LAPSED LASTEASJAD LENDE MARI JOHANNA

lapsed ja mänguasjad

17. november 2017

Ma olen korduvalt maininud, et meie lastel on kodus mänguasju maa ja ilm. Suur osa nendest on saadetud erinevate koostööpartnerite poolt, aga ma ei saa ka eitada, et ma ise kogu aeg tahan ka lastele mingit mõttetut nodi osta. Ma olen ennast üritanud taltsutada ja Hispaania annab selleks ideaalse võimaluse, sest nagunii kõike siit pärast kaasa tassima ei hakka. Siia pakkisime kaasa mõned raamatud, paar nuputamisajakirja (Nunnu), mõned väiksed mänguloomad (plastikust tilluke siga ja koer) ja veega värvimise raamat, üks kleepsuraamat ja tegeluskaardid. Enamiku neist võtsin kaasa, et lennukis tegemist oleks, aga käiku lähevad kõik igapäevaselt.

Siin olles olen ma ostnud kriidid, kühvli ja ämbri ning ühe väikse nuku koos poniga. Okei, kui ma niimoodi loetlen, siis tundub nagu oleks mega palju asju, aga tegelikult mahuvad need kõik väikesele riiulile ära ja ei vedele igal pool ees, nagu kodus. Lende kasutab kõiki õe asju, aga tema eriliseks lemmikuks on püreekorgid. Kodus ma kunagi ei viitsinud neid koguda, aga siin mõtlesin, et noh, abiks ikka siin mänguasjavaeses elus.

Nüüd eile öösel saabusid mu vanemad väikevennaga ja Maril oleks nagu jõulud olnud. Londonist toodi talle kaasa mängukaru, Eestist mõned raamatud ja PlayDoh plastiliin (mis oleks väikevennalt miskipärast peaaegu lennujaamas ära võetud). Plastiliin ja Legod on Mari lemmikud iga jumala kell. Oleneb meeleolust siis, kumb mis päeval rohkem meeldib. Legosid meil siin üldse kaasas pole, seega oli Mari eriti sillas, kui ta selle plastiliinikarbi kätte sai.

See saadeti tegelikult PlayDoh’i poolt meile koju kingituseks, aga meid polnud siis enam Eestis ja ma palusin vanemaid selle kaasa võtta, kui viitsivad. Näed, viitsisid küll. Ma ei ole siin kuskile mänguasjapoodi sattunud, aga nendes poodides, kus me käinud oleme, ma plastiliini näinud ei ole. Ma loodan, et Mari nüüd oma plastiliini paremini hoiab, tavaliselt jätab ta need väiksed jupid ööseks kuivama ja siis pole sellega nii mõnus mängida. Siis on kahju küll. Enamasti mätserdab ta kõik värvid lihtsalt kokku, aga sellest pole vahet, sest mängida saab ikka edasi. Kui ära kuivab, siis enam ei saa.

Sedapuhku saadeti meile mingi äge komplekt. Meil on kodus neid komplekte ikka erinevaid olnud – juuksuri, hambaarsti…oeh, neid on nii palju. Igasugused kujundidte ja asjadega, Marile täiega meeldivad ja mulle tundub, et see on ikka väga arendav värk ka. Sellist komplekti meil enne olnud pole, seega avastamisrõõm on suur – saab numbreid õppida.

Miks on lastele kasulik plastiliiniga mängida? Oi, neid põhjuseid on palju: See arendab peenmotoorikat. Plastiliini sõtkumine, muljumine, rullimine ja näppimine aitab väikseid käelihaseid arendada, nii et tulevikus on käsi valmis hoidma pliiatsit ja muid asju. Ma näen, et juba praegu saab Lende aru, et näiteks templiga saab plastiliinile kujutuse jätta ja ta usinalt proovib seda teha.

Plastiliiniga mängimine arendab kujutlusvõimet. Sellest saab ju teha ükskõik mida, eriti veel lapse mõttemaailmaga. Mari näiteks võttis ükskord enda punase plastiliini, tegi väiksed pallid ja siis rääkis, et tal on kauss õunu, mida ta enda mänguloomadele söötis.

Selliste suuremate komplektidega saab ju lastele igasuguseid asju õpetada. Antud komplektiga siis numbreid. Paksu papiga kaardi peal on mingi kujutis ja number, et saad ise plastiliini peale templeid tehes näidata, mitu mida on. Me tegelikult väga kaua pole mängida saanud, alles täna hommikul sai ta oma karbi kätte ja testis seda natukene. Eks õhtal mängime jälle edasi, aga päeva ajal on ju patt toas istuda.

Kas te teadsite, et regulaarselt plastiliiniga mängimine pikendab laste tähelepanuvõimet? Päris ausalt kohe – kuna see annab mängimiseks nii palju variante, siis ei kehti sellega laste tavaline “minut viitsin tegeleda” põhimõte. Muidugi oleneb see aeg sellest ka, kui palju sa ise kaasa lööd. Marile meeldib täiega, kui keegi temaga koos toimetab, üksi on ju igav ja läheb rohkem plätserdamiseks, kui päris mänguks. Mul üks sõbranna rääkis, et tal laps üldse ei viitsi mängida plastiliiniga (või legoga), aga küsides selgus, et ega ta ise koos lapsega kaasa ei tee. Ega nad nii ei viitsigi väga.

Üldse leian mina, et plastiliin on üks igati tänuväärne mänguasi ja annab võimalusi lastele mänguliselt õpetada pea kõike. Värvid, numbrid, tähed, kujundid, loomad – mida iganes! Ja endal on ka tore mängida ju. Seega jah, kuigi see postitus on konkreetselt Play Doh’iga koostöös sündinud, siis me oleme plastiliiniga mänginud juba ammu enne seda, kui see koostöö üles kerkis ja mängime edasi kah.

Sellel pole patareisid, pole ekraani, ei mingeid vilesid ega tulesid, aga miski selle massiga mässamise juures on lastele (ja suurtele) mega mõnna, kas pole? Kuigi poodides müüakse neid “feik” PlayDoh plastiliine ka, siis ma eelistan ikka orginaale. Lihtsalt selle pärast, et need kuivavad kõige aeglasemalt ära ja seega saab neid kõige kauem kasutada ka. Nagu öeldud, kipuvad lapsed ju mitte korke eriti korralikult peale panema. Lisaks saab orginaale kergesti kangast välja pesta (lahustub kuidagi vees paremini). Seega kui sa mõtled, et säästad raha ja ostad selle odavama Maxima variandi, siis lõpuks on see ikkagi maha visatud raha, kui sa selle kuivanud jama laua alt leiad ja ära viskad.

Muidugi saab plastiliini moodi massi ka ise teha – näiteks soolataignaga (selle postituse lõpus on ka ülikerge õpetus, kuidas seda teha) on ka tore mängida ja kui need pärast ahju visata, saab lastega toredaid kujukesi teha.

Mul on ühele teist ka kingitus anda. Või no, pigem ikka kellegi lapsele. Nimelt saab üks lugeja endale kaks komplekti Play Doh plastiliini. Osalemiseks pole vaja teha muud, kui kirjuta kommentaari, milliseid komplekte sa enda mudilase arendamiseks kasutada tahaksid. Komplektid loosin välja juba esmaspäeval!

*Postitus sündis koostöös Play Doh’iga

 

Sulle võib ka järgnev huvi pakkuda

347 kommentaari

Jäta kommentaar ning oota - kommentaar ilmub peale ülevaatamist

 • Reply Kats 24. november 2017 at 12:42

  See loosimine pole vist toimunud?

 • Reply P. 23. november 2017 at 00:34

  Minu 7a sugulane väga sooviks oma jõulukotis näha viimast komplekti :)

 • Reply Kaidi 22. november 2017 at 12:56

  Minu lapsed oleksid väga õnnelikud ükskõik millise eest, kuna endal pole võimalik kahjuks soetada, aga neile meeldiks väga ntx 2 ja nr 5.

 • Reply Maiken 21. november 2017 at 18:51

  Nr 2 oleks tore meie põnnile ☺

 • Reply Rennu 20. november 2017 at 19:59

  Kolisime hiljuti lapsega eraldi vanematest elama. Enamus mänguasjad ja muu arendamiseks mõeldud nodi jätsin vanemate juurde. (Kuidagi imelik oli kaasa tassida, sest laps käib ikka sinna külla ja siis on tal seal ka tegevust).
  Selline vóit oleks imetore ? Mulle tundub, et kóik komplektid on vahvad, seega vahet pole. 1, 2, 3, 4, 5 vói 6 ?

 • Reply Gerlin 20. november 2017 at 16:09

  Väga huvitavad on nr 2 ja nr5 valik :) mis oleks vahva jõuluvana koti sisse pista :)

 • Reply Sandra28 20. november 2017 at 15:31

  Koogitegemise ja Minionsi komplekt meeldiks minu 4a poisile ja 2a piigale küll väga???

 • Reply Aliis 20. november 2017 at 14:30

  Olengi mõelnud, et päkapikk võiks tuua mõned – seega meie valik on nr 2 ja nr 4. Pöidlad pihku :)

 • Reply Ketli 20. november 2017 at 14:03

  Oleme ka suured PlayDohi fännid , iga aasta saab ikka soetatud neid. Lastele valiks teise ja neljanda komplekti ?

 • Reply Kaili 20. november 2017 at 10:42

  Ämbriga neljas komplekt oleks vahva :)

 • Reply L 20. november 2017 at 08:26

  Teine (shape and learn) ja neljas, kus on ämber oleksid minu lastele toredad ?

 • Reply Marju 19. november 2017 at 22:24

  Meile kuluks kujundite komplekt ära. Makaronimasinaga köögikomplekt juba on, tõesti igapäevane mänguasi.

 • Reply Triinu 19. november 2017 at 21:25

  Minu tubli tütar sooviks hambaarsti komplekti ja erilisele pojale kuluks ära koogi valmistamise komplekt. :)

 • Reply Karoliine 19. november 2017 at 20:54

  Teine ja neljas komplekt oleks lemmikud ilmselt!

 • Reply Nele Kõli 19. november 2017 at 18:52

  Minionsi komplekt

 • Reply Annika 19. november 2017 at 17:53

  Soovin samuti osaleda loosis, ämbriga komplekt ja minions pakuksid suurt avastamisrõõmu.

 • Reply Jaanika L 19. november 2017 at 16:37

  Minu lapse kohta on lasteaias öeldud,et käelist tegevust oleks kindlasti igapäevaselt rohkem vaja.Lisaks aitaks selline huvitegevus vähendada ka lapse hüperaktiivsust.Tavalist plastiliini oleme küll ostnud aga ka huvi kaob suht kähku kui midagi huvitavat sellest plätserdama ei hakka. Kuluks väga ära selline vahva ajaviide!
  Komplektideks valiksime neljanda ja viienda :)

 • Reply Egle 19. november 2017 at 15:38

  Minu pisike marakratt armastab hullupööra juhtmeid. Ma pole veel avastanud ühtki asendushuviobjekti, millega oleks turvalisem mängida. Seda postitust lugedes tekkis kohe idee – plastiliin! Peaks proovima! On värviline, saaks näpu vahel mudida ja kui hambad sisse lööb, siis ma ei pea eemalt sekundiga õudusega kohale tormama. Plastiliinimaailmaga tutvumiseks sooviksime kolmandat ja neljandat komplekti – köögiteema ja ämber :)

 • Reply Helen 19. november 2017 at 14:22

  Meie perre sobiksid hästi shape and learn komplekt (teine) ja kitchen komplekt (viimane). Esimene neist väiksemale (1.5-aastane) tütrele ja teine 5-aastasele jätkuvalt play doh fännile, kelle lemmikuks plastiliiniga on just söögiteemalised mängud.

 • Reply Liana 19. november 2017 at 14:22

  Meie lemmikud on teine ja kolmas komplekt. :)

 • Reply Kerli 19. november 2017 at 13:23

  Esimene (Minions) ja kolmas (küpsetamine) komplekt. :)

 • Reply Maarja Taavel 19. november 2017 at 13:03

  esimese ja viienda valis mu laps välja ?

 • Reply Raili 19. november 2017 at 08:59

  Küpsetamiskomplekt ja hambaarsti komplekt oleks meile tore kink?

 • Reply K. 19. november 2017 at 08:43

  Minu pisikesel 1,5a põnnil oleks ka kindlasti huvitav hakata plastiliinimaailmaga tutvuma:) Teine ja neljas komplekt kujunditega oleksid ilmselt alustuseks parimad.

 • Reply K. 19. november 2017 at 02:09

  Meie peres on kaks väikest plastiliinisõltlast, kellele valiksin hambaarsti- ja köögiteemalised komplektid.

 • Reply Ülle 19. november 2017 at 01:14

  Mina valiks oma kaksikutele teise ja neljanda komplekti- palju erinevaid kujundeid ja jätkuks mõlemale nokitsemiseks :) Play Doh komplekte meil veel pole, pole veel mõelnudki, et võiks olla. Tänu sellele postitusele uurin ja tutvun valikuga.

 • Reply Janika 19. november 2017 at 01:05

  Kohe 2-aastaseks saavale põnnile sobiks kujundite ja ämbriga komplekt. :)

 • Reply Elise 19. november 2017 at 01:00

  Endal lapsi veel pole, aga kingiks oma 5-aastasele onutütre tütrele. Huvitab just see sama numbritega komplekt, et saaks talle numbrid ja ka värvid selgeks õpetada.

 • Reply Daisy 19. november 2017 at 00:37

  Valiksime kujundid ja ämbri. :)
  Plastiliinid on super ägedad! ?

 • Reply Kristi 19. november 2017 at 00:14

  Meile meeldib kindlasti see köögi varjant ning ämbriga.
  Kiidan samuti plastiliiniga mãngimist. Supper arendaja ??

 • Reply Laura 18. november 2017 at 23:39

  Meie valiksime siit selle ämbriga komplekti ja kujunditega komplekti.

 • Reply Ivika 18. november 2017 at 23:11

  Kindlasti meeldiks hambaarsti komplekt ja numbrite :)

 • Reply Kaie 18. november 2017 at 22:52

  Meile sobiksid väga hästi Kitchen ja see ämbriga komplektike :)

 • Reply Janely 18. november 2017 at 22:38

  Sooviksin kõige esimeseks komplektiks oma põnnile kujundite oma ?

 • Reply Helen 18. november 2017 at 22:35

  Play Dohi mu lapsel veel pole (kohe 1,5), aga tavalise plastiliiniga on tutvunud ja meeldib. Antud komplektidest tahaks proovida 2. ja 4. Meisterdada ja ehitada talle meeldib, seega usun, et need läheks vägagi peale :)

 • Reply Brita 18. november 2017 at 22:24

  Ülemise rea keskmine komplekt oleks kindlasti vahva öppumiseks ja löbutsemiseks, eriti, kuna väike poiss peab praegu taas haiguse töttu toas olema.

 • Reply Anu 18. november 2017 at 22:11

  Köögi ja kujundite komplekti ?

 • Reply Kenely 18. november 2017 at 22:06

  Endal küll lapsi ei ole, aga täditütrele sooviks köögi- ja numbrite komplekti. ?

 • Reply Renna 18. november 2017 at 21:28

  Ootan ka juba aega millal oma põnniga huvitavaid “suurte laste” asju koos teha saaks. Kummastki reast viimase play-doh komplekti üle oleks nii emmel kui lapsel hea meel :)

 • Reply Terje 18. november 2017 at 21:24

  Ma arvan et minu lapsele meeldiks see hambaarsti oma. Talle jubedalt meeldib hambaartsi juures käia, kuigi olen kuulnud et paljudele lastele väga need käigud ei meeldi.

 • Reply Mann 18. november 2017 at 20:49

  Ülemisest reast keksmine meeldiks meile :)

 • Reply Triinu 18. november 2017 at 20:31

  Minu lapsele meeldiks kujundite ja köögikomplekt?

 • Reply C 18. november 2017 at 20:29

  Minu neiule meeldiksid kindlasti ülemisest reast keskmine ja alumisest reast esimene :)

 • 1 2