AVALDAN ARVAMUST

turusolkijast pildistaja in action

15. november 2016

Eile üks lugeja saatis mulle screenshotid sellest, kuidas fotograafide grupis arutatakse nende üle, kes fotograafide turgu solgivad. Muidugi oli teiste seas välja toodud ka minu pildistamised, sest 30€ eest umbes 50 pilti anda ja lisaks veel hiljemalt järgmiseks päevaks kliendile pildid kätte anda, see olla tänapäeval surmapatt. Seda selle pärast, et PÄRIS fotograafid, kes näevad piltide tegemise ja töötlemisega jubedat vaeva, nendele hakkavad inimesed siis kurtma, et nad liiga kallilt pildistavad. Loodan, et keegi ei pahanda, aga kopeerin lõigukese teemast (osa jätsin välja, teemaalgataja tahab teha PÄRIS fotograafide andmebaasi):

See postitus on mõeldud professionaalsetele fotograafidele. Teile, kes te ei solgi turgu. Teile, kes te ei anna võileiva hinnaga kliendile kätte kõiki pilte mingi häguse automaatse töötlusega.

Nagu ilmselt paljudki teist, olen mina ja paljud teised professionaalsed fotograafid hädas teadmatute klientidega.
Ikka ja jälle ilmuvad välja inimesed, kellele on mõni “fotograaf” poole vinnaga ja suisa olematu hinnaga fototeenust osutanud.

Ja siis satub see klient meie juurde, kes me oleme seda õppinud, pildistame igapäevaselt ja pakume igati professionaalset ja kvaliteetset teenust aga… algab vaidlus. Hind on kliendi jaoks üle mõistuse kallis ja mis mõttes ta ei saa kätte kõiki pilte? Ja miks ei saa pilte kätte juba homme? Ja mis töötlus?  Me kõik teame, mis on fotograafiks olemise kulutused: kui palju maksab tehnika, stuudio ülalpidamine, palgakulutused jne.

Oleks aeg see hämamine ja turu solkimine ära lõpetada ning Eesti inimestele näidata mis on mis tase ja mis hinda on normaalne maksta kvaliteetse fototeenuse eest. Kui maksad vähem, saad ka vähem, maksad rohkem, saad rohkem.

Miks küsin mina pildistamise eest vähe raha? Esiteks seetõttu, et see ei võta mult palju vaeva! Kui ma hakkaks nüüd lambist midagi tegema, mis mulle kohutavalt raske on ja hirmsasti aega võtab, siis küsiksin ma tõesti suuremat summat. Näiteks kui ma otsustaksin täna, et tahaks vannitubasid plaatima hakata, siis küsiksin ma selle eest 10000 euri, sest see tundub nii raske ja keeruline. Aga vot pildistamine + järeltöötlus on minu puhul üsna algelised ja järelikult on see kõik mulle ka väga lihtne. Kui ei oleks, siis ma ei teeks. Ja no mulle väga meeldib seda teha kah – selle pärast küsingi vähe raha.

DSC_3503

Ma teeks neid pilte üldse jumala tasuta (mida ma ka suvest saadik teinud olen), aga mul juhtus selline asi, et Nikon pani Eestis oma kontori kinni ja seetõttu pidin ma oma kaamera neile tagasi andma. Kuna ma oma kaamerast loobuda ei tahtnud, siis pidin ma ta välja ostma. Õnneks sain selle pea poole soodsamalt – 3000€ kaamera “vaid” 1799€ eest. Nojah, head nägemist dekreedirahad ja nüüd on see kaamera minu oma.

Siis tekkiski mõte, et ma võiks vähemalt oma kaamera raha tagasi saada, sest noh, aega ju kulub ikka selle pildistamisega. Ning muidugi ma mõtlesin alguses pikalt, et palju ma küsima peaksin. Nagu ma sellest teemast aru saan, siis et mitte olla turusolkija, oleksin ma pidanud kohe sott sessioon küsima? Tõesõna, tehke mulle selgeks, mismoodi peab üks algaja alustama? Ma ei saa ju kohe küsida 100€ sessiooni pealt. Aga 30€ ka küsida ei tohi? Püha issand jeesus, mida ma siis teha tohiks? Ma tean ju ise ka, et ma ei ole professionaalne fotograaf, aga ma pole seda mitte iial ju väitnudki.

Teine asi on see, et mul ei ole vaja ka mingit stuudiot ülal pidada, see on kindlasti kallim. Mul pole vaja isegi kuskile MINNA, sest inimesed tulevad siiasamasse minu koju või lähme kuskile lähedale loodusesse ja ei võta see tohutult minu väärtuslikku aega.

Kolmandaks – ma tahan, et igasuguse rahakotiga inimesed saaksid lubada paari toredat pilti. Sotti pole kõigil välja käia, aga 30€ ehk ikka leiavad, et saada mõni tore pilt enda lapsest või perekonnast. Mis selles siis halba on? Ma lihtsalt ei saa aru, et kellele ma sellega liiga teen? Ma ei taha uskuda, et minu klõpsutamine võtaks nüüd mõnelt PROFFILT leiva laualt. Või mis?

Minu peas tundub loogiline, et inimene ise vaatab näidispilte ja siis otsustab, kas soovib fotograafi juurde tulla või mitte. Kui talle näidispildid ei meeldi, siis ei pea ju tulema. Ma pole ausalt kedagi sundinud. Ja kui keegi vaatab minu tehtud pilte ja leiab, et tema silmale need ei ole piisavalt head või pfoffid, siis saab ju alati leida kellegi, kes teeb minust paremaid pilte. Neid on palju! Ma ise tean ka, et arenemisruumi on ja eks ma vaikselt noktsen ja pusin, aga ma ütlen jumala ausalt, et MULLE endale mu pildid täitsa meeldivad. Mõni rohkem ja mõni vähem. Ja eks ma üritan ikka vaikselt edasi areneda ja paremaid pilte teha ja Lightroomis (see on töötlusprogramm) uusi asju õppida ja no issand jumal, las ma siis teen. Kellele ma sellega liiga teen? Mulle on isegi võõrad lapsed täiega meeldima hakanud, sest nad on kõik nii ilusad ja armsad ja nunnukesed!

eilne

Muuseas, kas te teate, et arvega tasudes läheb pea pool sellest nagunii maksudeks…Ja kuna iga kord kui ma pildistan, käib mul ämm abiks ja nüüd neid pildistamisi tuli PAUH nii palju, siis mõtlesin, et oleks viisakas oma tulusid natukene ämmaga ka sheerida, et ta mu last hoiab. Eriti kui ta peab seda päevas mitu tundi tegema. Seega viieka annan igalt fotoshuudilt veel talle. Te võite ise nüüd mõelda, palju mulle siit kõigest kätte jääb, mitte väga 😀

Aga uuest aastast tõstan mina ka hinda 50€ peale. Lihtsalt selle pärast, et natukene oma aega säästa ja teha kahe-kolme pildistamise asemel päeval näiteks ainult üks. Ja noh, kuna pildistama tulla tahtjaid on praegu väga-väga palju, siis tundub, et mu pildid nagu lähevad peale ja võib ehk hinda tõsta juba. Muuseas, esimesed inimesed, kellele ma raha eest pilte tegin, ma ei tahtnud neilt enne rahagi võtta, kui nad on pildid üle vaadanud ja öelnud, kas neile üldse sobib. Täiega kartsin, et nad ütlevad, et pildid on kohutav sitt. Aga ei öelnud keegi!

Ma muidu eile naersin Kardoga, et siiani kõik, kes käinud on, on ENDA SÕNUL jube rahul olnud (ja mõned veel uued ajadki kirja pannud), aga äkki nad lihtsalt selle pärast ütlevad nii, et ei taha mu tundeid riivata, või kardavad, et ma lähen äkki jube närvi vms :D? Ma luban, et ma päriselt ka ei lähe.

DSC_3866

Eilne päkapikk piparkooke nosimas

Sellesse aastasse ma enam fotosessioone kirja ei pane, välja arvatud siis, kui kellelgi mingi ERITI lahe idee on. Näiteks eile kirjutas mulle üks neiu, et tahab oma siiliga pildistama tulla. No vähe ma ei leia talle aega. Jõulupildid SIILIGA! Ma ei jõua ära oodata! Kuid kõik lastega ja beebidega  ja sõbrannadega ja peredega pildistamised jätan uude aastasse. Aga kõik, kes siiani käinud on, on niii lahedad inimesed, ausalt kah! Raudselt need on kah, kes veel tulemas on.

poisid

Seega – kui soovid järgmiseks aastaks fotosessiooni, siis selle tarbeks tellisin ma eile Kukupesalt kahed kinkekaardid. Ühed on vähe jõulusemad, teised lihtsalt sellised ilusad asjad. Nende hinnaks on 40 euri (pluss post) ja nendega saab siis kingisaaja endale järgmisel aastal pildistamise bronnida. Mõlemaid on müügil vaid 30 tk ja need saadetakse siis teie soovitud aadressil inimesele koju (või sulle postkasti, et sa saaksid endale sobival ajal kingituse üle anda). Kinkekad on kõvema paberi peal ja ilusa paelakesega kinni tõmmatud. Transpordi kasvõi otse kuuse alla. Tavakinkekad on halli või roosaka paelaga, jõulukad hõbedase või sinisega. Et jah, kes tahab kellelegi kingikotti poetada, siis kiirematel see võimalus on. Muidugi sa võid kinkekaga ka endale järgmiseks aastaks aja bronnida.

kinkekas

15049701_10154247548458155_1436361277_n-2

Huh. ma olen seda postitust nüüd reaalselt KOLM tundi kirjutanud, aitab kah. Aga mis teie sellest turu solkimise värgist arvate? Selles suhtes ma saan aru, et hea asja eest tulebki maksta, aga no minu käsi küll ei tõuse inimestelt sotti nõudma 😀

Loe ka neid postitusi!

109 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta arvaja 13. juuli 2017 at 19:56

  Pole küll hiljutine teema, jõudsin siia googeldades, sest tuli teemaks see “turusolkimine”. Kommenteeriks ikkagi. Ei ole ka aru saanud, miks see peaks häiriv olema professionaalidele, kui keegi vastavalt väiksemale kogemusele ja ehk ka kuludele (lihtsam-kiirem-algelisem töötlus=vähem töötunde jne erinevad asjad mis siin jutus ka välja toodi) küsib ka väiksema summa raha. Mina näiteks ei soovikski tegeleda kliendiga, kes ei soovi just selliseid pilte, sellise taseme, stiili ja hinnaga nagu pakun. Kui klient arvab, et ta maksab teenuse eest üle, sest keegi teine, kes alles harjutab, teeb odavamalt… siis no seda lihtsam, kui ma ei pea temaga tegelema-vaidlema-harima-veenma. Seega ma mõistan seda odavama hinnaga tegemist küll ja eks Mallukas saab/sai seoses “turusolkimisega” palju tähelepanu, sest paljud teavad-jälgivad teda. Ma ütlen ausalt, et minu arvates ka nende fotode järgi mis siin olemas, arenemisruumi on, aga seda enam ei tohiks kedagi häirida, kui inimene õpib-areneb ja pole otseseks konkurendiks professionaalidele. Eriti kui ta ise ei väidagi, et pakub professionaalset teenust ja on kõige parem fotograaf maailmas ja veel makse ka maksab, tunneb lihtsalt rõõmu oma tegevusest jne, igati positiivne. Selles postituses siin on minu arvates igati mõistlik jutt. Erinevalt mingist vanemast postitusest, mis kritiseeris fotograafe ja jättis küll sellise ülbe ja samas asjast mitte teadliku mulje. Vastukaaluks leidsin ka ühe antud postitusest uuema, kus jutt juba mõistlikum oli. Igal juhul ei soovita alles alustanud fotograafidel kritiseerida/õpetada (professionaalseid ega ka teisi alustavaid) fotograafe, ega ka panna sellist fotograafi “tööjuhendit/listi mis on fotograafias oluline” kokku nagu seal vanemas postituses oli. Mõtlen siis umbes selliseid õpetusi fotograafidele, et “vaata ikka üle ja küsi endalt, kas sa hetke tabada suudad, see on kõige tähtsam ja mina saan sellega küll enda arvates hakkama” jne seda on teistel lihtsalt koomiline lugeda, kes juba kauem tegelenud ja ehk kes võiksid ise alustajatele näpunäiteid jagada. Vähemalt arvestage, et see on libe tee ja tulevikus tuleb ehk natuke piinlikust tunda. Teine asi mida sooviksin algajatel kaaluda on see, kui suur on nende fotohuvi ja hilisemad plaanid. Kui huvi on suur ja soov on ikkagi tulevikus professionaalsel tasemel tegutseda, siis tuleks järgi mõelda oma hinnapoliitika üle. Eesti turg on väike ja kui reklaamid end suurelt kui algaja, kes väikse raha eest hobikorras teeb, siis selline silt ka pikaks ajaks külge jääb, isegi kui oskused juba lubaks suuremat hinda küsida. Eriti hobifotograafide puhul, kes on varem juba mingil määral tuntud muudel põhjustel, kui fotograafia. Hiljem ehk suuremat summat küsides, inimesed polegi nõus maksma, sest “teavad” -tegu on algajaga ja tundub halb diil ka maksta rohkem kui sõber/tuttav/suvaline võõras just sai palju odavamalt sama fotograafi juures käia. Või näiteks soovitakse kogenud fotograafi ja siis “teavad”, et see fotograaf, kes end väga laialt hobifotograafina reklaamis ja eriti rahagi ei soovinud, et tema järelikult ei sobi (kuigi ei vaata isegi ehk uuemaid fotosid). Minu arvates hea lahendus siis on vaikselt harjutada-õppida, teha korralik tasemel portfoolio (sõpru-tuttavaid pildistada), seni mitte reklaamida ennast ei hobi-ega professionaalse fotograafina ja kui tasemes ja oskustes kindlam, siis küsida kohe turu keskmine (lähedane) hind, isegi kui kliente alguses vähe sp. Arvan, et nii on võimalused pikas perspektiivis paremad, samas igal ühel omad valikud ja kui tõsisemaid plaane pole fotograafina siis ju igati ok hobiga ka pisut teenida! 🙂

 • Avatar
  Vasta palju õnne 23. november 2016 at 15:14

  lausa pidin kirjutama.
  Ma pole ammu siia lugema sattunud, kuid nüüd lausa pidin.
  Su pildid on ilusad.
  Ja selle turu solkimise kohta. Olen kohanud paari “proffessionaalset” fotograafi…sõnu pole, no ausõna. Suurelt laialt reklaamitud, nii vahva ja tore, mõtlesin et lähen nende juurde, hind ka suht kobe.
  Soovisin kindlalt, et minu kodus pildistataks, hiljuti remonditud toas. Lihtsalt tavalisi pildikesi, mitte sätitud.
  Lõpptulemusena ilmus koju fotograaf, kes oli närviline naisterahvas, kaasa oli võtnud “abilise”, kuna pildistamine toimus lastega, ja no on teada nende tujud ju, üks hetk käib mingi laine üle, ja kõik, ilusaid pilte ei saa. Fotograaf oli närviline, kuna lapsed ei tahtnud nii pildil olla nagu tema seda soovis, Muudkui ohkas, sättis, otsis midagi, sättis veel, pool tehnikat ei töötanud, selle sättimise ja ootamise peale läks ühel lapsel tuju ära, ja ta läks teise tuppa. Fotograaf läks enamgi närvi. Saime siis ülejäänutega veel pilte tehtud, ja kui kätte saime…MAHA VISATUD RAHA!!!!!!! kõige algelisemas variandis olid taustad lumivalgeks töödeldud, kõik, mida rääkisime, et võiks pildile jääda, kustutas ta lihtsalt ära. Fotokvaliteedist polnud lõhnagi. igati ebameeldiv kogemus.
  samuti, kui käia kallis fotoateljees, õppinud “proffessionaalsete” fotograafide juures…ei kannata kommenteerimistki.
  nüüd käin juba mitmeid aastaid ühe kohaliku naise juures, kes ise õppis, tegi omale pisikese ateljeekese, hind on soodne (40 eur 1h umbes, tasuta plaat ja 1 pilt), saab lastega suurepäraselt hakkama, oskab sättida. Otsingi selliseid vaikseid pildistajaid…kellega jääb meeldiv kogemus.
  Niiet Mallukas, kui see on su siiras soov sellist tööd teha, siis miks mitte. Turu solkija sa kindlasti pole. Häsid tegijaid on mõlemal pool, nii “proffide” kui turu solkijate juures. Ja samuti on ka halbu tegijaid…

 • Avatar
  Vasta Kairiin Jõemets 18. november 2016 at 07:01

  Tere, sooviks fotosessiooni kinkekaarti osta 🙂

 • Avatar
  Vasta Egle P. 17. november 2016 at 13:46

  Mina olen ka see “nõme turusolkija”, kes odava raha eest oma teenust/pilte müüb. Aga ma arvan, et muidu ei saakski alustada, kui kohe a’la 100 eurot tunnist küsida. Keegi ei tuleks ju siis minu kui algaja juurde. 😀 Odava hinnaga tulevad inimesed meelsamini ka algajate juurde, kelles nad kohe võib-olla nii kindlad ei ole. Ja kui jäävad rahule, tulevad ka teine-kolmas-neljas kord tagasi. Sellepärast ka mina odava hinnaga alustasin (20 eurot), aga kuna nõudlus on nii suureks läinud ja minu ajakulu järjest suureneb (ja kulud koolitustele, tehnikale, enesearendamisele…), siis uuest aastast plaanin ka hinda tõsta. Loodetavasti kliente sellega päris ära ei peleta.. 😀

  Ainult ühest asjast ma aru ei saa. Kuidas Sa pildid nii ruttu töödeldud saad? Selles mõttes ,et kui alustasin, siis andsin ka inimestele a’la 80 pilti hiljemalt järgmisel päeval. Kõik olid töötluse läbinud (ja olin ise marurahul nende piltiega tol hetkel! :D). Nüüd aga läheb poole vähemate piltide töötlemiseks rohkem aega. Lihtsalt ei jõua.. Isegi siis mitte, kui samad sätted mitmele pildile peale panna, siis tuleb pildid ikka ühekaupa üle vaadata ja sätteid parandada/teravust lisada jne.. Pidevalt lisandub uusi nippe, mida töötlemises veel katsetada ja kasutusele võtta ja see kõik võtab ikka meeletult aega tegelikult. Sinu postitusest võib tõesti mõnele mulje jääda, et fotograafia ongi lihtne “klõps ja valmis”, aga tegelikult see päris nii ikka ei ole. 🙂

  Aga jätka samas vaimus ja kui koolitustele ei jõua, siis Internet on üks paganama hea leiutis ka fotograafia ja -töötluse vallas! Praktiseerimine on võtmesõna heaks meistriks saamisel! 🙂

 • Avatar
  Vasta Jubin 17. november 2016 at 11:08

  Mul tuleb selle jutu peale see taksojuhtide viha taxify(vistoli) vastu, et see võtab töö käest vm.
  Turuhinna määrab ikka ostja. Ehk tõesti ongi LIIGA kallid need fotohinnad, aga Mallu-
  SAVI! LAS HAUGUVAD

 • Avatar
  Vasta Pohl 16. november 2016 at 22:59

  Ma ei taha päris mitmel põhjusel proffide juurde pildistama minna. Esiteks on hinnad päris krõbedad ja teades näiteks oma lapsi, siis saaks vast mõned üksikud pildid mis kätte saaks ja selle eest ulme summa välja käia…nooo ma ei tea……Teisalt on kurb vaadata kyidagi neid profi pilte. Jääb mulje pingutatud olekust. Samas hobifotograafid suudavad pildile saada palju paremini tõelisi emotsioone, vähemalt on selline tunne jäänud.

 • Avatar
  Vasta Mari-Liis 16. november 2016 at 20:33

  Nojah, tõesti tüütu on vingus kliendiga hinna pärast taielda, aga mina olen analoogsetes olukordades lihtsalt kliendile viisakalt paari tuttavat algajat soovitanud, kes palju odavamalt teevad 🙂 Ise olen aja jooksul selgeks õppinud, et kvaliteetset teenust liiga odavalt pole mõtet müüa, kui ise rahul pole ei saa ka klient rahul olla.
  Väga lahe et sa sellise mõnusa hobi oled leidnud ja on näha et silma sul enam-vähem on. Kas oled mõelnud mõne fotokoolituse läbimise peale? Saaksid kindlasti tehniliselt palju paremaks ja mine tea, äkki hakkad ise varsti peofessionaaliks 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 16. november 2016 at 21:04

   Tahan küll minna jah 🙂

 • Avatar
  Vasta Laura Toomesoo 16. november 2016 at 13:57

  Ma kommenteeriksin meeleldi siia ka “selle kallima” fotograafi vaatevinklist.
  Lugesin isegi põgusalt Fb’s olnud postitust, seal aga käis nii tihe arutelu ja aeg oli ka juba üsna hiline, seega ei jõudnud, ega ei olnud ka tahtmist seal pikemalt oma kommetaari lisada.

  See, kuidas keegi alustab, tasuta või väikese tasuga jms, ei häirigi mind mingil moel. Olen ise samuti 4,5 aastat tagasi nullist alustanud, ning käitusin ilmselt sama moodi.

  Olen täiskohaga fotograaf http://www.lauratoomesoo.com
  Uue aasta märtsis saab aga täis 3a ajast, mil fotograafia on minu põhitöö ja ka ainuke sissetuleku allikas.
  Tõsi, tunnistan, aastatega on hinnad tõusnud ja tõesti on minu praegustes pakettides fotosid 10-20, soovi korral on alati võimalik juurde soetada just nii palju pilte, kui soovi on.

  Mida ma aga tahaksin öelda, on see, et fotograafi sessiooni hind ei ole ju ometigi tema selle 30min või 60min või mis iganes ajaühiku tasu?!

  Mina pildistan enamjaolt vastsündinud beebisid. Blogisse satub ikka üsna sageli ka postitusi, neile saab pilgu peale heita siit: https://lauratoomesoo.com/blog/
  Ühe beebi pildistamise kohta kulub mul päris kindlasti 2 8 tunnist tööpäeva, kui sinna sisse arvestada sessiooniks ettevalmistused, pildistamine ise, järeltöö ( sortimine, töötlemine, printide tellimine, pakendamine, galeriide loomine), lisaks veel ka enne ja pärast toimuv kliendi suhtlus.

  Sama ka teiste sessioonide puhul. Jah, seal läheb pildistamisega kiiremini, aga kõik muu käib ikkagi sinna juurde.

  Hästi, võibolla siis on ka selle kahe tööpäeva kohta see summa äkki suur?
  Aga isegi see ei ole ju veel kõik. Minu tööaja sisse kuulnub ka kirjavahetus-telefoni kõned kõikide teiste potensiaalsete klientidega, kes ühel või teisel põhjusel siiski pildistama ei jõua.
  Samuti on minu töö oma sotsiaalmeedia ja kodulehe pidev uuendamine ja sisu tootmine ( Mallukas just kirjutas siin samas, et ta kirjutas seda postitus 3h).
  Kõikvõimalik paberimajandus võtab aega. Kuna pildistan beebisid, siis ikka ja jälle suuredan ja uuendan selle tarvis oma “aksessuaaride” valikut, peapaelad, kangad, kudumid, anumad jne jne. Need ei ole kuskil poes riiulil, neid tuleb mööda interneti otsida, 95% ulatuses välismaalt. Kas ma peaksin seda tegema õhtul öösel? Ei, ma teen seda päeval ja arvestan selle aja oma tööaja sisse. Ja need igasugused “vidinad” ei ole odavad, mitte grammigi, taaskord: kulu, aga ma tean milliseid pilte ma tahan teha ja ma olen valmis nendesse aksessuaaridesse investeerima.

  Koolitused, töötlemine- sellega tahaks ka pidevalt tegeleda, otsida uusi lahendusi viise, kuidas saada “workflowd” kiiremaks, selle jaoks on mitu tundi vaja istuda videosid vaadates, materjale lugedes ja ise läbi katsetades. Jälle suur ajakulu, aga see kuulub mu töö hulka!
  Mina töötlen 100% pildid Photoshopis, kõik ükshaaval, jah, mõned asjad saab ka automaatselt tegema panna, aga üle tuleb ikkagi iga pilt üle vaadata.
  Kindlasti leiab koolitusmaterjali ka juutuubitades, aga oluliselt lihtsam on soetada konreetset teemat puudutav koolitus, ajakulu küll väiksem ( otsimise arvelt), kuid sellega kaasneb taaskord kulu.

  Jah, mul on ka stuudio, teadlikult otsisin ( ja ünneks ka leidsin) ruumi, mille üleval pidamine ei käi ülejõu, nii et seda ma suureks kuluartikliks ei pea, kuid siiski arvestatav osa.

  Kõige suurem kulu on aga tööjõu maksud. Ma maksan endale palka ( sest “päris” tööd mul ju ei ole), ja see on tõesti kulu, eriti, kui tahaks kätte saada kasvõi Eesti keskmist palka. Sest ometigi ma ju teen tööd, ja seda tööd teen ma praegu mitu mitu korda rohkem, kui mis iganes muul töökohal, mis mul eelnevalt on olnud.

  Ja kuna minu ettevõte jõudis sel aastal ka käibemaksukohustuslaseks saada, siis igast kirjutatud arvest läheb 20% maksudeks.

  Ehk siis, et seda pikka kommetaari mitte veel pikemaks ajada, siis ma tahan kokkuvõtvalt öelda, et minu pakettide hinnad on arvutatud arvestades kulusid ja töötunde, mis ma nädalas/ kuus jõuan teha. Ma soovin ka, et minu töötunnid oleksin riikliku normi piirides. Mul on kodus kaks tütart ja ma soovin, et mul pere jaoks ka aega jääks. Päris mitu head aastat on suved ja õhtud kõik kas pildistamise või töötlemise alla läinud, nii et tegelen praegu hoolega sellega, et mul on siiski tööaeg ja vaba aeg.

  Seega on väga lihtne arvutada, kui palju ma jõuan pildistada, et ma saaksin igale kliendile pühenduda, nii sessiooni, töötlemise kui ka suhtlemise ajal, palju kulub aega kõigele muule, et end pidevalt arendada ja ettevõttet jätkusuutlikuna hoida, ja selle alusel ka hinnad välja arvutada. Ahjaa, igasugused pisikulud juurde, programmilitsentsid, veebimajutus, kontoritarbed, postitamine jne jne.

  PS, lisaks veel amortisatsiooni fond vms, sest kui ikka mõni tehnika vidin rikki läheb, siis summad, mis uue soetamiseks vajalik, on kopsakad.

  Jah, jutt sai pikk, aga lühidalt ei olegi seda võimalik edasi anda, ma niigi hoidsin ennast tagasi 🙂
  Ehk lihtsalt aitab aru saada ka sellest, et hinnad ei ole alati varukast raputatud 🙂

 • Avatar
  Vasta maurus 16. november 2016 at 09:58

  Täitsa teise kandi pealt – sul käib nüüd kodus seoses nende fotoshuutidega palju inimesi, seal hulgas palju lapsi. Kas sa ei karda, et saad niiviisi Lendele mingi nakkuse, sest lasteaialapsed on pea kõik tihti haiged ja seega ka nakkuste levitajad. Esimesed elukuud ongi beebi kõige vastuvõtlikum.
  Aga pildid on toredad ja hind mõistlik, jätka samas vaimus ( aga mitte lastega tegelemise aja arvelt, eks).

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 16. november 2016 at 10:08

   Mul pole kodus ühtegi lasteaialast käinud 🙂

  • Avatar
   Vasta Rita 16. november 2016 at 16:59

   Nagu ma olen aru saanud, siis Mari käib nagunii lasteaias? Need viirused on igal pool, nii toidupoes, takso ukselingil jne. Ja rinnapiim aitab immuunsusele kaasa 🙂

 • Avatar
  Vasta Marju 16. november 2016 at 07:21

  Ma arvan, kui inimesel on natuke silma ja südant – nii, nagu sinul seda on – enam-vähem ok kaamera ja põhiteadmised fototöötlusest, siis saabki tänapäeval ka amatöör teha väga ilusaid pilte. Nii et vähe ma isegi ei läheks närvi, kui ma oleks professionaalne fotograaf! Sest mõtle ise – tuleb kuskilt Männiku metsast mingi tsikk, kelle nimi pealegi on suht tuntud ja kellega inimestel vist on lihtsam suhestuda (sest tänu blogile on kõigil tunne, nagu nad läheks oma sõbranna juurde), ja hakkab tegema, oh õudust, päris ilusaid pilte!
  Minu meelest on see nii lahe, et sa oled hakanud vaikselt pildistamisega tegelema. Mina käisin oma beebiga päris fotostuudios pilidstamas ja see oli minu jaoks väga suur väljaminek, 160 EURi (2h ja 50 pilti). Kas mul oli pärast tunne, et need pildid olid seda raha väärt? Tegelikult mitte. Ma arvan, et headele profifotograafidele jätkub ka ikka turgu, aga minul küll on ainult hea meel, kui tekib ka alternatiivseid võimalusi. Nii et lase aga kaameral käia 🙂 P.S. Kirjuta Marist ka jälle, mis ta vahepeal õppinud on jne, ta on nii armas rüblik ja ma elasin teie perele nii kaasa, kui teil vahepeal temaga nats muresid oli. Kõike head!

 • Avatar
  Vasta Tyy 16. november 2016 at 01:06

  Jesver iga koolilapski teab, et turg määrab hinna kvaliteedi suhte.
  Igasugu toredaid põjendusi võib ju leiutada ja kogu ilma süüdistada oma probleemis, turu vähesuses, hinna alla kauplemises, ent klient on ikka see, kes valib kas tahab maksta kvaliteedi, kuulsa nime eest või teeb muu valiku.
  Teema algataja kisa ei muuda mitte midagi. Ja miks peakski ?
  Mulle tõi üks neiu müüki viletsalt kootud sokid ja tahtis ulme hinda põjendusel, et vaat tema koob aeglaselt ja peab seetõttu suurmat tasu saama. Kus on loogika ? Et siis karistame nobe-näppe väiksema hinnaga !!!
  Sama teema on suurte kunstnikega , kel äri ja müügimehe anne/oskus puudub ja kes on hirm tigedad neile kes edukad, siis püütakse nende tegemisi igal viisil maha teha, halvustada.

 • Avatar
  Vasta Krista 15. november 2016 at 22:58

  Ma arvan, et igaüks võib seda teha mis tahab ja kui on kliente ning see nö hobi ka perele natuke raha sissse toob siis on see ju ainult positiivne 😀 Mis see nende ‘proffide’ asi on? Kui klient on Mallu töötlusega rahul siis ongi kõik hästi, kes tahavad ikka no ‘neid päris’ pilte need ei lähe ju Malluka juurde. Umbes sama teema nagu ‘päris’ taksojuhid kiruvad uberit.. 😀

 • Avatar
  Vasta Marge 15. november 2016 at 22:26

  Täiskuu mõjud ehk et nad seal nii leilis on 🙂 ma ka lugesin ja imestasin
  Tõesti nagu mõni kainem seal ka kirjutas,Päris fotograafid seal ei tõmble, neil tööd jagub, ammuks veel siis sinu tegemiste peale ñãrvi minna 😀
  Seal vahutavad need oma arust jube kõvad tegijad.
  A sa ära lase ennast häirida, iga inimene käib seal pildistamas kus talle sobilik on 🙂

 • Avatar
  Vasta NN 15. november 2016 at 21:32

  Eks peab arvestama ka sellega, et kui teenuse eest küsid raha, peaksid sealt pealt ka maksud maksma. “päris” fotograaf loodetavasti seda ka teeb. Kui nüüd mõelda, et see 30 euri peaks katma pildistamise, autosõidu, fotoaparaadi ,tehnika, arvuti, legaalsed programmid (mis sul kindlasti on) ja veel maksud ka, siis endale kätte ei jäägi sellest midagi. Aga suvalt mustalt tehes, kui mujalt tuleb pappi peale ja photoshop on piratebay’st- why not taskuraha teenida. Käid 60 korda pildistamas ja fotoka raha on tagasi.

  Pigem kui soovid lihtsalt oskusi lihvida, siis pildista tasuta või siis kasuta seda versiooni, et inimesed maksavad, palju arvavad, et väärt oli asi.

  • Avatar
   Vasta HM 17. november 2016 at 20:04

   +1

   Küsi hinda, mille vääriliseks oma tööd pead, aga kui teised maksavad makse, siis miks sina ei peaks, kui osutad teenust. See kehtib kõikidele loomevaldkondadele. Lihtne on hoida hind madal, kui makse ei maksa.

 • Avatar
  Vasta Carmen 15. november 2016 at 21:31

  Noh, mina ei leia, et sa ei tohi seda teha, sest SA POLE KUNAGI (ma vähemalt pole näinud) ennast väitnud olevat proff-fotograaf. Siit ka see hinnavahe ja suhtumine. Sa klõpsid niisama pilte, mis muide on vägagi õnnestunud ja lähevad tavarahvale peale. Tavarahva all ma mõtlen inimesi, kes pole kursis, kui raske võib olla fotograafiks õppida ja teada/osata igasuguseid pisiasju, mis teevad pildid “ideaalseks”. Ma mõtlen neid värvilahendusi, seadistusi vastavalt valgusele ja muud sellist.
  Seega mulle jääb arusaamatuks, miks proffid kaeblevad, nad ju pakuvad nii super head teenust!? Samuti on jumala OK, küsida raha selle eest. See on sinu aeg ja energia, mis pildistamisele/töötlusele kulub. Ilmselgelt ei saa kõik 250 EUR 1 tunni ja 5 pildi eest maksta :D, aga sellise mõnusa amatöörfotosessiooni eest välja käia ka 50 EUR on täitsa Ok))

 • Avatar
  Vasta N33 15. november 2016 at 21:18

  Arvan, et tõelsielt head tegijad ei muretse selliste asjade pärast, et keegi odavat hinda küsib. Kuna nende fotod on NII head, et inimesed on nõus suuri summasid maksma, et selliseid saada. Kobisevad ja pobisevad “turusolkijate” peale need proffesionaalid (või peaks kirjutama “proffesionaalid”), kes algajatega peavad oma leiva pärast võitlema-ehk siis kes proffesionaalina teevad tegelikult samasugust staffi nagu algajad. Jaa-jaa, ehkki ilmselt nende enda meelest on SUUR vahe ja kindlasti kasutavad nad õigemaid võtteid ja aparaate ja töötlusvõimalusi….aga ilmselt siis inimesele tänavalt see suuremat muljet ei avalda kui näiteks andeka alagaja fotod. Võibolla pole annet lihtsalt – ehhki võtted on head ja õiged, aga no ei tule nii ägedad, lummavad pildid, et inimesed viitsiks 200-300 euri maksta ilma kobinata. Näiteks. Olen ise ka turusolkija selles vallas – ainult ma teen veel puhta tasuta-kuna teen suht harva ja ainult seda mis endale väga pinget pakub. Raha eest olen vaid paar korda teinud ja raha eest ei viitis teha väga (aga hind on siis olnud 50euri poole tunni eest ja 100 euri tunni aja eest – vähemaga lihstalt ei viitsiks kohale minna, lapsehoidjat plagata, pärast mitu tundi töödelda). Kui juba fotodele jutt kiskus, siis mulle su viimase aja stiil väge meeldib, Mallukas. Pärast seda kui LR-i käppa oled saanud! Isegi olen tahtnud uurida, kuidas sellise maheda, samas kirka tulemuse saavutad? (Nt see foto”eilne päkapikk piparkooke nosimas” – kas keerad kontrasti väiksemaks ja paned clarityt juurde või kasutad ka graini (see on see teralisus effektide all). Olen näinud, et nii mõnigi mu lemmikfotograaf saavutab sarnase tulemuse…õudselt tahaks teada mismoodi?

 • Avatar
  Vasta grete 15. november 2016 at 20:52

  Mul oli koolis nii, et ilgelt kiivalt hoidsid õppejõud saladuses, kui palju me mingi asja eest palka võiks küsida ja kui samas siis suvalt keegi mingi summa küsis saime ka halbade pilkude osaliseks, et kuradi turusolkijad 😀 Klassika

 • Avatar
  Vasta Kadi 15. november 2016 at 19:57

  See on sama hea, kui ma näiteks hakkaksin villaseid sokke kuduma, müüksin neid kuskil internetis ja keegi tuleks kobisema, et mismõttes sa neid nii odavalt müüd?! No nii närvi ajaks. Loogiline ju, et iga müüja määrab ise oma hinnad. Turul on ju ka odavamat ja kallimat kraami. Käib kauplemine. Las need koerad hauguvad, karavan läheb ikka edasi. Jätka samas vaimus. Ilmselgelt on sinu juures pildistamas käinud inimesed saanud sinuga hea kontakti, positiivse emotsiooni ja ilusad pildid. See positiivne emotsioon ongi minu arust kõige tähtsam, see toob inimesed tagasi teenusepakkuja juurde. Ja nad paljud tulevadki uuesti, nagu sa oma postituses mainisid. Mulle tekitab juba see mugavama tunde, et pildistamine toimub koduses miljöös, mitte kuskil stuudios. Aga see võib olla ka ainult minu arvamus, sest ma ei oska kaamera ees eriti olla. Mulle lihtsalt näib kuidagi palju stressivabam Mallukaga pildistamine, kui kuskile kallihinnalisse stuudiosse ronimine. Automaatselt tekib hirm, et ma peaks ise ka mingeid erilisi poose oskama võtta, sest mõtle kui pildid halvasti välja kukuvad, maksin ju nende eest nii suure summa. 😀

 • Avatar
  Vasta G. 15. november 2016 at 19:56

  Elaks Tallinnas, oleksin juba sinu juures pildistamas, Tartust väga ei raatsi tulla kahjuks 🙁

 • Avatar
  Vasta niisama 15. november 2016 at 19:39

  Lihtsalt jäi silma, et kõik räägivad 100€. 100€ on ammu juba minevik. 1h – 170€ väga levinud 😉 😉

 • Avatar
  Vasta Beebilausuja 15. november 2016 at 19:25

  Mulle hoopis tundub, et pada sõimab katelt st tahaks täitsa teada mitu nn “päris” fotograafi on omandanud teaduskraadi antud erialal? 🙂 Ikka enamus ongi alustanud nagu sina st hea kaamera, vaba aeg ja huvi.

 • Avatar
  Vasta Triinu 15. november 2016 at 19:11

  Päris fotograafid ja mängu fotograafid 😀
  Me võtsime pulmade pildistamiseks nö päris fotograafi, ilusa portfoolioga ja heade kommentaaridega, hind oli ka päris krõbe. Lõppes see sellega, et kui me oma 30 töödeldud pilti kuu aega hiljem kätte saime olid need täiesti kohutavad. Nii kohutavad, et ma pidin külalistele vabanduskirja saatma, et neist nii rõvedad pildid on tehtud. Sealhulgas olid osade lähisugulaste pildid, nagu mehe ema, kes küll poseeris aga ju siis kvalifitseerunud fotograafile, üldse pulmapiltidest välja jäetud 😀 ja selle asemel oli meil hulganisti pilte lauakaunistustest ja kellegi tuttava lapsest. Osad töödeldud pildid olid udused, st täiesti ähmased. Lõppkokkuvõttes oli mul hea meel, et mehe vend oli viitsinud pulmas oma telefoniga klõpsutada ka elu-olu, mis oli tal märksa paremini välja tulnud.
  Peale sellist elamust väga ei julgegi päris fotograafi palgata 🙂

  • Avatar
   Vasta Mariliis 15. november 2016 at 20:07

   Meil oli samuti n.tellitud fotograaf ..Saime fotograafilt kokku 7-8 pilti, kuna ülejäänud olid siis nii jubedad, et ma pidin ära minestama kui neid nägin.Proffesionaal my ass noh 😀 Pärast sain külaliste käest ka normaalsemad pildid .

 • Avatar
  Vasta Regiina 15. november 2016 at 18:03

  Teine teema, aga kas su koer on mingit tõugu? Nii kihvti välimusega..

  • Avatar
   Vasta Carmen 15. november 2016 at 21:35

   Ma pakun, et Lotte ei ole tõukoer, aga sellised nunnud ongi kõige paremad :))) Vaata meie varjupaikade pilte, küll sarnaseid näed. Lotte on aga supermodell 😀

 • Avatar
  Vasta Anete 15. november 2016 at 17:56

  Täiesti haige jutt minu meelest, kui inimesele meeldib pildistada ja kliendid rahul siis noo mis asja miks ei vói pildistada?? Mis vahet kas raha eest, väikse raha eest v tasuta? Ma ei tea miks inimesed sind halvustada püüavad! 🙁 Kurb, aga õnneks suhtud nii nagu peab! 😀 Kui kellelegi ei meeldi siis ärgu vaadaku su blogi ja halvustagu su muid tegemisi! 🙂

 • Avatar
  Vasta Marge 15. november 2016 at 16:24

  Ma ei tea, kas keegi on juba minuga sama mõtet avaldanud, kõiki kommentaare ei jõudnud lugeda, aga kirjutan ikka.

  Inimesed ei käi fotograafide juures (olgu nad siis seda hobikorras või profid) ainult sellepärast, et saada suurt kunsti. Jah, käiakse ka sel eesmärgil, kuid mitte ainult. Väga suure osa inimeste enda pildistamisvahendiks on ainult telefon ja kuigi paljudel juhtudel teevad telefonid ka üpris häid pilte, siis see pole ikkagi päris SEE. Teiseks, isegi kui on inimestel endal olemas korralik kaamera, ei pruugi ikka olla võimalust ise ka pildile saada, keegi peab ju pilti tegema. Mul on ka peegelkaamera endal olemas ning lapsest tohutult palju armsaid pilte (kuigi tundub, et paljude siinsete spetsialistide arust ei kõlba need pildid kuskile, aga minu igapäevaelu see teadmine ei morjenda, vaatan ja rõõmustan oma piltidega kodus edasi). Aga minust endast koos lapsega on praktiliselt olematu arv pilte, nii vähe kui teised on ka katsetanud, nad eriti hästi mu kaameraga ei klapi. Ja kui ma lõpuks otsin kellegi, kes pildistaks mind ka, siis ma enamasti ei tahagi suurt kunsti, vaid lihtsalt hea kvaliteediga armsaid pilte. Mis see hea kvaliteet on, on muidugi erinev, aga Mallukas ei varja kellegi eest, milliseid pilte ta teeb ja milline on tema stiil, seega kui tema juurde minnakse pildistama, siis järelikult selle konkreetse inimese jaoks on see piisavalt hea kvaliteet. Ja kolmandaks, meil enamike inimeste rahalised võimalused on piiratud, ilusaid pilte ja mälestusi tahavad meist paljud, ent kui pole võimalik mitusada eurot välja käia, kas siis polegi õigust endast ja enda perest pilte tahta? Ma arvan ka, et Mallukas on endale fotograafia turul ideaalse koha leidnud, mis hetkel oligi üpris vähe täidetud. Üritada teda turult välja süüa, sest ta hind on liiga soodne ja oskused alles arenemas on üpris mõistusevastane, eriti kuna nõudlust on. Ennekõike on oluline klientide, mitte konkurentide rahulolu, need kaks ei kipu nagunii eriti tihti koos eksisteerima.

  Ma arvan, et tõeliselt andekatel kunstitegijatel pole väga aega, et tegeleda Malluka süüdistamisega turusolkimises. Kellel selle jaoks nii palju aega üle jääb.. äkki peaks enda oskused ja hinnapoliitika üle vaatama.

  • Avatar
   Vasta Laura 15. november 2016 at 16:32

   Täpselt seda kõike tahtsin ka mina öelda ☺ aitähh, ei pea nii pikslt telefoniga tikkima .
   Ja Mallu sul on väga ilusad pildid !

 • Avatar
  Vasta Kristhel 15. november 2016 at 16:21

  Lugesin ka seda postitust seal grupis ja pani muigama küll. Ma ei pea ennast professionaaliks – ülinõme liigitamine! Ma olen alustanud ettevõtja, maksan makse, tegelen turunduse, klientide – kõigega 24/7 Tõstsin sel suvel ja tõstan ka järgmisel aastal veidi tasu, sest mul pole lihtsalt enam aega, et odavamalt ennast müüa. Kuna mul puudub stuudio, siis teen sügiseti ja aasta alguses sooduskampaaniaid, sest mul on vaja ära elada. Ma küsin tunniajase sessiooni või kinkekaartide eest 50€ ning minisessioonide eest 35€ Ma olen vägagi kursis omahinnaga…AGA mul on vaja ära elada ja ma teen seda tööga, mida ma südamest armastan. Pärnus ei ole maksujõuliseid elanikke kõikide nende fotograafide peale piisavalt. Ja minu arvates peaks kõigil olema võimalus fotosessioonil kas või kord aastas käia. 100 või rohkem eurot fotosessiooni eest on kallis lõbu. Kõik ju oleneb ka detailidest. Asukoht, aeg, inimeste hulk. Seepärast ei määra mina ka kindlat hinnakirja, sest otsustavaid tegureid on nii palju.

  Ma ei pea ennast selletõttu turusolkijaks, et üks küsib 100€ ja teine 50€ Mul on aastatega tekkinud väga usin püsiklientuur ning klientide arvamus on see mis mulle loeb! Mulle ei mahu ka pähe see 2 või enama kuuline ooteaeg. Jah, paari päevaga ma tõesti ei võimalda pilte kätte saada ent 6 kuud oodata pilte!? Mul on perioode, kus päevas on 3-5 sessiooni + pulm või suurem üritus. Aga ma jõuan pildid hiljemalt kuuga valmis. Ja ei tee öötundide arvelt…

  Mina olen vägagi valmis algajaiid huvilisi fotondusega või ettevõtlusega seoses aitama, tasuta! Kui keegi soovib arutleda või midagi küsida, siis hea meelega vastan, ei hammusta. Teen Pärnus ka minikoolitusi, gruppidele ja individuaalselt.

  Mallukal on silma ja töötlus mulle meeldib ka, areneme ju edasi me kõik, elu lõpuni! Nii õpin ka mina iga jumala sessioon midagi uut. Ma ei hakanud sinna gruppi teema alla midagi postitama, sest mul pole aega vaielda inimestega, kes üritavad kunsti ja iga inimese enda isiklikke eelistusi maha materdada. Absurdne!

  Tubli oled! Teretulemast fotomaailma 🙂

 • Avatar
  Vasta Kristel 15. november 2016 at 16:14

  Jääb mulje, nagu fotograafid (päris) teevad kõik mustalt tööd. aga see on nende päris töö ja nad ei pea hakkama õigustama, miks kuskil pakutakse teenust odavamalt ja miks nemad seda ei tee.

 • Avatar
  Vasta G 15. november 2016 at 15:26

  Ma arvan, et turusolkijad pole mitte need, kes võtavad alles arenedes väiksemat summat ja annavad kliendile võib-olla väheke halvemad pildid, vaid need, kes võtavad soti oma käkerdiste eest. Olen varemgi maininud, et sul on fotonduse peale silma, seega jätka samas vaimus! Aga mina näiteks ei tõstaks hinda seetõttu, et nõudlus on suur, vaid seetõttu, kui hakkan ka ise rohkem aega pühendama nendele piltidele (täpsem järeltöötlus, võib-olla ka kerge photoshop).
  Mina pole veel kordagi fotograafi juures käinud, sest minu rahakott neile hindadele peale ei hakka, aga mõnikord tundub küll narr sott paari pildi eest hakkama panna. Samas tean täiesti neid telgitaguseid ja mida täpsem töötlus ja mida kvaliteetsem lõpptulemus, seda rohkem maksad kvaliteedi eest.

  Sulle ainult väikeseks märkuseks, et kui lumega pilte teed, siis hoia lumi valgena, mitte hallina 🙂

 • Avatar
  Vasta Pille 15. november 2016 at 15:23

  Pole ma mingi fotograaf ega isegi mitte tühipaljas asjaarmastaja. Täitsa suvaline tont olen. tehtud tööde põhjal ma sinu juurde pildistama ei tuleks, vaid laseks teha sama kvaliteediga pildid ise mõnel tuttaval. Küll aga ma ei saa aru, mis kriiskamine see nüüd on, et uus turusolkija on ilmunud ja ohtlikum (loe:odavam) kui eales varem! Kui õppinud ja kogenud fotograaf on ennast juba tõestanud ja tema tehtud tööd on ahhetama panevad, ei lõppe tal kliendid iial. Väga suur osa neist on aga ise ka alles õppimisjärgus ja juba küsivad suuremaid summasid. Olen nii mitmetegi fotograafide juurde aja bronnimata jätnud, sest jõudnud järeldusele, et sellise hinna ja kvaliteedi peale oma raha ei raiska. Enda meelest kõik suured tegijad juba. Konkurents on aga alati positiivne ja arendav nähtus. Konkurents tekitab võimaluse turuhinda suuremas plaanis mõjutada ja eks need kõik teised soss-sepad tunnevadki ennast vb ohustatuna. Tõsised ja profid tegijad aga mitte.

 • Avatar
  Vasta herz 15. november 2016 at 15:15

  Olen käinud pildistamas nii tuntud nimede juures stuudios kui nn hobifotograafidega linnas/looduses/oma kodus. Ausalt öeldes ei ole väga jäänud rahule proffide piltidega, meeldivad vbla paar-kolm pilti. Pealesunnitud “profipoosid” või “tõsta lõug sinna, pane käsi tänna” on pärast väga piinlikud piltidel vaadata.

  Kui inimesed on nõus su teenuse eest maksma, siis miks ei peaks raha küsima? Kuskilt peab ju alustama ja harjutamine toob tulemusi. Võimalusel käi ka mõnel fotokursusel, aitab oma kaamerast aru saada ja miks mingi asi millekski on.

 • Avatar
  Vasta Getter 15. november 2016 at 15:07

  Ma õpin filmi ja vaatan tihti inimeste pulmavideoid, et mis tasemel need on ja nii ning naa, ütleks, et hästi paljud on karjuvalt ebaprofessionaalsed. Inimesed ei taha palgata õppinud videograafe, sest nende teenused ongi kallid, sest ka tulemus näeb kallis ja professionaalne välja. Ning õppinud videograaf näeb ka rohkem vaeva, käib enne “võtte”/pulmapäeva asukohta vaatamas, töötab välja võttenimekirja (shot list), mõtleb kogu video läbi nii, et see oleks ühtne ilus miniatuurne lookene, mitte imala laulu järgi kokkuklopsitud kaadrid. Seega on täiesti arusaadav, et õppinud ja kogenud videograafid (või fotograafid) küsivadki rohkem raha ja nende jaoks tundubki, et isehakanute töö ei ole nende kunsti kõrval raha väärt. Kui me aga lisame sellele olukorrale päris inimesed ehk kliendid, siis tegelikult on nii, et tavainimesed vaatavad neid videoid täiesti teise pilguga, nad vaatavad pruutpaarikest ja mis inimestel seljas oli jne. Tavainimene ei märka neid professionaalseid pisinüansse ja ta ei peagi, sest lõppkokkuvõttes, ainuke arvamus, mis loeb on kliendi oma. Neid pilte ja videoid ei tehta filmi- ja fotoinimestele. Muidugi, kui panna kõrvuti professionaali ja pundi isehakanud keskapoiste videod saab igaüks aru, et ilmselge vahe on sees. Seega, mida rohkem raha enda teenuse eest maksta, seda parema tulemuse saab (ka osad amatöörid, kellel on palju kogemust, aga kõik videod on aurav hunnik sitta küsivad palju raha, see on juba eraldi teema, mõtlen just kalleid professionaale). Aga ainuke arvamus, mis siiski loeb, kuulub kliendile ja kas tema jäi antud teenusega rahule. Seega, mina ei vaevaks üldse enda pead sellega, mida professionaalsed fotograafid sinust arvavad ja kas nad su tööd vääriliseks peavad, sest kõik sinu kliendid on ju rahul olnud. 🙂 PS. rääkisin rohkem videograafiast kui fotograafiast, aga sama kehtib mõlemas olukorras.

  • Avatar
   Vasta smh 15. november 2016 at 17:06

   Tere Getter!

   Väga asjalik ja sisukas kommentaar. Kas võiksid lisada siia pulmavideograafid, kes Sinu arvates head tööd teevad? Minu sõbranna on just otsingutel ja tahaks talle rohkem võimalusi tutvustada kui lihtsalt tomvar. Loodan, et oled veel siia kiikamas ja minu küsimuse leiad 🙂

 • Avatar
  Vasta Huviline 15. november 2016 at 15:05

  Kas facebookis on mõni selline grupp ka, mis on ainult mõeldud “turusolkijast” fotograafidele? Tahaks mõne laheda algajate grupiga liituda ja sellistest teemadest rääkida ja mõtteid jagada. 🙂 Aga mulle väga meeldivad su pildid!! Alguse kohta suurepärased!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. november 2016 at 15:19

   Ma ei tea, kui on, siis liituks ise ka – selline, kus võiks nõu küsida, ilma sõimu saamata 😀

   • Avatar
    Vasta Marge 15. november 2016 at 22:35

    Hobifotograaafide grupp on ka,need nii verejanulised ei ole seal : D

 • Avatar
  Vasta Nella 15. november 2016 at 15:01

  Minagi panin Sinu juurde aja selle tõttu, et ma ei leia, et oleks vaja uskumatut hinda maksta, et mõni armas klõps saada ja seda vähe parema kvaliteetiga kui oma sõbranna telefoniga teeb. 😀 Ja su pildid on ju väga armsad ja mulle täitsa sobib selline rahulik väike shoot. Igaüks ikkagi valib ise, millise teenuse eest ja palju ta maksta tahab. Neid jorisejaid on nagunii alati. Minu arust teed õ

  • Avatar
   Vasta Nella 15. november 2016 at 15:02

   (Ups saatsin kogemata eelmise teksti liiga vara ära) Õiget asja ja ei saa keegi jonnida selle üle, et konkurentsi pakud. Selliselt need asjad käivadki!

 • Avatar
  Vasta A4 15. november 2016 at 14:56

  kuna elan väikses kohas ja palgad on nagu on siis sott on ka minu jaoks palju..ja meil ka siin oma fotograaf ja tal ka väga head hinnad ja kõigile taskukohased ja ta õppinud…õphja eesti pool on tegijaid niiii niiiii palju et kindlasti ei saa sa kellegilt kliente yle võtta vm..igal yhel kujunevad nagunii oma kindlad kliendid välja kes käima jäävad…ja inimene otsustab ikkagi eelkõige hinna ja siis piltide järgi kelle juurde tegema läheb ja kelle ei..minu arust ka sul väga kenad pildid ja asjatundja ma kyll pole aga ytleme nii et arenemisruumi on sinul ka veel 😉 sellega jätkates õpid nagunii juurde ja kui omale raamatu ka tellisid siis sealt saa djuba uusi teadmisi loodetavasti ja arendad ennast…usun et sa ei solgi ja täita aus ja loomulik värk 😉
  jätka samas vaimus!!

  PS…mull niiiii meeldib ja niiiii armsalt on Lottel keeleots suust väljas..kui meil koer oli siis ta ka pikutas alati nii et keeleots oli suust väljas ja see oli niiii nummi 😀

 • Avatar
  Vasta K. 15. november 2016 at 14:47

  Aa ja lumepildid on jah veidi tuhmid aga lightroomis juba veidi highlightsiga timmides saad kogu üldmulje säravamaks ja helgemaks. Samuti veidi contrasti juurde, et värvid puhtamad ja konkreetsemad oleksid 🙂

 • Avatar
  Vasta K. 15. november 2016 at 14:42

  Hei, mina tahan hoopis kuuse kohta küsida, täpsemalt selle korvi kohta 😛 Kuidas Sa kuuse sinna korvi panid, st mille sisse? Kas kuusejalaga vôi kuidagi purgi sisse? Küsin,sest mul endal oli juba eelmine aasta plaan korvi sisse kuusk panna aga ma ei suutnud välja môelda, et kuidas ma seda teostan, sest kuusejalg korvi ju ei lähe hästi kui just väga suur korv pole?:)

  Pildistamise kohta, ära lase end millelgi kôigutada. Eestlane halab kôige kallal. Sina tee seda, mida soovid ja harjuta kätt ning naudi, mis teha meeldib! 😉

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. november 2016 at 14:49

   Selle korvi sees oli juba selline hästi paks kile ja Kardo pani paar kilekotti veel sisse, niimoodi ta peaks vett pidama küll 🙂

 • Avatar
  Vasta K 15. november 2016 at 14:36

  Turusolkimine tundub selline lamp süüdistus, pakud teenust ja nagu näha, siis on inimesi, kelle jaoks sellisel tasemel pildid on piisavad või pole neil parema jaoks raha või ei oska nad paremat tahtagi või tahavad nt lihtsalt sinuga aega veeta ja Mallukat oma silmaga näha. Ebaoluline, mis põhjusel siis 🙂

  Ise olen hästi laisk. Ei oska ise pilte teha ja siis kord-kaks aastas suudan end fotograafi juurde vedada. Omad lemmikud on olemas ja enamasti tunnine sessioon on ca 200 euri, minu jaoks on see ok hind, kuu-pooleteise ooteajaga olen ka leppinud, sest tulemus on ikka ebareaalne ja jube uhke on kord paar aastas saada sellised päris pildid, mis oleks justkui ajakirjast pärit vms. Pärast seda kui pulma jaoks sai fotograafile 1000 euri makstud, siis tundub see 200 väga okei 😀 aga noh, pulm oli muidugi ka mahuliselt hoopis teine teenus ja õnneks ei koonerdanud ning pilte vaadates on tulemus täpselt nagu unistasin ja midagi ei näri.

 • Avatar
  Vasta MARI 15. november 2016 at 14:22

  Turusolijka my ass:D Pildid ilusad aga mind häirib kui asjad fookusest välja.Ja seda olen ma märganud ka stuudios pildistamas käies.Nii õudne kui saad pildi millal ühelt poolt cm tühja nt rohelist tausta ja teiselt poolt 2 cm tühja tausta.ma v6iks isegi mitut pilti näidata kui käisime stuudios pildistamas erinevatel aegadel ja ikka sama viga.

 • Avatar
  Vasta Katre 15. november 2016 at 14:05

  Minu arust ei tasu siin turusolkimisest rääkida, sest Mallu pildid ei küündigi ju profitasemele ja seda pole ta ka ise väitnud. Tean, et Eestis on paljusid inimesi, kes kaamerat ei oma ja pildistavad ainult telefoniga. Enamik pilte on suvalised klõpsud kehva kvaliteediga ja mõistan igati neid inimesi, kellel ei ole a’la kaameraga sõpru ja nende jaoks on Mallu pakutav variant igati tore.
  Pildid on kodused, lihtsalt hea kaameraga tehtud klõpsud küll, aga siiski hea kvaliteediga pilt on mõne pere jaoks kindlasti uudne ja erakordne. Pildid, mida välja lasta ja albumisse panna, mis siis et nad ei ole kui profikad, aga näevad lihtsale inimesele telefonipiltidega võrreldes siiski välja kui profikad. 🙂

  Tõesti, kes tahab ju spetsiaalselt megakvaliteetseid pilte, läheb paraku ka profifotograafi juurde ja kogub selle raha.
  Mul on ka okei peegelkaamera, millega blogi tarvis pilte teen. Jah, pildid on hea kvaliteediga, aga siiski mitte profiväärsed, kui ma võrdlen neid siiski proffide tehtutega. Kui ma tahan ikka MEGAILUSAID pilte, lähen ma 100€ fotograafi juurde, millest saan väga stiilipuhtad fotokapad, aga jumal.. niisama peegelkaameraga tehtud pilte võib ju igaüks tahta, lihtsalt et oleks vaheldust telefonikvaliteedile. 🙂

 • Avatar
  Vasta K. 15. november 2016 at 14:01

  Mul on väga hea meel, et turul on ka hobifotograafe. Kõikidel eesti inimestel pole võimalik maksta 100 eur/30 min eest. On inimesi, kes teenivad min palka, kellel polegi vb kaamerat aga tahaksid ka mälestuseks enamvähem pilte lastest ja perest Nende jaoks on kodufotograaf just ideaalne lahendus, pildid pole ideaalsed aga siiski piisavalt ilusad, et neid raami panna ja nostalgiaga tagasi vaadata. Hobifotograaf saab vähemalt aru, mis on tema töö väärtus ja tase.
  Tõeliselt häid fotograafe on Eestis vast kümne ringis. Enamus on aga pottsepad, kes on midagi nagu õppinud ja peavad ennast suurepäraseks aga fotod ja töötlus on tegelikult kohutavad. Hinnad ja fotode kvaliteedi suhe on täiesti paigast ära.

 • Avatar
  Vasta Üks ema 15. november 2016 at 14:01

  Minu meelest oled sa ära tabanud väga hea turuniši. Tegelikult puudub turul selline variant, et saad summa eest, mida ei ole kahju välja käia, korra lastega kaamera eest läbi astuda ja lasta endast môni klôps teha. Sealjuures pole tegu mingite passipiltidega, mida tegelikult ju saaks ka kusagil Fotoluksi nurgas ära ôiendada, vaid selliste elulistega. Natuke sätitud ka, veidi töödeldud – minu meelest väga tänuväärt teenus. Samas ma arvan, et 30 on nagu paras hind, mida kerge südamega välja käia ning ûhtlasi Sinu teenuse kôva eelis. 50 on juba arvestatavam summa, mille puhul môtleks mitu korda (ja tôenäoliselt jätaks tulemata. Sj ma teenin kôvasti ûle keskmise). Aga kui nôudlus on suur, siis Sinu huvides on muidugi tôsta. 🙂

 • Avatar
  Vasta Saskia 15. november 2016 at 13:45

  Ma arvan, et see, kas su pildid tunduvad “viimane kräpp” või “ülimalt ilusad”, on suuresti inimese enda ilumeele küsimus. Toon üle näite.
  Minu elukaaslane on erialase kõrgharidusega fotograaf, pool elu on töötanud nii fotoärides kui ise sessioonidel pildistades. Umbes 5 aastat tagasi, kui tekkis see “iga Nikoniga puberteet on Eesnimi Perekonnanimi Photography” trend ja fotosessioonid üldse muutusid hästi nõutuks, otsustas ta enda reklaamimisest hoopis loobuda. Miks?
  Talle meeldivad selged ja teravad värvid piltidel, meeldib võtta maksimumi looduse toonidest ja neid piltidel rõhutada. Mässab PSis tunde, et kõik veatult paika saaks. See aga ei läinud inimestele enam peale – enamuste meelest olidki “ilusad” pastelsed, hajutatud ja justkui taotluslikult hägustatud pildid, just sellised, nagu Malluka töötlusest tulevad. Trend oli lihtsalt niisugune. Kunstnikuna ei olnud kaasa nõus oma käekirja muutma ja tootma pilte, mis teda ennast üldse ei kõnetanud, seega otsustas ta pigem “massidest” kõrvale astuda ja pildistab nüüdseks vaid tellimusi, mida konkreetselt temalt palutakse.
  Mis ma sellega öelda tahan, on see, et ma ei leia, et tegemist oleks turu solkimisega – päriselt ongi ju inimesi, kelle jaoks hägune ja pastelne on ilus ja kes ei oska asjatundja silmaga hinnata fokusseerimist, värvide/varjude balanssi jms. Need inimesed on kindlasti väga rõõmsad, et 30 € oma pere viisakalt pildistatud saada ja vabas majanduses on see ju ainult tervitatav, kui kõigile midagi leidub. Asjatundjam inimene, kes Malluka piltide töötluse ja set up’iga ei rahuldu, on ilmselt ka edaspidi nõus 100 € sessiooni eest maksma, nii et hundid peaksid ka edaspidi olema söönud ja lambad terved 🙂

  • Avatar
   Vasta Mir. 17. november 2016 at 21:37

   Saskia, ma just eile mõtlesin (enne igasugust seda fotograafide teemat siin lugemata), et kas mõni fotograaf Eestis veel teeb sellist nn puhaste värvidega ja tugeva teravusega pilte? No nagu loodusfotod või ajakirja/kõrgmoe. Kui raatsid, siis jäta vihje, kust leida seda mittereklaamivat fotograafi? 😀 Kõik portreefotograafid reklaamivad seda tuhmistatud töötlust, ja kuigi see on ka täitsa kena vaadata, siis on sellega nagu instagrami filtritega – muudab ka halva pildi kenamaks 😀

   Mallukas, ma arvan, et sina oled igati õigel teel. Jutt turusolkimisest on ju lihtsalt häbiväärne. Häbi neile, et täiskasvanud inimesed (ettevõtjad!!) ei saa aru elementaarsetest turu mehhanismidest.

 • Avatar
  Vasta Liina 15. november 2016 at 13:41

  Ma tean, et see võib väga loll kommentaar olla, kui sa seda juba teinud oled, aga – guugelda! Sul on kaamera olemas, seega on sul juba pool võitu. Tõmban paralleeli natuke su koduga, et kutsusid sisekujundaja appi ja su kodu on ka nagu kooslus paljudest erinevatest värvidest ja asjadest. Sul on teistsugune silm, vb ongi tavaline fotograafia sinu jaoks no go, aga sa võid midagi täiesti endalikku ja iseseisvat luua. Praegu on pildid väga sellised…tavalised kodused fotoalbumilikud. Kui sa oma kuuse alla erkpunase jõulukingituse leiad või lastele nt erkpunase mütsi, siis see on juba väga efektiivne. Palju edu! 🙂

 • Avatar
  Vasta Helin 15. november 2016 at 13:30

  Nagu sa ise ütlesid – sinu pildid ju veel nö algaja omad ja fototöötlus ka algeline, seega ilmselgelt ei saa ka palju raha küsida 😉
  Ma alustasin ka kunagi umbes nii. Mitte küll päris nii odavalt.

  Sulle on see easy money 😉 Pooled sinu klientidest ei tule piltide pärast. Ja teine pool tuleb selle pärast, et saab odavalt pilte ja muidu fotograafi juurde minemiseks poleks raha.

  Mind see ei häiri ja no ma muidugi ei tegutse ka Eestis seega otseselt mind ei puuduta. Samas mõistan küll, et mõni inimene võibki arvata nüüd, et näed nii lihtne see pildistamine ongi – sups ja valmis! 😉 Tegelikult ikka ei ole küll kui seda professionaalselt teha. Eks muidugi on kahju, kui tänu sinu postitustele kuidas see kõik nii lihtne on, ei hinda inimesed enam fotograafe kes oma töösse rohkem panustavad.

 • Avatar
  Vasta Leenu 15. november 2016 at 13:28

  Hei Mallu!
  Ma leidsin, et nüüd on ka ehk aeg sõna sekka öelda 🙂
  Vastates küsimusele, siis ei, turusolkijaks Sind ei pea ja seda just seetõttu, et sa oled pagana aus olnud – sa alles katsetad ja proovid ja tõesti on see analoogne nt algajate juukurite või rtseppade või kellegi teisega.
  AGA
  Kui ma vaatan praegu neid pilte, mis Sa teinud oled, siis hea meelega annaks mõned soovitused (ei-ei, ma ei ole ise fotograaf ja ei usu, et ma ise paremini pildistaksin, aga need on sellised asjad, et kui ma ise valiksin fotosessiooni, siis just selle pärast praegu valik veel mõne rohkem praktiseerinud fotograafi).
  * Minu jaoks on Su piltide puhul praegu selgelt kõige nõrgemaks küljeks valgus. Õues tehtud pildid on liiga hämarad, hallid (õues ongi praegu valgus selline, aga sellepärast on fotograafidel ju tehnika, et valgus inimestele vähemalt nägu valgustama saada ilusti).
  * Sama teema ka tubaste piltide puhul – valgus ei lange õigesti pildistatava peale.
  * Kohati on fookus problemaatiline
  * Seostub valgusega aga kui pildile jäävad akendest tuleva päikesevalgusega varjud taustae, siis see on big no-no (vaata selle postituse juures on ka paar sellist pilti). Ehk siis ikka seesama, et kui loomulik valgus on liiga nõrk, tuleb seda buustida õige tehnikaga.
  * Jõulunurga puhul proovi taustale rohkem seda jõulumeeleolu saada – mainid et on lambanahk ja kuusk ja tuled ja kamin ja kiiktool ja mis kõik veel, aga suures osas paistab taustal ikkagi ainult lambanahk, killuke kuuske, mis väikese pildistatava juures on juba okstest veidi lage (kuusejala juures palju oksi ei ole) ja sein. Ehk siis need tuled ja kaminad ja asjad ei paista kuskilt välja, et meeleolu rohkem luua. Hea oleks ka, kui teeksid äkki kingipakke (erinevat värvi?) kuusealla juurde, et see päris põrandaosa nii lagedaks tillukeste modellide puhul ei jääks.

  Rohkem ei kobise, sest mõte ei ole ju kritiseerida või pahasti öelda, lihtsalt tuua omapoolseid tähelepanekuid, et ehk veel paremaks asi läheks. Igatahes maru tubli, et sellise asja oled ette võtnud ja ma loodan, et tõesti läheks hästi 🙂

 • Avatar
  Vasta Laura 15. november 2016 at 13:24

  Lihtsalt üks näide siia. Kui mul 2014. aasta jaanuaris laps sündis, siis kuulutas üks noor algaja fotograaf perekooli foorumis, et otsib beebisid, keda pildistada. Turusolkija, nagu siin vahvalt öeldakse. Nimelt ta soovis kätt harjutada ja küsis ka selle eest ca 40 eurot. Kutsusime ta endale koju, ta tegi pildid, töötles need ja järgmisel päeval saime juba pildid kätte. Olime ülirahul. Kes see fotograaf oli? Teesi Zeemann. Me kõik ilmselt teame, mis tasemele ta praeguseks jõudnud on. Mis me sellest järeldame? Igaüks peab kõigepealt harjutama ning selle eest kedagi materdada ja nimedega nimetada on täitsa tobe. 🙂

 • Avatar
  Vasta lex 15. november 2016 at 13:23

  Olen ka veits kade su peale, sul tõesti veab, et algajana sinu juurde nii palju inimesi tuleb, võiks kõigil see algus nii ladus olla! (Ja hea kuulda,et hinda kergitad, oma aega ja vaeva tulebki hinnata!) 😉
  Lugesin ise ka seda juttu seal grupis eile ja läksin endast välja ja kuigi oleks väga tahtnud sõna sekka öelda, siis ikkagi ei teinud seda,sest ei taha mitte kuhugi viivasse vaidlusesse laskuda. Igaüks arvab ju isemoodi ja mida sa ikka vaidled. Kuigi jah, see olukord “fotograafide” seas on tõesti muutunud ja ma tõesti ei saa aru millest see fenomen. Mina olen aastaid fotograafiaga tegelenud ja arvan,et heal fotograafil peab olema hea maitse, arenenud kunstimeel ja hea keskkonnatunnetus ja liiga paljudel pildistajadel seda kahjuks pole.
  Olen juba paar aastat pakkunud oma “teenust” ka tuttavatele (õigupoolest on nemad ise sellest huvitunud) ja kui sellega alles algust tegin, olin oma kandis esimene, nüüd on fotograafikesi tohutult, mis annab ka kliendile ilmselt vale märguande, et igaüks hea kaameraga on hea piltnik ja imestab, et kui naabri Maali teeb 20euriga 120 pilti ja seda 1tunniga ja pildid saab ka samal päeval kätte, kuidas mina saan vähemat pakkudes rohkem küsida. Ega väga ei julgegi, aga oma aega ja vaeva peab väärtustama ja ma olen oma hobisse ju nii palju investeerinud, siini veel leidub neid kes minujuurde tahavad tulla.
  Igaüks peab kuskilt alustama ja natuke aega selles “äris” olles saadakse ikka aru, et tuleb küsida õiglane hind, oskused ja vahendid muutuvad ju paremaks. Mina ei kavatse ealeski fotograafiat igapäevatööna teha, sest see lihtsalt ei tasu ära tänapäevases olukorras,aga kahju on näha ka neid kes arvavad, et on leidnud hea tuluallika! (Õnneks need tegelased kaua vastu ei peagi!)

 • Avatar
  Vasta Disaindipity 15. november 2016 at 13:20

  No tere tulemast turusolkijate klubisse 😀 ma solgin sisekujundajate turgu. Mitte solkimise pärast, aga sellepärast, et ma tahaks olla kliendi suhtes õiglane. Olen küll ka pannud ülikooli alla kena kopika, lisaks kursused jms, aga kuna mõned aastad ikkagi koolist möödas ja põhitöö kõrvalt see kujunduspool jäi unarusse, siis mina nüüd harjutan ka, et saada “päris sisekujundajaks” 😀 Oman haridust, oman tahet ja nüüd juba kogemust ka, aga ma tahaks tunda, et ma olen ikka VÄGA, VÄGA hea, kui julgen küsida inimeselt turu keskmist hinda, mis on siis 20-35 €/m2.
  Ma mõtlen, et kliendil võib olla küll valik, kas ta ostab soodsamalt veidi vähem täiuslikku toodet või siis väga kallilt väga täiuslikku. After all- mõni meist kannab Zarat, mõni Balmaini 🙂 turg ongi erinevatele toodetele :))
  Ja ma arvan, et pildid tulevad sul välja küll. Mis siis, et pole maailmapalju töödeldud, aga mis neist lastest ikka nii väga töödelda. Enda puhul laseks jah väiksed “rasvaimud” teha ehk 😀

 • Avatar
  Vasta G 15. november 2016 at 13:20

  Vot mina ei saa ka sellest väga aru,kuidas sinu pildistamised eliitfotograafide elu segab, või neilt taskust raha ära võtab? Minu arvates nad küsivadki ropult palju ja põhjendamatult raha. Ma saan aru,et kaamera,tarvikud ja aeg maksab,aga kas tõesti kuskil 1000€ näkku? Nad ei sordi ja töötle neid pilte ja kuuaega 9-5ni,et sellist hinda küsida?Plus oota oma pilte kolm kuud.
  Kuskilt peab ju alustama ja kuniks sul tahtjaid on,siis lase käia. Muidugi on kasulik oma teadmisi täiendada ja koolitustel käia,aga see selleks.
  Ma saan aru,et nö profifotograafid teevad seda põhitööna ja ei ole seda üleöö alustanud,aga vaevalt neil ju doktrorikraad fotograafias on,et nii käituda.
  Ela ja lase elada,

 • Avatar
  Vasta Kärol 15. november 2016 at 13:20

  Mulle meeldib su suhtumine. Minul näiteks ei ole nii palju raha, et maksta 100€ 30min sessiooni eest ja saaks vastu 10pilti. Hea meelega tuleks uuel aastal sinu juurde koos oma kahe pisikese tütre ja abikaasaga. 🙂 Ja sinu tehtud pildid näevad vapustavad välja. Seega, saada metsa need “tõelised” fotograafid ja tegele edasi pildistamisega.

 • Avatar
  Vasta Katrin 15. november 2016 at 12:58

  ma ei leia, et sa turusolkimisega tegeled. Sest ka õpilane juuksur, õpilane massöör jne hinnakiri ongi midagi muud kui paberitega juuksuri ja massööri oma. Mingi pseudoprobleem nende profifotograafide poolt. Jääb selline tunne, et nad on ebakindlad enda piltide kvaliteedi osas. Või siis oled sina nii hea, aga ei tea veel seda? 😀
  Igaljuhul arvan, et inimene valib endale ise kvaliteedi ja hinna suhte põhjal teenusepakkuja. No mis sa räägid sellele, kes muidu kopikaid veeretab, aga tahaks ka ilusaid perepilte saada, et X-il on fotograafia paber ja tema pildid tehniliselt niiiiii palju paremad? Tema tahab perepilte, tahab mälestusi ja tahab, et ka peale fotosessiooni oleks jõulualauale ka midagi söödavat panna. Nii et igaüks valib ja otsustab ise, meil on vaba turumajandus lõppude-lõpuks ju!

 • Avatar
  Vasta Professionaalne fotograaf 15. november 2016 at 12:58

  Mina näiteks olen professionaalne fotograaf, ülikoolis õppinud seda eriala ja puha ning 11 aastat sel alal töötanud. Esiteks ütlen seda, et enamasti selline perede, paaride, laste jne pildistamine ei olegi professionaalide põhitöö, seetõttu on ka järjekorrad sellistele töödele pikad ja seetõttu omakorda on ka hinnad kõrged. Professionaalid tavaliselt on keskendunud sellistele töödele, mis on püsivamad ja siduvamad ning teevad neid beebisessioone siis kui aega üle jääb.

  Teisest küljest on see “turu solkimise” jutt mingis mõttes ka arusaadav. Eks see on igal alal natuke probleemne kui keegi väga odavalt pakub sama teenust või toodet. Isegi turumutid lähvad kaklema kui üks kartuli kilo liiga odavaks paneb 🙂
  Selle pahameele põhjuseks on tihti just see, et nagu keegi ka mainis – kui seda tööd põhikohaga teed, siis tuleb pidevalt uuendada oma tehnikat, üürida stuudiot, omada autot ja maksta sellega seotud kulusid, uuendada tarkvara (Photoshop on professionaalile isegi üks suuremaid kulusid, mille ühekordsest väljaostmisest ei piisa vaid on vaja ka uuendada igal aastal), käia koolitustel enda arendamiseks jne.

  AGA pole põhjust tõesti närvi minna sellest, tööd jagub vast kõigile.
  Üks soovitus on küll Mallukale – kui sul ei ole veel Photoshopi litsentsi (Lightroom ka ju PS oma), siis ole veidi ettevaatlik sellest programmist rääkimisega avalikult või osta ruttu õigused. Olen kuulnud, et võivad kaasneda päris suured trahvid kui kuuldakse piraatlusest teenusepakkujate hulgas.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. november 2016 at 13:06

   Aitäh sisuka kommi eest. Mina maksan oma Lightroomi kasutamise eest seadusekuulekalt iga kuu raha 🙂

 • Avatar
  Vasta andra 15. november 2016 at 12:56

  Palun ära mine ka üle 50€, nii tahaks endast ja perekonnast ilusaid pilte. Aga kust ma leian selle vaba MIINIMUM 100 eurot, et fotograafi juurde minna 🙁 ja on väga tore, kui keegi teeb ka pilte nende jaoks, kellel ei ole võimalik maksta nii palju ja ei aja taga täpsust ja perfektsust. Vaid soovivad lihtsat ja armast jäädvustust oma kallite inimestega. Sa teed õiget asja Mallu! 🙂

 • Avatar
  Vasta Kadi 15. november 2016 at 12:54

  Eks me kõik ole mingil ajahetkel ju turusolkijad olnud alguses. Mina ka (võib öelda et kipun isegi praegu seda olema). Aga sellest ei tohiks ju ometi midagi olla. Võiks ju eeldada, et fotograafid kelle põhitööks ongi fotograaf olla, on üldjuhul rohkem aega ja võimalusi tegeleda 100% oma asjaga ning pakkuda ka selle eest palju rohkem. Nii ju saabki rohkem küsida.

  Aga kõigile “turusolkijatele” soovitan tulla ja külastada Pesa Fotostuudiot (Mustamäel, Laki 16). Tulge ja harjutage kuidas Teie stuudiopildid välja tulevad.

  lähemalt võite tutvuda siit:
  http://pesafotostuudio.ee/

  Olge vahvad ja pildistage nii et välgub! 😉

 • Avatar
  Vasta smh 15. november 2016 at 12:54

  Turu solkimine, no tere tali 😀
  Mina, kui üpris vaene inimene, otsin just seetõttu amatööre, et nende hinnad on minu rahakotile sobilikud ja ei pea fotoshootilt minema kõndides tundma, et nüüd on küll kõvem kirves selga löödud. Ka amatöörid teevad väga häid pilte ja lõppudelõpuks on iga professionaal olnud kord amatöör. See on jällegi üks napakas näide reeglist Catch 22, et kuidas peaks inimene mingis valdkonnas kogenuks saama, kui ta amatööriks tembeldatakse ja võimalust ei antagi, kust see kogemus siis tuleb?
  Ma saan aru, et stuudio rent, kogu see tehnika ja kaadervärk maksavad terve varanduse, aga turu solkimiseks on ikkagi seda väga napakas nimetada.

 • Avatar
  Vasta Krissu 15. november 2016 at 12:51

  Hei!
  Mis kaamerat ja objektiivi kasutad? Varasematest postitustest on silma jäänud Nikon D7200, aga kui kirjutasid, et said 3000€ kaamera pooleteist tuhandega vms, siis hakkasin kahtlema, sest D7200 pole nii kirves. Või on sul palju lisasid ja tarvikuid juures? 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. november 2016 at 12:52

   obje on kallim kui kaamera ise

 • Avatar
  Vasta Silver 15. november 2016 at 12:49

  No jumal küll, sa räägid, et see ei võta sinult palju vaeva, aga vaata ka oma pilte, mis sa välja annad, neid ei anna võrreldagi sellega, mis tööd teised teevad. Sul on hea kaamera käes ja sa ei oska seda kasutada, muud polegi vaja öelda. Ja see, et sa nii über-supper blogija oled, siis palju õnne, sellega võid edasi oma pahna müüa! 😉

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. november 2016 at 12:51

   No ja müüngi, mis siis? Minul ei võtagi aega, sest ma ei viitsi mingi sada aastat ühe pildiga nokerdada. Kui inimestele sobib, siis kellele ma kurja teen sellega. Sulle?

   • Avatar
    Vasta Silver 15. november 2016 at 12:53

    Siis kuidas sa ütled, et see ei võta vaeva? Sinul muidugi ei võta, sest sa ei tee tööd nendega ega ka enda arendamisega, siis muidugi võid kommiraha eest või tasuta ka pahna toota, aga ära ütle, et fotograafid ei tee tööd selle nimel, mida nemad müüvad 😉

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 15. november 2016 at 12:54

     Ja KUS ma seda öelnud olen, et nad tööd ei tee? Kui sina viitsid ühe pildi kallal sada aastat nokitseda ja teha see perfektseks, siis tore. Loomulikult võta rohkem raha, aga mis MUL sellest? Ja kuidas ma saaksin ennast arendada, kui ma ei tohi oma “pahna” toota :D? Unes pean pildistamist nägema siis?

     • Avatar
      Silver 15. november 2016 at 12:57

      No sinu jutust jäi mulje nagu kõik fotograafid peaks 30euri eest tööd tegema ja jama välja andma mahus, mida inimesed kunagi ei vaja…

 • Avatar
  Vasta r 15. november 2016 at 12:45

  Noh, ma saan aru küll, mis nad mõtlevad. Fotograafia on ju ikkagi kunst. Tänapäeval on see pigem nii läinud, et kellel on kallis kaamera, see on automaatselt ka fotograaf. Mina ise nimetaks neid ”pildistajateks” ja ”fotograafid” on minu silmis siis kunstnikud, kes väljendavad ennast läbi fotosilma. Kunst on minu jaoks see kui luuakse midagi, mis kannab sõnumit vaatajale.

  Ma ise usun, et sul on nii palju soovijaid feimi pärast pigem, kui oskuste 😀 no offence. Samas ongi, sa saadad peredele 30 euri eest sitaks pilte. Jumala tore, kõik ei ajagi taga mingit suuremat kunsti. Haters gonna hate 😀

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. november 2016 at 12:50

   Ma olen ise ka öelnud, et ma pakun sellist teenust, et läheks nagu sõbraga pilte klõpsutama, aga mina olen see sõber 😀 Mitte mingi megahull fotograaf 😀

 • Avatar
  Vasta E.R.P 15. november 2016 at 12:42

  Olen ka ise oma fotograafiks arenemise tee alguses. Lugesin kogu selle arutelu läbi (mul oli õnn – kui seda võib nii nimetada – seda teha, enne kui kogu teema mingil täiesti arusaamatul põhjusel eemaldati) ja ma ei saanud üldse aru, mis mätta otsast enamus inimesi seal neid asju nägid.
  Kuidas nad fotograafiks siis said ka?
  Sündisid kaamera käes, põhitõed selged, kaamera jm seaded selged, fototöötlus programmid selged?
  Oma esimese pildistamise eest võtsid 100-150 eur/h ja teevad seda tänase päevani?
  Nad ongi esimesest päevast alates olnud PROFFESIONAALSED fotograafid?

  Igaüks neist on kusagilt alustanud, kellel võtnud see tee vähem, kellel rohkem aega. Loovala nagu fotograafia – seal on üks olulisemaid asju areng. Igas mõttes. Seda ka saadavate tasude osas.
  Ma leian, et inimene, kes peab ennast nii tohutu proffessionaalseks fotograafiks ei tee selliseid hännatuid sõnavõtte, sest tal lihtsalt pole selleks aega ega mitte ka huvi, sest tema kõige väiksem probleem on “turusolkija Mallukas” või mõni teine fotograafiahuviline/fotograafi teed alustanud inimene – sest tema ja kõigi nende teiste sihtgrupp on erinev. Mitte kumbki ei võta kummalgi tööd käest ära.

  Teema iseenesest tõstatas palju huvitavaid mõttekohti – seal oli kirjas ka palju häid ideid ning seetõttu on mul eriti kahju, et teema algataja otsustas oma teema algatuse kustutada. Aga tema enda sõnavõtud (ja mõne veel) olid küll lihtsalt puhas vingumine ja tüüpiline eestlaslik kadedus, mida mul on lihtsalt piinlik ja väga kurb kõrvalt vaadata. Karm on see maailm, kuhu ma olen teel.

 • Avatar
  Vasta Ilona 15. november 2016 at 12:40

  Ma usun, et päris paljud tulevad sinu juurde pildistama juba sellepärast, et “fännavad” sind. Või ikka on parem/julgem minna pildistama inimese juurde keda tead niiöelda ja eks inimesed tunnevadki sinu seltsis mugavamalt kuna teavad blogikaudu kui vahva ja chill sa oled ? Aga see on elu- ja eks neid proffe ajabki see närvi, et kõik on veel rahul ka sinu tööga. Turusolkimine see küll ei ole minu arust. Tubli oled, et viitsid ja tahad tegeleda. Vaata ainult, et beebiaega Lendega maha ei maga ? Tead ju isegi kui kiirelt see läheb.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. november 2016 at 12:40

   Aitäh. Lende veel nii väike, et magab ise oma beebiea maha 😀 2 pildistamist päevas vast seda ei muuda 🙂

 • Avatar
  Vasta Laura 15. november 2016 at 12:37

  Ma ütlen ausalt, et kui ma tahan perega pilte teha siis ma neid profifotograafe ei vaatagi. Vaatam kohe hobifotograafe, lasen neil areneda ja pakun uusi kogemusi ja hoian raha pealt ka kokku. Ebanormaalsed hinnad neil proffidel, ülehinnatud mu jaoks. Okei oled proff ja tehnika kallis aga liiga ahneks ka minna eisaa. Kui fotograaf teeb nt. 5tundi päevas tööd ja tal on tund 100euro siis teenib päevas 500 euri, okei rendid ja asjad ka aga siiski kuidagi ülehinnatud kui pean pilte ka mitmeid nädalaid või kuid ootama. Pildista edasi ja tee seda mis meeldib 🙂

  • Avatar
   Vasta Riina 15. november 2016 at 12:44

   Kas sinu meelest aeg, mis kulub fotode läbivaatamisele-praakimisele, töötlemisele, vesimärkide peale panemisele, kliendiga suhtlemisele, omale reklaami tegemisele jne, ei kuulu tööaja alla? Vot, pane need tunnid nüüd sinna otsa veel ja võta maksud ka maha.

   Ma ei ole ise fotograaf, et oleks selge, aga tunnen oma fotokat ja oskan ka fototöötlust. Korralik töötlus võtab päris palju aega tegelikult.

  • Avatar
   Vasta Silver 15. november 2016 at 12:51

   Jumal küll, jah, fotograaf teeb 5 sessiooni päevas ja siis hoiab neid lihtsalt enda käes nädalaid ja kuid, sest nendega pole ju muud teha. Fotosessiooni töötlemine võtab väga palju aega ja kui sa seda ei tea, siis ma ei saa üldse aru, mis on mõtet rääkida…

 • Avatar
  Vasta o 15. november 2016 at 12:36

  Mul oleks justkui meeles, et Eestis hakkavad telefoninumbrid +372, mitte +375. Samas ma ei tea, äkki Sul polegi Eesti numbrit. 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. november 2016 at 12:41

   need on kujundaja saadetud näidised 🙂

   • Avatar
    Vasta Annaliisa 17. november 2016 at 20:13

    Tahtsin ka just küsida, mis ajast sul Valgevene number on. 😀

 • Avatar
  Vasta Riina 15. november 2016 at 12:36

  Ma selle turusolkimise kohta ei taha eriti midagi kobiseda, aga ma leian, et klient ise peaks aru saama, et kui ta valib proffi, siis saabki kallima ja kvaliteetse teenuse, ja kui algaja, siis odavama ja mitte nii hea. No lihtsa inimese silma jaoks ilmselt ei ole alati suurt vahet, kas on profi või algaja tehtud fotod.. paraku..

  Mind aga huvitakski, et palju sa, Mallu, fotograafiast nüüdseks tead või palju ise õppinud oled? Kas fotokal kasutad pilditamisel erinevaid programme või enamjaolt ikkagi automaatrežiimi? Kas töötled raw-faile või jpg-sid? Kuidas fototöötlust teed? Nende õuepiltide puhul, eriti need kaks, kus on laps üksi peal, on näha, et lumega sa pilte teha eriti ei oska. Soovitaksin sul lugeda ja uurida, kuidas fotokat sättida, et ka lumepildid ilusad tuleksid.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. november 2016 at 12:42

   Minu silma jaoks ka vahet pole, ausalt. Fotokal kasutan erinevaid programme, vaatan, kuidas parem on või välja kukub. Töötlen ikka raw file, jpg’sid ei saa ju pea üldse normaalselt töödelda. Lumega pildid ei tule jah alati nii välja kui tahaks, aga eks ma ka õpin 😀

   • Avatar
    Vasta TT 15. november 2016 at 23:56

    MA arvan, et põhjus, miks silm vahet ei tee, on selles n-ö vintage stiilis, mis hetkel hirmpopp on. Seda ei ole keeruline teha ja kui veel kompositsiooni ja kadreerimise põhitõed selged, siis võibki omale fesarisse [sisesta oma nimi] photography lehe teha. Märksa keerulisem on teha korraliku valgusega ja värvidega fotot. Seal peaks hakkama silm juba vahet tegema, kes on proff ja kes vähem.

  • Avatar
   Vasta Leevi 15. november 2016 at 12:58

   Mul on samad küsimused..
   Turusolkimise koha pealt olen proffide poolel. Hobifotograafid ei ole nende konkurendid, kuna tõelise professionaali teenust ostev sihtgrupp on hoopis teine. Turusolkijad viivad lihtsalt kogu turu taset alla. Kokkuvõttes kannatab klient.
   Ma olen ka investeerinud fotovarustusse kokku üle 5000euri + koolituste raha ja aastaid praktikat ja õppimist (siis kui Eestisse esimesed digipeegelkaamerad müügile tulid, hakkasin pihta). Paljudel inimestel üle maailma on mu pildid seintel ja mulle on tahetud pidevalt raha maksta. Ometigi olen ma teeninud “0” eurot, kuna ma harjutan alles 🙂 Võib-olla olen mina imelik, paljud hakkavad enne fotograafiks kui kaamera kasutusjuhendi läbi loevad… (sul see vist ikka loetud ja natukene praktikat ka tehtud )

   • Avatar
    Vasta i. 15. november 2016 at 14:35

    No kui ta kasutab “erinevaid programme”, siis vist siiski mitte? (:

    Mina ka professionaalide poolel paraku, aga mõnes mõttes saan Mallust ka aru. Lihtsalt – siis ei maksa solvuda, kui turusolkijaks nimetatakse, sest see on tõde. Samas ei ole Mallu kordagi enese arendamisest kirjutanud, st kas sa õpid fotografeerimist või sa mõtled, et lihtsalt teed pilte ja “arened”? Esimesel juhul ei ole ehk nii solkija, teisel juhul aga kahtlemata.

 • Avatar
  Vasta kristi 15. november 2016 at 12:35

  Eks “päris” fotograafid muidugi tunnevad ennast veidi ebakindlalt.. Vaata kui palju potensiaalseid kliente sa saad ainuüksi juba tänu sellele kui palju sind jälgitakse ja salamahti tullakse ka sind ja su pere piiluma 🙂 Neid nn turusolkijateks sõimatuid on ju igal alal, mina näiteks teen hammaste kosmeetilist valgendamist ja teen seda poole odavamalt- miks? sest ma teen seda oma teise töö kõrvalt ja mul on vedanud, ei ole endal erilisi rendi jms kulusid mitte sellepärast et ma kuskilt mustalt turult oleks mingi aparaadi ostnud ja geeliks määriks mingit suvalist ollust 😀 Ometi on ka nii mõnigi konkurent pahurdanud 😛

  • Avatar
   Vasta mrjm 15. november 2016 at 18:39

   see on väga lahe, et sa oled leidnud ka omale mingi niši ja meeltmööda asja, mida teha, mille järgi on ka nõudlus, aga palun, palun, palun jäta hammastega seotud siiski oma ala professionaalidele – hambaarstidele.

   sellel on põhjus, miks hammaste valgendamine on arsti juures niivõrd kallis, nagu see on – hambaarstid on õppinud professionaalid, kelle eesmärgiks ei ole ainult särav lõpptulemus, vaid ka terved hambad. ma ei loobi kive sinu kapsaaeda ja ma usun, et sul on mitmeid ülimalt rahulolevaid kliente, kellel ei ole ühtegi valgendamisjärgset probleemi esinenud, kuid sul võib olla ka lihtsalt väga vedanud.

   mõnel tundlikumate hammastega kliendil võib üks valgendus tekitada vaevuseid nädalateks, kui mitte aastateks. kes siis vastutuse võtab? mis näoga see hambaarst vaatab õnnetut inimest, kes käis kuskil kellegi kodus “hammaste kosmeetilist valgendust” tegemas? kuidas sa tead täpselt, kui tugevat valgendit kasutada, mida inimese hambad taluvad, kas sa üldse tohid seda valgendit kasutada ilma eriloata? kas su kliendid on külastanud valgendusele eelnevalt suuhügienisti ning teinud pärlipesu? mitu korda sa protseduuri kordad, kas iga järgnev protseduur on ohutu su kliendi hammastele? kas su protseduur on sama kvaliteetne, nagu see oleks hambaarstikabinetis?

   kui Mallukas kellestki pilti teeb ning see üks pilt ei tule ilus välja, ei juhtu sellest midagi. kui keegi isehakanud kosmeetik mökerdab keemilise värviga kellelegi kajakakujulised kulmud näkku, siis kulub see värv ka maha. kui kellegi hambaid oskamatult valgendada ning mitte arvestada inimese eripäradega, hambaravi ajalooga, hammaste seisukorraga jne, on olukord hoopis tõsisem. mina ei tahaks see inimene olla, kes on kellegi teise hambad ära rikkunud, ja ma ei usu, et sinagi seda tahaks.

   miks see mulle nii hinge läks? olen pisikesest peale puutunud väga tihedalt hambaraviga kokku, kuna minu enda vanemad töötavad selles valdkonnas. ka hambaarstid, kellega tänu neile suhtlen, räägivad üha rohkem ja rohkem inimestest, kes tulevad vastuvõtule valutavate hammastega, kuna keegi kuskil valgendas mingi geeliga, kusjuures tihtipeale isegi ei olda teadlikud sellest, mida kasutatakse (mis geel? mis tugevus?), aga tundus hea, usaldusväärne ja odav oli ka. kõva häälega ei julgeta nimesid nimetadagi, sest tagantjärgi tundub esteetika nimel suhteliselt jabur usaldada oma hammaste tervis inimese kätte, kes ei ole vastava haridusega professionaal.

   ma mõistan, et see on sinu jaoks lisasissetulek, tõenäoliselt midagi, mida sulle meeldib teha ning teenus, mille järgi on nõudlus, aga palun mõtle natukene laiemalt – kas sa oled valmis vastutama nende klientide eest, kellel nii hästi ei lähe, ning on sul vastav võimalus neid ka ravida? kas su teenus on võrdne sellega, mida pakutakse hambakliinikutes? lihtsalt natukene mõtteainet. tänan tähelepanu eest.

 • Avatar
  Vasta Andra 15. november 2016 at 12:33

  Pigem näen mina selles turusolkimises seda hirmu, et ükskord kui sa oled juba ka tegija ja mõne koolitusegi läbi teinud, siis saab sinust konkurent ja ilmselt päris kõva konkurent! Kõlab rohkem nii, et ole hea ja pane oma kaamera nüüd käest ära, sest meie (loe: professionaalsed fotograafid) oleme juba olemas.
  Igaljuhul jõudu ja jaksu, turusolkijana päris kaunid fotod 😀

 • Avatar
  Vasta Katrin 15. november 2016 at 12:32

  Saan mõlemast poolest aru ja leian,et probleem on inimestes endas.Kui lähed ikka fotograafi juurde siis eeldan,et oled ikka ta varasemate pilte, töötingimustega ja pildistamisoskustega tutvunud.Imelik on ju peale pildistamist hinna või piltide kätte saamise koha pealt vinguma hakata ? mina ei tea..mul oleks häbi ja see oleks imelik.
  Aga hind on sul küll odav, saan aru,et oled algaja aga minu tuttav võttis algajana 50€ ja üsna ruttu tõusis see summa 100€.Ta muidugi õppis koolis fotograafiat.Ja nüüdseks teeb ta juba päris professionaalseid pilte ?
  Mind huvitab ka hullult fotograafia aga ma ei suuda oma pisikese juurest veel nii pikalt eemal olla, kuigi ta varsti 1 aastane.Kuidas sina suudad?
  Kas pahat tunnet ei teki,et jätad nii pisikese beebi oma vanaema hoolde?
  Äkki jääd millegist ilma?
  Vot, minul pole sellist kanget tahet veel oma lapse juurest nii tihti ära olla.Ootan veel oma mitu aastat 🙂
  Aga edu sulle!

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 15. november 2016 at 12:34

   Aga ma ei ole ju kuskil “ära”. Kui ma teen toas pilte, siis ma olen isegi samas toas temaga 😀 Ta lihtsalt tahab süles olla ja ma ei saa ju pildistamise ajal hoida. Õues tunnike pilte teha pole ka mingi üüratu aeg, et millestki ilma jääda, ta ju siis tavaliselt magab.

 • Avatar
  Vasta Riin 15. november 2016 at 12:27

  Sattusin seda sama “turusolkijate” postitust lugema fotograafide grupis. Läksin täitsa närvi 😀
  Jagan täiesti su seisukohta! Arvan, et iga fotograaf peab kuskilt alustama ja kui neile turgu on, siis andku aga minna!
  Hinnatud (sh paljude überkallite) fotograafide järjekorrad on meeletud pikad ja seda kõike olenemata hinnast. Vaevalt neid nn “turusolkijad” kõigutavad, seal ilmselt kisavad keskpärasemad fotograafid, kes hakkavad hobikatele jalgu jääma 😀

 • Avatar
  Vasta Eve 15. november 2016 at 12:24

  Hah, see on lihtsalt inimeste puhas kadedus. Üheltpoolt muidugi, need “päris” fotograafid teevadki rohkem tööd ja näevad rohkem vaeva ja kulutavad rohkem aega, seega nad peavadki küsima rohkem raha, aga võibolla tasuks neil ka mõelda, et kas see rabelemine tõesti on seda hinda väärt? Kui saab ka vähema vaevaga ja odavamalt ja rahvale meeldib… On meil ju kõigis valdkondades erineva hinnaga teenused – võin minna kuskile odavasse kangialusesse juuksurisse või kallisse salongi, kui jään odava teenusega rahule (ja see võib täisa nii olla, kui satud õige inimese juurde), siis on hästi ja ei saa keegi seda juuksurit turu solkimises süüdistada kui ta hästi ja odavalt teeb. Nagu samamoodi ei saa keegi süüdistada odava keti riidepoode turu solkimises, sest kui on ostjaid siis järelikult on teenus vajalik. Küll on ka neid, kes erinevatel põhjustel lähevad ka kallimate toodete/teenuste manu. Igaühele oma ja kuniks on kliente, on kõik ok. Kui kliente enam pole, vot siis tuleb osapooltel (olgu see siis see kalli või ka odava teenuse pakkuja) mõtlema hakata, mis ta ise valesti teeb.

 • Avatar
  Vasta Anna 15. november 2016 at 12:23

  Ja kui sa küsiksid sama hinda mis nemad (100€?), siis oleks neil raudselt häda, et mingi “suvakas” nii palju küsida julgeb sest nad on palju rohkem õppinud ja kulutanud ja mis iganes veel 😀

  • Avatar
   Vasta Kelly 15. november 2016 at 12:31

   Mina arvan ka sama 😀 Ikka leiduks vingujaid, ükskõik , kuidas asi ka ei oleks! 🙂

 • Avatar
  Vasta Virge 15. november 2016 at 12:22

  Haha, ma juba mõtlesin, et mina riivasin kellegi tundeid oma nõudmisega saada endale proffessionaalne fotograaf, kes jagab peale preseti valimist ka muud 😀

  Aga kui turu solkimisest rääkida, siis on asi pigem selles, et neid isehakanuid on lihtsalt niivõrd palju ja need proffesionaalid jäävad lihtsalt nende varju. Minu kui kliendi jaoks on väga raske neid tegijaid algajatest välja sõeluda ja siis võibki olla nii, et potensiaalsed kliendid ei pruugi alati nendeni jõuda.

  (Ma ei ründa ega midagi sellist)

  • Avatar
   Vasta Virge 15. november 2016 at 12:24

   A ja oleneb täiesti inimesest. Mina kui klient tahan kõrget kvaliteeti ja vahet pole kas ma saan 50 pilti 30€ või 10 pilti 100€, ikka valin kvaliteedi ja maksan vähema eest rohkem.

 • Avatar
  Vasta Merle 15. november 2016 at 12:20

  Kui arvestades seda et mul õnnestus 9 pildi faili saada pea 40 eurtsiga. Seda ka sai sellepärast tellitud et väga tahtsin lastest pilte. Aga kui 50 pilti 30 eurtsiga see oleks lausa kingitus. Nii äge oleks küll häid pilte perest hea hinnaga ja veel jõulueel siis kui niigi tuleb palju rahalisi väljaminekuid ?

  • Avatar
   Vasta Sss 15. november 2016 at 12:45

   No ja siit algabki see kliendi teadmatus, et mida rohkem seda parem. Tegelikult ei ole nii ja tõesti 9 pilti tunni kohta (sellise hinnaga) on üsna vähe küll, aga oi kui paljud usuvad, et ka 120 fotot on normaalne. Ei ole ja sellise ajaga ei saa eal 120 head pilti! Äärmisel juhul on kõik keskpärased. Eestis on jah huvitav olukord sel alal, kus kliendid arvavad ,et mida rohkem seda uhkem. Kusjuures olen ühes usa fotogrupis ja seal on väga ok 150-200$;30min;10fotot pakett, mis meie mõistes on tõesti naeruväärselt julm 😀

  • Avatar
   Vasta Eva 15. november 2016 at 13:46

   Mina ka käisin pojaga stuudios kus pool tundi oli 50eurot ning sain 10 pilti omale mingid enamus lihtsalt mustvalgeks töödeldud (mida ma oskaks ise ka) aga point oli see, et nendest piltidest meeldis mulle vaid üks. Sorteerimisel/praakimisel forograafi valikud. Minumeelest võiks ikka olla kliendi valik. Ma võin ju saada neid pilte rohkem aga ilmselgelt mulle need kõik ei meeldi ja siis saaksingi valida omale sobivad. Ja Mallukas sinu piltide puhul mulle meeldibki see, et nad on loomulikud mitte megalt ületöödeldud, sest kõik ei tahagi selliseid fotosi mis ajakirja esikaanelt oleks tulnud. Hind oli ka väga hea sul ja taskukohane, sest minul küll ei oleks nii palju raha, et minna 100 euro eest oma lapsega pilte tegema ja siis saada 10-20 pilti mis mulle üldse ei meeldigi.

 • Avatar
  Vasta SariSahmur 15. november 2016 at 12:20

  Sul on väga ägedad pildid ning tulebki teha asju, mida armastad. Olen olnud samas situatsioonis, kus ei oska/suuda/taha oma teenuste eest raha võtta – oma mitmekülgsete õpingute tõttu on nii mõnigi tuttav tulnud abi paluma kas äriplaani koostamisel, projektitaotluse kirjutamisel või muudel teemadel konsulteerima. Samas on need kõik minu jaoks nii põnevad ja siis oleks nagu patt raha küsida 🙂 Inimesed võikski laias laastus jagada kaheks: need, kes alati küsivad tasu (vahet pole siis, kas materiaalset või muude kasudena) ja need, kes usuvad, et alati ei pea kõike rahas mõõtma 😉

 • Avatar
  Vasta -J- 15. november 2016 at 12:10

  Palun mulle üks kinkekaart. Aitäh.