Eile üks lugeja saatis mulle screenshotid sellest, kuidas fotograafide grupis arutatakse nende üle, kes fotograafide turgu solgivad. Muidugi oli teiste seas välja toodud ka minu pildistamised, sest 30€ eest umbes 50 pilti anda ja lisaks veel hiljemalt järgmiseks päevaks kliendile pildid kätte anda, see olla tänapäeval surmapatt. Seda selle pärast, et PÄRIS fotograafid, kes näevad piltide tegemise ja töötlemisega jubedat vaeva, nendele hakkavad inimesed siis kurtma, et nad liiga kallilt pildistavad. Loodan, et keegi ei pahanda, aga kopeerin lõigukese teemast (osa jätsin välja, teemaalgataja tahab teha PÄRIS fotograafide andmebaasi):

See postitus on mõeldud professionaalsetele fotograafidele. Teile, kes te ei solgi turgu. Teile, kes te ei anna võileiva hinnaga kliendile kätte kõiki pilte mingi häguse automaatse töötlusega.

Nagu ilmselt paljudki teist, olen mina ja paljud teised professionaalsed fotograafid hädas teadmatute klientidega.
Ikka ja jälle ilmuvad välja inimesed, kellele on mõni “fotograaf” poole vinnaga ja suisa olematu hinnaga fototeenust osutanud.

Ja siis satub see klient meie juurde, kes me oleme seda õppinud, pildistame igapäevaselt ja pakume igati professionaalset ja kvaliteetset teenust aga… algab vaidlus. Hind on kliendi jaoks üle mõistuse kallis ja mis mõttes ta ei saa kätte kõiki pilte? Ja miks ei saa pilte kätte juba homme? Ja mis töötlus?  Me kõik teame, mis on fotograafiks olemise kulutused: kui palju maksab tehnika, stuudio ülalpidamine, palgakulutused jne.

Oleks aeg see hämamine ja turu solkimine ära lõpetada ning Eesti inimestele näidata mis on mis tase ja mis hinda on normaalne maksta kvaliteetse fototeenuse eest. Kui maksad vähem, saad ka vähem, maksad rohkem, saad rohkem.

Miks küsin mina pildistamise eest vähe raha? Esiteks seetõttu, et see ei võta mult palju vaeva! Kui ma hakkaks nüüd lambist midagi tegema, mis mulle kohutavalt raske on ja hirmsasti aega võtab, siis küsiksin ma tõesti suuremat summat. Näiteks kui ma otsustaksin täna, et tahaks vannitubasid plaatima hakata, siis küsiksin ma selle eest 10000 euri, sest see tundub nii raske ja keeruline. Aga vot pildistamine + järeltöötlus on minu puhul üsna algelised ja järelikult on see kõik mulle ka väga lihtne. Kui ei oleks, siis ma ei teeks. Ja no mulle väga meeldib seda teha kah – selle pärast küsingi vähe raha.

DSC_3503

Ma teeks neid pilte üldse jumala tasuta (mida ma ka suvest saadik teinud olen), aga mul juhtus selline asi, et Nikon pani Eestis oma kontori kinni ja seetõttu pidin ma oma kaamera neile tagasi andma. Kuna ma oma kaamerast loobuda ei tahtnud, siis pidin ma ta välja ostma. Õnneks sain selle pea poole soodsamalt – 3000€ kaamera “vaid” 1799€ eest. Nojah, head nägemist dekreedirahad ja nüüd on see kaamera minu oma.

Siis tekkiski mõte, et ma võiks vähemalt oma kaamera raha tagasi saada, sest noh, aega ju kulub ikka selle pildistamisega. Ning muidugi ma mõtlesin alguses pikalt, et palju ma küsima peaksin. Nagu ma sellest teemast aru saan, siis et mitte olla turusolkija, oleksin ma pidanud kohe sott sessioon küsima? Tõesõna, tehke mulle selgeks, mismoodi peab üks algaja alustama? Ma ei saa ju kohe küsida 100€ sessiooni pealt. Aga 30€ ka küsida ei tohi? Püha issand jeesus, mida ma siis teha tohiks? Ma tean ju ise ka, et ma ei ole professionaalne fotograaf, aga ma pole seda mitte iial ju väitnudki.

Teine asi on see, et mul ei ole vaja ka mingit stuudiot ülal pidada, see on kindlasti kallim. Mul pole vaja isegi kuskile MINNA, sest inimesed tulevad siiasamasse minu koju või lähme kuskile lähedale loodusesse ja ei võta see tohutult minu väärtuslikku aega.

Kolmandaks – ma tahan, et igasuguse rahakotiga inimesed saaksid lubada paari toredat pilti. Sotti pole kõigil välja käia, aga 30€ ehk ikka leiavad, et saada mõni tore pilt enda lapsest või perekonnast. Mis selles siis halba on? Ma lihtsalt ei saa aru, et kellele ma sellega liiga teen? Ma ei taha uskuda, et minu klõpsutamine võtaks nüüd mõnelt PROFFILT leiva laualt. Või mis?

Minu peas tundub loogiline, et inimene ise vaatab näidispilte ja siis otsustab, kas soovib fotograafi juurde tulla või mitte. Kui talle näidispildid ei meeldi, siis ei pea ju tulema. Ma pole ausalt kedagi sundinud. Ja kui keegi vaatab minu tehtud pilte ja leiab, et tema silmale need ei ole piisavalt head või pfoffid, siis saab ju alati leida kellegi, kes teeb minust paremaid pilte. Neid on palju! Ma ise tean ka, et arenemisruumi on ja eks ma vaikselt noktsen ja pusin, aga ma ütlen jumala ausalt, et MULLE endale mu pildid täitsa meeldivad. Mõni rohkem ja mõni vähem. Ja eks ma üritan ikka vaikselt edasi areneda ja paremaid pilte teha ja Lightroomis (see on töötlusprogramm) uusi asju õppida ja no issand jumal, las ma siis teen. Kellele ma sellega liiga teen? Mulle on isegi võõrad lapsed täiega meeldima hakanud, sest nad on kõik nii ilusad ja armsad ja nunnukesed!

eilne

Muuseas, kas te teate, et arvega tasudes läheb pea pool sellest nagunii maksudeks…Ja kuna iga kord kui ma pildistan, käib mul ämm abiks ja nüüd neid pildistamisi tuli PAUH nii palju, siis mõtlesin, et oleks viisakas oma tulusid natukene ämmaga ka sheerida, et ta mu last hoiab. Eriti kui ta peab seda päevas mitu tundi tegema. Seega viieka annan igalt fotoshuudilt veel talle. Te võite ise nüüd mõelda, palju mulle siit kõigest kätte jääb, mitte väga :D

Aga uuest aastast tõstan mina ka hinda 50€ peale. Lihtsalt selle pärast, et natukene oma aega säästa ja teha kahe-kolme pildistamise asemel päeval näiteks ainult üks. Ja noh, kuna pildistama tulla tahtjaid on praegu väga-väga palju, siis tundub, et mu pildid nagu lähevad peale ja võib ehk hinda tõsta juba. Muuseas, esimesed inimesed, kellele ma raha eest pilte tegin, ma ei tahtnud neilt enne rahagi võtta, kui nad on pildid üle vaadanud ja öelnud, kas neile üldse sobib. Täiega kartsin, et nad ütlevad, et pildid on kohutav sitt. Aga ei öelnud keegi!

Ma muidu eile naersin Kardoga, et siiani kõik, kes käinud on, on ENDA SÕNUL jube rahul olnud (ja mõned veel uued ajadki kirja pannud), aga äkki nad lihtsalt selle pärast ütlevad nii, et ei taha mu tundeid riivata, või kardavad, et ma lähen äkki jube närvi vms :D? Ma luban, et ma päriselt ka ei lähe.

DSC_3866

Eilne päkapikk piparkooke nosimas

Sellesse aastasse ma enam fotosessioone kirja ei pane, välja arvatud siis, kui kellelgi mingi ERITI lahe idee on. Näiteks eile kirjutas mulle üks neiu, et tahab oma siiliga pildistama tulla. No vähe ma ei leia talle aega. Jõulupildid SIILIGA! Ma ei jõua ära oodata! Kuid kõik lastega ja beebidega  ja sõbrannadega ja peredega pildistamised jätan uude aastasse. Aga kõik, kes siiani käinud on, on niii lahedad inimesed, ausalt kah! Raudselt need on kah, kes veel tulemas on.

poisid

Seega – kui soovid järgmiseks aastaks fotosessiooni, siis selle tarbeks tellisin ma eile Kukupesalt kahed kinkekaardid. Ühed on vähe jõulusemad, teised lihtsalt sellised ilusad asjad. Nende hinnaks on 40 euri (pluss post) ja nendega saab siis kingisaaja endale järgmisel aastal pildistamise bronnida. Mõlemaid on müügil vaid 30 tk ja need saadetakse siis teie soovitud aadressil inimesele koju (või sulle postkasti, et sa saaksid endale sobival ajal kingituse üle anda). Kinkekad on kõvema paberi peal ja ilusa paelakesega kinni tõmmatud. Transpordi kasvõi otse kuuse alla. Tavakinkekad on halli või roosaka paelaga, jõulukad hõbedase või sinisega. Et jah, kes tahab kellelegi kingikotti poetada, siis kiirematel see võimalus on. Muidugi sa võid kinkekaga ka endale järgmiseks aastaks aja bronnida.

kinkekas

15049701_10154247548458155_1436361277_n-2

Huh. ma olen seda postitust nüüd reaalselt KOLM tundi kirjutanud, aitab kah. Aga mis teie sellest turu solkimise värgist arvate? Selles suhtes ma saan aru, et hea asja eest tulebki maksta, aga no minu käsi küll ei tõuse inimestelt sotti nõudma :D

Jaga: