LAPSED LENDE

öö emana

2. juuli 2017

On minugi elus olnud palju magamata öid. Peod, klubilaksud, korteriläbud, sõbrannadega öö läbi veinitamised, muud ägedad täiskasvanute põhjused üleval olemiseks. Aga vot isegi peale 4 aastat emastaaži, ei mäleta ühtegi sellist ööd, kus ma reaalselt lapse pärast magada ei saaks. Eks nad korraks ärkavad ikka, tahavad süüa ja nii, aga see on selline 10 sekundiline virgumine ja siis põõnan rahus edasi. Täna oli aga… no midagi hullu.

Ühesõnaga, ma siin ükspäev juubeldasin, et Lentsul tuli esimene hammas. Natukene oli viril ja natukene oli kõhumure sellega seonduvalt, aga muud nagu midagi. Eile hakkasin Lende ühte hammast uurima ja vaatasin, et selle kõrval on ige tulipunane ja katsudes kuum. Ilmselgelt tahab see teine alumine-keskmine hammas ka välja tulla. Beebidel on vist tihti esimesed hambad need alumised keskmised? Noh, panin mina Calgeli peale ja ei arvanud sellest midagi suuremat, kui et ehk tuleb siis lähipäeval hammas välja.

Oh mind naiivset. Olime vist mingi tund aega maganud, kui ma ärkasin selle peale, et Lende nutab kogu südamest ja on tulikuum.  Kuna ta on natukene tatine ka, siis ma ei arvanud üldse, et see mingi viirus nüüd on, vaid eeldasin, et ju siis see sellest hambast on. Ajasin kargu alla, panin talle veel seda geeli igemele ja proovisin uuesti last magama saada. Ei tahtnud ühte tissi, ei teist. Nii ma tiirutasin seal ühele ja teisele küljele mingi miljon korda, kuni mingi tund hiljem uuesti magama saime.

Ei kujuta ette, kaua me magasime, aga seda värki, et Lende ärkab, tihub ja mina talle elu eest süüa, kaissu, süles olemist pakun, tuli veel mingi sada tuhat korda ette. Lõpuks sain Lentsu rahulikuks õõtsutatud kuidagi poollääpas süles hoides teda ja jäin magama, et…. et ärgata kuseloigus :D Mari oli lihtsalt minu kõrvale tulnud, sinna pissinud ja siis ise teisele poole voodit, Kardo kaissu kolinud.

Mul pole õrna aimugi, mis see kell siis oli, aga ma reaalselt tundsin, et ma olen niigi mingi ühe sekundi maganud, mu selg valutas täiega, Lende jälle jorises nutta ja et haavale veel soola raputada, magas Kardo eriti õndsat und ja ei paistnud ennast sellest jamast üldse häirivat lasta. Mitte, et mul oleks talle mingit tegevust üle anda, sest tisse tal enivei pole, aga no päris suur pettumus oli teda rahulikult magavama vaadata, ise kusisena nutvat beebit lohutades.

Ehk siis, mis siin ikka teha. Maas vedeles hommikumantel, viskasin selle loigu peale ja mõtlesin, et ehk ma suudan seda ala voodis vältida, aga oh ei. Ainukene asend, kuidas Lende oli nõus magama ja mitte nutma, oli see, kus ma üleni loigus vedelen. Siis ma lõin käega, tänasin jumalat, et see vähemalt vedel sitt ei ole, ja kannatasin hommikuni ära.

Hetkel valutan ma selga, lohutan ägisevat Lentsu ja hammast ei kuskil. Teist sellist ööd ma üle ei ela, kaua see saadanas välja tuleb?!

Sulle võib ka järgnev huvi pakkuda

43 kommentaari

Jäta kommentaar ning oota - kommentaar ilmub peale ülevaatamist

 • Reply Rita 14. juuli 2017 at 08:45

  ma võtan magneesiumi ja annan lapsele homöopaatilisi terasi. Aitavad paremini kui need apteegi geelid.

 • Reply Maris 8. juuli 2017 at 21:20

  Kõigil on miljon erinevat head ideed aga muud ma ei oska öelda,kui kannata ära, mitte mingi ime rohud ei aita. Mul poisi hambad tulid 1 kuu 1 hammas. Grand finale oli 3 päeva 24/7 karjumist ja palavikku. Muidu kuu aega gaasid, karjus ja hammustas. Hetkel 16 hammast ja hakkas jälle pihta 4 viimast :D 3 ja pool kuud veel minna ?

 • Reply Triin 3. juuli 2017 at 09:42

  Anna talle närida näiteks porgandit mis on külmas olnud. Sellega saab ta ise nö hammast välja hammustada, ja külm jahutab seda iget. Ja masseeri iget vahest ise. Ka mingit mänguasjad kõvemad, see aitab veidi kiiremini hambal välja tulla.

 • Reply J 3. juuli 2017 at 09:02

  Minu esimesel tulid hambad veidi enne kui sai nelja kuuseks. Need tulid nii ruttu ja valutult, et üks hetk ta lihtsalt naeris hammastega ?
  Teisel lapsel tulid vaevaga… see nii õudne! Iga hamba tulekuga kaasnes nohu ja palavik, magamata ööd jne… iga nädala tagant oli 2 nädalat piina. Kahju oli lapsest ja endast samuti…

 • Reply Lille 2. juuli 2017 at 22:54

  Meil on iga hammas tulnud suure haigusega, palavik, nohu, köha, kõhuprobleemid, ühesõnaga täiskomplekt. Ainus asend, kuidas laps on nõus magama, on nii, et mina istukil, tema kaksiratsi minu süles näoga minu poole ja lapsel tiss suus. Nii ma iga kord nokin ja üritan kuidagi magada.

  • Reply Lille 2. juuli 2017 at 22:56

   Aa, meil on Kamistad geel, tundub mõjuvat. Ja kui palju nutab, siis olen Paracetamoli andnud.

 • Reply Liisa 2. juuli 2017 at 20:05

  Oeh. Ma terve öö 3aasta jooksul magada saanud kokku vb 2-3 ndlt. Kadestan neid emasi/isasi kelle lapsed magavad terve öö ?

 • Reply väga väga naine 2. juuli 2017 at 16:32

  Sul on VÄGA vedanud.
  Tõsiselt, mina mõtsin, et lapsi, kes vanemaid öösel ärkvel ei hoia, polegi olemas, ainus võimalus on neil vanematel, kes on eriti külma südamega, panevad oma titad teise tuppa, kaks ust vahel kinni ja siis magavad ükskõikselt.

  • Reply väga väga naine 2. juuli 2017 at 16:35

   S.t. VAHEL ärkvel ei hoia, onjo. Kogu aeg kuude kaupa … no on ka selliseid lapsi. Õnneks vähe.

   • Reply J 3. juuli 2017 at 09:06

    Minu beebi ei lasnud ka öösel magada. Sain voodisse kui juba kutsus enda voodi ligi ja siis ei midagi… magab! saab voodisse ära, teki peale ja kui uus appi hüüe. Ma ei reageerinud aga ta suslik virises nii kaua kuni jala alla sain, et siis vait jääda ? Minu jaoks täielik mõnitamine ?
    Kui ta oli kaheksa kuune, sai mul mõõt tâis ja laps kolis kõrval tuppa. Ja reaalselt, pärast seda magas terve öö viisakalt âra…

 • Reply Kärt 2. juuli 2017 at 15:21

  No kui 4 aasta jooksul esimene nö hull öö siis on ju eriti lebo olnud ? meil esimesed 11kuud olid KÕIK ööd taolised. Aga eks sellega harjub ära, kui kõik rahulik ja tore on ja nii kui 1 öö hull on siis on ahastuse tunne peal, kuigi enamus emasid elavad seda ikka tihedamini üle. Aga siiski jõudu ja jaksu :)

 • Reply Kristin 2. juuli 2017 at 14:56

  Nurofeni siirup muidugi aitas küll lapse valu leevendada ja rahulikumalt magada. See vist mingil määral soodustab und. Valuvaigistavad küünlad meid aga ei aidanud.

 • Reply Kristin 2. juuli 2017 at 14:52

  Tuttav tunne – magada ööläbi pissiloigus ja veidi ahastunud pilguga kõrval, kuival magratsil magavat meest vaadata. Mäletan, et minu poja kõik hambad (praeguseks 8 hammast) tulid suure vile ja vaevaga ning mõni neist tuligi nädalaid. Nuttu muidugi pold nädalajagu vaid päev kuni kaks. Samuti tundsin, et kui nüüd mõni magamata öö veel tuleb, vajan ravi :)
  Lõpuks olin kuni lapse aastaseks saamiseni (ta on praegu veidi üle aasta) valdav osa magamata :) Muud polegi soovitada, kui et pea vastu. Selliste ööde vastu polegi muud rohtu, kui et püüda päeval võimalikult palju puhata – kui lastakse! :)

 • Reply E 2. juuli 2017 at 14:37

  Ma olin just nädal aega oma 5 aastasega öösiti üleval. Mitte et ma teda kuidagi aidata oleks saanud (valuvaigistit andsin regulaarselt niitihti kui lubatud) aga kuna ta lihtsalt röökis ja püherdas siis ei sanud ma magada. Tal ka hammas aga põletikus hammas, mida algselt pühade tõttu parandada ei saanud ning pärast ei lasknud arsti ligi… ma veel kartsin ka et äkki saadetakse politsei öörahu rikkumise pärast.
  Mõni öö oli küll veidi parem aga noo alla poole tunni need röökimise hood ei jäänud.
  Sellest ma õppisin, et tuleb ka 5 aastasel juures pasaida ja kontrollida kuidas peseb.

 • Reply Kersti 2. juuli 2017 at 12:55

  Anna lapsele Paracetamoli ja lisaks ka Ibumetini siirupit, need kaks annavad uskumatult hea koostoime. Olen med.õppinud ja ei räägi lihtsalt niisama targutamiseks. Ära piina ennast ja last…

  • Reply Carry 2. juuli 2017 at 22:00

   Lastehaiglas anti kah neid koos.

 • Reply Kersti 2. juuli 2017 at 12:51

  Meil on iga hambaga selline trall olnud…. välja arvata see kusine lugu. Nii, et… Üks väljas, 23 tükki kõigest veel…

  • Reply Helina 2. juuli 2017 at 13:00

   Piimahambaid on 20 kokku ju?!

 • Reply Mirjam 2. juuli 2017 at 12:35

  Meil nädala alguses sama. 8 kuusel lapsel 38 palavik, viril ja magamata. Aga kuna tal samamoodi hammas tulekul ja ige punane siis arvasin, et hambast ja möödub. Kui aga teine sama hull öö ja päev 39ga möödas oli, (lisaks korra oksendas) siis olin juba kindel, et viirus. Seda kinnitasid ka paljud tuttavad, kelle sõnul praegu 1-2 päevane palavikuhaigus hoogsasti lapsi kimbutab. Nurofen tõmbab kiirelt palaviku alla, aga ise annan alandajat ikka ainult siis, kui lapselt halb. Vahel on 38ga tuju hea, siis ei näe põhjust kohe rohtu anda.

 • Reply Lällu 2. juuli 2017 at 12:21

  Meil ei aita peale küünla näiteks mitte miski kui hammas tuleb. Ei geel ega midagi. Nii kui küünla panen on laps täiesti rahulik ja maga hommikuni ja meil on üldiselt 12-1 ajal öösel see jaurmine.

 • Reply meow 2. juuli 2017 at 12:17

  Kõlab nagu minu poja 4 esimest elukuud :D

 • Reply Birgit 2. juuli 2017 at 12:11

  Väike targutus, pane küünal ennem öö und siia peaks 4-6 h ikka parem olema tududa

  • Reply Monika 2. juuli 2017 at 12:41

   Minu oepojal tulid osad hambad mitme päeva kõrge palaviku,nohu ja punaste punnidega kehal ja näol ?hambad tulnud kadusid punnid ja palavik nii nagu naad tulid…

   • Reply Birgit 2. juuli 2017 at 20:45

    Endiselt ma pole arst vaid lihtsalt raamatupidaja :D

    Meile õeldi nii ja meil ka nii läks, väike palavik, kõhti lahti ja nii mitmeid nädalaid ja vahi vahi, ellu jäime ja 17 hammast suus ;)

    niipalju on arstidel eriarvamusi Aga eks ikka igaüks usub oma :)

 • Reply Birgit 2. juuli 2017 at 12:07

  Ja hammas ei tule kunagi kõrge palavikuga Siis on ikka viirus, väike palavik on oki

  • Reply PreiliA 2. juuli 2017 at 12:10

   Mu lapsel on enamus hambad tulnud palavikuga mis just ei ole väike. Lisaks siis kõhulahtisus ju nohu.

   • Reply Birgit 2. juuli 2017 at 12:13

    Kõhulahtisus jaa Aga meile räägiti, et kõrge palavik pole oki noh egas ma arat pole, usun mida õeldakse ;)

  • Reply Mallukas 2. juuli 2017 at 12:13

   Ei usugi,et tal kõrge palavik oli :)

   • Reply Birgit 2. juuli 2017 at 20:46

    Ma arvan ka :)

 • Reply Birgit 2. juuli 2017 at 12:05

  Mõnikord tuleb hammas mitu head kuud välja

  • Reply Mallukas 2. juuli 2017 at 12:06

   lohutav :D

   • Reply Birgit 2. juuli 2017 at 12:08

    Jep, meil nüüd tulevad hambad juba pool aastat, järjest ja korraga, need tagumised paksud.. Poiss 1,5 aastane ja suus minuarust 17 hammast :D
    Soovin edu, 2 aastaselt läheb üle

 • Reply Katri Väli 2. juuli 2017 at 12:04

  Oh mul oli algis sama.Esimene hammas tulikuu tagasi samuti nii kergelt.Äkki oli hommikul palavik 38 ja nii õhtuni välja pluss nohu.Äkki hommikuks oli hamba ots väljas ja palavik ja nohu ka kadunud.Naersin veel,et nii kergelt hambad tulevadki siis küll hästi.
  Aga ei kus sa sellega :S
  Eelmine laupäev hakkas taas nohuga pihta.Vaatasin veel ,et jh alla teise kõrval väike täpike näha ,et kohe kohe teine tulemas välja .Kraadisin ka ja temp oli 37,5-37,7 ja nii kuni kolmapäevani välja.Käisin veel vahepal arstil ka ,et nii jorin oli nagunii kõik päevad ja midagi ei sobi(kuigi ta ülirahulik laps muidu) ja tagatipuks tatiste sõrmedega pidevalt üle silmade tõmbas siis saime silmapõletiku ka mädase juurde .Kolmapäevast hakkas see ravi siis veel juurde.Neljapäev tõusis palavik 38,5 .Ok näha oli ,et hammas ka kohe kohe lõikub,ainult läbipaistva naha kihi all veel ,Aga kus sa sellega täna pühap ja just panin taas küünla :S Neljas päev palavik nüüd.Silma põletik vuhab ikka edasi kuna ma ei saa koguaegta käsi kinni hoida.Õnneks sööb ja joob hästi ja kui palavik tõuse siis rohi sisse ja magab kohe paar tundi kunikadunud ja on nagu tavaline laps taas.Pragu ikka 7 tundi saame rohvabalt olla aga ikka üle ei lähe ja lööb üles :S Homme hommik siiski taas lähen perekale ja lasen proovid võtta.Kardan mingi viirus juba hoopis küljes.Reedel veel rääkisin arstiga siis ei nähtud põhjust veel proove anda,et ilmselt kõik hambast ikka ja tuleb ära kannatada .Hammas pole ka välja tulnud ja hull nohu ka siiani tagatipuks veel .Ei aita loputamine ega aurutamine ka üldse.

  • Reply Mallukas 2. juuli 2017 at 12:05

   Oi jumaaal, okei, meil on siis veel küll hästi läinud siiani! Jõudu teile!

 • Reply K 2. juuli 2017 at 11:58

  Meil algas hambatrall umb 20 mai paiku ja kestab, koguaeg vaatan suhu ja loodan et kôik hambad on lôikunud, noup ikka veel 9

 • Reply Hegle 2. juuli 2017 at 11:57

  Meil lastearst soovitas valuvaigistit anda kui hammas liiga teeb. Soovitan proovida ?

  • Reply Mallukas 2. juuli 2017 at 11:59

   Oleks mul küünlaid olnud, siis oleks pannud isegi, aga just on otsa saanud. Peabki ostma minema, hea kui kodus olemas on alati.

   • Reply PreiliA 2. juuli 2017 at 12:12

    Mina olen ka lapsel küünlaid valu vastu kasutanud. Vähemalt saame magada mõlemad veidi. Sest me ikka olime päevade ja ööde kaupa üleval nii et laps röökis valust.

 • Reply Lilli 2. juuli 2017 at 11:53

  Suht igaöine teema peaaegu aasta jagu juba. You can sleep when you’re dead on saanud minu jaoks juba ammu uue tähenduse, ainult, et kui nii edasi, siis iga jumala öö ja hommik mõtlen, et see dead variant ei ole enam kaugel :D

  • Reply Mallukas 2. juuli 2017 at 11:57

   No selles suhtes, et me magasime poole 12ni, et vist ikka saime magada ka :D

  • Reply Jane 2. juuli 2017 at 14:19

   Jap. Lilliga samas paadis. Heal juhul on olnud kaks ööd, kui ehmatusega ärkasin ja lapse hingamist kontrollisin. Nüüd paar nädalat on eriti hull olnud. Ärkab ja karjub nagu keegi saeks jäsemeid küljest ära. Treener lohutas mind, et tal olla samamoodi mõlema lapsega. Esimest korda terve öö magas laps siis, kui kolmene oli.

   Ausalt, vahel tahaks lihtsalt surra. .

 • Reply Tibu0 2. juuli 2017 at 11:50

  Mul lapsel 1 silmahammas tulemas. Mingi 2 nädalat…. Väljas veel pole…. Seega jõudu sulle!

 • Reply A.e 2. juuli 2017 at 11:50

  Lihtsalt lohutuseks, kui ta on laps, kellel tulevad raskelt hambad, siis saate seda rõõmu veel kuude viisi tunda :D…omal nahal ära katsetatud :P