Lapse üles kasvatamine LAPSED Lasteasjad Mari

kus on tänapäeval alles võimalused

8. jaanuar 2018

Ma nüüd vahelduse mõttes ei soiu siin Mangist, vaid räägin hoopis Marist. Mitte, et Mangil midagi häda oleks, aga Mari on ikka palju nunnukesem mulle. Kuigi jah, Mang oma habemega on ka üsna nunnu, nagu naksitrallidest mihingune tegelane. Igatahes, ma lubasin siin teid Mari värkidega kursis hoida ja tänasest algas midagi päris huvitavat.

Olen rääkinud, et Mari käib Adeli rehabilitatsioonikeskuses teenuseid saamas, ning just alustas ta ka lasteaiateed tasandusrühmas, kus on vähe lapsi ja iga päev tegeleb nendega ka logopeed. Lastega koos, aga individuaalselt kah. Kuidagi suutis mu ema igatahes Marile välja kaubelda kaheks nädalaks natukese “teistsuguse” lasteaia. Nimelt pakub Adeli sellist “riikliku lapsehoiuteenust”, mis töötab sama põhimõttega nagu lasteaed, aga kestab tunduvalt vähem. Meie puhul siis 10 päeva (ehk siis kokku kaks nädalat). Laps läheb hommikul sinna, nagu lasteaeda, saab süüa, mängida, magada, aga kogu “mäng” toimub erinevate ekspertide käe all ja kõik arendavad tegevused annavad neile spetsialistidele aimu just Mari oskustest ja tasemest, mistõttu on pärast kaht nädalat neil palju kergem koostada talle vajalik plaan, sest nad selleks ajaks juba teavad teda.

Ma mäletan, kui alguses oli nii ahastav käia mööda arste, kes kõik nägid teda pooleks tunniks ja tegid selle põhjal igasuguseid pakkumisi. Seega on väga hea teada, et selline võimalus on olemas. Kahe nädalaga suudavad eksperdid kindlasti nende paari lapse oskustest, iseloomust ja annetest sotti saada, et mõista, mismoodi oleks neid kõige tõhusam edasi arendada. Lapsevanemana ei oskaks ma sellist asja ise kunagi teha, seega olen väga tänulik!

Pean tunnistama, et kui ma alguses selle “päevaplaani” avasin, siis sain küll minisüdari, et no, kuidas peaks üks väike neljane laps jõudma kogu aeg muudkui ühest teraapiast teise joosta. Siis aga seletatigi ära, et need kõik teraapiad on lastele erinevad mängud, mitte mingi drillimine ja muu selline. No seda ma näiteks tean, et eripedagoogi juures joonistatakse ja mängitakse nukumajaga ja… füsios tehakse erinevad turnimisi ja möllamisi. Näiteks esimese nädala “päevaplaan” on selline.

Muidugi seda, mida nad TÄPSELT teevad, ma veel ei tea. Aga me lähme homme sinna kohapeale ka, et saada infot, mida meie saaksime paraleelselt kodus teha, et arengule kaasa aidata.

Igatahes ega midagi muud ei olegi, lihtsalt tahtsin jagada, et on võimalik sellist teenust saada. Kerge ja kesmise puudega lapsele on see tasuline, aga raske ja sügava puudega kohalikus omavalitsuses taotluse tehes maksab riik selle kinni.

Loe ka neid postitusi!

19 kommentaari

Jäta kommentaar

 • Avatar
  Vasta Gerly 11. jaanuar 2018 at 23:21

  See on ainult tallinnas ?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 11. jaanuar 2018 at 23:39

   Adeli keskus küll, aga ma tahaks loota, et ikka mujal on ka selliseid võimalusi

 • Avatar
  Vasta Katrin 9. jaanuar 2018 at 00:10

  Mari on nii tubli tüdruk! 🙂 ja tal on väga vedanud nii hea perekonnaga. Edu ka edaspidiseks 🙂

 • Avatar
  Vasta Sandra 8. jaanuar 2018 at 21:05

  Mis värk selle Santa Mariaga on, et see koguaeg suurelt siia ette kargab?

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. jaanuar 2018 at 21:08

   bännerreklaam 😀

 • Avatar
  Vasta Liisbet 8. jaanuar 2018 at 19:32

  Ka mina käisin oma tugilapsega (tal hiline kõneareng) 1.5 aastat tagasi Adelis samas nö päevahoius ja erinevatel teenustel. Väga kiidan Evit ja Ruthi. Supertoredad teenused seal ja võin käsi südamel öelda, et edasiminekut on kohe märgata. Siiani käime vahel Evi juures teenusel ja tema meile niipalju juurde andnud ja ka mulle nippe õpetanud 🙂 jõudu ja vahvat lustimist!

 • Avatar
  Vasta Kätlin 8. jaanuar 2018 at 19:22

  Väga vahva, et selline teenus olemas on. Saad ju ise nii palju teada, et kuidas oma last aidata. Tean ühte perekonda kus selline asi oleks vägagi vajalik, kuid sellele eelneks väga palju, et sinnani jõuda. Vanemad ei tunnista, et lapsel midagi viga oleks. Nende jaoks on see häbiasi, et laps vajaks teistmoodi rühma ning logopeedi/psühholoogi/terapeute. Ka reh.plaani tegemine oli nii suur häbi, et ei mindudki. Ise mõtlen, et kas see pole kunagi häbiasi, kui laps peab erikooli minema (südamest loodan, et ei pea) või parema variandi korral tasandusklassis õppima. Hetkel mil aega on sellega tegeleda peakski ju seda tegema. Kooliikka jõudes on paljudes asjades seda juba liiga hilja tegema hakata…
  Sina oled aga uskumatult tubli ja tragi. Mida kõike sa koos Mariga tegid, kui öeldi, et koosta ise raamat ja tehke seda ning toda. Nii palju postitusi oli, kus te jälle midagi uut koos õppisite. Ja vaata kui palju see on aidanud. Teistele tühipaljas rääkimine oli Teie jaoks võti! Nii vahvad olete 🙂

 • Avatar
  Vasta Elen 8. jaanuar 2018 at 15:32

  Minu tütar on ka seal hoius käinud. Seal talle meeldis, aga kui mul vaba päev oli tahtis ikka et ma seal ka oleksin võimalusel. See on hea, et nad on sinna ka õues mängimise koha teinud sisehoovi. Siis kui me käisime seal siis seda veel ei olnud. Varem asusid nad Valgel tänaval ja seal oli ka mänguplats olemas. Tänu Evile sai nüüdseks minu koolijüts rääkima, muidugi logopeedi juured peame ikka veel käima.

 • Avatar
  Vasta Kati 8. jaanuar 2018 at 15:19

  Kas selle lastehoiu kohta saab kuskilt täpsemalt ka lugeda?
  Minu lapsel päris beebist peale harjumus liigutus vms, mingit diagnoosi pole pandud. Oleme käinud neuroloogi juures, kes omakorda saatis psühholoogi juurde, mingile aju uuringule..kõik oli korras. Reaalset abi ei saanudki ega selgust, miks ta seda teeb. 🙁 nüüd peale teise lapse sündi, on veel hullemaks läinud.

 • Avatar
  Vasta Et 8. jaanuar 2018 at 15:13

  Mu laps käis ka evi juures logopeedis. Väga tore naisterahvas, laps leppis ka temaga ilusti. Iga tunni alguses oli väike usalduse loomine jänku jussi multikaga, siis edasi mindi töö juurde. Edu teile!

 • Avatar
  Vasta K 8. jaanuar 2018 at 15:04

  Me kãime ka tûtrega seal ravil ja tûtar oli mul ka 2 nädalat seal lastehoius. Super koht tôesti. Ei oska paremat soovidagi. 🙂
  See tuli ka meile palju abiks. 🙂
  Jôudu ja jaksu! 🙂

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. jaanuar 2018 at 15:06

   Oo äge, kuidas su lapsele see hoid meeldis ja kui palju sind kurssi viidi igapäevategevustega? Meil alles essa päev.

   • Avatar
    Vasta K 8. jaanuar 2018 at 15:10

    Lapsele meeldis ûldiselt meeldis. Aga kuna ta hästi tugevalt oli minus kinni, siis pãeva jooksul ikka enamus ajast oli tal kurb meel, et emmet ei ole ja millal emme tuleb.
    Iga õhtu kui jãrgi läksin viidi ikka korralikult kurssi, mis ta tegi, kuidas hakkama sai, kuidas sõi magas jne. 🙂 koik räägiti iga õhtu ära ja siis kui 2 nädalat täis sain ka paberi, kus koik kirjas täpsemalt. Ehk siis kokkuvotte. 🙂

    • Mallukas
     Vasta Mallukas 8. jaanuar 2018 at 15:13

     Äge! Ma loodan, et Maril sellist kurba meelt ei ole. Kui vana sul laps oli kui käis?

     • Avatar
      K 8. jaanuar 2018 at 15:16

      Oi, vist oli 6a. Aga kuna ta arengust maas 2a4k,
      Siis oligi tal ja mul raske.

 • Avatar
  Vasta Merilin 8. jaanuar 2018 at 15:00

  Lõpuks ka Marist midagi – see Mangi jama tüütas juba ära 🙂
  Mul on Mari üle tõsine rõõm…mina kui su blogi jälgija ja videosi vaatan kus ka Mari on siis ta on suured edusammud teinud ja on äärmiselt tubli ja veel tublimaks ta ka saab.

  • Mallukas
   Vasta Mallukas 8. jaanuar 2018 at 15:02

   Jaa, mul endal ka täiega hea meel näha 🙂