0
KURB ON OLLA Lapse üles kasvatamine

9 märki, et sul on “mürgine” vanem

25. oktoober 2015

Leidsin Pinterestis surfates ühe väga huvitava artikli, mida lugedes tundsin kohati kurbust, sest sain täpselt aru, mida artikli kirjutaja mõelnud on. Ehk on kellelegi teisele ka huvitav lugeda, seega üsna umbkaudne tõlge mu oma sõnadega tuleb siit:

Mõned ebaterved suhted on täiesti loogilised – näiteks füüsiline ja seksuaalne vägivald. Küll on aga ebaterveid suhteid, mida ei osata sõnastadagi. Kui sa ütled kellelegi, et “mul on halb ema/isa”, siis juhul, kui ta sind peksnud pole, teevad inimesed sind pigem maha. “Mis mõttes halb? Vaevalt, et ta halba soovis. Oma ema/isa peab armastama!” kinnitavad nad. Ja sa tunned ennast veel halvemini, sest sa tead ise ka, et oma vanemaid peab armastama ja mingil määral sa seda ka teed. Teeksid rohkem, kui nad seda sulle terve elu nii raskeks teinud poleks…

Ei ole vaja karta, et kui sa oled siit nimekirjast ühte asja oma lapsele teinud, et oled kohe halb lapsevanem, igaüks teeb vigu ja kõige tähtsam on neid tunnistada. Samas ei ole see nimekiri ka midagi sellist, et kui saate 3 punkti 9st, on teil toksiline vanem. Ei. Su vanem võib teha siit vaid ühte punkti, kuid see võib teie suhte juba ammu rikkunud olla. Samas on võimalik, et igast toksilisest suhtest saab kunagi täisväärtuslik lapse ja vanema suhe, see aga nõuab aega, kindlameelsust ja eelkõige vastutust.

Seega siit tuleb 9 märki, mis võib anda sulle mõista, et su vanemad ei ole oma “vanemdamisega” kuigi head tööd teinud:

 1. Nad vajavad seda, et SINA nende eest hoolitseksid

  Ei, siinkohal ei ole mõeldud vanemaid, kes haiguse tõttu abi vajavad, vaid lapsevanemaid, kes panevad oma eksistentsiga laste õlule koorma, mida ükski laps kandma ei peaks. Sellises olukorras jääb justkui tunne, et laps ja vanem on kohad vahetanud ja vanem vajab justkui, et laps teda alati aitaks, parandaks, toetaks ja abistaks. Siinkohal on siis mõeldud suhteid, kus vanem maadleb mingi probleemiga (narkootikumid, alkohol, halvad suhted) ja ootab alati oma lapselt abi ja tuge, ilma seda kunagi väärtustamata ja sellele surmani lootma jäädes. 
 2. Nende tunded on alati tähtsamad kui sinu omadNormaalses lapse-vanema suhtes on kõikide osapoolte tunded sama olulised ja nendega arvestatakse. Sellise vanema puhul on tema tunded alati kõige olulisemad. Sinu enda tunded peavad olema maha surutud ja vaigistatud, sest esmatähtis on maha rahustada vanem. Selline olukord on ehe näide “mürgisest” vanemast, sest tegelikult on täitsa normaalne, et ühe tunded on tähtsamad – lapse ja vanema vahel, siis kui laps on alles väike. Kui vanem üritab saada sama tähelepanu ja märki enda olulisusest ka täiskasvanuna, on see selge, et terve selline suhtumine ei ole.

   

 3. Neil on probleemid ja nad vajavad, et sina neid varjaksidSelline probleem on tihtipeale just alkohoolikute peredes. “See on meie perekonna saladus” kinnitavad nad sulle juba maast madalast. “Sellest teistele ei räägita”. Ometi tunneb laps häbi, teistest erinemise tunnet, kaootilist lapsepõlve ja keskkonda. Ka täiskasvanuna käivad sellised tunded inimesega kaasas, häbi ja mure oma vanema pärast, mida oled sunnitud varjama ja olemasolu teesklema. Vanem peab siiski eelkõige oma probleemidega ise toime tulema, mitte neid oma lapse õlule panema.

   

 4. Nad kontrollivad sind kasutades süütunnet või raha

  Kui lapsevanem tahab sind takistada tegemast midagi loomuliku või hädavajalikku, näiteks kodust välja kolida, võtta ravimeid, minna psühholoogi jutule, põhjendusega, et tegu on TEMA rahaga (ajal, kui sa veel vanemate rahakotist sõltud) on tegu toksilise vanemaga. Seda enam, et raha on väga hea mõjutusvahend ja selline vanem saab sind selle abil ideaalselt kontrollida, kui sa tema “reeglitele” ei allu. Teine variant on panna sind ennast süüdi tundma asjade pärast, mis tegelikult teda üldse ei puuduta, vaid ta lihtsalt ise arvab, et sa ei peaks tegema. 
 5. Nad keelduvad laskmast sul suureks saada

  “Sa oled alati mu väike tüdruk” on kohati isegi armas asi, mida su vanem võib sulle öelda. See lause muutub aga ülekoormavaks, kui su vanema elueesmärk näib olevat sul mitte kunagi lasta suureks saada ja iseseisvalt ühtegi otsust vastu võtta. Lühidalt – sind koheldakse kui last. Nad on su täiskasvanueas sama kontrollivad kui lapsepõlves, sest tunnevad, et sa ei saa ise nagunii hakkama. 
 6. Nad ei tunneta su isiklikke piire, või neid lihtsalt ei huvita need

  Nad helistavad sulle iga päev mitu korda, nad astuvad su kodu/toa uksest küsimata sisse, nad teevad ja ütlevad, mida tahavad ja kui sa peaksid neile ütlema, et sulle selline käitumine ei sobi, siis nad solvuvad, vihastavad, eitavad oma ebasobivat käitumist või panevad sind süüdi tundma, et neile “halvasti” ütlesid. 
 7. Nad teevad sind pidevalt maha

  Mitte nii süütud kommentaarid oma lapse kaalu, välimuse, karjääri, akadeemiliste saavutuste üle võivad olla küll maskeeritud naljadena, kuid tegelikult on see lihtsalt viis, kuidas ebakindlad inimesed üritavad näidata oma dominantset külge ja anda teada, et nad on lapsest paremad. Kui selliste “naljade” või kommentaaride peale solvuda, võivad nad sulle öelda, et sa ei saa lihtsalt naljast aru või ei taha kuulata head nõu. Ära lange lõksu, see on lihtsalt viis sind ennast halvasti tundma panna. Miks? Su vanemal on probleemid… 
 8. Nad on kohutavalt passiiv-agressiivsed

  “Kõik on korras” võivad nad öelda, kuid samal ajal demonstratiivselt silmi pööritada, ohata ja pahaselt käed ristata. Nad keelduvad oma probleemidest rääkimast ja neid isegi tunnistamast. Ära lange näitemängu lõksu, sest üritades ohvrit mängida, tahavad nad sind lihtsalt oma pilli järgi tantsima panna. Kui su ema teeb sulle “ma ei räägi sinuga” mängu, siis tea, et tegu on hariliku passiiv-agresiivsusega ja see ei ole lapsevanemale just kuigi kohane käitumine. 
 9. Sa kardad ikka veel oma vanemat

  Kas sa oled oma täiskasvanuelu ajal, kuigi sul on olemas töökoht, imelised sõbrad ja isegi ehk oma pere, tundnud hirmu oma vanema ees, kui sa pole teinud midagi tema soovide kohaselt? Kas sa oled kõvasti püüdnud panna ennast olukorda, kus vanem ei saaks mitte millestki “valest” su elus kinni haarata, et sind rohkem maha teha? Kas sul hakkab süda kiiremini peksma, kui näed, et su vanem helistab sulle? Kui jah, siis “palju õnne”, sul on kohutavalt toksiline vanem. 

Kas keegi tundis siit nimekirjast oma vanema ära? Ma hea meelega kirjutaks siia alla, et mida selles olukorras ka teha, kuid seda enam artiklis ei olnud ja mina ka ei tea, seega kui keegi oskab midagi tarka öelda, siis ootan kommentaare.

1bb676e796a897d82d249a1481a8370cb84e3e77634f1f1ae695672f2bb0ef0e-9759664

Loe ka neid postitusi!

46 Kommentaari

Jäta kommentaar

 • Vasta Elu destruktiivsete vanemate seltsis ning selle mõju – Elise Teekond 28. märts 2021 at 08:57

  […] 9 märki läksid minu puhul väga täppi. Valin enda jaoks kõnetavamad. Link on aga leitav siit: https://mallukas.com/2015/10/25/9-marki-et-sul-on-murgine-vanem/“Kas sa oled kõvasti püüdnud panna ennast olukorda, kus vanem ei saaks mitte millestki […]

 • Avatar
  Vasta aff 11. november 2016 at 14:02

  Loen, vaatan ja imestan.

  Kui te kellelgi lasete sellist jama enda kallal teha ning seda kannatate vaikides, siis ilmselt te pole täiskasvanud veel.

  Toksiliste inimeste, vahet pole, kas vanemad või sõbrad või keegi muu, vastu on ainult 1 abinõu: oma elust välja lõigata.

  Inimese aeg on piiratud. Kas inimene tahab seda kulutada nende inimeste tarbeks, kes talle head soovivad või probleeme pidevalt tekitavad, on ta enda valik.

  EU piirid on lahti, maailm on suur ja lai – paar aastat kuskil soojal maal ja suures linnas elamist võib kõigile suhetele ja oma närvidele ning pereelu hüvanguks hästi mõjuda.

 • Avatar
  Vasta KA. 3. november 2015 at 20:12

  Postitan siia ühe raamatu lingi, mis sobib ideaalselt teemaga. Selle on kirjutanud psühholoog, kes siis
  kirjutab “kodukahjustusest ” ehk siis meie vanematest ja nende mõjust…. Soovitan lugeda.
  Minu enda jaoks oli see raamat täis avastust ” MA EI OLE SÜÜDI ” nimelt, mul on võimuks vanaema, ja ükskõik, mis ma teen
  või tegin ei ole kunagi piisavalt hea. Lapsi ma üldse ei oska kasvatada jne. Olen lasknud lausa tal oma lapsele liiga teha ja olin
  täiesti vait. Õnneks mu laps ei ole suupeale kukkunud aga mina oleks pidanud tema kaitseks välja astuma aga ma lihtsalt ei
  julgenud. Hetkel olen enda üle uhkust tundnud, olen vastu ütlema hakanud ! Oma ämmast ei hakka ma üldse rääkima, temast
  võiks raamatu kirjutada umbes sama paksu kui Lennart Mere “Hõbevalge ” …
  Ja nüüd siis see link …
  http://www.rahvaraamat.ee/p/lapsep%C3%B5lve-m%C3%B5jud/421143/et?isbn=9789985317297

 • Avatar
  Vasta kätlin 27. oktoober 2015 at 19:51

  Nonii…nüüd siis tean,et minu ema pole ainuke
  selline.kahjuks lähevad tema puhul 8 punkti täppi.
  Hetkel me omavahel ei suhtle,pigem olin selle algataja
  mjna sest mu mõõt sai lõpuks täis.elan emaga samas
  majas(erinevates korterites) ja kõige hullem ongi
  privaatsuse mitteaustamine ja kõikide minu otsuste
  mahategemine.õnneks mu mees suudab mu iga kord
  maha rahustada kui emaga tegemist tuleb.aga kevadel
  kolime mujale sest närv enam ei kannata ema
  välja.lihtsalt ei oska enam suhelda inimesega ja eriti ei
  tahagi….enda närvid on ka rikutud.
  loodan ,et kui ise lapsed saan siis suudan olla
  teistsugune

 • Avatar
  Vasta Hundu 26. oktoober 2015 at 20:53

  Mul on ämm selline. Kõrvalt on seda täiesti sürr vaadata, sest sellised inimesed installivad hästi osavalt oma lastesse
  spetsiaalsed nupukesed ja hoovakesed, mida saab terve eluaja vajutada. Aga see töötabki ainult nende oma lastega. Kui mina
  mehe kõrvale tekkisin, üritas ämm mind kohelda täpselt samamoodi, kui oma poega, ja kuna mina tulen normaalsest perest,
  siis minu peal see manipuleerimine-süüdistamine-süütunne-passiivagressiivsus lihtsalt ei mõjunud. See jooksutas tal juhtme
  ikka põhjalikult kokku. Alguses ma ei saanud arugi, et ta mind delikaatselt manipuleerida üritab, siis ta läks ajapikku üha
  rohkem närvi ja hakkas mehele minu peale kaebama, et mina käitun niimoodi ja naamoodi valesti. Mida ta lootis, et mees selle
  peale teeb, ei tea (vt punkt 1 Mallu postituses :D)

  Niipalju kui mina olen käigupealt õppinud, siis mürgise vanema laps sisuliselt ei olegi võimeline sellest kookonist omal jõul välja
  murdma. Installitud nupukesed on lihtsalt nii osavalt sügaval, mamma vajutab klõpsti õiget hooba ja täiskasvanud inimene on
  plaksti jälle väike hirmul laps, kelle emme on suur võimas jumal, kellel on alati õigus ja kellega ei saa vaielda. Aidata saab pigem
  see, kes sul kõrval on, normaalse peretaustaga kaaslane, kes õigel ajal õiges kohas sekkub ja näitab, millal manipuleerimine
  toimub ja millised süüdistused on tegelikult täiesti jaburad ja millised probleemid ei ole tegelikult üldse probleemid, vaid mida
  mürgiämblik probleemiks üles puhub, et keegi teda poputaks ja silitaks.

 • Avatar
  Vasta karmen 26. oktoober 2015 at 19:40

  Igat punkti lugedes mõtlesin oma ema peale ja täppi ei
  läinud ükski. Isegi mitte natukene lähedale. Mind lausa
  hämmastas, et kas tegelikult ka on selliseid emasid!?
  Minu ema on alati oma nelja lapse jaoks olemas. Kahe
  väiksema lapse kõrvalt pole küll vanemate (23 ja 24)
  jaoks nii palju aega, aga sellegipoolest on iga
  telefonikõne justkui päiksekiir kõige hallimas taevas.
  Kuigi olen täitsa iseseisev töötav kodanik, tekib ikka
  vahel kuu lõpus olukord, kus tuleb emalt raha laenata
  ning mind vahel tõsiselt hämmastab, kui suure
  südamega mu ema on. Oma laste heaolu on talle väga
  oluline. Ja mahategemist ma pole pidanud ka tundma.
  Pigem vastupidi, ta ikka alati ütleb, et on uhke oma
  laste üle.
  Sestap on kurb inimeste kommentaare lugeda, kes
  oma vanemad üleval olevate punktide järgi ära
  tundsid.

  • Avatar
   Vasta kats86 29. oktoober 2015 at 10:11

   Usu mind on jah selliseid emasid..sul väga vedas, hoia oma ema))

 • Avatar
  Vasta Merilin 26. oktoober 2015 at 16:02

  Kui lapsed jäävad armastuse vangi. Väga hea kunstnikutöö ilmestamaks neid elulisi situatsioone, kus vanemad ei oska lahti lasta
  ja tahtmatult lämmatavad oma lapsi.

  http://genial.guru/proyecto-fotografico/el-otro-lado-del-amor-de-madre-612/

  See on väga igipõline pereteraapia ning individuaalteraapia temaatika. Ei ole halbu lapsi ega ka vanemaid, on peremustrid ja
  ebateadlik vanemlus. Aga hea uudis on see, et kõike saab paradada, ona vaja vaid tahet ja palju tööd.

 • Avatar
  Vasta L 26. oktoober 2015 at 15:56

  Eriti hea teema seekord. Ka minul on selline olukord, et õpin ülikoolis täiskohaga ja tööl ei käi. Ema-isa ütlevad, et tööle pole
  vaja minna, isa toetab (ema 10 aastat töötu, sentigi ei teeni, aga ütleja on suur). Tegin noormehele 30€ kingituse meie esimese
  koosoldud aasta puhul. Ema arvates (kes ise on töötu ja keda isa peab üleval!) on see liiga palju ja ma ei tohiks “mingi mehe
  peale nii palju raha raisata, sest ise sa ju tööl ei käi, nii vastutustundetult ei tohiks isa raha kulutada”. Ütlesin, et ma lähen siis
  tööle (ainult sellepärast, et ta ei vinguks mu rahakasutuse üle, mitte, et pere näljas ja paljas oleks, sest tütre ülikoolis käimine
  on nii kallis. Selle peale vastati, et ma ei saa/tohi ju tööle minna (poole kohaga ka ei saavat), sest muidu ei saa ma ju ülikoolis
  käimisega hakkama. Sisuliselt suletud ring. Kuidagi ei saa oma esivanemat õnnelikuna hoida ja vägisi tekib tunne, et läheb ka
  selle manipuleeriva rahapunkti alla. Eriti irooniline on asjaolu, et ema ise ei käi tööl juba nii kaua aega, kuid kamandab teiste
  rahakasutuse üle.

  Teine teema oli alavääristamisega. Kui olin ülikoolis juba aasta ära olnud (ülikool ja kodu erinevates linnades), siis
  puhtjuhuslikult mainisin emale telefonivestluses, et tegin suppi päeval. Ja see süütu lause lõpes sellega, et ta reaalselt EI
  USKUNUDKI, et ma oskan kõige tavalisemat suppi keeta. Kui see pole alavääristamine, siis ma ei tea, mis on.

  Kahju jah, et seal artiklis polnud kirjas, mida teha võiks sellistes olukordades.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. oktoober 2015 at 15:58

   Kui ma sain teada, et kirjastus on nõus trükkima mu: “Püha taevas, sa oled rase!” raamatu ja ma mega õhinal emale helistasin, et sellest talle teatada, ütles ta vaid: “Raamat? Kes SINU raamatut ostma hakkaks?”. Lisaks leiab ta, et mu blogi on maailma suurim sitt, mis tekitab kohutavalt piinlikust ja ma peaks selle jura kohemaid ära lõpetama 🙂

   • Avatar
    Vasta L 26. oktoober 2015 at 16:00

    Oh issand, eks ma mõtle siis sinu peale sellistel hetkedel, ehk aitab 😀

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 26. oktoober 2015 at 16:03

     Ojaa, ma võiks jätkata pikalt, aga kuna ta “seda sitta” ei loe, on ta siiski väga kursis kõigega, mida ma siia kirjutan, seega ma säästan ennast tema hüsteerilistest kõnedest, kuidas ma teda JÄLLE häbistan ja ei hakka edasi kirjutama siin, kuidas pmst kõik, mida ma elus teinud olen on mõttetu, rumal ja debiilne 😀

  • Avatar
   Vasta L 26. oktoober 2015 at 15:59

   See 30€ kink oli elamuse jaoks, mida kasutame võrdselt mõlemad, seega sisuliselt oli kink 15€ (teine 15€ läks mu enda
   meelelahutuseks). VIISTEIST EUROT!!

   • Mallukas
    Vasta Mallukas 26. oktoober 2015 at 16:03

    Armas 😀

 • Avatar
  Vasta oehh 26. oktoober 2015 at 14:25

  Tundsin ka enda ema kõigis punktides
  ära(kahjuks) ja lisaks veel palju juurde. See on
  tõsine põrgu, kui ema teeb sinu elu
  samasuguseks nagu see oli temal. Miks ta
  sellest ei õpi?
  Kui enda elukaaslast vanematele tutvustama
  hakkasin siis hoiatasin teda, mis teda ees
  ootab. Muidugi algselt naeris minu üle, et
  paisutan asja palju hullemaks ja et ta nii tore
  (ema on kahepalgeline). Tänaseks on kõik juba
  sealmaal, et mu elukaaslane on esimene kes
  jookseb minema ja elab hirmus. Õnneks ma
  usun, et ema on minu ema ja üritan olla
  võimalikult positiivne ja aidata teda. Südames
  ta vast ikka armastab meid kuigi pole kunagi
  enda ema käest selliseid sõnu kuulnud…

  Kuna teema on selline siis äkki keegi oskab nõu
  anda mida teha kui ema on anonüümne
  alkoholik ja joob põhimõtteliselt igapäevaselt
  (viina ja puskarit joob nagu kajakas vett, et
  silma ka ei pilgu)
  Lõpetuseks on mul maailma parimat isa, kes on
  nii tugev, homoorikas, positiivne, abivalmis,
  kokkuhoidev, kaitsev jne. Tema praegu
  naeraks selle jutupeale ja nakataks ka mind. Nii
  see meelest lähebki 😀

 • Avatar
  Vasta A. 26. oktoober 2015 at 12:25

  Ma pole siia varem kirjutanud, aga
  sellel teemal olen ma hästi palju
  tegelikult mõelnud. Iseenesest ma
  olen täiesti normaalsest perest, kõik
  suhtlevad kõigiga, ei ole mingeid
  suuri probleeme, välja arvatud see,
  et vanemad tülitsevad regulaarselt
  (mis norm see on, et pigem ollekse
  koos ja iga päev näägutatakse millegi
  üle kui minnakse lahku, sest lapsel
  peab ikka oma ise olema????). Aga
  täiesti tundsin ära 2, 7 ja 9.
  Number 2: eriti hakkasin selle peale
  mõtlema, kui ma oma kaaslase
  vanematega tuttavaks sain. Mitte et
  nad oleksid mingid täiuslikud
  vanemad, aga see, millest
  õhtusöögilaua taga räägitakse, on
  lihtsalt nii erinev. Näiteks ma ei
  tunne ennast eriti mugavalt, kui ma
  pean oma vanematele mingitest
  isiklikest asjadest rääkima, näiteks
  mida ma tunnen, mida ma mingist
  asjast arvan, millised mu unistused
  on, mida ma oma tulevikust tahan. Me
  ei ole kunagi sellistest asjadest mu
  peres rääkinud ja nad ei ole
  Loomulikult see teeb mind kurvaks,
  aga lapsepõlvest on meelde jäänud, et
  see mida lapsed arvasid või mõtlesid
  või rääkisid, ei olnud nii oluline.
  Et seda oli lihtne naeruvääristada.
  See on ilmselt mujale ka üle kandunud
  ja mul ei ole üldiselt lihtne
  inimestele mingitest suurtest
  asjadest rääkida, mis elus toimuvad.
  No üldse ei ole kerge inimestega
  rääkida, hoian kõik pigem endale.
  7 on minu isapoolne vanatädi ja üks
  mu tädidest. Peamiselt
  kaaluteemalised märkused terve
  lapsepõlve jooksul. Olin kergelt
  ülekaaluline, selline pontšik noh,
  aga mitte midagi meditsiiniliselt
  ohtlikku. Ja kogu aeg võeti selle
  kallal mingitel sünnipäevadel või
  istumistel. Ma arvan, et kõik, kellel
  on enesehinnanguga probleeme, oskavad
  sellega suhestuda. Ja siis ma
  mõtlesin, et noh, saan suureks, läheb
  üle, äkki inimesed leiavad millestki
  muust millest rääkida. Ja no EI LEIA.
  Käisin vanaema sünnipäeval suvel ja
  ikka sama värk. Oleks siis, et
  küsitaks töö kohta (mul on väga äge
  töö ja ma olen nii rõõmus ja loodan
  teha akadeemilist karjääri ja puha)
  või et no mis muidu toimub. Aga ei,
  ikka pannakse ära, et sa oled
  suuremaks jälle läinud. Kusjuures
  irooniline on see, et kõrval istuvad
  suurte õllekõhtudega mehed ja
  vitsutavad torti ja kringlit. Ja kui
  sa oled väike laps, siis sa ilmselt
  ei hakkagi mõtlema, et oot-oot, mis
  õigusega mingi tädike mu välimust
  kritiseerib, minu keha? Lihtsalt sul
  tekib tunne, et oled sitt, mis sest
  et koolis läheb hästi ja on toredad
  sõbrad ja käid trennis ka, et ikka
  natuke pekki vähendada ja mitte mingi
  mõttetu töll olla.
  Number 9-ga on selline asi, et ma
  tahaks endale väga tätoveeringut
  teha, mul on see mõte juba mitu
  aastat olnud, aga see on siiamaani
  takerdunud selle taha, et ma pole
  suutnud otsustada, mida ja kuhu. Ja
  siis see, et mul on mingi paaniline
  hirm, et kui mu ema seda nägema
  peaks, siis ta teeb sellise tüüpilise
  “väga kole” märkuse. Ja see teeb
  haiget. Ma saan sellest täiesti aru,
  et see on nii tobe, et mis mõttes ma
  kardan, mida mu ema sellest arvab, ma
  olen ju täiskasvanud inimene. Mis
  vahet seal on.
  Sai pikk kommentaar, aga ma arvan, et
  paljudel on sarnased kogemused.

  Mallukas, sul on tore blogi, kogu aeg
  naeran, teed mu päeva rõõmsaks!

 • Avatar
  Vasta Liina 26. oktoober 2015 at 10:26

  Mina tundsin oma vanemad ära….kahjuks.
  Vanemad läksid isa alkoholi probleemide pärast lahku kui olin 10. Ema leidis uue mehe ja oli “kõrvuni armunud” ja minul
  tähelepanu ei pööranud. Kasvasin ise. 16-aastaselt kolisin kodust välja, kuna kasuisa tegi elu võimatuks. Hakkasin ka kooli
  kõrvalt tööl käima. Hiljem nad läksid lahku ning ema on üritanud kõike heastada. Samas mõjutas ta mind kogu aeg rahaga.
  Käisin ülikoolis ning ei suutnud ise piisavalt elamiseks raha teenida, andis ta mulle iga kuu natuke juurde. Ise ta peab seda nii
  üllaks teoks, et teda peab koguaeg tänama.
  Minuarust on igati normaalne, et vanemad toetavad oma last koolis käimise ajal. Käisin ma ju ka ise tööl ning õppisin väga
  rasket eriala. Kuid tema leidis ikkagi, et ta on niiii hea ema, et mulle natuke raha annab. Aga vaielda temaga on mõttetu.
  Praegu on mul ka omal laps ning kavatsen oma last toetada ülikooli õpingute lõpuni, et tema ei peaks niimoodi tööd rabama
  nagu mina olen pidanud.

 • Avatar
  Vasta M. 26. oktoober 2015 at 09:28

  Minu mehel on selline ema. Aga see “tore” ema viskas ta alaealisena kodust välja, mille tõttu on mehel vaid põhiharidus, ameti
  õppimine keskharidusega jäi pooleli, sest ta pidi ise tööle minema, et maksta elamise eest ja üldse kuidagi toime tulla. Sellest on
  20 aastat juba, vahepeal muidugi on tal olnud aegu kui ta emaga on suhelnud, aga nüüd vist juba 3 aastat on täiesti tühi maa. Ka
  mehe isa oli naise mõjuvõimu all kodus. Mina olen mehega koos olnud 2 aastat ja mingit kokkupuudet pole tema emaga olnud. Ka
  meie laps kasvab ilma isapoolse vanaema olemasoluta, sest mees ei taha, et laps peaks sellise fruktiga üldse kokku puutuma. Mina
  olen seevastu jällegi täiesti normaalsete vanematega üles kasvanud ja kohati tundub hrmus, et mõni vanem võib oma last nagu
  sitta kohelda.

 • Avatar
  Vasta kk 26. oktoober 2015 at 09:04

  Mallukas,
  kas Mari lastekas ei käi enam? 🙂 Lihtsalt meenus, et pole sellest ammu juttu olnud.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 26. oktoober 2015 at 09:19

   Pole ammu käinud jah, tal oli mingi lõputu nohu/köha

 • Avatar
  Vasta Gätriin 26. oktoober 2015 at 07:49

  Arva ära, palju ma sain enda vanemate kohta?
  7 punkti 9-st. Päris masendav.

 • Avatar
  Vasta jh 26. oktoober 2015 at 03:41

  Issand kuidas ma näen siin täielikilt oma mehe
  mõlemat vanemat :/ mees isegi tunnistab vahel seda
  kodus olles …et vanemad ülepiiri läinud. Aga kui neile
  külla sõidame jälle. Oehh…siis ollakse vanemate
  tallaall …isa alandab meest seltskonnas..kui perse
  kukkunud , sa ei tea midagi..ihhihii aahahaahaa….minu
  juures olekul pole sellist mõnitust muidugi olnud. Aga
  siiski…mees ise rääkinud. Ma võiks seda ridapidi juttu
  siin raamatu jagu kirjutada .

 • Avatar
  Vasta mina 26. oktoober 2015 at 03:28

  Minu ema vastab k6igile punktidele. Isa enamusele. Vanaema kasvatas mind ja oli toeks kuni suri kui olin umbes 8 aastane.
  Keegi isegi ei vaevunud mulle ytlema, et ta oli enne surma haiglas. M6tlen tihti mis tunne tal v6is olla seal yksi, arvates, et ma ei
  taha teda vaatama minna. Ta suri yksi. Mulle mainiti nii muuseas ja siis jaeti yksi koju. Siis l6ppes ka minu lapsep6lv. Ma istusin
  tihti hommikuni akna peal, nutsin, m6tlesin et ma olen mingi eriline v2rdjas ja miks ma yldse olemas olen. Oleks tahtnud koos
  vanaemaga minna. See tunne ei l2he vist kunagi yle, aga ma olen 6ppinud seda hasti varjama. Mul ei ole yhtegi s6pra, aga palju
  tuttavaid. Mind kadestatakse. Tegelikult ei tea keegi mis v6itlus kaib minu sees, et mitte kuskilt alla hypata. Ma olen hea
  naitleja, seltskonna hing, ambitsioonikas ja vahetu ka voorastega. Aga see ei ole mina. Mina olen mingi vaartusetu s–t kes
  ennast iga 6htu magama nutab. Sry et selle loos siia kirjutan. Lihtsalt jaks hakkab loppema ja minu korval pole yhtegi inimest
  kellega r22kida. Tsiteerides oma eksi- ma ei taha su lapsep6lvest kuulda, sest see teeb kurvaks. See on nagu mingi s6ja dok.
  mida keegi vaadata ei taha sest reaalsus on liiga jube. Ma ei tea kuidas sellest yle olla.

  • Avatar
   Vasta kt 26. oktoober 2015 at 03:52

   kurb lugeda. v6ib-olla kui sul omal lapsed, siis minevik leevendub, kui hoiad ja hellitad oma jareltulijaid.

   • Avatar
    Vasta Riin 26. oktoober 2015 at 07:31

    Issakene, ära seda küll soovita, et ta lapsi
    hakkaks tegema. Katkine inimene ei saa
    kasvatada terveid lapsi. Soovita hoopis arsti,
    psühhiaatrit-psühholoogi.

    Mina soovitan – mine kohe arsti juurde!
    Järjekorrad on küll pikad, aga mine. Või mine
    valvearstile ja räägi talle see jutt ja ütle, et
    hakkad kohe enesetappu sooritama. Ära karda ja
    unusta valehäbi. Psühholoog oskab sind aidata,
    kui sa ise vaid abi soovid.

    Ole tugev! Ja sa kindlasti pole väärtusetu s***.
    Ausalt.

   • Avatar
    Vasta Liza 5. märts 2022 at 03:27

    Soovitan keskkonavahetust. On valisõingud või töö, õpi selgeks mõni uus oskus või keel ja sa markad, et uue info tulek su ellu pakub kohemaid ka uusi ponevaid mottemustreid. Pmts ei olé elukestva õppe idee või kannapoordes midagi hullu. Nt tagasi vaadates võib tunduda siis loodetavasti, et sul on olnud valjakutseterikas elu, otsida päris valjakutseid, liikuda vahelduseks edasi. Naiteks paneb imestama meestetüüp, huppavad suhtest suhtesse, ameteid vahetavad nagu sokke, teevad ekstreemsporti ja kummet hobi aga keegi ei basta viltu, et “on vist peast segi, niipalju võab ette”.
    Aga tudrukuid kasvatatakse kaituma ilusti, olema ühe koha peal rahulikult ja vaatama kuidas poisid mängivad. Ulakused on poiste ja meeste privileeg. Kui olla sellisesse rolliootusesse situatie, kus suguvõsa muitkui jälgib, kas ikka käitud kortalikult, tutarlastel alati Risk, et kasvatati nukkudeks. Lapdesaamine kindlasti ka arendab, tuhevdab isiksust.

  • Avatar
   Vasta BR 26. oktoober 2015 at 16:31

   Minul ei ole ka ühtegi sõpra ja elu ikka raske olnud.
   Võin heameelega Sinu sõbraks hakata ! 🙂

  • Avatar
   Vasta :(( 26. oktoober 2015 at 22:27

   Mul on sinust nii nii kahju 🙁 ausalt- mine küsi arstidelt
   abi. See ei ole ju häbiasi. Aita ennast! Kallistan

  • Avatar
   Vasta kats86 29. oktoober 2015 at 10:29

   Ei tohi nii ennast piinata! Ära häbene küsida abi, mine kindlasti psühholoogi/ nõustaja jutule. Sul hakkab
   palju kergem kui jagad oma tundeid inimesega, kes oskab aidata. Selline tunne jääb, et sa pole siiani
   tegelenud vanaema surmast ülesaamisega. Väga tähtis on läbida kõik kriisi (antud juhul leina) etapid, et
   eluga edasi minna. Nii, et mine ja ära venita sellega!

  • Avatar
   Vasta Pille Koort 1. november 2015 at 17:38

   Tõesti, mine psühhiaatri juurde. Näed, kirjutan
   oma päris nime all. Olen sinust palju vanem,
   aga osaliselt sa kirjeldad end nagu mina
   räägiksin endast. Olen käinud psühhiaatri
   juures, sest depressioon murdis mu lausa
   maha. Pidin tablette võtma hakkama. Aga
   antidepressandid ei mõju kohe, alguses läheb
   hoopis hullemaks. Mul oli paar nädalat ikka
   väga paha. Aga tasapisi hakkas paremaks
   minema, vahepeal vahetati ka tabletid. Ja
   täiesti terveks sain u 6 kuu pärast. Ma olin
   eelnevalt guugeldanud väga palju
   depressiooni kohta, teadsin kuidas see kulgeb,
   kuigi tulemusi pidi ikka väga kaua (minu jaoks)
   ootama. Ma absoluutselt ei häbene oma
   haigust. Miks peaksingi? Keegi ei häbene kui
   tal nt on kopsupõletik, depressioon on
   samasugune haigus. Ja see ei lähe “õigesti
   mõtlemisega” üle. Kopsupõletik ka ei lähe.
   Igaljuhul mine psühhiaatri juurde, kui
   rahaliselt on võimalik, siis on palju eraarste,
   kes kiiremini vastu võtavad. Võid vabalt minna
   ka haigla vastuvõttu ükskõik mis kell.
   Eelnevalt võid ju isegi helistada sealsele
   valvearstile, numbri saad netist.

 • Avatar
  Vasta K 26. oktoober 2015 at 00:22

  Alkohol, uus mees. Igakord kui külas käisin öeldi, et
  oled paks, kasimatu jne… heitis ette et kandis mulle
  lasteraha kui koolis käisin. Muud raha ei andnud pea
  mitte kunagi jne sellest mul täiesti suva sest tema
  jaoks oli raha elus nii oluline. Ma tänan jumalat et mul
  on maailma parim isa kes hoolitseb ja kasvatas mind!
  Ja ema oskab nii hästi varjata seda oma tegelikku
  palet et kui mu käest on küsitud miks ma emaga ei
  suhtle, siis tehakse suuri silmi et kas tegelt on ta ka
  selline… kui mul laps sündis siis tuli haigla, ta polnud
  aasta aega mind näinud ja esimene asi mis ütles mu
  mehele et näe sa oled nii paksuks läinud kas hea elu
  peal ??? Ajuvaba ja siis ta ei saa aru miks ma temaga
  suhelda ei taha, iga päev mõtlen oma pisikest tibu
  kasvatades et ma ei taha olla nagu mu ema!!!

 • Avatar
  Vasta laura 26. oktoober 2015 at 00:13

  Meie perekonnas esinevad 4,5,6 aga õnneks mitte
  ema-isa poolt vaid isa poolne vanaema. Asi on kahjuks
  muutunud päris hulluks. Kogu jant hakkas peale juba
  siis kui vanemad hakkasid kokku elama. Õde sündis
  siis vanaema võttis ohjad nö enda kätte, ütles et ema
  ei oska midagi teha kuigi vanaema oleks peaaegu mu
  õe vannitades ära uputanud. Kuna aga vanaema elab
  meil linnas ja meie maakohas kus on natuke aiamaad
  siis vanaema hakkas kohe kartuleid ja asju maha
  panema ja nõudis et ema aitaks. Kui ei aidanud siis oli
  nutt majas. Peale minu sündi (13 aastat Vahet) hakkas
  ema lõpuks vastu. Oi siis ei räägitud emaga päris
  pikalt.
  Käisime kord vanemaga soomes enda tädil külas ja
  kuulsin kuidas vanaema lihtsalt mind ja mu ema maha
  tegi ala tüdruk on ikka nii üle käte läinud. Hakkab kogu
  aeg vast”u ja ta on juurde ka võtnud. No ja ta ema.
  *peaaegu nuttes* see on ka ikka täitsa välja
  kannatamatu. Viskab minu asju ära. Ta viskas mu
  gloobuse ära mida ma terve elu tahtsin ja sain ja viisin
  nendele hoiule selle…” eriti teeb asja naljakaks see et
  vanaemal pole elusees gloobust olnud. Lisaks jõuludel
  on tal komme alati palju komme ja asju kinkida kus
  juures kaart heade soovidega. Eelmine aasta sain väga
  etteheitva kaardi. Ära tee seda ja seda ja austa
  vanemaid inimesi… Isegi ei mäleta mis seal oli kirjas,
  aga see riivas mu tundeid väga. Kunagi isa üritas
  natuke tõsisemat teemat arutada temaga, millegagi
  läks ta üle piiri. Vanaema hakkas kohe nö surema.
  “kutsuge kiirabi, ma suren! Miks te ei kutsu juba!” ema
  tõi vett suhkruga ja isa üritas rahustada väga ei
  aidanud. Ta lihtsalt oli nii šokis taas et talle hakati
  vastu, muud tal häda ei olnud. Nüüd ta tuleb meile
  *astub ilma etteteatamata uksest sisse* ja hakkab
  süüdistamine peale et me ei armasta teda ja kõikidel
  oleks palju parem kui ta oleks surnud ja minuga
  peaaegu üldse ta enam ei räägi. Ta ei vaata mulle
  otsagi enam ja räägib väga külmal toonil. Ja ma isegi ei
  tea mis seda põhjustab et mina just eriliselt ette jaan.

 • Avatar
  Vasta Laura 25. oktoober 2015 at 23:46

  Olen elanud terve elu emaga ja 2 punkti jäi kohe eriti
  silma,sest need käivad täpselt mu ema kohta. 6 ja 9.
  Kui need läbi lugeda siis rohkem küsimusi ei tekigi.
  Lihtsalt kurb. On, mida ise teisiti ja paremini teha.

 • Avatar
  Vasta Nõus 25. oktoober 2015 at 23:39

  Aahh, mõned punktid tabasid küll õiget kohta.
  Kohutavalt raske on tõesti kui vanem emotsionaalselt
  täiskasvanud lapse peale toetub. Ideaalses lapse-
  vanema suhtes ootaks just seda, et laps saaks alati
  vanemale loota kui mõni mure. Eriti ebameeldiv
  sellisel juhul kui laps ei saanud üles kasvades
  vanemale kindel olla, sellisest emotsionaalsest
  usaldusest jäi kõvasti puudu ja nüüd ootab vanem, et
  laps mõistaks/ toetaks igal viisil. Aga suhtlemist ära ka
  ei lõpeta selle pärast ju. Raske on tõesti. ?

  • Avatar
   Vasta T 26. oktoober 2015 at 00:05

   Veel jubedam on see kui vanem emotsionaalselt oma alaealise lapse peale toetub.

 • Avatar
  Vasta s 25. oktoober 2015 at 23:38

  Oma ema tundsin ära. Kuigi saame nüüd
  emaga väga hästi läbi ja elame juba aastaid
  eraldi, siis tõepoolest endiselt vererõhk
  tõuseb, kui ema helistab. Minu esimene mõte
  on “Kas tal on jälle vaja midagi?” või “Kas ma
  olen midagi jälle valesti teinud”. Isegi kui ma
  tean l, et ei saa ju olla midagi valesti, siis see
  tunne vist jääb igaveseks. Terve elu on ta
  olnud omakasupüüdlik ning tema sõnad ja
  tunded on kõige olulisemad olnud.Kõige
  nõmedam on see, et kui ema pilli järgi ei tantsi,
  siis ta solvub ja katkestab kõne/kõnnib
  minema ja ei räägi sinuga rohkem. Oma
  vendadega oleme kõik üksmeelel, et midagi
  pole teha, tuleb teda aidata ja silmad kinni
  pigistada…Ta on ikkagi meie ema. Isa kohta ei
  saa nii absoluutselt öelda ja tema on juba
  taevas ingliks. Tema oli ka ainuke, kellega ma
  sain reaalselt rääkida kui tundsin, et ema pisut
  ülekohtune või oma lapsi ebaväärikalt
  kohtleb.

 • Avatar
  Vasta T 25. oktoober 2015 at 23:32

  Ma olen terve elu teadnud et minu ema on täiesti hull aga kui teksti lõpus oli küsimus et kas tunned oma vanema ära siis ma
  mõtlesin kohe sellele et ma neid punkte lugedes ei mõelnudki oma ema peale vaid iseenda peale. Kas mina täidan mõne neist
  punktidest? – õnneks ei täitnud ühtegi aga selliseid asju on vahepeal hea lugeda ja ennast võrrelda, muidu äkki läheb meelest ära
  kuidas normaalne vanem olla, tuletab nagu meelde kust jookseb normaalsuse ja ebanormaalsuse piir.
  Oma ema puhul pean kahjuks kasutama seda meetodit et mida kaugemal elad seda parem, praegugi kui tal on lapselaps on kohe
  näha kuidas ta ei oska lapsega käituda, karjub koguaeg ja korra on isegi salaja käed käiku lasknud, minu arvates on nii kõigil parem
  ja rahulikum elu kui kaugel elada 🙂 Vahepeal imestan et kuidas ta minu ja 5 õde venda üless kasvatas, kuidas me veel elus oleme?!
  😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 25. oktoober 2015 at 23:35

   Ma muuseas tegin sama ja mõistsin, et ma mingil määral olen seda passiiv-agressiivust teinud. Noh, mitte Marile muidugi, aga Kardole näiteks. Ta muuseas nii immuune, et ta lihtsalt ignob mind, kuni ma enam jonnida ei viitsi 😀

   • Avatar
    Vasta T 25. oktoober 2015 at 23:49

    Mina tegin seda oma esimesele boyfriendile, ma arvan et tähelepanuvajadusest, aga päris püsivasse suhtesse astudes olin
    aru saanud et nii ikka ei tehta kui midagi ära ei taha lõhkuda (noh et mis tunne endal oleks kui mulle mees nii teeks), võitlesin
    endaga aga sain lahti sellest kombest õnneks 😀
    Tagant järele mõeldes oli see nii lapsik käitumine, sest väikesed lapsed tavaliselt teevad nii ju 😀

 • Avatar
  Vasta Kirsti 25. oktoober 2015 at 23:31

  Minu ema puhul kehtivad need punktid samuti…

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 25. oktoober 2015 at 23:33

   :/

 • Avatar
  Vasta K. 25. oktoober 2015 at 23:30

  Kahjuks tean inimest, kelle ema vastab küll pea igale punktile siin nimekirjas. Kõik ümbritsevad inimesed näevad seda ja räägivad
  omavahel sellest, et selline käitumine on vale, aga kahjuks ei ole keegi neist piisavalt julge, et inimesega otse asjast rääkida 🙁

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 25. oktoober 2015 at 23:32

   Ma usun, et see inimene teab seda ise ka. Ehk peaksite ikka nn julguse kokku võtma ja andma inimesele võimalus suu puhtaks rääkida. Ehk teeks talle olukorda kergemaks, kui saaks oma storyt kellegagi jagada. Nagu artiklis öeldud, on sellised emad/isad suured manipulaatorid ja see inimene võib ise mõelda, et ei taha teemast sõpradega rääkida, sest tema ise teeb ju kogu aeg asju valesti, mitte ema.

 • Avatar
  Vasta L 25. oktoober 2015 at 23:17

  Paljud neist punktidest kehtivad KOGU
  mu suguvõsa kohta, ema ja isa kohta
  muidugi kõige rohkem. Ja siis veel
  inimesed imestavad, miks ma ometi
  üksindust naudin ja kellegagi koos ei
  taha elada.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 25. oktoober 2015 at 23:18

   Oh jumal, siis sul võib veel eriti raske olnud olla. Aga noh, nagu ma endalegi ütlen, siis kõik mis ei tapa, teeb tugevaks!

   • Avatar
    Vasta L 25. oktoober 2015 at 23:28

    Just! Isa poolse suguvõsa poolt on
    olnud see “sa oled ikka pisike beebi”
    attitude ehk siis ühestki tõsisemast
    probleemist rääkida ei saa, kuna see
    on ju nii šokeeriv, et nii noorel
    inimesel ka võivad juba mingid
    probleemid olla. Ema poolse suguvõsa
    poolt jälle pidevad mõnitused + see,
    et emale meeldib jubedalt mind panna
    süütunnet tundma jne. Aga vähemalt
    olen suutnud üpriski paksu naha
    kasvatada, niiet igas sitas leidub
    natuke saia. 😀

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 25. oktoober 2015 at 23:30

     Tjah, ma ei hakka siin praegu nii lähedalt oma situatsiooni lahkama, aga ma võin öelda, et on põhjus, miks ma nii hästi sõimu talun 😀