KURB ON OLLA LAPSED

sita ema monoloog

4. juuni 2018

Eks ma aimasin, et ma olesin võinud vabalt eelmises postituses keskenduda vaid positiivsele: me saame terve perega päevad läbi koos olla ilma muude kõrvaliste kohtustuste ja käikudeta. Lapsed saavad iga päev basseinis ja rannas käia. Jalutame palju rohkem kui Eestis ette tuleb. Käisime lõbustuspargis ja lähme paadiga sõitma ja tegelikult on ju tore. Lastel vähemalt – ja mul on tore, kui lastel on tore. Vahet pole, kui väsitav see lõpuks on. Kes mul keelab ka nendega koos magama minna (mida ma siiani ka teinud olen). Vahva on näha, kuidas Mari aina rohkem lobiseb ja jutustab asjadest, mida ta näeb ja mida ta teha tahab, kohe lust, ma ütlen teile!

Kuid ma arvasin, et seda saate isegi aru, et igas heas asjas on ka midagi halba ja vastupidi. Ma arvan, et iga vanem, kes on kokku puutunud väikelastega, alla kahe aasta, teavad, kui keeruline nendega kohati olla võib. Ja veelgi enam tahtsin ma rõhuda sellele, et vahet pole, kas ja kus keegi oma lastega käib ja missugused reisid valib. Et olukorrad, rahakotid ja närvide raudsus on isikuti erinev. Lihtsalt jagasin teile ausalt meie praegust reisi lastega – kaootiline, väsitav, palav ja tore. Nagu ikka elu väikelastega.

Aimasin ka seda, et kindlasti ronivad välja nüüd parastajad, kes heidavad mulle ette, kuidas ma oma lastega hakkama ei saa ja nagu näha, ei pidanud ma kaua ootama:

Perekoolis räägitakse teie kohta õiget juttu, nüüd on su vabakasvatuse viljad käes. Oled õnnelik enda kasvatuse üle, kui ei suuda isegi viieaastast kasvatada tund aega ühe koha peal istuma ilma et ta ei karjuks ;)? Saan aru et sul on lihtne lapse puude taha ennast peita aga mõtle palun natukene ette. lastest kahju muud ei midagi 😉

Ma ei saanud alguses isegi aru, et mis jutt see täpsemalt on, aga kiikasingi Perekooli ja asi puhta selge. Nimelt on lugema sattunud inimesed, kes vist eriti lugeda ei oska, muud seletust ma ei leia. Ma ju konkreetselt ütlen, et Mariga on lausa lust käia ja olla, ning just temaga olengi ma kaks korda üksinda söögijahil käinud, sest tema pole see segane, kes minema joosta tahab, ometi leiavad paar perekooli kägu, et just Mari on kasvatamatu.

Huvitav, et näiteks Mirjam saab kolme lapsega käidud ja asju aetud (Instast näha, et vahel ka ühistranspordiga liigeldud!) ning reise ja väljas söömas käike kirjeldatakse kui toredaid seiklusi (teatavate mööndustega, mis väikeste lastega kaasnevad), siis üks on lihtsalt konkreetne sitahäda oma viimase postitusega.

Newsflash: lapsed ei kasva ise ega hakka ise avalikes kohtades ühtäkki normaalselt käituma. Vanemad peavad ka midagi ära tegema – teete enda elu lihtsamaks sellega. Päris jube on lugeda, et ema-isa kahepeale ei saa ega viitsi hakkama saada kahe lapsega, kellest üks on peaaegu viiene, et õhtul restoranis süüa.

Mulle meeldib esiteks võrdlus ühistranspordiga sõidule ja nädalasele puhkusreisile +30 kraadises kuumuses. Uskuge või mitte, me oleme ka ühistranspordiga sõitnud, nii bussi kui rongiga, mis kell mu medal jõudma peaks? Ma tõesti ei eita oma sitahädasust, aga viisakas oleks siiski siis lolli aidata, sest ma ise ei suuda praegu täpselt lahendust välja mõelda. Lapsed ei kasva ise, ega hakka avalikes kohtades normaalselt käituma? Mari muuseas hakkas. Kui ta veel rääkida ei osanud (ja nagu te teate, oli see väga pikk aeg). Ühel hetkel hakkas ta aga mõistma, aru saama ja temaga sai kenasti kokku leppida, kus ja mida teeme. Muidugi ei saaks ma teda sundida kolm tundi ühe koha peal istuda, aga ma olen kindel, et AINULT Mariga saaksime restorani minna kasvõi kolm korda päevas.

Seega ei, ma ei “peida ennast lapse puude taha”, vaid hoopis hullem. Ma poen selle “mitte puudega lapse” taha, ehk siis vana hea Lende. Vaadake, ma olengi ehk loll, seega aidake hädast välja. Kuidas ma kasvatan 1a8k lapse restoranis käituma?

Idee1: Olen kuulnud, et kui laps hakkab poes jonnima, siis on õige kohemaid poest lahkuda. Nii õpib laps, et kui tema käituda ei oska, siis lahkutakse KOHE. Viskad oma piimapaki nurka, suva see kassitoit ja plagad kodu poole. Okei. Ütleme nii, et kodus saadad mehe poodi ja saab kass ka lõpus süüa. Mõne aja pärast mõistab laps, et poes jonnida mõtet pole ja nõnda saadki sa edaspidi hästikasvatatud lapsega poes käia. Kasvatatud!

Aga kuidas panna see sama kasvatus restoraniga tööle? Astume restorani, Lende tahab maha, jookseb minema. Meie püüame kinni, paneme söögitooli kinni ja hakkab pihta kõrvilukustav kisa. Mis nüüd? Lahkume? Oot, ei see ei sobi, sest seda me oleme siiani teinud ja see on vabakasvatus, mis ei ole lapse õpetamine restoranis istuma. Hmmm.. Siis laseme tal lihtsalt karjuda? Veame kihla, et kui me seda kasvatusstiili Eestis viljelema hakkaksime, saaksin ma sama päev lugeda hala teemal: “Saad aru, käisin mina mehega söömas ja see Mallukas oli seal oma kasvatamatute lastega. Üks kisas nagu ratta peal. Oleks tal siis viisakust olnud äragi minna, aga ei. Istus ja vitsutas seal rahulikult oma toitu, ignos lapse karjumist, nagu poleks tema asigi!”.

Idee2: Hakkame oma lapsi armetult peksma! Sellest peaks ka 1a8k vanune laps aru saama, eks? Muidugi tuleks peksuga maast madalast, ammu enne restosse minekut algust teha, sest selleks ajaks kui me restorani lähme, peab laps aru saama, et kui ema-isa käe tõstavad, tõmbab laps kössi ja on vait nagu sukk, et mitte nuuti saada. Lapsed võivad küll end hirmust täis lasknud olla, aga vähemalt saame öelda, et on ikka tõsist kasvatustööd tehtud ja meie lapsed pole kindlasti see kohutav vabakasvatuse vili. Lisaks saame rahus ja vaikuses süüa.

Kuna mul kolmandat ideed ei ole, lapsi peksma ei taha nigu hakata ja teiste restoranikogemust kisava Lendega ei taha ka ära rikkuda, siis olen soovitustele üks suur kõrv. Kuidas seletada lapsele, kellel on minimaalne sõnavara, et ei tohi autoteele joosta (siin on kõik promenaadi restod suure autotee kõrval ja üheski pole ka mängunurka), et tuleks nüüd tunnikese rahulikult istuda ja lasta teistel inimese kombel süüa, ilma karjumata. Kui teil on head ideed, siis tõesti, ma oleksin südamest tänulik.

Veel tahaks ära mainida, et väga nõme on Marile puid alla laduda ja tema “kuplialusest” rääkida, sest Mari on nii tubli ja vahva, et mul natukene läheb süda pahaks, kui ma mõtlen, et mingi perekooli troll saab kuskil rahuldust sellest, et saab tulla ilkuma selle üle, kas ja mis puue tal on ja kuidas temaga piinlik kuskil käia on. Ei ole 🙂 Ja ega Lendega ka piinlik ole, sest ma loll, arvasin siiani, et see on mingi ealine värk. Ma sain alles nüüd aru, et teiste 1a8k lapsed ammu restoranides noa-kahvliga viis käiku sisse söövad ja hiljem sellest TripAdvisorisse arvustuse kirjutavad. Seega ärge jumala eest mu lapsi süüdistage, ikka mind! Aga nõu võib ka sellegipoolest anda.

PS! Täna hakkas ju meie saade ka, seega ma kindlasti saan veel toredaid kommentaare, kui nadi ema ma olen ja ausalt, see osa on okei, aga pliis jätaks laste kuplialused ja muu sellise teemast välja, kas saaks nii?

Lende lolle kommentaare lugemas

Loe ka neid postitusi!

124 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Tyy 9. juuni 2018 at 15:19

  Me kõik õpime vanemaks olekut läbi elu. Mõnel keerulisem mõnel lihtsam õppetund.
  Mõni ema saab näha oma lastel erinevaid raskusastmeid. Mõni saab kõva õppetunni alles vanemas eas. Kõike tuleb ette ja miski pole välistatud.
  Mina olen üks neist kes jonniva lapsega suhtleb. Ei ma ei halvusta vanemat. Ma tavaliselt teen eriti suuri silmi ja imestan sosinal. Appi mis sa teed? eriti nunnu hääle ja imestusega- Miiiks sa niiiii teeed? Kas see on kriitika? Miks mina nii teen, on see et võõrast tavaliselt väike laps häbeneb ja ta vakatab vagusi. Omast arust ma tulen hädas olevale emale appi. Aga kõik seda nii ei võta. Ega ma rokem ennast siis ka peale ei pressi.
  Kui võimalust on tuju muuta silmapilgutuse või naljanäoga siis teen ka seda ja naeraruse peale kiidan last. Oi kui ilus naeratus sul on jne Sa oled niimoodi täitsa tore sell või kena preili. Levitan ja lakun.Ega lastel polegi minusugusega probleemi aga on mammasid kes on nii pinges kes kõiges näevad rünnakut. Mul on siis ka neist kahju ega sunni oma “õigust” neile peale, oleks ka mõtetu kembelda ja olukora rohkem pingestada.
  Lihtsalt mõtteainet kui teinekord poes minusugust kohtad.

 • Avatar
  Vasta Annili 6. juuni 2018 at 23:00

  Vaatasin just teie saadet ja ainult naersin. Te olete nii lahe perekond!

 • Avatar
  Vasta Greete 6. juuni 2018 at 14:31

  Perekool on ju kanalisatsioon… Te olete ägedad, vahet pole mis kuskil räägitakse. Õnneks ei võta ükski mõtlev inimene perekooli kägude juttu tõsiselt.
  Kuigi masendav mõelda et sellised käod saavad ka lapsi ja kasvatavad nad siis endasugusteks troppideks.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 6. juuni 2018 at 14:33

   ai see on teada jah, mistõttu ma käingi seal haruharva, lihtsalt kuna siia kommentaari kirjutati, et ala perekoolis öeldi õigesti, siis ma läksingi vaatama, et mis siis ka öeldi

 • Avatar
  Vasta Evelyn 6. juuni 2018 at 09:51

  Huvitav kas nendel “trollidel” ka lapsi on? Kui vanad? Mitu?

  Mul on 2 last. Ühega oli suht lihtne. Kahega mitte nii väga. Kuigi vanusevahe on 6 aastat on ikkagi Eestis käimine paras katsumus. Vahel on tore vahel mitte. Päris Cru-sse lastega ei läheks muidugi (kui siis 7-sega), aga.. Ikka tahad ju minna. Ja nii lapsed õpivadki.. läbi kogemuse!

 • Avatar
  Vasta T 6. juuni 2018 at 09:31

  Lahe ema oled, ausalt! 🙂 ja las kanakari kaagutab…
  Ma siin nii sulle teadmiseks, et… Vabakasvatus ei ole kasvatamatus. Vabakasvatus ongi kompromisside leidmine, õigus lapsel ise otsustada jne. Sealjuures muidugi suunamine ikka õigetele ja headele valikutele. 🙂
  Aga sa oled tubli ja las lollid kisavad, nendel on probleem ja madal laup! 🙂
  Ja saade oli vinge, isegi härra tuli vaatama. 🙂

 • Avatar
  Vasta meow 5. juuni 2018 at 19:45

  Mul poiss 2a4k ja oleme käinud neljal reisil. Beebina esimene kogemus ja viimane nüüd kuu tagasi. Rahus restos sööminr on olnud kõikidel kordadel mission impossible. Isegi beebina, kui ta oli 4-kuune, ei sobinud talle kärus istumine ja oma vidinatega mängimine, ikka pidin mina või abikaasa ta sülle võtma ja siis ühe käega oma toidu sisse kugistama. Ülejäänud reisid on olnud ka söömise osas totaalne krahh, viimane kord loobusime koos söömisest. Käisime eraldi söömad mehega ja lapsele tõime siis iga kord midagi tuppa. Laua taha lihtsalt pole aega ja huvi olla. Liitun sita ema monoloogiga ?

 • Avatar
  Vasta G 5. juuni 2018 at 17:41

  Minu laps saab septembris 2. Tean mida tunned
  Pigem oleme seda teed läinud, et tellime kaasa ja sööme kodus, kui tundub, et ei ole võimalik laua taga normaalselt süüa. Kõigile lihtsam ja närvirakke ei kulu. Tuleb oodata natuke veel kuni laps vanem ja saab asjast aru.

 • Avatar
  Vasta Kellu 5. juuni 2018 at 15:38

  Saade on marulühike ise, nii ruttu sai otsa =( Tunnike võiks ikka olla, usun et materjali filmitakse ikka pikemalt kui poole tunni jagu. Sellest ainult kahju, sest iseenesest on lahe saade!
  Ja nendele perekooli väntadele lõpetaks ma sinuasemel ammu juba vastamise ära, saavad ainult indu juurde, vähe po*ui ju, still living the good life! Peab lihtsalt õnnetu inimene olema, kui kuskil foorumis sellist cräppi toota päevast päeva. Aga endiselt, cheers Mallu!

 • Avatar
  Vasta K. 5. juuni 2018 at 15:13

  Mul ema, kes sinust suurt muud ei tea peale su eksisteerimise, ütles et väga tore saade ja mõnus perekond. Kardo on ka lastega nii tore ja armas.
  Ma ise eesti saateid ei vaata (sest lihtsalt ei viitsi sealt järelvaatamisest midagi vaadata) seega ei tea kaasa rääkida saate osas ?
  Siis teatas mulle “pomm”uudise, et Mallukas ju rase. Vastasin, et jaa, kolmas tütar. Ema “issand, päriselt ka?”??

 • Avatar
  Vasta M 5. juuni 2018 at 13:36

  Ma perekooli ei ole lugenud 12 aastat juba (tegin ühe postituse sinna sünnituse teemal ja vana lolllisadin ka sinna lapse eesnime) .Sain ausalt rabanduse kui üks tuttav küsis paari päeva pärast ,kas ma kommentaare olen vaadanud .Dziisas ,kari lambaid mónuga tegi lapse nime maha ,ma ei suutnud seda uskuda .Ma muidugi arvestasin sellega et lapse nimi on eestis eriline ja kindlasti paljudele see nimi võõras ,aga et selline vestlus teiste emmede poolt lahti läks oli hirmuäratav .Pole sellest saati seal käinud ?
  Anyways vabakasvatusest ma ei ole kunagi aru saanud .Ma lihtsalt ei tea mis see tähendab .Nagu et laps otsustab ise mida teeb ja kuidas käitub või missasja ? ? Selline kasvatusviis on ju enam vähem okei kui nad väiksed on aga suuremate lastega juba nii ei daa vist päris . Kui ma oma 11 aastasel laseks kõike teha siis ta sööks iga hommik nutella saiu (oma toas ,voodis) ,istuks telefonis (kus tal oleks konto igajumala portaalis miljoni selfiga) ,ööbiks iga öö sóbranna juures ,kitkuks ise oma kulmud kaheks triibuks ,Meigiks end laiguliseks iga hommik enne kooli, blondeeriks juukseid ,üritaks endal tukka lõigata ,jääks kooli ja trenni hiljaks (trenni paneks mingid lambi hilbud selga) and souuu aaan !
  Seega ei aitäh ,teatud vanuses vabakssvatust küll ei poolda .Aga kui mu viiene poeg näiteks hommikus ratta tiiru tehes igat jumala parmu teretab või näiteks lasteaia lõpetamisel tahtis välja näga nagu kopli pätt ( adi dressid ,nokakas viltu ,adi mustad plätud+valged sokid seal all) siis ma küll ei keela teda .Lasteaias õpetajad naersid ja kiitsid meid et me lapsel laseme valida ja et me ei sunni teda lipsu toppima jne . Aga no meie lapsed on rootsis üles kasvanud ja siin ei ole kõik joont mööda ,inimesed on palju mõistvamad ja vabamad .Eestis ikka tüdrukutel uhked sonksid peas ,kleidid seljas jne .Mulle meeldib kui inimesed julgevad olla nii nagu nemad tahavad ja ei kritiseeri pidevalt kedagi /midagi .See ka üks põhjus miks me eesti kunagi tagasi ei koli .Selline üksluine mõttemaailm ei sobi meile üldse . Inimesed on ju siis ühtmoodi üksluised ,natuke peab ikka elus nalja ka saama ja lapsed peavad ikka saama lapsed olla ,mitte iga jumala piiksu peale keegi mutt bussis viibutab sõrmega .
  Me olime paar aastat tagasi bussis ja lapsed omavahel rootsi keeles rääkisid (absoluudselt mitte valjult) ja üks mutt lihtsalt 10 min vaatas ja ohkis ,nägu selline peas et tuleb annab kepiga kohe .Läksin rahumeeli tädikese juurde ja küsisin et kas Tal kõik korras ikka ,äkki vajab abi . Ta oli näost tulipunane ja tagasihoidlikult ütles ”eiei ma vaatan lihtsalt et teil armsad lapsed . Yeaaa right !! ??

 • Avatar
  Vasta Katre 5. juuni 2018 at 12:45

  Sa ju tead neid lastekasvatusnippe ja -meetodeid küll, oled siingi mitmeid neist kirjeldanud. Usun, et teete kõik selles osas õigesti, lihtsalt järjepidevust on vaja. Aga laste ees ropendamist võiksid vältida. See natuke häiris kõrva ka eilses saates.

 • Avatar
  Vasta Kristi 5. juuni 2018 at 12:36

  Teil on niiii lahe saade 🙂 eks väikestega ei saagi rahus kuskil käia 🙂 Eestis teil õnneks palju hoidjaid ja saate ilma lasteta käia ja nautida. Eks tuleb kunagi ka teie aeg, hiljemalt 4a pärast, kui beebi ka juba 3 ja siis 5kesi mugite kuskil head ja paremat 🙂 seni naudi lapsi ja restos käige ilma nendeta 🙂 muud ei oska soovitada 🙂
  Mõnusat reisi jätku ja too meile ka sooja, täna niii külm 😀

 • Avatar
  Vasta . 5. juuni 2018 at 12:20

  ükskord võeti kägudelt see blogisid kiusav postitus maha, nüüd tehti hea” postitus sama möll jälle lahti. imelikud.
  neist ei tasu välja teha.
  eks see kägude foorum üks sopafoorum ole.

  kui ei näe seda jama pole seda olemaski.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 5. juuni 2018 at 13:16

   jajah 😀 VIISAKAS TEEMA, mis arutleb Mari internaati saatmist 😀

 • Avatar
  Vasta Sigre 5. juuni 2018 at 11:13

  Tere!
  Olen peaaegu suureks kasvatanud 4 poega, kes sündinud väikeste vanusevahedega. Mäletan aegu, kui mõtlesin, et see sigin-sagin, lärm, haigused, lasteaed jne jne ei lõpe iial. Nüüd aga igatsen neid aegu kohutavalt tagasi. Kõige õnnelikum aeg.
  Käisin oma põngerjatega kõikjal: poes, loomaajas, kohvikus, mänguväljakul ja igal suvel ühel soojamareisil ilma kaasata (sest tema põhimõtteliselt Eesti piiridest ei välju) ja mitmel ringreisil terve perega mööda Eestimaad.
  Ma ei ole oma lapsi karistanud füüsiliselt iial. Meil on olnud reeglid. Reeglitest kinnipidamine on kõige keerulisem üllatus! lapsevanema jaoks. Vabakasvatus ei ole see, kus kõik on stiilis “teen, mis tahan”. Vabakasvatus on minu mõistes austus, reeglid, viisakus jms. On norm, et 1.a 8k laps jonnib, kriiskab jms. Kui ta näeb, et teised seda ei tee, taipab varsti, et on norm, et ei kriisata, möllata, unnata…
  Sõitsin sageli 4 lapsega liinibussiga ühest eesti otsast teise. See oli meeletu pinge, sest olin pidevalt ootuses, millal… millal algab jonn. Tasapisi laabus kõik. Kõige vähem sallisin, kui keegi “korralik” hukka mõistis ja õpetussõnu luges. Justkui ma ise ei teaks, et on häiriv, kui laps karjub ja kaasreisijaid tüütab.
  Lapsed kasvasid ja neist said vägagi tublid noormehed. Viisakad ja korralikud, huumorimeelega ja vallatud- mis kõige tähtsam pereväärtusi hoidvad.
  Pea vastu! Ühel päeval oled kurb, et keegi ei unda, ei tee pahandust 🙂 Need soojad pehmed põsed ja kallikäed kaaluvad kõik üle!

 • Avatar
  Vasta Monika 5. juuni 2018 at 10:51

  Minu sõbrannal just sai laps kaheseks ja ta juba ca pool aastat tagasi voi enam, keeldus lapsega restosse minemast, kuna lapsel avastamise periood ja ei püsi paigal. Jookseb ringi, tahab iga laua taga istuda, kõike näperdada jne jne. Seletamine mõtetu, sest nagunii nii väike ei saa veel aru. IPad jms mängud ka teda ei huvita, kui satub uude kohta. Sest siis vaja avastusretk kohe korraldada ju :)))

 • Avatar
  Vasta Katre 5. juuni 2018 at 10:38

  Olete üks vahva ja tubli perekond! Jätkake samas vaimus.
  Lende ongi sellises eas, et seleta või ennast eesliks, ta teeb oma koerusi edasi. Küll temagi jõuab sinna maani, et hakkab konkreetselt aru saama, mida temast tahetakse ja MIKS. Heiteritele soovin räiget kõhulahtisust, et sellest sittast, mis neil sees keeb, kasvõi mõneks ajaks lahti saada :).

  • Avatar
   Vasta Jane 5. juuni 2018 at 12:51

   Las hauguvad! Ja muidugi insta piltide järgi on elu ideaalne. Mhmhh..
   Mul on sama vana plika, kuu on vist vanem. Juba ammu ei püüa ma teda tagasi hoida ja lasen tal teha, mis tahab. Peaasi, et keegi viga ei saa. Minu meelest on ta just tänu sellele nö “paremini käituma” hakanud. Ise ma ei pane tähelegi neid pea vangutajaid. Jätkub raiskasid igale poole. Muudki kasvatavad aga võõraid lapsi.

   Poiss on kohe kümnene ja vot eelpuberteet või midagi. Täiesti võimatu väike inimene. Kui näeb, et publik ümber, saab sellest veel rohkem puid alla. Jällegi. Ei hakka mina märatsema ja “kasvatama”. Tavaliselt läheb ise üle. Pärast tuleb ja palub vabandust. Ilma sundimata.

   See “kasvatamine” minu meelest pigem pärsib lapse arengut ja julgust.

 • Avatar
  Vasta Eva 5. juuni 2018 at 10:21

  Perekoolis on koos kõik alaarenenud inimjäänused kuna ükski täie mõistusega inimene ei hakkaks teise lapse “puuet” välja tooma. Mis teha kui mõistust pole nendel meeleheitel koduperenaistel, kelle ainuke lootus siin elus on saada mõni medal lapse hea käitumise eest restoranis. Ära üldse tee välja sellistest haigetest inimestest. Vaatasin ka teie saadet ja minu meelest oli äärmiselt tore. Just meeldis see, et olid nii vabalt asja ilustamata ja Mari oli ka väga armas ja tore lapsuke. See kes tema kohta puudega ütleb peaks ise puuga pikki kuppu saama, sest ta on täiesti tavaline väike marakratt. Sinul ja su lastel on väga vedanud, et on olemas nii armastav ja hoidev perekond. Hoidke teineteist alati 🙂 Kõike head teile algavaks suveks 🙂

 • Avatar
  Vasta Epp 5. juuni 2018 at 10:07

  Meie hakkasime jark jagult harjutama last.
  Koigepealt tellisime tassi kohvi. ise istusime kohviga manguplatsi korval.
  kui ta u 1.5 oli siis sai heal juhul paar lonksu juua, enne kui lapsel kopp ette tuli ja vanemate abi/ tuge vaja laks.
  Mingil hetkel sai lausa terve tassi kohvi ara juua. Siis vaikeste sammudega- kohvi ja tykk torti.
  Siis Mc donalds ( jah olen toesti see ema kes aeg ajalt lapsega mcdonaldsis kaib.
  Nyyd (laps 4a) on juba voimalik lausa 2 tundi restoranis istuda- muidugi eeldusel et lapsel on ka koht tyhi, ja talle restorani toit maitseb.Viimase 15-30 minutit saab ara osta magustoidu(tavaliselt jaatise) lubamisega.
  Ja alati aitavad ka manguasjad /ipad aega veeta kuni toidu saabumiseni.

  • Avatar
   Vasta Flamingo 10. juuni 2018 at 02:14

   Mul võttis veits aega see esimene pool, sest ma mõtlesin, et te harjutasite oma last kohvi jooma 😀

 • Avatar
  Vasta Miiu 5. juuni 2018 at 10:04

  Minu meelest oli eelmine post väga relatable ja perega restoranitoidu toas söömine tundus väga mõnus. Ei tulnud seda mõtetki, et näe, nad ei saa hakkama. Mis eesmärk see hakkamasaamine on? Mõnus peab olema. 🙂

 • Avatar
  Vasta Merilyn 5. juuni 2018 at 09:36

  Võtame lapsele restorani alati kaasa mõne raamatu ja selle: http://allegro.pl/goki-memo-memory-gra-pamieciowa-ksztalty-32el-24h-i6053867231.html
  Super pusle. Ma ei tea mitusada korda päevas seda kokku paneme aga laps on väga rahul. Ja suurte nööpide tops oli kunagi väga minev kaup. Iga laps on nii erinev, aga loodan, et äkki on nõust kasu 😀 Kui lastega väljas ei käi, siis ega nad ei õpi ka. Keegi ei ole sündinud kahvel ja nuga käes 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 5. juuni 2018 at 09:42

   no vaata – veri ninast väljas, saaksime me seal söönuks – üks rabeleks elu eest lapsega, teine kühveldaks toidu sisse ja vahetus. aga ma ei leia sellest suurt sööginaudingut.

 • Avatar
  Vasta Kat 5. juuni 2018 at 09:10

  Miks üldse külastada seda Perekooli lehte, kui sealt nii palju negatiivseid inimesi on? Be cool! 🙂

 • Avatar
  Vasta M 5. juuni 2018 at 09:04

  Sa ei ole sitt ema!!! Need kommentaatorid ise on. Kindlasti pole osadel (vb kellelgi) kommentaatoritel üldse endal lapsi. Sellised on alati kõiketeadjad. Lapsed on ju nii erinevad ja kõigile sobivat kasvatusnippi polegi olemas. Ma enda lastega ei mäleta, et oleks mingit jama olnud. Pigem on nüüd (7 ja 9) keerulisem. Nüüd nad susserdavad ja itsitavad jne. Selle me oleme ammu ära jaganud, et kõrvuti ei lase neil kunagi istuda. Ahjaaa, meie üheksasele on raske puue määratud (ATH). A me ei leia, et me sellepärast peaks ainult kodus istuma.

 • Avatar
  Vasta Karo 5. juuni 2018 at 09:02

  Ma ei tea mul on 4last ja ka mina ei kipu nendega väga välja sööma minema vb kaks tükki käituks normaalselt ja viisakalt ja kolmas ka oleneb tujust aga viimane on Lendest kuuaega vanem aga vot temaga ei saa kuna tal uudistamist nii palju ja ta ei ole rahulikult lihtsalt karjub sellises vanuses lapsega ongi raskem isegi poes käik kui panna poe kärru ta ei nuta vaid kriiskab lihtsalt kärus või nõuab kõva häälega sealt välja !
  Tavaliselt komenteerivad need seda kellel pole lapsi ja loevad lihtsalt teiste laste kohta !
  Mitte üks ema ei räägi ausalt kuidas v mis jubtub tegelt restoranis v poes !
  Enamus tahab näidata kui hea ema ta on ja üks puha siis laps on viieline !
  Mina ütlen oma kogemusest et see nii ei ole !

 • Avatar
  Vasta Marta 5. juuni 2018 at 08:51

  Teie saade on megalahe. Me koos kaasaga naersime lihtsalt terve aja teleka ees??

 • Avatar
  Vasta Piret 5. juuni 2018 at 08:45

  Mul on kolm last ja olen päris tihe reisil käia.Muidugi koos lastega. Mehega kahekesi pole kunagi käinud ja niipea ei tahagi. Muidugi on lastega raskem ja koguaeg pead valmis olema jooksma, aga mulle meeldib. Kõige noorem on mul Lendega sama vana. Käisime hiljuti Balil ja käis ainult tagaajamine 🙂 Oleme juba oma reisidel harjunud, et rahulikkusest on asi kaugel. Armastame väga väljas söömas käia ja asi on ka meil nii, nagu sa elavalt kirjeldad. Üks sööb kiiresti oma söögi ja siis vahetus, kes hakkab last taga ajama. Mina usun, ja mind ei huvita teuste arvamus, et ainult nii saabki lapsi no restorani kõlbulikuks harjutada, et seal tihedalt käia, alguses enamu aega last tagaajades ja ajapikku järjest kauem juba kohapeal istudes. Kolmest lapsest see viimane on kõige elavama loomuga, armastan teda ikka oma ahviks kutsuda. Ära muretse, sa oled nii tubli ema, ni palju nagu sina tegeled, mängid, liigud ringi lastega, kindlast paljud targutajad ei jõua ligilähedalegi. Ja kõige tähtsam lastele on vanemate armastus ja nendega koos mängimine ja ringiliikumine. Las koerad hauguvad, karavan liikugu sama vahvalt edasi!

 • Avatar
  Vasta Mi 5. juuni 2018 at 08:05

  Tõesti pangu põlema need kommentaatorid ennast. Ja saade on nii lahe, sest teie olete kõige lahedamad!!!

 • Avatar
  Vasta Maarja 5. juuni 2018 at 07:58

  Asi ei olegi vast niivõrd laste kasvatamises kuivõrd selles, et lapsed on lihtsalt erinevad. Nii nagu kõik inimesed.
  Tean lapsi, kelle vanemad nendega never kusagile restorani ei läheks (alla 2a lapsed siis) ja pigem sureks ja samas endal ei ole enda 1,5 aastasega eales probleemi olnud. Spetsiaalset kasvatust ei ole mingisugust aga samas võib olla oma roll harjumusel, päris iga päev kohvikus-restos ei käi aga no peaaegu. Elame kesklinna lähedal ja ma tihtipeale ei viitsi ise süüa teha siis lõunaks ja käime hoopis kusagil lõunapakkumist söömas. Lisaks siis teinekord kogu perega kusagil õhtusöök või koogiring poole jalutuskäigu pealt vms. Lastenurgaga kohtades väga ei käi, sest meie lemmikutes seda lihtsalt ei ole ja no saame ka niisama hakkama. Eks ta vast mõneti saab süsteemist juba aru ja teab, kuidas asi käib. Jalutame ka igapäevaselt palju ja seega vankris rihmadega kinni olek ei ole talle vastumeelne (lastetooliga ei pruugi kaua leppida). Söök pakub õnneks ka huvi. Multasid ei viitsi vaadata ja mänguasju kaasas eriti ei kanna, leiutan midagi kohapeal pigem. Nt Aasia toidukohas pulgad, kui on tugev plastikust menüü, siis saab seda uurida jne. Uudistab palju ka niisama ja lobiseb siis oma pudikeeles, kisub endal jalatseid ära jne. Kui oleme pikemal kolmekäigulisel õhtusöögil, siis ta muidugi ei viitsi tervet õhtut paigal passida, siis on meil aga enamasti ka kambas rohkem täiskasvanuid (nt minu või mehe pere lisaks) ja siis kordamööda keegi käib ja uudistab temaga ringi.

 • Avatar
  Vasta Jaana 5. juuni 2018 at 07:56

  Sa vahepeal ikka oskad yli hästi asjad välja kirjutada ???
  AGa laste kohapealt, tead neid “aasta emasid” kn terve maailm täis ja tavaliselt need kes kõige rohkem vinguvad ja igaugu rõvedusi kirjutavad, need on ise kõige suuremad sitahunnikud, kes korraldavad kodus sellist paska, et paha hakkab. Kodus mees ei rahulda, siis hea mujal seda rahuldust saada ju.
  Lähme netti ja teeme inimesi maha, nii mõnus. Aga keda veel, ikka inimesi, kes kn rohkem tuntud, nii on põnevam ju.
  Sa reaalselt vaata mööda sellest sitast, see on taielik jama ja no moned inimesed on sellised, kellele meeeeldib lihtsalt, kui teisel on halb.
  Aga kõige rohkem selliseid ajab narvi see, kui sa ei reageeri.
  Nagu lapsekasvatuselgi – kui teeb midagi halba, siis eira (aga see vast restos ei toimi ??)
  Aga eira neid troppe ka, reageerides neile saavad nad veelrohkem rahuldust- va ajuhälvikud.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 5. juuni 2018 at 08:19

   Vaata – minu elu on nagunii selline nagu ta on ja nii kaua kuni kõik osalised õnnelikud on, siis oma elu ma muutma nagunii ei hakka. Ma tõesõna lootsin, et ehk on kellelgi PÄRISELT soovitus, kuidas nemad nii väikest last restokõlbulikuks kasvatavad, aga seda on vist palju palutud 😀 Edasi saab ju hoopis nähvata, et Mari lõpetab internaadis, et Kardo on paks ja kodu on mul räämas. Aga, laias laastus, mis mul sellest 😀 Mina tean nagunii, et ma ei hakka oma lapsi internaati panema (kui selliseid tänapäeval veel üldse eksisteerib :D), minu parajalt paks mees ajab mind iga päev naerma ja teeb õnnelikuks, ning kodu räämasuse üle ka juba tegeleme. Seega mul on kõik hästi :D!

   • Avatar
    Vasta Jaana 5. juuni 2018 at 17:02

    No muidugi on ?

 • Avatar
  Vasta Lisbet 5. juuni 2018 at 07:41

  Mul on kohe aasta ja 5 kuud vana tirts ja ma ei ole temaga kuskul mujal peale toidupoe käinudki ja see on kurb. Ma hea meelega harjutaks teda,aga lapse isa on see,kes ütleb,et ah,misaska,mis me siis teeme,kui ta kisama pistab…. Tegelikult on asi selles,et ta ise ei viitsi kuskile minna ja poeb lapse seljataha 😀 aga üksi sellise väikse kisakõriga ei julge küll minna

 • Avatar
  Vasta Katri 5. juuni 2018 at 07:38

  Ma Olin ka 3 aastat tagasi perekoolis Korra Kuna sain oma 1,8 ase läbi kunstliku ja EI teadnud sellest midagi siis kuulsin ,et mine perekooli seal samasugused koos ja targad annavad nôu.Ok làksin ja lugesin jh VB see ivf konkreetne nurk oli ok aga sel ajal juba vaatasin et tehti ala postitusi Mallu kohta mis kus ja kuidas ta elab.Mida hekkki pm 3 aastaga pole midagi muutunud.Et nad viitsivad seal koos kaagutada.See pole perekooli leht vaid heiterite leht.Oma elud on nii facking persses ja siis elavadki seal end välja iniemse peale keda köik teavad ja muudkui lammutavad .Haige koht !! Mallu minu poja Lendeat 4 pâeva noorem ja ta on mul täpselt samasugune.Ma kâin temaga tihti váljas sôômas ja viimane kord nt muud ma ei saandki teha Kui laua ja ôue vaht joosta Kuna ta tahtis trepist úles minna( ta ôppis nimelt trepist Alla ja úles käimise ära ja Lemmik tegevus).Ma ju nâen see 1,8 aastane EI saagi aru Ikka mida sa talle ütled ja teeb Ikka oma asja edasi.Pole hullu ka see môôdub ? Mallu ära loe neid kanasi seal perekoolis.Eks seda heiti tuleb ka sinu blogis ette aga Savi sellega sa EI hakka oma lapsi ka teiste järgi kasvatama!

  • Avatar
   Vasta Lisbet 5. juuni 2018 at 13:03

   Kõige hullem on see,et riik toetab selle lehe ülalpidamist! 😀 ma ei julge sinna isegi siis mitte minna,kuintõesti nõu vaja,ennem helistan 112 vmt 😀

 • Avatar
  Vasta Crly 5. juuni 2018 at 07:34

  Me käime ka oma veidi üle aastasega restoranis ja kohvikus. Ta on väääga aktiivne ja see kohvikus-käik tähendab tavaliselt seda, et üks lohmab kiiresti toidu sisse samal ajal kui teine ajab last taga. Toidu ootamise ajal saame siis mõlemad vahetustega temaga jalutada mööda restorani. Aga millegi pärast meile ikka meeldib ja lähme uuesti 😀 Laps lihtsalt uudistab ringi, käib teiste inimeste laudade taga istumas ja “jutustamas”, vahest teeb kõvemat häält ka. Siiani pole küll keegi ütelnud, et oi nii kasvatamatu laps, ikka vastupidi, et laps nii armas, seltskondlik ja elav. Eks see sõltub, kelle peale satud, neid õelutsejaid on ikka. Saade oli tore, Kardo oli vist kaameratest natuke ähmi teis ja lausus päris kummalisi asju kohati 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 5. juuni 2018 at 08:20

   Kardo kahjuks lausub KOGU AEG kummalisi asju, kaameraväliselt isegi veel imelikumaid 😀

 • Avatar
  Vasta Laura 5. juuni 2018 at 07:32

  Mina mõistan sind täielikult. Mul 3a9k ja 1a3k ja no ütleme ausalt, etma väldin poode ja restoranis söömist. Siiani oli väiksemaga lihtsam, istus vankris ja vaatas ringi. Nüüd aga jalad all ja ei püsi ta enam paigal. Sama on ka suuremaga, ta saab hästi aru kõigest ja oskab end väljendada ilusti aga ta on nii püsimatu. Ta loomus on selline ja ma ei tea kuidas ma ta paigale saaks tunniks ajaks 😀 ta on nii kangekaelne ja kui ta tahab siis ta tahab, ma ei ütleks et ta ära hellitatud on ja saab kõike mida tahab, ei ole nii.
  Lähme ka sügisel reisile, ma ei kujuta ette mis saama hakkab aga eks näis 😀
  Ära tee välja meist kelle lapsed ideaalsed , neid on vähem kui lapsi kes tahavad elust rõõmu tunda ja teevad vanemate elu huvitavaks 🙂

 • Avatar
  Vasta Krista 5. juuni 2018 at 06:26

  Ohh, mul on nii hea meel lugeda, et ma pole ainus, kelle laps on väike “põrguline” :). Kummaline on see, et mu tuttavad tahavad maalida oma elust lastega ideaalpilte. Ja siis mõtlen, et kas tõesti olen ainus, kelle laps pole kukununnu?! Niiet,Mariann, sinu elulisi kirjutisi röökivast Lendest on väga hea lugeda. Kosutus hingele:)
  Minu pea 1,5 aastase poisi puhul aitab kohvikus see, kui kohe saabudes pistan (beebi)küpsise pihku, seejärel igasugused meelelahutused (lusikad laua pealt; mõni mänguasi, mida saab ainult nt kohvikus jne). Tegelikult sõltub kõik lapse tujust ja enesetundest. Kui juba enne näha, et kipub virisema, siis tervet kohvikus veedetud aega ta vastu ei pea.
  Kirjuta ikka röökivatest ja isepäistest lastest!
  Tubli ema oled! Mulle meeldib, et sul on positiivne ellusuhtumine ja seisad oma laste eest kui emalõvi.

 • Avatar
  Vasta Kerli 5. juuni 2018 at 06:15

  Sa oled nii tore ja armas inimene. Nii kahju on lugeda, kuidas mõned inimesed naudivad seda, kui saavad halvasti öelda. Eriti laste kohta! Soovin Sulle ja Su perele mõnusat puhkusejätku.

 • Avatar
  Vasta Triinu 5. juuni 2018 at 05:15

  Mallu, ära võta seda negatiivset enda sisse. Ma vaatasin just eile sinu suvesaadet telekast ja rääkisin peikale, et kui tore võib olla malluka laps. Sa teed nende elu niii lõbusaks oma erinevate käimiste, pidude ja olemistega 🙂

 • Avatar
  Vasta Kati 5. juuni 2018 at 00:40

  Nüüd ma natuke tunnen end eelmise postituse kommentaari pärast pahasti. Nagu ma oleks etteheitnud, et näe ma sain ja Sa ei saa… 🙁

  Ma lisaks igaksjuhuks juurde selle ka, et Marianna on mul ülimalt tsill laps ka ning tal on vanker üks lemmikumaid kohti.

  See Sinu Mari hagumine Perekoolis.. vaatasin täna saadet ja vaatasin just, et Mari on nii tubliks ja suureks kasvanud. Kui ei teaks, ei oskaks üldse arvatagi, et tal üldse mingid murekohad on olnud.

 • Avatar
  Vasta eve 5. juuni 2018 at 00:29

  minu 6 aastane laps ei olnud mingi hüper aktiivne või kasvatamatu.lihtsalt harilik laps.kuid kui me palusime tal 3 min.paigal istuda ja võtsime ise aega siis sellega ta ei tulnud lihtsalt toime.nad on ju lapsed ja ongi kõik.saade oli super.

 • Avatar
  Vasta Mammu 4. juuni 2018 at 23:44

  A ja saade oli ju täitsa äge. Ma muidugi pidin tilgad püksi tegema repliigi peale, kui Lende poes maha panid ja ütlesid “las jookseb ära, novembris saame nkn uue” 😀 😀

 • Avatar
  Vasta Mammu 4. juuni 2018 at 23:39

  Ma lasen ka lastel teha enam vähem kõike, et oleks vaid rahul ja ma ausalt pole veel kuskilt kuulnud, et ma midagi halvasti teen…vb ma nii pohhuist, et ei saa aru 😀 sinu puhul teema veits teine, sa koguaeg pildis ja vaja ju kellegi peal hambaid teritada 😀
  Ja 1,5-2 aastast ei pane ikka rahulikult istuma 😀 ma muidugi peale viimast reisi 2 aastasega lubasin endale, et ei enam selles vanuses lapsega reisile lähe 😀 a no vist see aasta peab lubadust murdma, eks hiljem kahetsen, kui kisakõri iseloomu näitab 😀 Kui mul suurem kahene oli ja reisil käisime, siis ta konkreetselt ükshetk ei söönud enam normaalselt ja lasi mind ja ennast lennukis tagasiteel täis…pean mainima, et tegu on suhteliselt rahuliku lapsega ja nädalase reisiga. Oli näha, et see tekitas temas stressi ja selles vanuses ei oska ju veel rääkida ka. Alati ei pea kõigile meeldima ja lastega reis ei ole ikka see, eriti kui hoolitsed selle eest, et su laps ei pea kuskil õnnetu olema ja jonnima vaid tegeled asjadega, mis lastele rõõmu pakuvad ja restos käimine pole kindlasti mingi lõbu 2 aastase jaoks, kus pidevalt ootama peab 😀

 • Avatar
  Vasta T 4. juuni 2018 at 23:28

  Mu meelest mölisevad kõige rohkem need, kellel pole lapsi, kes ei tea lastest midagi, need kes arvavad et nad teavad lastest väga palju aga neil endal pole veel lapsi või siis need, kes on just lapsed saanud aga pole veel u kaheaastase jonnihoogudega kokku puutunud… Las mölisevad siis. Kunagi istuvad nad ise kohvikus, silmad häbi täis ja kahetsevad kõike mida nad enne seda öelnud on 🙂
  Ma tahaks ka teada, kuidas oma 2a7k vanusele selgeks teha et kui ta autoteele jookseb siis juhtub õnnetus ja ta saab väga haiget. Iga päev seletan talle seda 10 000x ja ikka pole aru saanud.
  Väga vahva episood oli, nalja sai 🙂

 • Avatar
  Vasta Mari 4. juuni 2018 at 23:18

  Tead, ma Tulen Ausalt, et ma ei tea. Mul on kolm last ja ma Olen suht tihe restorani külastaja.
  Uks teema on kindlasti tegevused – kuniks tuleb toit. Joonistamises – ah see 2 aastane sellest vaga ei huvitu, telefon – ei ole hea lahendus – aga jällegi tegevus .. Rääkimine mängimine millegi tegemine
  Ma ei mäletagi kuidas ma oma väikese poisiga sain, tana on ta 3 aastane ja istub ilusti, ei mingit probleemi, aga jällegi tegevust peaks leiduma.
  Aga mul on ka 1 aastane ja 6 kuune
  Ütleme nii et istub, tegevusega aga see vaga piiratud aeg. Vait ei ole, kilkab tihti. Mida siis teeme? Väldime vahepeal totaalselt 😀 kasutame magamiseaega (kui Karus) ja kui siiski lahme, siis lihtsalt püüame tegeleda temaga, nii palju kui voimalik. Söömist katte jne 🙂

 • Avatar
  Vasta Karin 4. juuni 2018 at 23:13

  Suurepärane saade?ja lapsed nii armsad.Mari on väga tubli tüdruk.?

 • Avatar
  Vasta MARIAN 4. juuni 2018 at 23:05

  Hei Mallukas…i hear you?. Mul 4.a. ja 2.a. plikad. Pisema käitumine “ei” sõna peale on täpselt samasugune nagu sinu Lendel…kriiskamine ja meil ka ükskõik kus ja kuidas pikali visksmine. Vanem plix oli täpselt samasugune…enam ei ole. Ma pole vabakasvatuse ema ja tappa ks lastele ei anna. Olen suht karm, aga näed teevad ikka nii. Sellised need lapsed on…ühiskond jms stuff võix juba leppida sellega. Mina just vaatan imelikult neid idioote, kes arvavad, et ülimõistlik on koguaeg seletada, mis on õige ja vale ja milline peab see ja too olema. Igastahes varem või hiljem selgub, et hommikul on taevas ikka päike ja öösel kuu( kas või pilve taga). Ja lapsed käituvad üldjuhul ikka teatavas vanuses ühtemoodi, mõni vähem ja mõni rohkem. Kõik vanemad ei räägi sellest. Soov olla ideaalne on liiga suur. Mul juba ammu poogen, karjuvad lapsed avalikult ja kui vaja karjun ka mina. Õhtuks on nad ikka minu tublid tüdrukud ja küll neist asja ka saab. PS. Pikale reisle minna kahe väikse lapsega ja sealt kõik elusalt tagasi jõuda, on küll medalit väärt.

 • Avatar
  Vasta eix 4. juuni 2018 at 23:01

  Palun ära hakka kirjutama, kui täiuslik kõik maailm on 🙂

 • Avatar
  Vasta K 4. juuni 2018 at 22:50

  Nii äge saade ja ma vaatasin et polnud seal poes hullu midagi lastega 🙂
  Ja see tort…tundus raske ülesanne ja sa tegid seda mängleva kergusega. Üldse nagu võtad elu mängleva kergusega…mul oleks ka seda oskust vaja!

 • Avatar
  Vasta Mimi 4. juuni 2018 at 22:33

  Suurepärane saade oli ja väga armsad lapsed.
  Minu meelest lapsed just sellepärast 7-aastaselt kooli lähevadki, et enne ei ole nad võimelised 45- minutit paigal istuma ja keskenduma. N.ö “ealised iseärasused”.
  Jään huviga ootama uusi saateid (mitu neid tuleb?) ja muidugi ka postitusi.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 22:41

   Saateid on 12 – terve suve iga esmasp 🙂

 • Avatar
  Vasta J 4. juuni 2018 at 22:32

  kujutan ette, et sellised “käod” on tüütud ja ebameelivad.
  Lapsed on erinevad, ka ûhe pere lapsed on erinevad, kuigi kasvatusmeetod sama.
  Mul kaks tüdrukut, täiesti öö ja päev. Suurem on vaikne, aga oskab ülimalt hästi “saagida”. Samas väiksem on nagu elekter, aga kôik kokkulepped saab tehtud.
  Kuigi eelmine suvi, kui ta 3a oli, tagus ta restoranis nuga ja kahvlit vastu lauda, karjudes “süüa, süüa…” piinlik jaa, aga no mis sa ikka teed ?
  ma olen suhteliselt range, allahindlusi ei tee, aga ometi ühele môjub, teisele mitte.
  peaks eraldi reeglid tegema? siis ikka jama, kohe on küsimus “aga miks tema…”

  tegelt ongi puht katsetamise küsimus see kasvatamine.
  ja vana hea Lende on sellises kôige lollimas vanuses üldse praegu ? tal ongi pohlad! küll välja kasvab 😉 kannatust ja tugevat närvi (kommidega).

 • Avatar
  Vasta Lilli 4. juuni 2018 at 22:26

  Ma pean koguaeg endamisi seda monoloogi, sest mul ei ole ka vagaseks nuheldud ehk “hästikasvatud” lapsed ja keegi tark on alati kuskil nõu või hinnanguid andmas. Aga imede ime, ma ei põe, lihtsalt ise imestan targutajate kuplialuste üle (oli siin popp sõna). Aga no, laste kohta selliseid kommentaare kuskile perekooli panna, selleks peab ikka eriline inimene olema. Nii eriline, et tasuks ühiskonnast igaks juhuks eraldada, see lihtsalt pole inimlik.

 • Avatar
  Vasta Annely 4. juuni 2018 at 22:24

  Sul vähemalt see hea,et Kardo kõrval ,käid sina või tema,koos poes pole nii hull vist?,ma käin pooleteist aastasega poes (isa välismaal tööl) ja koguaeg selline tširkus käsil ja mis kõige hullem KASSAS olles, vaja hakkata vankrist püsti tõusma siis hakkab mütsi,jalanõusi ja kui sokid jalas siis ka neid loopima(oeh)

 • Avatar
  Vasta chloe 4. juuni 2018 at 22:20

  ma käin natsa nooremat last (1.5) suht tihti hommiku ja lõuna söökidega harjutamas. Me oleme ainult kahekesi. Aga üldine tulemus on see et kui kohviku uksest sisse minnes hakkab laps röökima siis pole mõtet isegi punnitada, paremaks see ei lähe. Ajastus on ka kõige olulisem, kui lapsel on väss peal juba siis on ka suht mõtetu üritada. Aga jah eestis on laste peale rohkem mõeldud.

 • Avatar
  Vasta Käts 4. juuni 2018 at 22:20

  Oled väga hea ema ja aus!Kõik need probleemid nii tuttavad,ka mina põdesin enda poja pärast(pilgud ,kommid jne)Nüüd poja 5 aastane ja oskab käituda,et reisimine nüüd suht kerge.Aga,eks oleme ka kõike läbi elanud!Laps on laps ja kui täiskasvanu sellest aru ei saa,siis on see juba Tema probleem!:)

 • Avatar
  Vasta Liise 4. juuni 2018 at 22:19

  Oot, ma mõtlen, mis ma oma seestunud jõnglastega restos tegin, et neid enam-vähem vais hoida? Andsin salvrätte käristada ja voltisin neist mütse jms, siis tegin seda “kus on beebi” nalja, vehklesin nugade ja kahvlitega iseendaga, need veits kolisedid ja äratasid tähelepanu, käristasin ise neid kuradime salvrätte ja panin jupid klaasi, kui õnne oli siis tehti seda järgi, kui väiksema puhul tsirkus ammendus, siis võtsin sülle ja puhusin puristades seljsle ja külgedele ning tirisin varbaid-kergelt vajutad sõrmede vahelt ning tirid õrnalt-see millegipärast töötas ka siis kahe sõrmega juku “jalutas” mööda teda ( no kaks sõrme on nagu jalad, isver, ma rinoska seletada) ja kui söök lõpuks tuli, siis olin ise nii tüdinud, et tahtsin ka lõuata ja resto ees olevas parklas autode ette viskuda. Siis tuli kiirelt toit sisse vehkida, rotipesa laua alt, pealt, kõrvalt kokku koristada ja arve lunida ning kui siis arve piisavalt kiiresti ei tulnud, siis ma ei teinud midagi ehk lasin “pasunatel” veits tuututada. Arve saabus päris kiiresti.

 • Avatar
  Vasta K 4. juuni 2018 at 22:18

  Minult tuleb juba teine kommentaar täna 🙂
  Ei saagi 1a8k vaikselt istuma sundida kui ta ei taha
  Proovida võib muidugi seda kordamôôda söömist. Mulle meenub ühelt reisilt kui käisimegi mehega kordamôôda õues tuvisid vaatamas ja teine sõi samal ajal 🙂
  Proovida võib ka multikat vm videosid või raamatut/värviraamatut
  Ma arvan et see on just hea et sa ausalt kirjutasid reisist, aga jah alati on ka positiivne pool. Lapse tagaajamine võib ju ka vahva olla (mõnda aega).
  Ja neid perekooli kommentaare ära küll loe, seal on ju puhta pea peale kukkunud inimesed koos. Te olete vahva ja tubli pere!

 • Avatar
  Vasta Geidi 4. juuni 2018 at 22:09

  Mallukas aga need kel pole meest keda poodi saata ja elavad väikelinnas. Nad jätavad lapsed nälga kuna laps keeldub koostööst?
  vaatasin just saadet järgi. Kuna uus osa tuleb? Ma juba ootan. Ja tünnisauna isu on kh 😉

 • Avatar
  Vasta Brit 4. juuni 2018 at 22:07

  Ära lase üldse segastest häirida.. las see nende elu olla mustades nootides edasi. Vôi tegelikult on kahju, keegi vôiks ka nende ellu päikse tuua..

 • Avatar
  Vasta Maija 4. juuni 2018 at 22:04

  Ma arvan, et paljud nüüd arvavad, et see pole üldse hea ja õige, aga kui me perega restosse lähme siis selleks toidu tellimise/oote ajaks ulatame oma 1a6k telefoni multikatega (tavaliselt proovime vōtmeid ja muud sodi ka enne, teeme lolle nägusid) ja siiani see on töötanud. Poiss peab näljane ka olema, siis ta ei lähe kuskile toidu söömise ajal. Ja nii kui söödud, jookseme välja.
  Nagu öeldud, siiani on see aidanud, aga lähtun ikkagi sellest, et mis aitas lapsega eile, ei pruugi aidata täna, lapsevanema elu 🙂 igal juhul ilusat puhkuse jätku ja tagasi tulles mōtled ikka, et oli väärt kogemus!

  • Avatar
   Vasta Anna 4. juuni 2018 at 22:53

   Viskan sulle 5, sest mina ei pea kedagi pahaks telefoni pärast. Ulatan isegi selle oma 1,8 aastasele ja üldse ei koti mida keegi arvab, muidugi proovime võtmeid ja rahakotte samuti enne. Kõige paremini toimivad aga restodes friikad, kastab aga ketšupi sisse ja sööb rahulikult. Seega, Mallu, ära tunne end halvasti, mina ka ei oska oma samavanale väiksele SÕNADEGA selgeks teha, et ta paigal püsiks ja halva emana end selle pärast ei tunne ka.

 • Avatar
  Vasta Liisa 4. juuni 2018 at 21:49

  Teine asi veel, kad sul ei ole juba kopp ees…..las koerad hauguvad, karavan läheb edasi 😀 see pole isegi kuidagi lohutav 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:51

   ma oksendan iga kord kui keegi seda kuskil ütleb :D:D

   • Avatar
    Vasta Lilli 4. juuni 2018 at 22:17

    Ma ka! Ja see, et ära pead norgu lase, kroon kukub maha 😀

    • Avatar
     Vasta Liisa 4. juuni 2018 at 22:21

     Issand ma pole seda veel enne kuulnudki 😀

     • Avatar
      Liisa 4. juuni 2018 at 23:18

      Ma mõtlesin et mis asi see veel oli aga see oli: suuri laevu saadab ikka kajakate kisa, see on see teine mida ma vihkan 😀

    • Avatar
     Vasta Ty 4. juuni 2018 at 23:59

     Kaelani sita sees ei tasuvat ka pead norgu lasta ??

  • Avatar
   Vasta Brit 5. juuni 2018 at 09:36

   Minu meelest on see karavani ütlus just nii tore, eriti kui tuleb lähedase poolt.. see ju tähendabki, et suva peaks olema kôigest suvalisest, ela oma elu ja las nad kraaksuvad, ei peaks tähelegi panema..:)

 • Avatar
  Vasta Marilin 4. juuni 2018 at 21:49

  Tead, maj ust poes kuulsin kui kasvatamatu mu 1 aasta 5kuune on. Ei taha ta istuda kärus ega olla süles, tahab ronida, katsuda ja kiljuda.
  Hästi kasvatatud lapsed pidid vaikselt korvis istuma ja aru saama, et ei ronita välja na ei karjuta.

  Juba mitmendat korda orsa ei vastata mu küsimusele, et kust selliseid vikse ja viiskaid aastaseid saab või äkki teab kuhu saaks enda oma garantiisse viia. Millegipärast ei taha need targutajad ka kunagi ise näidata kuidas õigem oleks….

  Ps! Minule tundub et sa oled väga tubli ja chill ning lapsed ka.

  • Avatar
   Vasta J 4. juuni 2018 at 22:36

   mhmh… filme palju vaadatud ? panin ka tähele, et just seebikates pigem, on lapsed sellised, nagu kirjutasite ?

 • Avatar
  Vasta Naffik 4. juuni 2018 at 21:47

  Meie esimene laps on olnud sünnist saati igati eeskujulik ja sõnakuulelik. Kõikjal sai käidud probleemideta. Teiene on aga täpselt rist vastu kõigele, mida on ja oli esimene… Lapsed ongi erinevad.
  Ja need perekooli trollid ning teised nõmedate kommentaaride trükkijad on lihtsalt õnnetud inimesed: kibestunud ja perse kukkunud.
  Keera nüüd nina päikese poole ja lase minna!

 • Avatar
  Vasta Liisa 4. juuni 2018 at 21:46

  Just enne lugesin seda kommetaari, mis oli siis nö parastav ja mõtlesin kohe pikalt selle üle ja tekkis küsimus, et mis hälve tal endal on, et selliseid väljaütlemisi teeb. Inimesel peab ju midagi viga olema, täiskasvanu kes loeb teksti aga tekstist aru ei saa. Siin pole isegi juttu ridadevahelt lugemisest vaid sulaselge konkreetne tekst, mis räägib 1.8 aastasest mitte viiesest. Ilmselt ei ole ta ise ka põhikoolist kaugemale jõudnud, sest minu meeleat juba põhikooli eesti keele lõpu eksamil on nõutud tekstist arusaamine.

 • Avatar
  Vasta Kätlin 4. juuni 2018 at 21:44

  Kurb on lugeda. Kurb just seepärast, et Te olete nii vahva, tore, ühtehoidev, hea huumorimeelega, ausad, vahetud ja siis öeldakse Teie kohta halvasti! Selle poolt olen ma küll, et kui need kraaksujad jätku lapsed rahule!!!
  Ilmselt jätsid Kraaksujad need postitused vahele, kus sa näitasid, kuidas Mari kõnet arendasid. Küll sa meisterdasid temaga vahvaid asju. Tegid talle raamatu. Vaata kui palju see aitas ju 🙂
  Minul on põhimõtteliselt sama vanad lapsed – Lendest kaks päeva noorem tirts ja üks viiene. Viiesega käiks ka ilmselt restos ära, aga no oktoobrikaga ma isegi ei mõtle selle peale. Tahaks kohe videona näha selleses eas lapsi, kes suudavad seal paigal püsida ilma kisata tund-poolteist. Jaaaaa ei mingeid nutiseadmeid, ei mingit jauramist ning enne püsti ei tõuse, kui taldrik tühi! Bon appetit!

 • Avatar
  Vasta G. 4. juuni 2018 at 21:40

  Las koerad hauguvad, karavan läheb ikka edasi!
  Mida ilmselt enamus sapiloopijaid ei mõista, on see, et Sinu blogi on 100% elu ise, ilustamata. Sa jagad meiega kõiki oma rõõme ja muresid, kas siis laste teemal või elust niisama. Minule just meeldib Sinu blogi lugedes see, et Sa oled aus ja ei proovi midagi ilustada vaid selleks, et kõigile meele järgi olla.
  Sinu blogi lugedes meeldibki enim see, oskad asju ning elu nii ehedalt kirjeldada, et kohe raske on mitte kaasa elada ja nt eelmise postituse puhul naerda, kuna see kirjatükk oli nii lahedalt kirja pandud! 😀
  Oled suurepärane naine ja ema, usun, et tead seda isegi ja ükski Perekooli Kägu oma jutuga seda muuta ei saa!

 • Avatar
  Vasta Kersti 4. juuni 2018 at 21:40

  Elus ei saagi kõikidele inimestele meeldida ja miks peakski? Igal inimesel on õigus oma arvamusele, kui nemad nii arvavad, siis las arvavad, mida soovivad. Selg sirgu, rind ette, naeratus näole ja tõesta neile, et las kanakari kaagutab. Sina oled see, kes teab, mis tegelikult tema koduseinte vahel toimub, kui imelised lapsed sul on, kui suurepärane toetav mees sul on ja kui võrratu sa ise oled.

  Lende on sellises vanuses laps, kus kogu maalim soovib avastamist. Üks võimalus, kui Lendele meeldib mingi kindel mäng, tegevus, siis oleks lahendus talle restoranis anda mängida mingit uut mängu, mis ärataks tema tähelepanu natukeseks.
  Teine lahendus oleks premeerida last, et täna ta käitus nii hästi restoranis. Ma arvan, et lapsel peab laskma olla laps, mitte lugema moraali nii noorele kuidas restoranis käituda või nö karistada last halva käitumise eest millegagi.
  Alati on võimalus lahkuda restoranist, kui inimesele miski ei meeldi ja kui soovibki mõni toriseda omaette või tervele maalimale midagi, siis andku minna ja näidaku oma tõelist palet. Need, kes sind ja su pere teavad, need teavad, et see, mis ta räägib ei vasta tõele.

 • Avatar
  Vasta Liisi 4. juuni 2018 at 21:39

  Parim osa saatest. Mari kus su isa on? Aa vaata roogib sitta õues. Appi ma hakkasin kôva häälega naerma selle peale ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:39

   koer + aed rõõmud, keegi peab sitta rookima 😀

 • Avatar
  Vasta Ange 4. juuni 2018 at 21:36

  Mallukas, sa oled väga äge ja tubli ema. Need, kes seal perekoolis puid alla loobivad, istuvad oma lastega kodus ja ei näitagi lastele muud, kui nelja seina ja käsitõstvaid vanemaid.
  Sul on väga vahvad lapsed ja.ausalt öeldes tuleb pigem muret tunda, kui nad liiga nööri mööda käiksid.
  Lase edasi ja harakatele vesi peale 😉

 • Avatar
  Vasta Signe 4. juuni 2018 at 21:35

  Eks see ongi pidev harjutamine ja korrutamine (“seinaga rääkimine”). Me oleme joonistustarbeid ja mänguasju (mis müra ei tee) kaasa võtnud. Laps peabki õppima, kuidas kuskil sobib käituda. Tüüpiline on Eestis see, et inimesed lähevad närvi, kui keegi väikese lapsega kontserdil, restoranis on. Aga kuidas nad siis teistmoodi õpivad. Sari oli ju vahva. Naerda sai?
  Ikka vastupidamist ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:38

   Et sa tõsimeeli läheksid sellises vanuses lapsega restosse ja korrutaksid tund aega “ole tasa” ja see aitaks :D?

   • Avatar
    Vasta A 5. juuni 2018 at 08:42

    Põhimõtteliselt jah. Nii korda kaks miljonit ja siis hakkab koitma, sest kolm aastat on möödas ja vanus vastav 🙂 Lihtsalt “ole tasa” jääb väheks. Tuleb juurde panna ka miks peab vaikselt olema. Lapsed on küll iseka amööbi sarnased, aga saavad palju rohkem aru, kui neile tavaliselt omistatakse. Kasvatamine, nagu need vastavate kommentaaride loopijad näivad arvavat, ei ole korra seletan kodus, et väljas ometi kedagi ei segaks juba seletamisegagi, sest avalikud kohad on ju rahu ja vaikuse mekad, ja siis ongi valmis. Protsess on, mis on täis kriiskamist ja lammutamist ja kõike seda nagu sa isegi tead ja teed.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 5. juuni 2018 at 08:51

     Aga kas on õiglane teiste restoranikülastajate ees seda kriiskamist ja lammutamist teha?

     • Avatar
      A 5. juuni 2018 at 13:06

      Jah, on, minu arvates. Teatud piirini muidugi. Tunde kestvaid lammutamisi ei jaksaks isegi taluda, rääkimata siis võõrastest inimestest, aga kui kräunu momendid vahelduvad rahulikega, siis peaks ju ometi näha olema, et tegeletakse lastega ja neid kasvatatakse hoolega. Lastetuna ei jõua kohale, et lapsed on elu osa alati. Neid on alati olnud ja tuleb alati juurde ja kõik avalikud kohad on neid täis. Über-romantilisse ja uhkesse restosse muidugi ei lähe pisikestega.
      Silmi pööritavaid ja igat laste piuksu vihkavaid inimesi on ja jääb alati. Optimaalselt kõike, enda taluvust ja laste taluvust ja sutike ikka avalikku korda ka järgides. Kui ei taha ja ei jaksa jaurata lastega avalikus kohas, siis ongi väga okei hotelli urus süüa või vahetustega teha või mis aga tehtavam tundub. Lihtsalt see igal sammul väikeste laste suunast tulev “appi nad segavad mu restorani, lendu, spad, piima ostmist, tänaval kõndimist” ajab mõnikord kurjaks.

     • Mallukas
      Mallukas 5. juuni 2018 at 13:16

      Arusaadav, aga ma rääkingi just nendest restoranidest, kus on siiski kõrged hinnad. See tähendab seda, et mina tahaks oma raha eest sööki nautida, mitte klouni mängida ja arvestan, et ka teised tahavad sama teha, mitte minu siristamist kuulata 😀 Täna käisime kohvikus hommikust söömas, saime hakkama küll ja sõime kiirelt ära, aga kui ma ikka kuskile homaari sööma läheks, siis ma vast nii ei viitsiks.

 • Avatar
  Vasta Eleri 4. juuni 2018 at 21:34

  Vaatasin ka su saadet ja olin täiesti veendunud samamoodi, et kohe ilmselt hakkavad kõiksugu harakad kraaksuma. Mis paneb muidugi jälle imestama- kui sind nii väga vihata, miks sa siis jumala eest kanalit ei vaheta?! Nagu instagram- see, et keegi sind ei jälgi, ei tähenda, et see keegi sind ei jälgi, või mis.
  Mu meelest väga armas pere. Mari on uskumatult armas neiu ja Lende nii asjalik. Mina isiklikult arvan, et oled teinud ja teed head tööd. Las koerad hauguvad.

 • Avatar
  Vasta Kk 4. juuni 2018 at 21:33

  Ma oma kahesega restoraani päris pole läinud, aga kebabi käime küll söömas ???? senikaua kui pnud köögis süüa teevad jookseb tema mööda söögisaali ringi. Tavaliselt seal on alati mõne töölise laps ka kes telefonis häkib, siis mu kahene läheb istub talle kõrvale ja libistab ka sõrmega üle ekraani ???? ja ma lasen sellel kõigel sündoda, sest moda rohkem ms keelan, seda hullemaks ta läheb ??? pärast müüja onu annab veel kommi ka ?

 • Avatar
  Vasta Sigrid 4. juuni 2018 at 21:31

  Ma just hindasin su eelmise postituse avameelsust ja ausust….
  Ei ole mul lapsi, aga olen tuttavate lastega piisavalt kokku puutunud ja sain su pointist jube hästi aru. Parem on kui selliseid asju avalikkuse ette tuua, et mõned aremad vanemad ei arvaks, et see illusioon, mis on loodud lastega väljas käimise juurde, ei ole reaalne… tavaliselt teistele ikka näidatakse ainult ideaalset perepilti… ja sealt tekivad teistel ootused iseendale ka ebareaalsemad…..

 • Avatar
  Vasta Marii 4. juuni 2018 at 21:28

  Just vaatasin teie saadet. Muigasin ja mõtlesin, et nii lahe, et teie olete nii chillid. Mina olen rohkem see “ei-ei-ei tohi-ei-ei” lapsevanem. Kas töötab 1a1k töötab-ei! Seega võiks ju olla ka chill ja võtta vabalt. Aga justkui ei saa, sest ühiskonnas on ju suhtumine, et kui laps natukenegi häält teeb ja käitumine tõmbab ontlike (lastetute täiskasvanute) tähelepanu, siis on ta kasvatamatu. Ealised iseärasused, no see ei tule kellelegi meelde, sest kõigepealt on ju ikka süüdi vanemad.
  Ära tee välja. Kõige olulisem on ju lasta lapsel laps olla. Ja teie lastel on väga tore lapsepõlv, mis sest et käituda ei oska ? peaasi on ju olla ema-isa poolt armastatud ja hoolitsetud, Väga paljud täiskasvanudki ei ühiskondlikult aktsepteeritavalt käituda (näiteks, et iga arvamust ei pea perekoolis välja pasundama) aga ikka on ja elavad.

  Aga… üks asi on küll K O H U T A V. Poebiskviit tordi jaoks??!!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:31

   Ma päriselt ei eeldanud, et keegi seda sööma hakkab 😀 ma tahtsin ta visuaali pärast teha (lasin sõbrannal poekooke ka tuua :D)

 • Avatar
  Vasta Krissu 4. juuni 2018 at 21:28

  Oi kuidas mind ärritab, kui keegi kolmas võtab õiguse arvustada väikest last ja tema puuet! Krt olgu parem õnnelik, kui tal oma lapsega kõik ok on! Kõigil ei ole nii hästi läinud ja selles ei ole süüdi vanemad. Olen 11-aastat kuulnud kui kasvatamatu laps mul on ja järelikult olen mina sitt ema. See, et mu lapsel on raske puue, võõrale teada ei ole (ning ausalt pole pidand vajalikuks otsaette kirjutada ka) ning seega saangi vaid kõõrdis ja halvakspanevaid pilke. Ehk olengi sitt ema, aga ma teadlikult väldin olukordi, kus taas selliste pilkude osaliseks saada võin.
  Kakleja ei ole, aga siukestele targutajatele tahaks mööda molu lihtsalt panna!

 • Avatar
  Vasta Carol 4. juuni 2018 at 21:27

  Heh vaesed inimesed kel oma elu ei ole.
  Õpetada sind ei oska aga saan rääkida kuidas mina oma 1.9a kaksikutega väljas käin. Tallinna ühistransport on meil igapäevane teema, seal saame üldiselt kenasti hakkama. Restoranides me ei käi aga kohvikutesse ikka satume vahel ja seal aitab meid lastega pidev rääkimine või kodust kaasa võetud väike snäkk ja no kui sellest abi pole siis youtubes on selline tegelane nagu blippi ja see toimib alati lapsed lausa kivistuvad. Jah mina olengi see halb ema kes näitab lastele vilkuvaid ekraane. Aaa ja autoteele mitte jooksmise saime selgeks pideva “ei, ei tohi. Seal on autod, seal saad ai ai” korrutamisega. Ja tänaval lasen ka neil käia nii et mul on vankri küljes paelad rõngastega kus ma palun neil kinni hoida ise samal ajal rääkides et näita kui tublisti sa kinni oskad hoida, üks võtab kohe ise sealt kinni aga teine tahab rohkem käest kinni hoida.

 • Avatar
  Vasta Sirli 4. juuni 2018 at 21:24

  Sellised kommentaarid… Neil vist küll lapsi pole.
  Pangu põlema ennast ?
  Sa oled tubli, jätka samas vaimus ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:26

   ma panen ise ennast varsti põlema 😀

 • Avatar
  Vasta Riti 4. juuni 2018 at 21:24

  Minule on öeldud väljas söömise ajal kõrvalt lauast, et ” palun andke oma lapsele telefon ja las ta vaatab multikaid, soovime rahus süia” mul on 2a4k laps ja ei seganud minu arust kedagi. Kuna ta ei nutnud ega karjunud vaid rääkisime juttu ja naeris, võibolla naer oli natuke kõva, aga mis ma siis teen? Ütlen et ei tohi naerda? Pole minu arust vaja talle seda telefoni toppida koguaeg nina ette, saab ka ilma.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:26

   Kui õudne, naerev laps! 😀

  • Avatar
   Vasta Nele 4. juuni 2018 at 21:56

   Jeesus… inimesi on ikka igasuguseid.
   Ma ei poolda ka telefoni nina alla toppimist.
   Ma olen ka seda usku, et see käitumine lastel ealine siiski ja läheb ajaga leebemaks.

 • Avatar
  Vasta Ma 4. juuni 2018 at 21:21

  Kui su 1a8l Lende oleks nõus tund aega vaikuses ja liikumatuna ühe koha peal istuma, siis ma sunniksin sind kiiremas korras temaga arsti juurde minema. Need Perekooli harakad on ikka uskumatud idioodid. Ma ootan seda aega, kui mõni neist sulle tänaval vastu astub ja julgeb öelda, et tema on see, kes üht või teist asja sulle anonüümselt kirjutaks. Ma suruks kätt kohe sellisel ja paluks tal välja uurida, kas keegi veel kuskil lobotoomiat on nõus talle tegema, sest selline hälbeliselt mõtlev aju on ainult ühiskonna hukatuseks siin ilmas.

 • Avatar
  Vasta Reet 4. juuni 2018 at 21:20

  Meil on just vastupidi. Niikui laps 4a sai on ta nagu ära vahetatud pöörane kasvatamatu jõmpsikas ?. Irvitab vaid näkku ja teeb edasi. Senimaani oli ta väga tubli ja sõnakuulelik. Ei tea, kas nüüd siis elab oma kuulekalt veedetud aastaid tasa tehes välja ?.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:23

   Ma ütlen ausalt- jumal neid lapsi teab :D! Mul juba kaks on niii erinevad, et ma mõtlen, et kolmas PEAB tulema selline “ei maga kunagi” imik, mida ma siiani olen vältida suutnud 😀

 • Avatar
  Vasta Maili 4. juuni 2018 at 21:20

  Tõpra kari ausalt seal. Labakäega paras anda neile kõigile.
  Ise on mingi puudega,et inisevad seal. Räägivad ilmselt need kellel lapsi pole või kes ei käi kunagi lapsega õues. Laps elab keldris. Loomulikult selline ei tea, et lapsed ei taha igakord nagu kukupaid kuskil istuda ja vait olla…. Las nad siis karjuvad, hull asi ka. Ükskord jääb ikka kuss, ega siis ei saa asju tegemata jätta. Ja ega laps ei õpi ka kui igakord minema tassid. Tuleb leida normaalsem lahendus 😀 aga mis see on seda ma ei tea.
  ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:23

   Ah, mis sa lollikest ikka peksad ja labakäega vehid 😀

 • Avatar
  Vasta T. 4. juuni 2018 at 21:20

  Mul on laps sama vana kui sul ja ma ei saa temaga mitte kuskil väljas söömas käia, sest paigal ta ei püsi ja kui kinni hoida on kisa. Ma sooviks ka siis nendelt superemmedelt nippe kuidas saab lapsega väljas käia nii et ta jooksu ei pane ka karjuma ei hakka.
  Alati on põhiline see et kas oled halb ema või lapsel on midagi viga, ega ometi ei saa olla ju seda et laps on normaalne ja kõik see käib vanusega kaasas.
  Ära üldse mõtlegi nende imelike peale kes sellist jama ajavad. Neil pole kupli all kõik korras.
  Sul on ilusad ja toredad lapsed ja sa oled hea ema. Jõudu ja jaksu sulle! ❤️

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:22

   Loodame, et siis keegi meile ka seda nippi jagab varsti 😀 Saame ka söömas käima hakata 😀

  • Avatar
   Vasta Mirjam 4. juuni 2018 at 21:38

   Mul on ka väiksem täpselt sama vana kui Lende ja viimasel ajal ei saa temaga ka kuskil käia, nõuab poes vankrist välja ja kisab kui ta oma tahtmist ei saa. Restoranis käimine ammu välistatud. Käisime märtsis soojamaareisil ja hea oli et juhtus olema kööginurgaga hotellituba, kus saime mõnel õhtul kiirelt ise süüa teha sest lastega väljas süües minu närvid vastu ei pidanud?

 • Avatar
  Vasta Liina 4. juuni 2018 at 21:19

  Vaatan suurema lapsega su telesaadet, suur laps küsib, et kui vana Mallukal see väiksem laps on. Vastan, et okt/nov peaks kaks saama. Poiss vastu, et tundub kuidagi väga rahulik ja vaoshoitud (päriselt 11 aastase sõnad) ? Ju võrdles enda 1,4a vennaga, kes temaarvates liiga hullike. Su laps täiesti tavaline peaaegu kahene…oma tujude, emotsioonide ja natuuriga. Nautige aga puhkust (lastega) ja päikest.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:21

   Küll sul on täiskasvanuliku sõnavaraga 11-aastane 😀 Aga eks järgmistes episoodides on seda Lende “tõelist palet” rohkem näha ka 😀 Ta on ise ka nagu lõhestunud isiksus, üks hetk niiii malbe ja nunnuke ja siis… DEEMON 😀

 • Avatar
  Vasta Merka 4. juuni 2018 at 21:19

  Tere tulemast klubisse!
  Ma küll harv resto külastaja aga lapsed pole ka ideaalsed.
  Nii palju kui su postitusi jälginud siis ma ei ole märganud küll midagi halvast emast. Täitsa tubli oled. Ma nt kolmandat küll ei tee sest väiksem paras kratt..ehk saab mõeldud kui kõik rahulik aga kahtlen 🙂 aga ei saa kunagi öelda “ei iial” 🙂
  Aga ära pabistama ei ole sa midagi sitt ema..
  Ma igasuguseid näinud ja sa täitsa viis tegelane. 😉

 • Avatar
  Vasta Kats 4. juuni 2018 at 21:19

  Issand ei tea, mis inimesed meist siis veel arvata võivad, kui meie oma ÜHE 3-aastasega peame vahest poes või tänaval sõdima, sest ta jonnib, karjub või teeb mingeid imetrikke. Tahaks näha, mis need superemad veel teevad, et oma lapsed suudavad nööripidi kõndima panna nagu tsirkusekarud! :S

 • Avatar
  Vasta Liisi 4. juuni 2018 at 21:17

  Omg Su saade on tore kahju et nii lühike osa oli;( mul endal on kahe ja poole aaastane poisiklutt ja ma ei käi temaga põhimõtte pärast kuskil,sest see on nii kurnav ja ma ei jõua koguaeg keelata.sa võid nendega kokkuleppe teha aga see on ainult ühepoolne kokulepe, sest nii kui sa lapse maha paned paneb ta plagama.. Sa oled tubli ema oma kahele tüdrukule ja veel tublim kuj kolmas ka käes on;) need kes sind taga kiruvad on kindlasti veel suuremas hädas oma lapse/lastega ja lihtsalt elavad oma paha tuju kuskil perekoolis välja.. Tõsta pea veel kõrgemale ja ole uhke oma tüdrukute üle…

 • Avatar
  Vasta Kaisa 4. juuni 2018 at 21:16

  Pilt on kümnesse 🙂
  Mul on väiksem poiss ca kuu aega vanem Lendest ja “sööb” noa ja kahvliga- need on ofkoors restos või kodus maha pillutud ja sööki satub kätega suhu heal juhul 2korda 10st 😀 no kisada ta nii väga ei mõista(mul on vist mingi kuri-emme-pilk kujunenud- lapsed saavad näoilmest aru, et nalja pole 😀 )

  Kommenteerijad on nagu nad on- eks igaüks leiab miskit, mille üle ilkuda…
  Aga head puhkuse jätku 🙂
  PS- vaatasin saadet- mõnusad tegelased olete ikka, teil tundub iga päev naljaga täidetud olevat, jätkake samas vaimus! 🙂

 • Avatar
  Vasta Sirje 4. juuni 2018 at 21:12

  Sa oled üks normaalsemaid noori inimesi, keda ma tean (blogi kaudu). Ja sul on lahedaim pere ka! Malta võib isegi ilma palavuse ja lasteta õhtuks võhma välja võtta, rääkimata siis kahe-aastase kapriisidest. Ei aita seal peale välja kasvamise midagi, kasvata või ära kasvata..

 • Avatar
  Vasta M 4. juuni 2018 at 21:10

  Ma isegi ei mäleta kuidas mul esimene laps leppis väljas söömisega..
  Enamasti valisime kohad kus ta sai nurgas mängida või palusime kurki/porgandit viilutada kaussi.
  Üks sõi ära ja teine vajadusel jalutas lapsega ringi..
  but never know milline teine tuleb ?
  Minu esimesel lapsel toimis hästi tähelepanu hajutamine, mingi suvaline osturalli kataloog toimis suurepäraselt ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:13

   Jah, Eestis on natsa lihtsam, sest on juba teada kohad, kus on head mängunurgad ja lastel tegevust. Aga kui me räägime siin konkreetselt siin asuvatest mereannirestodest, siis nendes kahjuks pole. Seega see olekski nii, et tellime söögi ära ja üks kühveldab sööki sisse, samal ajal kui teine elu eest lapsele tegevusi mõtleks. See ei tundu eriline nauding kummalegi. Me niigi teeme seda janti iga hommikusöögi ajal hotellirestos 😀

 • Avatar
  Vasta N 4. juuni 2018 at 21:08

  Kui pole omal lapsi kasvatada siis tulebki teisi täiskasvanuid õpetada.
  Üks nipp mul oma pojaga toimis kui ma üks hetk otsustasin, et kõik, ma enam järgi ei lähe (Tema jaoks oli see mäng kui ma läksin) ja siis avastasin, et ega ta ei julgenudki kaugele minna. Koguaeg jälgis, kas tulen järgi nüüd. Nüüd kolmene, istub ilusti lauas ja ootab süüa. 🙂 Aga eks oleneb lapsest ka suuresti. Kui julge sul Lende on. 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:10

   Olen proovinud seda – ma ei pea minemagi hakkama, Lende jookseb ise kaugemale, ümber nurga ja ükskõik kuhu suunas. Ei karda ta miskit kahjuks 😀

   • Avatar
    Vasta Katrin 4. juuni 2018 at 21:28

    Meil täpselt sama lugu. Mitte mingit hirmu pole. Täiesti õudne.
    Restoranis püsib paigal täpselt nii kaua kuni miskine toit tal ees on (mida ta tahab). Tavaliselt aitab sai 😀 aga enne toidu valmimist lauda pole tõesti mõtet istuda, vähemalt ühel lapsevanematest, sest muidu istub oma istumise ära ja ei saagi süüa normaalselt.
    Ma vaikselt loodan, et poole aasta pärast umbes ehk tuleb aru pähe. Mul poiss 3 nädala pärast kahene aga trall on käinud põhimõtteliselt sellest hetkest kui jalad alla sai, ehk aasta aega juba. Oeh.
    Kui soovitustest miskise hea idee saad siis jaga seda teistega ka, ma olen samuti üks suur kõrv.

 • Avatar
  Vasta Kaire 4. juuni 2018 at 21:08

  Ära nyyd küll oma puhkuse aega raiska m6tetute inimestele !las räägivad,las kirjutavad oled endiselt n6utud ja tahest tahtmatta nad ei suuda leppida sinu hea eluga ja et te reisite,m6llate ,käite jne jne !!ju pole need komentaatorid oma kodu uksest kaugemale j6udnudki seepärast inisevadki

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 4. juuni 2018 at 21:09

   Ah ei ole siin õnneks mingit puhkuse aega raisatud, Kardo paneb lapsi magama ja mina passin netis 😀