joomine pole
   evolutsiooniliselt üldse loogiline, see on mõeldud vasikatele. Taimseid juuste on ka, kuigi need pole just supertervislikud
   (nagu ka loomsest piimast tehtud juustud).

 • Avatar
  Vasta Gristel 24. juuni 2016 at 20:00

  Esimest korda osalen loosis, sest auhind on 100% seda väärt. Olen taimetoitlane, vegan veel ei ole, kuid ise muna-piimatooteid ei
  osta (kuigi saan aru, et kui nt külas olles neid söön, siis sisuliselt ma ikka toetan muna-piimatööstust, sest minu pärast peab ju
  võõrustaja neid juurde ostma).

  Fun fact, ma ei tea, kas keegi on seda juba maininud, aga Eestis on megamõnus vegan kommuun ja suuremates linnades lausa
  eraldi Facebooki grupid, kus saab juttu vesta teiste (peaaegu) veganitega. Jagatakse retsepte, antakse teada uutest toodetest,
  organiseeritakse kokkusaamisi jne. Ülihea ja -motiveeriv!

 • Avatar
  Vasta Vegani päevaraamat 24. juuni 2016 at 19:59

  Aitäh blogi mainimise ja ilusate
  mõtete eest! 🙂

 • Avatar
  Vasta anett 24. juuni 2016 at 19:59

  Sooviksin ka loosis osaleda 🙂 Olen juba pikka aega mõelnud veganiks hakata ja raamat aitaks mul selle ‘nn’ esimese sammu ära
  teha 🙂

 • Avatar
  Vasta Leena 24. juuni 2016 at 19:50

  Sooviks ka loosis osaleda. Ise olen ka
  mõelnud, et peaks vähendama liha söömist,
  aga ei tea kas suudaksin kuna maitseb lihtsalt
  väga. ?

 • Avatar
  Vasta Liisa 24. juuni 2016 at 19:50

  Nii tore, et Sinusuguse laia lugejaskonnaga küllaltki
  mõjuvõimas blogija siin pisikeses Eestis sellist sõnumit
  levitab! Selle aasta algul motiveerisid Sa paljusid oma
  projektiga “Mallukaga vormi” ja kes teab, äkki suudad
  ka selle postitusega inimesi rohkem mõtlema panna!
  Nii-nii siiralt hea meel, et sellisele asjale tähelepanu
  pöörad 🙂
  No ja kokaraamatust muidugi ära ei ütleks, peab ju
  perele tõestama kui head taimsed toidud olla võivad!!!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 19:59

   Mul oleks vaid hea meel, kui keegi tänu sellele postitusele kasvõi ühe korra jätaksid liha söömata 🙂

   • Avatar
    Vasta Leevi 25. juuni 2016 at 01:54

    On tõesti lahe, et sellise postituse tegid. Ma üldse ei imestaks kui Postimees nüüd suurest hirmust igaks juhuks jälle
    artiklitesarja teeks kus räägitakse kui ohtlik on taimetoitlus. Arvestades kui populaarseks sel korral FB-s see Lihavabad
    Jaanid event kujunes pluss see postitus ka, siis kui nad tavaliselt treivad neid artikleid regulaarselt iga kolme kuu tagant, (et
    rahval ikka kindlasti meeles püsiks 😀 ) siis sel korral tunnetavad ehk juba varem ohtu.

 • Avatar
  Vasta m 24. juuni 2016 at 19:49

  ma ei ole küll täiesti lihavaba ega plaanigi olla, kuid naudin täiel rinnal ka vegetarian ja vegan toite. neid on võimalik väga-väga
  maitsvaks teha. olen ise proovinud mõnd taimetoit.ee retsepti ja pean tunnistama, et nad on ülimaitsvad! olen ka suur
  kokaraamatufänn, nii et uus kokaraamat riiulisse ei jookseks küll mööda külge alla! 🙂

 • Avatar
  Vasta Külli 24. juuni 2016 at 19:41

  Mina liigun sama rada pidi viimased pool aastat. Liha, kala ja piimatooteid üldse ei söö, aga kahjuks veel juustust ei ole suutnud
  loobuda. Algus oli muidugi raske, sest aeg-ajalt ikka tekkis isusid liha järele, aga praegu mõtlen küll, et kus ma varem elasin!?
  Mu söögitegemise skillid olid võrreldes praegusega ikka allapoole arvestust, stiilis liha ja kartulid ahju ja ongi kõht täis. Nüüd
  on nii palju ägedaid retsepte ja kõik on maitsvad! Päriselt ka! Isegi minu padulihasöödikust mees on hakanud neid nautima ja
  loodan, et ühel päeval temagi suudab sellest loobuda, kuigi temal veel peas seda “klõpsu” pole läbi käinud.
  Palju heietatakse ka sellel teemal, et vegan ei saa ju kõiki toitaineid kätte, aga mina ütleks küll, et kuna liha ei söö, siis mu
  toidulaud on palju leidlikum ja seal on palju rohkem erinevaid asju ja seega ka rohkem erinevaid vajalikke aineid.

  Ja mul on väga hea meel, et Sa sellise postituse tegid. Eks vastaseid on alati, aga üks inimene haaval maailm muutubki. Aitäh! 🙂
  Muidugi oleksin ka õnnelik Sandra Vungi retseptiraamatu üle! 🙂

  • Avatar
   Vasta K 25. juuni 2016 at 00:56

   Kui Tallinnas elad (ja tegelt muudes linnades peaks ka olema, nt Rimides) siis saab vegan juuste (väga paljusid sorte) poest nimega
   Lääts. Muid huvitavaid asju leiab ka sealt, kuid vegan juuste on veel nt Delice-s.

 • Avatar
  Vasta Janika 24. juuni 2016 at 19:41

  VÄGA HEA ARTIKKEL! Super. Ma olen VÄGA üllatunud, siiani ei saanud absoluutselt aru Sinu blogi fenomenist. Peale selle teksti
  läbilugemist saan aru – Sa oled väga mõistlik naine. Edu taimetoidu katsetamisel, see on niii lai maailm täis erinevaid
  maitseelamusi 🙂
  Ja sellest raamatust kohe üldse ära ei ütleks 🙂

 • Avatar
  Vasta Anna 24. juuni 2016 at 19:37

  Kuna mu kasuisa on jahimees, siis pole ma
  kunagi suurt südamevalu tundnud liha
  söömise pärast (rohkem kui ühel korral on
  mind hommikul uksest välja astudes
  tervitanud mõne metslooma rippuv nülitud
  laip), küll aga olen ka täheldanud, et
  töödeldud (praetud/küpsetatud) liha teeb
  olemise ebameeldivaks. Kahjuks metslooma
  liha maitseb mulle ainult suitsuvorsti vormis,
  seega ei saa ma isegi öelda et mu söögilaud
  oleks cruelty-free.
  Kui endale ja elukaaslasele süüa teen, siis ise
  võtangi ainult ampsu jagu liha, sest isutab
  üldiselt ainult toores liha aga ta ei luba mul
  seda süüa 😀
  Raamat kuluks aga ära sellepärast et olen
  kaotanud huvi kokkamise vastu ning ehk
  aitaks toidud, mis ei aja südant pahaks, seda
  natuke elustada.

 • Avatar
  Vasta hansi 24. juuni 2016 at 19:34

  Just näitas tv3 pealt. Kuidas Gordon Ramsey kasvatas
  kahte siga ja siis nad tapale viis. Mõtlesin küll, et ei
  vaata, aga uudishimu oli suurem. Tegelikult käis asi
  kiirelt ja humaanselt, tapmise osa on tegelikult kiire ja
  sead selleks ajaks uimastatud. Seega ma ei näe, et
  segatoiduliseks loodud elusolend peaks liha vältima.
  Küll olen pookt, et elutingimused võiks olla igal pool
  head ja notsud õnnelikud (ja broilerid ja veised jnejne).
  Kohalikke talumune tarbime juba, nüüd üritan ka
  kohalikku liha rohkem muretseda 🙂

  • Avatar
   Vasta Kaisa 24. juuni 2016 at 20:19

   Humaanne viis tappa on mitte tappa 😉

  • Avatar
   Vasta Hanna 24. juuni 2016 at 21:30

   Suurfarmides ja tapamajades on aga tõde see, et
   uimastamine ei toimi tihtipeale (kas siis esimesel
   korral või üleüldse), ning loom sureb siiski piineldes.
   Samuti tuleks ka mõelda selle üle, et kas tapmine
   üleüldse on humaanne? Miks on inimene see, kes saab
   otsustada kellegi elu võtmise üle? Paar asja mille üle
   järele mõelda 😉

   • Avatar
    Vasta Agnes 25. juuni 2016 at 09:36

    Ma nii tahaks vaielda, aga vaielda pole mõtet,
    igaüks elab omade põhimõtete järgi või
    teadmatuses. Niisiis inimene on toiduahela
    kõrgeim lüli, tippkiskja – evolutsioon on nii
    kujundanud, et inimene eriti külmematel aladel
    sööb liha, see on kohastumine tingimustega.
    Loomade piinamine jms nende toiduks
    kasvatamisel on suhteliselt värske nähtus
    maailma ajaloo kestvust arvesse võttes.
    Samamoodi ka veganlus ja järjest kasvav lihast
    loobumine eetilistel põhjustel. Minu hinnangul
    on kõik see kohati linnastumise ja inimese
    loodusest kaugenemisega seotud. Väiksena
    Aafrika savannide dokumentaale vaadates ma
    mõtlesin ka, et miks see lõvi ei võiks
    antiloobilapse asemel rohtu süüa, kes on tema, et
    looma elu üle otsustada. Aga looduses on
    toiduahelad ja kehtib tugevama õigus.

    Aga nagu ma ütlesin iga inimene elab omade
    veendumuste järgi ja senikaua on see ok, kui
    keegi teine seetõttu ei kannata ja enda
    veendumusi peale ei sunnita.

    • Avatar
     Vasta Tiina 25. juuni 2016 at 10:48

     “…senikaua on see ok, kui keegi
     teine seetõttu ei kannata..” , aga kui
     sa oled veendunud, et liha on õige
     toit, siis loomad ju kannatavad???
     😀 pealegi, inimene ei saa end
     kiskjaks nimetada, kui ta ostab
     poest paki liha, maitsestab
     mõnusasti ära ja viskab pannile.
     Kiskja murrab looma maha ja sööb
     liha toorelt. Tal ei ole selleks muud
     võimalust. Inimene ei ela enam
     ammu looduses ja ei pea oma
     ampsu eest teistega võitlema.

     • Avatar
      k 25. juuni 2016 at 11:47

      Ma ei saa ka aru, mis kuradi tippkiskja on inimene? Agnes, kas sina siis murrad ausalt-ausalt oma liha küüniste ja
      kihvadega peale seda kui oled nt siga või lehma mööda põldu taga ajanud ja ta kinni püüdnud nagu PÄRISELT
      kiskjad teevad? Või väljenduvad sinu kiskjaomadused pigem ikka lähimast selverist kanafileepaki haaramisega? 😉

 • Avatar
  Vasta Keiu 24. juuni 2016 at 19:31

  Põmst on nii, et lemmikloomast ja
  inimesest saab surres laip, aga
  toiduloomast rümp. Ja siis sisefilee,
  välisfilee, koivad, ribid jne. Jumala
  eest, selle asemel, et
  veganid-schmeganid halavad ja mulle
  koledaid pilte näitavad (nagu. ma. ei
  teaks. kuidas asjad. maailmas.
  käivad. mhh.), kurat, tehku ise
  paremini. Boikoteerigu suuri tööstusi
  ja propageerigu mahetootjaid.
  Minul on küll kavas suureks saades
  hakata loomakasvatusega tegelema ja
  osalt ka toiduloomadega. Sest ma
  tean, et saab paremini. Ja mmmmm, see
  liha…! Liha on hea. (Mitte just
  kõhuviirusega, aga siiski.)

 • Avatar
  Vasta Sigrit 24. juuni 2016 at 19:26

  Minul on tihtipeale toiduks valdavalt ilma lihata toidud,
  meeleldi teen endale smuutisid ja kuivataksin meeleldi
  endale igasugu krõpse, kuid korralik toidukuivati on
  krõbeda hinnaga. Toormahlad on minu vaieldamatuteks
  lemmikuteks. Kardo mõte on igati väärt, eelistaksin ise
  samuti stressivaba liha. Sööksin rohkem ka kala aga
  poes ei tea mis aineid täis söönud Norra Lõhet küll
  mitte. Sama on krevettidega, mis koguvad endasse
  raskemetalli jäägid.

 • Avatar
  Vasta I.E. 24. juuni 2016 at 19:20

  Ma pole kunagi liha tahtnud süüa, lapsena ei maitsenud, hiljem hakkasin mõtlema “liiga aktiivselt” nagu mu isa ikka ütles. Oh neid
  kommentaare ja küsimusi ja süüdistusi, et ma olen pirtsutaja ja soe peast ja mida kõike, nüüd on vähem, eks üha laienev ring
  taimetoitlasi ja veganeid aitab sellele kaasa, teadvustavad üldsusele, et täitsa okei valik on. Ja saab saab väga maitsvalt teha lihata
  süüa. Minu abikaasa ei kurda küll üldse, sööb liha lõuna ajal väljas ja õhtul kodus igat seltsi huvitavaid asju.
  Mina olen taimetoitlane, mitte vegan ja tegelikult isegi mitte seda, vahest söön kala, tunnistan ausalt 🙂 Aga mulle meeldivad
  veganite retseptid väga, nad on ääretult loomingulised ja mis taimetoiduraamatute juures on põhiline, on et nad kasutavad jube
  palju juustu ja muna, see mulle ka väga ei istu, veganid seda ei tee. Sandra Vungi raamatuid olen sirvinud ja väga tahaks endale ka
  täiendamaks oma hullumeelset taimetoiduraamatute kogu.

 • Avatar
  Vasta Heleri 24. juuni 2016 at 19:18

  Soovin osaleda.
  Kuna lapsel on kerge piimatoodete talumatus hakkasin uurima asendusi ja jõudnud ka lihatoodete asendustele. Eks näis kui palju
  meie peres lõpuks vegan toidud on, aga vähendame kindlasti liha osakaalu.

 • Avatar
  Vasta Liivi 24. juuni 2016 at 19:18

  Soovin ka loosis osaleda.
  Mina olen üldse seda meelt, et ma soovin üleüldist tarbimist piirata. Ostan vaid siis, kui vaja ja seda, mida vaja. Kindlasti ei aja
  taga odavat, kuna ma tean, mis selle odava hinna taga on- inimeste tervis, loomade tervis, kõrge keskkonnasaastatus,
  ookeanidesse jõudev praht ja keemia, mis lõpptulemusena teeb kogu Maale tunduvalt rohkem liiga, kui mina nt oma
  lihasöömisega kogu elu jooksul suudan teha. Samas aga, kui ma pidevalt tarbin kiirmoodi, siis ma tekitan selle tootmisega
  kaasnevat saastatust 10x rohkem ja see on väga palju piinarikkam kui tapamajad.
  Veganlus, taimetoitlus, lihasöömine jne on iga inimese enda valik. Tehke ja sööge mis te tahate (kasvõi saepuruga hakkliha,
  mida poeletid täis on), aga ärge suruge seda teistele peale! Sööge lihtsalt vähem! Ostke üldse kõike vähem! See on juba väga
  suur samm edasi. 🙂
  Päikest kõigile! Sest päike kasvatab meile taimi ja juurikaid, mis maitsevad head 🙂

 • Avatar
  Vasta Jennifer 24. juuni 2016 at 19:07

  Minul saab taimetoitlaseks hakkamisest aasta täis 5. august. Alguses olid paljud tuttavad ja sõbrad ja muud mulle olulised
  inimesed sellele vastu. Olin siis 17-aastane ja ei jõudnud ära imestada inimeste ignorantsust antud teemal. Küll tuli “sa keerad
  oma organid/organismi pekki” stiilis ütlemisi ja kui küsisin konkreetset põhjendust, siis oli ainult mök-mök ja suu kinni. Kahju
  iseenesest, et enamusel oli midagi debiilset öelda/väita, kes tegelikult mitte midagi ei teagi taimsest
  toitumisest ning põhjendust/selgitust küsides ei osatud kuidagi oma öeldut pikemalt põhjendada. Mingi pikema perioodi
  möödudes harjusid mind ümbritsevad inimesed sellega ära, et mulle liha sisaldavaid toite pakkuda pole mõtet ning praeguseks
  on paljud tuttavad hakanud kiitma seda, et ma liha ei söö. Mulle on konkreetselt mitu inimest juba öelnud, et nad on minu üle
  ka uhked. See tekitab hea tunde, sest mõned, kes alguses seda maha tegid ja rumalaid argumente loopisid, on praeguseks
  hakanud ka ise juba lihasöömist vähendama. Kui taimne toitumine on jutuks tulnud, siis olen alati üritanud ilusti põhjendada ja
  proovinud mitte seda ”liha on laip” juttu liiga konkreetselt rääkida, sest paljudele meeldib roosad prillid ees elada ja sellist
  juttu kuuldes tavaliselt öeldaksegi, et ei taheta seda kuulda. Kuna meil pakutakse koolis ka taimetoitu ja ma enamasti ka seda
  söön, siis on paljud klassikaaslased märganud, et see on tõesti hea ning mõned on ka koolitoidu taimetoidu vastu vahetanud,
  mille üle mul tõsiselt hea meel on. Samuti ka rõõmustab mind see, et praeguseks on mu sõbrad on minuga aega veetes alati
  nõus erinevaid taimetoite proovima, mida ma väljas süües tellin ning vahel nad proovivad neid ka ise kuskil olles ja siis
  kirjutavad mulle, kuhu mul tasuks sööma minna, sest kuskil pakutakse head taimetoitu. Olen ka ise teinud taimset pitsat, mille
  puhul vahetasin varasemalt kasutatud hakkliha hakksoja vastu, pidin lihtsalt hakksoja rohkem maitsestama, aga tulemus oli
  ikkagi imehea ja kiideti palju. Samuti kui ise olen näiteks sünnipäevadele sattunud, siis kui alguses pidin meelde tuletama ja
  küsima, et kas ma ka miskit süüa saan, siis nüüdseks kõik on alati arvestanud minuga ning iga kord on oodanud mind lihavaba
  salat, mille üle mul ka meeletult hea meel on. 🙂 Üldiselt on tegelikult jäänud mulje, et taimetoitu suhtutakse väga umbusklikult
  alguses, aga kui proovitakse ja nähakse kui hea see olla võib, siis arvamus muutub. Kõige rohkem üllatas mind eakamate
  sugulaste suhtumine, kui nad teada said, sest mu vanaema ja tädi ütlesid, et ka nemad tegelikult väga liha süüa ei soovi ning
  ilmselt ka lõpetavad selle söömise mingi aja jooksul. Sellist suhtumist ma poleks mitte kunagi neilt oodanud. Ja kõige
  meeldejäävamad kommentaarid on olnud kanaliha kohta, sest tavaliselt on öeldud, et muust võiks loobuda, aga mitte
  kanalihast. Kurb. Aga raamatut sooviksin väga, sest endal seda veel olemas ei ole ning tegelikkuses ma ei oska nii palju veel ise
  süüagi teha (kuigi päris nälga ka ei jää oma ”oskustega”), kuid kindlasti üritaksin end rohkem käsile võtta ning neid retsepte
  sugulastele ja sõpradele ka tutvustada. 🙂

 • Avatar
  Vasta Liis 24. juuni 2016 at 19:06

  Uh ma ei taha neid kommentaare lugedagi, mis sul siia kirjutatud. Ise täis taimetoitlane ja kõik lihtsalt sujuvalt liikus sinna
  poole. Lihtsalt kergem seedida, endal parem olla, kergemini omastatavad vitamiinid, valk jne. Ja alles üleeile avastasin oma
  pere külastades, et ei vaja enam allergiatablette. Muidu kannatasin meeletu kassi allergia all, ise usun et see on tänu
  toitumisele. Ei sunni kellegile oma toitumist peale, teen seda ainult endi pärast.

  Soovin ka raamatu loosimises osaleda 🙂

  Ps: palju muudab juba see kui nt üks päev oma menüüst loomne välja jätta 🙂 respect kõigile kes kasvõi üritavad

 • Avatar
  Vasta QTI 24. juuni 2016 at 19:05

  Mina jõudsin selliste mõteteni umbes pool aastat tagasi
  ning liha olen enda menüüst nüüdseks täielikult välja
  jätnud (tegelikult tegin ma seda pea päevapealt, sest
  peas käis lihtsalt mingi “klõps” ära ja enam ei olnud
  lihtsalt mitte mingisugust soovi).

  Pean tunnistama, et ehkki ma pole Su blogi aktiivne
  lugeja, ei oleks ma kunagi kujutanud ette, et Sina sellise
  postituse teed. Aga olen endagi tutvusringkonnas
  täheldanud, et tihti võivad üllatada need inimesed,
  kellest seda kõige vähem ootad. Sa ei kujuta ette, kui
  õnnelikuks mind see postitus FBs scrollides tegi 🙂 Ma
  olen sulle väga-väga tänulik – ma tean, et Sul on ilmselt
  palju jõudu paljude asjade populariseerimisel.

  Raamatuloosist olen samuti huvitatud, sest ei ole
  endale seda veel soetada jõudnud.

  Aitäh Sulle, et tegid mu päeva paremaks! .. ja ainult edu.
  Usu mind, on suurepärane tunne olla taimetoitlane 🙂

 • Avatar
  Vasta Kaisa 24. juuni 2016 at 19:03

  Olen vegan olnud neli kuud ja ilmselt mu elu parim
  otsus. Tunnen end füüsiliselt ja vaimselt palju paremini.
  Ma teadsin varem ka, kuidas loomadega käitutakse, aga
  ei tahtnud endale seda tunnistada. Hakkasin järjest
  rohkem selle kohta lugema ja uurima ja ma olen nii
  õnnelik, et ma tegin sellise valiku. Alguses on raske leida
  poest õigeid asju, aga sellega harjub ära ja lõpuks on see
  väga lihtne. Mulle meeldivad väga Sandra Vungi
  retseptid, sest need on nii lihtsad ja maitsvad, mu
  lemmikleht ongi taimetoit.ee, aga raamatust oleks palju
  mugavam retsepte vaadata ja neid katsetada. Mul on
  väga hea meel, et sa oled hakanud vähemalt mõtlema ja
  proovid liikuda taimetoitluse poole. Juba üks inimene
  saab kõvasti muuta maailma ja seda, kuidas loomi
  koheldakse. Aitäh Sulle!!! 🙂

 • Avatar
  Vasta Helina 24. juuni 2016 at 18:55

  Üks hea film on “EARTHLINGS”. ?
  ..annab hea tõuke neile, kes tahavad lihatarbimist
  vähendada.

 • Avatar
  Vasta M. 24. juuni 2016 at 18:45

  Ma ei ole kunagi taimetoitlastest aru
  saanud…KUIDAS on võimalik ilma liha/kalata
  head toitu teha? Minul sellesse usku pole.
  Küll aga on mul suur huvi seda proovida. Äkki
  ma olen asjatult vanaema kotlettide usku? Kui
  see tõesti võimalik peaks olema, siis tasuks ju
  katsetada oma masilma avardada.
  Ühesõnaga raamat leiaks kasutust igaljuhul 🙂

  • Avatar
   Vasta Helina 24. juuni 2016 at 19:01

   Ma olen taimetoitlane 🙂
   Kui suur koduse burksi isu tuleb, siis teen taimse
   kotleti ja panen salati ja kastmega saia vahele. Ma
   endise lihaarmastajana ei ütleks küll, et burksi maitses
   midagi teisiti oleks, nii tekstuurilt kui maitselt.

   Taimne kotlett on rasvatagi hea mahlane 🙂
   Mina teen selliseid:
   http://www.taimetoit.ee/2013/09/oa-
   suvikorvitsakotletid.html?m=1

   Nii head!

   Raamat saagu kellelegi, kes väga tahab. Minul on see
   kingituse näol juba olemas. Kiidan.

 • Avatar
  Vasta ML 24. juuni 2016 at 18:37

  Njah, ütleme siis nii, et kes ei söö liha põhjusel, et loom on elusolend ja tunneb valu, siis on teaduslikult tõestatud, et ka taimed
  tunnevad valu, seega, nagu kirjutasid, siis kõige õigem olekski kive süüa? 😀 … täna sõin siga, homme kana plaanis 😛
  Suvaline esimene ettejuhtuv artikkel taimede valu tundmisest: http://science.howstuffworks.com/life/botany/plants-feel-
  pain.htm

  • Avatar
   Vasta ML 24. juuni 2016 at 18:41

   … ah jaa, lisaks veel, et mul on täiesti ükskõik, mida keegi sööb ja millised on tema tõekspidamised. On ka enda tutvusringkonnas
   taimetoitlasi, veganeid ja keegi ei vaata neid imelikult (vähemalt oma tuttavate seas). Olen samas kokku puutunud ka
   taimetoitlasega, kes alati valjuhäälselt kuututas, et liha on rõve ja tema eluviis ainuõige. Inimeses on asi kinni ikka või mis?

 • Avatar
  Vasta Tii Na 24. juuni 2016 at 18:36

  Lahe, Mallu, et sa sellest
  kirjutasid!! Minu jaanidmöödusid
  tulises vaidluses selsamal teemal.
  Mitte, et ma ise oleks tahtnud, aga
  äi-ämm nokkisid mu vegan šašlõki
  kallal, see ei mahtunud neile hinge
  ära. ….. Ja jeejee., mina tahan
  seda raamatut! Just täna lage
  värvides mõtlesin, et peaks seda
  ostma minema. Ehk trehvab siin 😉

 • Avatar
  Vasta Riina 24. juuni 2016 at 18:36

  Sandra Vungi raamatu üle oleks küll väga hea
  meel! Mulle on sümpaatne Sandra ellusuhtumine
  ja tema blogist olen saanud väga häid mõtteid.
  Lemmikud on erinevad taimsed kotletid.
  Eriliseks lemmikuks on saanud kikerhernekarri.
  Lihtne ja toitev roog.
  Olen liha tarbimist aasta-aastalt vähendanud.
  Selle aasta mais tegin teadliku otsuse loobuda
  täielikult lihast, ka piimatooted olen peaaegu
  välistanud (juustuga olen ikka veel sõber).
  Jaanide ajal ei tekkinud kiusatust ka. Liha pole
  enam üldse teema. Ja peab ütlema, et olemine on
  igatepidi parem – raskustunne ja loidus peale
  lihatoidu orgiat on unustatud. Tajun nüüd, et
  energiat on rohkem ja ka hingel on kergem.

 • Avatar
  Vasta J 24. juuni 2016 at 18:32

  Miks loobuda loomsetest saadustest, sh ma ei mõtle liha otseselt, vaid piim, juust, muna jms. Nende saamiseks ei pea keegi
  surema ju. Seega miks?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 18:53

   Inimene ei vaja lehmapiima – see on lühikene vastus 😀 Aga küllap kindlasti keegi kirjutab sulle siin põhjalikumalt.

  • Avatar
   Vasta L 24. juuni 2016 at 19:52

   Seesama piinamise põhjus ikka, mis postituses ka välja toodi. Kui lehmi-kanu koheldakse halvasti ja selle väärkohtlemise pärast ei
   soovi paljud liha süüa, siis ei saa ju väärkohtlemisest mööda vaadata muna-piimatooteid süüa. Täiesti sama nagu liha söömine.

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 19:58

    Just 🙂

  • Avatar
   Vasta Helen 24. juuni 2016 at 20:06

   Lehmapiim on mõeldud lehma lapsele ehk
   vasikale…see oleks sama, kui rinnapiim oleks
   poeletil müügil ning paneksid igal hommikul
   törtsu oma kohvi sisse :).
   Mõtled öäk ja rõve, aga nii see paraku on.

   Tegelikult on erinevaid vegan-vorme, kes
   loobub kõigest loomsest, kes jätab muna, kes
   kala. Variante erinevaid.

  • Avatar
   Vasta Km. 24. juuni 2016 at 21:01

   Munatööstuses tapetakse kuketibud, sest nad on “kasutud” linnud. Lehm ei anna piima, kui tal vasikat ei ole- need vasikad
   lähevad ka mingi hetk edasi lihakombinaati. Niiet “ei pea keegi surema ju” ei pea paika.

 • Avatar
  Vasta Kairit 24. juuni 2016 at 18:26

  Oeh ma ise olen pidevalt neid kommentaare
  kuulama,kuna olen taimetoitlane ?.Paljud ei mõista
  kuidas ma suudan elada nii,et liha ei söö aga näed
  suudan ja tagatipu elan tãisväärtusliku elu ka ?!
  Mind ajab vihale see kui inimesed väidavad et
  taimetoitlusest ei saa vitamiine kätte,kuid reaalsuses
  saab tegelikult väga palju vitamiine kätte.Lihtsalt väär
  arusaam.Pluss tervis on ka palju palju parem ?.Väga
  vinge oleks saada see raamat,et saaksin uusi ja
  pônevaid retsepte katsedada.

 • Avatar
  Vasta Kerttu 24. juuni 2016 at 18:24

  Mulle käivad ka need inimesed pinda, kes veganite/taimetoitlaste kohalolust kuuldes kohe mingeid tobedaid nalju ja süüdistusi
  hakkavad pilduma. Kuna ma ise äärmiselt suure hea meelega igasugu taimset kraami tarbin (mis on ka normaalse toitumise
  juures väga mõistlik), olen ikka päris tihti natuke võõramates seltskondades sattunud inimeste kahtlustusrahe alla, et ehk olen
  mingi veider veegan.
  Ok, need taimetoitlased käivad ka pinda, kes oma eluvalikuid meeletult promovad ja õigustavad, kuna tihtilugu on ka nende
  jutt äärmiselt rumal.
  Ise olen igasugu bioloogiaõpingute jms käigus endale teadvustanud, et elusolendid toituvadki elusolenditest, muidu nad
  lihtsalt ei saa vajalikku orgaanikat kätte. Elu olemus ongi pidev energiavormide vahetumine ja elu toitub elust. Mõnikord on
  aga lihtsam see ärasöödav elu enne natuke laibastada (ega porgand on ka suht laip juba, kui ta kord mullast välja on
  tõmmatud). Taimed on ikkagi ka vaieldamatult vägagi elusolendid, kes reageerivad vägagi nendele tekitatud vigastustele. Aga
  tunnistan ka ise, et nende suhtes on mul raskem empaatiavõimeline olla, kuna nad ei meenuta niiväga meid ennast.
  Iseenesest, kaudselt söövad ka tamed loomi. Ma ei räägi huulheinast, vaid sellest, et lõpuks on elu orgaanika

  Pikk jutt, sitt jutt: ma leian, et loomade söömine on väga okei (biokeemia teadmised siia juurde ütlevad mulle, et isegi vajalik.
  Aga mitte igapäevaselt ja haigetes kogustes).

  Agaaa, sinule sarnaselt tunnen ma salasüümekaid igasugu lambiliha tarbimise pärast (ehk siis lihatooted, mille puhul ma ei tea,
  kuidas neid loomi on elu jooksul koheldud ja lõpuks tapetud). Selles suhtes tundub minu meelest jahimeestelt saadud
  põdraliha nt väga aus kaup, sest nemad on toredalt oma elu looduslikus keskkonnas elanud, kuni lõpuks üks teine liik neile lõpu
  peale teeb. Ega reaalselt looduses on “hirm oma elu pärast” väga normaalne tunne 😀 (issand, ma kõlan nagu jõhkard)

  Mõnikord ma enese õigustuseks mõtlen, et ega need “faking veganid” ei kujuta ka ette, kui palju monokultuurseid viljamaid on
  loodud ja sellega looduslikku mitmekesisust nii taimede kui loomade näol hävitatud jne jne. Aga… nende kiituseks, nad
  vähemasti ÜRITAVAD mingil rindel head olla.

  Sandra Vungi blogi jägin pidevalt ja üldiselt väga armastan ta retsepte (va ma ei salli igasugu tofu-asju). ja kui see on okei, kui
  omnivoor raamatu saab, siis võin ka loosis osaleda 🙂

  • Avatar
   Vasta Eneli 24. juuni 2016 at 19:35

   1\3 kasvatatud viljast läheb loomadele
   söödaks, puhta veega on veel kurvem lugu.

   • Avatar
    Vasta Kerttu 24. juuni 2016 at 22:08

    Absoluutselt.
    Loomakasvatus on vägagi keskkonnakahjulik ja looduslikku mitmekesisust hävitav tööstus. Nagu kõik tööstusharud.
    Mul hakkavad süda ja pea valutama, kui mõtlen, kuidas ma meie planeedi hävitamises osalen. Ma ei ole küll suurem asi
    ilutoodete tarbija ja mega suur mittekaltsukates šoppaja, aga lõpuks lähen ikkagi poodi ja ostan costa rica banaane ja
    avokaadosid, teab kust, ja satun H&Mi (või ükskõik kuhu ketikauplusesse), ostan Tigerist mingi mõttetu plastjunni, tellin
    aliexpressist telefoniümbriseid jne 🙁
    Kuskil metsas pisikese aialapiga elades ja 10 km kauguste naabritega naturaalmajandust pidades oleks ehk õigeim elada.
    Aga linn ja teater ja kohvikud ja ilusad asjad ja trendid ja… Kogu see turumajanduslik maailm hävitab meie planeeti. Selle
    juures ei tundu mitte-vegan olemine kõige suurem kuritegu. AGA, mis ma öelda tahtsin, et vähemasti inimesed, kes on
    otsustanud suurloomatööstust mitte toetada, annavad mingigi panuse pro planet 🙂

    (ja minu meelest oleks teoorias suht okei, kui inimliik kuidagi ise endale enne otsa peale teeks, nii et Maa saaks vaikselt
    edasi areneda ja elada “kuniks päike Maa alla neelab” [aga samas see on ketserlik mõte, sest selle järgi võiks ju kõik elada,
    nagu viimne päev oleks käes, mitte millestki hoolida ja nii oleks meie tekitatud keskkond veel hullem. ])

  • Avatar
   Vasta Liis 30. juuni 2016 at 23:37

   Monokultuursed viljamaad on väga otseselt seotud just loomakasvatusega. Amazonases hukkub 10 liiki päevas, et kasvatada
   sööta üksikutele loomaliikidele (ka loomariigis on asi tänu lihasöömisele täiesti nihkes)..

 • Avatar
  Vasta Maria 24. juuni 2016 at 18:17

  Väga tore, et paljud on hakanud mõtlema lihakoguste vähendamisele oma toidulaual. Ise lõpetasin lihas söömise siis kui joogaga
  tegelema hakkasin, sest lihtsalt raske oli joogat teha kui lõunaks sai liha söödud. Kala söömist tahan ka vähendada ja peaaegu ei
  söögi seda, sest käisin kursusel Animal Pain, kus räägiti, et ka kalad tunnevad mingil määral valu. Kuna keegi neile peale püüdmist
  nuianarkoosi ei tee, siis nad ju põhimõtteliselt “upuvad”, sest ei saa õhu käes hingata. Ise küll sellist surma ei sooviks.
  Raamatu loosimises oleks küll tore osaleda 🙂 Ah jaa, maheloomakasvatusest tulnud liha saab ökopoodidest. Kahjuks ei tea kus
  Tallinnas need poed on, aga eks vast sõber Google aitab.

 • Avatar
  Vasta Janne 24. juuni 2016 at 18:10

  Nii nii soovin seda raamatut! Mõned
  päevad tagasi sattusin just tema fb
  lehele ja seal olid väga ahvatlevad
  pildid toitudest.
  Ma pole 100% taimetoitlane, aga
  üldiselt võin väita küll, et ma
  peaaegu liha ei söö.
  Suppidesse liha ei pane (kui just
  mees väga ei nõua), kartulisalat (ja
  ka kõik teised) on juba aastaid meie
  kodus ilma lihasaadusteta ning õnneks
  pole siiani keegi vigisenud. Just
  hiljuti tegin oma uuele sõbrannale
  salatit. Ta väitis, et ilma lihata ei
  kõlba see kusagile ja ju pole teised
  lihtsalt julgenud arvamust välja
  öelda, aga tallegi üllatuseks
  maitsest salat isegi ilma
  vorsti/singita väga hästi.
  Kui mehele hakklihakastet valmistan,
  siis kurnasin varem kastme läbi sõela
  ja siis sõin seda kastmevedelikku,
  aga enam ei söö sedagi, kuna liha
  maitse on vastu hakkanud.
  Sõbrad on juba harjunud, et kui ma
  nende juures salatit söön, siis nokin
  vorstid välja ja vähegi võõramate
  inimeste juures ma ei tõstagi endale
  selliseid asju taldrikule. Isegi
  sõbrad algul naersid ja imestasid,
  aga nüüd enam pole probleemi.
  Ise söön vaid vahest harva kala
  (mõned korrad aastas ehk) ja puhast
  sealiha (kõik, mis hakklihast+vorstid
  ja taolised asjad-neid pole ma ligi
  20a söönud).
  Kuna mu enda toidulaud on kesiseks
  jäänud, siis seepärast oleks mulle
  sellest raamatust suur abi kindlasti.

 • Avatar
  Vasta HK 24. juuni 2016 at 17:58

  Nii tahaks seda raamatut endale! Lihatoidud on head, aga ammu olen mõelnud, et võiks proovida taimset toitumist. Kuna
  elukaaslane on skeptiline, siis mõni hea retsepti järgi tehtud toit ehk aitaks tema meelt muuta. Koos on ikka parem ju süüa. Ja
  ausalt öeldes ma ei viitsiks kahte toitu õhtul kokkama hakata, parem oleks kui toit maitseks mõlemale. Siit raamatust kindlasti
  leiaks häid retsepte katsetamiseks.

  Mallukas, mis Milvist sai? Kas andsite ära?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 18:00

   Milvi on juba issand… varsti aasta elanud Ranna Rantšos. Olen sellest ka pikalt kirjutanud.

   • Avatar
    Vasta L 24. juuni 2016 at 19:54

    Mis ta teeb seal? Ma mõtlen, et kas see on nagu loomaaed ja seal saab käia inimlikes tingimustes elavaid farmiloomi
    vaatamas?

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 19:57

     See on jah idee poolest nagu loomaaed, et seal saab käia küll, aga pigem on see ikka loomarantšo. Seal pole aga mitte ainult farmiloomad, vaid igasugused erinevad loomad koos. Milvi elab näiteks kitsega 😀

     http://www.rannarantso.ee

 • Avatar
  Vasta Silva 24. juuni 2016 at 17:49

  Soovin osaleda raamatuloosis! 🙂

  Kohe-kohe täitub mul veganiks hakkamisest 8 kuud ja
  tunnen ennast paremini kui kunagi varem. Ja Sandra
  Vungi retseptid/blogi on mind sellel teekonnal tohutult
  aidanud. Kui pole endal ideed, mida süüa teha, siis
  esimese asjana vaatan Sandra blogisse ja alati leian sealt
  midagi lihtsasti valmistatavat ja maitsvat.

 • Avatar
  Vasta Mia 24. juuni 2016 at 17:49

  Raamatuloosis sooviksin kindlasti osaleda! 🙂

  Ma jaanuarist saadik pole liha söönud. Hakkasingi Vungi retsepte katsetama ja super head toidud minu arvates 😀
  Kuigi minuga on natuke teistmoodi kuna eelmisel aastal mul kadus lihaisu ära, umbes nagu sa mainisid, et sul peale okserallit
  liha nii väga ei tõmmanud. Ma alguses ikka alla ei andnud ja sõin harjumusest vanamoodi edasi lihatoite, sõin ja nutsin 😀
  Lõpuks sain aru, et mingi jama toppida seda endale sisse ja olin nagunii juba tükk aega uurinud vegan toitumist jne, siis
  otsustasingi uuest aastast midagi uut proovida.
  Olen väga rahul sellise toitumisega! Muidugi nt piimatooteid tarbin ma veel mingil määral (piimašoks ja kohvile koor jne).
  Samuti ei KEELA ma endale midagi. Kui mul nt tekibki kohutav lihaisu, eks ma siis lähen ja söön seda, aga siiamaani ei ole
  tekkinud. Mul isa teeb väga palju lihatoite ja kui olen sinna sattunud sel ajal kui ta kokkab, siis korraks isegi mõtlen et ooo
  võiks, aga siis tunnen, et tegelikult ju ei taha.
  Kusjuures nüüd on peale söömist alati mõnusam ja kergem tunne. Samuti on see kõik motiveerinud ka üldse rämpstoitu
  vähendama oma toitumises. Enne olin ma see, kes ei viitsinud kunagi kokata ja pmst elasin valmistoidul ja saiakestel jne, nüüd
  jääks saiake kurku kinni 😀 Konkreetselt ükspäev meeltesegaduses ostsin saiakest ja peale söömist tundsin kuidas ta mul istub
  kõhus ja nii rõve oli olla.
  Ei vaata pahasti kellegi peale, kes tarbib liha 🙂 Aga soovitan nt kasvõi proovida mingit retsepti Vungi kodulehelt (taimetoit.ee)
  ja äkki isegi meeldib vahelduseks. 🙂

 • Avatar
  Vasta Vei 24. juuni 2016 at 17:44

  Mina lõpetasin liha söömise 1,5a tagasi ja absoluutselt pole puudust tundnud, kuigi olin varem suur lihasõber. Lõpetasin ära
  rohkem sellepärast, et inimesed tegelikult ju loomset “toitu” ei vaja. Ja ma ei teagi kuidas see nii lihtsalt käis aga pevapealt
  lõpetasin ära ja kui sa oled sellise eesmärgi võtnud siis harjud ruttu ära 🙂 Aga , ainult mitte lihasööjat inimest veel
  taimetoitlaseks nimetada ei saa, kui sa kala sööd, mina jah ennast taimetoitlaseks selletõttu nimetada ei saa…aga sulle palju
  edu selle ilusa idee suunas!
  Ja loosis sooviksin ka Muidugi osaleda! 🙂

 • Avatar
  Vasta Stiina 24. juuni 2016 at 17:43

  Oi, kui ma oskaksin ainult taimset toitu teha, oleks mu
  elu palju lihtsam. Nüüd pärast sünnitust absoluutselt
  ei isuta liha ega rasvased toidud..
  Ja noh, mees on mul kogu elu valiv olnud!
  Ei, ta ei ole taimetoitlane, aga ta ei söö kana, kala,
  lihakastmeid, ribiliha või praetükke..niiet võta näpust,
  mida ta siis sööb? 😀 ise olen viimase aasta sees
  katsetanud pigem vegan-kooke, kuna olen selline suur
  küpsetaja ja no need on küll mega head! 🙂 seega
  raamatuloosis osaleksin hea meelega 🙂

 • Avatar
  Vasta Oravake 24. juuni 2016 at 17:31

  Soovin osaleda!

  2015 aasta jaanilaupäeva õhtul sattusin etv2 pealt vaatama sellist dokumentaali nagu Konserveeritud unelmad.. kaasnes korralik
  pisarameri. Sealt see huvi (liha mitte süüa) alguse saigi. Pärast seda avastasin üsnapea Ficusrubi blogi (tumblri), mis andis ikka
  korralikult uusi teadmisi. #props.

 • Avatar
  Vasta Karolin 24. juuni 2016 at 17:24

  Mina olen samamoodi terve elu liha söönud,
  oma elu selleta mitte ette kujutanud ja
  taimetoitlaseid/veganeid mingite
  äärmuslastena mõelnud, kes ainult kapsalehti
  närivad.. KUNI!

  Olin paar kuud Keenias ning seal müüakse
  igalpool kohalikke lihapirukaid Samosasid, mis
  eurodes kuskil 10 kuni 30 senti oli.. Nii siis
  saigi neid pidevalt ostetud ja ühel hetkel kui
  liha maitse oli kahtlane ja alla hästi ei läinud,
  hakkasin samu pirukaid spicy versioonis
  ostma, mis siis imeliku maitse ära varjutasid.
  Ühel kenal päeval, kui olime terve päev ringi
  kõndinud ja väsiste ning näljastena bussi
  jõudnud, hakkasime taaskord õhinga
  Samosasid sisse sööma. Üks juba kenasti
  hinge all, kuid teisest ampsu võttes jäi nagu
  kogu see liha ollus mulle tükina suhu… Ainult
  üks peenike paelamoodi asi tuli lihast välja.
  Ma jäin tardunult ja jälestunult paigale ja peas
  käisid mõtted, et no nii, nüüd on küll sellega
  midagi väga mäda.. Vaatan kõrvale sõbrale
  otsa, endal sama asi ikka suus vedelemas.. Ta
  kohe küsib rõõmsalt: “Noh, mis sa leidsid?”
  Mina veel hirmunuma vastan endale tõde
  mitte tunnistades ja väriseva häälega, et ei
  tea. Ja tema veel rõõmsamalt vastu: “Rott ju!”
  Ja kuna see tõepoolest ka mulle kuju järgi
  nõnda tundus, siis sain vaid kinnitust ning siis
  see kõik mul ka suust välja lendas ja kott
  ülejäänud pirukatega leidis samuti oma tee
  põrandal. 😀
  Sõber ütles siis et ta tegi nalja ju.. Kuigi et jah,
  tõepoolest, väikese hiire moodi oli see küll…
  Seega ma ei teagi, oli see siis päriselt või mitte,
  ei hakanud antud tükile lahkamist tegema,
  olgugi et see sabaga suur tükk mu jala kõrval
  terve bussisõit ilutses ja südant pahaks ajas..
  Fakt oli aga see, et liha isu läks mul
  automaatselt ära ja terve ülejäänud Keenias
  oldud aja ma seda ei julgenud süüa. (Kusjuures
  fun fact veel siia pikale jutule juurde, et pärast
  kohalikuga rääkides ütles ta et issand ärge
  jumal eest tänavalt neid lihaga asju ostke,
  need võivad vahel nii roiskunud ja halvad ja
  imelikke asju sisaldada ning halvimal juhul
  võivad lausa teie elukese võtta…)

  Ja kui ma seal siis nii ilma lihata elasin, siis sain
  aru, et tegelt mul pole absoluutselt vajagi seda
  liha. Et nii palju häid toite on olemas, mis liha
  ei sisalda. Ja olgugi et tagasi Eestis olles ma
  ikka vahel söön lihatooteid, aga ise näiteks
  poest ei osta ja juba huvi pärast olen hakanud
  erinevaid taimseid toite katsetama. Ja osad
  neist on niii head välja kukkunud!
  (Kookospiima-kikerherne-ingveri-
  karripasta..mmmm..)
  Ja üha enam ka veganluse poole liikunud. Ja
  ka vaadanud antud teemast filme. Ma ka ei
  suuda neid loomapiinamise videosid vaadata..
  Aga näiteks klassikaline veganite film
  Cowspiracy ei räägi ega näita grammigi seda
  poolt, vaid näitab, kuidas lihatööstus meie
  keskkonda hävitab. Väga huvitav, soovitan
  vaadata, kui näinud pole!

  Ja nii ma vaikselt oma menüüst liha ja
  piimatooteid eemaldangi ja taimsetega
  asendan. Põnev teekond. Ja oleksin hirmus
  õnnelik, kui saaksin Sandra Vungi
  retseptiraamatu omanikuks, olengi liiga palju
  oma kikerherne pastat söönud 😀 oleks aeg
  uusi huvitavaid maitsvaid retsepte proovida,
  sest selles olen ma juba kinnitust saanud, et
  veganlus ei võrdu ainult kapsad ja porgandid.
  Ja ehk kui leian sealt mõne super maitsva
  retsepti, saan seda ka oma perele teha ning ka
  neile seda tõestada! 😛

 • Avatar
  Vasta Madli 24. juuni 2016 at 17:24

  Hea lugemine! Tore on kuulda, kui paljud on hakanud sügavuti mõtlema selle üle, mida nad suust sisse ajavad. Minul endal käis
  see “plõks” ära varakevadel. Alguses seadsin eesmärgiks samuti lihtsalt liha vähem tarbida, aga üsna pea avastasin, et pole
  kuid liha söönud, sellele oluliselt tähelepanu pööramata- toidu valmistamisel ja väljas söömisel tundus see täiesti loogiline, et
  söön midagi taimset või äärmisel juhul kala/krevettidega. Praeguseks olen 5 kuud lihavaba elu elanud. Kohvi peale läheb
  enamus ajast sojapiim, kuigi aeg-ajatl tarbin ka piimatooteid ( hapukoor, kohupiim, juust). Muna tarbin harva ja seda ka
  pannkookide, küpsetiste valmistamisel.
  Lühikese aja jooksul olen saanud küllaga negatiivset suhtumist taimetoitluse vastu. Esiteks minu elukaaslane on täielik
  karnivoor ega ole väga avatud teistsugusele elustiilile. Oleme pidanud pikki vaidlusi piimaklaasi taga, mõeldes “kes on see
  inimene??” Kuigi mõlemad aktsepteerime asjaolu, et meil on erinevad väärtused ja tarbimisharjumused, tuleb aeg ajalt ikka
  ette olukordi, kus tunnen ennast halavasti, sest mulle “ei kõlba ju” liha süüa. Käsi südamel, ma pole kunagi ise tõstatanud
  teemat, miks ma liha ei söö. Tavaliselt on see seltskonnad keegi teine, kes hakkab pärima miks ma enam liha ei söö. Ükskõik
  mida ma ka ei ütleks, proovitakse minu seisukoht ümber lükata teiste palju olulisemate probleemidega. Surnud ring.
  Aga ma usun, et inimesi ei saa kahte leeri jagada selle alusel kas nad on taimetoitlased või mitte. Mõlemas koolkonnas on
  teatud sorti inimesi, kes üksteist halvustades enda õigust taga ajavad aga see laieneb ka teistele teemadele. Oluline on oma
  arvamuse peale surumine, arvestamata sellega, et keegi teine mõtleb ja tunneb hoopis teisiti. Ning see ei ole seotud
  taimetoitluse, vaid isiksuseomadustega.
  Aga edu Sulle sellel teekonnal.

  NB! Soovin osaleda raamatuloosis 🙂

 • Avatar
  Vasta Reilika 24. juuni 2016 at 17:20

  Seda raamatut sooviks küll väga 🙂

 • Avatar
  Vasta Anne 24. juuni 2016 at 17:18

  Sooviksin ka raamatut!
  Olen juba mõnda aega proovinud vähem liha
  süüa ja see pole üldse nii keeruline kui ma
  eeldasin. Päris lihavaba ma veel pole ja külas
  olles pirtsutama ei hakka, aga ise katsetan küll
  oakotlettide ja vokkide jm taolisega, põnev ja
  hea on! ? Lisaks veel see, et minule ei sobi
  veregrupidieedi järgi liha kohe üldse mitte ja
  tõesti tunnen, et mul on seda raskem seedida.
  Lihtsalt harjumusest oleks ka rumal seda
  edasi süüa. Ma pole õnneks suu peale
  kukkunud ning kui keegi tuleks minu valikuid
  kommenteerima, siis ma usun, et ma “vaidlen”
  nad lõpuks ise ka midagi uut katsetama ?

 • Avatar
  Vasta M. 24. juuni 2016 at 17:13

  Sa panid minu viimaste nädalate mõtted 100% kirja. Ise poleks vist paremini suutnud kirjutada.
  Mind piinavad need samad mõtted 24/7. Olen hakanud ka vaikselt piirama liha tarbimist. Ega ma ka VIST sellest täiesti ei
  loobu aga ka juba piiramine on suureks asjaks.
  Muidugi ma pole köögis väga loominguline kokk ka kahjuks. Ma ei oskaks never lihtsalt vegan burksi teha. Kahjuks
  inspiratsiooni pole mul kuskilt võtta. Netist ikka vahest vahin neid retsepte aga koju jõudes läheb juba meelest. Olen isegi
  mõelnud,et peaks selle raamatu endale muretsema. Kui siit loosiõnn ei naerata pean ikka ise ostma. Hind on minu jaoks päris
  krõbe aga samas no see südametunnistus annab liiga tihti juba tunda.
  Mees on mul ka nii kindla meelega,et tema lihast ei loobu. Muidugi saan temast ka aru ja ega minagi vist kunagi päris veganiks
  ei hakka… Kui siis taimetoitlaseks. I love my milk and eggs.
  Õde on mul vegan(ma ei tea kui kaua juba) ja tema on oma otsusega vägagi rahul. Ta muidugi on laisk ja sööb ainult
  puuvilju,eriline kokkaja ta ei ole.

  Ps! Mina jaanipäeva üldse ei pidanud ja ei söönud ühtegi notsut ära. Feels good.

 • Avatar
  Vasta Marje 24. juuni 2016 at 17:10

  Mina olen ammu juba mõelnud taimetoitlaseks
  hakata (PS! mitte veganiks), aga ma lihtsalt ei
  suuda mõelda välja toite, mida teha. Suvel on
  eriti raske, sest käin väga tihti
  telkimistel/grillimistel ja seal on põhisöök liha.
  Aga ma üritan jõuda millalgi punkti, kus ma
  enam laipasi ei söö ja saan siis ausalt öelda, et
  mina enda söömisega, ei muuda oma keha
  hauaks/surnuaiaks.
  Raamatuloosis sooviksin väga osaleda, sest nii
  on alati kodust võtta spikker, kui süüa midagi
  teha ei oska.

 • Avatar
  Vasta Karmen 24. juuni 2016 at 17:07

  Olen mõelnud järgmist:
  Mis saab kui keegi enam liha ei sööks? Kuhu need lambad, sead, lehmad ja muud söödavad loomad/linnud pannakse? Kellel on
  motivatsiooni neid kasvatada kui tulu ei teeni ja kaasnevad ainult kulutused? Pannakse kõik magama või lastakse metsa
  kiskjatele toiduks? Issand mis mõtted mul peas on, aga huvitav küll. Kui jäävad vaid turismitaludesse inimestele vaatamiseks,
  siis on ju samuti loomakeste õiguste rikkumine, nad pole vabad.
  *Tunnistan, et pole 100% kursis veganlusega ega ka mitte segatoitumisega. Kes oskab küsimustele vastata, siis suur tänu, saan
  ka mina targemaks.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 17:12

   Ega ma ka ei oska tegelikult su küsimusele vastata, aga ma arvan, et kui enamik liha ei sööks, siis ei oleks vajadust ka masstootmiseks, mis tegelikult suht ongi see kurjajuur. Vaevalt, et kõik inimesed sama päev lõpetavad liha söömise. Eks see protsess tuleb tasapisi ja seega tasapisi peaks vähenema ka lihatööstus.

   • Avatar
    Vasta Karmen 24. juuni 2016 at 17:21

    Siis jällegi poleks paljudel lihtsatel inimestel tööd ja nende toidulaud muutuks kurvemaks. Mulle hullult meeldivad mõned
    vegantooted, kuid minust ei saa kunagi päris taimetoitlast, sest mõtlen sellele teemale sügavuti. Konksuga teema minu
    jaoks. 🙂

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 17:27

     No selle loogika järgi võiks öelda, et ala kui meil ei oleks pullivõistlusi, siis jääksid need inimesed, kes muidu pulli
     surnuks torkavad, ilma tööta. Iga inimene on võimeline tegema rohkem kui ühte tööd siin ilmas, arvan mina.

     • Avatar
      Karmen 24. juuni 2016 at 17:38

      Maainimestel sellist suurt valikut pole. Tuleb teha sellist tööd, mis pere ära toidab ja on lähedal olemas.

     • Avatar
      Kaidi Rebane 25. juuni 2016 at 03:43

      Järelikult on kurja juur siin raha.
      Kellegi tapmine ei ole õigustatud
      sellest, et nüüd vaene inimene nälga
      jääb. Võiks öelda, et palgamõrvar ka
      teenib elatist ja miks me teda vangi
      saadame selle eest… aga kui tema
      järgmine palk tuleks sinu või su
      lãhedase surma läbi?

  • Avatar
   Vasta loora 24. juuni 2016 at 17:39

   Vastasin just hiljuti oma blogis sellele küsimusele 🙂

   Mis saab kui keegi enam liha ei sööks:

   1. Terve inimkond ei lõpeta üheaegselt päeva pealt liha söömist. Nagu näha, siis veganlus on kasvav nähtus ja toidupoodidest võib
   leida iga kuu aina uusi vegan tooteid. Seega on loomulik, et ka kõiki tapamaju ei panda päeva pealt kinni. Kui tapamaja suletakse,
   siis on võimalik nende töötajatel mujale tööle minna. (mida on juhtunud juba varem ja juhtub ka edaspidi erinevates
   tööstusharudes)

   2. Juba praegu on mitmed farmipidajad ja kohvikute omanikud otsustanud ise lõpetada loomade ärakasutamine ning muutnud
   enda tööstuse ‘taimseks’. Näiteks üks kohvik, kus oli võimalik osta ainult loomseid kooke ja maiustusi, siis nüüdseks on nad
   lõpetanud selle tooraine ostmise ning tellivad sisse ainult taimseid produkte. St et taimsete toodete tootmisprotsess kasvab ja
   vajab uusi töökohti. Samuti on loomatööstustest päästetud loomade ‘animal sancuary’sid tehtud. Eesti keeles siis selliseid nö
   talusid, kus inimestel on võimalik tulla loomi vaatama, endale võtma jne. Hiljuti oli üks lugu, kus ühe suure loomafarmi omanik
   hakkas veganiks ning lõpuks otsustas ka loomade kasutamise lõpetada ja muutis oma farmi sancuaryks.

   3. Hetkel läheb rohkem taimsest toorainest meie lihasaaduste toitmiseks kui inimestele söödaks. Kui loomade kasvatus
   lõpetataks, saaks rohkem taimseid saadusi inimestele.

   4. Maailmas ei peagi olema nii palju kanu, lehmi ja sigu nagu kasvatatakse söömiseks. Kui see lõpetataks, oleks neid loomi palju
   vähem, aga see ei tähenda, et nad välja sureks. 🙂 On võimalik, et osad endiselt hoiaks neid loomi koduloomadena (nagu Mallukal
   oli siga :)) või siis leiaks neid metsast (nagu nt metssead, põdrad jne). Seega ei ole alati raha motivatsiooniks looma kasvatada. 🙂
   Mina ei teeni oma kassi pealt mingit tulu, ainult kulu. Küll aga süüakse Hiinas nii kasse kui ka koeri ja see on tavaline nähtus.
   (lihtsalt meile võõras)

   5. Need loomtööstused, mis on ainult kinnistes hoonetes, on võimalik muuta mõneks muuks tarbeks- näiteks töödelda seal
   sojatooteid. Need loomad, kes kasvatatakse maa-aladel, oleks võimalik muuta põllualadeks. Täpselt nagu kui hoonest kolib üks
   firma välja, tehakse ruumi teisele.

   6. Seega ajapikku loomtööstuste sulgemine ei langetaks elatustaset, sest inimesed leiaksid omale uued töökohad. Selline krahh,
   kus kõikide tööstuste inimesed kaotaksid järsku töökohad ja elatustase langeks, juhtuks vaid siis, kui päevapealt igal pool
   maailmas (või ühes riigis) keelustataks loomade tapmine toiduks.

   Sellised ja paljud sarnased eetilised küsimused on vastatud vegan.ee leheküljel, lisan siia lingi: http://vegan.ee/veganlusest/kkk/

   Seal on palju vastuseid korduma kippuvatele küsimustele nagu “Loomad tapavad teisi loomi toiduks, miks inimesed ei või seda
   teha?” või “Inimesed on aegade algusest liha söönud. Miks peaksime nüüd loomsest toidust loobuma?”

   Minu meelest seal on väga head vastused, mis ei ole agressiivsed või põhjendamata.

   Üks hea artikkel, mida soovitan veel vaadata räägib sellest, kuidas me otsime erinevaid argumente, et põhjendada oma valikuid.
   Ma eeldan, et sa pole vegan 🙂 (sorry, kui eksin) ja mõtled selle üle, miks ei oleks hea otsus veganiks hakata. Isegi, kui see ei käi sinu
   kohta, siis paljud inimesed teevad seda! See kehtib ka teiste elu situatsioonide puhul.

   Näiteks:

   Fitness: How are you justifying not exercising consistently? (ma peaks hoopis kirjandit kirjutama)
   Writing: What is your reason for why you can’t write each day? (mul on vaja trenni teha hoopis)
   Business: How is your mindset preventing you from reaching the next level? (ma pean enne kirjutama oma plaani üles)
   Igatahes, kui sind huvitab see teema, siis viidi läbi üks põnev katse järjekorrast ette trügimisel ja mis saab siis, kui valetada mingi
   põhjus, et ette trügida.

   Siin on väike artikkel sellest:
   http://www.huffingtonpost.com/james-clear/why-we-act-irrationally-a_b_9478748.html

   🙂

   • Avatar
    Vasta Karmen 24. juuni 2016 at 19:00

    Ilmselt jäi see postitus mul vahele, kus vastasid. Aitäh!
    Maal on jäänud väga vähe loomi alles just selle rahalise poole tõttu. Mina sooviks, et lapsed näeksid ikka loomi mujalt kui
    pildiraamatust. Lemmikloomi (kass ja koer) Eestis võrdlusse tuua oleks veidi jabur, sest maainimene siiski kasvatab loomi
    (siga, lehm, lammas) oma toidulaua huvides. Eks kindlasti on mul ka oma isiklik vaade, sest olen sirgunud loomade keskel
    ja mõistnud kuidas sealne leib lauale tuleb. Eakamatel inimestel pole erilisi valikuid mujale tööle suundumiseks ja
    lisateenistus pisikese pensioni kõrval kulub hädasti ära. Erandeid on alati. Ei eeldagi, et hops ja kõik on veganid, vaid
    mõtlen pikemalt ette, sest praegune propaganda näitab tõusutrendi. Tervislik-sale-hea-Vegan!
    (Endiselt pole veganite vastu midagi, lihtsalt aruteluks ja maainimeste kaitseks)

  • Avatar
   Vasta peedu 25. juuni 2016 at 15:17

   Apppi kui loll jutt.
   Sellist olukorda ei teki mitte kunagi, kus kõik inimesed maailmas päevapealt lõpetavad liha söömise ja korraga on “üle” miljoneid
   loomasid keda pole kuhugi panna.
   Reaalses elus ikkagi koos taimetoitluse kasvamisega väheneb järk-järgult nõudlus lihatööstuse järele, seega ka järk-järgult
   väheneb lihatööstuses nõudlus loomade tootmiseks (loomi toodetakse läbi sundseemendamise). Seega ühel päeval kus juba hulga
   väiksem protsent inimkonnast tarbib liha, on viidud ka loomatööstus vastavalt sellele inimhulgale tasakaalu.

 • Avatar
  Vasta Liisi 24. juuni 2016 at 17:04

  Ma ei viitsi neid kommentaare lugeda, aga soovitan sul
  uurida ehk saaksid sebida Tallinnasse Vapra Oa saslõkke
  Nad muidu vist tegutsevad tartus aga never know 🙂 ma
  pole ise terve aasta liha söönud, samamoodi läks see
  teekond et alguses üritasin eitada oma seotust tapmisega
  aga lõpuks hakkas ikka väga vastu ja enam ei suudaksi
  süüa. Lõhnad siiski panevad suu vett jooksma aga mõte
  surnud looma maitsmisest panevad öökima. Saa siis aru.
  Ühesõnaga tunnen et ma ei taha iial enam liha süüa,
  Aa ja need vorstid ei kõlba toesti kuskile. Aga vapra osa
  saslõkk oli super. Me sôbrannadega olime ikka väga
  ûllatunud et kuidas saab miski niii liha moodi olla maitselt
  ja tekstuurilt. Imelik oli süüa kohe ?
  Ja uuest poest Lääts saab ka lihalaadseid tooteid mis
  pidavat täitsa headki olema.
  Igatahes väga tore postitus sinu poolt ✌

 • Avatar
  Vasta Mailis 24. juuni 2016 at 17:02

  Tere Mallukas 🙂
  mina ise olen pooleldi taimetoitlane juba 4a
  Ma söön liha kui ta on toidu sisse peidetud, aga kui liha peaks olema taldrikul nähtaval siis ma seda ei puutu. lihtsalt ei suuda.. olen
  väikse lapsena omasilmaga näinud mida loomadega tehakse ja see tekitab minus vastikust.. jube kohutav lihtsalt 🙁 ,
  Oleksin ülirõõmus kui saaksin selle raamatu kuna siis saaksin teha sealt omale midagi ja mehele siis lihaga toite.
  Praegu õnnetuseks pean ise ka lihaga toite tegema (kuna ei oska taimetoite va salateid midagi väga teha) ja neid sööma, aga mitte
  hea meelega 😀

 • Avatar
  Vasta A 24. juuni 2016 at 16:52

  Ma olen juba tükk aega seda postitust
  oodanud, kus sa taimetoitlusest räägid ja appi
  kui tore seda praegu lugeda oli 🙂 Sinu blogi
  loevad tuhanded inimesed ja seega on sul
  “võim” just neid tuhandet inimest mõjutada,
  suunata paremuse poole, millega sa praegu
  just algust tegid. Soovitan sul tutvuda
  vegan.ee leheküljega, seal on hästi palju infot
  veganluse kohta ja hästi planeeritud
  vegantoitumine ON kõigile inimestele sobilik
  ja tervislik, seega natuke planeerides teeksid
  endale ja oma beebile kindlasti palju head
  sellega, kui kasvõi tasapisi lihast, piima- ja
  munatoodetest loobuksid 🙂
  Ise olen olnud vegan umbes pool aastat ja
  minu enesetunne, kaal ja tervis tänavad mind
  väga 🙂 Sooviksin samuti raamatuloosis
  osaleda, teen peamiselt õhtusööke just
  taimetoit.ee lehekülje retseptide järgi, kuid
  paljusid retsepte Sandra sinna üles pole
  pannud, mis just raamatus on. 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 16:54

   Muuseas, piimatoodetest ja juustust on mul tegelt üsna suva. Piima kasutan vaid kohvi peal ja juustust pole ka eriti sooja ega külma 😀

   • Avatar
    Vasta Laura 24. juuni 2016 at 19:42

    Piima kohvi peale oleks väga lihtne
    taimse variandi vastu vahetada ka, kuna
    valik on väga suur: kookospiim,
    mandlipiim, sojapiim, kaerapiim, riisipiim
    jne 🙂

 • Avatar
  Vasta Laura 24. juuni 2016 at 16:49

  Ahjaaa…..raamatu loosis osaleksin ka rõõm6ga ?

 • Avatar
  Vasta Laura 24. juuni 2016 at 16:47

  Minu mõtted liiguvad pikemat aega sama rada aga ma
  ei suuda loobuda kalast…kohe mitte kuidagi ei suuda
  ? Liha juba tarbin vägagi minimaalselt ja kui siis
  ainult kana ?
  Aga väga mõnus postitus oli sain veidi veel mõtteainet
  ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 16:48

   Tead, mina mõtlen ka, et mul oleks mereandidest palju raskem loobuda, kui mistahes muust lihast…

   • Avatar
    Vasta Laura 24. juuni 2016 at 16:51

    No just ..mul lähevad juba kõige tavalisema silgu
    peale silmad põlema ja neelud hakkavad käima ,
    rääkimata muudest hõrgutistest ?

 • Avatar
  Vasta Celiina 24. juuni 2016 at 16:46

  Olen kogu oma elu söönud liha ning samas ka
  mõelnud suure kaastundega loomadele, kes
  elavad ebanormaalsetes tingimustes ning
  peale selle ka surevad kohutaval viisil.
  Mõtlesin korduvalt, et prooviks äkki vähem
  liha süüa ja katsetada hoopis ilma lihata
  retsepte, kuid see tundus kuidagi keeruline ja
  lihtsam oli ikka poest kanafilee kaasa haarata.
  Umbes pool aastat tagasi läksin tööle
  taimetoidu buffee-restorani ning sellest ajast
  alates olengi enamasti tööpäevadel sealset
  toitu söönud. Minu suureks üllatuseks oli
  taimetoit väga maitsev ning lihast väga
  puudust ei tundnudki. Selle raamatu võitmine
  aitaks mul ka kodus lihata toite valmistada
  ning võib-olla saab ka minust kord vegan. 🙂

 • Avatar
  Vasta Heidy 24. juuni 2016 at 16:45

  Soovin osaleda loosis. Tütar vegan ja ise ka osad
  toidud taimsete vastu vahetanud. Kalast ja kanast
  pole suutnud siiani loobuda, neid vahest söön!

 • Avatar
  Vasta Agnes 24. juuni 2016 at 16:44

  Teeks nii, et igaüks sööb seda, mida tahab ja keegi
  ei näita näpuga ega halvusta!

  See raamat on mu soovilistis ja saada see aitäh
  eest oleks päris tore!

  Ma ei ole taimetoitlane, kuid vahelduse mõttes
  oleks hea mõni õhtu süüa midagi kergemat.

  Ahjaa… mu hea sõbranna on läinud taimetoidu
  rada ja et ta ei peaks vesistama mu
  magustoidupiltide peale, tegin talle vegan-
  pavlova-beseed ning saatsin need postiga talle 😀

 • Avatar
  Vasta SS 24. juuni 2016 at 16:43

  Just sirvisin seda raamatut poes ja
  kuna elukaaslane ka lihale viimasel
  ajal hästi ei vaata, siis on ka mul
  mõtted hakanud liikuma sinna poole,
  et hakata katsetama taimetoitudega.
  Seega raamat läheks õigese kohta!
  Töökaaslane, kellele selle kinkisin,
  on selle üle väga õnnelik –
  vahelduseks oleks endalgi tore
  millegi täiesti uuega katsetada!

 • Avatar
  Vasta lilllll 24. juuni 2016 at 16:40

  Olen juba mõnda aega olnud vegan, enda
  arvates oma vaateid nagu kellelegi peale
  surunud ei ole, aga see pidev taimetoitlaste
  mõnitamine teeb ikka mega kurvaks!! Lisaks
  tõesti ei saa ma aru, miks inimesed selle va
  koeralihafestivali pärast protesteerivad,
  samal ajal armsaid põrsaid ja lehmi järades,
  sellel puudub absoluutselt igasugune loogika!
  Ma nagu reaalselt sooviks seletust, miks
  koeraliha ei kõlba söögiks, aga lehmaliha
  kõlbab? Raamatuloosis osaleda ei soovi, see
  raamat on ilmselgelt endal juba ammu riiulis
  koos autori pühendusega, las saab selle keegi,
  kes vöib-olla oma toidulauda lihavaesemaks
  muudab selle abil 🙂

 • Avatar
  Vasta Kadi 24. juuni 2016 at 16:39

  Sooviks osaleda raamatuloosis 🙂
  Ise loobusin loomalihast juba tükk aega tagasi, lihtsalt
  ei suutnud seda sisse ajada, halb hakkas. Nüüdseks on
  samamoodi ka kanalihaga. Piimatooted on need, mida
  olen terve elu palju söönud ja neist üsna raske
  loobuda, sest mulle väga maitsevad need. Muidugi
  kohutav mõelda sellele vaatepildile, mis
  dokumentaalfilmides näha on.. Ja miks ma peaksin
  mõne teise looma “lapse” eest toidu ära sööma? Mõni
  loom ei tulnud ju minu eest toitu ära sööma, kui olin
  beebi… õnneks on piimatoodetele juba niii palju ja
  maitsvaid alternatiive, et see teeb kohe tuju heaks 🙂 ja
  üks asi, millest ma pole loobuda veel suutnud, on kala :
  (

 • Avatar
  Vasta Maris 24. juuni 2016 at 16:35

  Ma ise ka üritan päev-päevalt vähendada söödavat
  lihakogust, aga siin maakohas on see nii keeruline. Poes
  on väga vähe värsket kraami ja huvitavaid asju polegi.
  No ja lisaks elan ma veel korteris, niiet puudub ise
  kasvatamise võimalus ?
  Aga kui linna satun, siis ostan alati kotitäite kaupa
  juurikaid ja õnneks või kahjuks need ju säilivad kaua.
  Raamatuloosis osaleks ka hea meelega, ehk saan isegi
  niimoodi kunagi täiesti lihavabaks

 • Avatar
  Vasta Merlyn 24. juuni 2016 at 16:34

  Mul on nii hea meel seda lugeda 🙂
  Olen su blogi jälginud juba kuskil 2
  aastat ja olen suur fänn (kuigi see
  on alles mu teine kommentaar su
  blogis), aga nüüd sa meeldid mulle
  veel rohkem (no homo :D)! Tahtsin
  sulle tegelikult juba siis kirjutada,
  kui tegid postituse 9gagi piltidest,
  mis sul salvestatud olid ja kus olid
  ka mõned veganteemalised või
  loomaõiguste postitused (täpselt ei
  mäleta enam, mis) ja nägin isegi unes
  et kirjutasin sulle pika kommentaari,
  sisuliselt et mul on hea meel, et
  liigud õiges suunas 😀

  Olen ise 2 kuud vegan olnud ja tean
  hästi seda “natukene parema inimese”
  tunnet, millest kirjutasid – käisin
  ise esimesed kaks päeva ringi laia
  naeratusega ja õnnemullis, sest
  tundsin, et teen midagi head ja
  midagi sellist, mis läheb kokku mu
  südametunnistusega 🙂 Niiet way to go
  ja elan su teekonnale lihavabaks
  saamisel südamest kaasa! Kui tunned,
  et sul oleks väikest tõuget vaja
  (millal iganes sa selleks valmis
  oled), siis youtube’is on palju häid
  dokumentaale ja loengustiilis videoid
  veganlusest. Soovitan vaadata videoid
  veganlusest seoses keskkonna, loomade
  õiguste ja ka tervisega, et saada
  põhjalik ülevaade, ning olen kindel,
  et leiad sealt innustust ja ühtlasi
  ka kinnitust sellele, et su sisetunne
  liha tarbimise mittevajalikkuse osas
  on õige 🙂

 • Avatar
  Vasta Kätlin 24. juuni 2016 at 16:34

  Söön ma arvan mõõdukalt liha. Iseenesest oleks heameelega taimetoitlane aga liha maitseb ja ilmselt nii jääb ka. Samas tulevikus
  plaaniksin isegi mahetaludest loomaliha osta.

 • Avatar
  Vasta Kristina Lehtmets 24. juuni 2016 at 16:29

  Mina sattusin vegan-maailma avastama pârast teise
  tütre sündi, kui tal avastati muna-piimatalumatus,
  mistõttu pidin enda toidulaua totaalselt üle vaatama..
  algus tundus nii kohutavalt raske, et mismõttes, mina,
  kes ma olen terve elu söönud nii palju piimatooteid, ei
  tohi neid enam ùhel pãeval ûldse süûa?
  Jah, lihast ma loobuma ei pidanud, kuid kui avastasin
  enda jaoks ùhe ägeda grupi facebookis – Jah, see on
  vegan!, muutsin ma ise (ja vabatahtlikult!) oma
  toidulauda pãris korralikult.
  Taimne piim vôib maitseda taevalikult, kui seda osata
  kasutada õigesti või teha hoopis ise.
  Pãhklivõid, mis haarasid suure osa minu
  magusalauast, andsid kookidele hoopis uue
  tãhenduse.
  Liha ja muu loomse asendamiseks on välja mõeldud nii
  palju häid ja toimivaid retsepte.
  Ei hakka valetama, et ma ise liha ja loomset ûldse
  enam ei tarbi – tarbin küll.
  Kuid arvan, et on ôige astuda samm korraga.. ehk
  jôuan ka kunagi triumfini, kes teab.
  Igaljuhul olen ma veendunud, et veganism algab
  mõttemaailma muutumisest.. ja nende toidulaud on
  tõeliselt maitsev. Niiet väited, et taimetoitlased
  söövad ainult juurikaid ja muru, on tabu.
  Sanda raamatut sooviksin väga vôita, et leida enda,
  pere ja sõprade jaoks uut ja huvitavat 🙂

  • Avatar
   Vasta L. 24. juuni 2016 at 22:24

   Selle arvamusega, et veganid/toortoitlased/mis iganes
   taimetoitlased veel ainult muru ja juurikaid söövad,
   olen minagi kokku puutunud. Nt kui ma sõbrale
   teatasin, et mu ema on toortoitlane, mis tähendab, et
   meil kodus väga piima-ja lihatooteid pole, arvas ta, et
   ta(mu ema siis) sööb ainult salatit, kus sees on tomat ja
   kurk. Ehtne näide väiksest silmaringist. Kuid nüüd ta
   teab veganlusest isegi rohkem, kui mina, vaatab igast
   veganite videosi ja nii :).

  • Avatar
   Vasta Jk 26. juuni 2016 at 01:17

   Mis grupp see facebookis on?

 • Avatar
  Vasta K 24. juuni 2016 at 16:29

  Appi, sa oled nii äge!! Ma nii ammu mõtlesin,
  et millal sa suure loomaarmastajana selle
  teekonnani jõuad. Max austus ja toetus sulle!
  Edu katsetamisel ja proovimisel, võiksite
  Sandraga koos mõne toiduvideo teha:).
  Nii lahe, et tutvustad oma lugejatele seda
  maailma, ise veel nendega samal positsioonil
  olles. Sul on suur vastutus – oma suure
  lugejaskonnaga saad sa palju muuta:)

  Soovin ka loosis osaleda!

 • Avatar
  Vasta Helen 24. juuni 2016 at 16:28

  Niiiiiii hea oli seda postitust lugeda! Mina ise
  ka varem blokkisin kõik veganluse teemalised
  mõtted ära oma peas, kuna “babybacki ribid
  on niii njämmid ja ma ei suudaks never lihast
  loobuda”. Aga siis mingi hetk ei ostnud ma
  enam koju liha, hakkasin katsetama
  taimetoitudega. Märkasin, et väljas liha süües
  oli nii sitt olla pärast. Ja ühel suvalisel päeval
  käiski mingi plõks ära ja neli kuud pole juba
  “laipu söönud”. Piim, munad, mesi ja juust jäid
  ka kuidagi hästi loomulikult menüüst välja. Nii
  kerge ja hea on olla ja üritan oma sõprade-
  tuttavate jaoks olla särav näide sellest, et
  veganina SAAB kõhu täis ja ilma tervise pärast
  muretsemata.☺️ Peika sööb ikka liha edasi,
  aga lihtsalt mina talle seda ei küpseta. Minu
  “murutoite” sööb isuga ja on rahul, et saab
  minult tervislikke toite.
  Pole kunagi varem end nii hästi ennast
  tundnud nii vaimselt kui füüsiliselt.
  PS! Seedimine on taimetoidu peal olles
  amazing?
  Loodan, et oled avatud meelega ja jätkad seda
  teekonda, kuna sul on suur lugejaskond ja
  oleks niiii lahe, kui suudaksid oma lugejaid
  julgustada ka taimetoiduga
  eksperimenteerima. ?

 • Avatar
  Vasta getu 24. juuni 2016 at 16:23

  Ma loosis osaleda EI sooviks, aga mõtteid avaldaks
  küll:)
  Esiteks häirivad mind veidi need veganid, kes iga
  hinna eest üritavad taimetoitlust peale sundida. Ei ole
  ainult nii, et taimetoitlasi mõnitatakse, ka nemad on
  aegajalt natuke pealetükkivad:) Te olete tublid ja suur
  austus minu poolt, aga erinevatel põhjustel ei
  saa/soovi ma hetkem vegan olla. Palun mõistke, eks
  Teiseks munade ja mahetoodete tewma. Minu
  vanaemal on hulk kanu ja mul ei ole üldse kahju neid
  mune süüa, sest tean et kanad on olnud õnnelikud ja
  õuel ringi siblinud. Samuti on nende kanade liha süües
  kuidagi parem tunne, sest tean et nad on õnnelikud
  olnud ja head elu elanud.
  Kuid näiteks küüliku- või hobuseliha ma süüa ei
  suuda, sest endal on kodus väike jänkupoiss ja
  hobustega olen kogu elu tegelenud.
  Sellised mõtted siis, sai pikk jutt:)

 • Avatar
  Vasta C 24. juuni 2016 at 16:22

  Mul on ka niiiii kurb selle teema pärast. Mina
  usun sellesse et igas elusolendis on hing, ja me
  lihtsalt ei lase nendel loomahingedel elada,
  sest ma tahame nende keha ära süüa…ma
  mõtlen nagu et keha on hinge kodu ja me
  sööme ta kodu ära ning ta ei saa enam elada.
  Ma tean et see on nii veider mõtteviis aga see
  teeb mind niiiiiii kurvaks. Ma tean, et ilmselt
  ühel päeval olen ma lihavaba, lihtsalt elan
  vanematega ja ei saa otsutada mida ma söön.
  Also ega nad eriti tolereerivad ka pole
  veganite suhtes..

 • Avatar
  Vasta liis 24. juuni 2016 at 16:21

  Kikerherned ja läätsed ja muud kaunviljad näiteks
  sibula, ingveri, küüslauguga, sojakastme ja mingi
  magustajaga koos pannile. Super head. Soovin osaleda
  loosis.

 • Avatar
  Vasta Inksu 24. juuni 2016 at 16:20

  minul jällegi tervise pärast lihast loobumine. kuna mul refluksi haigus millega kaasnevad rämedad valud rinnakus. seega ei tohi
  rasvast ja rasket
  seega ikka tahan raamatu loosis osaleda

 • Avatar
  Vasta Mare-Elle 24. juuni 2016 at 16:19

  Hei. Ma lõpetasin liha söömise 2015 aasta alguses.
  Mind tegelikult huvitas taimetoitlus juba 15-
  16aastasena ent ema sellega polnud nõus. Nüüd kus
  elan teises maailm otsas juba teist aastat, siis kuidagi
  lihtsam on otsustada mis ja kuidas teen. Eesmärk
  jõuda veganluseni kuid ütlen ausalt, et juust teeb asja
  keeruliseks. Liha ma isegi ei igatse aga vot juust ei taha
  mu maitsemeeltsest lahkuda ja kuna pole head
  alternatiivi leidnud ka, siis asi veel raskem. Ent
  kindlasti tarbin piimatooteid kõvasti vähem. Panin ka
  tähele, et akne millest üritasin nii hoolsasti lahti saada
  (kreemid, kreemid ja kreemid ) on tagasi tõmbunud. Ja
  muidugi enesetunne ka kindlasti palju parem. Isegi
  abikaasa sööb liha nüüd nii palju vähem (ameerika
  dieet) ja selle üle vaid rõõmustan.
  Peamine põhjus oleks kaastunne loomade vastu ja siis
  ka minu enda tervis.
  Hea meelega osalen ka loosis.

  Päikest,
  Mare

 • Avatar
  Vasta K 24. juuni 2016 at 16:17

  Mul tuli pisar silma seda lugedes, nõustun täielikult
  sinuga. Olen ise otsustanud pealt vaadata sea tapmist,
  puhtalt huvi pärast. Väga valus oli ja rohkem kindlasti
  seda näha ei tahaks, perekond ise on tore ja mingit
  piinamist polnud. Tegelikult see kõik käib väga kiiresti.
  Nõme ongi see, et ma ei pooldaks elusees mitte ühegi
  looma tapmist puhtalt toidusaamis eesmärgil, aga
  tundub nii silmakirjalik süüa seda mis poeletil
  pakutakse. Raske on see eluke!

  • Avatar
   Vasta Lily 26. juuni 2016 at 18:49

   Ma ei saa aru, kes tahab vaadata sea tapmist “puhtalt huvi pärast”? Mis sul viga on?

 • Avatar
  Vasta Tiina 24. juuni 2016 at 16:16

  Seda on nii tore kuulda, et sa taimetoitlusest
  nii arvad! Sul on suur lugejaskond ja vōib-olla
  hakkab rohkem inimesi natukene teistmoodi
  mõtlema. Mina olen taimetoitlane olnud
  kõigest üle poole aasta, aga ei suudaks enam
  kunagi tagasi minna – armastan loomi selleks
  liiga palju. Kusjuures tunnen loomadega nüüd
  palju suuremat sidet…ja nii hea tunne on
  mõelda, et minu pärast ei pea ükski loom
  enam piinlema ega surema. Aga väga kurb on
  kuulata selliseid absurdseid kommentaare
  lihasööjate poolt 🙁 Aga kõige selle taga on
  teadmatus ja mugavus. Sa oled nii tubli!
  Loodan, et jagad ka teine kord taimetoidu
  retsepte. Seda raamatut tahaks ka väga!

  Ps! Kikerherneid kasutan ma näiteks
  erinevate kookospiimakarride sees liha
  asemel!

  Ps2! Proovi Bon Soya taimset suitsuvorsti ja
  sinki…no imemaitsvad – nagu “päris”. Veel on
  päris head tofukroketid ürtidega. Need
  taimsed viinerid mulle ka ei meeldinud.

 • Avatar
  Vasta Merkka 24. juuni 2016 at 16:15

  Jutt väga õige. Olen sinuga nõus. Aga kui natuke
  teistpidi mõelda siis elu ongi selline. Meie sööme
  liha. Samamoodi nt kass püüab hiiri ja sööb ka ta
  ära. Linnud söövad igast ussikesi. Konnad
  putukaid jne jne. Nemad in ju samamoodi elus
  olendid. Mul oli küll kahju vaadata kui kass esmalt
  mängis hiirega ja ss pistis nahka. Vaene hiireke.
  Hiir ju ka saab haiget ja tunneb nagu siga. Aga
  kassi ei saa ju õpetada taimetoitlaseks. Looduses
  on ju veel palju loomi kes üksteist söövad. Meie
  oleme ju ka omamoodi loomad ja sööme liha.
  Seega see on lihtsalt elu ja oaratamatus et keegi
  kannatab. Meie võime lõpetada seasöömise aga
  elus on veel edaspidigi palju loomi kes ära
  süüakse. Mitte küll inimeste poolt aga siiski. Ka
  nenad tunnevad. Ja seda ei saa me kyidagi
  takistada kahjuks. Loodus on kord nii loodud.

  • Avatar
   Vasta T 24. juuni 2016 at 17:06

   Siin tulebki mängu see, et osad loomad on
   kõigesööjad (ka inimesed), osad kiskjad ja
   osad taimetoidulised. Meie ei ole kiskjad,
   kassid aga on. Ja tegelikult on nii, et
   tänapäeval puudub kodukassidel vajadus ise
   küttida ja hiiri püüda. Kuigi jah, nemad
   vajavad loomset toitu. Jah, looduses elavad
   loomad peavad omale ise toitu küttima ja see
   on kurb, et niimoodi nõrgemad kannatavad.
   Aga inimesel seda vajadust enam ei ole…seega
   miks mitte proovida sellist elustiili, mis
   välistab teiste elusolendite piinamise?
   Muidugi me ei saa looduses toiduredelit
   lõhkuma hakata aga me pole mingid metsikud
   loomad 😉

 • Avatar
  Vasta L. 24. juuni 2016 at 16:15

  Olen ise ka mõelnud sellele, et peaks midagi muutma..
  Tahaks jõuda sinnapaika elus, kus elan liha, muna ja
  piimatoodete vabalt.. Liha söön nagunii vähe, väga ei
  maitse mulle, aga juustust ja munadest loobumine
  tundub väga raske, eelistan ka (karus)nahast tooteid
  osta. Eks ma ju tean mis elu loomadel on, videosid ja dok
  filme vaadanud, aga inimese mõistus ikka kole,
  harjumustes kinni ja siiani lihtsalt piirdunud enda
  harimisega sel teemal. Soovitan Youtubest vaadata
  kasutaja Freelee the Banana girli videosid. Ta on väga
  radikaalne vegan, aga vaadates selliseid videosid
  tibudest : https://youtu.be/BQ5qAfyUuWE .. Saan ma
  täitsa hästi aru, miks ainult lihatarbimine probleem
  pole. Dok film Cowspiracy on ka väga hea.

 • Avatar
  Vasta Jane 24. juuni 2016 at 16:14

  Soovin osaleda loosis 🙂

 • Avatar
  Vasta J 24. juuni 2016 at 16:14

  Savi see liha ja porgand…
  Mariann, kuradima ilusad pildid! Ilus naine oled! ?

 • Avatar
  Vasta Ekleer 24. juuni 2016 at 16:12

  Mõtted liiguvad hetkel paleo suunas, et lahti saada
  igasugu mõttetust prügist söögilaual nt jahu, suhkur,
  sai jne. Lastega raskem, kes harjunud putru ja piima
  sööma (piima tarbimine tundub minu jaoks vastik,
  müügi eesmärgil “leiutatud” toit – kes viitsib uurida,
  see teab, et inimesele pole piima vaja ja selle saadusi)
  ja lapsi ei sunni kaasa “dieeditama”. Piima asemel on
  kohvile nt taime “piim” (kookos, soja, mandel – kuigi
  neid üsna palju topitakse suhkruid täis). Mees mõtleb
  minuga kaasa ja soovib samuti puhtamat toitu. Hiljem
  miks mitte ka lihast järk-järgult loobuda. Tuleb keha
  kuulata. See raamat tundub meie eesmärkidega
  sobivat, seega ootame teda koju 🙂

 • Avatar
  Vasta Getter 24. juuni 2016 at 16:11

  Minu puhul on taimetoitluseni
  jõudmist mõjutanud toitumishäire, mis
  vahelduva eduga avaldub mul endiselt.
  Samas juba väiksest peale pole meie
  peres joodud piima ega söödud vorste
  ja viinereid, mistõttu olen
  veendunud, et tegelikuses ei vaja mu
  organism lihafilee tükki. Praeguseks
  olen liha olen oma menüüst peaagu
  suutnud välja jätta, kuid suur
  sõltuvus on tekkinud juustust,
  millest ma suuda või ehk ei tahagi
  loobuda, sest eks kõik ole mõtlemises
  “kinni”. Siiski loodan tulevikus
  jõuda veganluseni, sest minu jaoks on
  veganite toidulaud tunduvalt
  mitmekülgsem ning “värvilisem”.
  Soovin osaleda ka raamatu loosis.

 • Avatar
  Vasta Helina 24. juuni 2016 at 16:09

  Olen viimasel ajal hakanud ka mõtlema, et võiks taimetoitlust proovida. Lihtsalt seepärast, et mulle on toore liha käsitlemine
  lihtsalt väga vastu (need lõhnad jm…) Aga vahel liigub mõte ka sinnapoole, et mõtle, mida nende vaeste loomadega tehakse, enne,
  kui neist saab karbonaadi-, ribi- või kintsutükk.
  Raske on seda lihatoitlust lõpetada, nii harjunud juba sellega. Ning nagu sa ütlesid, lihast on lihtne süüa valmistada 😀
  Raamatuloosist olen ka huvitatud 🙂

 • Avatar
  Vasta Riina 24. juuni 2016 at 16:08

  Mul on mõtted sinna suunas liikunud juba üsna
  tükk aega. Olen uhke, et olen saanud tänu
  erinevatele blogidele enda menüüd maitsvate
  taimetoitudega rikastada (ka tänu Sandra
  blogile;)). Päevapealt ei tundu mõistlik liha
  söömisest loobuda, kui seda on terve elu
  tehtud. Kuid nii äge on uusi maitseid proovida
  ja vaikselt rohkem taimetoitu hakata sööma.

  • Avatar
   Vasta Riina 24. juuni 2016 at 16:09

   Soovin väga ka loosis osaleda 😉

 • Avatar
  Vasta grets 24. juuni 2016 at 16:07

  Mina olen teadlikult taimetoitlane olnud juba 2 aastat eetilistel põhjustel ja väiksena ka ei söönud liha, kuna lihtsalt ei maitsenud
  🙂
  Mu arust on tore, kui inimesed vähemalt teadvustavad endale seda, kust ja kuidas liha tuleb. Ja see juba on suur võit kui süüa
  vähem liha kui enne või osta seda tõesti väikefarmidest, kus loodetavasti nad kasvavad natuke paremates tingimustes kui
  suurfarmides.

 • Avatar
  Vasta K 24. juuni 2016 at 16:07

  Olen üritanud nädal aega veganina hakkama
  saada, kuid kuna puudusid vastavad ressursid,
  ei olnud lihte mitmekülgset toitu süüa, mille
  tõttu oli tegu üpris raske ülesandena.
  Ma tean, et veganina hakkama ma ei saaks,
  kuna naudin siiski kohukesi ja juustu liiga palju
  😀
  Samas vegeterian on miski, mille poole olen
  vaikselt juba mōned kuud triivinud – sealiha ei
  söö juba aasta aega ja lihalisi tooteid üldsegi
  võimalikult vähe. Selleaastased jaanid veetsin
  ka lihavabalt ning on idee lihata ka jätkata,
  mistõttu see raamat oleks suureks abiks!

 • Avatar
  Vasta Janely Merilaht 24. juuni 2016 at 16:07

  Sooviksin raamatuloosis osaleda, kuna olen samuti
  suur loomasõber ja seega sooviksin õppida ilma lihata
  elama. Olen praeguseks juba lihakoguseid oma
  menüüs vähendada üritanud. Üks selliste retseptidega
  raamat aitaks mul teekonda jätkata! 🙂

 • Avatar
  Vasta Tsärru 24. juuni 2016 at 16:06

  mina tahaks raamatut!
  olen ise niiii pikalt mõelnud sellele, et tegelikult peaks ju
  liha vähem sööma/ üldse menüüst välja jätna, aga see
  maitseb mulle. kuigi vahete-vahel söön peekonit ja
  mõtlen põrsastele 🙁
  ning samuti söövad ju kõik liha! lähed külla- enamus
  soolases toidus on siiski lihasaadus olemas. usun, et kui
  ma kunagi end kätte võtan ning end mõni nädal rõvedalt
  maitsestatud lihaga nuuman, siis läheb kergemaks 😀
  hakkan meelega vastikut liha tegema!

 • Avatar
  Vasta S 24. juuni 2016 at 16:05

  “Mul on tegelikult porganditest ka kahju, sest neid süüakse elusalt 🙁 olete kuulnud mis häält porgand teeb kui teda
  hammustatakse? Mina olen ja see on nii kurb” – see inimene siis sööb AINULT liha? 😀 kui porgandil on valus siis on teistel
  taimedel ka valus ju..

  Ma ise taimetoitlane ei ole ja hetkel ei ole kavas hakata ka kuigi nõustun täielikult sinu mõtetega. Olen samuti videod edasi
  kerinud jne aga paratamatult jõuab ükskord see info minuni ja paneb mõtlema. Sõõgitegemises olen halb nii või naa, niiet
  kokaraamat oleks ehk abiks küll 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 16:08

   Selle porgandikommetaari kirjutaja mõnitaski taimetoitlasi….

   • Avatar
    Vasta eleriin 24. juuni 2016 at 16:46

    Aga lastele on ju koguaeg öeldud, et ära tee
    puule haiget, kui nad tahavad oksi kiskuda vms…
    Mitte, et ma pooldaks seda kommentaari, aga
    ikkagi

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 16:49

     No ma arvan, et kui sa pole väike laps, siis sa saad ju ise ka aru, et puu ei saa “haiget” vaid sa võid taime lihtsalt ära
     rikkuda oma kiskumisega 😀

   • Avatar
    Vasta Raina 24. juuni 2016 at 18:05

    Ma mõtlesin et ma ei torgi enam seda teemat, aga kuna see lause siin jäi kriipima, et porgandikommentaar mõnitab
    taimetoitlasi, siis kirjutan ikka, ma korra vastasin ka jaanipäeva teemasse, aga eemaldasin oma kommentaarid, vastan siia
    siis uuesti, minu algne kommentaar, et õige jaanipäev käib käsikäes liha ja grillvorstiga oli mõeldud läbi huumori, sest see
    nii ju aegade algusest ongi ju olnud. Nii, porgandikommentaar oli natuke ironiseeriv, sest see laibakommentaar oli inetu
    tegelikult, väitsite seal mõned küll, et te ju mainite ainult fakti, aga samalaadne fakt on ju suht sarnane sellega kui paksule
    öelda et ta on rasvamägi, see ongi ju fakt, aga väga inetult kõlab eks? Muide lisan siis ära, ma ei söö vorsti ja ma ei söö
    lihatooteid, praetud liha söön ehk mõned korrad aastas, sest see tekitab mulle raske tunde mitmeks päevaks ja pigem
    jätan söömata, aga kuna see maitseb nii väga siis vahest annan alla, aga ma ei pea end taimetoitlaseks, sest kala ma söön
    peaaegu iga päev, aga loomaliha mitte ja seda ei saa öelda et ma mõnitasin taimetoitlasi, ma ei halvusta ei lihasööjaid ega
    ka taimesööjaid, lihtsalt ei meeldi kui ühed peavad ennast paremateks kui teised! Ps, ma teadsin et sellest uus blogiteema
    tuleb, intuitsioon pole veel rooste läinud.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 18:22

     Ei paneks laibasöömise ja paksu inimese kommentaari ühte patta. Üks on inimese vabatahtlik käitumine, teine tema välimus. See on sama hea, kui sa peksaksid iga päev lapsi ja ma ütleks sulle lapsepeksja. Kas sul oleks õigus solvuda?

 • Avatar
  Vasta Hanna 24. juuni 2016 at 16:05

  Oeh, kui tore on lugeda, et ma pole ainus, kes selliseid mõtteid mõlgutab. Proovisin olla 2 nädalat vegan, polnud tegelt üldse
  raske, aga kuna elan vanemate ühe katuse all, siis nende ilkumised ja lõputud vaidlused ajasid loobuma. Tegelikult nii väga
  tahaksin olla selline, nagu seda on kõik need vegan youtuberid ja blogijad, sest miks peaks olema minu keha haud teistele
  olenditele, kui tegelikult inimkeha ongi loodud toimima taimse toidu peal.
  Tegelikult on mul lisaks teistepoolsele kriitikale ka hirm selle ees, et ei saa vajalikus koguses toitaineid kätte. Noh, tegelikult
  saab planeeritud taimselt toidult kätte kõik, peale D-vitamiini ja B12- vitamiini. Suvel pole ka D-vitamiiniga hullu, kuid muul
  ajal peaks võtma seda toidulisandina ja kuigi see pole väga suur kulutus, on mul ikkagi hirm, et suren ise ära loomi päästes. Aga
  see on tõesti mul ainult peas kinni, peangi töötama selle kallal, et oma vaimse poole korda saaksin. 😀

  Aaaajah, raamatuloosis tahaksin ka osaleda, sest Sandra Vungi, you rock! 😀

 • Avatar
  Vasta Mari 24. juuni 2016 at 16:04

  Olen ka hakanud liha vältima. Algas sellega, et
  sõbrannaga tahtsime vegan dieeti teha nädal aega,
  mõlemad olime juba varem sellest huvitatud ja nii
  saime nö julgust juurde. Mulle see sobis, hakkasin
  rohkem toidule mõtlema ja enesetunne paranes
  oluliselt. Siiani on 90% ulatuses mu toidulaud vegan,
  piima ostan vaid taimset ja liha ei osta. Aga vahel ikka
  söön vanemate juures nii liha kui piimatooteid, seega
  veganiks end ei pea, aga liigun selles suunas.
  Kusjuures, lugesin neid kommentaare facebookis ja
  tõesti on piinlik, sama loogika nagu Brexiti toetajatel
  😀 pidasin ka lihavabad jaanid ja keegi ei kritiseerinud,
  oldi hoopis huvitatud toidust.
  Proovisin just teha taimseid kotlette ja ebaõnnestusid
  täielikult, sellepärast tahaks osaleda loosis, ehk saan
  targemaks.

 • Avatar
  Vasta Kati 24. juuni 2016 at 16:04

  Soovin osaleda, oleks põnev ja hea proovida lihavabasid toite

 • Avatar
  Vasta Elis 24. juuni 2016 at 16:04

  Sa oled niii üllas & hea!
  Raamatuloosis tahaksin ka osaleda, sest meie juures elab ka mu
  mehe vend, kes on taimetoitlane. Häääästi raske on talle süüa
  teha ja kindlasti oleks see raamat mulle õhtusöögi
  valmistamisel suureks abiks 🙂

 • Avatar
  Vasta Maria 24. juuni 2016 at 16:03

  Ma olen üritanud sealiha tarbimist vältida just
  enda tervise pärast. Ma ei ole hull
  loomaarmastaja aga eks minagi tahan et
  loomad oleksid õnnelikud. Mees kahjuks
  keeldub söömast lihata toitu. Ma ei teagi kas
  asi selles et ma ei oska neid teha või ongi ta
  lihtsalt selline inimene. Retseptiraamat kuluks
  küll ära, ehk siis õnnestuks vähemalt liha
  tarbimist vähendada 🙂

 • Avatar
  Vasta Kaiti 24. juuni 2016 at 16:03

  Väga hästi lahtiseletatud mõtted, olen täiesti sama meelt sinuga.
  Söön liha, armastan hästi tehtud toite, ei halvusta taimetoitlasi oma valikus, igaühel on õigus teha ja süüa
  seda, mis heaks arvab ja kui taimetoitlane tunneb, et nii on hea ja õige, siis edu tema teel!
  Mina isiklikult olen väga suur loomasõber, kohe nii suur, et kunagi tahaksin elada maal, kus mul on
  lambad, küülikud, kanad jms. Oma loomi aga ma ei sööks iial, valmis produktina liha aga küll. Siin
  jooksebki mõttepiir, parem mitte mõelda, mismoodi see liha lauale saab, inimene on loodud liha sööma ja
  nii kavatsen ka mina praeguses eluetapis käituda. Aga, kui on valikuid ja hea taimetoidu retseptiraamat,
  olen kahe käega poolt proovima midagi uut ja lihavaba :), mis ei tähenda minu puhul praegusel hetkel, et
  ma lihsast loobun, aga taimetoidu perioodi oma elus tahaks läbi kogeda 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 16:06

   Mina ise mõtlen, et liha süüa on õigus tegelikult sellel, kes suudab selle lihatüki saamiseks ise selle looma ka maha lüüa, mina ei suuda. Seega leian ma, et minul järelikult on natsa nõme seda ka siis nosida, ise samal ajal teisi loomi nunnutades. Aga no edu sulle ikkagi lihavabade asjade katsetamisel ja no mulle ka 😀

  • Avatar
   Vasta Ingrid 24. juuni 2016 at 17:45

   “Mina isiklikult olen väga suur loomasõber, kohe nii suur, et kunagi tahaksin elada maal, kus mul on
   lambad, küülikud, kanad jms. Oma loomi aga ma ei sööks iial, valmis produktina liha aga küll.” Pole ammu lugenud kahes lauses nii
   palju vastuolu. Ma ausalt ei mõista inimesi, kes on niii suured loomasõbrad, aga samalajal söövad liha. See näitab seda, kui
   sinisilmsed paljud on. Kui sina arvad, et sinu maitsemeeled on olulisemad, kui looma elu, siis palun, jätka. Lause, et inimesed on
   loodud liha sööma on vale. Me saame väga vabalt hakkama lihata. Olen taimetoiduline, aga ma ei suru elusees seda kellelegi peale.
   Ausaltöeldes on see esimene kord, kui tulen netti kellegi ütlemist kommenteerima. Kahju on vaadata, milline on inimeste
   suhtumine.
   Ja soovikisin samuti loosis osaleda 🙂

 • Avatar
  Vasta Piia 24. juuni 2016 at 16:02

  Mina olen samuti hakanud vähem liha sööma ja
  suhtun veganitesse ja taimetoitlastesse austusega,
  sest nad on tublid (seni kuni ka nemad mindenda
  vaadetega otseselt ei ründa). Pole veel siiski suutnud
  täielikult loobuda, sest aeg-ajalt isutab, kuid ma olen
  hakanud üha vähem tarbima loomseid saadusi.
  Seedimise pärast ja ka uudishimu tõttu. Varasema
  meatless monday asemel olen ikkagi mitmeid nädalaid
  ilma olnud. Toidulaud on katsetamisest niivõrd palju
  rikkam.

  Samas leian, et tee taimetoitluse ja veganluseni on
  teekond, mistõttu ei tohiks ennast ega teisi liialt
  kritiseerida. Küll minagi sinnani jõuan (ja jõuavad ka
  teised, kes seda soovivad).

  Ja retseptiraamat kuluks küll ära! 🙂

 • Avatar
  Vasta Kati 24. juuni 2016 at 16:01

  Ma küsiks hoopis, kellega need pildid tehtud on?
  Imeilusad!

  Mina olen ka kuidagi alateadlikumalt liha kogust
  vähendama. Katsetan erinevaid juuste ja muid
  alternatiive. Suureks lemmikuks on sojakotletid
  seesamiseemnetega!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 16:03

   Pildid tegi kunagi Penelope Russak 🙂

 • Avatar
  Vasta Maarja-Liis 24. juuni 2016 at 16:00

  Sooviks loosis osaleda. Sööks küll rohkem midagi
  taimset aga vot ei oska. Nii imelik kui liha ei ole 😀

 • Avatar
  Vasta milkymilkycocoacream.wordpress.com 24. juuni 2016 at 16:00

  Ma olen sellele mõelnud, aga mõttest kaugemale ei ole jõudnud. Aga liha ma ei söö enivei tihti ja palju..
  Raamatuloosis tahan osaleda:)

 • Avatar
  Vasta Liina 24. juuni 2016 at 16:00

  Päris taimetoitlaseks pole plaaninud hakata, aga aeg-ajalt teen taimset toitu, eriti kotlette/pihve just Sandra retseptide järgi.
  Raamatu üle oleksin väga rõõmus 😀

 • Avatar
  Vasta hikari 24. juuni 2016 at 15:59

  Pikka aega olen tahtnud veganlusega alustada,
  aga no lihtsalt ei tea mida süüa. See raamat
  oleks küll suureks abiks. Koolis sõõn
  taimetoitu ja kodus üritan ka, aga päris vegan
  veel pole:)

  • Avatar
   Vasta L. 24. juuni 2016 at 22:41

   Millegipärast tundub mulle su nimi tuttav… Sa LM
   foorumis tegev?

 • Avatar
  Vasta Aveli Pärn 24. juuni 2016 at 15:59

  Mina olen ka hakanud vähem liha sööma aga seda lihtsalt seetõttu, et mul ei lähe liha praegu alla ja valin kergemaid variante. Kala
  ma tõepoolest lihaks ei loe, see minu isiklik arvamus.
  Kahjuks ei ole aga see asi nii ühepoolne, et lihasööjad taimesööjaid mõnitavad.. Tihti on ka taimetoidulised oma argumentide
  pealesurumises äärmiselt agressiivsed – seda on näha olnud ka tutvusringkonnas.. Mina arvan, et igaühel ongi siiski oma vaba
  valik, mida ta sööb ja mida mitte ja polegi selle kellegi teise asi. Kuid peale ei tohiks ka suruda (kumbki grupp) oma valikuid. Nii
  palju kui on inimesi, on ka arvamusi…
  Taimetoit on väga põnev ja lihata toite saab teha väga maitsvaid ja toitvaid, sellele ei vaidle üldse vastu:) Raamatuloosis sooviks
  ka osaleda, endal nii palju loovust veel pole, et neid roogi oma kujutlusvõime abil teha:)

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 16:02

   Mina muuseas mõtlen ka, et mereelukatest mul nagu pole üldse kahju 😀 Eriti nõme, eks 😀

   • Avatar
    Vasta Aveli Pärn 24. juuni 2016 at 16:25

    Ma ei tea, miks see nii on.. Kala ma söön hetkel meelsasti – olgu need konservid, eile tegin
    lõhet..heeringat söön jne. Liha ma ei väldi mingil maailmapäästmise põhimõtte pärast vaid liha
    raskesti seeditav ja siis raske tunne.:) Aga jah, kalast mul pole nii kahju tõesti..:D

 • Avatar
  Vasta sandra 24. juuni 2016 at 15:58

  olen nüüdseks olnud vegan juba peaaegu aasta ning see on mu elu parim otsus, päris ausalt! hakkasin veganiks eetilistel põhjustel,
  kuid enesetunne on ka palju parem ning lisaks kaotasin ka mitu kilo 🙂 loosis sooviksin ka osaleda!

 • Avatar
  Vasta Pisi 24. juuni 2016 at 15:54

  Osalen loosis.

  Mina nt ostan lihatooteid, kuna näen, et need, kes kasvatavad loomi selleks, et inimkond saaks liha, siis see talunik ei ole väärt
  seda, et jääb võlgadesse. Niigi on põllumajanduses toetused väiksed ja kui meie hakkame veel streikima ka, et ei söö enam liha,
  siis mida teevad need vaesed talunikud? Kui loobume piimatoodetest, siis mis saab nendest lehmadest? Nad tehakse lihaks?
  Sealiha me sööme harva ja ostan seda otse talunikult. Samuti veiselihaga. Aga kanamune, juustu, piima tarbime igapäevaselt.
  Olen ise talus kasvanud, kus kasvatati ise loomi selleks, et saada piimatooteid ja liha. Ütleks nii, et sealiha suutsin süüa aga
  vasikaliha mitte. Vasikatel on lihtsalt silmad sellised, et ei saa süüa. Kuna minu organism hakkab streikkima kohe, kui söön
  lihast teitud toite, siis üritan liha kasutada võimalikult vähe. Oleme rohkem hakanud kala sööma. Ise püütud või soos lõhe. Kõik
  kohalikest järvedest.
  Kuna lapsed ja mees söövad liha aga mina saan ainult kala süüa, siis olen lugenud erinevaid taimetoidu blogisid, et saada
  ideesid söögi tegemiseks. Kahjuks selliseid blogisid on vähe. Ikka hakatakse rääkima, et kuidas sa saad süüa kanu, sigu, veiseid
  jne.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 16:00

   Tjah, saan ka sinu mõttest aru, eriti kui sa ise ka talus kasvanud jne. Aga ikka vahva näha, et sind huvitab liha vähem tarbimine 🙂

 • Avatar
  Vasta Grete 24. juuni 2016 at 15:53

  Tead, aina rohkem olen ise ka sellele mõelnud. Kuna elan sügisest võrdlemisi üksinda, proovin ära vähemalt kuu aega veganina ja
  vaatan, kuidas see tervisele mõjub. Piimatooted olen praegu suuremas osas välja jätnud, ainsaks raskuseks on juust. Sojapiimast
  jäätist olen leidnud, aga sinihallitusjuustu ei ole leidnud vegan-variandina. Kindlasti tahaksin tasakaalustatud vegan-toitu süüa, et
  ei saaks pärast öelda, et ei meeldinud, kuna ise ei osanud piisavalt vajalikke asju toidust kätte saada, seega oleks tore raamat enda
  ühikasse riiulile saada, et saaksin enda katse loodetavasti edukalt läbitud ja ka edaspidi vegan-eluviisi jätkata. Kookospiima ja
  sojahelbed olen enda jaoks juba avastanud, aga vot igasuguste läätsede ja kikerhernestega on küll kõvasti katsetamist veel ees,
  sest ei oska neid maitsvalt teha. Loodetavasti õnn naeratab ja saan proovida. 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 24. juuni 2016 at 15:58

   Mul sama asi läätsede ja kikerhernestega 😀 Proovin ka paremaks saada selles vallas!

   • Avatar
    Vasta Jk 26. juuni 2016 at 00:46

    Läätse tomati supp on (YYYY) proovige.