PILDID Uncategorized

peidus suhkrud

11. aprill 2017

Eile nägin telekas reklaami peidetud suhkrutest. Muidugi ma teadsin, et enamike valmisasjade sees on suhkur, aga ega ma oluliselt selle peale enne mõelnud ei olnud. Täna külmikus ringi vaadates torkas korraks pähe see reklaam ja huvi pärast hakkasin ketšupipakendit uurima. Mul oli nimelt kuskilt meeles, et selles ülipalju suhkurt peidus on. Oligi… Läksin Facebooki ja küsisin Orgult, et kle mis mu külmikus on, milles räigelt palju suhkurt on. “Krabipulgad”, vastas tema. No misasja. Ketšupist saan veel aru, aga krabipulgad?!

Mis seal ikka, otsustasin ka teid harida (kui teie seas on veel sama teadmatuid nagu mina) ja hakkasin kaaluma, mõõtma ja arvutama. Näitan teile ka, misasjus ma targemaks sain. Asjad valisin suht suvalt, selle järgi, kus mulle tundus, et võiks suhkurt sees olla.

Ütleme nii, et see eksperiment oli mulle endale ka silmiavav. Selles suhtes, et ma tean, et ma tarbin TEADLIKULT palju suhkrut (coca-cola, magus kohvi ja tee, kommid jne), aga et ma neid ka nii palju enda teadmata sisse söön, seda ma ei kujutanud ettegi. Muidugi oli mul terve kodu pärast suhkrut täis 😀 Muuseas, kas teie teadsite, et kuna pakenditel on kirjas ainult suhkrute summa kokku, siis näitavad tulemused nii tootes looduslikult esinevaid kui sinna tootmise käigus lisatud suhkruid kokku.

Salvesti ketšupi pakil oli kirjas, et selle kilose pudeli peale on kokku  160g suhkurt. Arvestades, et keskmiselt on üks teelusikatäis suhkurt umbes 5g, siis andis väike arvutus kokku 32 lusikatäit suhkurt!

Põltsamaa ploominektaris on liitri peale kokku  110g suhkurt, mis teeb veidikene üle 22 teelusikatäie suhkurt terve paki peale. Päris suhkrurikas värk, arvestades seda, et ma ise kaanisin seda ja mõtlesin rõõmsalt, et ploomimahl pidi kõhule hea olema 😀

Külmikus vedeles ka üks õnnetu siider, mille suhkrusisaldus üllatas mind pigem positiivselt. Ma arvasin, et selles on tunduvalt rohkem suhkrut. Kuigi jah, pudelil seda infot ei olnud, pidin netist üles otsima ja sain vastuseks, et pudeli peale jood sa sisse 26 grammi suhkrut ehk siis veidi üle viie lusikatäie.

dsc_4460-4968263

Jah, arvata on, et magus tsillikaste sisaldab palju suhkrut, aga no see on ikka kõva sõna. Santa Maria Sweet Chili Sauce sisaldab 28 grammi suhkrut saja grammi kohta. Pudeli peale teeb see siis kokku 168,8g suhkurt ehk 33 lusikatäit!

Selle purgi ma võtsin küll mega huupi kätte, sest ma ei osanud aimatagi, et selles ka suhkrut on, aga vot näed. On ja täitsa omajagu kah. Info ütles, et saja grammi peale on 6,2 grammi suhkrut, mis teeb terve purgi peale 7 lusikat suhkrut.

Santa Maria Tropical Salsa oli järgmine “ohver” mu külmikust. 9,1g suhkrut saja grammi peale, ehk siis 21g terve purgi peale. See teeb siis umbes 4 lusikatäit suhkrupoissi.

Kohuke on selline värk, et ma teadsin küll, et raudselt midagi seal on. Ja noh, tundub mõne teise pildiga võrreldes, nagu oleks vähe, aga kohuke ongi ju ise nii väike ja järgmine kord, kui sa paar sellist nahka paned, siis mõtle sellele, et ühes kohukeses peidab ennast 11.32g suhkrut per pakend, mis teeb kenad 2 lusikat. 

Kuna need Danonki joogikesed tulid neljases pakis, siis pidin ma seda infot netist otsima ja sattusin nende kodukale, mis rõhutab suurelt, et tegu on säilitusaineteta, värvaineteta ja üldse igati imehea joogike, mis su lapsele head teeb. Naliiiii – üks väike pudelike jooki sisaldab 10,8 grammi suhkurt = 2 teelusikat suhkurt.

See on ikka mega üllatus mulle. Krabipulgad ja suhkur. Aga näed, oli ka pakendil kenasti kirjas, et kui ma need kõik krabipulgad pintslisse panen, söön ma endale sisse 2 teelusikatäit suhkrut. See pole teab mis palju, aga ikkagi päris ootamatu.

Väga hull on mõelda, et mõni inimene suudab päriselt elada suhkruvabalt, sest nagu mu väike katse näitas – silma peab peal hoidma absoluutselt kõigel ja ilmselgelt tuleks tegelikult enamik toite ja kastmeid ise teha – nõnda saad vähem suhkurt sisse süüa ja tead täpselt, mis ja kui palju sinu toidu sees on. Eriti, kui sa seda lastele annad.

Mina sain igatahes targemaks!

Ps! Kui keegi teist mõtles kooli ajal, et MILLAL mul päris elus neid valemeid ikka vaja on, siis mul täna oli 😀

Kas sina teadsid, et suhkur, magusad ja soolased näksid kuuluvad toidupüramiidi tippu, ehk siis neid on su kehale enivei KÕIGE VÄHEM VAJA! Lisatud suhkrutest võib saada maksimaalselt 10% päevasest energiast, kuid ideaalis võiks jääda 5% sisse.  2000 kcal puhul tähendab 10% energiast 200 kcal ehk maksimaalselt 50 grammi (ideaalis 25 g) lisatavaid suhkruid.

Lastel on päevane maksimaalne maiustuste kogus sõltuvalt vanusest 2–4 portsjonit – see on umbes 20–40 grammi suhkrut päevas. Ühes pooleliitrises limonaadis võib aga olla rohkem kui 50 grammi suhkrut (umbes 10 teelusikatäit), ühes 200-grammises magusas kohupiimakreemis võib olla lisatavaid suhkruid üle 20 grammi.

Just selle pärast utsitan ka teid jälgima, mida te endale ja oma lastele suhu pistate! Muuseas, SIIN saab teha testi, et kas sa tead, kui palju asjades suhkrut on. Ma sain sellise tulemuse – ups!

Kes teadjamad on, nimetage veel asju, mille sees varjatud suhkruid peidus, mille peale ma ise tulnud ei ole! 

Loe ka neid postitusi!

38 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Kats 17. aprill 2017 at 13:00

  Tere, aitäh Mallukas, et teemat lahkad. Mina leian, et on väga oluline lisatud suhkrust rääkida, seda enam, et suhkur ei ole enam ammu maiustuste ja limonaadide pärusmaa. Loodan, et pakenditelt märgistuse lugemine muutub poes käies tavapäraseks harjumuseks ning selletulemusena tehakse aina teadlikumaid valikuid.

 • Avatar
  Vasta Karo 17. aprill 2017 at 07:11

  Mulle väga meeldib, et selle teemaga tegeletakse. Sest laste ajule ja vaimsele tervisele on see kahjuks suure põntsu pannud. Ebareaalne kui palju on hüperaktiivseid ja nt ka autiste tekkinud jne. Lapsevanemana ju ei taheta halba, kui anname nt jogurtit-kohukest- kohupiima,mahla. Aga teadmatusest… Tegelikult on ju suhkur see, mis lapse aju kahjustab..tänapäeva toit on kahjuks salakaval?

 • Avatar
  Vasta Pisi 16. aprill 2017 at 21:04

  Meie ei osta enam maitsestatud jogurteid ja kohupiimasid poest. Ostame miatsestamata ja lisame sinna marju. On palju parema maitsega.
  Mahladest ostan ainult toormahla.
  Ketsupit kasutavad lapsed ja mina nt olen jälginud suhkru ja tomati sisaldust.
  Mees mul pani toidule erinevaid magusaid kastmeid. Peale prooviabielu saadet hakkas sööma toitu ilma kastmeteta. Pidavat toidu naturaalne maitse parem olema.

 • Avatar
  Vasta Carry 14. aprill 2017 at 17:56

  Ses mõttes, et ma ka nagu aimasin, et me sööme solki..aga et nii palju 0_0..

 • Avatar
  Vasta Katukas 13. aprill 2017 at 18:00

  2,5 aastat tagasi sattusin youtube’s nägema filmi “That Sugar Film”, lõpetasin päevapealt valge suhkru tarbimise, ka peidetud suhkrute. Paari kuuga langes kehakaal 57 kg 53 kg’le ja pekk on kõik kadunud. Praeguseks on nii, et kui juhtun sööma jäätist või midagi muud valget suhkrut sisaldavat hakkab kõht valutama ja valutab 2 päeva järjest. Alguses ei mõistnud, millest need kõhuvalud, kui hakkasin jälgima ja suhkruga seost nägin, katsetasin nii küpsiste, šokolaadi kui ka jogurtiga – toimivad samamoodi. Palmisuhkur nii ei käitu.

 • Avatar
  Vasta Kertu 13. aprill 2017 at 12:16

  Jogurtit ei anna ma lastele ammu, sest see kogus suhkrut mis sinna lisatud on, on absurd.
  Paljud tooted sisaldavad naturaalselt suhkruid kuid ikkagi lisatakse neile kulbiga juurde..
  Sellegi poolest.. eestis käies elatun kohukestest ??

 • Avatar
  Vasta K. 13. aprill 2017 at 11:51

  Need väikesed purgid Santa Maria kastmeid on väga heade näitajatega muide! Olen täheldanud, et isegi fitnessiga tegelejad julgevad neid oma söökidele lisada, võib olla lihtsalt see ananassi vms maitsega on kunstlikult väga magustatud. Vaata teinekord poes samasuguseid aga tavalisi mild-normal-hot taco kastmeid ja proovi neid 🙂

 • Avatar
  Vasta Kristel 13. aprill 2017 at 08:28

  Meie oleme mehega juba üle aasta suhkruvaba elu elanud. St. väldime kõiki tooteid kus lisatud suhkrud või muud suhkrulaadsed tooted sees. Saab hakkama ja väga hästi. Tuleb lihtsalt harjuda poes silte lugema ja ise rohkem süüa tegema. tegelikult on täiesti jabur ju, et pea igas võimalikus tootes on suhkur sees. Ma mõtlen siin hakkliha, sinki, kalakonserve jne. Ketšup oli minu jaoks ka üllatus. See avastus, et seal on rohkem suhkrut kui mahlas. Seega tasub silte lugeda, saab igasuguse jama söömist vähendada, mida organism ei vaja.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 13. aprill 2017 at 09:41

   hakklihas on suhkurt? 😀

   • Avatar
    Vasta Kristel 13. aprill 2017 at 10:08

    Jah, miski dekstroos ehk viinamarjasuhkur on kindlalt ühes kanahakkliha sordis sees.

 • Avatar
  Vasta Elle 13. aprill 2017 at 02:59

  Jajah, hirmutame kõik inimesed suhkrut kartma. 😀 tegelik pahategija on ikkagi rasv, eelkõige küllastunud rasvad. Su aju esiteks vajab suhkrut. Jah tervislik on süüa ikkagi puuvilju ning klaasi ploomimahla pole küll mõtet karta. Minu jaoks see kogu suhkruvastane propaganda on ikka täielik idiootsus. Muidugi olen vastu coca-coladele ja kommidele jms, aga mõistlikus piires seda süüa ning palju puuvilju lisaks, ei tekita sulle mingeid probleeme. Pigem on kahjulik suhkruvaba dieeti pidada, hoides enda organismi näljas, sest tihtipeale seda suhkruvaba dieeti pidavad inimesed ei söö ju ka piisavas koguses puuvilju. Ma söön suhkrut päris palju, valget suhkrut veidi vähem, aga puuvilju päris palju. Mu tervis ei kannata sellest kuidagi, mu kaal on isegi langenud, kuna energiat on rohkem.

  • Avatar
   Vasta Alle 13. aprill 2017 at 05:11

   Oskad sa oma väidetele mõned allikad tuua?

  • Avatar
   Vasta misasja? 13. aprill 2017 at 07:40

   jutt käis ju konkreetselt suhkrust, mitte tervest süsivesikute grupist.

   tervise arengu instituut promob ise ka ju rohkemate puu- ja köögiviljade söömist, kuigi praegu teevad ka “suhkruvastast” kampaaniat. paraku on ploomimahlas lauasuhkrut lisatud päris palju ja selle asemel võiks lihtsalt ploome süüa. 🙂

  • Avatar
   Vasta Kk 13. aprill 2017 at 12:12

   Esiteks on suur vahe, kas suhkur tuleb puuviljadest või mujalt. Teiseks keha kindlasti ei vaja nii palju suhkrut kui enamik inimesi igapäevaselt tarbib. Kiire otsing näitas, et inimesed tarbivad umbes 19 lusikatäit lisatud suhkrut päevas, soovitatud hulk on aga 6-9. Seega see suhkru paanika on ju igati õigustatud?!

 • Avatar
  Vasta mariliis 12. aprill 2017 at 21:27

  Sain 6 küsimust õigesti vastatud! Aga no kui neid sinu tehtud pilte vaadata..täitsa halb hakkab lausa, ma olen suur ploomi nektari fänn 🙁 vot mulle siis..

 • Avatar
  Vasta Ista 12. aprill 2017 at 21:20

  Ma ise suhkrut ei karda ja tarbin seda mõistlikult.
  Seljanka ja Borši supis on palju suhkrut. Kõige rohkem on suhkruid ikkagi moosis. Vanaemade moosis näiteks. Mõni paneb lausa pooleks et paremini säiliks.

 • Avatar
  Vasta Liis 12. aprill 2017 at 20:37

  Keefir… loen pakilt, et 100 g – 4 g, mis siis liitri peale mõnusad 40 g suhkrut teeb.

  • Avatar
   Vasta Raili 12. aprill 2017 at 21:40

   See keefiris sisalduv suhkur on seal looduslikult esinev – piimasuhkur ehk laktoos. Oluline ongi vahet teha, mis on looduslikult esinev ja mis nö lisatud valge suhkur (see mida kodus kasutame), mida pannakse toitudesse lisaks.

  • Avatar
   Vasta Kaisa 12. aprill 2017 at 22:21

   Ja ma joon keefirit alati suhkruga ?
   Kahjuks niisama ei maitse, aga kahe teelusika täie suhkruga läheb väga peale.. Enam vist keefirit tükk aega juua ei soovi..?

   • Avatar
    Vasta Kadi 13. aprill 2017 at 00:24

    Joo rjaženkat, pehmema maitsega, pigem lausa magus 🙂

 • Avatar
  Vasta Berta 12. aprill 2017 at 20:27

  Vikade parrandus: suhkRUT mitte suhKURT.
  🙂

 • Avatar
  Vasta Leila 12. aprill 2017 at 20:25

  Soovitan sul dokumentaalib”that sugar movie” vaadata.

  • Avatar
   Vasta D 13. aprill 2017 at 13:47

   +1

 • Avatar
  Vasta Katre 12. aprill 2017 at 18:39

  Vajalik teema! Tubli, et üldsuse tähelepanu sellele juhid!
  Kohati oli suhkur valesti käänatud, see veidi häiris teksti lugemisel.
  s`uhkur .

  • Avatar
   Vasta Katre 12. aprill 2017 at 18:41

   Osa teksti jäi copy-paste´ga millegipärast puudu, seega suhkur – suhkru – suhkrut.

 • Avatar
  Vasta s 12. aprill 2017 at 18:30

  see oli jah kuidagi kaitstud all enne, ju mingi viga vms:P:)

  enamus asju on kuhjatud suhkurt ja soola täis. kohati e aine jms asemel on sool isegi hullem.
  süüa mõistlikus koguses ja elab selle elu üle 😀

 • Avatar
  Vasta kris a 12. aprill 2017 at 17:31

  Krabipulgad??? Tegin hommiku just omast arust tervislikku salatit: krabipulgad, muna, paprika ja kodujuust.Nüüd tuleb válja sain ka suhkurt.

  • Avatar
   Vasta G 13. aprill 2017 at 15:25

   Sama! 😀

 • Avatar
  Vasta Helen 12. aprill 2017 at 17:16

  Pole üldse üllatav. Ise vaatan palju pakendeid ja valmis kastmeid peaaegu ei oska. Jogurtit, kohupiima võtan maitsestamata ja teen ise neist midagi siis. Õnneks on mahlasid normaalseid ka ilma lisatud suhkruta olemas, kui tahta. Ma ise joon tavaliselt ainult vett ja limonaad ei maitse 😀

 • Avatar
  Vasta AK 12. aprill 2017 at 16:38

  Üks väga hea dokumentaal suhkru kohta : https://www.youtube.com/watch?v=9E9bnjwQG9s
  Annab päris hea ülevaate 🙂

 • Avatar
  Vasta Kaisa 12. aprill 2017 at 15:53

  Nii läksin kohe enda külmikut revideerima- leidsin, et hapukoores, majoneesis ja vorstis on suhkrut.
  Saare Leet juustus oli korralik 0, seevastu merevaik sulatatud juustus oli juba kena lusikatäis sees.
  No ja homseks ostetud tordist ei hakka rääkimagi – aga kuidas muidu lapse 7ndat kuud tähistad, kui kohupiima tordiga 🙂

  • Avatar
   Vasta njaah 12. aprill 2017 at 18:51

   Päris lolliks nüüd ka minna ei saa selle suhkru kartusega!
   Täiesti kindlasti sisaldab su toit neid asju, mis on palju ohtlikumad (ka üliväikeses koguses olles) kui seda on suhkur. Revideeri neid parem.

   Veidi rohkem oma peaga mõtlemist ootaks täiskasvanud naistelt.

 • Avatar
  Vasta Sandra 12. aprill 2017 at 15:46

  Väga huvitav! Nagu… ketšupis on suhkrut ja selline hunnik?! :O Ma kukkusin küll istuli nüüd. Ja tšillikastmes ka. No ses mõttes, et ta sweet and chilli, aga ikkagi… Mul omal sama pudel kapis, kasutan suht harva küll, aga Heinzi ketšup on lemmik!

  • Avatar
   Vasta Vesper 13. aprill 2017 at 17:38

   Mulle ei mahu jällegi pähe, kuidas inimesed ei tea, mida ketšupisse pannakse. 😀

   • Avatar
    Vasta Laura 13. aprill 2017 at 21:33

    Ma ise mõtlesin sama- see suht teada, et ketšupis on seda vääga palju.

 • Avatar
  Vasta W 12. aprill 2017 at 15:17

  Huvitav, miks see postitus parooliga kaitstud on?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 12. aprill 2017 at 15:36

   ei ole ju

   • Avatar
    Vasta kaisa 12. aprill 2017 at 18:12

    enne oli parooliga kaitstud jaa.
    mahladega see värk, et kui sinna on suhkrut lisatud, siis see peab olema koostisosades kirjas ka. nii et nt tavalise aura apelsinimahla puhul on kõik suhkur, mis seal toitainete infos kirjas, apelsinides sisalduv puuviljasuhkur. selles mõttes soovitan teinekord vaadata ja osta ainult mahlu, kus suhkur on puuviljasuhkruna. aga igasugused nektarid ja mahlajoogid on ikkagi lisatud suhkruga.