0
Lapse üles kasvatamine LAPSED Mari

laisk ema

26. juuli 2016

Ma olen kindel, et ma olen jube paljude standardite järgi laisk ema. Näiteks ei viitsi ma pea kunagi kohe üles tõusta, kui Mari ärkab, mistõttu lasen ma tal hea pool tundi magamistoas laamendada ja asjatada, enne kui kargu alla ajan. Usinad emad tõusevad vist ikka KOHE üles ja panevad lapse riidesse ja annavad süüa ja teevad muid selliseid toiminguid? Ma ei tea, ise ei ole üks nendest vist.

Kuigi laias laastus pean mina ise lõpuks selle magamistoa korda ka tegema, seega ma vist nii laisk ka olla ei saa. Igatahes eelistan ma hommikust vedelemist vähesele koristusele, mis siis ikka teha, kui see mind laisaks emaks teeb.

Eile avaldas keegi arvamust, et kui kaheaastane laps ei käi potil, siis on tegemist laisa emaga. Mingil määral ma võin nõustuda, et noh, ma saan aru sellest poindist, et kui sa oled jube usin ja järekindel, siis suurema tõenäosusega saad sa lapse enne potile, kui teine, kes ei viitsi sellega nii pikalt tegelda. Aga öelda kellelegi “laisk ema” kõlab nii üleolevalt ja vastikult, kas te ei leia?

Jah, potil ka minu laps ei käi. Olenemata sellest, kui mitmeid sadu kordi olen ma teda meelitanud väiksele potile, pakkunud telefoni, komme, plastiliini, pissinud ise potti, laulnud välja mõeldud pissilaule, pannud teda potile iga mõne aja tagant, katsetanud suure potiga, soristanud veega….oeh, mul ei tule isegi pähe rohkem näiteid, mida kõike olen ma katsetanud, et Mari hakkaks potil käima, aga no võib öelda, et ma olen proovinud vist kõike. Okei, päris poti külge liiminud ma teda veel ei ole, aga olukord, kus pisarates laps potil istudes telefonist multikaid vaatab, on siin majas juhtunud küll ja veel, mina “pissi, pissi sorrr, lase tal tulla!” kõrvalt takka ergutamas.

Sittagi.

Konkreetselt ei pissi, ega ka sittagi. Midagi. Kohe, kui ma oma vigurdamised lõpetan, tõuseb Mari ruttu sellelt õudsalt asjanduselt püsti ja paneb vehkat.

Ma isegi mõtlesin, et okei. Teeme siis nii pidi, et las pissib suva kuhu, aga kui ära pissib, tõstan iga kord potile. Mis te arvate, mitu korda olen ma täna teda siis potile tõsta saanud? NULL! Mul pole õrna aimugi, kuhu ta täna pissinud on, aga igatahes on ta teinud seda nii salakavalalt, et mina seda salakohta üles ei leia.

Ei, ei aita ka see taktika, et “las ta pissib püksi, hakkab ebamugav ja saab aru”. Ega Mari loll pole ja omas kodus ometigi pükse ei kanna, hoiaks jumal selle eest! Seega ei saa ma talle ka parima tahtmise juures näidata, kui rõve on püksi lasta, sest tal lihtsalt ei ole 99% ajast mitte miskit jalas!

Ja siis tuleb keegi ja ütleb mulle, et ma olen laisk. No pelšše küll. Ise oled! Ma saan aru, et ta ütleks, et ema on järelikult kuidagi ebapädev last potitreenima või on seda valesti teinud või ei oma piisavalt oskusi selles vallas, aga laisk kellelegi öelda on lihtsalt nõme. Okei, siis oleks see võib-olla argumenteeritud, kui keegi konkreetselt päevad-ööd teist ema jälgib ja spekuleerib kuude pikkusel perioodil ja siis teeb oma nähtu põhjal säärase järelduse. Aga tulla oma avalduseni “laisk ema” selle põhjal, mida üks laps oskab või mitte, on nõme ja isegi kui ma kõigest väest üritan mitte sellise asja peale solvuda, siis ma ei saa.

Jube lihtne on arvamust avaldada enda kogemuste põhjal ja kindlasti on miljoneid lapsi, kellel ühel päeval see imeline plõks käis ja ta hakkas potile pissima. Ma olen kuulnud isegi lugusid, kuidas vanemad ei peagi MIDAGI tegema, et laps potil käima hakkaks, lapsed ise tahavad ja lähevad. Ja kas poleks siis jube lihtne neil vanemadel ahhuieitada, et ei no küll võib ikka laiskasid emasid olla, ei suuda ISEGI last potitreenida. Nagu see oleks sama lihtne kui sisse-välja hingamine ja üksplussüks.

Ja äkki mõni ei TAHAGI oma last potitreenida? Selles suhtes, et kaheaastane mähkmega laps ei ole just mingi asi, millega uhkustada, aga no kuna ema on siiski see, kes neid mähkmeid ostab ja vahetab, siis mis see teiste asi üldse kommenteerida ja küsida on, et miks? Mis mõttes miks?!

Ma tahaks alati sellisel juhul minna ja küsida nende emade käest midagi sama nõmedat vastu. Ala, et kuule, miks sa ometi nii vähe palka saad? Minu meelest need, kes kuus alla 1500 teenivad, need on ikka jube laisad küll. MINA küll suudan rohkem teenida, jube kahju, et sa siis nii laisk oled…Või, et kuule, kuulsin, et saad jälle uue mehega lapse. Miks sa nii laisk olid ja vanaga asju ära ei klaarinud? Päris imelik naine oled ikka küll…

Arusaadavatel põhjustel ei läheks ma ühelegi inimesele selliseid asju ütlema ega küsima, sest noh…Kas see vajab seletust? Miks siis tunnevad osad inimesed õigust hinnang anda teisele ainult selle pärast, et tema kogemus elus on erinev olnud? See on ju loogiline, et mõni inimene näeb jubedalt vaeva, et saada oma unistuste töökoht, teisele sajab see lihtsalt sülle. Mõni peab läbi käima 10 jubedat suhet, et leida see õige mees, teine abiellub oma esimese armastusega ja ei tea midagi kehvadest suhetest ja õnnetust armastusest.

Kas on siis raske aru saada, et kui kellegi teise elu ei ole samasugune nagu sul või su sõbral/sugulasel/tuttaval, et siis see ei tähenda automaatselt seda, et inimene oleks laisk, vaid lihtsalt seda, et ta on FKING ERINEV INIMENE, ERINEVA ELUGA, kelle ainukene sarnasus sinu võrreldava isikuga on see, et nad on mõlemad elusolendid.

Do_you_understand

Ja kui näiteks see, et mu peaaegu kolmene ikka veel jalutusvankrit kasutab, teeb mind ka laisaks emaks, siis okei. Tavai. Ma võin olla laisk ema. Ma isegi muuseas ei taibanud sellele ise mõeldagi, kui keegi mulle Instasse kommentaari jättis, et appi, nii suur laps ja IKKA vankris? Ma vist magasin selle memo presindilt maha, kus oli kirjas see vanus, mille kukkumisel tuleb vanker põlema panema ja laps peab omal jalal olema, vastasel juhul on tegu laisa vanemaga.

Paratamatult pean ma valima selle laisa tiitli, sest alternatiiv sellele on see, et ma üritaksin miskipärast maailmale näidata, kui kohutavalt mittelaisk ma olen ja siis olen ma ühel hetkel jälle selles olukorras, kus üks noor neiu, see sama, peaaegu kolmene, ei taha koju tulla, mul on süles kriiskav laps, teises käes näiteks poekott ja ma saan kõndida teosammul, sest kiiremate liigutuste juures tõmbub mu kõht jube krampi. Uskuge mind, ma olen sellises situatsioonis olnud, sest minus oli kindel usk, et ma ei ole ju laisk ema ja ma saan kindlasti lapsega käsikäes poes ära käidud.

Ei.

Ma ei saanud.

Seega on mul laps, kes kannab mähkmeid ja sõidab vankriga. Hirmus lugu! Mõelda vaid. On veel lapsi, kes imevad lutti, saavad rinda/pudelit. Igast asju tehakse. Ja mul on raske seda pahaks panna, sest ma mäletan ise, kui rasked olid näiteks esimesed päevad Mari lutist võõrutada. Muidugi on jälle neid, kellel see tuli kõik jube kiiresti ja hästi kergelt ja ehk ma olin ise laisk ja tegin seda ka kuidagi valesti, aga laias laastus on mul üsna suva, sest:

 • “Sa oled laisk” argumentide esitajad on enamasti oma nina igale poole toppivad kõiketeadjad, kes võiksid oma “usina ema” tiitlit kuskilt mujalt nuiata.
 • Kui mul on valida, kas rahulik laps, vähem stressi millegi lõpetamisel, sest teised nii ei tee ja üldine normaalne meeleolu versus lapse sundimine milllekski, milleks ta ehk veel valmis pole ja millega kaasneb nutt, stress ja kass, siis andke mulle andeks, et ma valin esimese. Olgu ma siis laisk või mitte.
"nii suur ja kärus, nagu mida asja?!"

“nii suur ja kärus, nagu mida asja?!”

Loe ka neid postitusi!

133 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta ingrid 3. august 2016 at 20:31

  Tekkis küsimus kuidas sina oma tirtsul luti ära võtsid meie ei sa kuidagi seda teha süda muutub kohe härdaks kui hakkab seda
  otsima ja kurb nägu peas. Tahaks enne ära võõrutada kui lasteaeda läheb.
  Tänan vastuse eest juba ette ära 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 3. august 2016 at 20:40

   See lihtsalt kadus ära ja polnud muud teha 😀 ööpäevaga oli juba kurbus kadund ka 😀

 • Avatar
  Vasta Liivi 30. juuli 2016 at 08:29

  Meil saab laps vähem kui kahe nädala pärast kolmeseks ja kuigi ta on aprillist mähkmevaba, siis kakal ta endiselt poti peal ei käi ja
  ma võin ka öelda, et olen kõike proovinud. Kolm venda on eeskujuks, aga ei aita siin see kambavaim ka. Ma ei teagi, kas ma olen
  siis nüüd laisk ema, kui pesen igapäevaselt potti vältiva lapse tagumikku ja (alus)pükse, kui mähkmevahetus oleks kergem variant.
  🙂 Öeldakse, et tüdrukud arenevad kiiremini kui poisid ja kõnearengu suhtes kehtib see meie pesamuna puhul küll, aga kui
  teemaks on potitamine, siis tal võtab see asi ikka kõvasti aega.

 • Avatar
  Vasta Mirjam N 28. juuli 2016 at 22:26

  Minu plika sõidaks siiani hea meelega kärus. Paar korda kui oli vaja jalgsi ja kiirelt minna võitsingi jalutuskäru appi, plika rahul ja
  mina kiirelt kohal, lisa boonusena olime mõlemad õues ja mina sain liikuda. Ja mis siis, et ta neljane on …

 • Avatar
  Vasta Heidi 28. juuli 2016 at 21:04

  Tohib küsida, kas Maril on häälega pissipott
  või tavaline? Minu 3a oetutar hakkas ka just
  pool aastat tagasi alles potil kaima ja teda
  motiveeris vaga heliga pott(nimelt kui pissid
  potti hakkab pott laulma) ja talle see väga
  meeldis! Soovitan soojalt. Mitmed mu teised
  tuttavad on ka tanu sellele lapsed potile
  saanud 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 28. juuli 2016 at 21:12

   Ilma hääleta… Äkki peaks proovima häälega osta ja ise sinna ettte pissida :D:D

   • Avatar
    Vasta Heidi 28. juuli 2016 at 22:14

    Oel oli ka uksjagu jamamist, aga nii kui
    selle haalega poti ostis tuli piss ka 🙂

   • Avatar
    Vasta Kurjajuur 28. juuli 2016 at 22:17

    Minu laps ehmatas selle laulva poti peale nii ära, et ei julgenud enam üldse kuskile istuda. Ja seda öösel väga jama kasutada.

 • Avatar
  Vasta B 28. juuli 2016 at 20:55

  Tead, ära üldse pabista selle potil käimisega. Nimelt minu väikevend hakkas häda nr2 alles 4(!!!!)aastaselt väikesesse potti tegema
  ja nüüd on ta 5a ning teeb seda juba üksi wc’s. 🙂

  • Avatar
   Vasta B 28. juuli 2016 at 20:56

   Nagu mu ema sõbranna ütles: ”ega meist keegi pole ju mähkmetesse jäänud”

 • Avatar
  Vasta Signe 27. juuli 2016 at 23:29

  Tere, olen ka LAISK EMA!
  1) Minu 1,6 aastane laps ei käi potil. Teeb oma häda sinna, kus jumal juhatab. Olen proovinud samu asju nagu sina ja eii.. ISegi
  kui on tulnud piss/kaka potti olen lasknud tal selle ise ära valada ja vee ka peale lasta. See on hetkene ja kaob hetkega. Ka mul
  õppis ta salaja pissima ja seda õnnetult kas siis diivani või vaiba peale. Vaiba peal oleva loigud keerasin ma esimesed paar korda
  kutsika kaela.
  2) Ka minu laps on kärus. Okei ehk on ta natuke veel väike, aga siiski. Tal on jalad all, miks peaks ta käru kasutama ? Lõunaune
  teeb ta ka seal. Virk ema harjutaks juba last lasteaia jaoks… Või no vabandust virk ema tegeleks ise lapsega, mitte ei paneks
  teda lasteaeda nii noorelt..
  3) Mu laps ei tunnista apsull üldse lauanõusid. Söök valatakse taldrikust söögilauale ja sööb nagu loom. Olen keelanud, söögi
  ära võtnud jne. See ei aita- tal on vaja proovida erinevaid viise, aga no laisa ema puhul ma lasen ka seda teha, mitte ei seleta
  talle milleks lauanõud on. Mitte, et teda üldse huvitaks need asjad.
  4) Lutt on meil selline asi mis kadus ära ja ma olin sunnitud loobuma. Mis pagana ema ma olen, et lasen nii vanal lapsel veel lutt
  suus ringi käija? Häbi mul olgu. Jah-me leidsime selle üles, aga ma ei anna ka enam. Eks olen nüüd pisut “tublim” ema eksole.
  5) Kui laps tahab siis laps peab saama…. Virk ema seletab lapsele, et ei või ja miks ei või. Mina lihtsalt vahepeal ei viitsi ja annan
  järgi. Kui ta mul ikka päev otsa on traalivaitanud siis tõesti ma tahan seda rahuhetke.

  Ka mina ei ärka hommikul koos lapsega. Oh õudust- suuremad tüdrukud tegelevad vennaga ja nii saan ma põõnata lausa tund
  või kaks rohkem. Ka minu laps ei söö kohe kui silmad lahti lööb- lööge mind maha nüüd.
  Elementaarne on olla inimene. Mina leian, et üldiselt sellised “Ideaalsed emad” tõesti 24/7 tegelevad lapsega ja üldiselt
  kasvatavad last raamatu järgi või kellegi õpetussõnade järgi. Mina seda ei tee ja minu laps kasvab ise. Mis sellest, et ta kannab
  mähkmeid. Kes veel ei tea siis laps ei õpi oma keha kontrollima ennem kui alles 2-3 aastaselt. See, et kellegi 1,6aastane käib
  potil on puhtalt harjutamise asi(laps saab aru, et häda tuleb teha potti). Jah- mõnel tõesti läheb lihtsalt. Võtab mähkme ära ja
  laps läheb kohe ise potile, sest ta saab aru, et niii on õige. Samas kui mu laps on tahumatu siis teda ei sunni. Sundimisega võid sa
  teha veel suurema kahju nii iseendale kui lapsele.
  Ja üldse ideaalne ema magab juba 😀

 • Avatar
  Vasta krista lepik 27. juuli 2016 at 22:00

  Osa su kirjutisest on nii otse elust. Endalgi oli
  kokkupuuteid inimestega kes targutasid miks laps
  öösel nii mitu korda sööb ja halb magaja on. Nii raske
  on seletada seda inimesele kelle lapsed on algusest
  saadik iseenesest öösiti ärkamata maganud. Kui
  mõnel asjad muuseas sujuvad ei ole see alati nii teistes
  peredes. Tegi haiget ise olen ühe asjana emadusest
  õppinud, lapsed on niiiiiii erinevad. Kõik etapid
  tulevad omal ajal ja näpuga kindlasti ei näita.

 • Avatar
  Vasta m 27. juuli 2016 at 17:34

  miks sa iga asja peale viimasel ajal ärritud. nii äksi täis raseda hormoonid?:D:P
  ise oled ju kõva mutt ja ütleja ja nüüd viimased päevad nutt lahti.
  aga võibolla võtab ta potil käimist naljana, või ta peab veel õppima oma arengu jms. anna talle aega.. äkki tal lähebki kauem las ta
  olla. küll kunagi õpib ära ja ära kuula teisi. ole sama külm oma lapse kohta kritiseerijatele kui enda. ürita mitte kuulata.
  samas, võibolla on see mingi halb karma, mis tuleb oma üleoleva suhtumisega endale tagasi. et ole positiivne teistele, endale
  lapsele ja küll kõik laabub.
  ega ma pahaga lihtsalt mõtlesin.
  sa oled ju äksi täis mutt saad hakkama küll :P:)

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2016 at 17:43

   See, et sina seda ärritunult loed, on sinu enda probleem, mina olen üsna rahulik. Ma lihtsalt väljendan ennast emotsioonikalt 🙂

 • Avatar
  Vasta Mannu 27. juuli 2016 at 17:14

  Need nii tavalised asjad, et pole pointi öelda, et laisk.
  Laisk ema on see pigem kes ei taha lapsega väljas käia,
  ei tegele lapsega vaid otsib tegevust mis lapse
  “hüpnotiseerib”, kes ei näita ega selgita maalima ei
  õpeta sõnu. Jne. See on laisk ema. Kuid see et laps käib
  vankris kuna siis on võimalik ka kaugemal ja kauem kui
  majaees liivakastis käia või et laps pole valmis potil
  käima. Kumbki ei näita et ema oleks laisk. Mul laps
  kohe 3. Vankriga käime ikka väljad. Vahel on see
  lihtsalt mul endal tühjalt lükkamiseks, kuna laps ei istu
  seal ja mängib kangelast et jaksab mitmeid
  kilomeetreid jalutada. Kuid vahel kui jalg ära väsib on
  hea küll korraks istuma panna. Saab kiiremini liigelda
  ja lapsele ka kergem. Babyjoggerid head suured kärud
  ka, laps mahub hästi ja mugavalt istuma 🙂
  Potil hakkas laps käima päeva pealt lasteaias kui oli 2
  millegagi. Ühesõnaga aasta alguses. Ei mäleta tõesti
  kuupäeva. Ja lihtsalt tühjast kohast. Enne seda ri
  tahtnud potti näha ka. Nüüd läheb ise ilusti teeb oma
  asjad ära

 • Avatar
  Vasta Iida-Leena 27. juuli 2016 at 15:11

  Mariann, telli omale raamat: “Oh crap, potty training!” Sa ei kahetse. Päriselt.

 • Avatar
  Vasta Sh 27. juuli 2016 at 13:49

  Lapsed on erinevad ja väga tervistav on lugeda ka mitmesuguseid kogemusi, mitte vaid oma lapse pealt
  maailma asju selgeks saada. Aitäh kõigile!
  Jagan ka oma esimese lapse potilkäigu lugu. Sügisel sündinud lapsena oli ta suvel juba piisavalt suur, et
  hakata potiga harjutama. Meil oli selline veidi auto või ratta moodi lenskudega pott, kuhu sai kaksiraksi
  peale minna ja kätega ette toetada. Preilile see täitsa sobis ja vastumeelsust ei tulnud. Vahetasime
  soojaga õues käies mähkmed hipsikute (riidest mähkmete vastu) ja võtsin lihtsalt vahetusriided kaasa
  suvel. 10-11 kuune tabas ära küll, et märg pepu ei ole hea. Toas oli palja pepuga või ka hipsikutes ning
  vahepeal pissis ka põrnadale, siis jälle potile mõned õnnelikud korrad. Isegi reisil (talvel olime kolm kuud
  soojas) oli pott kaasas ja just seal saigi viimane lihv antud (talvel jääb muidu potitamine ja riidest mähkme
  majandus jaheda ilma tõttu soiku). Veidi enne 1,5 aastaseks saamist käis kenasti potil ja isegi öömähe jäi
  peagi ära. Sarnase meetodiga varakult harjutades sai ka sõbranna lapse enne kaheseks saamist potile,
  kuigi tema piiga on iseloomukam ja võttis veidi enam aega.
  Ehk siis arvan, et meid aitas varakult potiga harjutamine ja riidest mähkmed. Eks näis, kuidas teisega
  läheb – sünnib oktoobri alguses ehk siis sarnane plaan (suvel alustada) on täiesti võimalik.

 • Avatar
  Vasta m 27. juuli 2016 at 13:06

  + 1 su postitusele

  Lisaks muule oled sa ju veel rase ja ei ole päris kodune ema. Chill. Sa oled
  tubli.

  Minu arust on kergkäru hea isega 5 aastasele. Näiteks reisil. Laps lihtsalt ei
  jõua nii palju käia.

 • Avatar
  Vasta :D 27. juuli 2016 at 11:43

  Njaa 🙂 minul juhtus esimese lapsega nii et potil istudes
  andsin talle alati raamatu kätte ja mis te arvate millega
  laps hoopis oma häda tegemist seostama hakkas,
  ükspäev sattusin peale kuidas seisis asjaliku näoga
  diivani kõrval, raamat käes ja muudkui punnitas suure
  hoolega ? 😀

 • Avatar
  Vasta Me 27. juuli 2016 at 11:29

  Minu esimene laps hakkas aastaselt
  potil käima. Ja see läks üle mõistuse
  lihtsalt – võtsin mähkme ära, laps
  pissis maha. Näitasin näpuga, et
  vaata, see on piss ja piss käib siin
  potis. Ja oligi korras. Ma ei saanud
  aru miks teised emad jahuvad ja
  hädaldavad. peale seda sündis mul
  veel kolm last ja öelgem nii, et nüüd
  ma ei saa aru,kuidas see esimene laps
  mul asjast nii lihtsalt aru sai 😀
  Kõige ekstreemsem näide
  “potitreeningust” on see, kui üks ema
  lasi oma pisikesel ca kahesel tütrel
  terve palava päeva sama mähkmega
  olla, kuni pepu oli katki ja punane,
  et siis laps õpiks läbi selle, et
  potil käimine on mõistlik otsus :/

 • Avatar
  Vasta Julia 27. juuli 2016 at 11:04

  Ei ole keegi laisk.
  Laps hakkab ise potil käima kui talle potti
  peale ei suru. Muidu on pott ebameeldiv
  asi.
  Kärus käib minu 4 aastane kaa veel nii et
  pole keegi laisk.

 • Avatar
  Vasta ML 27. juuli 2016 at 09:15

  Haha, ma olen siis ju mega laisk, sest mu poiss saab kohe 5 ja käin ka jalutamas kergkäruga 😀 Kuna meie ringid on nii 5+km ja
  poiss seda käia ei jaksa- taha, siis mina küll ei viitsiks teda seljas tassida, no tegelikult siis vist ei olegi niivõrd laisk kui mugav 😀
  Ja lasteaeda läks ta meil kaheselt, selleks ajaks oli küll ka õppinud potil käima, aga kasutasime ka veel mähkmeid, mõne kuuga
  saime mähkmetest vabaks, püksi pissis kohati veel mõned kuud ja voodisse pissimine lõppes alles kevadel kui vanust oli juba
  4+, võiks ju jällegi öelda, et olin laisk ema, ei suutnud lapsele selgeks teha, et voodisse pissida ei tohi, sest mulle ju tohutult
  meeldis igal hommikul enne tööleminekut voodipesu pesta!?
  Varem oli mulle ka tähtis või noh, läks korda, mida teised arvasid, aga viimaste aastatega on kuidagi savi, et no ´Mida sinu
  perset torgib, mis mina teen?´ Mind nt üldse ei huvita mida teised teevad ja kuidas elavad, mul endalgi palju tegemisi, et jõuaks
  veel lisaks teiste elu elada 🙂

  • Avatar
   Vasta Kaja 27. juuli 2016 at 15:18

   Kas sellel 5-aastasel jalgratast ei ole? Või näiteks
   jooksuratast? Tõukeratast? Nii oleks lapsel palju
   põnevam jalutuskäike ette võtta ja ühtlasi arendaks ka
   füüsilist vastupidamist ja sportlikke harjumusi.

 • Avatar
  Vasta J. 27. juuli 2016 at 08:29

  Ma arvan, et asi pole laiskuses vaid
  järjepidevuses 🙂 sa ei ole laisk ema
  aga sa ei ole ka järjepidev. Sa küll
  kirjutad, et sa võid Mari sinna potti
  panna ala pool päeva ja no ta
  lihtsalt ei tee potti aga mis siis
  saab kui sa teed seda järjepidevalt
  mitu päeva järjest? Võtadki mähkmed
  ära päevasel ajal 🙂 no las ta siis
  pissib mujale, mis teha (Lotte ka ju
  alguses pissis 😀 ). No las ta siis
  pissib jalutamise ajal (siis ikka
  panete aluspüksid) mis teha, võtad
  vahetuspüksikud kaasa ja liigud edasi!
  Hommikuti on küll mõnus voodis edasi
  vedeleda aga peale ärkamist on ka
  kõige suurem tõenöäosus, et laps teeb
  pissi potti (eeldusel, et sa kohe
  peale ärkamist ta sinna paned) seega
  katsu ka seda ümberharjutada – pane
  kohe peale ärkamist Mari potile ja
  võta mähku alt ära ja las ollagi nii,
  kohe mitmeks mitmeks päevaks!
  Ilma mähkmeta õpib ta ikka paremini
  ennast kontrollima ja see on palaval
  suvepäeval talle ka parem 🙂
  Kui mähku ära võtta siis mingi aeg
  hakkab laps ka potil käima. No ei ole
  ma näinud viieaastast last, kellel
  oleks kaheaastaselt mähku ära võetud
  ja kes ei käiks potil. Küll aga olen
  ma näinud viieaastast last, kellega
  pole seda kunagi tehtud ja
  üllatus-üllatus ta oli mähkmega 🙁
  (oli küll nö välismaa perekond).
  Vankri pildi peal tunduvad Maril nii
  pikad jalad 😛 võibolla see
  kommenteerija ka arvas, et tegu on ma
  ei tea kui vana lapsega? 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2016 at 08:59

   Ta ongi IGA päev mähkmeta olnud juba jupp aega (unedeks ikka panen). Ikka tolku pole. Täna ärkasin tund enne last ja hoidsin teda peale ärkamist potil (ise jootsin teda mahlaga :D) -ei miskit!

 • Avatar
  Vasta Saarlane 27. juuli 2016 at 08:26

  Kui vanalt potitreeninguga alustasid? Arvan, et oled sellega veidi hiljaks jäänud ja nüüd juba raskem, kui laps aktiivsem

 • Avatar
  Vasta Katrin 27. juuli 2016 at 07:59

  issand, minule kui lastetule, ajate
  te kõik oma jutuga hirmu peale 😀 mul
  pole õrna aimugi, kuidas see
  potitreening käib ja värki 😀
  muide, mäletan ise väga hästi, kui
  nõukaajal käisime jala hästi palju ja
  mina, tol ajal üpris tilluke, väsisin
  küll väga kiiresti ära. Selles
  mõttes, et lapse ja täiskasvanu
  jalakõndimise normaalne taluvuse piir
  on täiesti erinev ning mina ei mõista
  küll hukka, kui väsinud laps vankris
  istub. Täiskasvanud käivad ka ju
  toidupoes ja sõidavad muid lühikesi
  otsi autoga – miks nemad ei võiks
  siis jala käia nagu lastelt nõutakse?
  (isiklikult eelistan jalakäimist autole)

 • Avatar
  Vasta Külli 27. juuli 2016 at 07:58

  lihtsalt väike hint potinduse kohta … minu piiga oli ka hirmus tõrges selle koha pealt. meil aitas see, et suvel oli õues püksata,
  pott oli õues kättesaadavas kohas ja siis ta korra jumala kogemata istus sinna ja pissis ka. pärast seda hakkas nagu
  kontseptsioon selginema ja jõudis vabast tahtest üha sagedamini potile. aga jah, pükse ei tohtinud jumala eest jalas olla ja
  esialgu pissiti potti ainult õues olles 😀
  käruteema on üldse mingi hea pseudoteema – kui laps on nõus kärus istuma, siis jumala eest, vanematel kergem ja kindel koht
  igal pool käepärast. palju hullem on, kui satub siuke eksemplar, kes umbes pooleteiseselt käru kaugeltki nähes end pulka viskab
  ja röögib, justkui elu kallale kiputaks 😀 ma vaatasin alati selge kadedusega neid vanemaid, kelle lapsed viksilt ja viisakalt end
  jalutuskärus õnnelikuna tundsid. aa, btw, mind päästis jooksuratas – selle mõttele sai pliks umbes kaheselt pihta – ma oleks
  otsad andnud muidu kogu selle kisa peale (sest ega hoolimata sellest, et kärusse ei istutud, KÄIA ju ka ei tahetud :D).

 • Avatar
  Vasta Triin 27. juuli 2016 at 07:58

  No tule taiivas appiii !!!
  Mäletan hästi, kuidas minu vanemat poissi lasteaias koguaeg taga kiruti, et ei tee seda ei tee toda, ei oska R tähte jne jne. Mul
  oli puht suva, sest kõik ei käi nipsupeale ja küll need tähed ja asjad omal ajal tulevad.
  Potitamise kohta… meie ka ei saanud kuidagi hakkama seal, ma ise olin juba selline närvipundar lõpuks, ei aitdanud püksi
  pissimine ega miski , kuni ma loobusin , loobusin potitamisest ja siis hakkas laps mähkmeid ise jalast ära kiskuma ja läks ise. (
  see nüüd ei olnud selle mõttega, et jee näeee, kuidas minu laps hakkas potil käima.. ) Tundub, et see asi neil tuleb siis , kui
  tulema peab, sundida ei saa ! – Nüüd see kõik on teise põnniga ees, oeh !
  Aga sina Mallu, oled tubli ja minusilmis sugugi mitte laisk. Igati vinge mom! 😉
  Jõudu ja jaksu sulle !

 • Avatar
  Vasta Häli 27. juuli 2016 at 06:53

  Minu tütar saab oktoobris 4 aastaseks, lasteaeda läks 1 a ja10 kuuselt mähkmega, enne seda terve suve olid aluspüksid jalas ja
  tegime potitreeningut, suhteliselt tulutult, lasi ikka koguaeg püksi ja põranda peale (koguaeg koristasin loike) , vahel harva
  õnnestus. Lasteaias käis kuskil kuu aega ja oligi mähkmevaba. No ei olnud laisk ema treenisime koguaeg, aga see potti pissimine
  tuli justkui üleöö, et hakkas käima. Mõne aja pärast oli juba öösel ka mähkmevaba. Kõik tuleb omal ajal.

 • Avatar
  Vasta Riinuška 27. juuli 2016 at 01:37

  Enne, kui ma oma jutuga pointini jõuan, ütlen ausalt, et minul lapsi ei ole. Seega on kogu järgnev jutt puhtteoreetiline ning ma
  ei eeldagi, et seda peab tingimata iga lapse puhul arvesse võtma. Lisaks sellele imetlen ma väga seda, kuidas Sa Mariga tegeled
  ja tema arengut toetad, nii et ma ei ole üldse nõus inimestega, kes Sind laisaks vms emaks nimetavad.
  Igatahes… Olen ülikoolis läbinud arengupsühholoogia kursuse ja seal õppisin seda, et väikelaste (ja tegelikult tavaliselt ka
  üldiselt kõigi inimeste) aju on kõige aktiivsem esimese tunni jooksul pärast täielikku ärkamist, st kui enam ei ole unine ja juba
  tegutsed. Ülejäänud päevast analüüsib osa ajust juba eelnevalt toimunut ning ei ole uuele infole enam nii tundlik. Seega tuleks
  väikelastega pärast ärkamist kindlasti tegeleda, sest siis on nende aju stiimulitele kõige vastuvõtlikum.
  Kuna postituse alguses mainisid, et esimesed pool tundi on Mari põhimõtteliselt üksinda, siis noh… TEOREETILISELT oleks see
  just õige aeg näiteks tema kõnetegevuse arendamiseks. Kuidas see aga PRAKTIKAS toimib, seda võid ise otsustada.

  • Avatar
   Vasta Lonni 27. juuli 2016 at 14:28

   See oli väga vajalik info, aitäh!Ma vist puudusin sellest loengust, kus seda räägiti 😀 Hakkame katsetama!

 • Avatar
  Vasta Tyy 27. juuli 2016 at 00:53

  kaks äärmust.
  Vaata mina olin TÕELISELT laisk ema, ma EI VIITSINUD hunnikute viisi IGA päev neid mähkusi pesta, seega ma treenisin
  oma lapsed praktiliselt nii pea kui pea kandis sorina peale pissima. Kraan jooksma ja piss piss ja kohe tuli. Hiljem polnud
  kraani jooksu vaja sest asend ja sõnad ps-ps tingisid kohe reaktsiooni. Imelihtne oli see, ilmselt oli asi väga
  varajasestreeningu ea alguses. Kui juba istuda suutis oli vaja vaid potile sättida ja ei tekkinud mingit joru, vastu seisu jne.
  Samal ajal nägin kuidas mu Rootsis elava klassiõe 5 aasatsele lapsele pandi pampers jalga kui ta tahtis sittuda. Jah just ainult
  selleks hetkeks !!! No meil polnudki pamperseid ja näha midagi sellist oma “koolitatud “beebi kõrvalt – võite mu jahmatust
  ette kujutada…. sõnatuks tegi. Polnud võimeline kommenteerima. Õnneks vist !

 • Avatar
  Vasta Merli 27. juuli 2016 at 00:14

  Mallukas, olles nelja lapse ema võin öelda,et algul
  arvasin ka mina,et ma pean olema super tubli ja minu
  laps peaks oskama seda,teist ja kolmandat. Reaalsus
  oli aga kiire tulema ja nii läks ka minu esiklaps aeda
  mässudes. Ei tunne, et olen halb või laisk ema kuna
  lasen areneda lapsel omas tempos. Hetkel on minu
  pisim just 2 saanud ja augusto lõpul aeda minemas,
  meil käib hoolas potitrenn. Igatahes olete Mariga
  vahvad ja ükskõik mida teised arvavad, usun,et Mari
  on tulevikus tänulik,et lasid tal teha asju tema enda
  tempos 😉

 • Avatar
  Vasta minasiin 27. juuli 2016 at 00:02

  kas sa mäletad, kuidas sa koera treenisid, kui ta pisike oli. viisid iga mingi aja tagant õue, kui õue pissis, siis sai maiust ja kiita.
  lapsega samamoodi, laps las jookseb kodus püksata, pott on nurgas ja iga mingi aja tagant pane potile (enne kui põrandale
  tuleb), kui mõni piss saab potti püütud, siis premeeri seda teile sobival ja mõjuval moel.

  kärust. arusaadav, et lapseootel naisel on lihtsam kärutada. aga seda võiksite ju sedasi hakata harjutama ümber, et kui su
  abikaasa läheb lapsega jalutama, et siis sellistel puhkudel ei ole käru kaasas. laps saab eduelamuse. need jooksmised ja
  püüdmised on mingi periood paratamatud, siis hea, kui kärmas mees kohe tegutsemas.

  mõtted lihtsalt, mitte kriitika.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 27. juuli 2016 at 06:10

   Ma ju seletan postituses, et ma võin teda potile panna ja premeeriks ka hea meelega, kui sinna midagi tuleks, aga vot siiani pole tulnud.

   Vankrita käime me samuti jalutamas, aga pikemad maad või üksi nt poes ikka vankriga.

 • Avatar
  Vasta Heleri 26. juuli 2016 at 23:57

  No minu laps on see, kes hakkas ise potil käima. Mul
  seisis pott lihtsalt koguaeg suures toas, järsku vaatasin,
  et ohhh istub ja pissib. Tal samamoodi ei ole 99% ajast
  pükse jalas.. Aaa kakamisega meil nii lihtsalt ei läinud.
  Kui häda tuli jooksis sahtli juurde ja tõi sahliat mässu.
  Ise karjus: “kaka, kaka”. Hmmmm laisa emana, ma lasin
  asjadel nii minna.. Kuniks laps hüüdis: “kaka tuli potti” ja
  peale seda tulebki kaka potti. No ise õppis, ausalt, ma ei
  VIITSINUD treenida. A ma tegelt proovisin 1,5-
  aastaselt, täiesti mõttetu tegevus oli. Laps ei tundnud
  absoluutselt ise poti vastu huvi. Põhimõtteliselt tõusis
  potilt püsti ja lasi poti kõrvale.

  AGA, meil on lutt… Mida ma peidan… Sest muidu see
  oleks tal koguaeg suus! Vot ei tea kuidas sellest lahti
  saada! Ma ei suuda seda ära võtta, sest ma tean kui kurb
  ta siis on.. Ma Proovisin. Aga vahet pole, ma ootan kui ta
  sellega ka ise hakkama saab, kooliks on ta sellest ilmselt
  prii! ?

 • Avatar
  Vasta Liis 26. juuli 2016 at 23:16

  See käru kommentaar on ikka mõttetu. Mul vuran ka
  kergkäruga ringi laps on kohe kohe saamas 4.
  Tänanpäeval hea abimees. Mul on mega raske last
  tassida , kui toidukaup ka ja laps ei jaksa käia pikki
  vahemaid. Mina niipea ei loobu kärust kui autoload
  tehtud Kallistus Mallukale tubli oled☺

 • Avatar
  Vasta TT 26. juuli 2016 at 22:38

  Arstid ja lastepsühholoogid väidavad, et lapse öige aeg potitreeninguks on siis, kui ta ise ebamugavust ilmutab/tunneb, kui püksid
  (no nende puudumisel… jalad?) märjad. Niikaua, kui lapsel sellest märgolemisest pohlad, on treenimine tühi töö ja vaimu närimine.
  Teine huvitav arvamus paistab olevat, et lastel tuleb potiaeg vahetult järgmise etapina peale trepist iseseisvalt käima hakkamist
  (st siis mitte tingimata ilma käsipuuta, aga vaheldumisi jalga jala ette tôstes, mitte üks-jalg-enne-teine-samale-astmele-järele ja
  siis uuesti samamoodi. Noh et parem jalg alati eespool vms) Kas Mari niimoodi “suure inimese moodi” käib juba trepist? Seda
  oleks ka huvtav kuulda, mida teised selle aja üle elanud emmed sellest trepi-asjast arvavad:) Kas oli nii?

 • Avatar
  Vasta Landa 26. juuli 2016 at 22:36

  Rääkimise kohta võin öelda, et ilmselt on Mari tark
  laps ja teeb suu lahti siis kui midagi arukat öelda on.
  Poti kohta nii palju, et kui laps läheb esimesse klassi ja
  ei käi potil siis on probleem. Ja kui laps faking tahab
  oma vankris olla, siis las ta naudib seda aega kui ta ei
  pea kilomeetreid ainult kõndima ja püsti seisma. Ja
  küll ta kunagi on tänuli, et ta jalavaeva säästsid 😀 On
  ikka inimesed kes topivad oma nina teiste asjadesse,
  ma siiani olen kõik kuu peale saatnud kes mind
  õpetanud, sest siiski tean ja armastan mina oma last
  siin maailmas kõige rohkem ja tean mis talle parim.
  Olen öelnud, et kui mul on abi vaja siis küsin ja olen ka
  küsinud. Minu arust oled sa väga hea ema ja oled oma
  lapsele väga toeks 🙂 keep up the good work

 • Avatar
  Vasta Gerly 26. juuli 2016 at 22:17

  Ma olen ka laisk ema! Mul oli 2,5a poiss ja kasutab ka mähkmeid. Olgu ta küll teeb potile aga enamasti minu initsiatiivil- ise küsib
  ta potile harva. Ehk siis kasutame mähkmeid. Ma olen isegi oma ema käest kuulnud kuidas mina juba ammu selleks ajaks potil
  käisin… olen vastanud, et fine, võin lapse anda ja õpetagu, kui nii väga häirib.
  Ka selles osas olen ma laisk, et kui on vaja kõndida ja bussiga jääb ka kaugeks siis meil käru kasutuses. Ma parem lükkan käru, kui
  tassin süles…
  Ahjaa, mu ema häirib veel see, et mul laps enda järgi ei korista. Sitt lugu kui 2,5aastane ei korista oma järgi. Vahel koristame koos
  aga tavaliselt koristan ma õhtul, kui ta on juba voodis- mul omal on nii kergem.
  Lisaks ongi minu jaoks targutamine- appi aga minu laps juba ammu… tore aga selle lause kaagutamisest pole mulle mingit kasu.
  Tule ja ütle siis kuidas ja mida teha aga ei…

 • Avatar
  Vasta Lilli 26. juuli 2016 at 21:55

  Meenub kohe see, kui minu 2,4 aastasel poisil õues
  jonnihoog peale tuli ja viskas end kõhuli porri, siis
  ülemine naaber avas oma akna ja hyydis ” Vaatan, et
  talle ei meeldi õues olla”. Sel hetkel ka nii kihvatas, ei
  no jah me niisama siin õues teeme showd.
  Konkreetselt istuski seal aknal ja vahtis. Voi siis oli
  vähe tuulisem ilm, siis yks suvaline tädikene porises
  teisele, et kylmetan oma lapse ära. Ah jah, keegi
  õpetas veel kuidas oma last tõstma peaksin ,näitas
  veel ette, kusjuures täiesti võõras inimene. Siis mõtlen
  kyll, et mul on vist kusagile lolli silt kylge riputatud, et
  igayhel midagi öelda on.

 • Avatar
  Vasta Kätlin 26. juuli 2016 at 21:48

  Minu ühel sõbrannal jällegi laps sellepärast keeldus
  potile minemast, et koguaeg pandi vägisi potile. Laps
  lasteaias näeb teisi käimas ja küll ta varsti tahab ise
  minna, see tuleb nii järsku.

  • Avatar
   Vasta Kristel 26. juuli 2016 at 23:17

   Laps läheb lasteaeda ja näeb, teised …TEEVAD JUB ja miks peab keegi võõras lapse mähkmeid vahetama. Mind väga solvas, kui
   loen kõikjalt : laps peab sööma, potil käima…, et lasteaeda , sõime võetaks. Ja siis voilaa “ei noh mis ma siis pean lapse lasteaeda
   panemata jätma, kui ei…” Jah peadki, et õpetajal, kasvatajal oleks päris ega KÕIGILE.

   • Avatar
    Vasta Kristel 26. juuli 2016 at 23:18

    aega kõigile-õige lõpp.

   • Avatar
    Vasta Eva 27. juuli 2016 at 06:15

    Toon siinkohal näite Norrast, kus on
    lapsed enamus mähkmetes (kui mitte
    lausa KÕIK) kui lasteaeda lähevad ja
    kõikide laste jaoks on kasvatajatel/
    õpetajatel aega, ükski laps ei ole oma sita
    (vabandust veidi robustse väljenduse
    eest) sees või vahetamata mähkmega
    päev läbi. Eks see ole töökorralduse
    küsimus ka (Norra lasteaias on rohkem
    õpetajaid ja abilisi ühes rühmas ja samuti
    aitavad teiste rühmade õpetajad ka, et
    lapsed tutvuvad tegelikult terve lasteaia
    personaliga ruttu)
    Laste stressitase on nii erinev Eesti ja
    Norra lasteaedades, Eestis on liiga palju
    nn nõukaaegset taaka lasteaedades
    (loomulikult mitte ainult lasteaedades ja
    täiesti loomulik, sest põlvkonnad kes
    hetkel on juhtimas ja töötamas on,
    mäletavad seda aega ega oskahi
    teistmoodi) veel kaasas kahjuks 🙁
    Minu 2,5 aastane poeg on ka
    mähkmetes, väikest potti ei tunnistanud
    ja see jäi kuidagi väiksekski ja suurel
    potil on vaid paar korda kakanud kui
    kõht kinni oli. Käru on meil kasutuses
    lasteaia ajal IGA PÄEV, sest lasteaeda
    minna on 3 km ja lapsed lasteaias
    magavad oma päevaund just kärudes
    ÕUES ja seda iga ilmaga!

    Kärud on siin kasutusel ka veel
    viieaastastel jalutamas käies vahest
    (isiklikult mind on see vaarepilt häirinud
    alati, aga ma ei lähe seda ütlema, ju on nii
    siis vanemal lihtsam ja kui laps on
    õnnelik ja rahul, siis mis see teiste asi
    üldse peakski olema)

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 27. juuli 2016 at 06:19

     Kristel – rahune maha 😀

   • Avatar
    Vasta Lonni 27. juuli 2016 at 14:34

    Ma ei tea, kas minus on asi, aga ma ei saanud sellest kommentaarist midagi aru. Kes keda solvas ja kes mida valesti teeb ja
    mille peale kommentaari autor ikkagi kuri on 😀

 • Avatar
  Vasta Irja Tähismaa 26. juuli 2016 at 21:35

  Väga hea postitus, kümme punkti! :).

 • Avatar
  Vasta Pille 26. juuli 2016 at 21:34

  Kaks postitust järjest puhast kulda – ilus!

 • Avatar
  Vasta Mari-Liis A. 26. juuli 2016 at 21:30

  Mul saab laps 8ndal 1a 3k vanuseks ja saab siiamaani
  rinda. Potil ei käi ja isegi minult küsitakse potil käimise
  kohta. Sama ka rinna andmise kohta. Iga päev peaaegu
  tuleb erinevaid küsimusi/ütlusi kui kuuldakse et ikka
  rinda saab. “Nii vana ja ikka annad rinda?” ” Aeg juba
  ära võõrutada pole?” “Ise tahad teist last, siis peaksid
  imetamise nagu lõpetama.” “Miks nii kaua tissi otsas
  last hoida?” “Võta ennast kokku ja võõruta ära ta juba,
  päris vana sul ju.”
  Jne. Ühesõnaga algul võtsin ka lõdvalt ja ütlesin et ja
  ja. Nüüd ajab juba ka kurjaks ja vastan kohe otse, et
  see on minu asi kaua ta saab rinda, millal ta läheb
  potile, kui vanalt lasteaeda jne..
  Inimestel pole ilmselt targemat teha oma eluga ja siis
  vaja teiste oma elada.

  • Avatar
   Vasta maria 26. juuli 2016 at 23:10

   Minu laps sai ka kaua rinda, kuna Jain
   uuesti rasedaks kui esimene laps oli
   ainult 4 ja kuune, siis nii pisikest ei
   suutnud rinnast voorutada ja imetasin
   terve teise raseduse aja, ammakas
   utles, et on OK ja kui tita sundis
   imetasin neid koos- uks uhel teine
   teisel tissil, vaadati kull imelikult, aga
   pole ju kellegi teise asi.

 • Avatar
  Vasta Elly 26. juuli 2016 at 21:29

  Appi, kui kaheaastane ja ei käi potil on mingi nn. halb asi, siis olen mina küll vales maailmas. Ma mäletan omalajal kui mu nääbsuke
  oli 2,6, siis olin eluõnnelik ja rõõmus, et laps nii varakult käib ise ja ei tee enam öösel püksi. Kas kaheaastane üldse suudab ise?
  Saan aru, et lapsed erinevad aga ikkagi?

  • Avatar
   Vasta K 26. juuli 2016 at 22:29

   Miks 2a ei peaks ise suutma? 😀 pole pahapärast ega midagi aga see küsimus oli naljakas 😀 potil saavad lapsed hakata
   käima iseseisvalt juba siis kui nad kõndima hakkavad-kes siis juba 11kuuselt, kes pooleteise aastaslt jne

 • Avatar
  Vasta Helen 26. juuli 2016 at 21:20

  Minu poiss ei hakanudki väikesel potil käima, vaid kohe suurel (väike ei meeldinud üldse). Abiks oli laste poti-iste (midagi sellist –
  http://thumbnail.image.rakuten.co.jp/@0_mall/saikosha/cabinet/06bath/anp-omaru09-20c.jpg). Lihtsalt soovitan proovida.
  Kuigi tõesti – iga laps on erinev 🙂

 • Avatar
  Vasta Mariana Tugi 26. juuli 2016 at 21:18

  Mu tütar oli 2,3 aastane ja jõi lutipudelist
  piima. Tal oli täitsa oma rituaal, enne
  lasteaeda minekut sõi, võttis maha padja,
  viskas pikali ja jõi mõnuledes pudeli tühjaks.
  Kui tassi panin, ei tahtnud. Ise kuidagi
  põdesin, mu õde ütles, kui tahab, las joob,
  kelle asi. Mingi aeg lihtsalt jäi see järgi ja
  vankrilaps olime ka kaua. Edu ja kõik loksub
  ise paika, 10 aastaselt kõik käivad potil ja
  oskavad kõndida ?

 • Avatar
  Vasta Annely B. 26. juuli 2016 at 21:17

  Mul lapsi pole, vinguda ma kellegi kallal ei viitsi, eriti
  emade kallal, kes oma last just nii kasvatavad, kuidas
  ise tahavad.
  Kõik siin maailmas ei ole ühesugused, mõni ema on
  lits, joodik ja narkar. Ei tegele absoluutselt oma
  lapsega, kuid siiski on lastest tulnud inimesed! Õpivad
  potile käima ja riidesse panema just siis, kui neile
  endile sobib, sest emal on muid tegemisi, kui last
  õpetada ja armastada.
  Mitte, et ma Mallukat mõne sellisega võrdleks, vaid
  pigem seda tahan öelda, et küll Mari hakkab rääkima
  ja pissima õigesse kohta, isegi siis kui üldse ei õpetaks.
  Kuna sa oma lapsega siiski tegeled ja teda armastad,
  siis juhtub see kindlasti varem, kui mõnel rongaemal.
  Mis kuradi vahet sellel on, kui vanalt ja kui ruttu? Kõik
  tuleb täpselt siis kui õige aeg on!
  Irisejatelt ja materdajatelt küsiksin, et mida te kurat
  vingute ja kraaksute võõra inimese elu üle? Kui ei
  meeldi, tõmmake leepsu ta blogist. Kui ära ei taha
  minna, siis hoidke oma sitad kommentaarid endale.
  Mis kuradi rahuldust te sellest saate,kui teist sõimata
  ja maha teha saate? Arvate, et ta ise on jumala muretu
  ja rõõmus selle pärast, et laps veel ei räägi või mõni asi
  pole nii nagu ta tahaks ja et te kõik arvate,et ta
  sellepärast sitt inimene on? On küll jah oma elu ise
  avalikult lugemiseks pannud ja kõik ette ladunud aga
  ma ei usu, et ta seda selle eesmärgiga teeks, et mingid
  enesekesksed madalalaubalised teda selle eest
  materdaksid. ELAGE OMA ELU nii kuidas oskate ja
  vaadake, kas ise olete kõik ideaalselt teinud, enne kui
  teiste kallal näägutama hakkate!

  Mulle sa Mallukas meeldid, su pere meeldib kaa.
  Isiklikult teid ei tunne, kuid selle põhjal, mis siit
  lugenud olen, olete minu silmis ägedad. Omapärased
  ja originaalsed. Reaalsed inimesed, reaalsete
  muredega ja reaalsete eludega. Väga äge! Keep going,
  sest sul on niii palju lähedasi ja võõraid inimesi, kes
  sinust lugu peavad. Las koerad hauguvad, karavan
  liigub edasi ning kullide ja kaarnate kisa ei vähenda
  kotka väärtust. Usu mind, neid, kellele ei tuleks pähegi
  sind materdada, on kindlasti rohkem, kui neid
  vingujaid.

 • Avatar
  Vasta Kertu 26. juuli 2016 at 21:15

  Taanis enne 3a ei alustata ühtegi potitreeningut. Laps
  ei pidavat selleks vaimselt valmis olema. Niisamuti luti
  äravõtmisega – alates 3a!
  Hispaanias ja mujal soojas on täiesti normaalne, et
  lapsed on pikalt kergkärudes. Vähemad on pikad,
  ilmad on soojad, las see väike inimene puhkab jalga.
  Ma mäletan kui ise olin kolmene ja marssisin
  vanaemaga truult mööda Tallinna ringi, pea iga päev.
  Mu jalad tulitasid ja valutasid. Ma ausalt, kolmese
  nagu, oleks oma hinge müünud, et oleks saanud kärus
  jalga puhata. Mu ema ei saanud ka sellest enne aru kui
  nüüd vanaemaga ning elades ise Hispaanias.
  Eesti on tore koht, kus vanem saab lapsega kodune
  olla 3a kuid lapsele tehakse ikka räigelt liiga. Alates
  luti eemaldamisest kuni lapse üksi oma tuppa magama
  panekuga. Esimesed 1.5 a laps arvab, et ema ja tema
  on 1 ja sama isik ja ikka väga karm ning räme on, et
  oma lihane ema topib lapse teise tuppa magama kuna
  “nii me magamegi kõik paremini”. Ei sina, isekas isend,
  magad paremini, sest sa ei kuule lapse nominatiiv ja
  suplemiseks läbi seinte. (Ma ei räägi sinust Mariann).
  Mul on tõsiselt kahju, et Eesti inimese hing nii kalk
  väikese inimese suhtes on.
  Endalgi jalad tulitavad poolest päevast, vahet pole kui
  mugavad ja uhked jalatsid on. Tahaks lihtsalt istuda ja
  jalad nagisse panna aga EIIIII las see väike laps
  muudkui kõnnib! Mis sest et väike inimene teeb mitu
  korda rohkem samme kui meie samal vahemaal.

  • Avatar
   Vasta Signe 27. juuli 2016 at 23:48

   Mis puudutab lapse teise tuppa magama viimist olen nõus. Ka mina arvasin, et magan paremini. Tegelikult suutsin ma läbi une
   rahustada enda kõrval magava lapse kiiremini, kui teises toas magades. Kui laps magab minu kõrval siis läbi une automaatselt
   tegelen lapsega, kui laps magab teises toas siis kuulen ainult juba kriiskavat nuttu.
   Esimene tütar magas minu kõrval esimesed kolm aastat. Oma voodi ja tuppa kolis ta ise kolmeselt, kuna minu juurde ta enam ei
   mahtunud(olin siis juba rase). Teine tütar näiteks ei kannatanud apsull kaisutamist ja magas ise oma voodis ja oma toas.
   Nüüd poeg magab meie kõrval, sest ta KONTROLLIB kas ma olen olemas. Sirutab käe välja ja otsib mind. Ärkan juba selle peale ja
   annan talle oma käe- lapsel on kindlustunne kohe.

 • Avatar
  Vasta Tuli meelde sellega et 26. juuli 2016 at 21:14

  Mu täditütar jõi isegi 7-aastaselt lutipudelist piima 😀 😀

 • Avatar
  Vasta Meri-Liis 26. juuli 2016 at 21:14

  Mu vend on 5aastane ja ka kärus why not ?

  Mai saa aru kelleasi se ültse on kui suur laps ja miks
  kärus jne ega me 20ndal sajandil ei ela ??

 • Avatar
  Vasta Marje 26. juuli 2016 at 21:10

  Tere!
  Minul on neli last.Vanem
  16 ja noorim 3.Kõik on
  erinevad olnud,kes
  hiljem,kes varem potil
  käima hakanud.On sellist
  vaeva nähtud,et
  jube…samuti pissilaule
  lauldu,ühest klaasist teise
  vett valatud poti juures
  plaksuatud,kui lapsel piss
  potis….Ja on ka kaks
  last,kes hakkasid n.ö ise
  potil käima…ei saa öelda,t
  kohe laisk siis,lapsed
  lihtsalt erinevad..
  Juttu lugudes,meenus
  mulle kohe,kui ükskord me
  käisime vanema lapsega
  Kristiine keskuses,laps oli
  siis kaks ja pool vist.v 3..no
  ja tulin.poest,mõlemas
  käes oli toidukraami täis
  kilekotid,laps hakkas
  jonnima,tahtis sülle
  saada,ei viitsinud
  kõndida..aga no kotid
  käes..ei ole ju mingi
  Rambo,et toidukotid ja
  laps korraga kätte/sülle
  võtta,seletan pojale siis,et
  emme ei saa,et ma ei
  jõua..siis tuli üks mutt..NO
  mis ema te olete,laps
  nutab ja te ei võta teda
  sülle..aga mina viisakas
  nagu ma olen ütlesin
  talle..palun minge p…sse..ja
  ütlesin pojale,et võta koti
  sangast kinni ja lähme
  edasi…jaa tean,tean issand
  ma ropendasin lapse
  kuuldes..aga see hetk
  lihtsalt ajas turja nii
  turri..ja ma ei saanud keelt
  hammaste taga
  hoida..no,mis see tema asi
  on..kui ei meeldi ära
  vaata,aga ära tule
  kommenteerima..mina ei
  lähe talle ütlema,et mis te
  jalutate siin jne…oi kus see
  tädike,mind veel edasi
  sõimas omale vuntsi..aga
  ma lihtsalt üritasin mitte
  välja teha..laps jorises
  veits edasi..aga koju ju pidi
  saama…ei võta kahte
  toidukotti hambu ja last
  sülle..

  Ühesõnaga pole teiste asi
  kommenteerida..vaadaku
  kõigepealt enda
  kapsaaeda..

 • Avatar
  Vasta Kärol 26. juuli 2016 at 21:06

  Kui see sind lohutab, siis mina saan pidevalt
  kommentaare ja halvustavaid pilke selle eest, et olen
  19 ja mõne nädala pärast olen juba 2 printsessi ema.
  Esimene laps praegu 2aasta ja 2 kuune, sai ka
  potitreeningut tehtud ikka oma jagu mitu kuud koos
  igasuguse tralliga. Ja lihtsalt 2 kuud tagasi otsustas
  preili ise päeva pealt potil käia. Nüüd meeldib talle
  eriti suure poti peal käia koos istumis alusega. Küll
  Mari ka ühel päeval hakkab ise potil käima. 🙂 Proovi
  oma pead mitte vaevata nende “super” emmede
  pärast ja saada nad pikalt. 🙂

 • Avatar
  Vasta Mari Leinakask 26. juuli 2016 at 20:59

  Minu põhimõte on:
  Kui tahad teisele midagi öelda, mõtle
  enne, kas selles on tõde,
  hädavajalikkus ja headus. Kui mitte,
  jäta parem ütlemata.

  Kui tahad teiste kohta midagi öelda,
  mõtle enne, kas selles on tõde,
  hädavajalikkus ja headus.
  Kui mitte, jäta parem ütlemata.

  Soovitan ka teistele.

 • Avatar
  Vasta Hellu 26. juuli 2016 at 20:49

  Isver, ma ei kujutaks ette jalutuskäiku poodi ilma vankrita. Poja sama vana, kui Mari, ehk siis oktoobris saab kolm. Ta lihtsalt
  väsiks ära. Ja kuna ma saan oktoobris jälle beebi, ei taha teda väga tassida ka.
  Imelikke inimesi on ikka see vana Jumal siia ilma saatnud. Aga noh, ilma nendeta oleks ju ka igav 🙂

 • Avatar
  Vasta Merka 26. juuli 2016 at 20:48

  Mallukas. Minu noormees hakkas potil käima
  ainult tanu lasteaiale 2 aasta ja 7 kuuselt !
  Mina üritasin , ta karjus nagu istuks poti
  asemel mingil teravaid naelu täis padjal.
  Lastekas laks kohe kuna suured läksid ees .
  Ma kuulasin aasta otsa seda kõigilt kuidas ma
  olen häbitu ja sitt ema , et lasen suurel poisil
  mähkmetes haududa . Mainiks ka , et miks ma
  teda vaga ka ei sundinud on see , et meil olid
  seede probleemid ja kaka polnud tahke . Aga
  Karus oli ta meil seni kuni poisile kingiti
  kolmekas mida mina tagant lükata saan . Ära
  pabla . Nagu su eelmises postituses vaga ilusti
  kirjas oli , kuskil on ikka keegi kellele ei sobi
  miski !

 • Avatar
  Vasta Gerly 26. juuli 2016 at 20:44

  Teised lihtsalt vankri asemel paned lapse autosse ja no tõesti ei pea siis vankrit kasutama. Sa ei saa laisk
  olla kui jalutad lapsega värskes õhus käruga!

 • Avatar
  Vasta M 26. juuli 2016 at 20:44

  Äkki mari ongi kangekaelne ja ei lähe potile sest sina
  tahad teda õpetada ?ükspäev päev jookseb võibolla
  ise potile?
  Ja veel äkki saaks nii et käid ise vetsus alati nii (kui
  võimalik) et uks lahti siis näeb et sina käid ja tahab
  varsti ka? 🙂
  Edu ja küll ta sinna lõpuks läheb kasvõi 10 aastaselt ?

 • Avatar
  Vasta Oksana 26. juuli 2016 at 20:39

  Mina olengi laisk ema, ja seda juba sellepärast et neid
  targutajaid on niigi nii palju ja igal pool, kasvatan nii kuidas ise
  õigeks pean, kui arstil miskit öelda siis kuulan, samuti kuulan
  kui keegi asjalik lastehoiust miskit soovitab või pöörab
  tähelepanu.. a muud loomad mind ei huvita. Ja hommikuti olin
  samuti laisk, olin voodis täpselt nii kaua kuni laps väsis
  üksinda mängimisest ära. Mõned asjad tulid hilinemisega,
  teised jällegist õigel ajal.. kuid kokkuvõttes kõik on väga hästi.
  Tuleb enda sisetunnet usaldada. Praegu mul päris mitu
  sõbrannad kelle lapsed ise riidesse ei pane, potil ei käi (teevad
  häda sinna kuhu jumal juhatab), ise ei söö ja ei räägi mitte
  grammigi, ning on endiselt lutiga. Ma ei ütle kunagi mitte
  kellelegi midagi nii inetut eriti mis puutub lapse kasvatusse,
  sest see poleks lihtsalt inimlik käitumine isegi mitte, ning kõik
  lapsed ongi erinevad! Olen Mari postitusi huviga lugenud ja
  loen edaspidigi, aga no võrreldes minu sõbrannade lastega,
  on Mari isegi vägagi arenenud ja on tubli! Ning kust see
  tublidus ikka tuleb kui mitte Ema püüdlikusest! Edu Teie
  perele! 🙂

 • Avatar
  Vasta Killu 26. juuli 2016 at 20:39

  Minu plika sai just kaks ja käib kolmandat kuud
  lastehojus.Enne hoidu ta ei tahtnud potti
  nähagi…mõtlesin,et ei see hakka nii pea potil
  käima.Eksisin!Teistega koos hakkas ja nüüd magab
  juba ilma mähkuta.Õnnetusi ikka juhtub.Kodus see
  poti teema ajas juba end stressi ja lõin käega.Käruga
  on nii,et on kaks valikut-1) käru 2)tassin süles.Olen nii
  laisk,et ei viitsi vankrit 4 korruselt tarida ja siis
  hambad ristis tassingi last süles (Iga kord kirun ,sest ta
  on 12 kg) Ta keeldub kõndimest ja mis üle jääb.Iga
  ema oma asi mida teeb ja kuidas teeb.

 • Avatar
  Vasta Kersti 26. juuli 2016 at 20:39

  Rahune maha! Sorry, aga mind näiteks vabsee ei koti,
  et Mari ei käi potil, mul on umbe suva, et jalutiskäru
  kasutate… ei tuleks pähegi, et laiaks sõimata (?).

  Sina ka, hinga sügavalt ja RAHUNE MAHA! Las koerad
  hauguvad… Elu on tsill, kui Sul on võõraste lammaste
  määgimisest nii suva.

  PS! Ma olen nüüd hästi labane ja ütleb Sulle otse nii
  nagu asjad on ja nii nagu mina teen kõige otsesemas
  mõttes: ma situn kõik halva endast välja ja lasen sitale
  vee peale, kõik halvad emotsioonid lähevad koos
  sitaga minust välja ja… kergem hakkab. Ning elu on
  taaskord tsill… las lambad määgivad.

 • Avatar
  Vasta Annika 26. juuli 2016 at 20:35

  Jagan siinkohal ka oma kogemust. Lapse sain ma
  nii potile et 2- 3 nädalat jàrjest lasi mul püksi v
  põrandale ja siis sai lõpuks aru kuhu tuleb pissi
  teha. Kaka hakkas ennem potti tulema kui piss.
  Siinkohal peaks mainima et iga päev sai 10 korda
  põrandat pestud jne ei ole just väga meeldib
  mälestus. Muideks usas kannavad 3-4 aastased ka
  mähkut… teiseks mul oli laps 4 aastane kärus
  siinkohal kiidan emmaljunga kärusi mis on nii
  vastupidavad 🙂 laisk ema on imelik termin usun et
  iga ema tahab oma lapsele parimat ja on nõus
  pingutama selle nimel….kuigi kui meenutada siis
  kui laps läks lasteaeda olid paljudel mähku kapis
  aga minu meelest kasvatajad lõpetasid selle pulli
  ruttu ära…lõpetuseks ma ei tea ühtki täiskasvanut
  sõbrannat, tuttavat, kolleegi jne mähkuga 😉

 • Avatar
  Vasta Helen 26. juuli 2016 at 20:33

  Take a chillpill 🙂
  Ei tea ühtegi last, kes ilma diagnoosita oleks mähkmetes kooli läinud. Küllap ta tunneb ise ära, millal ta valmis on, ma ei näe
  ka pushimisel mingit muud efekti, kui kogu pere stressi ja pingesse ajamises. Käruga samamoodi – küllap räägivad need
  empaatiavabad preilid, kellel omal lastega väga (pikaajalisi) kogemusi ei ole – küllap elu õpetab ka muid värve peale musta ja
  valge nägema 🙂

 • Avatar
  Vasta Must be 26. juuli 2016 at 20:29

  Mallukas, peale peaaegu poole aastast ajuk.ppi
  potitamisega lõin käega ja pool aastat hiljem vanusega
  2,4 kuud hakkas kutt ise potil käima ja kolm ööd hiljem
  ei lasknud ka ööseks mähet panna. Nüüd ca
  kolmesena pole ka ühtegi pissi ega muud häda
  voodisse ega püksi tulnud.
  Eile käisin loomaaias ja mu 7 aastane ja pea kolmene
  istusid mõlemad selles loomaaiakärus. Oli palav ja
  isegi ei viitsinud kõndida. Seega who cares. Seal oli
  teisigi laiskasid emmesid, kes eelistasid lapsed kärusse
  vanuses 2-9, ja ring loomaaiale peale. Pikemad otsad
  ja igaõhtused treeningringid istub mu pea kolmene
  ikka kärus.
  Ja muideks poiss ka ei rääkinud, kuigi käis lasteaias
  kevadel ja väga meeldis talle. Hakkab alles nüüd sõnu
  moodustama. Oleme käinud arstidel ja minule öeldi
  tartus ja ka pärnus ja ka perearsti poolt et kui
  kolmeseks ei räägi, siis miskit viga. Ei tasu üle
  paanitseda. Seega olen lihtsalt selle järgi üritanud
  talitseda.
  Seega kõva meelt ja kritiseerijaid on igal nurgal. Tuleb
  üritada lihtsalt mööda vaadata 🙂

  NB! Ja mulle väga meeldib su blogi.

 • Avatar
  Vasta Teele 26. juuli 2016 at 20:16

  Kas talle suurte inimeste pott ei meeldi..?
  Minu poiss sai potitamise siis kiirelt selgeks kui sündis
  teine laps. Ehk enne 2 aastaseks saamist, sai vist aru et
  ei ole mõtet emmet segada sellise “väikse” asjaga nagu
  potil käimine. ?

 • Avatar
  Vasta Meriliis 26. juuli 2016 at 20:13

  Hei Mallu! Tead ma juba pikka aega mõtle, eriti Su blogisid lugedes, et kust kurat need inimesed tulevad, kes teisi niiviisi
  halvustavad ja maha teevad.?! Olen isegi olnud sellises olukorras, kus on maha tehtud minu lapsekasvatamise viise ja
  tõekspidamisi. Minu laps küll sai natuke varem mähkmest lahti kui Marike, kuid siiski sain pidevalt halva suhtumise osaliseks
  kui laps mähkmega oli. Ja päris mähkmevaba pole ta siiani. Öösiti kannab mähet ja kui on pikemad minekud kuskile siis ka
  kannab mähet. Ja ma ei näe selles probleemi. Iga asi omal ajal. Anatoomiliselt on lapsel 4nda eluaastani aega et aru saada mis
  on pissihädatunne, kuidas pissi kinni hoida jne.! Niiet ausalt, ära põe!! Ära lase endale sellepärast halvasti öelda.. Minu laps ei
  olnud ka pikalt potivalmis. Tee mis tahad, tõusis potilt püsti ja tegi maha. Vahet pole kumba häda siis.. Ja siis ühel hetkel õuest
  tuppa tulles kui mähkmeära võtsin, läks võttis toanurgast poti ja tegi ise sinna pissi, ilma igasuguse suunamiseta ja nii hakkaski
  päevasel ajal potti tegema.. Ära muretse, iga asi omal ajal. Peaasi et pott on alati teatud kohas ja nähtav!
  Ja vankri koha pealt. Ilmselt kasutaksin ise ka vankrit veel, kui mu laps oleks nõus seal olema.. Oleks tunduvalt lihtsam.. Eriti
  just sellistes olukordades, nagu Sina mainisid.. Minu laps siis hetkel 2ja pool aastat 🙂

  Jõudu ja jaksu Sulle armas Mallu 🙂
  Olen mõtetes Sinuga 😉
  Päikest 🙂

 • Avatar
  Vasta E 26. juuli 2016 at 20:12

  Minu 2,5 ne sõidab ka vanriga. Ta lause ise
  nōuab seda. Mis ma talle siis ütlen, et ei või,
  sest muidu kurjad tädid tulevad ja ei luba
  vankriga sõita? Jumal ei, las ta olla nii kaua
  pisike kui veel võimalik. Nad ju kasvavad nii
  kiiresti. Muide mul oli potiga sama jama, aga
  lihtsalt ei pannud talle enam mähkmeid ka siis,
  kui väljas käisime või öösel magamiseks. Siis
  ta lõpuks sai aru, kui tüütu on pissiste pükste
  vahetamine. See nōuab küll palju
  lisatööd(pesupesemine ja puhaste pükste
  kaasas kandmine), aga toimis. 2nädat ja
  rohkem püksi ei tee, eks vahel ikka juhtub
  õnnetusi. Pea püsti, sa oled tubli ema. Maril on
  sinuga väga vedanud:)

 • Avatar
  Vasta e.m 26. juuli 2016 at 20:06

  no ma ei tea … mis selles imelikku on kui laps kärus on 😀 .. Mul laps saab jaanuaris kolm, ja käin ka käruga ringi, kui natuke pikema
  käigu ette võtan või kui lapsega linna peale lähen .. ikka mugavam käruga .. ja lapsel muidugi turvalisem ka, kui linna peal ringi käia
  emme-issiga. Laps väsib ju ka , .. ja siis läheb pahuraks .. ja viskab käpuli maha mul ja viskab paar pisarat ka .. käruga ikka mugavam
  😀 ei viitsi mina tassida jonnivat ja kriiskavat last 😀

 • Avatar
  Vasta Jane 26. juuli 2016 at 20:02

  Mina olen seda meelt, et kõik tuleb siis, kui laps valmis
  on. Igasugune sundimine ja fakti ette panek on
  lõppenud hullu tagasilöögiga. Elan “Skandinaavias” ja
  siin ongi selline chill mõtlemine, et laps peab ise valmis
  olema.

  Mu poja ütles mähkmetele aidaa kuu enne neljaseks
  saamist. Oskas ka nendeta olla, potti asjad ära ajada,
  aga polnud valmis. Ja siis saabus see päev… Pole tilkagi
  voodisse või püksi pissinud. Eestis käies olid hullud
  süümekad, kui sugulased ohkisid, kui ka kahesena
  mähkmetes oli. Mingi Eesti omapära see, et kui laps
  äib, siis käib ka potil.

  Rääkimisega läks ka kaua aega. Korralikut hakkas
  rääkima alles kolmeselt, seni kuulas ja jättis meelde.
  Noh, ta meil kolmekeelne kah, kogu see sõnavara võta
  aega.

  Ja käru… Poeg on neljane ja ikka on see kasutusel. Meil
  ei ole autot ja pikemate trippide korral väsib ta ära
  ning sorry küll, ma ei hakka 20kg süles tassima.
  Stockholmis saab lapsevanem kärus istuva lapsega
  ühistranspordis tasuta sõita, seega ka mõni 7-aastane
  istub kärus. Samal ajal mu neljane oskab oma
  abiratasteta 16 tollise rattaga ringi kimada.

  Asi on tegelikult mõtlemises ja igasuguste tarkade
  kuulamises kinni. Google, emmede klubid jms, mis
  võrdlusi tekitavad. Kui ma Eestis olles aina mähkmete
  pärast süümekaid tundsin, võtsin oma uue kodu chilli
  mõtlemise üle. Kui laps näiteks ülikooli läheb või tööle
  asub, siis pole see ju üldse oluline, kaua mähkmed olid,
  millal rääkima hakkas jne. Ja nende “tee nüüd piss
  potti” või “sorry, sa pead kõndima, mis siis et väsinud
  oled” jne asjadega tekitab mõtetut stressi.

 • Avatar
  Vasta Gerda 26. juuli 2016 at 20:00

  Meil oli potiga nii, et olin ka päeval laisk, lasin mähkmetes ringi joosta, kuid enne lõunaund panin potile ja seletasin samal ajal,
  et enne tuttu minekut peab korra potil käima, äkki tuleb pissi siis tuleb hea uni. Magamise ajaks mähet alla ei pannud (lina alla
  panin selle beebi pissikile vms :Dei mäleta, kuidas see õige nimetus oli). Peale lõunaund panin jälle kohe potile. Mõnipäev panin
  aluspüksid jalga ja jälgisin teda, kuna ta ennast väristama hakkab (see oli minu jaoks märk, et kohe pissib) ja jooksin laps süles
  potile 😀 Mingihetk ei tahtnud ta üldse potile, siis ma ei sundinud ka. Lõpuks hakkas ta ainult ise karjuma mulle “pissile” või
  “kakale” aga teda potile pidin ise viima 😀 Palju andis kaasa kindlasti ka päevahoid, kus ta täielikult mähkmevabaks sai, peale
  4kuud käimist vist. Nüüd kolmene ja käib ilusti ise suure poti peal ja pühib peale häda ka.
  Ma olen alati olnud arvamusel, et laps hakkab käima potil, rääkima, ise sööma, kõndima jne siis kui nad ise tahavad.
  Elukaaslase ema rääkis, kuidas mu elukaaslane oli üldse titena väga laisk ja ei võtnud jalgu alla, alles 3-aastaselt läks kõndima
  😀

 • Avatar
  Vasta Kerli 26. juuli 2016 at 19:59

  Soomes näed vägagi palju kuni 6 aastaseid vankris
  olenemata rahvusest(vanemad kes on vankriga,
  neile on tasuta ühistrantsport) ja see ei viita
  sugugi vaestele vanematele. Samuti kui on pikad
  vähemad vaja läbida või kaua väljas olla on see
  kindlasti kordades mugavam lapsele.

 • Avatar
  Vasta B 26. juuli 2016 at 19:56

  Ma su blogi pikaaegne lugeja ja arvan, et võib-olla osad kommenteerivad seda mähkmete teemat just sinu vanade postituste
  pärast? Mäletan kui Mari oli väiksem ja ämm tahtis teda potile treenida, siis rääkisid midagi sarnast, et no las ta siis üritab kui
  viitsimist on. Usun, et sa ei öelnud seda tookord mitte halvaga, lihtsalt siis oli Mari nii väike, et potilkäimine polnud veel
  “iseenesestmõistetav” ja ei tundnud vajadust selleks harjutamiseks. Aga äkki see jättis inimestele mulje, et sa oled “laisk ema”? 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 19:58

   Ehk tõesti 😀

 • Avatar
  Vasta ... 26. juuli 2016 at 19:54

  Üks teemaväline küss,Kas sa oled täna mingi tänase postituse maha võtnud? Fb lehel nagu enne nägin midagi Aga enam ei
  leia 🙁

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 19:58

   Ei ole?

   • Avatar
    Vasta ... 26. juuli 2016 at 20:01

    Aa see oli see kuidas sa kodus raha teenid, algul mõtlesin et sinu blogi oli..

 • Avatar
  Vasta Kristin 26. juuli 2016 at 19:53

  Mu mehe sugulase poeg on meie pojast 10 kuud
  vanem. Kui mehe tädid nägid meie last esmakordselt
  hakkati kohe võrdlema teda temast vanema lapsega.
  “Oii,meie Gustav oskab juba ammu roomata teie oma
  ei oska” halloo, ma alles sain lapse ja kas ta t6esti peab
  oskama roomata. Mõnitati teda alakaaluliseks ning
  miks ma ei andnud 3 kuusele kartulit alandati mind.
  Ma ei suhelnud nendega päris pikalt, kui järsku lapse
  esimesel sünnipäeval olid nad ukse taga.
  Tõesti see, et sain lapse 15 aastasena ei tähenda seda,
  et ma last ei oska kasvatada.

 • Avatar
  Vasta Marju 26. juuli 2016 at 19:53

  Ma olen ka laisk. Vähemalt ämma arvates. Tulin hommikul lapsega kööki (olime mehe vanematel külas), läksin hambaid pesema ja
  ämm hakkas kohe putru tegema. Pärast läks ütles mu mehele, et ta on minus pettunud. Ma olevat lapse nälga jätnud. 😀

  • Avatar
   Vasta Krista 26. juuli 2016 at 20:59

   Hea, et sa külas olid ja ei ela igapäevaselt koos, ausalt!

   • Avatar
    Vasta Marju 27. juuli 2016 at 15:49

    Ma ise ka selle üle väga õnnelik! 😀

 • Avatar
  Vasta Sirle 26. juuli 2016 at 19:51

  Mina kirjutaks hoopis kommentaari kirjutajale nii, et nii suur inimene, aga ikka ei tea elementaarseid õigekirjareegleid. 🙂

 • Avatar
  Vasta maria 26. juuli 2016 at 19:51

  Mul siis need lapsed kes use potile
  hakkasid kaima, kusagil 3 aasta ringis,
  see mahe hakkas ebamugav tunduma
  ja nii ise vaikselt hakkasid harjutama..
  Porandale lasid kull tihti ja terve vaip
  haises, aga selgeks nad selle oppisid.
  See potile sundimine teeb minuarust
  just risti vastupidi, laps jaabki seda
  potti kartma.
  Mis vahet seal on, poes kaies votan
  alati duovankri, peaaegu 3 ne on
  uleval, 4 jane istub all, 5 ne on
  kaekorval, mismoodi muidu peaks ma
  saama asjad tehtud ilma, et koguaeg
  lapsi taga ei peaks ajama, suure
  kohuga annab veel jargi joosta.

 • Avatar
  Vasta Katre 26. juuli 2016 at 19:51

  Minu laps ei julgenud/tahtnud ka potile minna niikaua
  kuniks otsustasin proovida poti tõstmist voodile ja siis
  sinna tal istuda lasta. Esimestel kordadel ta lihtsalt
  istus (ilma tavapärase nututa) kuniks ühel hetkel tegi
  selle oodatud pissi. Paaripäevase intervalliga hakkasin
  potti allapoole tooma kuniks põrandale välja. Meil see
  aitas. Jäi mulje nagu oleks ta põranda ja potiga mingi
  hirmutava seose loonud ning seetõttu teinud
  tramburaid.

 • Avatar
  Vasta R* 26. juuli 2016 at 19:51

  Emana oled sa imeline 🙂
  Mulle tuli meelde, et te plaksutate, kui Mari on mõne
  oma pusle kokku saanud.
  Äkki te teete Kardoga nii, et sa lähed tualetti ja uks
  jääb lahti, Mari on läheduses, samuti ka Kardo. Saa
  teed oma häda ära ja seejärel tuled vetsust välja ja
  Kardo plaksutab sulle ja kiidab sind nagu ka Mari ja
  Mari näeb seda ja talle meeldib ju kui ta aplausi saab ja
  äkki läheb ka potile? 🙂

 • Avatar
  Vasta e 26. juuli 2016 at 19:51

  Mis jutt et sa laisk?? Koguaeg sa teed ja jõuad igale
  poole!!Mari on sul iseloomuga tüdruk ja küll temagi
  hakkab potitama kui ta tunneb et valmis.
  Olen ka selle poolt et last ei tohi sundida.Mul poiss ei
  tundnud tähtigi kui kooli läks ja pool aastat hiljem
  oskas soravalt lugeda..

 • Avatar
  Vasta Lenna 26. juuli 2016 at 19:49

  No selle pissida laskmise ja siis potile viimise
  point on siiski see, et sa reaalselt ka iga hetk
  jälgid last ja kohe, kui pissib, viid potile. Kuna
  see on 3-päevaga-potile teooria (mis nii
  minul, kui paljudel mu tuttavatel ka töötanud
  on), siis 3 päeva 100% lapsele keskenduda
  ei tohiks too much olla… Sellest pole kasu,
  kui suvalisel hetkel pärast potile tassid. Idee
  on selles, et ta ise hakkaks tunnetama oma
  vajadust.

 • Avatar
  Vasta E 26. juuli 2016 at 19:47

  Aga Miks Mari ei võiks rattaga oma teekondi lõbusamaks muuta? 🙂 nägin teil kuskil pildil, et oli abikatega jalgratas jms, on
  ka need ülihead Micro kolmerattalised tõukekad ju 🙂 meie lõpetasime 1,5a selle kärusõidu ära, tõuksiga oli talle palju
  meeldivam, pikemad jalutuskäigud selles vanuses said tehtud “sangaga lükatavast, kolmerattalise jalgrattaga(?)” Ja
  kaheselt siis tavalise abikatega jalgrattaga. Laps hakkab ennast ise ka suuremana Ja tublimana tundma kui Saab hakata
  kasutama teistsuguseid võimalusi, isegi kui need vahepeal talle raskusi valmistavad, tuleb lihtsalt võimalikult vara
  igasuguste harjutamistega pihta hakata 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 19:48

   Rattaga käime ka jah, aga näiteks poodi on mul mugavam minna vankriga, sest ma saan ju kauba panna sinna käru alla 🙂

   • Avatar
    Vasta ... 26. juuli 2016 at 22:26

    Tuleb välja siis et mari soidab käruga sellepärast et sina tahad toidukotte sellega tassida?

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 23:37

     Just! Ja Mari sain selle pärast, et
     kuus 50 lastetoetust saada 🙂 muidu poleks ju millegi eest poes käia.

 • Avatar
  Vasta Kristiina 26. juuli 2016 at 19:46

  Mul poiss oli üle 2 aasta vana, kui ta vanaema sundis
  teda potile. Ma proovisin ise korra ja ta nuttis niiii
  südantlõhestavalt, et mõtlesin-kõik omal ajal, kuid
  ämm nii ei arvanud. Potil istumine jubeda nutuga, kus
  ma tahtsin oma lapse “ära päästa”. Meil läks jube tükk
  tegu, et ta ise hakkas käima. Niiet- võta asja rahulikult,
  sest iga asi omal ajal ?

 • Avatar
  Vasta Leevi 26. juuli 2016 at 19:45

  Käigu kukele! Ma olen ka laisk ema ja mul on absoluutselt savi, mida teised selle kohta arvavad. Mulle on kõige tähtsam, et lapsed
  ise rõõmsameelsed ja terved oleksid ning end väga-väga armastatuna tunneksid. Mingitest tobedatest ühiskonnastandarditest
  on mul kõige sügavama keharakuni savi.
  Igaüks kasvatagu oma lapsi ja minugipoolest tõmmelgu pooleks end, käigu lapiga järel ja potitagu esimesest elupäevast alates. Ei
  mõista neid ka üldse hukka kes nii teevad. 🙂 Neid, kellele teiste lastekasvatus koguaeg ette jääb, aga küll!

 • Avatar
  Vasta kats 26. juuli 2016 at 19:44

  ma olin ka laisk ema, täiesti loobusin üritamast teda potile toppida. nagunii pani jooksu ja kisa lahti. Mingi 2,5 aastaselt sai
  ostetud suure wc poti juurde väike toolike ja hakkas siis issi järgi seal käima, tegemist siis poisiga . Ja küll Mari teab ise millal see
  õige aeg on, pole kellegi teise asi.

 • Avatar
  Vasta k 26. juuli 2016 at 19:43

  Käru annab mugavust ja vabadust emale. Saad köie
  kiirelt poes. Saad jonniva lapse kiirelt koju saad
  väsinud lapse kiirelt koju. + veel poekotid ja muu
  kraam. Saad ise jalutada veidi pikemalt. Ja rasedana
  see eriti hea abimees. Potil käimise kohapealt hakkas
  mu ema juba siis töötlema kui laps oli 8 kuune. Et
  kuidas veel ei käi., kas ikka panen, ju ma ikka ei viitsi
  jne Laps hetkel 2.a natuke üle kuu käib toas olles potil.
  Aga selle saavutasimine oli suur sund. Õues ja öösel
  ikka mähkmed. Ja käru kasutan julgelt veel vähemalt
  aasta. Uus beebi ka tulemas. Ma ei riski küll rasedana
  lapsega väga kaugele jalutada ilma käruta. Tean, et
  varem või hiljem soovib ta sülle. Häbi pärast kodus ka
  eki istu.

 • Avatar
  Vasta Welp 26. juuli 2016 at 19:41

  Ma selle potitamise teemalt küsiks ainult seda et
  millega seal lastehoius need kasvatajad tegelevad? Ei
  pane lapsi potile ja ongi kõik mähkmetes?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 19:43

   Mari käib lastesõimes, mitte lastehoius. Seal on lapsed suht… 60/40. Ehk siis 40% käivad potil ise, 60% veel ei käi. Enamik on mähkmega jah. Potitatakse neid seal küll, aga ei sunnita kedagi. Seega kui pissimise aeg on, siis palutakse kõiki kenasti potile, kes tahab, see läheb, kes ei taha, see ei lähe.

   • Avatar
    Vasta Welp 26. juuli 2016 at 19:52

    Töötasin lastehoius ja aasta alguses kõik
    mähkmetes lapsed käisid juba poole aasta pealt
    potil. Isegi kõige jonnakamad. “Sundida” polnud
    kedagi vaja sest juba kambavaim aitas kaasa. Iga
    asi vajab harjumist. Aga eks see oleneb ka
    hoiust/sõimest. Võibolla hoiul ja sõimel nii
    hirmus suur vahe et suhtutakse ka potitamisse
    erinevalt. Mul isiklikult oli kõvasti lihtsam panna
    lapsi potile kui vahetada päevas mitukümmend
    mähet. Aganoh, igale oma.

   • Avatar
    Vasta Anni 26. juuli 2016 at 20:06

    Meil oli samamoodi. Ah ega ta mähkmetes kooli
    nagunii ei lähe 🙂

    • Avatar
     Vasta Welp 26. juuli 2016 at 20:15

     Sedand küll aga teisedt küljest- kuradi
     jõukad on need inimesed ikka et jaksavad
     neid mähkmeid osta.

 • Avatar
  Vasta Kadi 26. juuli 2016 at 19:40

  Ei saa mina ka sellest käru teemast aru. Mul saab kohe
  kaks ja plaanin veel pikalt kasutada. Eriti poes
  käimisel. Ei viitsi mina järel joosta ja end lolliks
  karjuda,sest minu poiss paneb alati oma teed. Suva
  kuha mina lähen? Kusjuures mult on küsitud,et vana
  laps on,et ikka kärus. Oli siis veidi üle pooleteise
  aastane. Saan aru,et pikem kui teised. Aga no
  tõesti,mis see teiste asi, kui vana ja miks kärus. Ulme
  ikka. Potitamine lõpuks vist hakkab minema. Aga
  rääkimine siiani null. Ootame ja vaatame, kas äkki
  lastehoid aitab kõne arendada ja edasi siis juba
  spetsialistid.

 • Avatar
  Vasta Mash 26. juuli 2016 at 19:38

  Saan kõigest absoluutselt aru, aga kui ma paar nädalat
  tagasi nägin ülemistes kahte preilit kes asju vaatasid ja
  kaasas oli neil nii umbes 4aastane laps, kes hoidis käsi
  jalgade vahel ja ütles “emme ma tahan pissile”, mille
  peale emme vastas “sul on mähku all, pissi sinna”, siis
  see küll normaalne pole !!!!!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 19:40

   Noh, see olukord kindlasti mitte, aga kuna meie ei tea, miks talle see mähe alla pandud oli ja kas see ema igapäevaselt ka nii talitab, siis on keeruline ka hukka mõista.

   • Avatar
    Vasta Mash 26. juuli 2016 at 19:43

    Selles mõttes küll, aga kui minu nähtud olukorda
    hinnata, siis selle asemel, et edasi šopata, siis
    võiks korras lapsega wc-s ära ikka käia.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 19:44

     No muidugi võiks, kahju küll kui laps ise palub 🙁

    • Avatar
     Vasta maria 26. juuli 2016 at 20:17

     Vahel on tegelikult nii, et kui laps
     utleb, et tahab pissile, siis ta utleb
     seda sellel momendil mil juba puksi
     hakkab tulema ja see Ema voibolla
     ei jouakski temaga wc sse, olen ise
     korra nii ostukeskuses olnud, et
     enne kui kusisin utles laps, et ei
     taha ja siis keset poodi hakkas juba
     puksi tegema, votsin vankrist
     varumahkme ja lasin tal sinna ara
     teha ja viskasin siis prugikasti.
     Toepoolest pole see teiste asi
     vaadata, pead vangutada, kulmu
     kortsutada.
     Kui ma oleks teisele korrusele
     hakand jooksma ja toiduasjad poodi
     jatma, oleks ma lopetanud kusise
     lapsega ja ka ilma toiduta.

 • Avatar
  Vasta katrin 26. juuli 2016 at 19:34

  Vankri kohta- meil siin soomes surutakse viie-kuuesi ka
  vankrisse- nii on bussides tasuta sõit ?
  Aga minu meelest see küll imelik ei ole…
  See postitus on niii hästi kirjutatud- loeks nagu omi
  mõtteid?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 19:36

   No ma ei tea, kuuene on juba tõesti väga suur laps 😀

  • Avatar
   Vasta Gerda 26. juuli 2016 at 19:42

   Kusjuures tahtsin ka kirjutada, et Soomes on see jumala OK nähtus, kui isegi vanemad lapsed vankris istuvad. Kui mul oleks
   igapäevaselt pikemad jalutuskäigud siis valiksin ka käru, sest kolmene väsib ikka päris kiirelt sellest kõndimisest. Teiste arvamus
   üldse ei huvitaks. Mul ei tuleks pähegi linnapildis kedagi viltu vaadata, sest 3a või 4a istub vankris. WTF inimesed, mis mured teil
   küll on.

  • Avatar
   Vasta Noup 26. juuli 2016 at 19:44

   Enam nad tasuta ei saa btw 😉

   • Avatar
    Vasta katrin 26. juuli 2016 at 19:46

    Meil Turkus saab ?

 • Avatar
  Vasta m 26. juuli 2016 at 19:28

  mu õde sõitis selle vankrikesega ringi isegi 3-selt, kuna mis teha, kui väike inimene ei jõua nii palju kõndida kui tema vanemad
  eeskujud. nii me siis käisimegi igal pool, vahepeal kärutas õde tühja käru ja vahepeal kärutasime meie teda. ei ole minu arust üldse
  imelik.
  potitreenimisega oli ka naljakas lugu, et ta ei saanud poti mõttest üldse aru 😀 istus ja istus potil, kuna ta oli meil sel ajal väga
  kuulekas, kuid siis tõusis järsku püsti, jooksis keset tuba, ajas jalad harki ja tegi oma häda, kus juhtus. õnneks nii ainult number 1.
  ühel hetkel, kui esimest korda häda potti tegi ja me lihtsalt juubeldasime ja kiitsime, siis hakkas rohkem aru saama ja nii ta läks,
  tasa ja targu 🙂
  seega ära muretse, küll hakkama saad!

 • Avatar
  Vasta Annika 26. juuli 2016 at 19:27

  Minu väikevend kandis pamperseid väga kaua, ööpampudest sai lahti alles kui ta oli 5ne, ja asi polnud selles, et mu ema oleks laisk
  olnud ( kõik kolm eelnevat last ju ilusti saadud pissile ), siis selgus ,et mu vennal on midagi kuseteedega viga ning sai rohtu, nüüd
  on kõik okei 🙂
  Ja Mari on endiselt üks armsamaid lapsiii !!! 🙂

 • Avatar
  Vasta Berit 26. juuli 2016 at 19:26

  Haha, mul on küll kindel plaan mõlemad lapsed kaua
  kärusõpradena hoida. Nii mõnigi sõbranna/tuttav,
  vaatas imelikult, et miks mul kahe lapse käru vaja on, et
  JJ ju kõnnib… Ee no ja päris suure tõenäosusega ta
  kõnnibki siis ka hea meelega kui beebi sündinud, aga vb
  mitte samas suunas, kus mina ja beebi. Ei hakka ma oma
  lapsi tänaval elu hinnaga “kuulekateks” õpetama. Aga
  no, kes tahab järel joosta ja tänaval lõuata “et kuhu sa
  ometigi jooksed, tule kohe siia” andku minna.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 19:30

   See on jah selline tore omadus neil, et kõndida võib ju osata, aga kahjuks mitte väga kaua ja õiges suunas 😀

 • Avatar
  Vasta sandra 26. juuli 2016 at 19:24

  Mina olin siis veel laisem v olen. Ma ise ei
  viitsinud teda potitada.enne 3saamist saatsi õe
  juurde ja hakkas päeva pealt. Ja küsimustele
  ”miks?”vastasin et mine loe wikipediast. Ta
  hakkas 2selt lugema ja 3selt kirjutama ja käru
  oli pikalt abivahendiks. Mitte just laiskusest
  vaid et ta väsis ära.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 19:27

   Kas ma võin Mari ka su õele saata v ? 😀

   • Avatar
    Vasta sandra 26. juuli 2016 at 19:28

    Minugi poolest. Ta suht range ?aga
    õiglane

    • Avatar
     Vasta Laura 26. juuli 2016 at 20:01

     Kõike võin uskuda, aga seda et 2-aastane loen ja 3-aastane kirjutab, vot seda ma ei usu never 🙂

     • Mallukas
      Mallukas 26. juuli 2016 at 20:10

      Mina lugesin 2 aastaselt 😀

    • Avatar
     Vasta Getri 26. juuli 2016 at 20:30

     WOWW!!! Su õde peaks väikelaste hoiu avama 😀

 • Avatar
  Vasta Ene 26. juuli 2016 at 19:23

  Mallukas kuna sa ühtegi loigukest
  pole leidnud, siis ma kahtlustan et
  Marike on salaja kempsus käimise ammu
  omandanud 😉 Pähh need pisikesed potid 😉

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. juuli 2016 at 19:27

   See oleks muidugi imeline, aga paraku on ta täna enamiku ajast aias olnud ja raudselt sinna kuskile sujuvalt soristanud 😀

   • Avatar
    Vasta Lonni 27. juuli 2016 at 14:47

    Minu poolpotitreenitud laps situs täna õues aias vanni ja siis sõi sealt seest seedimata sõstraid. Ma lugesin veidi kaugemal
    verandal ja mõtlesin, et kust ta neid marju sealt vannist saab. Ja siis hakkas haisu tulema. Inimesed, kui te olete kahevahel,
    ärge saage lapsi, see on suht räme töö ja kõik mölisevad ka.