LAPSED Mari

lapsega hambaarstile

5. oktoober 2017

Ükspäev hakkas Mari rääkima, et tal on hammas ai-ai. Kuigi ta pidevalt ajab mingit suvalist käojaani, siis otsustasin siiski ta hambad kullipilguga üle vaadata ja nii ma nägingi, et ühe hamba peal on väike täpikene. Ma küll lootsin, et see on mingi toidujäänus, aga maha see ei paistnud tulevat ja nõnda saingi ma aru, et tuleb vist talle hambaarstile aeg kirja panna.

Ma isegi ei teadnud, kas lastele on eraldi hambaarstid olemas, aga ma küsisin enda hambaarsti, Gaili Kauba, käest, et keda tema soovitaks lapsele. Selgus, et kõik hambaarstid suht ongi ka laste hambaarstid. Nii oligi mure lahendatud ja panime Marile ka Gaili juurde aja. St. mure oli mul muidugi veel täitsa alles, sest ma olin üsna kindel, et Mari ei tee suud arstil isegi mitte natukenegi lahti. Seega panime paika plaani, et hambaarstile viib Mari hoopis mu ema, sest temaga on ta tihtipeale rohkem valmis uusi asju tegema.

Üleeile läkski Mari siis esimest korda Gaili juurde. Visiit kestis 10 minutit ja esimene kord ei teinud Gaili puurimisest juttugi. Ta tahtis esimese visiidiga jõuda vaid nii kaugele, et hammaste olukord üle vaadata ja seda tehti kõike väga lapsele lõbusalt. Ehk siis sõidutati teda hambaarstitooliga üles-alla, näidati, kuidas masinast õhku ja vett tuleb, pandi talle neid vatitampoone suhu ja kingituseks sai ka koju endale hambaarstimaski, mida ta terve õhtu kandis. Isegi kunstitundi pidades 😀

Kontrollis selgus, et Maril oli lausa kolm pisikest auku, mis õnneks palju parandamist saada ei tahtnud. Täna oligi Maril teine aeg ja kae nalja, oligi lasknud endal kenasti kaks auku ära parandada! Ma olen nii üllatunud, et ta päriselt enda hambaid puurida lasi, aga no mul on hea meel, et tal ei teki seda hirmsat hambaarstikartust, sest haiget ta ei saanud. Eks ma teadsin ka, et Gaili on hea hambaarst, aga nüüd tean soovitada, et mitte vaid täiskasvanutele – ka mega suurte rabelejatest röövikutega saab ta kenasti hakkama.

Üks aeg on Maril teisipäeval veel ja siis peaks ta hambad korras nagu norras olema. Ja magusasöömist tuleb siin majas veelgi vähendada. Ma isegi ei teadnud, et nii väikestel lastel hambaaugud olla saavad…Igatahes hea, et nendega ühele poole kohe saame.

Küll aga hakkasin ma mõtlema seda, et millal mina esimest korda hambaarsti juures käisin? Absull ei mäleta. Kas äkki koolis? Ma tean, et meil oli seal mingi üli rõve kabinet, kus hammaste peale mingit magusat lakki pandi. Miks ja mis see oli, seda ma ei tea ega mäleta. Minu meelest seal kooli hambaarstikabinetis puuriti ka? Ma ei mäleta üldse? Igatahes ei olnud see mingi meeldiv mälestus ja seega ongi äge just see, et tänapäeval saavad lapsed kasvada selle hirmuta hambaarsti ees, mis minul näiteks on.

Kui vanalt teie oma lapse esimest korda hambaarstile viisite ja kuidas arstiga rahule jäite? 

Loe ka neid postitusi!

25 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Eleri E. 15. oktoober 2017 at 13:29

  Kuidas sa nii ruttu hambaarstile aja said? Ma vaatan praegu on Gailil esimene vaba aeg alles detsembris…

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. oktoober 2017 at 16:52

   küsisin ta käest 🙂

 • Avatar
  Vasta Glara 6. oktoober 2017 at 22:24

  Kaariesel ja geneetikal pole midagi pistmist. Halvad harjumused On pâritavad.
  Tihe söömine On kôige hullem! Iga toidukorra (ükskôik, mis amps)vahe peab olema 3h. Ning janujoogiks vesi.
  Ise olen hambarsti ôde ja lapsega làksin 2a esimest Korda kontrolli. 3aastaselt vötsin kasutusele elektrilise hambaharja ja niiditasin kitsaid vahesid. 6a tuli esimene auk. Hetkel Ta 8a ja rohkem pole tulnud.
  Toitumist jälgin, aga alati ei önnestu mitte nàksimine.

 • Avatar
  Vasta Kristi 6. oktoober 2017 at 14:34

  Minu tips käis 3 aastaselt esinest korda ja käime Maxillas. Väga tore arst ja tips küsib heameelega tagasi, sest arstitädi ju annab alati nänni 😀 istub alati ise ilusti tooli ja emme seisab eemal 😉

  • Avatar
   Vasta Triinu 8. oktoober 2017 at 02:01

   Kes arst oli?

 • Avatar
  Vasta Helena 6. oktoober 2017 at 08:44

  Ma käin lastega iga aasta, alates esimese lapse 1a saamisest, et harjutada neile seal käimist ja et hirmu poleks. Iga kord saavad nänni ja iga kord pn hambad terved ka olnud (lapsed 5,5a ja 2,5a).

 • Avatar
  Vasta ML 6. oktoober 2017 at 08:39

  Me käsime esimest korda, kui laps oli u 1,5 aastane, kuna kukkus ja kartsin, et tal hambas mõra. Õnneks ei olnud midagi, aga ega ta nõus suud avama ei olnud esimene kord. Nüüd käsime just uuesti 3a3k ja lasi ilusti kõik üle vaadata. Hambaarsti otsisin googeldades (päris kõik arstid siiski lastega ei tegele, nt minu enda arst), kus soovitati lastesõbralikku arsti ja nii panin aja lasnamäe Medicumi, kus oli tõesti väga tore arst. Kõik oli korras ja hambad ilusad valged, saime kiita. Nüüd soovitas hakata käima iga poole aasta tagant. Lisaks sai laps sahtlist pisikese mänguasja, et oli nii tubli olnud. Õnneks mingit hirmu ja ebameeldivat kogemusest sellest korrast ei tulnud ja loodan, et nii jääbki 🙂

 • Avatar
  Vasta Liis Keira 6. oktoober 2017 at 06:43

  umbes 3 aastane oli esmasel visiidil. oli väga tubli kohe parandati ka 1 väike auk. Hiljem last kiites ja uurides mis ta sellest kõigest arvas, ütles ta et pole hullu aga järgmine x ta ei lähe! Kuna talle ei meeldi kui tädi kinnastega suus käib- kinnastega ollakse õues ju! 😀

 • Avatar
  Vasta Ann 5. oktoober 2017 at 23:30

  Elan oma perega soomes. Siin tuleb lapsele hambaarsti kutse koju. Esimene visiit on umbes siis kui laps on 1,5a vana. Arst uurib siis kuna esimene hammas tuli, kuidas toitumine on, kas hambaid pestakse jne ning annab loomulikult head nõu kui vaja. Piilub ka lapsele suhu, loeb hambad yle ja vaatab üleüldist olukorda. Esimesel visiidil saab laps kingituseks hambaharja ja hambapasta ?.
  Kui kõik korras siis tulevad järgnevas visiidid aasta pärast, samuti tuleb kutse koju. kui on vaja varem minna, siis tuleb ise arstiga yhendust võtta ja aeg kirja panna?.
  Minu arust on see väga hea, et kutse tuleb koju, on nagu meeldetuletus et tuleb minna kontrolli. laste suuhügieen on siin väga tähtsal kohal, et juba varakult saaks hoida silma peal hammastel?

  • Avatar
   Vasta Kirsika 6. oktoober 2017 at 22:10

   Me elame ka Soomes, aga alles nyyd, kui laps sai 3aastaseks peaks kutse tulema, arsti sõnul (ootame). 1.5 aastaselt küll midagi ei tulnud. Ilmselt erinevates kohtades erinev siis?

 • Avatar
  Vasta s2mmi 5. oktoober 2017 at 22:48

  Olude sunnil pidime käima juba sellel esmaspäeval.Laps kukkus suuga vastu tooli. Õnneks jäid hambad suhu ja loksuma ei hakanud. Ainult ylemise igeme juurest kida sai kannatada ja sellepärast lahmas ka verd. Käisime sama arsti juures, kus mina isegi ja minu imestuseks tegi piiga ilusti suu lahti ja lasi vaadata. Tore arst, kes töötabki koolis ja lastega ka lisaks täiskasvanutele.Kysisime ka päris esmase kontrolli kohta ja öeldi, et 2-aastaselt võiks juba käia. Piiga hetkel 1.a 10 k ja uuesti oodatakse meid uuel aastal 🙂

 • Avatar
  Vasta Altius 5. oktoober 2017 at 22:23

  augud ei teki magusa söömisest, kui korralikult pesta. Väga palju sõltub geneetilisest baasist, nühi palju tahad, aga ikka tekib kaaries. Teine läheb ülepäeva pesemata hammastega magama, aga hambad terved nagu hobusel 🙂

 • Avatar
  Vasta Hel 5. oktoober 2017 at 22:19

  Esimene visiit aastaselt, teine visiit 2a3kuuselt. Hambad olid ilusti kõik terved. Nüüd prooviks siis iga 6k järel kontrollimas käia. Ise ka imestasin, et laps nii ilusti suu esimese küsimise peale pärani lahti tegi ja hoidis nii kaua kuni arst kõik üle vaatas. Pärast mitu päeva seletas kuidas tema tädile aaa tegi.

 • Avatar
  Vasta M 5. oktoober 2017 at 22:10

  Meie pere nooremal pojal oli kolmeselt 5 hambaauku, kusjuures see oli ehmatus, et suisa nii palju. Kahjuks parandada ta neid ei lasknud, seega maksime narkoosi eest ja lasime ära parandada. See on lastel aga nii individuaalne, tema suurem vend ootab alati elevusega hambaarstile, samuti vanem ōde pole kartnud hambaravi. Kōige pisem meil kolmene ja temal leiti nüüd esimene auk ja see visiit ootab meid veel ees, eks näis 🙂

  • Avatar
   Vasta Kadri 6. oktoober 2017 at 03:36

   Ma leian, et teie peres peaks keegi tõsiselt toitumise ja hammaste eest hoolitsemise üle vaatama :/

 • Avatar
  Vasta Anne 5. oktoober 2017 at 22:01

  u 2aastaselt.Seal saime teada,et auke polnud,aga 4alumist kesmist hammast on tugevalt sisse poole (lutt,liiga pikalt imetamine jne).Ise ma seda absoluutselt ei märganud.Öeldi,et kui tulevad piimakad ära siis arvatavasti kasvavad sirged.Hakkasid siis piimakad vahetuma .Tuli 2piimakat ja siis järsku nägin,et alumisel 1st 4st on taga juba täitsa suur hammas olemas ja teine on paari mm olemas (siis topelt).Läksime siis ruttu ruttu ortotontia keskusesse (saime 1 kuu pärast aja) ja tuli välja,et peame 2alumist hammast välja kiiremas korras tômbama(lisahambad on röntkenist näha)muidu lûkkavad uued viltu.said tômmatud ja nûüd sirge rivi suus.Olen nii õnnelik,et jõutsime ôigel ajal jaole.

  • Avatar
   Vasta Tiiu 5. oktoober 2017 at 23:10

   Vabandan, kui pikalt siis imetasite? kas arst pakkus välja, et “pikast imetamisest võivad hambad sissepoolenolla?”

   • Avatar
    Vasta Anne 6. oktoober 2017 at 12:24

    1.5 aastat.?aga esimene laps ja täielik tissihoolik,ei teadnud midagi karta tol ajal.Nûüd olen targem.

    • Avatar
     Vasta Kkk 7. oktoober 2017 at 00:31

     Pikaaegne imetamine ei põhjusta hammaste sissepoole kasvamist! Pigem just imetamine aitab õiget hambumust soodustada ja on muudelgi põhjustel kasulik, seega ärge selles kartuses küll järgmist vähem imetage. Aga luti imemisega teine teema, see võib küll halvasti mõjuda.

 • Avatar
  Vasta Liis 5. oktoober 2017 at 21:55

  Käisin esimest korda lapsega hambaarstil kui tal tekkis igemele punnike ja perearst soovitas minna tühjendama(mädapunn) hambaarst aga ûtles et võivad tühjendada ja põletikuvastaseid tablakaid anda aga probleem ei pruugi kaduda ja hoopiski jäävhamba alget kahjustada. Kõige parem oli tõmmata välja kiks ja seda tehtigi. Ei kartnud üldse alguses.valyvaigustav geel, siis sûst ja vinge prill ette, see kõik meeldis. Aga esimese korraga välja ei tulnud ja vaeseke nuttis ja teise korraga siis saadi välja. Ma ei tea mis ta nyyd hambaarstist arvab, pole veel käinud kontrollis aga siis olid teised hambad korras. Ja põletik tekkis ilmselt mingist traumast, kuskile ära löönud vms. Ma ei teadnudki et nii juhtuda võib ûldse.. muidu arst ise oli super sõbralik aga ma ise olin minestamise äärel seal, kardan meeletult hambaarsti ja kui ma oleks teadnud et nii läheb, oleksin saatnud kellegi teise temaga et ta ei näeks et hambaarstid kartmist väärt on.

 • Avatar
  Vasta Kerli 5. oktoober 2017 at 21:53

  Ma käisin lastega enne kooli, sest siis on vaja arsti allkirja, et hambad korras. Ennem polnud vajadust. Avastas, et ühele hambale on vaja plomm panna, pisike auk oli sees. Ja siis oli minu suur imestus kui ta küsis, kas soovite roosat, valget, rohelist või sinist plommi. Lasime roosa panna? see oli piima hammas, tuleb nagunii ära.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 5. oktoober 2017 at 22:06

   mul sõbranna ka käis lapsega ja laps rääkis nii õnnelikult, et sai värvi valida 😀

 • Avatar
  Vasta Kaisa 5. oktoober 2017 at 21:33

  Vanema poisiga läksime 3selt. 1. kord oli kisa ja kära, alles teisel korral harjus ja nüüd aina pärib, millal jälle saab minna. Nüüd on ka muidugi asjaolu see, et parima sõbra ema on hambaarsti õde ning temaga koos on julgem? 🙂
  Vahepeal vahetasime arsti, sest eelmine arst ei suvatsenud ära parandada esimesi! hambaid. Kõik räägivad ilusast naeratusest, aga hammastel lasti kaariese all edasi hulpida, seega oli arstivahetus juba vajalik otsus. Siiamaani väga rahul, ise käin ka samas kohas ning noorema poisiga lähme ka kindlasti sinna.

 • Avatar
  Vasta Katz 5. oktoober 2017 at 21:28

  Natukene alla 2a käis esimest korda kontrollis. Edasi iga 6 kuu tagant.