Kas te teadsite, et 18-26 november on üleeuroopaline jäätmetekke vähendamise nädal ja sel aastal ongi teemaks asjadele uue elu andmine, selle asemel, et vajaminevaid asju uusi soetada. Ma usun, et tegelikult on enamik meist sellega kokku puutunud, nõnda ka mina.

Näiteks uue mööblieseme ostmise asemel vana üles tuunida ja ära värvida. Seda olen ma vist küll sada korda teinud. Okei, olen mõnikord ka värvimist vajavaid asju taaskasutusest soetanud, aga mõte on ikka sama. Et ei osta poest uut, vaid kasutad midagi ära, mis juba olemas on.

Kunagi lasin ka vanale diivanile uued katted õmmelda. Eks see on ka omajagu kulukas, aga kui diivan iseenesest meeldib ja hea on, siis annab uue polstri ja kattega sellest midagi täiesti uut tekitada. Sellest kirjutasin ma SIIN.

Lisaks proovin ma alati poes käia oma kotiga .Parem on muidugi riidest kott, aga tegelikult on ju ka kilekoti taaskasutamine sada korda parem kui nende ära viskamine. Kilekotte kasutan ma kodus ka prügikottidena, selle asemel, et osta spetsiaalseid prügikotte. See tundub tegelikult lausa puhta mõttetu, sest kilekotte tekib majapidamisse nii ehk naa, seega on mõttekam need kokku voltida ja kappi panna. Ma tihti unustasin poodi oma kotti kaasa võtta ja nii neid tekkis koju terve hunnik, aga siis torkasin igasse käekotti kilekoti, lisaks paar vankritaskusse ja nõnda on suurem tõenäosus, et ei pea endaga iga kord uut kilekotti koju tassima.

Tenerifel olles võtame nüüd ka alati poodi oma koti kaasa. Kilekotid on siin poodides jube nadid ja lähevad kiiresti katki, seega shoppavad enamik inimesi oma kotiga. Teate ju küll, need tugevamast materjalist poekotid, mis meiegi poodides olemas on. Poes pannakse kotile tempel ja edaspidi saad muretult samaga poes käia.

Imelik on aga see, et kui ühest küljest on siin Tenerifel inimesed nagu rohkem taaskasutuse radadel (noh, näiteks see koti asi), siis teisest küjest hämmastab mind siinne suhtumine taarasse. Siin on küll siin-seal neid taarakonteinereid, aga kuna taara eest panti tagasi ei saa, siis enamikke need ei huvita ja pudelid visatakse lihtsalt muu prügi hulka. HEAL JUHUL – täiesti tavaline on siin näha pudelihunnikuid lihtsalt maha visatuna.

Kohalik eestlane rääkis, et nende maja juures oli tühermaa, kuhu inimesed olid harjunud prügi viskama. Ühel hetkel hakkas linn selle üle muret tundma, sest päris kole vaatepilt on ju suur prügihunnik keset linna. Mis te arvate, kuidas see lahendati? Eks ikka ehitati sein selle prügihunniku ette ja mure kiirelt lahendatud…

Eks kindlasti mängib siin ka rolli see, et väga palju on turiste, kes oma puhkuse ajal ei viitsi mingi taaramajandusega tegeleda, aga kohalike sõnul ei suhtu ka siinsed püsielanikud sellesse teemasse kuigi tõsiselt. Prügi visatakse maha ja ei tehta teist nägugi. “Koristajal peab ka tööd olema,” naeravad nad.

Isegi koerasitta koristatakse siin nii, et pühitakse see lihtsalt tee kõrvale. Nii ongi palmialused sitahunnikuid täis ja kedagi see ei heiduta. Alles ükspäev nägin, kuidas meil maja ees üks suur koer kangi KESET TEED maha pani ja omanik rahumeeli edasi jalutas. Hüüdsin talle, et “sorry, you forgot your shit!”, aga ta ainult naeratas, kehitas õlgu ja andis mulle teada, et ei oska inglise keelt, ise minema kiirustades.

Parim oli veel see jutt, kuidas üks oli näinud inimest, kes korjas oma koerasita üles, pani selle kilekotti ja viskas siis sellesama kilekoti samasse maha. Vot sulle siis lopsu.

Üldse tundub mulle, et siinkandis oleks ka väga vaja sama algatust, mis meil kodumaal on – teeme ära. No nii väga häirib see, et siinse imeilusa looduse sees on nii palju sodi ja rämpsu ja prügi.

Kiituseks pean ütlema, et selles suhtes see taaskasutus siin töötab, et näiteks oma kasutu mööbel viiakse maja ette ja siis teised soovijad võivad selle endale võtta. Soomes pidi ka sama süsteem olema, võiks Eestisse ka jõuda. Aussis oli ka sama asi ja ülipaljud said endal terve kodu niimoodi ära sisustatud. Tore ju – endal vaja pole, aga miks siis ära vista, kui äritseda ei viitsi.

ÄRA OSTA UUSI ASJU!

Nii lihtne on osta uusi asju. Uskuge mind, ma tean, kui tore on see tunne, kui sa saad minna poodi ja osta midagi uhiuut, mis tekitab hea tunde. Ma olen ise sellega väga kimpus olnud, lihtsalt seetõttu, et vanasti ei olnud mul kunagi seda võimalust ja kui see võimalus tekkis, oli lihtne sellega üle piiri minna. Samas on võimalik pea kõike saada kasutatuna, ning see ei ole sugugi halvem. Ise asjadele uue näo andmine on nii äge tunne. Palju ägedam, kui poest saadav asi, mida igaüks endale osta saab.

Kaltsukad on minu meelest väga ägedad kohad, kust võib tõelisi pärle leida. Ka siin Los Giganteses pidi üks olema. Ma tahtsin minna, aga vanemad võtsid mu võtmed kaasa ja nüüd ma olen täna siin kodus natukene lõksus. Aga noh, eks aega veel on see koht üle vaadata ja kindlasti teen sellest ka teile postituse.

Kui teil midagi üle on, siis saab neid näiteks viia Taaskasutuskeskusesse, riideid ka näiteks H&M’i kogumispunkti. Facebook on täis gruppe, kust saab lihtsa vaevaga oma asjadele uued huvilised ja lisaks on ka palju MTÜsid, kes sinu asjadega palju head teha saavad. Lihtsalt tuleb need üles leida.

Jäätmetekke vähendamise nädala raames on avatud lehekülg www.jäätmed.ee. Seal kuvatakse infot, millised avalikud üritused selle nädala jooksul toimuvad, samuti püütakse sinna panna kirja kõik lasteaiad/koolid, kus üritusi toimub ja mõnele lapsevanemale on ehk lihtsalt põnev vaadata, kas tema lapse lasteaias/koolis ka midagi toimub. Lisaks on sel lehel muud jäätmealast infot, mida kohati on interneti avarustest raske leida. Mis puudutab näiteks riidekonteinerite asukohti, siis hõlpsalt leiab infot www.kuhuviia.ee. Sealt leiab jäätmejaamade asukohad jms, piisab kui trükid sisse, millest vabaneda tahad ning ta kuvab kaardile vastavad asukohad. Taaskasutamine on kerge!

Jagage teie ka nippe, kuidas teie asju taaskasutate ja viiele kaasarääkijale on ka auhind – pakkuda on 3 hugbag võrkkotti, millega saab poest vilju osta ilma väikseid kilekotte kasutamata ja ka kaks bambusest korduvkasutatavat kohvitopsi.

Mul oleks väga tore teie nippe lugeda ja saladuskatte all võin öelda, et ma tean, et ka Henryl on selline postitus lähiajal plaanis, mida ma ei jõua ära oodata! Teiste perede harjumused ja nipid on ikka huvitavad.

Ps! Keskkonnaministeeriumi FBi lehel on käimas ka mäng, kus võib võita jalgratta. Lihtsalt jaga nendega pilti sellest, kuidas ja mida sina taaskasutanud oled.

Jaga: