No esimese asjana soovitan ma muidugi rasvaimusse minna….Ok, naliii, selle osa võivad kõik kaasrasedad kenasti vahele jätta, aga mul mõned mõtted on, mis võivad esimesel trimestril aidata. Ehk on mõnel esmarasedal sellest nimekirjast natukene abi. Muidugi ma rõhutan ära, et ma räägin ainult enda kogemustest ja eelistustest. Rasedus on tore aeg küll, aga see võib olla naistel nii erinev, et mingisugust tõde siinkohal kuulutada ei saa.

MIDA TEHA ESIMESEL TRIMESTRIL?

Oled just teada saanud, et oled rase, aga mis edasi? Esimene soovitus – pane endale arstile aeg kirja, kuid soovitatavalt 7.-8. nädalaks. Ma tean väga hästi, et tahaks kohe peale positiivse testi saamist arstile joosta, aga sellel pole eriti mõtet, sest enne pole seal tihtipeale nagunii südametööd näha ja arst palub sul lihtsalt paari nädala pärast tagasi tulla. See tähendab paari nädalat, kus sina põed ja muretsed, et südametööd ei näinud.  Kui sul ämmakatega kogemust ei ole, siis tasub soovitusi küsida sõpradelt, aga kellel ITK’sse minek, siis mina soovitan soojalt Triin Rootalu, aga kindlasti on häid ämmakaid üle Eesti palju.

Tee palju pilte. Või noh, see soovitus kehib vist ainult neile, kellel ei ripu kõhupekk poolde põlve, sest vastasel juhul ei ole sul mingit lamedat kõhtu, mida hiljem mäletada ja taga nutta. Ütleme nii, et kui mulle seda rasvaimu tehtud poleks, siis ei oleks mul enne kaheksandat raseduskuud üldse olnud mõtet mingit kõhupilti tegema hakatagi. Või noh, ma oleks juba praegu saanud ära teha pildid “mina siin niisama seitsmendat kuud rase olemas”. Praegu on mul aga selline võimalus olemas, et saan päriselt ka vaadata, kuidas kõht kasvama hakkab, ilma, et see kuskile peki alla maetud oleks. Seega tõmbasin telefoni paar äppi, millega saab kõhupiltidedele seda “kleepsu” panna ja proovin meeles pidada aeg-ajalt neid pilte teha. Pärast ju äge kokku panna. Muidugi ma oleks võinud pilti päeval teha, ehk oleks nats parem kvaliteet olnud, nagu ma oleks selle Nokia 5110ga teinud.

Äppidest rääkides, soovitan kindlasti tõmmata ka endale rasedusäpp. Eriti põnev on seda avastada esimese rasedusega, kolmandaga on see ausaltöeldes selle pärast mul olemas, et ma lihtsalt teaks, mis nädal on. Ja noh, et mul oleks kuskil kõik uuringud kirjas. Minul endal on praegu tõmmatud kaks äppi. Kõige rohkem vaatan ma Rasedus äppi, aga kui lapsi magama pannes mega igav on, siis kiikan seda teist ka, seal on sellised ägedad omadused nagu iga nädala juures realistlikud pildid sellest, milline laps parasjagu välja näeb ja muud säärast tilu-lilu, mida just vaja teada pole, aga huvi pärast ikka põnev vaadata.

Minu äpid. Võite ise ära arvata, milline neist Mari oma on :D

Rasedus äpp sobib idekalt ka neile, kes inglise keelt väga soravalt ei valda. Teisi eestikeelseid äppe ju ei ole. Sealt saab sellist üldist infot, et millal mis areneb ja kuhu külge kasvab :D

 

Lisaks sellistele piltidele on seal ka päris UH pildid 9dast rasedusnädalast.

Üks asi, mida ma soovitan, on mitte ennast üle googeldada ja lolliks muretseda. Seetõttu on ka see beebigupiga esimesel trimestil liitumine kahe otsaga asi. Ühest küljest tahaks seda kõike jagada inimestega, kes ise samas olukorras on. Samas võivad teiste hirmujutud ka sind asjatult paanikasse ajada. Ala teistel on paha, miks mul pole. Mul on tissid valusad, miks teistel pole. Pidev võrdlemine ja muretsemine ja… Mõttetu! Seega liitu grupiga vaid siis, kui tead, et ei hakka ennast teistega võrdlema ja asjatult närvi ajama. Rasedused on erinevad, kõhud kasvavad erinevas tempos, sümptomid on erinevad ja mõne sümptomi puudumine ei tähenda midagi halba.

Üks sümptom, mida kogevad aga päris paljud, on vana hea iiveldus. Selle vastu on palju abinõusid, ja jällegist peab igaüks ise endale selle variandi leidma, mis enesetunnet parandaks. Minul on erinevate raseduste ajal kõige rohkem aidanud kuivad asjad – kuivanud leib, kuivikud, barankad. Lisaks tellisin ma endale täna sellise asja, nagu iiveldust leevendav käepael (link). Seda, kas see ka töötab, seda oskan ma alles siis öelda, kui ma selle kätte saan ja ära katsetan. Ega see halvemaks teha saa, sest mõni hommik on mul ikka eriti nadi olla ja iga asi haiseb nagu … ma ei tea, midagi rämedat! Loodan, et sellest käepaelast abi ka on.

Veel soovitatakse iivelduse vastu ingverit ja tsitruselisi, aga minul isiklikult hommikuti kummagi nendega leevendust tulnud pole. St ehk isegi tuleks, aga ei ole absoluutselt isu proovidagi. Aga paika peab ka see, et kui ükskõik mida endale sisse pigistada, hakkab koheselt parem ka. Seega ära istu ja mõtle, et öööö mul nii paha, vaid leia midagi, mis NATUKENEGI isutab ja söö seda väike jupike.

Ja kuna see iiveldus võib tulla ja erinevad toidud, mis enne nii maitsvad olid, võivad ootamatult rõvedana tunduda, siis soovitan võtta ka rasedusvitamiine. Paljud ei võta ja ma ei usu, et ka võtmata jätmine nüüd midagi jube halba teeks, kui korralikult toituda, aga kuna ma praegu ise garanteerida ei suuda, et ma kõiki aineid toidust piidavalt kätte saan, siis igaks juhuks võtan. Või noh, Kardo toob mulle iga hommik diivanile ühe tableti ja pudeli Värskat :D

Muidugi on sul vaba voli hulluks minna ja osta endale kokku igasugust kraami, mis sul VÕIB olla, aga mille peale raha raisata vaja  küll ei ole. Üks selline asi on näiteks lootedoppler. Vaja pole, aga päris huvitav on proovida neid pisikesi südamelööke leida. Ma soovitan enne juutuubist mõnda videot vaadata, et kus need beebid täitsa alguses paiknevad ja kuidas nende südametöö kõlab, sest muidu kuulad sa lihtsalt õndsa näoga enda südamelööke, mitte beebi omasid. Muuseas, ma täna vaikselt isegi kuulsin selle väikse südame põksumist. See oli kuskil mega sügavalt kuulda – tsiu-tsiu-tsiu häält teeb see masin kiiresti. Enda südamelöögid on aeglased, aga beebidel on südamelöökide sagedus umbes 130-160! Ühesõnaga ma korraks kuulsin, aga siis natukene hakkasin ennast kohendama, et paremini kuulda ja kadunud ta oligi. Aga jällegi, kui oled suur paanitseja, siis ära hakka ostma – ajad ennast niisama ärevile, kui ei leia.

Veel on olemas selline test, mis peaks 6dast nädalast ennustama, kas saad poisi või tüdruku. Ma Lende ajal proovisin (siin kirjas), siis ennustas tõesti tüdrukut, aga noh, ma enam küll sellele raha ei raiskaks, sest see on lihtsalt suva… ennustus. Kui nii väga ennustamisega tegeleda tahad, võid soodatesti ka teha. Ehk siis paned topsi põhja soodat ja valad sinna natsa pissi peale. Müüt ütleb, et kui see kihisema ja mullitama hakkab, siis on tegu poisiga. Kui ei hakka, siis olla tüdruk. Ma isegi ei tea, kas mul on kodus soodat. Ah, homseks olen nagunii ära unustanud selle, seega raudselt ei tee seda testi never :D

Ühesõnaga – ega mul vist rohkem tarkust siin jagada ei ole ja mul on endal veel kuu aega seda esimest trimestrit võimalus nautida, nii et kui mul kunagi rohkem ideid ja mõtteid tuleb, eks siis lisan neid jooksvalt siia. Muidugi ootan ka teie kogemusi ja nõuandeid raseduse algusest, sest nagu öeldud, mina oskan rääkida vaid oma kogemusest :)

Aga täitsa niisama otsisin välja kaks postitust minevikust. Näete SIIN ootan ma Mari ja olen umbes sama rase kui praegu. Nagu näha, siis ehe närvihaige. Ja SIIN ootan ma Lendet – ega jah, ka närvihaige, ainult teise nurga pealt. Seega kolm on kohtuseadus, sest Kardo ei aja närvi ja ei karda ka nagu poolearuline. Tasus ikka kolmandat korda rasedaks jääda, saab vähemalt üks kord elus normaalsem rase olla :D


Well, first of all I suggest to go get lipo, of course … OK, just kidding, all my fellow preggos can skip that part, but I do have some thoughts that might help with your first trimester. Maybe someone expecting their first child can get some use out of this list. I have to emphasize I can only speak from my experience and preferences. Pregnancy is a fun time, but since it can be so different for everyone, there is no one truth.

WHAT TO DO ON YOUR FIRST TRIMESTER?

You have just found out you are pregnant, now what? Suggestion one – make a doctor’s appointment, but make it for when you have been 7-8 weeks pregnant. I know fully well that after getting that positive test is run to a doctor, but there isn’t much point, because the heartbeat won’t show up before then and the doctor will ask you to come back in a few weeks anyway. That means a few weeks of constant worrying, because they couldn’t find a heartbeat. If you have no experiences with midwives, ask your friends for suggestions, but if you are for sure going to ITK, my suggestion is Triin Rootalu, but I am sure there are good midwives all over Estonia.

Take lots of pictures. Well, this suggestion applies to people, whose belly folds do not hang to their knees, because otherwise you don’t have a flat stomach to cry about and remember later. Lets say that if I hadn’t gotten the lipo there wouldn’t have been any point of taking belly pictures before month 8. Or you know, I could’ve taken a picture right away and said “me here, 7 months pregnant”. Right now I have the option to actually see my belly grow, without it being buried underneath all that fat. So I downloaded an app where I can add “stickers” on the belly pictures and will try to remember to take these pictures every now and then. It will make a cool collage. Of course I could’ve taken the picture during the day, maybe it would’ve been a little more good quality and wouldn’t look like I took it with a Nokia 5110.

Speaking of apps, I suggest you download a pregnancy app too. It’s very interesting to discover while expecting your first child. With my third pregnancy I have the app basically just so I would know what week it is. And well, to have all my appointments written down. I currently have 2 apps. Mostly I look at Rasedus app, but when I am bored while putting the kids down I look at the other one too, that has realistic pictures of what the baby looks like every week and other such small things, that are not must-know, but if you are curious, it’s interesting.

One other suggestion is not to over-google and over-worry. That’s why joining a baby group in your first trimester is a two edged sword. On one side you want to share everything with someone who is in the same situation. But at the same time scary stories might make you panic too. For example someone else is feeling bad, why aren’t I. My boobs hurt, but theirs don’t. This constant comparison worrying… Pointless! So join the group only if you are sure you will not compare yourself to others and get overly worried. Pregnancies can be so different, bellies grow at different rates, symptoms can be different and not having a symptom does not mean anything bag.

One symptom a lot of people have is good old nausea. There are a lot of remedies for it and again, everyone needs to find the one that works best for them. I have found dry stuff works best for me – dried bread, snack bread, barankas. I also ordered a anti-nausea wristband today (link). I can tell you if it works or not once I get it and test it. It can’t make it worse, because some mornings I feel especially bad and everything smells like … I don’t know, something disgusting! I hope this wristband will help.

People also suggest ginger and citrus fruits for nausea, but for me personally neither of those has helped. I mean, even if they did, I have no appetite to even try them. But it’s true that whatever you manage to get down will help. So don’t just sit there thinking you feel so bad, but try to find something that you have even the SLIGHTEST appetite for and eat a little bit of that.

And since you can get nausea and different foods you used to love might seem gross, I suggest taking pregnancy vitamins too. A lot of people don’t take them and I don’t think not taking them will do anything super bad, if you eat properly, but since I can’t guarantee that I am getting everything I need from food, I take them just in case Or you know, Kardo brings them and a bottle of Värska to bed for me every morning :D

Of course you have the option to go crazy and buy all kinds of stuff you MIGHT need, but don’t have to waste your money on. One of those things is a fetus doppler You don’t need it, but it’s pretty interesting to try and find that tiny heartbeat. I suggest watching a few youtube videos about where the baby is in your belly and how their heartbeat sounds, because otherwise you might be listening to your own heartbeat thinking it’s the baby’s. By the way, I heard the faint beating of that tiny heart today. It came from a very deep place – tsiu-tsiu-tsiu is the sound the machine makes very fast. Your heartbeat is slower, but the baby’s heart rate is about 130-160 beats per minute! Anyway I found it for a minute and then adjusted myself a little to hear it better and it was gone. But again, if you are a worrier, then don’t even start looking – you will just make yourself nervous if you cant find it.

There’s also this test that will predict from week 6 if you are having a boy or a girl. I tried it with Lende (wrote about it here) and it did say I was having a girl, but I wouldn’t spend my money on it now, because it’s a pretty random … prediction. If you want to predict, you can might as well do the baking soda test. Put some baking soda in a cup and put some pee on it. The myth says that if it starts bubbling and fizzing it’s a boy. If it doesn’t it’s a girl. I don’t even know if I have baking soda at home. Ah, I am sure I will have forgotten about this by tomorrow, so I am sure I will never do this experiment :D

Anyway, I think that’s all the knowledge I have and I still have a month left to enjoy my first trimester, so if I come up with more ideas and thoughts I will add them here. Of course I want to know about your experiences and suggestions from the beginning of your pregnancy, because as I said this is just my experience :)

For no reason I dug up two posts from the past. HERE I am expecting Mari and am about as far along as I am now. As you can see I was a crazy person. And HERE I am expecting Lende, also a crazy person but from a different angle. So third time’s the charm, because Kardo is not pissing me off and i am not scared like crazy. It was worth getting pregnant for a third time, I can at least be a normal pregnant women for once in my life :D

Jaga: