KURB ON OLLA Lapse üles kasvatamine LAPSED

toetused, toetused, toetused

30. juuni 2015

Ei ole vist ühtegi teist sellist teemat, mis nii paljud inimesed tülli ajaks, kui rahateemad. Kes tahab rohkem, kes veel rohkem. Eile kirjutas keegi blogija (LINK), et tema leiab, et rikkamad inimesed võiksid lasterahasid vähem saada, kui need, kellel sissetulek väiksem (st. ma arvan, seal oli nii palju keerulist juttu aetud, et ma vahepeal ei saanud aru :D). Samas Leenu arvas jälle, et see oleks ebaõiglane, kui raskelt teenitud raha tuleks teistele anda, kes pole näiteks viitsinud haridust omandada ja seetõttu rohkem palka teenida ei oska (LINK).

Pean ütlema, et mina ise nõustun esimese vaatepunktiga. Ma ei räägi küll siin emapalgast, sest see on minu meelest loogiline, et kui keegi saab näiteks tööl 1000 eurot palka, siis järelikult on tema selle summaga juba eelnevalt arvestanud ja selle kuskile ära paigutanud. Need vajadused jäävad ka samaks ju siis, kui inimene enam tööl ei käi ja lapse eest hoolitseb. Äkki on inimesel ära paigutatud, et 400 läheb üür/kodulaen, 200 kommunaalid, 300 söök ja ongi pmst täpselt raha läinud. Loomulikult võiks öelda, et ah, ela siis vähesemaga ära, teised ka ju elavad, aga narr oleks sundida rasedat naist kolima odavamale pinnale, sest pole aus, et tema saab nii palju emapalka ja osad ei saa.

Aga see lasteraha värk, mis on mingi 45 eur? Ma ei ütle, et ma selle summa peale sülitaks, kui keegi mulle seda niisama pakuks, aga selles suhtes, et meie pere see raha küll kuidagi ei toeta. Ta võib olla, aga võiks vabalt ka mitte olla ja ma ei paneks isegi tähele. Samas mõnele perele on see terve nädala söögiraha, või isegi kahe? Kui ma teaks mõnda sellist pere, kellele otse seda näiteks edasi kanda iga kuu, siis ma võiks seda vabalt teha. Ma usun, et seda teeks paljud inimesed, kellel ka sellest rahast just väga kahju ei ole. On see ju mõeldud TOETUSEKS, aga kui ma tuge ei vaja ja mõni vajab, siis oleks see minu meelest vaid aus see edasi anda.

Loomulikult inimesed pelgavad. Võib ju igaüks öelda, et kuule, kanna pliis mulle see summa, sest meil pole kodus üldse raha jne, tegelikult tellib endale hiinast iga kuu kottide kaupa kraami. Inimesed ei usu, umbusaldavad. Ma olen jälle selline, et ma usun kõike, mis mulle räägitakse :)) Kardo teinekord teeb mulle ka mingeid nalju ja mina muudkui usun kõike, lollikeste viga noh. Samas ei ole ma kunagi pidanud oma usaldamist väga kahetsema.

Eelmisel aastal kirjutas mulle üks tüdruk, kes küsis mult nõu, mida teha. Mees võttis naise nimel kiirlaenusid, läks ise minema ja jättis naise 2-aastase lapsega üksinda. Jah, loomulikult võiks tänitada, et miks see loll üldse lasi enda nimel sms laenu võtta ja miks see loll tööle ei läinud. Aga vot, armastus teebki inimesed teinekord lolliks ja nõnda juhtuski, et see vaene naine avastas ennast olukorrast, kus tööd ei olnud, võlad olid kaelas ja ta oli üksi. Ainukene sissetulek – seesama lastetoetus. Alla kolme aastaste lastega on see vist umbes 80 eurot kokku vms? Ma võin ka praegu eksida, sest ma ausalt pole kunagi näpuga taga ajanud, kui suur summa see on.

Ta pidi kolima välja oma üürikast, ühe tuttava-tuttava vanaema juurde vabasse tuppa, sest tal ei olnud mitte kedagi. Ja ta kirjutas mulle ja küsis, mida ta saaks teha? “Ma võin ise terve kuu makarone süüa, selles pole küsimus. Aga mu süda valutab, kui ma pean oma lapsele makarone andma. Esimesed nädalakese sõi ta pirtsutamata, aga ma näen, et ta enam ei taha…”. See jutt oli enam kui hirmus ja minu süda hakkas ka valutama. Vaene ema, kes peab tundma ennast nii kasutuna oma lapse soovide ees. Eriti, kui see soov on vaid mingi muu söök peale makaronide.

Päev hiljem sain naisega Rimis kokku. Ta tuli koos oma lapsega ja oli väga…alandlik. Ta korrutas pidevalt, kui piinlik tal on ja rõhutas, et see ei olnud tema kirja point, et saada raha või süüa vms. Et ta soovis lihtsalt kõik hingelt ära rääkida. Aga vot mina soovisin teda aidata ja kuna ma seda muud moodi teha ei osanud, sain ma osta vähemalt süüa.

Nõnda me seal ostsime igasuguseid erinevaid kuivaineid, putrusid, mitu-mitu pakki võid. jogurteid, kana ja liha, mida sügavkülmutada, kartuleid, külmutatud juurvilju, puuvilju, komme ja shokolaadi, tampoone, küpsiseid, leiba ja saia (kas sa teadsid, et nad neid saab sügavkülmutada?), vorsti, juustu, konserve. Iga asja juures, mis korvi rändas, ütles ta, et aitab nüüd küll, et rohkem pole tarvis, aga no, ma tahtsin osta vähemalt nii palju, et ta mõndagi aega hakkama saaks.

Järgmine kord kohtusin temaga kuu aega hiljem. Ta oli saanud lapse lasteaeda ja ise käis juba esimest kuud tööl. Seega oli vähemalt süda rahul, laps sai ju lasteaias ka sooja sööki. Ometi ei olnud tal ikka veel kõik korras, sest kodus ei olnud pesupulbrit, nõudepesuvahendeid jne. Ja ma ostsin need talle, täitsa vabalt. Ta tundus nii tore inimene ja mul ei olnud kahju sellest paarikümnest eurost,  mis mul kulus.

Ainult ühe korra saimegi veel kokku, kui ta kirjutas, et tal enam pole abi vaja. Et ta on nüüd otsa peal ja proovib ise hakkama saada. Selleks läks umbes kolm kuud. Samal ajal rääkis mulle üks tuttav, kui loll ma ikka olen, sest abivajajale tuleb anda ÕNG, mitte kala. Aga näed, inimene sai tänu kalale lõpuks ise endale õnge meisterdatud. Ja olgem ausad, mida muud ma oleksin saanud teha alguses? Tuttav ütles küll, et suunama inimest koolitustele, kus ta saaks siis rohkem raha teenida jne, aga mis see oleks aidanud? See väike laps oleks ikka oma makaronikausi taga nutnud. Olenemata sellest, kas ema käis hommikul uhkel koolitusel või mitte.

Seega minu meelest vahel võib aidata. Vahel peab aitama. Ja ma mõtlen, et kui minu lastetoetus läheks just sellisele hädas naisele. siis ma annaks selle hea meelega. Ma ei kõhkleks minutikski. Ja kui tulles tagasi selle lause juurde, et need, kes teenivad vähem, peaksid ala rohkem õppima, et rohkem raha teenida, siis ma ütlen ainult seda: siin elus on palju ameteid ja kõikide ametite tegijad peaksid saama oma palgaga ära elatud ja inimväärse elu tagada oma lastele. Mis siis, et teadlane on haritum, kui koristaja, inimesed on nad ju mõlemad ja elada tahavad ka mõlemad.

Mis teie arvate? Kas teie meelest oleks õiglane, kui need, kellel on raha päriselt VAJA saaksid lastetoetust natukene rohkem, kui need, kellel seda päris ausalt vaja ei lähe, aga noh, kena “kommiraha” ikka?

480797_486149871400977_421276241_n-1639261

Loe ka neid postitusi!

52 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta tr 1. juuli 2015 at 12:40

  Väga armas, et aitasid. Mina lähtun
  alati sisetundest selles osas…On ju
  kohe näha, kas inimesel on õpitud
  abitus või hetkeline raske olukord.
  Sel viimasel juhul ei ole mul iial
  kahju inimest aidata kuna tean, et ta
  kasutab seda õngena ja kala püüab ise:)

  Kasvõi Kodutunne on läbilõige sellest
  teemast- osad pered on seal räpased,
  mustad ( ei korista lihtsalt) ja igas
  asjas ootavad teiste abi. Teised on
  jälle ise väga tublid ning nende
  aitamine on puhas rõõm ( nt
  Kodutundes olnud Jaanika Shoppinq).

  Palju on peresid kes teevad endale ”
  100 last” ja siis ootavad käed pikad,
  et riik aitaks! Lapsi tuleb saada
  täpselt nii palju kui suudad ise üles
  kasvatada ilma riigi toeta. Muidugi
  neid aidatakse kuna muidu on
  kannatajaks lapsed aga reaalsuses see
  ei muuda nende vanemate osas midagi,
  nad jääbaki abi ootama eluaeg.

 • Avatar
  Vasta Mimpzula 1. juuli 2015 at 12:28

  Kui mul oleks see raha niiöelda üleliigne ja mul oleks
  oma kolme lapse kõrvalt aega siis panustaksin selle
  raha hoopis lastekodus olevale lapsele. Minu õde ja
  parim sõbranna mõlemad on valinud endale
  lastekodust ühe lapse kelle tugiisikud nad on st nad
  tegelevad nendega, käivad kinos,teatris ja kasvõi
  niisama jalutamas. Nendele lastele tähendab see nii
  palju, sest neil kas pole kedagi või kui on siis ei hoolita.
  Sõbranna tugilaps sai kasuperre ja enam tugiisikut ei
  vaja, kuid siiski see suvi läks sõbranna suure
  lillesülemiga tema põhikooli lõpetamisele. See laps sai
  tänu tema toetusele üle väga paljudest hirmudest ja
  probleemidest.
  Mis puudutab toetusi siis leian, et vähekindlustatud
  perede puhul peaks kindlasti olema suurem kontroll,
  kuhu raha läheb ja mille tarbeks. Teadmiseks, et see
  lisatoetus mida saab taodelda on suht olematu. Tuttav
  kunagi palus kvartali toetust selleks pidi ta kirjutama
  iga internetis müüdud asja kohta selgituskirja ( laekus
  pangaarvele ) ja võtma pangast pitsatiga väljavõtte
  mis ka maksis, lõpuks sai toetust 19€ ( ema ja laps
  peres ). See on mõnitamine ausalt!
  Meie sots süsteem on juba ammu puudulik. Seda on
  selgelt näha näiteks ka Kodutunde saadet vaadates,
  muidugi on ka inimesi kes ise oma elu raskeks elanud,
  kuid….. Kas me teame kuidas oli nende lapsepõlv?
  Kuidas nägi välja nende lastetuba? Kas neil oli
  vanemate poolt antud kaasa oskus elus hakkama
  saada?
  Vahest jalutan tänaval ja näen noori mehi/naisi
  prügikastis soramas, meie nimetame neid parmudeks
  või kodututeks. Tänaval taaruvad narkomaanid, nii
  noored kui vanad. Ma mõtlen, mis küll nendega
  juhtus? Ka nemad olid armsad väiksed lapsed kunagi?
  Mis puudutab teemat ” Miks Te ei õpi ülikoolis või ei
  pinguta, et paremat tööd saada?” Ärgem unustagem,
  et kõik ei ole sünnipäraselt 5sed õpilased ja ei saa
  tasuta kohale ülikooli. Kõigil pole rikkaid vanemaid
  kes maksaks nende õppemaksu. Seega jääbki noi, et
  omandatakse gümnaasiumi haridus või siis
  kutseharidus mille põhjal aga alati ei ole võimalik leida
  seda “head” töökohta. Samas kui poleks neid
  madalapalgalisi kes poes kassat nühivad siis kust Te
  süüa ostaks? Või kes Teid söögikohtades teenindaks?
  Jne.
  See teema on minu jaoks tuline juba ammu! Ma ei leia,
  et kõrgepalgalised peaks vähem saama kui
  madalapalgalised aga sellistel mure peredel võiks olla
  lihtsamad ja paremad võimalused erinevateka
  vajaduspõhisteks toetisteks ja et nad ei peaks minema
  piinlikusega neid taotlema, sest ma osetean mismoodi
  suhtutakse sinusse kui sa sesa taotlema lähed ja see
  pole meeldiv.
  Järgmine teema on üksikvanem. Neid ona ka kahte
  sorti. Esimesed on need kes juba lapaeootusest peale
  on üksi ja on ka ametlikult üksikvanem, nende
  igakuine toetus lisaks lasterahale on 19€,
  naeruväärne eks? Beebi puhul on see pakk mähkmeid
  või siis kaks heal juhul. Teised on need kellel on
  kõrvalt ära läinud inimene ja ta siis kas toetab või ei.
  Siit juba jägmine asi, nimelt alles kaks päeva tagasi
  kulutasin jälle kohtutäituri ust, sest minu kahe lapse
  isa, noor mees, käed jalad küljes lihtsalt ei maksa
  lastele elatusraha. Väidetavalt ei saa palkasid kätte
  jne. Seda juba viimased 7 aastat? Praeguseks hetkeks
  võlg ca 22000€, kuna töötab mustalt, vara tal pole,
  lube tal pole,kalal käib ilma kalastusloata jne siis võtta
  pole talt ka midagi. Poega pole ta vaatamas käinud vist
  juba 1,5 aastat tütart 7 kuud, nende elus ta ei osale
  aga laste üle on tal täpselt samad õigused. Kui tahtsin
  lastega Soome kolida oli vaja tema nõusolekut ja mis
  ta vastas mulle ” Võtad täiturist alimendid maha siis
  annan loa” ja selliste puhul ei olegi midagi teha. Mul on
  uus elukaaslane ja saame hakkama palgapäevast
  palgapäevani aga ei ela luksuses, küll aga on paganama
  raske nendel emadel/isadel kellel pole kedagi kõrval!
  Ja seadusega pole midagi teha. Nüüd võtan tee
  politseisse ja teen avalduse aga ka sellel ei pruugi meie
  õigussüsteemi järgi positiivset tulemust olla,kahjuks!
  Eestil on nende kohtade pealt veel palju areneda,
  kahjuks!
  Teema jooksis nüüd ühest äärest teise, aga minu jaoks
  on see teema juba ammu südamelähedane just
  sellepärast, et olen igast sitast läbi käinud, kukkunud
  mitmeid kordi, kuid lõpuks suutnud tõusta ja põlved
  puhtaks pühkida ja seda kindlasti mitte Riigi abiga vaid
  tahtejõu ja õige inimese 🙂

  Soovin kõigile päikselist suve ja paindlikumat meelt!

 • Avatar
  Vasta carmen 1. juuli 2015 at 10:55

  http://www.telegram.ee/maailm/katse-kodututega-raha-eimillegi-eest-kas-utoopiline-ideaal#.VZOpYPmqqko

  Huvitav artikkel ühest eksperimendist.. Kuidas kala teeb inimesele palju paremat kui õng.. Ütlesid õigesti, et lapsed söövad ikka
  makarone hoolimata uhkest koolitusest. Enne tuleb inimesele elutahe tagasi anda ja jõudu edasi minna, kui ta on valmis õnge
  kasutama.

 • Avatar
  Vasta Grete Murr 1. juuli 2015 at 10:29

  Minu meelest on toetuste saamiseks vajalikud eel-toimingud täiesti absurdsed! Toon näite enda elust – käin (võõras linnas)
  ametikoolis dekoraator-stilisti eriala omandamas (põhikooli järgne) ja olen enamjaolt viieline õpilane, seega saan õpilastoetust
  60€ kuus. See on ju super summa.. minu jaoks! On aga veel eritoetus (60€) – toetus, mida saavad need õpilased, kes on rahalistes
  raskustes. Kuidas seda siis õige kindlaks tehakse, kas ikka on vaja või mitte? Nimelt vaadatakse siis pere sissetulekut, kas on
  töötuid jne. Selleks, et seda toetust saada, on muidugi vaja olla sellesse linna/valda sisse kirjutatud! Aga ma ju ei hakka ennast
  üürikorterisse sisse kirjutama nii lühikeseks ajaks! Ja ma ei saagi seda toetust just nimelt selle pärast, et ma pole siia sisse
  kirjutatud! Samas on mul tuttav, kes elab nagu kuningakass, käib ja laristab nagu hullumeelne ja ütleb veel ise ka, et see eritoetus
  on talle laristamiseks! Kuhu me oleme jõudnud?

  • Avatar
   Vasta Maarja 2. juuli 2015 at 04:33

   Uuri veel, eritoetuse saamiseks on veel teisigi
   võimalusi.

 • Avatar
  Vasta 123 1. juuli 2015 at 00:32

  kui sa oled luuser ja pole viitsinud õppida ning töötad madalapalgalisel töökohal siis pole sul õigust saada
  protsentuaalselt suuremat toetust kui see, kes on eluaeg hoolega õppinud ja karjääri teinud.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 1. juuli 2015 at 09:50

   Aga kes sinu meelest peaksid tegema siis neid nn lihtsaid töid? Ja kas nad peaksid kuskil rentslis elama?

   • Avatar
    Vasta K 1. juuli 2015 at 10:08

    Valdo Randpere pahvatas hiljuti TV3 uudistes väitluses Kadri Simsoniga välja, et “mis nad siis ei õpi normaalseid erialasid
    koolis, mille eest palka makstakse, vaid teevad seda jama tööd, mille eest keegi ei maksa” või no mõte oli vähemalt selline,
    äärmiselt ülbe suhtumine oli. Huvitav, et selline eeldatavasti haritud ja seega ka intelligentne inimene midagi seesugust
    suust välja suudab ajada – kes tema meelest siis ta uhket kabinetti koristab, kes tänavad puhtaks pühib, kes ajalehe postkasti
    toob, kes poes kalli viski talle müüb jne, jne jne? Halb hakkab lihtsalt..

 • Avatar
  Vasta Essu 30. juuni 2015 at 22:21

  Ega siis kõik hädasolijad mingid joodikud ka pole, ütleks, et enamus ikka pole. Nad on tavalised korralikud, lihtsad tööinimesed,
  kes teevad vb 8 tundi rasket tööd, kuid saavad väga väikest palka, maksud maha ja polegi eriti midagi järgi. Üksikvanemad ja
  paljulapselised pered on tavaliselt need, kellel raskused. Elu ei ole nii must ja valge, et ala miks õppida ei viitsinud, sellepärast
  oledki vaene jne. Igal asjal on oma põhjus ja ju see on siis selle inimese jaoks nii. Paljud ka ei taha vb oma erialal töötada mingil
  põhjusel enam või mida iganes, kaotasid töö jne. Ja Eestis ongi palgad väiksed. Lõppude lõpuks on kannatajad kahjuks lapsed,
  eriti veel tänapäeval, kus peaks kõigil olema mingi nutitelefon ja arvuti ja ägedad riided jne, ja kui sul ei ole siis võidakse hakata
  kiusama jne. Muidu ma arvan, et mingid lastetoetused võiksid ikka kõigil olla, aga vb siis nendel, kellel väiksem sissetulek
  suurem summa. Aga seda peaks ka kompleksemalt vaatama. Ma tean, et on mingid vajaduspõhised lastetoetused, mida saab
  taotleda, aga need ikka päris raskustes inimestele vist ja siis peab vist mingi iga kuu taotlema minema seda. Ma ei usu, et kõik
  taotlevad ja et see kõigini abivajajateni nii jõuab.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 30. juuni 2015 at 22:24

   Nii see kahjuks on jah 🙁

 • Avatar
  Vasta Kadi 30. juuni 2015 at 21:40

  Mul ei oleks ka mitte kui midagi
  selle vastu, kui minu lapse 45 eurot
  läheks lapsele, kes seda vajab. AGA
  paratamatult ma olen väga skeptiline,
  kas see tõesti jõuab ka lapseni.
  Olles töötanud õppeasutuses väga
  palju aastaid, siis näen
  suurepäraselt seda, et kui lasterahad
  tulevad, siis on probleemsete
  vanematega peaaegu võimatu kontakti
  saada, sest nad lihtsalt joovad selle
  pisku maha. Ja kui seda oleks 2 korda
  rohkem, siis see tähendaks vaid paar
  päeva pikemat pidu. Sest nädal peale
  lasterahade ületulekut tulevad need
  samad vanemad tudisevate ja
  värisevate kätega ning paluvad abi,
  et saaks kuu lõpuni ära elada. Võib
  olla on mind töö teinud liiga
  realistiks, kuid…ma pigem toetaks
  otse neid lapsi. Ja olen seda ka
  teinud, ostes lastele süüa või
  õppevahendeid ja mul tõesti ei ole
  sellest kahju. Samas mul oleks kahju
  oma lapse rahast, mis ma annaks maha
  joomiseks.

  Üldse tuleks toetuste teema üle
  vaadata ja mõelda. Toetus ei peaks
  olema rahaline, riik võiks hoopis nt
  jagada toitu, aidata eluasemega,
  laste huvitegevuse toetamisega jms.
  Raha on see, mis kipub käest kaduma
  ja pahatihti just sinna pudelisse.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 30. juuni 2015 at 21:46

   Jah, ma täitsa usun sind. Seda oleks vist palju loota, et riigiametnikud teeksid selgeks, et kes seda raha elamiseks vajab ja kes joomiseks…

   • Avatar
    Vasta Kadi 30. juuni 2015 at 21:59

    No see ongi probleem! Ametnikke nagu
    ju oleks…aga ilmselt neid
    abivajajaid ka palju või siis see
    väljaselgitamine raske…eriti
    väikestes kohtades, kus teatakse nagu
    küll kõiki, kuid kes see julge oleks,
    et öelda, et vot teie joote raha maha
    ja teile me ei anna.

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 30. juuni 2015 at 22:17

     Mina 😀

 • Avatar
  Vasta Kellukas 30. juuni 2015 at 19:49

  Meie peres läheb see 45€ lapste kontole.
  tuleviku tarbeks, et oleks midagigi seemneks,
  kui gümnaasium läbi. Sest iial ei tea, mis elu
  ette toob ja palju me reaalselt saame toetada.
  Vanemal tütrel läheb osa rahast kasvukontole
  ja 10€ a/a nö taskuraha. Meil abikaasaga
  kokku on vägagi norm sissetulek, aga me
  oleme ise veel noored ja tahame teha ja olla ja
  käia ja ausalt ka kulutada. Ja samas me oleme
  ise ennast üles töötanud ja just selleks, et
  elada sellist elu nagu on soov.
  Ja samas, kui vaja/soov kuskil annetad või
  toidupanga värk läheduses, siis oleme käpp.
  Sest teame väga hästi, mis tähendab
  makaroone sisse süüa kuude ja kuude kaupa.
  Töötan sellises asutuses, kus nägin iga 2-8 kpv
  kuidas tulid kohale need inimsed kelle nö
  raske- suud vahused, käed värisevad ja
  kahtlustava olekuga, endil pole laste olekust
  halli aimugi, aga lastetoetus olemas…
  Aga äkki tuleks siis see raha, mida enivei
  tähele ei pane, hoopis lapse kontole vaikselt
  tiksuma suunata 😉

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 30. juuni 2015 at 20:21

   Raha väärtus langeb ajaga nii kiiresti, et ma parem teen olevikus kellegi elu sellega paremaks, kui 18-aastasena Marile kommiraha annan.

   • Avatar
    Vasta Liina 30. juuni 2015 at 21:38

    Eriline rahaboss. Iga kuu paned 45
    euri tallele kuni ta saab 18 ja see
    on kommiraha v? Eriti hea 😀

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 30. juuni 2015 at 21:41

     Kas sa arvad päriselt, et 18 aasta pärast on selle raha väärtus sama mis praegu? 😀

     • Avatar
      Liina 30. juuni 2015 at 22:36

      Kas sa arvad, et 18 aasta pärast on
      lapsetoetus ka 45 euri v?

      Mina isiklikult arvan üldse, et
      vahepeal tuleb uus maailmasõda ja
      eesti vahetab omanikku ja siis on
      asjad niikuinii teisiti. Aga noh, kui
      ei, siis mina küll koguks lapsele
      seda raha. Nt kas sa ise poleks
      tahtud taolist summat pärast gümni
      saada või oli siis ka raha külluses?

     • Mallukas
      Mallukas 30. juuni 2015 at 22:41

      Jah, ujusin rahas… Igatahes, lepime nüüd kokku, et sina korja oma lapsele, mida soovid. Ma ei pea ju ometi sinu vaadete ja põhimõtete järgi elama, eks 🙂

     • Avatar
      Liina 1. juuli 2015 at 18:56

      Mul ei ole last ju 😀

     • Avatar
      Liina 1. juuli 2015 at 18:59

      Ma lihtsalt juhtisin tähelepanu, et äkki oleks aega lõpetada pubekakombel elamine ja tulevikku vaadates
      majanduslikult mõtlema hakata?. Tahad öelda, et sa ei kogu üldse mustadeks päevadeks, kui sul on vastutus teise
      inimese elu eest?

      Btw, see klikkides mingi lollaka reklaami avanemine sakib ass täiega. Ma saan aru, et teenid sellega, aga jah, ära
      neid lugejaid päris ära tõrju nii.

     • Mallukas
      Mallukas 1. juuli 2015 at 19:20

      Ja sinu meelest on majanduslik mõtlemine koguda raha, mis on nii väike summa 18-aasta pärast, et heal juhul ostab ta selle eest endale läpaka vms. Ma ei näe selleks vajadust, kui ta 18-aastaselt läpakat soovib, siis ma lihtsalt ostan talle selle. Ei, ma ei kogu mustadeks päevadeks, sest ma olen nii kõva vend lihtsalt :O vot sulle lopsu! Ja kui sulle reklaamid ei meeldi, siis ausalt, mul poleks kurb meel, kui need sinu siit ära tõrjuks :))

     • Avatar
      Liina 1. juuli 2015 at 20:53

      Sest sa oled nii kindel, et sa oled sel ajal ka majanduslikult sama hea järjel eks. Ja ole mureta küll ma lähen. Eks ma
      olengi igavusest sinu üle naermas käinud siin, aga kui selle tüütuks muudad, siis ma seda enam ei tee. LOLL LITS!

     • Mallukas
      Mallukas 1. juuli 2015 at 20:55

      Ma arvan, et see naermine on siis meil üsna vastastikune olnud 😀

     • Avatar
      Liina 1. juuli 2015 at 21:26

      On sul närvid läbi või oledki muidu ka nii kuri hingelt v? Me siin lihtsalt arutasime asju rahulikult, vähemalt mina ei
      öelnud isiklikult ühtki halba sõna sulle ja siis sa läksid bitchiks kätte, et tehku mina mis ma tahan jne. Tavaliselt
      lähevad inimesed siis isiklikuks, kui neil pole teema kohapealt midagi arukat öelda või häirib neid tunne, et nad
      jäävad alla vestluskaaslasele.

     • Mallukas
      Mallukas 1. juuli 2015 at 21:51

      Hmm…Kas sa oled lõhestunud isiksus? Minu meelest bitchiks olemine on “ah, käin siin su üle naermas, LOLL LITS”. Tundub, et sa hakkasid ise vist alla jääma ja ei oskanud enam midagi öelda :)? Ma ei viitsi sinuga ausalt taielda, ära käi enam siin lehel või käi kui tahad, mina enam ühtegi sinu kommentaari läbi ei lase :)Kena elu!

     • Avatar
      Liina 1. juuli 2015 at 22:08

      See oli lõpuks jah, aga muidu ma olen sinuga väga viisakalt suhelnud. Aga pms sa ütlesid juba ära, et point pole
      selles, mida ma ütlesin või ei öelnud, vaid minu isikus eks. Sina oled enda arust jube äge ja populaarne ning mina
      mingi luuser, kes sind mingil põhjusel ikkagi kehvasti paneb tundma 😀

     • Mallukas
      Mallukas 1. juuli 2015 at 23:05

      Jeesus, ma pean oma sõnu sööma praegu. Ikka vastan sulle ka, nagu mingi loll…Ma ei ole sulle kordagi öelnud, et sa oled luuser, miks sa mulle sõnu suhu paned? Kui sa inimeste juttu nii tõlgendad, ehk tegu sul mingi enda kompleksiga. Muudmoodi pidevat ja alusetut hirmu, et teised sind luuseriks peavad, ei oska ma seletada.

      Sinu isiksusega ei ole mul probleemi, probleem on ikka selles mida sa ütlesid (LOLL LITS! Käin siin sinu üle naermas). Ma arvan, et sa teeksid selle taidluse meie vahel palju kiiremaloomulisemaks, kui sa ütlesksid kohe ära, et sa oled näiteks vaimse alaarenguga ja sind ei tohi narrida, sest terve inimese suust sellist segast juttu ma enne kuulnud pole.

      Tulles selle juurde, et “Sina oled enda arust jube äge ja populaarne”. Muidugi ma olen enda arust äge, kas sa ei arva, et sa oled äge? Ja no see, et ma olen nt blogide seas võrdlemisi populaarne, ei ole mitte minu arvamus, vaid fakt.

      Head õhtu jätku.

 • Avatar
  Vasta mõmm 30. juuni 2015 at 19:15

  Hei!
  Ei teadnud kuskohast küsida, aga mis
  sai sellest perest kelle juurde
  pidite talgutele minema? 🙂 Kas nad
  said raha kokku ja tööd tehtud?

  Päikest! 🙂

 • Avatar
  Vasta Sume 30. juuni 2015 at 18:15

  (Eesti )ühiskonnas on ju palju inimesi, kes on vaeva näinud, teevad kasulikku tööd, aga ei saa normaalset palka. Minu arust on
  selge, et turg ei suuda ühiskonda täielikult ja nö mõistlikult reguleerida, osad inimesed saavad väga palju palka, sest nad on
  turul irratsionaalselt populaarsed, aga ühiskonna tarvis üleüldiselt loovad samaväärset väärtust kui väiksema palgaga
  inimesed, kes lihtsalt pole nii popid. Seetõttu peabki riik sekkuma ja pakkuma vastavat maksusüsteemi, toetusi või nt
  kodanikupalka. Viimane oleks tegelikult kõige odavam variant riigile, sest kodanikupalga puhul kaoksid ära muud toetused,
  eristamine, regulatsioonid, pidevad x ja y seaduste muudatused, parandused, lõputud kontrollid jne jne ja siiamaani on
  eksperimendid näidanud, et see mõjub positiivselt ja vähendab riigi kulusid pikemas perspektiivis. Nt Wikipedia Basic income
  jutu järgi Kanadas maksti ühes linnakeses kõikidele kodanikupalka, tulemused näitasid, et tööhõive ei vähenenud, paranesid
  haridusalased tulemused ja inimeste tervis üleüldiselt. Indias samamoodi, sh seal toodi veel välja, et puuetega inimesed
  muutusid ühiskonnas aktiivsemaks, Namibias hakkasid lapsed rohkem koolis käima jne. Ehk siis isegi sellistes piirkondades,
  kus mõned inimesed eelarvamuslikult ootavad, et äkki hakatakse täielikeks loodriteks (Namibia – ikkagi Aafrika ju) vms,
  hakatakse hoopis rohkem õppima, tervislikumalt toituma ja sääste koguma tänu kodanikupalgale.
  Nii et täitsa huvitav asi see kodanikupalk, mulle tundub see isegi mõistlikum kui lõputud detailsed juuksekarva regulatsioonid,
  et kes saab rohkem ja kes vähem ja kes trenniraha jne, sest neid piire peaks pidevalt nihutama ja mida keerukamad seadused,
  seda vigasemad need on, seda rohkem lisatööjõudu riigi palgale ja riigikogu istungeid parandusettepanekute kuulamiseks ja
  kinnitamiseks ja uuesti parandamiseks jne jne. Lisaks veel see, et nt Iirimaa mingi uuringu kohaselt peaks maksukoormus
  kodanikupalgaga riigis olema u 45% (oleneb kodanikupalga suurusest muidugi ka), mis Eestis juba on pm niikuinii või rohkemgi
  kui käibemaks ja aktsiisid juurde panna, st kui tööandja palgakulu on 1000 eurot, siis sa saad kätte u 600, millest omakorda läbi
  tarbimise annad riigile veel juurde.
  Nagu sa isegi andsid sellele naisele süüa (kala, mitte õnge) ja naine sai jalule, võib ka kodanikupalk olla see, mis lõpuks need
  probleemid lahendab, mida haridussüsteem ja turumajandus pole suutnud lahendada. Et mingist hetkest pole enam mõtet
  juuksekarva lõhki ajada oma detailsete seaduste ja haridussüsteemi õngedega ja tulebki kõikidele inimestele lihtsalt raha
  anda, et ühiskonnas olevad probleemid ära lahendada.

 • Avatar
  Vasta Iti 30. juuni 2015 at 18:08

  Oh need toetused on tõesti kuum teema. Siinkohal tahan rääkida ühest olukorrast (kindlasti on selliseid juhtumeid ka rohkem).
  Nimelt tean perekonda kus on kaks last ning nad ei tule omadega hästi toime, seega peaksid nad kindlasti saama suuremat
  toetust…samal hetkel tean ühte 5 lapselist pere, kes saavad igasugu toetusi(paljulapselisus ja kõik muud jutud) ning nad tuleksid
  ka ilma nendeta toime. Seega on toetuste süsteem üldse väga vale. Pole vaja anda raha, kui sul on 10 last aga saaksid ka ilma
  toetusteta hakkama. Pigem andke kahe lapsega perele kes on vaesuses piinlev!!

 • Avatar
  Vasta A. 30. juuni 2015 at 18:04

  Ühesõnaga, kui mina ja mu elukaaslane teenime kahepeale kokku veidi üle 2000 euri, millest igakuiselt läheb
  eluasemelaen+komunaal talvisel ajal umbes 400 euri + elekter kuskil 35 euri + internet 20 euri + kaks mobiili 30 euri + auto
  järelmaks, kindlustus ja kütus 500 euri, toidu peale läheb igakuiselt kuskil 300 euri ( siinkohal arvestan hetkel ennast ja oma
  meest, kuna lapsi meil kahjuks veel pole ). Võtame veel maha kahe lemmmiklooma igakuised kulud, mis on hetkel kuskil 30
  eurot. Hetkel on meil siis alles 685 euri. Nüüd lisame kõigile nendele kulutustele veel omakorda otsa lapse olemasolu ja temale
  kuluvad summad : toit+mähkmed+riided+mänguasjad+arvatavasti medikamendid jms. Ei ütleks et seda raha niivõrd palju on …
  Jah ma saan aru, et on inimesi, kes teenivad miinimumi ja on üksikvanemaid jne. Ausalt, kui ma elaksin üksinda ja teeniksin
  miinimumi, ma hüppaks aknast välja, rääkimata sellest, kui mul veel kõrval laps oleks. Inimesed võiksid lihtsalt veidi …
  avaramalt ringi vaadata. See kui inimesed teenivad raha veidi rohkem, kui miinimum palgal elavad inimesed, ei tähenda, et nad
  pea iga kuu kogu selle palgavahe sokisäärde paneks. Lihtsalt igakuised kulutused kipuvad olema suuremad. Jah võiks ju kolida
  2x väiksemale pinnale, auto maha müüa, toidukorvi üle vaadata jne aga miks ? Me käime selleks tööl ja teeme SEDA tööd,
  selleks, et elada nii nagu me elame…

  • Avatar
   Vasta Liina 30. juuni 2015 at 21:42

   “Ausalt, kui ma elaksin üksinda ja
   teeniksin
   miinimumi, ma hüppaks aknast välja”
   Jaa, üksi elamine on luksus 😛

  • Avatar
   Vasta Klaudi K. 30. juuni 2015 at 22:30

   Ka need inimesed, kes teenivad miinimumi või alla keskmise palka, teevad tööd. Kahjuks ei ole Eesti ühiskond nii arenenud, et
   ka koristajad, müüjad, turvamehed, bussijuhid saaksid elamisväärset palka. Võib öelda, et nende erialade esindajad võiksid
   minna ülikooli ning õppida midagi, mis tagaks neile ja nende peredele parema elu aga ma arvan, et me võime kõik nõustuda, et
   see pole lahendus olukorrale. Keegi peab neid töid nii kui nii tegema. Las siis vähemalt nende tööde tegijad saavad lisatoetusi.

   Haridusest aga nii palju, et see ei anna garantiisid ja kõik ülikooli diplomit nõudvad tööd ei ole ka kõrgelt tasuvad. Kahjuks aga
   koristaja võib olla professionaalne, kiire ning oma tööd tundev (näiteks toidutööstuses töötavad koristajad peavad väga hästi
   oma tööd ja puhastusaineid tundma, sest nende teadmatus võib olla tervist kahjustav) aga ta ei saa nendest oskustest
   rikkamaks. Samuti on müüjaga (ja kutsekoolides saab isegi müüja eriala õppida) aga..jah.

 • Avatar
  Vasta M 30. juuni 2015 at 17:52

  See on tõesti väga-väga armas tegu sinupoolt 🙂 Samas on nii palju õudsaid inimesi kes kasutavadki inimesi julmalt
  ära.. Ja kuidas siis aru saada kes tõesti hädas on ja kes niisama nutulaulu laulab ? Lasteraha on ka meile väga tähtis, sest on
  enne palgapäeva ja aitab nii mõnigi kord kitsikusest välja ..

  Mäletan juhtumit kaltsukas kus üks laps tahtis mingit mänguasja, teate küll kuidas lapsed nuiavad ja ema muudkui korrutas, et
  ei saa pole raha .. Mul hakkas nii kahju lapsest ja otsustasin ise ära osta, kahjuks seal kaardiga maksta ei saand ja mul jäi 20
  senti puudu ( maksis vist äkki mingi 6-7 eurot .. Vaatasin siis sellepeale poemüüa otsa kes siis valjult üle poe lajatas, et tema ei
  hakka küll igasugustele välja tegema .. Inimesed vaatasid meid nagu mingeid kodutuid, kusjuures too müüa muheles
  rahuldusest, et sai nüüd kellegile väga sitasti öelda.. Igastahes pani see noor ema koos oma lapsega nagu tuulispask poest välja
  ja mina jäi lelu käes lollilt vaatama ..

  Vot siis aitamisest. Mul ei tekkinud kordagi kahtlust kas peaksin ikka aitama, sisetunne ütles, et üks laps saab väga õnnelikuks
  aga poleks eluseeski arvanud, et üks mingi vanamutist poemüüa suudab totaalselt ära rikkuda mu eluisu ..

  • Avatar
   Vasta Andra 30. juuni 2015 at 20:32

   Appi..nii kahju jah,,kui inimesed ei oska teisi rõõmustada,nagu elu summast jääks ilma. See rõõm mis valmistada lapsele oleks
   olnud palju suurem.

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 30. juuni 2015 at 21:32

    Õudne jah 🙁

  • Avatar
   Vasta LMS 30. juuni 2015 at 20:41

   Ei tasu elada üle oma võimete.

 • Avatar
  Vasta Piret 30. juuni 2015 at 17:47

  Nagu sa kirjutad: iga inimene peaks saama
  palka nii palju, et ära elada. See on väga õige,
  sest ameteid on palju ja kõik tahavad ju
  hakkama saada. Lapsi mul endal küll ei ole, aga
  arvan, et õige on last saada siis, kui suudad ta
  ka üksinda üles kasvatada. Mitte riik ei pea sind
  toetama. Lapse suhtes on see väga ebaõiglane,
  kui tema vanemad jäävad lootma riigipoolsele
  toetusele ja siis kiruvad, kui väike on
  lastetoetus.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 30. juuni 2015 at 17:52

   Ma ei räägi siin riigipoolse toetuse ootamisest, vaid sellest, et mõnel perel lihtsalt on raskem kui teistel. Ütleme näiteks perekond, kes saab küll söögi lauale, aga perega kuskile minna ei saa, siis see raha oleks ju ideaalne selleks:)

  • Avatar
   Vasta K. 30. juuni 2015 at 20:29

   Kas sa oled kunagi sellele möelnud, kuidas saavad hakkama need inimesed,
   kes ei ole planeerinud lapsi, sest selleks pole raha, aga rasestutakse isegi
   pille vöttes? Ma tean päris palju selliseid noori inimesi, kes koolist
   sünnitama lähevad ja on sunnitud oma elu ruttu ülesse seadma. Sellisel
   juhul läheb aega, enne, kui pere kogusissetulek oleks piisavalt hea, et isegi
   seda 45 eurost toetus pole vaja.

 • Avatar
  Vasta Laura 30. juuni 2015 at 17:03

  Seni, kuni see raha ei läheks mõne sarisigija toetuseks, poleks mul kahju enda osast tulevikus loobuda.

  • Avatar
   Vasta Triin 30. juuni 2015 at 18:26

   ??@sarisigija. Selle sõnakasutuse jätame meelde.
   Võiks seada uueks sõnaks.
   Aga selle mõttega 100% nõus. Raha (riigi toetuse)
   nimel lapsi saada on ikka paganama vale. Ja “ups
   kogemata juhutus” pole mingi vabandus, nii palju
   need kondoomid vm ei maksa.

 • Avatar
  Vasta Eliise 30. juuni 2015 at 16:49

  Ma võin nüüd eksida aga minu arust on
  sellistele raskemates oludes peredele mingid
  lisatoetused. Avaldua tuli teha vist kord
  kvartalis

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 30. juuni 2015 at 17:13

   Kindlasti mingid variandid on, aga ma ise ei ole kursis nendega.

 • Avatar
  Vasta Trn 30. juuni 2015 at 16:48

  Praegu loen ja klimp kurgus. Nii ilus tegu sinu poolt ja nii tubli naine, et nii kiirelt oma elu joonele sai.

  • Avatar
   Vasta merka 30. juuni 2015 at 21:38

   +1

 • Avatar
  Vasta K 30. juuni 2015 at 16:34

  Ma olen nõus sellega, et need, kellel raha tõesti vaja läheks, et neile oleks need toetused suuremad.
  Samas, aga ei meeldi mulle see, et vanemad ei võta vastutust selle eest, et nad on ühe inimolevuse
  sigitanud ja ei suuda tema eest nüüd piisavalt hoolitseda, toita jms. Kahjuks on meil selliseid peresid küll
  ja küll siin armsal Eestimaal. Ja ma usun, et ka selliseid, kes lapsi ehk selle mõttega sünnitanudki on, et
  saada natukene viinaraha 🙁 . See on nii kurb lihtsalt!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 30. juuni 2015 at 16:35

   Jah, muidugi on selliseid, kes teevad lapsi lasteraha pärast, aga ma ütlen ausalt, kui minu 45 euri läheks lisaks mingile viinaninale, kellel laps kodus, siis laseksin sellel ikka minna. Ehk vähemalt midagigi jäöks ka lapsele, mida muidu ei jääks.

 • Avatar
  Vasta Pille 30. juuni 2015 at 17:20

  Mõtlemisainet kõigile selles postituses.
  Tean ise ka peresid, kus 45 eurot on märkimisväärne raha, millega tuleb toidulaud pikaks ajaks kaetud saada ning samas tean peresid, kus see 45€ käib nii muuseas lõunasöögi alla kuskil restoranis, et silm ka ei pilgu. Loodan, et varsti seda lasterahade jagamise süsteemi korrigeeritakse ning kindlasti ma ei protesteeriks, kui mina ise seda ka enam ei saaks. Isegi kui mu palk pole teab mis suur, siis elukaaslasega kahepeale saame ju tegelikult ilusti hakkama. Samas kui Eestimaal on üksikvanemaid, kel seda raha iga kell rohkem vaja läheb.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 30. juuni 2015 at 17:30

   No ma ise mõtlesin sama! Et kui on võimalik mõtlemata see raha panna restorani alla, siis järelikult pole seda ka eluliselt vaja 🙂