AVALDAN ARVAMUST Lapse üles kasvatamine LAPSED Mari

ulme!

28. juuni 2016

Seda teavad vist kõik, et mis ühele normaalne, see teisele ebanormaalne. Mis ühele okei, see teisele surmapatt. Mis ühele ilus, see teisele kole. Mis ühele ulme, see teisele tavaline elu.

Ma olen sellest teemast tegelikult mõelnud kirjutada ennegi, aga siis mul kadus kuidagi mõttelõng ära, kuni ta täna mulle jälle meenus, seoses ühe kommentaariga, mis mulle eelmise postituse alla tuli. Selles suhtes, et ma ei ole kindel, kas tegemist on lihtsalt ühe säärasega, kes üritavad kuidagi ära susata õigustusega “ma ei taha solvata, aga MINU meelest”, mõne väga harva lugejaga, kes eriti kursis pole meie elukesega või tõesti kellegagi, kelle jaoks on meie pereelu lausa ulme. Milline kolmest ta on, on teie enda otsustada.

“Appi see on nii ulme ikka kuidas sa koguaeg Marist eemal oled, hiljuti markasin sinu mingit vana postitust kus sa raakisid palju sa Mari Aja jooksul reuisidel oled kainud lapseta :O no tore kui laps lepib niimoodi ootamatute “vanaema juurde sauna magamistega” Ja selle kui vanemad nadalaks puhkama lähevad Aga milleks? Ta on ju nii väike veel 🙁 saaks aru kui korra esimestel eluaastatel väike reis mehega kahekesti Aga no pidevalt ei ole ju normaalne, lapsest kuidagi kahju, Ja nii väikselt sõime ka..ma tegelikult ei taha Sind kuidagi otseselt solvata, lihtsalt arvamust avaldada. Keegi minu tutvusringkonnast ei ole lihtsalt selline, et käivad kahekesti aina reisidel Ja laps nii tihti ööseks kuskil hoiul jms”

Kas ma olen tõesti siis nii suur erand meie ühskonnas, kui ma leian, et lapse vanavanemad on osa tema perekonnast, mitte suvalised “hoidjad”, kellega lapsel koos halb olla on? Mari on tõesti terve oma elu veetnud aega mõlema oma vanavanemaga. Jah, Leaga küll kodustes oludes, mistõttu tal pole isegi vaja kuskile minna, vaid saab oma asjadega sahmerdada. Minu vanematega on tal aga tunduvalt põnevam. Sõidavad autoga ringi, käivad mööda linna, randades, Lauluväljakul, söömas, parkides, mänguväljakutel jne. Mul on vaid hea meel, et mu ema viitsib ja tahab ka oma lapselapsega aega veeta ja muidugi on mul hea meel näha, kui suure rõõmuga Mari oma vanaemaga kaasa läheb. Ei midagi ulmelist, minu meelest tavaline elu. Meie perele siis…

Kust see reiside teema kommentaarides esile tuli, seda ma ei tea, sest hiljaaegu reisil käinud pole ja lähiaastal kohe kindlasti ilma Marita kuskile plaanis minna pole. Mulle tegelikult üldse on kuidagi jumala kõrini reisimisest ja ma ei taha sellest isegi mitte mõelda! Aga ma nüüd taipasin, et ma kommentaariumis vastasin valesti. Ütlesin seal, et kolme aasta jooksul oleme käinud kolmel reisil, aga tegelikult ikka neljal. Paariks päevaks Amsterdamis, siis paariks päevaks Pariisis ja kahel nädalasel reisil – pulmareisil Küprosel ja tööasjus Türgis. Minu meelest seda palju pole, aga näiteks see Türgi reis oli küll nii sitt, et seal oleks võinud käimata olla, aga no see ei puutu praegu asjasse. Ühesõnaga pole need reisid Marile kuidagi halvasti mõjunud või talle miskit halba teinud. Ma ei saa aru, mis peakski?

Naljakas on minu jaoks ka see, et kommentaari autoril ei ole MITTE ÜHTEGI tuttavat ringkonnas, kelle laps vanavanemate juures ka ööseks külas käiks, või kes lapseta reisil käiks. Nagu öeldud, igaüks teeb nagu ise tahab, aga mina tean vanemad, kes elavad ühtmoodi ja tean neid, kes elavad teistmoodi. Kuidagi kummaline, et inimene nüüd mitte kedagi teist nii “ulmelist” ei tea, kui mina. Ma võin vihjeks anda, et näiteks blogija Britt, kes on, nagu ma aru saan, ka üldsuse meelest imeline pereema, annab kord nädalas oma lapse vanavanematele. See on isegi tihemini, kui minu ema Mari võtab! Ja minu meelest on see nii tore, sest nõnda saab laps olla vanavanematega ja vanemad saavad näiteks õhtul inimese kombel keretäie keppi teha, ilma, et peaksid ühe kõrvaga kuulama, et kas keegi püsib ikka voodis, või tuleb kuskilt paterdades ja tahab näiteks juua või süüa või puslet kokku panna. Väiksed pisiasjad elus 😀

Ma hakkasin mõtlema, et mis minu jaoks see “ulme” oleks ja jõudsin järeldusele, et minu jaoks oleks ulme, kui mu last hoiaks võõras inimene. Ma nimelt kuulsin, et Facebookis on selline grupp, kus otsitakse lapsehoidjad ala “tere tahaks täna peole minna ja oleks vaja ööseks hoidjat”. Ei teagi, kas see oli kuulujutt või mitte, aga mina liitusin selle grupiga ja selliseid postitusi õnneks ei näinud. Aga no never ever ei julgeks ma jätta oma last võõra inimesega. Üldse julgen ma teda jätta ainult enda ja Kardo vanematega. Okei, paariks tunniks heal juhul mõnele sõbrannale ka, aga ööseks? No ei…

Samas, kes olen mina, et neid inimesi hukka mõista. Iga inimese elu on erinev ja iial me ei tea, mis põhjusel keegi midagi teeb. Minu meelest peaks hoopis õnnelik olema, et inimene niigi palju hoolib, et otsib hoidja. Mul sõber rääkis, et tal klassivend jättis KAHEKSA KUU vanuse lapse kunagi ööseks üksi võrevoodisse, pudel RPAd kõrval, et ise klubisse minna. Vot see on vist see koht, mille kohta ma peaks ulme ütlema…

Öeldakse ju, et lihtne on hukka mõista, aga raske mõista. Ei ole ise patust puhas, ka mina leian ennast teinekord teiste valikuid kritiseerimas ja arvustamas, aga õnneks mida aeg edasi, seda rohkem elu mind õpetab. Näiteks tegin ma hiljuti ühte lugu naisest, kes tunnistas mulle inteka käigus, et kui ta beebi oli alles sündinud, otsis ta ainult võimalust teda kellelegi hoida anda, et saaks ainult peole minna. Et saaks kodust ära. Lihtne oleks ju öelda, et issand, kindlasti on ta väga halb ema ja kohutav inimene. Aga tegelikult algas tema lugu sellega, kuidas teda hakati 6-aastasena kiusama (selles mastaabis, et talvel keeltpidi vastu jäist posti ja juukseidpidi lahti tõmbamine), millele järgnes 12-aastasena vales seltskonnas “sõbrannade” poolt täisjootmine ja 26-aastase mehe poolt vägistamine, mille tulemusena ei osanud ta valida endale kui küpset meest, mille tulemusena sai ta lapse siis, kui ta selleks valmis ei olnud ja…noh, see lugu oli tegelikult nii pikk ja kurb, aga lõpp oli sellel igatahes õnnelik ja see naine on praegu õnnelikult abielus, kahe lapse ema ja tubli ettevõtja! Aga iga inimese elus on etappe, kus tehakse valikuid, mida teised ei pruugi mõista. Võivad tunduda valed, aga tegelikult on vastavalt võimalustele parimad. Saate aru, mida ma mõtlen eks?

Ma nüüd olen natukene teemast kõrvale kaldunud, sest ma ei taha sellega üldse öelda, et lapse vanavanemate juures käimine oleks kuidagi mingi valik, mis me olude sunnil teeme vms. Mari käib seal, sest talle meeldib, nagu öeldud. Uskuge mind, ma oskan kenasti mõista, kus on piir selles, et laps liiga kaua vanavanematega on. Mina näiteks elasin enda vanavanematega kuni kooli minekuni, see on isegi minu mõistes too much, aga seda ma mõtlen praegu emana. Siis mulle meeldis küll seal elada ja ei igatsenud jälle ema juurde. Selle pärast see vist mulle emana jube tundukski – ma ei taha, et mu laps minu juurde ei igatseks. Huuh!

Aga mida ma oma pika postitusega öelda tahan on see, et kritiseerida maksab tõesti siis, kui kellelegi tehakse liiga. Siis mitte ei maksa, vaid siis PEAB! Aga nii kaua võivad kõik elada oma elu just nii, nagu nad seda parasjagu kõige paremini teevad, eks 🙂

12744412_910200769095383_8155724114334062623_n-8787176

13237706_972701286178664_9012144972772544908_n

Loe ka neid postitusi!

120 kommentaari

Jäta kommentaar

  • Avatar
    Vasta kersti 12. oktoober 2018 at 19:43

    sinuga jalle taitsa nous…nii armas postitus

  • Avatar
    Vasta Kk 2. juuli 2016 at 05:55

    Ausalt öeldes ajab see kommentaar naerma!

    Mind kasvatasid ka nii vanemad kui ka vanavanemad.
    Paar lähedasemat sugulast ning perekonna sõpra
    lisaks. Isiklikult olen ma tänulik selle eest, sest nüüd,
    täiskasvanuna, on mul kahjuks oluliselt vähem aega
    nende inimestega veetmiseks ning kahte inimest pole
    enam meie hulgaski. Aga mälestused nendega koos
    veedetud ajast jäävad.

    Võib olla selle tõttu ma ei mõistagi neid, kes vaatavad
    viltu sellele, et lapsevanemad annavad oma lapse
    vanavanematele, kes seda soovivad, hoidmiseks. Kas
    lapsevanemad polegi inimesed, kes vajavad aeg ajalt
    puhkust? Või kellega juhtub aeg ajalt ettearvamatuid
    asju nagu haigestumine? Ning kas vanavanemad on
    tõesti nii hirmsad olevused, et nad ei vääri
    kvaliteetaega lapsega, näha teda kasvamas ja
    muutumas veidi tihedamini kui korra paari kuu
    tagant?

    Võib küll öelda, et jõuab kui laps suurem aga kes meist
    teab kauaks meid siia ilma jätkub ja ma olen küll
    tänulik, et mu vanemad andsid mulle võimaluse minu
    vanavanemaid tundma õppida.

    Lisaks veel, et tänapäeval ollakse harjunud pika
    emapuhkuse ja palgaga. Samas mujal maailmas seda
    privileegi pole ning paljud lapsed peavadki minema
    varakult sõime või lasteaeda kui just pere ei suuda ühe
    palgaga ära elada. Ometi lapsed kasvavad ja saavad
    neist ka mõistlikud inimesed! Kui lapsevanem muidu
    veedab lapsega palju aega ning on tema jaoks olemas
    siis ma isiklikult küll probleemi ei näe, miks sellepärast
    nii suurt draamat teha, et laps lasteaias / sõimes.

  • Avatar
    Vasta dina 30. juuni 2016 at 10:37

    Nii tore, kui lapsel on palju sugulasi, kellega suhelda. Eriti veel nii lähedased, nagu vanavanemad.
    Kommenteerijal vast pole oma / elukaaslase vanematega head suhet või pole tal mingil põhjusel neid
    vanemaid üldse, et ta nii räägib. Samas tundub, et inimene ei loe eriti su blogi, tegi oma järeldused ja tuli
    kommenteerima mingi ühe postituse põhjal.. suht lambi.

  • Avatar
    Vasta maarion 30. juuni 2016 at 08:15

    Meie oleme siis ka halvad vanemad käisime mehega pulmareisil Türgis nädalakese ja minu ema võttis puhkuse et meie pea 2
    aastaseks saavat last vaadata.
    Mina hindan väga et laps näiteks praegu saab vanaema tuppa minna ja temaga suhelda (elame meheemaga koos) ja minu
    ema on ka alati valmis last vaatama kuigi jah ööseks pole ise väga ilma põhjuseta jätnud. Nüüd kui emal puhkus hakkab pidi
    ka vanema lapse enda juurde võtma lihtsalt ise pakkus et teil siis veits vabadust noored.
    Kõige kurvem selle asja juures on et minu kallis isa enne lastelaste sündi haigestus sest tean et tervena oleks tal niii palju
    neile õpetada looduse ja loodusearmastuse kohta aga mis teha saatuse keerdkäuigud. nüüd kiigutab neid ja võtab lihtsalt
    sülle.
    igatahes minu pika jutu mõte vanavanemad on tähtsad ja õnnistatud on nii need lapsed kui ka vanemad kes saavad nende
    abile loota et kasvõi korraks hingetõmmata.

  • Avatar
    Vasta K 29. juuni 2016 at 22:39

    Ma kasvasin oma vanavanemate juures terve oma
    teadliku elu, mida mäletan. Teadsin ja tean siiani, et
    omaenda lihased vanemad on olemas, saame väga hästi
    läbi…elu oli tollal see, mis seda nōudis. A ma ei ütleks, et
    ma täiesti p*rsekukkunud oleks omadega. ?

  • Avatar
    Vasta Lilli 29. juuni 2016 at 21:53

    Miks nii kitsa mõtlemisega inimesi on? Et kui nemad teatud moodi oma lapsi kasvatavad, siis arvavad, et see on ainuõige. Mul
    läheb süda pahaks selliste peale. Tehku oma lastega, mida tahavad, hoidku enda ligi ja ärgu lasku vanavanemaid lähedusse –
    õpetagu jah nii lapsele igapäevaelu. Aga kritiseerida neid, kes jätavad oma lapsi vanavanemate hoolde, kui reisile lähevad? See
    laps on nii õnnelik, et tal on üldse vanavanemad, kes temaga tegelevad. Lisaks, aegade alguse peremudel just selline oligi,
    lapsed õpivad KÕIKIDE vanemate pealt, elati koos mitu põlve jne. Mitte mingit teematki ei olnud, et oled seetõttu rongaema –
    pigem mõjus lapse arengule hästi ja mõjub siiani. Ta oskab rohkemate inimestega arvestada, nendelt õppida ja saab aru, et see
    ongi normaalne elu, et vanemad toimetavad muid asju ka ja seda vähem on hirmu, nagu vanemad hülgaksid ta, sest teab, et
    tulevad tagasi. Pealegi tema usaldusisikute ring on seda suurem. Vanasti küll see probleem ei olnud, tänapäeval ikka kisatakse
    iga väiksemagi asja peale. Ja no millest me üldse siin räägime? Sa tegeled Mariga nii, et vähe pole. Laps on õnnelik. Ja mingi
    paar reisi on juba mingi hoolimatu ema teema? Siin polegi üldse millestki rääkida, kuidagi nii absurdne teema 😀

  • Avatar
    Vasta fatcow 29. juuni 2016 at 20:43

    Loe natuke ka psühholoogiaalast
    kirjandust ja hari ennast. See
    süsteem pole mitte lapsekeskne ja
    toodab palju psühh probleeme, millega
    pärast võideldakse. Laps vajab ikkagi
    esimesed 12-14 elukuud lakkamatut
    hoolt ühe ja sama isiku poolt,
    kellega laps loob kiindumussuhte ja
    valem lapsest ohutuks eemaldumiseks
    on esimesel eluaastal vanus kuudes +2
    (6-kuuselt 8h) ja sama valem üle
    aastastele päevades (2-aastaselt 4
    päevaks). Ei kiideta heaks ka
    jagamist ema-isa vaheldumisi tööl
    esimesel eluaastal, peab olema
    püsivalt üks isik.

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 29. juuni 2016 at 20:49

      Nojah, ma ei oska sulle midagi kosta selle peale.

      • Avatar
        Vasta B 29. juuni 2016 at 21:40

        “Lapsest ohutuks eemaldumiseks” kõlab nagu
        demineeriks pommi ja ajaks sealt ümbert inimesi ära või
        midagi 🙂

        • Mallukas
          Vasta Mallukas 29. juuni 2016 at 21:48

          :D:D

    • Avatar
      Vasta Lilli 29. juuni 2016 at 22:13

      Fatcow – lapse areng sõltub väga suuresti esimestest aastatest jah. Aga sa ei suuda hetkel vist näha, et tegemist ei ole
      ebastabiilse keskkonna või vahetuvate inimestega lapse elus. See, et sa õpikust või beebiraamatust lugesid neid vahemikke, on
      väga tore ja oled end ilmselgelt harinud, aga sa vaatad asja liiga mustvalgelt. See on ka nende isehakanud “psühholoogide” viga
      – loevad ühest allikast, mis suure tõenäosusega on eestikeelne lihtsustatud eneseabiraamat ega põhine empiirilistel
      andmetelgi või on kuidagi mugavalt, lihtsalt tõlgendatud, kust kaob tegelik info. Sest raamatuid on ju vaja müüa.
      Kui tõesti end arendada arengupsühholoogia vallast, siis näed peagi, et teooriaid on palju, mõjud ja lapse hülgamised on midagi
      muud, kui nädalane reis ja selleks, et lapse aju arengut mõista pead olema valmis lugema palju muukeelseid teaduslikke
      artikleid (neid mitmekümne leheküljelisi, mitte pereajakirja väljalõikeid) ja raamatuid, siis sa näed, et ei, Mallukas ei ole last
      hüljanud sedavõrd, et see tema arengut peaks halvemuse poole ja pöördumatult mõjutama. Pealegi laps on siiski jäänud oma
      PEREGA, keda ta samuti on sünnist saati tundnud. Asjad ei ole tegelikult nii must-valged, nii et rahu, Fatty.

    • Avatar
      Vasta Hehe 30. juuni 2016 at 10:57

      Tegelikult siis ei olekski ju lapsele esimesel eluaastal isa vaja? Või ema? Piisab ju ühest neist :O

    • Avatar
      Vasta Kadri 4. juuli 2016 at 16:24

      Whaa-aat? Kust kohast see “psühholoogiaalane” faktisadu võetud on? Äkki avaldad allikad ka? Tahaks näha ema, kes suudab 14
      kuud lapse eest lakkamatult hoolitseda ja sealjuures terve mõistuse juurde jääda. Ja mida isa ja vanavanemad selle aja jooksul
      teha tohivad? Piiluvad last kuskilt lukuaugust, et talle mitte psüühikahäireid tekitada? :S No tule taevas appi!!

  • Avatar
    Vasta K 29. juuni 2016 at 20:22

    Ma viin ka homme oma lapse ems juurde, ma nii paha ema nüüd. ☺☺

  • Avatar
    Vasta Annika 29. juuni 2016 at 19:43

    Küll on hea, et minu ema ei mõelnud, et liiga palju vanavanemaid on paha-paha, ma olin üks nädalalõpp ühe, teine nädalalõpp
    teise vanaema juures ja seda väiksest peale kuni ca 11-12 aastaseni…no mine metsa kui lahe oli 😀 Minu jaoks olid vanavanemad
    sama palju minu perekond kui ema-isa-vend. Ikka väga nõme oleks olnud kui ma oleks vanaema ainult jõuludel ja sünnipäevadel
    näinud.

  • Avatar
    Vasta J 29. juuni 2016 at 16:42

    Oleks mu lastel ka sellised vanavanemad… Mu vanemad
    vahel vôtavad aga saan aru et seda palju palutud.
    Vanasti kui algas suvevaheaeg, saadeti meid, lapsi
    pooleks suveks vanaema juurde.
    Minu meelest ka tavaline elu ?

  • Avatar
    Vasta A 29. juuni 2016 at 16:09

    Mida ma just lugesin :O
    Võtad lapse reisile kaasa- kuidas sa julgesid ta kaasa
    võtta,ta on ju alles nii väike. Sellised reisid ei sobi ju.
    Ei võta last kaasa- issand kuidas sa saad nii isekas
    olla,ise käid ja last kaasa ei võta, mis ema sa selline
    oled?
    Tee mis sa teed vastu päid saad ikka.
    Ja üks kommentaar,et Mallukas EI KÄI lapsega
    kuskil??? Mis asja? Siiski iga mingi aja tagant näen
    postitusi,kui nad kusagil käinud mängimas näiteks.
    Minu meelest on natuke haiglane arutada vöörastel
    teiste laste kasvatamiste üle. Iga ema teab ise,mis on
    ta lapsele hea ja mis mitte. Milleks keelata
    vanavanematele oma enda lapselast? Arusaamatu ja
    mõistmatu on hoopis see.
    Sel kommenteerijal pole kas üldse last või puudub
    oma elu täielikult.

  • Avatar
    Vasta Maris Altma 29. juuni 2016 at 12:27

    No ma olen istunud oma lapsega ilusast kahekesi kodus 6 kuud. Tulemus?
    Röögib nagu segane, kui näeb võõraid, omasid, koeri, kasse, lehmi, kitsi jne. Igatahes, ma kahetsen, et ei ole olnud võimalust
    anda last rohkm vanavanematele. Nüüd tulin Eestisse kolmeks nädalaks ja lõpuks lepib ka teistega. Jumal tänatud! Mitte
    kõigiga aga see juba väike edusamm.

    Lasteaed on selline, et mul mees pani poisi lasteaeda (10 kuuselt minnakse Norras) ja tema sai siis 11 kuuselt. Ma võitlesin
    mehega palju ja lõpuks sain oma tahtmise- minu arust on 11 kuune liiga vara aga siin väga tavaline, et pannakse 10 kuune
    lasteaeda, mina lihtsalt ise ei ole valmis ja nähes, kui antisotsiaalne mu laps on siis no no.

    Reisimisest: Minge p. rse kes ütlevad, et istu lapsega kodus. Ma pooks end ülesse. Need hullud kanaemad lähevad peast
    soojaks, kui viimane linnuke kodust ära lendab. Üli popp on neil siis 40selt teha siis veel üks laps, keda saaks kasvatad 20
    aastat.

    Mina lähen mehega resile kahekesti ja kui ma ei läheks, siis ma oleks juba varsti üksikema. Tahaks rohkem minna, aga raha pole
    😀

  • Avatar
    Vasta Annely 29. juuni 2016 at 11:06

    Kuna ma olen oma ema pesamuna teisest abielust on minu õde ja vend minust vastavalt 16 ja 17 aastat vanemad, siis
    tädiks sain juba 2 aastaselt. Mäletan päris hästi, kuidas õeplikad meil olid peaaegu koguaeg. Mitte, et õde neid ei tahtnud või
    midagi aga neil oli meil lõbus ja mul oli ka siis kellegiga mängida. Pigem ongi sellest kasvanud välja vähemalt minujaoks enam
    lähedust õeplikadega kui oma õe ja vennaga. Ei saa öelda küll, et plikadel miskit viga oleks või et see neile halvasti mõjus, et tihti
    vanaema juures olid. Loomulikult olid lapsed kodus kaa. Isegi siis, kui juba lasteaeda läksime, oli ”tädi” kohustus lapsed hommikul
    lasteaeda viia ja sealt kooli edasi minna ja õhtul oma tatikari kokku korjata ja koju minna 😀 Kuradi äge oli. Aega on möödas ja ajad
    on muutunud aga mulle tundub, et ega meil nüüd selliseid suuremaid hädasti küll küljes pole plikadega 😀
    Tänan tähelepanu eest!

  • Avatar
    Vasta Hellu 29. juuni 2016 at 10:12

    Minu 2a8k poja on veetnud aega oma vanaemaga, minu kahe õega ja 17aastase täditütrega, keda ta jumaldab. Ööseks on jäänud
    võõrasse kohta ilma emmeta vaid mõned korrad, kuid õhtuid, kus oleme mehega koos kuhugi läinud, on olnud küll mitmeid.
    Tavaliselt on hoidmine toimunud meil kodus.
    Arvan, et laps peabki vahepeal saama ka muudmoodi olla, kui ainult emme-issiga. Minu arvates on veel hullem, et laps ei suuda
    seltsida, ilma et emme lähedal oleks ja klammerdub vaid lapsevanema külge. Nii lapsele kui ka lapsevanemale tuleb anda
    vaheldust. Vanemale selleks, et juhe kokku ei jookseks ja patareisid laadida ning lapsele selleks, et suudaks veidi iseseisvamalt
    olla ning õppida kohanema ka uue olukorraga.
    Aga eks neid arvamusi on seinast seina. On ju palju vanemaid, kellel polegi võtta kedagi lapsi hoidma ja peavad ise kõigega
    hakkama saama.

  • Avatar
    Vasta Hehe 29. juuni 2016 at 10:11

    Lapse jaoks on oluline turvaline keskkond, see ei tähenda ainult vanemaid. Ka vanavanemad on lapsele turvaline keskkond,
    kui on sünnist saati oldud tihedasti kontaktis. Ma ei saa üldse aru, miks peaks olema probleem, et laps veedam paar päeva
    vanaema juures, kui last armastatakse ja hoitakse seal samamoodi nagu kodus. Ja kelleleg pahaks panna, et laps alla kolmeselt
    sõim pannakse on ikka väga ebaviisakas. Enamustel inimestel ei kasva raha maja taga puu otsas, tuleb minna tööle! (Oi, kui
    paljud nüüd mõtlevad, et mis mõttes siis saada laps, kui kohe jalust ära lükatakse ja tööle tagasi tõtatakse :D- selle loogika
    järgi sünniks Eestis umbes 1 laps nädalas 😛 ). Ma võin paljuga mitte nõustuda, kuidas kellegi last kasvatatakse, aga seda, et
    lapsel lubatakse oma vanaemaga aega koos viita rohkem kui 2 tundi päevas, ei saa küll pahaks panna.

  • Avatar
    Vasta kerttu 29. juuni 2016 at 09:46

    Tsau
    Ma siinkohal tahaks üht väga võrratut raamatut
    soovitada nii halvustajast kommentaatorite kui
    teistele kes tunnevad end kanaemana ja neile kellele
    meeldib olla kanaema. Kindlasti ka Mallukas ise saaks
    väga palju kasu sellest, et on okei puhata ja nautida elu
    ning laps ikka paariks päevaks jätta kuhugile ja ennast
    ei peaks üldse seal juures õigustama. ja mis nipigs
    beebid magavad ööläbi ja miks nend lapsed söövad
    kõike ning kuidas ei ole vaja tarvis koguaeg lapse
    kõrval olla ja juhendada teda. See on üks parimaid
    laapse kasvatus raamatuid kuna seal ei ole
    konkreetseid juhiseid või õpetusi ja seal on nii mitu
    raamatut kokku pandud, mida ma lugenud olen.

    • Avatar
      Vasta R. 29. juuni 2016 at 12:31

      Ja mis selle raamatu pealkiri on?

  • Avatar
    Vasta Nana 29. juuni 2016 at 08:55

    Paljude lapsevanemate probleem ongi see, et nad ei võta enda jaoks piisavalt aega! Ja siis jookseb juhe kokku. See on tõeline
    vedamine, kui on vanavanemad, kes oma lapselapsi hoiavad ja nendega tegelevad. Vedamine kõikide osapoolte jaoks! Ja kui
    mingil põhjusel vanavanemaid ei ole, leian mina, et kui majanduslikult võimalik, siis on tõiesti ok, kui lapsel on usaldusväärne
    lapsehoidja. Me vajame enda jaoks ka aega! Ja see ei ole patt. See on inimlik ja vajalik. Kasvõi selleks, et normaalselt
    koristada! Minu lastel on “kaks paari” väga asjalikke vanavanemaid ja oi kuidas mul (ja lastel muidugi 🙂 ) on vedanud! Aga
    minu tutvusringkonnas on mitmeid emasid, kellel on lastel lapsehoidja, vahel lausa mitu, sest vanavanemad elavad eemal või
    neid lihtsalt pole. Lapsed on hoitud, kui ema-isa kohtingul käivad või tööasju ajavad. Ja ema suudab olla palju parem ema, kui
    ta saab vahel natuke hinge tõmmata! Kõik peab tasakaalus olema. Paljud paarid lagunevad justnimelt sel põhjusel, et seavad
    esmatähtsaks oma lapsed, mitte iseennast või oma suhet. Perekonna hea toimimise eest vastutab eelkõige naine. Kuidas
    saab see toimida, kui omal toss väljas on? Tühi kott püsti ei seisa. Mina naudin igat hetke, kui mu lapsed on vanaemaga-
    vanaisaga. Teen tööd, puhkan, lähen trenni, ajan asju, koristan, magan. Paradiis! Ja lastele on see jällegi omamoodi mälestus
    lapsepõlvest. Pärast saame jälle kokku ja oleme värsked ja chillid. Ju ma olen ka mõne jaoks siis ulme. Ja mu toredad ja
    asjalikud perekonnatuttavad ka 🙂
    Aga mu närvisüsteem on vähemalt korras ja mina näiteks ei näe vajadust tõtata kedagi endast erinevat kritiseerima.

  • Avatar
    Vasta Signe 29. juuni 2016 at 08:54

    Olen üks nendest, kes iga su blogi postitust loeb, kuid kunagi ei kommenteeri. Olen tegelikult pikalt juba selle peale mõelnud ja
    näed, täna on see päev kui ma seda ka sinule mainin – sa oled nii tubli!! Uskumatu, kuidas sa oled viimaste kuude jooksul
    muutunud (seda ikka positiivses suunas) 🙂
    Mingi hetk, anna nüüd andeks onju :D, aga sa ainult halasid siin blogis. Su postitused olid täis negatiivsust ja no üldse ei tahtnud
    lugeda su blogi (ps. ikkagi tegin seda :D, vahepeal jätsin muidugi pooleli ka). Aga nüüd on lausa lust su postitusi lugeda, need on
    nii positiivsed ja täis tarkusi, et annab endale elujõudu ja rõõmu juurde 🙂
    Näiteks tänasest postitusest meeldisid mulle eriti need kaks lauset: “lihtne on hukka mõista, aga raske mõista” ja “iga inimese
    elus on etappe, kus tehakse valikuid, mida teised ei pruugi mõista. Võivad tunduda valed, aga tegelikult on vastavalt
    võimalustele parimad” – nii täpselt ongi 🙂
    Edu ja jõudu sulle Mallukas!!

  • Avatar
    Vasta SP 29. juuni 2016 at 08:22

    Lisaks veel, et minu arvates on just olulune, et laps
    teaks, et peale vanemate on veel inimesi kes temast
    hoolivad ja kellele saab loota.

  • Avatar
    Vasta Lugeja 29. juuni 2016 at 08:22

    Meie ühiskonna viga ongi see, et
    vanavanemaid ignoreeritakse. Nt
    Itaalias elavad mitu põlvkonda koos
    ja see on normaalsus. Vanavanemad on
    ju osa perekonnast ja osa lapse
    elust. Ebanormaalne on olukord, kus
    lapsi näidatakse vanavanematele
    jõulude ajal ja helistatakse enne
    lapse sünnipäeva ning antakse
    kinginimekiri.

    OK- jätan siit jutust välja erandid
    ja keerulised/rasked suhted
    vanavanematega, see on teine teema.

    Minu 10-aastane tütar on hetkel
    terve kuu veetnud oma 100 km eemal
    elava vanaema-vanaisaga. Palus kas ta
    tohiks veel olla nendega- neil on oma
    mängud, päevarituaalid (jalutamine,
    lauamängude aeg jne) ja õnnelikud
    ning rõõmsad on nii tütar kui
    vanavanemad.

    Seega ilma pika teooriata-
    normaalsetes ja elutervetes
    peresuhetes on vanavanemad perekonna
    osa, last mitte ei “anta ära
    puhkuseks” vaid lapsel ja
    vanavanematel tekivad suhted ja
    sidemed mis kestavad kaua. Selle
    kõige nimi on PEREKOND.

    • Avatar
      Vasta Mona 29. juuni 2016 at 08:37

      Täpselt nii! 100% nõus.

    • Avatar
      Vasta Virge 29. juuni 2016 at 09:54

      Jaaa. Olin isegi kõik oma vaheajad kaugel vanaema
      juures ja oi kui õnnelik laps ma olin. Alati oli mida
      oodata, elasin vaheaegade nimel, sest siis sai maale
      vanaema juurde 🙂

  • Avatar
    Vasta A. 29. juuni 2016 at 08:16

    Olen 2,5 kuu pärast vanaema. Ootan väga seda aega, et lapselaps mulle hoida tuuakse.

  • Avatar
    Vasta Iti ja Kusti 29. juuni 2016 at 08:06

    Mul sõbranna käis kunagi psüholoogi juures , kuna tal
    oli sünnitusjärgne depressioon.
    Ja isegi psüholoog ütles, et leia kasvõi kord kuus enda
    lapsele hoidja ja mine käi väljas , kus tahes , sul hakkab
    kergem , kui tagasi lapse juurde pöördud, on sul parem
    olla.
    Mina oleks õnnelik, kui mul sellised vanemad oleks,
    kes lihtsalt tuleks ja võtaks lapsed.
    Sa Mallu ära pane üldse tähelegi neid kommentaare.
    Aga praegu jäi selline tunne sellest kommist , et ta ajas
    sind äkki Leenuga sassi.

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 29. juuni 2016 at 08:22

      Ega Leenu on ju ka ainult 1x käinud lapseta reisil ja tema ei vii kuskile last ööseks üldiselt, nii et ma usun, et ikka mulle oli 😀

  • Avatar
    Vasta Rebecca 29. juuni 2016 at 07:39

    Appi, kus on lastekaitse silmad? Minu kaks pisemat olid lausa kaks ööd vanaema-vanaisa juures. Täna toon viimaks need kaks
    “õnnetut” lapsukest koju. Ja mis kõige hullem, kolmas, kõige vanem, palus, et kas ta võib täna vanaema-vanaisa juurde minna.
    Päris rongaema, eksole? Lapsed pidevalt lennus.
    Meie kodus on see väga tavaline, et vanaema-vanaisa helistavad ja küsivad, kas lapsed ei sooviks maale tulla ja enamasti
    hakatakse seepeale kiiresti-kiiresti asju pakkima, sest mamma-taadu ootavad.
    Olen küll siin blogis suht uus lugeja, kuid minule on jäänud küll mulje, et Mari on oma emme-issi poolt väga armastatud laps ja ei
    ole küll silma jäänud, et ta pidevalt kusagil hoius oleks. 🙂

  • Avatar
    Vasta Mari 29. juuni 2016 at 07:30

    Maril alati nii ilusad kleidid seljas. Tahaks
    samasuguseid endale selga venitada!

  • Avatar
    Vasta Karmen 29. juuni 2016 at 05:55

    Minu laps on teist suve vanaema juures maal möllamas ja ta on alles 2. Kõik osapooled on hirmusrahul, paari nädala jooksul
    näeme ja jutustame telefonis ning pilte saadetakse. Puhkuseajal olen ikka päriselt olemas, praegu aga peab tööd tegema, et
    hiljem kergem oleks. Isegi veetsin peaaegu kõik suved vanavanemate juures ja täitsa arendav oli.

    Minu silmis oled lausa mustervanem lausa, sest nii vähe lapsest eemal olnud!

  • Avatar
    Vasta Gerli 29. juuni 2016 at 05:09

    Vâga hea just, et Mari su vanematega
    aegaveedab. Eriti, kui kirjutad, kuidas nad
    erinevates kohtades käivad. Ise sa temaga ju
    väga kuskil ei käi, hea, et keegi vähemalt talle
    maailma näitab.

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 29. juuni 2016 at 08:23

      Haha, on sul nüüd parem olla, kui ära susata said või :D? Aga sul on õigus, minu vanemad saavad teda jah rohkem kaugemale viia kui mina, sest meil pole autot, neil on.

      • Avatar
        Vasta Aveli Pärn 29. juuni 2016 at 15:05

        Kust kõik su lugejad kõike nii täpselt teavad 😀 Uskumatu, kus sa käid ja mis sa teed…Hhaha 😀 Eriti haige ärapanemine
        mõne poolt – ise sa temaga väga kuskil ei käi..hahhaa 😀

    • Avatar
      Vasta Sandra 29. juuni 2016 at 08:40

      Mulle lihtsalt ei mahu pähe kuidas on võimalik teiste
      inimeste elu kohta selliseid järeldusi teha “väga kuskil
      ei käi ju”. Sa kallis inimene ei tea, mida teised teevad ja
      kuidas elavad, miks siis kaagutada 😀

    • Avatar
      Vasta Annika 29. juuni 2016 at 19:49

      Gerli, ma ei tea, mis Su elus on valesti läinud, et Sa selliseid kommentaare pead kirjutama, aga igal juhul on mul Sinust kahju ja ma
      loodan, et aeg parandab kõik haavad ja ühel päeval enam selliseid arvamusavaldusi Sinu sulest ei ilmu.

  • Avatar
    Vasta M 29. juuni 2016 at 00:11

    Mina olen nüüd selle kommentaari autor, alustan siis sellest et tore kui Maril sõimes meeldib ja see tema arengule kaasa
    aitab! Ise lihtsalt alla 3a last kuskile aeda ei paneks-aga just see olen ainult mina. TEISEKS, ma tõesti ei arva ega ole kunagi
    arvanud, ega öelnud seda ka oma kommentaaria et on ebanormaalne et laps aeg-ajalt oma vanavanematega aega veedab-
    selle all pean silmas siis paarkorda nädalas(rohkemgi vb, niipalju kui ideid tegevusteks on) aja veetmist päevasel ajal ja
    vajadusel ka vanavanemate juures ööbimist, iga nädal on minumelest ilmselgelt palju(ma tean et tõesti ainult minu
    meelest! Korra kvartalis on täitsa ok(ööbimine). KOLMANDAKS, selliseid grupid on tœepoolest olemas aga see on minu
    jaoks juba täiesti vastuvõetamatu, vähe olnud neid probleeme pärast, et ehted varastatud jms. NELJANDAKS pole väitnud,
    et kunagi keegi lapsi vanavanematega aega veetma ei lase ja kunagi mujal ei ööbita! Ütlesin et keegi minu tutvus
    ringkonnas ei tee seda nii tihti!!! Ikka käidakse vanaemaga loomaaias jms, ka reisidel aga seda siis mitte nädalaks aastase
    lapse kõrvalt ja ka pole sellist asja et pidevalt on laps vanavanemate juures hoiul. Pole väitnud et sellist asja üldse poleks.
    Lõpetusks, ei öelnud ega mõelnud kommentaaris et vanavanematega aja veetmine olks ebanormaalne, loomulikult elab
    igaüks nagu heaks ja õigeks peab ja peaasi, et ise rahul olete. Saan aru kui said sellest esimesest kommenaarist natukene
    valesti aru, ei mœelnud ka too hetk täpselt mida kirjutan. Jõudu edaspidiseks!

    • Avatar
      Vasta Mona 29. juuni 2016 at 08:59

      Kommentaari autorile:

      *”paar korda nädas, kvartalis, päise päeva ajal, mina
      mina mina”- kulla inimene need sinu meelest õiged
      “ajavahemikud,” mil laps võib ema juurest ära olla, on
      puhtalt sinu asi, mitte üleüldine tõde või õige asi. See
      on sama hea, kui nt sina sööd 2× nädalas pastat
      õhtueineks, mina 1x nädalas lõunaks ning kirjutaksin
      sulle, et appi ulme kuidas ikka mõni inimene pastat
      sisse vitsutab, minu tutvusringkonnas keegi ei söö nii
      palju pastat. Ja sina oleks tõenäoliselt nii, et ….mmm so
      what? Sest nii ongi- so what, who cares?
      * sinu kommentaar eelmise posti juures oli ründav ja
      ebaõiglane. Kui ütled ühele emale ilma põhjuseta, et ta
      on nii palju oma lapsest eemal, siis see on nõmeduse
      tipp. Sest see pole ju kuidagi tõsi selle pere puhul.
      * töötan pedagoogia alal ja ütlen, et kõnearengust
      maas lapsele on sõim väga oluline koht! Malluka pere
      teeb kõik ju just õigesti.
      *kurat. Närvi ajab lihtsalt. Igast siin blogis avaldatud
      postitustest ja piltidest on alati näha, kui armastatud
      laps Mari oma ema-isa ja vanavanemate poolt on. Kui
      õnnelik lapsepõlv. See on ÕNNISTUS MITTE ULME.
      *eriti närvi ajas see ka seetõttu, et hommikune kohv
      on veel joomata.

      • Avatar
        Vasta M 29. juuni 2016 at 09:43

        Aga kulla inimene, kirjutasingi ju, et see olen ainult mina! Kirjutasin ka, et IGAÜKS ELAB NII NAGU HEAKS ARVAB,
        äkki lõpetaks selle norimise?

        • Avatar
          Vasta Mona 29. juuni 2016 at 10:08

          Enne halvustad, et lausa ULME ja siis
          väidad, et igaüks las elab nii nagu elab..
          Äärmiselt vastu räägivad need mõtted
          üksteisele lihtsalt.
          Aga loodan, et sa ka tulevikus ei nori nii
          kergekäeliselt teisi! Et õppisid midagi 🙂

      • Avatar
        Vasta Kadri 4. juuli 2016 at 16:46

        Icc! Viis pluss! Kõige vastuolulisem osa selliste inimeste juures ongi see, et nad võtavad spetsiaalselt selle aja, et kirjutada
        suhteliselt agressiivsel moel kellelegi teisele, kuidas nemad midagi teevad – aga taganemisteena lisavad alati, et “see lihtsalt
        minu arvamus”. Wtf?

    • Avatar
      Vasta Britt 29. juuni 2016 at 10:00

      Minu laps on kolmene, lasteaeda läheb sügisest. Vanavanemad elavad meist kaheminutilise jalutuskäigu kaugusel ja on
      mõlemad kodused ja äärmiselt perekesksed inimesed. Lapsel on nendega meeletult lähedane suhe. Igal pühapäeval käime
      nende juures söömas, vähemalt ülepäeviti helistame ja kas käime meie nende juurest korraks läbi või hüppavad nemad korra
      meilt läbi, et lihtsalt jutustada. Juba üsna pikka aega on laps tõesti igal nädalal ühe ööpäeva nendega veetnud st. seal ka
      maganud. Miks? Sest ta ise tahab. Ta konkreetselt ärkabki kolmapäeva hommikuti suure hurraaga ja hüüab “juppiiiiiiiiii, täna
      läheb Eileen mamie Simone’i juurde tuttu, juuppiiiii”. Kas seda peaks siis keelama? Ma olen üsna mitu korda pakkunud välja, et
      äkki on lihtsalt terve päeva ja tuleb magama ikka koju, aga ei taha.

      Mis ma tahan öelda on, et asi oleneb ikka lapsest ja suhtest vanavanematega ka. Praegu tundub su kommentaaride järgi
      natukene nagu vanemad suruksid lapsi kangesti hoida, et enda aega saada ja lapsest rahu saada. Mina ütlen ausalt, et minu
      poolest võiks laps kõik päevad kodus olla. Mul on väiksem ka, keda ma sinna veel ööseks jätta ei malda. Aga kui ta ise tahab
      minna ja jääda, siis kus on probleem? Eriti, et KUI peaks juhtuma mingi ime ja ta tahaks keset ööd koju, siis saaksin ma ta sealt
      ju kohe tagasi tuua. Või mis see probleem täpselt mujal ööbimisega on?

    • Avatar
      Vasta Mirjam 29. juuni 2016 at 10:04

      Nii grammatiliselt kui sisuliselt väga idiootne kommentaar. Mul hakkasid silmad valutama seda lugedes.

    • Avatar
      Vasta Aveli Pärn 29. juuni 2016 at 15:08

      Nüüd lisad igale poole “Minu meelest” – esimene kommentaar oli aga sellise suhtumisega, et sina raudpolt kindlalt tead, kuidas
      õige on ….
      Kui midagi tarka ei oska öelda siis vist peaks ikka kuss olema:)

  • Avatar
    Vasta SP 28. juuni 2016 at 23:52

    Nagu päriselt… Kas keegi arvab, et vanavanematega
    koos olemine on ulme??? Uskumatu!! Võimalik, et
    need inimesed ei ole saanud oma vanavanematega
    koos aega veeta. Mina ja mu teisedki sugulased olime
    enamuse suvest koos vanaema juures ja ma küll ei
    ütleks, et minu vanemad oleks olnud hoolimatud või
    oleksin kurb olnud. Vastupidi…see aeg oli lahe!! Ka
    minu laps lausa nõuab teinekord minu vanemate
    juurde minekut, sest seal teevad nad koos
    teistsuguseid asju, kui me kodus. Lapsel on vaja
    vaheldust ja vanematest mõnikord nö puhkust.

  • Avatar
    Vasta Pille 29. juuni 2016 at 00:06

    Lapse jaoks on suur-suur õnn, kui tema ümber on lisaks armastavatele vanematele ka vanavanemad, kes tema elus aktiivselt osaleda tahavad. Lähedane suhe vanavanematega on minu meelest üliväärtuslik ja vähemalt mul endal on küll vanavanemate juures veedetud aegadest mälestusi, mis tõenäoliselt elu lõpuni püsima jäävad. Ühesõnaga ma arvan, et sellel kommentaatoril läks täna toit kõrbema või sai töö juures pragada vms, sest midagi konstruktiivset ta kommentaaris küll eriti polnud. Minu meelest on teie laps väga hoitud ja armastatud.

  • Avatar
    Vasta Pille Luure 28. juuni 2016 at 23:04

    100 protsenti sinuga nõus Mannu!
    Juhtusin isegi neid täna nägema. Võid
    Mari meile ka tuua. Hoiame meeleldi.
    Nagu sina kunagi Liisi Briti!

  • Avatar
    Vasta Jihg 28. juuni 2016 at 22:53

    Kumb neist piltidel sinu ema on ja kumb kardo?
    🙂

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 28. juuni 2016 at 22:53

      Minu ema on blond 🙂

      • Avatar
        Vasta Hellu 29. juuni 2016 at 09:59

        Sul on nii nooruslik ema!!!

  • Avatar
    Vasta e.m. 28. juuni 2016 at 22:47

    Blogi põhjal oled sa imeline ema, niiet selle
    kommentaari kirjutaja ilmselt ei loe postitusi pidevalt.

    Mina näiteks töötan sellise lapsehoidjana, keda
    võõrad inimesed enda lapsi hoidma kutsuvad. Olen
    seda teinud 1,5 aastat kõrghariduse omandamise
    kõrvalt. Kuna mu õpingud olid seotud sotsiaaltöö ja
    laste/noortega ning mul on 4 väiksemat õde-venda
    julgesin endale sellise vastutuse võtta. See on tõesti
    suur vastutus kui vanemad julgevad oma lapsed jätta
    võõra inimese hoolde. Võõras olen muidugi mõned
    esimesed korrad, siis on kõik osapooled harjunud ja
    tunnen ennast kui osana perest. Eriti kui 1,5 aastat iga
    nädal 2-3 päeva/õhtut lapsega veeta.

    Selles maailmas on väga erinevaid peresid. On neid,
    kes kohe esimesel korral mind lapsega üksi jätavad.
    Nad on väga julged. Mina oma lapsega nii ei teeks. Siis
    on selliseid, kes kutsuvad mind endale mõned korrad
    külla ja lasevad lapsega tegeleda enne kui ise
    lahkuvad. Siis on ka sellised kelle lapsega ma käin
    ainult uneajal õues jalutamas, et ema saaks siis kodus
    kiirelt koristada või töòd teha.

    Kokku olen hoidnud umbes 20 last, mõnda ainult ühe
    korra. Püsivamalt 6-7 peres. Arvan, et need vanemad
    on tõesti julged, sest tõesti kunagi ei tea ju millisele
    inimesele nad oma lapsed usaldavad. Siiski ei arva ma,
    et selle võimaluse kasutamine kuidagi tabu oleks.
    Kõigil lastel ei ole kahjuks armastavaid vanavanemaid.

    Mari ja kõhubeebi on see-eest vägaväga õnnelikud
    lapsed, et neil see võimalus on. Minu arvates on ainult
    õige seda võimalust kasutada. Kõigil on oma aega vaja,
    ilma lasteta. Ja tõesti, kui laps on õnnelik, siis seda ei
    pea ju keelama.

    Olge ikka sama armsad edasi 🙂

  • Avatar
    Vasta Kersti 28. juuni 2016 at 22:43

    Mari on Lea moodi! Nii armas! 🙂

  • Avatar
    Vasta Päevalilleke 28. juuni 2016 at 22:35

    Sellega seoses meenus mulle, et mu emal oli kunagi samas firmas töökaaslane, kes sünnitas lapse ära ja jättis ta siis viiekuuselt
    juba üksinda pikkadeks päevadeks üksi koju võrvevoodisse rpa kõrval…vot see on ulme! Vabanduseks tõi, et aga tööl on ju vaja
    käia. No minul oli sel ajal küll nutt kurgus ja ütlesin emale, et lähen ise tasuta ta titte hoidma, kahjuks pidin ma aga koolis käima
    niisiis ei teagi mis sellest beebist sai.

    Ja eks negatiivsed inimesed kritiseerivadki iga teise inimesi pisemaidki valikuid seega ära lihtsalt tee välja.

  • Avatar
    Vasta Mirjam2 28. juuni 2016 at 22:34

    Mari pildid koos vanaemadega on nii
    armsad.

    Mina arvan, et vanaemal – vanaisal on
    samuti tähtis roll lapsekasvatamisel
    ja on väga tore, kui tekib nendega ka
    lähedussuhe. See saabki tekkida läbi
    ühise ajaviitmise ja tegevuse. Mina
    olin oma vanaema(te)ga väga lähedane
    ja ühe vanaisaga ka. Nad on olnud
    mingil hetkel mu elu väga olulised
    kujundajad ja nõuandjad. Ma ei
    kujuta ette, kuidas üldse saaks nii
    olla, et neid poleks mu elus olnud….

    Maril on väga vedanud, et tal on kaks
    toredat vanaema, kes temaga meelsasti
    aega veedavad.

  • Avatar
    Vasta T 28. juuni 2016 at 22:29

    Ma mäletan kui ma olin väike (u 2 a.), siis olin koguaeg
    vanaema ja vanaisa pool. 😀 ?

  • Avatar
    Vasta B. 28. juuni 2016 at 22:26

    Igati normaalne ja täiesti enesestmõistetav. Meie pisikene 1,3.a on ka veetnud päeva vanaematega ja ma pole kordagi tulnud selle
    pealegi, et see oleks ebanormaalne. Kõigil on vaja ka aega enda jaoks ja kobisevad sageli need, kes ise pole lapsevanemad ja ei tea
    sellest asjast tuhkagi!

  • Avatar
    Vasta Laura-Liis 28. juuni 2016 at 22:25

    Mõlemad pildid nii vahvad, eriti veel viimane, Mari
    meenutab Pipit sel pildil ?

  • Avatar
    Vasta Pätu 28. juuni 2016 at 22:04

    Sellises “oma arvamuse” avaldajad ongi need, kelle
    lapsed ei taha tundagi oma vanavanemaid natuke
    vanemaks saades, sest lapse ja vanavanemate vahel
    puudub igasugune side-mis minu arvates on väga
    oluline just lapse arengus, sest paratamatult suudavad
    just vanavanemad lapse õpetada(edasi anda) teatuid
    eluväärtusi. Meil kõigil peab ju olema oma “vanaema
    õunapuu otsas” kes mõistaks sinu siniseid juukseid v6i
    uut lahedat platvorm tennisepaari kui vanemad on su
    valikud nende osas just hukka mõistnud ja loomulikult
    ka vastupidi. Kui võibollla vanemad valel kohal silma
    kinni pigistavad siis ongi ju vants selleks kes nad
    mõlemad maapeale toovad.
    Segane jutt võibollla aga ma muidu olen ainult lugeja
    siiani su blogis olnud aga t2na tundsin kuidas kohe
    tahaks oma arvamust ka avaldada 😉
    Aga ma soovitan sellele “huvitavate hoiakutega”
    kommenteerial anda oma lapsed kasvõi paariks
    tunniks vanavanematele.
    Olla paar h kasv6i oma mehega kahekesi ja siis usu
    mind muutub maailma ka veits värvikamaks ja ei pea
    siin kibestunud mürki pritsima 😉

    • Avatar
      Vasta M 29. juuni 2016 at 00:20

      Olen selle kommentaari autor nüüd, kui sa minu teksti uuesti loeksid saaksid aru, et ma pole absoluutselt väitnud et
      vanavanematega aja veetmine kuidagi ebanormaalne oleks! Jutt käis sellest, kui tihti seda teha, iganädal ööbimine, tihedad
      reisid aastase lapse kõrvalt pole minumeelest ok. Loomulikult veedavad ka minu lapsed aega vanavanematega, seda siis
      paar korda nädalas või kui tekib mingi vahva mõtle kuhu minna. Ööbimise koha Pealt-ka sa seda vajadust tuleb ette, paar
      korda aastas. kœik on ok!

      • Avatar
        Vasta Aveli Pärn 29. juuni 2016 at 15:12

        Lapse pärast ei jää elu seisma! Laps kasvab sul 18 aastat, paratamatus on, et ikka tahad vahepeal omi asju ka ajada. Hea on,
        kui vanavanemad tahavad nt last ise hoida. Ja kui nad tahavadki seda teha mitu korda nädalas siis lasku käia! Sa veel
        mainisid, et sa ei paneks last lasteaedagi enne 3ndat eluaastat – no kõigil pole seda võimalust nii kaua lapsega kodus olla.
        Mina nt elan koos ämma ja äiaga ühe katuse all nagu Itaalia perekond ja kurat mind võtku kui ma neid ei saa kasutada
        lapsehoidmiseks..:) Hoian oma toas peidus lapsi?:D Ütlesid, mis sa ütlesid, enam sa oma järelkommentaaridega asja
        paremaks ei tee..

  • Avatar
    Vasta Laura 28. juuni 2016 at 22:01

    Mina saan õnneks anda oma õele ,meil ongi nii,et ma
    hoian suht kas kord nädalas tema lapsi(9a ja 5a) ja
    tema minu poisse(7a ja 1 a) pisemat ma väga ei ole
    öõseks andnud,1x korra vist,ise ei taha,teise lapsega
    selline memmekas ise 😀 aga suuremal poisil on se
    sünnist saati olnud,et tädi juurde ja tädi
    juurde,vanaemale me niiväga ei anna aga vahel
    tahame õega koos kuskile minna nt meestega siis
    tuleb emale ikka moosida veidi,et kle ole armas hoia
    meie 4 poissi 😀 😀 😀 aga saan täitsa aru,oma aeg on
    oluline ja eriti armas kui sa ei pea seda lunima vaid
    sulle kallid inimesed saavad sellest ise aru ja pakuvad.
    Need kes ei paku,ju siis neil pole ka vb nii oluline oma
    teisepoolega kvaliteetaega veeta. 🙂

  • Avatar
    Vasta Tiina 28. juuni 2016 at 21:57

    Minu meelest ka on vanavanemad igati olulised lapse
    elus. Ma ei tea kuidas siis meiesugust n2htust veel
    nimetada, sest elame mehe ja lapsega mu vanematega
    yhe katuse all. P6hiline lapsega tegeleja on mu ema,
    kes naudib igat hetke:). Ning on isegi 66sel samas toas
    maganud ja meile puhkust andnud(poiss 2rkab iga
    hommik 5-6 vahel). Kuid kuidas kutsuda siis
    minusugust ulmelist ema, kelle laps n2eb iga p2ev oma
    vanavanemaid ja naudib nii meiega kui nendega
    olemist:)))).

  • Avatar
    Vasta S. 28. juuni 2016 at 21:55

    Ma vist olen siis ikka eriline rongaema. Esimest korda jäi laps
    vanaemaga kui oli kolme kuune kuna pidin ise tallinna minema.
    Alates viiendast elukuuust on laps iga nädal ühe päeva
    vanaemaga ja kõigile sobib nii. Vanaemal omal ka väike laps
    kodus ja neil on koos lõbus.
    Minu arvamus on see, et laps peab harjuma olema ka
    vanavanematega kui nt ema-isaga midagi juhtub (satuvad
    haiglasse, peavad minema kuskile kuhu last kaasa võtta ei saa
    vms), siis pole see lapsele nii suur trauma.

  • Avatar
    Vasta Pätu 28. juuni 2016 at 21:53

    Mina arvan, et ääretud oluline on see, et lapsed saavad
    oma vanavanematega lähedasteks. Minu ema seda ei
    võimaldanud st hoidis oma lapsed enda ligi ja saatis
    meid väga harva vanavanematele külla. Nüüd ise oma
    lapsi saadan võimalikult palju vanavanemate juurde.
    Päris pisikesena väga ei jäänud ööseks, sest laps oli
    väga minu küljes kinni ja nägin, et ta ei soovinud
    minuta olla. Alguses käisimegi kõik koos
    vanavanemate pool ja jäime ööseks aga mingi hetk
    lihtsalt laps ise avaldas soovi üksi ööseks jääda. Ja
    nüüd on väga lähedased ja tahavad igal võimalusel
    vanavanemate poole minna.

  • Avatar
    Vasta G 28. juuni 2016 at 21:52

    Minu arust on see haige kuidas tehakse maha neid, kes
    kuskil grupis otsivad omale lapsehoidjaid. Igaühel pole
    vanavanemaid kes last hoiaks ja vaba ajakavaga
    hunnikut sõbrannasid, kes kooli ja töö kõrvalt veel
    viitsiks minu last hoida, et me ka mehega koos kuskile
    minna saaks.
    Kahjuks minu vanemad ei ela eestis ja mehe vanemad
    pole nõus hoidma last öösel. Seega olemegi mehega
    saanud kahe aasta jooksul 2-3 korda koos peol
    (noored inimesed ju siiski) käia… Kahju ju kui ei saa
    isegi mehe sünnipäeval sõpradega välja minna paariks
    tunniks, sest mehe vanemad lihtsalt pole nõus hoidma
    (ei saa aru lihtsalt….). Ei jäägi muud ûle kui mõneks
    tunniks öösel lapsehoidja võtta, ja siiani ei näe selles
    midagi halba. Peace!

    • Avatar
      Vasta M 29. juuni 2016 at 00:27

      Ma arvan, et haigeks peetakse pigem seda kui võetakse iga kord uus hoidja, ilma tema tausta uurimata, esimesel kohtumisel
      kohe last valvama, jätta oma koju ja lapse juurde täiesti võõras inimene, selle nimel et peole minna. Üks kindel tore hoidja,
      keda tunned ja tead on loomulikult ok! 🙂

  • Avatar
    Vasta Karina 28. juuni 2016 at 21:49

    Mul alla aastane veedab 3 päeva nädalas ( enamus
    päevast, ööuneni) juba kuu aega k

    • Avatar
      Vasta Karina 28. juuni 2016 at 21:53

      *ei lastud löpetada 😀 *
      – Kindlasti minu vanemate juures, kuna läksin öppima,
      enne seda oli pm sama palju, et saaksin kodus midagi
      teha ning et mehega saaksime ka väljas käia. Ei imesta
      kui laps suuremaks saab, et jääb ka ööseks, ta
      jumaldab seal olemist 🙂

  • Avatar
    Vasta A4 28. juuni 2016 at 21:48

    Vanaemad on juba lapsele selles mottes head
    et nemad lubavad neil enamus ajast koike teha
    mida ema-isa kodus ei luba 🙂 minu 5 aastane
    kaib iga paev vanaema juures ja ka oobib seal.
    Kuna praegu lasteaiast puhkus siis tehku oma
    vaba ajaga mis tahab. Kaib kodus ja vanaema
    juures ja vanaisa juures ka. Lapsele meeldib,
    vanaemale-vanaisale meeldib- miks siis mitte.
    Vaiksem 2 aastane kaib ka vahepeal seal aga
    ooseks pole jaanud. Magab ainult kodus mujal
    mitte. Mina olen ka selle poolt. Emal ka vaja
    pea vahepeal tyhjaks saada et varskena
    lapsega edasi tegeleda ja ses pole midagi halba.
    Kas stressis ema on siis parem kui puhanud
    ema? Minu tutvusringkonnas annavad ka
    lapse(d) vanavanematele hoida ja vahel ka
    ooseks. Mina selles halba ei nàe ja igati
    normaalne. Isegi tahtsin koguaeg vanaema
    juures olla 😉 tavaliselt viin lapsed korraga
    vanaemale kui issi tool ja tahan korralikult
    elamise àra koristada nii et teisest otsast keegi
    kohe segamini ei ajaks 😀

  • Avatar
    Vasta Ele 28. juuni 2016 at 21:47

    Aga minule ei meeldi jälle need, kes lapsi
    reisidele kaasa veavad. Väikesed lapsed ei taha
    lennata ja nad ei taha võõras kohas elada ja
    nad ei taha tundmatut toitu süüa. Ja et seda
    selgeks teha nad karjuvad…palun hullud
    vanemad lubage mind turvalise vanaema
    juurde, kus on oma voodi ja pannkoogid. Kuid
    kanaemad teevad pilt, et oi kui nunnu tita
    nutab. Jätke lapses koju!

  • Avatar
    Vasta MP 28. juuni 2016 at 21:41

    See kommentaator, kes kirjutas nii,
    siis kus ta küll elanud on? Nüüd ta
    vist seda lugedes, kindlasti viskab
    sussid taeva poole, sest välismaal,
    paljudes riikides on nii, et vanemad
    peavad tööle minema KÕIGEST NELJA
    KUUSE lapse kõrvalt!!! Mida ta küll
    selle peale kostab?? Oleks huvitav
    teada, aga vaevalt, et ta endast siin
    märku annab.

    • Avatar
      Vasta M 29. juuni 2016 at 00:44

      Olen selle algse kommentaari autor nüüd, kirjutasin siia kuskile ka uue kommenaari kus seletasin oma mõtted natuke
      rohkem lahti ja lisasin seletusi, võid lugeda! Tööle minek nelja kuuse lapse kõrvalt-mida sellest arvata? Olen ma imelik kui
      arvan et see on ebanormaalne? Mis see vanema põhjendus peaks olema? Et tööl tuleb ju käia? Milleks teha endale laps kui
      ei suudeta talle normaalset väikelapse elu võimaldada? Kui on tehtud otsus laps saada siis peaks ju ometi ka suutma tema
      eest hoolitseda?!

      • Avatar
        Vasta Greiss 29. juuni 2016 at 12:09

        Ma ei ütleks, et sa imelik oled aga üsna kitsa silmaringiga lihtsalt, kui kõik sinu jäikadest arusaamadest väljapoole jääv kohe
        ebanormaalne ja ulmeline tundub. See, et meie riik võimaldab nii pikka tasustatud vanemapuhkust on muu maailma
        kontekstis paras luksus. Sest päris paljudes, täiesti arenenud riikides lähevad emad tõesti tööle juba mõnekuuse beebi
        kõrvalt ning laps jääb erahoidjaga või sõime. Mis ei tähenda nagu need emad ei hooliks oma lapsest või ei suudaks talle
        pakkuda parimat, vaid nii näeb ette seadus ja nii ongi nende ühiskonnas tavaks. Tavaks ehk normiks ehk normaalsuseks 🙂

  • Avatar
    Vasta Kristiina 28. juuni 2016 at 21:38

    Mina olin väiksena pidevalt vanaema juures, tegelikult tundus mulle endale see isegi kauem, ema ütles, et olin seal ainult mõned
    päevad. Aga alati oli huvitav ja minu meelest väga tore. Lapsed peavadki nägema asju väljaspool kodu ka vahelduseks 🙂

  • Avatar
    Vasta Helina 28. juuni 2016 at 21:34

    Mari on nagu väike nukupreili, kui on oma vanaematega! Niii armas vaatepilt!

  • Avatar
    Vasta Reet 28. juuni 2016 at 21:34

    Issand, ma flippisin praegu nii ära selle kommentaari
    peale. Ei suutnud isegi postitust lõpuni lugeda. Oli
    vaja kohe kirjutama tulla. Ausõna pistku p***e see
    ulme arvamus. Mul pole last mitte kuhugi hoida anda
    ja kord nädalas laps vanavanematele hoida on üks
    helesinine unistus minu jaoks 🙁
    Ma olen ka see “õudne” ema, kes vajaks oma aega.
    Pole mul seda olnud 2.5 aastat. Noh ja arvestades
    seda, et mu poiss läks aastaselt hoidu(soomes
    lähevadki) olen ma vist siis sinu kõrval lausa 100x
    rongaema(lisaks oma aja unistamisele : D ).

  • Avatar
    Vasta Riin 28. juuni 2016 at 21:33

    Sa võiks loo teha oma lapsepõlvest ja suhetest oma emaga.. Tundub, et sul ei olnud emaga nii soojad suhted nagu sul Mariga?
    Igatahes, minu arvates laps peabki vanavanematega suhtlema, see ongi lapsepõlv 🙂

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 28. juuni 2016 at 21:34

      Mu emale ei meeldi, kui ma temast blogis tegelikult räägin, seega ma pean paraku ära ütlema 😀

      • Avatar
        Vasta Anne 29. juuni 2016 at 13:28

        Õige!!!

  • Avatar
    Vasta Seekh 28. juuni 2016 at 21:30

    Ma arrrrmastasin väiksena vanaema juures olemist ! Kõik suvevaheajad olin pikalt maal ja ma ei
    kujutanud oma elu ettegi muudmoodi. Kui siis augusti keskpaigas oli vaja tagasi linna tulla, et kooliasju
    ostma hakata, siis oli pill lahti – kuidas ma saan oma memme sinna niimoodi jätta.?! Olen oma emale
    tänulik, et oli nõus jätma mu nii pikaks ajaks maale, sest selle kohaga ongi mu kõige paremad mälestused
    seotud 🙂

  • Avatar
    Vasta Kadri 28. juuni 2016 at 21:29

    Mina veedsin kõik oma koolivaheajad oma vanaema
    juures.Ja see on igati normaalne,et laps käib oma
    vanavanemate juures nii tihti kui nemad või laps
    soovivad.Ma saan aru kui ta nutuga sinna läheks oleks
    probleem.

  • Avatar
    Vasta Triin 28. juuni 2016 at 21:26

    Minul on 2 tuttavat kes kurdavad et
    vanaemad ei taha lapselapsi hoida ja nendega
    tegelada.minu enda laps on 10 kuune ja kuna
    ta on rinnalaps siis ei saa teda vanaema juurde
    viia kuigi vanaema koguaeg ütleb et tahaks et
    tibu tema juurde ööseks tuleks.:)ja kui mu tibu
    nii suur on et saab minna siis mina küll
    pooldan seda ,sest ta on osa lapse elust 😉

  • Avatar
    Vasta Birx 28. juuni 2016 at 21:26

    Ma siis puhta rongaema ju, elan oma tütre isaga juba
    10 a lahus aga tütar veedab isa puhkuse jm pühad seal
    ehk umbes 3/4 näd järjest AGA kes olen mina, et srdar
    takistada? Eksole 🙂

  • Avatar
    Vasta Gessu 28. juuni 2016 at 21:23

    Mu laps veedab sellest saadik iga suve maal, kui ma tööle läksin peale emapalga lõppu (50 k kaugusel). Olen esmasp-reedeni tööl
    ja nv lähen maale nn temale külla ja puhkuse veedame koos :)Lasteaeda pole teda kunagi suvel jätnud, sest talle endal meeldib
    maal ja palju sõpru seal. Ja ma absoluutsel ei tunne end süüdi, sest mulle meeldib, kui ta saab palju aega oma vanavanemate ja
    vanaemaga veeta ja ta ise ka suvel õnnelikum maal, kui linnas nelja seina vahel 🙂 Ega sellepärast keegi kedagi vähem ei armasta 🙂

  • Avatar
    Vasta Landa 28. juuni 2016 at 21:23

    Minu lapsel on ka vanavanematega vedanud ja nad
    tahavad ka temaga tsillida ja mängida 🙂 Meie mehega
    käime üritustel ja rannas ntx, ning naudime niisama
    üksteise seltskonda 🙂 Laps veel pisike nii, et öösel veel
    kodus aga vanaemad tahaks juba last enda juurde
    ööseks, siis saaks kauem nunnutada haha 😀 Aga see
    kohe kindlasti ei tee mind kehvaks emaks, et ma tahan
    oma last sotsiaalseks õpetada 🙂 Ja vanavanemad on
    sama pere nagu mu oma mees, ainus vahe on et me ei
    ela ühe katuse all ja ei jaga voodit 😀 Mina arvan, et sa
    oled võrratu ema ja see kes selle kommentaari kirjutas
    oli mingi sinu hater kellel pole lapsi ja tema sõpradel
    ka mitte sest nad on hoopis alakad kõik 😀

  • Avatar
    Vasta katrin 28. juuni 2016 at 21:23

    Mina olen selle kommentaari põhimõttel siis hull
    rongaema ?
    Kuna elan soomes ja pole varjantigi kellegile lapsi snda
    siis suvel ma muud ei teegi kui sokutan igasuguste
    meelitustega lapsed vanemate juurde et saaks
    veidikenegi omaette olla ja lihtsalt puhata. Reisidel
    käime ka vaid kahekesi sest no andke andeks aga oma
    aega on ka vaja…muidu ant lapsed, lasteaed ja jälle
    lapsed.

  • Avatar
    Vasta Kaisa 28. juuni 2016 at 21:21

    Mari on minu arust igal pildil megaõnnelik. Ja mingid
    reisid teda juba ei morjenda ?

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 28. juuni 2016 at 21:24

      Hehe, on ka ikka teistsuguseid pilte kah :D:D

  • Avatar
    Vasta Birgit 28. juuni 2016 at 21:19

    Ma ei saa aru, mis inimestel viga on ja tahavad teiste elu täiega elada. 😀 Nagu täiesti normaalne,
    et laps vahepeal ikka vanavanematega ka on. Mina elasingi näiteks vanaemaga kogu aeg ja
    vanaemad käisid linnas tööl ja mu elukaaslane kasvas oma vanavanematega. Pole nagu, midagi
    katki jäänud sellest. 😀 Ei tunne et omg olen ilgelt hüljatud olnud. Täiesti normaalne oli niimoodi.
    Et ma arvan, et inimestel, kes sind muudkui kritiseerivad, et neil endal läheb elus halvasti ja siis
    elavad oma viha sinu peal välja.
    Sa oled Marile super ema ja ära lase kellelgi end selles kahtlema panna. 🙂

  • Avatar
    Vasta Merka 28. juuni 2016 at 21:19

    Minu pliks ka tihtipeale vanaema juures… mis tihti
    tegelt. Vb 3-4 korda aastas. Nt siis kui me kruiisile
    (MIDA sa võtad last jooma kaasa? ) või kui käisime
    türgis (ma ei hakanud 2 aastast lennukiga
    traumeerima ja jällegi joomatuurile kaasa võtma :D) ,
    lisaks oli ta nädal suvel siin vanaema juures närvi
    puhkamas lasteaiast. Sorri et ma puhkust ei saa veel ja
    tahaks lapsele puhkust anda. Ta käiks seal tihedamalt
    isegi kui vanaema ei elaks 150km kaugusel.

    See pole ausõna kellegi teise asi kobiseda et su
    LAPSELE meeldib olla vanaemaga või vanaisaga või
    äkki isegi tädiga.

    Lapsed ei usaldagi muidu kedagi kui emme issi küljest
    lahti ei saa :S

    • Avatar
      Vasta maria 28. juuni 2016 at 23:30

      Minuarust nii rove kui naised raagivad
      joomatuuridest, ausalt nagu milleks.
      Kas ilma alkoholita uldse ei saa voi, veel hirmsam kui
      on juba pisikesed lapsed peres, kuidas sa oma lastele
      seletad, et alkohol on halb voi oled ok sellega, et 12
      aastane laps kusagil end purju joob, sest see kodus
      tavaline asi.
      See alkoholi kultuur on lihtsalt vastik, taiesti mottetu
      keha ja aju murgitamine.

      • Avatar
        Vasta Merka 1. juuli 2016 at 14:22

        no tegelt ma ei osanud end sõnastada. ütleme siis et napsutama? jalga diskosaali keerutama koos väikese kokteiliga?
        lapsega koos ma ei joo isegi siidrit, temast eemal olles sooviks siiski veits rummi koolaga juua, eksole. kord aastas. andesta, et
        ma ka inimene olen 😀

    • Avatar
      Vasta H 29. juuni 2016 at 11:39

      Mind võtab ka see sõnatuks et noor? ema käib JOOMATUURIDEL. Puhkusest ja kõigest saan aru ja kahe käega poolt et vanemad
      peavadki puhkama ja side lapse ja vanavanemate/sugulaste vahel on tähtis. Aga et lapsevanem lähebki konkreetselt jooma, see ei
      mahu pähe mulle lihtsalt. Aga eks inimesed ongi erinevad.

      • Mallukas
        Vasta Mallukas 29. juuni 2016 at 11:43

        Kas on parem, kui vana ? ema läheb joomatuurile? Ma küll ise ei tea, mis on “joomatuur” aga kui ma läheks ala sõpradega kruiisile, siis ma ka ei võtaks last kaasa. Ja kui ma läksin sõbrannadega veinile, siis see on konkreetselt JOOMA minek, kuhu ma samuti last kaasa võtta ei oleks tahtnud ega vajalikuks pidanud. Joomine ei tähenda alati maas lääbakil ringi roomamist ju 😀

        • Avatar
          Vasta H 29. juuni 2016 at 14:23

          Vahet ei ole- noor või vana. Minul seostub joomatuurile minek ikkagi sellega et juuaksegi lääbakile. Või olen asjast
          valesti aru saanud, ma ei tea, ise joomatuuridel ei käi. 😀

  • Avatar
    Vasta Kätz 28. juuni 2016 at 21:18

    Ma olen su blogi ikka päris kaua aega lugenud aga ma pole ikka aru saanud, kas Kardo ema elab teiega koos? Hetkel vist kuskil
    aiamajas või saunas?:D Aga muidu nagu elab teiega? Või mismoodi teil see eluke seal käib? 😀

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 28. juuni 2016 at 21:23

      No krundil on kaks maja. Üks on saunamaja, teine peamaja. Saunamajast on ehitatud väike korterike, seal elab Kardo emme jah. Veits nagu “omaette” aga tegelt ikkagi siin 😀

  • Avatar
    Vasta A 28. juuni 2016 at 21:17

    Ah et nii ulme kohe 😀
    Minu laps on igal suvel peaaegu terve suve maal
    vanaema juures. Ta tahab sinna minna, mina teda
    selleks ei sunni. Ka lasteaia ajal soovis ta aegajalt
    hoopis vanaema juurde puhkama.
    Ma vist olen selle kommenteerija arvates kohe eriti
    ulmeliselt halb ema.

  • Avatar
    Vasta J 28. juuni 2016 at 21:16

    Sellise kitsa silmaringiga inimesed sünnivadki sellest, et
    väiksena on nelja seina vahel elanud ja päevast-päeva
    oma vanematega koos olnud. Mina olin ka väiksena,
    isegi noore tüdrukuna, väga palju oma vanavanematega.
    Ühed elasid maal ja teised linnas. Ma ei leia, et ma olen
    “ulme” välja kukkunud. Samamoodi käin hoidmas vahel
    ühe perekonna lapsi, kes olidki alguses minule täiesti
    võõrad. Elu on pisut muutunud ja vanemad tahavad ka
    vahel enda jaoks aega. Kuidas saaks arvatagi, et lapse
    oma vanematele või isegi hoidjale jätmine, on kohutav
    tehevus. Peaasi, et lapsel oleks hea olla, seda kas
    hoidjaga mängides või vanavanematelt tarkusi korjates.
    Ja kui kommentaari autori eetikanormidesse selline asi
    ei mahu, siis ausalt öeldes on pisut kahju 🙂

  • Avatar
    Vasta H 28. juuni 2016 at 21:13

    Teil on vedanud, et vanavanemad nii lähedal ja olemas on. Mul pole lapsi kunagi kuhugi hoida anda ja vanavanemaid näevad ka
    harva. Üle kolme aasta olen iga jumala päev lastega rakeks olnud 😀 üks aastane ja teine kolmene 🙂

  • Avatar
    Vasta kertu 28. juuni 2016 at 21:13

    mina ilmselt páris halb ema, siis.
    mu neiu oli poolteist aastat vana, kui láks minu ema
    juurde soome kaheks nádalaks.
    mina káisin tööl ja emal oli tol ajal just puhkus suvel.
    ja nyyd tuleb ema eestisse, laseb minul nádalaks kodust
    puhkama minna, et saaksin ka veidikene kodust eemale.
    paneb imestama, kuidas inimesed ikka mōtlevad.
    iga inimene tahab ju puhata, olgu see ükskōik mis
    tegevuse náol.

  • Avatar
    Vasta aka 28. juuni 2016 at 21:13

    Meil käivad mõlemad plikad vahest minu ema juures
    ööseks ? see on nagu mingi seiklus neile kui vanaema
    ja vanaisa jälle on valmis nendega maid jagama ?
    elasime esimese lapse sündides minu vanemate
    juures ning suht tihti võttis mu ema lapse ja tegeles või
    läks te aga jalutama…et meie saaksine puhata või
    kasvõi lihtsalt poodi minna ?
    Seega minu arvamus on, et on hea kui lapsed on ka
    vanavanematega lähedased ? hea lastele ja ka
    vanematele ning loomulikult ka vanavanematele ?

  • Avatar
    Vasta Eerika 28. juuni 2016 at 21:13

    No mul näiteks olid hiljuti mõlemad lapsed ema
    juures maal. Nimelt ema elab harjumaal ja mina ise
    viljandis ja oli tõesti hea vaheldus kui lapsed oli
    nädala maal vanaema juures. Neile endale meeldis
    seal väga sai joosta vabalt õues ja teha kôiksugu
    muid asju koos vanaema ja vanaisaga. Lapsed olid
    isegi korralikumad kui kodus olles ?? seega kui
    oleks mul võimalik lapsi maale ema juurde
    tihedamini saata siis saadaks ka ??

  • Avatar
    Vasta Ages 28. juuni 2016 at 21:12

    Mina oleksin küll väga õnnelik et mu lapsel oleksid vanavanemad, kasuema ja päris isa mul küll alles aga nad ei saa
    iseendagagi hakkama.. nii ma siis elan mehe ja 2lapsega , mees ka nädala sees tööl, näen ainult nädalavahetuseti. Vahel
    tahaks küll et keegi hoiaks mu lapsi et saaks puhatagi natukene aga sellist luksust ei ole ?

  • Avatar
    Vasta Liis 28. juuni 2016 at 21:08

    Järelikult pole sellel tegelasel väga palju tuttavaid, kui
    mitte keegi tema tuttavatest ei reisi või lapsi hoia ei
    anna vana vanematele.
    Ma olen jõhkralt kade, et mu lapsel ei ole nii vingeid
    vanaemasid kelle hoolde vahest last anda. Kas või
    selleks, et mehega korralik keretäis keppi teha. 😀

  • Avatar
    Vasta Kats 28. juuni 2016 at 21:08

    Noisver küll. Ma tean vaid paari
    sellist kanaemmet, kes ei ole nõus
    last kellelegi teisele jätma. Nad on
    ka sõprade naised, mitte sõbrannad.
    Sõbrannad on ägedad!

    Õnneks!
    Iga normaalne perekond hindab ka
    vanavanemate-lapselaste suhet.
    Ei tea, kauaks neid vanavanemaid on
    seega võiks neil lasta just
    võimalikult palju aega koos veeta.
    Toredad vanavanemad tavaliselt
    soovivad igal võimalusel lapselast
    näha ja osa võtta ka unejuttude
    lugemisest ja hommikusöögi
    valmistamisest 🙂
    (muidugi tööl käivatel vanavanematel
    on ilmselgelt vähem energiat ja
    võimalusi, kui kodustel, aga see on
    juba teine lugu).

    Mallukas, anna julgelt laps oma emale
    ja Leale hoida, mina kiidan Su
    teguviisi heaks! Ja reisida tuleb
    siis, kui selleks soovi on.
    Need kommenteerijad… on kibestunud
    töllakad, kelle päeva parim hetk on,
    kui saab midagi halvasti öelda.
    Ahjaa. Või siis ei näe töllakad
    lihtsalt üle oma ninaotsa, et nende
    eluviis tegelikult ei ole õigem ja ei
    peagi sobima teistele peredele.
    Inimesed on erinevad. Daah.

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 28. juuni 2016 at 21:13

      No tegelikult ka see kanaemmeks kutsumine on paras halvustamine, eriti, kui sa ei tea, mis põhjusel inimene selline on. Mul näiteks üks perekonnnatuttav on ka jube “kanaema” aga seetõttu, et tal lihtsalt pole kellelegi last anda ja ta on nii harjunud, et ei kujutaks enam seda ettegi, et läheks kuskile lapseta. Aga no minu meelest kui inimene ise rahul ja õnnelik on, siis on ju hea.

      Inimesed ON erinevad, sinna pole midagi teha. Nt Türki oleks mina tahtnud Mari kaasa võtta, aga Kardo ei tahtnud 😀

      Ja no minul on täiega vedanud, et on inimesi, kellele last anda, kes on osa tema perest ja kellel on aega ja võimalusi hoidmisega aidata 🙂

      • Avatar
        Vasta ;) 28. juuni 2016 at 21:56

        Ma olen ka “kanaema” siis 🙂 Aga tglt
        ongi minu asi selles, et mul ei ole
        lapsi kellegi hoolde jätta, et ise
        kuhugi minna! Seega olen ma harjunud,
        et käimisi ja tegemisi tuleb valida
        vastavalt sellele, kus lastega ka
        kannatab olla jne.
        Ja olles siukse eluga harjunud, ei
        kujuta ma ka ette, et oma lapsed
        nädalaks v kauaks iganes kellegi
        teise hoolde jätaksin 😛 Tean, et
        neil oleks vanavanematega ka kõik
        hästi jne, kuid enda igatsus oleks
        vist liiga suur 😀
        Samas ei eita ma, et vahel tunnen, et
        tahaks natuke aega iseendale, meile
        kahele 😛

  • Avatar
    Vasta Signe 28. juuni 2016 at 21:07

    Täitsa lõpp, mis pseudoprobleemid inimestel on 😀

  • Avatar
    Vasta J. 28. juuni 2016 at 21:05

    Minu meelest on see väga tore, et laps ka vanaemadega
    on.
    Meil on näiteks nii, et vanaema elab üle tee, aga
    lapselaps tuleb meelde ainult juhul, kui tarvis oleks, et
    talle appi minnakse?

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 28. juuni 2016 at 21:06

      Mari ei oska veel kedagi aidata 😀 Kui just keegi ei vaja abi segaduse tekitamisel 😀

  • Avatar
    Vasta Birgit 28. juuni 2016 at 21:04

    Marike on teisel pildil nagu väike armas Pipi 🙂

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 28. juuni 2016 at 21:06

      Jaaa! 😀

  • Avatar
    Vasta kätlin 28. juuni 2016 at 21:04

    Minu arvates väga tore, et vanaema
    ise küsib last enda juurde. Ei pea
    käima pakkumas, et kas sa saaksid
    teda vaadata. Ma olen sinu jutuga
    100% nõus nii, et pikemat
    kommenteerimist ei vajagi 🙂

    • Mallukas
      Vasta Mallukas 28. juuni 2016 at 21:07

      Minu meelest on see ka hästi lahe, et inimene ise tahab ja tegeleb. Muidugi on kordi, kus ma ise ka olen küsinud, et kas sa saad võtta jne, aga enamasti tulevad sellised kõned mu emalt ootamatult, et kuule, mul täna igav, võtan Mari endale 😀

      • Avatar
        Vasta Hellu 29. juuni 2016 at 10:18

        Minul ämm teatas eile, et neljapäeval peale tööd võtab mu poja ja toob ta reede õhtul tagasi.
        Olen vaid rahul, et mu lapsel on vanaema, kellega möllata/olla/aega veeta. Ja kes tahab seda vabatahtlikult teha.
        Ja ise saan samal ajal teha kodus midagi sellist, mida alla kolmese kõrvalt on raske teha, näiteks nagu kõikide pokaalide ja
        klaaside pesemine, et korra aastas ka need puhtaks saaksid kapi klaasi tagant.